PDA

View Full Version : dallimet e gjuhes shqipe me ate gjermane


linguisti
08-10-06, 10:49
miredita zonja dhe zoterinje
une jam nje student nga zvicrra, kam edhe nje vite deri sa ti mbaroje studimet (dega gjuha gjermane). si punim per mbrojtjen e diplomes kam zgjedhur KRAHASIMIN E GJUHES SHQIPE ME ATE GJERMANE. Ku jane keto dy gjuhe te njejta dhe ku dallojne njera prej tjetres, si nga ana morfologjike poashtu edhe nga ana e syntakses. do te isha shume i gezuar, neqofte se dikush ketu ne forum, do te kishte informacione relevante per mua.
veshtiresia me e madhe per mua eshte mungesa e literatures dhe mosnjohja e ghuhes shqipe si nga te folurit poashtu edhe nga gramatika.
per personat te cilit dojne direkt te me shkruajne, ky eshte e-maili im: [email protected]

Gentiani
09-10-06, 23:36
Linguist i nderuar,

mė vjen mirė pėr shkresėn Tuaj, njėherit ju dėshiroj suksese nė lėminė qė keni zgjedhur.
Lidhur me atė qė keni kėrkuar, mendoj nėse jeni mė konkretė pėr materialet qė ju nevojiten, shpresoj qė do tė kesh ndihmėn-pėrkrahjen edhe nga anėtarė tė tjerė nė Forum.

Ėshtė e vėrtetė, qė nė Zvicėr, ėshtė mungesė e literaturės, pėr atė qė kėrkoni, por ndoshta me ndihmėn edhe tė anėtarėve qė shkruajnė nga trojet shqiptare, Kosovė, Shqipėri etj... mundet ndokush tė gjej literaturėn adekuate, sidomos, nėse ka nga ata qė studjonė gjuhėn gjermane nė Vendlindje.

Artisti
21-10-06, 20:57
linguisti,dallimi ne mes ketyre gjuheve eshte se:


Shqiptaret flasin Shqip

Gjermanet gjermanisht


:biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin:

.

seriozja_19
27-10-06, 23:03
...paske zgjedhur drejtim mjaft interesant!

Kete pyetje s'di sa here ja kam parashtruar vetes, seriozisht. Gjuha gjermane eshte ''krejt dicka ekstra''.

Une kam mesuar anglishten, frengjishten dhe italishten si gjuhe te huaja ketu ne Austri mirpo GJERMANISHTJA me asnjeren prej ketyre nuk lidhjet. Gjithe kur kishim provime, u gezojsha qe jam shqiptare dhe qe e di shqipen sepse e perdorsha gjithe si fundament per tjerat gjuhe. Shoqeve mia Austriake i vinte shume veshtire sepse gjermanishtja shume veshtire kombinohet/krahasohet me gjuhe tjera.

Si psh. fjala VIKTIM eshte ne frengjisht victim, ne shqip viktim, ne anglisht victim kurse ne gjermanisht?? OPFER :mad: :mad:

Une personalisht gjuhen tone nuk e di edhe aq mire por jan disa fjale qe na mungojne ne fjalor...ndoshta egzistojne por ja qe une nuk i di. Psh.: Mappe, Ordner...jan disa gjera qe i kam cdo dite ne perdorim mirpo si eshte perkthimi i ketyre gjerave???
Haha, me duket se aspak nuk te ndihmova, veq cka te bera te mendohesh me teper :frown:

Dea_A
27-10-06, 23:46
...paske zgjedhur drejtim mjaft interesant!

Kete pyetje s'di sa here ja kam parashtruar vetes, seriozisht. Gjuha gjermane eshte ''krejt dicka ekstra''.

Une kam mesuar anglishten, frengjishten dhe italishten si gjuhe te huaja ketu ne Austri mirpo GJERMANISHTJA me asnjeren prej ketyre nuk lidhjet. Gjithe kur kishim provime, u gezojsha qe jam shqiptare dhe qe e di shqipen sepse e perdorsha gjithe si fundament per tjerat gjuhe. Shoqeve mia Austriake i vinte shume veshtire sepse gjermanishtja shume veshtire kombinohet/krahasohet me gjuhe tjera.

