PDA

View Full Version : Allahu dhe Jezusi


Savior
31-10-06, 01:22
Biri i kujt ishte Jezusi sipas Kuranit, nese jo i Allahut, i kujt pra???!!!

19:35. Nuk i shkon kurre (Madheshtise se) Allahut qe Ai te kete bir (kjo i drejtohet shpifjes se Kristianeve kunder Allahut). I Lavderuar dhe i larte eshte Ai (nga gjithe ēfare i ngjisin Atij). Kur Ai vendos per nje gje, Ai vetem i thote asaj "Behu!" - dhe ajo eshte bere menjehere.

Kur po deshirojka Allahu diēka ose nje bir, Ai vetem po thojka asaj (atij) "Behu" dhe ajo eshte bere menjehere.
Allahut nuk po i nevojitka me bo nje femi sikur njerzit, Ai vetem po thojka "Behu", ai menjehere po u krijojka. Keshtu u krijua Jezusi sipas Kuranit, pra me nje fjale "Behu". E kend pra e paska babe Jezusi sipas Kuranit, engjull jo, njeri jo, Allahun jo, Jozefin jo. Dikend po, e pse Ai i vetmi perjashtim pra??? Pse Ai do te duhej te kishte lindur ne menyren sesi u lind, pra ndryshe nga te gjithe njerzit e botes. Disa teologe te shquar islam e lidhin krijimin e Jezusit (Ises siq i thone ata) me krijimin e Adamit (Ademit), por kjo eshte krejt e pakuptim dhe nuk lidhet fare. Adamin (Ademin) e krijoi Zoti nga dheu, e Jezusi lindi nga nje grua e virgjer.

Megjithate po te deshironte Allahu te kishte femije, Ai do te mundte te kishte nje ose me shume femije.

39:4. Sikur tė kishte dashur All-llahu tė ketė fėmijė, do tė zgjidhte atė qė dėshiron nga ēka Ai vetė krijon. I pastėr ėshtė Ai! Ai ėshtė All-llahu, i vetmi, i fuqishmi!

Sipas ketij ajeti me poshte nuk paska kurrfare mundesie qe Allahu te kete femije sepse nuk paska bashkeshorte.

6:101. Ai (All-llahu) ėshtė qė krijo (pa kurrfarė shembulli) qiejt dhe tokėn (e duke qenė i tillė), e si do tė ketė Ai fėmijė kur nuk pati bashkėshorte? ēdo send e krijoi Ai, dhe ėshtė mė i dijshmi pėr tė gjitha sendet e krijuara.

43:81. Thuaj (O Muhamed): “Sikurse Mėshiruesi (All-llahu) tė kishte fėmijė, unė do tė jem i pari adhurues (i tij).

72:3. Dhe se latėsua e madhėruar e Zotit tonė, nuk ėshtė qė ka as grua , as fėmijė.

Sureja 112

1. Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
2. All-llahu ėshtė mbėshtetja (Atij i mbėshtetet ēdo krijesė).
3. As s’ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
4. Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.

43:81. Thuaj: “Sikurse Mėshiruesi (All-llahu) tė kishte fėmijė, unė do tė jem i pari adhurues.

72:3. Dhe se latėsua e madhėruar e Zotit tonė, nuk ėshtė qė ka as grua , as fėmijė.

Sipas ketij ajeti nuk paska kurrfare mundesie qe Allahu te kete femije sepse nuk paska bashkeshorte.

6:101. Ai (All-llahu) ėshtė qė krijo (pa kurrfarė shembulli) qiejt dhe tokėn (e duke qenė i tillė), e si do tė ketė Ai fėmijė kur nuk pati bashkėshorte? ēdo send e krijoi Ai, dhe ėshtė mė i dijshmi pėr tė gjitha sendet e krijuara.

Askush nuk po thote se Zoti ka grua, as Ungjilli nuk thote se Zoti ka grua, perse gjithe ky keqkuptim.

Megjithate, Ungjilli perdore emrin Biri i Zotit ne nje kuptim te definuar mire dhe qarte, ne kuptimin figurativ, i cili eshte ndryshe nga ai qe Kurani pretendon se eshte perdorur. Muhamedi e ka perzier pak ketu, pra ai ka mendur Bir i Zotit ne kuptim te drejtperdrejt.

Gjoni 3:16 Sepse Perendia e deshi aq boten, sa dha Birin e tij te vetemlindurin, qe, kushdo qe beson ne te, te mos humbase, por te kete jete te perjetshme.

18 Ai qe beson ne te nuk denohet, por ai qe nuk beson tashme eshte denuar, sepse nuk ka besuar ne emrin e Birit te vetemlindur te Perendise.

Dhe ka disa teologe myslimane dhe krishtere qe thone se te dy palet besojne te njejtin Zot. Kjo eshte nje mashtrim i madh sipas mendimit tim. Ne nuk besojme te njejtin Zot, sepse Bibla dhe Kurani shkojne 100% ne kahje te kunderta. Por cila eshte e verteta?

