PDA

View Full Version : Njoftimet pejgamberike pėr ardhjen e Muhammedit a.s.


Pause_Print_Scroll
02-11-06, 22:05
Njoftimet pejgamberike pėr ardhjen e Muhammedit a.s.
Autor: Nexhat Ibrahimi

“Para se tė tė sajoj nė barkun e nėnės, unė tė kam ditur; para se tė dalėsh nga krahėrori i nėnės, unė tė kam kushtuar, pėr tė dėrguar tė tė gjithė popujve tė kam vendosur…”. (Dhjata e vjetėr, Jeremia, 1, 1-5).
''Isha i dėrguar edhe atėherė kur shpirti i Ademit pezullonte nė horizontin e tokės dhe detit.” (Muhammedi a.s.).
Hyrje
Qysh nė mėsimet e para nė mėsim-besim apo nė leximet e para tė librave islame pėr fillestarė, muslimanėt mėsojnė se Islami ėshtė feja mė e vjetėr dhe njėkohėsisht feja mė e re. Kur’ani mėson se Islami ėshtė nga Ademi a.s. deri te Muhammedi a.s.. Ēdonjėri pejgamber mėson se pas tij do tė pasojnė pejgamberė tė tjerė pėr vazhdimin e misionit pejgamberik deri te Muhammedi a. s. – vula e pejgamberisė (hatem’ul-enbijai). “Ardhja e Muhammedit a.s. ėshtė lajmėruar si sihariq nga kulla e pejgamberisė sė tė gjithė pejgamberėve tė ardhur para tij”.[1] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftn1) Muhammedi a. s. unjėson nė tėrėsi shumicėn e sunnetit (traditės) tė pejgamberėve tė kaluar. Ai agjėron agjėrimet e tyre tė obligueshme dhe tė paobligueshme, bėn hixhretin, sepse kėtė e bėn edhe Ibrahimi, Musai dhe shumė tė dėrguar tė Zotit pėr tė arritur suksesin e fesė sė tyre. Me dėrgimin e Muhammedit a. s. u pėrmbyll periudha e gjatė e shpalljes hyjnore, e cila do tė manifestohet si mėshirė hyjnore deri nė Ditėn e Fundit pėr njerėzinė dhe botėn.

Pause_Print_Scroll
02-11-06, 22:07
Muhammedi a. s. ndėrmjet tė djathtėve
dhe tė majtėve

Muhammedi a.s. ishte personifikim i tri synimeve zanafillore, tė cilat i njohim nėpėrmjet Musait, Isait dhe vetė Muhammedit a.s.[2] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftn2) Deri sa judaizmi nė mesin e kėtyre tri religjioneve paraqiste tendencėn e majtė, Zotin e drejtėsisė dhe Shpėtimtarin e botės sė dukshme, kurse kristianizmi tendencėn e djathtė dhe Zotin e dashurisė, Islami me Muhammedin a.s. do ta bėjė simbiozėn e tyre tė fatshme, duke u bėrė religjion i botės dhe i shpirtit.[3] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftn3)
Kur’ani pranon, nė parim, tė gjitha kėto konvergjenca-divergjenca me vetė aktin e urdhėresės qė Muhammedi a. s. me pjesėtarėt e vet njė kohė nė namaz tė kthehet drejt Jerusalemit. Tė kuptohet ky akt si duhet domethėnė tė bėhemi tė vetėdijshėm se Jerusalemi me Tempullin e vet, ėshtė trashėgimtar i madh i monoteizmit dhe se urdhėresėn e tė kthyerit nė namaz drejt Mekes Islami nuk e ka obliguar deri sa paraprakisht, me respekt tė madh, nuk ua ka bėrė me dije muslimanėve se Ibrahimi, Musai, Isai dhe pejgamberė tė tjerė, prej Zotit kanė sjellur tė vėrtetėn e njėjtė, unike nė boshtin e saj dhe tė amshueshme.
Mirėpo, ndriēimi i kėsaj ēėshtjeje do tė hasė nė disa probleme, nė disa vėshtirėsi tė pakapėrcyeshme sikurse ėshtė pėrcaktimi i suazės historiko-kohore dhe kulturore-tradicionale, meqė tema e lajmit, njoftimit tė gėzueshėm ėshtė shprehje e pėrbashkėt e tė tri traditave tė shpallura shpirtėrore, kurse gjurmė tė caktuara do tė gjejmė edhe nė religjionet e pashpallura dhe traditat shpirtėrore, sikurse nė brahmanizėm, zoroastrizėm etj. Nė anėn tjetėr, ēėshtja e lajmit, njoftimit tė gėzueshėm ėshtė ngushtė e lidhur edhe me problemin e pritjes mesianiste nė atmosferėn e mjediseve tė ndryshme religjioze-kulturore.
Vėshtirėsi tjetėr paraqet edhe historicizmi, i cili ėshtė i pranishėm nė shumicėn e librave tė shenjta. Ky historicizėm duke u pėrpjekur ta vendos rregull logjik dhe koherent nė periodizimin e tė vėrtetave tė shpallura, ka krijuar njė radhitje kronologjike artificiale tė pėrmbajtjes sė atyre librave tė shenjta, duke krijuar kėshtu konfuzion dhe paqartėsi edhe mė tė madhe nė vlerat themelore tė besimit tė shpallur, ndėr tė cilat radhitet edhe lajmi i gėzueshėm nė lidhshmėrinė e vet me mesianizmin [4] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftn4).
Vėshtirėsi jo mė tė vogla ka sjellė edhe pėrkthimi i teksteve biblike nga gjuha e shenjtė e Shpalljes nė njė gjuhė tė traditės dhe kulturės krejt tjetėrfare, duke ndikuar drejtpėrdrejt nė synim dhe interpretim tjetėrfare. Po ashtu, kjo ishte edhe shenjė e ndarjes esenciale tė traditės sė re shpirtėrore me atė tė vjetrėn, kurse janė ruajtur vetėm konceptet formale tė jashtme tė huazuara nga tradita paraprake shpirtėrore.
Kėtė konstatim mund ta vėrejmė nė shumė aspekte, tė cilat ne nuk do t’i trajtojmė me kėtė rast, por do tė theksojmė se ēarjet janė mė shumė tė jashtme dhe artificiale, qė kanė ndikuar nė format e ndryshme tė mesianizmit. Kėtė ‘tjetėrfarėsi’, kėtė diversitet tė mesianizmit nė esencė e shohim brenda arketipit unikal tė shpalljes dhe traditės, tė portretizuar dhe tė paraqitur nė klima tė llojllojshme shpirtėrore dhe tė pėrcaktuar tjetėrfarėsisht me nocione, shifra dhe emra. Sikurse qė gjatė tėrė historisė Zoti ėshtė shpallur Njė dhe i Vetėm dhe ėshtė quajtur Jehovė, Elo, Elohim dhe Allah, ashtu edhe nė tė gjitha shpalljet e shenjta ėshtė paralajmėruar po i njėjti pejgamber - pėrmbarues i shpalljeve tė Zotit dhe pejgamberisė - Muhammedi a.s.[5] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftn5)
Arketipi unikal i tė gjitha Shpalljeve dhe traditave shpirtėrore ėshtė fakti se tė gjitha gjuhėt e shenjta tė Shpalljeve janė shkruar me alfabet i cili shkruhet nga e djathta nė tė majtė, sikur qė ėshtė gjuha sanskrite, aramite, hebraike dhe arabe.[6] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftn6)
Edhe fakti se tė dėrguarit e Zotit janė zgjedhur pėr misionin e tyre pejgamberik qysh nė periudhėn paraekzistenciale dhe se me ardhjen e pejgamberėve nė botė kemi vetėm konfirmimin formal tė asaj zgjidhjeje, tregon nė rrėnjėn unikale dhe tė pėrbashkėt tė tė gjitha shpalljeve tė Zotit. Nė tė tri traditat e shpallura shpirtėrore, Ademi a. s. ėshtė vetėm parimi singularo-plural i ekzistencės sė gjinisė njerėzore, por jo edhe njeriu i parė, sepse para tij qenė emėrtuar dhe paracaktuar felajmėtarėt – tė pėrzgjedhurit e Zotit.
Nė Dhjatėn e vjetėr thuhet:
“Para se tė tė sajoj nė barkun e nėnės, unė tė kam ditur; para se tė dalėsh nga krahėrori i nėnės, unė tė kam kushtuar, pėr tė dėrguar tė tė gjithė popujve tė kam vendosur …”. (Jeremia, 1, 1-5).
Muhammedi a.s. ka thėnė:
''Isha i dėrguar edhe atėherė kur shpirti i Ademit pezullonte nė horizontin e tokės dhe detit.” (Hadith).
Punimi nuk ka pėr qėllim zhvlerėzimin e doktrinave joislame, por prezantimin e pikėpamjes islame mbi fenomenin e njoftimit tė gėzueshėm. Kėtė temė e trajton edhe Kur’ani, por edhe shumė shkencėtarė islamė tė religjioneve komparative, nga herėt e deri nė ditėt aktuale. Pėr shkak tė qėndrimeve diametralisht tė kundėrta me hebraikėt dhe kristianėt nuk besojmė se sė shpejti kėto tri tradita shpirtėrore do tė takohen dhe do t’i unjėsojnė qėndrimet rreth fenomenit tė njoftimit tė gėzueshėm dhe tė mesianizmit. Nuk mendojmė se me kėtė punim do tė zgjidhet problemi. Mendojmė se me kėtė punim do tė inicojmė rast pėr biseda komparative qė traditat shpirtėrore tė shpallura nga Zoti por tė ndara nga faktorėt e jashtėm, njė ditė tė ulen dhe tė krijojnė urė pajtimi dhe mirėkuptimi ndėrmjet veti.

Pause_Print_Scroll
02-11-06, 22:08
Shkrimet e shenjta mbi ardhjen


e Muhammedit a.s.Paralajmėrimet pejgamberike mbi lajmin e gėzueshėm mbi pejgamberinė e Muhammedit a.s.:
“Ai ėshtė pėrmendur nė librat e profetėve tė mėparshėm.” Esh-Shuara, 196).
“Kurse ty tė kemi dėrguar vetėm nga mėshira ndaj botėrave.” (El-Enbija`, 107).
“Ne nė Zebur, pas Tevratit, kemi shkruar se token do ta trashėgojnė robėrit e mi tė mirė.” (El-Enbija`, 105).
“Sikur mos tė ishe ti, O Muhammed, Unė kėtė botė nuk do ta krijoja.” (Hadith kudsij).
Posa Zoti vendosi ta nxjerrė nga xhenneti Ademin dhe Haven si mėkatarė, njėkohėsisht ua dhuroi edhe mėshirėn dhe mirėsinė e Tij. Zoti nuk dėshiroi qė fatin e njerėzve t’ia lėshojė mashtrimeve tė shejtanit, por u premtoi atyre shpallje nėpėrmjet tė dėrguarve tė tij, nė fillim tė tė cilėve ishte Ademi a.s..[7] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftn7) Nėpėrmjet engjėllit, Xhibrilit, Zoti i ftoi tė gjithė popujt e botės nė rrugėn e drejtė, tė gėzimit dhe bujarisė, qė tė bėhen tė barabrtė nė jetėn e amshueshme shpirtėrore nėn mėshirėn e Zotit. Kjo ndodhi nė historinė njerėzore. Pejgamberėt njė pas njė ftonin njerėzit nė besim tė drejtė, kurse aleancat e vjetra prisheshin e tė rejat vendoseshin, qė tregon nė dashurionė e pafund tė Zotit Krijues e Mėshirues. Kėto aleanca janė tė njohura nėpėrmjet shenjave tė njohura pėr njerėzinė: Molla e Ademit (nė fyt), ylberi i Nuhit, synetimi i Ibrahimit, Deveja e Salihut qė del nga shkėmbi, Pllakat e Musait me Dekalogun, Libri i dashurisė (Inxhili) i Isait dhe La ilahe il-la'll-llah e Muhammedit a.s. etj. Tė gjitha kėto shenja janė nė shėrbim tė shenjės sė fundit: La ilahe il-la'll-llah, e cila paraqet pėrfundimin dhe pėrkryerjen e tė gjitha misioneve pejgamberike. Tė gjithė pejgamberėt kanė paralajmėruar se Muhammedi a.s. do tė jetė pėrfundimi, pėrsosja dhe shenja universale e ardhjes sė tė dėrguarit mė tė zgjedhur tė Zotit, Muhammedit a.s.
Ndonėse popujt e zgjedhur tė Zotit tregoheshin jobesnikė, sikurse hebraikėt, Zoti megjithatė nuk i braktisi dhe gjithnjė sharton filiza tė ri, Shpallje tė reja, pėrfundimisht me Isain a.s., duke iu pėrmbajtur premtimit tė Tij kaherė tė dhėnė nė xhennet Ademit a.s. dhe Ibrahimit a.s.:
“Dhe i pranoi disa fjalė tė Zotit tė vet.”. (El-Bekaretu, 37).
“… Nga unė do t’u vijė njė udhėrrėfim …”. (El-Bekaretu, 38).
“O Izraelitė! Kujtone dhuntinė time qė ju kam dhuruar dhe plotėsoni besėn qė ma dhatė, t’ju plotėsoj edhe unė besėn time. Frikėsohmuni vetėm mua!
Besoni asaj qė po ua shpallė, e cila ua vėrteton atė ēka e keni ju, dhe mos jinni tė parėt qė nuk i besoni! Dhe mos bleni fundrrina me fjalėt e mia dhe frikėsohmuni vetėm mua! “ (El-Bekaretu, 40-41).
“Falne namazin dhe jepni zekatin dhe pėrkuluni me ata qė pėrkulen.” (El-Bekaretu, 43).
“Ata qė pasojnė Pejgamberin, ferrėfyes analfabet (ummij), tė cilin e gjejnė tė paralajmėruar nė librat e veta, nė tevrat dhe Inxhil …”. (El-A’raf, 157).
Zoti, nga mėshira e Tij, nė fund nuk lidhi kontratė me hebraikėt, por zgjodhi ta dėrgojė pejgamberin e fundit, por jo vetėm hebraikėve, por tėrė njerėzisė, qė rrjedh nga loza e Ibrahimit a.s.
Esenca e natyrės sė fjalėve tė shpallura tė Zotit, sipas traditės islame, nuk ėshtė kurrfarė akti i personifikimit. Fjala e Zotit nuk ėshtė plotėnia e individualizimit (uosobljenosti) fizik tė Zotit, por shenjė e plotėsinė sė pranisė sė Zotit, e cila, herė-herė manifestohet nė apoteozat antropomorfe dhe dėftimet e llojllojshme vizuele (rrufeja e cila godet Izraelitėt frikacakė, bubullima nė flakė e Musait, rrėnimi i malit, dėftimi vizuel i Xhibrilit) e tė ngjashme. Prania e Zotit ėshtė e pėrhershme dhe e ngahershme, por gjithnjė tjetėrfare nga perceptimet e krijesave. Asnjė shpallje i Zotit gjatė historisė nuk ka qenė manifestim tekstual i personifikimit tė Zotit nė trup e gjak. Ēdo shpallje e Zotit ka qenė e sendėrtuar nė mėnyrė tė veēantė, kurse zbulimi i Zotit gjithnjė ka qenė e fshehur nga shikimi njerėzor:
“Nuk ka asnjė njeri me tė cilin ka folur Allahu, pėrveēse me frymėzim ose pas ndonjė perdeje ose tė dėrgojė ndonjė tė deleguar dhe i shpall me lejėn e Tij ēka dėshiron Ai. Me tė vėrtetė Ai ėshtė i urtė.” (Esh-Shura, 51).
“Askush nuk ėshtė sikur ai!” (Esh-Shura, 11).
“Atė nuk mund ta arrijnė shikimet, e ai i mbėrrinė shikimet.” (El-En’am, 103).
Pejgamberėt e Zotit shkonin njėri pas tjetrit, gjithnjė duke dėshmuar Njė tė vetmin Zot, dhe me ta kalonin edhe misionet e tyre pjesėrisht tė suksesshme apo tė pasuksesshme, pėr tė ardhur nė fund tė ciklit pejgamberik Muhammedi a.s.. Ai konfirmoi vėrtetėsinė dhe burimėsinė e tė gjithė pejgamberėve tė deritashėm, tė cilat pjesėrisht ishin humbur, zhdukur, fshehur, ndėrruar apo ndryshuar.
Shumė pejgamberė para tij, me plotė vrull nė zemėr, tė motivuar nga pėshpėritja misterioze tė Xhibrilit paralajmėron emrin e gjallė tė Zotit nė shpirtin e molisur dhe jobesnikė tė njeriut, duke mbjellė gėzimin dhe shpresėn pėr ardhjen e shpejtė tė pejgamberit tė fundit:
“Dhe Unė tė zgjodha pėr vete.” (Ta Ha, 41).
“…Unė tė kam bėrė tė dashur nga gjithkush dhe tė rritesh nėn mbikqyrjen time.” (Ta Ha, 39), dhe duke krijuar bėrthamėn shpirtėrore pėr gjeniun universal shpirtėror tė misionit tė ardhshėm tė suksesshėm tė Pejgamberit tė Islamit, emrin e tė cilit Zoti e ka pėrmend gjatė shpalljeve pejgamberike mijėvjeēare.

Pause_Print_Scroll
02-11-06, 22:09
Njoftimi pėr ardhjen e Muhammedit a. s. deri nė kohėn e Biblės


Qysh pejgamberi i parė, Ademi a.s., nė dyert e xhennetit ka parė emrin e Muhammedit a.s.: “ku emri mbi dyert e xhennetit me shkronja prej dritės ishte i shkruar.”[8] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftn8)
Paralajmėrimet pejgamberike pėr Muhammedin a.s. ishin tė shkruara edhe nė Vede dhe Purane, nė bazė tė tė cilave tekste shkencėtarėt komentuan dhe kosntatuan se ato kanė tė bėjmė me Muhammedin a.s. Kėto paralajmėrime shkencėtarėt i gjejnė edhe nė Dhjatėn e vjetėr dhe tė re.
Nė vazhdim do t’i cekim tekstet e disa librave tė shenjta. Nė Atharva Veda shkruan:
''O popull, dėgjoje kėtė me kujdes! Njeriu i vlefshėm pėr falėnderim (i lavdėruari, d.m.th (http://d.m.th/). Muhammedi, kuptimi i emrit tė Pejgamberit nė gjuhėn arabe) do tė ngritet nga populli. Ne do ta marrim tė Mėrguarin nėn mbrojtjen tonė nga 60 mijė e 99 armiqė, transporti i tė cilit ėshtė 20 deve … Ai i dha Maham Rishit 300 kuaj arabė, 10 mijė lope, 100 dukatė dhe 100 rrathė. …”. (Atharva Veda, Kanda 20, Sukta 127, Mantra 1-3).
Sama Vede, fragmenti 6 dhe 8, nė pjesėn e dytė tė kėtij libri tė shenjtė nė pėrfolje tė Tekstit kemi: Ahmedi (Muhammedi) pranoi Ligjin nga Krijuesi i tij, i cili ėshtė plotė urtėsi. Nga ai shkėlqen drita sikur rrezet e Diellit.
Disa komentatorė indusė tė Vedeve mbetėn tė hutuar para kėtyre lajmeve, e sidomos para fjalės “Ahmed” dhe se domethėnien e saj e kanė pėrzier me disa kuptime induse dhe ka marrė kėtė kuptim: ''Me tė vėrtetė unė jam i vetmi i cili e ka pranuar urtėsinė e vėrtetė nga Ati.” Por, shumica e komentuesve tė vedeve kanė konfirmuar auteticitetin e kėtij teksti dhe nocionin “Ahmed” e kanė pėrkthyer si emėr tė pėrveēėm.
Nė Phavishya Purane, nė autenticitetin e tė cilit ka dyshuar Arija Samaj, por Sanatanist Pandit dhe shumica e Hindusėve e kanė konfirmuar se ajo ėshtė autentike. Lajmėrimi ėshtė si vijon:
“... Malechha (i cili i pėrket vendit tė huaj dhe fletė gjuhėn e huaj) mėsuesi shpirtėror do tė lajmėrohet me shokėt e tij. Emri i tij do tė jetė Muhammed. Ragja (Bhaj) pas larjes sė kėtij Maha dev Arab nė ‘Panchgavya’ dhe nė ujėrat e Gangit (dmth. Pas pastrimit tė tij nga tė gjitha mėkatet), i ofroi dhuratat e admirimit tė tij tė sinqertė, duke i treguar ēdo respekt, i tha: “Tė nėnshtrohem!” “O ti, nderi i njerėzisė. Banor i Arabisė, ti ke mbledh forcė tė madhe ta mbysėsh djallin, kurse ti ke qenė i mbrojtur nga armiqtė tu. O ti, fotografia e Zotit mė tė shenjtė, Krijuesit mė tė madh, unė jam robi yt, mė merr si atė qė shtrihet nė kėmbėt tua.” ….[9] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftn9)
Nė tekstin origjinal tė kėtij profetizimi, fjala e pestė nga e majta nė tė djathtė ėshtė emri i Pejgamberit tonė. Aty madje shkruan edhe emir i vendit nė tė cilin ėshtė i lindur Pejgamberi.
Pasuesit e religjionit parsi kanė dy looje tė librave tė shenjta: “Dasatir” dhe “Zend Avesta”, tė cilat janė tė njohura si Dhjata e vjetėr dhe e re e religjionit parsi.
Nė “Dasatir” me nr. 14, i cili ėshtė i lidhur me emrin Sansahil, jo vetėm qė ekziston konfirmimi i mėsimit tė Islamit por edhe lajmi i qartė mbi ardhjen e Muhammedit a.s.:
“Kur persianėt tė bijnė poshtė nė moral, do tė lindet njė njeri nė Arabi pasuesit e tė cilit do ta rrėzojnė fronin dhe fenė e tyre, kurse pushtetarėt renarė do tė ngadhėnjehen. Shtėpia e cila ka qenė e ndėrtuar dhe nė tė cilėn shumė idhuj janė vendosur, do tė pastrohen nga ata dhe njerėzit asaj do t’i drejtohen gjatė kohės sė lutjes. Pasuesit e saj do t’i nėnshtrojnė qytetet e Persisė dhe pėrreth saj. Njerėzit do tė pėrzihen ndėrmjet veti. Njerėzit e ndershėm tė Persisė dhe tė tjerėt do t’i bashkangjiten pasuesve tė tyre.”[10] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftn10).
Profetizmi ėshtė i pėrfshirė nė librin i cili gjithnjė ka qenė nė duar tė Parsėve kurse fjalėt e tij nuk lejojnė komentim tė dyfishtė.

Pause_Print_Scroll
02-11-06, 22:10
Bibla njofton pėr ardhjen


e Muhammedit a.s.Nė bazė tė njoftimeve kur’anore, hulumtuesit islamė, sikur edhe disa tė tjerė, pohojnė se edhe Dhjata e vjetėr dhe Dhjata e re njoftojnė pėr pejgamberinė e Muhammedit a.s. Mirėpo, kėto njoftime nga disa autorė kristianė interpretohen tjetėrfare, si prototipa tė hershėm tė Jezusit istorik dhe Krishtit tė besimit, tė cilėt sėrish do tė kthehen nė mbarim tė kohės. Mirėpo, shkencėtarėt muslimanė janė kategorik se njoftimet e mėhershme pejgamberike sigurishtkanė tė bėjnė me pejgamberin e islamit, Muhammedin a.s. Kėshtu mendojnė edhe emrat e mėdhenjė tė shkencės islame, si: Muhammed Asad, Sa'id Havva, Mawlana Abdul Haqq, Mahmud Abbas Akkad, Ahmed Deedat dhe shumė tė tjerė.
Pėr kėtė arsye, e me qėllim sqarimi, do t’i theksojmė nė mėnyrė kronologjike njoftimet pejgamberike toriane dhe ungjėllore mbi Muhammedin a.s..
Bibla, Ligji i Pėrtėrirė, 18, 15-18, flet qartė mbi dėrgimin e pejgamberit, i cili do tė jetė sikur Mojsiu, midis vėllezėrve izraelitė, d.m.th (http://d.m.th/). midis Ismailit ose arabėve:
“Mė tha Zoti mua (Mojsiut): E mirė ėshtė e gjithė ajo ēka thane, e Unė do t’u dėrgoj atyre njė tė dėrguar tė ngjashėm me ty (Musain) nga mesi i vėllezėrve tė tyre, e fjalėt e mia do t’i vendosė nė gojėn e tij (atij tė dėrguari) dhe ai do t’ju flasė meēdo gjė qė Unė e urdhėroj, e ai qė nuk u bindet fjalėve tė atij i cili flet me emrin Tim, Unė do tė jem hakmarrės i tij pėr atė (kryeneqėsi). Ndėrsa i dėrguari qė merr guxim tė bėjė mendjemadhėsi dhe tė flasė nė emrin Tim ēka unė nuk e urdhėrova ose qė flet nė emėr tė zotėrave tė tjerė pėrveē Meje, le tė vritet (a ii dėrguar). Nėse pėrgjigjesh e thua nė zemrėn tėnde: Si mund t’i dalloj fjalėt me tė cilat Zoti nuk foli , atėherė ky ėshtė argumenti yt: Atė ēka i dėrguari e tha nė emrin Tim dhe nuk u realizua, nuk ėshtė fjalė e Zotit, por ai i dėrguar e bėri atė qė ta madhėrojė vetveten, prandaj ti mos iu friko atij.” [11] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftn11)
Nė fragmentin e cituar mė lartė Muhammedi a.s. ėshtė lajmėruar pėr pejgamber pa dyshim, sepse fraza vėllezėrve izraelitė nuk mund tė ketė kurrfarė kuptimi tjetėr, pos qė ata janė ismailitėt, kurse ata kurrė nuk kanė pasur pejgamberė deri nė kohėn e Muhamedit a.s. Nė Ligjin e Pėrtėrirė (34, 10) gjejmė po ashtu se nė Izrael mė kurrė nuk ėshtė paraqitur pejgamber i barabartė me Mojsiun, qė shpie tė mendojmė se pejgamberi i premtuar ėshtė ndėr ismailitėt, pra ndėr arabėt:
“Nuk doli mė nė Izrael njė profet i ngjashėm me Mojsiun, me tė cilin Zoti fliste sy pėr sy.” [12] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftn12)
Dhjata e vjetėr thekson edhe kėtė:
“Ajo pa qerre dhe ēifte kalorėsish, disa prej tė cilėve kishin hipur mbi gomarė dhe tė tjerė mbi deve, dhe i vėzhdoi me kujdes, me shumė kujdes.” (Isaia, 21, 7).
Isaia nė vision ka parė dy kalėrues: njėri nga ata ishte mbi gomar, kurse tjetri mbi deve. Ai nė gomar ishte Jezu krishti, sepse ashtu hyri nė Jerusalem, kurse ai nė deve ishte Muhammedi a.s., sepse deveja ishte mjeti kryesor transportues nė Arabi.[13] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftn13)
Nė librin e Dhjatės sė vjetėr Kantiku i Kantikėve (5, 16) ėshtė teksti vijues (i transkribuar nga gjuha hebraike):
“Hikko mamittadim vikullo Mahamadim zehdudi vezem raai benute yapus halam.”
Pėrkthimi:
“Goja e tij ėshtė vetė ėmbėlsia; po, ai ėshtė Muhammedi, mė i dashuri. Ky ėshtė i dashuri im, ky ėshtė miku im, o bija tė Jerusalemit.” [14] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftn14)
Mbreti Samuelli e emėrtoi pejgamberin qė do tė vijė me “Muhamadim”. Nė hebraishte sufiksi “lah” ėshtė pėrdorur pėr tė shprehur respektin, sikur shprehja “Eloha”, qė do tė thotė Zot, i theksuar nė Bibėl si “Elohim”. Sė kėndejmi ėshtė e qartė se Solomoni ka pėrmendur emrin e Pejgamberit qė do tė vijė si “Muhammed”. Por, si duket, njė gabim ėshtė bėrė, me/pa qėllim, me pėrkthimin e emrit tė pėrveēėm si mė i dashuri. Madje edhe pėrkthimi mė i dashuri ėshtė i tillė qė shumė mire i pėrshtatet Muhammedit a.s.
Pėrkthimi i kėtij vargu nė gjuhėn kroato-serbe nė botim tė vitit 1968 ėshtė:
“Tė folurit i ėshtė i ėmbėl dhe i tėri ėshtė prej dashamirėsisė. I tillė ėshtė i dashuri im, i tillė ėshtė miku im, o bija tė Jerusalemit”.[15] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftn15)

Pause_Print_Scroll
02-11-06, 22:11
Ekzistojnė edhe njoftime tjera pejgamberike mbi Muhammedin a.s. nė Dhjatėn e vjetėr[16] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftn16), por pėr shkak tė hapėsirės nuk do tė ndalemi mė tepėr.
Hulumtuesit muslimanė kanė pohuar se edhe nė Dhjatėn e re gjenden disa njoftime tė llojit tė tillė.
Ėshtė interesant tė pėrmendet edhe rasti i monakut kristian Behira, i cili gjatė njė vizite tregtie tė Ebu Talibit dhe Muhammedit (mbase 9 apo 12 vjeēar) nė Siri u takua me karvanin, Ebu Talibin dhe Muhammedin a.s.. Monaku Behira kishte trashėguar ca libra nga priftėrinjtė mė tė vjetėr dhe nė bazė tė pėrshkrimeve nga ato libra dhe tė asaj qė shihte te Muhammedi i ri, dalloi se djaloshi i ri do tė bėhet i dėrguar i Zotit ndėr arabėt, ashtu siē ėshtė premtuar dhe njoftuar nė librat e shenjta.[17] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftn17) Kėtė ndjenjė e kishte edhe Vereka, i cili besonte se ardhja e pejgamberit tė ri do tė ndodh gjatė jetės sė tij.[18] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftn18)
Edhe qėndrimi i mbretit abesinas (etiopias) Negus kundrejt emigrantėve muslimanė dhe delegacionit kurejshit politeist vėrteton se tekstet biblike e njihnin njoftimin pėr ardhjen e pejgamberit Muhammedit a.s.[19] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftn19)
Edhe Isai a.s. e paralajmėron dhe garanton ardhjen e Muhammedit a.s. si fund tė hierohistorisė, ose si fund tė pejgamberisė dhe dėrgueshmėrisė:
“Kam edhe shumė tė tjera pėr t’ju thėnė, por tani s’mund t’i kuptoni. E kur tė vijė ai – Shpirti i sė Vėrtetės – Ai do t’ju udhėzojė ta njihni tėrė tė vėrtetėn.” [20] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftn20)
Isai a.s., nė Ungjill, pohoi:
“Unė po shkoj qė tė vijė i zoti i kohės”. (Gjoni, 16, 8).[21] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftn21)
Fenomeni dhe personaliteti i Muhammedit a. s. ėshtė i papėrshkrueshėm. Tė jesh njeri i zakonshėm dhe Felajmėtar-Pėrmbarues i shpalljes sė Zotit dhe tė jesh objekt i njoftimeve pejgamberike mijėvjeēare, tė jesh shkak bazor i krijimit tė botės dhe shenjė e lavdishme pėr shkak tė tė cilit ėshtė derdhur mėshira dhe bujaria e Zotit mbi tė gjitha botėrat, ėshtė fenomen qė njeriun e vė para sprovave tė dhembshme nė lajthim me pasoja tragjike.
Tė jesh njeri-pejgamber, i dashur nga Zoti mė shumė se tė gjithė njerėzit dhe engjėjt, tė jesh i zgjedhuri i Zotit e tė mos jesh skutė misterioze, as shenjtor, as biri i Zotit, ėshtė fenomen tė cilin mund ta kuptojnė vetėm besimtarėt e sinqertė. Vėrtetė, Muhammedi a.s. asnjėherė nuk pretendoi tė bėhet personalitet i mistifikuar, as entitet bashkėhyjnor, pėrkundėr faktit se tėrė shpallja hyjnore ishte zbuluar nėpėrmjet tij.
Pra, Muhammedi a.s. ishte: “Thuaj: ‘Unė jam njė njeri sukur ju, qė po mė shpallet se Zoti juaj ėshtė – Njė Zot. ….” El-Kehf, 110.