Si psh. fjala VIKTIM eshte ne frengjisht victim, ne shqip viktim, ne anglisht victim kurse ne gjermanisht?? OPFER :mad: :mad:

Une personalisht gjuhen tone nuk e di edhe aq mire por jan disa fjale qe na mungojne ne fjalor...ndoshta egzistojne por ja qe une nuk i di. Psh.: Mappe, Ordner...jan disa gjera qe i kam cdo dite ne perdorim mirpo si eshte perkthimi i ketyre gjerave???
Haha, me duket se aspak nuk te ndihmova, veq cka te bera te mendohesh me teper :frown:
hahahahha Shqipetaret vone kan nis me shkruajt dokumente e aq me pak me i rujt ato neper sirtar ,kjo eshte arsyeja qe nuk kane fjale perkatese !:smile:

Fshatari
28-10-06, 09:41
miredita zonja dhe zoterinje
une jam nje student nga zvicrra, kam edhe nje vite deri sa ti mbaroje studimet (dega gjuha gjermane). si punim per mbrojtjen e diplomes kam zgjedhur KRAHASIMIN E GJUHES SHQIPE ME ATE GJERMANE. Ku jane keto dy gjuhe te njejta dhe ku dallojne njera prej tjetres, si nga ana morfologjike poashtu edhe nga ana e syntakses. do te isha shume i gezuar, neqofte se dikush ketu ne forum, do te kishte informacione relevante per mua.
veshtiresia me e madhe per mua eshte mungesa e literatures dhe mosnjohja e ghuhes shqipe si nga te folurit poashtu edhe nga gramatika.
per personat te cilit dojne direkt te me shkruajne, ky eshte e-maili im: [email protected]

Njė leksikograf i madh shqiptar, Vedat Kokona, nė parathėnien e fjalorit Frėngjisht-Shqip shkrun, po e rezymoj, se ēdo fjalė apo togfjalė frėnge ka ekuivalent edhe nė shqipen : mjafton qė pėrdoruesi tė gjejė formėn adekuate.
Mė sa kuptova unė, autorit tė postimit nuk i intereson aq shumė "leksiku" as vokabulari (fjalori)(po aludoj te seriozja 19 dhe Dea): ai do tė di cilat janė ngjashmėrit dhe dallimet nė planin morfo-sintaksik nė mes shqipes dhe gjermanishtes.

1) Natyra e fjalėve :

Sa kategori morfologjike numron shqipja sot ? (psh. emra, mbiemra, pėrmera, folje, ndajfolje, etj.).
2) Funkcioni i fjalėve:

Si kombinohen kėto kategori mes veti dhe cili ėshtė roli(funkcioni) i tyre nė nivelin e fjalisė (kryefjalė : cila, cilat kategori mund tė jenė kryefjalė; kallzues : cila kategori mund tė jetė kallzues; ēfarė ėshtź ndajshtimi, kundrina...!).

Ndihma e njė albanologu duket e paevitueshme nė kėtė kontekst.

seriozja_19
28-10-06, 19:03
Njė leksikograf i madh shqiptar, Vedat Kokona, nė parathėnien e fjalorit Frėngjisht-Shqip shkrun, po e rezymoj, se ēdo fjalė apo togfjalė frėnge ka ekuivalent edhe nė shqipen : mjafton qė pėrdoruesi tė gjejė formėn adekuate.
Mė sa kuptova unė, autorit tė postimit nuk i intereson aq shumė "leksiku" as vokabulari (fjalori)(po aludoj te seriozja 19 dhe Dea): ai do tė di cilat janė ngjashmėrit dhe dallimet nė planin morfo-sintaksik nė mes shqipes dhe gjermanishtes.

1) Natyra e fjalėve :

Sa kategori morfologjike numron shqipja sot ? (psh. emra, mbiemra, pėrmera, folje, ndajfolje, etj.).
2) Funkcioni i fjalėve:

Si kombinohen kėto kategori mes veti dhe cili ėshtė roli(funkcioni) i tyre nė nivelin e fjalisė (kryefjalė : cila, cilat kategori mund tė jenė kryefjalė; kallzues : cila kategori mund tė jetė kallzues; ēfarė ėshtź ndajshtimi, kundrina...!).