Pershendetje dhe respekt per ju. (m'falni nese kam bere ndonje gabim diku)

Gjoni 8:32 do ta njihni te verteten dhe e verteta do t'ju beje te lire.

Gjoni 8:36 Pra, nese Biri do t'ju beje te lire, do te jeni me te vertete te lire.

Hakikat
31-10-06, 10:15
,,Pėr t’ua tėrhequr vėrejtjen atyre qė thanė se Al-lahu ka fėmijė. Dhe pėr ata, e as tė parėt e tyre nuk kanė kurfarė dijenie. Sa e madhe ėshtė ajo fjalė qė del nga gojėt e tyre, e ata nuk thonė tjetėr vetėm se gėnjeshtra.‘‘
,,Muhammedi nuk ka qėnė babai i asnjėrit prej burrave tuaj por ishte i Dėrguar i Al-lahut dhe vulė tė gjithė Pejgamberve, e Al-lahu ėshtė i dishėm pėr ēdo send.‘‘
,,Secili i besoj Al-lahut, engjėjve tė tij, tė Dėrguarve tė tij. Ne nuk bėjmė dallim nė asnjėrin nga tė Dėrguarit e tij.‘‘
,,Vėrtetė, cėshtja e Isaut (tė lindur pa babė) tek Al-lahu ėshtė sikurėse ēėshtja e Ademit. Atė e krijoij Ai nga dheu, e pastaj atij i tha: ,,BĖHU!‘‘ ai u bė.‘‘
,,Edhe Merjemen tė bijnė e Imranit qė e ruajti nderin e vet, e Ne prej anės s’onė i frimėzuam njė shpirt e ajo besoi fjalėt e Zotit tė sajė dhe libratė e Tij dhe ėshtė e devotshme.‘‘
,,Pushoni sė thėni sepse ėshtė mė mirė pėr ju. Al-lahu ėshtė vetėm NJĖ AL-LAH; larg qoftė asajė qė AI (ZOTI) tė ketė fėmijė. Ē“ka nė qiell dhe c“ka nė tokė ėshtė vetėm i TIJ. Mjaftonė Qė Al-lahu ėshtė planifikues i pa varur.‘‘
,,O ithtarė tė librit, pėrse duke qėnė seju e dini, tė vėrtetėn e ngatrroni me gėnjeshtrėn dhe e fshihni realitetin?‘‘
,,Besoni pra Al-lahun dhe tė Dėrguarit e TIJ, se mos thuajni TRE.‘‘

Pėrgjigjuni flesės dhe apelit tė ZOTIT, se ėshtė NJĖ, AI Al-lahu askujt dhe asnjė sendi nuk i pėrngjanė! Al-lahut mos i ngjitni fėmijė sepse ėshtė njė humbje e madhe the ėshtė njė Shpifje e shėmtur.

,,S“ka dyshim, Al-lahu ėshtė AI ZOTI im dhe ZOTI i juaj, andaj (o ju Krishter) ATĖ adhuronie! Kjo ėshtė rrugė e drejtė.‘‘
,,Gjithashtu bėnė kufėr ata qė thanė: ‘‘Al-lahu ėshtė i treti i treve.‘‘
,,S’ka nė gjithėsi tjetėr pos njė Al-lahu, nėse nuk pushojnė nga ajo qė thanė (tre Zotėra), do t’i kapė dėnim i dhėmbshėm, ata qė nuk besuan ptej tyre.‘‘
,,Mesihu, biri i Merjemes, nuk ėshtė tjetėr, vetėm se i Dėrguar.‘‘

,,Para tij pati shumė tė dėrguar. Nėna e tij ishte e drejtė. Qė tė dy ishin ata qė ushqeheshin. Ja, si u sqarohen atyre argumentet dhe shih pastaj se i kthejnė shpinėn tė vėrtetės!‘‘
,,O ithtarė tė librit, mos teproni nė fenė tuaj dhe mos thuani tjetėr gjė pėr Al-lahun, pėrveē asaj qė ėshtė e vėrtetė.‘‘
,,Mesihu Isa, bir i Merjemes, ishte vetėm i dėrguari i Al-lahut.‘‘
,,Ishte fjalė e tij qė ia drejtoi Merjemes dhe ishte frymė nga Ai.‘‘
Ėshtė njė urdhėr qė u urdhėruar ga Al-lahu ,BĖHU‘ e ai menjėher u bėh.

,,dhe ishte njė frymė nga ai.‘‘

Mesihu ėshtė njė qenje- krijesė direktė me urdhėrin e Al-lahut ,KUN‘(Bėhu) qė lindi n‘kėt jetė. Ky nderim ndaj Mesihut ėshtė quajtur ,KALIMATULLAH‘ (fjalė e Al-lahut). Mė kėt Mrrekulli qė krijoi Al-lahu xh.sh. Isaun a.s. pastaj dhe Isau a.s. me lejen dhe ndihmėn e Al-lahut xh.sh. shumė e shumė zemra tė vdekura i ka ringjallur.