Pause_Print_Scroll
02-11-06, 22:12
Nė vend tė pėrmbylljesMuhammedi a.s. ėshtė pejgamberi i fundit i Zotit. Ai ishte ‘nebij’, ‘resul’ dhe ‘ulu’l-adhmi’, dhe simbolikisht ishte simbioz e tėrė asaj qė tė gjithė pejgamberėt njė nga njė ishin nga fillimi i pejgamberisė.
Nėpėr tė gjitha misionet pejgamberike para Kur’anit pėr tė ėshtė njoftuar si pėrmbarues i shpalljeve tė Zotit (hatem’ul-enbija`) pėr tė gjithė njerėzit e botės dhe pėrsosės i udhėzimit hyjnor. Ajeti kur’anor “Ty nuk do tė thuhet asgjė qė nuk u ėshtė thėnė pejgamberėve pėrpara teje” (Fussilet, 43), duhet komentuar edhe ashtu se tė gjithė tė dėrguarve tė Zotit, marrė sė bashku, Allahu ua komunikoi atė qė Muhammedit a.s. tė vetėm ia komunikoi nė tėrėsi. Pėr kėtė arsye ai ėshtė i zgjedhur, sepse kėta pejgamberė atė e paralajmėrojnė, kurse ai e konfirmon, e vulos dhe e pėrmbaron misionin e tyre.

Pause_Print_Scroll
02-11-06, 22:13
ENDNOTAT


[1] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftnref1) M. Fethullah Gylen, Dritė e pashuar – Hz. Muhammedi s.a.v.s., Tiranė, 2004, fq. 12.

[2] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftnref2) Shih observime interesante rreth tri feve qiellore, judaizmit, kristianizmit dhe islamit: Alija Izetbegovic, Islam izmedju Istoka i Zapada, Beograd, 1988, fq. 183 e pas.

[3] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftnref3) Alija Izetbegovic, op. cit., fq. 185-186 dhe 188.

[4] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftnref4)http://www.mm.co.ba/art42.html (http://www.mm.co.ba/art42.html) (Rešid Hafizovię, Poslanička navještenja ''Radosne Vijesti'' o dolasku Poslanika Muhammeda a.s.).

[5] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftnref5) Shih gjerėsisht: http://www.mm.co.ba/art42.html (http://www.mm.co.ba/art42.html).

[6] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftnref6) Sipas: http://www.mm.co.ba/art42.html (http://www.mm.co.ba/art42.html).

[7] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftnref7) Se Muhammedi a. s. ėshtė takuar me Ademin a.s. dhe me pejgamberė tė tjerė ka shumė tekste. Shih: Walter Beltz, Mitologija Kur’ana - Ceznja za rajem, Zagreb, 1982, fq. 56-58. Shih edhe: Muhammed Asad, Poruka Kur’ana, Sarajevė, 1425 h./2004, fq. 409-410.

[8] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftnref8) Sipas: http://www.mm.co.ba/art42.html (http://www.mm.co.ba/art42.html). Krhs.: Walter Beltz, op. cit., fq. 56.

[9] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftnref9) Sipas: http://www.mm.co.ba/art42.html (http://www.mm.co.ba/art42.html); Phavishya Purana, Parv 3, khaud 3, adhya 3, shalok 5-8, sipas: Mustafa Spahic, Pogovor, nė: Martin Lings, Muhammed s.a.v.s., Sarajevė, 1996, fq. 431.

[10] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftnref10) Dasatir, 14, sipas: Martin Lings, op. cit., fq. 431.

[11] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftnref11) Krahaso edhe pėrkthimin sipas: Bibla – Dhjata e vjetėr dhe Dhjata e re, Tiranė, 1995, fq. 222. Krahaso komentin: Rahmetullah El-Hindi, Triumfi i tė vėrtetės, Shkup, 1426/1996, fq. 136-137.

[12] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftnref12) Sipas: Bibla – Dhjata e vjetėr dhe Dhjata e re, Tiranė, 1995, fq. 242. Krahaso komentin: Rahmetullah El-Hindi, op. cit., fq. 137-138; Hasan Baxhil, Dialog ndėrmjet tė krishterit dhe muslimanit, Prishtinė, 2001, fq. 55-59.

[13] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftnref13) Hasan Baxhil, op. cit., fq. 62-63.
Ibn Kethiri nė historinė e tij tė pejgamberėve pohon se trashėgimtar i ismailit ėshtė vetėm Muhammedi a.s.. Gjerėsisht: Ibn Kethir, Kazivanja e vjerovjesnicima, Zenica, 1420 h./1999, fq. 194-195.

[14] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftnref14) Nė Biblėn e pėrkthyer nė Tiranė, 1995, fjalėn nė orgjinalin hebraisht MAHAMADIM (Muhammedi) e pėrkthejnė si “ai ėshtė tėrheqės nė ēdo pikėpamje”, pėr t’iu shmangur pranimit tė pejgamberisė sė Muhammedit a.s.. Shih: http://www.mm.co.ba/art42.html (http://www.mm.co.ba/art42.html).

Pause_Print_Scroll
02-11-06, 22:14
[15] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftnref15) “Govor mu je sladak i sav je od ljupkosti. Takav je dragi moj, takav prijatelj moj, o kęeri jerusalimske”. Shih gjerėsisht: http://www.mm.co.ba/art42.html (http://www.mm.co.ba/art42.html).

[16] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftnref16) Kėto tekste i ka pėrpunuar sidomos Seid Havva dhe Mawlana Abd Al Haqq. Shih: Bibla, Zanafilla, 17, 20 dhe 49, 10; Psalmi 45; Isaia 42; 54; 65, 1-6; Danieli 2. R. El-Hindi, op. cit., fq. 140.

[17] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftnref17) Monaku Behira pas njė dialogu me njerėzit e karvanit dhe me Ebu Talibin tha: “Largojeni kėtė djalosh prapa nė vendin e tij dhe ruane nga hebraikėt, sepse, pėr Zotin, nėse ata mėsojnė atė ēka di unė, ata sigurisht do t’i bėjnė keq. Djalit tė vėllait tėnd do t’i ndodhin gjėra madhėshtore.” Ibn Hisam, Poslanikov zivotopis, Sarajevė, 1998, fq. 35-37. Krhs.: Ebu Bekr Siradzuddin, op. cit., fq. 37-38.

[18] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftnref18) Ibn Hisam, Poslanikov zivotopis, Sarajevė, 1998, fq. 35-37. Krhs.: Ebu Bekr Siradzuddin, op. cit., fq. 37-38. Muhammed Husejn Hejkel, Zivot Muhammedov a.s., Sarajevė, 1425 h./2004, fq. 157-160.

[19] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftnref19) Ibn Hisam, Poslanikov Zivotopis, Sarajevė, 1998, fq. 61-64. Ebu Bekr Siradzuddin, op. cit., fq. 105 e tutje. Muhammeed Husein Hejkel, op. cit., fq. 176 e tutje.

[20] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftnref20) Gjoni, 16, 12, 13, sipas: Ulfe Azizussamed, Islami dhe Kristianizmi, Tetovė, botimi II, 1997, fq. 19-20. Krahaso: Ungjillin e Shėn Barnabės i pėrkthyer nga dorėshkrimi i Imperial Library nė Vjenė. Oxford.
M. Fethullah Gylen, Dritė e pashuar , op. cit., fq. 12-13.

[21] (http://us.f372.mail.yahoo.com/ym/Compose?box=Inbox&Mid=9814_12322371_191382_1731_561_0_51710_1487_134 28932&inc=&Search=&YY=45106&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b#_ftnref21) Shih: Letra e Apostullit Judė, 1-25; Ungjilli sipas Mateut: 13, 31-33; 20,1-16; 13, 21-43; 3, 1-2; Zbulesa: 2, 17 dhe 26; Ungjilli i Gjonit: 14, 24-26. R. El-Hindi, op. cit., fq. 140.

falma_lotin
17-02-07, 01:13
Njohja e Rrasulit konsiston nė dijen dhe besimin e sinqertė tė zemrės se ai ėshtė i dėrguari i Allahut
Ai ėshtė i dėrguari i Allahut ndaj gjithė njerėzimit sikurse thotė Allahu:

"O njerėz! Unė jam i dėrguari i Allahut pėr tė gjithė ju."
apo:
"Ne nuk tė kemi dėrguar ty ndryshe veē si tė dėrguar ndaj (tė gjithė) njerėzve, duke i pėrgėzuar dhe paralajmėruar ata."
Trasmetohet nė Sahih Bukhari nga Xhabir ibn Abdullah qė Rrasuli tha: "...Ēdo i dėrguar qe dėrguar veēanėrisht tek populli i tij, kurse unė jam dėrguar tek tė gjithė njerėzimi".

Mesazhi qė Rrasuli solli ėshtė edhe pėr xhinėt. Allahu thotė:

"Dhe (kujto) kur Ne dėrguam drejt teje (o Muhamed) njė grup tė vogėl xhinėsh tė dėgjojnė Kur'anin dhe sapo u gjendėn tek ti, thanė: " Dėgjoni nė heshtje!" dhe kur mbaroi, ata u kthyen tek shokėt e tyre si kėshillues. Ata thanė: "O populli ynė! Me tė vėrtetė qė kemi dėgjuar njė libėr tė zbritus pas Musės, duke vėrtetuar ē'ka ardhur para tij. Ai tė udhėzon tek e vėrteta dhe tek Udha e drejtė. O populli ynė! Pėrgjigjuni thirrėsit tė Allahut dhe besojeni atė. Ai (Allahu) do tu falė ju mėkatet dhe do t'u shpėtojė nga ndėshkimi i dhimbshėm. Dhe kushdo qė nuk i pėrgjigjet thirrėsit tė Allahut ai nuk mund tė shpėtojė nė tokė dhe nuk do tė ketė asnjė mbrojtės pėr tė veē Allahut. Tė atillėt (kush nuk beson tė dėrguarin) janė nė gabim dhe humbje tė qartė".

Ai thirri nė tė njėjtėn fe si edhe tė gjithė profetėt e tjerė para tij, Islamin, sikurse thotė Allahu:

"Ai ka urdhėruar pėr ju tė njėjtėn fe qė urdhėroi pėr Nuhun, tė njėjtėn qė tė kemi shpallur ty (o Muhamed)dhe atė qė urdhėruam pėr Ibrahimin, Musėn dhe Isėn duke thėnė: ejani nė fe dhe mos u pėrēani..."

Dhe feja me tė cilėn Rrasuli erdhi ėshtė e vetmja fe e pranuar nga Allahu dhe pas ardhjes sė tij askush nuk mund tė adhurojė Allahun veēse sipas mėnyrės dhe pėrmbajtjes qė Rrasuli solli tek ne. Allahu deklaron:

"Feja (qė ėshtė e pranuar) nga Allahu ėshtė Islami"
"Dhe kushdo qė dėshiron fe tjetėr nga Islami, (atij) nuk do t'i pranohet kurrė dhe nė ditėn e gjykimit do tė jetė nga tė humburit .

Rrasuli ka thėnė sipas Muslimit sipas Abu Hurreirės qė: " Pasha Atė nė duart e tė Cilit ėshtė jeta e Muhamedit, kush nga Jehuditė apo tė krishterėt dėgjon pėr mua por nuk beson tek ajo me tė cilėn unė jam dėrguar, dhe vdes ashtu (si kefėr), ai do jetė nga banorėt e xhehenemit.

Gjithashtu njohja e tė dėrguarit konsiston nė tė diturit dhe tė besuarit se Rrasuli nuk ishte mė tepėr se njeri tė cilit i ishte shpallur nga Allahu se s'ka zot veē Allahut.

"Thuaj! Unė nuk jam tjetėr veē se njeri si edhe ju, por mė ėshtė shpallur (nga Allahu) se Zoti juaj ėshtė Njė..." .

Dhe duke besuar se Muhamedi pėr gjithēka qė na informoi qoftė nė pėrgjithėsi dhe qoftė nė mėnyrė tė detajuar, na informoi sipas asaj qė Allahu i shpalli atij.

"E ai s'flet nga mendja e tij, s'ėshtė tjetėr veē shpallje qė i shpallet"

Dhe duke besuar se Ai na solli tė tėrė udhėzimin e Allahut pa harruar apo fshehur apo neglizhuar asgjė nga ai por duke na dhėnė shpjegimin mė tė mirė pėr tė.

"Dhe s'ka pyetje qė ata tė drejtojnė ty, por Ne tė shpallim tė vėrtetėn dhe shpjegimin mė tė mirė pėr tė " .

Dhe se ėshtė e detyrueshme qė ai tė ndiqet nė gjithēka dhe absolutisht:

"E gjithēka qė i dėrguari u jep merreni, dhe gjithēka qė ai u ndalon hiqni dorė nga ajo"

Dhe nėse kemi mosmarrėveshje mes nesh duhet t'i rikthehemi librit tė Allahut dhe synetit tė tė dėrguarit tė Tij dhe ky ėshtė kusht pėr tė qenė besimtarė.

"...dhe nėse keni ēfarėdo mosmarrėveshje, referojani Allahut dhe tė dėrguarit tė Tij po qe se besoni tek Allahu dhe tek Dita e Fundit..."

"Po jo pasha Zotin tėnd! Ata nuk besojnė derisa tė tė marrin si gjykatės (ty o Muhamed) nė ēdo mosmarrėveshje tė tyren dhe nuk gjejnė nė zemrat e tyre as rezistencėn mė tė vogėl ndaj gjykimit tėnd por i nėnshtrohen atij me pėrkushtim tė plotė" .

Dhe se gjykimi i Rrasulit ėshtė absolutisht gjykimi i Allahut dhe kush nuk beson tė dėrguarin e Allahut nuk beson Allahun.

“Ata qė nuk besojnė Allahun dhe tė dėrguarit dhe duan qė tė bėjnė dallim mes Allahut dhe tė dėrguarve duke thėnė ne besojmė nė ca por mohojmė tė tjerat dhe mundohen tė gjejnė rrugė tė mesme, ata janė nė tė vėrtetė qafira. Dhe Ne kemi pregatitur pėr mohuesit njė ndėshkim pėrbuzės”.

Dhe askush nuk duhet tė ndjekė hamendjen apo mendimet e dikujt tjetėr duke lėnė mėnjanė ē'ka Rrasuli solli. Allahu thotė:

"O ju qė besoni! Mos i vini vehtet tuaja para Allahut dhe tė dėrguarit tė Tij, por kini frikė Allahun..."

Dhe nėse gjykimi i Rrasulit na ėshtė bėrė i qartė, nuk ka mė lėvizje majtas e djathtas por ai merret dhe gjithēka tjetėr qė bie nė kundėrshtim me tė braktiset.

Allahu thotė: "Nuk i takon asnjė besimtari apo besimtarje qė kur Allahu dhe i dėrguari i Tij kanė vendosur pėr njė ēėshtje, qė ata tė zgjedhin ndonjė zgjidhje tjetėr pėr atė ēėshtje. E kush nuk i bindet Allahut dhe tė dėrguarit tė Tij, kanė dalė nė rrugė tė shtrembėr dhe nė humbje tė hapėt.”

“Ata qė nuk besuan dhe penguan tė tjerėt nga rruga e Allahut edhe pse u qe sqaruar rruga e drejtė dhe kundėrshtuan tė dėrguarin, ata s’mund t’a dėmtojnė aspak Allahun. Ai do t’ua shkatėrrojė veprat e tyre.O ju qė besoni! Bindjuni Allahut dhe tė dėrguarit dhe mos i shkatėrroni veprat tuaja”.

“Kush kundėrshton tė dėrguarin pasi i bėhet e qartė e vėrteta dhe ndjek rrugė tjetėr nga besimtarėt i japim ē'ka zgjedhur dhe do t’a hedhim nė xhehenem. Sa pėrfundim i keq.

“ Pėrgjigja e besimtarėve kur i drejtohen Allahut dhe Rrasulit tė Tij pėr gjykim ėshtė vetėm: Dėgjojmė dhe bindemi. Kėta janė tė suksesshmit. Ata qė i binden Allahut dhe tė dėrguarit dhe i frikėsohen Allahut e plotėsojnė detyrėn e tyre ndaj Tij, kėta janė fitimtarėt”.

Albanian eX|PerT
24-03-07, 16:42
Argumente pėr profetėsinė e Muhamedit

Imam Ali ibn Abi Izz el-Hanefi


Argumente pėr profetėsinė e Muhamedit </SPAN></B>


</SPAN>

Imam Ali ibn Abi Izz el-Hanefi </SPAN></I>


</SPAN></I>
Ne besojmė se Muhamedi ėshtė robi i Tij i zgjedhur, profeti i Tij i pėrzgjedhur dhe i Dėrguari i miratuar. </SPAN>


</SPAN>
Tė tri termat: \'i zgjedhur\', \'i pėrzgjedhur\' dhe \'i miratuar\' janė pak a shumė sinonime. Ajo qė duhet theksuar kėtu ėshtė se pėrsosmėria qėndron nė vėrtetėsinė e robit ndaj Allahut tė Lartėsuar. Sa mė i vėrtetė tė jetė robi, mė shumė pėrsoset dhe mė shumė lartėsohet. Kushdo qė beson se krijimi mund tė ēlirohet nga lidhja e robėrisė ndaj Allahut, sado qė tė arrijė dhe sado lart tė ngrihet mė Tė, ėshtė robi mė injorant nga tė gjitha krijesat. Allahu thotė: </SPAN>
"</SPAN></B>
Mė tej, Allahu flet pėr profetin Muhamed si rob, sa herė qė kėrkon ta nderojė:</SPAN>
"I Madhėruar ėshtė Ai qė e ngriti robin e Tij brenda njė nate." (Isra, 1)</SPAN>


</SPAN>
(Si pėrkundėr asaj qė u tha mė sipėr) shumė teologė dhe polemizues kanė debatuar se madhėshtia e profetėve dhe tė dėrguarve varet tek forca e mrekullive tė tyre. Nuk ka dyshim se mrekullitė janė dėshmi tė forta. Por, mrekullitė nuk janė e vetmja dėshmi. Si mė tė vėrtetėt ashtu dhe mė gėnjeshtarėt pretendojnė se janė profetė. Por, kur futet nė mes mendja e shėndoshė, nuk ka shumė vend pėr dyshime. Pėrkundrazi, detajet rrethanore flasin nė emėr tė vetes. Ne e dimė se dhe pėr ēėshtje tė zakonshme, ekzistojnė njė sėrė rrugėsh nėpėrmjet tė cilave mund tė njohim pretendentin e vėrtetė nga ai i rremi. </SPAN>
Jo mė pėr ata qė pretendojnė profetėsinė? </SPAN>
Hasan bin Thabiti e ka qėlluar:</SPAN>

"Dhe nėse tek ai nuk do tė kishte shenja tė qarta </SPAN></I>

dėshmitė do tė kishin arritur nėpėrmjet transmetimeve." </SPAN></I>


</SPAN>

Nuk ka pasur raste qė tė ketė dalė ndonjė profet i rremė, e qė injoranca, gėnjeshtrat dhe mashtrimet e tij djallėzore tė mos kenė qenė tė kuptueshme pėr kėdo qė ka tė paktėn njė fije logjikė e qė nuk ka ndonjė vėshtirėsi nė zbulimin e gėnjeshtrės. Kjo ngase nuk ka burim profetik qė tė mos urdhėrojė ca gjėra e tė mos ndalojė ca tė tjera. Prandaj, ėshtė pikėrisht fusha e veprimtarisė, aty ku manifestohet e vėrteta. Nė anėn tjetėr, njė mashtrues nuk mund t\'ia hedhė lehtė, pa bėrė gjėra apo pa informuar (rreth sė Padukshmes) duke u gjendur pėrballė mė shumė se njė rruge. Njė profet i vėrtetė ėshtė e kundėrta e tij. Pėr tė qenė mė tė qartė, nėse do tė kishte dy pretendentė pėr profetėsi, njėri do tė ishte mashtrues e tjetri i vėrtetė, atėherė ēėshtja pashmangshmėrisht do tė pėrfundonte mė daljen e pavėrtetėsisė sė njėrit dhe me qartėsinė e vėrtetėsisė sė tjetrit: dhe nėse kjo do kohė. Vėrtetėsia dhe virtyti janė simotra. Ashtu siē janė gėnjeshtra dhe shtrembėrimi simotra nė anėn tjetėr. Profeti (paqja qoftė mbi tė) ka thėnė nė njė hadith tė ruajtur nė sahihun e Buhariut dhe Muslimit: "Kapuni pas sė vėrtetės! E vėrteta ēon tek devotshmėria, ndėrsa devotshmėria ēon nė Parajsė. Njeriu vazhdon ta thotė dhe ta ndjekė tė vėrtetėn, derisa tė llogaritet tek Allahu si i \'vėrtetė\'. Kujdes nga gėnjeshtra, sepse gėnjeshtra ēon nė mungesėn e besimit, ndėrsa mungesa e besimit, ēon nė Zjarr. Njeriu vazhdon tė gėnjejė, apo ta pasojė gėnjeshtrėn, derisa tė llogaritet tek Allahu prej gėnjeshtarėve." </SPAN>


</SPAN>
Epo kur ne jemi nė gjendje tė dallojmė njė gjė fare tė thjeshtė si tė vėrtetė apo tė pavėrtetė tek sjellja e njė njeriu, si mund tė kalojė kaq lehtė pa u vėnė re njė profet i rremė? Askujt nuk mund t\'i shpėtojė pa dalluar profeti i vėrtetė nga ai i rremi. </SPAN>


</SPAN>

Ne e dimė se Hatixheja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, e pranoi vėrtetėsinė e Profetit (a.s) nisur nga pėrvoja personale. Pėr pasojė, nė kohėn kur ai i shfaqi asaj shqetėsimin duke i thėnė: "Kam frikė pėr jetėn time," ajo u pėrgjigj: "Kurrė, Pasha Zotin! Ai nuk ka pėr tė tė braktisur. Ti i mban lidhjet fisnore, flet tė vėrtetėn, i gjendesh pranė tė dobėtit, e nderon mikun, punon pėr tė varfrit dhe pėrkrah tė drejtėn." </SPAN>


</SPAN>

Nexhashiu kėrkoi t\'i recitoheshin ca vargje nga ajo qė Profeti (a.s) pretendonte se po i shpallej. Dhe kur dėgjoi njė pjesė tė shpalljes tha: "Pasha Zotin, kjo dhe ajo qė iu shpall Musait, kanė tė njėjtėn dritė burimore." </SPAN>


</SPAN>

Uaraka bin Naufal tha diēka tė ngjashme kur i treguan se ēfarė kishte pėrjetuar Profeti (a.s). Uaraka nuk ishte njeri i thjeshtė. Ai ishte konvertuar nė Krishterim dhe kishte aq njohuri sa tė ishte i aftė t\'i shkruante librat e mėparshėm nė arabisht. Kur Hatixhja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, i tregoi pėr atė qė i ishte shpallur Profetit (paqja qoftė mbi tė) tha: "Kjo ėshtė e ngjashme me atė qė iu shpall Musait." </SPAN>


</SPAN>
Pėr mė tepėr, Allahu i Lartėsuar ka lėnė disa shenja ku tregon se si i ndihmoi tė Dėrguarit e Tij dhe si i shkatėrroi ata popuj qė i pėrgėnjeshtruan, siē ėshtė pėrmbytja e popullit tė Nuhut, mbytja e Faraonit bashkė me ushtrinė, etj. Allahu tregon historitė e profetėve, njėri pas tjetrit, nė suren Shura, si ajo e Musait, Ibrahimit, Nuhut dhe tė tjerėve dhe i pėrshkruan kėshtu: </SPAN>


</SPAN>


Ndėrsa ne e dimė nga transmetimet e besueshme qė flasin nė detaje pėr jetėn e profetėve, tė njerėzve tė devotshėm si dhe pėr kundėrshtarėt e tyre, dhe jemi tė sigurt pėr vėrtetėsinė e tyre. Dhe kjo mund tė kuptohet nė shumė mėnyra:


</SPAN>
Sė pari ata e paralajmėronin popullin e vet se ē\'ndėshkim poshtėrues do tė binte mbi ta nėse do tė vazhdonin nė kryeneēėsi e mosbindje. </SPAN>
Sė dyti, ajo qė ndodhi mė pas ishte se dukej hapur qė ata do tė vazhdonin nė mosbesim, si mbytja e Faraonit dhe pėrmbysja e popullit tė Lutit, etj. </SPAN>

Sė treti, kushdo qė studion jetėn dhe veprat e profetėve (paqja qoftė mbi ta) do tė binden pėr karakterin e tyre tė lartė dhe nuk ka sesi tė dyshojė pėr pavėrtetėsi.


Pėrsa i pėrket Profetit tonė, rasti i tij ėshtė aq i qartė sa tė mohosh mesazhin e tij ėshtė njėsoj sikur tė mohosh Vetė Allahun e Lartėsuar dhe tė thuash se ai ka qenė tiran- larg kėsaj tė mete


Sqarim</SPAN></B>: Nėse dikush ka menduar se Muhamedi (a.s) nuk ka qenė profet, por njė udhėheqės tiran, kjo nėnkupton se ai ka gėnjyer pėr Zotin; se u solli njerėzve diēka tė pashpallur prej Tij duke vazhduar mė vonė ta bėnte tė ligjshmen tė paligjshme dhe tė paligjshmen tė ligjshme, tė shfuqizonte Shkrimet e mėparshme, tė masakronte njerėzit dhe tė shkatėrronte ndjekėsit e vėrtetė tė profetėve tė mėparshėm. Teksa korrte fitore pas fitoreje, pohonte se gjithė kėtė e bėnte me urdhėr tė Zotit. Vetė Zoti e shihte se ai gjithēka e bėnte nė emėr tė Tij, duke i tėhuajzuar pasuesit e sė vėrtetėsPėr mė tepėr, Ai iu pėrgjigj lutjeve tė tij, shkatėrroi armiqtė e tij dhe e lartėsoi emrin e tij mbi ēdo emėr tjetėr. Epo qė Allahu tė lejojė dikė tė bėjė gjithė kėto gjėra nė emėr tė Tij, ku nė vend qė ta ērrėnjosė, e ndihmon nė pėrmbushjen e planeve, kjo mund tė ndodhė vetėm nėse Allahu vetė ėshtė tiran, njė Qenie shtypėse dhe qė i tejkalon kufijtė. Kėshtu pa diskutim, njerėzit do tė besonin se kjo botė nuk ka njė Krijues. Po tė kishte pasur Krijues, do ta kishte ndaluar kėtė njeri nga gjithė kėto. Madje do ta kishte ndėshkuar me njė alamet ndėshkimi pėr kėnaqėsinė e pjesės tjetėr tė botės. Thjesht \'soditja\' nuk i shkon as njė mbreti tė thjeshtė tė kėsaj bote. Vallė si mund t\'i shkojė Mbretit tė tė gjithė mbretėrve dhe Udhėheqėsit tė tė gjithė udhėheqėsve?

Kush mund tė thotė se gėnjeshtarėt kanė pasur sukses dhe kanė arritur madhėshti nė ditėt e tyre? Sė pari, nuk kanė qenė tėrėsisht tė suksesshėm dhe sė dyti, nuk ka pasur situatė tė re qė donin tė krijonin, e tė ketė zgjatur vetėm pėr pak kohė. Ndėrsa tė dėrguarit e Allahut dhe pasuesit e tyre ia arritėn ta nxirrnin nė krye atė qė kishin themeluar. Allahu ka thėnė: "E ata thone: "Ai eshte poet, po presim kohen ta zhuke". Thuaj: "Pritni, se edhe une do te pres me ju" (Tur, 31-31)

("Edhe paganet ishin te sigurte se nese profeti ishte i rreme, do te shkatrrohej edhe burimi me i mire do te pritej prej nderhyrjes Hyjnore")


www.vizion-islam.com (http://www.vizion-islam.com)

Albanian eX|PerT
26-03-07, 19:10
DASHURIA PĖR PEJGAMBERIN, ALEJHI'S SELAM
Murad b. Ahmed el Kudsijj
Falėnderimet i takojnė Allahut ndėrsa pėrshėndetjet qofshin mbi Muhammedin, familjen, shokėt dhe mbarė pasuesit e tij!
Dashuria (المحبة) ne kuptimin filologjik emėrton ruajtjen e respektit apo dashurisė se ndėrsjellė (المودة) ndėrsa ne kuptimin fetar, ajo do te thotė:
"Ėshtė simbol i lidhjes se zemrės dhe animit te saj kah ajo qe donė", ose
"Animi i zemrės instinktivisht, logjikisht dhe me dituri kah ajo qe i pėrshtatet dhe e sheh si te mire."

Albanian eX|PerT
26-03-07, 19:11
1. Dashuria pėr Allahun

Thotė Allahu:
" يا أيها الذين آمنوا من يرتد منكم عن دينه فسوف يأت الله بقوم يحبهم ويحبونه
54. O ju qė besuat! Kush largohet prej jush nga feja e vet (i bėn dėm vetes) s'ka dyshim se All-llahu do ta sjellė njė popull qė Ai e do atė (popull) dhe ata e duan Atė (Zotin)". (Maide, 54)
" إن الله يحب التوابين
All-llahu i do ata qė pendohen dhe ata qė ruhen prej punėve tė ndyta e tė neveritshme". (Bekare, 222)
إن الله يحب الذين يقاتلون في سبيله صفاً كأنهم بنيان مرصوص
4. All-llahu i do ata qė luftojnė nė rrugėn e Tij, tė rreshtuar si tė jenė ndėrtesė e fortifikuar". (Saff, 4)
" ومن الناس من يتخذ من دون أنداداً يحبونهم كحب الله
165. E nga njerėzit ka asish qė nė vend tė All-llahut besojnė idhujt, qė i duan (i madhėrojnė) ata, sikur (qė besimtarėt e vėrtetė e duan) All-llahun". (Bekare, 165)
" قل إن كنتم تحبون الله فاتبعوني يحببكم الله
31. Thuaj: "Nėse e doni All-llahun, atėherė ejani pas meje qė All-llahu t'ju dojė". (Ali Imran, 31)
Transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Enesi se njė njeri e kishte pyetur Pejgamberin, alejhi's salatu ve's selam:
" متى الساعة؟ قال: وما أعددت لها قال: ما أعددت لها من كثير صلاة ولا صوم، ولكني أحب الله ورسوله قال: أنت مع من أحببت
Kur ėshtė kiameti?
E ēka ke pėrgatitur ti pėr tė? –pyeti Pejgamberi, alejhi's salatu ve's selam.
Nuk kam pėrgatitur shume namaz dhe agjėrim por megjithatė unė e dua (shume) Allahun dhe te dėrguarin e Tij.
Ti do te jesh (ne Xhennet) me ata qe i do –ia ktheu Pejgamberi, alejhi's salatu ve's selam".

Albanian eX|PerT
26-03-07, 19:12
2. Dashuria pėr Pejgamberin, alejhi's salatu ve's selam

Kjo dashuri ka kuptim te animit te zemrės kah Pejgamberi, alejhi's salatu ve's selam, ne te cilin vėrehen qarte shenjat e favorizimit te tij ndaj ēdo kujt tjetėr, dhe kėtė pėr arsye, qe obligojnė dashurinė e tij, logjikisht dhe fetarisht.

