PDA

View Full Version : Leximet e se Djeles


Giovanni
22-09-06, 11:40
Te dashur lexues ketu keni mundesi ti lexoni gjdo jave leximet e se djeles qe leohen ne meshen shejte.
Me nderime Giovanni

Giovanni
22-09-06, 11:43
E DIELA E XXV GJATĖ VITIT

24.09.2006.
Leximi i parė (Urt 2,12.17-20)
Lexim prej Librit tė


Urtisė
Thanė tė paudhėt: “T`i vėmė pritė tė drejtit, sepse na pengon dhe u

kundėrshton veprave tona, sepse na qorton pėr mėkatet kundėr Ligjit e
na i pėrplas nė sy mungesat e edukatės qė kemi marrė. Tė shikojmė a
janė fjalėt e tija tė vėrteta dhe tė shqyrtojmė ēfarė mbarimi do tė ketė:
nėse i drejti ėshtė vėrtet bir i Hyjit, Ai patjetėr do ta ketė nė kujdes dhe do
ta shpėtojė nga duart e kundėrshtarėve.
Ta vėmė nė sprovė me fyerje e me e me mundime e ta shohim butėsinė
e sedrės sė tij, ta sprovojmė durimin e tij. Ta dėnojmė me vdekje tė
turpshme: sepse, siē thotė ai, shpėtimi do t`i vijė!”
Fjala e Zotit
Psalmi: 54(53


) Ti, O Zot, je mburoja ime.
Mė shpėto, o Hyj, pashė Emrin tėnd,

me fuqinė tėnde mbroje tė drejtėn time.
O Hyj, vėshtroje lutjen time,
prire veshin nga fjalėt e gojės sime!
---------------------------------------------------
Sepse krenarėt u ēuan kundėr meje,

mizorėt kėrkojnė tė ma marrin shpirtin:
pėr Hyjin ata s`kanė kujdes.
----------------------------------------------------
Por, ja, Hyji po mė vjen nė ndihmė,

shpirtin tim ai po e merr ndore.
E unė me ėndje do tė tė kushtoj fli,
do ta lavdėroj Emrin tėnd, o Zot,
sepse ėshtė i mirė.
----------------------------------------------------
Leximi i dytė: (


Jak 3,16-4,3)
Lexim prej Letrės sė shėn Jakobit apostull
Fort tė dashur, ku ėshtė smira dhe grindja, atje ka pėshtjellim dhe ēdo tė

keqe. Kurse urtia qė vjen prej sė larti mė sė pari ėshtė e pastėr, pastaj
pajtuese, e butė, e pėrshtatshme, plot mėshirė dhe vepra tė mira, e
durueshme dhe jo shtiracake. Fryti i drejtėsisė mbillet nė paqe pėr ata qė
punojnė pėr paqe.
Nga vijnė ngatėrresat dhe grindjet qė vlojnė ndėr ju? A thua jo kėndej:
nga lakmimet tuaja qė luftojnė nė gjymtyrėt tuaja? Dėshironi e nuk keni;
vritni e keni smirė, dhe gjė nuk fitoni; griheni e luftoni. Nuk keni pse nuk
luteni. Luteni e nuk fitoni, pse luteni keq qė t`i shpenzoni nė plotėsimin e
ėndjeve tuaja.
Fjala e Zotit
Aleluja!
Po tė bekoj, o Atė, Zotėrues i qiellit e i dheut,

qė tė vegjėlve ua zbulove misteret e Mbretėrisė qiellore.
Aleluja!
Ungjilli: (


Mk 9,30-37)
Lexim i Ungjillit shenjtė sipas Markut
Nė atė kohė, Jezusi dhe nxėnėsit e tij kaluan nėpėr Galile, por ai nuk

donte ta dinte kush, sepse mėsonte nxėnėsit e vet. U thoshte: “Biri i
njeriut do t`u dorėzohet njerėzve e ata do ta vrasin, por kur ta kenė vrarė,
ai do ngjallet pas tri ditėsh.” Ata nuk e morėn vesh kėtė fjalė e kishin frikė
ta pyesin. Arritėn nė Kafarnaum. Si hyri nė shtėpi, i pyeti: “Mbi ēka
biseduat rrugės?” Ata nuk bėnė zė, sepse udhės kishin biseduar kush
ishte mė i madhi. Jezusi u ul, i thirri rreth vetes tė Dymbėdhjetėt e u tha:
“Kush dėshiron tė jetė i pari, le tė bėhet i mbrami i tė gjithėve dhe
shėrbėtori i tė gjithėve.” Pastaj mori njė fėmijė tė vogėl, e vuri nė midis
tė tyre, e mori ngrykė dhe u tha: “Kush e pranon njė vogėlush si ky nė
Emrin tim, mė pranon mua; e kush mė pranon mua, nuk mė pranon mua,
por atė qė mė dėrgoi mua.”
Fjala e ZotitFjala e Zotit ėshtė ushqim i shpirtit tonė. Duke e dėgjuar apo lexuar Fjalėn
e Zotit ne mendojmė pėr Zotin dhe porosinė e Tij. Ai na mėson dhe
frymėzon qė tė jetojmė denjėsisht dhe shenjtėrisht, sepse jemi tė krijuar nė
pėrngjasimin e Tij. Njeriu ėshtė Ikonė e Hyjit.

Giovanni
22-09-06, 11:53
Porosia e leximeve

Leximi i parė qė e dėgjojmė sot ka kuptimin e vuajtjes qė aludon nė vet
Jezu Krishtin, i cili nuk erdhi pėr tė qenė i shėrbyer por pėr tė shėrbyer.
Shikuar nga ky aspekt lirisht mund tė themi se atė qė flet nė emėr tė Zotit
pėr tė patenzonin, pėr atė qė bėnė vepra mėkatare, fjalėt pėr kthim,
pendim dhe pėrmirėsim tė jetės janė tė tepėrta qė vrasin, sepse njerėzit
tė tillė janė tė robėruar nė tė kėqija dhe mėkate.
Leximi i dytė i shėn Jakobin na mėson dhe qorton pėr njerėzit tė cilėt
ende ishin nėn ndikimin apo mė mirė mė thėnė nė traditėn pagane sepse
kishte grindje pėshtjellime, smirė dhe shumė fenomene tė cilat prishnin
imazhin e mirė qė duhet pasur njeriu i krishterė.
Edhe nė ungjillin e sotshėm Krishti vazhdon tė flet pėr atė qė e pret nė tė
ardhmen: Pėr vdekjen dhe ringjalljen qė do tė pasojė pas tri dite. Por
apostujt nuk kuptojnė dhe as qė duan tė kuptojnė. Arsyet e kėsaj
mosbindjes sė tyre i kemi cekur tė dielėn e kaluar. Por Krishti iu tregon
se si duhet tė sillėn nėse dėshirojnė tė kenė pjesė nė Mbretėrinė e Atit tė
Tij. Po pėrse Krishti e merr fėmiun si shembull? Sė pari tė theksojmė se
ju si prindėr e realizoni dėshirėn e Krishtit kur me dashuri i pranoni
fėmijėt prej Zotit. Ndėrsa Krishti nuk dėshiron qė ne tė jemi fėmijėrorė –
fėmijėt gjithė ditėn luajnė nėpėr baltė, e ujė, pa dėshirė qė tė marrin
ndonjė punė me seriozitet. Por, Krishti dėshiron tė jemi si fėmijėt me
zemėr. Fėmijėt mund tė kacafytėn mes veti, por ata menjėherė pajtohen.
Fėmijėt nuk dinė tė gėnjejnė, nuk kanė dredhia, besojnė nė prindėrit e
vet, ata e kanė dashurinė e sinqertė pa interes dhe intriga. Fėmijėt edhe
nėse ia bėjnė ndokujt ndonjė sherr nuk ia bėjnė me qėllim pėr ta
shkatėrruar. Ata nuk kanė urrejtje, xhelozi nė atė masė ēfarė e kemi ne
tė rriturit. Pėrveē tjerash, nė tė kaluarėn fėmijėt kanė qenė shėrbėtorė tė
prindėrve tė vet, tė dėgjueshėm dhe tė arsyeshėm. Krishti dėshiron tė
jemi tė tillė. Sot fėmijėt janė nė qendėr tė vėmendjes tė lazdruar sa tė
duash, sepse prindėrit shumė pak iu prishin qefin atyre duke ju plotėsuar
ēdo dėshirė.
Mos tė harrojmė se fėmiu qė e pėrqafon Krishti, paraqet jo vetėm fėmijėt
por tė gjithė ata njerėz qė kanė nevojė pėr ndihmėn dhe pėrkrahjen tonė:
pleqtė, tė sėmurit, tė vetmuarit. Risia e Krishtit ėshtė se ne jemi fėmijė tė
Zotit dhe mes veti vėllezėr dhe motra, andaj lypset qė tė gjitha aftėsitė
tona t`i vejmė nė shėrbim tė tė afėrmit, njeriut, pėr tė mirėn e pėrbashkėt.
Sikur, ne vėllezėr dhe motra, tė kishim ndjenja tė tilla pėr njėri tjetrin
atėherė, nė mesin tonė do tė kishte shumė mė pak dhimbje dhe vuajtje.
Sikur ne tė dinim t`i fshinim lotėt njėri tjetrit, do tė kishte shumė mė pak
lot. Por e keqja ėshtė se ne qėllimisht i shkaktojmė njėri tjetrit vuajtje, lot
e tė kėqija, gjė qė dėshmon se jemi fėmijė tė kėqij tė prindėrve tanė dhe
tė Atit tonė qiellorė. Mos tė harrojmė faktin se dėshira pėr tė qenė i pari
ėshtė e vjetėr sa vet njerėzimi. Tek e fundit edhe vet Adami dhe Eva
mėkatuan nga dėshira pėr tė qenė mė tė mėdhenj se Zoti. Natyrisht ata
kėtė e bėnė nėn ndikimin e djallit. Dhe kjo dėshirė pėr tė qenė i pari
vazhdoi gjatė historisė dhe do tė jetė e pranishme edhe nė tė ardhmen.
Tė pėrkujtojmė se sa luftėrat, sa gjaku, sa vuajtjet janė bėrė, prej
njerėzve qė nuk kanė kursyer askėnd dhe asgjė vetėm pėr tė qenė i pari,
nė pushtet? Ai qė me meritė ėshtė i pari, ai e di se ka pėrgjegjėsi tė
madhe qė t`i realizon kėrkesat e atyre qė ia kanė besuar atė vend.
Ndėrsa ai qė pa meritė ėshtė i pari nuk i intereson askush mė tepėr se
vetvetja. Ai qė dėshiron tė jetė besimtarė, duhet t`i pranojė principet e
Krishtit: Ta duam Zotin dhe vėllanė njeri, si vetveten! Dashtė Zoti qė
populli dhe Kisha jonė tė kenė udhėheqės tė mirė, tė sinqertė, tė drejtė
qė e duan tė mirėn e popullit dhe tė kėtij vendi. Dashtė Zoti qė ēdo
katolikė shqiptarė, por edhe tė tjerėt, tė ketė njė zemėr tė butė dhe tė
dashur fėmije qė tė kemi besim, zemėr dhe ndjenja njėri pėr tjetrin, qė
njė ditė tė gėzohemi sė bashku me vėllanė tonė tė madh - Krishtin, nė
mbretėrinė e Atit tonė tė pėrbashkėt qiellorė. Pra, tė bashkohemi qė tė
punojmė pėr njė botė mė tė mirė, mė tė drejtė dhe mė tė dashur pėr tė
gjithė nė rrethin ku jetojmė
.

Giovanni
29-09-06, 18:59
E DIELA E XXVI GJATĖ VITIT
01.10.2006.Leximi i parė (Nr 11,25-29)


Lexim prej Librit tė Numrave
Nė ato ditė, Zoti zbriti nė re dhe zuri tė bisedojė me Moisiun. Nga shpirti
qė ishte nė Moisiun mori dhe u dha shtatėdhjetė burrave pleq. Kur Shpirti
pushoi mbi ta, filluan tė profetizojnė, por kėtė nuk e bėnė askurrė me.
Porse dy pleq ndenjėn nė tėbanishtė. Njėri quhej Eldad e tjetri Medad.
Edhe mbi ta pushoi Shpirti. Edhe kėta ishin shėnuar, por nuk erdhėn te
Tenda. Kur filluan tė profetizojnė nė tėbanishtė, vrapoi njė djalosh e i
tregoi Moisiut me kėto fjalė: “Eldadi e Medadi po profetizojnė nė
tėbanishtė!” Jozuehu, biri i Nunit, qė Moisiu e kishte zgjedhur t`i shėrbejė
qysh tė ri, tha menjėherė: “Ndalojau, Imzot, Moisi!” Kurse Moisiu
pėrgjigji: “Po a ke smirė pėr mua? Eh, po tė ishte e mundur qė i tėrė
populli tė profetizojė e Zoti t`ia jepte Shpirtin e vet!”Fjala e Zotit


Psalmi: 19(18)
Urdhėrimet e Zotit japin gezim.


I pėrsosur ėshtė Ligji i Zotit,
shpirtin pėrtėrinė:
pėr t`u besuar ėshtė Dėshmia e Zotit,
tė miturve u jep dijen.---------------------------------------------------


E panjollė ėshtė frika e Zotit,
nuk ndėrron nė shekuj tė shekujve;
gjyqet e Zotit janė tė vėrteta,
tė gjitha njėnjė tė drejta.
Mė tė ēmueshme se ari, se mė i pastri ar,
mė t ė ėmbla se mjalti, se hoja qė rrjedh mjaltė.----------------------------------------------------


Ruaje shėrbėtorin tėnd, o Zot,
prej krenisė, qė tė mos mė zotėrojė ajo,
atėherė do tė jem i patėmetė,
i pastėr krejtėsisht prej mėkatit tė madh.----------------------------------------------------


Shėrbėtori yt me kujdes i mėson:
t`i mbash ato ėshtė ftesė e madhe.
Porse kush i heton gabimet?
Mė pastro, o Zot, prej mėkateve tė fshehta.----------------------------------------------------

Leximi i dytė: (

Jak 5,1-6)


Lexim prej Letrės sė shėn Jakobit apostull


Kujdes, tani ju, o pasanikė! Qani dhe vajtoni pėr tė kėqijat qė do tė vijnė
mbi ju! Pasuria juaj u kalb dhe petkat tuaja i brejti tenja. Ari dhe argjendi
juaj u ndryshk dhe ndryshku i tyre do tė bėhet dėshmi kundėr jush dhe
do ta hajė trupin tuaj porsi zjarri. Keni mbledhur visare pėr ditėt e fundit!
Ja! Paga qė u hėngrėt punėtorėve qė ju korrėn arat, bėrtet dhe –
ofshama e korrėtarėve arriti nė veshėt e Zotėrisė sė Ushtrive! Jetuat mbi
tokė plot luks dhe u kėndellet nė ėndje tė prujta, i ushqyet zemrat tuaja
pėr ditėn e therjes! E dėnuat, e vratė tė drejtin: ai nuk ju kundėrshton.Fjala e Zotit


Aleluja!


Fjala jote o Zot ėshtė vėrteta:
na shenjtėro nė tė vėrtetėn.Aleluja!


Ungjilli: (
Mk 9,38-43.45.47-48)


Lexim i Ungjillit shenjtė sipas Markut


Nė atė kohė, Gjoni i tha Jezusit: “Mėsues, e pamė njė njeri qė i dėbonte
djajtė nė Emėr tėnd. Ne ia ndaluam, sepse ai nuk na ndiqte.”
Jezusi i tha: “Mos ia ndaloni! Sepse s`ka njeri qė tė mund tė bėjė mrekulli
nė Emrin tim e menjėherė pastaj tė flasė keq pėr mua. Kush nuk ėshtė
kundėr nesh, ėshtė me ne.
Ai qė do t`ju japė tė pini njė gotė ujė pėrse jeni tė Krishtit, pėr tė vėrtetė
po ju them: me siguri nuk do ta humbė shpėrblimin e vet.
Porse, pėr atė qė mėson ndonjėrin prej kėtyre tė vegjėlve qė besojnė nė
mua tė mėkatojė do tė ishte mė mirė t`i varej rreth qafės guri i mullirit e tė
hidhej nė det.
Prandaj, nėse dora jote tė ēon nė mėkat, preje ! Mė mirė ėshtė pėr ty tė
hysh dorėcung nė jetė se me tė dy duart tė shkosh nė ferr – qė s`fiket
kurrė. E nėse kėmba jote tė ēon nė mėkat preje! Mė mirė ėshtė pėr ty tė
hysh nė jetė i ēalė se t`i kesh tė dy kėmbėt e tė hidhesh nė ferr. Po qe se
edhe syri yt tė ēon nė mėkat, nxirre! Mė mirė ėshtė pėr ty tė hysh nė
Mbretėrinė e Hyjit me njė sy se t`i kesh tė dy e tė hidhesh nė ferr. Ku
`krimbi i tyre nuk cof e zjarri nuk fiket.`Fjala e Zotit

