PDA

View Full Version : Shembelltyrat Biblike


Savior
17-09-06, 18:50
Shembelltyrat Biblike

Dhjetera shekuj para ardhjes se Jezu Krishtit si shpetimtarin tone eshte shenuar psalm.

Psalmi 2

1 Pse ziejnė kombet dhe pse popujt kurdisin gjėra tė kota?

2 Mbretėrit e dheut mblidhen dhe princat kėshillohen bashkė kundėr Zotit dhe tė vajosurit tė tij,

3 duke thėnė: "Le t`i kėputim prangat e tyre dhe t`i heqim qafe litarėt e tyre".

4 Ai qė ulet nė qiejtė do tė qeshė, Zoti do tė tallet me ta.

5 Atėherė do t`u flasė nė zemėrimin e tij dhe do t`i trembė nė indinjatėn e tij tė madhe,

6 dhe do tė thotė: "E vendosa mbretin tim mbi Sion, malin tim tė shenjtė.

7 Do tė shpallė dekretin e Zotit. Ai mė ka thėnė: "Ti je biri im, sot mė linde.

8 Mė kėrko dhe unė do tė jap kombet si trashėgimi pėr ty dhe mbarė dheun si zotėrim tėndin.

9 Ti do t`i copėtosh me njė shufėr hekuri, do t`i bėsh copė-copė si njė enė prej argjile"".

10 Tani, pra, o mbretėr, tregohuni tė urtė; pranoni ndreqjen, o gjyqtarė tė dheut.

11 Shėrbeni me frikė Zotin dhe gėzohuni me drithma.

12 Nėnshtrohuni Birit, qė tė mos zemėrohet dhe tė mos vdisni rrugės, sepse zemėrimi i tij mund tė ndizet nė njė ēast. Lum ata qė gjejnė strehė tek ai.


Perse kurdisni gjera te kota, Zoti qesh dhe tallet me ju.

Pranoni Mesine si Shpetimtarin tuaj te vetem dhe nenshtrohuni Atij sepse zemerimi i Tij mund te ndizet ne cdo ēast, keni frike Zotin, Gjyqi i Tij po vie, lum ata qe gjejne strehe tek Ai. Ju kisha bere thirrje atyre qe nuk e pranojne Jezusin sinqerisht pranone Ate si shpetimtarin e tuaj te vetem perndryshe do te jene gjithmone nen zemerimin e Perendise.

Pershendetje nga Savior.

Nocturne
19-09-06, 01:13
I nderuari Savior,
se pari kerkoj falje se jam nje anetar i ri ne kete forum. dhe dua te them me fillim se nuk e kam nder mend te shtyhem me ju per Biblen apo kuranin. sepse kam nje bindje se te dy palet nuk do te miratonin asgje vetem do te zihemi me fjal. por si do qe te jete. siq shihet mir dhe qarte ju keni nje urrejtje te madhe ndaj fes Islame. edhe pse ne muslimanet te cilet kuptuan fene e tyre nuk e urrejne fen tuaj ate Krishtere...

Dua te ceku disa nga mendimet e mia te cilat pata rastin te i mesoj deri sa isha ne Bible Colage dhe te cilat me von edhe i kuptova:
Si eshte e mundur qe te thuani se Krishti eshte i biri i zotit ku ne bibel thuhet se Krishti tha vet nga goja e tij se ai nuk eshte zoti. dhe si eshte e mundur qe Zoti te vie ne toke dhe te jete i dedikuar vetem per nje popull ku edhe ne Bibel ceket "Une erdha vetem per delet e humbura te izraelit" si eshte e mundur qe zoti i gjith njerezimit te vije vetem per nje popull kur athere ishte e gjith bota ne pa besim... kurse pika tjeter qe dua ta preku eshte si eshte e mundur qe ne Biblen e Sotit mund te gjesh afer 5000 kontradita ne po te njejten Liber dhe ne spjegimin e po te njejtes ngjarje...

Me keqardhje po te them dhe te lutem me rrespekt qe ta largoni at foto te cilen e keni shpallur ne emrin tuaj Ku shkruan Islam me swastiken e Hitlerit. Luteni ta largoni ate se nuk eshte nga shenjat e nje besimtarit ta nenqmoni dhe ofendoni nje fe tjeter ate edhe bibla ju meson. pra mos bini ne kundershtim me libren tiaj te fese e cila eshte keqkuptuar edhe nga vet ju...
ju falemderit

amari
19-09-06, 08:41
O vella Nocturme,

keta krishteret kane shpifur kundrejt Zotit te madheruar atij i kane shoqeruar madje Ortak pastaj ata shpifen edhe kunder profeteve te tyre, e mos te flasim per shpifjet kunder Islamit.

Shembullin me te mire e kane keta ate Papa-(Razzin) e "shenjet" qe ua "fal" ketyre mekatet hahahahahh qe sipas tyre eshte me i madhi nder ta , kur ai shpif e fut urrejtje mos te flasim per keta piunat e tij te vegjel!!Me keqardhje po te them dhe te lutem me rrespekt qe ta largoni at foto te cilen e keni shpallur ne emrin tuaj Ku shkruan Islam me swastiken e Hitlerit. Luteni ta largoni ate se nuk eshte nga shenjat e nje besimtarit ta nenqmoni dhe ofendoni nje fe tjeter ate edhe bibla ju meson. pra mos bini ne kundershtim me libren tiaj te fese e cila eshte keqkuptuar edhe nga vet ju...
ju falemderit

amari
19-09-06, 09:18
Pėr tė kthjelltėsuar tė vėrtetėn e natyrės sė Jezusit (Isa a.s), sė pari duhet tė dimė se kush ėshtė Zoti, qė do tė thotė ta njohim natyrėn e Tij, respektivisht atributet qė e bėjnė atė tė quhet Zot. Duke lexuar biblen, hasim nė pėrshkrimin e shumė cilėsive tė Zotit. Do tė cekim vetėm disa citate nga vet bible ku thotė:

"Unė jam Perėndia i plotfuqishėm” (Zanafilla 17:1), “Perėndi i plotfuqishėm” (Ekzodi 6:3), “…askush nuk ėshtė si Zoti, Perėndia ynė” (Ekzodi 8:10), “Perėndia ynė, ėshtė njė i vetėm” (Deuterenomi 6:4), “Zoti ėshtė Perėndi dhe qė nuk ka asnjė tjetėr veē tij” (Deuterenomi 4:35), "Unė jam i pari dhe jam i fundit, dhe pėrveē meje nuk ka Perėndi” (Isaia 44:6), “Para meje asnjė Perėndi nuk u formua dhe pas meje nuk do tė ketė asnjė tjetėr” (Isaia 43:11), “(Zoti) Ati juaj i di gjėrat pėr tė cilat keni nevojė, para se ju t'i kėrkoni” (Mateu 6:8), "O Zot, Perėndia i Izraelit, nuk ka asnjė Perėndi tė ngjashėm me ty as atje lart nė qiell, as kėtu poshtė nė tokė” ( 1 Mbretėrit 8:23), "Dėgjo, o Izrael: Zoti, Perėndia ynė, ėshtė i vetmi Zot" ( Marku 12:29), “Nė fakt njė ėshtė Perėndia, dhe njė i vetėm ėshtė ndėrmjetėsi midis Perėndisė dhe njerėzve: Krishti Jezus njeri” (1 Timoteu 2:4), “Ja, ai (Perėndia) qė mbron Izraelin nuk dremit dhe nuk fle” (Psalmi 121:4).

Kėto janė disa nga citatet biblike, qė tregojnė pėr disa cilėsi tė Zotit poashtu edhe tregojnė se Zoti ėshtė Njė dhe nuk ka Perėndi tjetėr pos Tij.

Ndersa keto s cilėsi apo veti qė do t’i cekim me poshtė janė tė njeriut dhe jo tė vet Zotit (I pastėr qoftė nga ato qė ia mveshin) dhe gjenden pikerisht ne Bibel

Jezusi u lind , ishte mashkull , u ba synet ,kishte familje , ishte vetem profet, ai ishte i pafuqishem, ishte i dobet, ishte i varfer, i uritur dhe i etur, ai hante dhe pinte, ai flinte, ai u trondite, u tundua, ai u trishtua, u poshtrua, ai u frikėsua, ai qante, ishte i pamesuar dhe i paditur, nuk mund te parashikonte asgje

Jezusi i dėrguar veē te njė popull:
''Unė nuk jam dėrguar gjetiu, pėrveē te delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit'' (Mateu 15:24)
Shembelltyrat BiblikePranoni Mesine si Shpetimtarin tuaj te vetem dhe nenshtrohuni Atij sepse zemerimi i Tij mund te ndizet ne cdo ēast, keni frike Zotin, Gjyqi i Tij po vie, lum ata qe gjejne strehe tek Ai. Ju kisha bere thirrje atyre qe nuk e pranojne Jezusin sinqerisht pranone Ate si shpetimtarin e tuaj te vetem perndryshe do te jene gjithmone nen zemerimin e Perendise.

Pershendetje nga Savior.

Nocturne
19-09-06, 16:05
Amari Allahu i gjithemeshirshem te shperbleft per kto fjalet te cilat i postove. dhe per kto vargje biblike te cilat disa prej tyre siq duket edhe une i permenda me lart.

sikur te ndalemi ne vargjet qe i postove me lart :
"Unė jam Perėndia i plotfuqishėm” (Zanafilla 17:1), “Perėndi i plotfuqishėm” (Ekzodi 6:3), “…askush nuk ėshtė si Zoti, Perėndia ynė” (Ekzodi 8:10), “Perėndia ynė, ėshtė njė i vetėm” (Deuterenomi 6:4), “Zoti ėshtė Perėndi dhe qė nuk ka asnjė tjetėr veē tij” (Deuterenomi 4:35), "Unė jam i pari dhe jam i fundit, dhe pėrveē meje nuk ka Perėndi” (Isaia 44:6), “Para meje asnjė Perėndi nuk u formua dhe pas meje nuk do tė ketė asnjė tjetėr” (Isaia 43:11), “(Zoti) Ati juaj i di gjėrat pėr tė cilat keni nevojė, para se ju t'i kėrkoni” (Mateu 6:8), "O Zot, Perėndia i Izraelit, nuk ka asnjė Perėndi tė ngjashėm me ty as atje lart nė qiell, as kėtu poshtė nė tokė” ( 1 Mbretėrit 8:23), "Dėgjo, o Izrael: Zoti, Perėndia ynė, ėshtė i vetmi Zot" ( Marku 12:29), “Nė fakt njė ėshtė Perėndia, dhe njė i vetėm ėshtė ndėrmjetėsi midis Perėndisė dhe njerėzve: Krishti Jezus njeri” (1 Timoteu 2:4), “Ja, ai (Perėndia) qė mbron Izraelin nuk dremit dhe nuk fle” (Psalmi 121:4).
do te gjejme shum kontradita me fjalet te cilat ata ja mveshin Jezusit (Isa-s a.s.) po qte bejme Allahu e udhezon ate qe don . La havle ve la kuvete ilah bilah.

P.S. Savior, Ne e pranojme Mesiun dhe ate e pranojm me shum se ju. te vetmin qe ne nuk e pranojme eshte qe ti themi Mesihut Zot ose Djalin e Zotit...

Psikologu
19-09-06, 17:43
Natyren e Zotit nuk mund te e njofish pėrmes islamit , sepse Muhamedi nuk foli me tė , bile edhe kur fluturoj ne qiell nuk e pa fytyren e Zotit apo !!
Sa i perket synetis , mishit tė derrit ato i gjenė ne Bibel 1400 vite para Muhamedit , pra 120 vite pas shkrumjes sė Kuranit.

Nocturne
20-09-06, 00:18
Natyren e Zotit nuk mund te e njofish pėrmes islamit , sepse Muhamedi nuk foli me tė , bile edhe kur fluturoj ne qiell nuk e pa fytyren e Zotit apo !!
Sa i perket synetis , mishit tė derrit ato i gjenė ne Bibel 1400 vite para Muhamedit , pra 120 vite pas shkrumjes sė Kuranit.

Me vjen keq me te than i nderuar po ti shko e merru me gjera psikologjike a qka je tu u mar se sa per informata fetare qenke shum ne jasht rrjedhave te ketyre gjerave...

Disa info fetare
Bibla e shkruar eshte 300 vjet pas te ashtuquajtures vdekjes se krishtit. si mund te shkruhet ni send (liber) pa prezencen e shpjeguesit. po si do qe te jete kjo nuk osht qdesha te referohem ty personalisht....

desha te them Krishti pra erdhi qe 2000 vjet kurse muhammedi erdh qe 1426 vjet pra siq po e sheh Bibla nuk qenka shkruar 1400 vjet apo 1600 vjet para muhammedit s.a.w.s. po qenka e shkruar para 600 vjeteve... po edhe diqka tjeter sa per info Fjala Bibel do te thot ne latinishte Liber. kshtu qe bibla eshte nje permbledhje e te gjitha librave fetar deri para kuranit. dhe sa per info i nderuar te them te drejten ne muslimanet nuk e mohojm biblen bile bile e pranojme ate edhe me shum se te krishteret por ne e pranojme biblen e kompletuar para vitit 360 B.C sepse ne vitin 360 pas Jesusit bibla filloj nga prifterinjet e asaj kohe edhe te klasifikohet te shtohet dhe te mungohet ne te. i vetmi liber fetar qe prej dites se shpallur e deri me tani i cili nuk ka ndryshuar nga besimtaret e atij religjioni eshte Kurani... nese deshironi jam duke e perkthyer nje artikull ku debatojn nje Prijs i Krishterizmit dhe nje Musliman per vertetesin e bibles dhe me pas do ta postoj te teren ne kete forum qe te keni mundesin edhe ju ta shihni se qthuhet aty...

Savior
20-09-06, 04:01
Ju kisha lutur te mos dilni prej temes.
Shiko se cfare thote Apokalipsi per luften qe eshte duke ndodhur tani.

Apokalipsi 12:7 Pastaj ne qiell shpertheu nje lufte; Mikaeli dhe engjejt e tij luftuan kunder kucedres. Kucedra me engjejt e saj kundersulmuan, 8 por u munden. Asaj bashke me engjejt e saj nuk i lejohej me te qendronte ne qiell. 9 Kucedra e madhe u hodh poshte. Ajo eshte gjarpri i lashte qe quhet gjithashtu djalli ose Satani, mashtruesi i mbare botes. Ai dhe te gjithe engjejt e tij u rrezuan poshte ne toke. 10 Pastaj degjova nje ze te larte ne qiell qe tha: <<Tani ndodhi: Perendia doli fitimtar. Tani u tregua pushteti i tij dhe filloi mbreterimi i tij. Tani pushteti gjendet ne duar te Mbretit (Mesise) qe emeroi vet Zoti. U hodh poshte akuzuesi i bashkebesimtareve tane, ai qe akuzonte dite e nate para Perendise sone, dhe u debua nga qielli. 11 Bashkebesimtaret tane e munden ate ne saje te fuqise se gjakut te Qengjit dhe me deshmine e tyre. Ishin te gatshem te jepnin jeten e tyre dhe te pesonin vdekjen...

Muxhahedinet e kane te humbur luften, Mesia do te dale fitimtar, kete Apokalipsi e thote. Lavdi i qofte Zotit.

I kisha lutur besimtaret e devotshem myslimane qe kane studiuar Kuranin t'i ofrojne profecite e tij per Boten (nese ka kesi profeci) apo se cfare do te ndodhe me tej me ne. Edhe mos dilni nga tema ju kisha lutur edhe njehere. Lene ju se a thote Bibla a eshte Jezusi Zot a jo (shiko profecine me lart), ka kush mirret me ato pune, Mijera vite para se te vinte profetizohej se do te kryqzohej, jo keta thojne jon ndryshu. Te diskutojme pa inat dhe pa doreza. 40 autore thone se Mesia do te kryqzohet Muhamedi e mohon kryqzimin e Tij.

Kush te tha amari qe nuk mund te profetizonte asgje Jezusi, eshte Muhamedi qe nuk mund te profetizonte asgje, lexo Profecite Biblike o i nderuar, 100% jane te sakta. Po nejse mos dilni prej temes, ose pe mbyllim krejt.

--------
P.S. Savior, Ne e pranojme Mesiun dhe ate e pranojm me shum se ju. te vetmin qe ne nuk e pranojme eshte qe ti themi Mesihut Zot ose Djalin e Zotit...
--------

Kurani mohon Kryqzimin e Mesise, pra ju e Besoni Mesine sikur Jahudite, qe ai ne fund te botes do te vie, por dallim keni se ata nuk thone se ai do te jete Jezusi (Isa) ndersa ju thoni se eshte Jezusi. Pra edhe ata e mohojne Kryqzimin e Mesise. Por ajo eshte ardhja e dyte, kur do te ndahen ata qe e besuan se u Kryqezua dhe ata qe e mohuan.

Bibla nuk na meson, ate shenje personalisht e kam vene, pse a nuk jane myslimanet raciste a, vetem veten e dojne (mos t'flas me shume).

Pershendetje.

munti
20-09-06, 07:53
Ju kisha lutur te mos dilni prej temes.
Shiko se cfare thote Apokalipsi per luften qe eshte duke ndodhur tani.

Apokalipsi 12:7 Pastaj ne qiell shpertheu nje lufte; Mikaeli dhe engjejt e tij luftuan kunder kucedres. Kucedra me engjejt e saj kundersulmuan, 8 por u munden. Asaj bashke me engjejt e saj nuk i lejohej me te qendronte ne qiell. 9 Kucedra e madhe u hodh poshte. Ajo eshte gjarpri i lashte qe quhet gjithashtu djalli ose Satani, mashtruesi i mbare botes. Ai dhe te gjithe engjejt e tij u rrezuan poshte ne toke. 10 Pastaj degjova nje ze te larte ne qiell qe tha: <<Tani ndodhi: Perendia doli fitimtar. Tani u tregua pushteti i tij dhe filloi mbreterimi i tij. Tani pushteti gjendet ne duar te Mbretit (Mesise) qe emeroi vet Zoti. U hodh poshte akuzuesi i bashkebesimtareve tane, ai qe akuzonte dite e nate para Perendise sone, dhe u debua nga qielli. 11 Bashkebesimtaret tane e munden ate ne saje te fuqise se gjakut te Qengjit dhe me deshmine e tyre. Ishin te gatshem te jepnin jeten e tyre dhe te pesonin vdekjen...

Muxhahedinet e kane te humbur luften, Mesia do te dale fitimtar, kete Apokalipsi e thote. Lavdi i qofte Zotit.

I kisha lutur besimtaret e devotshem myslimane qe kane studiuar Kuranin t'i ofrojne profecite e tij per Boten (nese ka kesi profeci) apo se cfare do te ndodhe me tej me ne. Edhe mos dilni nga tema ju kisha lutur edhe njehere. Lene ju se a thote Bibla a eshte Jezusi Zot a jo (shiko profecine me lart), ka kush mirret me ato pune, Mijera vite para se te vinte profetizohej se do te kryqzohej, jo keta thojne jon ndryshu. Te diskutojme pa inat dhe pa doreza. 40 autore thone se Mesia do te kryqzohet Muhamedi e mohon kryqzimin e Tij.

Kush te tha amari qe nuk mund te profetizonte asgje Jezusi, eshte Muhamedi qe nuk mund te profetizonte asgje, lexo Profecite Biblike o i nderuar, 100% jane te sakta. Po nejse mos dilni prej temes, ose pe mbyllim krejt.

--------
P.S. Savior, Ne e pranojme Mesiun dhe ate e pranojm me shum se ju. te vetmin qe ne nuk e pranojme eshte qe ti themi Mesihut Zot ose Djalin e Zotit...
--------

Kurani mohon Kryqzimin e Mesise, pra ju e Besoni Mesine sikur Jahudite, qe ai ne fund te botes do te vie, por dallim keni se ata nuk thone se ai do te jete Jezusi (Isa) ndersa ju thoni se eshte Jezusi. Pra edhe ata e mohojne Kryqzimin e Mesise. Por ajo eshte ardhja e dyte, kur do te ndahen ata qe e besuan se u Kryqezua dhe ata qe e mohuan.

Bibla nuk na meson, ate shenje personalisht e kam vene, pse a nuk jane myslimanet raciste a, vetem veten e dojne (mos t'flas me shume).

Pershendetje.

Lexoni edhe kete o njerez:

"Xhorxh Bernard Shou pat thene se Bibla eshte"Libri me i rrezikshem ne faqe te tokes;mbajeni ate te mbyllur me celes."(Ahmed Deedat.Is the Bible God's word?fq.49.)
----------
O Xhorxh ne si muslimane e dijme qysh moti(14 shekuj) per rrezikun e quajtur "Bibel" dhe per kete e falenderojme Allahun i cili na lajmeroi per kete fenomen.

Falenderimi i takon vetem Allahut xh.sh.

amari
20-09-06, 11:05
Savior une jam i gatshem gjithnje per diskutim pa kurfar Inati, gjithashtu flas vetem me argumente qofshin ato madje edhe nga vete Bibla, por problemi eshte te ju qe nuk i analizoni fare, une besoj se ti kurr nuk je ndalur te mendosh rreth ketyre argumenteve, pastaj gjithe keto kunderthenje biblike, si mund te jete nje liber hyjnor, kur gati 50% eshte kunderthenje mes veti.


Sa i perket Kryqezimit, me duket se kam sjellur mjaft argumente se ai nuk eshte kryqezuar, sepse Jezusi luti Zotin ta shpetoj nga kryqezimi dhe Zoti pranoj lutjen e tij dhe e shpetoj , kete e ke edhe ne Bibel, jo vetem ne Kuran!!

Ndersa sa i perket profecive te Jezusit, kur eshte pyetur Jezusi per diten e Kijametit ai eshte pergjigjur:

''Sa pėr atė ditė dhe atė orė, askush nuk e di, as engjėjt nė qiell, as Biri, por vetėm Ati” (Marku 13:32)-(Mateu 24:36)

Pra ketu qarte shihet se Jezusi ishte vetem nje Profet njė Njeri dhe nuk e dinte te mėsheften, perndryshe do ta kishte ditur se kur behet Kijameti sepse Zoti e dinė Zoti eshte i Gjithdijshėm!!

Sa i perket profecive te Bibles jane 100% te sakta, se pari nuk besoj se ti e ke lexuar Biblen komplet fare, nese e ke lexuar ateher se ke studiuar apo analizuar fare

Eshte e vertet se Bibla pėrmbanė shumė profeci tė cilat jo vetėm qė nuk u realizuan ashtu siē ishin profetizuar por dėshtuan thellė nė tė gjitha aspektet. Numri i profecive tė tilla tė dėshtuara nuk ėshtė i vogėl.
Shumė nga profecitė e supozuara Biblike janė shkrime tė bėra pasi qė ngjarjet veēse kishin ndodhur kėshtu qė aplikimi i termit ‘profeci’ nė kėtė rast ėshtė i pasaktė, i padrejtė dhe i paarsyeshėm.

Shumė nga profecitė e supozuara gjoja tė pėrmbushura nė Jezusin nga Dhjata e Vjetėr janė rikonstruim i ngjarjeve pasi qė Jezusi veēse kaherė e kishte mbaruar misionin e tij tek ‘kopeja e humbur e Izraelit’. Tė gjitha librat e Dhjatės sė Re u shkruan shumė kohė pasi qė Jezusi kishte lėnė Tokėn dhe ishte shumė lehtė tė bėhej ēfarėdo supozimi se kjo apo ajo profeci ishte pėrmbushur nė dikė, kur ajo ngjarje veēse kishte ndodhur mė herėt dhe tani vetėm se po rishkruhej.