3. Lidhjet nė mes dashurisė per Pejgamberin, alejhi's salatu ve's selam dhe pėr Allahun e Madhėruar.

Ka thėnė Ibni Tejmije: "Pejgamberi, alejhi's salatu ve's selam duhet pėr hire te Allahut, respektohet pėr hire te Allahut dhe pasohet pėr hire te Allahut".
Thotė Allahu:
" قلْ إِنْ كَانَ آَبَاؤُكُمْ وَأَبْنَاؤُكُمْ وَإِخْوَانُكُمْ وَأَزْوَاجُكُمْ وَعَشِيرَتُكُمْ وَأَمْوَالٌ اقْتَرَفْتُمُوهَا وَتِجَارَةٌ تَخْشَوْنَ كَسَادَهَا وَمَسَاكِنُ تَرْضَوْنَهَا أَحَبَّ إِلَيْكُمْ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَجِهَادٍ فِي سَبِيلِهِ فَتَرَبَّصُوا حَتَّى يَأْتِيَ اللَّهُ بِأَمْرِهِ وَاللَّهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْفَاسِقِينَ
24. Thuaj (o i dėrguar): "Nė qoftė se etėrit tuaj, djemtė tuaj, vėllezėrit tuaj, bashkėshortet tuaja, farefisi juaj, pasuria qė e fituat, tregtia qė frikoheni se do tė dėshtojė, vendbanimet me tė cilat jeni tė kėnaqur, (tė gjitha kėto) janė mė tė dashura pėr ju se All-llahu, se i dėrguari i Tij dhe se lufta pėr nė rrugėn e Tij, atėherė, pritni derisa All-llahu nuk vė nė rrugėn e drejtė njerėzit e prishur". (Tewbe, 24)
Buhariu dhe Muslimi transmetojnė nga Enesi se:
" ثلاث من كن فيه وجد بهن حلاوة الإيمان: أن يكون الله ورسوله أحب إليه مما سواهما
Kush i posedon tri cilėsi ai veē ka shijuar ėmbėlsinė e besimit: Ta do Allahun dhe tė dėrguarin e Tij me shume se ēdo kė tjetėr…".

4. Dispozita pėr dashurinė pėr Pejgamberin, alejhi's salatu ve's selam

Thotė Allahu:
" قلْ إِنْ كَانَ آَبَاؤُكُمْ وَأَبْنَاؤُكُمْ وَإِخْوَانُكُمْ وَأَزْوَاجُكُمْ وَعَشِيرَتُكُمْ وَأَمْوَالٌ اقْتَرَفْتُمُوهَا وَتِجَارَةٌ تَخْشَوْنَ كَسَادَهَا وَمَسَاكِنُ تَرْضَوْنَهَا أَحَبَّ إِلَيْكُمْ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَجِهَادٍ فِي سَبِيلِهِ فَتَرَبَّصُوا حَتَّى يَأْتِيَ اللَّهُ بِأَمْرِهِ وَاللَّهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْفَاسِقِينَ
24. Thuaj (o i dėrguar): "Nė qoftė se etėrit tuaj, djemtė tuaj, vėllezėrit tuaj, bashkėshortet tuaja, farefisi juaj, pasuria qė e fituat, tregtia qė frikoheni se do tė dėshtojė, vendbanimet me tė cilat jeni tė kėnaqur, (tė gjitha kėto) janė mė tė dashura pėr ju se All-llahu, se i dėrguari i Tij dhe se lufta pėr nė rrugėn e Tij, atėherė, pritni derisa All-llahu nuk vė nė rrugėn e drejtė njerėzit e prishur". (Tewbe, 24)
Buhariu transmeton se Pejgamberi, alejhi's salatu ve's selam ka thėnė:
" فوالذي نفسي بيده لا يؤمن أحدكم حتى أكون أحب إليه من والده وولده والناس أجمعين
Pasha Atė, ne dorėn e te Cilit ėshtė shpirti im, nuk do te ketė askush besim te pėrsosur pėrderisa unė te mos jem tek ai me i dashur se fėmiu, prindi dhe tere njerėzit tjerė".
Buhariu transmeton nga Abdullah b. Hishami se derisa ishim me Pejgamberin, alejhi's salatu ve's selam, ai ia kapi dorėn Omerit. Omeri i tha:
" يا رسول الله لأنت أحب إلي من كل شيء إلا من نفسي
O i dėrguari i Allahut! Pėr Zotin ti je me i dashur tek unė se ēdo gjė me pėrjashtim te vetes sime".
Pejgamberi, alejhi's salatu ve's selam i tha:
" لا والذي نفسي بيده حتى أكون أحب إليك من نفسك
Jo, pasha Atė, ne dorėn e te Cilit ėshtė shpirti im, nuk do te jesh besimtar i mire pėrderisa unė te mos jem edhe me i dashur se sa vetja jote".
Omeri tha: فإنه الآن، لأنت أحب إلي من نفسي Tani o i dėrguari i Allahut je edhe me i dashur se sa vetja ime. الآن يا عمر Tani o Omer (u plotėsua besimi yt) –ia ktheu Pejgamberi, alejhi's salatu ve's selam.
Ēka vėrejmė nė kėtė hadith:
· Dashuria pėr vetveten ėshtė gjė natyrale ndėrsa pėr te tjerėt ēėshtje e lire dhe zgjedhore,
· Pejgamberit, alejhi's salatu ve's selam i jepet pėrparėsi edhe ndaj vetes sonė,
· Omeri ve veten ne provim dhe kalon me sukses.

5. Shkaqet dhe motivet e dashurisė pėr Pejgamberin, alejhi's salatu ve's selam

· Dashuria pėr te do te thotė dashuri pėr Allahun e Madhėruar.
· Allahu e zgjodhi dhe e deshi atė. Muslimi transmeton nga Vathile b. Eska' se:
" إن الله اصطفى كنانة من ولد إسماعيل، واصطفى قريشاً من كنانة، واصطفى من قريش بني هاشم، واصطفاني من بني هاشم
Allahu zgjodhi kenanėt nga bijtė e Ismailit, prej tyre zgjodhi kurejshitėt, prej tyre zgjodhi hashimitėt dhe prej tyre me zgjodhi mua (Muhammedin, alejhi's salatu ve's selam)".
Buhariu transmeton nga Ebu Hurejra se:
" إذ أن الله إذا أحب عبداً نادى جبريل أني أحب فلاناً فأحبه
Kur Allahu ta do ndonjė njeri e thėrret Xhibrilin: Unė e dua filanin andaj duaje edhe ti".
· Mėshira e madhe e tij pėr ummetin e vet islam dhe kureshtja e tij pėr udhėzimin e tyre. Thotė Allahu:
" لَقَدْ جَاءَكُمْ رَسُولٌ مِنْ أَنْفُسِكُمْ عَزِيزٌ عَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِيصٌ عَلَيْكُمْ بِالْمُؤْمِنِينَ رَءُوفٌ رَحِيمٌ
128. Juve ju erdhi i dėrguar nga lloji juaj, atij i vie rėndė pėr vuajtjet tuaja, sepse ėshtė lakmues i rrugės sė drejtė pėr ju, ėshtė i ndijshėm dhe i mėshirshėm pėr besimtarėt". (Tewbe, 128),
" وما كان الله ليعذبهم وأنت فيهم وما كان الله معذبهم وهم يستغفرون
33. Po All-llahu nuk do t'i dėnojė ata, derisa ti (Muhammed) je nė mesin e tyre dhe All-llahu nuk do t'i dėnojė, derisa ata kėrkojnė falje (istigfarė)". (Enfal, 33)
Muslimi transmeton nga Ibni Amri se Pejgamberi, alejhi's salatu ve's selam lexoi kėtė ajet:
" رب إنهن أضللن كثيراً من الناس فمن تبعني فإنه مني ومن عصاني فإنك غفور رحيم. وإن تعذبهم فإنهم عبادك وإن تغفر لهم فإنك أنت العزيز الحكيم
36. Zoti im! Ata vėrtet i shmangin (nga rruga e drejtė) shumė njerėz. E kush mė respekton mua, ai ėshtė i imi (nė fe), e kush mė kundėrshton mua, atėherė Ti je qė fal dhe qė mėshiron". (Ibrahim, 36),
...e pastaj ngriti duart pėr dua e tha:
" اللهم أمتي أمتي وبكى، فقال الله يا جبريل: اذهب إلى محمد وربك أعلم فسله فأتاه جبريل فسأله، فأخبره بما قال: وهو أعلم، فقال الله يا جبريل: اذهب إلى محمد فقال: إنا سنرضيك في أمتك ولا نسوءك
O Zoti im! Te lus pėr ummetin tim, te lus pėr ummetin tim!, dhe qau. Allahu i tha Xhibrilit: O Xhibril! Shko te Muhammedi dhe pyete se perse qanė, edhe pse Zoti e di pse ai po qanė? Shkoi Xhibrili dhe e pyeti pastaj u kthye tek Allahu dhe e lajmėroi, edhe pse Allahu e di pse ai qante. Allahu iu drejtua Xhibrilit: Shko tek Muhammedi dhe thuaji: Ne do te bėjmė te kėnaqur me ummetin tėnd dhe nuk do te bėjmė te ndihesh keq!".
Buhariu transmeton nga Ebu Hurejre se:
" لكل نبي دعوة مستجابة، فتعجل كل نبي دعوته، وإني اختبأت دعوتي شفاعة لأمتي يوم القيامة، فهي شاملة إن شاء الله من مات من أمتي لا يشرك بالله شيئاً
Ēdo pejgamber ka patur ne dispozicion njė dua, qe patjetėr i ėshtė pranuar dhe ēdo njeri prej tyre e ka shfrytėzuar atė ndėrsa unė e kam fshehur atė pėr ta shfrytėzuar si ndėrmjetėsim pėr ta nė Ditėn e Kiametit. Ajo, nėse do Zoti, ėshtė pėr te gjithė ummetin tim qe vdesin pa me shoqėruar asgjė".
· Kėshillimi pėr ummetin e vet. Thotė Allahu:
"لقد منّ الله على المؤمنين إذ بعث فيهم رسولاً من أنفسهم يتلو عليهم آياته ويزكيهم ويعلمهم الكتاب والحكمة وإن كانوا من قبل لفي ضلال مبين
Ėshtė e vėrtetė se All-llahu u dha dhuratė tė madhe besimtarėve, kur ndėr ta nga mesi i tyre dėrgoi tė dėrguar qė atyre t'u lexojė shpalljen e Tij, t'i pastrojė ata, t'ua mėsojė Kur'anin dhe sheriatin, edhe pse, mė parė ata ishin krejtėsisht tė humbur ". (Ali Imran, 164)
· Ishte njeri me moral te larte. Thotė Allahu:
" وإنك لعلى خلق عظيم
Vėrtet, ti je nė njė shkallė tė lartė tė moralit!". (Nun, 4)

Albanian eX|PerT
26-03-07, 19:14
6. Forma te dashurisė se Allahut tė Madhėruar pėr Pejgamberin, alejhi's salatu ve's selam.

– E zgjodhi pėr kumtues te shpalljes se Tij te fundit. Thotė Allahu:
" الله أعلم حيث يجعل رسالته
Mė sė miri All-llahu e di ku ta vėrė dėrgesėn (risalen) e vet". (En'am, 124),
" يا أيها النبي إنا أرسلناك شاهداً ومبشراً ونذيراً
45. O ti Pejgamber, Ne tė dėrguam ty dėshmues, lajmėtar pėrgėzues e qortues". (Ahzab, 45)
– Ia zbriti atij Kur'anin, siē thotė:
" لقد آتيناك سبعاً من المثاني والقرآن العظيم
87. Ne tė kemi dhėnė ty shtatė (ajete) qė pėrsėriten (Fatiha pėrsėritet nė rekate tė namazit) edhe Kur'anin e madhėrueshėm". (Hixhr, 87)
– Ia zgjeroi – pastroi- gjoksin, siē thotė:
" ألم نشرح لك صدرك
A nuk ta hapėm Ne gjoksin tėnd?". (Inshirah, 1)
– Allahu e lėvdoi atė e tha:
" إن الله وملائكته يصلون على النبي
Ėshtė e vėrtetė se All-llahu dhe engjėjt e Tij me madhėrim e mėshirojnė Pejgamberin". (Ahzab, 56)
– Allahu e nderoi atė me dostllėk (miqėsi). Imam Muslimi nga Xhundubi se:
" سَمِعْتُ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَبْلَ أَنْ يَمُوتَ بِخَمْسٍ وَهُوَ يَقُولُ إِنِّي أَبْرَأُ إِلَى اللَّهِ أَنْ يَكُونَ لِي مِنْكُمْ خَلِيلٌ فَإِنَّ اللَّهَ تَعَالَى قَدْ اتَّخَذَنِي خَلِيلًا كَمَا اتَّخَذَ إِبْرَاهِيمَ خَلِيلًا وَلَوْ كُنْتُ مُتَّخِذًا مِنْ أُمَّتِي خَلِيلًا لَاتَّخَذْتُ أَبَا بَكْرٍ خَلِيلًا
E kam dėgjuar Pejgamberin, alejhi's salatu ve's selam duke thėnė pese dite para se te vdiste: Unė nuk e marre askėnd si halil (dost-mik) pos Allahut ngase Allahu me ka bere dost (halil) ashtu siē e ka bere edhe Ibrahimin. Sikur unė ta merrja ndokė pėr te tille, sigurisht se do ta merrja Ebu Bekrin…".([1] (http://www.kbi-vushtrri.com/dashuriperpejgamberin.html#_ftn1))
– Mėshirė pėr te gjitha botet, siē thotė Allahu:
" وما أرسلناك إلا رحمة للعالمين
E Ne tė dėrguam ty (Muhammed) vetėm si mėshirė pėr tė gjitha krijesat". (Enbija, 107) Imam Muslimi transmeton nga Ebu Hurejre se Pejgamberit, alejhi's salatu ve's selam i ishte thėnė: Lutu kundėr pabesimtarėve!, ndėrsa ai kishte thėnė:
" إني لم أبعث لعاناً، وإنما بعثت رحمة
Unė nuk jam dėrguar si mallkues por si mėshirė".

