PDA

View Full Version : Muaji I Ramazanit


amari
21-09-06, 14:18
Mė lejo qė ta prezentoj vetveten edhe pse ndoshta tė kujtohem sepse tė vizitoj ēdo vjet nga njė herė. Unė jam Ramazani.

Falėnderimi i takon Allahut, ndėrsa lutjet dhe pėrshėndetjet tona qofshin pėr tė Dėrguarin e zgjedhur, familjen dhe shokėt e tij tė ndershėm. O agjėrues i nderuar, paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi ty. Mė lejo qė ta prezentoj vetveten edhe pse ndoshta tė kujtohem sepse tė vizitoj ēdo vjet nga njė herė. Unė jam Ramazani. E shoh pėr obligim tė tė njohtoj me vetveten edhe pse ti ndoshta me njeh, mirėpo ka njerėz tė cilėt, pėr fat tė keq, nuk mė njohin aq mirė dhe mė konsiderojnė prej mysafirėve tė rėndė dhe me padurim e presin largimin tim duke m'i numėruar ditėt.
Ku janė ata tė cilėt gėzohen me ardhjen time, tė cilėt e lusin Allahun qė t'ua mundėsojė agjėrimin nė kėtė muaj? Ata e dinė mirė se sa muaj madhėshtor jam, e dinė vlerėn e adhurimeve nė kėtė muaj, andaj edhe bėjnė gara nė vepra tė cilat i afrojnė tek Allahu. Ata janė tė bindur se nė kėtė muaj Allahu ka pėrgatitur shpėrblime tė cilat nuk i gjejnė nė muajt tjerė dhe prandaj nuk ėshtė pėr t'u habitur pse kėta njerėz gėzohen me ardhjen time ashtu siē gėzohet i pėrmalluari i cili sė shpejti do tė bashkohet me atė tė cilėn e do. O agjėrues, dije se prej mirėsisė sė Allahut ėshtė qė Ai ta mundėsoi agjėrimin nė kėtė muaj. Ka shumė njerėz tė cilėt ishin tė gjallė dhe gėzoheshin me mirėsitė e Ramazanit vitin e kaluar, por nuk arritėn qė tė gėzohen me tė edhe kėtė vit. Andaj falenderoje Allahun pėr kėtė mirėsi dhe dije se ndoshta ky ėshtė rasti i fundit i cili nuk do tė pėrsėritet. Dyert e hajrit nė kėtė muaj janė tė shumta. Ato t'i pėrkujtojmė disa gjėra:

1. Kush agjėron dhe falet nė kėtė muaj me besim duke shpresuar nė shpėrblimin e Allahut, i falen mėkatet qė i ka bėrė mė parė. I Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] thotė:"Kush agjėron muajin e Ramazanit me besim duke shpresuar nė shpėrblimin e Allahut, i falen mėkatet qė i ka bėrė mė parė". Gjithashtu ai thotė: "Kush ngrihet pėr t'u falur nė muajin e Ramazanit me besim duke shpresuar nė shpėrblimin e Allahut, i falen mėkatet qė i ka bėrė mė parė".

2. Nė kėtė muaj ėshtė nata e Kadrit e cila ėshtė mė e mirė se njė mijė muaj, ndėrsa ibadeti nė tė ėshtė mė i vlefshėm se ibadeti i cili bėhet brenda njė mijė muajve (mė tepėr se tridhjetė e tre vjet). Kush falet nė kėtė natė, i falen mėkatet qė i ka bėrė mė parė. I Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] thotė: "Kush ngrihet pėr t'u falė natėn e Kadrit me besim duke shpresuar nė shpėrblimin e Allahut, i falen mėkatet qė i ka bėrė mė parė".

3. Nė kėtė muaj muslimanėt tubohen pėr ta falur namazin e natės (teravinė). Ai i cili falet me imamin derisa ai tė largohet, i shkruhet sikur tė ishte falur tėrė natėn. I Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] thotė:"Kush falet me imamin deri sa ai largohet, i regjistrohet sikur tė jetė falur tėrė natėn." (Transmeton Nesaiu).

4. Nė kėtė muaj shpėrblimi i atij qė bėn umre ėshtė sikur shpėrblimi i haxhit. I Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] thotė:"Umreja e cila kryhet nė muajin e Ramazanit, e ka shpėrblimin e haxhit." (Transmeton Buhariu).

5. Nė kėtė muaj Allahu i pranon duatė e besimtarėve, andaj kij kujdes dhe shfrytėzoje kohėn duke e lutur Allahun pėr tė mirat e kėsaj bote e nė veēanti pėr begatitė e xhenetit. Mos e harro duanė nė kohėn e iftarit, sepse kjo ėshtė kohė nė tė cilėn Allahu e pranon duanė. I Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] thotė: "Tri dua janė tė pranuara: duaja e agjėruesit, duaja e atij qė i ėshtė bėrė padrejtėsi dhe duaja e udhėtarit." (Transmeton Bejhakiu).
6. Dėgjo edhe pėr kėtė derė tė hajrit! Kjo ėshtė dhėnia iftar agjėruesit. Pse po e harron kėtė vepėr tė mirė edhe pse e di se ai i cili i jep iftar agjėruesit e ka shpėrblimin e njėjtė. I Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] thotė:"Kush i jep iftar agjėruesit e ka shpėrblimin e njėjtė sikur agjėruesi duke mos iu pakuar shpėrblimi as vetė agjėruesit." (Transmeton Tirmidhiu). Lidhur me kėtė, tė pėrkujtoj, vėlla i dashur, se ka mijėra muslimanė tė cilėt nuk gjejnė ushqim pėr iftarin e tyre, andaj mos i harro edhe kėta! Gjithashtu dije se veprat e kėqija nė kėtė muaj janė tė rrezikshme, posaēėrisht nė kėto ditė tė bekuara, nė kėto net tė ndershme, prandaj kij kujdes dhe largohu prej tė gjitha mėkateve dhe shpejto me pendim qė tė mos jesh prej atyre qė e kanė dėshtuar duke mos e shfrytėzuar kėtė muaj tė bekuar. I Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] thotė: "Ka dėshtuar ai i cili e arrin muajin e Ramazanit dhe ky muaj nuk i bėhet shkak pėr faljen e mėkateve." (Transmeton Tirmidhiu). Pėrsėri tė pėrkujtoj, pendohu dhe kėrko falje pėr mėkatet tua! Allahu nė Librin e tij thotė thotė: "Pendohuni tė gjithė te Allahu o besimtarė nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim." (En Nur; 31).

Mundohu vazhdimisht ta mbushėsh kohėn tėnde me vepra tė mira, siē ėshtė leximi i Kuranit, leximi i asaj qė tė bėn dobi. Pėrkujtoje vazhdimisht Allahun dhe mos e harro bamirėsinė ndaj prindėrve! Vizitoje farefisin dhe kėshilloi ata! Bėhu bujar dhe ndihmoi tė varfėrit dhe tė nevojshmit! Mos e harro thirjen nė rrugė tė Allahut, sepse ditėt e kėtij muaji janė pak! Ato ditė shumė shpejt largohen dhe vijnė ditė tė reja tė cilat thonė: "O biri Ademit, unė jam ditė e re, dėshmitare pėr veprat tua, andaj furnizohu me vepra tė mira, sepse unė largohem dhe nuk kthehem deri nė Ditėn e Gjykimit. I gėzuar ėshtė ai i cili shpejton nė vepra tė mira duke kėrkuar falje pėr mėkatet. Allahu xh.sh. thotė: "Shpejtoni nė atė qė fitoni falje prej Zotit tuaj dhe xhenetin qė gjerėsia e tij ėshtė si gjerėsia e qiellit e tokės i pėrgaditur pėr ata qė i besuan Allahut dhe tė dėrguarve tė tij. Ajo ėshtė dhuntia e Allahut qė ia jep kujt tė dojė e Allahu ėshtė dhurues i madh." (El Hadid; 21). Kij ndėrmend fjalėn e Allahut: "Shpejtoni nė atė qė fitoni falje prej Zotit tuaj dhe xhenetin qė gjerėsia e tij ėshtė si gjerėsia e qiejve e e tokės i pėrgatitur pėr tė devotshmit.". Pas kėsaj mė lejo tė tė njohtoj me disa gjėra tė cilat do tė ndihmojnė qė t'i kalosh ditėt dhe netėt e kėtij muaji tė bekuar me mė tepėr ibadete. Prej kėtyre gjėrave ėshtė vendosmėria e sinqertė, durimi, pėrkujtimi i vdekjes dhe garimi nė vepra tė mira me vėllezėrit muslimanė. Vepro ashtu qė tė jesh musliman mė i mirė pas Ramazanit e jo mė i dobėt dhe mos u bėn prej atyre tė cilėt i kthehen mėkateve pas kėtij muaji tė bekuar! Sa rob i keq ėshtė ai i cili nuk e njeh Zotin e vet jashtė kėtij muaji! Para se tė pėrfundoj, tė pėrgėzoj, o agjėrues i dashur, me fjalėt e Allahut i cili thotė: "E, pėrgėzoi ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira se ata do tė jenė nė xhenete nė tė cilėt rrjedhin lumenj. Sa herė qė u jepet ndonjė ushqim nga frutat e tij, ata thonė: "Ky ėshtė qė me tė u ushqyem dhe mė parė". Ngase, u sillet ushqim i ngjashėm. Aty do tė kenė ata bashkėshorte tė pastra dhe aty do tė jenė pėrgjithmonė." (El Bekare; 25). Tė pėrgėzoj, sepse Zoti yt ėshtė mėshirues i Cili e pranon veprėn e vogėl dhe shpėrblen pėr tė me shpėrblim tė madh. Ai i falė mėkatet dhe ėshtė mė i mėshirshėm pėr ty se nėna pėr fėmijėn e saj. Tė pėrgėzoj, sepse nė kėtė muaj hapen dyert e xhenetit dhe mbyllen dyert e xhehenemit. Nė fund tė them: Nėse nuk arrin qė t'i shfrytėzosh kėto ditė tė bekuara dhe kėto net madhėshtore, mos e akuzo askėnd, pos vetvetes, sepse me tė vėrtetė ke humbur njė rast tė madh qė tė shpėrblehesh me shpėrblime tė mėdha pėr vepra tė pakta. Unė mbetem me shpresė se pėrsėri do tė takohemi me ty vitin e ardhshėm nėse do tė jesh gjallė. Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi ty.

Arijanit
21-09-06, 18:41
'' O ju qe besuat,,agjerimi u eshte bere obligim sikurse qe ishte obligim edhe i atyre qe ishin para jush, keshtu qe te beheni te devotshem. (Kur'an)''

''O ju njerezju jeni duke hyre ne hijen e nje muaji te bekuar.Nje nate e tij eshte me e mire se 1000 muaj.Allahu xh.sh. e beri agjerimin obligim ne kete muaj dhe nxiti njerzit te falen me shum ne netet e tij.Te kerkosh afersin me All-llahun nepermjet nje vepre te mire,do konsiderohet si kryerja e nje akti te obligueshem adhurimi..........(Muhammedi a.s)


Ne emer te Allahut meshiruesit,meshirberesit.
Paqa dhe meshira e Allahut qoft mbi ju.
Falnderojm Allahun xh.sh qe na beri te mundur edhe sivjet te mberrijm muajin e Ramzanit, qe eshte nje nder muajt me te begatshem,mbasi ne kete muaj filloi edhe zbritja e Kur'anit famelart, ky muaj eshte i shenjt dhe teper i vecant per me shum se 1 miliard musliman ne rruzullin tokesor.Eshte koh adhurimi dhe meditimi koh per te reflektuar thell mbrenda vetes, per te treguar devocion ndaj Zotit dhe vet-kontroll,eshte koh per te forcuar lidhjet familjare,miqesore dhe ato shoqerore.
Uroj te gjith besimtaret musliman,qe ne kete muaj lutejt e tyre te pranohen,te ofrohen ne mes veti,te duan njeri-tjetrin,te ndihmojn ne baze mundesive te gjith ata qe kane nevoj....

Allahu ju bekoft,dhe ua pranoft agjerimin e juaj...
Me nder dhe respekt
Arijanit Forinas/Frankfurt

laliloli
21-09-06, 19:14
Te gjitheve besimtareve te besimit islam ua uroj muajin e bekuar te Ramazanit
Paqi agjerim te lehte ,dhe e kalofshi sa me mire

djal_serioz
22-09-06, 01:25
Eselamu Alejkum We rahmetullahi
ju pershendes te gjithve e ua Uroj muajin e madh te Ramazanit e ju deshiroj agjerim te leht .
Vllazni shfrytezojeni ket Muaj dhe bani Ibadet e dua per mbar njerzimin e mire qe tna udhezoj e te na perparoj ne te gjitha fushat , lusim Allahun qe tnai fal te gjitha mekatet tona dhe te gjith besimtarve musliman , lusim Allahun qe ne diten e Bajramit te dalim faqe bardh duke qen te lehtesuar prej mekateve e duke buzeqesh prej te mirave te Allahut .
per mos me zgjat shume te nderuar po e perfundoj e lusim Allahun qe tkem ymer e ta percjellim Ramazanin ashtu siq kerkon Allahu dhe pejgamberi a.s
selam......

amari
22-09-06, 09:12
"...Muaji i Ramazanit qė nė te (filloi tė) shpallet Kur`ani, qė ėshtė udhėrėfyes pėr njerėz dhe sqaruesi i rrugės sė drejtė dhe dallues (i tė vėrtetės nga gėnjeshtra)... "(El-Bekare 185).

Po ta kishte lėnė All-llahu vetėm Zbritjen e Kur`anit na kishte mjaftuar nė ketė muaj tė bekuar, por All-llahu ėshtė falės dhe mėshirues i drejtė, e donė drejtsinė, me tė e ka zbritur edhe mėshirėn e Tij. Mbyllen dyert e xhehenemit, hapen dyert e xhenetit.

Lusim All-llahun qė tė na pranon agjėrimin tonė dhe lutjet tona duke kėrkuar kėnaqsinė e Tij nė kėtė botė dhe nė ahiret.

Studenti1
22-09-06, 14:03
Perhajr Muaji i Shenjte i Ramazanit, gjithe muslimaneve anekend botes.

Hacker
22-09-06, 18:45
Pėrhajer muji i shejt i ramazanit

Dea_A
23-09-06, 00:33
Te gjithe besimtareve mysliman ua uroj muajin e shenjet te Ramazanit !Paqja dhe meshira e Zotit qofte mbi ju !

SoKoLi-i-Maleve
23-09-06, 02:53
Te gjithe Shqiptarve te besimit islam jau uroj Ramazanin,e kalofshi sa ma leht e mire

fuli_88
23-09-06, 19:31
i pershendes te gjithe forumistet ne kete rast te gjithe besimtareve musliman ju uroj muajin e shenjt te ramazanit e per ata qe agjerojn ishalla ALL-LLAHU u a ben kabul kalofshi mire

Ora
23-09-06, 22:58
Ju uroje muajin e malle te Ramazanit,zoti qoft me ju,
ju ndihmofte zoti qe agjerimin te e kini sa ma te lehte.

munti
24-09-06, 00:38
http://www.studio-din.com/modules/Album/image/Ramazan%202006/war8.jpg

GURI SYLAJ
24-09-06, 09:03
Besimtareve , te besimit islam, ua uroj Muajn e Bekuar te Ramezanit!
Paqe, meshire ,dashuri ne mes njerezve.

Murgesha
24-09-06, 09:24
Tė gjithė besimtarėve Islam ju uroj muajin e shenjtė tė Ramazanit.

Agjėrim tė lehtė pėr agjėruesit.

Murgesha!

selvija
24-09-06, 14:45
Urime per te gjith muji i shejt ramazanit, ishalla zoti na ban kabull.
por kam nje pytje nese dikush mundet qe te thot diqka
ne neket vend ku jetojm asht dita pak sa ma e gjat, por edhe disa vite mujin qershor-korrik thujse veq dit kemi ora 24.00 perendon djelli a lind ora 03.00 per ate koh se di si do tja bejm shum gjat dita.

Paradox_13
24-09-06, 15:32
Sot hyme ne diten e pare te muajit te shenjte te Ramazanit,andaj shfrytzoj nga rasti qe te gjithe besimtareve te besimit islam tu uroj nga zemra dhe tu deshiroj agjerim sa me te leht gjat keti muaji te bekuar.
Paradox_13.

e_martumja
24-09-06, 16:54
Gjitheashtu edhe une shfrytzoj rrastin te uroj Ramazanin te gjithve besimtarve ISlame.
Kurse agjeruesve i deshiroj agjerim te leht.


Pershendetje te gjithve me shpres Se Do ti hupmi do kg ahahhahahaa :biggrin: :biggrin: :biggrin:

King_Gentius
24-09-06, 20:00
Gezuar Ramazanin te gjithe shqiptave muslimane kudo qe ndodheni. :smile:

Artisti
25-09-06, 09:25
Zoti jua numeroft juve qe e agjeroni,ju qofte i lehte ky agjerim..

amari
25-09-06, 09:38
Amin amin.

Selvije ju duhet te konsultoheni me dikend qe eshte kompetent per Fene islame atje ku gjindeni ju, me siguri se behet fjale per ndonje shtet Skandinav.

Nese praron dielli, edhe nese nuk terrohet ska lidhje, megjithat edhe nese ju bjen me gjate te agjeroni, padyshim se edhe sevapet i keni me te medhaja. Allahu e dine me se miri!!Urime per te gjith muji i shejt ramazanit, ishalla zoti na ban kabull.
por kam nje pytje nese dikush mundet qe te thot diqka
ne neket vend ku jetojm asht dita pak sa ma e gjat, por edhe disa vite mujin qershor-korrik thujse veq dit kemi ora 24.00 perendon djelli a lind ora 03.00 per ate koh se di si do tja bejm shum gjat dita.

musl|m
29-09-06, 10:23
Pershendetje motra dhe vellezer,


(972)

Tregon Ebu Umame: “Shkova te i Dėrguari i All-llahut, paqja e All-llahut qoftė mbi tė, dhe i thashė: “Mė urdhėro me njė vepėr qė tė kem dobi tek All-llahu me tė!”

(Ai) mė tha: “Tė urdhėroj tė agjėrosh, ngase nuk ka diē tė njejtė me tė!”

(973 Transmetimi i dytė)

· “اdo rob (njeri a xhinn) qė agjėron njė ditė nė rrugė tė All-llahut, All-llahu e largon fytyrėn e tij nga zjarri (i xhehennemit) nė njė distancė sa ec njeriu shtatėdhjetė vjet.“

Pra ia vlen te dijme, nje dite e agjeruar ne kete bote na shpton nga 70 vite denim ne Xhehennem, kurse dita dhe nata e Kadrit qe vlejne sa 1000 muaj te agjeruara, llogaritni sa vite shpetojme nga zjarri i Xhennemit nese agjerojme ēdo muaj te ramazanit ne jeten tone.

Transmetohet nga i dėrguari i fundit i All-llahut, Muhammedi, paqja e All-llahut qoftė mbi tė, se ka thėnė: “Zoti i Madhėruar ka thėnė: “ēdo vepėr e birit tė Ademit i takon atij (vet Njeriut), pėrveē agjėrimit. Ai ėshtė pėr Mua (All-llahun) dhe Unė shpėrblej pėr tė. Agjėrimi ėshtė mburojė (nga epshet dhe zjarri), prandaj kur tė agjėrojė ndokush le tė mos flasė fjalė tė ndyta dhe mos ta ngre zėrin, e nėse dikush e ngacmon apo e sulmon, le tė thotė: Unė agjėroj, unė agjėroj!”.

(964)
· “Nė xhennet ekziston njė derė qė quhet rejjan nga e cila hyjnė agjėruesit nė Ditėn e kijametit dhe askush tjetėr nuk hyn nga ajo derė . E kur tė hyjnė ata, ajo mbyllet e askush tjetėr nuk hyn.“

Lusim All-llahun e madheruar qe ne kete muaj te shenjte te ndihmoj te semuarit gjat agjerimit.
Lusim All-llahun e madheruar qe ne kete muaj te shenjte te mos len mekat pa e falur.
Lusim All-llahun e madheruar qe ne kete muaj te shenjte te ndihmoj Muxhahidat ne beteja.
Lusim All-llahun e madheruar qe ne kete muaj te shenjte te begatoj sofrat tona me te mirat e tij.
Lusim All-llahun e madheruar qe ne kete muaj te shenjte te ndihmoj Jetimat ne ket muaj te bekuar.
Lusim All-llahun e madheruar qe ne kete muaj te shenjte te pasuroj ata qe s`kan.
Lusim All-llahun e madheruar qe ne kete muaj te shenjte te te pranoj lutjet tona.
Lusim All-llahun e madheruar qe ne kete muaj te shenjte te sjell harmoni ne familjet tona.

AMIN

Me Rrespekt
muslimi

Besiana
03-10-06, 15:27
Me fate ju qofte te gjithe besimtareve Musliman Muaji i Ramazanit ishalla te gjithe ata qe e ngjinojne jau bane i lumi Allah kabull e paqja e Allahut qofte mbi juve.

Arijanit
03-10-06, 15:40
Me fate ju qofte te gjithe besimtareve Musliman Muaji i Ramazanit ishalla te gjithe ata qe e ngjinojne jau bane i lumi Allah kabull e paqja e Allahut qofte mbi juve.

Ju flm Besiana,,
Shfyrtzoj rastin te pershendes te gjith besimtaret musliman,ne kete muaj te bekuar,lus Allahun xh.sh te pranoj lutjet tona,agjermin tone.
Allahu bekoft te gjith muslimanet.

SoKoLi-i-Maleve
05-10-06, 04:31
Ju flm Besiana,,
Shfyrtzoj rastin te pershendes te gjith besimtaret musliman,ne kete muaj te bekuar,lus Allahun xh.sh te pranoj lutjet tona,agjermin tone.
Allahu bekoft te gjith muslimanet.Zoti i bekoft te gjith njerzit vullnet mire ne gjith boten,ste te gjith jan bijt dhe bijat e Tij.:smile:

ensar
09-10-06, 16:44
ALLAHU jau letsoft agjerimin krejt besimtarve musliman selam alejkum ve rahmetullahi te ala ve bereketuhu !

uck_aksh
11-10-06, 16:04
kush mundem me gjet kalendarin e muajit ramazan

Gentiani
11-10-06, 18:12
kush mundem me gjet kalendarin e muajit ramazan

shko nė xhami, ta japin falas ! :tongue: :wink:

uck_aksh
11-10-06, 21:43
nuk kemi gjami ketu ne vevey te zvicrres spo di ku me gjet