PDA

View Full Version : Shenjat e KIJAMETIT


amari
25-09-06, 10:13
Ka shume shenja qe tregojne per afrimin e kijametit.

Shume nga shenjat e vogla kane dale si:

1- Shtohet injoranca, pakesohet dituria

2- Injorantet behen drejtues

3- Perdoren shume pijet alkoolike

4- Detyrat fetare u jepen atyre qe nuk i merritojne.

5- Dijetaret bejne gjynahe. Ata qe bejne ibadet jane injorante.

6- U jepen ryshfete njerezve per t'u ruajtur nga te keqijat e tyre.

7- Meshkujt degjojne fjalen e gruas dhe i mundojne nenen e babain

8- Perhapet shume muzika

9- Pakesohen shume njerezit e besueshem, Thuhet: "Ne filan vend ndodhet nje njeri i besueshem".
10- Behen ndertesa te medha dhe te larta

11- Ata qe vijne me pas i thone te paditur atyre qe kane jetuar me perpara.

12- Te drejten e fjales e kane njerezit e keqinj

13- Megjithese thuhet "Filani eshte nje person shume i mire" tek ai person nuk ka fare besim

14- Pakesohet dashuria ndaj njerezve

15- Meshkujt veshin mendafsh

16- Shtohet zinaja dhe homoseksualizmi

17- Shtohen shume vrasjet

18- Te besh detyrat e fese eshte turp, dhe braktisen ato

19- Shtohen shume bidaatet (risitė nė fe) dhe harohen synnetet

20- Ne cdo kend shtohen punet e keqia

21- Gjynahet cilesohen si te mira, ibadetet si pune te keqia

22- Dalin njerezit e Dexhallit dhe i nxjerrin njerezit nga rruga e drejte

23- Te rinjte bejne shume gjynahe, vajzat shthuren shume

24- Grate e lidhin koken me lloj-lloj gjerash dhe veshin rroba te ngushta

25- Asnje nuk do prane ato njerez qe flasin te verteten

26- Islamit i ngel vetem emri, Kur'ani Kerimit i ngel vetem figura.

27- Njerezit braktisin dijetaret dhe i binden injoranteve


Shenjat e medha jane:

1- Vjen Mehdiu dhe e drejton boten me drejtesi

2- Vjen Dexhalli dhe thote se eshte Zoti

3- Zbret Isai alejhis-selam nga qielli dhe vret Dexhallin

4- Dalin Jexhuxh dhe Maxhuxh dhe e mbysin boten me trazira

5- Duke filluar nga Mekke- i Mukerreme fillon Dubbetu'l-ard

6 - Dielli lind nga perendimi

7- Nga Adeni del nje zjarr shume i madh

amari
25-09-06, 11:12
Cka ėshtė Kijameti??

Fjala Kijamah vjen nga folja e vetes se trete numri njejes gjinia mashkullore Kame qe ne shqip dmth U cua, U ngrit..


Kijameh eshte procesi i ngritejes .... Ngritje dhe ne trajten e shquar El Kijametu --- ngritja.

Kuptimi i drejtperdrejt i fjales ne gjuhe eshte ngritja fizike e nje trupi X.

Kuptimi terminologjik i fjales Kijametun, El Kijametu, El Kijameh eshte ngritja e cdo krijese perseri pasi ka vdekur nje here. Ne shqip perdoret edhe Ringjallje.

Shkatrrimi, Ringjallja dhe Gjykimi te gjitha do ndodhin ne nje dite. Kjo eshte arsyeja qe here e hasim Dita e shkatrrimit, here Dita e Llogarise e here Dita e Ringjalljes. Te kemi parasysh qe nje dite nuk dmth nje dite 24 oreshe sikurse e perceptojme ne!!!!

Pėrdorimi ne gjuhen shqipe i termit Kiamet apo Qamet ka ardhur si rrjedhoje e veshtirsise qe do perjetohet ne momentet e shkatrrimit te botes nga jo besimtaret. Ndaj njerzit e perdorin rendom fjalen Kiamet apo Qamet

musl|m
25-09-06, 21:52
All-llahu qofte i kenaqur me juve vella qe po kontriboni tej mase ne kete forum ku nevojat jan te medha.

InshAll-llah ma ban hallall edhe un po dua te mbush disa zbrastira rreth paraqitjes se shenjave te kjametit sidomos tek shenjat e medha te cilat jan 10 dhe duhet te ceken patjeter ne paket.Shenjat e Kijametit ndahen nė dy grupe:

1 tė mėdha, tė cilat janė:

- ardhja e Mehdiut,
- dalja e Dexhallit,
- zbritja e Isaut alejhisselam,
- dalja e Jexhuxh Mexhuxhit,
- prishja e Kabes,
- dalja e tymit para kijametit,
- dalja e diellir nga perendimi,
- dalja e kafshės sė tokės, e cila u flet njerėzve dhe i vulos,
- ngritja e Kuranit dhe fshierja e islamit,
- dalja e zjarrit qė i mbledh njerėzit nė mahsher tė dunjasė.

2 tė voglat janė tė shumta edhe ate;

- ardhja e Muhammedit alejhisselam,
- vdekja e tij,
- ēlirimi i Bejtul-Makdisit,
- imitimi i popujve tjerė,
- dalja e grave lakuriq,
- lejimi i disa mėkateve, sip ėshtė alkooli, muzika, mėndafshi,
- dhėnja selam vetėm njerėzve qė i njeh, dėshmia e rrejshme...,
- mburrja me xhamia dhe zbukurimin e tyre,
- ngritja e diturisė dhe pėrhapja e injorancės,
- afrimi i kohės,
- shpresimi i njerėzve qė tė jenė prej tė vdekurve,
- pastrimi i Medines nga tė kėqinjtė,
- Eufrati do ta zbulon njė kodėr me ari,
- gadishulli aranik do tė beht lumenj e kopshte,
- ėndėra e besimtarit do tė vėrtetohet,
- lufta me jehuditė,
- ikja me fe nė male dhe kodra,
- mohimi i sunnetit,
- adhurimi i idhujve dhe shfaqja e shirkut,
- sulmi i popujve kundėr islamit,
- bllokada me ushqim dhe pasuri ndaj Irakut,
- ēlirimi i Istanbulit dhe Romės.

Pėr ēdo shenjė ka argumente tė vėrteta nga hadithet e Pejgmabeti alejhisselam. MArur nga libri: "Sahihu Eshratis-Saati", Mustafa Shelebi.

Imam Bekir Halimi

Murgesha
25-09-06, 22:45
Ani ēka po ja u merr mendja a janė afėr kėto shenja, apo kurr nuk do tė realizohen??:cool:

musl|m
25-09-06, 23:00
Ani ēka po ja u merr mendja a janė afėr kėto shenja, apo kurr nuk do tė realizohen??:cool:

Murgesha a nuk e lexove ne krye te temes vellau amari ka shenuar:


Shume nga shenjat e vogla kane dale si:

1- Shtohet injoranca, pakesohet dituria

2- Injorantet behen drejtues

3- Perdoren shume pijet alkoolike

4- Detyrat fetare u jepen atyre qe nuk i merritojne.

5- Dijetaret bejne gjynahe. Ata qe bejne ibadet jane injorante.

6- U jepen ryshfete njerezve per t'u ruajtur nga te keqijat e tyre.

7- Meshkujt degjojne fjalen e gruas dhe i mundojne nenen e babain

8- Perhapet shume muzika

9- Pakesohen shume njerezit e besueshem, Thuhet: "Ne filan vend ndodhet nje njeri i besueshem".
10- Behen ndertesa te medha dhe te larta

11- Ata qe vijne me pas i thone te paditur atyre qe kane jetuar me perpara.

12- Te drejten e fjales e kane njerezit e keqinj

13- Megjithese thuhet "Filani eshte nje person shume i mire" tek ai person nuk ka fare besim

14- Pakesohet dashuria ndaj njerezve

15- Meshkujt veshin mendafsh

16- Shtohet zinaja dhe homoseksualizmi

17- Shtohen shume vrasjet

18- Te besh detyrat e fese eshte turp, dhe braktisen ato

19- Shtohen shume bidaatet (risitė nė fe) dhe harohen synnetet

20- Ne cdo kend shtohen punet e keqia

21- Gjynahet cilesohen si te mira, ibadetet si pune te keqia

22- Dalin njerezit e Dexhallit dhe i nxjerrin njerezit nga rruga e drejte

23- Te rinjte bejne shume gjynahe, vajzat shthuren shume

24- Grate e lidhin koken me lloj-lloj gjerash dhe veshin rroba te ngushta

25- Asnje nuk do prane ato njerez qe flasin te verteten

26- Islamit i ngel vetem emri, Kur'ani Kerimit i ngel vetem figura.

27- Njerezit braktisin dijetaret dhe i binden injoranteve

Lexoi edhe ato shenjat tjera te vogla qe un i ceka nese keto nuk te mjaftojne na trego do te mundohemi per hir te All-llahut qe te mbledhim edhe me shume shenja bashke me argumente per vertetsine e egzistimit te ketyre paralajmerimeve shum vite para se te ndodhin, dua te them keto qe ne i shkruajm ketu dhe qe jan aktuale jan shenja te cilat para dhjetra shekujsh Muhammedi i ka paralajmeruar.

Artisti
26-09-06, 11:17
Ka shume shenja qe tregojne per afrimin e kijametit.

Shume nga shenjat e vogla kane dale si:

1- Shtohet injoranca, pakesohet dituria

2- Injorantet behen drejtues

3- Perdoren shume pijet alkoolike

4- Detyrat fetare u jepen atyre qe nuk i merritojne.

5- Dijetaret bejne gjynahe. Ata qe bejne ibadet jane injorante.

6- U jepen ryshfete njerezve per t'u ruajtur nga te keqijat e tyre.

7- Meshkujt degjojne fjalen e gruas dhe i mundojne nenen e babain

8- Perhapet shume muzika

9- Pakesohen shume njerezit e besueshem, Thuhet: "Ne filan vend ndodhet nje njeri i besueshem".
10- Behen ndertesa te medha dhe te larta

11- Ata qe vijne me pas i thone te paditur atyre qe kane jetuar me perpara.

12- Te drejten e fjales e kane njerezit e keqinj

13- Megjithese thuhet "Filani eshte nje person shume i mire" tek ai person nuk ka fare besim

14- Pakesohet dashuria ndaj njerezve

15- Meshkujt veshin mendafsh

16- Shtohet zinaja dhe homoseksualizmi

17- Shtohen shume vrasjet

18- Te besh detyrat e fese eshte turp, dhe braktisen ato

19- Shtohen shume bidaatet (risitė nė fe) dhe harohen synnetet

20- Ne cdo kend shtohen punet e keqia

21- Gjynahet cilesohen si te mira, ibadetet si pune te keqia

22- Dalin njerezit e Dexhallit dhe i nxjerrin njerezit nga rruga e drejte

23- Te rinjte bejne shume gjynahe, vajzat shthuren shume

24- Grate e lidhin koken me lloj-lloj gjerash dhe veshin rroba te ngushta

25- Asnje nuk do prane ato njerez qe flasin te verteten

26- Islamit i ngel vetem emri, Kur'ani Kerimit i ngel vetem figura.

27- Njerezit braktisin dijetaret dhe i binden injoranteve


Shenjat e medha jane:

1- Vjen Mehdiu dhe e drejton boten me drejtesi

2- Vjen Dexhalli dhe thote se eshte Zoti

3- Zbret Isai alejhis-selam nga qielli dhe vret Dexhallin

4- Dalin Jexhuxh dhe Maxhuxh dhe e mbysin boten me trazira

5- Duke filluar nga Mekke- i Mukerreme fillon Dubbetu'l-ard

6 - Dielli lind nga perendimi

7- Nga Adeni del nje zjarr shume i madh


4. Keto detyra po i marrin disa si ju qe po mundohen me perhap rryma arabe te shqiptaret,prandaj mos u merakosni se nuk do te ngadhnjeni,per ate edhe mos u merakosni se nuk ka me pase Shkatrrim.

5. Ata te cilet po quhen dijetar ( Prej Arabie) , e ju po ju besoni e po ju a lexoni librat (rrenat) qe pi shkrujn,ata po bejn mekat bashke me juve qe pi perkrahni,pra mos i perkrahni arabt se edhe ju hyni ne ate liste.

18. Pikerisht se te vetequajturit Dijetar,po bejn marrezira,po perqajn popuj e kombe nder veti,pikerisht per kete aresye po braktiset feja,pra pushoni me perqarje e respektoni njeriun si njeri,atehere jemi ne paqe.

1. Kush eshte ky Mehdiu qe me ardh e me drejtu boten,a nuk mundemi ne vete me drejtu boten a.Fundosni enderrat e juaja qe te perhapni Sekte ne trojet shqiptare,atehere shkon Bota mire.Artisti

Artisti
26-09-06, 11:24
All-llahu qofte i kenaqur me juve vella qe po kontriboni tej mase ne kete forum ku nevojat jan te medha.

InshAll-llah ma ban hallall edhe un po dua te mbush disa zbrastira rreth paraqitjes se shenjave te kjametit sidomos tek shenjat e medha te cilat jan 10 dhe duhet te ceken patjeter ne paket.Shenjat e Kijametit ndahen nė dy grupe:

1 tė mėdha, tė cilat janė:

- ardhja e Mehdiut,
- dalja e Dexhallit,
- zbritja e Isaut alejhisselam,
- dalja e Jexhuxh Mexhuxhit,
- prishja e Kabes,
- dalja e tymit para kijametit,
- dalja e diellir nga perendimi,
- dalja e kafshės sė tokės, e cila u flet njerėzve dhe i vulos,
- ngritja e Kuranit dhe fshierja e islamit,
- dalja e zjarrit qė i mbledh njerėzit nė mahsher tė dunjasė.

2 tė voglat janė tė shumta edhe ate;

- ardhja e Muhammedit alejhisselam,
- vdekja e tij,
- ēlirimi i Bejtul-Makdisit,
- imitimi i popujve tjerė,
- dalja e grave lakuriq,
- lejimi i disa mėkateve, sip ėshtė alkooli, muzika, mėndafshi,
- dhėnja selam vetėm njerėzve qė i njeh, dėshmia e rrejshme...,
- mburrja me xhamia dhe zbukurimin e tyre,
- ngritja e diturisė dhe pėrhapja e injorancės,
- afrimi i kohės,
- shpresimi i njerėzve qė tė jenė prej tė vdekurve,
- pastrimi i Medines nga tė kėqinjtė,
- Eufrati do ta zbulon njė kodėr me ari,
- gadishulli aranik do tė beht lumenj e kopshte,
- ėndėra e besimtarit do tė vėrtetohet,
- lufta me jehuditė,
- ikja me fe nė male dhe kodra,
- mohimi i sunnetit,
- adhurimi i idhujve dhe shfaqja e shirkut,
- sulmi i popujve kundėr islamit,
- bllokada me ushqim dhe pasuri ndaj Irakut,
- ēlirimi i Istanbulit dhe Romės.

Pėr ēdo shenjė ka argumente tė vėrteta nga hadithet e Pejgmabeti alejhisselam. MArur nga libri: "Sahihu Eshratis-Saati", Mustafa Shelebi.

Imam Bekir Halimi


Nqofse ju e respektoni Muhamedin si profet,pse eshte pra ,ardhja e tij si shenje e Shkatrrimit ( Kijametit) ??????????.

Ju a pe hetoni kush e ka shkrue kete liber,kishe me argumente,po o njerez qe e quani veten shqiptar,a e dini ju qe Arabet kurre skane pase KOMB,a e dini qe Arabet luftojn vetem per interesa personale,o te pa mend,mendoni njere e pergjithmone e drejtohuni ne rrugen e zotit ,se Arabet ne mengjes falen e ne mesdite mbysin,e ne mbremje hajn mishin e njeriut qe kane mbyt.

Po hiqnu librave Arabe, e hiqnu fjaleve Arabe se ju dergojn ne Humnere.


Artisti

amari
26-09-06, 11:29
Pa fyerje pėr anėtarėt.


Murgesha.

musl|m
26-09-06, 11:57
Pa fyerje pėr anėtarėt.

Murgesha

amari
26-09-06, 16:20
Allahu [subhanehu ve teala]e emėrtoi kėtė ditė me emra tė shumtė, e quajti Dita e Ngritjes sepse njerėzit ngriten prej varreve tė tyre dhe do tė qėndrojnė nė kėmbė nė vendin e rringjalljes, e quajti Dita e Llogarisė pėr arsye se njerėzit atė ditė do tė japin llogari pėr veprat e tyre, e quajti Dita e fundit pėr shkak se vjen pas dunjasė e mė pas banorėt e xhennetit do tė mbesin nė xhennet pėrgjithmonė kurse banorėt e zjarrit do tė mbesin nė zjarr pėrgjithmonė. Atyre do t’iu thuhet: o banorė tė xhennetit kėtu ėshtė pėrjetshmėri, s’ka vdekje, o banorė tė zjarrit s’ka vdekje por vetėm pėrjetshmėri. Allahu [subhanehu ve teala]kėtė ditė e quajti edhe me emra tjerė sikur Lajmi i Madh, Trishtimi i Madh pėr shkak llahtaritetit tė paparamenduar sikur qė e pėrshkruan Allahu [subhanehu ve teala]:
“O ju njerėz, ruanu dėnimit nga Zoti juaj, sepse dridhja pranė katastrofės sė kijametit ėshtė njė llahtari e madhe. Atė ditė, kur ta pėrjetoni atė, secila gjidhėnėse braktis atė qė ka pėr gjini dhe secila shtatėzėnė e hedh para kohe barrėn e vet, ndėrsa njerėzit duken tė dehur, po ata nuk janė tė dehur, por dėnimi i All-llahut ėshtė i ashpėr.„ (Haxh – 1,2) “

O ju njerėz, keni kujdes ndaj Zotit tuaj dhe keni frikė ditės kur prindi nuk mund t'i bėjė dobi fėmijės sė vet, e as fėmija nuk mund t'i bėjė dobi asnjė send prindit tė vet. Premtimi i All-llahut (pėr thevab ose azab) ėshtė e sigurt, pra tė mos ju mashtrojė jeta e kėsaj bote dhe tė mos ju mashrojė ndajė All-llahut djalli mashtrues.„ (Lukman – 33)

amari
26-09-06, 16:20
Allahu [subhanehu ve teala]e emėrtoi kėtė ditė me emra tė shumtė, e quajti Dita e Ngritjes sepse njerėzit ngriten prej varreve tė tyre dhe do tė qėndrojnė nė kėmbė nė vendin e rringjalljes, e quajti Dita e Llogarisė pėr arsye se njerėzit atė ditė do tė japin llogari pėr veprat e tyre, e quajti Dita e fundit pėr shkak se vjen pas dunjasė e mė pas banorėt e xhennetit do tė mbesin nė xhennet pėrgjithmonė kurse banorėt e zjarrit do tė mbesin nė zjarr pėrgjithmonė. Atyre do t’iu thuhet: o banorė tė xhennetit kėtu ėshtė pėrjetshmėri, s’ka vdekje, o banorė tė zjarrit s’ka vdekje por vetėm pėrjetshmėri. Allahu [subhanehu ve teala]kėtė ditė e quajti edhe me emra tjerė sikur Lajmi i Madh, Trishtimi i Madh pėr shkak llahtaritetit tė paparamenduar sikur qė e pėrshkruan Allahu [subhanehu ve teala]:
“O ju njerėz, ruanu dėnimit nga Zoti juaj, sepse dridhja pranė katastrofės sė kijametit ėshtė njė llahtari e madhe. Atė ditė, kur ta pėrjetoni atė, secila gjidhėnėse braktis atė qė ka pėr gjini dhe secila shtatėzėnė e hedh para kohe barrėn e vet, ndėrsa njerėzit duken tė dehur, po ata nuk janė tė dehur, por dėnimi i All-llahut ėshtė i ashpėr.„ (Haxh – 1,2) “

O ju njerėz, keni kujdes ndaj Zotit tuaj dhe keni frikė ditės kur prindi nuk mund t'i bėjė dobi fėmijės sė vet, e as fėmija nuk mund t'i bėjė dobi asnjė send prindit tė vet. Premtimi i All-llahut (pėr thevab ose azab) ėshtė e sigurt, pra tė mos ju mashtrojė jeta e kėsaj bote dhe tė mos ju mashrojė ndajė All-llahut djalli mashtrues.„ (Lukman – 33)

Murgesha
26-09-06, 18:59
Murgesha a nuk e lexove ne krye te temes vellau amari ka shenuar:Lexoi edhe ato shenjat tjera te vogla qe un i ceka nese keto nuk te mjaftojne na trego do te mundohemi per hir te All-llahut qe te mbledhim edhe me shume shenja bashke me argumente per vertetsine e egzistimit te ketyre paralajmerimeve shum vite para se te ndodhin, dua te them keto qe ne i shkruajm ketu dhe qe jan aktuale jan shenja te cilat para dhjetra shekujsh Muhammedi i ka paralajmeruar.