7. Forma te dashurisė sonė pėr Pejgamberin, alejhi's salatu ve's selam.

– Pasimi dhe nėnshtrimi ndaj tij, siē na mėson Allahu:
" قل إن كنتم تحبون الله فاتبعوني يحببكم الله
Thuaj: "Nėse e doni All-llahun, atėherė ejani pas meje qė All-llahu t'ju dojė". (Ali Imran, 31),
" فلا وربك لا يؤمنون حتى يحكموك فيما شجر بينهم ثم لا يجدوا في أنفسهم حرجاً مما قضيت ويسلموا تسليماً
65. Pėr Zotin tėnd jo, ata nuk janė besimtarė (tė asaj qė tė zbriti ty as tė asaj para teje) derisa tė mos zgjedhin ty pėr tė gjykuar nė atė konflikt mes tyre, e pastaj (pas gjykimit tėnd) tė mos ndiejnė pakėnaqėsi nga gjykimi yt dhe (derisa) tė mos binden sinqerisht". (Nisa, 65),
" فليحذر الذين يخالفون عن أمره أن تصيبهم فتنة أو يصيبهم عذاب أليم
prandaj, le tė ruhen ata qė kundėrshtojnė rrugėn e tij (tė tė dėrguarit) se ata do t'i zė ndonjė telashe, ose do t'i godasė dėnimi i idhėt". (Nur, 63),
" مَنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللَّهَ وَمَنْ تَوَلَّى فَمَا أَرْسَلْنَاكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظًا
80. Kush i bindet Pejgamberit, ai i ėshtė bindur All-llahut, e kush e refuzon, Ne nuk tė dėrguam ty roje kundėr tyre". (Nisa, 80),
" وما كان لمؤمن ولا مؤمنة إذا قضى الله ورسوله أمراً أن يكون لهم الخيرة من أمرهم
36. Kur All-llahu ka vendosur pėr njė ēėshtje, ose i dėrguari i Tij, nuk i takon (nuk i lejohet) asnjė besimtari dhe asnjė besimtareje qė nė atė ēėshtje tė tyre personale tė bėjnė ndonjė zgjidhje tjetėrfare". (Ahzab, 36)
– Nderimi dhe respektimi i tij. Muhammed b. Munkediri kur e pėrmendte Pejgamberin, alejhi's salatu ve's selam qante aq shume saqė te pranishmeve iu vinte keq pėr te dhe e mėshironin. Ibni Mehdiu kur lexonte ndonje hadith, urdhėronte njerėzit pėr qetėsi dhe thoshte:
" لا ترفعوا أصواتكم فوق صوت النبي ولا تجهروا له بالقول كجهر بعضكم لبعض أن تحبط أعمالكم وأنتم لا تشعرون
O ju qė keni besuar, mos ngreni zėrin tuaj mbi zėrin e Pejgamberit dhe mos iu ngėrmoni atij si i ngėrmoheni njėri-tjetrit, e tė zhduken veprat tuaja duke mos ditur ju". (Huxhurat, 2)

8. Njerėzit ne respektin ndaj Pejgamberit, alejhi's salatu ve's selam

² Arrogance. Transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Ebu Seid el Hudrijj se: Derisa ishim tek Pejgamberi, alejhi's salatu ve's selam, i cili ndante njė pre lufte, erdhi Dhu'l Huvejsare nga fisi beni temim dhe tha: O i dėrguari i Allahut! Bėhu i drejte ne ndarje! Pejgamberi, alejhi's salatu ve's selam ia ktheu:
وَيْلَكَ وَمَنْ يَعْدِلُ إِذَا لَمْ أَعْدِلْ قَدْ خِبْتَ وَخَسِرْتَ إِنْ لَمْ أَكُنْ أَعْدِلُ فَقَالَ عُمَرُ يَا رَسُولَ اللَّهِ ائْذَنْ لِي فِيهِ فَأَضْرِبَ عُنُقَهُ فَقَالَ دَعْهُ فَإِنَّ لَهُ أَصْحَابًا يَحْقِرُ أَحَدُكُمْ صَلَاتَهُ مَعَ صَلَاتِهِمْ وَصِيَامَهُ مَعَ صِيَامِهِمْ يَقْرَءُونَ الْقُرْآنَ لَا يُجَاوِزُ تَرَاقِيَهُمْ يَمْرُقُونَ مِنْ الدِّينِ كَمَا يَمْرُقُ السَّهْمُ مِنْ الرَّمِيَّةِ
Mjere pėr ty! E kush ndan drejtėsi nėse unė nuk ndaj. Nėse e bej njė gjė te tille kam humbur dhe jam shkatėrruar.
Omeri i tha: Me lejo o i dėrguari i Allahut t'ia pres qafen me shpate.
Lere atė ngase ai ka shoke, qe ju e urreni namazin me ta, e urreni agjėrimin me ta, ata lexojnė Kur'an por leximi nuk kalon me gjate se fytin e tyre. Ata dalin prej fesė ashtu siē del shigjeta e cila godet gjahun nga ana e kundėrt e me te nuk kapet asgjė…".
² Ekstremitet dhe tejkalim kufijsh ne respekt. Pėr ta shėruar kėtė duhet terapia vijuese:
· duhet bere dallim ne mes se drejtės se Allahut dhe te Pejgamberit, alejhi's salatu ve's selam,
· duhet dalluar respektin e lejuar dhe te ndaluar, ngase i lejuari ėshtė ai, qe ka baze ne fe dhe qe kryekėput d.t.th.: pasimi i tij, derisa i ndaluari ėshtė respekt me ēka atij nuk i takon. Imam Ahmed transmeton nga Enesi se njė njeri kishte thėnė:
" يا محمد، يا سيدنا، وابن سيدنا، وخيرنا وابن خيرنا فقال: ((عليكم بقولكم ولا يستهوينكم الشيطان، أنا محمد بن عبد الله، عبد الله ورسوله، والله ما أحب أن ترفعوني فوق منزلتي التي أنزلني الله عز وجل
O Muhammed, o zotėriu ynė dhe biri i zotėriut tone, mė i miri prej nesh dhe biri i mė tė mirit prej nesh.
Pejgamberi, alejhi's salatu ve's selam i tha: Mbahuni pėr fjalės suaj (keni kujdes se ēka flisni) dhe le te mos mbizotėrojė djalli mbi ju. Unė jam Muhammedi, i biri Abdullahut, rob dhe i dėrguar i Allahut. Pasha Allahun! Unė nuk dua tė mė ngritni mbi pozitėn qe ma ka dhėnė Zoti im!".
Buhariu transmeton nga Ibni Omeri:
" لا تطروني كما أطرت النصارى عيسى بن مريم، فإنما أنا عبد فقولوا: عبد الله ورسوله
Mos bėni me mua siē bėn tė krishterėt me Isain, te birin e Merjemes, ngase unė jam rob. Thuani: Rob dhe i dėrguar i Allahut".
Imam Ahmedi nga Ibni Abbasi pėrmend se njė njeri i kishte thėnė Pejgamberit, alejhi's salatu ve's selam:
" ما شاء الله وشئت، فقال له: أجعلتني واللهَ عدلاً، بل ما شاء الله وحده
Ēka tė do Allahu dhe tė duash ti!
Pejgamberi, alejhi's salatu ve's selam i tha: A mė bėre tė ngjashėm me Allahun, jo ēka tė dua unė por ēka tė do vetėm Allahu".
² Pėrkujtimi dhe dėshira e pamjes sė tij. Imam Muslimi transmeton nga Ebu Hurejre se:
" من أشد أمتي لي حباً ناس يكونون بعدي يود أحدهم لو رآني بأهله وماله
Prej njerėzve qė mua mė donė mė sė shumti janė njerėzit, qė do tė vijnė pas meje qė pėr tė mė parė do ta jepnin familjen dhe pasurinė".
Ahmedi transmeton nga Enesi se Pejgamberi, alejhi's salatu ve's selam ka thėnė:
"يقدم عليكم غداً أقوام هم أرق قلوباً للإسلام منكم)) قال : فقدم الأشعريون فيهم أبو موسى الأشعري، فلما دنو من المدينة جعلوا يرتجزون يقولون: غداً نلقى الأحبة محمداً وحزبه فلما أن قدموا تصافحوا فكانوا هم أول من أحدث المصافحة
Nesėr do te vijnė ca njerėz, qe kane zemrat me te buta se sa ju pėr Islam. Te nesėrmen erdhėn esh'arijjunėt, nė mesin e te cilėve edhe Musa Esh'ariu. Kur u afruan afėr Medinės filluan tė recitonin dhe thoshin: Nesėr do t'i takojmė te dashurit: Muhamedin dhe grupin e tij. Kur erdhėn u pėrshėndeten dorė pėr dore. Ata ishin tė parėt qe bene shprehi kėtė pėrshėndetje dorė pėr dore.".
Bilallin ne momentet kur po vdiste gruaja e thėrriste: Mjere pėr mua!, ndėrsa ai thoshte:
وفرحاه!!غدا نَلقَىَ الأحبة ، محمداً وصحبه
Lum pėr mua! Nesėr do t'i takoj te dashurit: Muhammedit dhe shokėt e tij.
² Dashuria pėr familjen dhe farefisin e tij. Imam Muslimi transmeton nga Zejd b. Erkami:
" ألا أيها الناس فإنما أنا بشر يوشك أن يأتي رسول ربي فأجيب، وأنا تارك فيكم ثقلين: أولهما كتاب الله فيه الهدى والنور، فخذوا بكتاب الله، ثم قال: وأهل بيتي اذكركم الله في أهل بيتي
O njerėz vėni re! Unė jam njeri dhe ka gjasa qe i dėrguari i Zotit tim (meleku i vdekjes) te vie dhe t'i pėrgjigjem. Ne mesin tuaj po i lė dy gjera tė rėnda: Librin e Allahut se pari, ne te cilin ėshtė udhėzimi dhe drita andaj ju kapuni pėr librit te Allahut. Pastaj tha: ...dhe familjen time. Keni dro Allahun ne lidhje me ta".
² Dashuria pėr Sunnetin e tij dhe ftuesit per ne Sunnetin e tij. Allahu i Madhėruar thotė:
" والذين جاءوا من بعدهم يقولون ربنا اغفر لنا ولإخواننا الذين سبقونا بالإيمان
10. Edhe ata qė kanė ardhur pas tyre e thonė: "Zoti ynė, falna neve dhe vėllezėrit tanė qė para nesh u pajisėn me besim". (Hashr, 10)

9. Gjurmėt e dashurisė pėr Pejgamberin, alejhi's salatu ve's selam.

Ų Zhvillimi dhe kultivimi i vetisė (tiparit) pėr dashurinė e sinqerte pėr Pejgamberin, alejhi's salatu ve's selam.
Ų Te jete i devotshėm dhe pasues i Pejgamberit, alejhi's salatu ve's selam.
Ų Te jete pasues i denje duke iu shmangur risive-bidateve.
Ų Te jete i stolisur me tipare dhe virtyte te moralit te Pejgamberit, alejhi's salatu ve's selam.
Ų Te jete ne rruge te drejte e jo ithtarė i sekteve apo ideologjive te ndryshme.
Ų T'i doje dijetaret dhe thirrėsit – promotorėt e Sunnetit.
Ų Te pėrballojė fatkeqėsi dhe sprova ne rrugėn e thirrjes pėr ne fenė e Allahut dhe pėrkrahjen e saj.
Burimi: www.alminbar.net (http://www.alminbar.net/)
Pėrshtati: Sedat Gani Islami
22-3-2007, e enjte
Vushtrri, Kosovė

http://www.kbi-vushtrri.com/dashuriperpejgamberin.html

Albanian eX|PerT
28-03-07, 02:04
Pyetja:
Ku ka lindur Muhammedi a.s.?

Pėrgjigjja:
Falėnderimi dhe mirėnjohja i takojnė Allahut tė Plotfuqishėm, salavatet dhe pėrshėndetjet tona qofshin mbi Muhammedin alejhi selam, mbi familjen, shokėt dhe mbi tė gjithė ata qė e ndjekin kėtė rrugė deri nė Ditėn e Kijametit.
Muhammedi (Lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė!) ka lindur nė Mekė. Tanimė ai vend shfrytėzohet pėr bibliotekė tė Mekės dhe nuk ėshtė larg nga Haremi i Mekės – Qabes. Pėr mė tepėr nė vijim po japim ca foto qė tregojnė vendin ku ka lindur i Dėrguari i Allahut, Muhammedi alejhi selam. Allahu e di mė sė miri!
Bahri Curri, 22.11.2006


http://www.fjalaebukur.com/sq/images/stories/vendlindjap1.jpg

Albanian eX|PerT
31-03-07, 22:07
MUHAMMEDI [ALEJHIS-SELAM] - SIMBOL I PAQES, MĖSHIRĖS DHE TOLERANCĖS
(http://www.dardania.de/vb/upload/) (http://www.dardania.de/vb/upload/) (http://www.dardania.de/vb/upload/)Shkruar nga Minire Ceka

Minire Ceka

“Nėse madhėshtia e qėllimit, thjeshtėsia e mendimit dhe rezultatet e arritura janė tri kritere tė gjenialitetit njerėzor, kush mund tė marrė guximin tė krahasojė cilindo njeri tė madh nė historinė njerėzore me Muhammedin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]?”
(Lamartini)

Nė kėtė mėnyrė e pėrshkruajnė Muhammedin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] shumė jomuslimanė.
Ndėrsa si duhet ta pėrshkruajmė ne atė, njeriun i cili ishte, ėshtė dhe gjithmonė do tė jetė udhėrrėfyes yni nė arritjen e kėnaqėsisė sė All-llahut tė Madhėrishėm; mėsuesit qė na mėsoi si tė veprojmė nė kėtė jetė tė pa lakmueshme pėr syrin dhe shpirtin e njė muslimani tė vėrtetė; shembull i mirėsisė, moralit tė lartė, tolerancės, solidaritetit, pėrkushtimit ndaj All-llahut dhe fesė sė vetme tė drejtė, Islamit? Ēfarė duhet tė themi pėr njeriun i cili ėshtė i lartėsuar nga tė tjerėt me virtytet mė tė larta; pėr tė cilin lirisht mund tė themi qė ėshtė Kur’ani mbi tokė; hėnėn qė ndriēoi jetėrat e miliona personave me rrezatimin e vet Islamit nė veprat e tij; shpėtimtarin tonė, ndėrmjetėsimin e tė cilit insha’All-llah e arrijmė duke ndjekur rrugėn e tij?Mund tė themi shumė, por pėrsėri kjo do tė jetė shumė pak, sepse nuk ka fjalė qė njeriu ka shpikur e qė denjėsisht mund ta pėrshkruajnė personalitetin e ngritur tė Muhammedit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]. E vetmja mėnyrė pėr ta bėrė kėtė ėshtė nėpėrmjet tė folurit tė zemrės e cila me gjithė forcėn e vet dashuron kėtė Pejgamber tė All-llahut, qė ushqehet duke e pėrkujtuar Muhammed Mustafanė [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] dhe duke i dėrguar salavate, dhe e cila forcohet nė aspektin e moralit dhe zbutet nė aspektin empatik dhe altruistik duke mėsuar pėr jetėn e tij tė ndritshme. Zemėr e cila vuan qė nuk kishte mundėsinė qė sė paku pėr pak kohė tė kish shijuar afėrsinė e tij, por e cila gjithashtu ėshtė e bindur se me arritjen e devotshmėrisė do tė ketė mundėsinė tė jetė fqinj me tė nė ahiret.
Muhammedi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] erdhi si shpėtimtar pėr mbarė njerėzimin. Me ardhjen e tij si Pejgamber, nė kėtė botė u rregulluan shumė gjėra si: imoraliteti, tradhtia ndaj vėllait, dredhitė qė bėheshin nė ato kohėra etj. Ai e solli paqen dhe lumturinė ndėrmjet njerėzve. Sjellja dhe morali i tij kanė bėrė qė shumica e njerėzve tė marrin rrugėn e Islamit pasi qė duke lexuar jetėn e pejgamberit Muhammed [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] dhe kanė vėrejtur ndershmėrinė, mėshirėn dhe gjithė pėrpjekjet e tij pėr tė drejtuar Ummetin drejt rrugės sė vėrtetė, si dhe arritjen e kulminacionit nė fe dhe moral.
Pejgamberi Muhammed [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ishte dritė e sjellur nga vet Zoti i plotfuqishėm, tė cilėn dritė e shpėrndau nė gjithė Ummetin. Tė tjerėt u vunė kundėr tij duke menduar se do tė mund ta mposhtin, por ai ishte i aq durueshėm sa mundohej t’i kthente tė njėjtit me urtinė e fjalėve dhe veprave tė tij, duke i ngulitur ato nė zemrat e tyre me dashuri, respekt, e jo me forcė. Kėshtu, ai nė emėr tė Zotit arriti tė dominojė pėrgjatė tėrė Arabisė, Persisė, Horosanit, Indisė, Sirisė, Abisinisė dhe shumė vendeve tė tjera. 1/3 e tėrė botės sė banuar i takonin vetėm njė njeriu tė vetėm i cili nuk mundohej pėr poste, pėr pushtet dhe fronte, por vetėm pėr mėshirėn dhe dashurinė e tė madhit All-llah. Nuk ishte shpata ajo qė ia siguroi Islamit vendin nė botė, por modestia e plotė, thjeshtėsia e Pejgamberit, tė qenit rigoroz ndaj obligimeve, guximi dhe trimėria, respekti ndaj prindėrve dhe miqve, dhe si kulminacion, besimi dhe bindja e paluhatshme ndaj Zotit dhe Pejgamberit tė tij.
Muhammedi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] gjithė punėn qė e bėnte, e bėnte pa asnjė interes. Ai nuk la as edhe njė fotografi me tė cilėn do tė adhurohej nga pasuesit e tij, pėr shkak se donte qė e gjithė vėmendja dhe adhurimi tė ishin pėr All-llahun e Plotfuqishėm dhe mėshirėplotė, Njė dhe i vetėm. Ishte themelues i 20 perandorive tokėsore dhe 1 perandorie shpirtėrore; sjelljet e tij dėshmonin se ai ishte i dėrguar, lajmėtar e jo udhėheqės fitimtar. Ka qenė shumė i dėshpėruar kur dikush mbetej nė zinxhirin e injorancės dhe mosbesimit. Ishte i mėshirshėm dhe tolerant ndaj bashkėqytetarėve tė vet dhe triumfin e tij e kurorėzoi me mėshirė dhe falje. Gjatė kohės qė predikonte fenė, u bė mjet i nėnēmimit, sulmeve, torturave dhe ishte i detyruar tė largohej nga vendlindja e vet, Mekka, dhe tė shpėrngulet nė Medine. Braktisi ēdo gjė pėr hir tė pėrhapjes sė besimit, e jo pėr interes vetjak. Kishte pėr qėllim krijimin e njė shteti islam, ishte modest dhe i thjesht. Gjatė gjithė kohės, qeverisi me drejtėsi dhe kurrė nuk u mundua qė sundimin ta bėjė trashėgim pėr familjen e tij. Duke marrė parasysh tė gjitha kriteret me tė cilat do tė matej madhėshtia njerėzore, e qė ai i posedonte, me tė drejt pyesim: A ekziston njeri mė i madh se ai?
Ai ėshtė njė ndėr reformatorėt mė tė mėdhenj tė njerėzimit, atij i takon lavdia mė e madhe, qė e udhėhoqi njerėzimin nė dritėn e vėrtetė, nė drejtėsi dhe paqe dhe pengoi gjakderdhjen e tė pafajshmėve. Ai ishte njė njeri i drejtė dhe i ndershėm tė cilin e pasonin njerėz tė drejtė dhe tė ndershėm, njerėz tė cilėt e meritonin respektin e njeriut me moral mė tė lartė nė tėrė rruzullin tokėsor; njeriun me mėshirė mė tė madhe dhe njėkohėsisht mė tolerant se tė gjithė. Njeriun i cili edhe nė momentet e fundit tė jetės sė vet e luste Zotin pėr mėshirė pėr Ummetin e tij.
Ishte dinjitoz Pejgamberi i All-llahut me tė mėdhenjtė, e modest me tė vegjlit, gjė qė bėnte ta donin tė dy palėt. Ishte i pa shkolluar, por ndikonte shumė te njerėzit, ashtu sikur mėsuesi te fėmija; asnjėherė nuk e ngriti veten mė lart se tė tjerėt; kafshatėn e gojės e ndante me skllevėrit dhe ēdo herė mundohej tė jetė i barabartė me tė tjerėt si krijesa tė All-llahut.
Ata qė e njihnin mirė Pejgamberin e All-llahut, Muhammedin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], e pėrshkruanin atė nė mėnyrė tė rrjedhshme dhe tė drejtė.
“Ai nuk e ka qortuar askėnd, kurrė tė keqen nuk e ka kthyer me tė keqe, ua falte tė tjerėve, ishte tolerant, asnjėherė nuk e ka kėnaqur veten me hakmarrje, nuk i ka dėmtuar ndjenjat e shėrbėtorit ose robit, e as qė i ka shqetėsuar ndonjėherė shtazėt. Atė qė ka ardhur me ndonjė lutje tek ai, kurrė nuk e ka kthyer prapė”. Kėshtu e pėrshkruan Aishja [radijall-llahu anha] Muhammedin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem].


Vazhdon

Albanian eX|PerT
31-03-07, 22:34
Ndėrsa Aliu [radijall-llahu anhu] ka thėnė: “Pejgamberi ka qenė gjithmonė i disponuar, fytyrė ndritshėm dhe natyrė mirė, modest, kishte pamje tė rėndomtė, i mėshirshėm, zotėronte moral tė lartė. Kurrė nuk ka pasur temperament dhune e as qė ka qenė zemėrgurė, asnjėherė nuk ka pėrdorur fjalė tė pakėndshme, s’ėshtė mburrur me gabimet e njerėzve dhe kurrė nuk i ka zbuluar tė metat e tyre...”
Politikani dhe burrėshtetasi i madh, themeluesi i Gjermanisė, Bizmarku, e pėrshkruan Muhammedin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] si njė personalitet tė jashtėzakonshėm dhe thotė se jo rastėsisht Zoti e zgjodhi atė e jo dikė tjetėr nė skenėn e ngjarjeve mė tė rėndėsishme nė botė si predikues tė fesė sė pastėr dhe tė vėrtetė dhe se njerėzimi vetėm njėherė ka parė njė figurė tė tillė unikale, siē ishte Muhammedi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem].
Ēfarė virtyte tjera duhet tė ketė njė njeri cili bėn qė ēdo kush qė e lexon biografinė e tij tė pėrqafojė Islamin apo tė shprehė fjalė miradije pėr tė arriturat e tij, pa marrė parasysh se cilės fe i takojnė apo i kanė takuar mė parė.
Kjo na bėn qė tė jemi tė vetėdijshėm se ēfarė njeriu na ka caktuar Zoti si vulė predikuese, ta pasojmė dhe t’i kryejmė detyrat me tė cilat ai na ka urdhėruar nė emėr tė Zotit tė Plotfuqishėm.
Do ta pėrmbyll kėtė ese me njė fragment tė njė poeti turk me prejardhje shqiptare, Mehmet Akif Ersoji:
Bota me tėrė atė qė ka,
Respekt kanė pėr atė Mustafa,
Borxh i ka kjo shoqėri,
Borxh i ka ēdo njeri,
Borxh i ka kėtij tė pafajshmi njerėzia,
Me kėto fjalė nė Mahsher na tuboftė Perėndia1 KKy tekst mori Ēmimin e Parė nė lėmin e prozės (eseistikės) nė Konkursin letrar dhe shkencor me temė: “Muhammedi [alejhis-selam] - simbol i paqes, mėshirės dhe tolerancės”, tė shpallur nga Forumi Rinor Islam me rastin e Vitit tė Ri Islam - HIXHRI 1428

http://www.furkan.com.mk/vepra/index.php?option=com_content&task=view&id=36&Itemid=26 (http://www.furkan.com.mk/vepra/index.php?option=com_content&task=view&id=36&Itemid=26)

Albanian eX|PerT
02-04-07, 12:24
Vlera e dhikrit tė Allahut nė Kur'anin Fisnik

Shkruar nga Bahri Curri
e enjte , 21 korrik 2005

Vlera e dhikrit tė Allahut nė Kur'anin Fisnik


Allahu i Lartėsuar thotė: "Pra, ju mė kujtoni Mua (me adhurime), Unė ju kujtoj juve (me shpėrblim). Mė falėnderoni e mos mė mohoni." Po ashtu thotė: "Pėr ata qė e pėrmendin Allahun me pėrkujtim kur janė nė kėmbė, kur janė ulur dhe kur janė tė shtrirė.." [Ali Imran, 191]
Po ashtu thotė: [B]"Ti pėrmende shumė Zotin tėnd dhe madhėroje mbrėmje e mėngjes." [Ali Imran, 41] Po ashtu thotė: "Ti pėrmende Zotin tėnd nė vete (heshtas), me respekt e me dro." [A'rafė, 205] Poashtu thotė: "Po ti pėrmende Zotin tėnd dhe plotėsisht pėrkushtoju Atij." [Muzzemmil, 8]

Dobitė e dhikrit tė Allahut
1.E pėrzė shejtanin, e thyen dhe e shkatėrron.
2.Kėnaq Allahun azze ve xhel-le.
3.Eviton brengėn dhe pikėllimin nga zemra.
4.I jep zemrės gėzim, ngazėllim dhe kėnaqėsi.
5.Forcon zemrėn dhe trupin.
6.Shndrit fytyrėn dhe zemrėn.
7.Sjell rrizkun dhe tė mira.
8.Ėshtė fidanishte dhe kopsht i xhenetit. Transmeton Xhabiri ga Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, i cili ka thėnė: "Kush thotė: "Subhanallahi ve bihamdihi" do tė mbillet pėr tė njė pemė (palme) nė xhenet."
9.Dhikri bėn qė Allahu dhe melaiket tė bėjnė dua dhe salavat mbi atė qė bėn dhikėr.

Vlera e salavatit mbi Pejgamberin sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem nė Kur'anin Fisnik
Allahu i Madhėruar thotė: "Ėshtė e vėrtetė se Allahu dhe engjėjt e Tij me madhėrim e mėshirojnė Pejgamberin. O ju qė keni besuar, madhėronie pra atė (duke dėrguar salavate) dhe pėrshėndeteni me selam." [Ahzabė, 56] Poashtu thotė: "Ai ju mėshiron juve e edhe engjėjt e Tij pėr t'ju nxjerrur juve prej errėsirave nė dritė. Ai ėshtė shumė mėshirues ndaj besimtarėve." [Ahzabė, 43]

Dobitė e salavatit mbi Pejgamberin sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem
1.Zbatimi i urdhėrit tė Allahut tė Lartėsuar.
2.Miratimi i Allahut pėr salavatin mbi Pejgamberin sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem.
3.Miratimi i melaikeve nė kėtė.
4.Arritja e dhjetėfishit tė shpėrblimit dhe salavatit pėr njė herė qė bie salavat.
5.Ngritja pėr dhjetė shkallė.
6.I shkruhen dhjetė sevape dhe i fshihen dhjetė gjynahe.
7.Shpreson nė pėrmbushjen e lutjes sė tij kur e fillon falėnderimin e Allahut me tė (salavat).
8.Me kėtė fiton ndėrmjetėsimin (shefa'atin) e Pejgamberit sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem.
9.Robi me kėtė afrohet nė Ditėn e Kijametit afėr Pejgamberit sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem.
10.Robi me kėtė pėrgėzohet me xhenet para vdekjes sė tij.
11.Me kėtė robi shpėton nga llahtaria dhe tmerri i Ditės sė Kijametit.
12.Me kėtė fiton mėshirėn e Allahut.

Rastet kur lexohen salavatet mbi Pejgamberin
1.Nė teshehudin (uljen) e parė, nė fund tė kunutit dhe nė fund tė namazit pas teshehudit.
2.Nė namazin e xhenazes pas tekbirit tė dytė.
3.Nė hutben e namazit tė xhumasė, tė namazit tė bajrameve dhe tė namazit tė shiut.
4.Pas pėrgjigjies sė muezinit, para ikametit dhe tek duaja.
5.Kur hyjmė nė xhami dhe kur dalim nga ajo.
6.Kur tė pėrmendet dhe kur tė shkruhet emri i tij.
7.Kur tė njohtohemi pėr ndonjė humbje apo pėr ndonjė nevojė, nė fillimin dhe mbarimin e ditės.
8.Pas pėrfundimit tė abdesit dhe hyrjes nė shtėpi.

Vlera e lutjes Allahun (duasė) nė Kur'anin Fisnik
Allahu i Lartėsuar thotė: "Zoti im, mė falė edhe mua nga ana Juaj njė pasardhės (fėmijė) tė mirė, vėrtet, Ti je dėgjues i lutjes." [Ali Imran, 38] Poashtu thotė: "O Zoti im! Mė bėn mua nga ata qė e falin namazin, e edhe prej pasardhėsve tė mi dhe pranoje lutjen time o Zot!" Poashtu thotė: [I]" Zoti juaj ka thėnė: Mė thirrni Mua, Unė ju pėrgjigjem, e ata qė nga mendjemadhėsia i shmangen adhurimit ndaj Meje, do tė hyjnė tė nėnēmuar nė xhehenem." [Gafir, 60]

Dobitė e lutjes Allahun (duasė)
1.Ėshtė argument i imanit tė tij nė Allahun dhe tė mbėshtetjes nė Tė.
2.Kjo shkakton zbritjen e mėshirės dhe largimin e fatkeqėsive.
3.Duaja ėshtė e dashur te Allahu.
4.Ėshtė nėnshtrim ndaj Allahut dhe largim i hidhėrimit tė Allahut.
5.Hap gjoksin, zhduk brengėn e pikėllimin dhe i lehtėson punėt.

Kohė dhe vende, nė tė cilat Allahu i pėrgjigjet duasė-lutjes
1.Nata e Kadrit.
2.Dita e Arafatit.
3.Muaji Ramazan.
4.Nata e xhumasė, dita e xhumasė dhe ora e xhumasė.
5.Pjesa e fundit e natės.
6.Nė kohėn e syfyrit.
7.Takimi i rreshtave (grupeve) nė dyluftim nė luftė.
8.Mes ezanit dhe ikametit.
9.Nė sexhde.
10.Pas namazeve farze.
11.Nė syfyr.
12.Kur imami nė namaz thotė: Vel-led-dal-lin.
13.Kur pin ujė zem-zem.
14.Kur gjeli kėndon.
15.Kur muslimanėt mblidhen nė mexhlis tė pėrkujtimit.
16.Kur bjen shi.
17.Nė kohėn e iftarit.

Vendet, nė tė cilat Allahu pėrgjigjet nė lutje:
1.Me rastin e qėndrimit nė Safa dhe Merve, ngase Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem ka ardhur nė Safa, shikoi nė drejtim tė Qabes, i ngriti duart duke e falėnderuar Allahun dhe e luste Atė ēfarė dėshironte.
2.Me rastin e hedhjes sė guralecėve nė Mine, nė vendet e shenjta, vėrtetohet se Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem i ngriste duart tek xhemeratet (vendet ku hidhen guralecėt gjatė haxhit) dhe lutej.
3.Brenda Qabes, ngase Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem kur hynte nė tė lutej nė njė skaj tė tij.

Kushtet e duasė
1.Tė jesh i bindur se Allahu ėshtė i Vetmi qė mund tė tė pėrgjigjet nė lutje.
2.Falėnderimi ndaj Allahut dhe salavati mbi Pejgamberin.
3.Kėrkimi nga Allahu gjėrat e lejuara me kushtet e duasė.
4.Mendimi i mirė pėr Allahun.
5.Mosnxitimi.
6.Ushqimi, pija dhe veshja tė jenė hallall.

Rregullat e duasė
1.Dije se nevoja pėr Allahun dhe nėnshtrimi para Tij, kėrkesa e ndihmės prej Tij haptas dhe fshehtas janė prej kushteve tė rėndėsishme nė pėrgjigjien e duasė.
2.Nuk prish punė nėse ngriten duart me rastin e duasė, ngase Pejgamberisal-lall-llahu alejhi ve sel-lem ka thėnė: "Kur robi i drejton duart kah Allahu, Allahu turpėrohet t'i kthejė ato bosh." [Hadith i vėrtetė]
3.Mos e fėrko fytyrėn me duar pas duasė, sepse kjo nuk ka ardhur nga Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, madje Izz bin Abduselam thotė: "Kėtė nuk e bėn pėrveē atij qė ėshtė injorant." [Nė librin e tij: "Sahihul edhkar min kelam hajril ebrar"]


http://www.fjalaebukur.com

Albanian eX|PerT
02-04-07, 12:25
LINDJA E MUHAMMEDIT ALEJHIS SELAM

Shkruar nga Sulejman Osmani


Muhammedi alejhi selam lindi nė mėngjesin e ditės sė hėnė mė 20 prill tė vitit 571 e.r. ky vit veēohet edhe me sulmin qė deshi ta bėjė Ebreheja (njė mbret nga Jemeni) ndaj Qabes dhe nė histori njihet si ‘viti i elefantit’.

