PDA

View Full Version : Shkurorėzimet...


Zana_ch
01-11-06, 20:56
Perse ne vitet e fundit sa vjen dhe rritet numri i divorceve?
Ndihen njerezit me te lire per te shprehur ate qe ndjejne apo ndikon mjaft edhe pavaresia ekonomike tek femra?

P.S
Nese eshte nje tem e tille ateher le te mbyllet kjo .

Murgesha
01-11-06, 21:08
Kemi tema tė ndryshme rreth shkurorėzimeve Zana por temėn tėnde po e lėm tė hapur, natyrish me njė pėrmirėsim tė titullit, dhe po e hjedhim tek nėnforumi gruaja dhe familja pasi qė atje mendoj e ka vendin.

Murgesha!

uck_aksh
06-11-06, 13:47
Perse ne vitet e fundit sa vjen dhe rritet numri i divorceve?
Ndihen njerezit me te lire per te shprehur ate qe ndjejne apo ndikon mjaft edhe pavaresia ekonomike tek femra?

P.S
Nese eshte nje tem e tille ateher le te mbyllet kjo .


e moj Zana_ch shkurorzimi pse para lufte ka pas shum pak shkurorizime e pas lufte ka shum te drejtat qe ju kan dhan grave e tash ato po mendojn se qka jan ato kerkush sesht
hahahaha
ja shembulli:

gruja: hej ajde qom te prindrit
uck_aksh: skam koh oj gru se jam ka punoj
gruja; leje punen
uck_aksh: o shkojm pak ma von se sbahet nomi
gruja: a ti qka thush a un
uck_aksh: po a i kemi te drejtat e barabarta duhet edhe ti mem ngu
gruja: boll ju kemi ngu juve tash un te tregoj ty
ta kap gruja telefonin e fill e thirr nje avokat edhe i thot avokatit du mu shkurorzu prej tij.
edhe qeshtu perfunduam qe pse shkurorizimi ndosh

LABI
07-11-06, 14:57
Perse ne vitet e fundit sa vjen dhe rritet numri i divorceve?
Ndihen njerezit me te lire per te shprehur ate qe ndjejne apo ndikon mjaft edhe pavaresia ekonomike tek femra?
P.S
Nese eshte nje tem e tille ateher le te mbyllet kjo .

Dihet qe familja dhe martesa si institucione qe nga fillet e para te organizimit te jetes shoqerore... pergjate transformimeve te formacioneve te ndryshme shoqerore e deri ne ditete e sotme eshte konsideruar cdo here si e shenjet dhe qelule e ekzistimit dhe funksionimit te shoqerise ...
Megjithate familja si grup-bashkesi shoqerore dhe martesa, si institucione, ne te kuptuarit dhe te kapurit si nocion ka evoluar ... Sic dihet per shume shekuj martesa ne Perendim konsiderohej si e pazgjedhur... dhe se shkurorezimi (divorci) parashihej- pranohej vetem ne raste te rralla , si pershembull, kur mardhenjet bashkeshortore ishin acaruar seriozisht deri ne ate mase qe e bente te pamundshme funksionimin e marteses.

Ne te kaluaren sistemi kundershtues i shkurorezimit ,i karakterizonte te gjitha vendet e zhvilluara industriale... Per te realizuar shkurorezimin, nje bashkeshort duhej te bente akuzen ( per shkelje te kurores-tradheti , braktisje, keqtrajtim, mos-pergjegjesi ) kunder bashkeshortit...
Megjitheate duke i pasur parasysh reflektimet e pasojave nga mos lejimi i shkurorezim, me nuk flitet apo nuk ka medyshje sa i perket marteses - ne kontekst te parimit te laicitetit ... Per nje kohe shume te shkurte pas shpalljes se ligjeve te para te shkurorezimit diku ne mesin e viteve 60-ta , shume vende kane bere ndryshime ne sistemin e rendit juridik pozitive , duke e mundesuar realizimin e shkurorezimit te tij sa me te lehte .

Mirepo, pse shkurorezimi ne ditet tona po perhapet gjithnje e me shume , dhe cilet faktore ndikojne ne rritjen e shkurorezimeve... me siguri qe kjo dukuri, sfide - lidhet me nje numer faktoresh qe jane te nderlidhura me ndryshimet e thella sociale..Duke perjashtuar nje numer te njerezve te pasur , sot martesa nuk eshte me lidhje e etjeve per te trasheguar pronen , apo trashegimin e njerit breze , apo tjeterit....

