PDA

View Full Version : Vrasje


Drinni
22-10-06, 19:04
Kohė mė parė , nuk mbaj mend se nė ē'vit, pata shkuar nė njė spital psihiatrik tė qytetit, qė njerėzit shkurt i thonin "Ēmenduri", jo se kisha ndonjė dėshir tė zjarrėt tė vėrenja fatkeqet, po desha ti sillja njė pako tė vogel Xhaxhait tim, qė vuante i shkreti nga nervat. E mes atyre njerzėve, mė tė cilet i ndjeri Xhaxhai, -se i ndjeri vdiq mė vonė, kuvendonte e polemizonte aq sa me mundė tė kuvendoj e polemizoi njė i ēmendur,mua mė vėnė sytė te njė burrė shumė i vjetėr, me flok si kashtė, e mė sy tė thellė-tė thellė. Ai gjithmonė i lėvizte buzet dhe herė pas here, lėshonte njė britmė tė mbytur, qė dukej sikur dilte nga fundi i krahrorit tė tijė tė moēėm: " O, MĖ VRAVE, MORE MĖ VRAVE!" Pastaj heshte, kapuliste sytė dhe pėrseri lėvizte buzet e tija tė holla e tė lodhura. Zgjohej dhe nė ankth pėrseriste po tė njėjtat fjalė!

Sa ecja e mė kujtohej ai fatkeq, e tėra mė ishte ngulur nė kokė si gozhdė, hodha ca hapa mė ra diēka ndėr mend dhe qėndrova:
--Tė shkoj tė shohė kartelen e kėtij njeriu, thashė me vete dhe u ktheva nga rruga.
Natyrisht kartela aq tė sakta nuk shpresoja tė gjeja, porė diēka mundė tė nxirrja nga jeta e kėtij njeriu.
Vetėm njė frazė do ta veqoja nga biografia e tijė qė mė tėrhoqi vėmendjen:
"A.E nė viti 19... Vrau mė thik Mėsuesin e Gjuhės Shqipe......."

Dritėro Agolli 1964

Drinni
09-02-07, 22:56
Ata sytė thellė, ai kurriz i dalė, ajo britmė ,, o, mė vrave, more, mė vrave!'' dhe ajo fraz e shkėputur nga kartela, mė nxitėn tė shkruaj ca shėnime.
Berberi Musa Ēakeri, e kish patur rrojtoren mu nė rrugė. Berberėt e tjerė tė qytetit, ēuditėshin se si ky njeri, qė nuk shquheshe shumė pėr mjeshtri tė kulluar, tėrhiqte kaq shumė mushterinjė. Vinin pėr tu rruar edhe nga fshatrat, megjithėse kishin berberet e tyre. Musa Ēakeri rruante, tė tjerėt, qė mbushnin dyqanin, pinin duhan dhe kuvendonin. Pastaj kėta mushterinjė. pa pritur, Zhdukėshin dhe ustai i vinte kyēin derės.
Njėri nga berberet e qytetit i hyri maqoku nė bark, dhe nisi tė pėrgjoi ku shkonte Musai me mushterinjėt e tij. E njė ditė si pa tė keq pyeti ndihmėsin e berberit tė ēuditshėm, njė djalosh nja pesmbėdhjet vjeqėsh:
-More, desha t'i huazoja njė brisk Ustait tėnd, por nuk e gjej dot.
Ku ėshtė ?
Djaloshi i tha:
-Ka punė me mushterinjėt, shkojm bashkė.
Tė dy hapėn derėn dhe ngjitėn shkallėt qė tė qonin nga rrojtorja nė njė dhomė nė katin e dytė. Kolegu i tij shtangu nė vend. Nė dhomė ishin shtruar kėmbėkryq nja tridhjet burra- duhet thėnė se gjysma ishin tė parruar- me ca pllaka tė zeza pėrpara e diēka shkruanin, duke murmuritur nėpėr hund edhe usta Musai mbante nė dorė njė pllak tė tillė, ku kish radhitur ca germa tė mėdha, tė cilat ishin tė pakuptueshme pėr kolegun e tij.
More Musa,- i tha i posaardhuri, po ti qenke i poshtėr, or t'u mbyllt!
-Pse?
-Po pse or lumėmadhė, nuk mė ke thėnė edhe mua tė vijė e tė mėsoi si shkruhet e kėndohet gjuha shqipe ? Qenke i pabesė, or t'u mbyllt!
Burrat me pllaka shikuan njėri tjetrin, por nuk folen, Musa Ēakeri u shqetsua por iu pėrgjegj me gjakftohėsi:
-Po tė kesh qef urdhėro! Vetėm bli njė pllak tė till dhe njė kalem plumbi, njė nga burrat ngriti njė pllak dhe kalem pėr ta parė se si duket.
-Qė nesėr!
-Qė nesėr nuk vjen dot.
-Si?
-Nuk vjen dot se ne kemi ecur pėrpara. nja dy javė do tė mėsoi abecen ty veqmas, pastaj tė shkosh krahas kėtyre.
Oh, sa i zgjuat qė qenke more Musa. Nė katin e parė i rruake dhe i qethke mushterinjėt, kurse nė katin e dytė...Oh, ē'rrufjan!
-Dhe i sapoardhuri i shkeli syrin njėrit prej burrave me pllaka.
Musa Ēakėrri nuk foli, ndėrsa ndihmėsi i tij qeshte.