PDA

View Full Version : Luani ulėrin ALLAH


amari
02-10-06, 16:18
Ne do t'u bėjmė atyre tė mundshme qė tė shohin argumentet Tona nė horizonte dhe nė veten e tyre deri qė t'u bėhet e qartė se ai (Kur'ani) ėshtė i vėrtetė. A nuk mjafton qė Zoti yt ėshtė dėshmitar pėr ēdo gjė? (Kuran 41:53)


http://www.qarxis.com/lionroar

Zana_ch
02-10-06, 18:05
omg ...........uaaaaaaaaa sa shum keni perparue more e keni shkollue edhe Luanin me u lutu Allahut.

:biggrin: :biggrin: :eek: :eek:

GURI SYLAJ
03-10-06, 07:40
Edhe Darvini kishte te drejte kur thonte se neve jemi nje familje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


"O Zot, jepi atij qe rrin kot-se ai qe punon vet e fiton"

Kavaleri
03-10-06, 21:13
Le te shpreh si cili mendimin e vet,dhe ska nevoj e as te drejt qe ti themi se sa kane perparu.

pirro
04-10-06, 17:23
Kur arabet e thojn kete fjal lirisht mundet edhe luani e kafshet tjera me e perdor te njetin tingull.
po me doket edhe dhia e perdor, spo di...

Arb
04-10-06, 20:41
Qyre me cfare gjosh te gjalla kemi pune...

Guri i madh
04-10-06, 21:56
esht nji shpend ne kosov ne katunarqe i thojn kumri kendon gugu jsuf plakat thojshi se po e vajton isufin po te njejtin shpen e kam ndegjue edhe ne gjermani duke kenduar gugu jsuf veq mos thuni se tynehere gjermania ka qe vend islamik

Artisti
04-10-06, 22:03
esht nji shpend ne kosov ne katunarqe i thojn kumri kendon gugu jsuf plakat thojshi se po e vajton isufin po te njejtin shpen e kam ndegjue edhe ne gjermani duke kenduar gugu jsuf veq mos thuni se tynehere gjermania ka qe vend islamik


Hahahahahahahhahaahhaahhahhahhhahahahahaa

hahhhhhhhhhhhhhahahahhahahahahahahahahahhahaaahhah ahahahhado ta jap edhe mendimin rreth kesaj teme,pasi ti bej disa analiza


.

Guri i madh
04-10-06, 23:29
Hahahahahahahhahaahhaahhahhahhhahahahahaa

hahhhhhhhhhhhhhahahahhahahahahahahahahahhahaaahhah ahahahhado ta jap edhe mendimin rreth kesaj teme,pasi ti bej disa analiza


.


artist tani kam edhe ma shum me shkrue ne kat tem ne oborrin tim kam nji kojsi dikush i thot gjerenik e kendonte qaj shpend ne e dim si kumri duket ne form te pllumbit edhe kendonte gugujsuf plakat thojshin po e kendon motra vllaun e vetem qe ju ka vra ne luft me kaurrin po qat shpend e kam ndegjue edhe ne gjermani po edhe ne disa shtete tjera te evropes duke kendue te njejti ton apo keng e thash se mos po del naj kush qe edhe gjermanin ne baz te kti shpendi me e dokumentue si republik islamike

pirro
05-10-06, 18:59
Allahi(LUANI) past meshire me AMARIN.edhe te gjithe gjitaret tjere.
Mos keshni hihihi

Psikologu
06-10-06, 14:49
Luani Ulurin Allah !!!!
Me keto gjera e shkrime , jo vetem qe e dobesoni Zotin , por edhe sjellni qudira mbi besimin fetarė .
Ulurin Luani e me pastaj vrapon e han cdo gja qė gjanė parevetes sė tij , si njeriun , kaprollin , delet, lopet e cdo gja , do tė thotė edhe ketu Zoti jep urdheres se duhet tė luftohet nė emrin e tin , e me thuaj se nga kush sulmohet Luani , apo vetem sulmon , pra sikur besimtaret fanatik si ju dhe Company.

Guri i madh
06-10-06, 21:03
ehhh kanibalistet po e shohin se ju ka ardh fundi i kan shqelmat e fundit para ngordhjes

Mustaqedredhur
06-10-06, 21:24
Luani Ulurin Allah !!!!
Me keto gjera e shkrime , jo vetem qe e dobesoni Zotin , por edhe sjellni qudira mbi besimin fetarė .
Ulurin Luani e me pastaj vrapon e han cdo gja qė gjanė parevetes sė tij , si njeriun , kaprollin , delet, lopet e cdo gja , do tė thotė edhe ketu Zoti jep urdheres se duhet tė luftohet nė emrin e tin , e me thuaj se nga kush sulmohet Luani , apo vetem sulmon , pra sikur besimtaret fanatik si ju dhe Company.

Koment i cuditeshem nga nje /besimtar'??

Jezusi , qe e merni si zot..ka hanger,ka oi e ka dh...e ka psh.... e ju prap e zini si zot!!!!a nukdobsohet Zoti edhe kshtu??

p.s.

as qi pata ndermend te hy ne kete bised,por po shof jokonsukunece te qendrimeve...

Guri i madh
06-10-06, 22:00
Koment i cuditeshem nga nje /besimtar'??

Jezusi , qe e merni si zot..ka hanger,ka oi e ka dh...e ka psh.... e ju prap e zini si zot!!!!a nukdobsohet Zoti edhe kshtu??

p.s.

as qi pata ndermend te hy ne kete bised,por po shof jokonsukunece te qendrimeve...
megjith kto mustaqe mos bjer ne nivelin ton po thojn mustaqet ne shum raste te mbrojn gojen

Mustaqedredhur
06-10-06, 22:04
megjith kto mustaqe mos bjer ne nivelin ton po thojn mustaqet ne shum raste te mbrojn gojen

!!!! :biggrin: !!!

SoKoLi-i-Maleve
07-10-06, 03:39
Koment i cuditeshem nga nje /besimtar'??

Jezusi , qe e merni si zot..ka hanger,ka oi e ka dh...e ka psh.... e ju prap e zini si zot!!!!a nukdobsohet Zoti edhe kshtu??

p.s.

as qi pata ndermend te hy ne kete bised,por po shof jokonsukunece te qendrimeve...


:confused: Gjithcka mund te jesh,por njeri ? Je shum i ulet??/ Sdi,?????

Alko71
07-10-06, 07:18
Koment i cuditeshem nga nje /besimtar'??

Jezusi , qe e merni si zot..ka hanger,ka oi e ka dh...e ka psh.... e ju prap e zini si zot!!!!a nukdobsohet Zoti edhe kshtu??

p.s.

as qi pata ndermend te hy ne kete bised,por po shof jokonsukunece te qendrimeve...


Bravo bac ,bravo bac .

Alko71
07-10-06, 07:27
:confused: Gjithcka mund te jesh,por njeri ? Je shum i ulet??/ Sdi,?????


S'di jo por analizoje vet dhe pergjigju a ka mundesi qe Zoti te kete nevoja kur tere bota e di se Ai nuk ka nevoje per asgje dhe per aske?As nuk gjason me aske dhe asnje nga krijesat e tij,si dhe askush nuk e ka pare kurre nga njerezit.

Jezusi ne menyre simbolike e ka thene Ati im ,e edhe ju luteni Ati yne qe je ne qiell a do te thot kjo se te gjithe jeni bij te Zotit sikur Jezusi? Ne kuptimin se te gjithe jemi krijesa(femije )te tij themi se po.Pra ne kete kuptim e ka thene edhe Jezusi(Isa)

pirro
07-10-06, 10:34
Alko71
Na nuk kena ra qaq posht sa me ju lut LUANIT e DHIS e GJITARVE tjere

Murgesha
07-10-06, 11:23
Ne do t'u bėjmė atyre tė mundshme qė tė shohin argumentet Tona nė horizonte dhe nė veten e tyre deri qė t'u bėhet e qartė se ai (Kur'ani) ėshtė i vėrtetė. A nuk mjafton qė Zoti yt ėshtė dėshmitar pėr ēdo gjė? (Kuran 41:53)


http://www.qarxis.com/lionroar

O se keni kuptuar se sigurisht ėshtė ka thot pse se ka bėrė ate profet tė kafshėve, ha, hahahahahaahahhaah

Berisha-boy
07-10-06, 11:39
omg ...........uaaaaaaaaa sa shum keni perparue more e keni shkollue edhe Luanin me u lutu Allahut.

:biggrin: :biggrin: :eek:

Zana kan harru me na tregu a e kan mesu luanin me u fale 5 here ne dite edhe me mbajte ramazanin :tongue:

Studenti1
07-10-06, 13:57
Keta "te mencurit" vetem po e vertetojne se Kurani eshte fjale e Zotit dhe vetem fale e Zotit. Ai pra na ka treguar se argumente do te kete shume, mirepo ato argmente do te jene per te mencurit.
Me nje fjale ata qe logjikojne dhe qe duan ta pranojne te verteten ata e shohin, ndersa budallenjeve nuk kemi se cka ju bejme.Pune e madhe se pse dikush nuk do te besoje, ihiiii, lete qendroje p.sh nje Psikolog ende aty ku eshte, sepse ai na konvenon,sepse ai i ben dem dhe gjithnje e len ne kontradikte besimin e vet. Me kete e len veten poshte.
Ndersa i nderuari Guria i Sylaj-ve, ka rifilluar fushatat e shekullit XVIII per t'i bindur njerezit se dicka qe vdes prap ngritet, me shkurte Darvinizmin qe vdiq don me na e ngjalle.Mbaje per veti i nderuar.
Ndersa disa te tjere anetare ani pse mundohen te shiten hipokrite me pervoje, atyre ju del ajo cka e kane ne zemra.
Kush don le te besoje e kush tnuk mos te besoje. Te gjithe nje dite do pergjgjemi para Zotit.

Psikologu
07-10-06, 15:33
Keta "te mencurit" vetem po e vertetojne se Kurani eshte fjale e Zotit dhe vetem fale e Zotit. Ai pra na ka treguar se argumente do te kete shume, mirepo ato argmente do te jene per te mencurit.
Me nje fjale ata qe logjikojne dhe qe duan ta pranojne te verteten ata e shohin, ndersa budallenjeve nuk kemi se cka ju bejme.Pune e madhe se pse dikush nuk do te besoje, ihiiii, lete qendroje p.sh nje Psikolog ende aty ku eshte, sepse ai na konvenon,sepse ai i ben dem dhe gjithnje e len ne kontradikte besimin e vet. Me kete e len veten poshte.
Ndersa i nderuari Guria i Sylaj-ve, ka rifilluar fushatat e shekullit XVIII per t'i bindur njerezit se dicka qe vdes prap ngritet, me shkurte Darvinizmin qe vdiq don me na e ngjalle.Mbaje per veti i nderuar.
Ndersa disa te tjere anetare ani pse mundohen te shiten hipokrite me pervoje, atyre ju del ajo cka e kane ne zemra.
Kush don le te besoje e kush tnuk mos te besoje. Te gjithe nje dite do pergjgjemi para Zotit.

Ani analizen qe ma paska ba i shkreti Studenti !

