PDA

View Full Version : Esad pashė Toptani II


Fshatari
13-10-06, 16:18
TIRANE-BEOGRAD (13 Tetor) –Spiro Koēi, diplomat karriere prej 14 vjetesh ne Ministrine e Puneve te Jashtme te Shqiperise mori dje dekretin e presidentit Moisiu per te shkuar me detyre si ambasador ne Serbi. Pas largimit te Petrit Bushatit nga detyra pak kohe me pare, ambasada ka mbetur pa ambasador, nderkohe qe kjo ndodh ne nje situate tejet delikate te marredhenieve mes Shqiperise dhe Serbise per ēeshtjen e Kosoves. Por dekretimi i ri per diplomatin Koēi ne detyren e ambasadorit, do t’i sherbeje me shume forcimit te marredhenieve te te dy paleve, pavaresisht qendrimeve te ndryshme qe ndahen per ēeshtjen e Kosoves.

Sikurse e ka pranuar edhe Mustafaj gjate bisedes telefonike me kreun e ri te OKB ēeshtja e statusit te Kosoves, do te jete pjese e axhendes nderkombetare per vitin e ardhshem, nje shtyrje qe u intereson serbeve por jo kosovareve. Por marredheniet Shqiperi Serbi, edhe ne kuadrin rajonal, si dy vende te rajonit te Ballkanit, duhet te intesifikohen. Ne kete aspekt, shume marreveshje jane ne proces dhe te tjera jane firmosur per bashkepunimin dypalesh. Ēuarja ne detyren e ambasadorit ne Serbi te diplomatit te karrieres Spiro Koēi mund te ndikoje ne fuqizimin e ketyre marredhenieve. Diplomati Koēi kohet e fundit ka punuar si drejtor i Pergjithshem ne Ministrine e Puneve te Jashtme duke mbuluar edhe ēeshtjet e Shqiperise ne OKB dhe vende te tjera. Ai ka nje eksperience te gjere ne marredheniet diplomatike dhe trainimin e kualifikuar per kete detyre"(Ballkanweb).

Nuk di a ju kujtohet ju a jo por nė momentin kur serbia ndodhej totalisht e izoluar, pas ēlirimit tė Kosovės nga ushtria e vetė, e mbėshtetur nga anglo-ameriakėt, njėfarė ilir(ēdo kush nuk ka tė drejtė tė emrohet kėshtu) meta(ky mbiemėr i ēoroditur prej bastardi i shkon pėr shtati)fluturonte me avionin e jatit mbi Kosovė dhe i shkonte nė ndihmė Millosheviēit duke vendosur sa mė shpejt mardhėnie diplomatike me autorėt e gjenocidit. Edhe sot, shtat vjetė mė pas, serbia mbetet e akuzuar pėr gjenocid nga bashkėsia ndėrkombtare, e nė kėtė kontekst, meqense skeda kriminale kundėr serbisė nuk ka pėrfunduar, shqipėria nuk ka qenė mirė tė lidhė mardhėnie diplomatike me kėtė vend sepse dikush mund ta konsideroj si "bashkvepruese" , prandaj edhe pėrgjegjėsinė duhet ta ndaj me mikeshėn e vjetėr.
Ky artikull sqaron shumė poshtėrsira tė kryediplomatit shqiptar, Besnik Toptan Mustafajit dhe tė gjithė politikės shqiptare ndaj Kosovės.
Kush e autorizoi fondamantalistin mustafa t'i telefonojė sekretarit tė ri tė OKB-sė lidhur me njė vend qė nuk ėshtė vendi i tij ? Kush i dha tė drejtėn tė pėrzihet nė punė tė brendshme tė Kosovės ? Kush beson se ekzistojnė tensione midis shqipėrisė e serbisė(krejt me shkronja t'vockla po i shkruej) kur ne e dim se i njėjti llob kundėr pavarėsisė tė Kosovės(kur e shkruani emrin e kėtij shteti tė pavarur e sovran fillone vazhdimisht me K tė madhe) fonancon edhe koshtunicėn edhe partinė demokratike tė sali berishės (tjetri tropojan).
Ky i fundit, para disa kohėsh erdhi nė Kosovė me iu sjelle pak materjal e pare artemijes pėr rindėrtimin e kishave tė shkatėrruara nga banditėt serb tė pėrtej urės.Nuk ia shoh pėr tė madhe se gruan (serbe e lindur nė shqipėri) duhet me shkue me u fal pak nėpėr depot e municionit ortodoks nėpėr Kosovė.Po ia shtoj edhe njź vėrejtje tė vogėl kėtij tė fundit : sherri i tij, Ish kryetari i Kosovės I.Rugova, nuk ka dasht me shkel kurrė trollin shqiptar sepse Rugova mendonte, dhe nuk gabonte (kurrė njeriut nė hak mos i hy) se shqipėria e kundėrshton me gjithė fuqinė qė ka krijimin e njė shteti tė dytė nė ballkan: fjala ėshtė pėr Kosovėn.
Nuk ka as njė javė, presidenti shqiptar moisiu(edhe kėtu po e la me t'vogėl) duhej tė takonte homologun e vetė kosovar, Fatmir Sejdiun, por ky takim u anullua sepse presidenti i shtetit tė pavarur e sovran tė KOSOVES, FATMIR SEJDIU, na qenka pak pa "qejf"!
Pasi u informova nė Prishtinė, m'u konfirmua se shqipėria e kishte anulluar atė takim se presidenti kosovar ėshtė nė formė shendetėsore shembullore. presidenti i shqipėrisė, moisiu, ndėrkaq, nuk paska anulluar takimin e rėndėsishėm tė shefave tė disa vendeve ballkanike nė kryeqytetin e shqipėrisė, beligrat.
krydiplomati shqiptar, besnik toptan veton koshtunic sollan mustafov ka vendos me e dėrgue tash njė ambasador nė beograd. Ēfarė do tė jetė roli i tij atje ?
- intensifikimi i fushatės kundėr krijimit tė shtetit tė Kosovės :i duhet kundėrvėnė intensifikimit tė pėrpjekjeve tė autoriteteve tė Kosovės pėr pranimin e saj si shtet tė pavarur e sovran (cf Kryetari i Kosovės, kryeministri, kryeparlamentari, kryetari i PDK-sė, vazhdojnė me takime tė rėndėsishme pėr realizimin e aspiratave tė kosovarve);
- shtyrja e afatit pėrtej 2006 (pėr kėtė punon ditė e natė mustafaj-koshtunica-shesheli-suroi-sollana...)nė mėnyrė qė Kosova tė mbetet "pjesė integrale e serbisė";
- me emrimin e njė greku nė beligrat, mustafa po e pranon para votimit kushtetutėn e re tė serbisė qė i fshin gjurmėt Kosovės.
Ky matrapaz ia tejkalon nė tradhėti edhe toptanit njė por nuk duhet tė harrojė kurrė se Avni Rrustemi ka lėnė shumė pasardhės qė dinė t'a qesin n'rrugė tė drejtė!

Fshatari
15-10-06, 11:15
Kush do ia ndal hovin kėtij matrapazi qė nė mėnyrė tė hapur vepron kundėr Kosovės !
Artikulli nė vijim (copy/past) konfirmon integralitetin e postimit tė fshatarit :


Shqiperi, Moisiu: Statusi brenda vitit. Mustafaj: Nė 2007Nga D.B


PARIS (15 Tetor) - Shteti shqiptar nuk flet nė njė gjuhė tė pėrbashkėt pėrsa i pėrket zgjidhjes pėrfundimtare tė statusit tė Kosovės. Pėrkundėr mėnyrės qė deri pak kohė mė parė ka pasur diferencime, sot, diferencimet bėhen tė qarta lidhur me kohėn se kur duhet tė vendoset nė mėnyrė pėrfundimtare pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės.
Kėshtu presidenti i Republikės Alfred Moisiu nė ēdo takim ndėrkombėtar qė kryen, ngulmon qė zgjidhja e statusit tė Kosovės tė bėhet brenda kėtij viti. Njė tjetėr artikulim jepet nga ministri i Jashtėm shqiptar Besnik Mustafaj i cili duke deklaruar gjithmonė e mė shpesh kohėt e fundit se ėshtė pėr njė politikė tė jashtme realiste, ka lėnė tė kuptohet se zgjidhja e statusit tė Kosovės do tė vijė vitin e ardhshėm, pra nė 2007.
Deklaratat
Qėndrimet e kėtyre dy njerėzve kryesorė tė politikės sė jashtme tė shtetit shqiptar, janė bėrė gjatė ditėve tė fundit. Dy ditė mė parė kreu i shtetit Alfred Moisiu, priti nė zyrėn e tij ish drejtorin e Ballkanit Perėndimor nė Komisionin Evropian, Reinhard Priebe, i cili erdhi nė Shqipėri nė njė vizitė pėrshėndetėse pėr shkak tė lėnies sė detyrės sė tij. “Presidenti nėnvizoi rolin konstruktiv qė vendi ynė po luan pėr ruajtjen e paqes dhe tė stabilitetit nė rajonin e Ballkanit, duke rikonfirmuar se dialogu, mirėkuptimi dhe fqinjėsia e mirė janė prioritete tė politikės sė jashtme shqiptare. Kreu i shtetit u shpreh se zgjidhja brenda kėtij viti e statutit tė Kosovės, qė ėshtė pavarėsia, do tė gjenerojė paqe dhe stabilitet nė rajon dhe mė gjerė” ėshtė deklarata e kreut tė shtetit, e zbardhur nga zyra e marrėdhėnieve me publikun pranė presidencės.

Por ndėrkaq, nuk mendon nė tė njėjtėn mėnyrė kreu i diplomacisė shqiptare Besnik Mustafaj. Madje duket se Mustafaj ėshtė i bindur, ose ka mė shumė informacion se kreu i shtetit Moisiu se zgjidhja e statusit tė Kosovės, nuk do tė vijė brenda kėtij viti, por gjatė vitit 2007. Dhe kėtė e ka bėrė tė qartė edhe gjatė njė telefonate qė ai ka zhvilluar pak ditė mė parė me kreun e ri tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara Ban Ki Mun. Ministri Mustafaj i kėrkoi zyrtarit tė ri tė OKB qė nė fillim tė punės sė tij, nė janar 2007, tė shtronte ēėshtjen e Kosovės. “Nė rast se kandidatura ime fiton, dosja e Kosovės do tė jenė nė tryezėn time si prioritet qė nė marrjen e detyrės dhe rekomandimet e Presidentit Ahtisari do tė jenė udhėrrėfyese pėr qėndrimet qė do tė marr nė tė ardhmen lidhur me kėtė problem tė rėndėsisė sė veēantė pėr organizatėn qė mund tė drejtojė” u shpreh kryediplomati koreanojugor".