Me rritjen e pavaresise ekonomike, te femrese , martesa eshte bere nje lidhje , jo shume e domosdoshme siq ka qene me pare ... Mundesit e sotme ekonomike e bejne jeten me te lehte si individ - ne rast paknaqesie nga martesa... Faktore tjeter eshte edhe vetedijesimi i shoqerise per vlerat dhe vleresimin e marteses ne baze te shkalles se kenaqesise personale qe ofron ajo ... (Edhe pse ne shoqerine shqiptare ende dominon ai mentaliteti patriarkal , ku martesa shifet si obligim dhe jo si nje realitet qe rrjedh nga vullneti dhe qellimi i mire (dashuria) e nje qifti) .

Me siguri qe ka shume faktore objektiv dhe subjektiv, qe imponojne rrethanat ne jeten bashkeshortore qe nje martese te mosfunksionj dhe te perfundoj me shkurorezim...

instruktori
07-11-06, 18:41
[quote=Zana_ch]Perse ne vitet e fundit sa vjen dhe rritet numri i divorceve?
Ndihen njerezit me te lire per te shprehur ate qe ndjejne apo ndikon mjaft edhe pavaresia ekonomike tek femra?

Une mendoj qe shkurorzimet qe po behen pas luftes ne Kosove jan si pasoj e shum nryshimeve qe kan ndodh kohve te fundit.
Por une mendoj qe me keto gjera ne nuk duhet te luajm sepse e damtojm te ardhmen tone.Aq sa e dojm familjen ,aq edhe e dojm shtetin.Nje familje e mire,nje shtet i mire.
Ne kohen e para luftes shkurorzimet ishin ma te vogla per shum arsye .Pra mendoj qe loja me familje do te kete pasoja qe reflektojn pakez ma vone.

Albanian eX|PerT
09-11-06, 17:35
Mendoj qe faktori kryesore i cili ndikon tek shkurorezimi e qifteve shqiptare eshte se (edhe ne gjithe boten) eshte duke u tretur kuptimi real i krijimit te familjes.

Shume kane keqkuptime ndaj lidhjes martesore apo ruajtjes se saj.

Njerezit gjithemone e kuptojne se te martohesh d.t.th. se tani je i angazhuar teper, edhe duhet te largohesh nga kenaqesite tjera, d.t.th. qe te perkujdesesh vetem per gruan dhe femijet, e qe me kete mendoj qe fillon nje ftohje per dashurin e vertete, qe eshte krijimi i familjes.

Familja sic e kane definuar sociologet e menqur eshte qeliza e nje shoqerie. Nese nje shoqeri nuk e ka ne rregull familjen ajo ne teresi eshte e qregulluar.

Ne vendet e perendimit kane filluar edhe te mos martohen, si shkak i humbjes se besimit ndaj grave, "largimit" nga obligimet, qeshtjet sociale, etj.

Ne si shqiptar duhet t'a vetedijesojme shoqerine tone se duhet te ruhet vlera e familjes.

Shkurorezimet ne vendin tone behen me se shumti nga moslargepamesia e meshkujve, ngutja e teper e tyre, etj. Mirepo them qe edhe vajzat tona bartin pak barr faji per kete.

Marrim per shembull. Nese burri eshte xheloz, atehere vajza nuk duhet te tregohet mendjemadhe e te shoqeroj shok (qe ai nuk ka deshire). Sepse qellimi i qiftit duhet eshte qe te mirekuptohen ndermjet vete duke ia rrespektuar vendimet familjare qe i vendojne.

Perndryshe, i urrej ndarjet.:mad:

Shume pershendetje nga Shqiptari.

emine
04-06-08, 07:21
Kan than:ma mire nje dit hiq,sa per dite kiq kiq.............

Shum ma mire a mu shkorurzu,sa me jetu nje jete ne genjeshter,duke genjy veten dhe pratnerin tend veq shkaku i femijve,,,,njerzit martohen,po duhet em dite se rraca nejrzore a teper egoiste dhe per kto dhe shum arsye edhe sote shumica po shkurorzohen............martesa me nuke eshte e shejte,interes,nevoje,,,,edhe njeri a ba fallxo sote:rolleyes:

LABI
05-06-08, 14:19
Kan than:ma mire nje dit hiq,sa per dite kiq kiq.............