Faktikisht pėrkundėr Kur’anit i cili ėshtė Fjalė e pastėr e Zotit dhe nė tė cilin nė ēdo faqe pothuajse pėrsėritet se Kur’ani ėshtė Fjala e ardhur e Zotit e cila do tė ruhet si e tillė, nė Bibėl kurrė nuk kemi ndonjė qėndrim eksplicit tė qartė se librat e Biblės janė tė frymėzuara nga Zoti. Fjala Bibėl edhe nuk pėrmendet nė Bibėl fare!!!

Luka p.sh. bie fjala, qė nė fillimin e Ungjillit tė tij dėshmon se ai jo vetėm qė nuk ishte i frymėzuar nga Perėndia gjatė shkruarjes sė Ungjillit tė tij, por se ai vetėm po shkruante njė narracion historik apo njė letėr Teofilit ashtu siē kishin bėrė edhe shumė tė tjerė para tij:

Mbasi shumė vetė ndėrmorėn tė renditin tregimin e ngjarjeve qė ndodhėn nė mesin tonė, ashtu si na i pėrcollėn ata qė ishin bėrė nga fillimi dėshmitarė okularė dhe shėrbyes tė fjalės, m'u duk e mirė edhe mua, pasi i hetova tė gjitha gjėrat me kujdes qė nga fillimi, tė t'i shkruaj sipas radhės, fort i nderuari Teofil, qė ti tė njohėsh vėrtetėsinė e gjėrave qė tė kanė mėsuar.”(Ungjilli sipas Lukės 1:1-4)

Siē e shihni nė mėnyrėn mė tė pastėr qė mund tė bėhet ndonjė pohim, nuk pėrmendet askund Perėndia apo ndonjė frymėzim nga Ai gjatė shkruarjes sė kėtij Ungjilli nė rastin specifik.

Bibla edhe ashtu si ėshtė na e bėn tė qartė se profetėt e rremė ekzistojnė dhe gjithashtu sēaron mėnyrėn e tė dalluarit tė profecisė sė rreme nga ajo e vėrteta, pra dallimin e fjalės tė cilėn e ka thėnė Perėndia nga tjetra.

<FONT face=Arial size=2>

amari
20-09-06, 11:10
“Dhe nė se ti thua nė zemrėn tėnde: "Si do tė bėjmė pėr tė dalluar fjalėn qė Zoti nuk ka thėnė?". Kur profeti flet nė emėr tė Zotit dhe kjo gjė nuk ndodh dhe nuk realizohet, kemi tė bėjmė me njė gjė qė Zoti nuk e ka thėnė; e ka thėnė profeti me mendjemadhėsi; mos ki frikė prej tij" “(Ligji i Pėrtėrirė 18:20-22)

Nė Bibėl ekzistojnė njė mori profecishė tė cilat kurrė nuk u realizuan dhe tash bazuar nė testin nga Ligji i Pėrtėrirė del se fjalėt e tilla nuk mund tė konsiderohen pėr Fjalė tė Zotit nė asnjė mėnyrė. Ja disa shembuj tė kėtyre profecive tė rreme:Nė librin Biblik tė Ezekielit gjendet njė ‘profeci’ rreth Tiros dhe Egjiptit. Sipas kėtij parashikimi Tiro do tė shkatėrrohej, pėrkatėsisht do tė mposhtej nga Nebukadnetsari, mbreti i Babilonisė.Profecia e deshtuar rreth Tiros nga Libri i Ezekielit

]

“Sepse kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Ja, unė sjell nga veriu kundėr Tiros Nebukadnetsarin, mbretin e Babilonisė, mbretin e mbretėrve, me kuaj, me qerre, me kalorės dhe njė shumicė tė madhe njerėzish. Ai do tė vrasė me shpatė bijat e tua qė janė nė fshat, do tė ngrejė kundėr teje kulla, do tė ndėrtojė kundėr teje njė ledh dhe do tė ngrejė kundėr teje njė ēati mburojash. Do tė drejtojė kundėr mureve tė tua deshtė e tij dhe do tė rrėzojė kullat e tua me kazmat e tij. Pėr shkak tė morisė sė kuajve tė tij do tė mbulohesh nga pluhuri i tyre; muret e tua do tė dridhen nga zhurma e kalorėsve, tė rrotave dhe tė qerreve, kur tė hyjė nėpėr portat e tua, ashtu siē hyhet nė njė qytet nėpėr tė cilin ėshtė hapur njė e ēarė. Me kėmbėt e kuajve tė tij do tė shkelė tėrė rrugėt e tua, do tė vrasė popullin tėnd me shpatė dhe shtyllat e tua tė fuqishme do tė rrėzohen. Do tė grabitin pasuritė e tua, do tė plaēkitin mallrat e tua, do tė rrėzojnė muret e tua, do tė shkatėrrojnė shtėpitė e tua tė bukura, do tė hedhin nė mes tė ujit gurėt e tua, drurin tėnd dhe tokėn tėnde. Do tė bėj tė pushojė zhurma e kėngėve tė tua dhe zėri i harpave tė tua nuk do tė dėgjohet mė. Do tė tė bėj si njė shkėmb tė zhveshur; do tė jesh njė vend pėr tė nderur rrjetat; nuk do tė rindėrtohesh mė, sepse unė, Zoti, fola, thotė Zoti, Zoti".” (Ezekieli 26:7-14)Kjo ‘profeci’ sipas shkollarėve Biblikė do tė jetė bėrė rreth vitit 587 p.e.s. dhe nė atė kohė njėmend dukej tė kishte gjasė tė realizohej duke pasur paraysh fuqinė e mbretit Babilonas dhe rrethanat. Siē shihet nga fragmenti i mėsipėrm, qartė profetizohet rėnia dhe shkatėrrimi total i Tiros nga Nebukadnestari. Sidoqoftė pėrshkrimi plot afsh i plaqkitjes dhe rėnies totale tė Tiros kurrė nuk ndodhi. Pėr ēudi po nė Librin e Ezekielit vetėm disa kapituj mė pas pėrmendet dėshtimi i profecisė nė kuptimin se Nebukadnetsari dhe ushtria e tij nuk plaqkitėn gjė si shpėrblim dhe ashtu siē e parashihte profecia.“"Bir njeriu, Nebukadnetsari, mbreti i Babilonisė, e vuri ushtrinė e tij nė njė shėrbim tė rėndė kundėr Tiros; ēdo kokė ėshtė bėrė e shogėt dhe ēdo shpatull e rrjepur; por as ai, as ushtria e tij nuk kanė nxjerrė nga Tiro ndonjė shpėrblim pėr mundin qė kanė bėrė kundėr tij".” (Ezekieli 29:18)Pas njė rrethimi qė zgjati pėr rreth 13 vite Nebukadnestari u largua nga rrethimi i Tiros dhe u detyrua qė tė bėnte njė marrėveshje kompromisi. Kėshtuqė qartė Nebukadnestari nuk e shkatėrroi Tiron siē parashihte profecia. Pėr mė tepėr Tiro u shkatėrrua jo nga Nebukadnestari por nga Aleksandri i Madh 240 vite mė vonė dhe gjithnjė nė kundėrshtim me profecinė.Profecia e deshtuar rreth Egjiptit