PorosiaCila ėshtė porosia e Ungjillit tė sotshėm?
Ta pėrsėrisim: “Vaj pėr atė qė mėson ndonjėrin prej kėtyre tė vegjėlve qė
besojnė nė mua tė mėkatojė do tė ishte mė mirė t`i varej rreth qafės guri
i mullirit e tė hidhej nė det.” Ky ėshtė njė kėrcėnim i rėnd i Jezusit. Njė lloj
kėrcėnimi tė tillė e pėrdorė nė rastin kur Juda e tradhton atė. U ėshtė
drejtuar atyre qė mashtrojnė dhe shkandullojnė, qojnė nė mėkat tė tjerėt.
Vaj pėr ta…sa janė sot tė tillė qė mė fjalė, me gjeste, me vepra japin
shkandull.
Njeriu duhet pyetur veten si sillemi nė familje nė shoqėri, nė rrugė, nė
kishė? Sot mas mediat janė tė stėrmbushura nė listat e zeza qė ka lajme
tė kobshme. Para pak ditėve diku nė Tropojė njė vajzė e re ishte dhėnė
nė punė tė liga pėr tė shpėtuar familjen nga varfėria. Shihet se kishte
qenė e mashtruar, sepse kėtė zeje pėr ca kohė e kishte ushtruar nė
Kosovė. Dhe njė ditė e kupton se ėshtė nė gabim atė qė bėn. Kthehet
nė familje, por nuk jeton shumė, ai qė e kishte “shitur” pėr vepra tė tilla e
vret pranė familjarėve. Ky rast tragjik nuk pėrfundon me kaq, sepse pas
pak ditėve e gjejnė edhe vrastarin tė vrarė ose mė mirė me thėnė tė vetė
vrarė nė fund tė fshatit (Top Channel lajmet e orės 12.00.25.08.2006).
Sot pėr fat tė keq nuk gjedhen mjete pėr tė arrit deri tek kėnaqėsia
trupore, deri tė parat, deri tek mėkatet e ndryshme, por shtrohet pyetja:
Si mund tė jetohet pa norma tė mirėfillta tė jetės? Si mund tė shkohet
pėrpara pa moral tė krishterė? Si mund tė ketė pėrparim nė shoqėri nėse
nuk e vendosim rendin shoqėrorė tė mirėfilltė qė ka njė ligj tė vetėm jetėn
morale nė tė gjitha sferat e jetės?
Ungjilli ėshtė njė bazė e fortė nė tė cilin na flet Zoti, Ai na qorton, mėson
dhe edukon pėr njė tė ardhme mė tė mirė. Me tė drejt ėshtė thėnė:
Tragjedia e sotme ėshtė se njeriu e ka humbur ndjenjėn ndaj mėkatit.
Nėse flasim pėr mėkat gjithmonė nxirremi nė atė se tė gjithė po bėjnė,
nuk jam as i pari as i fundit: Kjo ėshtė filozofia e djallit, dhe mashtrimi i tij,
pėr ta arsyetuar tė keqen me tė cilėn jemi tė bashkuar.
Edhe ne meshtarėt, edhe shekullaret, tė gjithė duhet t`i kemi sytė e
hapur qė mos tė shkandullojmė as me fjalė, as me vepra, sepse Zoti na
ka dhėnė mundėsinė ne tė jemi prijės tė popullit, e tė tjerėt tė jenė prijės
tė familjes, prindėr, fėmijė qė kanė prindėr dhe kanė prindin qiellorė Atin
nė qiell, Atė tė pėrbashkėt, i cili dėshiron qė tė gjithė tė shėlbohemi, nė
saje tė besimit, fesė sonė dhe veprave tona tė mira qė dėshmojnė dhe
argumentojnė Zotin e pranishėm nė mesin tonė, nė familje tona.
Don Marjan Demaj
LuzernFjala e Zotit ėshtė ushqim i shpirtit tonė. Duke e dėgjuar apo lexuar Fjalėn

e Zotit ne mendojmė pėr Zotin dhe porosinė e Tij. Ai na mėson dhe
frymėzon qė tė jetojmė denjėsisht dhe shenjtėrisht, sepse jemi tė krijuar nė
pėrngjasimin e Tij. Njeriu ėshtė Ikonė e Hyjit.

Zana_ch
10-02-07, 08:50
E DIELA e VI. gjatė vitit, mė 11. shkurt 2007

Leximi i Ungjillit shenjt sipas Lukės (Lk 6, 11. 20-26)Nė atė kohė, Jezusi zbriti bashkė me tė dymbėdhjetėt e zuri vend nė rrafshinė. Ishte aty njė shumicė e madhe nxėnėsish tė tij dhe njė turmė e madhe e popullit prej mbarė Judesė, prej Jerusalemit dhe prej bregut tė detit tė Tirit e tė Sidonit.Jezusi, si i drejtoi sytė e vet mbi nxėnėsit, thoshte:“Tė lumėt ju, o skamnorė,

sepse juve ju pėrket Mbretėria e Hyjit!Tė lumėt ju qė tani keni uri, sepse do tė ngiheni!Tė lumėt ju qė tani qani, sepse do tė qeshni!Tė lumėt ju kur njerėzit do t’ju urrejnė,

kur do t’ju pėrjashtojnė prej rrethit tė tyre,

kur do t’ju poshtėrojnė,

kur do ta ēmojnė emrin tuaj pėr tė pandershėm

pėr shkak tė Birit tė njeriut!Atė ditė gėzohuni dhe kėrceni sepse ju pret shpėrblim i madh nė qiell.Vėrtet, nė tė njėjtėn mėnyrė vepruan edhe etėrit e tyre me profetėt!Por, vaj pėr ju, o pasanikė,

sepse e keni ngushėllimin tuaj!

Vaj pėr ju qė tani jeni tė ngopur,

sepse do tė pėsoni uri!Vaj pėr ju qė tani qeshni,

sepse do tė vajtoni e do tė qani!

Vaj pėr ju, kur tė gjithė njerėzit do t’ju lėvdojnė, sepse ashtu vepruan edhe etėrit e tyre me profetėt e rrejshėm!”Fjala e Zotit

Zana_ch
17-02-07, 21:22
E DIELA e VII. gjatė vitit, mė 18. shkurt 2007


Leximi i Ungjillit shenjt sipas Lukės
(Lk 6, 27-38)

Nė atė kohė, Jezusi u tha nxėnėsve tė vet: “Po ju them juve qė mė dėgjoni: ‘Duani armiqtė tuaj, bėnu mirė atyre qė ju urrejnė, bekoni ata qė ju mallkojnė, lutuni pėr ata qė dijekeqas ju mundojnė’.

Atij qė tė bie njėrės faqe, ktheja edhe tjetrėn! Atij qė ta rrėmben pallton, mos ia ndal as kėmishėn! Secilit qė lyp prej teje, jepi, e atij qė merr gjėnė tėnde, mos i kėrko ta kthejė!

Si dėshironi t’ju bėjnė juve njerėzit, ashtu bėjuni edhe ju atyre! Nėse i doni vetėm ata qė ju duan, ēfarė merite tė veēantė pritni? Sepse edhe mėkatarėt i duan dashamirėt e vet. Edhe nėse, u bėni mirė vetėm atyre qė ju bėjnė mirė, ēfarė merite tė veēantė pritni? Aq bėjnė edhe mėkatarėt. E nė qoftė se u huazoni vetėm atyre, prej tė cilėve shpresoni se do t’ju kthejnė, ē’shpėrblim do tė keni? Edhe mėkatarėt u huajojnė mėkatarėve, por qė t’u kthehet aq sa dhanė.

Por ju duani armiqtė tuaj, bėni mirė e huazoni pa pritur se do t’ju kthejnė gjė. Kėshtu do tė jetė i madh shpėrblimi juaj dhe do tė jeni bijtė e tė Tejetlartit Zot, sepse ai ua do tė mirėn edhe mosmirėnjohėsve e tė kėqijve.

Bėhuni edhe ju tė mėshirshėm sikurse edhe Ati juaj ėshtė i mėshirshėm.”

“Mos gjykoni dhe nuk do tė gjykoheni! Mos dėnoni e nuk do tė dėnoheni! Falni e do tė gjeni falje! Jepni e do t’ju jepet: masė e mirė, e dendur, e tundur, me grumbull do t’ju jepet nėn sqetullėn tuaj: sepse me atė masė qė tė matni, do t’ju matet edhe juve nė kthim.”


Fjala e Zotit

Zana_ch
24-02-07, 08:32
E DIELA E PARĖ E KRESHMEVE – 25. 02. 2007
Leximi i Ungjillit shenjt sipas Lukės (Lk 4, 1-13)


Nė atė kohė, Jezusi, plot me Shpirtin Shenjt, u kthye prej Jordanit dhe Shpirti e ēoi nė shkretėtirė, ku, pėr dyzet ditė e tundoi djalli. Ndėr ato ditė nuk hėngri asgjė e, kur ato kaluan, u urit.

Atėherė djalli i tha: “Nėse je Biri i Hyjit, urdhėroji kėtij guri tė bėhet bukė.”

Jezusi iu pėrgjigj: “Thotė Shkrimi i shenjtė: ‘Njeriu nuk mund tė jetojė vetėm me bukė.’”

Atėherė e ngriti lart dhe, pėr njė ēast, ia dėftoi tė gjitha mbretėritė e botės, e i tha: “Ty do tė ta jap tė gjithė kėtė pushtet dhe lavdinė e tyre, sepse m’u dha mua dhe unė ia jap kujt tė dua. Nėse, pra, ti pėrkulesh nė adhurim para meje, do tė jetė krejt jotja.”

Jezusi iu pėrgjigj: “Shkrimi i shenjtė thotė: ‘Adhuro Zotin, Hyjin tėnd,

dhe vetėm atij shėrbeji!’“

Atėherė e ēoi nė Jerusalem, e vuri nė majė tė Tempullit e i tha: “Nėse je Biri i Hyjit, hidhu prej kėtu poshtė, sepse Shkrimi i shenjtė thotė: ‘Hyji pėr ty do t’u urdhėrojė engjėjve tė vet qė tė tė ruajnė’, dhe ‘do tė tė mbajnė para duarsh, qė tė mos e vrasėsh kėmbėn tėnde nė ndonjė gur.’”

Jezusi iu pėrgjigj: “Por u tha edhe: ‘Mos e tundo Zotin, Hyjin tėnd!’”

Djalli, pasi i shfrytėzoi tė gjitha trajtat e tundimit, u largua prej tij deri nė kohėn e volitshme.


Fjala e Zotit

Zana_ch
03-03-07, 07:26
E DIELA E DYTĖ E KRESHMĖVE – (Mė 04. 03. 2007)Leximi i Ungjillit shenjt sipas Lukės (Lk 9, 28-36 )


Nė atė kohė, Jezusi mori me vete Pjetrin, Gjonin dhe Jakobin e u ngjit nė mal pėr t’u lutur. Ndėrsa po lutej, fytyra iu shndėrrua e petkat iu bėnė tė bardha e tė shndritshme si vetėtima.

Dhe ja, dy njerėz po bisedonin me tė! Ishin Moisiu dhe Elia. Ata u dukėn tė rrethuar me lavdi e bisedonin me tė pėr kalimin e tij nga kjo jetė qė do ta bėnte sė shpejti nė Jerusalem. Pjetrin dhe shokėt e tij i kishte lodhur gjumi, por qėndruan zgjuar dhe e panė lavdinė e tij dhe ata dy burra qė po qėndronin me tė;.

Dhe, ndėrsa ata po ndaheshin prej tij, Pjetri i tha Jezusit: "Mėsues, ėshtė mirė pėr ne tė qėndrojmė kėtu. Po bėjmė tri tenda: njė pėr ty, njė pėr Moisiun e njė pėr Elinė!"

Nuk dinte ē’ thoshte. Ndėrsa ky ende po fliste, ra njė re dhe i mbuloi me hijen e vet. Kur hynė nėn re, nxėnėsit i kapi frika.

Prej resė u dėgjua njė zė: "Ky ėshtė Biri im - i Zgjedhuri! Atė dėgjojeni!"

Ndėrsa ky zė po jehonte, Jezusi mbeti vetėm. Nxėnėsit heshtėn dhe ndėr ato ditė s’i treguan askujt ēka kishin parė.


Fjala e Zotit

Giovanni
10-03-07, 12:48
E DIELA E
TRETĖ E KRESHMĖVE
11. 03. 2007.
Lexim i parė (Dal 3,1-8.13-15)
Lexim prej Librit tė Daljes
Nė ato ditė, Moisiu po i kulloste delet e vjehrrit tė vet, Jetros, priftit tė Madianit.
Pasi i dha grigjės mballimin e shkretėtirės, arriti nė malin e Hyjit Horeb. 2 Njė
engjėll i Zotit iu duk nė flakėn e zjarrit nė mes tė njė kaēube. Kaēuba ishte e
ndezur flakė, por nuk digjej.
3 Moisiu mendoi: “Po afrohem tė shoh kėtė dukuri tė madhe: pse nuk digjet
kaēuba”. 4 Kur Zoti e pa se po afrohet pėr tė parė, Hyji e thirri prej kaēube dhe i
tha: “Moisi, o Moisi”! Ai u pėrgjigj: “Urdhėro!”. 5 Ai tha: “Mos u afro kėtu!
Hiqi sandalet prej kėmbėve tė tua, sepse vendi nė tė cilin qėndron ėshtė tokė e
shenjtė”! 6 Dhe shtoi: “Unė jam Hyji i atit tėnd Abrahamit, Hyji i Izakut dhe
Hyji i Jakobit”. Atėherė Moisiu e mbuloi fytyrėn, sepse nuk kishte guxim tė
shikonte drejt Hyjit.
7 Zoti i tha: “E pashė mjerimin e popullit tim nė Egjipt dhe e dėgjova klithjen e
tij pėr ndihmė pėr shkak tė pashpirtėsisė sė mbikėqyrėsve tė tyre.
13 Atėherė Moisiu i tha Hyjit: “Ja, po qe se unė po shkokam te bijtė e Izraelit dhe
po ju thėnkam: Hyji i etėrve tuaj mė dėrgoi tek ju. Po nėse mė thonė: ‘Si e ka
emrin?’, ēka do t’u them”? 14 Hyji i tha Moisiut: “Unė jam ai qė jam”! 15Dhe
Hyji i tha pėrsėri Moisiut: “Kėshtu thuaju bijve tė Izraelit: Jahveu /Ai qė ėshtė/,
Hyji i etėrve tuaj, Hyji i Abrahamit, Hyji i Izakut, dhe Hyji i Jakobit mė dėrgoi
tek ju. Ky ėshtė emri im i pėrhershėm, me kėtė emėrtim do tė kujtohem prej
breznie nė brezni”.
Fjala e Zotit

Psalmi 103(102)
Ref: Zoti ėshtė drita ime dhe shėlbimi im.
Bekoje, shpirti im Zotin,
dhe krejt qenia ime Emrin e tij tė shenjtė.
2 Bekoje, shpirti im Zotin,
e mos i harro bamirėsitė e tija.
_____________________
Ai i fal tė gjitha fajėsitė e tua,
Ai i shėron tė gjitha sėmundjet e tua;
4 Ai ta shpėton jetėn prej varrit,
ai tė kurorėzon me mirėsi e dashuri,
______________________
Zoti bėn veē vepra tė mira,
u jep tė drejtėn atyre qė pėsojnė padrejtėsi.
7 Synimet e veta ia zbuloi Moisiut,
bijve tė Izraelit veprat e veta.
_________________________
8 Zoti ėshtė i mirė e i mėshirshėm,
i ngadalshėm nė zemėrim e shumė i dashur.
11 Sepse sa ėshtė lartėsia e qiellit mbi tokė,
aq e madhe ėshtė mėshira e tij ndaj atyre qė i druajnė.


Leximi i dytė (1 Kor 10,1-6.10-12)


Lexim prej Letrės sė dytė tė shėn Palit apostull drejtuar
Korintasve
1 Vėllezėr, dua qė patjetėr ta dini: etėrit tanė tė gjithė qenė nėn re, tė gjithė
kaluan nėpėr det 2
dhe tė gjithė qenė pagėzuar nė Moisiun me re e me det 3 dhe tė gjithė hėngrėn tė
njėjtin ushqim shpirtėror, 4 dhe tė gjithė pinė tė njėjtėn pije shpirtėrore: pinin
nga qeta shpirtėrore qė i pėrcillte: qeta ishte Krishti. 5 Por shumica nuk i pėlqeu
Hyjit, pasi qenė vrarė nė shkretėtirė. 6 Tė gjitha kėto ndodhėn si shembull pėr ne,
qė ne tė mos e lakmojmė tė keqen, siē e lakmuan ata.
10 As mos murmurisni siē murmurisin disa prej tyre dhe engjėlli Shfarues i vrau.
11 Tė gjitha kėto u ndodhėn atyre qė tė shėrbejnė si shembull e u shkruan pėr
mėsimin tonė, pėr tė cilėt arriti mbarimi i kohės.
12 Kush, pra, mendon se qėndron, tė ruhet qė tė mos rrėzohet!
Fjala e Zotit

Lavdi ty, o Krisht, Mbret i lavdisė sė amshuar!
Kthehuni, se Mbretėria e Hyjit ėshtė ngjat!
Lavdi ty, o Krisht Mbret i lavdisė sė amshuar!

Ungjilli (Lk 13,1-9)
Leximi i Ungjillit shenjt sipas Lukės
1 Pikėrisht atėherė ia behėn disa dhe i treguan ēka u kishte ndodhur disa
galileasve, gjakun e tė cilėve Pilati e kishte pėrzier me gjakun e flive tė tyre. 2
Jezusi iu pėrgjigj:
“A mendoni se kėta galileas, qė sharruan kėshtu, qenė mėkatarė mė tė mėdhenj
se tė gjithė galileasit e tjerė? 3 Unė po ju them: jo! Por, nėse ju nuk ktheheni kah
Hyji, tė gjithė do tė sharroni si ata! 4 A kujtoni se ata tė tetėmbėdhjetėt, mbi tė
cilėt ra kulla e Siloesė dhe i mbyti, qenė mė tė mėdhenjtė mėkatarė ndėr tė gjithė
banorėt e Jerusalemit? 5 Unė po ju them: jo! Por, nėse ju nuk ktheheni kah Hyji,
tė gjithė do tė sharroni si ata!”
Shėmbėlltyra e fikut tė pafryt
6 Atėherė u tregoi kėtė shėmbėlltyrė:
“Njė njeri kishte njė fik tė mbjellė nė vreshtin e vet. Shkoi, kėrkoi fryte nė tė,
por nuk gjeti. 7 Atėherė i tha vreshtarit: ‘Ja, tash tri vjet po vij e po kėrkoj frytin
e kėtij fiku e nuk po e gjej. Preje! Pse ta shfrytėzojė kot tokėn?’ 8 Ai iu pėrgjigj:
“‘Zotėri, lėre edhe kėtė vit qė ta mih pėrreth e t’i qes pleh. 9 Ndoshta nė tė
ardhmen do tė japė fryte... Po qe se jo, atėherė do ta presėsh!’“
Fjala e Zotit


Porosia

Nė leximin e parė shohim se si Zoti i lajmėrohet Moisiut. E rėndėsishme ėshtė
qė leximi i parė paraqet Moisiun si prijės tė popullit tė Izraelit.
Historia e daljes ėshtė njė histori e lavdishme dhe plot mėsime. Pėr ata qė e
dėgjuan Zotin dhe i qėndruan besnik e panė dh e pėrjetuan Tokėn e premtuar,
ndėrsa pėr shumė kėnd ishte vetėm ėndėrr e pa realizuar, pėr shkak tė mos
besimit apo mos dėgjimit tė Zotit. Ndoshta mė mirė ėshtė tė thuhet, tė mos
respektimit tė Ligjit tė Zotit.
Zoti ėshtė Jahve, i cili ishte, ėshtė dhe do tė jetė. Ėshtė i Amshuari. Moisiu e
pranon detyrėn qė ja jep Zoti dhe ai e kryen me sukses.
Ndėrsa shėn Pali na kėshillon ne tė cilėt mendoj se qėndrojmė nė kėmbė tė
ruhemi tė mos rrėzohemi!
Jezusi me shėmbėlltyra e fton popullin qė tė kthehemi kah Zoti, tė jetojmė si don
dhe kėrkon Ai.
Ne si pasqyrė e Zotit duhet tė mundohemi tė jetojmė si tė tillė dhe tė sjellim fryt
pėr shėlbimin e njerėzve dhe shėlbimin tonė. Kur e them kėtė mendoj nė
pėrgjegjėsi qė kemi ndaj vet vetės dhe tjerėve.
Zoti ėshtė i mėshirshėm me ne...por nėse ne nuk gjejmė kohė pėr t`u kthyer, pėr
tė jetuar njė jetė tė pastėr a thua deri kur do tė na pret Zoti.
Ne vėllezėr e motra shpesh herė jetojmė nė ėndėrr. Kemi kohė pėr shumėēka,
mos me thėnė peØr ēdo gjė, pėr shėtitje, punė, ahengje, vizita nė familje,
diskoteka, shoqėrime tė ndryshme e pėr Zotin, pėr Kishė, pėr uratė nuk kemi
kohė.
Ne posa fillojmė tė lutemi, posa fillojmė tė bėjmė diēka pėr shpirt kotemi, na
flihet...nėse duam tė bėjmė pendesė ne shpesh herė jemi nė tundim qė tė prishim
atė njet...dhe kėshtu jemi nė njė skenė tė pa lakmueshme shpirtėrore qė luhet njė
teatėr i keq dhe pa kuptim.
E kjo kohė e shenjtė e kreshmėve ėshtė kohė kur mė sė tepėrmi shprehet mėshira
dhe dashuria e Zotit pėr ne.
“A nuk do ta marrim dorėn e Zotit qė tė pajtohemi me tė”... qėndron lutja nė tė
ndalurit e XII...” po o Jezu e pėr kėtė punė po bie nė tė dy gjunjėt para teje e po
tė lutem.. ki mėshirė pėr mua mėkatarin e shkretė mėkatet e tė cilit kanė bėrė qė
tė bijsh pėr dhe....”
Qe pra kushtet dhe mundėsit janė na duhet vetėm disponimi dhe vullneti i mirė
qė tė kthehemi kah Zoti dhe tė shėlbohemi.
Ta falėnderojmė Zotin pėr kėtė dhanti kaq tė madhe tė mėshirės dhe dashurisė sė
Zotit qė ka pėr ne dhe duke e falėnderuar tė jetojmė nė hirin e Tij. Amen

Don Marjan Demaj


Fjala e Zotit ėshtė ushqim i shpirtit tonė. Duke e dėgjuar apo lexuar
Fjalėn e Zotit ne mendojmė pėr Zotin dhe porosinė e Tij. Ai na
mėson dhe frymėzon qė tė jetojmė denjėsisht dhe shenjtėrisht,
sepse jemi tė krijuar nė pėrngjasimin e Tij.
Njeriu ėshtė ikonė e Hyjit.

Zana_ch
17-03-07, 07:41
..........................................E DIELA E KATĖRT E KRESHMEVE – (Mė 18. 03. 2007)...........................................Leximi i Ungjillit shenjt sipas Lukės (Lk 15, 1-3. 11-32)

Nė atė kohė, tė gjithė tagrambledhėsit dhe mėkatarėt i afroheshin Jezusit pėr ta dėgjuar. Farisenjtė e skribėt murmurisnin:

"Ky i pranon mėkatarėt - thoshin - dhe po ha me ta."

Atėherė Jezusi u tregoi kėtė shėmbėlltyrė:

"Njė njeri kishte dy djem. Djali i vogėl i tha tė atit: ‘Babė, ma jep pjesėn e pasurisė qė mė takon!’ Ai ua ndau pasurinė. Pas pak ditėsh, djali i vogėl mblodhi ēka pati dhe shkoi nė dhe tė largėt e atje e shkapėrderdhi pasurinė e vet duke jetuar i dhėnė pas vesesh.

Kur shpenzoi gjithēka pati, u bė zi e madhe buke nė atė vend e djali filloi ta sprovojė skamjen. Atėherė shkoi e u lidh rrogėtar te njė njeri i atij vendi. Ky e dėrgoi nė toka tė veta t’i ruajė thitė. E dėshironte ta mbushte sė paku ndonjė herė barkun me kokrra ēiēibunesh qė hanin thitė, por askush nuk ia jepte.

Atėherė i erdhėn mendtė e thoshte:’ Sa mėditėsve tė tim eti u tepron buka, kurse unė kėtu po vdes urie! Do tė ēohem e do tė shkoj tek im atė e do t’i them: O atė, rashė nė mėkat kundėr Qiellit e ndaj teje! Nuk jam mė i denjė tė quhem yt bir; mė prano si njė ndėr rrogėtarėt e tu.’

U ēua dhe mori rrugėn tė kthehet tek i ati.

Ndėrsa ende ishte larg, i ati e pa, u ngashėrye, u lėshua me vrap, e pėrqafoi dhe e puthi. Atėherė i biri i tha: ‘O atė, rashė nė mėkat kundėr Qiellit e ndaj teje! Nuk jam mė i denjė tė quhem yt bir... !’

Por i ati u tha shėrbėtorėve tė vet: ‘Sillni shpejt petkat mė tė mirat e vishjani! Vėriani unazėn nė dorė e sandalet nė kėmbė! Sillni viēin e majmė e prejeni tė hamė e tė gėzojmė, sepse ky, im bir, pati vdekur e u ngjall, pati humbur e u gjet!’

E filluan tė dėfrehen.

Djali i tij i madh ndodhi nė fushė. Kur u kthye e iu afrua shtėpisė, dėgjoi kėngė e valle, thirri njė shėrbėtor dhe e pyeti ē’ndodhi. Ai iu pėrgjigj: ‘U kthye vėllai yt e yt atė preu viēin e majmė pse iu kthye djali shėndoshė e mirė.’ Ai u zemėrua dhe nuk deshi tė hyjė brenda. I ati doli jashtė dhe iu lut. Atėherė ai i tha tė atit: ‘Ja, unė tė shėrbej tash sa kohė e kurrė nuk e shkela asnjė urdhėr tėndin. E ti kurrė s’mė dhe as njė edh tė gostitem me miqtė e mi. Por, kur tė erdhi ky - djali yt - qė e prishi pasurinė tėnde me lavire, ti ia preve viēin e majmė!’ ’Biro - i tha i ati - ti je gjithmonė me mua, e gjithēka kam, ėshtė jotja. Porse, u desh tė gėzohemi e tė ngazėllohemi, sepse ky - vėllai yt - pati vdekur e u ngjall, pati humbur e u gjet. ’"

Fjala e Zotit

hasanmehmeti
17-03-07, 20:45
kerkoj falje Zana_ch per nderhyrje

por kete shkrim se kuptova:
E DIELA E KATĖRT E KRESHMEVE – (Mė 18. 03. 2007)

sot me duket eshte 17.03.2007, apo ka llogaritje tjeter tek ju , nese po ,na tregoni te mesojme edhe me mbi fene tuaj.


me respekt
hasani

Giovanni
17-03-07, 21:54
kerkoj falje Zana_ch per nderhyrje

por kete shkrim se kuptova:sot me duket eshte 17.03.2007, apo ka llogaritje tjeter tek ju , nese po ,na tregoni te mesojme edhe me mbi fene tuaj.


me respekt
hasani


Pershendetje i nderuar,

Nuk ka asnje llogaritje tjeter por ne kishen katolike per gjo dite ka lexime ne meshe, e dielia eshte dite festive ku pjesmarrja e besimtarve eshte me e madhe keshtu qe edhe dita e diele ka leximet e vete e ato lexime i perkasin dites se dille d.m.th 18.03.2007 zana e ka postuar vetem nje pjes te leximeve shkaku i postimit te anticipuar eshte per ata qe doojn ta lexojn dhe te shkojn te pegadditur ne meshen shejte.


KLM.. Giovanni

Zana_ch
24-03-07, 11:22
E DIELA E PESTĖ E KRESHMĖVE – (Mė 25. 03. 2007)

Leximi i Ungjillit shenjt sipas Gjonit (Gjn 8, 1-11)Nė atė kohė Jezusi shkoi nė Malin e Ullinjve. Nė mėngjes erdhi prapė nė Tempull. Mbarė populli shkonte tek ai. Ai u ul e po i mėsonte.

Atėherė skribėt e farisenjtė i sollėn para njė grua tė zėnė nė kurorėshkelje. E vunė nė mes dhe i thanė:

“Mėsues, kjo grua u zu ndėrsa po bėnte mėkatin e kurorėshkeljes. Nė Ligj Moisiu na urdhėroi qė tė tillat tė vriten me gurė. Po ti ēka thua?”

Folėn kėshtu pėr ta vėnė nė provė qė tė kishin pėr ēka ta padisnin.

Jezusi u pėrkul e filloi tė shkruajė me gisht nė dhe. E, pasi ata vijonin ta pyesnin, ai iu drejtua e tha:

“Kush ėshtė prej jush pa mėkat, le ta gjuajė i pari gurin nė tė!”

Pėrsėri u pėrkul e vazhdoi tė shkruajė me gisht nė dhe. Ata, kur e dėgjuan pėrgjigjen, nisėn njė nga njė tė largohen duke filluar prej mė tė vjetėrve. Jezusi mbeti vetėm ‑ dhe gruaja qė po qėndronte nė kėmbė nė mes. Jezusi iu drejtua dhe i tha:

“Grua, ku janė ata? Askush nuk tė dėnoi?”

“Askush, Zotėri!” ‑ iu pėrgjigj ajo.

“As unė nuk po tė dėnoj ‑ i tha Jezusi. ‑ Shko, por tani e tutje mos mėkato mė!”Fjala e Zotit

Zana_ch
01-04-07, 09:42
E DIELA E LARIT (01. 04. 2007)


Pėrkujtimi i hyrjes sė Zotit nė Jerusalem

(Leximet pėr bekimin e rrembave)
Leximi i Ungjillit shenjt sipas Lukės (Lk 19, 28-40)


Nė atė kohė, Jezusi vazhdoi rrugėn pėrpara duke u ngjitur nė Jerusalem.

Kur iu afrua Betfages dhe Betanisė, afėr malit qė quhet i Ullinjve, dėrgoi dy nxėnės dhe u tha:

"Shkoni nė fshatin qė ėshtė pėrballė. Sa tė hyni nė tė, do tė gjeni njė gomar tė lidhur, nė shpinė tė tė cilit ende askush nuk ka hipur. Zgjidheni dhe silleni! Nėse ndokush ju pyet: ‘Pse po e zgjidhni?’ thoni kėshtu: ‘Po i duhet Zotėrisė!’"

Tė dėrguarit shkuan dhe gjetėn ashtu si u kishte thėnė. Ndėrsa ata po e zgjidhnin gomarin, tė zotėt e gomarit u thanė: ‘Pse po e zgjidhni gomarin?’

Ata u gjegjėn:

"Po i duhet Zotėrisė."

Dhe e sollėn te Jezusi dhe, pasi i vunė petkat e veta mbi gomar, i ndihmuan tė hipė edhe Jezusi. Dhe, ndėrsa ai ecte kėshtu pėrpara, njerėzit shtronin udhės petkat e veta.

Ishte tashmė afėr teposhtės sė Malit tė Ullinjve, dhe ja, tėrė ajo mori nxėnėsish, filloi plot gėzim e me zė tė lartė tė lėvdojė Hyjin pėr tė gjitha veprat e madhėrueshme qė kishte parė dhe thoshte:

"‘Qoftė bekuar ai qė vjen

- mbret - nė emėr tė Zotit!

Nė qiell paqe,

lavdi nė mė tė lartin qiell!’"

Atėherė i thanė disa farisenj qė ishin nė popull:

"Mėsues, qortoji nxėnėsit e tu!"

Ai iu pėrgjigj:

"Unė po ju them: nėse kėta do tė heshtin, gurėt do tė klithin!"


Fjala e Zotit


Mundimi i Zotit tonė Jezu Krishtit sipas Lukės (Lk 22, 14-23, 56)


Kur erdhi koha, Jezusi u ul nė tryezė e me tė bashkė edhe apostujt. U tha:

"Me gjithė shpirt kam pasur dėshirė ta ha kėtė Darkė tė Pashkėve bashkė me ju para se tė pėsoj, sepse juve po ju them: nuk do ta ha mė para se tė marrė fund nė Mbretėrinė e Hyjit."

Atėherė mori gotėn, falėnderoi e tha:

"Merreni e ndajeni mes jush! Vėrtet, unė po ju them se prej kėtij ēasti s’do tė pi mė fryt hardhie derisa tė vijė Mbretėria e Hyjit."

Pastaj mori bukėn, u falėnderua, e theu, ua dha e tha:

"Ky ėshtė trupi im [qė flijohet pėr ju. Bėni kėtė nė pėrkujtimin tim!"

E mori gjithashtu edhe kelkun, pasi u krye darka, e tha:

"Ky kelk ėshtė Besėlidhja e Re nė gjakun tim qė derdhet pėr ju. "]

"Por, ja, dora e atij qė po mė tradhton ėshtė me mua nė tryezė! Biri i njeriut njėmend po shkon ashtu siē u caktua, porse, i mjeri ai njeri qė po e tradhton!"

Ata zunė ta pyesnin njėri-tjetrin cili prej tyre do tė ishte ai qė do ta bėnte kėtė gjė.


Diskutimi rreth mė tė madhit


Atėherė apostujt filluan tė grinden mes tyre: cili prej tyre do tė ishte mė i madhi. Jezusi u tha:

"Mbretėrit e paganėve sundojnė me ta si zotėrues; madje ata qė sundojnė mbi ta kėrkojnė tė quhen ‘Bamirės’! Ju s’guxoni tė bėni ashtu! Pėrkundrazi, mė i madhi ndėr ju tė jetė si tė ishte mė i riu, kurse kryetari, sikur tė ishte ai qė shėrben. Cili, nė tė vėrtetė, ėshtė mė i madh: ai qė ėshtė nė tryezė, apo ai qė shėrben? Vallė, a s’ėshtė ai qė rri nė tryezė? Tashti, unė jam ndėr ju porsi ai qė shėrben."