Shum ma mire a mu shkorurzu,sa me jetu nje jete ne genjeshter,duke genjy veten dhe pratnerin tend veq shkaku i femijve,,,,njerzit martohen,po duhet em dite se rraca nejrzore a teper egoiste dhe per kto dhe shum arsye edhe sote shumica po shkurorzohen............martesa me nuke eshte e shejte,interes,nevoje,,,,edhe njeri a ba fallxo sote:rolleyes:


keta kojshit tone qe s'po mund ndahemi prej tyre thojnee " Hajt se vollimo , alli se llazhemo" :biggrin:

emine
05-06-08, 14:23
keta kojshit tone qe s'po mund ndahemi prej tyre thojnee " Hajt se vollimo , alli se llazhemo" :biggrin:

Jo sherri i asaj pune:qe kan qejf me hanger me ky dy luge:biggrin:

ps.perkthema qate fjalen e komshinikeve:p

DEA
05-06-08, 14:24
Mendoj se nuk jane ne rregulle shkurorzimet e shumta, ma mire eshte te presesh gjate e kur te vendosesh per te marre nje hap te tille duhet te jeni 100% i sigurt.

Se jeta nuk eshte gjithmone e mire ka shume te papritura , duhet te jemi ne gjendje qe nga situatat me te keqija ta nxjerrim me te miren.
Vetem nese nuk asnje rrugedalje tjeter e shoh te arsyeshme ndarjen..

LABI
05-06-08, 15:18
Jo sherri i asaj pune:qe kan qejf me hanger me ky dy luge:biggrin:

ps.perkthema qate fjalen e komshinikeve:p

s'di sa mund te tingelloj shqip , sa mund t'pershatet .


Hajde duhemi ... por , jemi ka e rrejm veten ... (keshtu dicka)

lovely
05-06-08, 17:56
une mendoj se shkurorezimet ndodhin per shume arsye... duke filluar nga nje gje shume e vogel e deri tek diqka shume e madhe...


pra mundet me qene nje mosmarrveshje e vogel, mundet me qene edhe tradhti...

e sa per ne Kosove, do gra jan tranu krejt jan hallakat, (e vertete) e do do burrav vallahin bre mire jau bojn se e kan lyp me vite e me shekuj :redface:

po m bjen n men ajo kanga e Sunaj Saraqit me t shoqen e vet qe po e knon :biggrin:

Jana
05-06-08, 18:30
Ma mir mu shkurorzu se sa me pas jet palidhje,.....

Edhe bash mir qe edhte thy edhe te na kjo Tabu me thene...se perpara kan ndejt ashtu Grat edhe pse e kan pas jeten e keqe jo per hater te Familjes jo ashtu e jo kshtu....e sot vlla kur sta don sta don edhe i thu hajde Burr se po ndahemi.....

Edhe ma mir more mos me vanu Kunor hiq.....qyyyy se 500 euro po kushton hahahahha.......

Ka pleqnia qe je bashk masnej Vano kunor...........

emine
05-06-08, 19:54
s'di sa mund te tingelloj shqip , sa mund t'pershatet .


Hajde duhemi ... por , jemi ka e rrejm veten ... (keshtu dicka)


Jete e shpifne...............:frown:

Breshka
06-06-08, 08:59
muj me thon se kaniher osht fat edhe shkurorzimi kur nuk ke afer personin e duhur

OgNaT
09-01-09, 21:20
Perse ne vitet e fundit sa vjen dhe rritet numri i divorceve?
Ndihen njerezit me te lire per te shprehur ate qe ndjejne apo ndikon mjaft edhe pavaresia ekonomike tek femra? .

Sepse .. ju femrat jeni fajtor..
Po flas nga ajo qe shof.. lexoj.. ndegjoj.. dhe vrej..

rritja e divorcit.. sidomos tek populli jon eshte ne Gurbet ( europ )
martohet terli laperice qe ska lan sen tkeqe pa bo naper gurbet . dhe ne fund mer nje djalosh nga Posht ( kosova ) dhe kjo martes nuk funkcionen.. sepse ka shum qka qe djaloshi nuk i din per te.. dhe me koh i kupton dhe ja ndarja..

po ashtu edhe tek meshkujt.. rriten me kultur te hujen.. dhe pastaj shkojn marin femer ne kosov.. dhe kur e bin ktu e mbyllin ne banes ! dhe normal qe sja vlen me jetu me dikend e robrume.

