PDA

View Full Version : A ėshtė Zoti i gjithfuqishėm?


pokeri
26-10-06, 15:20
Duke parė qė temat tek feja shpesh devijojnė dhe marrin kahje subjektive (personale) tė debatuesve, kėtė temė vendosa ta postoj kėtu, edhepse nė dukje tė parė ngjanė sikur ndonjė temė e Fesė. Megjithatė, mendoj qė nė nė thelb dallon!
Kur themi se Zoti ėshtė i gjithfuqishėm, gjithėmundshėm atėherė njėkohėsisht konstatojmė se Zoti mundet gjithēka!
Por,ka disa gjėra qė e kundėrshtojnė kėtė. Pra ka gjėra tė cilat Zoti nuk mund t'i bėj.
Zoti, nuk mund tė jetė i pafuqishėm (sepse ėshtė i gjithfuqishėm)!
Zoti nuk mund tė vdes!
Nuk mund tė pushoj sė ekzistuari!
Nuk mund qė tė mos jetė!
Nuk mund tė humbas, tė mposhtet!
Nuk mund tė jetė budalla!
Nėse themi se Zoti ėshtė i gjithmundshėm, atėherė mė intereson ta dij se;
-Zoti, a mund ta krijoj njė gur aq tė madh e tė rėndė, tė cilin nuk mund ta ngris as ai vetė?
-A mund ta zvogėloj vetvetėn dhe tė futet nė njė tegėll,
ta shtėrngoj aq shumė kapakun sa qė tė mos mund ta hap pastaj nga brenda?

Kercovari
26-10-06, 18:13
Vertet interesant!?Pokeri "objektiv" mundohet ne cdo menyre te paraqes veten si i pa devijuar ne temat,kurse ne anen tjeter devijues i plotfuqishem.
Enigmat,Klerik i shkalles larte,prift apo hoxhe dreqi s`ja mer vesht.
Vertet Zoti ka kriju gurrin e madhe qe nuk ka mundesi te barte sipas teje,po pse krijon ti tema qe jane me te rende se ai gurri qe ka kriju Zoti,e qe nuk ke mundesi as nje popel te mbajshe ne dore?!
Me fal,se nuk kam asgje kunder temes,po mbroje kete pasi kemi fitu bindjen se je njeri vertet i klases larte intelektuale.
Me respekt Kercovari!

Studenti1
26-10-06, 18:18
Pokeri, mos mendo se me gjerat shume te medhaja mund te luash poker i nderuar.
Nuk na spjegohet Zoti me filozofi te ndryshme o Pokeroo. Njeriu smund ta spjegoje kurre qenien e Zotit, per ate Zoti dergoi Pejgambere qe t'u tregoje njerezimit per Zotin dhe Zoti u tregoi njerezve aq sa deshti per qenien e Tij. Gjithcka tjeter eshte ne padijen tone, sepse nuk na e kap dot shqisa dhe perceptimi jone, qe na e ka dhene aq Zoti, shenje kjo se Zoti eshte i gjithfuqishem. Nese nje njeri eshte i gjalle, ai nuk duhet te jete i vdekur, por ai nje dite do te vdese, por Zoti eshte i pavdekshem sepse Ai kontrollon te gjitha gjerat.

halla e madhe
26-10-06, 22:54
I nderuar Pokeri!

Qe je poet i mire e kame dite,por koheve te fundit me keto tema te renda filozofike na habite e hajt:eek:

kisha vetem nje porosi:ruaju kapakut te tegllave te ZOTIT mos ju sill asajde se tybe nuk te ndegjon me askushi nese sharron ne tegull te ZOTIT

Pa hidherime:halla e madhe

pokeri
27-10-06, 04:10
Kėrēova...
As nuk jam thirrė nė ndonjė lloj Intelektualizmi, as nuk jam
fare Intelektual! Megjithėse, kjo kategori (Intelektualėt) ėshtė devalvuar aq shumė nė Kosovė, do tė kisha dėshirė tė isha! Ha,ha,ha,ha... S'kam ēfarė tė mbroj kėtu. Po, ja po ta pėrmend njė rast tė vėrtetė.
Njė politikani tė dikurshėm nė konferencė shtypi, njė gazetar ia bėri njė pyetje. Pyetja ishte delikate, mirėpo politikani i gjorė reagoi sikur njė imbecil duke thėnė;
- Nuk pajtohem me pyetjen!

Unė kam shtruar problemin nė formė tė pyetjeve, prandaj e
vetmja gjė me ēka mund tė mos pajtohemi mund tė jenė pėrgjigjet, e kurrsesi pyetjet.
Ato cilėsimet si hoxhė, prift etj. s'do mend qė ishin krejt jashtė
kontekstit tė temės-por jo edhe aq dashamirėse, mirėpo nuk do tė merrem me to, sepse Unė nuk jam tema.