,,Besoni pra Al-lahun dhe tė dėrguarin e Tij e mos thoni: ‘‘TRE‘‘. Pushoni, se ėshtė ma mir pėr ju. Allahu ėshtė vetėm njė Al-lah; larg qoftė asaj qė Ai tė ketė fėmijė. Ē’ka nė qiell dhe ē’ka nė tokė ėshtė vetėm e tij. Mjafton qė Al-lahu ėshtė planifikues i pavarur.‘‘

,,Ata thanė: ‘‘Al-lahu ka fėmijė.‘‘ Larg asaj ėshtė Al-lahu. Ai s’ka nevojė, e Tij ėshtė ē’ka nė qiell dhe nė tokė, ju nuk keni argumenta pėr kėtė, a thoni pėr Al-lahun ēka nuk dini.‘‘

ebu_idris
31-10-06, 11:20
Selam ajlekum ve rahmetullah
all-llahu te shperbleft vella hakikat per kite postim ,

Hakikat
31-10-06, 11:59
Alejkumselam ve rahmetullahi ve bereketuhu Amin me gjithė muslimanėt nė botė.

Dhe njė ajet pėr ty ja ebu idris.

A JANĖ TĖ KRIJUAR NGA ASGJĖJA,APO ATA JANĖ KRIJUES.AI DĖGJON DHE I SHEH TĖ GJITHA.

ALLAHU S.W.T. ĖSHTĖ NURUN ALA NUR, DRITĖ MBI DRITĖ

musl|m
31-10-06, 13:04
Te krishteret qe besojne ne Jezusin kan nje definicion te cilin e kan imponuar vet ne Bibel po edhe ne fene e tyre ku thuhet se Jezusi eshte i biri i Zotit, ne ate rast cenohet dhe "Preambula" e te vertetes mbi Zotin sepse atij i behet shoq dhe nga ajo rjedh tjetra dileme nese dhe vet Zoti paska baba? Ne kete menyr krijohet nje familje Zoterash qe ne te vertet eshte e pa kuptueshme, Zoti eshte diqka qe nuk ka lindur andaj dhe nuk e ka lindur askend, nuk eshte krijuar, ai ka qen gjithmon dhe do te jet gjithmon!

Ose me mir me jep nje pergjigje nese Jezusi qenka djali i Zotit po Zoti djali i kujt qenka? Pyti tegjith ata qe te kan ligjeruar per besimin tend dhe me trego pergjigje ketu. Sigurisht qe do te vijsh ne perfundimin qe e thash me heret!

muslim, Ati, i Biri dhe Shpirti Shenjte jane tre forma te te njejtit Zot, jane tre dhe nje ne te njejten kohe, por truri i njeriut nuk eshte aq i fuqishem sa ta kuptoje dhe shpjegoje plotesisht natyren e Perendise.

Si mendon me saktesisht se Zoti ne forme te njeriut (Jezusit) ka zbritur ne toke? Apo Jezusi eshte Djal i Zotit, e per ate shpirtin e shenjte nuk di ēka eshte mi spjego me qarte keto se si i definon Krishterizmi keto gjera.

Jezusi eshte forma e dyte e Zotit, e cila erdhi ne toke. Shpirti i Shenjte eshte forma e trete e Zotit, dhe ai vete mund te quhet Zoti vet.

Nuk e di ti i nderuar sa ke lexuar per Islamin, po te jap nje keshille qe te lexosh dhe hulumtosh te pakten Kur`anin dhe do te gjesh tegjitha pergjigjet qe nuk i gjen ne fene Krishtere sepse ne Kur`an jan then tegjitha ato qe kan mbetur pa thene ne librat e me parshme dhe mund te thuhet se tregon gjithēka prej fillimit, jetes, dites se gjykimit dhe jeten e perjetshme te pas vdekjes. Aty do te gjesh ēdo pergjigje!
Dhe nuk do te ket me rast kur nuk do te mund te pergjigjesh per ate qe beson, nuk e di si beson diēka qe vet nuk e ke te qarte???

muslim, nuk jam teolog. Nuk e mbaj mend Biblen permendesh.

Pse un a teolog te dukem, un nuk e shof te logjikshme te besosh ne diqka qe nuk ia din bazamentin dhe gjejen me kryesore, sidoqofte un do te isha i kenaqur sikur te merrja nje pergjigj: nese jezusin e lindi Zoti ateher edhe dikush e paska lindur Zotin, ateher kush e lindi Zotin subhanAll-llah, nuk kam pa gje me te pa qarte se besimi juaj, sikur ta dije sa i qarte eshte Islami i cili preambul te tij e ka:

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

"Kul huvall-llahu ehad, All-llahu Samed, lem jelid, ve lem juled, ve lem jekun lehu kufuven ehad."

Perkthimi:

"Ai, All-llahu eshte Nje! All-llahu eshte Ai qe ēdo krijese i drejtohet (i mbeshtetet) per ēdo nevoje.
As s`ka lindur kė, as nuk esht i lindur. Dhe Atij askush nuk i eshte i barabarte (Konkurent)."