U kam thenė edhe me heret , se me keto buudallaki tė juajat se Luani , Uji kur derdhė njeriu etj etj , na shkruakan Allah me tė veretet jeni berė tė quditeshem dhe me Øte vegjel se femijet.
Nese edhe kafsha po ulurika Allah , atehere e mjera kafshė e paska shpirtin e ndonjė profeti ne vete veqse ja paskan mbyllė gojen !!!!
Sa i perket fes qė me je drejtuarė mua , une fen e shqiptarve , tė paren pra e kam ne gjuhen shqipe qe nga shekulli i 15 kur flitet e shkruhet shqip , e ti e disa si ti skan faj se cdo gjė qe ndini u duket Allah se se merrni vesh hiq.
Eu medet pėr ju po gjurmimet qe po i benit pėr Allahun , e keni bė edhe atė si Hulk ose Guliver simbas jush .

Mustaqedredhur
07-10-06, 20:42
:confused: Gjithcka mund te jesh,por njeri ? Je shum i ulet??/ Sdi,?????


cka je habit sokol?

perdore pak trunin, zotni:

Jezusi po ri me shoke, ...po ha darken e fundit...para se te shpallet profet Jezusi a k ahanger ,a ka pi, a ka flete?Edhe masi o shpall , a ka hanger?a ka pi?

pra,sokol njeri kur ha , kur,pi e tjere cka i vjen mas?

Gja normale asht ai me kry nevojen :biggrin: , cka ka ktu cudi?

aha, nese ti e mer zi zot e t'duket e palogjikshme qe ai t'kryje nevoja fiziologjike, e ke m edrejt, POR e ke gabim se ai nuk asht zot!

Kujto mire!

SoKoLi-i-Maleve
08-10-06, 03:47
cka je habit sokol?

perdore pak trunin, zotni:

Jezusi po ri me shoke, ...po ha darken e fundit...para se te shpallet profet Jezusi a k ahanger ,a ka pi, a ka flete?Edhe masi o shpall , a ka hanger?a ka pi?

pra,sokol njeri kur ha , kur,pi e tjere cka i vjen mas?

Gja normale asht ai me kry nevojen :biggrin: , cka ka ktu cudi?

aha, nese ti e mer zi zot e t'duket e palogjikshme qe ai t'kryje nevoja fiziologjike, e ke m edrejt, POR e ke gabim se ai nuk asht zot!

Kujto mire!


I nderuar!
Mos humb kohe tue u mundue me gjete qimen ne sy te tjetrit,por shko meso si me largue dhe modifikue traun qe ke ne sy tend. Jezusi asht Zot dhe Ishte Njeri"Bibla Thot "Ne Te gjita i barabart me njeriun,perpos mekatit"dmth jetoj e punoj e veproj si njeri ,por nuk mkatnoj dhe kete te gjith e dijm,dhe ske nevoj me hy ne pershkrime se cka vepron njeriu dhe nevojat fiziologjike,apo ndoshta ato te terhjekun ma shum,se ndoshta ate mentalitet ke. Pra edhe nji here per afer dy miliarda njerez ne kete bote Jezusi asht Zot dhe I Biri ( Fjala) e Hyut,Shperblyesi i Botes dhe i njerzimit.Per 20 shekuj shum jan mundue me kritikue,me poshtnue apo asgjesue fjalet e Ti,por a kan arrijt gja.Jo i dashtun ,asgje, e ashtu edhe ti,asgje sje ka arrit.pos qe po mkatnon dhe shkanullon,Ai i ka premtue Njerzve,SE me ju do te jam deri ne fundin e botes,dhe as nji fjal e imja sdo te ndrrohet, e as dyert e ferrit skan me ja dal kundra jush,ndoshta ti je nji nga ata ( nga dyert e ferrit),Shko e meso ma shum per besimin tend dhe familjen tande, e mos u ba i merzitshem me budallaqe tua,se se pari sasht ka te pyt kush e se dyti Ai asht Zoti i te parvet te tu, por ti sigurisht mundohe me mohue.Shko e meso per ata qe beson, e ne cka beson,se per vehte e ke.mos humb kohe duke hjedh plehna e helme por kaloje kohen ne ndoj menyr ma fitim pruse.
Te pershendes?

Alko71
08-10-06, 08:27
I nderuar!
Mos humb kohe tue u mundue me gjete qimen ne sy te tjetrit,por shko meso si me largue dhe modifikue traun qe ke ne sy tend. Jezusi asht Zot dhe Ishte Njeri"Bibla Thot "Ne Te gjita i barabart me njeriun,perpos mekatit"dmth jetoj e punoj e veproj si njeri ,por nuk mkatnoj dhe kete te gjith e dijm,dhe ske nevoj me hy ne pershkrime se cka vepron njeriu dhe nevojat fiziologjike,apo ndoshta ato te terhjekun ma shum,se ndoshta ate mentalitet ke. Pra edhe nji here per afer dy miliarda njerez ne kete bote Jezusi asht Zot dhe I Biri ( Fjala) e Hyut,Shperblyesi i Botes dhe i njerzimit.Per 20 shekuj shum jan mundue me kritikue,me poshtnue apo asgjesue fjalet e Ti,por a kan arrijt gja.Jo i dashtun ,asgje, e ashtu edhe ti,asgje sje ka arrit.pos qe po mkatnon dhe shkanullon,Ai i ka premtue Njerzve,SE me ju do te jam deri ne fundin e botes,dhe as nji fjal e imja sdo te ndrrohet, e as dyert e ferrit skan me ja dal kundra jush,ndoshta ti je nji nga ata ( nga dyert e ferrit),Shko e meso ma shum per besimin tend dhe familjen tande, e mos u ba i merzitshem me budallaqe tua,se se pari sasht ka te pyt kush e se dyti Ai asht Zoti i te parvet te tu, por ti sigurisht mundohe me mohue.Shko e meso per ata qe beson, e ne cka beson,se per vehte e ke.mos humb kohe duke hjedh plehna e helme por kaloje kohen ne ndoj menyr ma fitim pruse.
Te pershendes?

Askush nuk po tenton ta poshteroj,as ta kritikoj.

Kur Jezusi flinte ,kush kujdesej per boten?

Po kur ishte foshnje nen kujdesin e nenes se tij ,kush kujdesej per
boten per nenen e tij dhe per te?

Po kur lutej Jezusi me fytyre per toke kujt i lutej?

Ai i ka premtue Njerzve,SE me ju do te jam deri ne fundin e botes,dhe as nji fjal e imja sdo te ndrrohet, e as dyert e ferrit skan me ja dal kundra jush

Premtimi i tij ka qene per ata besimtaret e pare qe besonin Zotin e boterave bashke me Jezusin ne krye te tyre dhe ata qe vijne pas tyre me te njejtin besim, e qe ndryshon nga besimi juaj qe keni tani.

Ata qe u premton Jezusi besojne ashtu sic kishte besuar Noa,Abrahami,Ishmaeli,Isaku,Jakobi,Jusufi, Davudi ,Solomoni,Moses,Aroni,Jezusi,Muhamedi, ne nje dhe vetem nje Zot te vetem e te paster nga te metat qe i pershkruani ju dhe te tjeret (se Ai paska femije!)

Asnjeri nga ata nuk thoshte se Jezusi eshte zot sic pohoni ju e as vet Jezusi nuk thot askund se une jam zot dhe lutmuni mua,ne bibel.
Gjema ku thot ne bibel ,nese ti e flet te verteten?

Alko71
08-10-06, 08:44
Alko71
Na nuk kena ra qaq posht sa me ju lut LUANIT e DHIS e GJITARVE tjere


Por edhe me poshte qe ti luteni nje cope druri te gedhendur qe as nuk sheh as nuk degjon,dhe as qe mund te bej dem e as dobi.Ajo figure e gedhendur nuk eshte ne gjendje ta largoj as mizen nese i ngjitet ne koke ,plus kesaje eshte ne kundershtim me mesimet e bibles:

(1) Unė jam Zoti, Perėndia yt, qė tė nxori nga vendi i Egjiptit, nga shtėpia e robėrisė.

Nuk do te keshe perendi te tjere para meje


Mos bėj gdhėndje oseshėmbėlltyrė tė asnjė gjėje qė ndodhet lart nė qiej ose kėtu poshtė nė tokė ose nė ujėrat nėn tokė.


Mos u pėrkul para tyre dhe as do t`u shėrbesh, sepse unė, Zoti, Perėndia yt, jam njė Perėndi xheloz qė dėnon padrejtėsinė e etėrve mbi fėmijėt e tyre deri nė brezin e tretė dhe tė katėrt tė atyre qė mė urrejnė,


Perkundrazi ne nuk i lutemi LUANIT e DHISE e GJITAREVE tjere. Kush te tha ty se ne u lutemi atyre.

Ajo video qe e ka sjelle postuesi i temes nuk do te thot asgje.Eshte vetem nje kuriozitet dhe vertete eshte e cuditshme tingellima e ulurimes se atij luani.

Mustaqedredhur
08-10-06, 12:16
Inderuem,
' sokol '

S’ka vend per nervoze.Pse po nervozohesh.
Une, zotni,nuk t’permend as familje,as helm nuk .. por vetem pyeta dhe I thash mendimet e mia.?!
Ne vend te nervozes perdore arsyen,logjiken.argumentin .ok?

E tani ,edhe me ket muhabet je konfuz :

Her po thue Jezusi asht zot, her Njeri , her Bir I tij, her Fjala Hyit? Percaktohu cka ka qene se kshut po del konfuz dhe qesharak.

Mos haro se bibel thot se jezusi asht I njete si ne toke ashtu edhe ne qiell:
Hebrenjeve 13:8 ‘krishti asht I njejte dej,sot e perjete”, edhe ma shum lexojme te Malakia3;6, per Zotin: Une jom Zoti,nuk ndryshoj!”
Pra Zoti nuk mund te ndryshoj, bibla thot!
Athere, si u bo ndryshimi I tij?
Her njeri,ha e pi, her fjale(???) her bir …transformim I cuditeshem, ne kundershtim me fjalet e bibles “Une jom Zoti, Nuk ndryshoj!”!!!!

Sokol nje atribut I Zotit asht te jete I Gjithdishem!

Te mateu 6:8: shkrun:’mos u boni,pra ,si ata,sepse Ati juej I di gjerat per te cilat keni nevoje,para se ju t’i kerkoni ”
Kjo asht veti e Zotit.

Kuptohet, se Jezusi nuk asht I tille/
Te marku 13:32,lexojme : ‘sa per ate dite dhe ate ore,askush nuk e di.as engjejt ne qiell,as Biri, por vetem Ati”

Si mund te jete Jezusi zot, kur nuk e di fundin e botes?
Aty thuhet qe vetem Ati, e di,as ‘fryma e shenjte’ nuk e di.

Kuptohet, se Jezusi nuk e di se nuk asht zot!

Ai i lutej Zotit:
Luka 3:21: ’ tani, si u pagezua gjithe pupulli,edhe Jezusi u pagezua,dhe nedrsa po lutej,qielli u hap”

Kujt I lutej Jezusi?
Zotit!( nese asht zot, sic po kujton ti a lutet zoti zotit ??!!!)

Bile ai dadhon edhe vullnetin e tij prej vullnetit te Zotit!
Lluka 9:18 ‘..o ate po te duash largoje kete kupe nga une.Megjithate mos u befte vullneti im,por yti”

Gjithe kto citate tregojne qarte se Jezusi nuk asht Zot!