Hallė...
Unė nuk jam Zot dhe jam i pafuqishėm tė hyj nė tegėll. (Shyqyr qė s'jam as feferon sepse atėherė s'do t'mė kishin pyetur fare).
Krejt, krejt Ti mos u befaso...
Kur tė hidhėrohem me ty, do tė ta shkruaj njė poezi.

LOJETARI
27-10-06, 14:45
Se sa pak njohuri kemi, kuptojme kur te fillojme t“u pergjigjemi pyetjeve qe vijne nga femijet .Venia ne dyshim e te qenurit e gjithefuqishem te Zotit eshte e drejte e gjithesecilit qe ka mundesi te mendoj .Sepse kete mundesi na e dha vete Zoti .Mendeve nuk u dihet, sot jane e neser s“jane .Frika se deshprimi do te jete i madh, (siq i ndodhi Lulit kur gjeti babin mbi mamin e tij tek po benin ushtrimet e mengjesit ,saqe bota u permbyse per te , e zhgenjimi ne Lejlekun s“kishte kufi ) frenon njeriun te sqaroj Zotin ,sepse njeriu atehere do te mbetej i pambrojtur nga njeriu, do te thote nga vetevetja .
Jeta eshte e shkurte ,vdekja gjitheashtu !Keto dy segmente perbejne vetem fillin e te behurit Zot te secilit qe sot eshte njeri .Edhe sa segmente tjera na presin pastaj ,duket se do te mbetet pervoje e secilit ,sepse me renien e perdes (vdekjes ) audienca ndryshon por jo edhe aktori .Koha eshte e durueshme ,qellimi gjitheashtu .
Pokeri ,qellimi yne eshte i njete :Te behemi zot te vetvetes .Kur koha te vije do te te tregoj se keto dy gjera qe ke kerkuar te dishe per zotin ,jane njerezore e jo perendore sepse jo vetem punen e Gurit por edhe punen e Teglles njeriu munde ta bej qysh sot ,por as une e as ti nuk jemi te kenaqur me kaq .Sepse zoti na i fali mende ta clirojme vetem e jo ta fusim ne Tegell .hahahahahaha...................

instruktori
27-10-06, 17:06
Si teme kjo me pelqen shum, por ne shqiptaret jemi popull si karakteristik per arsye qe si shum mirremi me disa pune qe ndoshta nuk kemi njohuri sa duhet.Per kete kerkoj falje por une keshtu mendoj.
Te gjith e dim se Zoti eshte nje dhe i gjith pushtetshem,dhe i mbare njerzimi i perkulen emrit te tije,prandaj kjo eshte nje pune shum e madhe sa qe mendoj ne duhet te dim shum e shum gjera per te.
Nje gje e kam te qarte se mos te ishte besimi ne zotin qe te godet nga lart per sjellje te kqija,njerzimi do ti kalonte te gjitha limitet per te keq.
Prandaj mendoj se zoti eshte vetem nje dhe ska me .

Kercovari
27-10-06, 18:01
Po pokeri po!E verteta eshte me e hidhur se sa une!
Te besh pyetje per gurin e madhe qe ka kriju Zoti,e te presish pergjigje nga te tjeret te del po si ajo puna e gazetrit qe ke permend me nalte.Me fal se paske be vetem pyetje.Do te mundohem te te jape pergjigje kur kethehem nga atje ku bukes i thone buke e ujit uje,deriathere e leme gurin ne vende te vete aty ku e ka peshen me te rende!

Murgesha
28-10-06, 00:24
Bile mė i fuqishėm se tė gjithė.

Po edhe mos me qenė, nuk do ta dijmė kurrė se ku me e gjetė atė e me u mat me te.:biggrin:

Agolli
28-10-06, 04:16
Mos tento te hishė ne ujė nes nuk dinė te notosh, kėto fjalė mi tha nje ditė nji paciente me besim te fort dhe dashuri qe kishte per Zotin.
E ceka kėt sepse isha kureshtar dhe e pyeta qka tė bėn tė besosh aq shumė nė tė.

pokeri
28-10-06, 10:22
Tema ka tė bėj me paradoksin e gjithfuqisė. Ky problem flet pėr atė qė i " I gjithmundshmi" nuk mund tė ekzistoj pėr shkak tė disa argumenteve tė caktuara. Krijesa e "gjithmundshme" ėshtė krijesė qė mund tė bėj gjithēka (kjo nėnkuptohet). Tani kur e marrim parasysh ekzistimin e njė krijese tė tillė mund tė pyesim se;
- " A mund ta krijoj njė gur tė cilin nuk mund ta ngris", pasi Ai mundet gjithēka!?
-Nėse mund ta krijoj, atėherė qenka njė veprim tė cilin nuk mund ta bėj- ta ngris atė gur!?
-Nėse nuk mund ta krijoj, prap qenka njė gjė qė nuk mund ta bėj- ta krijoj gurin!?
Sidoqoftė, qenka njė detyrė, veprim qė "I gjithėmundshmi" nuk mund ta bėj, ta kryej, qė kundėrshton paragjykimin se Krijesa ėshtė e gjithmundshme!?

