PDA

View Full Version : Aleks Stavri Drenova-Asdreni


Drinni
19-10-06, 20:36
Drinit

Drin o lumė, o i madh lumė
qė sjell valė,e gurė shumė;
Qė shkon udhės me buqime
dhe mbush malet me gjėmime;
Qė lag anash fusha e fshatra
Kur ti rėndėn me tė katra;
Pse je sot i egėrsuar
Vetullvrėjtur, zemėruar?
Vall' e ndien ti robėrinė
Qė ka mbytur Shqiptarin,
Vargonjė lidhur kėmbė e duar;
Nga tė huajt qe e rrethuan
Qė e prishen qe e dėrmuan,
Krejt qe ē'veshėn dhe e ropen
Dhe e thithen gjersa u ngopen?
Qė kur zoti tė ka bėr
Drin o lumė, i gjat, i gjėrė,
Shqipėris ē'i ka ngjarė
Ti tė gjitha i ke parė!
Se ēdo luftė qe ka krisur
Kundėr armiqėve qė ėshtė nisur
I pe mundjet plot shkelqime
Qė pėrmenden si kujtime!
Ata trimat e vėrtetė
Qė dėftonion se nė jetė
Kurr strembet Shqipėtari
Qė ka zemėr, gjak si zjarri!
Kohė e keqe apo e mirė
Mot i bukur apo i nxirė;
Qoft natė, qoft ditė
Si n'errsir si nė dritė;
I ke parė i ke dėgjuar
Kur pran teje ata kan shkuar
Dhe kaluar edhe mė kėmbė
T'armatosur gjer nė dhėmbė,
Luanė e Trima tė pavdirė
Kryelart , zemėrlirė!
Burr e grua, plak e djalė
Gjithė me zemėr jo me fjalė;
Si fatosa qė luftonin
Shqipėrin ta shpėtonin
Dhe tė lirė dhe tė mirė,
Plot me gaze, plot me hirė
Nė mes tyre rronin shkonin
Mėm atdhen s'e harronin!

vjeshta
03-11-06, 19:16
Vegim Perendimi


Me sy habie shoh tej largesiren
dhe rete nen vetull si dremitin,
shoh rrezet qysh e prekin erresiren,
me mijra shtiza syresh qe rreshqitin.

I lodhur dalngadale po zhduket dielli,
sikur dikush e heq pareshtur,
porsi nje liber i madh mbyll faqet qielli
me pamjet e madheshtise se tij te heshtur.

Dhe hije e murrme vjen me fletet hapur,
me hovin e paprehur t`ameshimit,
nder thonjet e saj shpirtin duke ma kapur
si bisha pa kurrefar perdellimi .

Del hena me syte e saj depertonjes
dhe me veshtrim te thelle me magjistari,
qdo send e namatis me hov qellonjes
me deh me plot menyra genjeshtari .

Ne heshtje dhe ne enderra bote se paprekur
e qaj mergimi e ndjenjave te mia,
me mendje tej pafundin duke ndjekur,
vezhgoj qdo yll ta shikoj mbi vigje e vija.

Nis endet dita prej pelhures zeze,
sa nates gjurme fare me si mbetet,
mbi toke, gjere shtrihet nje tryeze,
ku drita derdhet posht si ar qe tretet .

I dehur jam prej bukuris se dites,
prej kaltersise se qiellit te kulluar,
qe kqyr si qdo send me sy shetites,
plot etje te nje endjes se pashuar .

Drinni
03-11-06, 22:41
E shoh si derdhet rrezja magjistare
Nė faqet si mė puth me mall dashnoreje
Sikur qė lart njė dorė shpėtimtare
Qė lotet lajn njė emėr qė s'harrohet
Ma fal sėrisht atė qė dje ma more

Drinni
08-11-06, 20:45
Drinit

Drin o lumė, o i madh lumė
qė sjell valė,e gurė shumė;
Qė shkon udhės me buqime
dhe mbush malet me gjėmime;
Qė lag anash fusha e fshatra
Kur ti rėndėn me tė katra;
Pse je sot i egėrsuar
Vetullvrėjtur, zemėruar?
Vall' e ndien ti robėrinė
Qė ka mbytur Shqiptarin,
Vargonjė lidhur kėmbė e duar;
Nga tė huajt qe e rrethuan
Qė e prishen qe e dėrmuan,
Krejt qe ē'veshėn dhe e ropen
Dhe e thithen gjersa u ngopen?
Qė kur zoti tė ka bėr
Drin o lumė, i gjat, i gjėrė,
Shqipėris ē'i ka ngjarė
Ti tė gjitha i ke parė!
Se ēdo luftė qe ka krisur
Kundėr armiqėve qė ėshtė nisur
I pe mundjet plot shkelqime
Qė pėrmenden si kujtime!
Ata trimat e vėrtetė
Qė dėftonion se nė jetė
Kurr strembet Shqipėtari
Qė ka zemėr, gjak si zjarri!
Kohė e keqe apo e mirė
Mot i bukur apo i nxirė;
Qoft natė, qoft ditė
Si n'errsir si nė dritė;
I ke parė i ke dėgjuar
Kur pran teje ata kan shkuar
Dhe kaluar edhe mė kėmbė
T'armatosur gjer nė dhėmbė,
Luanė e Trima tė pavdirė
Kryelart , zemėrlirė!
Burr e grua, plak e djalė
Gjithė me zemėr jo me fjalė;
Si fatosa qė luftonin
Shqipėrin ta shpėtonin
Dhe tė lirė dhe tė mirė,
Plot me gaze, plot me hirė
Nė mes tyre rronin shkonin
Mėm atdhen s'e harronin!

.................................................. ............
.................................................. ............

Po sot vallė sot si janė?
-Kryeunjur an' e mb' anė!
Sot mė s'ėshtė ai zjarri
Qė e kishte Shqipėtari!
Ay gjaku qė vėlonte
Kur detyra ia kėrkonte,
Me njė fjalė e me njė besė
Pėr atdheun ai tė vdesė!
Pasurin ,gjėn mos ta kursejė
Trimėrin ta rrėfejė!
Sot njė heshtje e njė pėrtes
Me njė t'rrojtur nė shėrbesė,
Ėshtė i ftohur, ėshtė i ngrirė
Pa njė ndjenjė -Porsi i mpirė;
DHE NGA FEJA I VĖRBUAR
Rronė nė t'errėt i mbuluar!

~AmaZonA~
09-11-06, 10:50
Po postoj edhe une nje poezi nga Asdreni :smile:


Lulekuqja

Lulekuqja e mjera
Asgjekundi s’ka shtepi
E shkon jeten n’arrati
Ajo s’eshte si te tjera
S’ka stoli!

Fushes, kodres, del vetiu
Veres ngrohet, dimrit ngrin
Vete shkunde, vete mbin
Dhe, kur skuqe, vjen veriu
Dhe e perfshin

Neper kembe gjith’ e shkelin,
Vend ne kopshtet ajo s’ka
Dore ndihme kurrre s’pa;
As e mbjellin, as e vjelin
Shkoi u tha…

Po vec ngjyra e saj si zjarri,
Si nje yll qe xixellon
Tere bota e imiton
Eshte shenje per se mbari
Nga shikon

Ajo ngjyre kur ze shfaqet
Mbreti frone shkon e le
Njerez rober fare s’sheh
Vjen e drejta del ne faqet
Si Zot je

Ajo ngjyre nd’ato flete
Eshte shpresa qe tregon
Nje te ardhme q’enderron
Eshte flamuri yne vete
Qe valon!