Zoti asht Nje,as’ka lindur ke, as nuk eshte i lindur,dhe Atij askush nuk i ashte i barabarte.

“Sokol “, bonu Sokol dhe mendo mire pa paraghykime!

Studenti1
09-10-06, 16:14
Ani analizen qe ma paska ba i shkreti Studenti !

U kam thenė edhe me heret , se me keto buudallaki tė juajat se Luani , Uji kur derdhė njeriu etj etj , na shkruakan Allah me tė veretet jeni berė tė quditeshem dhe me Øte vegjel se femijet.
Nese edhe kafsha po ulurika Allah , atehere e mjera kafshė e paska shpirtin e ndonjė profeti ne vete veqse ja paskan mbyllė gojen !!!!
Sa i perket fes qė me je drejtuarė mua , une fen e shqiptarve , tė paren pra e kam ne gjuhen shqipe qe nga shekulli i 15 kur flitet e shkruhet shqip , e ti e disa si ti skan faj se cdo gjė qe ndini u duket Allah se se merrni vesh hiq.
Eu medet pėr ju po gjurmimet qe po i benit pėr Allahun , e keni bė edhe atė si Hulk ose Guliver simbas jush .Mos mendo se me cinizma me nxjerr nga loja. Une edhe fare mund te mos debatoj, bile e di se kam arsye sepse nuk kapem me nje person i cili e njeh vetem debatin e pasionit e jo te logjikes dhe drejtesise.
Vete fakti se cfare fjale perdore tregon se cfare je dhe cfare jane idete e tua te mbeshtjella me petkun e hipokrizise dhe percarjes. Mjafton fjala jote qe ne te te njohim, mjafton diskutimi yt. P.sh: thua mos valle luani ka shpirt profeti. Nje person pa marre parasysh se cfare beson ta thote kete gje, menjehere shihet se ai person nuk eshte fetar, por ai eshte nje fanatik qe religjionin e tij e perdor per percarje, ne kete rast ti kete e ben per nje percarje mjaft te rrezikshme, percarje mes shqiptareve. Je ti i nderuar, qe propagandat e tua nuk pine uje, ngase gjendja jote i ben njerezit te dyshimte, per personalitetin tend dhe qellimet e tua.
Ti mua me cek se je ne fene e te pareve, kur fare mire e dijme se paganizmi ishte besim i Ilireve, ndersa Krishterimi u perhap me dhune nga Romaket. Je ti qe pohon se e ke fene nga te paret te cilet shkruajten shqip. Jane ata te pare qe shkruajten shqip pasi na erdhi nje Perandori Islame ne keto toka, sepse po te mbeteshim per ata te felliqurit e besimit tend, si Romaket, Bizantin, Greket e Sllavet, ende sdo kishte veper shqipe, bile bile sdo kishe as vend tendin. Eshte ajo Perandori Islame, e cila na e dha Islamin me deshire, dhe e cila lejoi te botohej nje veper e cila nuk ishte tjeter pos nje meshe kishtare.
I nderuar, te lutem merru pak me boten e argumenteve, pse je hidheruar keq me argumentet dhe nuk mirresh me ta, apo valle ata nuk i takon fare dhe ata vete nuk pajtohen me idete e tua. Te thashe se mua nuk me intereson se cfare beson, ndersa per punen e mrekullive qe Allahu na i jep te shohim e degjojme ne toke, kush ka sy e veshe e sheh e kush eshte i verber me syte e zemres nuk e sheh.
Hajde kalo mire, e mos me perdor ketu manipulime, se te une ata skane leje qendrimi.
Pershendetje.

ensar
09-10-06, 16:50
mos u quditni nksi sene se Allahu po i tregon muslimanve argumente shum tqarta edhe jomuslimant pe shohin qfar po ndodh po ata prap se prap po kundershtojn dije se nuk ka Zot tjeter perpos Allahut dhe se muhammedi osht rob dhe i dergumi i ti . Allahu thot: Nė krijimin e qiejve e tė tokės, nė ndryshimin e natės dhe tė ditės ka argmente tė qarta pėr ata qė kan arsye dhe intelekt(3:190)

Guri i madh
09-10-06, 21:32
mos u quditni nksi sene se Allahu po i tregon muslimanve argumente shum tqarta edhe jomuslimant pe shohin qfar po ndodh po ata prap se prap po kundershtojn dije se nuk ka Zot tjeter perpos Allahut dhe se muhammedi osht rob dhe i dergumi i ti . Allahu thot: Nė krijimin e qiejve e tė tokės, nė ndryshimin e natės dhe tė ditės ka argmente tė qarta pėr ata qė kan arsye dhe intelekt(3:190)paske harrue ose kurr se paske dit se ne shqiptaret e thirrim zot ose perendi e allah ka ne turki e arabi kurse tek ne mos harro zot edhe zot kush ka qef me e quejt ndryshe i urojna rrug te mbar ne lindjen e larget ne kandahar

SoKoLi-i-Maleve
10-10-06, 03:19
Mos mendo se me cinizma me nxjerr nga loja. Une edhe fare mund te mos debatoj, bile e di se kam arsye sepse nuk kapem me nje person i cili e njeh vetem debatin e pasionit e jo te logjikes dhe drejtesise.
Vete fakti se cfare fjale perdore tregon se cfare je dhe cfare jane idete e tua te mbeshtjella me petkun e hipokrizise dhe percarjes. Mjafton fjala jote qe ne te te njohim, mjafton diskutimi yt. P.sh: thua mos valle luani ka shpirt profeti. Nje person pa marre parasysh se cfare beson ta thote kete gje, menjehere shihet se ai person nuk eshte fetar, por ai eshte nje fanatik qe religjionin e tij e perdor per percarje, ne kete rast ti kete e ben per nje percarje mjaft te rrezikshme, percarje mes shqiptareve. Je ti i nderuar, qe propagandat e tua nuk pine uje, ngase gjendja jote i ben njerezit te dyshimte, per personalitetin tend dhe qellimet e tua.
Ti mua me cek se je ne fene e te pareve, kur fare mire e dijme se paganizmi ishte besim i Ilireve, ndersa Krishterimi u perhap me dhune nga Romaket. Je ti qe pohon se e ke fene nga te paret te cilet shkruajten shqip. Jane ata te pare qe shkruajten shqip pasi na erdhi nje Perandori Islame ne keto toka, sepse po te mbeteshim per ata te felliqurit e besimit tend, si Romaket, Bizantin, Greket e Sllavet, ende sdo kishte veper shqipe, bile bile sdo kishe as vend tendin. Eshte ajo Perandori Islame, e cila na e dha Islamin me deshire, dhe e cila lejoi te botohej nje veper e cila nuk ishte tjeter pos nje meshe kishtare.
I nderuar, te lutem merru pak me boten e argumenteve, pse je hidheruar keq me argumentet dhe nuk mirresh me ta, apo valle ata nuk i takon fare dhe ata vete nuk pajtohen me idete e tua. Te thashe se mua nuk me intereson se cfare beson, ndersa per punen e mrekullive qe Allahu na i jep te shohim e degjojme ne toke, kush ka sy e veshe e sheh e kush eshte i verber me syte e zemres nuk e sheh.
Hajde kalo mire, e mos me perdor ketu manipulime, se te une ata skane leje qendrimi.
Pershendetje.


Sa film te bukur te fantazis paske shikjue apo kriju,,se sa i perket te vertetes historike asgje nga ata qe thua nuk asht ashtu.
Te pershendes dhe te lutem mos akuzo tjeret per fanatizem,se sju len asgje mangut te qorreve>

Studenti1
10-10-06, 09:13
Sa film te bukur te fantazis paske shikjue apo kriju,,se sa i perket te vertetes historike asgje nga ata qe thua nuk asht ashtu.
Te pershendes dhe te lutem mos akuzo tjeret per fanatizem,se sju len asgje mangut te qorreve>


Qy qy Sokol i fushave, me fal i maleve, cfare komenti na paske dhane ti.

Psikologu
10-10-06, 11:21
Studenti 1 !

sa pėr njohuri , edhe pse e verej se nuk e posedoni atė , me mbetet borgjė tė u njoftoj se Paganizmi nuk ėshtė fe dhe ska qenė kurrė deri me sot.
Mos shkelni mbi historin kombetare shqiptare edhe pse e adhuroni fen ,edhe pse Zotit nuk i thuani Zot por Allah edhe pse deri em sot , fen qe ti adhuron se ke kuptuarė as deri ne 10 perqind , bazuarė ne atė se shqiptaret nuk dijnė arabishtė.
Tė mohosh identitetin dhe prejardhjen tende do tė thotė tė biesh ne nivelin e njė ardhacaki ose tė njė tė bastarduari familjarishtė ose etnologjikishtė.

Studenti1
10-10-06, 15:27
Studenti 1 !

sa pėr njohuri , edhe pse e verej se nuk e posedoni atė , me mbetet borgjė tė u njoftoj se Paganizmi nuk ėshtė fe dhe ska qenė kurrė deri me sot.
Mos shkelni mbi historin kombetare shqiptare edhe pse e adhuroni fen ,edhe pse Zotit nuk i thuani Zot por Allah edhe pse deri em sot , fen qe ti adhuron se ke kuptuarė as deri ne 10 perqind , bazuarė ne atė se shqiptaret nuk dijnė arabishtė.
Tė mohosh identitetin dhe prejardhjen tende do tė thotė tė biesh ne nivelin e njė ardhacaki ose tė njė tė bastarduari familjarishtė ose etnologjikishtė.


Psikologu, se pari urime per devijimin e temes, kjo eshte nje specifike e juaja. Natyrisht ne raste te ketyre animeve ne debat dhe lakesave, une pa asnje dyshimi dhe pa asnje pike negative do ju pergjigjesha, sepse ne fund piket negative dhe mosaftesia per komunikim te mirefillte te takon ty dhe eshte vleresim per ty.
Une nuk e kam cekur si FE, por si dicka ne te cilen eshte besuar, pa marre parasysh.
Ata kane qene idhujtare, dhe ne e dijme se idhujtarizmi kurre ne histori te vet ska pasur nje rregull jetik apo sqarim implicit, mirepo Iliret si shume popuj te atehershem kane besuar ne idhuj, ndersa idhujtarizmi edhe sot e kesaj dite ekziston,qofte ne formen e saj direkte apo indirekte. Natyrisht ajo nuk eshte Fe. Por ne ta eshte besuar. Gjrumimet arkeologjike na tregojne se ne sa lloje te putave, perafersisht kane besuar Iliret.