Me kete krishterimi hudhet poshte si i pa vlefshem dhe Islami shfaqet si drite per ata qe nuk dine dhe nuk i shofin sendet e qarta, per ate kam then disa her lum ai qe e ka gjetur rrugen e ndritur (Islamin). Me kan be kete pytje shum Musliman qe nuk e dinin, pra nese All-llahu krijoi gjithqka, token, qiejt, gjithsine, njerezit, xhinet, engjujt, ateher kush e krijoi All-llahun, dhe pergjigjen e gjeta ne hyre te Kur`anit, ishte ajo qe te thash me heret Ai nuk ka lindur askend, dhe nuk eshte i lindur, Ai ka qen gjithmone dhe do te jet gjithmone, nga Ai eshte be gjithēka, dhe Ai dirigjon gjithēka, nuk ka logjike te thuhet se Ai ka djale, sepse thash disa here pastaj do te mund te thuhet se edhe ate e paska lindur dikush, e ateher del se ka familje te tere Zotash gje qe nuk eshte e logjikshme, dhe gje qe e demanton Kur`ani me qellim qe njerezve tua qartesoj gjerat, mos te futen njerezit neper bindje qe nuk jan te sakta, Kur`ani eshte sqarim per gjithqka, Kur`ani eshte sherim per gjithqka, qofte semundje shpirterore apo mendore, Kur`ani te ben te jetosh i lumtur, te ben te dashur tek rrethi, te ben te dashur tek shoqeria, vetem ata qe nuk e kan shijuar mund te flasin keq per te sepse ashtu i detyron Djalli, nderkaq Ai qe e ka lexuar, dhe i ka besuar atij, pa dyshim sot eshte njeriu me i lumtur ne bote, Ai nuk merzitet, Ai nuk ka probleme, brenga dhe halle, Ai i din premtimet e All-llahut, dhe jeton i qete kur e din se kjo jete nuk esht asgje, e gjith ajo (maksimumi) eshte ne boten tjeter, ky eshte vetem fillimi, qe mbarimin e ka me afer se kapela ne koke, nderkaq amshimi esht fillim pa mbarim, je ne xhennet apo ne xhennem, mbarim me nuk do te ket, andaj mundohem sado pak te shpetoj, dhe ti ngarkoj ne Anijen e shpetimit (Islamin), sepse prej momentit qe do te vdisni dhe te shifni engjujt me sy, dhe do te besoni ne gjithqka qe eshte then per boten tjeter, do te kerkoni dhe nje shanc te dyte, por me nuk do te ket.


Simon, prap nuk po kupton cka po them. Ati dhe i Biri jane dy forma te ndryshme te te njejtit Zot, konceptin e lindjes mos e gjyko nga standartet njerezore, edhe Ati thuhet se ka qene gjithmone e do jete gjithmone tamam si Allahu, Atin nuk ka lind prej ndonje gjeje.

Ne pergjithesi, kur ti thua pergjigjet qe nuk i ka Krishterimi i ka Islami une nuk te besoj dot, sepse shoh qe ti nuk di gje per Krishterimin. Lere pastaj qe paraardhesit e mi nuk u bene muslimane as ne kohen e Perandorise Osmane, kur mund te isha bere Pasha i Beogradit/Athines/Bagdatit/...(plotesoje vet)..., jo me sot qe Shqiperia do bashkohet me Perandorine Europiane.

Ne tegjith e dime se Krishterimi eshte feja e Zotit (All-llahut), dhe mejremja a.s ose sh. maria eshte nena e besimtareve ne toke, por fati dhe puna e djallit qe i devijoi dhe i mashtroi njerezit ne menyre qe tua ngaterroj gjerat dhe ti largoj ata nga rruga e vertete, ndera Islami eshte korigjim i Krishterimit i cili i ka mbush tegjitha zbrazetirat dhe mangesite dhe i mundeson njerezve te ken te qarte se kush esht Zoti i tyre, pse jetojne dhe ēka do te ndodh me ta ne te ardhmen.

Un shof se je nje personalitet i qet dhe jo shum injorant si te tjeret, shpresoj dhe te deshiroj ēdo te mire ne te ardhmen me deshire qe te gjesh rrugen e vertete (Islamin). Sa i perket rruges se Europes te cilen pretendon esht vetem nje e keqe te cilen ua zbukuron djalli per ate dhe e lakmoni.

Selam (Paqe)

Bashkimi Europian ka te mira e te keqia, ne duhet te marrim te mirat e BE-se qe ta ndihmojme vendin tone te behet nje vend i bukur e i begate.

Po pra, po si thua ti ben apo nuk ben ti marrim edhe te mirat e Arabeve?

Jam dakort me ty, ne pergjithesi besoj se duhet te marrim elementet me te mira nga cdo kulture e ndryshme.

??????????????????????????? ?????????????????? ??????????????????? ??????????????????
???????????????????? ???????????????? ????????????? ??????????????? ?????????? ??????????

Mustaqedredhur
01-11-06, 18:14
Nuk mund te kete genjeshterma te madhe se sa genjeshtra qe qarkullon ne boten krishtere dhe qe perkufizon Isain a.s. zot te botes. ose ortak te Allahut ne sundim e e kesajbote!!

Kjo bote sipas krihsterve nje her i neshtrohet Zotit,mandej Isait dhe nenes se tj, mandej shpirtit te shenjte.
Nje her kta ortak konsiderohen si dege ne nje te vetme, ose si shum shfaqje te nej zoti..her njo ,her dy,her tri..!!!

Per genjeshtren te tyne Allahu thot :

" Bėnė kufr (mohuan tė vėrtetėn) ata qė thanė: "All-llah ėshtė ai, Mesihu, bir i Merjemes". E vetė Mesihu, (Isai) tha: "O beni israil, adhuronie All-llahun, Zotin tim dhe Zotin tuaj, sepse ai qė i pėrshkruan Zotit shok, All-llahu ia ka ndaluar (ia ka bėrė haram) atij Xhennetin dhe vendi i tij ėshtė zjarri. Pėr mizorėt nuk ka ndihmės.
Gjithashtu bėnė kufr (mosbesim) ata qė thanė: " All-llahu ėshtė i treti i treve". S’ka nė gjithėsi tjetėr pos njė All-llahu, e nėse pushojnė nga ajo qė thanė (tre zotėra), do t’i kapė dėnim i dhėmbshėm, ata qė nuk besuan prej tyre. "

Isai ashte njeri qe ha e pi, qe njxjer nga trupi mbeturinat e metabolizmit, qysh asht e mundur ti mohohet cilesia njerzore?

Ket e tregon qarte Fjala e Allahut :

"Mesihu, bir i Merjemes, nuk ėshtė tjetėr, vetėm se i dėrguar; para tij pati shumė tė dėrguar. Nėna e tij ishte e drejtė (e ndershme). Qė tė dy ata ishin qė ushqeheshin
(si njerėzit tjerė). Ja, si u sqarohen atyre argumentet dhe shih pastaj sesi ikthejnė shpinėn tė vėrtetės!"

Jezusi e dinte se ai edhe nana e tij jane dy rob/krijesa te Zotit dhe se Diten e gjykimit pohojne kete te vertete ,sic na meson Zoti ne Kuran :

"Dhe kur All-llahu tha: "O Isa, bir i Merjemes, a ti njerėzve u the: "Mė besoni mua dhe nėnės time dy zota pos All-llahut!?" (Isai) Tha: "Larg asaj tė mete je Ti (o Zoti im). Nuk mė takon mua ta them atė qė s’ėshtė e vėrtetė. Ta kisha thėnė unė atė, ti do ta dije. Ti e di ē’ka nė mua, e unė e di ē’ka nė Ty. Ti je mė i dijshmi i tė fshehtave!"

Le te jete edhe nje her ky ajet i postuem ketu deshmi Diten e Gjykimit ne mes muslimaneve dhe krishterve!

Savior
19-11-06, 02:29
"Dhe kur All-llahu tha: "O Isa, bir i Merjemes, a ti njerėzve u the: "Mė besoni mua dhe nėnės time dy zota pos All-llahut!?" (Isai) Tha: "Larg asaj tė mete je Ti (o Zoti im). Nuk mė takon mua ta them atė qė s’ėshtė e vėrtetė. Ta kisha thėnė unė atė, ti do ta dije. Ti e di ē’ka nė mua, e unė e di ē’ka nė Ty. Ti je mė i dijshmi i tė fshehtave!"

Le te jete edhe nje her ky ajet i postuem ketu deshmi Diten e Gjykimit ne mes muslimaneve dhe krishterve!


Ne diten e Gjykimit do te jete vone per ju. Ju mendoni (e dikur edhe une kur kam besuar si ju) se vertete do te fitoni ne Diten e Gjykimit, hoxhallaret ju kane mashtruar keq o te shkrete.
Muhamedi bile edhe Marine e ka shtire ne Trinitet. Si ore nuk e dalloni driten nga erresira. E kur tha Jezusi ne Bibel se Maria eshte zot. E imja eshte t'u tregoj te verteten, e ju ne daq besoni e ne daq jo.

Jezusi nuk tha keshtu si e thote Kurani, fatkeqesisht shume veta mashtrohen.

Gjoni 6:10-11
10 A nuk beson se unė jam nė Atin dhe se Ati ėshtė nė mua? Fjalėt qė po ju them, nuk i them nga vetja. Ati qė qėndron nė mua, ėshtė ai qė i bėn veprat.
11 Mė besoni se unė jam nė Atin dhe se Ati ėshtė nė mua; nė mos, mė besoni pėr shkak tė vet veprave.

Falte mekatet.

Marku 2:5 Jezusi, kur pa besimin e tyre, i tha tė paralizuarit: ''O bir, mėkatet e tua tė janė falur!''.

Albanian eX|PerT
19-11-06, 03:19
Te kesh femije eshte cilesi njerezore, e jo hyjnore.

Njeriu diēka ka, qe Zoti nuk e ka. Njeriu ka femije e Zoti s'ka.

