PDA

View Full Version : Clinton sėrish kryetar?


Dilaver
01-10-06, 04:34
Clinton sėrish kryetar?


A do tė kandidohet apo jo? Kjo ėshtė pyetja tė cilėn kėtyre ditėve po e shtrojnė tė gjithė, sa herė qė tė pėrmendet Hillary Clinton, e cila ndėrkohė shpreson se nė zgjedhjet e nėntorit tė rizgjedhet senatore e shtetit New York.NewYork, 29 shtator — Ka pak nga ata qė dyshojnė seClinton do tė ketė sukses nė kėtėgjė, megjithėse ky dyshim nuk upėrket kėtyre zgjedhjeve, por atyrepresidenciale tė vitit 2008.
Nė tė vėrtetė, Hillary Clinton, nė muajt e fundit ndodhet nė shėnjestėr tė krahut tė majtė tė demokratėve shkaku u pėrkrahjes sė saj dhėnė luftės nė Irak, ndėrkohė qė republikanėt janė tė vendosur qė tė mos i lejojnė edhe njė personi tjetėr me mbiemrin Clinton qė tė vije deri te pozita mė e lartė nė vend.
Ish-zonja e parė e shtetit ėshtė njė njohėse shumė emirė e skenės politike nė Washington, dhe, shumica e politikanėve e vlerėsojnė lartė punėn e saj tė palodhshme dhe mendjen e saj analitike. Me tė madhe po supozohet se Hillary do tė kandidohet nė zgjedhjet e ardhshme presidenciale, megjithėse disa analistė kanė filluar edhe tė dyshojnė nė kėtė gjė.

Dilema

"Supozoj se ajo ende ka dilema, se nuk ėshtė e sigurt a do tė mund tė fitoj nė to, por edhe nėse dėshiron qė pėrsėri tė kaloj nėpėr tė gjithat. Dhe e treta, dhe pėr tė cilėn gjė mė sė paku flitet, ėshtė se ajo vėrtet po kėnaqet nė pozitėn e senatorit qė e ka tani". Shumė demokratė nuk mund t'ia falin zonjės Clinton votimin e saj 'pėr' invadimin e Irakut, andaj atė e shohin si njė politikane tė qendrės. Jonatan Tazzini, njė kandidat demokrat i cili e humbi garėn pėr pozitėn qė tani e mban Hillary, dhe njėkohėsisht njė kundėrshtar i ashpėr i luftės nė Irak, nuk e pėrjetoi aq lehtė humbjen nga ajo.
"Mė pėlqen kur Hillary-n e quaj Jenifer Lopez tė skenės politike amerikane, gjė qė nėnkupton se atė njerėzit e duan si dikė qė e njohin, por askush nė tė vėrtetė nuk e di se cilat janė pozitat e saj. Ne, sipas meje, ndodhemi nė krizė shkaku i politikės sonė tė jashtme tė gabuar, e cila gjė edhe na e ka shkaktuar luftėn klasore. S'jam i sigurt se Hillary Clinton e sheh kėtė gjė. Sidoqoftė, mendoj se politika e saj nuk ofron ndonjė dalje nga kjo krizė".

E dėshpėruara Susan Sarandon

Fjalė paksa mė tė buta kritike nė llogari tė Hillary ka shprehur aktorja e famshme dhe aktivistja politike, Susan Sarandon:
"Nuk mendoj se Hillary Clinton ėshtė person i keq, pėrkundrazi, mendoj se ėshtė shumė e menēur. Mendoj se ajo dėshiron karrierė politike. Mirėpo, jam e dėshpėruar qė kėtė gjė e bėn nė kėtė mėnyrė. Shpresoja shumė nė tė, por tani mendoj se ky shtet tani do tė reagonte mė mirė nė dikė qė ėshtė mė autentikė, dhe i cili beson nė atė qė flet".
Kurse, politikani ambicioz nga radhėt e demokratėve, Jeff Clain, i cili e njeh shumė mirė Hillary Clinton, ėshtė i bindur se ajo duhet tė kandidohet pėr kryetare nė zgjedhjet presidenciale:
"Ajo deri tani ka kryer shumė mirė punėn e saj, dhe nė bazė tė kėsaj, mendoj se e meriton nominimin presidencial. Para saj, megjithatė, ka edhe shumė mund, ngase disa nuk e parapėlqejnė edhe aq shumė. Mendoj se demokratėt me tė si kandidate kanė gjasa tė mėdha pėr tė hyrė nė Shtėpinė e Bardhė".
Mirėpo, ēfarė nė gjithė kėtė thotė vetė Hillary Clinton?
"Fare nuk mendoj pėr kėtė gjė. Vetėm e di se shumė njerėz e ngarkojnė kokėn me kėto gjėra".

Pėrgatitja e terrenit

Pėrkundėr asaj se Clinton vazhdon tė pėrsėris se interesojnė vetėm zgjedhjet e nėntorit, ėshtė e qartė se terreni pėr garėn presidenciale po pėrgatitet tashmė mė te madhe. Ajo qysh tani disponon me rreth 20 milionė dollarė pėr fushatėn presidenciale, ndėrkohė qė pranė vetes e ka edhe strategun mė tė mirė politikė tė kohės moderne - burrin e saj, Bill Clinton.
Cris Smith beson se do tė mbizotėroj sfida e pėrfitimit tė Amerikės sė mesme:
"Kur Hillary Clinton arriti nė New York si senatore, shumė njerėz i befasoi me vendosmėrinė e saj pėr tė luftuar tė gjithė ata qė dyshonin nė aftėsitė e saj, dhe pastaj vazhdoi me ndėrtimin e njė identiteti tė vetė solid politikė centralist". Pėrkundėr sė gjithash, askush, e madje ndoshta as ajo vetė, ende nuk e di nėse Hillary Clinton do tė kandidohet pėr zgjedhjet e ardhshme presidenciale tė vitit 2008.

Burimi: BBC

Guri i madh
03-10-06, 00:07
une do te kisha pas deshir qe ne mandatin e ardhshem ne AMERIK te qeverisin demokratet se intersimi i tyre esht ma shum ne ballkan pikrisht ne kosov kurse republikanet jan ma shum te interesuar ne arabi e kosoven e kan lan ne rendin e dyt

pirro
04-10-06, 17:09
Une besoj qe demokratet kan me i fitu zgjedhjet qe do te mbahen,mirpo nuk e besoj qe CLINTON do te del fituese ne zgjedhjet e ardhshme.
1.Per arsye se CLINTON ka qen perkrahese e lufttes ne IRAK.
2.Per arsye se ne AMERIKE nuk ka pasur asnjehere femer kryetare shteti.

Guri i madh
04-10-06, 19:44
Une besoj qe demokratet kan me i fitu zgjedhjet qe do te mbahen,mirpo nuk e besoj qe CLINTON do te del fituese ne zgjedhjet e ardhshme.
1.Per arsye se CLINTON ka qen perkrahese e lufttes ne IRAK.
2.Per arsye se ne AMERIKE nuk ka pasur asnjehere femer kryetare shteti.nuk e di sa esht e popullarizume zonja hillari kllinton po demokratet besoj se do ta marrin pushtetin e sa per femer me qeveris ameriken nuk ka problem.

po edhe gjermania kurr nuk ka pas bundes kanselare po tani ka ardh merkeli e tatimin e ka rrit dy perqind ma shum ilkuren na e rjepi