PDA

View Full Version : Kujt i doli boja ?


Fshatari
06-10-06, 17:18
Testi i fundit i superfuqisė botrore (pėr shumė dekada nė tė ardhmėn) ua grisi maskat disa maskarenjėve evropjanė e shqipfolės.
Fillimisht e detyruan serbinė t'ia lidhė duart vetėvetės; mė pas proceduan sipas logjikės mirė tė njohur :"Prediko gėnjeshtrėn e zbulo tė vėrtetėn".Nė kėtė kurth tė kurdisur me menquri e mėntjehollėsi tė shkėlqyeshme ranė ēurat e evropės tė pa bashkuar dhe njė shqipfolės i Kosovės.
Sėpari kryeqyrrani i politikės tė jashtme dhe sigurisė pėr evropėn shumė tė bashkuar, Havier Sollana "konfirmoi se pėr shkak tė zgjedhjeve nė serbi, statusi i Kosovės do tė shtyhet nė vitin e ardhshėm". Sot zėdhėnsja e tij, njėfarė christine gallak tha jo more po kur sollaniēi nuk ka ba deklarime tė tilla.Krejt agjensit e lajmeve, tha ajo po rrejnė se ky shkau i politiks t'jashtme ... jo, bre, mė falni se po i fshij pak huntė me mangė tė kėmishės, pėrfundoi ēurka e sollanės.
Pėrgjigjen adekuate qyrranave t'evropės ua dha edhe kryeministri i Kosovės : ju mund tė diskreditoheni sa tė duani, u tha ai. Njeriu i pafytyrė, i paskurpullt, lind jeton e vdesė i tillė, tha fshatari.Kėto janė epitetet qė karakterizojnė kėtė faren e keqe tė sollanės.Prandaj nuk besoj se do tė vizitojė kurrė mė Kosovėn!
E ky shqipfolės pisi ?
Ky asht njėfarė veton surroviēi, i thonė. Edhe ky deklaroi para gazetarve se pėr tė njėjtat motive, dmth zgjedhjet nė serbi, statusi i Kosovės do tė zgjidhet sipas kalendarit grek(nėnkupto kurrė).
Ky i fundit si duket vuan nga njė patologji qė nė frėngjishte njihet si "masochisme" (mazohizėm: psikologu duhet tė mė korrigjoj kėtu se s'jam i sigurt): shėrbimet sekrete spanjole nź bashkpunim tė ngusht e miqėsor me udb-en, ia kanė pas vra "tatėn" nė Madrid(ambasador i serbisė nė atė zaman...). Ky i poshtėr ka disa miqė tź mirė si duket nź spanjė, e ndėr tjerė edhe sollan qyrranin mendimin e tė cilit e ndanė absolutisht!
Si i thoni ju kėtij njeriu : shqiptar, jo! Ky asht duke organizue referendum e zgjedhje serbe nė Kosovė...!

Gentiani
06-10-06, 17:39
A i paska dalur boja a ?

Statusin e presim deri nė fund tė vitit, kėshtu e kanė premtuar nė "vitin e pėrcaktimit tė statusit final", por asnjėherė nuk ėshtė qartėsuar cili ėshtė ai vit, ky qė vjen ose ata, qė mbrenda dhjetė viteve tė ardhshme priten tė vijnė.:wink:

Pasi jemi tallur me vetėvehten, pse tė mos tė na diskreditojnė tė huajt, edhe atė pamėshirshėm?. Prisni sa tė mbahen zgjedhjet nė Serbi, pas tyre ndodhė qė tė organizohen ato nė Avganistan e gjithkund ku janė nė rend dite pėr tu mbajtur.

Jemi tallur, shumė keq jemi tallur me vetėvehten dhe kjo ka ēmimin qė e paguajmė.

Fshatari
10-10-06, 12:44
A i paska dalur boja a ?

Statusin e presim deri nė fund tė vitit, kėshtu e kanė premtuar nė "vitin e pėrcaktimit tė statusit final", por asnjėherė nuk ėshtė qartėsuar cili ėshtė ai vit, ky qė vjen ose ata, qė mbrenda dhjetė viteve tė ardhshme priten tė vijnė.:wink:

Pasi jemi tallur me vetėvehten, pse tė mos tė na diskreditojnė tė huajt, edhe atė pamėshirshėm?. Prisni sa tė mbahen zgjedhjet nė Serbi, pas tyre ndodhė qė tė organizohen ato nė Avganistan e gjithkund ku janė nė rend dite pėr tu mbajtur.

Jemi tallur, shumė keq jemi tallur me vetėvehten dhe kjo ka ēmimin qė e paguajmė.
Kosova nuk ėshtė tallur me vetėvetėn kurse kosovarėt janė tallur, i kanė pėrqesh, i kanė mėkėmbė tė gjithė ata qė janė pėrpjek ta lėnė prap nėn ēizmen e shkaut. Krejt kjo iu ka shkue huē. Kanė me lpi atė qė kanė pshty dhe nuk do t'u mjaftojė.
E sa pėr vitin, ky do tė jetė 2006, e nė vitet qė vijnė edhe Lugina e Preshevės do tė jetė pjesė integrale e Kosovės.