Artisti
28-10-06, 11:06
Pas nje analize jo aq te thelle :biggrin: te ketij shkrimi te pokerit,konstatova se pokeri ka be pyetje shume logjike dhe te thjeshta:tongue: .

Por njerezit te cilet kane frike nga hija e vet:tongue: ,mendojn se keto pyetje jane hajmedet sa te frikshme.

pokeri,une mund ta bej nje guri te cilin nuk mund ta levize vet,shkoj ne bjeshke,atje e takoj rafetin tu i rue dhite,edhe ai me kallxon cili eshte guri me i madhi,atehere ja nisi e gdhendi pak edhe them qe e marova nje guri qe s'mund ta levizi.

Edhe tegllen mund ta maroj,ne dite te sotit,po marohen teglla te mdhaja,ani gotat e birres per fest te tetorit ne Bajern ( a i ke pa,me i thene dikujt para disa vjetve se ajo eshte gote,kishe mendue po ben hajgare se ajo eshte knate hahahaha), edhe hy ne tegell po kapakun i them rafetit le te shterngon,se me shterngue vet ,pasi qe zotin e kam ne shpirt,mos po me idhnohet zoti:biggrin: .

Pra,ta respektojm mendimin e pokerit ( Tema: Respektimi i mendimeve te ndryshme),e mos te tutemi menjehere kur permendet zoti se ne jemi ZOTI.


Artisti

LABI
28-10-06, 13:27
Duke parė qė temat tek feja shpesh devijojnė dhe marrin kahje subjektive (personale) tė debatuesve, kėtė temė vendosa ta postoj kėtu, edhepse nė dukje tė parė ngjanė sikur ndonjė temė e Fesė. Megjithatė, mendoj qė nė nė thelb dallon!
Kur themi se Zoti ėshtė i gjithfuqishėm, gjithėmundshėm atėherė njėkohėsisht konstatojmė se Zoti mundet gjithēka!
Por,ka disa gjėra qė e kundėrshtojnė kėtė. Pra ka gjėra tė cilat Zoti nuk mund t'i bėj.
Zoti, nuk mund tė jetė i pafuqishėm (sepse ėshtė i gjithfuqishėm)!
Zoti nuk mund tė vdes!
Nuk mund tė pushoj sė ekzistuari!
Nuk mund qė tė mos jetė!
Nuk mund tė humbas, tė mposhtet!
Nuk mund tė jetė budalla!
Nėse themi se Zoti ėshtė i gjithmundshėm, atėherė mė intereson ta dij se;
-Zoti, a mund ta krijoj njė gur aq tė madh e tė rėndė, tė cilin nuk mund ta ngris as ai vetė?
-A mund ta zvogėloj vetvetėn dhe tė futet nė njė tegėll,
ta shtėrngoj aq shumė kapakun sa qė tė mos mund ta hap pastaj nga brenda?I gjithėfuqishėm ėshtė ai, qė e ka shpirtin e pastėr. Thote : Johann Wolfgan von Goethe... E Nese e kemi parasysh mitin mbi Even (Haven) dhe Adamit (Ademit) ...
Mandej Flijimin e "Birit te Zotit" Jezusit per mekatet e njerezimit ....Mund te arrim ne perfundime qe nuk ka krijes te gjithefuqishme, pos Zotit.

pokeri
28-10-06, 15:00
Ja njė pėrzgjedhje e disa p/m nė kėtė temė.
Megjithėse nuk e kuptoj mjaft, pse i gjithė ky ngurrim pėr tė shprehur lirshėm mendimin!?... Nejse!

1. Njė ateist konkludon: "Zoti nuk ėshtė i plotfuqishėm, sepse nuk ekziston"!

2. Njė besimtar myslimanėt pėrgjigjet pėr tė krishterėt dhe thotė: " Zoti i tyre ( i krishterve) mund ta bėj! Sepse, Ati e bėn gurin dhe pastaj kur duhet ta ngris, pasiqė nuk mundet vetė, e thėrret Birin dhe Shpirtin e shenjtė (bėhen Tre) dhe e ngrisin lart" !

3.Njė tjetėr mė shkruan kėshtu: "Allahu ėshtė i plotfuqishėm, sepse mund ta bėj edhe tė pamundurėn"!

P.S.
Ēmoj mendimet tuaja, por mė shumė do t'i kisha ēmuar sikur t'i publikonit tek tema!

Gentiani
28-10-06, 15:57
A ėshtė Zoti i gjithfuqishėm?

Zoti, qė njoh unė;

- ėshtė i gjithėfuqishėm, nuk pushon dhe nuk do tė pushoj sė ekzistuari, pėr deri sa tė ketė njerėzim nė tokėn e Zotit;

- ka punė mė tė menēura, se tė ngris gurė dhe tė hyjė e dalė nga tegllat!;

- Fuqia ėshtė materie e materialeve, Shpirti ėshtė fuqia e fuqive dhe Zoti ėshtė mendja e shpirtėrave!