Rreth mrekullive qė ndodhėn nė natėn e lindjes sė Pejgamberit alejhi selam flasin shumė burime tė ndryshme, nga ato tė vėrteta dhe tė pavėrteta. Ato qė na kanė arritur me varg interpretėsh (sened) tė vėrtetė duhet tė pranohen dhe tė argumentojmė me to, ndėrsa ato qė nuk janė tė sigurta dhe kanė dyshime, duhet shikuar nė to dhe studiuar. Asgjė nuk duhet tė pranojmė e as tė refuzojmė pa u mbėshtetur nė argumente.
Vitet e para tė fėmijėrisė sė tij i kaloi nė fisin Beni Sead, sipas traditės sė mekasve, tė cilėt i dėrgonin fėmijėt e tyre nė fshat larg qytetit. Aty qėndroi pesė vjet, e nė kėtė kohė ndodhi edhe hapja e gjoksit tė Muhammedit alejhi selam, andaj e frikėsuar nga kjo ngjarje, Halimeja (gruaja, e cila kishte marrė nė mbikėqyrje) e kthen atė te nėna e tij.
Kur i mbushi gjashtė vjet, nėna e mori nė rrugė pėr nė Medinė pėr t’i vizituar disa tė afėrm tė saj, por duke u kthyer rrugės vdes nė vendin e quajtur ‘El Ebvau’, i cili gjendet rreth 40 km larg Medinės, e me tė mbeti ta vazhdojė rrugėn shėrbėtorja Ummu Ejmen. Muhammedi alejhi selam mbeti edhe pa nėn, e babin as qė e kishte parė, por mėrzia iu shtua edhe mė tepėr kur vdiq gjyshi i tij, i cili e kishte marrė atė nė mbikėqyrje pas vdekjes sė nėnės. Tash muhammedi alejhi selam kishte tetė vjetė kur gjyshi i kishte arritur tė njėqin e njėzetat. Pas vdekjes sė gjyshit, atė e mori nė pėrkujdesje xhaxhai Ebu Talibi. Dy herė udhėtoi sė bashku me tė deri nė Siri. Herėn e parė gjatė rrugės, nė qytezėn Busra nė veri tė Shamit, u takua me priftin e quajtur Behira, i cili i frymėzuar nga lajmėrimet e Tevratit pėr Pejgamberin qė do tė vie, e porositi xhaxhain e tij qė tė mos e marrė me vete nė rrugė, ngase frikohej se mos do t’i bėnin keq ēifutėt e Sirisė.
Udhėtimin e dytė pėr Siri e bėri me karavanin e Hatixhes, kurse ajo e mahnitur me sinqeritetin e tij kėrkoi qė tė martohen.
Muhammedi alejhi selam atėbotė i kishte 25 vjet, kurse Hatixheja 45 vjet. Qė tė dy e pranuan njėri tjetrin me dėshirė, e si rezultat i kėsaj ishte jeta e tyre e lumtur me respekt tė ndėrsjellė. Gjatė jetės bashkėshortotre me tė Pejgamberi alejhi selam nuk kishte grua tjetėr, kurse pėr dashurinė qė kishte ndaj saj flasin shumė hadithe. Ajo ishte e vetmja me tė cilėn pati fėmijė 9pėrveē Marisė, e cila i kishte lindur njė djalė, i cili quhej Ibrahim, e qė kishte jetuar vetėm tetėmbėdhjetė muaj).
Kėshtu jetoi Muhammedi alejhi selam i paprekur nga ēdo e keqe, nė mesin e njė shoqėrie tė shaktėrruar nė tė gjitha aspektet. Marrėdhėniet njerėzore kishin marrė tatėpjetėn. Luftėrat ndėrfisnore zgjatnin me vite, e nė besim kishin devijuar nga e vėrteta. Qaben e kishin mbushur me idhuj, tė cilėt i adhuronin pėr zotėra. Vajzat e tyre i varrosnin pėr sė gjalli dhe vėrtet ishte njė krizė e rėndė shoqėrore. Muhammedi alejhi selam nuk ishte i kėnaqur me kėtė gjendje. Asnjėherė nuk i shoqėronte as nė lutjet e tyre, e as nė tubimet, nė tė cilat pinin dhe dėfreheshin. I shtyrė nga kjo gjendje, filloi tė vetmohej nė shpellėn “Gari Hira” dhe siē tregojnė burimet e transmetuara, aty qėndronte gjatė tėrė muajit tė Ramazanit, dhe kohė pas kohe vinte nė shtėpi qė tė furnizohej me gjėra tė nevojshme (hadithin lidhur me kėtė e transmeton Buhariu nė Sahihun e tij, shiko: “Fet’hul bari”, vėll. I, f. 30-31).
Rreth asaj se si e adhuronte Allahun nuk ka burime tė sigurta, por anohet nė atė se lutej sipas Sheriatit tė ndonjė Pejgamberi tė mėparshėm. Dihet se arabėt deri vonė i pėrmbaheshin besimit tė Ibrahimit alejhi selam, derisa njė mekas i quajtur Amr bin Luhej solli nga Siria njė idhull dhe me kėtė idhujtaria e zėvendėsoi besimin qė e kishin trashėguar nga gjyshi i tyre, Ibrahimi alejhi selam. Pėr dallim nga tė tjerėt, Muhammedi alejhi selam kurrė nuk i bėri ibadet ndonjė idhulli, nuk i ra nė sexhde dhe nuk kėrkoi fatin nga zotėrat e imagjinuar. Allahu e zgjodhi dhe e ruajti nga ēdo e keqe. Ia pastroi zemrėn duke qenė fėmijė i vogėl. Tregohet se si bari nė Mekė, Muhammedi alejhi selam ishte marrė vesh me njė shok tė tij qė t’ia ruajė delet derisa ky tė shkonte nė njė dasmė, e cila po bėhej nga tė parėt e Mekės. Por nė tė hyrė tė Mekės, nga tingujt e njė melodie hyjnore, atė e zuri gjumi dhe nuk diti asgjė pėr veten deri tė nesėrmen, kur e zgjoi vapa e madhe.E njėjta ngjarje i ndodhi edhe njė herė tjetėr, andaj kėto janė dėshmi se Allahu ka dashur ta ruajė dhe veēojė.
Kur Muhammedi alejhi selam i mbushi tė katėrdhjetat, Allahu e dėrgoi mėshirė pėr mbarė njerėzimin, thirrės nė Rrugėn e Tij dhe kandil qė ndriēon.
Ajetet e para tė Kur’anit i zbritėn nė shpellėn Hira (aty ku vetmohej) duke e urdhėruar qė tė mėsojė dhe lexojė nė emėr tė Allahut, i Cili ka krijuar qiejt, tokėn dhe gjithė atė qė ekziston.
Tash do tė fillojė njė sistem i ri njerėzor. Botėn do ta ndritė besimi i pastėr, i bazuar nė Njėsinė e Zotit xhel-le shanuhu. Fjala e Tij do tė lartėsohet e besimi monoteist do tė formojė shtetin e parė islam i bazuar nė ligjin e Allahut dhe Sunnetin e Pejgamberit alejhi selam. Si rezultat i kėtyre mėsimeve lindėn gjenerata, tė cilat kurrė mė nuk u pėrsėritėn. Luftuan pėr Islam me pasuri dhe shpirt. Allahu u premtoi Xhenetin dhe kėnaqėsitė e tij. Tė gjitha kėto ishin si rezultat i edukatės sė bazuar nė mėsimet hyjnore tė Islamit.
Rruga deri nė fitore ishte e gjatė dhe me plot pengesa, por besimi i vėrtetė nė tė Vetmin Zot dhe durimi i pashembullt ishin mbi tė gjitha.
Sahabėt, tė bindur nė Pejgamberin alejhi selam, pėrcillnin ēdo gjė qė bėnte ai, e imitonin edhe nėse nuk e dinin qėllimin, duke ditur se nuk flet tjetėr pėrveē asaj qė i shpallet nga Allahu xhel-le shanuhu. Prej kėtu zė fill njė bazė e re islame qė do tė quhet Sunnet, ose gjithēka qė ka tė bėjė mbi tė Dėrguarin e Allahut – Muhammedin alejhi selam.

Referencat:
1.”Es-Siretu en-nebevie es-sahiha”, Ekrem Dijaul Omeri, vėll. I, f. 99-101, 106-111, 113-114, 125.
2.”Mustedreku” i Hakimit, vėll. III, f. 182.
3.”Suneni” i Tirmidhiut, vėll. V, f. 590.
4.”Sijer ve megazi”, Ibn Is’hak, f. 79-80.
Marrė nga libri “Sunneti bazė e Sheriatit”http://www.fjalaebukur.com

Albanian eX|PerT
02-04-07, 12:31
GJENEALOGJIA E MUHAMMEDIT ALEJHIS SELAM

Shkruar nga Sulejman Osmani

Kur flitet pėr shkencėn e Hadithit duhet ditur se bėhet fjalė pėr bazėn e dytė tė Sheriatit Islam dhe pjesėn e dytė tė vahjit-Shpalljes nga ana e Allahut xhel-le shanuhu. Kjo shkencė bazėn e ka nė tė Dėrguarin e Allahut, Muhammedin alejhi selam, i cili nuk flet asgjė tjetėr pėrveē asaj qė i ėshtė shpallur nga Allahu.

Para se tė flitet pėr Hadithin si shkencė ligjdhėnėse duhet ditur diē pėr Muhammedin alejhi selam, duke filluar nga gjenealogjia e tij e mėhershme, pastaj njė vėshtrim tė shkurtėr tė periudhės kohore prej lindjes deri nė dėrgimin e tij pėr pejgamber. Duhet studiuar gjenealogjinė dhe periudhėn para dėrgimit pėr pejgamber, ngase nė tė ka argumente tė gjalal pėr atė se Allahu e ka pėrgatitur dhe zgjedhur pėr tė dėrguar mėshirė pėr mbarė njerėzimin.
Emri ‘arab’ do tė thotė ‘vend i pa bimė ose tokė e thatė, e cila nuk ka ujė’. Kėtė emėr kėto vende e bartėn qė nga kohėt mė tė hershme e kėshtu edhe banorėt qė jetuan nė to.
Paraardhėsi mė i largėt i Muhammedit alejhi selam ėshtė Ibrahimi alejhi selam, i cili rrjedh nga Iraku i sotėm, nga qyteza e quajtur ur, e cila gjendet nė bregun perėndimor tė lumit Eufrat nė afėrsi tė Kufes. Pėr kėtė kanė vėrtetuar studimet shkencore dhe gjurmimet qė janė bėrė nė ato vende. Pastaj Ibrahimi emigroi nė haran, e prej kėtu nė Palestinė, tė cilėn e bėri qendėr tė thirrjes sė tij. Kishte shkuar edhe deri nė Egjipt ku Faraoni deshti t’i bėjė njė tė keqe gruas sė tij, por kur u bind pėr moralin e familjes sė Ibrahimit alejhi selam ia dhuroi njė robėreshė (sipas disave njė princeshė egjiptase) tė quajtur Haxhere me tė cilėn Ibrahimi alejhi selam u martua mė vonė pasi ishte kthyer nga Egjipti nė Palestinė. Kėtu u lindi njė djalė, tė cilin e quajtėn Ismail, por nga zilia qė shprehi gruaja e parė, Sara, ndaj Haxheres, Ibrahimi u detyrua ta largojė atė. Ai duke kėrkuar vendstrehim pėr familjen e tij u ndal nė njė vend tė pabanuar dhe pa bimė, pranė Qabes, e cila deri atėherė nuk ishte ngritur, kurse Meka e sotme ishte njė vend i shkretė, ashtu siē na e pėrshkruan edhe Kur'ani lutjen e Ibrahimit pėr pasardhėsit e tij: “Zoti ynė! Unė njė pjesė tė familjes sime e vendosa nė njė luginė ku nuk ka bimė e pranė Shtėpisė Tėnde tė Shenjtė. Zoti ynė! (I vendosa aty) qė tė falin namazin, pra bėn qė zemrat e disa njerėzve tė mallėngjehen pėr ata dhe pėr tė falėnderuar me mirėnjohje, furnizoi ata me fruta.”
Ismaili filloi jetėn nė mekė, e cila pas burimit tė Zemzemit filloi tė bėhet vend i banuar, kurse babai i tij, Ibrahimi, e vizitonte herė pas here. Nga kėto vizita mė tė njohura janė katėr. Nė njėren prej tyre ia kishin ngritur themelet Qabes. Ismaili u martua me njė vajzė nga fisi Xhurhum, i cili mė herėt kishte ardhur nga Jemeni dhe banonte diku nė afėrsi tė Mekės, por mė vonė me lejen e familjes sė Ismailit u shpėrngulėn nė Mekė. Ismaili, i cili jetoi 137 vjet dhe ishte 13 vjet mė i vjetėr se Is’haku, kishte 12 djem, tė cilėt u shpėrndanė nėpėr Siujdhesėn Arabe, kurse njėri prej tyre i quajtur Kajdar bin Ismail mbeti nė Mekė, e kėtu vazhduan jetėn edhe pasardhėsit e tij, nga tė cilėt rrjedh Adnani, njėri nga gjyshėrit e Muhammedit.
Rreth vargut tė gjenealogjisė sė Pejgamberit alejhi selam janė bėrė shumė studime. Disa nga dijetarėt janė munduar qė atė ta lidhin pa shkėputje deri te Ademi alejhi selam, por mė reale ėshtė se nesebin-vargun e Pejgamberit alejhi selam mund ta ndajmė nė tre pjesė:
1.Pjesa e parė: Radhitja e lozės duke filluar nga Muhammedi alejhi selam deri te Adnani ėshtė e vėrtetė pa farė dileme, e kėtė e vėrteton vetė Muhammedi alejhi selam.
2.Pjesa e dytė: Prej Adnanit deri te Ibrahimi alejhi selam, nė tė ka tė vėrteta dhe tė pavėrteta, edhe Pejgamberi alejhi selam kur arrinte te Adnani ndalej dhe thoshte: [I]“Kanė gėnjyer gjenealogėt”, do tė thotė se nga kjo pjesė ka tė vėrteta dhe tė pavėrteta.
3.Pjesa e tretė: prej Ibrahimit alejhi selam deri te Ademi alejhi selam, nuk ka dyshim se nė kėtė pjesė ka gjėra tė pavėrteta, tė cilat nuk mbėshteten nė farė argumenti dhe si tė tilla nuk duhet marrė pėr bazė.
Kur thamė se nė pjesėn e dytė ka tė vėrteta dhe tė pavėrteta, me kėtė kemi pėr qėllim radhitjen e paraardhėsve, e sa i pėrket asaj se Muhammedi alejhi selam rrjedh nga Ibrahimi alejhi selam nuk ka kurrfarė dileme dhe ėshtė e vėrtetė se Zoti e ka zgjedhur nga mė tė zgjedhurit. Siē transmeton Imam muslimi nė Sahihun e tij, Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Me tė vėrtetė Allahu ka zgjedhur nga tė bijtė e Ibrahimit Ismailin, e nga bijtė e Ismailit Kinanen, pastaj ka zgjedhur nga bijtė e Kinanes Kurejshėt, nga Kurejshėt bijtė e Hashimit dhe nga bijtė e Hashimit mė ka zgjedhur mua.”
Familja e Pejgamberit alejhi selam ishte e njohur edhe me pozitė tė lartė nė shoqėri. Ajo kishte nė mbikėqyrje Qaben dhe bėnte organizimin e haxhit. Ata i kishin edhe ēelėsat e Qabes, punė kėto qė ishin mė tė ndershmet. Burimi i Zemzemit u rigropua nė kohėn e gjyshit tė tij, e me kėtė fituan nder dhe autoritet nga tė gjithė. Gjyshi i Pejgamberit alejhi selam, Abdulmutalibi kishte dhjetė djem, e mė i vogli ishte babi i muhammedit alejhi selam, Abdullahu, tė cilin e donte mė sė shumti. Ėshtė i njohur betimi qė e bėri Abdulmutalibi se nėse Allahu i fal dhjetė djem, njėrin do ta therė pėr kurban, por pas shortit u zėvendėsua me njėqind deve. Kur Abdullahu mbushi 25 vjet, babi e martoi me Eminen, tė bijėn e Vehbit, me tė cilėn kaluan jetė tė shkurtėr, por tė lumtur. Abdullahu kishte shkuar nė Medinė te disa tė afėrm tė tij (sipas disa historianėve nė Siri pėr qėllime tregtare), por nė tė kthyer u sėmur nga njė sėmundje e shkurtėr, por e rėndė dhe vdiq nė afėrsi tė Medinės. Kjo ndodhi dy muaj para lindjes sė Pejgamberit alejhi selam.


Referencat:
1.”El Mu’xhemul vesit”, grup autorėsh, f.591.
2.”Fet’hul bari”, Ibn Haxher, vėll. VI, f. 458-459.
3.”Hadhel habib ja muhib”, Ebu Bekr Xhezairi, f. 17.
4.”Es Siretu en-nebevijjetu es-sahiha”, Ekrem Dijaul Omeri, vėll. I, f. 90-91.
5.Muslimi me koment tė Neveviut, vėll. XV, f. 26.
6.”Mustedreku” i Hakimit, vėll. II, f. 605.

Marrė nga “Sunneti bazė e Sheriatit”http://www.fjalaebukur.com