PDA

View Full Version : Serbia po vdes ngadalė


Dilaver
29-09-06, 11:54
"Politika": Pėr shkak tė rėnies sė natalitetit "Serbia po vdes ngadalė"

Beograd, 28 shtator - Nėn titullin "Serbia po vdes ngadalė", gazeta "Politika" shkruan se vitin e kaluar numri banorėve ėshtė pakėsuar pėr 34.591. Nė Serbi nė vitin 2OO5 kanė lindur 72.18O fėmijė gjė qė krahasuar me njė vit mė parė ka shėnuar rėnie pėr rreth gjashtė mijė bebe. Njėkohėsisht vitin e kaluar numri i tė vdekurve krahasuar me vitin e mėparshėm ka shėnuar rritje. Sipas Entit Republikan tė Statistikės njė nga arsyet pse po bie nataliteti nė Serbi ėshtė se atė po e braktisin njerėzit e rinj tė shkolluar dhe ēdo vit nė botė lindin rreth pesė mijė serbė tė vegjėl. Mosha mesatare nė Serbi ėshtė 43,3 vjet dhe se persona mbi moshėn 65 vjeēe ka mė shumė se fėmijė mė tė rinj se 15 vjeē. Shkallė pozitive tė natalitetit ka vetėm nė komunėn e Preshevės - 12,6 pėr qind nė vit dhe nė atė tė Bujanovcit me 3.8 pėr qind, komuna kėto qė banohen me shumicė shqiptare.

Fshatari
29-09-06, 12:29
Ē'prej nuk po kaluakanė mė kosovarėt nėpėr serbi nataliteti paska rėnė dukshėm nė kėtė vend!
Mos e kam gabim ?!

Dilaver
22-10-08, 09:39
Plakja e Serbisė – sfidė e shek 21
Beograd - 21 tetor 2008 Srbia e katėrta nė listėn e vendeve me popullsin mė tė vejtėr nė botė, ndėrsa plakja po vazhdon, u tha nė mbledhjen shkencore tė Akad. Shk. e Art. Ser. nė Beograd.
Mosha mestare nė Serbi ėshtė 41.3 vjec. Mėshkujt jetojnė 71 vjet ndėrsa femrat 76 ka pohuar prof. Dr Lubisha Rakiq.
Nė kėtė mbledhje tė quajtur “Plakja e Serbisė – sfidė e shek 21” ai pohoi se plakja e popullsisė ėshtė nė rritje tė vazhdueshme dhe parasheh se nė vitin 2025 do tė rritėt pėr 11%, nė dekaden tjeter 23%.
Srbia ka 19,7 % tė rinjė e 17, 24 % tė moshuar (mbi 65 vjec)
Sipas tė dhėnave mė tė reja, tė cilat ende nuk janė publikuar, Srbia veq ka rėnė nė vendin e tretė pėrkah numri i tė moshuarve (mbi 65 vjec), sepse pėr cdo vit emigrojne 30 000 banorė.
Aktualisht sipas tė dhėnave zyrtare, para Serbisė me numėr mė tė madh tė tė moshuarve qėndrojnė Greqia, Italia e Japonia pohon prof dr Mladen Davidoviq.
Davidoviq ėshtė shprehur para gazetarve pas tubimit, se ”Srbia pėr fat tė keq, nuk ėshtė e moshuar pėr shkak se banoret e saj jetojnė gjatė, por pėr shkak tė natalitetit tė ulėt e tė numrit tė madh tė rinjve qė leshojnė vendin”.

lirik
22-10-08, 12:31
qaffen e thefsin le te shkojn ka h te dojn le te shuhen shkaktart e dhimbjeve tona shekullore
qka te ja besh dikuj ta ben zoti ty kan than te vjetrit zoti nuk gutet

lovely
22-10-08, 16:48
Serbia po vdes ngadalė ...


per hajr kofte tybe:biggrin:

Veterani
22-10-08, 21:46
........Nga ajo edhe janė ringjallur ankthet se kush do ta dominoj nė tė ardhmėn Ballkanin.

Pėrveq popullsis sė stėrvjetruar e fashizoide, serbia e ka rinin e sėmur kronikisht. Sa tė infektuar nga politikat e tyre gjenocidiale, e sa tė droguar.

Nė anen tjetėr populli Shqiptar, ėshtė nė rritje e sipėr, me njė rini tė shėndoshė, duke i shtuar edhe arsimimin nė dekaden e fundit, dhe nė tė ardhmėn!

Kushte kėto qė njė popull tė fuqizohet.

lazdrani
22-10-08, 23:46
Dilaveri eshte e sakte kjo qe keni cekur,bile para tri javesh pata lexuar qe Serbia palnifikon
Qe permese zyrave diplomatike me disa shtete si Vitnami,Sri lanka,Kamboxha,Laos qe femrave te ketyre vendeve tu lejohet vizat e tyre qe te vijne ne Serbi me kushte qe te Martohen me Mashkujt Serbe ..

Maxi
22-07-09, 20:51
21.07.2009
Nė bazė tė shkallės sė natalitetit, Serbia ndodhet nė vendin e fundit nė Evropė, ndėrsa vitin e kaluar kanė lindur 30 mijė foshnja mė pak sesa qė ėshtė e nevojshme pėr riprodhimin e thjeshtė tė popullsisė, pohon Ministria pėr Politikė Sociale e kėtij vendi.
Nė vitin 2100 nė Serbi do tė ketė vetėm 2.100,000 banorė, ndėrsa nė krahinėn e saj nė Vojvodinė 800.000, thonė ekspertėt demografikė serbė.

Meqė ata Kosovėn akoma e konsiderojnė si "pjesė" tė territorit serb, pėr Kosovėn thonė se nė vitin 2100 do tė kishte 4.4 milionė banorė. "Pra nė shtetin tonė do tė jemi minoritet", thotė Milana Spasiq, profesor dhe eksperte e demografisė.

Sipas statistikave, serbėt po zhduken si popull nė 80 pėr qind tė qarqeve nė Serbi. Serbia sipas regjistrimit tė vitit 1991 (pa Kosovėn) ka pasur 7.822.795 banorė, ndėrsa sot ajo ka 7.334.935 banorė. (qik/albeu)

Shpati
22-07-09, 22:46
21.07.2009
Nė bazė tė shkallės sė natalitetit, Serbia ndodhet nė vendin e fundit nė Evropė, ndėrsa vitin e kaluar kanė lindur 30 mijė foshnja mė pak sesa qė ėshtė e nevojshme pėr riprodhimin e thjeshtė tė popullsisė, pohon Ministria pėr Politikė Sociale e kėtij vendi.
Nė vitin 2100 nė Serbi do tė ketė vetėm 2.100,000 banorė, ndėrsa nė krahinėn e saj nė Vojvodinė 800.000, thonė ekspertėt demografikė serbė.

Meqė ata Kosovėn akoma e konsiderojnė si "pjesė" tė territorit serb, pėr Kosovėn thonė se nė vitin 2100 do tė kishte 4.4 milionė banorė. "Pra nė shtetin tonė do tė jemi minoritet", thotė Milana Spasiq, profesor dhe eksperte e demografisė.

Sipas statistikave, serbėt po zhduken si popull nė 80 pėr qind tė qarqeve nė Serbi. Serbia sipas regjistrimit tė vitit 1991 (pa Kosovėn) ka pasur 7.822.795 banorė, ndėrsa sot ajo ka 7.334.935 banorė. (qik/albeu)

Te dhenat Statistikore qe publikon Serbia nuk jan te sakta.
Arsyeja!
Serbia numron ne Serbe edhe ata qka nuk jan Serb!!! (psh ne ket Statistik jan edhe Shqiptaret e Kosoves lindore, muslimanete e Sangjakut, Bullgar , Hungarez , etj).
Si do qe te jet numri i banorve do te zbres ne te ardhmen te te gjith popujt.