PDA

View Full Version : Kosova, Sanxhaku, Kroacia dhe Bosnja mendohet tė shndėrrohen nė baza tė Al-Qaedas


Dilaver
10-09-06, 20:31
PLANET E AL-QAEDA-S

Rrjeti terrorist mė i kėrkuari nė botė, harton plane. Cak i sulmeve tė Al-Qaedas do tė jetė Evropa, kurse bazat e tyre mendohet tė shndėrrohen Kosova, Sanxhaku, Kroacia dhe Bosnja. Plani mė i ri i kėtij rrjeti ėshtė quajtur “Balkans 2020”.


Lubjanė- 9 shtator - Kosova, Bosnja e Hercegovina, Kroacia dhe Sanxhaku i cili ndodhet nė trekėndėshin ndėrmjet Malit tė Zi, Serbisė dhe Kosovės, sė shpejti mund tė jenė strofull e rrjetit terrorist tė Al- Qaedas.
Ky ėshtė plani mė i fundit I drejtuesve tė kėtij rrejti tė cilin e ka publikuar Joseph Bodanoėski, kėshilltar i kongresit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.
Vetėm pak orė para se New -Yorku tė kujtojė pesė vjetorin e rreth 3 mijė viktimave tė sulmeve terroriste tė 11 shtatorit, zyrtarė tė lartė amerikan shpalosin njė plan mė tė ri tė rrjetit mė tė njohur terrorist nė botė-Al - Qaedas.
Derisa televizioni i njohur arab Al-Jazera ka transmetuar njė ditė mė parė njė xhirim ku shihen personat tė cilėt rrėmbyen avionėt e ditės sė martė tė 11 shtatorit 2001 duke marrė instruksione, kongresisti amerikan ka treguar se Al-Qaeda planifikon tė krijojė bazėn e saj nė rajonin e Ballkanit.
Nė kėtė mėnyrė, organizata terroriste Al-Qaeda e drejtuar nga personi mė i kėrkuar nė botė Osama Bin Laden, vazhdon tė pėrgatisė plane tė tjera pėr tė vepruar.
Kėsaj radhe nuk janė ndėrtesat e larta nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, por cak i kėtyre sulmeve, ata planifikojnė tė kenė qendrat e mėdha tė Evropės.
Pesė vjet pas sulmeve tė pėrgjakshme mbi kullat binjake nė New -York tė njohura si World Trade Center ku vdiqėn rreth 3 mijė persona, pjesėtarėt e kėsaj organizate vazhdojnė hartimet e planeve terroriste.
Kėshilltari i kongresit Joseph Bodanoėski, ka deklaruar se Al - Qaeda ėshtė duke pėrgatitur njė plan sekret tė cilin e ka quajtur “Ballkans 2020”. Sipas kėtij kongresisti, organizata mė e njohur terroriste nė botė nė bazė tė kėtij plani, synon tė instalojė organizmat e veta terroriste pėr tė goditur mė pas gjithė Evropėn.
Kėtė deklaratė tė kėshilltarit tė Kongresit tė Shteteve tė Bashkuara e ka publikuar gazeta “Slovenian Finance” e Sllovenisė.
Sipas shkrimit tė gazetės, duke iu referuar Bodanoėski, plani pėrfshin disa faza si ngritjen e kampeve terroriste nė Kroaci, Bosnjė, Kosovė dhe Sanxhak, nga ku do tė ndėrmerren sulme terroriste kundėr Evropės.
Sipas Bodanowskit, tė paktėn 5 agjenci tė shėrbimeve sekrete janė duke punuar kohėt e fundit pėr tė ndaluar komplotin “Balkans 2020” duke gjurmuar njerėzit dhe armėt qė vijnė nga shtetet arabe me qėllim ndalimin e ngritjes sė grupeve terroriste nė Ballkan. Aktualisht nė Ballkan ka mijėra trupa tė aleancės veri-atlantike tė cilat ruajnė paqen, nė mėnyrė tė veēantė nė Bosnje e Hercegovinė dhe Kosovė.
Zyrtarėt e KFOR-it nė Kosovė gjithmonė kanė deklaruar se Kosova ėshtė njė vend shumė i sigurt dhe nuk ka asnjė mundėsi qė vendi tė dalė jashtė kontrollit.
Megjithėkėtė kapja e kėtyre celulave dhe pengimi i tyre pėr organizim nė Ballkan mund tė jetė i vėshtirė duke pasur parasysh se ka disa vjet qė nė Ballkan shėtisin tė lirė dy personat mė tė kėrkuar sė paku nė kėtė rajon. Ish gjenerali i serbėve tė Bosnjės Ratko Mlladiq dhe ish lideri i tyre Radovan Karagjic, vazhdojnė t’i ikin drejtėsisė sė Tribunalit tė Hagės, pavarėsisht se nė Bosnje dhe Kosovė ka mijėra trupa tė NATO-s.
(Slovenian Finance)

Murgesha
11-09-06, 17:31
A i kanė kontaktuar more ata tė Al Qaedes kėta "muslimtė" qė po shkruajnė nė tė gjitha forumet shqiptare?
Ju kishin dalė besa do argatė tė mirė.