Sikur kjo tė mos ishte mjaft po nė librin e Ezekielit ipet njė profeci tjetėr e dėshtuar rreth Egjiptit:“Prandaj kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Ja, unė do tė sjell mbi ty shpatėn dhe do tė shkatėrroj mes teje njerėz dhe kafshė; kėshtu vendi i Egjiptit do tė bėhet njė mjerim dhe njė shkreti, dhe do tė pranojnė qė unė jam Zoti, sepse ai ka thėnė: "Lumi ėshtė imi dhe e kam bėrė unė vetė". Prandaj ja, unė jam kundėr teje dhe lumit tėnd; do ta katandis vendin e Egjiptit nė njė mjerim tė plotė dhe nė shkreti nga Migdoli deri nė Sienė, deri nė kufijtė me Etiopinė. Nuk do tė kalojė asnjė kėmbė njeriu, as do tė kalojė ndonjė kėmbė kafshe, dhe nuk do tė banohet pėr dyzet vjetė me radhė. Do tė bėj vendin e Egjiptit njė shkreti midis vendeve tė shkretuara, dhe qytetet e tij do tė jenė njė shkreti pėr dyzet vjet, nė mes tė qyteteve tė shkatėrruara; do t'i shpėrndaj Egjiptasit midis kombeve dhe do t'i hedh nėpėr vende tė ndryshme".” (Ezekieli 29:8-12)Ky ‘parashikim’ sikur ėshtė kampioni i profecive tė dėshtuara Biblike pėr arsye se:Egjipti kurrė nuk ėshtė shkretuar dhe mjeruar

Njerėzit kanė kaluar dhe hecur pėrherė nėpėr tė

Nuk ka pasur as edhe njė moment tė vetėm, e lėre mė 40 vite siē parasheh ‘profecia’ kur Egjipti ka qenė i pabanuar

Qytetet e tij kurrė nuk janė shkretuar pėr ndonjė periudhė kohore

Dhe sė fundi nuk ka pasur ndonjė diasporė Egjiptiane

amari
20-09-06, 12:07
tash kisha dashur te sjelle Profecite e permbushura te Kuranit

Profecia e hyrjės nė Mekė

Njė aspekt tjetėr i mrekullive tė Kuranit ėshtė pėrmendja e njė sėrė ngjarjesh tė rėndėsishme, tė cilat ndodhėn mė vonė. Pėr shembull, nė suren El-Fet'h, besimtarėt pėrgėzohen me lajmin e rikthimit nė Mekė, e cila mė parė ishte nėn sundimin e idhujtarėve:

Zoti e vėrtetoi ėndrrėn e tė dėrguarit tė Tij. Me dėshirėn dhe vullnetin e Zotit, ju do tė hyni nė xhaminė e shenjtė (nė Qabe) tė siguruar, me flokė tė rruar apo tė shkurtuar, pa iu frikėsuar askujt. Ai di atė ēka ju nuk e dini dhe para saj ju dha njė fitore tė afėrt (ēlirimi i Hajberit)." (El Fetih 27)

Fitorja e Bizantit

Njė nga informacionet e pėrmendura nė Kuran mbi atė qė do tė ndodhte nė tė ardhmen, gjendet nė ajetet e para tė sures Er-Rum, tė cilat i referohen Perandorisė Bizantine apo pjesės lindore tė Perandorisė Romake. Nė kėto ajete ėshtė shpallur se Perandoria Bizantine, pas disfatės sė rėndė qė kishte pėsuar prej ushtrisė perse, do tė triumfonte shumė shpejt.

"Elif, Lam, Mim. Bizantinėt (romakėt) u mundėn, nė tokėn mė tė ulėt (afėrt), por pas disfatės sė tyre, ata do tė triumfojnė brenda pak viteve." (Er-Rum 1-3)

Kėto ajete u shpallėn rreth vitit 620 e.s., gati shtatė vjet pas humbjes sė thellė tė ushtrisė kristiane bizantine prej ushtrisė idhujtare perse. Por nė Kuran u shpall se shumė shpejt bizantinėt do tė triumfonin mbi rivalin e tyre. Nė fakt, duke parė disfatėn e rėndė tė bizantinėve, dukej gati e pamundur qė shteti bizantin do tė mbijetonte, jo mė tė fitonte pėrsėri. Jo vetėm persėt, por edhe avarėt, sllavėt e lombardianėt pėrbėnin njė kėrcėnim serioz pėr Perandorinė Bizantine. Avarėt kishin arritur deri nė muret e Kostandinopojės. Perandori bizantin, Heraklius, urdhėroi qė ari dhe argjendi qė gjendej nė kisha tė shkrihej dhe me to tė bėheshin para pėr tė pėrballuar shpenzimet e ushtrisė. Kur kėto nuk mjaftuan, edhe statujat e bronxit u shkrinė pėt t'u kthyer nė para. Shumė guvernatorė ngritėn krye kundėr perandorit Heraklius, ndaj dhe perandoria gjendej nė njė situatė tepėr kritike. Mesopotamia, Siria, Palestina, Egjipti dhe Armenia, tė cilat kohė mė parė i pėrkisnin Perandorisė Bizantine, ishin pushtuar nga idhujtarėt persė.

Me pak fjalė, tė gjithė pritnin nga ēasti nė ēast shkatėrrimin e Perandorisė Bizantine. Pikėrisht nė ato momente u shpallėn ajetet e para tė sures Er-Rum, sipas tė cilave bizantinėt do tė triumfonin pas pak vitesh. Kjo fitore dukej aq e pamundur, saqė idhujtarėt e Mekės, tė cilėt ishin mjaft larg vendit tė ngjarjes, filluan tė talleshin me besimtarėt e paktė. Ata besonin se fitorja e shpallur nė Kuran nuk do tė bėhej kurrė realitet.
Shtatė vjet pas shpalljes sė ajeteve tė para tė sures Er-Rum, nė Dhjetor tė vitit 627 e.s. njė betejė e pėrgjakshme u zhvillua ndėrmjet ushtrisė bizantine dhe asaj perse nė Niniveh. Ndodhi ajo qė s'pritej; ushtria bizantine triumfoi mbi ushtrinė perse. Disa muaj mė vonė, persianėt u detyruan tė bėnin njė marrėveshje me Perandorinė Bizantine, sipas sė cilės ata detyroheshin t'i rikthenin asaj tė gjitha territoret e pushtuara prej tyre. Mė nė fund, "fitorja e bizantinėve" e shpallur nė Kuran u bė realitet.

Shpallja e ngjarjeve tė sė ardhmes ėshtė vetėm njė pjesė e dijes sė Kuranit. Ajo ėshtė gjithashtu argument se Kurani ėshtė fjala e Zotit, i Cili ka dije tė pafundme.

Arijanit
26-09-06, 17:16
Natyren e Zotit nuk mund te e njofish pėrmes islamit , sepse Muhamedi nuk foli me tė , bile edhe kur fluturoj ne qiell nuk e pa fytyren e Zotit apo !!
Sa i perket synetis , mishit tė derrit ato i gjenė ne Bibel 1400 vite para Muhamedit , pra 120 vite pas shkrumjes sė Kuranit.
I nderuar,
Shum njohuri te fort paskeni per Islamin dhe Muhammedin a.s, bile bile paskeni mesuar dicka edhe per fluturimin e tij,hallall te qoft.!!!
1400 para Muhammedit,pra 120 vite pasi eshte shkruajt Kurani famelart!!!
Tema e lartshenuar me duket se ska te bej aspak me Kur'anin famelart dhe Islamin ne pergjithesi.Shiko njeher shoku juaj Savior ben lutje qe mos dilni nga tema,te pakten ate kuptoje,se ia prish rendin,ai ka deshire te shkruajm ndonje mrekulli per biblen,mos ia prish tani qejfin atij,ke pak respekt per Saviorin,dhe qendro ne tem,nese ke dicka qe din per biblen shkruaj, leje Kur'anin se per te kuptuar Kur'anin duhet te jesh pak me i aft.:tongue: ,
Per te kuptuar Kur'anin,patjeter duhet studiuar,sepse vlerat e Kur'anit famelart,nuk kuptohen aq leht,kjo e verteton mrekullin qe eshte liber hyjnor,e gjith kjo argumentohet se secili person qe ka kaluar ne fen Islame,e ka bere nepermes studimit,ne Gjermani 90% te rasteve te tilla jan njerzit te pakten me nje Fakultet te kryer.Dmth,shtresat e uleta (si ju),leje qe nuk e kuptojn,por e keqkuptojn.Secila fjali,secila fjal,dhe secila shkronje ne Kur'an ka domethenie,nuk eshte ashtu si e mendoni ju Psikolog,per ate edhe qeshem shum her kurre shoh se ke nxjerr ndonje citat Kur'anor dhe mundohesh te shesish pallavra ketu,,,Te mos dalim nga Tema ! Mbasi eshte per Biblen une te pyes ty Psikolog:
Sa her eshte korrigjuar bibla?