I paster eshte Perendija nga kjo qe ia m'veshin politeistet.

Me rrespekt, shoku juaj
Albanian eX|PerT

Mustaqedredhur
19-11-06, 11:36
.......


Ne diten e Gjykimit do te jete vone per ju. Ju mendoni (e dikur edhe une kur kam besuar si ju) se vertete do te fitoni ne Diten e Gjykimit, hoxhallaret ju kane mashtruar keq o te shkrete.

Leje kete muhabet !
Mos I mer ‘ingjerencat’ e Zotit.ok!


Muhamedi bile edhe Marine e ka shtire ne Trinitet. Si ore nuk e dalloni driten nga erresira. E kur tha Jezusi ne Bibel se Maria eshte zot. E imja eshte t'u tregoj te verteten, e ju ne daq besoni e ne daq jo.

Savio Kurani na ka mesu qysh heret se ju do te shpifni fjale te paverteta kunderMerjemes ,NENA e Jezusit, dhe kjo shpifje do te jete pjese e besimit te djallit:

“ Edhe pėr shkak tė mosbesimit dhe tė thėnies sė tyre shpifėse kundėr Merjemes;”/Kuran


Jezusi nuk tha keshtu si e thote Kurani, fatkeqesisht shume veta mashtrohen.

Savio, besimi se Jezusi asht djal i zotit, asht mashtrim i djallit,shpifje e tij kunder Isaut pejgamberit te Allahut.E ju i besuat.

Kurani thot :
“E mohuan tė vėrtetėn ata qė thanė se: "Zot ėshtė ai, Mesihu bir i Merjemes" .
Asht i Lartesume Zoti prej ketyre shpifjeve djallezore.

Muhamaedi a.s me Kurani ashte i derguari per tere njerzine,deshmitare dhe sqarues ne Fjalen e Allahut, sic na meson edhe Kurani:

“O ihtarė tė librit, ju erdhi i dėrguari i Jonė, ju sqaron (ēėshtjet e fesė) pas ndėrprerjes sė tė dėrguarve, nė mėnyrė qė tė mos thoni: "Neve nuk na erdhi as i dėrguar qė tė na pėrgėzojė, e as tė na tėrheqė vrejtjen ".

Pendohu!
S’ka nevoje as prift,as pater,as pastor per pendim dhe ndermjetesim, vetem ti dhe Zoti:

“E kush pendohet pas punės sė keqe dhe pėrmirėsohet, s’ka dyshim, All-llah ia pranon
pendimin, All-llahu ėshtė qė falė shumė, ėshtė mėshirues.” /Kuran

Sunnih
10-12-06, 20:13
Thjeshte desha te me sqarojne dicka te krishteret e ketij forumi:

Luke 18
18Nje sundimtar e pyeti ate "O mesues i mire, cfare duhet te bej une qe te fitoj jeten e perhereshme?"
19"Pse me quan te mire?" u pergjigj Jezusi. "Asnje nuk eshte i mire pervec Zotit"....

si ta kuptojme kete varg te bibles? Qe Jezusi dhe Zoti jane dy gjera te ndryshme?

Zana_ch
10-12-06, 20:23
Thjeshte desha te me sqarojne dicka te krishteret e ketij forumi:

Luke 18
18Nje sundimtar e pyeti ate "O mesues i mire, cfare duhet te bej une qe te fitoj jeten e perhereshme?"
19"Pse me quan te mire?" u pergjigj Jezusi. "Asnje nuk eshte i mire pervec Zotit"....

si ta kuptojme kete varg te bibles? Qe Jezusi dhe Zoti jane dy gjera te ndryshme?


I nderuar ashte shum gjynah me honger veq nje kafshat te molles dhe pastaj me gjujte pjesen tjeter nese ajo nuk asht e kalbur ......andaj nese citon diqka bere te teren e jo me lan ne gjysem pra :Luka: 18. Shėmbėlltyra e gruas sė vejė dhe e gjykatėsit
181 U tregoi edhe shėmbėlltyrėn se si duhet tė lutemi gjithmonė e kurrė tė mos pushojmė.

2 Ai tha:

“Ishte nė njė qytet njė gjykatės qė Hyjin nuk e dronte e pėr njerėz nuk e ēante kokėn. 3 Po nė atė qytet ishte edhe njė grua e vejė, e cila shkonte shpesh tek ai dhe i lutej: ‘Mė mbro prej kundėrshtarit tim!’ 4 Por ai s’u shqetėsua pėr njė kohė tė gjatė. Dikur tha me vete: ‘Edhe pse s’e druaj Hyjin e pėr njerėz nuk e nxej kokėn, megjithatė, 5 pasi kjo grua e vejė po mė trazon, do ta mbroj qė tė mos vijė mė tė mė mėrzisė prore. ’“

6 Zotėria vazhdoi:

“Dėgjoni ē’thotė gjykatėsi i padrejtė! 7 Vallė, Hyji a nuk do t’i mbrojė tė zgjedhurit e vet qė i kėrkojnė ndihmė ditė e natė? Po a do tė vonojė ndoshta me ēėshtjen e tyre? 8 Unė po ju them: do tė ngrihet me nxitim pėr t’u ardhur nė ndihmė atyre! Por, kur tė vijė Biri i njeriut, a thua do tė gjejė fe mbi tokė?”

