PDA

View Full Version : Dy orė rrugė deri nė Durrės


Dilaver
08-10-06, 23:40
Dy orė rrugė deri nė Durrės

Rajonet e Kosovės (Prizreni, Prishtina) historikisht kanė qenė lidhur
me pjesėn tjetėr tė Shqipėrisė, kryesisht me Shkodrėn nėpėrmjet luginės sė Drinit. Vau i Dejės dhe Vau Spas kanė qenė njohur si vend kalime tė lashta tė luginės sė Drinit; njėra nė afėrsi tė Shkodrės dhe tjetra gati nė gjysmėn e rrugės pėr nė Kosovė.
Nė atė kohė ka qenė i vėshtirė, ndoshta i pamundur ndėrtimi i tuneleve tė gjata apo shumė tė gjata, veēanėrisht nga pikėpamja ekonomike, kapėrcimi i 5-6 qafave rreth 1000 m mbi nivelin e detit dhe i njė terreni tepėr malor qė karakterizon kėto rajone tė Shqipėrisė sė Veriut, nuk mund tė mendohej ndryshe, veēse nė mėnyrėn siē ėshtė zgjidhur.

C’ pėrfaqėson nė tė vėrtetė rruga Durrės – Morinė, arteri qė do tė bashkojė Kosovėn me pjesėn tjetėr te Shqipėrisė?

Siē mund tė jetė e qartė pėr shumicėn e njerėzve, rruga qė lidh portin e Durrėsit (apo edhe Tiranėn) me Morinėn , si pikė kufitare e Kosovės, aktualisht pėrshkohet nga dy drejtime rrugėsh ekzistuese qė nė parantezė, as njėra dhe as tjetra nė gjendjen aktuale, nuk i pėrgjigjen kėrkesave pėr njė rrugė qė do tė lidhte dy rajonet nė fjalė, nevojave tė trafikut dhe tė lėvizjes mallra/pasagjerėve.
Perse? Sepse si njeri dhe tjetri variant ekzistues, kalojnė nė qafa mali nė lartėsi mbi 1000 m dhe zbresin nė lugina nė kuota 300-600 m duke pėrshkuar distancėn prej 234 apo 214 km nė 5 deri 7 orė, me shpejtėsi 30-45 km/orė, krejtėsisht tė pamjaftueshme pėr nevojat e transportit dhe trafikut midis dy rajoneve.
Kėto ishin arsyet pse qeveria shqiptare nguli kėmbė qė tė bėjė fisibilitetin e pastaj projektin pėr rrugėn nė fjalė. Rruga ka disa segmente: Durres-Vore-F.Kruje Milot- Rreshen-Reps-Thirre-Kalimash- Kukės-Morinė me kėto tė dhėna
tė pėrgjithshme: Gjatėsia totale e rrugės-170 km; Gjatėsi e re rruge pėr t’u ndėrtuar 111 km, kurse kostoja totale e ndėrtimit rreth 400 milionė euro.
Segmneti Durrės-Vorė-Fushė Kruje-Milot, gjithsej 59 km, konsiderohet ekzistues dhe pjesė e Korridorit Veri-Jug dhe Lindje- Perėndim (Korridori no 8), ndėrsa segmenti Milot-Rrėshen, 26 km i gjatė dhe kushton rreth 28 Mil USD. Mendohet tė financohet nga Banka Botėrore, kurse projekt zbatimi te financuar nga qeveria shqiptare. Segmenti Rrėshen- Reps, 18 km i gjatė. Do financohet nga qeveria shqiptare ne bashkėpunim me partnerė ndėrkombetarė. Segmenti Reps- Thirre, 27 km i gjatė. Do financohet nga qeveria shqiptare nė bashkėpunim me partnerė nderkombetarė. Segmenti Thirre-Kalimash, 13 km i gjatė. Do financohet nga qeveria shqiptare nė bashkėpunim me partnerė nderkombetarė. Ka njė tunel rreth 5 km tė gjate, qė kushton rreth 110 milionė . Kjo pjese rruge ishte parashikuar qė tė bėhet me dy korsi, tashme ėshtė zgjeruar me katėr korsi.
Segmenti Kalimash-Kukės-Morinė, 30 km i gjatė dhe kushton rreth 60 M USD. Mendohet tė financohet nga BEI dhe BERZH. Ka projekt zbatimi tė financuar nga qeveria shqiptare.
Duhet shprehur qe ne fillim konsiderata, qe rruga e re Milot-Rubik- Rreshen Reps-Thire-Kalimash- Kukės-Morinė shkurton ne mėnyrė tė ndjeshme distancat e transportit nė krahasim me rrugėt ekzistuese, krijon kushtet pėr njė lėvizje me shpejtėsi 80-100 km/ore duke realizuar lidhjen e Morinės (Kosovės) me Durrėsin, pėr vetėm me pak se 2 ore, nė kushte krejt normale, madje edhe ne periudhat e dimrit.
Duke e shpjeguar mė nė detaje: rrugėt ekzistuese pėrfaqėsojnė kalime nga Puka dhe nga Shpali, tė cilat janė ndėrtuar nė periudhat gjatė viteve ’30 i pari dhe i dyti gjatė viteve ‘50 e ’60 tė shekullit tė kaluar nė kushtet e njė trafiku tė kufizuar dhe tė mundėsive ndėrtimore gjithashtu mjaft tė kufizuara.
Varianti i propozuar i rrugės se re pothuajse ėshtė krejtėsisht fushor, pasi kalon nga Miloti nė Ndėrfushė, ne Reps, poshtė nė luginėn e Fanit tė Vogėl dhe vazhdon me tutje nė kėtė luginė sipas disa gjurmėve ekzistuese deri nė Thirrė, ku me njė tunel 5.0 km lidhet me rrugėn nacionale, afėr fshatit Kolsh, 10 km para Kukėsit, pėr tė vazhduar me tej deri nė kufi nė Morinė.
Nga ana tjetėr, me dendėsinė e trafikut dhe te mallrave qė rezulton nga kjo rrugė dhe pėr rajonet qė lidhen, nuk mund tė mendohet ndėrtimi ndryshe, por veēse si rruge e kategorisė se pare (highvay) apo autostrade.
Gjithė distanca Durrės-Kukės- Morine 170 km mund te pėrshkohet ne rreth 2 ore, ne njė kohe qe sipas rrugėve ekzistuese, ne pėrmirėsimin me te madh te mundshėm, koha e pėrshkrimit te distancės ne fjale nuk mund tė jetė mė pak se 5 deri 6 orė.
Rritja e dendėsisė se lėvizjes dhe perspektiva qe ka, jo vetėm lidhja e kėsaj treve por edhe e njė rajoni mė tė gjerė nė perspektivėn e afėrt deri nė takimin me Korridorin Pan Europian no.10 nė Nish dhe me tej nė Rumani, Bullgari e gjetke, e bėn kėtė arter mjaft tėrheqės dhe me perspektive pėr Kosovėn, pėr Shqipėrinė dhe pėr vetė rajonin.
Fillimisht ideja e kėsaj rruge u hodh nga ish-kryeministri i PS, Pandeli Majko, i cili vendosi dhe njė takse pėr kėtė rrugė, e cila pėr disa vite ( gjashtė vjet) akumuloi rreth 60 milion dollarė, por qė u pėrdor pėr arsye tė tjera nga qeveritė e mėhershme.
Ky projekt ne fillimin e vitit 2001 u anoncua nga sektori publik (Ministria e Transporteve dhe Drejtoria e Pėrgjithshme e Rrugėve-DPRr) nje tender ndėrkombėtar pėr “Studimin e Fizibilitetit te aksit rrugor Durres-Morine”, i cili u krye me pas nga firmat TECNIC&Mott Mc- Donald me njė financim nga Banka Botėrore (me rreth 700 mije USD).
Negociatat pėr financimin e saj vazhdojnė ende. Qeveria ka akorduar 40 milion dollarė nga buxheti shtese pėr kėtė rruge dhe do te vazhdoje me kėtė ritėm duke derdhur para nga buxheti, pėr te akumuluar para qe do shkojnė ne kėtė rruge, ndėrkohe qe Banka Botėrore dhe bankat e tjera BERZH dhe BEI ende nuk ka dhėnė njė pėrgjigje definitive pėr shumėn qe do te japė. Pėr kėtė qellim shėrbeu dhe vizita e zv/presidentit te BB ditėt e fundit.
Zyrtaret thonė se ndėrtimi i rrugės do tė fillojė ende pa u pėrfunduar projekti nė letėr, nė mėnyrė qė tė pėrfitohet nė kohė.
Paralelisht do tė punohet edhe pėr ndėrtimin e rrugės edhe pėr pėrfundimin e projektit, sipas konceptit tė punimeve tė pėrshpejtuara.
Pėr ndėrtimin e autostradės Durrės Morinė do tė pėrfshihet me kredi tė buta dhe Banka Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim, BERZH.
Para dy ditėsh qeveria nėnshkroi dhe kontratėn pėr ndėrtimin e rrugės Rrėshen Kalimash., pjese e Autostradės Durrės-Kukės-Morine. Nėnshkrimi i kėsaj kontrate vjen pas njė tenderi te hapur ndėrkombėtar dhe negociatave me kompaninė Bechtel-Enka, e cila u pėrzgjodh nga nje komision ndėrkombėtar vlerėsimi.
Projekti ėshtė vlerėsuar nga konsulenca ndėrkombėtare si njė project me fizibilitet ekonomik i cili do te reduktoje ne mėnyre te ndjeshme kohen e udhėtimit ne segmentin Durrės – Morine, nga njė mesatare prej 6 orėsh e 10 minutash ne njė mesatare prej 2 orėsh.
Projekti parashikon ndėrtimin e njė autostrade me 4 korsi pėr njė gjatėsi prej 57 kilometrash dhe njė tuneli me gjatėsi 6 km, i cili do te jete njė nga tunelet me te gjate ne rajonin e Ballkanit.
Rruga do te ndėrtohet sipas parametrave te njė shpejtėsie mesatare prej 100 – 120 km/ore.
Punimet e kėtij projekti do te pėrfundojnė brenda Qershorit 2009.
Segmenti Kalimash-Kukės- Morine, 30 km i gjate dhe kushton rreth 60 M USD ka kohe qe ka nisur nga puna. Per ndėrtimin e tij janė kontraktuar disa firma, kryesisht shqiptare.