Pa u ndalur shume ketu, dua te tregoj edhe dicka, qe eshte me e rendesishme.
Fene time e praktikoj dhe e besoj, por e adhuroj Allahun.
Perderisa Zot, ne ditet e sotme nuk konsiderohet vetem Allahu (dikush beson ne Krishtin, dikush ne idhuj, e ne idole, e i konsideron edhe si zotra ata) atehere e shoh si racionale te te tregoj se emri ALLAH, sipas kerkimeve te ndryshme, studimeve, dhe analizave te gjuheve boterore, pra edhe asaj arabe, eshte konfirmuar se emri ALLAH nuk rrjedh nga asnje gjuhe boterore, por ai emer eshte nje emer i vecante. Allahu e din me se miri kete gje, dhe domethenien e saj.
Mendimi yt se ne nuk e dijme Islamin as 10%, nuk eshte gje tjeter pos nje paragjykim i verber, dhe nje metode se te shkrush me shume fjale ne komentet tua.
Arabishtja eshte gjuhe e Kuranit, dhe njeherit gjuha me e pasur boterore, por ajo nuk eshte kusht i Fese. Mirepo ka shqiptare qe e dijne arabishten dhe studiojne atje. (Me thuaj ti mua se sa shqiptare Krishtere, e dijne Hebraishten, sepse Krishterimi nuk eshte tjeter pos nje sekt i Judaizmit, e vet Judaizmi nje besim i devijuar dhe i pabaze, njeherit thuhet se atje kane lindur apo jo? Pergjigju.)
Identitetin tim nuk e mohoj. Perkundrazi une e ngris duke pohuar se Shqiptaret ekzistojne qe moti, pa marre parasysh ne cka besuan, pra qofte edhe ne idhuj, ndersa ju i nderuar, zanafillen tone sikur doni te na e beni gjysmake, dhe shume te re, sepse pohoni indirekt se gjithcka SHQIPE ka filluar me Krishterimin, cka nuk ka te beje aspak me te verteten.
Jane pikerisht ata sllave, e greke, me sakte jane ata Kishat Sllave(dhe ata fise si serbet,bullgaret,maqedonet) dhe ata Ortodokse (greke) te cilat u binden se Iliret jane ketu me para se cdokush dhe bile filluan Iliret t'i marrin si parardhes te tyre, me kete ata si kombetarisht edhe si fetarisht jane te manget, prandaj identitet kerkojne te Iliret.(Lexo librin "Bisede mes hekurash", te Ismail Kadarese dhe Ukshin Hotit, nje pjese te shkurte per kete fenomen).
Ne fund mos akuzo pa baza, mos mendo se vetem mendimi yt te jete i drejte dhe i pari, edhe pse ske baze, por te jete i drejte mendimi i atij i cili e ka me te drejte, pa marre parasysh besimin e tij i nderuar.
Me respekt.

Mustaqedredhur
10-10-06, 15:44
Studenti 1 !

sa pėr njohuri , edhe pse e verej se nuk e posedoni atė , me mbetet borgjė tė u njoftoj se Paganizmi nuk ėshtė fe dhe ska qenė kurrė deri me sot.
Mos shkelni mbi historin kombetare shqiptare edhe pse e adhuroni fen ,edhe pse Zotit nuk i thuani Zot por Allah edhe pse deri em sot , fen qe ti adhuron se ke kuptuarė as deri ne 10 perqind , bazuarė ne atė se shqiptaret nuk dijnė arabishtė.
Tė mohosh identitetin dhe prejardhjen tende do tė thotė tė biesh ne nivelin e njė ardhacaki ose tė njė tė bastarduari familjarishtė ose etnologjikishtė.

Asht shum banale dhe nivel ulte i biseds, kur qeshtjet fetare, ato shpirterore, e tjere ngatrohet me gjuhesi , gramatike , sintakse?!!

As, Krisht nuk asht shqip, as Jezus, as elektron, as internet, as psikolog ...po qe ne i perdorim dhe s'ka problem.

Ju, lutem mos perdorni cinizem atje ku nuk e do as muhabeti as vendi.

Edhe pse jam anetar i ri ne kete forum jam mundu me i lexu shumicen e postimeve dhe kam verejte se, ne kete teme, bota shqiptare, zotni i nedruam 'psikologu' gati ne cdo shkrim po perdoret nje shabblon te njejte te bisedes : inat,perbuzje,poshtersi ndaj gjithckaje cka shpreh Islam, dhe musliman.

Ta kam rixhane, permiso shkrimin se kshtu, zotni nuk asht mire.

Ne Kuran 16:125 lexojme :
"Ti thirr pėr nė rrugėn e Zotit tėnd me urtėsi e kėshillė tė mirė dhe polemizo me ata (kundėrshtarėt) me atė mėnyrė qė ėshtė mė e mira..."


Poashtu Bibla thot:fjalet e urta 24:
"Hiq dorė nga e folura me hile dhe largo prej teje buzėt e ēoroditura."


Mbetsh i pershendetur,

Preshevar
10-10-06, 17:09
O se keni kuptuar se sigurisht ėshtė ka thot pse se ka bėrė ate profet tė kafshėve, ha, hahahahahaahahhaah

Si moderatore duhesh ta tregosh nje minimum respekt ndaj besimeve tjera e jo te talleshė kėshtu,... tash po e kuptoj se qfar moderator ka dardania... " Debila "

Dea_A
10-10-06, 17:21
Si moderatore duhesh ta tregosh nje minimum respekt ndaj besimeve tjera e jo te talleshė kėshtu,... tash po e kuptoj se qfar moderator ka dardania... " Debila "


I nderuar Preshevari ,ne rradh te pare kerkoj falje se po nderhyj e se dyti te sqaroj se edhe une jame pjestare e besimit islam dhe e respektoj plotesisht dhe nga zemra religjionin tim !( edhe nese nuk i zbatoj shume rregulla te pakten besoj me shpirt ne te ) !
Kjo teme eshte e paaksceptuar dhe ne rradh te pare mendova se mos eshte hapur ne rubriken e humorit !
Ju lutem me te tilla gjera po zgjoni imazh jo te bukur per fene islame dhe besom mua me vjen keq ! Kjo eshte qesharake dhe ua ze te pavend kritiken qe ia beni moderatoreve per kete gje .
Me nderime Dea_!

ensar
10-10-06, 18:40
ti guri i madh mdoket paske harru se shqiptart npergjithsi jon mislimana edhe une spo du me thon qe luani ka ulerit Allahu apo jo edhe me sa e di une feja islame po rritet ma se shpejti bile bile mas 11 shtatorit mas shumti amerikan jon konvertu ne fen islame sepse e kan marr kan thon hajt te marrum qit librin e muslimanve edhe kan pa mrekullira ntoo edhe jon bo muslimana . 1 dijetar oj musliman thot : Francen ka me marr algjeria gjermanin turkia ndersa anglin pakistani sa po bohet e vertet kjo sdi evq e di qe 6-7 miljon musliman jon nfranc ngjermani 4-5 miljon e kshtut me rradh :D . Ju pershendes

Psikologu
10-10-06, 20:51
Asht shum banale dhe nivel ulte i biseds, kur qeshtjet fetare, ato shpirterore, e tjere ngatrohet me gjuhesi , gramatike , sintakse?!!

As, Krisht nuk asht shqip, as Jezus, as elektron, as internet, as psikolog ...po qe ne i perdorim dhe s'ka problem.

Ju, lutem mos perdorni cinizem atje ku nuk e do as muhabeti as vendi.

Edhe pse jam anetar i ri ne kete forum jam mundu me i lexu shumicen e postimeve dhe kam verejte se, ne kete teme, bota shqiptare, zotni i nedruam 'psikologu' gati ne cdo shkrim po perdoret nje shabblon te njejte te bisedes : inat,perbuzje,poshtersi ndaj gjithckaje cka shpreh Islam, dhe musliman.

Ta kam rixhane, permiso shkrimin se kshtu, zotni nuk asht mire.

Ne Kuran 16:125 lexojme :
"Ti thirr pėr nė rrugėn e Zotit tėnd me urtėsi e kėshillė tė mirė dhe polemizo me ata (kundėrshtarėt) me atė mėnyrė qė ėshtė mė e mira..."


Poashtu Bibla thot:fjalet e urta 24:
"Hiq dorė nga e folura me hile dhe largo prej teje buzėt e ēoroditura."


Mbetsh i pershendetur,

Veq shkurt tė i bijm ketij shkrimi tendė !
Ti mendon qe islami sikur qe e shkruani ju dhe sikur qė e shpjegoni ju eshte njė pajtueshmeri me demokracin , fjalen e lirė dhe mendimin e lirė.
Pa me thuaj ti , se perse ne zemren e islamit ne Arabin Saudite egziston policia fetare , pa me thuaj ti se pse ndalohet cdo kundershtim ose mospajtim me islamin ku edhe koka prehet , atehere pra ;
Islami eshte fe , diktaturė dhe pushtet , asgja me shumė dhe nuk bjen ne pajtueshmeri me demokracin sepse islami e vlerson demokracin sikur armik tė tij , gje e cila eshte deshmuarė kohė pas kohe edhe ne trojet tona , me vrasjen , grindjen , rrahjen ne mesin e komunitetit islam , sidomos tė bashkesive islame ne Maqedoni.
Shiko realitetin ne sy .

Psikologu
10-10-06, 20:57
Psikologu, se pari urime per devijimin e temes, kjo eshte nje specifike e juaja. Natyrisht ne raste te ketyre animeve ne debat dhe lakesave, une pa asnje dyshimi dhe pa asnje pike negative do ju pergjigjesha, sepse ne fund piket negative dhe mosaftesia per komunikim te mirefillte te takon ty dhe eshte vleresim per ty.
Une nuk e kam cekur si FE, por si dicka ne te cilen eshte besuar, pa marre parasysh.
Ata kane qene idhujtare, dhe ne e dijme se idhujtarizmi kurre ne histori te vet ska pasur nje rregull jetik apo sqarim implicit, mirepo Iliret si shume popuj te atehershem kane besuar ne idhuj, ndersa idhujtarizmi edhe sot e kesaj dite ekziston,qofte ne formen e saj direkte apo indirekte. Natyrisht ajo nuk eshte Fe. Por ne ta eshte besuar. Gjrumimet arkeologjike na tregojne se ne sa lloje te putave, perafersisht kane besuar Iliret.

Pa u ndalur shume ketu, dua te tregoj edhe dicka, qe eshte me e rendesishme.
Fene time e praktikoj dhe e besoj, por e adhuroj Allahun.
Perderisa Zot, ne ditet e sotme nuk konsiderohet vetem Allahu (dikush beson ne Krishtin, dikush ne idhuj, e ne idole, e i konsideron edhe si zotra ata) atehere e shoh si racionale te te tregoj se emri ALLAH, sipas kerkimeve te ndryshme, studimeve, dhe analizave te gjuheve boterore, pra edhe asaj arabe, eshte konfirmuar se emri ALLAH nuk rrjedh nga asnje gjuhe boterore, por ai emer eshte nje emer i vecante. Allahu e din me se miri kete gje, dhe domethenien e saj.
Mendimi yt se ne nuk e dijme Islamin as 10%, nuk eshte gje tjeter pos nje paragjykim i verber, dhe nje metode se te shkrush me shume fjale ne komentet tua.
Arabishtja eshte gjuhe e Kuranit, dhe njeherit gjuha me e pasur boterore, por ajo nuk eshte kusht i Fese. Mirepo ka shqiptare qe e dijne arabishten dhe studiojne atje. (Me thuaj ti mua se sa shqiptare Krishtere, e dijne Hebraishten, sepse Krishterimi nuk eshte tjeter pos nje sekt i Judaizmit, e vet Judaizmi nje besim i devijuar dhe i pabaze, njeherit thuhet se atje kane lindur apo jo? Pergjigju.)
Identitetin tim nuk e mohoj. Perkundrazi une e ngris duke pohuar se Shqiptaret ekzistojne qe moti, pa marre parasysh ne cka besuan, pra qofte edhe ne idhuj, ndersa ju i nderuar, zanafillen tone sikur doni te na e beni gjysmake, dhe shume te re, sepse pohoni indirekt se gjithcka SHQIPE ka filluar me Krishterimin, cka nuk ka te beje aspak me te verteten.
Jane pikerisht ata sllave, e greke, me sakte jane ata Kishat Sllave(dhe ata fise si serbet,bullgaret,maqedonet) dhe ata Ortodokse (greke) te cilat u binden se Iliret jane ketu me para se cdokush dhe bile filluan Iliret t'i marrin si parardhes te tyre, me kete ata si kombetarisht edhe si fetarisht jane te manget, prandaj identitet kerkojne te Iliret.(Lexo librin "Bisede mes hekurash", te Ismail Kadarese dhe Ukshin Hotit, nje pjese te shkurte per kete fenomen).
Ne fund mos akuzo pa baza, mos mendo se vetem mendimi yt te jete i drejte dhe i pari, edhe pse ske baze, por te jete i drejte mendimi i atij i cili e ka me te drejte, pa marre parasysh besimin e tij i nderuar.
Me respekt.

Kurgja hiq , me duket veq njė kopje e hershme e shkrimit.
Allahu ne bazen e shkrimit tė juaj ( disave ketu ) i ka 99 emra , pra cili ore burrė eshte ai emer i vertet.
Disa here u kam pyetur me heret se cka do tė thotė ;
Bismilahi Rrahmani Rrahim por asnje pergjegjje.
Disa here u kam pyetur se cka do tė thotė Elhamdyrilah , pra asnjė pergjegjje.
Do tė ishte mirė qe keto tema qe " Luani ulurin Allah " tė i dergoni ne skeqet humoristike dhe ato tė ia tregoni jo tė menqurve por atyre qe janė tė mbyllurė ne repartet psikiatrike.
Sa e ke kuptuarė Kadaren me " BIsedė mes hekurash " une se dij , por te lutem me trego subjektin e kesaj e pastaj flasim me tutje , dhe propaganda e juaj se islami e ka ruajtė identitetin kombetarė shqiptarė eshte njė mitologji prapė qesharake qe ska te bejė aspak me realitetin , sepse islami nuk i rujti identitetin arbereshve qe iken pėr tė mos e ndrruarė fen.
Edhe Spanja ishte nen Islamin por nuk e mbajti islamin si bazė tė mosperfilljes me lirin njerzore dhe lirin e fjales , shoqeris dhe tė veprimit.

Mustaqedredhur
10-10-06, 21:46
Veq shkurt tė i bijm ketij shkrimi tendė !
Ti mendon qe islami sikur qe e shkruani ju dhe sikur qė e shpjegoni ju eshte njė pajtueshmeri me demokracin , fjalen e lirė dhe mendimin e lirė.
Pa me thuaj ti , se perse ne zemren e islamit ne Arabin Saudite egziston policia fetare , pa me thuaj ti se pse ndalohet cdo kundershtim ose mospajtim me islamin ku edhe koka prehet , atehere pra ;
Islami eshte fe , diktaturė dhe pushtet , asgja me shumė dhe nuk bjen ne pajtueshmeri me demokracin sepse islami e vlerson demokracin sikur armik tė tij , gje e cila eshte deshmuarė kohė pas kohe edhe ne trojet tona , me vrasjen , grindjen , rrahjen ne mesin e komunitetit islam , sidomos tė bashkesive islame ne Maqedoni.
Shiko realitetin ne sy .

Zotni, po i bij edhe une shkurt kti "shkrimi" tend:

Shkrimi i mi fundit spat as gja me arabine saudite,as me kokat qe prehen,as me demokraci,as me anarhi....

T'sygjerova qe t'jesh ma i kujdesshem, nese i beson bibles (?) besoj fjaleve:

Bibla :fjalet e urta 24:
"Hiq dorė nga e folura me hile dhe largo prej teje buzėt e ēoroditura."

Aq.
E me temen mesime nga Kurani.Vazhdojme.
Por, verehet qarte ti s'pranon mesime nga Kurani?
.
.
.

Ah, mu kujtu nje bejte e shkurte:
'I kam lanun fjal e rrent
Nuk dot rri me gjin te trent "

( pak hajgare):biggrin:

Arijanit
21-11-06, 20:13
Veq shkurt tė i bijm ketij shkrimi tendė !
Ti mendon qe islami sikur qe e shkruani ju dhe sikur qė e shpjegoni ju eshte njė pajtueshmeri me demokracin , fjalen e lirė dhe mendimin e lirė.
Pa me thuaj ti , se perse ne zemren e islamit ne Arabin Saudite egziston policia fetare , pa me thuaj ti se pse ndalohet cdo kundershtim ose mospajtim me islamin ku edhe koka prehet , atehere pra ;
Islami eshte fe , diktaturė dhe pushtet , asgja me shumė dhe nuk bjen ne pajtueshmeri me demokracin sepse islami e vlerson demokracin sikur armik tė tij , gje e cila eshte deshmuarė kohė pas kohe edhe ne trojet tona , me vrasjen , grindjen , rrahjen ne mesin e komunitetit islam , sidomos tė bashkesive islame ne Maqedoni.
Shiko realitetin ne sy .

Islami shihet edhe keshtu:

Anėtarėt e Klerit tė Krishterė kthehen nė Islam
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/ngritja/images_ngritja/80a.jpg 22.01.2002, Zaman Pas 9/11 fillova tė lexoj Kur’anin Abbe Pierre, i zgjedhur si kleriku mė i preferuar i Francės, tha se filloi ta lexojė Kur’anin pas 9/11 dhe se ai ishte njė libėr i mrekullueshėm. Nė njė intervistė me revistėn Franceze Le Point, ai shpjegon: Islami ka ruajtur veprat dhe veprimet qė forcojnė besimin fetar dhe lidhin njerėzit me Zotin. Kjo demonstrohet me anė tė bėrjes sė njėkohshme dhe tė sinqertė tė sexhdeve tė bėra nė praninė e Zotit nga mijėra njerėz pas muajit tė Ramazanit. Nė shkollat tona na mėsojnė pėr lavdinė dhe rėndėsinė e Kryqėzatave. Por mė vonė ne mėsuam se sa tė turpshme ishin kėto kryqėzata. Kryqtarėt kryen krime tė tmerrshme dhe bėn gjynahe gjatė gjithė kėsaj kohe. Nė artikullin e tij nė The Telegraph, prifti Katolik Dejvid MekLorin tha se Islami ruan pastėrtinė dhe sinqeritetin qė Krishtėrimi e ka humbur dhe se kjo ėshtė arsyeja pse shumė njerėz po hyjnė nė tė.

Sunnih
10-12-06, 19:58
Persa i perket pershkrimit te demokracise si mendimi i lire dhe fjala e lire :

Kjo nuk eshte e vertete plotesisht pasi demokracia eshte fjala e lire dhe mendimi i lire per aq kohe sa nuk kundershton vijat udhezuese te percaktuara nga nje pakice e shoqerise dhe e bere e detyrueshme per shumicen e shoqerise te ndiqet. Keshtu pakica e shoqerise legjislon dhe me ane te ligjeve dhe organeve zbatuese te legjislacionit siguron jo-tejkalimin e caqeve te vendosura nga ata.

Pra ke liri fjale brenda kufijve te vendosur nga ata sikurse edhe ne co sistem apo fe. Edhe ne komunizem eshte e njejta gje mund te thuash cfare te duash per aq kohe sa nuk shkel ligjin.

Ne demokraci vertete qe ti zgjedh legjisluesit por nuk ke asnje force mbi legjislimin por duhet ti nenshtrohesh atij.

Fjalet e tua ne lidhje me islamin si diktature vetem pse ndalon daljen nga limitet e vendosura dhe te percaktuara vlen po ashtu edhe per demokracine pra mund te themi se edhe demokracia eshte diktature me nje ndryshim: Ti ke te drejte te zgjedhesh diktatorin.

pirro
10-12-06, 20:12
Per te ditur se cka eshte diskriminimi dhe padrejtesia njerzore duhet shkuar ne vendet islame.


Ne vendet islame nuk ekziston:

1.E drejta barazis gjinore.

2.Nuk ekziston e drejta fjales se lire.

3.Nuk ekziston e drejta barazis gjinore

4.Nuk ekziston e dreja e votes se lire.


5.Nuk ekziston e drejta perfaqsimit.

6.Nuk ekzisotn e drejta percaktimit fetar.

_ Ka edhe shume te drejta te cilat jan te njoheyra ndrekombtarisht dhe te cilat nuk ekzistojn dhe as qe jan afer per ekzistuar .

Sunnih
10-12-06, 22:27
Per te ditur se cka eshte diskriminimi dhe padrejtesia njerzore duhet shkuar ne vendet islame.


Ne vendet islame nuk ekziston:

1.E drejta barazis gjinore.

2.Nuk ekziston e drejta fjales se lire.

3.Nuk ekziston e drejta barazis gjinore

4.Nuk ekziston e dreja e votes se lire.


5.Nuk ekziston e drejta perfaqsimit.

6.Nuk ekzisotn e drejta percaktimit fetar.

_ Ka edhe shume te drejta te cilat jan te njoheyra ndrekombtarisht dhe te cilat nuk ekzistojn dhe as qe jan afer per ekzistuar .

Mund ti perserisesh pikat edhe nga tre here sikurse ne piken 1 dhe tre s'ka problem dhe keshtu te dalin 18 e me teper.

Nuk te kuptova se ne c'kend veshtrim po e sheh nga kendveshtrimi demokratik apo fetar?

Nese eshte fetar me thuaj se cfare kontrastesh ka kjo me fene tuaj? Nese eshte demokratik atehere as ne demokraci nuk ka barazi gjinore dhe ne angli dhe ne vende te tjera pagesa e meshkujve dhe e femrave nuk eshte e njejte per te njeten pune. Nuk e di se ne cilin shtet islam paske qene ? A mund te na thuash pak?

E drejta e fjales se lire sikurse edhe ne demokraci egziston per aq kohe sa nuk shkon kunder ligjit.

Persa i perket te drejtes se votes se lire shumica e vendeve muslimane te cileve ti mund tu referohesh jane mbreteri dhe mbreti nuk zgjidhet sikurse ne angli askush nuk voton per apo kunder mbretereshes.

Cfare ke parasysh me te drejten e perfaqesimit?

Persa i perket te drejtes se percaktimit fetar, si qenka kjo vetem kunder muslimaneve nderkohe qe demokracite perendimore nuk i lejojne muslimanet te mbajne shami? Ku qenka ndryshimi?

Sill dicka me te qarte po qe se kerkon te diskutojme dhe mos u lodh kot duke perseritur pikat per te shtuar numerin se pergjigja do te jete e njejte pavaresisht se sa here e perserit ate.

pirro
10-12-06, 23:04
Sunnih.

Ne demokracin dhe sistemet qeverisese ne bote duhet qe ti krahasojm ne mes vete dhe te zgjedhim se cili sistem eshte me i miri per qytetaret.Nese ti din ndonje sistem demokratik qe eshte me i perpaparuar qe ky se ekziston sot ne Amerike dhe europe trego(mirpo ai nuk eshte ne kete bote).