Po po i kam lexuar edhe shum kohė para se tė vendohen nė kėtė temė, por hec e merre vesh kėtė punė bre?
Lum ti & compani qė po i besoni, mbase edhe keni frigė prej njė gjėje tė tillė, por ja qė unė nuk ju besoj dhe nuk frigohem se askush pėrveq atij qė na ka krijuar nuk e din fundin tonė e pėr kėtė na mbetet qė tė shofim atėherė kur tė ndodhin, nėse jemi tė gjallė kuptohet....

Aha mos ta harroj se edhe Jezusi nėpėrmjet Gjonit ka bėrė njė pėrshkrim tė apokalipses edhe atė sė paku nja 500 vite para Muhammedit.

GURI SYLAJ
26-09-06, 19:38
Ju qe po i dini shenjat e Kiametit a kishi dite me me tregu pse minjet e hetojn termetin (dridhjet e Tokes) para njerezve.Jan me te menqur apo ka ketu dicka tjeter....

Dea_A
26-09-06, 19:45
Ju qe po i dini shenjat e Kiametit a kishi dite me me tregu pse minjet e hetojn termetin (dridhjet e Tokes) para njerezve.Jan me te menqur apo ka ketu dicka tjeter....

melaqet ju tregojne :biggrin:

ensar
09-10-06, 16:39
selam alejkum . Shiko veq pak a thu pse mizat e bletat fluturojn e njerzt smujn me bo qat sen , e njejta gje oisht me minin aj munet me dit kur dridhet toka e njeriu jo e sosht se i kallxojn melaqet dhe dije se Allahu as 1 sen nkkit tok se ka kriju per palidhje secili sen osht i domosdoshem per diqka e nese je e interesume ma shumm shko pyte dikon pak mat dishum . "Nė krijimin e qiejve e tė tokės, nė ndryshimin e natės dhe tė ditės ka argmente tė qarta pėr ata qė kan arsye dhe intelekt"(3:190)Kuran

Hakikat
31-10-06, 11:34
[B] TĖ BESUARIT NĖ JETĖN E ARDHĖSHME

° Njė nga shtyllat kryesore tė konditave t’besimit islam ėshtė edhe tė besosh se pas vdekjesė e tėr njerzia do tė ringjallen, do tė gjykohen, do tė mirren nė pyetje pėr ēdo vepėr, fjalė edhe punė tė mira e tė ligėa, qė kanė bėr n’kėt botė-n’kėt jetė, andaj edhe, nė saje veprave tė tyre do tė gjykohen, ose do tė jenė ndėshkuar ose tė shpėrblyer:
Ja se si na dėshmon Al-lahu xh.sh. nė Kuranin e tij kur thotė:

„ ... kush qė beson prej tyre Al-lahun dhe ditėn e ahiretit, dhe bėri vepra tė mira, ata e kanė shpėrblimin te Zoti i tyre. Pėr ta, nuk ka frikė as nuk kanė pėr se tė pikėllohen..“ (Bekara: 62)
Al-lahu xh.sh. tėr kėt gjithėsi dhe mbarė gjallesat e sajė qė jetojnė n’te, qė tė gjith dhe ēdo gjė-me tė gjithėsinė-ėshtė kalimtare. Ēdo gjallesė njeri, kafshė, insekt-qė nė fillim d.t.th. para se tė lindin,veē e kanė jetėn tė pėrcaktuar se sa dotė jetojnė, ku dhe kur do tė jetojnė-n’cilėn periudhė do tė jetojnė! Por edhe vet rruzalli tokėsorė, ka periudhė e vete tė pėrcaktuar se sa do tė jetoi. Ēdo gjė qė ėshtė e krijuar do tė jetoi vetė aq sa e ka t’pėrcaktuar jetėn. Cdo gjė qė ekziston do tė zhduketė kur tė arrij dita e shkatėrrimit tė Gjithėsisė, e pastaj do tė filloi jeta tjetėr-jeta e Ahiretit, jetė e cila ėshtė e pa mbaruarė.
Shumė ajete Kuranore dhe hadise tė shumta nga Pejgamberi a.s.janė, ku na pėrkujtonė se kijameti= Shkatėrrimi i gjithėsisė ėshtė afėr.
Shumė disa ajete tė Kuranit pėrfundojnė me kėto shprehje tinglluese, shprehje tejet pėrkujtuese! Andaj ja edhe se si na pėrkujtojnė:

„ E afėrta ėshtė afėruar (e ajo ėshtė dita e Kijametit).“ (Nexhm: 57)

„ Po, ata (mosbesimtarėt), a presin tjetėr pos kijametit?! I cili do t’u vijė befas, kurėse parashenjatė e tij, veē kanė ardhur.“ (Muhammed: 18)

„ Kijameti Gjithėsisė do tė vijė, aty nuk ka dyshim, por shumica e njerzve nuk e besojnė.“ (Muėmin: 59

„ Tė pyesin ty pėr ēastin se kur do tė ndodhė ai. Thuaj: Atė e di vetėm Al-lahu im, kohėn e tij nuk mund t’a zbuloi kush pėrveē Atij. Ēėshtja e tij ėshtė preokupim i rėndė nė qiej e nė tokė. Ai nuk ju vjen ndryshe, vetėm befas. Tė pyesin ty, kinės ti e din atė; Thuaj:,, Pėr tė di vetėm Al-lahu, por shumica e njerzve nuk e dinė.“ (Aė’rafė: 187)

„ S’ka dyshim se momenti do tė vijė pa tjetėr. Unė gati e kamė fshehur atė; pėr t’u shpėrblyer se cili njeri pėr atė qė ka bėrė. Andaj, mos tė shmang ty nga kjo ai qė nuk i beson, pėr shkakė se ai ėshtė dhėnė pas dėshirave, mund tė shkatėrrohesh.“ (Ta ha: 15-16)

„ Ti nuk mund t‘ din, se ndoshta ēasti shkatėrrimi tė gjithėsisė ėshtė afėr. Ata tė cilėt nuk i besojnė atij kėrkojn ngutjen e tij, ndėrsa ata qė i besijnė, kanė frigė nga ai ēast, edhe se e dinė se ai ēast ėshtė e vėrtetė. T’a dini sa ata qė bėjnė polemikė dyshuese pėr momentin e katastoofės sė pėrgjithshme, janė nė njė humbje tė thellė.“ (Shuara: 17-18)
Kurėse i dėrguari i Al-lahut xh.sh. nė njė nga Hadiset e tia-tė shkurta pos shumė tė qartė na thotė:

„ Profetizmi i im dhe kijameti-ēasti i shkatėrrimit tė Gjithėsisė-janė kėshtu-sikur kėta dy gishtrijnė (ka bėr me shenjė Pejgamberi a.s. me gishtin tregues dhe ate te mesėm, duke i lėvizur njerin me tjetrin).“ (Buhari dhe Muslim)
Pra, siē vėrejtėm prej shumė ajeteve Kuranore dhe hadithit tė Pejgamberit a.s. shifet qartė se momenti dhe ēasti i katastrofės sė shkatėrrimit tė Gjithėsisė askush nuk mund ta din pėrveē Al-lahut xh.sh.! Por njė gjė qė dihet se ēasti lajmėrohet disa shenja paralajmėruase. Kur njė shenjė delsheshohet atėherė do ti pasojnė shenjat tjera-njera pas tjetrės. Shenjat paralajmėruese janė dy llojesh e para: shenjat-paralajmėrimet e vogėla, kurėse llji i dytė: janė shenjat e mėdha. Se pari do tė lajmėrohen shenjat e vogėla.

0

Tramsmetohet nga Sehabiju Hudhejfe El Gifariju na thotė:
Kur derisa-njė ditė-ishin duke biseduar n’mes veti, na u afėruar i Dėrguari i Al-lahut xh.sh. “Pėr ēka-pė kend-po Bisedoni“? “Pėr ditėn e gjykimit“ Iu pėrgjegj njeri prej sehabve-Pastj aj u pėgjigj „ E vėrteta ėshtė se: Kurėse si nukė do tė vij dita e Gjykimit derisa tė mos i shifni dhjetė shenja paralamėruese.“ (Muslim)

Duhan (Tym i madh): Ky tym do tė lajmėrohet para ēastit tė shkatrrimit tė Gjitjėsisė-para ditės sė Kijametit. Ky tym do ta kaploi tėr rruzullit tokėsorė; Besimtarėt Islam do t’i godas tė Teshet njeriu, kurėse Mosbesimtari do ti godas me goditje tė rėnd-do tė jenė sikur tė Dehur.

Dexh-xhali: Ėshtė njė person, i cili do tė shkaktoi qė njė numėr t’madhė prej njerzve t’i largoi nga bindja dhe rruga e besimit Islam-besim ndaj Al-lahut xh.sh..
Kurėse Pejgamberi a.s. nė njė nga Hadithet e tia na thotė:
„ Qė pas krijimit tė Ademit a.s. e gjėri nė ēastin e shkatėrrimit tė Gjithėsisė nuk do tė ketė Ndodhi se sa lajmėrimi-sheshimi i Dexh-xhalit.“ (Muslim)
Nė hadithe tjera nga Pejgamberi a.s. na ėshtė informuarė se 10 ajete e para nga Sureja El Kehf edhe 10 ajete e fundit tė po kėsaj sureje duhet rregullisht ēdo musliman dhe muslimane t‘ lexoj, pėr t’i shpėtuar Fitnes-dėmit dhe Habisė qė mund tė shkaktoi Dexh-xhali.
Nė njė nga transmetimet tė Abdullahut ibni Omerit r.a. na tregonė se:
,, Nė njė nga momentet tė Hixhetul Vedah= Haxhit Lamtumirės u tha njerzve: qetėsi, qetėsi,qetėsi dhe dėgjoni! Shprehi falendėrimet dhe lavdrimet e tia ndaj Al-lahut xh.sh. siē meriton Lartėmadhėria e tij, e pastaj gjatė e gjatė foli ndaj Mesih Dexh-xhalit ku shprehi e tha:
„ Nuk ka dėrguar al-lahu xh.sh. Profet tė tij e qė ai Profet nuk i ka tėrhjekur vėrejtjen popullit tė tij nga Mesihu Dexh-xhali. Nuh a.s. kėshilloi popullin tė tij-qė t’jen t’kujdesur nga Dexh-xhali, po edhe Profetėt do tė vij-paraqitet n’mesin t’uaj dhe se nuk do tė jetė gjė e mshehur, po as gjendja e tij. Pėr juve ėshtė fare e qartė se Zoti i juaj nuk ėshtė i vėrbėr. Ai ėshtė i vėrbėr nga syri i tij i djathėt sikur kokrra e vyshkur e rrushit.“ (Buhari dhe Muslim)
Kurėse nė hadithin tjetėr Pejgamberi a.s. na thotė:
„ Dexh-xhali ėshtė i vėrbėr nė syrin e djathėt tė tij, trupin e ka pėrplot qime (ėshtė leshatak nė trup), ai do t’jua paraqetė Xhennetin dhe Xhehennemin, Xhehennemi i tij ėshtė Xhenneti, kurėse Xhenneti i tij ėshtė Xhehennemi.“ (Muslim)
Sipas transmetimit Enes ibni Malik r.a. thotė se Muhammedi a.s. gjithnjė kėt dua-lutje-ka lexuar:
„ Al-lah tė mbėshtetem dhe vetėm ty tė strehohem, qė t’mė ruan nga kopracia, pėrtacia, nga jeta e gjatė me vuajtje, me nėnqmime e pėrbuzje, nga vuajtja dhe ndėshkimet e varrit, nga mashtrimet dhe tradhtitė e Mesih Dexh-xhalit dhe nga mashtrimet, tradhėtit dhe devijimet jetės-gjallėrin e vdekjesė.“ (Buhari)
Hazreti Isa aleijhisselam: I dėrguari i Al-lahut xh.sh., i cili nuk ėshtė i vdekur, ėshtė i ngritur largė-nė qiej tė Al-lahut xh.sh. dhe atje lartė jetonė njė jetė tė veēant saqe askush nuk e dinė mėnyren e jetės sė tij pėrveē Al-lahut xh.sh.
Kur tė goditėn rėnd muslimanėt nga mashtrimet dhe tradhetit e Dexh-xhalit, me habit, mashtrimet tė Dexh-xhalit, atėher me lejen dhe urdhėrėn e Al-lahut xh.sh. do tė zbret-Isau a.s. nė tokė i cili do tė vij qė t’i kryej dhe zbatoi urdhėrat e Al-lahut h.sh. gjė qė pėr tė cilėn ekzistojnė shumė e shumė fakte dhe argumente tė besuara d.t.th. janė nga burimet e Kuranit, ose tė haditheve tė Pejgamberit a.s. me sunnetin e tia dhe me Ixhmai Umeh= Me pajtueshmėrin e dijetarve Islam.
Al-lahu xh.sh nė Kuranin e tij kėshtu ka deklaruarė: „ Ėshtė me se e pa dyshimt se ai ėshtė para shenjė i momentit, pra kurėse si mos dyshoni nė tė, dhe ejani-m’pasoni si mua kjo ėshtė rrugė e drejtė.“ (Zuhruf: 61)
„ Nuk ka asnjė nga ithtarėt e librit e qė s’kanė pėr ti besuar para vdekjes sė vet, e nė ditėn e gjykimit aia dėshmon kundėr tyre.‘‘ (Nisaė: 159)

Hakikat
31-10-06, 11:38
Pėr ardhjen e Isaut a.s. Pejgamberit i ynė-Muhammedi a.s. nė njė nga hadithet e tia ai kėshtu na paralajmėron:

„ Pasha atė i cili e mban shpirtin tim mdėrmjet duarve tė tia, sė shpejti qė i biri Merjemes si njė sundues i drejt n’mesin t’uaj tė zbret, pastaj kryqin do thej, derrin do t’a mbys, xhizjen do ta anuloi, kurėse pasuria sa qė s’do tė gjindet kush t’a merr.“ (Buhari. Texhridus sarih: 1018)

„ Pasha Al-lahun ėshtė mė se e pa dyshimt se biri i Merjemes do tė zbres si sundues i drejt, dhe se pa dyshim ėshtė se kryqin do ta tjej, derrin do t’i mbysė, xhizjen do ta anuloi, do tė lihet Kisas-i= Ndėshkimi, do tė lihet hakmarrja-as qė do tė ndjek-pasohet-kjo gjė, pėr arsye se nuk do tė ketė nevojė, do tė ndalet ēdo lloje anmiqėsi, urrejtje, xhelozie, do tė shmanget, kurėse do tė ftohen njerzt pėr tė marrur mallė-pasuri, por s’do tė ketė kush t’a merr.“ (Muslim)

„ Njė grumbull nga ummeti im, vazhdimishtė do tė janė n’beteje pėr pėrkrahjenė e t’vėrtetės, gjėr nė ditėn e gjykimit, andaj kur do tė zbret Isau a.s. i biri i Merjemes. Udhėheqėsi i kėsaj prupe do t’i thotė eja-urdhėro-dhe falna namazin! (Isa a.s.) do tė thotė Jo! Ju jeni udhėheqės pėr njeri tjetrin. Ky ėshtė njė nderim dhe rrespekt i Al-lahut pėr kėt Ummet.“ (Buhari)

„ Unė jamė mė i afėrmi me Isaun t’birin tė Merjemes n’kėtė jetė edhe n’jetėn tjetėr se sa ēdo njeri tjetėr. Profetėt janė vllezėr edhe se nėnat e tyre janė tė ndryshme, mirpo qė tė gjitha janė tė njė feje!“ (Buhari. Texhridus sarih: 1403)

„ Nė njė natė pash vetėn time-nė ėndėrrė-nė afėrsin tė Qabesė, dhe pash njė njeri i madhė-me trup tė gjatė e tė mbushur-njeri mė shtatė mbushur se si nuk kamė par-kurrnjėherė. Kishte flokėt e gjata qė ia mbulonte veshėt, njė pamje tė till kurrnjėherė nuk kisha parė, Flokėt i kishte tė krehura, kurėse prej flokėve i pikonte uj. Bėnte Tavaf-sillet rreth e rrotull Qabesė n’mesin e dy njerzve shpatull mė shpatull. Pyeta unė: Kush ėshtė ky njeri? M’u pėrgjigj: ky ėshtė Mesihu i beri i Merjemesė. Kur pa pritur u ndesha njė tjetėr njeri me flokė dredha dredha dhe syrin e djatht e kishte tė zgurdhulluar, jashtė tė qitur dhe tė vėrbėr. Syrin e kishte sikur kokėrat e rrushit tė vyshkur. Dhe pyeta: Kush ėshtė ky? Mė thanė: Ky ėshtė Mesihu Dexh-xhali.“ (Muslim)

„ Armiku i Al-lahut xh.sh. (Dexh-xhali) kur ta sheh (Isaun a.s.) do tė shkrihet sikur krypa qė shkrihet nė uj.“ (Muslim)
Qė tė gjithė dijatarėt e ummetit Islam, qė tė gjithėjanė kompaktė-prerė tė njė mendimi pėr ardhjen e Isaut a.s. njė nga shenjat e mėdha tė para fillimit tė katastrofės-kijametit-tė gjithėsisė. Kurėse njė grup dijetrėsh jo nga sfera Islame, por nga lėmia e Filozofisė nė mėnyrė ironike deklarojnė ardhjen e Isaut a.s., kurėse n’realitet nuk e besojnė kėtė fakėt tė dėshtuar nga Al-lahu xh.sh. dhe i dėrguari i tij! Andaj me ironin e tyre deklarohenė:,, Ne shumė e duamė Isaun a.s. andaj edhe ardhjen e tij e presim.‘‘
Al-lahu i Lartėmadhėruar nė Kuranin e tij famėlartė na dėshmon se:

„ Dhe, kur Isau i biri i Merjemes tha:,, O ju beni Israilė, unė jamė i dėrguari i Al-lahut te ju, jamė dėshmuar pėr vėrtetėsin e Tevratit i cili ishte para meje, dhe se jamė paralajmėrues-pėrgėzuesė dhe mushtullues pėr njė tė dėrguar qė tė vij pos meje, emri i tė cilit ėshtė Ahmed (ėshtė fjala pėr Muhammedin a.s.) !“ (Saff: 6)
Pra nė vėrsetin Kuranor ēdo qartė ėshtė i definuarė. Sikur qė i dėrguari i Al-lahut xh.sh. Isau a.s. ka paralajmėruarė dhe mushtukkuar pėr ardhjen e tė dėrguarit tė Al-lahut xh.sh. Muhammedin a.s.-ponjashtu e Muhammedi a.s. ka paralajmėruarė dhe mushtukkuar pėr ardhjen e vet Isaut t’birit tė Merjemes! Andaj, ne nė ket princip tė argumentuar qė tė gjtihė muslimanėve ju apelojmė qė t’besoni, ky ėshtė njė obligim i yni qė t’ju n’joftojmė, andaj dhe ju kėshillojmė qė nė mėnyrė tė bindshme me te tė pajtoheni!
O ju vllezėr!
Sotė bota Krishtere po mund bohen qė me ēfardo mėnyrė tė e gjeje rrugėn e vėrtetė-tė arrij gjėr te besimi dhe binja e vėrtetė-andaj edhe ti o Musliman leni anash pėrēarjet, por rreshju punės me gjithė seriozitet dhe gjeje tė vėrtetėn. Pėr shpėtimin tėndė janė shpallur shumė e shumė ajete Kuranore dhe hadithe nga Pejgamberi a.s. e shumė prej tyre kėtu po i cekim!
Janė shtatėdhjet e dy grupe, sekte dhe rruga tė cilėt janė tė humbur dhe nė Xhehennem tė dėnuarė, por ti mundohu qė ta gjėjshė atė rrugė, rrugė dhe grupė e cila ėshtė e Vėrtetė dhe Triumpfuese, por nėse veten e lėshon n’mesin e tyre 72 grupave tė humbuara e tė devijuara, ashtu do tė jenė pengesė qė tė jeshė nė pranin-shpqėrin e Isaut a.s. Mjaftonė qė shumė e shumė prijes-udhėheqės gėnjeshtar dhe tradhtues u kemi sjellur-argumentuar para juve!
Ėshtė mė se e vėrtetė se do tė vij njė udhėheqės! I cili-parashifet-do tė jetė nė moshėn 30-40 vjeēar, andaj ai i cili do tė ketė fatin qė t’a arrij kėt Imam-udhėheqės-lirishtė le t’i bashkangjitet atij-le ti jepė Mubaajenė-Besė atim-in.
I dėrguari i Al-lahut xh.sh. Muhammedi a.s. nga hadithi na thotė:
„ Si do tė jeni kur Isau i biri i Merjemes do tė zbret-do tė vij, kurėse Imami i juaj do tė jetė prej mesit tuajė.“ (Buhari. Texhridus sarih: 1406)
Para neve qėndrojnė ndodhira shumė tė mėdha, obligime me pėrgjegjėsi shumė tė mėdha po edhe lufta-mundime shumė tė mėdha dhe serrioze. Qė nga tash kėrkojmė ndihmėn, pėrkrahjen dhe strehimin tonė te mėshira dhe plotėfuqia e Al-lahu xh.sh..
Ja se ēka dhe si na kėshillon i Dėrguari i Al-lahut xh.sh. nė njė nga hadithet e tia!
„ Pėrkujtohe Al-lahun nė paqė e qetėsin tėnde, atėherė dhe Ai ty tė njeh (tė pėrkujton e tė ndihmon) atėher kur ti je nė vėshtėrsi(e nė rrezik-kur ti ke nevojė pėr TE)!“ (Ahmed bin Hambel)