Ndihma e njė albanologu duket e paevitueshme nė kėtė kontekst.

...kuuuu :frown: na ftofe neve dyave...hahaha...ok ndegjom mua dhe nderro nickun tend sepse FSHATAR nuk po te u pershtatka :rolleyes:

Artisti
28-10-06, 19:23
...kuuuu :frown: na ftofe neve dyave...hahaha...ok ndegjom mua dhe nderro nickun tend sepse FSHATAR nuk po te u pershtatka :rolleyes:


Me shume i shkon pershtati KATUNDAR

hahahahahahahahahahahhahahahahaahhahaahhahaahahaha
ahaahahhahahahahhahahhhahaa


( Fshatari mos u idhno se shaka qyyyy)

.

Fshatari
29-10-06, 10:10
Do ta ndrroj "niēkname" sa per t'ia ba qejfin seriozes19 por shpresoj se edhe do ndjek nje keshill te specialistit dhe te shkruaj keshtu :
1) shqip : viktimė.
2) frėngjisht : victime.
Nė tjera gjuhė nuk di por jam i bindun se as seriozja nuk i di ashtu siē pretendon; por e re asht e ka kohė me mėsue.

Sa pėr Dea: shqiptarėr nuk ia kanė nisė vonė "shkrimit" : ka dokumente shumė tė vjetra tė shkrueme nė gjuhėn shqipe. Dokumentet e shkruem ekzistojnė ashtu siē ekziston injoranca jote.

Artisti : haaaaaaaaaaaaaaaaaa, qyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy, i tregova edhe reanes kėtu diku : linguistėt nuk i konsiderojnė si fjalė dyfish tė nyjtueme prandaj nuk mundėsojnė komunikimin mes njerzish edhepse funkcioni thelbėsor i njė gjuhe asht pikėrisht "inter-komunikimi".
Mos u idhno se veē "hajgare" e kisha!

Dea_A
29-10-06, 10:29
Do ta ndrroj "niēkname" sa per t'ia ba qejfin seriozes19 por shpresoj se edhe do ndjek nje keshill te specialistit dhe te shkruaj keshtu :
1) shqip : viktimė.
2) frėngjisht : victime.
Nė tjera gjuhė nuk di por jam i bindun se as seriozja nuk i di ashtu siē pretendon; por e re asht e ka kohė me mėsue.

Sa pėr Dea: shqiptarėr nuk ia kanė nisė vonė "shkrimit" : ka dokumente shumė tė vjetra tė shkrueme nė gjuhėn shqipe. Dokumentet e shkruem ekzistojnė ashtu siē ekziston injoranca jote.

Artisti : haaaaaaaaaaaaaaaaaa, qyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy, i tregova edhe reanes kėtu diku : linguistėt nuk i konsiderojnė si fjalė dyfish tė nyjtueme prandaj nuk mundėsojnė komunikimin mes njerzish edhepse funkcioni thelbėsor i njė gjuhe asht pikėrisht "inter-komunikimi".
Mos u idhno se veē "hajgare" e kisha!
lol:

a u qove a fjete o Fshatari?
pergjegjia ime ishte veq nje shaka e rasit dhe nuk ta jep ty ate te drejte te me quan injorante lol:
e sa per Shqipetaret se kur kan nis te shkruajn e te ruajn ate e di dhe me dhemb sikurse edhe ty
shqipetartet e quajtur te vetendershem secili i ardhun ne pushtet nuk dijti te ruaj lisin e mbjellun nga paraardhesi i tij por e preu tu mendue se vete do ta mbjell me te mirin
kjo eshte arsyeja qe kurr smundem ta kultivojm malin tone ,por gjitheher te prer te rifilluar dhe keshtu me radhe po perseritet historia jone ...

Shnet i nderuar Fshatari !

Fshatari
29-10-06, 11:44
Po tė citoj :
"...hahahahha Shqipetaret vone kan nis me shkruajt dokumente e aq me pak me i rujt ato neper sirtar ,kjo eshte arsyeja qe nuk kane fjale perkatese !".

