PDA

View Full Version : Per Ju Lamera ! E dini kush jeni !


admin
10-10-06, 19:28
Ju pershendes i dashuri Lamer. Qe pra menjihere po ja filojme. Fillohet me Rregullen 1, sepse eshte e para. Pra numer 1. Jo numer 2 ose 3, por numer 1(nje, one, ajnc, uno).

Rregulla 1.
OP-i ka gjithmon te drejte. Ai/ajo qe e ka @ para nick eshte OP dhe ka fuqi/drejte me te mundu sa ka qefe. Po de po, e di, e di qe "...seshte mire ashtu!". Po e di qe: "...qka po mendon ai qe eshte?!!??!". Por ky eshte IRC, jete virtuele, plus, une nuk i kom zbulu keto rregulla, tjeter kush i ka zbulu, Ajnshtajni me duket sjom i sigurt (krejt eshte relative). Nese nuk te pelqen shko ne Disco. Po thojne mire po bohet. Ma mire te del, besom.
Rregulla 2.
Nuk ka Rregull 2, por perseritet Rregulla 1. Prap. Po, e di qe pa lidhje, vetem se keto jane rregullat. Une si kom zbulu. Nese nuk ju pelqejne dergojeni nje email ne: [email protected]
Rregulla 3.
Mos fol pa lidhje! E verejtet se nuk e perdora formen: "nuk ishte dasht me fole pa lidhje" por e perdora kete eksplicito-kembengulese-urdheruese MOS!! sepse menjeher hyn ne pune Rregulla 1. Ma mire shko ne Disco, ose email personin e lartepermendur...
Rregulla 4.
Mos shkruni shume rreshta nje pas tjetrit sepse behet "vershime" (mire e paska perkthy qeky, po valla) ose FLOOD i cili flood eshte me se i papershtatshem per lexim dhe plus ne IRC zakonisht nuk ka te verber dhe ska nevoje me "flood". Nuk e di a e verejtet formen eksplicito-kembengulese-urdheruese MOS!!? Perndryshe vjen ne shprehje Rregulla 1 e blla blla blla... mos ta perseris tash edhe une :))
Rregulla 5.
Mos folni fjale banale, si per shembull .... aaaa per pak i thash :)). Pra fjalet qe zakonisht shkruhen me *$%^&** ne stripa MOS i perdorni. Perndryshe ne forme hyn dhe aplikohet Rregulla 1. Prap e perdora formen eksplicite MOS!!, tash po e dini edhe vet, nese nuk ju pelqen ose email ose blla blla blla...
VEREJTJE: si duket me se shumti po u perdorka Rregulla 1. Po me siguri. Prandaj ata qe kane OP (ose @ ose "lule":) duhen me u zgjidhe me kujdes e jo shkel e shko qe te mos vije deri te situata ku PAPEQET (te mirenjohur ne popull) bahen OP-a dhe e perdorin Rregullen 1 pa meshire. Fatkeqesisht nganjehere kjo rregull perdoret me shume te drejte, per shkak te PAPEQVE te siperpermendur te cilet deshirojne me pase OP. Pra ka PAPEQ pa dhe PAPEQ me OP. Ketu bazohemi vetem ne PAPEQ pa OP.
Rregulla 6.
Ne kanal ka BOT-a. Ne kanal, e jo dhome - "room", sepse dhoma ka ne Hotel (pa pa pa qeky po dika Inglisht) nganjehere jane disa @ te cilet nuk jane persona fare! Jane hmmm kinse persona, maqina, robota, BOT-a. Keto jane programe te cilat startohen ne maqina me sistem operativ Unix (zakonisht, megjithese kom pase BOT te DOS-it nifar vakti) dhe te cilet jane te pamershishem ne implementimin e Rregulles 1. Ma zi se KFOR-i jane! Kta BOT-a jane ilaq (medikament) per PAPEQET e mirenjohur. Ktu nuk ndihmon as dergimi i emailit personit te mirenjohur: [email protected] Kta, BOT-at pra, jane, siq thuhet nganjehere ne IRC: bala! Mundisha te Kaqanikut. Frajera, kodosha e dejuza te Pejes. Bala te Podujeves. Spo di mo qysh me i quajt...Zot?? Per IRC, normal. A e thash qe kta Rregullen 1 e kane ne xhep te vogel? Po, e ceka ate. Me kta ska hajgare. Kta bre djale/qike/PAPEQ (posaqerisht PAPEQ) qepojn si Tomahavkat! Kane me siguri uranium a diqka, nuk e di, si kom zbulu une.
Rregulla 7.
Ipet OP PAPEQIT. Kjo rregull aplikohet kur ne kanal ka shume te tipit PAPEQ. Papeqet jane si magnet te te njejtit polaritet, shtyhen (si gjoja) ne mes vedi. Prandaj shpesh ndodh qe ne kanal ka Papeq me OP. Shume shpesh. E keqja e kesaj rregulle eshte se Papeqi me OP i mundon dhe i sheron komplekset e veta ne njerez normal (shumicen e kohes). Keta, pastaj, hidherohen dhe fillojne te tregojne simptome Papeqore. Nese njeriu normal mundohet nga Papeqi me OP mund te dergon email ne adresen : [email protected] ose [email protected] ose ne instance te fundit: shko ne Disco. Po thojne mire po bohet.