4. Jeėxhuxh-ėt dhe Meėxhuxh-ėt: Janė njė lloj krijesa dy grupe-ku argjina e tyre qartė dhe nė mėnyrė definitive nuk duhet sigurt. Fakte dhe argument-pėr kėt llojė krijes-tė cilat shumė qartė na e sqarojnė kėt ēėshtje kemi pakė, mirpo dihet se kur Jeėxhuxhve edhe Meėxhixhve, kur do t’u diqet penda qė tė dalin mbi sipėrfaqen e tokės. Pėr njė periudh do tė mundohen qė t’pėrhapin imoralitetin nėpėr s’kaje-periferi-tė qyteteve dhe fshatrat, e pastaj edhe brenda. Pirėpo me ardhjen e Isaut a.s. i cili me lutjen e tij tė drejtuar Al-lahut xh.sh. do tė zhdukenė.
Ja se ēka thotė Al-lahu xh.sh. nė Kuranin e tij famėlartė:
„ Derisa tė hapet (penda) e Jeėxhuxhve dhe Meėxhuxhve dhe ata tė zbresin nga ēdo brengore me shpejtėsi.“ (Enbijaė: 96)

5. Dabetul erd: Kjo kafshė do tė del nga toka. Do tė delė mė nė atė periudh kur besimi n’mesi e njerzve do tė dobėsohet, ose do tė largohet krejtėsishtė nga Imani. Sipas disa haditheve tė Pejgamberit a.s. dėshmohet se kjo kafsh delė do tė del me Shkopin e Musait a.s. dhe me vulėn e Sulejmanit a.s., besimtarin do tė prekė n’ballė, ndėrmjet syve-me shkopin e Sulejmanit a.s., nė ballė do ti bėhetė njė pikė e bardhė-e shėndrishme, dhe ajo pikė do t’ia shėndrisė tėr fytyrėn e Muėminit. Kurėse pabesimtarin do ta prekė-me shkpo tė Musait a.s. nė majė tė hundės sė tij dhe t’i bėhet njė pikė e zezė. E pastej e tėr fytyra do t’i nxihet. Kėshtu n’kėt mėnyrė do tė dallohet Muėminėt nga Kjafirėt. Kjo shtazė-apo kafshė ėshtė kafshė edhe qė flet. Kėtė gjė, mė sė bukuri na e dėshmon vėrseti Kuranor, ku Al-lahu xh.sh. na thotė:
„ E kur kundėr tyre do tė bėhetė fjala realitet. Ne do t’u nxerrim njė shtazė nga toka, pėr arsye se, njerz nuk ishin tė bindur nė argumentet Tona.“ (Namėl: 82)

6. Linja e Diellit nga Perendimi: Njė prej shenjave tė mėdha pėr paralajmėrimin e Kijametit-shkatėrrimin tė Gjithėsisė-ėshtė edhe lindja e dijellit nga perendimi. Kėshtu, kur njė ditė prej ditėve, Al-lahu xh.sh. nuk do ta lijoi diellin qė t’lind si zakonshėm prej lindjes tė lundroi nė orbitin e vetė gjėr nė pėrendim, kur njė ditė do ta urdhėroi qė tė lind po nga ai horizont ku ka perenduar!
Ja se ēka na paralajmėron i Dėrguari i Al-lahut xh.sh. ku thotė:
„ Nuk do tė ndodhė momenti i katastrofės derisa dielli tė mos lind nga perendimi. E, kur lind nga perendimi atėherė tė gjith njerzt do tė besojnė, mirpo ai besim-iman asgjė s’ka pėr t’ju ndihmuar pasi qė nuk kanė besuarė para se tė ndodh kjo. Nuk dotė kenė Kurfarė dobie e as shpėtim prej kėtij besimi.“ (Muslim)
Kur derisa njė ditė dielli perendoi, i Dėrguari i al-lahut xh.sh. Muhammedi a.s. e pyeti-njerin prej Sehabve-shokėve tė tij- Ebu Dherr El Gifariju-a e din se ku shkon dielli?! I pėrgjigjet si zakonishtė:,, Al-lahu dhe i Derguari i tij mė sė miri e dinė!‘‘ Pejgamberi a.s. u thot
„ E vėrtetė ėshtė se ai shkon dhe i pėrulet-i bėnė sexhde Al-lahut xh.sh. nėn Arshin e tij, dhe i kėrkon leje qė t’pėrsėrit lindjen e tij (si zakonishtė aty) nga linja, dhe si zakonishtė gjithnjė-ēdo ditė i lejohet qė tė del tė lind! Por njė ditė pasi qė ti pėrulet Al-lahut xh.sh. nėn Arshin e Tij dhe i kėrkon leje si zakonshėm-qė tė lind, por atė ditė nuk e lejon, por do ti thotė:,, Kėthehu prej nga ke ardhur-perenduar‘‘ d.t.th. Dil-lind nga perendimi dhe dielli lind nga horizonti i perendimit!“ (Buhari.Texhridus sarih: 1312)

7. Dalja e Njė Zjarri tė Madh nga Hixhazi:
Njė nga dijetarve mė tė shquar tė Jevrejve nė Medine Abdullah bin Selam, pasi qė pranon fenė Islame pėr fe tė tij nė njė rast e pyet Pejgamberi a.s. Ja „ Resul Al-lah-o i dėrguari i Al-lahut cili ėshtė shenja e parė paralajmėrues pėr Ditėn e Kijametit“? Idėrguari i Al-lahut kėshtu i pėrgjigjet:
Arabish hadis Buhari.Tecridi sarih: 1368

„ Zjarri i cili do t’i dėboi njerzt-tė gjtihė nė njė vend-prej lindjes nė drejtim tė perendimit.“ (Buhari Texhridus sarih: 1368)

Hakikat
31-10-06, 11:44
8.9.10. Tre Tėrmete-tre Dridhje tė Tokės: I Derguari i Al-lahut xh.sh. Muhammedi a.s. nė njė nga hadithet e tija kėshtu na e sqaron kėt paraljmėrim nga shenjat e Kijametit:
„ Eklipsi i parė nė Lindje, eklipsi i dytė nė Perendim dhe eklipsi i tretė nė Gadishullin Arabik!“ (Muslim)

I Derguari i al-lahut xh.sh. veē e ka paralajmėruar Ummetin e tij qė tė gjitha shenjat dhe paraljmėrimet-njė nga njė-me ēka mund tė ballafaqohen para Kijametit-momentit tė katastrofėsė sė Gjithėsisė.
Nevas ibnu Saman nė njė nga hadithet e Pejgamberit a.s. kėshtu na transmetonė:
Resulullahi fliste pėr Dexh-xhalin na tha se ky do tė jetė njė nga Sprovat mė tė mėdha. Andaj ne menduam se ėshtė nė afėrm tė Beteve dhe aty po e kėrkojmė, kur u kėthyem hulumtimi nė rrethin tė bletėve, kur u kėthyem prej atij vendi pejgamberi a.s. veē kishte vrejtur nė ne bringėn dhe mėrzinė tonė andaj dhe na tha-na pyeti: „ C’keni qė jeni t’mėrzitur? Iu pėrgjigjėm. „ Ja Resulullah! Kur na tregove pėr Dexh-xhalin pėr sprovėn dhe problemin e tij tė madhė e tė tmerrshėm, menduam se gjindet nė kėtė afėrsi nė vendin-kopshtin En Nahl.“
Resulullahi na tha duke na qetėsuar zemrat tona nga ai shqetėsim:
„ Pėr juve-brengėn dhe frigėn-ua kamė nė gjėra tjera-pėrveē Dexh-xhalit! Nėse lajmėrohet Dexh-xhali-gjėr sa unė tė jemė nė pranin t’uaj-unė vetė do ta triumtojė atė. Por se unė nuk jamė nė mesin t’uaj, atėherė ju vet duhet t’i bėni rezistencė dhe tė mbroheni dėmit dhe tradhėtia e tij. Pa dyshim ėshtė se, Al-lahu xh.sh. ēdo besimtar nga dėmet, gėnjeshtrat dhe tradhėtit e tia do ta mbrojė.“
„ Ai njeri ėshtė me flokė shumė dredhura Syrin e vėrbėr e ka jashtė tė qitur dhe ėshtė i ri nė moshė, dhe se atė ia pėrngjanė Katanit t’birit tė Abdul Uzah-sė. Secili qė e sheh duhet t’i lexoi 10 ajetet e para nga sureja El Kehf.“
„ Dexh-xhali do tė vjenė-do tė paraqitet-pėr herė tė parė nga njė vend ndėrmjet Shamit dhe Irakut, nga qė tė dy anėt-bga ana e djathėtė dhe e majta-ndėrmjet Syries dhe Irakut! O ju besimtar, ruajni me kujdesė tė madhe fenė t’uaj nė ato ditė-nė atė periudhė!“
E pyetem: „ O i Derguari i Al-lahut sa ditė do tė qėndroi n’tokė?!“
„ Dyzet ditė. Dita e parė ėshtė sa njė vitė, dita e dytė sikur njė muajė, dita e tretė sikur njė javė, kurėse ditėt tjera do tė jenė sikur ditėt tjera, janė ditėt tė zakonshme sikur ditėt t’uaja!“
Kurėse ne pėrsėri e pyetėm:
„ Ja Resulullah! Ajo ditė e cila ėshtė sa njė vitė a do tė jetė e mjaftuar pėr atė ditė namazet e njė dite?!
„ Jo! Ju vetė duhet qė parafėrsishtė t’i gjeni dhe ti paracakėtoni kohėt e namazve!“
„ Ja Resulallah! Sa do tė jetė shpejtėsia e tij mbi sipėrfaqen e tokės?
„ Dy fish mė e shpejtė se sa Erėrat tė cilat i shtyejnė retė. Duke kaluar pran turmės sė njerzve, do t’u deklarohet sė ėshtė Zoti, do tė mashtrohen dhe do tė zhgenjehen gėnjeshtrave tė tia dhe njerzt do t’i besojnė! Pastaj-pėr kundėr kėsaj, Dexh-xhali do ta urdhėroi qiellin qė tė lėshoi shi, dhe shiu do tė bjenė! Do ta urdhėroi tokėn qė barin, perimet tė rriten, e ato pėrnjėherė do tė rriten. Begaria nga kullotja do tė vinė tė ngopur e pėrplot me qumėshtė. Pastaj dexh-xhali do tė shkoj nė tjetrin grumbull tė njerzve, edhe ata do ti gėnjej e mashtroi se ėshtė Zoti i tyre, por grupa tjetėr do ta mohojnė dhe rrefuzojn deklarrimin e tij-pėrshkakė se do tė jenė besimtarė tė Tevhidit tė cilėt besojnė njė Zot, prej tyre do tė largohet. Atij grupi shiu do t’ju ndalej, ēdo gjė do tė thahen dhe asgjė sdo tė mbetet pėr tė vazhduar jeta. Pastaj do tė vij te njė gėrmadhė dhe do ta urdhėroi: Qė tė gjitha deponimet qė i ke nxjerri-qiti kėtu mbi! Pastaj deponimet qė tė gjitha do ta ndjekin dexh-xhalin me njė shpejtėsi shumė tė madhe!
Pastaj do ta takoi njė djalė tė ri, ate do ta ftoi n’besim qė ta besonė ate se ėshtė Zoti, kurėse ai tė jetė ithtar i tij.Ky djalė do rrefuzoi kėrkesėn e tij, pastaj-nė atė mement-dexh-xhali me shpatė i mėshon dhe e pėrgjysmon dhe prap e ftonė qė t’i besoi. Kurėse djaloshi vetėm i buzėqeshė!
Derisa Dexh-xhali vazhdon punėn e tij me gėnjeshtra, premtime dhe tradhėti, po nė ketė periudhė Al-lahu xh.sh. e dėrgon Isau a.s. t’birin e Merjemes a.s. tė dėrguarin e Al-lahut xh.sh. Zbret Isau a.s. n’mesin e krahėve tė dy Melekve tė bardhė,zbret nė Damask nė Lindje, nė njė Minare tė bardhė tė njė Xhamie aty zbret! Ku kokėn e ulė, i pikojnė djersėt me bula sikur kokrret e Luėluesė (inxhiut). Kur kokėn e drejton.e ngre dhe normal e mbanė. Prej flokėve tė tia pikojnė bulat e shkėndisė Nurit sikur kokėrret e inxhiut, ēdo kokėr kundėrmon aromė shumė tė mirė! Por kur ajo arome kundėrmon jo muslimani, pėrnjėherė vdesė! Kjo ee dhe aromė shumė shpejtė pėrhapėt nė largėsin ke dhe sa arrinė shiqimi i syrit.
Isau a.s. do ta kėrkoi Dexh-xhalin, nė find do tė arrij qė ta takoi-ta arrij.nė njė vend nė Palestinė e sotshme-nė Babulud dhe aty do ta mbys! Pastaj Al-lahu xh.sh. do t’ia afroi Isaut a.s. njė popull tė cilėt Isaun a.s. i ka mbrojtur nga mashtrimi dėmi i Dexh-xhalit, andaj dhe Isau a.s. fytyrat e tyre me dorėn e tij do t’ua ledhatoi dhe u tregonė se nė ēfar grade tė Xhennetit janė. Nė kėtė kohė, Al-lahu xh.sh. do t’i shpall Isaut a.s. dhe do t’i thotė: „ O Isa, unė ty njė popull-njė Xhemat ta sjella i cili ty do ndėgjoj-ēdo urdhri tėnd do ti nėnshtrohet. Nuk ka tuqi njerzore qė kėt popull tėnd mund eliminoi. Kėto ēoi nė kodrėn-bjeshkėn TUR dhe aty ata ruaji.“
Pastaj, Al-lahu xh.sh. do t’i dėrgoi krijesėn: jeėxhuxh dhe Meėxhuxhėt. Kėta, do tė zbresin prej kodrave dhe bjeshkėve tė larta. Grupi i parė prej kėtyre do tė vėrsulet drej liqenit Et Taberijeh (Palestina e sotshme) dhe tėr ujin do ta pinė. Kur tė vjenė grupi, i dytė i tyre Meėxhuxhėt dhe kur ta shofin pamjen e liqenit do tė thojnė: „Dikur kjo ka qėnė Pėrplot Ujė“! Pastaj do tė drejtohen drejt njė kodre nė Bejtul Mekdisė, dhe do tė thojnė: ēdo gjė nė tokė kemi mbytur, kurėse tane do tė mbysim dhe nė qiell, dhe dotė fillojmė tė gjuajmė me shingjeta drejtė qiellit. Al-lahu xh.sh. shigjetat e tyre prapė do t’ua kėthejė dh tė ngjyrosura me ngjyrė tė kuqe, tėr kėtė kohė Isau a.s. me ithtarėt e tij do tė qėndroi nė kodrėn-bjeshkėn e Turi Sejnasė do tė qėndreojnė. Nga tmerri dhe vėshtėrsia e asajė dite e njė kau do tė jetė me e shtrenjėt se sa 100 Lira ari. Kurė derisa kjo gjendje kėshtu i Deguari i al-lahut xh.sh. Isau a.s. me ithtarėt e tij pėr ti shpėtuar kėsajė gjendjeje tė vėshtirė lutje e tyre do t’ia drejtojnė Al-lahut xh.sh. qė t’i shpėtoij nga kjo gjendje, atėherė Al-lahu xh.sh. Jeėxhuxhve dhe Meėxhuxhve pėr ndėshkim mbi qafė tė tyre do t’ju dėrgoi Krymba, dhe mbrenda asajė nate gjithė do tė farohenė-vdesin1 Me lejen e Al-lahut xh.sh. Isau a.s. me ithtarėt e tij do tė zbresin prej Kodrės sė Turi Sejnasė do tė zbresin. Nga tė gjitha anėt do tė kundėrmoj era rėnd nga Kufomat e Jeėxhuxhve dhe Meėxhuxhve. Prap Isau a.s. me ithatarėt e tij do t’i luten Al-lahut xh.sh.! Al-lahu xhx.sh. do tė dėrgoi Shpez (kurrnjėherė mė parė tė pa parė) tė mėdhej-me tė mėdhejė se sa Devja, ku do t’i bajnė kufamat nė njė drejtim-vend tė pa njohur, aty ku Al-lahu xh.sh. do t’i urdhėroi.
Al-lahu xh.sh. pastaj do tė ēoi t’bjen shi sumė i madhė sa qė nuk do tė jetė shtėpi e tėndė pa u dėmtuar, e tėr bota do tė lahet, do tė pastrohet si pasqyre, pastaj ēdo gjė do tė gjelbrojnė. Pastaj Al-alhu xh.sh. do tė urdhroi qė ēdo peme le tė jep fryte dhe ēdo lloj bereqeti dhe begati le tė kėthehet. Nė atė ditė, vetėm prej njė Shege njė Xhemat do tė ngihet, kurėse nga lėvorja e asaj Shege njė Xhemat do tė Mrizohet.
Devet, dhent, lopėt, dhitė, do tė lėshojnė nė kullojtje, qumshti i tyre do tė ket shumė bereqete sa me qumshtin e njė deve do tė pij, qumshtė i njė lope do tė ngij njė fisė tė tėrė, njė dele do tė ngij tėr njė familije tė afėrmė. Derisa muslimanėt e gėzojnė kėt begati tė madhė, Al-lahu xh.sh. do ta dėrgoi njė Frym-erė-tė Leht e cila do t’i merr shpirtat e tė gjithėve besimtarve, kurėse n’po tė njejtėn kohė njerz tjerė-pabesimtarėt dhe shtypsit, mizorėt, do tė pėrlahenė, llofasen, grinden n_mes veti, sikt gomarėt do tė shtohen, kur derisa ata kėshtu n’kėt gjendje gjinden mbi kėta llojė njerz do tė kėrset ēasti dhe Mementi i Katastrofės-Kijameti.“ (Muslim)
Ponjashtu edhe njė nga shenjat e kijametit ėshtė ardhja lajmėrimi i Hazreti Mehdijut a.s..
Resulullahi i Dėrguari i Al-lahu xh.sh. nė njė nga hadithet e tia kėshtu na thotė:
„ Sikur mos tė mbetet nga jeta e kėsaj bote vetėm njė ditė, Al-lahu xh.sh. do ta zgjaste atė ditė, derisa ta degonė njė njeri nga unė apo njeri me prejardhmjen tė Familjisė sime, ku emri i tij i pėrgjigjet emrit T’im por edhe emri i babėsė sė tij do tė ket emrin e babės tim, i cili do tė pėrhapė mbi sipėrfaqen e tokės, drejtėsi dhe besnikri, do tė vje rend-paqe dhe qetėsi po ashtu siku qė ėshtė shtrirė e pėrhapurė padrejtėsia dhe dhuna (n’mesi e njerzve).“ (Ebu Davud-Tirmidhi
„ Mehdiju ėshtė prej sojit tim, mag trashigimia e lindjes sė Hazreti Fatimesė,“ (Ebu Davud: 4284)
„ Mehdiju ėshtė prej meje, me ballė tė gjėrė, me hund tė hollė, tokėn do ta mbush me drejtėsi dhe besnikri, ashtu siē ėshtė mbushur padrejtėsia dhe tiranija, do tė sundoi shtat vjetė.“ (Ebu Davud: 4285
„ ... do tė veproi n’mesin e njerzve nė saje tė sunnetit tė Dėrguarit a.s. Islamin do tė dominoi mbi tokė-n’mesin e njerzve-me plotė ndriēim, kėshtu n’kėt gjendje do tė jetė shtat vjetė. Nė atė oeriudhė do tė nderroi jetė, ku muslimanėt do t’ia falin Namazin e Xhenazesė.“ (Ebu Davud: 4286)
Resulullahi pėr shenjat tjera para fillimit tė Kijametit na informon duke treguar:
„ Do t’ju numėroij 6 gjėra-ndodhi-para fillimit tė ditės sė Kijametit:“
Vdekja ime
Pushtimi dhe ēlirimi i Kuds-it
Vdekja masive e njerzve nga njė sėmundje e rėndė dhe vdekja pruese e cila do tė merr juve, sikur tufat e deleve tė cilat cofin nga sėmuerja e tyre vdekje pruese
Shtimi i mallit-pasurisė-me shumicė, sa qė njeriu i jepet-dhurohet edhe 100 dinar pakė do t’i duken, nuk do tė jetė i kėnaqur