Saktėsoj edhe nji herė se shqiptarėt nuk ia kanė nis vonė me shkruejt dokumente : kėto janė tė shekullit 16-tė; ruhen nė arkivin e boblitekės shtetnore nė Tiranė. Kopje tė kėtyne dokumenteve janė edhe nė bibliotekėn universitare tė Kosovės, dhe te shumė individ.
Kur njeriu ndien dhembje pėr diēka, nuk e vė nė krye tė fjalisė "hahahahha" : kjo e fundit shpreh gėzim e hare.
Atributi "injorant" nuk e ka gjithėmonė kuptimin pėrēmues qė ia mvesh ti : personalisht, injoroj gjermanishten, dmth. nuk di tė flas as tė shkruaj gjermanisht. Injoroj plot gjana tjera. Nėse tė bahet ēejfi, cilėsom si injorant : aq mė ban.

Sa i pėrket metaforės me lisa tė prem, nuk di (injoroj domethanien e saj) si ta interpretoj prandaj jam injorant edhepse jam zgjue para i ore.
Besoj se ta kam ba qejfin dhe do tė ndihesh mirė gjatė kėsaj tė diel (te unė kėtu me diell)!

Dea_A
29-10-06, 11:52
Po tė citoj :
"...hahahahha Shqipetaret vone kan nis me shkruajt dokumente e aq me pak me i rujt ato neper sirtar ,kjo eshte arsyeja qe nuk kane fjale perkatese !".

Saktėsoj edhe nji herė se shqiptarėt nuk ia kanė nis vonė me shkruejt dokumente : kėto janė tė shekullit 16-tė; ruhen nė arkivin e boblitekės shtetnore nė Tiranė. Kopje tė kėtyne dokumenteve janė edhe nė bibliotekėn universitare tė Kosovės, dhe te shumė individ.
Kur njeriu ndien dhembje pėr diēka, nuk e vė nė krye tė fjalisė "hahahahha" : kjo e fundit shpreh gėzim e hare.
Atributi "injorant" nuk e ka gjithėmonė kuptimin pėrēmues qė ia mvesh ti : personalisht, injoroj gjermanishten, dmth. nuk di tė flas as tė shkruaj gjermanisht. Injoroj plot gjana tjera. Nėse tė bahet ēejfi, cilėsom si injorant : aq mė ban.

Sa i pėrket metaforės me lisa tė prem, nuk di (injoroj domethanien e saj) si ta interpretoj prandaj jam injorant edhepse jam zgjue para i ore.
Besoj se ta kam ba qejfin dhe do tė ndihesh mirė gjatė kėsaj tė diel (te unė kėtu me diell)!


Metafora e lisave te prem :

secili qe erdh ne pushtet nga shqipetaret ,shkaterroi ate qe e la shoku i tij perpara
dhe e filloi nga fillimi duke menduar secilen here se eshte me i menqur
dhe keshtu me rradh e shkaterruan gjithqka te lashte e qe sot ne si popull me i vjeter ne Ballkan do te krenoheshim me te arritura shkencore e jo ende te luftojm per vendosje te kufijve !

Per tu ndier mire gjate kesaj dite ose keq ndikimi juaj eshte fare i padukshem ,i nderuar Zoteri do te mjaftonte te ndihesh mire vete e te mos reflekton atmosfera replikash me secilin !
Dite te bukur ne vijim ..eshte nje deshir e imja e sinqerte pa injorance !

Dibrane
30-10-06, 13:38
Ju lutem Dea si thuani ju ne eshte dashur veq ta riperterijme kulturen e pushtuesit ... natyrisht qe ne beme ate qe ishte ne kundershtim me riperterirjen e ndjenjave ,kultures me turqit, jugosllavet e tash me ndihmene e Amerikes, gati dhe jena Zot ne shtepine tone ndersa ato pushtete qe ti i permende ishin pushtete te pushtuesit qe kane vajte sot e tutje ne djall te mallkuar ndersa na gezojna te gjitha lirite qe si kishim gezuar kurre me pare , nuk besoj qe shqiptert shkaterruan asgje te lasht ata e ruajten me fanatizem, por pushtuesit u munduan ta zhbejne kulturen shqiptare ,duke na akuzuar ja shqiptaret e prishin kulturen e vet, andaj ne vetem kena bere ,ndertuar kultaura dhe nuk kena zhbere.

Te deshiroj nje pasdite te knaqshme