PDA

View Full Version : Takimi EU-Rusia, Klima, Energjia apo Vlefshmėria e kontratave tė nėnshkruara


Drinni
20-10-06, 18:39
Sot nė Finland mbahet takim midis liderė shefave tė Bashkėsis Evropiane dhe Federates Ruse.
Jo pėr her tė parė kohrave tė fundit pranohet haptazi Se Bashkėsia Evropiane ėshtė e varur nga Energjia Ruse, duke cekur kėtu Gazin qė importon qė moti dhe krizat e reja botėrore tė derivatėve tė naftės.
Ndoshta dikush thot ēfar ka kjo me Kosovėn e kėtyre ditėve apo edhe Satusin pėrfundimtar. ĒFAR MENDONI JU?
Krizat Energjetike luajn njė rolė tė rėndėsishėm siē dihet nė ekonomin e vendėve tė zhvilluara industrialisht, KA MUNDĖSI LLOJ PAZARLLOKU MES UNIONIT EVROPIAN NĖ KURRIZ TĖ SHQIPĖTARĖVE?
REIS NĖ KINĖ, Korea veriore tenton tė hyj nė garen ATOMIKE. MUND TA PĖSOJM NEVE KĖTU DIĒKA?
MENDIMET E JUAJA...

Drinni
21-10-06, 18:03
25-sė Shefat e Shtetėve tė Unionit Evropian edhe pse me mund tė madhė treguan dje nė Lahti tė Finlandės njė bashkim kur jan nė pyetje qėndrimet EU-Rusia.
Edhe pse Presidenti Rus nuk miratoj asgjė nga Ratifikimi i Kartės Energjetike, marrėveshje kjo e vitėve '90-ta. Putin la tė sigurt se edhe nė tė ardhmėn Gazi dhe derivatet tjera do tė rrjedhin gypave drejtim Evropės.
Takimi i ardhshėm mė 24 Nėndor pritet tė sjell qartėsi mė tepėr tha Premieri Italian Romano Prodi, Ndėrsa me tė gjitha pritet te vazhdohet gjatė periudhės se marrjes sė Udhėheqjes sė Eu-sė nga Gjermania nė fillim tė tremujorit tė parė 2007.
Nė mbrėmjen para darkės, Gazetaret kureshtar duhet tė ken pyetur nikoqirin e takimit Kryeministrin e Finlandės,Matti Vannhanen ; Nėse do tė bėhet fjalė edhe pėr Statusin e Kosovės.
Me qendrim tė prer dhe me pak fjalė Vanhanen Shton:
Presidenti Ahtisaari nuk ėshtė duke punuar pėr Bashkimin Evropian, por pėr Kombet e Bashkuara.
Prandaj ē'do vendim i takon dhe OKB-sė dhe BE-nė do ta mbėshtes.

Edhe pse takimi pėrfundoi pa njė sukses tė madhė, njė gjė u arritė qė nuk besohej nga askush para se tė fillonte takimi Franca ,Gjermania dhe Polonia arriten tė flasin me njė gjuhė tė pėrbashkėt.
Nuk duam tė pėrjetojm atė qe pėrjetoi para pak kohe Ukraina tha Kanzelarja Gjermane Merkel, Ratifikimi i Kartės Energjetike nga 1994 ėshtė mė rėndėsi pėr neve, Por kjo ka tė bėj edhe me dėshiren Ruse pėr tė dėpertuar nė tregjet Evropiane.
Njė zyrtar tjeter duhet tė ket thėn: Ruset kan Gazin por neve kemi tė hollat:wink:
Shkruante Sot nė Ballinat e shtypit Gjerman.
21.10.2006