PDA

View Full Version : Shqipėria do zgjidh problemin e Libanit !


Fshatari
01-10-06, 08:25
Kryeministri shqiptar, Sali Berisha, ka vendosur tė dėrgojė trupa shqiptar nė jug tė Libanit. "Kemi miqėsi tė vjetėr me kėtė vend", ka nėnvizuar kryeministri.
Ushtarėt shqiptar do tė vihen nėn ombrellėn e Italisė.
Para njė jave, sekretari amerikan i mbrojtjes vizitoi Tiranėn, i tha Berishės se SHBA-tė do tė pranonin Shqipėrinė nė NATO mė kusht qė kjo e fundit tė "marrė iniciativėn pėr antarsim tė plotė nė NATO".
Ndėrkaq, mjerimi shqiptar u pėrgjigj se ka lidhje tė ngushta me Francėn e serbinė ( armike tė USA-ve) dhe preferon tė zbatojė urdhėrat e prerė tė kryetarit francez dhe tė dėrgojė disa ushtarė nė jug tė Libanit ?
Pėr ata qė nuk din se ku ndodhet ky vend (98% tė shqiptarve nuk e din), merre njė atllas gjeografik, lokalizoje : dije se Shqipėria ėshtė e afėrt e kėtij vendi arab, si antare me tź drejta tė barabarta tė konferencės islamike!
Kryeministri i mjerė shqiptar poashtu vlerėsoi se dėrgimi i ushtarve shqiptar nė jug tė Libanit(kėtė jo vetėm qė nuk e kėrkoi Rumsfieldi, por ėshtė kundėr dėrgimit tė trupave atje) do tė afronte shqipėrinė me NATON! Ndėrkaq, kjo e largon edhe pak mė shumė Shqipėrinź nga organizata ushatarke e Natos e cila para 7 vjetėsh shpėtoi Kosovėn nga gjenocidi i planifikuar serbo-frėng.
Shqipėria as nė ėndėrr nuk e ka paraparė tė dėrgojė trupat e vetė nė Kosovė, aty ku ndodhen 17 500 ushtar tė Natos! Kurse nuk i mungon guximi tė dėrgojė ushtarėt e vetė nė afganistan, irak, liban.... e marrėzira tjera.
Greku vjen e hap shkollė nė jugun shqiptar, nge flamurin grek, kėndon himnin e kėngė tjera nacinaliste nė prani tė autoriteteve, policisė dhe ushtrisė shqiptare : nuk ka ansjė reagim i kėtij mileti tė gjorė! sepse kryepeshkopi i kishės ortodokse shqiptare, njė naconal-socialist grek, qe emruar nė vitet e 90-ta nga vetė berisha! Pra kisha ortodokse shqiptare nuk ėshtė mė autoqefale por varet drejtźpėrdrejt nga kisha ortodokse greke.
Mė falni : lėshova njė gabim : jo policia po milicia (edhe nė liban ka milic...) e cėrnagorės, e maskuar prej banditėsh, futet nėpėr shtėpit e shqiptarve nė Malėsinė e madhe : pėrdhunon, plagos, vret, arreston shqiptar : autoritetet e podgoricės saktėsojnė se e gjithė kjo punė ėshtė kryer nė bashkėpunim tė ngusht me milicinė shqiptare. Reagimi i kryeministrit : rrini tė qetė, pėsoni torturat e sllavėve sepse Shqipėria ka lidhur mardhėnie shumė tė ngushta me serbinź e milloshit dhe malin e zi tė gjukanoviēit dhe nuk qan kokėn pėr pakicat...! Humanizėm, demokraci, paqe : tmerri i paparė gjetiu nė botė!
Ēfarė tė presėsh nga njė vend ku shollaku, bosat e mafias, grushtat e pralamentit, kulla e haklajve dhe disa gjepura tjera janė i vetmi preokupim i njė "qeverie", i njė vendi qė ushqehet me iluzione duke menduar qė ėshtź i "pavarur" dhe "sovran"!

Gentiani
01-10-06, 20:01
Nuk e ka fajin kryeministri shqiptarė, sepse si duket janė mėsuar, sapo diku bėn boom i thėrret "dikush" t`u bashkangjiten :wink: :tongue:

Sė fundit kush hamami ėshtė Rumsfeldi qė duhet pyetur, pėr angazhimin e trupave shqiptare?! Pastaj angazhimi i trupave tė OKB-sė Fshatar nė Liban, ėshtė me rezolutė tė OKB, e jo me iniciativė tė Francės :wink: