PDA

View Full Version : Njė nobel shqiptar nė fiziologji


Fshatari
19-10-06, 18:03
Nėse ekziston tanimė njė temė e ngjashme, lus stafin e forumit tė fshijė postimin tim.
Fjala ėshtė pėr specialistin e fiziologjisė i cili fitoi ēmimin Nobel nė 1998. Eshtź autori i medikamentit mirė tė njohur : VIAGRA.

FERID MURADI

Ferid Muradi lindi me 14 shtator 1936 ne Whiting,Indiana Amerike nga prinder shqiptare.Ka graden M.D dhe Ph.D te cilat i mori te universiteti Western Reserve ne Cleveland ne vitet
1958-1965.Mori cmimin NOBEL ne vitin 1998 per zbulimin e tij te ilacit VIAGRA per impotence seksuale tek meshkujt.

Aresa ne web e Ferid Muradit eshte: http:girch2.med.uth.tmc.edu/faculty/fmurad/index.cfm