PDA

View Full Version : Botime Te Reja !!!


Psikologu
22-09-06, 14:10
Duke lexuarė libra dhe botime te shume shkrimtarve dhe aktivisteve ne mesin tonė shqiptar , qe moti kam lexuarė librat e njė krijuesi tė ri i cili me shumė mund dhe talentė shkruan dhe boton nė keto ditė tė cilat ditė dhe kohra jan ne nevojė tė madhe pėr letersin tonė kombetare shqiptare dhe begatimin tonė letrarė.
Sot e kam fjalen per shkrimtarin tonė Vilson Culaj qė deri me tash e ka takuarė publiku shqiptarė me veprat e tij :

TINGUJT E PA DEGJUAR (POEZI )

FURRA E NABUKODONOZORIT (ROMAN )

DAHO & VE (POEZI ) si dhe permbledhja e poezive kushtuare kolegut te tij Rifat Kukaj me vepren :
ZHBERJA E IKJES (101 POEZI PERKUSHTUESE NGA 101 POET )

Ne kėtė veper tė fundit , autori me nje vullnet tė madhė mbledh poezit nga shumė krijues tė rinjė por edhe tė medhenjė si Agim dEVA , Frrok Kristaj , Sabit Jahaj , Hasan Hasani , Hajro Ulqinaku , Jonuz Fetahu , Sar Gjergji etj .
Veprat e tij tė botuara i kam lexuarė me vemendje dhe me njė kujdes e perkushtim tė madhė dhe tė firmosura nga vetė autori i ruaj ne arkiven time .
Nga ky shkrimta dhe poet , presim akoma botime te matutjeshme , dhe do tu preferoj qe librat e shkruara nga ky autorė tė i lexoni dhe tė takoheni me boten e tij letrare me njė talentė tė madhė.
Botimi i librit tė fundit , ėshtė qellimi dhe motivi i rikujtimit tė tė madhit Rifat Kukaj , ku me daten 12 Shtator 2006 u bė edhe promovimi i ketij ibri ne bibloteken Kombetare ne Prishtinė.