Drinni
28-10-06, 16:30
Ja njė pėrzgjedhje e disa p/m nė kėtė temė.
Megjithėse nuk e kuptoj mjaft, pse i gjithė ky ngurrim pėr tė shprehur lirshėm mendimin!?... Nejse!

1. Njė ateist konkludon: "Zoti nuk ėshtė i plotfuqishėm, sepse nuk ekziston"!

2. Njė besimtar myslimanėt pėrgjigjet pėr tė krishterėt dhe thotė: " Zoti i tyre ( i krishterve) mund ta bėj! Sepse, Ati e bėn gurin dhe pastaj kur duhet ta ngris, pasiqė nuk mundet vetė, e thėrret Birin dhe Shpirtin e shenjtė (bėhen Tre) dhe e ngrisin lart" !

3.Njė tjetėr mė shkruan kėshtu: "Allahu ėshtė i plotfuqishėm, sepse mund ta bėj edhe tė pamundurėn"!

P.S.
Ēmoj mendimet tuaja, por mė shumė do t'i kisha ēmuar sikur t'i publikonit tek tema!


Hajt qe po perzihna edhe une n'kallaballok, veq sa pėr t'thėnur diēka.

Po sipas mendimit tim, Tema e vendosur jo rastėsisht te psikologjia duhet tė trajtohet edhe psiqikisht.
Bile bile Titujt e temave: njėra e hapur nga Pokeri 'A ėshtė zoti i gjithėfuqishem', dhe ajo e Hapur nga Murgesha: 'Pse dhe nė ēka besojm' e hapur te Feja e Shqiptarit, po tu ndėrroje vendet ndoshta do ishte edhe mė mirė.
Thash unė e kuku pėr mua, tash kris kiameti...

Si do qė tė jetė, si e shoh unė ēėshtjen e tė besuarit nė zotra!

Duke u nisur nga historiku i njerzimit para miliona vjetesh ku njerėzit besonin nė gjera tė "quditshme" e deri te kohrat tė sotshme moderne, del nga ajo se ēėshtja e tė besuarit nė zot-ra ishte ide e mirėmenduar dhe ka patur edhe ndikim tė madhė(kur ėshtė pėrdorur pėr tė mirė) pėr Paqe, mirėsi e Prehje shpirtėrash nė raste(sėmundjesh) tė jashtėzakonta.

Nga ana tjetėr ēėshtja e tė besuarit nė Zot-ra, kur ėshtė pėrdorur pėr qėllime tė caktuara. Ka qenė rreziku mė i madhė i shfarosjes sė qenjės NJERI dhe NATYRĖ...!!!

Mu pėr kėtė qė nga fillimi i tė besuarit nė zot-ra, nisėn edhe hallet, luftėrat ndėr mė tė rrezikshmet nga Ideolog, ku njerėzit labilė nė mendje ishte edhe leht ti manipuloje!

Gjersa sot nė botė kemi besime(religione) tė ndryshme si:
Tė Krishterė me nėndegė,
Musliman me nėndegė,
Budist,
Ind.
E sa e sa Sekte tė ndryshme fetare, ku ti dijė unė tė gjitha.
Miliarda njerėz tė rruzullit toksorė duket ti kenė bėrė mirė besimi nė zotėra, pavarsisht se si i kan emruar ata me emra.
Fundja, A nuk do tė ishte thjesht, Mos i bėjė kujt atė qė se don ta bėje kush ty!
Me nderime

seriozja_19
28-10-06, 19:18
...Zoti eshte i gjithefuqishem mirpo individi si individ ka gjithcka ne dore. Po ra nje plan strategjik ne uje, ateher ja lejme Zotit fajin dhe kerkojme nje shkaktar per deshtimin apo thojm: ''Eh valla, Zoti e ka shkrujt qashtu!''

Faktikisht, cka te bejsh, ja ben vetes. Zgjohu me kembe te djathte dhe bismilah, ateher e sheh se sa i fuqishem eshte me te vertet Zoti :cool:

Arijanit
29-10-06, 01:31
A eshte zoti i gjithfuqishem?

Truri

Ne trurin e njeriut mesatarisht gjenden 10 miliard qeliza nervore,ndersa numri i lidhjeve qe mundsojn komunikimin ndermjet ketyre qelizave eshte 100 trilion,ky numer ( 100 trilion) padyshim se eshte teper i madh mbi perceptimet tona,ndersa infromatat qe barten ne tru, nepermjet rrugve te trurit,arrijn nje shpejtesi te paparamenduar prej 320km/h,ndersa nervat qe arrijn ne trup nga qelizat trurore kan nje detyre si ne autostrad per bartjen e informatave te vazhdueshme ndermjet trurit dhe trupit.Shkurt thene ne brendi te trupit ne cdo second kemi nje komunikacion te jashtzakonshem ndermjet organeve trupore dhe trurit mbrenda cdo sekonde shkojn e vijn me mijra informacione te ndryshme,madje eshte e njohur se vetem per nje minut,ne tru realizohen prej 100 mij deri ne 1 milion reaksionte te ndryshme kimike.