Hakikat
31-10-06, 11:47
Nė ēdo shtėpi tė arabve do tė hyjė njė Fitne
Njė nėnshkrim traktatit dhe marrveshjesė pėr njė pa qė mdėrmjet juve dhe popujve me rastė tė verdh, vet ata kėt marrveshje do ta shkelin, do t’ju vinė me tetėdhjetė qėllime, pra pa ēdo qėllimi qėndrojnė 12.000 vetė pėr t’ju sulmuar juve.“ (Buhari.Texhridus sarih: 1313)
„ Ėshtė mė se e vėrtetė sa prej shenjave-paralajmėrimeve-tė fillimit tė Katastrofės ėshtė: Tė pakuarit e diturisė, tė sheshrit e injorancės pėrhapja i prostitucionit, tė shtuarit e femėrave, tė pakuarit e mashkujve, gjėri sa pėr ēdo njė mashkull do t’i bie 50 gra.“ (Buhar.Texhridus sarih: 72
„ Vėrtetė, prej shenjave tė Kijametit tė ngritet dituria tė pėrhapėt e t’pėrforcohet injorancia, tė pėrdoret alkoholi tė pėrhapet prostiticioni.“ (Buhari Texhridus sarih: 71)
Pejgamberi a.s. na paralajmėruar edhe pėr disa sjellje dhe vepra tė cilat janė prej shenjave paralajmėruese pėr afrimin e ditės sė Kijametit:
„ Kur prona-pasuria-nga lufta nuk ndahet ndėr tė gjithė barabartė, por vetėm dikujt i jepet kurėse dikujt nuk i jepet siē kanė merituarė.kur njė gjė e cila lihet-vihet-tė dikush Emanet,n’besim, kurėse ai e merrė pranė pėr vete-sikur tė jetė ploēka nga lufta e fituar. Kur dhėnija e Zekatit konsiderohet si Fitim. Kur dituria-njohurit-Islam nuk mėsohen dhe studijojnė pėr Al-lahun xh.sh. por studijohen pėr qėllime tjera, kur barri i nėnshtrohet urdhėrave tė gruasė, kurėse i pa ndegjuar ndaj nanės sė tij. Kur njeriu shumė mirė dhe bukur sillet n’mesin e shoqėrisė sė tij kurėse shumė keqė dhe vrazhdet sillet personalisht me babėn e tij! Kur mbrenda Xhamijve ngutet zėri d.t.th. kur nėpėr Xhamia flitet me zė tė lartė, bėhen llafasje dhe grindje mbrenda Xhamijve, pa i kushtuar kurfar rrespekti shejtėrisė sė vendit-Xhamisė.Kur pėrfaqėsuesit e fisave dhe kabilave pėrfaqėsojnė njerz mė tė kqijtė! Kur njeriu i bėhet mikpritje-nderim dhe rrespekt-nga friga e tij. Kur do tė dėgjohen kėngėtarėtė dhe muzika. Kur tė pihetė vena. Kur gjeneratat e fundit tė kėtij Ummeti do t’i mallkojnė gjeneratat e para. Atėherė n’kėt periudhė pritni t’ju lajmėrohet: Njė erė Frymė tė kuqe! Pastaj fillijnė tėrmete me fuqi tė ndryshme-fundosja tė shtepiave-objekteve tė ndryshme-shkatrrimeve tjera tė mėdha ēarja dhe plasaritja e kodrave tė shkėmbijve. Pasė kėsaj faza le tė presin njė vargė shumė tė madh tė ndryshimeve, sikur kur tė keputet peni i rruzave dhe secila njera pa tjetrės bien-ashtu siē e kanė rradhėn.“ (Tirmidhi)
„ Do tė vij njė kohė, ku njerzt nuk do tė mendojnė pėr asgjė tjetėr pėrveēse pėr barkun e tyre, nderi i tyre do tė jetė pasuria e tyre, kibleja e tyre do tė jenė gratė e tyre, feja e tyre, do tė jetė dinari dhe dirhemi, kėta njerz janė prej krijesave mė tė poshtur e mė tė kėqijė, kėta njerz nuk kanė kurfar nderi dhe rrespekti te Al-lahu xh.sh.“ (Dejlemi)
„ Ėshtė koha qė t’i goditė njerzt ku nga tėr feja Islame s’do tė mbetet gjė pėrveēėse Emrit tė tij (Islam)! S’do tė mbetet gjė nga Kurani pėrveēėse Forma i tij. Xhamijat nga ana e ndėrtimit shumė tė stolisuar, por nė rrolet-funkcionet e tyre tė pa efekte. Dijetarėt e tyre n’pėrgjithėsi, janė prej njerzve mė tė poshtėr nėn kupollėn e qiellit. Prej tyre Fitneh do tė filloi dhe nė ta do tė pėrfundoi.“ (Bejhaki)
„ Do tė vijė njė kohė njerzve qė s’do tė mbetet njeri e qė nuk do tė hajė nga Kamata, por nėse ėshtė dikush i cili nuk ka hangėr nga Kamata, atėherė ėshtė mė se i sigurt se e ka goditur avulli i Kamatės.“ (Ebu Davud)
„ Nuk do tė vij dita i Kijametit derisa mos tė mbarren njerzt me (ndėrtimin e) Xhamijat-ve (se cila mė e madhe, se cila mė e bukur etj.).“ (Nesai)
„ Nuk do tė bėhetė Kijameti derisa tė mos bėjnė gara njerzt nė ngritjen e shtėpiave (kush mė t’lartė e kush sa katėsh do ta ngrisė)!“ (Buhari)
„ Nuk do tė vijė dita e Kijametit derisa n’krye tė ēdo populli mos tė qėndrojnė Munafikėt-Hipokritėt e tyre.“ (Mexhmuaz-Zevaid)
„ Do tė thuhet pėr dikend prej njerzve: me plotė mbarrje dhe krenari se ėshte: sa i fortė ėshtė, sai gjindshėm ėshtė, sa i mencur-i zgjuar-inteligjent ėshtė, po as sa grimca nuk ka Iman-besim nė zemratė e tij.“ (Muslim)
„ Nuk do tė vij dita Kijametit derisa njeriu mė i lumtur n’kėt jetė, tė jet vetėm i pasuri i biri i tė pasurit.“ (Tirmidhi)
„ Pasha atė tė cili e mban shpirtin tim n’dėrmjet duarve tė tij nuk do tė vij dita e Kijametit derisa mos ta mbytni Imamėt t’uajė, dhe derisa tė mos i ngritni shpatat kundėr njeri tjetrit, dhe dreisa kėt botė tė mos t’ua trashigojnė njerz mė tė kėqijt dhe mė dėmtuesit t’uajė.“ (Tirmidhi)
„ Nuk do tė vijė dita e Kijametit dreisa tė mos lajmėrohet-tė shpallin veten e tyre afėr 30 vetė se janė Profet tė dėrguar tė Al-lahut, qė tė gjithė janė Dexh-xhala, qė tė gjithė janė gėnjeshtar dhe mashtrues e tradhtuesė.“ (Tirmidhi)
„ Ėshtė mė sė e vėrtet se para se tė ndodh dita e Kijametit, do tė lajmėrohen se janė tė dėrguarit e Al-lahut!“ (Muslim)
„ Nuk do tė vijė dita e Kijametit derisa lumi i Furatit tė mos e grryej nėn vetėn e saj ku rredh, njė koder me Florij, rreth tė cilės njerzt do tė luftojnė n’mes veti, kėshtu qė nga ēdo njė qind 100 do tė vriten vdesin 99. Ēdo njeri prej pjesėmarrėsve tė kėsaj lufte do tė thotė nė vetėvehten e tij: „ Besojė qė unė do t’i shpėtoi vdekjesė.“
Kurėse nė transmetimin tjetėr ėshtė transmetuar ku ka thanė:

„ Sė shpejti Furati do t’i zbuloi deponė me Ari. Ai qė qėllim aty, mos tė merrė asgjė prej sajė-prej aty!“ (Buhari)
„ Pasha atė shpirtin t’im e mban ndėrmjet duarve tė tij, do tė vij njė kohe njerzve sa: Luftari nuk do tė dinė se pėr ēka-pėr kend po lufton, po as i vrari nuk do tė dinė se pėr ēka ėshtė i vrarė!“ (Muslim)
„ Nuk do tė vij dita e Kijametit derisa tė luftoi ndėrmjet dy fuqive tė mėdha, ku n’mesin e kėtyre dy fuqive do tė ketė shumė tė vrarė, kurėse qė tė dy fuqit kanė njė qėllim!“ (Muslim)
„ Nuk do tė vijė dita e muslimanėt tė luftėojnė Turkmenėt gytyrėt e tė cilėve do tė jenė tė gjėra tė mbrojtur-tė mveshura me lėkurė. Teshat e tyre do tė jenė tė leshta-nga gėzofi i lėkurės, por edhe mbathjet-kėpucėt-e tyre do tė jenė nga gėzofi i lėkurės.“ (Muslim)
„ Do ta pasojnė-ndjekin Dexhxhalin prej Jehudive 70.000, kurėse mbi kokat e tyre kanė mbėshtjelluara me Turban-a.“ (Muslim)
„ nuk do tė vij dita e Kijametiti derisa muslimanėt tė ndeshėn me Jevrejėt! Muslimanėt do t’luftojn Jevrejt, derisa Jahudiu do tė mbshifen prapa girit dhe drurit. Por guri dhe druri do tė flasin: O musliman o rob i Al-lahut, ja kėtu para meje ėshtė mbshefur Jehudiju, eja dhe mbyte! Me pėrjashtim tė drurit-lisit Garkad pėr arsye se ky lis ėshtė lis i Jevrejve.“ (Muslim)
„ Nuk do tė vij dita e Kijametit derisa tė del njė njeri nga fisi Kahtan, i cili do t’i dėboi njerzt me shkopin e tij!“ (Buhari)
„ Nuk do tė arrij dita e Kijametit derisa tė afrohet koha kėshtu qė viti tė bėhet sikur njė muaj, kurėse muaji sikur java, kurėse java sikur dita, kurėse dita sikur njė orė, kurėse ora sikur bari i thatė tė filloi tė digjet.“ (Buhari)

Hakikat
31-10-06, 11:49
„ Nuk do tė vij dita e Kijametit derisa njeriu tė kaloi pėr skaj ndonjė varri e t’i thotė varrit: Sikur t’kisha fatin e tė isha n’vendin tėnd.!“ (Buhari)

„ Kur ti besohet njė gjė e besueshme n’jeriut t’pa pėrshtatshėm t’pa merituar atėherė pritni ditėn e Kijametit.“ (Buhari)

„ Nuk do tė vij dita e Kijametit derisa tė del njė flakė e zjarit shumė tė madhė nga Hixhazi derisa tė shėndrisė qafet e deveve nė Basra nė Irak.“ (Buhari)

„ Ēka do t’ia bėni ju kur t’ju goditin kėto pesė gjėra! E lus Al-lahun xh.sh. qė juve t’ju strehoi e t’mos ju godet e as qė t’a arrijni atė kohė:
Ku do qė tė lajmėrohet-dhe me shumicė tė pėrhapet-prostucioni n’mesin e njė populli-ku edhe haptaz pėrdoret atij popull do ti dėrgoi sėmurje tė pa pame e t’pa dėgjuar asnjėher nė t’parėt e tij populli.
Kudo qė njė popull qė e ndalon e jep Zekatin, Al-lahu xh.sh. do t’ia ndaloi Shiun, por sikur mos tė ishin begatia, kurr njėherė ati populli nuk do t’i binte shiu.
Kush do qė njė popull qė ka munguar-vjedhur-nė masė dhe peshojnė, atė popull Al-lahu xh.sh e ka ndėshkuarė me urejtje-varfėri-dhe me sundues do tė jenė mizorė dhe dėmtues.
Kur sunduesit sundojnė me kushtetutė-ligjin jashtė ligjeve dhe Kushtetutės sė Al-lahu, Al-lahu xh.sh. do t’u dėrgoj armiqėve qė do t’ua merr atė qė kanė nėn sundimin e tyre.
Kush do qė e Injoron Kuranin dhe Hadithin, Al-lahu xh.sh. do tė lėshoi grindje, shqetsim, pėrqarje n’mesveti te ai popull.“ (Ibnu Maxhe)

„ Nė afėrsi-para se tė ndodhė mementi i Kijametit-do tė ndodhin disa Fitne-Turbulira tė errta sikur errtėsia mė e madhe e natės sė errtė. Atėherė, kur njeriu do tė agoi besimtarė, kurėse kur tė ngryset bėhet pa besimtar, ose kur njeriu ngryset besimtar, kurėse e agonė mėngjesi pabesimtar. Njerz do ta shesin fenė e tyre pėr gjėra tė pa vlefshme pėr nevoja tė kėsajė jete.“ (Timidhi: 2196)

„ Do tė ndodhin Fitne, por nė ato kohėra ai i cili ėshtė i ulur, ėshtė mė i mirė se sa ai i cili ėshtė i ngritur-i cili qėndron nė kėmbė. Por ai i cili ėshtė nė kėmbė ėshtė mė mirė sa sa qė ecė-shkonė, por edhe ecėsi ėshtė mė i mirė se sa ai qė vrapon! Por ai i cili qėndronė nė krye tė kėtyre Fitneve kėto Turbullira, atė do ta shkatėrrojnė. Por ai qė gjebė njė vend qė t’mund tė strehohet n’te le tė strehohet n’te.“ (Muslim)

falma_lotin
28-02-07, 00:46
wesselamualejkum , pershendetje te gjhitheve ,ne veqanti per ty o vella qe e ke postu kete tem per te cilen edhe te tjeret kishin then se eshte mjaft e qelluare ,,,,,,,,,, me sa une po arrij te kuptoj se qellimi se pse ju e keni postuare kete tem eshte nje sinjal qe ne duhte te kthjellemi dhe ti kthehemi ALL-LLAHUT , ngase fundi i botes po afron ,mbase per dike kijjameti eshte tash sepse askush nuk e ka te garantuare se a do te jete gjall deri neser ,,,,,,,,, nga e gjitha kjo qe dua te them eshte se kijameti po afron e ne ende nuk jemi pregaditur , andaj ju lus qe per hir te krijuesit te tokes dhe qiejve te pendohemi me pendim te sinqert duke shpresuare ne meshiren e tij absolute ,dhe mos ti bejme shoq atij se qdo ibadet tjetre pos ndaj ALL-LLAHUT na qon ne humbje.Ju Faleminderit Per Komenetet me Vlere qe jeni Shprehur, Dhe i Lutem Allahut qe Tju udhezoje sa me Shume ne Vepra te mira dhe te dobishme, Dhe Allahu Va Dhurofte Xhenetin e Firdevsit, S'ka Dyshim se Kijameti eshte ne nje Afrim te sigurt !! Por ndoshta brezi jone nuk do ta arrije Fatmirsisht, sepse Kijameti eshte tmerr qe e kapin thinjat edhe foshnjen !! Por Gjithsesi Kijameti eshte i pa shmangshem. Edhe te Gjithe njerezit Do te ringjallen , dhe do tju rrefehet per veprat e tyre Gjithsecilit !! Allahu Ju Meshirofte, dhe Allahu qofte me Besimtaret diten e Veshtire !
Eshte e vertete se Katastrofa e masdhe po ofrohet. Shenje e madhe kjo me planetin e marsit, por nuk eshte per tu ēuditur se nje dite do te ndodhė edhe me planetin tonė.Per shenjat e vogla mos te flasim hiq sepse ato po i shofim edhe vete. Pejgamberi a.s.ka thene: Une dhe Kijameti jemi afer (i ka ngrit gishtat te mensmin dhe tregusin)si keta dy ghishta. Do te thote se qe atehere ka qene afer, po tash?.... Ne jemi deshmitare te shkrirjes se akullnajav me nje hov shume te madh dhe kete fakt dua ta nderlidhe me nje shenje prej shenjav.Pejgamberi a.s. ka thene: Nuk do te ndodhe Kijameti per deri sa tokat arabe te shendrrohen ne toka pjellore. Tani shkenca po e verteton ēdo dite, se ne Sahara shume vende ka filluar te gjelbrohen. Me te vertete une kam frike. Jam besimtarė, mundohem te rrespektoj dhe te zbatoj urdherat e All-llahut xh.sh., por me te vertete ate dite kur te ndodhe Kijameti,Pejgamberet kan thene se ate dite Allahu i Madheruar eshte shume i hidheruar.Inshalla Allahu xh sh. na bene prej te shpetuarve ne ate dite.Dhe ty o vella Allahu te shperblefte me Xhenetin Firdews per kete teme kaq te qelluar dhe posto edhe tjera here !
Per fund i pershendes anetaret e forumit dhe inshalla Allahu xh sh. na udhezon ne rrugen e gjenetit. Eselam alejkum

panta_rhei
28-02-07, 18:28
wesselamualejkum , pershendetje te gjhitheve ,ne veqanti per ty o vella qe e ke postu kete tem per te cilen edhe te tjeret kishin then se eshte mjaft e qelluare ,,,,,,,,,, me sa une po arrij te kuptoj se qellimi se pse ju e keni postuare kete tem eshte nje sinjal qe ne duhte te kthjellemi dhe ti kthehemi ALL-LLAHUT , ngase fundi i botes po afron ,mbase per dike kijjameti eshte tash sepse askush nuk e ka te garantuare se a do te jete gjall deri neser ,,,,,,,,, nga e gjitha kjo qe dua te them eshte se kijameti po afron e ne ende nuk jemi pregaditur , andaj ju lus qe per hir te krijuesit te tokes dhe qiejve te pendohemi me pendim te sinqert duke shpresuare ne meshiren e tij absolute ,dhe mos ti bejme shoq atij se qdo ibadet tjetre pos ndaj ALL-LLAHUT na qon ne humbje.Ju Faleminderit Per Komenetet me Vlere qe jeni Shprehur, Dhe i Lutem Allahut qe Tju udhezoje sa me Shume ne Vepra te mira dhe te dobishme, Dhe Allahu Va Dhurofte Xhenetin e Firdevsit, S'ka Dyshim se Kijameti eshte ne nje Afrim te sigurt !! Por ndoshta brezi jone nuk do ta arrije Fatmirsisht, sepse Kijameti eshte tmerr qe e kapin thinjat edhe foshnjen !! Por Gjithsesi Kijameti eshte i pa shmangshem. Edhe te Gjithe njerezit Do te ringjallen , dhe do tju rrefehet per veprat e tyre Gjithsecilit !! Allahu Ju Meshirofte, dhe Allahu qofte me Besimtaret diten e Veshtire !
Eshte e vertete se Katastrofa e masdhe po ofrohet. Shenje e madhe kjo me planetin e marsit, por nuk eshte per tu ēuditur se nje dite do te ndodhė edhe me planetin tonė.Per shenjat e vogla mos te flasim hiq sepse ato po i shofim edhe vete. Pejgamberi a.s.ka thene: Une dhe Kijameti jemi afer (i ka ngrit gishtat te mensmin dhe tregusin)si keta dy ghishta. Do te thote se qe atehere ka qene afer, po tash?.... Ne jemi deshmitare te shkrirjes se akullnajav me nje hov shume te madh dhe kete fakt dua ta nderlidhe me nje shenje prej shenjav.Pejgamberi a.s. ka thene: Nuk do te ndodhe Kijameti per deri sa tokat arabe te shendrrohen ne toka pjellore. Tani shkenca po e verteton ēdo dite, se ne Sahara shume vende ka filluar te gjelbrohen. Me te vertete une kam frike. Jam besimtarė, mundohem te rrespektoj dhe te zbatoj urdherat e All-llahut xh.sh., por me te vertete ate dite kur te ndodhe Kijameti,Pejgamberet kan thene se ate dite Allahu i Madheruar eshte shume i hidheruar.Inshalla Allahu xh sh. na bene prej te shpetuarve ne ate dite.Dhe ty o vella Allahu te shperblefte me Xhenetin Firdews per kete teme kaq te qelluar dhe posto edhe tjera here !
Per fund i pershendes anetaret e forumit dhe inshalla Allahu xh sh. na udhezon ne rrugen e gjenetit. Eselam alejkum

Ke frike sepse nuk ke besim! Kjo nuk ka ndonje logjike tjeter spjeguese...
"FRIKA ESHTE PARIM I DESPOTIZMIT" (dmth tirania dhe despotizmi mbijetojne vetem permes mbjelljes se frikes, e jo mbjelljes se arsyes ose dijes).

A ka mundesi te tregoni se cfar logjike paska frika kaq e madhe ndaj dites se kiametit, kur ajo vjen nga Allahu yne i dashur?
Pse nuk i gezoheni dites se kiametit ju? Pse?
Ju po e pranoni se kjo bote eshte e rrejshme... dhe ne diten e kiametit bota e rrejshme po marrka fund... pse po ju dhimbset kaq shume rrejshmeria?
Ne diten e kiametit po marrkan fund prostitucioni, njerezit e keqinj, poshtersia? Atehere, pse nuk e deshironi ate dite?
Pse duhet t'i frikesohesh kaq shume ti falma_lotin shkrirjes se akullnajave dhe gjelberimit te afrikes? Cka ka lidhje me friken tende kjo? Kush te tha ty se nuk do te vdesesh sonte apo neser?
Te gjitha keto pyetje e shume te tjera te ngjashme i shtroj nga prizmi i nje besimtari te devotshem dhe logjika qe do te duhej ta percillte besimin e tij...?

Perndryshe une e jam i bindur se ju qe frikesoheni si femijet nga lugati, intrigoni dhe spekuloni kaq shume duke u perzier ne punet e Zotit tuaj te pagabueshem, saqe ia humbni kuptimin besimit tuaj dhe vete destinimit (qe ju vete thoni se i besoni)!

Tekefundit po te kishit logjikė, nuk do te merreshit fare me keto "dallavere"!

Lijanna
28-02-07, 19:00
Ke frike sepse nuk ke besim! Kjo nuk ka ndonje logjike tjeter spjeguese...
"FRIKA ESHTE PARIM I DESPOTIZMIT" (dmth tirania dhe despotizmi mbijetojne vetem permes mbjelljes se frikes, e jo mbjelljes se arsyes ose dijes).

A ka mundesi te tregoni se cfar logjike paska frika kaq e madhe ndaj dites se kiametit, kur ajo vjen nga Allahu yne i dashur?
Pse nuk i gezoheni dites se kiametit ju? Pse?
Ju po e pranoni se kjo bote eshte e rrejshme... dhe ne diten e kiametit bota e rrejshme po marrka fund... pse po ju dhimbset kaq shume rrejshmeria?
Ne diten e kiametit po marrkan fund prostitucioni, njerezit e keqinj, poshtersia? Atehere, pse nuk e deshironi ate dite?
Pse duhet t'i frikesohesh kaq shume ti falma_lotin shkrirjes se akullnajave dhe gjelberimit te afrikes? Cka ka lidhje me friken tende kjo? Kush te tha ty se nuk do te vdesesh sonte apo neser?
Te gjitha keto pyetje e shume te tjera te ngjashme i shtroj nga prizmi i nje besimtari te devotshem dhe logjika qe do te duhej ta percillte besimin e tij...?

Perndryshe une e jam i bindur se ju qe frikesoheni si femijet nga lugati, intrigoni dhe spekuloni kaq shume duke u perzier ne punet e Zotit tuaj te pagabueshem, saqe ia humbni kuptimin besimit tuaj dhe vete destinimit (qe ju vete thoni se i besoni)!

Tekefundit po te kishit logjikė, nuk do te merreshit fare me keto "dallavere"!

Pershendetje per ty Panta_rhei

Frika nga Kijameti eshte se ne Diten e Gjykimit, siq e thote edhe vete emri i kesaj dite, njerezit do te gjykohen. Ne jemi njerez qe bejme gabime-mekate, edhe pavarsisht se me vone pendohemi kerkojme falje per ate gabim ose mekat, ne nuk e dim 100% a na eshte fal ai mekat, pavarsisht se Allahu eshte i Meshirshem edhe ne shpresojme ne meshiren, por frika edhe shpresa duhet te shkojne bashke...edhe t'i frikohemi Zotit per mekatet qe kemi bere, d.m.th te pendohemi, por njekohesisht edhe te shpresojme qe Zoti do te na fal, sepse vertete Ai ka fuqi per cdo gje, eshte i Meshirshem!

panta_rhei
28-02-07, 19:07
Pershendetje per ty Panta_rhei

Frika nga Kijameti eshte se ne Diten e Gjykimit, siq e thote edhe vete emri i kesaj dite, njerezit do te gjykohen. Ne jemi njerez qe bejme gabime-mekate, edhe pavarsisht se me vone pendohemi kerkojme falje per ate gabim ose mekat, ne nuk e dim 100% a na eshte fal ai mekat, pavarsisht se Allahu eshte i Meshirshem edhe ne shpresojme ne meshiren, por frika edhe shpresa duhet te shkojne bashke...edhe t'i frikohemi Zotit per mekatet qe kemi bere, d.m.th te pendohemi, por njekohesisht edhe te shpresojme qe Zoti do te na fal, sepse vertete Ai ka fuqi per cdo gje, eshte i Meshirshem!

Ju thoni (e pranoni):
Nuk ka njeri pa mekate!
Logjika e thote:
Te gjithe njerezit shkojne ne xhehnem!

falma_lotin
28-02-07, 19:10
Ke frike sepse nuk ke besim! Kjo nuk ka ndonje logjike tjeter spjeguese...
"FRIKA ESHTE PARIM I DESPOTIZMIT" (dmth tirania dhe despotizmi mbijetojne vetem permes mbjelljes se frikes, e jo mbjelljes se arsyes ose dijes).

A ka mundesi te tregoni se cfar logjike paska frika kaq e madhe ndaj dites se kiametit, kur ajo vjen nga Allahu yne i dashur?
Pse nuk i gezoheni dites se kiametit ju? Pse?
Ju po e pranoni se kjo bote eshte e rrejshme... dhe ne diten e kiametit bota e rrejshme po marrka fund... pse po ju dhimbset kaq shume rrejshmeria?
Ne diten e kiametit po marrkan fund prostitucioni, njerezit e keqinj, poshtersia? Atehere, pse nuk e deshironi ate dite?
Pse duhet t'i frikesohesh kaq shume ti falma_lotin shkrirjes se akullnajave dhe gjelberimit te afrikes? Cka ka lidhje me friken tende kjo? Kush te tha ty se nuk do te vdesesh sonte apo neser?
Te gjitha keto pyetje e shume te tjera te ngjashme i shtroj nga prizmi i nje besimtari te devotshem dhe logjika qe do te duhej ta percillte besimin e tij...?

Perndryshe une e jam i bindur se ju qe frikesoheni si femijet nga lugati, intrigoni dhe spekuloni kaq shume duke u perzier ne punet e Zotit tuaj te pagabueshem, saqe ia humbni kuptimin besimit tuaj dhe vete destinimit (qe ju vete thoni se i besoni)!

Tekefundit po te kishit logjikė, nuk do te merreshit fare me keto "dallavere"!


Selam Alejkum Paqa Dhe Meshira E Zotit Qoft Mbi Ju Salavatet Qofshin Mbi Pejngamberin Ton Te Dashur Muhamedin A.s Dhe Shoket E Ti. Gjdo Njeri Qe Fol Per Fen Islame Ka Shperblime Ka Sevape :
Une ne rradhe te pare jam MUSLIMANE edhe besoj ne ALLAHUN XH.SH. Edhe sa perkomentin qe ke shkru ti se nuk jam ajo eshte krejt tjeter edhe e ke shum gabim po me vjen keq qe po keqkuptohesh me mua , Por Gjithsesi eshte e Drejta jote qe te Mendojsh si te Duash,me vjen mire qe ndiheni Musliman, sepse te jesh Musliman eshte nje Zgjidhje me Shume Vlera une nuk kam asgje kundra teje,as urrejteje , dhe asgje tjeter !! Une kurre nuk e kam thene se jam shume e menqur, Por Une Mundohem tju Permbahem Obligimeve Fatare me aq Mundesi qe kam !!E vertet eshte se e kam frig kjametin por e di se un nuk e pres por dikush po e ata jan njerzit pabesimtar se NUK DO BEHET KIJAMETI DERISA TE EGZISTOJE NJE NJERI NE TOKE QE TA PERMENDI FJALEN ALLAH XH.SH.pra qe eshte besimtar i vertet .
Allahu te rujt ty e krejt kta qe besojn ne allah mos e keni frig allahun nga asnje fjal e tij qe ka lon po besoni fjalet e tij se nje dit dot vij fryma dhe bekimi i allahut

Zoti Yne eshte Allahu Xh.sh.
Libri YnÉ eshte Kur`ani A.sh.
Feja Jone eshte Islami
Kibla Jone eshte Qabja
Pejgamberi Yne eshte Muhamedi A.s.
Jemi Pasardhes Te Ademit A.s.
Pra Jemi Besimtare Musliman Elhamdulilah.

krijuesiii
28-02-07, 19:22
Ju thoni (e pranoni):
Nuk ka njeri pa mekate!
Logjika e thote:
Te gjithe njerezit shkojne ne xhehnem!

...jo shoki me duket se e ngaterrone pak ketu: ne kete raste frika ka kuptimin pozitive qe e ndihmone njeriun te beje sa me pak gabime (se ishte i vetmi njeriu qe morri pergjegjesin nga Krijuesi i Madherishem Allahu xh.sh per kete bote te gjithe e refuzuan edhe bimet edhe shtazet edhe kodrat gjithe cka qe kishte krijuar Allahu xh.sh perveq njeriut)...


..Prandaj ka njerze qe i jane Mirenjohes dhe i frigohen Krijuesit te tij dhe nga ata qe nuk frigohen fare e behen mendjemedhenje ata ne Kur-ane quhen edhe te verbert e te shurdhet sepse nuk duan qe ti besojne me mijra argumenteve qe flasin per nje Krijues perfekte e te pagabuare...

...Besimtaret dhe veper miret besoj e shpresoj tek premtimi i Allahut xh.sh. do ta kene me te lehet ne boten tjeter, ndersa injorante jobesimtaret i pret me siguri nje denim i rend ai i xhehnehmit...

Allahu Ahlem, Allahu di gjithe cka, di edhe ate cfare ka ne Zemrat dhe mendjet tona lus te jete i meshirshem me ne...

...te gjithe bijte e Ademit a.s jane mekatare por mundohu e puno te kesh sa me pak mekate dhe shperblimet nuk do te mungojne...


...ma beni hallall nese e zgjate pak...


tungiii

Lijanna
28-02-07, 20:17
Ju thoni (e pranoni):
Nuk ka njeri pa mekate!
Logjika e thote:
Te gjithe njerezit shkojne ne xhehnem!

E vertete qe nuk ka njeri pa mekate, por njeriu duhet te mundohet mos te beje shume mekate, ndersa per ato pak mekate qe ben kerkon falje tek Zoti, edhe Zoti e fal ate njeri qe i lutet per falje!....
p.s Jo vetem mekatet e vogla, por nese i lutesh Zotit, Ai edhe mekatet e medha i fal, Ai eshte i Meshirshem!

Albanian eX|PerT
28-02-07, 22:30
I nderuari panta, fjala e Kantit “ti mundesh, sepse ti duhet ta bėsh”, nėnkupton mundėsinė e zgjedhjes e kjo ėshtė liria, prandaj te frikesohesh tregon sinqeritetin e ndergjegjen, qe krijesa brengoset se sa eshte duke e bere kete qe mundet, e qe kjo ka ndikim pozitiv ne jeten e njeriut.

Per filozofi ikim tek rubrika per hapesira filozofike-sociologjike, oki :wink:

albanian expert

SoKoLi-i-Maleve
01-03-07, 06:38
Pėr ardhjen e Isaut a.s. Pejgamberit i ynė-Muhammedi a.s. nė njė nga hadithet e tia ai kėshtu na paralajmėron:

„ Pasha atė i cili e mban shpirtin tim mdėrmjet duarve tė tia, sė shpejti qė i biri Merjemes si njė sundues i drejt n’mesin t’uaj tė zbret, pastaj kryqin do thej, derrin do t’a mbys, xhizjen do ta anuloi, kurėse pasuria sa qė s’do tė gjindet kush t’a merr.“ (Buhari. Texhridus sarih: 1018)

„ Pasha Al-lahun ėshtė mė se e pa dyshimt se biri i Merjemes do tė zbres si sundues i drejt, dhe se pa dyshim ėshtė se kryqin do ta tjej, derrin do t’i mbysė, xhizjen do ta anuloi, do tė lihet Kisas-i= Ndėshkimi, do tė lihet hakmarrja-as qė do tė ndjek-pasohet-kjo gjė, pėr arsye se nuk do tė ketė nevojė, do tė ndalet ēdo lloje anmiqėsi, urrejtje, xhelozie, do tė shmanget, kurėse do tė ftohen njerzt pėr tė marrur mallė-pasuri, por s’do tė ketė kush t’a merr.“ (Muslim)

„ Njė grumbull nga ummeti im, vazhdimishtė do tė janė n’beteje pėr pėrkrahjenė e t’vėrtetės, gjėr nė ditėn e gjykimit, andaj kur do tė zbret Isau a.s. i biri i Merjemes. Udhėheqėsi i kėsaj prupe do t’i thotė eja-urdhėro-dhe falna namazin! (Isa a.s.) do tė thotė Jo! Ju jeni udhėheqės pėr njeri tjetrin. Ky ėshtė njė nderim dhe rrespekt i Al-lahut pėr kėt Ummet.“ (Buhari)

„ Unė jamė mė i afėrmi me Isaun t’birin tė Merjemes n’kėtė jetė edhe n’jetėn tjetėr se sa ēdo njeri tjetėr. Profetėt janė vllezėr edhe se nėnat e tyre janė tė ndryshme, mirpo qė tė gjitha janė tė njė feje!“ (Buhari. Texhridus sarih: 1403)

„ Nė njė natė pash vetėn time-nė ėndėrrė-nė afėrsin tė Qabesė, dhe pash njė njeri i madhė-me trup tė gjatė e tė mbushur-njeri mė shtatė mbushur se si nuk kamė par-kurrnjėherė. Kishte flokėt e gjata qė ia mbulonte veshėt, njė pamje tė till kurrnjėherė nuk kisha parė, Flokėt i kishte tė krehura, kurėse prej flokėve i pikonte uj. Bėnte Tavaf-sillet rreth e rrotull Qabesė n’mesin e dy njerzve shpatull mė shpatull. Pyeta unė: Kush ėshtė ky njeri? M’u pėrgjigj: ky ėshtė Mesihu i beri i Merjemesė. Kur pa pritur u ndesha njė tjetėr njeri me flokė dredha dredha dhe syrin e djatht e kishte tė zgurdhulluar, jashtė tė qitur dhe tė vėrbėr. Syrin e kishte sikur kokėrat e rrushit tė vyshkur. Dhe pyeta: Kush ėshtė ky? Mė thanė: Ky ėshtė Mesihu Dexh-xhali.“ (Muslim)

„ Armiku i Al-lahut xh.sh. (Dexh-xhali) kur ta sheh (Isaun a.s.) do tė shkrihet sikur krypa qė shkrihet nė uj.“ (Muslim)
Qė tė gjithė dijatarėt e ummetit Islam, qė tė gjithėjanė kompaktė-prerė tė njė mendimi pėr ardhjen e Isaut a.s. njė nga shenjat e mėdha tė para fillimit tė katastrofės-kijametit-tė gjithėsisė. Kurėse njė grup dijetrėsh jo nga sfera Islame, por nga lėmia e Filozofisė nė mėnyrė ironike deklarojnė ardhjen e Isaut a.s., kurėse n’realitet nuk e besojnė kėtė fakėt tė dėshtuar nga Al-lahu xh.sh. dhe i dėrguari i tij! Andaj me ironin e tyre deklarohenė:,, Ne shumė e duamė Isaun a.s. andaj edhe ardhjen e tij e presim.‘‘
Al-lahu i Lartėmadhėruar nė Kuranin e tij famėlartė na dėshmon se:

„ Dhe, kur Isau i biri i Merjemes tha:,, O ju beni Israilė, unė jamė i dėrguari i Al-lahut te ju, jamė dėshmuar pėr vėrtetėsin e Tevratit i cili ishte para meje, dhe se jamė paralajmėrues-pėrgėzuesė dhe mushtullues pėr njė tė dėrguar qė tė vij pos meje, emri i tė cilit ėshtė Ahmed (ėshtė fjala pėr Muhammedin a.s.) !“ (Saff: 6)
Pra nė vėrsetin Kuranor ēdo qartė ėshtė i definuarė. Sikur qė i dėrguari i Al-lahut xh.sh. Isau a.s. ka paralajmėruarė dhe mushtukkuar pėr ardhjen e tė dėrguarit tė Al-lahut xh.sh. Muhammedin a.s.-ponjashtu e Muhammedi a.s. ka paralajmėruarė dhe mushtukkuar pėr ardhjen e vet Isaut t’birit tė Merjemes! Andaj, ne nė ket princip tė argumentuar qė tė gjtihė muslimanėve ju apelojmė qė t’besoni, ky ėshtė njė obligim i yni qė t’ju n’joftojmė, andaj dhe ju kėshillojmė qė nė mėnyrė tė bindshme me te tė pajtoheni!
O ju vllezėr!
Sotė bota Krishtere po mund bohen qė me ēfardo mėnyrė tė e gjeje rrugėn e vėrtetė-tė arrij gjėr te besimi dhe binja e vėrtetė-andaj edhe ti o Musliman leni anash pėrēarjet, por rreshju punės me gjithė seriozitet dhe gjeje tė vėrtetėn. Pėr shpėtimin tėndė janė shpallur shumė e shumė ajete Kuranore dhe hadithe nga Pejgamberi a.s. e shumė prej tyre kėtu po i cekim!
Janė shtatėdhjet e dy grupe, sekte dhe rruga tė cilėt janė tė humbur dhe nė Xhehennem tė dėnuarė, por ti mundohu qė ta gjėjshė atė rrugė, rrugė dhe grupė e cila ėshtė e Vėrtetė dhe Triumpfuese, por nėse veten e lėshon n’mesin e tyre 72 grupave tė humbuara e tė devijuara, ashtu do tė jenė pengesė qė tė jeshė nė pranin-shpqėrin e Isaut a.s. Mjaftonė qė shumė e shumė prijes-udhėheqės gėnjeshtar dhe tradhtues u kemi sjellur-argumentuar para juve!
Ėshtė mė se e vėrtetė se do tė vij njė udhėheqės! I cili-parashifet-do tė jetė nė moshėn 30-40 vjeēar, andaj ai i cili do tė ketė fatin qė t’a arrij kėt Imam-udhėheqės-lirishtė le t’i bashkangjitet atij-le ti jepė Mubaajenė-Besė atim-in.
I dėrguari i Al-lahut xh.sh. Muhammedi a.s. nga hadithi na thotė:
„ Si do tė jeni kur Isau i biri i Merjemes do tė zbret-do tė vij, kurėse Imami i juaj do tė jetė prej mesit tuajė.“ (Buhari. Texhridus sarih: 1406)
Para neve qėndrojnė ndodhira shumė tė mėdha, obligime me pėrgjegjėsi shumė tė mėdha po edhe lufta-mundime shumė tė mėdha dhe serrioze. Qė nga tash kėrkojmė ndihmėn, pėrkrahjen dhe strehimin tonė te mėshira dhe plotėfuqia e Al-lahu xh.sh..
Ja se ēka dhe si na kėshillon i Dėrguari i Al-lahut xh.sh. nė njė nga hadithet e tia!
„ Pėrkujtohe Al-lahun nė paqė e qetėsin tėnde, atėherė dhe Ai ty tė njeh (tė pėrkujton e tė ndihmon) atėher kur ti je nė vėshtėrsi(e nė rrezik-kur ti ke nevojė pėr TE)!“ (Ahmed bin Hambel)

4. Jeėxhuxh-ėt dhe Meėxhuxh-ėt: Janė njė lloj krijesa dy grupe-ku argjina e tyre qartė dhe nė mėnyrė definitive nuk duhet sigurt. Fakte dhe argument-pėr kėt llojė krijes-tė cilat shumė qartė na e sqarojnė kėt ēėshtje kemi pakė, mirpo dihet se kur Jeėxhuxhve edhe Meėxhixhve, kur do t’u diqet penda qė tė dalin mbi sipėrfaqen e tokės. Pėr njė periudh do tė mundohen qė t’pėrhapin imoralitetin nėpėr s’kaje-periferi-tė qyteteve dhe fshatrat, e pastaj edhe brenda. Pirėpo me ardhjen e Isaut a.s. i cili me lutjen e tij tė drejtuar Al-lahut xh.sh. do tė zhdukenė.
Ja se ēka thotė Al-lahu xh.sh. nė Kuranin e tij famėlartė:
„ Derisa tė hapet (penda) e Jeėxhuxhve dhe Meėxhuxhve dhe ata tė zbresin nga ēdo brengore me shpejtėsi.“ (Enbijaė: 96)

5. Dabetul erd: Kjo kafshė do tė del nga toka. Do tė delė mė nė atė periudh kur besimi n’mesi e njerzve do tė dobėsohet, ose do tė largohet krejtėsishtė nga Imani. Sipas disa haditheve tė Pejgamberit a.s. dėshmohet se kjo kafsh delė do tė del me Shkopin e Musait a.s. dhe me vulėn e Sulejmanit a.s., besimtarin do tė prekė n’ballė, ndėrmjet syve-me shkopin e Sulejmanit a.s., nė ballė do ti bėhetė njė pikė e bardhė-e shėndrishme, dhe ajo pikė do t’ia shėndrisė tėr fytyrėn e Muėminit. Kurėse pabesimtarin do ta prekė-me shkpo tė Musait a.s. nė majė tė hundės sė tij dhe t’i bėhet njė pikė e zezė. E pastej e tėr fytyra do t’i nxihet. Kėshtu n’kėt mėnyrė do tė dallohet Muėminėt nga Kjafirėt. Kjo shtazė-apo kafshė ėshtė kafshė edhe qė flet. Kėtė gjė, mė sė bukuri na e dėshmon vėrseti Kuranor, ku Al-lahu xh.sh. na thotė:
„ E kur kundėr tyre do tė bėhetė fjala realitet. Ne do t’u nxerrim njė shtazė nga toka, pėr arsye se, njerz nuk ishin tė bindur nė argumentet Tona.“ (Namėl: 82)

6. Linja e Diellit nga Perendimi: Njė prej shenjave tė mėdha pėr paralajmėrimin e Kijametit-shkatėrrimin tė Gjithėsisė-ėshtė edhe lindja e dijellit nga perendimi. Kėshtu, kur njė ditė prej ditėve, Al-lahu xh.sh. nuk do ta lijoi diellin qė t’lind si zakonshėm prej lindjes tė lundroi nė orbitin e vetė gjėr nė pėrendim, kur njė ditė do ta urdhėroi qė tė lind po nga ai horizont ku ka perenduar!
Ja se ēka na paralajmėron i Dėrguari i Al-lahut xh.sh. ku thotė:
„ Nuk do tė ndodhė momenti i katastrofės derisa dielli tė mos lind nga perendimi. E, kur lind nga perendimi atėherė tė gjith njerzt do tė besojnė, mirpo ai besim-iman asgjė s’ka pėr t’ju ndihmuar pasi qė nuk kanė besuarė para se tė ndodh kjo. Nuk dotė kenė Kurfarė dobie e as shpėtim prej kėtij besimi.“ (Muslim)
Kur derisa njė ditė dielli perendoi, i Dėrguari i al-lahut xh.sh. Muhammedi a.s. e pyeti-njerin prej Sehabve-shokėve tė tij- Ebu Dherr El Gifariju-a e din se ku shkon dielli?! I pėrgjigjet si zakonishtė:,, Al-lahu dhe i Derguari i tij mė sė miri e dinė!‘‘ Pejgamberi a.s. u thot
„ E vėrtetė ėshtė se ai shkon dhe i pėrulet-i bėnė sexhde Al-lahut xh.sh. nėn Arshin e tij, dhe i kėrkon leje qė t’pėrsėrit lindjen e tij (si zakonishtė aty) nga linja, dhe si zakonishtė gjithnjė-ēdo ditė i lejohet qė tė del tė lind! Por njė ditė pasi qė ti pėrulet Al-lahut xh.sh. nėn Arshin e Tij dhe i kėrkon leje si zakonshėm-qė tė lind, por atė ditė nuk e lejon, por do ti thotė:,, Kėthehu prej nga ke ardhur-perenduar‘‘ d.t.th. Dil-lind nga perendimi dhe dielli lind nga horizonti i perendimit!“ (Buhari.Texhridus sarih: 1312)

7. Dalja e Njė Zjarri tė Madh nga Hixhazi:
Njė nga dijetarve mė tė shquar tė Jevrejve nė Medine Abdullah bin Selam, pasi qė pranon fenė Islame pėr fe tė tij nė njė rast e pyet Pejgamberi a.s. Ja „ Resul Al-lah-o i dėrguari i Al-lahut cili ėshtė shenja e parė paralajmėrues pėr Ditėn e Kijametit“? Idėrguari i Al-lahut kėshtu i pėrgjigjet:
Arabish hadis Buhari.Tecridi sarih: 1368

„ Zjarri i cili do t’i dėboi njerzt-tė gjtihė nė njė vend-prej lindjes nė drejtim tė perendimit.“ (Buhari Texhridus sarih: 1368)
Besimtart e mire besojn qe Isa do te zbres dhe do ta gjykoj njerzimin dhe token me drejtsi, prandaj kujdes te gjith ku qe perhapni urrejtje,armiqesi,bestytni,e genjeshtra,se do te digjeni ne zjarrin e ferrit.

SoKoLi-i-Maleve
01-03-07, 06:53
I nderuari panta, fjala e Kantit “ti mundesh, sepse ti duhet ta bėsh”, nėnkupton mundėsinė e zgjedhjes e kjo ėshtė liria, prandaj te frikesohesh tregon sinqeritetin e ndergjegjen, qe krijesa brengoset se sa eshte duke e bere kete qe mundet, e qe kjo ka ndikim pozitiv ne jeten e njeriut.

Per filozofi ikim tek rubrika per hapesira filozofike-sociologjike, oki :wink:

albanian expert

Besimtari i vertet duhet te gezohet dhe lumnohet qe do vij dita e takimit me Zotin krijusin e ti,ska pse friksohet, Besimtari i vertet e din qe ska njeri pa gabime,por ne te njejten kohe duhet ta beson se Zoti asht i drejt dhe i Gjithmeshirshem dhe ashtu si Prindi qe e qorton femiun e vet por ja fal fajin dhe nuk e denon ,ashtu edhe Zoti nga qe e don aq shum krijesen e vete njeriun do te ja fal mekatin dhe Ai ska kufi ne dashurin e ti per krijesat e veta,Ashtu qe te gjith ata qe jan besimtar te vertet duhet te lumnohen e gezohen e jo te friksohen.Por te mjeret ata qe ne ket jete e perdoren me ba gjana te keqija,si me perhap urrejtje ,armiqesi dhe mosmarrveshtje ne mes njerzve. Prandaj Ne emer te Zotit kujdes te madh ju qe shkruani qe jeni besimtar,dhe ne te njejten kohe sbani gja tjeter vetem komfuzoni njerzit me mesime te gabuara dhe me bestytni e perralla te ndryshme te krijume nga ca imam te vet emnuem qe skan ca te bajn me as nji besim apo mesim te Hyut te vertet>

Albanian eX|PerT
01-03-07, 13:05
E kush po e mohon Meshiren gjitheperfshirese te Zotit...? ...kuptoeni, jemi duke folur se njeriu duhet te jetoj mes frikes e shpreses, te mos frikesohet sa ti humb shpresa, e as te jetoj ne neglizhence duke shpresuar, ngase atehere kalon ne shpresa te kota. Kjo eshte mesatarja, per ata qe duan ta kuptojne!

albanian expert

SoKoLi-i-Maleve
02-03-07, 07:30
E kush po e mohon Meshiren gjitheperfshirese te Zotit...? ...kuptoeni, jemi duke folur se njeriu duhet te jetoj mes frikes e shpreses, te mos frikesohet sa ti humb shpresa, e as te jetoj ne neglizhence duke shpresuar, ngase atehere kalon ne shpresa te kota. Kjo eshte mesatarja, per ata qe duan ta kuptojne!

albanian expert
Besimtari i vertet duhet te gezohet dhe lumnohet qe do vij dita e takimit me Zotin krijusin e ti,ska pse friksohet, Besimtari i vertet e din qe ska njeri pa gabime,por ne te njejten kohe duhet ta beson se Zoti asht i drejt dhe i Gjithmeshirshem dhe ashtu si Prindi qe e qorton femiun e vet por ja fal fajin dhe nuk e denon ,ashtu edhe Zoti nga qe e don aq shum krijesen e vete njeriun do te ja fal mekatin dhe Ai ska kufi ne dashurin e ti per krijesat e veta,Ashtu qe te gjith ata qe jan besimtar te vertet duhet te lumnohen e gezohen e jo te friksohen.Por te mjeret ata qe ne ket jete e perdoren me ba gjana te keqija,si me perhap urrejtje ,armiqesi dhe mosmarrveshtje ne mes njerzve. Prandaj Ne emer te Zotit kujdes te madh ju qe shkruani qe jeni besimtar,dhe ne te njejten kohe sbani gja tjeter vetem komfuzoni njerzit me mesime te gabuara dhe me bestytni e perralla te ndryshme te krijume nga ca imam te vet emnuem qe skan ca te bajn me as nji besim apo mesim te Hyut te vertet>

Albanian eX|PerT
02-03-07, 14:01
Sipas jush, jeta qenka pa qellim...!!!!

Te gjithe te shpetuar, a?

4peace
03-03-07, 17:04
Ka shume shenja qe tregojne per afrimin e kijametit.

Shume nga shenjat e vogla kane dale si:

1- Shtohet injoranca, pakesohet dituria

2- Injorantet behen drejtues

3- Perdoren shume pijet alkoolike

4- Detyrat fetare u jepen atyre qe nuk i merritojne.

5- Dijetaret bejne gjynahe. Ata qe bejne ibadet jane injorante.

6- U jepen ryshfete njerezve per t'u ruajtur nga te keqijat e tyre.

7- Meshkujt degjojne fjalen e gruas dhe i mundojne nenen e babain

8- Perhapet shume muzika

9- Pakesohen shume njerezit e besueshem, Thuhet: "Ne filan vend ndodhet nje njeri i besueshem".
10- Behen ndertesa te medha dhe te larta

11- Ata qe vijne me pas i thone te paditur atyre qe kane jetuar me perpara.

12- Te drejten e fjales e kane njerezit e keqinj

13- Megjithese thuhet "Filani eshte nje person shume i mire" tek ai person nuk ka fare besim

14- Pakesohet dashuria ndaj njerezve

15- Meshkujt veshin mendafsh

16- Shtohet zinaja dhe homoseksualizmi

17- Shtohen shume vrasjet

18- Te besh detyrat e fese eshte turp, dhe braktisen ato

19- Shtohen shume bidaatet (risitė nė fe) dhe harohen synnetet

20- Ne cdo kend shtohen punet e keqia

21- Gjynahet cilesohen si te mira, ibadetet si pune te keqia

22- Dalin njerezit e Dexhallit dhe i nxjerrin njerezit nga rruga e drejte

23- Te rinjte bejne shume gjynahe, vajzat shthuren shume

24- Grate e lidhin koken me lloj-lloj gjerash dhe veshin rroba te ngushta

25- Asnje nuk do prane ato njerez qe flasin te verteten

26- Islamit i ngel vetem emri, Kur'ani Kerimit i ngel vetem figura.

27- Njerezit braktisin dijetaret dhe i binden injoranteve


Shenjat e medha jane:

1- Vjen Mehdiu dhe e drejton boten me drejtesi

2- Vjen Dexhalli dhe thote se eshte Zoti

3- Zbret Isai alejhis-selam nga qielli dhe vret Dexhallin

4- Dalin Jexhuxh dhe Maxhuxh dhe e mbysin boten me trazira

5- Duke filluar nga Mekke- i Mukerreme fillon Dubbetu'l-ard

6 - Dielli lind nga perendimi

7- Nga Adeni del nje zjarr shume i madh


Pershendetje nga une

Ne fillim, sic me ka mesuar pervoja, me duhet te them se te gjitha gjerat duhet te kryhen me rend. T'i kryejme te parat e pastaj te vazhdojme tutje. Ne te kunderten nuk ia vlene shkuarja tutje.
Per cka e kam fjalen ketu?
Fjala eshte se me se pari duhet studjuar/analizuar/kuptuar...deri sa te bindesh krejtesisht se a behet fjale per parashenjat (shenjat qe ndodhin para kiametit, ne kete rast) apo fjala eshte per shenjat kur veēmė eshte duke ndodhur dicka, ne kete rast kijameti.
Pastaj, cka eshte edhe me e rendesishmja me kete rast, vet fjala/shprehja kijamet as nuk eshte definuar si duhet, as nuk eshte shpjeguar si duhet.
Nese, ashtu sic eshte shpjeguar ketu, nder shenjat e medha te Kijametit na qenka ardhja e Imam Mehdiut dhe Isait a.s., KIjametit qe (gjoja) duhet t'i frikesohemi te gjithe, atehere ardhja e ketyre Dyve na qenka per t'u frikesuar. Meqe, kur te kene ardhur ("zbritur") keta te dy, veēse duhet te fillojme te dridhemi....ēasti eshte afer?! Apo?!
Apo ndoshta duhet te gezohemi?


...


Une mendoj se mu ketu qendron edhe e gjithe ceshtja. I nenvizova te gjitha ato qe mendoj (personalisht jam i bindur ne kete) qe tanimė kane ndodhur dhe jane duke ndodhur. Mirepo, nese meditojme mė themelisht dhe...shume lehte mund te vijme ne perfundim qe fjala/shprehja Kijamet eshte e definuar plotesisht gabim.
Fjala/shprehja Kijamet, mes tjerash, mund te nenkuptohet edhe si fundkohė, kohė e fundit, fund i nje epokeje... (Mendoni mire dhe sa me drejte per kete qe po ua them!!!).
Po t'i kthehemi edhe nje here (para)shenjave te vogla dhe tri te parave (para)shenja te medha shume lehte mund te vijme ne perfundim se ne, ne diten e sotit, jemi mu ne mes, brendapermrenda ndodhjes se Kijametit. Pra, Kijameti apo, sic thash une, nderrimi i epokaveeshte mu ne ndodhje e siper. Dhe, nuk do te shkoje larg kur edhe ju do te degjoni e shihni se ē'eshte duke ndodhur ne te vertete. Por FRIKA nuk ka vend ketu. Ajo duhet t'ia leshoje vendin GEZIMIT.


Kjo nuk ishte kritike. Ishte dicka qe (mendoj se) vlen te regjistrohet ne memorjen e sejcilit. Ishte nje info me RENDESI!


Me rrespekt per te gjithe:


Mirembetshi!


***

SoKoLi-i-Maleve
05-03-07, 05:42
Pershendetje nga une

Ne fillim, sic me ka mesuar pervoja, me duhet te them se te gjitha gjerat duhet te kryhen me rend. T'i kryejme te parat e pastaj te vazhdojme tutje. Ne te kunderten nuk ia vlene shkuarja tutje.
Per cka e kam fjalen ketu?
Fjala eshte se me se pari duhet studjuar/analizuar/kuptuar...deri sa te bindesh krejtesisht se a behet fjale per parashenjat (shenjat qe ndodhin para kiametit, ne kete rast) apo fjala eshte per shenjat kur veēmė eshte duke ndodhur dicka, ne kete rast kijameti.
Pastaj, cka eshte edhe me e rendesishmja me kete rast, vet fjala/shprehja kijamet as nuk eshte definuar si duhet, as nuk eshte shpjeguar si duhet.
Nese, ashtu sic eshte shpjeguar ketu, nder shenjat e medha te Kijametit na qenka ardhja e Imam Mehdiut dhe Isait a.s., KIjametit qe (gjoja) duhet t'i frikesohemi te gjithe, atehere ardhja e ketyre Dyve na qenka per t'u frikesuar. Meqe, kur te kene ardhur ("zbritur") keta te dy, veēse duhet te fillojme te dridhemi....ēasti eshte afer?! Apo?!
Apo ndoshta duhet te gezohemi?


...


Une mendoj se mu ketu qendron edhe e gjithe ceshtja. I nenvizova te gjitha ato qe mendoj (personalisht jam i bindur ne kete) qe tanimė kane ndodhur dhe jane duke ndodhur. Mirepo, nese meditojme mė themelisht dhe...shume lehte mund te vijme ne perfundim qe fjala/shprehja Kijamet eshte e definuar plotesisht gabim.
Fjala/shprehja Kijamet, mes tjerash, mund te nenkuptohet edhe si fundkohė, kohė e fundit, fund i nje epokeje... (Mendoni mire dhe sa me drejte per kete qe po ua them!!!).
Po t'i kthehemi edhe nje here (para)shenjave te vogla dhe tri te parave (para)shenja te medha shume lehte mund te vijme ne perfundim se ne, ne diten e sotit, jemi mu ne mes, brendapermrenda ndodhjes se Kijametit. Pra, Kijameti apo, sic thash une, nderrimi i epokaveeshte mu ne ndodhje e siper. Dhe, nuk do te shkoje larg kur edhe ju do te degjoni e shihni se ē'eshte duke ndodhur ne te vertete. Por FRIKA nuk ka vend ketu. Ajo duhet t'ia leshoje vendin GEZIMIT.


Kjo nuk ishte kritike. Ishte dicka qe (mendoj se) vlen te regjistrohet ne memorjen e sejcilit. Ishte nje info me RENDESI!


Me rrespekt per te gjithe:


Mirembetshi!


***


Duket se shenja kryesore qe do bahet kjameti asht ,kur *************** shkruen ne emen te silamizmit dhe me dokrra,pralla dhe genjeshtra mundohet me perhap moskuptim e perqamje ndemjet Familjes Shqiptare.