emine
09-01-09, 21:30
Sepse .. ju femrat jeni fajtor..
Po flas nga ajo qe shof.. lexoj.. ndegjoj.. dhe vrej..

rritja e divorcit.. sidomos tek populli jon eshte ne Gurbet ( europ )
martohet terli laperice qe ska lan sen tkeqe pa bo naper gurbet . dhe ne fund mer nje djalosh nga Posht ( kosova ) dhe kjo martes nuk funkcionen.. sepse ka shum qka qe djaloshi nuk i din per te.. dhe me koh i kupton dhe ja ndarja..

po ashtu edhe tek meshkujt.. rriten me kultur te hujen.. dhe pastaj shkojn marin femer ne kosov.. dhe kur e bin ktu e mbyllin ne banes ! dhe normal qe sja vlen me jetu me dikend e robrume.


faji nuke ekxziston,jeta eshte dinamike,dhe nuke jemi te afte ti ndryshojme gjanat,ndryshon ti,ai,ajo ,apo dhe vete uni,,,,,,,

uck_aksh
09-10-09, 00:51
edhe un kam vendos mu shkurorizu jem ra ne pajtim me bashkshorten
ne at koh kur jem martu ka qen situata krejt ndryshe nuk u dike a esht darsem apo vdekje
e tash kemi vendos mu shkurorizu
e pastaj mbas shurrizimit me ba nje darsem te madhe dhe me lidh kuror

ritaaa
09-10-09, 09:51
Pershendetje

Une mendoj se njeriu deri ne vdekje po kerkojke lumturin edhe dashurin
kur njera nga kto mungojn te shtyjn te shkururzimi
shkururzimin nuk e do askush edhe nuk besoj se e bon dikush pa i plas shpirti
por sod u ardh koha me i qel syt qdo njeri pa marr parasysh femra apo mashkujt
por kush po hjek ne ket dilem po hjekun femijet se ne shtetet e jashtme kjo pune ndodh te qdo njeri por femijet jesin me ate si i don e kujdeset jo jo ktu edhe shteti i mban nen kujdesje a tek ne femijet jesin shumicen e rastev me baben e baba ne pune e femijet rrugve por edhe po neqoftse qifti nuk mundet me jetu bashk ma mir eshte edhe me u nda se ashtu edhe femijet marrin kriz nervore duke i par prindrit tu u perla apo sikur ne kosov tu u keqtrajtu ne qdo lloj forme
shumica e femrav ne kosov jan ba kurban i femijve te vet por zor edhe ashtu
une jam plotsish po ne qoftse nuk ka dashuri e respekt e lumturi mes qiftit ma mir devorz shkururzim

me respek ritaaa

jEtA_1
09-10-09, 10:20
Pershendetje

Une mendoj se njeriu deri ne vdekje po kerkojke lumturin edhe dashurin
kur njera nga kto mungojn te shtyjn te shkururzimi
shkururzimin nuk e do askush edhe nuk besoj se e bon dikush pa i plas shpirti
por sod u ardh koha me i qel syt qdo njeri pa marr parasysh femra apo mashkujt
por kush po hjek ne ket dilem po hjekun femijet se ne shtetet e jashtme kjo pune ndodh te qdo njeri por femijet jesin me ate si i don e kujdeset jo jo ktu edhe shteti i mban nen kujdesje a tek ne femijet jesin shumicen e rastev me baben e baba ne pune e femijet rrugve por edhe po neqoftse qifti nuk mundet me jetu bashk ma mir eshte edhe me u nda se ashtu edhe femijet marrin kriz nervore duke i par prindrit tu u perla apo sikur ne kosov tu u keqtrajtu ne qdo lloj forme
shumica e femrav ne kosov jan ba kurban i femijve te vet por zor edhe ashtu
une jam plotsish po ne qoftse nuk ka dashuri e respekt e lumturi mes qiftit ma mir devorz shkururzim

me respek ritaaa
Pajtohem me ju e nderuar por keto gjera duhet te ndodhin para se te lindesh femij tash ketu ku une jetoj ka ndodh nje raste grua me gjasht femije tuj be gjitha te zezat e botes kur nji dite po ndegjojm e ka qit burrin nga banesa se po i pengon ne aktivitetet e saja e ai i mjeri tuj punu nate e dit kjo eshte turp me ndodh te shqiptaret e sidomao nje nene me gjasht femij