Me respekt
_______________________________________
Ka disa njerez qe pranojn vetem ate qe u pelqen atyre,por shpetimi eshte ne ate se bota nuk sillet rreth tyre,por rreth boshtit te vet

Arijanit
26-09-06, 17:33
Ju kisha lutur te mos dilni prej temes.
Shiko se cfare thote Apokalipsi per luften qe eshte duke ndodhur tani.

Apokalipsi 12:7 Pastaj ne qiell shpertheu nje lufte; Mikaeli dhe engjejt e tij luftuan kunder kucedres. Kucedra me engjejt e saj kundersulmuan, 8 por u munden. Asaj bashke me engjejt e saj nuk i lejohej me te qendronte ne qiell. 9 Kucedra e madhe u hodh poshte. Ajo eshte gjarpri i lashte qe quhet gjithashtu djalli ose Satani, mashtruesi i mbare botes. Ai dhe te gjithe engjejt e tij u rrezuan poshte ne toke. 10 Pastaj degjova nje ze te larte ne qiell qe tha: <<Tani ndodhi: Perendia doli fitimtar. Tani u tregua pushteti i tij dhe filloi mbreterimi i tij. Tani pushteti gjendet ne duar te Mbretit (Mesise) qe emeroi vet Zoti. U hodh poshte akuzuesi i bashkebesimtareve tane, ai qe akuzonte dite e nate para Perendise sone, dhe u debua nga qielli. 11 Bashkebesimtaret tane e munden ate ne saje te fuqise se gjakut te Qengjit dhe me deshmine e tyre. Ishin te gatshem te jepnin jeten e tyre dhe te pesonin vdekjen...

Muxhahedinet e kane te humbur luften, Mesia do te dale fitimtar, kete Apokalipsi e thote. Lavdi i qofte Zotit.

I kisha lutur besimtaret e devotshem myslimane qe kane studiuar Kuranin t'i ofrojne profecite e tij per Boten (nese ka kesi profeci) apo se cfare do te ndodhe me tej me ne. Edhe mos dilni nga tema ju kisha lutur edhe njehere. Lene ju se a thote Bibla a eshte Jezusi Zot a jo (shiko profecine me lart), ka kush mirret me ato pune, Mijera vite para se te vinte profetizohej se do te kryqzohej, jo keta thojne jon ndryshu. Te diskutojme pa inat dhe pa doreza. 40 autore thone se Mesia do te kryqzohet Muhamedi e mohon kryqzimin e Tij.

Kush te tha amari qe nuk mund te profetizonte asgje Jezusi, eshte Muhamedi qe nuk mund te profetizonte asgje, lexo Profecite Biblike o i nderuar, 100% jane te sakta. Po nejse mos dilni prej temes, ose pe mbyllim krejt.

--------
P.S. Savior, Ne e pranojme Mesiun dhe ate e pranojm me shum se ju. te vetmin qe ne nuk e pranojme eshte qe ti themi Mesihut Zot ose Djalin e Zotit...
--------

Kurani mohon Kryqzimin e Mesise, pra ju e Besoni Mesine sikur Jahudite, qe ai ne fund te botes do te vie, por dallim keni se ata nuk thone se ai do te jete Jezusi (Isa) ndersa ju thoni se eshte Jezusi. Pra edhe ata e mohojne Kryqzimin e Mesise. Por ajo eshte ardhja e dyte, kur do te ndahen ata qe e besuan se u Kryqezua dhe ata qe e mohuan.

Bibla nuk na meson, ate shenje personalisht e kam vene, pse a nuk jane myslimanet raciste a, vetem veten e dojne (mos t'flas me shume).

Pershendetje.

Per cfare na kishe lutur me shum savior,?

Qe mos te dalim prej temes Shembelltyra biblike ose
Ke deshire ndonje Mrekulli Kur'anore?

Mos ke rastesisht edhe ndonje lutje tjeter,,,,,,,,,ose hape bre edhe nje tem tjeter, i aft je me beso do t'ia dalish,hape nje teme per LUTJE
__________________________________
Ka disa njerez qe pranojn vetem ate qe u pelqen atyre,por shpetimi eshte ne ate se bota nuk sillet rreth,tyre por rreth boshtit te vet.

SoKoLi-i-Maleve
28-09-06, 03:22
I nderuar,
Shum njohuri te fort paskeni per Islamin dhe Muhammedin a.s, bile bile paskeni mesuar dicka edhe per fluturimin e tij,hallall te qoft.!!!
1400 para Muhammedit,pra 120 vite pasi eshte shkruajt Kurani famelart!!!
Tema e lartshenuar me duket se ska te bej aspak me Kur'anin famelart dhe Islamin ne pergjithesi.Shiko njeher shoku juaj Savior ben lutje qe mos dilni nga tema,te pakten ate kuptoje,se ia prish rendin,ai ka deshire te shkruajm ndonje mrekulli per biblen,mos ia prish tani qejfin atij,ke pak respekt per Saviorin,dhe qendro ne tem,nese ke dicka qe din per biblen shkruaj, leje Kur'anin se per te kuptuar Kur'anin duhet te jesh pak me i aft.:tongue: ,
Per te kuptuar Kur'anin,patjeter duhet studiuar,sepse vlerat e Kur'anit famelart,nuk kuptohen aq leht,kjo e verteton mrekullin qe eshte liber hyjnor,e gjith kjo argumentohet se secili person qe ka kaluar ne fen Islame,e ka bere nepermes studimit,ne Gjermani 90% te rasteve te tilla jan njerzit te pakten me nje Fakultet te kryer.Dmth,shtresat e uleta (si ju),leje qe nuk e kuptojn,por e keqkuptojn.Secila fjali,secila fjal,dhe secila shkronje ne Kur'an ka domethenie,nuk eshte ashtu si e mendoni ju Psikolog,per ate edhe qeshem shum her kurre shoh se ke nxjerr ndonje citat Kur'anor dhe mundohesh te shesish pallavra ketu,,,Te mos dalim nga Tema ! Mbasi eshte per Biblen une te pyes ty Psikolog:
Sa her eshte korrigjuar bibla?
_______________________________________
Ka disa njerez qe pranojn vetem ate qe u pelqen atyre,por shpetimi eshte ne ate se bota nuk sillet rreth tyre,por rreth boshtit te vet
E ti nuk je nji prej atyne qe pranon e flet vetem cka te pelqen ty? Apo je,lum islami qe te ka!Me kesi miqesh e mbrojtsash si ti,si duhen armiq tjer!

Arijanit
28-09-06, 14:46
[quote=SoKoLi-i-Maleve]E ti nuk je nji prej atyne qe pranon e flet vetem cka te pelqen ty? Apo je,lum islami qe te ka!Me kesi miqesh e mbrojtsash si ti,si duhen armiq tjer!

Haj se behet mire,kurre te rritesh edhe pak..... e kupton ateher,,,,

Zana_ch
09-02-07, 13:39
KAM ETJE PER TY

VESNTRO: UNĖ QĖNDROJ TEK DERA DHE TROKAS……

(Rev 3:10)Ėshtė e vėrtetė, qėndroj tek dera e zemres tėnde,dite e nate. Edhe kur nuk dėgjen,edhe kur dyshon qė mund te jem Unė, Unė jamė atje. Unė pres qöftė edhe shenjėn mė te vogel tė pörgjigjes sate, qofte edhe ftesen e pėrshpritur cila de tė mė lejojė mua tė hyj, Unė dua qe ta dishe se kurdoherė ti mė fton mua; Unė vij gjitjmonė pa diskutim. Nė heshtje dhe i pa dukshėm unė vij, por me fuqi dhe dashuri tė pambaruar, duke sjelle dhuratat e shumta tė shpirtit tim. Unė vij me mėshiren time, me deshiren time qė te fal dhe tė shėroj…, me nje dashuri e cila kalon gdo kufi; dashuri aq e madhe sa dashuria qė kamė marrė nga Ati. Unė vij – mė dėshiren tė tė ngushlloj dhe tė jap forcė, tė ngrej dhe tė sheroj tė gjitha plagät e tua, Unė sjell driten time,qe tė hapė errsiren tėnde dhe te gjitha dyshimet e tua. Unė vij me forcen time qė te mund tė mbaje ty, me te gjitha hallet e tua me hirió tim te pret zemren tėnde dhe tė transformoj jetėn tėnde, dhe paqen time e japė qe tė qetėsoj shpirtin tėnd.


Unė te njoh ty nė thellsi – Unė di c’do gjė rreth teje. Bile edhe floket e kokės tėnde Unė i kamė numeruar. Asgjė nė jetėn tėnde nuk ėshtė e parėndesishme pėr mua. Unė tė kamė ndjekur įjate viteve dhe gjithmon tė kamė dashur – edhe gjata vuajtjeve tua-. Unė di sejciln pret problemeve tua. Po unė i njoha nevojat e tua dhe shqetesimet tua. Po unė i njohė te gjitha mėkatet e tua. Por ama, po ta pėrseria : “UNE TE DUA”, jo pėr gfarė apo cfarė nuk ke bėre – Tė dua pėr ty; pėr bukurinė dhe dinjitetin ATI im te dha duke tė krijuar ty nė imazhin e tij.- Eshtė njė dinjitet tė cilin ahumė shpesh ti e ke harruar, nje bukuri e cila ėshtė prishur nga mėkati.

Por unė te dua ty ashtu sic je, dhe kamė derdhur gjakum tim pėr te situar ty. Ah! Sikur ti tė mė kerkosh me besim hiri im do tė prekė te gjitha nevojat e tua pėr t’u ndryshuar nė jetė. UnØdo tė jape ty forcen pėr tė licuar vetan tėnde nga mėkati che te gjitha forcat e tij shkaterruese.

Unė e di se cfarė ka nė Zemren tėnde- e njoh vetminė dhe te gjith gjėrat qė tė lėndojnė; mohimet, paragjykimet, etj. Kato gjera i mbajta Unė para teje. Unė i mbajta tė gjitha pėr ty; nė mnnyrė qė ti mund te njohėsh forcėn timen dhe fitoren time.

Unė e njoh sidomos, nevojen tėnde pėr dashuri, se sa ti ke etje pėr dashuri, ti ke etje tė jesh ( e), i dashuruar dhe i shtrenjt!. Por sa herė ke pasar etje kot, duke kerkuar atė dashuri egoiste, duke u munduar tė mbushėsh boshllekun brenda teje me kėnaqasi qė kalojnė boshllekun e mėkatit.

A’ ke etj pėr dashuri ? Ejani tek unė tė gjithė ju qe keni etje. Unė do tė kėnaq,dhe do tė mbush. Ake nevej tė ( Gjoni 7;37) jesh I shtrejt ? Ti je shumė I shtrejtė pėr mua,bile mė shumė se mund ta magjinosh – deri nė piken sa te vdes nė kruq pėr ty- Unė kam etje pėr ty. Por kjo eshtė e vetmja menyre qė te filloj tė pėrshkruaj dashurin time pėr ty. Unė kamė etje pėr ty- Unė kamė etje qė te dua dhe te duhem prej teje. UNĖ KAMĖ ETJĖ PĖR TY. Eja tek unė, dhe do ta nbushi zemren dhe shėroj plaget e tua; Unė do tė bėje ty nje kriesė te re, dhe te jap paqe, dhe vuajtje. UNĖ KAM ETJE PER TY !.

Ti nuk duhet te dyshosh kurre tek meshira ime, pranimi im pėr ty,dėshira ime qė te fal, deshira ime e zjarrėt tė bėkoj ty dhe tė jetoj jetėn time me ty. UNE KAM ETJE PĖR TY.

Nė qoftes se ndihesh ( e ) I parendėsishėm nė ay te botes , kjo nuk ka asnjė rėndėsi. Pėr mua, nuk ka asnje mė tė rėndė- sishem nė tė terė boten se ty. UNĖ KAM ETJE PĖR TY.

M’u hap , eja tek Unė ki etje pėr mua, mė jep jetėn tėnde dhe unė do tė ta projov se sa ( e) I rėndesishėm je pėr zėmrėn time. A nuk e ke kuptuar se Ati im ka tashmė nje plan perfekt pėr tė transformer jeten tėnde duke filluar qush nga ky moment, Mė beso. Mė kerko cdo dite tė hyj dhe te marre kontroll mbi jeten tėnde. Pėrse I bėje unė tė gjitha kėto ? Sepse unė kamė etje pėr ty. Edhe gjithcka tė kėkoj ėshtė tė kesh besim tek unė plotesisht.

Unė de ti bėje tė gjitha tė tjerat. Edhe tani, unė e shikoj vendin tė cilin ATI im e ka pėrgatitur pėr ty nė mbreterinė time. Kujtou gjithmonė se ti je udhetar nė kėte, nė nje udhetim pėr nė shtėpi.

Mėkati nuk mund tė tė kėnaq kurrė,dhe nuk mund tė sjellė paqen qė kėrkon, cdo gjė qe ti ke kėrkuar jashte meje tė ka lėnė bosh, pra mos u ngjit gjeravo te kesaj bote. Dhe mbi te gjitha : “MOS U LARGO NGA UNĖ “.

Kur te rrėzohesh, eja tek unė pa vonesė. Kur ti mė jep Mua mėkatet e tua, ti me jep mua dhe gezimin pėr qenė shpėtimtariyt. Ska gjė unė s’mund ta fa lapo ta sheroj, kėshtu qė eja tani dhe lire shpirtin tėnd. Ska rendėsi se sa larg ke bredh, s’ka rėndes se sa shpeshė ti mė kė harruar, S’ka rendėsi se sa kryqe mund tė mbash gjatė jetės : ėshtė dicka qe dua ta kujtosh gjithmon, dicka qė nuk do tė ndryshojė kurrė. UNĖ KAM ETJE PĖR TY; ashtu sig je.

Ti nuk ke nevoje tė ndryshosh qė tė besosh nė dasurinė time, sepse do tė jetė besimi i yt ne dashurinė time qė do tė ndryshoje. Ti me harron dhe pėrseri unė tė kėrkoj nė c’do moment tė dites – « duke qendruar tek dera Zemres tėnde, duke trokitur “. Atė duket e v estir pėr tu besuar kėtyre fjalėve? Atėherė shike kryqin, shiko Zemren time tė plagosur pėr ty. A nuk e ke kuptuar kryqin tim? Atėherė dėgjo pėrsėri fjalėt qė fola prepara, sepse ato tė tregojnė qartėsiaht pse i mbajtja tė gjitha kėto pėr ty; “KAM ETJE” (Gjoni 19, 28).

Po unė kam etje pėr ty – sic thotė edhe psalmi : - kėrkoja dashuri por nuk gjota (Ps 69: 12) tė gjithė jetėn tėnde, kėrkova dashurinė tėnde .- Unė kurrė nuk kamė ndaluar duke kerkuar dashurinė tėnde. Ti ke provuar shuė ojera tė tjera nė kerkim tė lumturisė tėnde, pse nuk proven tė hapesh zėmren tėnde. Kudo vjenė pranė, ti do tė mė degjosh mua duke pėrseritur gjithmon: jo me fjalė njerzore por nė shpirt; s’ka rendėsi c’fare ke bėre: “Unė te dua ty pėr Hirió tened”.