Zemra

Njeri nga organet me vitale te trupit te njeriut padyshim se eshte zemra,zemra eshte e vendosur ne njeren nga vendet me te sigurta te trupit,zemra e cila eshte nga organet me te rendesishme serish me ndertim te vecant duke u vendosur ne kafazin e krahrorit eshte mbrojtur nga demtimet e jashtme,zemra e cila fillon te rrah akoma duke qen ne barkun e nenes punon pa mos u ndalur me nje tempo prej 70-100 rrahje ne min.ndermejt cdo rrahje pushon vetem gjysm sekonde dhe mbrenda dites rrah afersisht 10 mij her,kurse gjat jetes se njeriut perafersisht zemra ben mbi 250 milion rrahje,zemra e cila mundeson pompimin e gjakut ne pjes te ndryshme te trupit pa mos u perzier gjaku i paster dhe i papaster eshte i ndertuar nga kater dhomza te ndryshme nga valvulat qe mundesojn rrjedhjen e gjakut ne nje drejtim dhe posedon nje drejtim qe eshte ndertuar mbi ekuiliber te ndjeshem.Ashtu sic mund te shihet nga keto karakteristika ndertimi te zemra na tregon neve ndetimin pa te meta pra na paraqet krijuesin e saj ( gjithfuqishem ).


Shkenctaret vertetojn se zoti eshte i gjithfuqishem,

Isak Njutoni :'' Ky sistem kaq i bukur i diellit,planeteve e kometave mund te ruaj vazhdimisin vetem ne urdherat e nje qenie te gjithfuqishme,kjo qenie qeversi gjithcka,jo si shpirt i botes, por si zot mbi gjithcka,per llogari te pushtetit te vet,Ai e meriton te quhet Zot, sunduesi i gjithesis''

Arijanit
29-10-06, 01:39
Lord Kelvin-Fizikant qe zbuloi termodinamiken

Ne vitin 1903 para vdekjes pohon palekundur se ..''ne lidhje me prejardhjen e jetes se shkenca.....pohon pozitivsht fuqin krijuese te gjithuqishmit''

Arijanit
29-10-06, 01:45
''Besoj dhe deshmoi se nuk ka zot tjeter perveq Allahut,dhe se Muhammedi eshte rob dhe i derguar i tij.''

GURI SYLAJ
29-10-06, 07:38
Mosnjohja e jone ,ne rend te pere e vetevetes , e mandej edhe e gjitheckaje qe n'a rrethon ,eshte ai guri i madh te cilin jo qe nuk mund t'a levizim vet por as te gjithe se bashku,prandaj neve mundohemi ,cdo dite me e gdhend ngapak ,me e njofte boten.
Kurse teglla eshte ajo ku jemi mbylle neve vet dhe edhe pse e shohim se edhe jasht saj ka dicka,ne asesesi te dalim nga ajo qe te kontaktojm me ate -dicka -jasht kesaj teglle.KAPAKU ESHTE I HAPUR por rruga deri tek kjo dalje pakesa e veshtire .
Thjeshtesia e shtruarjes se keti problemi nuk eshte asgje tjeter perveq se kufijt e njohjes sone qe padyshim per cdo dite levizin dhe rrethi zgjerohet.

Zana_ch
29-10-06, 16:55
Ju pershedes te gjithve dhe ne veqanti Pokerin qe ka hap ket tem .


A ėshtė Zoti i gjithfuqishėm?

A eshte ajri i dukshem ??..........hmmmmmm
ne ter boten thuhet se pa ajėr nuk ka jetes pa e marre parasyshe se qfar eshte njeri i bardhe apo i zie , dmth per mendimin tim ashte edhe zoti i gjith fuqishem .


Zoti ashte i gjithfuqishem dhe neve kemi nevoi per te
sikur qe neve kemi nevoi per marrjen e ajrit per te jetuar.

pokeri
29-10-06, 17:33
Mosnjohja e jone ,ne rend te pere e vetevetes , e mandej edhe e
gjitheckaje qe n'a rrethon ,eshte ai guri i madh te cilin jo qe nuk
mund t'a levizim vet ....

Guri...
Edhepse pak mė ndryshe, qasja juaj ėshtė e shkėlqyeshme. Dua tė them qė tė menduarit kėsisoj, ku nė rend tė parė vehet nė pah, dėshira, nevoja pėr tė mėsuar, hulumtuar, pėr tė zgjėruar kufijt e njohjeve ėshtė momenti mė hyjnor (nėse ka diē hyjnore nė njeriun) dhe "reaksioni" mė madhėshtor qė ndodh nė trurin e njeriut.


A eshte ajri i dukshem ??..........hmmmmmm
ne ter boten thuhet se pa ajėr nuk ka jetes pa e marre parasyshe se
qfar eshte njeri i bardhe apo i zie , dmth per mendimin tim ashte
edhe zoti i gjith fuqishem .

Zoti ashte i gjithfuqishem dhe neve kemi nevoi per te
sikur qe neve kemi nevoi per marrjen e ajrit per te jetuar.

Zana_CH
Pėrkundėr asaj qė shpesh nuk pajtohem me Ty, kjo nė asnjė moment nuk do tė thotė qė edhe nuk tė respektoj! Tė lutem tė mos e vėsh nė dyshim kėtė.
Ajri ėshtė i padukshėm s'ka asnjė dyshim, por i domosdoshėm pėr Jetėn. Tė padukshėm janė edhe mikroorganizmat, virusėt, bakteret, atomet etj. por kjo nuk e dėshmon "gjithfuqinė" e Zotit!
Mė vjen keq qė nuk je pėrpjekur tė japėsh njė pėrgjigje nė pyetjet- ēfarė mund tė bėj dhe a ka diē qė nuk mund ta bėj Zoti!
Thua, qė ne kemi nevojė pėr Zotin! Kjo mė duket shumė interesante. Mė duket interesante nė kuptimin qė e ke veēuar Zotin (pa profetė), dhe nėse mundesh edhe pak tė na e shpjegosh kėtė do tė isha shumė mirėnjohės. Po e pėrsėris, Zotin tė veēuar, tė vetėm, pa profetė, engjuj etj.

lonaaa
31-10-06, 00:28
Nėse themi se Zoti ėshtė i gjithmundshėm, atėherė mė intereson ta dij se;
-Zoti, a mund ta krijoj njė gur aq tė madh e tė rėndė, tė cilin nuk mund ta ngris as ai vetė?
-A mund ta zvogėloj vetvetėn dhe tė futet nė njė tegėll,
ta shtėrngoj aq shumė kapakun sa qė tė mos mund ta hap pastaj nga brenda?

Sė pari pėrshėndtje autorit tė temės.
Mė leojni t'ju shprehi respektin tim pėr shkrimet e juaja ,tė cilat hasa pėr lexim!

Ndėrsa sa i pėrketė temės mėndoj kėshtu:

1) Mendoj se mundet ta bėj atė gur aq tė madhė dhe tė rėnd por tė cilin ,edhe pse me nje rėndesi dhe madhėsi tejetė tė lartė ,ėshtė nė gjendje ta ngris.

2)Edhe ketė mundet ta bėj , dhe ta shtrengoj aq fort por sėrish tė delė prej saj.

Nuk e di sa isha e qartė ,por kėtė mendim japa duke mosdyshuar nė PLOTĖFUQISHMĖRIN E TIJ DHE GJITHĖMUNDSHMĖRIN E TIJ!

Drinni
02-11-06, 16:51
Kur isha pesė vjeē. e mbaj mėnd si sot pėrshtypjen e parė qė mė bėri shtėpia e zotit. Mė mori mėma pėr dore dhe mė tha:
-Bir, eja tė vėmi tė falemi!
-Po ē'do me thėnė ,,Tė falemi''. o nėnė?
-T'i lutesh zotit t'u japė jetė tė gjatė babajt dhe nėnės; atėher filloi lufta ime me zotin, kurse unė rashė nė gjunjė dhe pyeta....
-Po kush ėshtė ky zoti, mėmė?
-Ėshtė ai qė sundon botėn, qė na krijoi ne, dhe qė na pret nė gjirin e tij kur tė vdesim.
Ishte e para herė qė dėgjova fjalen Pėrendi.
Dhe kėshtu sa herė qė shkonte i ati tė falej apo nėna unė shkoja me ta, veja e i lutėsha Pėrendis qė ti jepte jetė tė gjatė atit dhe mėmės sime. Pas tre vjet mė vdiq mėma dhe u zemrova pakėz me Pėrendin. Mė vonė mė vdiq edhe babai;
Njė ditė ,nė syt e tetos sime, i kėputa njė tė sharė perėndisė:
-Pėrse mi more prindėt? Ē'tė bėra unė? S'qėnka njeri i mirė ky zoti! -Tetua e zėmruar mė tha:
-Mos fol kėshtu se ka edhe mė keq. Zoti di ē'bėn. Ne jemi tė vegjėl pėr tė gjykuar punėt e tij.

Pėr njė ēastė fjalėt e tetos mė binden dhe fillova tė adhuroi pėrsėri Zotin qė mi kishte marrė babanė dhe mėmėn.
Njė ditė kisha dalė nė fushė. Ja dha njė shi i tėrbuar. Erė, rrufe dhe bubullima. Njė rrufe e shkėputur nga lartė, u pėrplas mbi koliben(shtėpizė dėrrasash) e njė fshatari tė varfėr dhe e pėrvėloi. I varfėri dhe fėmijėt mbeten rrugėve. Pran kolibės sė tė varfėrit ishte shtėpia e njė tė pasuri....kurse unė rashė nė gjunjė dhe pyeta...
-Pėrse pėrvlove koliben e tė varfėrit? Pėrse ja shtove vuajtjet?
Pėrgjigju, o Zot, se ėshtė lutja e fundit qė po ta bėj.
Zoti s'mu'u pėrgjegj, dhe unė N U K iu fala mė.

jadore
02-11-06, 21:32
..Po , them qe Zoti eshte gjithefuqishem ...
....misteriet gjithmone jane fuqi plote ,deri ne castin kur nuk ju kuptohen enigmat ..

Zana_ch
02-11-06, 21:54
Kur isha pesė vjeē. e mbaj mėnd si sot pėrshtypjen e parė qė mė bėri shtėpia e zotit. Mė mori mėma pėr dore dhe mė tha:
-Bir, eja tė vėmi tė falemi!
-Po ē'do me thėnė ,,Tė falemi''. o nėnė?
-T'i lutesh zotit t'u japė jetė tė gjatė babajt dhe nėnės; atėher filloi lufta ime me zotin, kurse unė rashė nė gjunjė dhe pyeta....
-Po kush ėshtė ky zoti, mėmė?
-Ėshtė ai qė sundon botėn, qė na krijoi ne, dhe qė na pret nė gjirin e tij kur tė vdesim.
Ishte e para herė qė dėgjova fjalen Pėrendi.
Dhe kėshtu sa herė qė shkonte i ati tė falej apo nėna unė shkoja me ta, veja e i lutėsha Pėrendis qė ti jepte jetė tė gjatė atit dhe mėmės sime. Pas tre vjet mė vdiq mėma dhe u zemrova pakėz me Pėrendin. Mė vonė mė vdiq edhe babai;
Njė ditė ,nė syt e tetos sime, i kėputa njė tė sharė perėndisė:
-Pėrse mi more prindėt? Ē'tė bėra unė? S'qėnka njeri i mirė ky zoti! -Tetua e zėmruar mė tha:
-Mos fol kėshtu se ka edhe mė keq. Zoti di ē'bėn. Ne jemi tė vegjėl pėr tė gjykuar punėt e tij.

Pėr njė ēastė fjalėt e tetos mė binden dhe fillova tė adhuroi pėrsėri Zotin qė mi kishte marrė babanė dhe mėmėn.
Njė ditė kisha dalė nė fushė. Ja dha njė shi i tėrbuar. Erė, rrufe dhe bubullima. Njė rrufe e shkėputur nga lartė, u pėrplas mbi koliben(shtėpizė dėrrasash) e njė fshatari tė varfėr dhe e pėrvėloi. I varfėri dhe fėmijėt mbeten rrugėve. Pran kolibės sė tė varfėrit ishte shtėpia e njė tė pasuri....kurse unė rashė nė gjunjė dhe pyeta...
-Pėrse pėrvlove koliben e tė varfėrit? Pėrse ja shtove vuajtjet?
Pėrgjigju, o Zot, se ėshtė lutja e fundit qė po ta bėj.
Zoti s'mu'u pėrgjegj, dhe unė N U K iu fala mė.


I nderuar Drinishum shum te pershendes
Se pari me vjen shum keq per rrefimin ten se qka te ka ndodhe kur ke qen i vogel ,dhe pastaj me ate fukarn .
I nderuar ma beso se nje dite do te shpreblej zoti,nese beson dhe vazhdon qe ti lutesh prap.


Nese neve i lutem zotit dite e nate qe te na sjell buk prej qejellit, Zoti nuk do te na dergon, dmth nuk na dergon buken prej qielli sepse Zoti na ka dhan se pari jeten,pastaj shendetin mendjen dhe qka priten prej neve .
Pritet qe ne ta punoim vet token dhe neve do te bejm buk per vete .

Pastaj nese dikush ju ban nje sherr te vogel ose ju ngacmon apo diqka te keqe qe neve nuak na pelqen ....a nuk i lutem zotit me ja kthye edhe ati personi me te kqija, por Zoti ate gja nuk e ban .
Jo Jo te dashur zoti e ka dhen te miren dhe te keqen ...ndersa krejt mvaret nga neve se si zgjeshim ..... po e zgjedhim te miren ateher do te na ndimoi edhe ZOTI , po e zgjedhem te keqen hmmm sdi qka them.
Ndima e zotit noshta nuk na vjen ateher kur neve e kerkoim ose kem nevoi ......ndima e zotit na vie ateher kur as neve vet nuk e presim ndimen nga Zoti.

Un per veten time besoi ne Zot dhe i lutem qe te me ndimoi jo veq ateher kur une kam nevoi por i lutem per qdo dite qe te me ndimoin .