pirro
11-09-06, 18:39
Vertete jan mbreslense planet e bin ladenit.Veq ne Kosove nuk mundet me gjete njerez per sulme vetevasese.... veq nese bahet atentat me ndonje shishe ALKOOLI

Marco
12-09-06, 11:58
Nese nji shqiptar shkruan mir per fen islame sdo te thot qe oshte edhe ai ekstremist-Islamik , Bin Laden ishte shoku ma i mir i ekremistve amerikan, ate nuk e pranojn shum shtete muslimane qysh moti , por nese ai lufton me shoket e vet hajdut amerikan per bisnese te me parshme edhe thot se "per fen muslimane" kryt e thefshin te dy part ..
Slloveni e ka per qeshtje tveta ate tem, jena msu mu politik se aai e din shum mir se en ks jan 95 % musliman edhe soshte nevoja ai me pas strehim ne mesin e muslimaneve fetar ai far robeli shok i hajduteve amerikan ..

Arijanit
22-09-06, 10:32
A i kanė kontaktuar more ata tė Al Qaedes kėta "muslimtė" qė po shkruajnė nė tė gjitha forumet shqiptare?
Ju kishin dalė besa do argatė tė mirė.

Ka disa njerez qe i pranojn vetem ata gjera qe u pelqejn atyre,mirpo shpetimi eshte ne ate se bota nuk sillet rreth tyre,por reth boshtit te vet...
Ndjejm vetem ne gjuhen amtare,kurse mund te mendojm edhe ne gjuh tjera......

Me respekt
Arijaniti Frankfurt

Arijanit
22-09-06, 10:55
A i kanė kontaktuar more ata tė Al Qaedes kėta "muslimtė" qė po shkruajnė nė tė gjitha forumet shqiptare?
Ju kishin dalė besa do argatė tė mirė.
Pershendetje,
Me habit fakti,se ne si shqiptar,ne vend se te debatojm per ceshtje qe jan me interes tone qe lidhte drejperdrejt me na,ne mundohemi qe ne cdo debat, ne cdo tem,te ndajm shqiptaret ne Musliman dhe Katolik,ndonjeher ne terorista dhe demokrat, ndonjeher fundamendalista....etj etj.Sa i perket kesaj teme,mendoj se eshte nje spekulim,dhe asgje tjeter,sepse Al qaida nuk mund te gjej strehim, ne vende ku jan me njerz qe e njohin paster fejen islame.Islami eshte kunder dhunes,si cdo fe tjeter hyjnore.Islami as ne burimet e tij (Kur'an dhe Hadith),as ne literaturen klasike,por edhe te mevonshme ,nuk e njeh nocionin fundamentalizem.Islami me kete nocion nuk e njeh veten,as sistemin e vlerave te cilit i perket,por kete mund te analzioj,valorizoj dhe konkretzioj vetem ne baze te analogjis me sistemin vetjak te vlerave.Ndaj kurre flitet per fundamentalizmin islam,para se gjithash dhe mbi te gjitha ,kete duhet te kuptojm kushtimisht dhe eksluzivisht si emertim perendimor per shfaqet e ne boten bashkohore muslimane dhe si kategori prendimore qe thelbesisht ne menyre mdoerniste e percakon te kuptuarin e tyre.Perdorimi i kesaj shprehje ne kontekstin pezhorativ e negativ ka shkuar aq larg sa qe tashme vetem me theksimin e fjales fundamentalizem mendohet ne Islamin,qe paraqet kulmin e perdorimit tendencioz e qellimkeq,sikur fundamentalizem nuk ka ne religjionet , ideologjitlevizjet e teorit tjera.Me kete shprehje deshirohet te cilesohet,percaktohet,klasifikohet,dhe diskualifikohet,deshirohet te shqetesohen jomuslimanet e te provokohen muslimanet.

Me respekt Arijaniti Frankfurt

Fshatari
22-09-06, 13:17
Dilaveri dhe tė gjithė forumistėt e dinė se nga na vijnė shkrime tė tilla : prej serbisė, bre!
Al-Kaida ėshtė shumė e lidhur me hajdutėt, banditėt, paraushtarakėt e ushtarakėt, politikajt turko-mongol serb. Sherbimet e jashtme sekrete(britanike dhe amerikane) janė nė dijeni tė plotė pėr kėto egėrcirat e serbisė dhe terroristėt e rrjeteve tjera...!
Ju e dini ku e ka burimin terrorizmi evropjan : nė Sarajevė. Njė terrorist serb vret njė princ austriak. Pėrpara evropa nuk e dinte se ēfarė do tė thotė terrorizėm!
Ku po na i ngritka kampet Al-Kaida : nė vendet qė ia kanė q.. nanėn serbisė : Kroaci, Kosovė, Sanxhak, Bosnjė.
Kur do tė pushojnė shkarravinat e serbisė ? Kur tė krijojnė koalicion disa vende tź ballkanit dhe t'ia japin leksionin pėrfundimtar ideologjisė shtazarake tė turko-mongolve serb...!