Dilaver
06-12-06, 18:33
Milot-Rrėshen, BB jep “ok” pėr 59 mln dollarė


Julian Llupo
05-12-2006
TIRANĖ-Banka Botėrore ka miratuar projektin e parė, pėr njė segment tė rrugės Durrės-Kukės-Morinė. Projekti i pėrket segmentit Milot-Rrėshen, me njė gjatėsi prej 26-kilometrash dhe financimi shkon nė 59 milionė dollarė. Marrja nė shqyrtim pėr financimin e segmentit Milot-Rrėshen, ėshtė bėrė i ditur rreth 2 muaj mė parė nga pėrfaqėsuesi i Bankės Botėrore nė Shqipėri, Nadir Mohamed. Banka Botėrore ka bėrė tė ditur gjithashtu, se qeveria shqiptare ka kėrkuar mbėshtetje financiare pėr kėtė projekt. Ndėrkohė qė kanė filluar punimet nė 7 lotet e aksit Kalimash-Morinė, kanė filluar dhe financimet qė shkojnė nė rreth 60 milionė euro, qė janė dhėnė nga buxheti shtesė i kėtij viti. Ndėrsa qeveria ka lidhur kontratėn edhe me konsorciumin amerikano-turk “Betchel-Enka”, pėr ndėrtimin e mbi 57 kilometrave tė tjera Rrėshen-Kalimash, ku pėrfshihet edhe tuneli, me njė vlerė prej 418 milionė eurosh. Autoritetet shqiptare, kanė pohuar se rruga e re qė do tė lidhė Tiranėn me Prishtinėn, do tė nisė nga funksionimi nė qershor tė 2009, por nga ana tjetėr, nuk ėshtė zbardhur ende skema e financimit prej 418 milionė eurosh, pėr ndėrtimin e aksit te ri.

Milot-Rrėshen
Projekti pėr ndėrtimin e kėtij segmenti, ka si objektiv qė tė ulė kostot nė operimin e rrugės Milot-Rrėshen, pjesė e korridorit Durrės-Milot-Morinė. Projekti pėrfshin ndėrtimin e rrugės Milot-Rrėshen, 26 kilometėr, duke i ardhur nė ndihmė edhe popullsisė qė jeton nė kėtė zonė dhe qė ėshtė edhe nga mė tė varfrat nė vend. Njėkohėsisht, ky projekt do tė jetė edhe nė funksion tė sigurisė rrugore.

Projektit
Ndėrtimi i rrugės Milot-Rrėshen, sipas vlerėsimeve, shkon nė rreth 59 milionė dollarė. Financimi i kėsaj pjese tė rrugės Milot-Rrėshen, do tė realizohet nga disa institucione financiare. Banka pėr Ndėrtim dhe Zhvillim, do tė financojė 20 milionė dollarė pėr kėtė segment, Shoqata Ndėrkombėtare pėr Zhvillim, 5 milionė dollarė dhe Fondi OPEC, do tė financojė 15 milionė dollarė. Huamarrėsi, qė nė kėtė rast ėshtė qeveria shqiptare, do tė financojė kėtė projekt me 19 milionė dollarė.


Financimi
Qeveria Shqiptare 19 milionė USD
BERZH 20 milionė USD
IDA 5 milionė USD
Fondi OPEC 15 milionė USD
Totali59 milionė USDProjekti do tė konsistojė nė katėr komponentė Ndėrtimi
Pėr ndėrtimin e rrugės Milot-Rrėshen, me njė vlerė prej 44.4 milionė dollarėsh, banka financoi 15.8 milionė dollarė. Ky pėrbėrės pėrfshin punėn civile, konsulencėn supervizore dhe ndėrtimin e tri loteve tė seksionit prej 26 kilometrash, Milot-Rrėshen, si pjesė e korridorit Milot-Morinė. Rruga e propozuar, gjendet kryesisht nė zonėn e Mirditės, zonė ku niveli i varfėrisė ekstreme ka sunduar pothuaj 40 pėr qind tė popullsisė, dhe pėrmirėsimi i infrastrukturės nė kėtė zonė, ėshtė prioritet i qeverisė. Rruga e re e propozuar, ėshtė e dizenjuar si njė superstradė me dy korsi 7.5 metra e gjerė, me njė gjerėsi prej 11.1 metrash, 9.3 metra trotuar anėsor, ku makinat do tė lėvizim me shpejtėsi 80 km nė orė. Banka Botėrore do tė bashkėfinancojė Lotin e I-rė dhe tė II-tė, sė bashku me GoA, ndėrkohė qė Loti i III-tė, pritet qė tė financohet nga fondet e OPEC.

Prezantimi i kontratės sė prodhimit dhe mirėmbajtjes
Me njė vlerė prej 11.5 milionė dollarėsh, banka ka financuar 5.87 milionė dollarė. Pėrbėrėsi i dytė pėrfshin prezantimin nė rang pilot tė performancės, bazuar nė kontratėn e mirėmbajtjes sė rrugės nė dy rajonet pilot dhe konsulencėn ligjore.

Investimi pėr sigurinė
Siguria nė rrugė, ka kapur njė vlerė prej 1.2 milionė dollarėsh, ku banka ka financuar 1.2 milionė dollarė. Kjo do tė pėrfshijė pajisjen me ndihmėn teknike tė nevojshme, pėr tė ndihmuar nė zbatimin e Planit Kombėtar Aksion, ku bėn pjesė edhe njė kontroll pėr sigurinė nė rrugė, tė autostradės Tiranė-Durrės.

Asistenca teknike
Pėr asistencėn teknike tė nevojshme dhe materialet, me njė vlerė prej 2.08 milionė dollarėsh, Banka ka financuar 2.08 milionė dollarė. Pėrbėrėsi i fundit do tė pėrfshijė pajisjen me asistencėn e nevojshme teknike, pėr Ministrinė e Punėve Publike.

Shekulli

Dilaver
06-12-06, 18:39
Kalimash-Morinė, brenda muajit nis hapja e tunelit


Bashkim Shala
05-12-2006
KUKĖS-Tuneli mė i gjatė na Ballkan, pjesė e rrugės Durrės-Kukės, ėshtė vetėm njė “kilometėr” larg. Makineritė dhe punonjėsit e kompanisė “Joint Venture” BECHTEL& ENKA, janė shumė afėr nisjes sė punimeve pėr hapjen e tunelit rreth 5 kilometra tė gjatė, qė do tė mundėsojė kalimin nėpėrmjet Malit tė Thirrės. Zėdhėnėsi dhe pėrfaqėsuesi i kompanisė ENKA, Flamur Baruti, ka bėrė tė ditur se shumė shpejt, me njė ceremoni festive, do tė nisin punimet e hapjes sė kėtij tuneli, qė ėshtė ndėr mė tė gjatė e llojit nė Ballkan. Kompania amerikane BECHTEL dhe ajo turke ENKA, kanė filluar punė nė ndėrtimin e segmentit mė tė vėshtirė Kalimash-Rrėshen, 57 kilometėr, ku pėrfshihet edhe tuneli i Thirrės, 5 kilometėr i gjatė. Fillimisht ka filluar hapja e rrugės, qė do tė lidhė rrugėn nacionale ekzistuese me tunelin e Thirrės, nga pjesa e Kukėsit. Ky tunel, nė pjesėn e Kukėsit, ėshtė projektuar nė shpatet e Malit tė Rrunės, ose siē quhet ndryshe, Bjeshka e Kalimashit. Nė Fushė-Dukagjin, rreth 10 kilometėr larg nga qyteti i Kukėsit, ndan rruga pėr nė fshatin Surroj. Nė tė njėjtin vend, do tė ndahet edhe rruga e re, 57 kilometėr e gjatė, e cila do tė pėrshkojė grykėn e Lumit tė Fanit, nė pėrbėrje tė sė cilės ėshtė edhe tuneli i Thirrės, si dhe njė numėr i madh urash, viaduktėsh dhe skarpatesh, deri nė 80 metėr tė larta. “Me 8 mjete tė rėnda nė dispozicion, midis tyre 4 ekskavatorė dhe me njė personel prej 14 personash, kemi arritur qė brenda njė periudhe mė pak se njėmujore, tė hapin rrugėn dy kalimėshe, tė shtruar me ēakėll dhe me kanalizime, rreth 13 kilometėr nga Fushė-Dukagjini, deri nė vendin ku do tė fillojė hapja e tunelit”,- thotė Flamur Baruti. Ai shton se “brenda muajit dhjetor, apo nė fillim tė janarit, do tė fillojė puna pėr hapjen e tunelit, ku do tė realizohet shpėrthimi i parė. Njėra prej makinerive ka ardhur, ndėrkohė qė janė rrugės edhe dy tė tjera. Do tė jetė njė ceremoni festive, ku do tė marrin pjesė personalitet mė tė larta tė shtetit shqiptar dhe pėrfaqėsues tė SHBA-sė e Turqisė. Pėr kėtė ceremoni, janė porositur edhe fishekzjarrė”. Punimet nė tunel do tė realizohen me metodėn e shpėrthimeve me eksploziv pėr formacionet shkėmbore, ndėrkohė qė makinat gėrryese pėrdoren vetėm pėr formacione tė buta. “Llogaritet qė tė avancohet minimalisht me 5 metėr nė ditė, ku do tė punohet nė dy drejtime. Pėrfshi edhe rrugėn nga Rrėsheni deri nė Fushė-Dukagjin, e cila ėshtė llogaritur qė tė pėrfundojė brenda dy vjetėsh dhe pėr kėtė, drejtuesit e dy kompanive janė shprehur mjaft tė sigurt”,- sqaron Flamuri.Shekulli