Shėmbėlltyra e fariseut dhe e tagrambledhėsit

9 U tregoi edhe kėtė shėmbėlltyrė pėr disa qė e mbanin veten tė drejtė e i pėrbuznin tjerėt:

10 “Dy njerėz u ngjitėn nė Tempull pėr t’u lutur: njėri farise e tjetri tagrambledhės. 11 Fariseu, qiri nė kėmbė, lutej nė vetvete kėshtu: ‘Tė falėnderoj, o Hyj, qė nuk jam porsi njerėzit e tjerė: cuba, tė padrejtė, kurorėshkelės, ose ‑ si ky tagrambledhės. 12 Agjėroj dy herė nė javė, jap tė dhjetėn e krejt fitesės.’ 13 Kurse tagrambledhėsi zuri vend nė fund, nuk i bėhej as sytė t’i ngrejė drejtė qiellit, por rrihte kraharorin e vet e thoshte: ‘O Hyj, ki mėshirė pėr mua mėkatarin!’

14 Unė po ju them: ky u kthye nė shtėpinė e vet i shfajėsuar e jo ai, sepse: kushdo krenohet, do tė pėrvujtėrohet ndėrsa kush pėrvujtėrohet, do tė lartėsohet.”

Jezusi bekon fėmijėt

(Mt 19, 13‑15; Mk 10, 13‑16)

15 Disa ia binin edhe foshnjat qė t’i bekonte. Nxėnėsit, kur i shihnin, ua ndalonin. 16 Jezusi i grishi fėmijėt dhe tha:

“Lėrini fėmijėt tė vijnė tek unė e mos ua ndaloni, sepse pėr tė tillėt ėshtė Mbretėria e Hyjit.

17 Pėrnjėmend po ju them: kush nuk e pranon Mbretėrinė e Hyjit porsi fėmija, nuk do tė hyjė nė tė.”

Bujari pasanik

(Mt 19, 16‑30; Mk 10, 17‑31)

18 Njė bujar i bėri kėtė pyetje:

“Mėsues i mirė, ēka duhet tė bėj pėr tė fituar jetėn e pasosur?”

19 Jezusi iu pėrgjigj:

“Pėrse mė thua ‘i mirė?’ Askush s’ėshtė i mirė, pėrveē njė Hyji tė vetėm! 20 Urdhėrimet i di:

‘Mos the kurorėn!

Mos vra!

Mos vidh!

Mos dėshmo rrejshėm!

Ndero babain tėnd dhe nėnėn!’“

21 Ai atėherė i tha:

“Tė gjitha kėto i kam zbatuar qė prej rinisė!”

22 Kur e dėgjoi, Jezusi i tha:

“Tė mungon vetėm edhe njė gjė: shit gjithēka ke, ndajua skamnorėve e do tė kesh visar nė qiell! Atėherė eja e mė ndiq!”

23 Ky, si e dėgjoi kėtė fjalė, u trishtua, sepse ishte shumė i pasur.

24 Jezusi, kur e pa [se u trishtua], tha:

“Sa tė vėshtirė e kanė pasanikėt tė hyjnė nė Mbretėrinė e Hyjit! 25 Mė lehtė e ka devja tė kalojė nėpėr vrimėn e gjilpėrės se i pasuri tė hyjė nė Mbretėrinė e Hyjit!”

26 Ata qė dėgjuan, i thanė:

“Po kush atėherė do tė mund tė shėlbohet?”

27 “Ēka s’mund tė bėjnė njerėzit ‑ u tha ‑ Hyji mund ta bėjė.”

28 Atėherė foli Pjetri:

“Ja, ne lamė gjithēka patėm e erdhėm pas teje.”

29 Jezusi u tha nxėnėsve:

“Pėr tė vėrtetė po ju them: nuk mund tė gjendet kund ai njeri qė la pėr dashuri ndaj Mbretėrisė sė Hyjit, shtėpinė ose gruan, ose vėllezėrit ose prindėrit ose fėmijėt 30 qė tė mos marrė shumėfish edhe nė kėtė e nė botėn e ardhshme jetėn e pasosur.”

Jezusi tė tretėn herė paralajmėron vdekjen e tė ngjallurit e vet

(Mt 20, 17‑19; Mk 10, 32‑34)

31 Pastaj i mori me vete tė Dymbėdhjetėt dhe u tha:

“Ja, po ngjitemi nė Jerusalem dhe do tė plotėsohen tė gjitha qė u shkruan nga profetėt pėr Birin e njeriut: 32 sepse do t’u dorėzohet paganėve, tė cilėt do ta vėnė nė lojė, do ta salvojnė e do ta pėshtyjnė, 33 e, pasi ta frushkullojnė, do ta vrasin. Ai veē do tė ngjallet tė tretėn ditė.”