Bjeshka1
03-11-06, 10:21
Sikurse Zoti te ishte ashtu sic e pershkruajne librat fetre, atehere do te ishte i padrejte,do te ishte me i keq se Hitleri, Stalini, Sadami, Sllobodani., Enveri.... ...Nuk do te ekzistonin shejtani dhe engjujt, ferri dhe parajsa, ferri ne kete toke (jete) ........Edhe dicka; mos i dilni ne mbrojtje se nuk ka nevoje per avokat.

Studenti1
03-11-06, 11:07
Bjeshka, mos ke hyp ne Mont Everest sikur ai australiani dhe nuk ke kocept per jeten?

Bjeshka1
04-11-06, 11:16
Une thash "Sikurse". Ti mendo mire se cka po ndodhe ne kete bote dhe se cka ka ndodhur XX shekujt e fundit. Be nje analize objekrive, pa i mbyllur syte per ndonje ngjarje, dhe pastaj krahasoi me librat fetare . Ne keto libra Zoti pershkruhet i mire, i keq, shperblyes, ndeshkues, krijon engjuj, shejtanin, ferr, parajs....Krijon jete, qiell, toke, uje, por edhe shkakton vdekje, trazira, fatekeqesi, ................. Per mos ta zgjas, besoj se me kupton se cka jam duke menduar.

Albanian eX|PerT
10-11-06, 22:58
A ėshtė Zoti i gjithfuqishėm? (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=20326)

Une mendoj qe PO. Nese nuk eshte NJE qenie e gjithefuqishme atehere nuk do te krijohej gjithe kjo mrekulli (qe eshte nga menēuria dhe gjithefuqia e pa te metė e nje Zoti te Vetem).

Shoku juaj:
Albanian eX|PerT

Albanian eX|PerT
14-11-06, 15:07
I gjithėfuqishėm ėshtė ai, qė e ka shpirtin e pastėr. Thote : Johann Wolfgan von Goethe... E Nese e kemi parasysh mitin mbi Even (Haven) dhe Adamit (Ademit) ...
Mandej Flijimin e "Birit te Zotit" Jezusit per mekatet e njerezimit ....Mund te arrim ne perfundime qe nuk ka krijes te gjithefuqishme, pos Zotit.
I nderuar, poeti me i madhe i Gjermanise Gėte ka thene shume fjale te medha per Krijuesin tone!. Ai ne bisedė me Reimer-in, ne nėntor 1807 kishte thene: “Ajo qė njerėzit, me pėrpjekjet e tyre, nuk e realizojnė apo nuk munden ta realizojnė dhe ajo qė u ecėn mbarė aty ku duhet tė shkėlqejė mė sė miri madhėshtia e tyre, rastėsia, siē e quajnė mė vonė, pikėrisht ajo ėshtė Zoti, i Cili ndėrhyn aty drejtpėrdrejt me Gjithfuqishmėrinė e Tij dhe Lėvdon Vetveten edhe nėpėrmjet gjėsė mė pak tė rėndėsishme”. [Kete fjali e kam gjetur tek linku i meposhtem:
http://dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=895230&postcount=8 (http://dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=895230&postcount=8)


Shume rrespekt i nderuari shoku im
Albanian eX|PerT

Murgesha
15-11-06, 00:13
I nderuar, poeti me i madhe i Gjermanise Gėte ka thene shume fjale te medha per Krijuesin tone!. Ai ne bisedė me Reimer-in, ne nėntor 1807 kishte thene: “Ajo qė njerėzit, me pėrpjekjet e tyre, nuk e realizojnė apo nuk munden ta realizojnė dhe ajo qė u ecėn mbarė aty ku duhet tė shkėlqejė mė sė miri madhėshtia e tyre, rastėsia, siē e quajnė mė vonė, pikėrisht ajo ėshtė Zoti, i Cili ndėrhyn aty drejtpėrdrejt me Gjithfuqishmėrinė e Tij dhe Lėvdon Vetveten edhe nėpėrmjet gjėsė mė pak tė rėndėsishme”. [Kete fjali e kam gjetur tek linku i meposhtem:
http://dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=895230&postcount=8 (http://dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=895230&postcount=8)


Shume rrespekt i nderuari shoku im
Albanian eX|PerT

A ka qenė musliman ky Gėte?

LOJETARI
15-11-06, 00:17
A ka qenė musliman ky Gėte?

Po po mysliman ka qene ,veq i kish pas pi ka dy litra vene ne dite se nuk mujke me u koncetrue thojshin hahahah..........

Albanian eX|PerT
15-11-06, 00:38
A ka qenė musliman ky Gėte?
Po ka qene mysliman, mirepo nuk ka pas shume njohuri rreth Islamit.

Murgesha
15-11-06, 19:37
Po ka qene mysliman, mirepo nuk ka pas shume njohuri rreth Islamit.

"Shyqyr" qė spaka ditė mė tepėr se paska pas me lėnė nam.