seriozja_19
07-12-06, 22:14
...infrastruktura ishte katastrofale. Kete vere kam kaluar ne Durres pushimin dhe me nuk do ta bej kurre - eshte humbje e kohes se vlefshme. Njeher duhet te eliminohen gomart dhe mbeturinat nga plazha, pastaj te shtrohen rruget kryesore me asfalt!!!!!

prishtinasi
07-12-06, 22:20
...infrastruktura ishte katastrofale. Kete vere kam kaluar ne Durres pushimin dhe me nuk do ta bej kurre - eshte humbje e kohes se vlefshme. Njeher duhet te eliminohen gomart dhe mbeturinat nga plazha, pastaj te shtrohen rruget kryesore me asfalt!!!!!

Hahaha...si more te eleminohen pasurite kombetare!:tongue:
I kthehem temes...sipas asaj qe kam lexuar...rruga Durres-Kukes-Morine...do te perfundoje rreth vitit 2008...por pytja eshte...ne ende ne kete ane te kufirit, as plane nuk kemi qe ta bejm autostraden nga Prishtina deri ne Morine! Mos kemi mbetur pak mbrapa???:confused:

Reana
16-12-06, 05:10
Me helikopter, apo me cka???:rolleyes:

ARVANITI
26-12-06, 18:07
Ja disa pėrparėsi, pėr mendimin tim:


Zhvillon Veriun e Shqiperisė, qė eshtė krejtesishte i rrėnuar. Hap vend punė, gjatė ndėrtimit, rrit vlerėn e tokės nė anėt e rrugės (shumica e bizneseve i ndėrtojnė selitė anėve autostradave), banorėt mund tė hapin biznese.
“Bashkon” de facto Shqipėrinė me Kosovėn. Lėvizja e njėrėzve, dhe e mjeteve tė transportit nė kufi, do tė jėtė shumė i lirshėm, nuk do pėrdoren pasaporta, do kėtė lehtėsi, aq sa nuk do tė duket si kufi mes shtetesh. Koha e udhėtimit do tė jėtė tėpėr e shkurtėt, aq sa kafen e mėngjesit e pi nė Tiranė ose Prishtinė.
Do tė sjellė zhvillim ekonomik (BOOM) nė dy vendet, mallrat transportohen me shpejtė, Kosova do tė bėhet me portė detar, do tė rritet mirėqenia. Gjithashtu kjo rrugė do tė jėtė njė furnizuese pėr tė gjithė Ballkanin, duke filluar me Serbinė, Maqedoninė, Bullgarinė, Rumaninė e mė gjėrė. Si rrjedhim i kėsaj rruge, do tė rritet e dhe kapaciteti zhvendosės i portit tė Durrėsit, edhe porti i Shėngjinit do tė marrė njė vlerė strategjike duke zhvilluar ekonomikisht zonėn e Lezhės.
Afron me shumė shqiptarėt, ne te gjitha fushat.

Follow-ME
04-02-07, 21:49
Une per veten time nuk e kisha fare problem pasi shfrytezova nje gjesend qe me beri te kaloja rrugen per mrekulli dhe pa shpenzime..mora dy gamor dhe i mbusha me pjeshka dhe rrushe rahoveci,,,te mos harroj edhe kanaten me uje..ika ne plazh,shita frutat dhe me parate e fituara bera alamet plazhi...kafshet i shita ne treg dhe ktheva ne shtepi cokollate nga trupi..

p.s.vitin tjeter besoj se do e bej te njejten gje..vetem se ne vend te rrushit do marri kasata..:tongue:

Dilaver
05-02-07, 15:52
Nė segmentin Rreshen - Kalimash filloi ndėrtimi i tunelit mė tė gjatė nė Ballkan

Kukės, 5 shkurt - Nė segmentin Rreshen - Kalimash nė pjesėn e autostradės nė ndėrtim Durrės Kukės Morinė, ka filluar ndėrtimi i tunelit mė tė gjatė nė Ballkan, rreth gjashtė kilometra. Shpėrthimi i parė i gėrmimit tė kėtij tuneli u bė nga Kryeministri Sali Berisha. Ai tha se ky ėshtė tuneli mė i gjatė qė ekziston nė vend, por edhe nė rajon. Berisha ka thėnė se ky tunel bėnė shkuirtimin e largėsisė ndėrmjet Tiranės dhe Prishtinės, duke nėnvizuar se e gjithė autostrada Durrės - Morinė do tė pėrfundojė nė vitin 2009 dhe ka shtuar se gjatė kėsaj periudhe do tė pėrfundojnė edhe projekte tė tjera tė rėndėsishme pėr Shqipėrinė. Nė kėtė solemnitet rasti mori pjesė edhe njė delegacion i Ministrisė sė Transportit dhe Postė Telekomunikacionit tė Kosovės.

prishtinasi
05-02-07, 23:54
Nė segmentin Rreshen - Kalimash filloi ndėrtimi i tunelit mė tė gjatė nė Ballkan

Kukės, 5 shkurt - Nė segmentin Rreshen - Kalimash nė pjesėn e autostradės nė ndėrtim Durrės Kukės Morinė, ka filluar ndėrtimi i tunelit mė tė gjatė nė Ballkan, rreth gjashtė kilometra. Shpėrthimi i parė i gėrmimit tė kėtij tuneli u bė nga Kryeministri Sali Berisha. Ai tha se ky ėshtė tuneli mė i gjatė qė ekziston nė vend, por edhe nė rajon. Berisha ka thėnė se ky tunel bėnė shkuirtimin e largėsisė ndėrmjet Tiranės dhe Prishtinės, duke nėnvizuar se e gjithė autostrada Durrės - Morinė do tė pėrfundojė nė vitin 2009 dhe ka shtuar se gjatė kėsaj periudhe do tė pėrfundojnė edhe projekte tė tjera tė rėndėsishme pėr Shqipėrinė. Nė kėtė solemnitet rasti mori pjesė edhe njė delegacion i Ministrisė sė Transportit dhe Postė Telekomunikacionit tė Kosovės.

Keta te Ministrise se Transportit...me ne fund ju paska ardhur shanca te marrin pjese ne premje e nje shiriti te kuq! Po ku e kane planin keta per autostraden Morine-Merdare (vazhdim i autostrades Durres-Morine)?

Pupi
14-01-08, 12:47
12.01.08 - Berisha: Rruga Durres-Prishtine eshte aorta e kombit shqiptar

Kryeministri Sali Berisha ndoqi nga afėr ecurinė e punimeve nė njė nga segmentet e rėndėsishme tė rrugės Rrėshen- Kalimash, Thirrė-Kalimash, i cili pėrmban njė tunel rreth 6 kilometėr tė gjatė, qė kalon pėrmes malit Qafa e Kumbullės. <br>
Kryeministri Berisha, i shoqėruar edhe nga ministri i Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit, Sokol Olldashi, pėrshkroi nė kėmbė pjesėn e hapur tė tunelit, i cili nga njėra anė ka arritur njė gjatėsi 1.3 km. Nė kėtė tunel po punohet nė tė dy anėt paralelisht. <br>
Kryeministri Berisha vlerėsoi se kjo vepėr madhėshtore pėr ēdo vizitor shqiptar ėshtė e pėrmasave tė paimagjinueshme. Duke shprehur vlerėsim maksimal pėr punėn e kompanisė ndėrtuese, Kryeministri Berisha u shpreh se jemi kėtu pėr tė vizituar kėtė vepėr, e cila pėr ēdo vizitor shqiptar ėshtė e pėrmasave tė paimagjinueshme. Ēdo vizitor, duke ndjekur trajektoren e saj, kupton se kėtu po bėhet njė punė e papėrsėritshme nė historinė e njė vendi. <br>
Dua tė shpreh nderimin mė tė thellė pėr kompaninė Bektel Enka, pėr tė gjithė ekipin e punėtorėve, tė inxhinierėve, pėr kėtė punė gjigande qė po kryhet. Rruga, pėr tė gjithė ata qė i thonė zhvillimit zhvillim, e bėn Shqipėrinė njė vend tė zhvilluar, i shton nder, krenari, begati ēdo shqiptari kudo qė ndodhet. Rruga ėshtė aorta e kombit, tha Kryeministri, duke shtuar se nė kėtė trajektore, nė ēdo metėr e kilometėr tė saj, tė shtohet mė shumė bindja se ne shqiptarėt nuk kemi patur asgjė mė tė domosdoshme se kjo rrugė
<b>|||Lajme.Net|
Aha, Nuk paskemi patur asgjė mė tė nevojshme se kjo rrugė!
Tash i paska ra ndėrmend Kryeministrit Shqiptarė kjo punė, Gjatė kohės sa ishte President ska patur kohė tė merrėt me kėt qėshtje tė imt!
E imt, vockėl ėshtė kjo zoti Kryeministėr, duket se juve gjithė kohėn fluturoni, ecni pakėz pėr toke e shihni botėn sa e sa Kilometra autorrugė ka, e sa e sa kilometra tunele kan!
Nė krahasim me mijėvjeqarin qė jetojm, kjo nuk i bie aspak mė ndryshe si ajo nė kohėrat e Xhaxhait.
Sot pulat e rrethit vojten nė numer tė madh duke thyer rekordin me 1000 vezė mė shumė!

Giovanni
19-05-09, 12:40
http://img90.imageshack.us/img90/4918/dkc16ne.jpg
http://img158.imageshack.us/img158/4163/1ba7.png
http://img351.imageshack.us/img351/1356/1lz0.jpg
http://img64.imageshack.us/img64/4153/5st9.jpg
http://img268.imageshack.us/img268/6551/2hw2.jpg
http://img519.imageshack.us/img519/4953/3lw1.jpg
http://img304.imageshack.us/img304/7828/4lv3.jpg
http://img304.imageshack.us/img304/6096/6px2.jpg

Giovanni
19-05-09, 12:41
http://farm3.static.flickr.com/2424/3545277814_f3c3d4f223_b.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3296/3544470007_79b0bb754d_b.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3625/3545279212_067e40ddd5_b.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3350/3545279770_479b82e82f_b.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3580/3544471967_ebb7000c39_b.jpg

Giovanni
19-05-09, 12:43
http://farm4.static.flickr.com/3381/3526034176_1493032cc3_b.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3581/3526031980_0f7d487683_b.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3317/3526030090_deacdb15fa_b.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3602/3525222141_788cdf8907_b.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3582/3525220683_e4166916a1_b.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3298/3526025858_bfbf868327_b.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3377/3525218247_085158868f_b.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3326/3526023310_26c8d8e9e7_b.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3355/3525237843_1c428936ab_b.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3586/3525235791_5aac716aeb_b.jpg

Giovanni
19-05-09, 12:44
http://farm4.static.flickr.com/3594/3526040536_6f30898ce1_b.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3577/3526039122_7e9d3a3bd8_b.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3619/3525230697_468148d096_b.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3319/3525229417_d986461a27_b.jpg

Giovanni
19-05-09, 12:45
http://farm4.static.flickr.com/3571/3499579915_2384aaf303_b.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3636/3500397434_d53b7c658b_b.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3643/3500397164_42af4463d5_b.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3602/3500396914_8a6e8801b1_b.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3359/3499579017_47475b5ece_b.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3628/3499578841_aaf53c156c_b.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3401/3499578707_897673b041_b.jpg

egiiiii
19-05-09, 13:48
giovanni flm shum je shum i mir te pershendes kalo mir.

Fshatari
31-05-09, 09:50
Sot (e diel) mbahet ceremonia festive e hapjes zyrtare tė njėrit krah tė autostradės Durrės - Kukės - Morin, pas shpimit tė tunelit tė Kalimashit, pėr tė vazhduar mė pastaj pėr nė Prishtinė, ku do tė jenė tė pranishėm pėrfaqėsues tė lartė tė Qeverise sė Shqipėrisė dhe asaj tė Kosovės, tė prirė nga kryeministrat Sali Berisha dhe Hashim Thaēi. Hapja e kėsaj rruge e cila i ka kushtuar qeverisė shqiptare mbi 1 miliard euro, shkurton afėrsinė e Kosovės me Shqipėrinė, saktėsisht qasjen nė Durrės pėr vetėm 3 orė.
Ceremonia e pėrurimit tė kėsaj rruge do tė mbahet nė mesditė, kur Berisha dhe Thaēi nė mėnyrė simbolike do tė takohen nė mes tė tunelit tė sapohapur tė Kalimashit, i cili ka njė gjatėsi prej 5.6 kilometra.
Sipas agjendės pėr ceremoninė e sotme Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha fillimisht do tė mbėrrijė nė Thirrė sė bashku me njė grup prej 20 vetash (pėrfaqėsues tė qeverisė dhe kabinetit tė tij) qė e shoqėrojnė.
Ndėrkohė qė Kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi dhe grupit prej 20 vetash (pėrfaqėsues tė qeverisė dhe kabineti i tij) qė e shoqėrojnė do tė mbėrrijnė nė Kukės.
Pikėrisht nė mesditė Kryeministri i Shqipėrisė, Berisha pėrshkon tunelin, duke hyrė nga Thirra, ndėrsa Kryeministri i Kosovės, Thaēi pėrshkon tunelin, duke hyrė nga ana tjetėr, Kukėsi.
Kėshtu qė takimi i dy Kryeministrave. z. Berisha e z. Thaēi do tė bėhet nė mes tė tunelit, pas shembjes sė murit, qė do tė hapė rrugėn pėr tė lidhur dy kahet e tunelit.
Mė pastaj, pas pastrimit tė zonės nga BEJV, dy kryeministrat dhe grupet qė i shoqėrojnė do tė takohen me njėri- tjetri dhe do tė pėrshkojnė nė kėmbė 100 metėrshin e fundit drejt hyrjeve tė tunelit nga zona e Kukės.
Natyrisht do tė mbahet edhe konferenca e pėrbashkėt pėr shtyp e dy kryeministrave, z. Berisha dhe z. Thaēi, nė podiumin e ngritur nė hyrjen e tuneleve, nė zonėn e Kukėsit.
Siē ju kemi paralajmėruar edhe mė herėt, Radio-Televizioni Publik i Kosovės do tė bėjė transmetimin e drejtpėrdrejtė tė kėsaj ngjarje.

RTK
31 maj 2009

Pupi
31-05-09, 10:08
Kur Mo !!!

Derisa punėt e mira vijnė avash avash, do thoshte populli., mua sikur nuk ma kap tė besoj pėr kėtė projekt "ėndėrr".
Edhepse dėshmitarė qė kam parė pjes tė rrugės tė zgjeruara, ca ura tė ngritura, dhe kėto fotografi nga Gjini kėtu, Unė prap se prap nuk mundėm ta besoj qė do ta pėrjetoj njė ditė tė tillė, ku ta pėrshkoi rrugėn Durrės-Prizren pėr 3 orė.

Obobooooo...... do thoshte dikush, ēi'ndodhi Pup pesimistit , pse i gjithė ky optimizėm tash lidhur me rrugėn ?
E pra !

Fshatari
31-05-09, 10:26
Kur Mo !!!

Derisa punėt e mira vijnė avash avash, do thoshte populli., mua sikur nuk ma kap tė besoj pėr kėtė projekt "ėndėrr".
Edhepse dėshmitarė qė kam parė pjes tė rrugės tė zgjeruara, ca ura tė ngritura, dhe kėto fotografi nga Gjini kėtu, Unė prap se prap nuk mundėm ta besoj qė do ta pėrjetoj njė ditė tė tillė, ku ta pėrshkoi rrugėn Durrės-Prizren pėr 3 orė.

Obobooooo...... do thoshte dikush, ēi'ndodhi Pup pesimistit , pse i gjithė ky optimizėm tash lidhur me rrugėn ?
E pra !
60 vjet rresht shqiptaret jane mbajt te izoluar nga e gjithe evropa lav...! Dita e sotme shenon fitoren e dyte me te madhe(pas antaresimit ne Nato)te kombit shqiptar.Shuplaka behet shume e nxehte kur kihet para sysh se pas kesaj vepre madhore e madheshtore ndodhen dy ndermarrje dhe dy ekipe ingjenjeresh: shqiptare dhe amerikane. Kane aresye te ēmenden fqinjet e shqiptarve, skllavet e jugut dhe mbeshtetesit e tyre ne disa vende perendimore.
"Koha po punon per shqiptaret". PO, po edhe shqiptaret po punojne per vetveten.Popull me shume merita eshte kombi i fuqishem shqiptar, pa dyshim.

Zana_ch
31-05-09, 14:34
Kur Mo !!!

Derisa punėt e mira vijnė avash avash, do thoshte populli., mua sikur nuk ma kap tė besoj pėr kėtė projekt "ėndėrr".
Edhepse dėshmitarė qė kam parė pjes tė rrugės tė zgjeruara, ca ura tė ngritura, dhe kėto fotografi nga Gjini kėtu, Unė prap se prap nuk mundėm ta besoj qė do ta pėrjetoj njė ditė tė tillė, ku ta pėrshkoi rrugėn Durrės-Prizren pėr 3 orė.

Obobooooo...... do thoshte dikush, ēi'ndodhi Pup pesimistit , pse i gjithė ky optimizėm tash lidhur me rrugėn ?
E pra !


http://www.ipko.net/ipko_portal/site/docs/news/photo/rreshen-kalimash.jpg

RRĖZOHET MURI QĖ NDAN SHQIPĖRINĖ ME KOSOVĖN
Nė orėn 12. 15 minuta kryeministri shqiptar Sali Berisha dhe kryeministri Kosovar Hashim Thaci kanė shtrėnguan duart nė mes tė tunelit tė Kalimashit.

Kryeministrat do tė pėrshkojnė mė kėmbė 100 metėrshin e fundit drejt hyrjeve tė tunelit nga zona e Kukėsit, ku dhe do tė mbajnė njė konferencė shtypi.

KUKES- 12:18 Rrėzohet muri qė ndan Shqipėrinė me Kosovėn. Nė orėn 12. 15 minuta kryeministri Berisha dhe kryeministri Hashim Thaci kanė shtrėnguan duart nė mes tė tunelit tė Kalimashit. Kryeministri Beisha i shoqėruar nga delegacioni i tij hyn nė tunel nga Thirra ndėrsa kryeministri kosovar Hashim Thaci dhe delegacioni i tij u nisėn nga krahu i kundėrt nga Kukėsi. Kryeministrat do tė pėrshkojnė mė kėmbė 100 metėrshin e fundit drejt hyrjeve tė tunelit nga zona e Kukėsit, dhe mė pas do tė zhvillojnė dhe konferencėn pėr shtyp
Nė tunelin e Kalimashit, pjesė e autostradės Durrės- Kukės- Morinė gjithēka ėshtė gati pėr ceremoninė e inaugurimit qė do tė nisė sot nė mesditė.

Ora10:51 Kukės, Berisha e Thaci takohen nė Kalimash
Dhjetėra qytetarė, simptaizantė tė PD-sė dhe gazetarė ndodhen aty pėr tė pėrcjellė hapjen e kėtij tuneli, njė ndėr veprat mė madhore inxhinierike tė Shqipėrisė. Nė Kalimash, ndodhen edhe deputeti i Partisė demokratike tė Kukėsit, Fatos Hoxha, kryetari i Qarkut, Shefqet Bruka, dhe kryetari i Bashkisė sė Kukėsit, Hasan Halilaj. Ndėrsa nuk kanė mbėrritur ende delegacionet e kryesuara nga kryeministrat pėrkatės, nga Tirana e Prishtina.

Korrespondeti i NEWS24 nė Kukės thotė se deri nė kėtė moment nuk vihet re asnjė pėrfaqėsues i Partisė Socialiste, apo depitet. Ceremonia pritet tė nisė nė orėn 12:00 kur Kryeministri i Shqipėrisė do tė pėrshkojnė tunelin, duke hyrė nga Thirra, ndėrsa kryeministri i Kosovės do tė pėrshkojė tunelin duke hyrė nga ana tjetėr, Kukes. Ata do tė takohen nė mes tė tunelit dhe mė pas do tė pėrshkojnė mė kėmbė 100 metėrshin e fundit drejt hyrjeve tė tunelit nga zona e Kukėsit, ku dhe do tė presin shiritin dhe do tė mbajnė konferencėn e pėrbashkėt pėr shtyp.

Ora 08:53- Kukės, Berisha e Thaci sot nė tunelin e Kalimashit
Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha dhe ai i Kosovės, Hashim Thaci do tė udhėtojnė sot drejt Kukėsit pėr tė marrė pesė nė inaugurimin e tunelit tė Kalimashit, 5.6 km pjesė e autostradės Durrės- Kukės- Prishtinė.

Delegacioni i kryeministrit Berisha pėrbėhet nga 14 ministrat e tij dhe kandidatėt e PD-sė pėr zgjedhjet e 28 qershorit.

Ceremonia zyrtare pritet tė kthehet nė njė miting madhėshtor, pėrgatitjet e tė cilit kanė nisur njė javė mė parė.
Kryeministri i Shqipėrisė pritet tė pėrshkojnė sot nė orėn 12:00 tunelin, duke hyrė nga Thirra, ndėrsa kryeministri i Kosovės do tė pėrshkojė tunelin duke hyr nga ana tjetėr, Kukėsi. Ata do tė takohen nė mes tė tunelit dhe mė pas do tė pėrshkojnė mė kėmbė 100 metėrshin e fundit drejt hyrjeve tė tunelit nga zona e Kukėsit.

Rruga e re do tė kalojė nė akset Durrės- Vorė- Fushė Krujė- Milot- Rrėshen- Reps- Thirrė- Kalimash- Kukės- Morinė. Gjatėsia totale e rrugės ėshtė 170 km.

Nė ceremoninė e sotme do tė inaugurohet hapja e njėrės korsi tė autostradės Durrės - Kukės - Morinė, pėr tė vazhduar mė pastaj pėr nė Prishtinė.

Autostrada Durrės- Kukės, njė projekt i qeverisė shqiptare, ėshtė vepra mė e madhe inxhinierike nė Shqipėri qė ka kushtuar mbi 1 miliardė euro. Shpejtėsia e planifikuar pėr tė ecur nė kėtė rrugė ėshtė 80- 100 km /orė. Pjesė e kėsaj rruge me dy korsi janė 27 ura. Autostrada do tė jetė gati 45 km mė e shkurtėr se rruga ekzistuese drejt Kosovės, dhe koha e udhėtimit do tė reduktohet nė dy orė, nga gjashtė orė qė ėshtė sot.

Punimet pėr hapjen e kėtij tuneli nisėn dy vjet mė parė kompania amerikane “Bektel” dhe kompania nėnkontraktuese turke “Enka”, dhe u punėsuan rreth 3400 punonjės, shumica shqiptarė, si dhe nė funksion tė vazhdimit normal tė punės u vunė mbi 1300 mjete tė llojeve tė ndryshme

Dhjetėra gazetarė nga Kosova janė vendosur qė prej ditės sė djeshme nė qytetin e Kukėsit, pėr tė ndjekur nga afėr ceremoninė e inaugurimit, si dhe do tė marrin pjesė nė konferencėn e pėrbashkėt pėr shtyp qė do tė organizohet nga tė dy kryeministrat.

shfletuesi_
31-05-09, 15:26
More tregomeni sa ish hyrja nepėr ketė autoudhė... asi Autostradė...

