PDA

View Full Version : cast, paralele telepatike, 'vizion'


jadore
08-10-06, 12:41
teme ndoshta e nderlikuar )me qellim e hapur thjeshte te shprehet, te gjinden paralelet te botes se krijuar mes komunikimit real dhe virtual ....
....sypoyoj qe shume pak nihemi mes veti si antare ne perditeshmeri , jane imazhet tona te krijuara ne mes komunikimit virtual qe japin sinjale te kuptojne qe kuptojme boten e tjetrit ,lexojme mendimet e tjetrit , gjejme paralele ngjajshmerish mes mendimeve tona ,dhe pa vetedijen krijojme personin imagjinar .... dhe dime qe ai person ne realitet jeton ( edhe pse i pa njohur ) ... prandaj them sa ju ka ndodhur te pa vetedijen tuaj te ndjeni ne cast realitetin ne virtualitet dhe per nje moment te vetem , coft ai vetem nje cast telepatik apo imagjinar....
..

jadore
08-10-06, 13:02
..ndoshta quhet vegim i castit ,moment teleptije nje sekuenc e ndodhur rastesisht ...
dje ndodhesha ne nje aeroport ,shikon mijra fytyra te pa njohura ,ke mijra ide ne koke dhe ne keto momente kaotike spontanisht te qfaqet nje sekuenc teleleratije per personin qe as ke komunikuar veqse dine qe egziston ,apo as qe dine se ku jeton ......nuk dij te spjegoj ..rastesisht mendon ,ndjen , njeri nga gjithe keta persona , duhet te jete nicku Lazdrani ...apo ky nick name gjindet ne hapsiren e njejte ....!!!

keshtu pra i pa njohuri person me nickun Lazdrani .. beson apo jo , nuk nihemi nuk dime ne cilat kordinata jetojme , dij vetem qe ishte nje cast vizjonar qe me erdhe si ndjesi qe ne kete ambijent ne kete hapsire endet nje krijese me nick name Lazdrani ..

...sot kur u inkuadrova ketu , mu kujtua ky detal . dhe vertet pyes veten . pse me erdh kjo , dij qe ato momente as njerzit real qe njoh nuk i kam menduar . forumi apo antaret e saj jo qe jo ...ndoshta eshte dukuri paranormale qe as intelekti nuk e kontrollon dot !!!
...ti kete ndodhur dhe dikujt tjeter nje ndjesi e tille..??

pokeri
08-10-06, 15:38
Mė fal, por nuk e kam tė qartė!? Tema e hapur ka tė bėj kryekėput me botėn virtuale dhe relacionet e saj, apo edhe me botėn reale, pa u implikuar fare virtualiteti?

LOJETARI
18-10-06, 15:37
teme ndoshta e nderlikuar )me qellim e hapur thjeshte te shprehet, te gjinden paralelet te botes se krijuar mes komunikimit real dhe virtual ....
....sypoyoj qe shume pak nihemi mes veti si antare ne perditeshmeri , jane imazhet tona te krijuara ne mes komunikimit virtual qe japin sinjale te kuptojne qe kuptojme boten e tjetrit ,lexojme mendimet e tjetrit , gjejme paralele ngjajshmerish mes mendimeve tona ,dhe pa vetedijen krijojme personin imagjinar .... dhe dime qe ai person ne realitet jeton ( edhe pse i pa njohur ) ... prandaj them sa ju ka ndodhur te pa vetedijen tuaj te ndjeni ne cast realitetin ne virtualitet dhe per nje moment te vetem , coft ai vetem nje cast telepatik apo imagjinar....
..


Kur Mendja del nga Truri ndodhe qe padeshiren tone te lidhe pikat e vezullimeve dhe ndoshta edhe te krijoje FORME te qendrueshme DUKJE (pamje) per ndonjerin ketu ne forum .Ndodhe ,por nuk do te thote se munde .Rasti eshte i cuditshem .Une i besoj RASTIT ,sepse rastesishte kam hyre ketu !!!!!!!!

jadore
19-10-06, 00:38
Kur Mendja del nga Truri ndodhe qe padeshiren tone te lidhe pikat e vezullimeve dhe ndoshta edhe te krijoje FORME te qendrueshme DUKJE (pamje) per ndonjerin ketu ne forum .Ndodhe ,por nuk do te thote se munde .Rasti eshte i cuditshem .Une i besoj RASTIT ,sepse rastesishte kam hyre ketu !!!!!!!!
....tregoj disa sekuenca femirije .....


si femi duhem ti kem pas 6-7 vjet, erdhen ne lagjen time nje familje gjermane te jetonte per pak kohe ( mbaj mend qe punonin si teknollog ne nje fabrik te qytetit ,ndoshta qendruan gjithsejte 6 muaj ,thuhej qe kishin sjell me vete aparaturen e kohes dhe mesonin tanet se si ti vinin ne funksion ato ,kjo me kujtohej ) kishin dhe nje femi te vetem ,si sot me kujtohet emri i tij Günne e therisnim , ishte nje femi i terhjekur bashkohej me ne, rrinte bashke ne shoqeri ,por kurr nuk inkuadrohej ne aktivitetet tona, pra ishte si nje femi ''fantazme '' ....nga keqardhja qe ndjeja per ate , atehere me kujtohej mendoja te fantazoja si do te kalonte diten ky Günne po te ishte ne vendin e tij ,po te ishte ne te njejten kohe ne nje vend tjeter me qka do te mirrej ... e shume e shume tjera.... ndoshta mu duk diqka interesante dhe me kohe duke u formuar si karakter ,ne momente te caktuara ndjeja qe benja udhetim ne hapsire ,,, ne mendjen time kalime kordinatash gjeografike , udhetim ne hapsire, vetem momenti mbetej i njejte , pra thene shkurt mundohesha te imagjinoj rasa popujsh mentalitete rrethana kohore, fate te njeriut si individ , dhe perditeshmerija apo preokupiment e tyre ne nje cast te caktuar, dhe ndjej psh kisha nje moment lumturije mendoja x personi anonim qe jeton ne hapsir per momentin ndihet ose i lumtur ose i trishtuar ,, pse nuk ndodhte qe te gjithe ne mbar globin te ishin te lumtur apo te kuptonin qe situatat e krizes kohore jane te kapercyera , )apo qe ne te njejten moment shume tjere dine qe egziston mendimi im qe dhe une mendoj njejte si ata ,por jane mendime qe transformohen ne hapsire tangentohen por nuk dihet se nga kane burimin duhet te jete diqka telepatike mendim paralel qe ne ate moment te caktuar dhe shume tjere ne bote mendojne te njejten gje ... ke ndjesin qe prek nje mendim paralel ne moment te caktuar me ty , rastis te kesh dhe ndjesin edhe te quajturit dejavu ... nuk e njeh ,nuk e ke takuar nuk e dine ku ndodhet mirpo ndjen qe ne kete rrethin virtuoz sillen shume mendime te njejta ,, rastesis dhe te takohen dhe te mos kuptohen por qe mendojne nje mendim te njejte ...... te jete dhe kjo rastesi ...!!!!

jadore
20-10-06, 15:50
Mė fal, por nuk e kam tė qartė!? Tema e hapur ka tė bėj kryekėput me botėn virtuale dhe relacionet e saj, apo edhe me botėn reale, pa u implikuar fare virtualiteti?


kerkoj falje per paqartesin qe krijova pa dashje ....

... personalishte shpreha nje cast vizjoni intutativ imagjinar ( dosido) qe rastesishte u nderlidh me virtualen ,dhe pse pytja ishte ne pergjithesi per jeten reale ( shume pak per jeten virtuale) mirpo duke aluduar qe virtualja aludon anonimitetin ,( ku sypozoja qe te tjeret nuk do te jene te sinqert... ose flasin me deshifrime qka nuk do te kuptohej mesazhi i postimit ,ose i ikin identifikimeve !?).....nuk e ceka ,e shkrova si nje tersi virtuale-reale ...
dhe pse qellimi im ishte te shprehet nje moment '' imagjinar ''telepatik i gjithesecilit ...
.... enkas u publiku tek tema hapsire fillozofike -psikollogjike ...qe nje dukuri ireale te shprehet ne format e ndryshme te te menduarit dhe jo nga pershtypjet ,respekt, simpati, ndaj nickut virtual ( pra nuk u publikua tek tema dashuria......dhe as qe u kerkua te behen publike urimet dhe deshirat nga komunikimi virtual, (hahha pak hajgare de)
mendoj qe sado pak e sqarova??

Amina
30-10-06, 12:29
jadore , ne qofte se dejavu , i perket kesaj teme qe ti ke cekur, atehere mendoje qe eshte ndjenja me e shpeshta qe ne e perjetojme. Eshte gati e pashpjegueshme, edhe diqka "iracionale". Sepse ne nje moment perjeton diqka qe ke perjetuar njehere, po ndoshta ke qen ne nje vend tjeter.
Mund te jet edhe "rutina" ne jete qe mund te projektoje ndenjen e dejavu, sepse bejme te njejten gje gati qdo dite, dhe keshtu qe per nje qast, disi trurit i kujtohet nje moment i veqant dhe ne veq ndalemi e thojme: moment, kete e kam perjetuar edhe nje here.!!
Une kam shume momente te dejavu, dhe gjith disi me merren mend, dhe jam shume e sigurt se diqka perjetoje per here te dyt. Nuk e di pse???

E per ato qe ke shkruar me lart, besoj se shpesh kemi momente qe nuk mund ti spjegojme, e qe jan jasht asaj qe ne i themi reale.