Ti bre zotri qe e permende:"E drejta e fjales se lire sikurse edhe ne demokraci egziston per aq kohe sa nuk shkon kunder ligjit."Kjo tregon qe ti nuk ke lidhje me te drejtat qytetare dhe kohezionin e ligjit.Ne europe dhe amerike per fjalen e lire nuk denohesh,a kupton?nuk ka denim per te,vetem duhet qe te mos jete fyrje.Ndersa ne vendet islamiko-terroriste atje te prehet gjuha nese dikush thirret ne emer te fjales se lire.

Sa i perket mbreterive, ne Angli dhe vendet tjera mbretore INSTITUTI mbretit eshte shume shume simbolik,ne angli kemi nje sistem parlamentar te qeverisjes me dy dhoma te parlamentit.Dhe parlamenraet zgjedhen nga ana e qytetarve.Ndersa atje mberti i ka te gjitha kompetencat per te shkakrkuar dhe thmeluar qeveri.

Me te drejten e perfaqsimit nenkuptova te drejten e qytetarve per te qen te perfaqsuar ne qeveri ne komuna dhe ne institucione te tjera me anen e delegatve te tyre.Nuk quditem qe nuk e kuptove kete term sepse ne vendet islame nuk ekziston kjo terminologji.

Une quditem kur fol ti per perckatimin fetar dhe guxon te bejsh krahasime paturpsisht ne mes europes dhe azise.Ne mes shteteve parim shume i rendesishem eshte parimi i RECIPROCITETIT dhe llogarit ti se sa respektohet ky parim ne mes shtetve te krishtera dhe atyre islame.Ne angli lejoent gjdo kush te percaktohet ne cilen fe don te shkon,ndersa ne vendet islame rrezikon te denohet me denim kapital ai qe ndrron fen.

Une sa i perket atyrve qe perdorin shamia vertet jam quditur se sa shume i kan duruar vendet perindimore,sepse vertete ato jan "bomba te kurdisura"dhe potencialisht te mundshme per te shperthyer ne mes te turmes.

Besoj qe e kuptove kahjen e bisedes.

Mbetsh me shendet.

Sunnih
10-12-06, 23:35
Sunnih.

Ne demokracin dhe sistemet qeverisese ne bote duhet qe ti krahasojm ne mes vete dhe te zgjedhim se cili sistem eshte me i miri per qytetaret.Nese ti din ndonje sistem demokratik qe eshte me i perpaparuar qe ky se ekziston sot ne Amerike dhe europe trego(mirpo ai nuk eshte ne kete bote).

Ti bre zotri qe e permende:"E drejta e fjales se lire sikurse edhe ne demokraci egziston per aq kohe sa nuk shkon kunder ligjit."Kjo tregon qe ti nuk ke lidhje me te drejtat qytetare dhe kohezionin e ligjit.Ne europe dhe amerike per fjalen e lire nuk denohesh,a kupton?nuk ka denim per te,vetem duhet qe te mos jete fyrje.Ndersa ne vendet islamiko-terroriste atje te prehet gjuha nese dikush thirret ne emer te fjales se lire.

Sa i perket mbreterive, ne Angli dhe vendet tjera mbretore INSTITUTI mbretit eshte shume shume simbolik,ne angli kemi nje sistem parlamentar te qeverisjes me dy dhoma te parlamentit.Dhe parlamenraet zgjedhen nga ana e qytetarve.Ndersa atje mberti i ka te gjitha kompetencat per te shkakrkuar dhe thmeluar qeveri.

Me te drejten e perfaqsimit nenkuptova te drejten e qytetarve per te qen te perfaqsuar ne qeveri ne komuna dhe ne institucione te tjera me anen e delegatve te tyre.Nuk quditem qe nuk e kuptove kete term sepse ne vendet islame nuk ekziston kjo terminologji.

Une quditem kur fol ti per perckatimin fetar dhe guxon te bejsh krahasime paturpsisht ne mes europes dhe azise.Ne mes shteteve parim shume i rendesishem eshte parimi i RECIPROCITETIT dhe llogarit ti se sa respektohet ky parim ne mes shtetve te krishtera dhe atyre islame.Ne angli lejoent gjdo kush te percaktohet ne cilen fe don te shkon,ndersa ne vendet islame rrezikon te denohet me denim kapital ai qe ndrron fen.

Une sa i perket atyrve qe perdorin shamia vertet jam quditur se sa shume i kan duruar vendet perindimore,sepse vertete ato jan "bomba te kurdisura"dhe potencialisht te mundshme per te shperthyer ne mes te turmes.

Besoj qe e kuptove kahjen e bisedes.

Mbetsh me shendet.

Pirro. The: Ne demokracin dhe sistemet qeverisese ne bote duhet qe ti krahasojm ne mes vete dhe te zgjedhim se cili sistem eshte me i miri per qytetaret.Nese ti din ndonje sistem demokratik qe eshte me i perpaparuar qe ky se ekziston sot ne Amerike dhe europe trego(mirpo ai nuk eshte ne kete bote).

Se pari perse duhet qe te shohim vetem sistemet demokratike? Kush tha se demokracia eshte sistemi me i mire? Kush e thote dicka te tille? Shtresa legjisluese? Kush ua dha nje te drejte te tille qe te marrin vendime per jetet gjakun dhe pasurite e njerezve? Ku eshte perparimi ne amerike? Ne burgjet plot apo ne shkaterrimin efamiljes? Nese perparimi tek ty eshte i kufizuar vetem tek teknologjia atehere po e nese eshte me i gjere atehere eja ta diskutojme kete.

the: Kjo tregon qe ti nuk ke lidhje me te drejtat qytetare dhe kohezionin e ligjit.Ne europe dhe amerike per fjalen e lire nuk denohesh,a kupton?nuk ka denim per te,vetem duhet qe te mos jete fyrje.Ndersa ne vendet islamiko-terroriste atje te prehet gjuha nese dikush thirret ne emer te fjales se lire.

Une nuk e di se ku jeton ti por kjo qe ti thua nuk eshte e vertete dhe ne angli eshte dhe po diskutohet qe te behet e ndaluar me ligj kritikimi i vendimeve te qeverise dhe po ashtu ne USA eshte e ndaluar paraqitja e fotove te arkivoleve te ushtareve amerikane qe kthehen nga iraku dhe me ligj eshte bere e ndaluar kjo gje. Ku qenka atehere e drajta e fjales ne kete rast?

the; Sa i perket mbreterive, ne Angli dhe vendet tjera mbretore INSTITUTI mbretit eshte shume shume simbolik,ne angli kemi nje sistem parlamentar te qeverisjes me dy dhoma te parlamentit.Dhe parlamenraet zgjedhen nga ana e qytetarve.Ndersa atje mberti i ka te gjitha kompetencat per te shkakrkuar dhe thmeluar qeveri.

Nese do te ishte demokraci reale votuesi sikurse ka te drejte ti zgjedhe parlamentaret po ashtu duhet te kishte te drejte edhe ti heqe ata dhe populli anglez ka kohe qe ka kerkuar qe toni blair te hiqet por kjo nuk ndodh. Po ashtu edhe House of Lords qe eshte instanca me e larte legjislative nuk eshte e zgjedhur nga popullata. Ku qenka ndryshimi ketu?

the: Me te drejten e perfaqsimit nenkuptova te drejten e qytetarve per te qen te perfaqsuar ne qeveri ne komuna dhe ne institucione te tjera me anen e delegatve te tyre.Nuk quditem qe nuk e kuptove kete term sepse ne vendet islame nuk ekziston kjo terminologji.

se pari une jetoj ne londer dhe jo ne vendet islame. Se dyti nuk e kuptova sepse eshte nocion bosh dhe nuk eshte real dhe asnjehere nuk eshte paraqitur interesi i popullates ne qeveri delegatet kane manifestin politik partiak te cilit duhet ti permbahen dhe kjo eshte tamam kunder vete demokracise. Ky perfaqesim sikurse thua eshte vetem perfaqesim ne pjesemarrje dhe jo ne percaktimin e direktivave dhe ligjshmerise.

the; Une quditem kur fol ti per perckatimin fetar dhe guxon te bejsh krahasime paturpsisht ne mes europes dhe azise.Ne mes shteteve parim shume i rendesishem eshte parimi i RECIPROCITETIT dhe llogarit ti se sa respektohet ky parim ne mes shtetve te krishtera dhe atyre islame.Ne angli lejoent gjdo kush te percaktohet ne cilen fe don te shkon,ndersa ne vendet islame rrezikon te denohet me denim kapital ai qe ndrron fen.

Kjo nuk eshte aspak e vertete ngase une nuk percaktova kontinente por nese ti veren thjeshte cfare shkruhet ne letra dhe jo cfare eshte reale atehere komunizmi eshte akoma me i mire se demokracia por kjo nuk ndodh realisht. USA qe mbahet si vendi me demokratik ne bote ka edhe shkeljet me te renda te te drejtave te njeriut qe jane baza e demokracise. Valle nuk ka ndeshkim kapital ne USA? Apo valle atentati ndaj gazetares italiane ishte e drejte e lire apo me fal keto jane friendly fire dhe vrasje demokratike dhe per aq kohe sa te vrasin ne menyre demokratike eshte gjithecka ne rregull.

the: Une sa i perket atyrve qe perdorin shamia vertet jam quditur se sa shume i kan duruar vendet perindimore,sepse vertete ato jan "bomba te kurdisura"dhe potencialisht te mundshme per te shperthyer ne mes te turmes.

Valle kjo eshte demokracia qe ti po propagandon? Kjo eshte toleranca dhe respektimi i te drejtave te njeriut? Nese demokracia eshte misherim i ideve qe ti percjell atehere kjo eshte humbje e intelektit dhe e moralit por nese idete e tua jane kunder principeve demokratike mos trumpeto ate per te cilen nuk ke njohuri.

shendet pac.

pirro
11-12-06, 14:05
Sunnih.

The:Se pari perse duhet qe te shohim vetem sistemet demokratike? Kush tha se demokracia eshte sistemi me i mire? Kush e thote dicka te tille? Shtresa legjisluese? Kush ua dha nje te drejte te tille qe te marrin vendime per jetet gjakun dhe pasurite e njerezve? Ku eshte perparimi ne amerike? Ne burgjet plot apo ne shkaterrimin efamiljes? Nese perparimi tek ty eshte i kufizuar vetem tek teknologjia atehere po e nese eshte me i gjere atehere eja ta diskutojme kete.

Pajtohem me ate qe gjdo ksuh ka koncepte te ndryshme mbi demokracin,mirpo sikur ti qe e paske huq me ka krejt konceptin e demokracis per here te pare po shoh.
Une e di qe ne GRECIN antike ka ekzistuar nje demokraci(e para dhe e fundit)shume e drejtperdrejt,dmth aty jan mbledh njerzit dhe nga PODIUMI ju ka fol mberi dhe ju ka propozu nje ligj te caktuar,dhe ata e kan miratuar ose jo.Mnedoj qe ne ditet e sotme kish me qene e pamundur ajo lloj demokracie,per shkaqe objektive kishte me qene e pamundur.

The:Une nuk e di se ku jeton ti por kjo qe ti thua nuk eshte e vertete dhe ne angli eshte dhe po diskutohet qe te behet e ndaluar me ligj kritikimi i vendimeve te qeverise dhe po ashtu ne USA eshte e ndaluar paraqitja e fotove te arkivoleve te ushtareve amerikane qe kthehen nga iraku dhe me ligj eshte bere e ndaluar kjo gje. Ku qenka atehere e drajta e fjales ne kete rast?

Kjo qe thua ti ke te drejt ne Angli do te mbetet veq ne nivelin e DISUKTIMIT.The me heret qe jetoni ne angli,ti a e din bre zotri se qfar fuqie ka atje media e lire, e dini ju se kush eshte BBCja ne angli.Mediumi me i fort dhe me objektiv ne bote.
Ndersa sa per fotografimin e arkivolve te ushtarve amerikan,nuk mendoj qe mund te hyhet ne kuader te fjales se lire,sepse dikush ka ndjenja dikush vuan per ate ushtar te vdekur dhe nuk mund te manipulohet me fotografi.Fjala e lire eshte atehere kur x gazeta dhe tel.kritikojn luften e irakut.

The:Nese do te ishte demokraci reale votuesi sikurse ka te drejte ti zgjedhe parlamentaret po ashtu duhet te kishte te drejte edhe ti heqe ata dhe populli anglez ka kohe qe ka kerkuar qe toni blair te hiqet por kjo nuk ndodh. Po ashtu edhe House of Lords qe eshte instanca me e larte legjislative nuk eshte e zgjedhur nga popullata. Ku qenka ndryshimi ketu?

Nese votusi mendon qe i perfaqsuari nga ai(deputeti)nuk po e kryen punen si duhet ,atehewre shume thjesht mos e votoni me.

Sa i perket dhomave duhet shtuar.Parlamenti eshte ne dy dhoma-Dhoma e komunave dhe dhoma e lordeve.
Dhoma e komunave eshte ne fakt parlamenti i Anglise, ndersa ne dhomen e lordeve marrin pjese persona te merituar te mbreterise. Deri tani Anglia ka 1100 lorda.
Komuna perbehet nga partia laburiste dhe konservatore dhe do kisha shtuar edhe partine liberale me 5 deputete, qe eshte force teper e vogel, mirepo ne disa raste edhe vendimtare per disa ceshtje.

pershendetje

Arb
11-12-06, 16:16
Ne do t'u bėjmė atyre tė mundshme qė tė shohin argumentet Tona nė horizonte dhe nė veten e tyre deri qė t'u bėhet e qartė se ai (Kur'ani) ėshtė i vėrtetė. A nuk mjafton qė Zoti yt ėshtė dėshmitar pėr ēdo gjė? (Kuran 41:53)


http://www.qarxis.com/lionroar

Hajde po e nxojme se po bertitka ashtu, e cka tash?

Mos e pershpejton kjo njohjen formale te Pavaresise se Kosoves?

Sunnih
11-12-06, 21:55
Sunnih.

The:Se pari perse duhet qe te shohim vetem sistemet demokratike? Kush tha se demokracia eshte sistemi me i mire? Kush e thote dicka te tille? Shtresa legjisluese? Kush ua dha nje te drejte te tille qe te marrin vendime per jetet gjakun dhe pasurite e njerezve? Ku eshte perparimi ne amerike? Ne burgjet plot apo ne shkaterrimin efamiljes? Nese perparimi tek ty eshte i kufizuar vetem tek teknologjia atehere po e nese eshte me i gjere atehere eja ta diskutojme kete.

Pajtohem me ate qe gjdo ksuh ka koncepte te ndryshme mbi demokracin,mirpo sikur ti qe e paske huq me ka krejt konceptin e demokracis per here te pare po shoh.
Une e di qe ne GRECIN antike ka ekzistuar nje demokraci(e para dhe e fundit)shume e drejtperdrejt,dmth aty jan mbledh njerzit dhe nga PODIUMI ju ka fol mberi dhe ju ka propozu nje ligj te caktuar,dhe ata e kan miratuar ose jo.Mnedoj qe ne ditet e sotme kish me qene e pamundur ajo lloj demokracie,per shkaqe objektive kishte me qene e pamundur.

The:Une nuk e di se ku jeton ti por kjo qe ti thua nuk eshte e vertete dhe ne angli eshte dhe po diskutohet qe te behet e ndaluar me ligj kritikimi i vendimeve te qeverise dhe po ashtu ne USA eshte e ndaluar paraqitja e fotove te arkivoleve te ushtareve amerikane qe kthehen nga iraku dhe me ligj eshte bere e ndaluar kjo gje. Ku qenka atehere e drajta e fjales ne kete rast?

Kjo qe thua ti ke te drejt ne Angli do te mbetet veq ne nivelin e DISUKTIMIT.The me heret qe jetoni ne angli,ti a e din bre zotri se qfar fuqie ka atje media e lire, e dini ju se kush eshte BBCja ne angli.Mediumi me i fort dhe me objektiv ne bote.
Ndersa sa per fotografimin e arkivolve te ushtarve amerikan,nuk mendoj qe mund te hyhet ne kuader te fjales se lire,sepse dikush ka ndjenja dikush vuan per ate ushtar te vdekur dhe nuk mund te manipulohet me fotografi.Fjala e lire eshte atehere kur x gazeta dhe tel.kritikojn luften e irakut.

The:Nese do te ishte demokraci reale votuesi sikurse ka te drejte ti zgjedhe parlamentaret po ashtu duhet te kishte te drejte edhe ti heqe ata dhe populli anglez ka kohe qe ka kerkuar qe toni blair te hiqet por kjo nuk ndodh. Po ashtu edhe House of Lords qe eshte instanca me e larte legjislative nuk eshte e zgjedhur nga popullata. Ku qenka ndryshimi ketu?

Nese votusi mendon qe i perfaqsuari nga ai(deputeti)nuk po e kryen punen si duhet ,atehewre shume thjesht mos e votoni me.

Sa i perket dhomave duhet shtuar.Parlamenti eshte ne dy dhoma-Dhoma e komunave dhe dhoma e lordeve.
Dhoma e komunave eshte ne fakt parlamenti i Anglise, ndersa ne dhomen e lordeve marrin pjese persona te merituar te mbreterise. Deri tani Anglia ka 1100 lorda.
Komuna perbehet nga partia laburiste dhe konservatore dhe do kisha shtuar edhe partine liberale me 5 deputete, qe eshte force teper e vogel, mirepo ne disa raste edhe vendimtare per disa ceshtje.

pershendetje

Kjo eshte te mbulosh diellin me shoshe. Eshte e veshtire te ngresh pluhur mbi qelq edhe po te mundohesh shume. Eshte e lehte carja e pluhurit dhe pluhuri as nuk perben barrikade e as nuk mund te ndertosh mbi te.

the: Pajtohem me ate qe gjdo ksuh ka koncepte te ndryshme mbi demokracin,mirpo sikur ti qe e paske huq me ka krejt konceptin e demokracis per here te pare po shoh.

Thua se demokrasia origjinale vjen nga Greket e lashte dhe kjo eshte e drejte por me vone thua se demokracia nuk eshte si atehere dhe ketu je gabim. Nese sistemi eshte ndryshe atehere nuk duhet quajtur Demokraci pasi eshte kunder vete themeleve mbi te cilet u ndertua. Nese une i paskam dale huq demokracise, pa na thuaj ti se cila qenka demokracia dhe le te debatojme sipas konceptit tend te demokracise.

the: Mnedoj qe ne ditet e sotme kish me qene e pamundur ajo lloj demokracie,per shkaqe objektive kishte me qene e pamundur.

Ne kohen e tyre Greket nuk kishin as media, e as mjete komunikimi dhe prape kjo funksiononte. Sot me tere keto mjete komunikimi per mendimin tend nuk funksiononka.

The: Kjo qe thua ti ke te drejt ne Angli do te mbetet veq ne nivelin e DISUKTIMIT.The me heret qe jetoni ne angli,ti a e din bre zotri se qfar fuqie ka atje media e lire, e dini ju se kush eshte BBCja ne angli.Mediumi me i fort dhe me objektiv ne bote.

Po kuptoj se ti nuk jeton ne angli nga fjalet e tua. Dhe si duket ti e njeh me mire fuqine e shtypit se une qe jetoj ne Londer. Nga e more vesh? E ke lexuar ne shtyp? Edhe ne kohen e Enverit ne shtyp lexoje se shtypi eshte i lire dhe demokratik. Nejse vetem desha te permend nese ke degjuar per vdekjen e Dr. Kelly dhe rrethanat implikuese mes medias dhe pikerisht BBC-se dhe qeverise. Kur u shkarkuan shume vete duke filluar nga koka egzekutive e BBc-se. Po ashtu BBC-ja nuk eshte plotesisht e pa varur nga shteti ajo financohet nga shteti dhe ka pasur akuza te medha nga kanalet e tjera te medias rreth qenies se BBC-se e njeanezuar politikisht. Sikur te kishe lexuar shtypin do ti dije keto.

the:Ndersa sa per fotografimin e arkivolve te ushtarve amerikan,nuk mendoj qe mund te hyhet ne kuader te fjales se lire,sepse dikush ka ndjenja dikush vuan per ate ushtar te vdekur dhe nuk mund te manipulohet me fotografi.Fjala e lire eshte atehere kur x gazeta dhe tel.kritikojn luften e irakut.

Me mire do te ishte te thoje: A te kujtohen demostratat kunder luftes se Vietnamit dhe televizioni dhe shtypi u bene shkak per kete? Nese keto lejohen popullata do te ngrihej me force kunder qeverise se tyre "Demokratike" dhe keshtu duke qene "Demokraci", qeveria do te jepte doreheqjen ne menyre "Demokratike". Cilat aspekte hyjne ne shtypin e lire sipas teje? Si ka qene prodhimi i domateve dhe i specave? Apo eshte pak me rendesi vdekja e popullates amerikane qe jane nen arme? Ne kohen e reprezaljeve ne Kosove, nuk do te ishte sipas teje shkelje e te drejtes se shtypit te lire moslejimi i pamjeve te masakrave? Po perfaqesimi i atyre qe jane te mbytur ne gjakun e tyre dhe kerkojne nga qeveria amerikane t'i ktheje ne shtepite e tyre apo keta jane jashte fjales se lire? Ky eshte koncepti demokratik ne te cilin une paskam dale huq?

the: Nese votusi mendon qe i perfaqsuari nga ai(deputeti)nuk po e kryen punen si duhet ,atehewre shume thjesht mos e votoni me.

Me kete vetem vertetove ate qe une kam thene me pare se ne demokraci, votuesi eshte i lire te zgjedhe diktatorin e tij per nje periudhe te caktuar. Dhe ne USA vetem kur erdhen zgjedhjet arriten te permbysin maxhorancen e Bushit mirepo kjo pasi shume nena kane mbetur pa femi, shume gra jane shnderruar ne vejusha dhe shume femi kane mbetur jetime. Por besoj se kjo eshte krejt e pranueshme per ty se kjo eshte demokracia. S'ka problem nese qeveria mashtron votuesit dhe i fut ne nje lufte qe ata nuk e duan sepse ne fund te fundit nese nuk e duan le te presin zgjedhjet per ta ndalur kete nderkohe qe femite e tyre vijne te gjymtuar dhe me probleme psiqike te pa njohura nga psikologet. S'ka problem se eshte e lehte tu mohohet kjo sikurse iu mohua atyre "the golf syndrome" per vite me rradhe. Ehehehehe lum kush rron nen demokraci.

the: Sa i perket dhomave duhet shtuar.Parlamenti eshte ne dy dhoma-Dhoma e komunave dhe dhoma e lordeve.
Dhoma e komunave eshte ne fakt parlamenti i Anglise, ndersa ne dhomen e lordeve marrin pjese persona te merituar te mbreterise. Deri tani Anglia ka 1100 lorda.
Komuna perbehet nga partia laburiste dhe konservatore dhe do kisha shtuar edhe partine liberale me 5 deputete, qe eshte force teper e vogel, mirepo ne disa raste edhe vendimtare per disa ceshtje.

Kjo eshte e vertete por vetem "the house of commons" jane te zgjedhshem dhe jo ata te "House of Lords" dhe keta te dytet jane ata qe mund te hedhin poshte vendimin e te pareve. Pra fjala e fundit mbetet me "te pa zgjedhurit".

Po ashtu jane edhe parti te tjera ne parlament edhe pse me pak dhe po ashtu edhe deputete te pavarur shumica e tyre jane ata qe i jane shkeputur labouristeve ngase the new labour ka humbur parimet demokratike sikurse te gjithe ata jane prenoncuar ne shtyp kur jane larguar.

Si perfundim: Demokracia funksionon ne letra por jo ne realitet dhe sistemet e sotme nuk jane demokratike por jane sikurse Hitleri dhe Enveri pretendonin se ata jane per demokraci nderkohe qe ishin diktatore. I nderuar ujkun vishe sa te duash me lekure delje, prape ujk mbetet.

Pershendetje

BE LK
12-12-06, 13:02
Kjo eshte te mbulosh diellin me shoshe. Eshte e veshtire te ngresh pluhur mbi qelq edhe po te mundohesh shume. Eshte e lehte carja e pluhurit dhe pluhuri as nuk perben barrikade e as nuk mund te ndertosh mbi te.

the: Pajtohem me ate qe gjdo ksuh ka koncepte te ndryshme mbi demokracin,mirpo sikur ti qe e paske huq me ka krejt konceptin e demokracis per here te pare po shoh.

Thua se demokrasia origjinale vjen nga Greket e lashte dhe kjo eshte e drejte por me vone thua se demokracia nuk eshte si atehere dhe ketu je gabim. Nese sistemi eshte ndryshe atehere nuk duhet quajtur Demokraci pasi eshte kunder vete themeleve mbi te cilet u ndertua. Nese une i paskam dale huq demokracise, pa na thuaj ti se cila qenka demokracia dhe le te debatojme sipas konceptit tend te demokracise.

the: Mnedoj qe ne ditet e sotme kish me qene e pamundur ajo lloj demokracie,per shkaqe objektive kishte me qene e pamundur.

Ne kohen e tyre Greket nuk kishin as media, e as mjete komunikimi dhe prape kjo funksiononte. Sot me tere keto mjete komunikimi per mendimin tend nuk funksiononka.

The: Kjo qe thua ti ke te drejt ne Angli do te mbetet veq ne nivelin e DISUKTIMIT.The me heret qe jetoni ne angli,ti a e din bre zotri se qfar fuqie ka atje media e lire, e dini ju se kush eshte BBCja ne angli.Mediumi me i fort dhe me objektiv ne bote.

Po kuptoj se ti nuk jeton ne angli nga fjalet e tua. Dhe si duket ti e njeh me mire fuqine e shtypit se une qe jetoj ne Londer. Nga e more vesh? E ke lexuar ne shtyp? Edhe ne kohen e Enverit ne shtyp lexoje se shtypi eshte i lire dhe demokratik. Nejse vetem desha te permend nese ke degjuar per vdekjen e Dr. Kelly dhe rrethanat implikuese mes medias dhe pikerisht BBC-se dhe qeverise. Kur u shkarkuan shume vete duke filluar nga koka egzekutive e BBc-se. Po ashtu BBC-ja nuk eshte plotesisht e pa varur nga shteti ajo financohet nga shteti dhe ka pasur akuza te medha nga kanalet e tjera te medias rreth qenies se BBC-se e njeanezuar politikisht. Sikur te kishe lexuar shtypin do ti dije keto.

the:Ndersa sa per fotografimin e arkivolve te ushtarve amerikan,nuk mendoj qe mund te hyhet ne kuader te fjales se lire,sepse dikush ka ndjenja dikush vuan per ate ushtar te vdekur dhe nuk mund te manipulohet me fotografi.Fjala e lire eshte atehere kur x gazeta dhe tel.kritikojn luften e irakut.

Me mire do te ishte te thoje: A te kujtohen demostratat kunder luftes se Vietnamit dhe televizioni dhe shtypi u bene shkak per kete? Nese keto lejohen popullata do te ngrihej me force kunder qeverise se tyre "Demokratike" dhe keshtu duke qene "Demokraci", qeveria do te jepte doreheqjen ne menyre "Demokratike". Cilat aspekte hyjne ne shtypin e lire sipas teje? Si ka qene prodhimi i domateve dhe i specave? Apo eshte pak me rendesi vdekja e popullates amerikane qe jane nen arme? Ne kohen e reprezaljeve ne Kosove, nuk do te ishte sipas teje shkelje e te drejtes se shtypit te lire moslejimi i pamjeve te masakrave? Po perfaqesimi i atyre qe jane te mbytur ne gjakun e tyre dhe kerkojne nga qeveria amerikane t'i ktheje ne shtepite e tyre apo keta jane jashte fjales se lire? Ky eshte koncepti demokratik ne te cilin une paskam dale huq?

the: Nese votusi mendon qe i perfaqsuari nga ai(deputeti)nuk po e kryen punen si duhet ,atehewre shume thjesht mos e votoni me.

Me kete vetem vertetove ate qe une kam thene me pare se ne demokraci, votuesi eshte i lire te zgjedhe diktatorin e tij per nje periudhe te caktuar. Dhe ne USA vetem kur erdhen zgjedhjet arriten te permbysin maxhorancen e Bushit mirepo kjo pasi shume nena kane mbetur pa femi, shume gra jane shnderruar ne vejusha dhe shume femi kane mbetur jetime. Por besoj se kjo eshte krejt e pranueshme per ty se kjo eshte demokracia. S'ka problem nese qeveria mashtron votuesit dhe i fut ne nje lufte qe ata nuk e duan sepse ne fund te fundit nese nuk e duan le te presin zgjedhjet per ta ndalur kete nderkohe qe femite e tyre vijne te gjymtuar dhe me probleme psiqike te pa njohura nga psikologet. S'ka problem se eshte e lehte tu mohohet kjo sikurse iu mohua atyre "the golf syndrome" per vite me rradhe. Ehehehehe lum kush rron nen demokraci.

the: Sa i perket dhomave duhet shtuar.Parlamenti eshte ne dy dhoma-Dhoma e komunave dhe dhoma e lordeve.
Dhoma e komunave eshte ne fakt parlamenti i Anglise, ndersa ne dhomen e lordeve marrin pjese persona te merituar te mbreterise. Deri tani Anglia ka 1100 lorda.
Komuna perbehet nga partia laburiste dhe konservatore dhe do kisha shtuar edhe partine liberale me 5 deputete, qe eshte force teper e vogel, mirepo ne disa raste edhe vendimtare per disa ceshtje.

Kjo eshte e vertete por vetem "the house of commons" jane te zgjedhshem dhe jo ata te "House of Lords" dhe keta te dytet jane ata qe mund te hedhin poshte vendimin e te pareve. Pra fjala e fundit mbetet me "te pa zgjedhurit".

Po ashtu jane edhe parti te tjera ne parlament edhe pse me pak dhe po ashtu edhe deputete te pavarur shumica e tyre jane ata qe i jane shkeputur labouristeve ngase the new labour ka humbur parimet demokratike sikurse te gjithe ata jane prenoncuar ne shtyp kur jane larguar.

Si perfundim: Demokracia funksionon ne letra por jo ne realitet dhe sistemet e sotme nuk jane demokratike por jane sikurse Hitleri dhe Enveri pretendonin se ata jane per demokraci nderkohe qe ishin diktatore. I nderuar ujkun vishe sa te duash me lekure delje, prape ujk mbetet.

Pershendetje
me tregoni [ak temen dhe pastaj te filloj te kuptoj se ku ndodhem
realitet i hidhur

BE LK
12-12-06, 13:11
dua te theksoj nja dy fkale per kete anamulli qe eshte krijuar ne kete teme
1 se cfar ka deshte me thene ai qe ka hape kete teme nuk e di as nuk e kuptoj per nja 10000000000000 vjet
2 se pse flitet per pavarsine e Kosoves sone te dashur ne ket teme nuk e marr vesh
3 perse e mbroni ate qe e shikoni qe nuk ban fajde kerkun
4 mos na tregoni demokracine dhe aq me pak ju te besimit krishter se mos me pa qene ne ju ishit me lope pra nuk egzistonte feja e krishtere se islami kur ka sunduar ne cdo vend i ka dhene te drejte te krishtereve te bejne ritet e tyre
dhe mos harroni se kisha e pare ne tirane kur ndodheshin vetem 4 te krishtere u ndertua nga muslimanet me vjene keq per nivelin e ulet te bisedave por nuk besoj se do perfitohet gje nga kjo
me falni se do;a dhe vete nga tema. por me detyruan disa nga psikopatet e forumit

pirro
12-12-06, 16:12
Sunnih.

Ti bre vella qendro pas mendimeve te tua (edhe kjo eshte pjese e demokracise),askush nuk do te te denoj ty dhe as te detyroj se si te mendosh.
Ti prap insisto qe ta kthesh demokracine e GREKVE te vjeter(deomkracine direkte)mirpo do ta kesh te pamundur ta besh ate gje sepse atehere nr.i banorve krahasuar me sote ka qene qindra here e e me i vogel.
Europa dhe amerika po jetojn ditet ma te mira te domokracise qe kan qene ndonjehere,mirpo ty nuk mund te te gjykoj askush te thuash se ne IRAN eshte ma mire demokracia se ne EUROPE (edhe ky mendim do te te ishte pjese e demokracise).

Ti vazhdo te thuash se BBS nuk eshte mediumi me objektiv te bote,mirpo ne kete koh qe jetojm nuk kemi ma te mira.Ndoshta tel.shtetror i TEHERANIT eshte ma objketiv dhe ma i pavarur(edhe po te thuash kete edhe kjo ben pjes ne lirin e lire te fjales,pjes e demokracise).

pirro
12-12-06, 16:15
BE LK.

Jam i bindur se ti ma mire din me shkru ARABISHT se sa SHQIP.

Sunnih
12-12-06, 22:20
Pirro.

Une nuk thashe se desha me sjell demokracine Greke pasi edhe ajo ka problemet e saj por une desha vetem te them se demokracia reale nuk eshte sikurse demokracia ne leter dhe as vete demokratet perendimore nuk e mohojne kete pasi eshte shume e veshtire qe njerezit ti marresh dhe ti besh te gjithe te edukuar ne ate shkalle sa te ndjekin me ndershmeri parimet e hedhura mbi leter.

Por po ashtu edhe ato shtete qe ti po i quan muslimane, ne te vertete nuk po ndjekin islamin dhe ligjin islam prandaj sikurse ti mbron parimet demokratike pa marre parasysh veprimet e njerezve, edhe une mbroj parimet islame pa marre parasysh veprimet e ketyre mbreterve per te cilet shumica e muslimaneve jane kunder tyre dhe praktikave te tyre. Shpresoj se jemi qartesuar tashme ne lidhje me kete drejtim.