Eja tek unė me mejerimė dhe mėkatet e tua, me shqetsimet dhe n evojat e tua, me gjithė deshiren tėnde pėr tė qėne ( e ) i dashur. Unė aqėndroj tek dera e zemres sate dhe trokas… Ma hap sepse UNĖ KAM ETJE PĖR TY…“Jezuesi ėsirtė atėhare dashuria e tij.
Etja e tij, ėshtė e pa fund.
Ai krijuesi i universit, kerkon
dashurin e kriesave tė ti.
Ai ka etj pėr dashurin tone –
kėte fjalė kam Etje A’ ushtojnė nė zemrat tona”NĖNĖ TEREZA
Imprimatur
Mons. G. Sergio De la Cerda Z.
Vicario General
Tijuana, B. C. México.

Giovanni
09-02-07, 19:19
Zana_ch postimin tend ta bashkova me postimet shembelltyrat Biblike,

kalo bukur.

SoKoLi-i-Maleve
21-02-07, 06:12
[quote=SoKoLi-i-Maleve]E ti nuk je nji prej atyne qe pranon e flet vetem cka te pelqen ty? Apo je,lum islami qe te ka!Me kesi miqesh e mbrojtsash si ti,si duhen armiq tjer!

Haj se behet mire,kurre te rritesh edhe pak..... e kupton ateher,,,,
Deri sa te meson ti cilin emer e ke te vertet nga keta shum emra qe ndrron,edhe une do rritem,mos ke marak i nderuar,se sdue te lodhesh tue mendue per mbarvajtjen time!

Makresh
27-01-09, 22:37
Sa kundėrshtimi, sa dyshimi, sa keqkuptimi.... tekstin qe ka sjellur Saviori posedon shume thenje te pa vlera ndaj Zotit, bibla si duke te limiton Zotin duke menduar qe Zoti ka mund edhe te humb luften,.. Oo.. e dini ne qfar eshte Zoti ju ? Nuk eshte "Njeri," dhe nuk ka te bej me njerez dhe nuk vritet me superfuqi te ndryshme si Amerika apo edhe vet Satani !

dani 1
02-03-09, 19:39
Duke luftuar varfėrinė bėhet e mundshme paqja nė botė: kėshtu tha Papa nė audiencės me anėtar tė dy shoqatave bamirėse

Ta hapim zemrėn ndaj atyre njerėzve qė janė nevojtarė e bujarisht luftojnė kundėr varfėrisė, sepse njė i krishterė nuk mund tė rri pa lėvizur “kur njerėzve u mungon buka nė sofrėn ”. Kjo ėshtė thirrja qė Benedikti XVI i drejtoi anėtarėve tė dy Shoqatave bamirėse – “Pro Petri Sede” dhe “Etrenne pontifikales” – tė cilėt i priti sot nė audiencė dhe falėnderoi me pėrzemėrsi pėr nismat e veprat humanitare bamirėse qė kanė zhvilluar nėpėr Vende tė Beneluxit, nė emėr tė ndihmės bamirėse tė Papės.

Vizita nė Romė e 50 personave pėr t’ sjell Papės nė Vatikan frytet e dy lėmoshave, pra ndihmat financiare qė janė mbledhur nga bamirėsit e ndryshėm nė Belgjikė, Luksemburg e Holandė, ėshtė shprehje e njė tradite tė lashtė tė gazetarėve katolikė belgė, tė cilėt Ati i Shenjtė Racinger i pėrshėndeti duke u pėrqendruar tek vlera e dashurisė dhe bamirėsisė sipas frymės sė Ungjillit. Duke kujtuar, nė Vitin e Shėn Palit, mėsimet e Apostullit tė popujve mbi bashkimin e Korpit mistik tė Krishtit, gjymtyrėt e tė cilit janė tė bashkuara e kujdesshme mes tyre, Papa ripohon kėtė parim:

“Tė ushqyer nga e njėjta bukė Eukaristike, tė pagėzuarit nuk mund tė rrijnė indiferent kur ka njerėz tė cilėve u mungon buka nė sofėr. Sivjet, keni vendosur ta dėgjoni thirrjen e ta hapni zemrėn tuaj ndaj kėrkesave tė njerėzve qė janė nė gjendje tė vėshtirė jetese, nė mėnyrė qė anėtarėt e Korpit tė Krishtit, tė goditur nga varfėria tė jenė tė pėrkrahur e tė bėhen dėshmitarė mė tė fortė e tė lirė tė Lajmit tė Mirė, Ungjillit”.

“Duke ia besuar frytin e kursimeve tuaja Pasardhėsit tė Pjetrit, – tha Benedikti XVI me mirėnjohje – ju i mundėsoni Papės tė ushtron rolin aktiv e konkret tė dashurisė sė krishterė qė ėshtė shenjė e pėrkujdesit tė tij pėr tė gjitha Kishat, pėr ēdo tė pagėzuar e pėr secilin person”:

“Ju falėnderoj shumė nė emėr tė gjithė atyre njerėzve qė bujaria juaj do t’i mbėshtesė nė luftėn kundėr tė kėqijave qė kėrcėnojnė dinjitetin njerėzor. Duke e luftuar varfėrinė, ne i japim mundėsi mė tė mėdha paqes tė realizohet e tė rrėnjoset nė zemra tė njerėzve”.

Makresh
06-03-09, 16:29
Duke luftuar varfėrinė bėhet e mundshme paqja nė botė: kėshtu tha Papa nė audiencės me anėtar tė dy shoqatave bamirėse.[/I]


Materialzmi na qenka ēelsi i paqės ! Je i sigurt qe keto i tha Papa ? Se te vien keto fjal nga nje fetar me duket absurde, sepse Paqja fitohet duke luftuar pardrejtsin, paqja fitohet duke hulumtuar e kerkuar ne ēdo skaj te vėrteten absolute, e jo ate "variobel" qe thot Holil Motoshi !

Scooby-Doo
06-03-09, 17:13
Materialzmi na qenka ēelsi i paqės ! Je i sigurt qe keto i tha Papa ? Se te vien keto fjal nga nje fetar me duket absurde, sepse Paqja fitohet duke luftuar pardrejtsin, paqja fitohet duke hulumtuar e kerkuar ne ēdo skaj te vėrteten absolute, e jo ate "variobel" qe thot Holil Motoshi ! un se di pse po qani drasa me keta kur e din edhe vet keta se jon gabime,po veq tash jan ngule ne kurrthe te djallit.

dani 1
30-06-09, 11:38
kam pas shokė dhe kam shokė myslimanė.Mė kujtohet edhe njė pėrshkrim i papės me njė mysliman kur po e vizitonin njė pikturė, dhe myslimani me krenari tregonte se feja Islame edhe mė pėrpara ka qenė pėr pėrparim, mėsim, ajo e promovon dijen, shkencėn ... Kjo nuk i ka pengu qė tė mbesin shokė edhe mė tutje.Problemi mendoj se nuk ėshtė pse katolikėt besojnė nė Jezusin si njeri i vėrtetė (!) dhe Zot i vėrtetė (!). Problem bėhet kur dikush mendon ta sheh Zotin e tė tjerėve me syza tė veta.Zoti i tė krishterėve ėshtė Njė Zot i vetėm, por ėshtė unik. Cilėsia e Zotit ėshtė nė pyetje, se jo numri. Se gjithmonė problemi i besimtarėve myslimanė ėshtė tė theksojnė numrin. Trinia e shenjtė e katolikėve nuk dėshiron qė besimtarėt t`i shpie tė bėhen matematikanė tė mirė, qė tė dinė tė zbėrthejnė, shumėzojnė apo tė zbresin, por tė bėhen besimtarė shenjtė.Nuk ėshtė matematika pėrmbi Zotin.

AmonRa
16-03-13, 11:11
Prifti Arberesh nga Argjentina qe tronditi kishen ortodokse, pasi ruan paster simbolet e arbrit te ardhura nga thellsia e shekujve.
http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/62700_342119855889004_1924585241_n.jpg