34 Por ata s’morėn vesh asgjė ēka u tha. Kėto fjalė pėr ta ishin fshehtėsi e nuk kuptonin ēka Jezusi u thoshte.

Shėrimi i tė verbėrit prej Jerihos

(Mt 20, 29‑34; Mk 10, 46‑52)

35 Kur Jezusi po i afrohej Jerihos, njė lypės ishte ulur nė njė skaj tė rrugės e po lypte. 36 Kur dėgjoi se po kalonin shumė njerėz, pyeti ē’ėshtė. 37 Ata i thanė:

“Po kalon kėndej Jezusi prej Nazaretit.”

38 Ai zuri tė bėrtasė:

“Jezus, Biri i Davidit, ki mėshirė pėr mua!”

39 Ata qė ecnin pėrpara i bėrtitnin tė heshtte, por ai bėrtiti edhe mė tė madhe:

“Biri i Davidit, ki mėshirė pėr mua!”

40 Jezusi zuri vend dhe urdhėroi t’ia sillnin para. Kur ky u afrua, Jezusi e pyeti:

41 “Ēka dėshiron tė bėj pėr ty?”

Ai u pėrgjigj:

“Zotėri, qė tė shoh”

42 “Shih! ‑ i tha Jezusi ‑ Tė shpėtoi feja jote!”

43 Atij i erdhi aty pėr aty drita e syve dhe u nis pas tij duke i dhėnė lavdi Hyjit. Edhe populli mbarė, kur pa kėtė mrekulli, i dha lavdi Hyjit.

Sunnih
10-12-06, 20:30
E nderuar. Nuk ishte pyetja per sundimtarin (edhe pse ne shqip qenka perkthyer gabim bujar) por pyetja ishte se pse Jezusi i tha atij pse me quan mua te mire nderkohe qe vetem Zoti eshte i mire? Pra nese Jezusi eshte Zot, pse duhet ta refuzoje kete thenie? Ky eshte qellimi i pyetjes dhe nuk po diskutojme per gjerat qe te bejne te fitosh parajsen. Cfare informacioni shtese solle e nderuar ne pjesen tjeter te molles qe une paskam gjuajtur? A mos valle eshte aty shpjegimi i pyetjes time? Jo! Pra nese nuk e ke besdi pergjigju dhe te lutem cito nga bibla me saktesi dhe jo sipas perkthimeve te deformuara ne gjuhen shqipe.

Zana_ch
10-12-06, 20:54
E nderuar. Nuk ishte pyetja per sundimtarin (edhe pse ne shqip qenka perkthyer gabim bujar) por pyetja ishte se pse Jezusi i tha atij pse me quan mua te mire nderkohe qe vetem Zoti eshte i mire? Pra nese Jezusi eshte Zot, pse duhet ta refuzoje kete thenie? Ky eshte qellimi i pyetjes dhe nuk po diskutojme per gjerat qe te bejne te fitosh parajsen. Cfare informacioni shtese solle e nderuar ne pjesen tjeter te molles qe une paskam gjuajtur? A mos valle eshte aty shpjegimi i pyetjes time? Jo! Pra nese nuk e ke besdi pergjigju dhe te lutem cito nga bibla me saktesi dhe jo sipas perkthimeve te deformuara ne gjuhen shqipe.I ndruar aty ashte edhe esenca e pytjes tende ,sepse ti nuk mundesh me kuptue,pra hiq ma poshte e gjan pergjegjen tende ....lexoije me kujdes nja 10 her e noshta e kupton.
Pra kur te fillosh me ngern mollen duhesh te tėrene, dhe pastaj do te kesh knaqin sepse ke ngren nje moll qe trupi yt e ka desht me ngren.
Me sa di un ashte nje perkthim jo i keq edhe pse nuk jam njohese e mir e gjuhes shqipe,nese ka gabime nuk jan te mijat gabime .
Pastj ti i nderuar her del tek beslidhja e vjeter dhe her te beslidhja e re dhe sjell ketu pytje provokuse,nuk asht kjo nje pun e mir,sepse me vemendje i lexoi shkrimet qe sjell ti dhe te tjeret ne forum.

Shnet te deshiroi
Zana_ch

Sunnih
10-12-06, 21:37
Shendet pac e nderuar. Nuk eshte pergjigje kjo por shmangie nga ceshtja por nejse nuk eshte me shume rendesi per mua pergjigja ndaj kesaj pyetje pasi me ngjalle me teper kureshtje me ate qe the me pas ne sjelljen nga une te teksteve nga testamenti i vjeter dhe nga testamenti i ri. Valle a nuk e beson ti testamentin e vjeter? Vete Jezusi ka sjelle thenie nga testamenti i vjeter. Te krishteret nuk jane te krishtere po qe se nuk besojne ne testamentin e vjeter prandaj kujdes. Nese ti nuk pranon tekste nga testamenti i vjeter atehere a mos valle te gjitha citatet qe te krishteret sjellin per trinitetin qe bazohen ne testamentin e vjeter duhen refuzuar? Kjo eshte kundra teje dhe jo ne favorin tend.