Guri i madh
02-04-07, 23:29
nuk e di se si njerzit e paramendojn kjametin ne jemi duke jetue me kjametin kjamet ishte tcunami ne indonezi kjamet jan edhe er,rat e forta (URAGANET )

SoKoLi-i-Maleve
03-04-07, 02:52
Kjamet asht kur disa shtihen qe po perhapin lajmin e mire dhe po flasin ne emen te Zotit,por me veprimet e tyne ata ofendojn Zotin dhe shkanullojn njerzit.

ps: Dy qirij smund te i ndezish njiheresh,por o Zotit o djallit.

hasanmehmeti
03-04-07, 11:59
selamualejkum musliman

kjo teme nuk u hap me ja fut kot , veq hajt te bej nje postim.Per qka te flitni duhet te keni argument nga feja Islam , se me te vertet eshte e saket ajo , perndryshe nuk ka dobi fjala juaj perveq se dem dhe pshtjellje temash.

selamualejkum musliman

SoKoLi-i-Maleve
03-04-07, 17:44
[QUOTE=SoKoLi-i-Maleve]Besimtari i vertet duhet te gezohet dhe lumnohet qe do vij dita e takimit me Zotin krijusin e ti,ska pse friksohet, Besimtari i vertet e din qe ska njeri pa gabime,por ne te njejten kohe duhet ta beson se Zoti asht i drejt dhe i Gjithmeshirshem dhe ashtu si Prindi qe e qorton femiun e vet por ja fal fajin dhe nuk e denon ,ashtu edhe Zoti nga qe e don aq shum krijesen e vete njeriun do te ja fal mekatin dhe Ai ska kufi ne dashurin e ti per krijesat e veta,Ashtu qe te gjith ata qe jan besimtar te vertet duhet te lumnohen e gezohen e jo te friksohen.Por te mjeret ata qe ne ket jete e perdoren me ba gjana te keqija,si me perhap urrejtje ,armiqesi dhe mosmarrveshtje ne mes njerzve. Prandaj Ne emer te Zotit kujdes te madh ju qe shkruani qe jeni besimtar,dhe ne te njejten kohe sbani gja tjeter vetem komfuzoni njerzit me mesime te gabuara dhe me bestytni e perralla te ndryshme te krijume nga ca imam te vet emnuem qe skan ca te bajn me as nji besim apo mesim te Hyut te verte ,por veprojn per perfitime personale tue u meshef mbas feje dhe mbas Emnit te Perendijs.Monoteistet besojn ne nji Zot,e besimet jan rrugica apo trotuare qe mundohen me te drejtue tek ky Zot.Asht e pamujtun logjikisht me dasht Zotin dhe me urryje te afermin,sepse si mund ta dojsh Zotin qe nuk e ke pa, nese nuk i don dhe respekton krijesat dhe veprat e Ti qe i takon per gjdo qast.


ps: ma i keq asht shtijsi se fajtori( bansi)

bert
23-06-09, 17:08
per mendimin tim kurani qenka kjameti vete pasi ne perendimin e zhvilluar krejt e kunderta eshte e verte. alkoli konsumohet, pija konsumohet, muzika degjohet dhe argetohen, dija mesohet, qejfi behet, jeta jetohet. po e patet fjalen per afganistanin atehere jam me ty.

panta_rhei
23-06-09, 17:26
Shenjat e Kijametit ndahen nė dy grupe:

1 tė mėdha, tė cilat janė:

- ardhja e Mehdiut,
- dalja e Dexhallit,
- zbritja e Isaut alejhisselam,
- dalja e Jexhuxh Mexhuxhit,
- prishja e Kabes,
- dalja e tymit para kijametit,
- dalja e diellir nga perendimi,
- dalja e kafshės sė tokės, e cila u flet njerėzve dhe i vulos,
- ngritja e Kuranit dhe fshierja e islamit,
- dalja e zjarrit qė i mbledh njerėzit nė mahsher tė dunjasė.

2 tė voglat janė tė shumta edhe ate;

- ardhja e Muhammedit alejhisselam,
- vdekja e tij,
- ēlirimi i Bejtul-Makdisit,
- imitimi i popujve tjerė,
- dalja e grave lakuriq,
- lejimi i disa mėkateve, sip ėshtė alkooli, muzika, mėndafshi,
- dhėnja selam vetėm njerėzve qė i njeh, dėshmia e rrejshme...,
- mburrja me xhamia dhe zbukurimin e tyre,
- ngritja e diturisė dhe pėrhapja e injorancės,
- afrimi i kohės,
- shpresimi i njerėzve qė tė jenė prej tė vdekurve,
- pastrimi i Medines nga tė kėqinjtė,
- Eufrati do ta zbulon njė kodėr me ari,
- gadishulli aranik do tė beht lumenj e kopshte,
- ėndėra e besimtarit do tė vėrtetohet,
- lufta me jehuditė,
- ikja me fe nė male dhe kodra,
- mohimi i sunnetit,
- adhurimi i idhujve dhe shfaqja e shirkut,
- sulmi i popujve kundėr islamit,
- bllokada me ushqim dhe pasuri ndaj Irakut,
- ēlirimi i Istanbulit dhe Romės.
- pavarėsia e Kosovės :tongue:

pirro
23-06-09, 20:04
Rrini bre shlir se ska kjamet. Edhe fundja cka ka rendesi nese ndodh, a mund ta ndalim aa??

GURI SYLAJ
23-06-09, 22:26
O pasha Kuranin qysh jan ba gjinja azgana badihave se suj i tute jo me Kiamet po as me bume atomike!
Fleni shlire se per kiamet ka vakt edhe nja 2-3 qin -milion vjet!!

Murgesha
23-06-09, 22:34
O pasha Kuranin qysh jan ba gjinja azgana badihave se suj i tute jo me Kiamet po as me bume atomike!
Fleni shlire se per kiamet ka vakt edhe nja 2-3 qin -milion vjet!!

Shuj Guri se ēfarė tė panafakė jemi ne shqipet na e ban zoti tash kiametin.
A e pa qė Panta kish thonė qė ndėr shenjat e vogla ėshtė edhe Pavarėsia e Kosovės?

Isinqerti25
23-06-09, 22:46
Allhu i din te gjitha vetem qka jan duke ber njerzimi ishalla Hajr allahu na ndihmoft sepse njerzimi eshte duke shkuar rruges se gabuar

krijuesiii
23-06-09, 23:14
...Kijameti do te ndodhe, kjo eshte shume e sigurt, per te pabeset, jo besimtaret do te jete nje dite e mundimshme...

...shihemi ne diten e gjykimit...

...ALLAHU Fuqiplote i meshirofte Besimtaret dhe i udhezofte njerzite qellim mire, i udhezofte ne rrugen e te se vertetes, ne rrugen e drites ne rrugen qe shpije ne Xhenetin e bekuar...

...jeta ka shume rruge, dhe secili e zgjedhe per vete ate qe do...


tungiii

LABI
23-06-09, 23:18
...Kijameti do te ndodhe, kjo eshte shume e sigurt, per te pabeset, jo besimtaret do te jete nje dite e mundimshme...

...shihemi ne diten e gjykimit...

...ALLAHU Fuqiplote i meshirofte Besimtaret dhe i udhezofte njerzite qellim mire, i udhezofte ne rrugen e te se vertetes, ne rrugen e drites ne rrugen qe shpije ne Xhenetin e bekuar...

...jeta ka shume rruge, dhe secili e zgjedhe per vete ate qe do...


tungiii

Cili thot keshtu "krijuesi" , apo Allahu (vet krijuesi nje dhe i vetem ) ?!

:rolleyes:

krijuesiii
23-06-09, 23:29
Cili thot keshtu "krijuesi" , apo Allahu (vet krijuesi nje dhe i vetem ) ?!

:rolleyes:


...heret ose vone dikur edhe ti do ta mesoshe behu pak i durushem...


tungiii

GURI SYLAJ
24-06-09, 07:40
Shuj Guri se ēfarė tė panafakė jemi ne shqipet na e ban zoti tash kiametin.
A e pa qė Panta kish thonė qė ndėr shenjat e vogla ėshtė edhe Pavarėsia e Kosovės?

Ishalla nuk e lidhe Allahu Kiametin me nafaken e shqiptareve se moti e kish rrafshu kete Toke.Pse kur patem nafake na????

Murgesha
25-06-09, 09:44
E qysh e lam qet punen e Kiametit, kur po ndodh?


Pirro mos i pyet insonat per nje pergjigje qe e din vetem Zoti.

pirro
25-06-09, 09:58
Pirro mos i pyet insonat per nje pergjigje qe e din vetem Zoti.

Po Makreshi i ka dhon do shenja te tilla per qata thash ta pyes nihere.
Une thom qe e din Makreshi veq spo don me na tut.

hasanmehmeti
25-06-09, 12:11
Ky eshte Problemi, se Zoti qe definohet me cilesit dhe emrat e Tij, shpalljen etj ne kete rubrike ka perkufizuar sipas librit te Tij qe proklamohet po ne kete rubrike dhe Profetit te fundit se nje gje e tille do ndodhe dhe me forma te uleta apo larta si te duash te ashpersis.

E Zote definon gjithekush, ska dyshime, te pakten ne veshtersit e tij, por mos e beni ketu vend lojrash te zotave tuaj qe nuk perkojne me rubriken!

Murgesha
25-06-09, 12:30
Ky eshte Problemi, se Zoti qe definohet me cilesit dhe emrat e Tij, shpalljen etj ne kete rubrike ka perkufizuar sipas librit te Tij qe proklamohet po ne kete rubrike dhe Profetit te fundit se nje gje e tille do ndodhe dhe me forma te uleta apo larta si te duash te ashpersis.

E Zote definon gjithekush, ska dyshime, te pakten ne veshtersit e tij, por mos e beni ketu vend lojrash te zotave tuaj qe nuk perkojne me rubriken!


Hasan, pash Mehmetin trego drejt a te doket vetja avokat i zotit?

dani 1
26-06-09, 11:24
Presidenti francez Nicolas Sarkozy ne nje fjalim ne parlamentin francez denoi veshjen e ferexheve nga femrat muslimane duke e quajtur ate veshje perbuzese dhe servilizmi per femrat.

“Problemi i ferexheve nuk eshte nje problem fetar. Me shume eshte nje ceshtje per lirine dhe dinjitetin e femres. Ky nuk eshte nje simbol fetar. Eshte nje simbol servilizmi dhe une dua ta them ne menyre solemne qe ferexhete nuk jane te mirepritura ne France” - tha presidenti Sarkozy.

Deklarata e presidentit francez vjen pas kerkeses se disa ligjvenesve franceze per ndalimin e ferexhese ne France.

4peace
15-08-09, 19:59
Ka shume shenja qe tregojne per afrimin e kijametit.

Shume nga shenjat e vogla kane dale si:


1- Shtohet injoranca, pakesohet dituria

Injorance kemi sa te duash...edhe ne kete forum.

2- Injorantet behen drejtues

Shikoni kush i drejton shtetet...
..cfare qeverishe kemi...

3- Perdoren shume pijet alkoolike

Pa alkohol s'shkon muhabeti...Bile t'thojne "s'je burre si mos ta pish njo me mu..."

4- Detyrat fetare u jepen atyre qe nuk i merritojne.

Kjo tregon se edhe hoxhallaret, prifterinjte... s'i kemi ne rregull.

5- Dijetaret bejne gjynahe. Ata qe bejne ibadet jane injorante.

Dijetaret bejne gjynahe nga vet fakti se punojne per pare, fame, karriere...

6- U jepen ryshfete njerezve per t'u ruajtur nga te keqijat e tyre.

Rryshfet e korrupcion kemi ne te gjitha anet, ne te gjitha poret e jetes...

7- Meshkujt degjojne fjalen e gruas dhe i mundojne nenen e babain

Kjo tashme eshte bere mode edhe tek ne, nder ne, ne mesin tone...

8- Perhapet shume muzika

Jane ba ma shume muzikante se degjues... (edhe poetė po, a...poe(n)zi...)

9- Pakesohen shume njerezit e besueshem, Thuhet: "Ne filan vend ndodhet nje njeri i besueshem".

Natyrisht...sot te duhen ca kilomentra per t'i kaluar per te arritur tek nje njeri i besueshem...Kjo, ne njefare kohe eshte quajtur "shok i ngushte". Sot kemi vetem shoke te "gjėrė".

10- Behen ndertesa te medha dhe te larta

Keto sot quhen pallate, villa...Ke sa te duash dhe po ngriten me shpejte se kepurdhat pas shiut.

11- Ata qe vijne me pas i thone te paditur atyre qe kane jetuar me perpara.

shtu edhe eshte duke ndodhur... Keta te rinjte e sotit shume "po dijne"...

12- Te drejten e fjales e kane njerezit e keqinj

Kush ka pare/force e ka edhe te drejten ekskluzive per ta pasur fjalen (e fundit).

13- Megjithese thuhet "Filani eshte nje person shume i mire" tek ai person nuk ka fare besim

Thuhet keshtu sepse "eshte i mire" vetem kur ke interes prej tij e jo pse eshte i atille.

14- Pakesohet dashuria ndaj njerezve

"Boll cool-era jemi ba. S'po na ndin per askon"

15- Meshkujt veshin mendafsh

Jo vec mendafsh por edhe "miniqa"

16- Shtohet zinaja dhe homoseksualizmi

Per te hyre ne mode, ne duhet ta tradhtojme bashkeshorten/bashkeshortin... sepse ashtu mesohemi nga serialet...Kurse, per te qene supermodern duhet te bejme tradhti bashkeshortore edhe me polin e njejte. Madje edhe te martohemi...ketu na ndihmojne edhe ca Kush te Tuta...

17- Shtohen shume vrasjet

Edhe kete po e dijme dhe po e ndegjojme e shohim per cdo dite e me shpesh.

18- Te besh detyrat e fese eshte turp, dhe braktisen ato

Eshte turp edhe ketu ne forum, sa here qe shkruan ne kete (nen)forum. Sepse jane ca kujdestare qe perkujdesen per te turperuar...

19- Shtohen shume bidaatet (risitė nė fe) dhe harohen synnetet

Po, valla, bash ēashtu eshte. Jon tranue mileti. Bashke me ta edhe "besimtaret". Njani thot keshtu e tjetri ashtu.

20- Ne cdo kend shtohen punet e keqia

Keto jane shtuar aq shume sa qe po na duken dicka si me shume se normale. Per fat te keq, keto i hasim edhe tek "besimtaret".

21- Gjynahet cilesohen si te mira, ibadetet si pune te keqia

Kemi ardhur deri aty sa qe kam degjuar edhe aso mendime ku per te arritur sukses ne jete kerkohet qe te perdoret imoraliteti/amorali. Pra, edhe ne kete derexhe kemi ardhe qyshmoti...

22- Dalin njerezit e Dexhallit dhe i nxjerrin njerezit nga rruga e drejte

Njerezit e Dexhallit kane arritur sekuses te konsiderueshme. Per fat te keq.

23- Te rinjte bejne shume gjynahe, vajzat shthuren shume

Po i shohim edhe keto. Me ba gjynah sot eshte very cool. Edhe vajzat jane shthurrė boll tybe, hiq mos kij merak.

24- Grate e lidhin koken me lloj-lloj gjerash dhe veshin rroba te ngushta

...dhe te shkurta. Edhe me mire: s'po veshin ma hiq. Ma lire po i bjen.

25- Asnje nuk do prane ato njerez qe flasin te verteten

As mue s'pom dojne. Athue edhe une i drejte, apo jom shtremue pak?!

26- Islamit i ngel vetem emri, Kur'ani Kerimit i ngel vetem figura.

Plot me vend. Vetem emri i ka mbete. Vet pikat e para po flasin se religjionin po e udheheqin injorantat.

27- Njerezit braktisin dijetaret dhe i binden injoranteve

Si rrjedhoje e ta parave e kemi edhe kete... Cfare na duhen dijetaret kur te gjithat i "dijme" vet?Shenjat e medha jane:

1- Vjen Mehdiu dhe e drejton boten me drejtesi

2- Vjen Dexhalli dhe thote se eshte Zoti

3- Zbret Isai alejhis-selam nga qielli dhe vret Dexhallin

4- Dalin Jexhuxh dhe Maxhuxh dhe e mbysin boten me trazira

5- Duke filluar nga Mekke- i Mukerreme fillon Dubbetu'l-ard

6 - Dielli lind nga perendimi

7- Nga Adeni del nje zjarr shume i madh


Keto shenjat e medha jane arre shume e forte edhe per besimtarin e arritur deri diku, se per te thjeshtin po se po...
Kur t'i vie rradha, mbase...

Siē e pamė, kėto ishin shenjat e Kijametit. Por, kijameti nuk pritet (te vije) por eshte (ketu). Pra, ne s'kemi mė se ē'tė presim kur atė qė po e presim e kemi para hunde.
Edhe shenjat e mėdha veēmė kanė ndodhur...

***

pirro
15-08-09, 21:40
Shih shih koka ardh kiameti .... ku osht more?

Ne kete kohe po jetojme me mire se kurdohere me pare.

Kemi shendetesi me te zhvilluar

Kemi arsimim me e zhvilluar

Eshte shtuar jetegjatesia per shume vite, krahasuar me te kaluaren

Lisya eshte e gjate me i njeh te mirat qe jane ardhur.

Qe me bonen pershtypje ishin keto:

Cka kan lidhje ndertesat e larta me kiametin

Edhte muzka cka koka pengese ( une e di qe as me kuran nuk eshte e ndaluar. kete e kam nga nje mik musliman qe me ka treguar)

Pupi
15-08-09, 22:03
Shiqoni burra, edhe ju grat n'daqi...!

Kiameti ėshtė ēėshtje individuale e ēdonjėrit prej nesh, kiameti nuk vjen vetėm njė herė nė jetė apo edhe mė rrallė.
Kiameti (tė na fal 4 peac sepse tema ėshtė te nėnforumi i mėsimeve nga kurani) pėr ne Shqiptarėt ndodhi atė ditė kur neve u detyruam ti lėmė shtėpit tona e tė ikim pėr t'shpėtuar kokėn.
Kiameti gjithashtu ėshtė i llojllojshėm dhe nė forma tė ndryshme (nga ajo thash qė ėshtė individual). Pėr dikė ėshtė bile KIAMET edhe kur ndahet nga dashnia (derisa tjetri e feston atė).

Zero Cool
16-08-09, 01:54
Shih shih koka ardh kiameti .... ku osht more?

Ne kete kohe po jetojme me mire se kurdohere me pare.

Kemi shendetesi me te zhvilluar

Kemi arsimim me e zhvilluar

Eshte shtuar jetegjatesia per shume vite, krahasuar me te kaluaren

Lisya eshte e gjate me i njeh te mirat qe jane ardhur.

Qe me bonen pershtypje ishin keto:

Cka kan lidhje ndertesat e larta me kiametin

Edhte muzka cka koka pengese ( une e di qe as me kuran nuk eshte e ndaluar. kete e kam nga nje mik musliman qe me ka treguar)


Mos e ban publike qka te tregoj ne pv qy :tongue:

pirro
16-08-09, 08:33
Mos e ban publike qka te tregoj ne pv qy :tongue:

Ooo ne pritsha une prej teje e ti prej meje me msu diqka per fe hahaahahah.

Nuk na fole pak fjale per temen bile, a ka shenja kiameti aty ku je ti ( spo ja za emrin)??

4peace
16-08-09, 08:39
Shih shih koka ardh kiameti .... ku osht more?

Pirro, megjithese po e ekzgjeron nganjehere me sarkazmen tende, po te pergjigjem.

Ne kete kohe po jetojme me mire se kurdohere me pare.

S'eshte e vertete...po te kishmi jetuar si asnjehere me pare nuk do te kishim pakenaqesi aq te madhe...

Kemi shendetesi me te zhvilluar

E vertete. Kemi shendetesi me te zhvilluar se kurnjehere me pare. Por kemi edhe shendet te lig me shume se kurrdohere me pare. Sa me shume mjeke - aq me shume pacienta. Kete mund ta vertetosh ne sejcilin vend (n'dac ne Kosove e n'dac ne Perendim).

Kemi arsimim me e zhvilluar

E vertete. Mirepo, neper shkollat e sotme me teper mesohet se si ta fitosh parane, te ardhurat per (mbi)jetese se sa per jeten, ligjet e jetes...qe janė kyēi i te gjithave.

Eshte shtuar jetegjatesia per shume vite, krahasuar me te kaluaren

Jetegjatesia...dicka e mire por, nese nuk e din perse jetohet - nuk te vlene nese ajo edhe dyfishohet...


Lisya eshte e gjate me i njeh te mirat qe jane ardhur.

Qe me bonen pershtypje ishin keto:

Cka kan lidhje ndertesat e larta me kiametin

Edhte muzka cka koka pengese ( une e di qe as me kuran nuk eshte e ndaluar. kete e kam nga nje mik musliman qe me ka treguar)


Ishte fjala per muziken qe po perhapet me te madhe dhe perdoret ne ate stilin "fikė se fikė - bare me muzike". Ajo, nese degjohet duhet te degjohet me masė (karar) e jo sikur tash qe festohet (me muzike) n'sabah, n'dreke, mas dite, mas darke...pa kufi.