Rregulla 8.
Qysh po ju duket deri tash? Nese keni haru Rregullen 1. qe nje rekapitulim i shkurt: OP-i ka gjithmone te drejte.
Rregulla 9.
Mos u idhnoni se kuj bytha sja ndin per idhnimin e juaj. Zakonisht njerezit idhnohen me OP-era per shkak te implmentimit te Rregulles 1. Por nese se keni mare vesh gjer tani, Rregulla 1 eshte paramaunt. Me qene te gjithe njerzit normal, nuk kishte pase nevoje per OP-a, por per shkak te disa PAPEQVE te mirenjohur Rregulla 1 vlene. O vlene, pasha ty!
Rregulla 10.
Nese idhnoheni - siqime!! Nese nuk ju pelqen se si njerzit sillen me ju ne kanal, qeleni nje te juajin, edhe bahuni OP-era. Nese nuk ju pelqen Administrimi i rrjetit (serverave - per lamera) blejeni/vjedheni/punojeni rrjetin e juaj edhe aty behuni ...ku e di une...qka te doni, OP, IRCop, lamer...pune per ju. Spo du me dite. Ose, shkruani atij personit ne [email protected] ose [email protected] i cili me siguri do tju ndihmoj.
Rregulla 11.
Shfrytezuesit e AOL jane Lamera!! Ska nevoj per elaborim, krejt pajtohen dhe e kuptojne kete.
Rregulla 12.
MOS SHKRUANI ME GERMA/SHKRONJA TE MEDHA TERE KOHEN. Kjo eshte verejtur me se shumti tek PAPEQET dhe AOL shfrytezuesit. Kushdo qe shkruan me germa te medha tere kohen - eshte lamer. I madh bile. Me germa te medha shkruhet nese deshironi te ngritni zerin (bertime, piskame) e eshte e pamundur qe tere kohen keni nevoj te britni, perveq nese jeni lamer. Prandaj, zakonisht OP-at ju qesin nga kanali e ju thejne koken me ban sepse me shkru me germa te medha eshte llejm (lame) plus menzi lexohet. Lamerat zakonisht pas ban-it te tille quditen pse jane te ban-uar (ue, e shpika nje thanje te re), por sesht per t'ju zene per te madhe sepse ata jane lamera. Ne popull ky lloj shkrimi me germa te medha eshte i njohur si : "pa lidhje" ose "a tu ka prishe tastatura".
Rregulla 13.
E quajtur edhe Baksuz Rregulla thot se: IRCop osht Zot! A me elaboru more? Apo jo? Zoti: Qenje hyjnore, fuqi e pa cenushme, qe thojne ne Peje: njeri me bole! (perveq nese IRCop eshte femer, e qe ne ate rast ne Peje nuk thojne asgje).
Quket Baksuz Rregull sepse kush nuk i permbahet: eshte baksuz.
Rregulla 14.
IRC-ja nuk eshte demokratike. Hiq nuk ka demokraci ne IRC. Nganjehere ndodhe qe ka demonstrata ne kanal por keto shuhen ne menyre ma mizore me metoda te ndryshme si psh. +m, +i, ban, kill, gline, kline (jo jo, spo shaj, kto jane terminat qe perdoren per nder!)...Si duket ai qe e ka zbulu IRC-ne ka qene diktator i madh.
Rregulla 15.
Armiq tane jane shkijet. Shkijet, pra, i kemi armiq. Per te luftuar kunder shkijeve lejohet te behet pakt edhe me dreqin vetem e vetem me i luftu. Pra kur jane shkijet ne pytje, lejohet qe vete Dreqi te jet miku yne. Me shkije kumbari ska. Kete rregull (interesant!) e kuptojn si Papeqet ashtu edhe AOL shfrytezuesit (lameret me nje fjale), per kete shkak, lameret lejohen te flasin ne serverat/kanalet tona. Bile bile, keta lamer, nuk ngucen gjer sa ti shprehin simptomet e semundjes se vet lamereske, ku me ate rast nuk ka mundesi tjeter pos implementimit te Rregulles 1.
Rregulla 16.
Lameret (Papeqet dhe AOL shfrytezuesit) mund te sherohen! Perkunder besimit se kjo semundje eshte gjenetike, une personalisht besoj se kjo semundje eshte e sherueshme!! Kete e flas nga eksperienca e gjate me keta paciente. Sherimi eshte i gjate dhe i mundimshem me implementim e kombinacionit te nervave dhe inzhekcioneve (Rregulles 1) ne koke. Ka side-efects te ketij sherimi sepse virusi lameresk mbetet ne organizem dhe kohe pas kohe shfaqet ne siperfaqe, por pasi qe koha e inkubacionit eshte shume e shkurt, lehte menjanohet. Kta pacient duhet te mbahen tere kohen nen kontrolle sepse, si thuhet ne popull: "s'ju dihet".

admin
10-10-06, 19:29
Pytje-Pergjegje
P. Pse i ke ba keto Rregulla ne asi forme thuase jemi na imbicila?
P. Keto rregulla VLEJNE edhe si kom bo une. Nese je ne asi niveli ku ki nevoj me i lexu keto rregulla sepse nuk i ke dite deri tash, atehere pernime koke imbicil!


P. Qka te bej, nje nga OP-at po me mundon?
P. Ka dy mundesi: 1.Ignoroje ose 2.Shko ne Disco


P. Po me shane njeni ne mesazh, qka te bej?
P. RTFM.


P. A bon me u ba edhe une OP, e me i kick njerzit se po ta thejke?
P. Jo!


P. O pash Zoten a bon me e u ba OP e me i kick njerzit e mu knaqe?
P. Jo! Nese don OP kerkoje pasvordin nga [email protected] ose [email protected], kta me siguri do te ndihmojne.


P. Kom qene OP e ma ka heke ky "idioti". Po nuk bon kshtu!!
P. "Idioti" qe ta ka jepe OP bash koka idiot.


P. Po du me pase OP, pike!!
P. Ok, shtype ALT-F4 ose "/quit I am lame" nese je ne Windozz e nese nuk je me siguri nuk pyt qesi sende.


P. Sje ka mer vesh ti po doket, ama OP se ta kalli komjuterin!!!
P. Kjo ne popull eshte e njohur si Poste e Zeze (qfar perkthimi, a?) edhe ate Cveks stile. Kta jane te njohur si Lamers of the Year, The biggest of the biggest, The creme de la creme of lameness. Nese "na" nevoitet OP ne do te ju kerkojme, ska nevoj me na tarllashkate :). Ne spa?


P. Une jom haker, a e din? Ama OP tash.
P. Le mos ma lodh bythen!


P. O kom me ti smurf krejt BOT-at (serverat) veq qi koke qesi papaki!
P. Papak je vet, edhe po e dishe qe je. Nese mendon qe eshte mire me smurf veq perpara :)). Knaqu, vetem mos mu paraqit ma kurre sepse ne /ignore je. Ah, po nime, ban e ki deri sa te shkelqej Dielli.


P. Qy ti djalo/vajze, i kom disa BOT-a (servera) po du me u bashku me ty. A bon?
P. Jo!


P. E, a te shkoj te boj "reklama" ne servera/kanale tjere e ti ma jep OP, e tona une ndihna si Macho Man edhe i kick njerzit, a?
P. Ma lame se qekjo ska ne Bote! Te lutem nese shkon atje me bo "reklama", ri atje. Ketyre personave ne popull ju thuhet edhe "Fucking Lamers!" (kete term nuk e gjeta ne fjalor, lidhje skom qka dmth.).
P. Qy bre po folin syedisht, gjo spo mar vesh!
P. Gjuha zyrtare e IRC-se eshte Ingliterqja, por ne jemi Shqiptar prandaj gjuha zyrtare ne kanalet tona eshte shqip por mund te perdoret edhe Ingliterqja. Disa ne mes vedi flasin edhe syedisht, gjermanisht etj. Kjo eshte normale prandaj mos u boni nervoz nese nuk kuptoni sepse nuk flasin me ju, a po bre?
P. Po du diqka me thone qeti NICK qysh me ja bo bre?
P. Teksti ne kanal fillohet me emnin/nick te personit te cilit i eshte dedikuar mesazhi. Mos shkruj diqka pa e dite se kuj i dedikohet sepse askush nuk te pergjigjet. Psh. e shkrune: Nick: Ku je bre? (ja nisa me shkru seriozisht, e lamerat nuk me kuptojn, prit te shkoj ne ndonje kanal ku ka plot lamera te "infektohna" pakez).

Termet e perdorura
IRCop - Zot, atij
OP - djali i dajes Zotit
Admin - Qka po te vyne me dite? Se mer vesh ashtu kshtu.
IRC - Vallahe se di veq edhe me e dite ti se mer vesh
Server - Kamarijer ne Grand Hotel
Papeq - Papeq
Lamer - Papeqet dhe AOL shfrytezuesit.
Nick - Nika (vllau i Pashkut) prej rrethines se Gjakoves, i rame ne USA.
Syedezja - Eh, qesi ska as ne Pej. Far trupi ka ej! Uh uh...
smurf - Lloj shtaze ne Indonezi.
haker - ne popull te njohur si shoke te papeqit