"Ju jeni ata qė, nė provat e mia, qėndruat vazhdimisht me mua. Prandaj, unė po jua lė trashėgim Mbretėrinė ashtu si ma dha mua im Atė: qė tė hani e tė pini nė tryezėn time nė Mbretėrinė time dhe tė rrini nė frone pėr tė gjykuar dymbėdhjetė fiset e Izraelit."


Paralajmėrimi i mohimit tė Pjetrit


"Simon, Simon, ja, Satani kėrkoi t’ju shoshė porsi grurin! Por unė u luta pėr ty, qė feja jote tė mos mungojė. Por ti, kur tė kthehesh, forcoji vėllezėrit e tu."

"Zotėri - i tha Pjetri - jam gati tė shkoj me ty edhe nė burg edhe nė vdekje!"

Jezusi iu pėrgjigj:

"Unė po tė them, o Pjetėr, se sot, nuk do tė kėndojė gjeli, para se ti tė mohosh tri herė se mė njeh!"


Qesja, strajca dhe shpata


Dhe u tha:

"Kur ju dėrgova pa qese, pa strajcė e pa sandale a ju mungoi gjė?"

"Asgjė! - u pėrgjigjėn ata.

Atėherė u tha:

"Tani, kush ka qese, le ta marrė! Po ashtu edhe strajcėn! E kush nuk ka shpatė, le t’i shesė petkat e veta e le ta blejė! Sepse, unė po ju them: nė mua duhet tė vėrtetohet fjala e Shkrimit tė shenjtė: ‘U radhit ndėr keqbėrės!’ Vėrtet, gjithēka u parafol pėr mua, po shkon nė vend."

Ata i thanė:

"Zotėri, ja, kėtu dy shpata!"

Ai iu pėrgjigj:

"Mjaftojnė!"


Lutja nė Malin e Ullinjve


Pastaj doli prej andej e u nis, si rėndom, drejt Malit tė Ullinjve. Pas tij shkuan edhe nxėnėsit. Kur arriti nė atė vend, u tha:

"Lutuni qė tė mos bini nė tundim!"

Dhe ai u largua prej tyre sa mund tė hidhet guri, u ul nė gjunjė dhe zuri tė lutet:

"O Atė, nėse do, largoje kėtė gotė prej meje! Veēse, le tė bėhet, jo vullneti im, por vullneti yt!"

Atėherė iu dėftua njė engjėll nga qielli qė i dha zemėr. Kur e kapėn mundimet e vdekjes, lutej mė me zemėr. Djersa e tij u bė si pika gjaku qė binin nė tokė.

U ēua prej lutjes, shkoi te nxėnėsit. I gjeti fjetur. I kishte kėputur trishtimi. U tha:

"Pse po flini? Ēohuni! Lutuni tė mos bini nė tundim!"

Zana_ch
01-04-07, 09:49
Tradhtimi dhe arrestimi i Jezusit


Ndėrsa ai ende po fliste, ja, ia behu njė turmė. Nė krye tė saj ishte ai qė quhet Judė - njėri prej tė Dymbėdhjetėve. Ai iu afrua Jezusit pėr ta puthur.

Jezusi i tha:

"O Judė, a me tė puthur po e tradhton Birin e njeriut?"

Ata qė ishin pėrreth tij, duke parė ēka po ndodhte, thanė:

"Zotėri, a t’u biem me shpatė?"

Dhe njėri prej tyre i ra shėrbėtorit tė kryepriftit e ia preu veshin e djathtė, Jezusi tha:

"Zini vend! Mjaft!" - dhe ia preku veshin e ia shėroi.

Atėherė Jezusi u tha atyre qė kishin ardhur kundėr tij, kryepriftėrinjve e krerėve tė rojės sė Tempullit dhe pleqve:

"Erdhėt, si tė isha unė cub, me shpata e shkopinj! Pėrditė isha nė Tempull me ju e nuk ēuat dorė mbi mua. Porse kjo ėshtė ora juaj dhe pushteti i territ."


Pjetri i bie mohit


E kapėn, pra, e ēuan dhe e shtinė nė shtėpinė e kryepriftit. Pjetri e ndiqte pėr sė largu. Ata ndezėn zjarr nė mes tė oborrit dhe u ulėn rreth tij. Ndėr ta u ul edhe Pjetri.

Kur njė shėrbėtore e pa ulur pranė zjarrit, e shikoi mirė dhe tha:

"Edhe ky ishte me tė!"

Ai i ra mohit:

"Nuk e njoh, moj fisnike!"

Pak mė vonė e vuri re njė tjetėr e tha:

"Edhe ti je prej tyre!"

"Nuk jam, o njeri!" - iu pėrgjigj Pjetri.

Dhe pas, diku pas njė ore, njė tjetėr tha:

"Me tė vėrtetė edhe ky ishte me tė! Sepse ėshtė edhe galileas!"

Pjetri u pėrgjigj:

" S’di ē’po thua, o burrė!"

Dhe tamam atėherė, ndėrsa ende po fliste - kėndoi gjeli. Zotėria u kthye dhe ia lėshoi sytė Pjetrit. Pjetrit i ra ndėr mend fjala e Zotėrisė qė ia pati thėnė: ‘Para se sot tė kėndojė gjeli, tri herė do tė mė mohosh!’

Doli pėrjashta dhe qau thekshėm.


Jezusin e pėrqeshin dhe e rrahin

Njerėzit qė e ruanin Jezusin e pėrqeshnin dhe e rrihnin, ia mbulonin fytyrėn dhe i thoshin "Dėftohu profet - gjeje kush tė ra!" I thoshin edhe shumė tė shara tė tjera.


Jezusi para Kėshillit tė Lartė


Kur zbardhi drita u mblodhėn krerėt e popullit, kryepriftėrinjtė e skribėt, e ēuan Jezusin nė Kėshillin e Lartė tė vetin dhe i thanė:

"Nėse ti je Mesia, na thuaj!"

Ai u pėrgjigj:

"Nėse ju them, s’do tė mė besoni; nėse ju pyes, nuk do tė mė pėrgjigjeni. Por pas kėtij momenti, Biri i njeriut do tė rrijė nė tė djathtėn e Hyjit tė gjithėpushtetshėm."

Atėherė i thanė tė gjithė:

"Ti, pra, qenke Biri i Hyjit?!"

Ai u pėrgjigj:

"Ju thoni tė vėrtetėn! Unė jam!"

Atėherė ata thanė:

"Ē’ dėshmi tjetėr na duhet? Ne vetė e dėgjuam prej gojės sė tij!"


Jezusi para Pilatit


Atėherė u ngritėn tė gjithė sė bashku, e ēuan te Pilati dhe zunė ta padisin:

"Kėtė njeri e zumė duke nxitur tonė nė kryengritje, ndalon t’i jepet Cezarit tatimi e pėr vete thotė se ėshtė Mesia - Mbret."

Pilati e pyeti:

"A je ti mbreti i judenjve?"

Ai iu pėrgjigj:

"Ti po thua!"

Pilati u tha atėherė kryepriftėrinjve dhe vegjėlisė:

"Kurrfarė faji s’po gjej nė kėtė njeri."

Por ata ngulnin kėmbė duke thėnė:

"Ky po ēon nė kryengritje duke mėsuar nė mbarė Judenė, qė prejGalilesė, ku ia filloi e deri kėtu."


Jezusi para Herodit


Nė kėto fjalė Pilati pyeti a mos ėshtė ky njeri galileas. Kur e mori vesh se ėshtė nėn pushtetin e Herodit, e dėrgoi te Herodi qė, ndėr ato ditė, gjendej edhe ai nė Jerusalem.

Herodi u gėzua fort kur e pa Jezusin. Kaherė kishte pasur dėshirė ta shihte, sepse kishte dėgjuar shumė pėr tė dhe shpresonte se do tė shihte ndonjė mrekulli tė tijėn. I bėri shumė pyetje, porse Jezusi s’iu pėrgjigj fare. Aty ishin edhe krerėt e priftėrinjve dhe skribėt, tė cilėt e paditnin me kėmbėngulje. Herodi, bashkė me ushtarėt e vet e pėrbuzi Jezusin dhe e vuri nė lojė: e veshi me petk tė bardhė dhe ia ktheu Pilatit. Po atė ditė Herodi e Pilati u bėnė miq: mė parė ishin armiq.