Kaqanikasja
09-10-09, 14:35
Te ju them te drejten pasi qe edhe vendin e punes e kam aty ku punoj mirem me kurorezime eme keto gjera vetem te ju them te drejten se shum ka shkurorezime me shum ndodh ne mauj qe ka shkurorezime se sa kurorezime besone kete e se qka eshte ne pyetje ketu nuk po dihet se nuk eshte ne pyetje per kurorezimet qe bohen me te huaj/a ama me shqipetar/e shum po ka shkurorezime kjo eshte nje katastrof e madhe....

DEA
09-10-09, 14:50
Te ju them te drejten pasi qe edhe vendin e punes e kam aty ku punoj mirem me kurorezime eme keto gjera vetem te ju them te drejten se shum ka shkurorezime me shum ndodh ne mauj qe ka shkurorezime se sa kurorezime besone kete e se qka eshte ne pyetje ketu nuk po dihet se nuk eshte ne pyetje per kurorezimet qe bohen me te huaj/a ama me shqipetar/e shum po ka shkurorezime kjo eshte nje katastrof e madhe....

Vendimet e shpejta, mendohuni para se te kurorezoheni.

Kaqanikasja
09-10-09, 14:59
Vendimet e shpejta, mendohuni para se te kurorezoheni.

Po per ate po mendoj dhe un qdoher pse nuk mendojn me pare deri sa te arrin te kurorezohen

DEA
09-10-09, 15:01
Po per ate po mendoj dhe un qdoher pse nuk mendojn me pare deri sa te arrin te kurorezohen

Nuk mundem pa eshtu edhe kete, se ka shume qe pas martese tregojne fytyren e vertet, pamarre parasysh mashkulli apo femra. Ne kete raste kisha preferu ma mire shkurorzimin se sa nje jete ta padeshiruar.

Kaqanikasja
09-10-09, 23:35
Nuk mundem pa eshtu edhe kete, se ka shume qe pas martese tregojne fytyren e vertet, pamarre parasysh mashkulli apo femra. Ne kete raste kisha preferu ma mire shkurorzimin se sa nje jete ta padeshiruar.f

po ashtu eshte po per ate pa e vertetu mir se kush eshte qfar njeri eshte mos e prit te arrij deri te kurorezimi me to apo martessa me to se nuk eshte e thanun njeriu si te bohet me dikend te shkoj drejt e ne fejes,martes apo kurorezim pa e njoft mir se kush eshte e qla eshte ay person un kete se kisha preferu......

Oqeani
09-10-09, 23:37
Nuk e kam ne planin dhjetevjeēar ... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

emine
09-10-09, 23:42
epo tragjedi per ne shqiptaret,e normale eshte nese njerzit nuke kuptohen me u largu ne rruge te ndryshme,me mire nje dite hiq,sa per dite kiq kiq:tongue:

edhe mos merrni historinat e hallkut me na i pru ne forume,se ne nje lidhje apo ne nje zenke gjithmone jane dy vete pergjegjes,,,,me veten nuke munde te martohesh as te shkurorzohesh....

roadrunner
09-10-09, 23:50
Hapni syt mire se u ardh koh e keqe, si per gra si per burra, njejt...se edhe femrat jon trenu ne dit sodit, do po lypin me jau kput kryt aaaa....po edhe mashkujt nuk perjashtohen nga kjo mundesi

emine
09-10-09, 23:58
Hapni syt mire se u ardh koh e keqe, si per gra si per burra, njejt...se edhe femrat jon trenu ne dit sodit, do po lypin me jau kput kryt aaaa....po edhe mashkujt nuk perjashtohen nga kjo mundesi

qysh ka thane lovely,dashnija te qorrone e martesa ta shti gishtin ne drit te synit hahahhahahhahah,

AlbaSoft
10-10-09, 00:11
Shkurorzimi ne disa raste mund te them qe esht zgjidhje..

Qika^Me^Kule
10-10-09, 00:13
qysh ka thane lovely,dashnija te qorrone e martesa ta shti gishtin ne drit te synit hahahhahahhahah,

ghaghghaaaghaghaghaaghaghaghagh e kur po te hika ne drit te synit ma e pat puna jote a?? tahs po e dishna une ekt thanje ghaaghaghagha