Ne pergjithesi:
Shume njerez hiqen se gjoja e njohin historine, ndersa nuk e njohin apo nuk e dine perse na duhet historia...
Gjat historise (te se kaluares) ka pasur periudha qe jane quajtur "periudha te arta". Gjat ketyre periudhave ka mbizoteruar harmonia mes njerezve, njerezit kane qene me te kenaqur, ka pasur periudha kur nuk ka pasur fare apo shume pak luftera e konflikte, kur ka pasur aq pak semundje sa qe nje mjek i vetem ka mundur ta sheroje nje qytete te tere mesatar, ka pasur te vjela e te korra te mira sepse ka pasur edhe mot te mire. Ka pasur edhe periudha kur disa fjale si "rrena", "mashtrimi" e te ngjashme nuk kane ekzistuar ne fjaloret e popujve...Shkurt e shqip: Nese e merr shembull nje periudhe te tille te arte dhe e krahason me kete te tashmen gjene dallime shume te medha...

Ne, pra jemi ne Kijamet. Kijamet eshte Fundkohe. Jemi ne fund te nje periudhe e cila po vdes dhe ne fillim te nje periudhe te artė...

***

4peace
16-08-09, 08:53
Shiqoni burra, edhe ju grat n'daqi...!

Kiameti ėshtė ēėshtje individuale e ēdonjėrit prej nesh, kiameti nuk vjen vetėm njė herė nė jetė apo edhe mė rrallė.
Kiameti (tė na fal 4 peac sepse tema ėshtė te nėnforumi i mėsimeve nga kurani) pėr ne Shqiptarėt ndodhi atė ditė kur neve u detyruam ti lėmė shtėpit tona e tė ikim pėr t'shpėtuar kokėn.
Kiameti gjithashtu ėshtė i llojllojshėm dhe nė forma tė ndryshme (nga ajo thash qė ėshtė individual). Pėr dikė ėshtė bile KIAMET edhe kur ndahet nga dashnia (derisa tjetri e feston atė).

Kijameti, o Pup, s'eshte vetem ceshtje individuale por edhe ceshtje kolektive. Ajo qe mund t'i ngjaje nje njeriut - mund t'i ngjaje edhe nje populli apo tere njerezimit.

*
Kemi mikrokozmosin dhe makrokozmosin. Mirepo, keto nuk ndahen ne dy por ndahen ne shkalle. Per neve njerezit makrokozmos eshte natyra, bota, gjithesia. Kurse mikrokozmos qeniet me te vogla se ne. Ne trupin tone, afersisht sikur ne planetin Toke, kemi jete identike. Per ato gjallesa (mikroorganizma) ne trupin tone ne jemi makrokozmos.

*
Kjo qe thua ti per rastin e Kosoves, ne nje fare menyre ka qene kijamet, porse ky kijamet ka qene pasoje e shkaqeve te mehershme. Kjo d.t.th. se kemi bere faj (dicka te keqe) ashtu qe t'i shohim/perjetojme pasojat qe i kemi perjetuar. Shkak/pasoje eshte "Cfare te mbjellesh, ate dhe do ta korresh". Pra, me siguri, kemi mbjelle (bere) dicka te keqe ne te kaluaren) dhe i kemi korrur ato qe i kemi mbjelle. Keto i ndodhin si individeve vec e vec, ashtu edhe popujve te caktuar apo njerezimit mbare.


Kijameti eshte edhe sprove. Provim. Nese nuk e jep provimin ne fakultet - ate duhet te perseritesh. Keshtu edhe si popull: nese nuk merr leksion nga ndonje rast, ai leksion te perseritet aq here derisa ta kishe kaluar mesuar per ta kaluar/perballuar.


***

pirro
16-08-09, 08:59
4 peace

Cka nenkupton, kur thua qe tani nuk jetojme me mire se para 1500 vjetesh psh. Jo, kurresi nuk ka paknaqesi tani me shume se sa me heret, mundesh me ton ka sfida me te medha, cka eshte me e arsyeshme sepse sfidat lindin me nevojen per te pasur me shume e meshume.

Sa ma shume mjek aq me shume pacienta?? Spo muj e besoj qe po e thu ti kete gje. Une e ti skemi pas shume kontakte mirepo kam menduar qe nuk je nivel i Makreshit.

Si pasoj e zhvillimit te shendetesise, popullisa ne shek 20 eshte rritur shume here, sa semundja eshte sheruar dhe per sa milard njerez eshte rritur popullsia dhe eshte shtuar jetegjatesia.

Neper shkolla mesohet si te fitosh parane. Mirepo neper shkolla si kurdohere me pare mesohet per humanitetin dhe bamiresine. Asnjehere me pare kombet nuk kane qene te organizuara per humanitetin se sa ne diten e sotme, ti je deshmitar se sa para derdhen per te varferit ne mbar boten. Kur me heret jan dhen kaq para sa ipen sot per te varferit?

Shumica e me te pasurve din per cka jetohen. Para dy vitve njeri me i pasur ne planet Bill Gates i dha donacion rreth 50 milion dollar per te varferit, krejt kjo pasuri e tij persoanle qe e ka fituar vet, dhe ka premtuar qe ter pasurine do e jap per te varferit.

Ashtu siq e tha pupi me heret, une ne kiamet kam qene gjate kohes se luftes dhe e kemi kaluar ate periudhe te veshtire per krejt popullin, kjo tani per mua eshte koha me e mire qe kam jetuar ndonnjehere dhe lutem te vazhdoj.

4peace
16-08-09, 09:31
***

pirro,
keto qe i permende jane pjeserisht te verteta.
Per fat te mirem sot mbahen evidenca. Prandaj, pyete cdo mjek (keta me te vjetrit qe kane pervoje me shume) dhe ta verteton se numri i te semureve eshte rritur me fish (nje fish= 100%).


Atje ku kam jetuar (dhe jam lindur) une, ne fillim ka qene vetem nje mjek i dhembeve (dentist). Sot jane 100-150 sosh. Dhe, prapseprap, kurnjehere nuk ke hasur ne me shume persona me dhembe te prishur sikur sot. Keshtu eshte edhe ne mjekesine e pergjithshme (shko e shikoje vet...nuk te vie radha per te mjeku). Se mjeku vizitohet me shpesh se kurnjehere kete mund ta vertetoje cdo plak qe ka mbi 50 vite.

"Pina viski o me koka-kolla"...perderisa tek ne eshte pire qumeshti apo ēajera nga natyra dhe ushqime tjera te natyrshme (joindustriale) shendeti ka qene shume me ne rregull se sot. Shko diku ne fshatrat tona dhe pyet ndonje plak "sa here ka qene te mjeku" e te tregon, ku ka raste qe kurnjehere s'ka qene i semure. Sot, si foshnje fillohet me barna te panevojshme. Rinia, ende pa i mbushur 18 vite, merr medikamente te atilla qe ne njefare kohe as pleqte s'i kane marre... Te mos flasim per numrin e atyre qe tashme kane fituar mvaresi (sikur nga drogat) nga barnat e ndryshme...


Bill Gates, ajo qe ka venduar ai te dhuroje, eshte vertet gjest i mire por, krahasuar me te ardhurat e pergjithshme te tij (miliarda) ne proporcion me te ardhurat e mia i bie sikur t'i dhuroj 5 cent. Pa tregom ti tash mua: A behem une i njohur si humanist nese per cdo muaj i jap ka 5 cent? Me siguri jo.


Me e pas kuptue cfare dashta te them per historine do ta kishe kuptuar edhe kete: Solidariteti mes njerezve eshte shume me i madh nder fukarenj se sa nder te pasurit. Kjo eshte ligj nje e nje.


Prandaj po te them qysh tash: Nese je mjek, shih e meso ndonje profesion tjeter se, per bese, mbetesh pa klienta pas pak vitesh...:smile:


Une nuk i mohova askund arritjet, edhe ato pozitive, te njerezimit.


***

Makresh
13-03-11, 21:55
ka shume shenja qe tregojne per afrimin e kijametit.

shume nga shenjat e vogla kane dale si:

1- shtohet injoranca, pakesohet dituria

2- injorantet behen drejtues

3- perdoren shume pijet alkoolike

4- detyrat fetare u jepen atyre qe nuk i merritojne.

5- dijetaret bejne gjynahe. Ata qe bejne ibadet jane injorante.

6- u jepen ryshfete njerezve per t'u ruajtur nga te keqijat e tyre.

7- meshkujt degjojne fjalen e gruas dhe i mundojne nenen e babain

8- perhapet shume muzika

9- pakesohen shume njerezit e besueshem, thuhet: "ne filan vend ndodhet nje njeri i besueshem".
10- behen ndertesa te medha dhe te larta

11- ata qe vijne me pas i thone te paditur atyre qe kane jetuar me perpara.

12- te drejten e fjales e kane njerezit e keqinj

13- megjithese thuhet "filani eshte nje person shume i mire" tek ai person nuk ka fare besim

14- pakesohet dashuria ndaj njerezve

15- meshkujt veshin mendafsh

16- shtohet zinaja dhe homoseksualizmi

17- shtohen shume vrasjet

18- te besh detyrat e fese eshte turp, dhe braktisen ato

19- shtohen shume bidaatet (risitė nė fe) dhe harohen synnetet

20- ne cdo kend shtohen punet e keqia

21- gjynahet cilesohen si te mira, ibadetet si pune te keqia

22- dalin njerezit e dexhallit dhe i nxjerrin njerezit nga rruga e drejte

23- te rinjte bejne shume gjynahe, vajzat shthuren shume

24- grate e lidhin koken me lloj-lloj gjerash dhe veshin rroba te ngushta

25- asnje nuk do prane ato njerez qe flasin te verteten

26- islamit i ngel vetem emri, kur'ani kerimit i ngel vetem figura.

27- njerezit braktisin dijetaret dhe i binden injoranteve


shenjat e medha jane:

1- vjen mehdiu dhe e drejton boten me drejtesi

2- vjen dexhalli dhe thote se eshte zoti

3- zbret isai alejhis-selam nga qielli dhe vret dexhallin

4- dalin jexhuxh dhe maxhuxh dhe e mbysin boten me trazira

5- duke filluar nga mekke- i mukerreme fillon dubbetu'l-ard

6 - dielli lind nga perendimi

7- nga adeni del nje zjarr shume i madh


...... Demokracia e beri te veten, na solli deri ne prag te shenjave te medha !

Guri i madh
13-03-11, 22:39
ne po jetojna me kjametin


ka tsunami ne indonezi ishte kjamet po edhe ky ne japaoni esht kjamet


po kjo fjala kjamet esht e moqme ktyneher njerzit nuk kan pas informata shum nuk kan mujt me dit ma larg se si esht gjendja pos ne rrethinen e tyre

4peace
14-03-11, 10:29
***

18- te besh detyrat e fese eshte turp, dhe braktisen atoKjo eshte interesant (me rendesi) per ne shqiptaret, sikurse per te gjithe ata qe kane jetuar nen te ashtuquajturin komunizem.
Te jesh anetar i Lidhjes Komuniste ka qene turp/marre te shkosh ne xhami/kishe...
...sepse "ia humbe vleren komunizmit" (vetvetes si komunist).
Prandaj edhe thoshin: "Feja eshte ceshtje private...politika (komuniste) ceshtje kolektive".

Keshtu ka mbetur qysh prej atehere. Keshtuqe edhe sot e (gjithe) kesaj dite (edhe ne forum) kemi te njejten mendesi: "Te merresh me fe/religjion eshte dicka e ulte, nen nivelin tim/tonė". Prandaj edhe te atillet (qe interesohen apo e praktikojne fene)...

...shikohen me perbuzje dhe nencmohen sa te jet e mundur...

Interesante jane edhe pikat tjera, ne te cilat eshte e sigurte se edhe ne te tjeret (te gjithe nga pak apo pak a shume) jemi te perfshire.


***

4peace
14-03-11, 10:55
2- injorantet behen drejtues


4- detyrat fetare u jepen atyre qe nuk i merritojne.
19- shtohen shume bidaatet (risitė nė fe) dhe harohen synnetet26- islamit i ngel vetem emri, kur'ani kerimit i ngel vetem figura.


27- njerezit braktisin dijetaret dhe i binden injoranteve


Mirepo, i kemi edhe ca pika qe vlejne per ata qe jane, qe hiqen apo qe mendojne se jane besimtare te vertete.

Pika 2: "Injorantet behen drejtues"

Drejtues injorante nuk ka vetem ne politike, shkence, kulture...por edhe ne fe/religjion...

Pika:4- "detyrat fetare u jepen atyre qe nuk i merritojne."
Kjo tregon se me detyra fetare merren edhe shume sosh qe nuk e meritojne (Sh. Krasniqi, p.sh.!)

Pika:19- "shtohen shume bidaatet (risitė nė fe) dhe harohen synnetet"

Jane pikerisht ata, te cilet, gjoja, i luftojne bidated (risite) ne fe, e te atille jane vet ("selefinjet", per shembull.)

Pika:26- "islamit i ngel vetem emri, kur'ani kerimit i ngel vetem figura."

Nese mbeshtetemi ne pikat tjera (te shenuara me lart) nuk eshte larg mendesh se do te mund te ndodhe edhe kjo.


Sepse, sic tregon pika:27- "njerezit braktisin dijetaret dhe i binden injoranteve"

Injorante kemi ne te gjitha fushat e jetes. Nuk ben perjashtim as religjioni.

P.S.
Une mund te mos kem te drejte ne keto qe i thash. Megjithate, ai qe e don te verteten, ia vlene te mendoje thelle mbi keto.


***

Makresh
14-03-11, 14:42
Mund te mos na pelqen personazhi apo menyra e davetit te Shefqet Krasniqit, por ne pritje te ndonje hoxhe me te mir se ky,..... Shefqet Krasniqi ka sjellur njerez ne fe me shume se te gjithe ne antaret e forumit te bashkuar.

"selefinjte" paskan len synnetet anash ? :confused: Qenkan bidatgjinje ?!

Un zakonisht i shoh si praktikues te sunetit, dhe armiq te risive ne doktrinen fetare.

4peace
14-03-11, 15:07
Mund te mos na pelqen personazhi apo menyra e davetit te Shefqet Krasniqit, por ne pritje te ndonje hoxhe me te mir se ky,..... Shefqet Krasniqi ka sjellur njerez ne fe me shume se te gjithe ne antaret e forumit te bashkuar.

"selefinjte" paskan len synnetet anash ? :confused: Qenkan bidatgjinje ?!

Un zakonisht i shoh si praktikues te sunetit, dhe armiq te risive ne doktrinen fetare.


Makresh,
Jane pika (shenja te kijametit) te cilat nuk i kam sjelle une ketu.
Ne ato pika nuk perfshihen vetemse jobesimtaret...
...por edhe besimtaret, dijetaret, drejtuesit e rrejshem ne fe/religjion.

Dikush, pra, i ka fajet. Cili eshte ai? Kush jane ata? A eshte Shefqeti, Vahabi a selefi...s'eshte me rendesi...Kryesore, sic pat thene dikushi (moti kohe), "ka nje dreq ketu".(edhe ne mesin tone)

Natyrisht, une i konsideroj te gjitha apo deri 95 te pikave (shenjave te shenuara me pika) si te ndodhura, qe kane ndodhur apo jane duke ndodhur...

Prandaj, te mos mendosh cfare po them une personalisht, por cfare po na thone/tregojne pikat/shenjat e kijametit.


***

Makresh
14-03-11, 15:15
Qe egziston nje dreē edhe ne mesin e "muslimaneve", po se po.
Te them te drejten s'po befasohem edhe aq. Ajo qe eshte dashur qe te ndodhe,.. po ndodhe. Profecia e Muhamedit a.s. eshte ne realizim. Kush eshte ne kerkim te se vertetes dhe nuk e genjen veten, kollaj dhe pa brenga e ka rrugen e shpetimit.

hasanmehmeti
14-03-11, 21:42
selam alejkum ,

Vet ardhja e Pejgamberit alejhiselam dhe Kur'anit Famelarte eshte prej shenjave te Kijametit.

E mos te flasim ma per njerezit,gjesendet dhe dukurit qe ndodhin pas tij, alejhiselam.

me t'mira
Hasani

Gentiani
15-03-11, 12:19
selam alejkum ,

Vet ardhja e Pejgamberit alejhiselam dhe Kur'anit Famelarte eshte prej shenjave te Kijametit.

E mos te flasim ma per njerezit,gjesendet dhe dukurit qe ndodhin pas tij, alejhiselam.

me t'mira
Hasani


Hasan, erdhe me sjellen panike ketu eh ? :biggrin:

amo kijameti ju mshon vetum qatyne pismiletave :biggrin: edhe mire ua ben dhe mos t`ja ndalin bataren asnje dakike ama! :tongue:

Hey edhe ti ne Tora Bora mbete :biggrin: qatje nelte nuk ka shanse me ardhe tsunami bile mundesh sahi ti thuash winke-winke edhe ti tregosh rrugen kujt me ja shpurla shtepine me ene e me luge e me ēka kane :biggrin:

panta_rhei
15-03-11, 17:52
selam alejkum ,

Vet ardhja e Pejgamberit alejhiselam dhe Kur'anit Famelarte eshte prej shenjave te Kijametit.

E mos te flasim ma per njerezit,gjesendet dhe dukurit qe ndodhin pas tij, alejhiselam.

me t'mira
Hasani

Kjo qe ka shkruar hm, me duket teper e logjikshme.
Pas ardhjes se tyre, s'ka pa hajer bota e njereziami.

Pyetje,
Ardhja e dexhallit dhe ardhja e Pejgamberit, a jane e njejta gje?

Gentiani
15-03-11, 21:23
Hajde, hajde o Hasan ku humbe qishtu edhe tregoju, qe Zoti e ka te madh K`uvetin :biggrin: pra edhe kur te filloj ti shperlaj ua perzien oqeanet, qe nuk kane per ta ditur cili eshte cili edhe notojne aty arave me balena e me shlipera e me shtepia :biggrin:

Skyfter
15-03-11, 22:19
Erdha edhe nje-her me fol vec per dy pika:


26- islamit i ngel vetem emri, kur'ani kerimit i ngel vetem figura.

Islami sa me shpejt duhet te Modernizohet nese nuk don me ngel pa emer, e kurani kerimit pa figura. Vet popujt Arab jan tu i braktis vendet e veta per ket shkak qe kan mbet n'vend qe 1500vjet e hygjym te "qafirat pafe".


27- njerezit braktisin injorantet dhe i binden dijetarve :tongue:

Ktu pajtohem edhe un :smile:

hasanmehmeti
16-03-11, 00:15
Kjo qe ka shkruar hm, me duket teper e logjikshme.
Pas ardhjes se tyre, s'ka pa hajer bota e njereziami.

Pyetje,
Ardhja e dexhallit dhe ardhja e Pejgamberit, a jane e njejta gje?

Lum ti per logjiken qe e mban per se randi!Kaq njef nga Historia para ardhjes se tyre!

@Gentiani, si duket edhe ti i paske hyp skijave ne anen jo te duhur.Sido qe te jete,nese te duhem gje e din ku jame.

Gentiani
16-03-11, 10:23
Lum ti per logjiken qe e mban per se randi!Kaq njef nga Historia para ardhjes se tyre!

@Gentiani, si duket edhe ti i paske hyp skijave ne anen jo te duhur.Sido qe te jete,nese te duhem gje e din ku jame.

Hasan,

... e pse be skijave ne anen jo te duhur ? :eek:, une kurgjo keq nuk shkruajta ! vetem e shkruajta qe pak me ba nervoz Ate nelte, ēfare u maron; ua nxjerr balenat ne midis te kallamoqit, ua perzien edhe neutronat e protonat ne centrifuga :biggrin: berthamore ...sikur ne t`pinat e ktyne herave ua ndreq buter radioaktiv ne have nelte :tongue:

Po, po dal, dal edhe natane, se jam duke zbritur prej Tora Bores :tongue:, vetem edhe ndonje dite... u sos shoku... Kijamet u marue hamene :biggrin:

Shnetje Hasan :smile:

lovely
08-10-12, 23:50
Kur qelin tema pallillje qishtu :P, kur t del gjali pej shpijes, kur nis me u tranu pej mencurise tane, kur menon qi e ke kap Zotin per b*le,etj etj..

Dardanesha
09-10-12, 09:49
Kijameti, shikojeni kete video se po ja vlejka :rolleyes::confused:http://www.youtube.com/watch?v=1cTCl_fF0pA&feature=player_embedded