Jezusi i gjykuar pėr vdekje


Pilati grishi nė mbledhje krerėt e priftė- rinjve, anėtarėt e Kėshillit tė lartė dhe dhe u tha:

"Kėtė njeri e sollėt para meje duke e paditur se po nxit nė kryengritje, dhe, ja, unė e pyeta para jush e nuk i gjeta kurrfarė faji, pėr tė cilin ju e paditni. Por, as Herodi, pasi e ktheu prapė tek ne. Ja, pra, ai s’ka bėrė asgjė qė tė meritojė vdekjen. Prandaj, do ta ndėshkoj e pastaj do ta lėshoj."

Por ata zunė tė bėrtasin njėzėri:

"Kėtė vritie e na liro Barabėn!"

Baraba ishte i burgosur pėr shkak tė njė kryengritjeje e pėr vrasje. Pilati foli prapė, sepse dėshironte ta lirojė Jezusin. Por ata bėrtitnin:

"Kryqėzoje! Kryqėzoje!"

Ai u tha tė tretėn herė:

"Po ē’tė keqe ka bėrė? Unė nuk gjeta nė tė faj qė meriton vdekjen. Do ta ndėshkoj, pra, dhe do ta lėshoj."

Porse ata me britma tė mėdha e me kėmbėngulje kėrkonin ta kryqėzojė: britmat e tyre bėheshin pėrherė e mė tė mėdha.

Atėherė Pilati vendosi tė bėhej ashtu si kėrkonin ata. Ua lėshoi atė qė u burgos pėr kryengritje e vrasje - atė qė kėrkuan - kurse Jezusin ua dorėzoi vullnetit tė tyre.


Kryqėzimi i Jezusit


Ndėrsa po e ēonin pėr ta kryqėzuar, kapėn njė farė Simoni prej Cirene, qė po kthente nga fusha, ia vunė nė krah kryqin qė ta mbarte pas Jezusit.

Pas tij shkonte njė shumicė e madhe njerėzish e disa gra qė e qanin dhe e vajtonin. Jezusi u kthye kah ato dhe tha:

"Bijat e Jerusalemit! Mos mė qani mua, por qani veten e fėmijėt tuaj! Sepse, ja, po vjen koha, kur do tė thuhet: ‘Lum beronjat! Lum ato qė s’lindėn kurrė e qė nuk patėn kujt t’i japin gji!’ Atėherė do tė fillojnė

‘t’u thonė maleve: bini mbi ne!

e kodrave: na mbuloni!’

Sepse, nėse veprohet kėshtu me drunė e njomė, ēka do tė ndodhė me tė thatėn?"

I sollėn edhe dy tė tjerė - keqbėrės pėr t’i vrarė bashkė me tė.

Kur arritėn nė vendin qė quhet ‘Kafkė’, aty e kryqėzuan atė dhe keqbėrėsit, njėrin nė tė djathtė e tjetrin nė tė majtė.

E Jezusi lutej:

"Fali, o Atė, se nuk dinė ē’ bėjnė!"

E ‘pėr t’i ndarė petkat e tij hodhėn short’.

Populli rrinte aty e ‘kundronte’. Anėtarėt e Kėshillit tė Lartė e ‘pėrqeshnin’ duke thėnė:

"Tė tjerėt i shpėtoi, le ta shpėtojė vetveten, nėse ėshtė Mesia i Hyjit -‘I zgjedhuri’!"

Edhe ushtarėt e vinin nė lojė. Iu afruan pėr t’i dhėnė uthull dhe i thanė: "Nėse je ti mbreti i judenjve, shpėto vetveten!"

Mbi tė ishte edhe mbishkrimi: "Ky ėshtė mbreti i judenjve."

Njėri nga kriminelėt e kryqėzuar e fyente:

"Po a nuk je ti Mesia?! Shpėto veten edhe ne!"

Por ai tjetri e qortoi shokun:

"As ti nuk e druan Hyjin qė po vuan tė njėjtin dėnim si ai? Sa pėr ne kjo ėshtė drejtėsi: po marrim ndėshkimin e merituar pėr veprat tona! Por ky - ky s’bėri asnjė tė keqe!"

Dhe tha:

"Tė tė bjerė ndėr mend pėr mua, o Jezus, kur tė arrish nė Mbretėrinė tėnde!"

E Jezusi i tha:

"Pėr tė vėrtetė po tė them: sot do tė jesh me mua nė parajsė."


Vdekja e Jezusit


Ishte rreth orės gjashtė e terri e mbėshtolli mbarė tokėn deri nė orėn nėntė. Dielli u zu e kultrina e Tempullit u nda pėrmes.

Atėherė Jezusi bėrtiti me zė tė lartė e tha:

"O Atė: nė duart e tua po e dorėzoj shpirtin tim!"

Si tha kėto, dha shpirt.

Centurioni, kur pa ē’ ndodhi, zuri tė lėvdojė Hyjin dhe tha: "Ky njeri ishte me tė vėrtetė i drejtė!"

Po edhe tė gjithė njerėzit, qė u grumbulluan pėr tė parė ngjarjen, kur panė se ē’ ndodhi, u kthyen duke rrahur kraharorin.

Tė gjithė miqtė e tij rrinin larg, po ashtu edhe gratė, qė e kishin pėrcjellė prej Galilesė, dhe po vėrenin.


Varrimi i Jezusit


Atėherė erdhi njė njeri qė quhet Jozef. Ky ishte anėtar i Kėshillit [dhe] burrė i mirė dhe i drejtė. Ky nuk e miratoi vendimin as veprimin e tyre. Ishte prej Arimateje, qytet i Judesė, dhe priste Mbretėrinė e Hyjit. Shkoi te Pilati dhe ia lypi trupin e Jezusit.

Pasi e uli prej kryqit, e mbėshtolli nė pėlhurė, e vuri nė varr tė gdhendur nė gur, ku ende askush s’ishte varrosur.

Ishte dita e Pėrgatitjes, e po afrohej e shtuna. E pėrcollėn edhe gratė qė erdhėn me Jezusin prej Galilesė; e panė varrin dhe si u vu trupi i Jezusit. Pastaj u kthyen dhe pėrgatitėn erėra tė mira dhe vajra tė erėndshėm.

http://www.kisha-katolike-gjakove.com/Meny/Image45.gif

Zana_ch
15-04-07, 08:29
JAVA E DYTĖ E PASHKĖVE – (15. 04. 2007)

E DIELA E BARDHĖLeximi i Ungjillit shenjt sipas Gjonit (Gjn 20, 19-31)[Nė mbrėmjen e po asaj dite - tė parėn ditė tė javės - ndėrsa dyert e shtėpisė, ku banonin nxėnėsit, ishin tė mbyllura prej frikės sė judenjve, erdhi Jezusi, zuri vend mes tyre dhe u tha: "Paqja me ju!" Si u tha kėshtu, u tregoi duart dhe kraharorin. Nxėnėsit u gėzuan, kur e panė Zotėrinė.

Pastaj u tha prapė:

"Paqja me ju!

Siē mė dėrgoi mua Ati,

ashtu unė po ju dėrgoj ju."

Si foli kėshtu, hukati mbi ta dhe u tha:

"Merrni Shpirtin Shenjt!

Atyre qė jua falni mėkatet,

u falen,

e atyre qė nuk jua falni,

nuk u falen."

Porse Toma, njėri prej tė Dymbėdhjetėve - ai qė quhet Binjak - nuk ndodhi me ta kur erdhi Jezusi. I thanė, pra, nxėnėsit e tjerė:

"E pamė Zotėrinė!"

Toma u pėrgjigj:

"Pa e parė nė duart e tij vritiėn e gozhdėve e pa e vėnė gishtin tim nė vendin e gozhdėve; pa e shtirė vėnė dorėn time nė kraharorin e tij, kurrė nuk besoj."

Pas tetė ditėsh nxėnėsit e tij ishin prapė brenda nė shtėpi e me ta ishte edhe Toma. Megjithėse dyert ishin tė mbyllura, erdhi Jezusi, zuri vend mes tyre dhe u tha: "Paqja me ju!" Pastaj i tha Tomės:

"Shtjere gishtin tėnd kėtu dhe ja, shihi duart e mia! Ma jep dorėn tėnde e shtjere nė kraharorin tim dhe mos ji njeri qė s’beson, por besimtar!"

Toma iu pėrgjigj:

"Zotėria im dhe Hyji im!"

Jezusi i tha:

"Pse po mė sheh, po beson.

Lum ata qė nuk panė e besojnė!"

Jezusi bėri ndėr sy tė nxėnėsve tė vet edhe shumė mrekulli tė tjera, tė cilat nuk u shėnuan nė kėtė libėr. Kėto u shkruan qė tė besoni se Jezusi ėshtė Mesia, Biri i Hyjit, dhe, qė duke besuar, ta keni jetėn nė Emėr tė tij.Fjala e Zotit