Pupi
31-05-09, 18:51
Kur Mo !!!

Derisa punėt e mira vijnė avash avash, do thoshte populli., mua sikur nuk ma kap tė besoj pėr kėtė projekt "ėndėrr".
Edhepse dėshmitarė qė kam parė pjes tė rrugės tė zgjeruara, ca ura tė ngritura, dhe kėto fotografi nga Gjini kėtu, Unė prap se prap nuk mundėm ta besoj qė do ta pėrjetoj njė ditė tė tillė, ku ta pėrshkoi rrugėn Durrės-Prizren pėr 3 orė.

Obobooooo...... do thoshte dikush, ēi'ndodhi Pup Optimistit , pse i gjithė ky Pesimizem tash lidhur me rrugėn ?
E pra !

Sepse fukaras qė s'shtė mėsua mė u gėzu, edhe kur ulet tė ngrėnė bukė i qesin hundet gjakė (e se lėnė rahat tė ha, po pati ēfar kuptohet ?).

e sa pėr Koston (sa kushton) qė do ti pritet kalimit tė kėsaj autostrade, unė e paguaj me plot dėshirė.

Oqeani
31-05-09, 21:54
http://www.presheva.com/foto/dites/2009/tunerlidurrsmorine-1.jpg

Oqeani
31-05-09, 21:54
http://www.presheva.com/foto/dites/2009/tunerlidurrsmorine-2.jpg

Oqeani
31-05-09, 21:55
http://www.presheva.com/foto/dites/2009/tunerlidurrsmorine-3.jpg

Tomori
19-06-09, 12:20
http://www.mpptt.gov.al/images/rruga/harta.jpg

Pupi
22-06-09, 21:23
E kam ndermend sivjet tė marrė ni udhė me makin, ani tash Autostrada....
A ē'paskam me "fluturue", unė jam shkue kam se lėre mo tash.

A KA NDONJĖ QĖ VEQ I KA RA AUTOSTRADES ME ME MAKIN ???

Giovanni
25-06-09, 08:41
mms://video.rtklive.com/lqendrore/speciale_2406.wmv (bej Copy/Paste)

Pupi
10-07-09, 20:48
E kam ndermend sivjet tė marrė ni udhė me makin, ani tash Autostrada....
A ē'paskam me "fluturue", unė jam shkue kam se lėre mo tash.

A KA NDONJĖ QĖ VEQ I KA RA AUTOSTRADES ME ME MAKIN ???

Paj si (zakonisht) ne Shqiptarėt qė i lėmė punt n'gjysmė gjithmonė, Autostrada ishte lėshuar n'qarkullim, me nga pak pengesa aty kėtu.
Po tė bėje njė krahasim me atė para njė muaji, tė dukeshe vetja sikur je diku nė E 45/55 tė Evropės !

4peace
29-07-09, 19:56
*

Gjithė kjo reklamė...
...mė tepėr kish qenė fushatė parazgjedhore e Salės se sa kryerje e kesaj rruge.
Kishte kėtu edhe aq shumė punė, sa qė me dashtė apo me mundė, Thaēi mund ta kryejė pjesėn kosovare para Salės.

Nė Kosovė i bie shumė mė lirė, kėshtu edhe mund tė kryhet me shpejt po tė kishte vullnet dhe mundėsi (materiale).

*

shfletuesi_
29-07-09, 20:00
Valla bilah nuk di une anej knej vetem nja e di qe rren ish per 2 ore ne durres une vlla 4 ore mezi shkova :( sdi njerezit qysh po shkojn po fluturojn a qka po bajn se di...

4peace
29-07-09, 20:07
*

Une i bona gati 8 orė Gjilan-Durrės, kurse, prej kufirit deri ne Durres afer 4 ore.

Ata me kerra t'lėshuem mos t'nisen fare, se, perndryshe pjesa e poshtme e kerrit i mbtetet rrugeve te Shqiperise.


*

shfletuesi_
29-07-09, 20:10
*

Une i bona gati 8 orė Gjilan-Durrės, kurse, prej kufirit deri ne Durres afer 4 ore.

Ata me kerra t'lėshuem mos t'nisen fare, se, perndryshe pjesa e poshtme e kerrit i mbtetet rrugeve te Shqiperise.


*

hahahha po thu qe veq rrotat i mbesin deri ne durres a....

Pupi
29-07-09, 20:10
E pro, per qata une ju turra Salės qė i "vodhi" zgjedhjet...
Le qe na mashtroi ne, e mashtroi Shqiprin, ja pam sherrin edhe ne liberalizimin e vizave (s'paku Shqipria t'ishte pranue!).

shfletuesi_
29-07-09, 20:36
E pro, per qata une ju turra Salės qė i "vodhi" zgjedhjet...
Le qe na mashtroi ne, e mashtroi Shqiprin, ja pam sherrin edhe ne liberalizimin e vizave (s'paku Shqipria t'ishte pranue!).


Haha eiiii shyqyr qe s'kan hy ne Be ata se s'na kishin lan me u fut ne shqiperi pa passosha edhe nashta ish dasht vize me kerku perpara..

Pupi
29-07-09, 21:00
Haha eiiii shyqyr qe s'kan hy ne Be ata se s'na kishin lan me u fut ne shqiperi pa passosha edhe nashta ish dasht vize me kerku perpara..
Jo ata ta besoj plotsishtė.
Por ka nji gjė tash qė jemi marrė vesh, njiher e pėrgjithmonė!
Shqiptarė ėshtė ēdo njeri qė e ndien vehten Shqiptarė !

qė donė me thanė nė pėrkthim, mundet edhe ta qeveris shtetin. Hala ma detajisht me perkthye i bjen, Neser mundet Kryeministri i Shqipris me kanė me vendlindje nga Shkupi Tetova apo edhe Ulqini !

Virti
29-07-09, 21:14
une pas 3 oresh e 15 minuta isha ne shtepi... :cool: