PDA

View Full Version : Simbole Dhe Domethenja E Tyre


sckorpion
08-10-06, 12:55
Pershendetje, isha kurioz qe te mar ndonje informate nga ju si psikolog, me siguri qe ne kete forum ka ndonje psikolog student, apo dikush tjeter mundet te dije ndonje simbol dhe domethenjen e saj.
P.sh une per vete si nje student i artit mund te mar p.sh nje simbol ngjyren.
Ngjyra e gjelbert - simbulizon shpresen!
apo p.sh Pellumbi- simbulizon paqen etj, etj , etj.

LABI
09-10-06, 15:04
Pershendetje, isha kurioz qe te mar ndonje informate nga ju si psikolog, me siguri qe ne kete forum ka ndonje psikolog student, apo dikush tjeter mundet te dije ndonje simbol dhe domethenjen e saj.
P.sh une per vete si nje student i artit mund te mar p.sh nje simbol ngjyren.
Ngjyra e gjelbert - simbulizon shpresen!
apo p.sh Pellumbi- simbulizon paqen etj, etj , etj.

Kjo varet krejt nga nga perceptimet kulturore, per gjerat dhe fenomenet ...
Nese per nje kontekst kulturor ngjyra gjelbert simbolizon - shpresen
Per ndonje kontekst tjeter kulturor mund t'a simbolizoj JETEN...
Apo edhe nga parimet botaniste gjelberimi - qe lidhet me procesin e fotosintezes - nje ashtu mund ta simbolizoj jeten ... Apo edhe e kundeta --- ne ndonje kontest tjeter kulturor mund ta simbolizoj diq tjeter !

sckorpion
10-10-06, 13:58
Falemenderit Labi per komentin qe dhate dhe keni te drejte plotesisht, prandaj nga qe nuk e dija une se cte beja kerkova ndihmen e juve ndoshta si studente te psikologjise, apo psikolog e ku ta dij une. ok flm dhe kerkoj qe te shkruajne edhe te tjeret edhe ty Labi nje shembull , nje fjale apo simbol dhe cfare domethenje ka ajo.
me respekt nga Piktori 4.

LABI
10-10-06, 16:02
E sa i perket casjes se studimit te simboleve...dege e posacme qe trajton fenomenet e simbolikes dhe shenjave eshte SEMIOTIKA .

Dhe si e tille dallimi esencial ndermejt SIMBOLIT dhe SHENJES - eshte se :
SIMBOLI - eshte dukuri dinamike - e ndryshueshme ( cka do te thote qe mund te kete kuptim te ndryshem- varesisht nga realiteti kulturor-social) ... Ndersa >>

SHENJA - eshte dukuri statike - e pandryshueshme (cka do te thote qe manifestohet, me te njejtat fenomene - qe jane karakteristike - si psh per fenomenet natyrore ... vetima, bumbullima, vrancirat, dielli etj .

sckorpion
11-10-06, 11:44
Falemenderit per gjithcka zotri Labi edhe pse s'ju kame kuptuar asgje.
Aspak nuk je afer pyetjes sime qe kame bere, ju me te vertete ose jeni filozof i vertete natyror apo po fantazoheni me keto fjali qe keni shkruar qe nuk i perkasin pyetjes qe kame parashtruar?

turisti
12-10-06, 04:54
Pershendetje, isha kurioz qe te mar ndonje informate nga ju si psikolog, me siguri qe ne kete forum ka ndonje psikolog student, apo dikush tjeter mundet te dije ndonje simbol dhe domethenjen e saj.
P.sh une per vete si nje student i artit mund te mar p.sh nje simbol ngjyren.
Ngjyra e gjelbert - simbulizon shpresen!
apo p.sh Pellumbi- simbulizon paqen etj, etj , etj.

Ngjyra e gjelber simbolizon dhe -pranveren-.....:biggrin: :smile:

turisti
12-10-06, 04:54
Pershendetje, isha kurioz qe te mar ndonje informate nga ju si psikolog, me siguri qe ne kete forum ka ndonje psikolog student, apo dikush tjeter mundet te dije ndonje simbol dhe domethenjen e saj.
P.sh une per vete si nje student i artit mund te mar p.sh nje simbol ngjyren.
Ngjyra e gjelbert - simbulizon shpresen!
apo p.sh Pellumbi- simbulizon paqen etj, etj , etj.

Ngjyra e gjelbert simbolizon dhe -pranveren-.....:biggrin: :smile:

Murgesha
12-10-06, 11:36
Kam lexuar njė artikull qė spo e kujtoj dot se ku, por qė aty akuzohet heroi anglez Robin Hudi si homoseksual mu pėr faktin se ai identifikohet me ngjyrėn e gjelbėr.

Tash nuk po e di se a ėshtė e vėrtetė qė ngjyra e gjelbėrt pėrfaqėson homoseksualizmin?

sckorpion
13-10-06, 12:55
Kam lexuar njė artikull qė spo e kujtoj dot se ku, por qė aty akuzohet heroi anglez Robin Hudi si homoseksual mu pėr faktin se ai identifikohet me ngjyrėn e gjelbėr.

Tash nuk po e di se a ėshtė e vėrtetė qė ngjyra e gjelbėrt pėrfaqėson homoseksualizmin?, Pershendetje dhe falemenderit per shkrimin, une per vete se kame dijtun por megjithate falemenderit, falemenderit edhe ty turist, por desha qe te kuptonit temen nuk dua qe te me akuzoni apo te me korigjoni por vetem desha te shkruani edhe ju nga nje prej shembujve.

LABI
13-10-06, 13:34
Falemenderit per gjithcka zotri Labi edhe pse s'ju kame kuptuar asgje.
Aspak nuk je afer pyetjes sime qe kame bere, ju me te vertete ose jeni filozof i vertete natyror apo po fantazoheni me keto fjali qe keni shkruar qe nuk i perkasin pyetjes qe kame parashtruar?

Degjo i nderuar, une vetem deshta t'a scaroj fenomenologjine e simbolikes dhe perceptimet kulturore lidhur me simbolet ...

Ja nje ilustrim, per t'ju lehtesuar kuptimin juve si student i artit !
Ajo qe ne arte nenkupton artin modern - eshte abstraktija (mistika), deshifrimi i asaj qe artisti e shpreh nepermjet piktures , skulptueres ..etj.
Nje artist nepermjet nje vije ,, apo nje perzierje ngjyrash ... mund t'a shpreh boten e tij te brendshme (subjektivizmin) qe mund te ngerthej ne vete , jap mesazhe , te simbolizoj kuptime perkatese , te botes se brendshme te artistit - pra shpirtit te tij ...

Ndersa per perceptuesin tjeter, ajo simbolike e asaj shprehje artisitke mund te ket nje kuptim tjeter... apo ndoshta edhe t'mos ket fare kuptim... Per te cilin perceptim nderthuren shume faktore socio-kulturor
Kjo eshte filozofika e simboleve dhe semiologjise si paradigme qe ju caset ketij problemi ...dhe se nje student i artit si ju e ka veshtire t'a rroke... Ju siq duket filozofiken inspirative... e keni te huazuar... Kjo jep te nenkuptoj qe nuk e keni fare te zhvilluar. E cka nuk e karakterizon nje artist...perderisa tek ai mungon , arma kryesore e artistit , inspirimi dhe imagjinata filozofike per t'ju japur kuptim dhe demethenje gjerave , sipas perceptimit dhe simbolikes se shpirtit te vet .
Nuk do te thote se per ty, apo ndonje tjeter person qe i takon nje kulture te caktuar , nje ngjyre qe simbolizon dicka.... simbolizon patjeter edhe per personat tjere te nje konteksti tjeter kulturor. :wink: