PDA

View Full Version : Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.


Kalt
03-11-06, 19:50
Secili prej nesh enderron gjate nates. Vecanerisht shqiptaret enderrojne jo vetem naten por edhe diten me sy te hapur.
Enderrat jane nga me te ndryshmet dhe po ashtu shpjegimet per to jane nga me te ndryshmet.

Do te ishte me interes nese secili prej do te tregonte se cfare enderre ka pare mbreme dhe me pas te perpiqemi qe te japim shpjegimet tona per kete enderr, duke ju referuar pervojes apo shpjegimeve neper internet.

LABI
04-11-06, 16:46
Secili prej nesh enderron gjate nates. Vecanerisht shqiptaret enderrojne jo vetem naten por edhe diten me sy te hapur.
Enderrat jane nga me te ndryshmet dhe po ashtu shpjegimet per to jane nga me te ndryshmet.
Do te ishte me interes nese secili prej do te tregonte se cfare enderre ka pare mbreme dhe me pas te perpiqemi qe te japim shpjegimet tona per kete enderr, duke ju referuar pervojes apo shpjegimeve neper internet.




S'pari eshte e vertet qe cdo nejri enderron ... duke mos perjashtuar mundesit e paragjykimeve raciste , qe paska mundesi te enderrohet edhe me sy hapur ...?!
Sido qe te jet ., tundues i kesaj teme ka qen , poashtu njeri nder mendimtaret qe eshte marre me shpjegimin, intrerpretimin e endrrave , e qe eshte edhe themelues i teorise Psikoanalitike Sigmund Freud… Ku ne kuader te studimit te personalitetit te njeriut , dhe punes se tij te psikiatrit - nga rrefimet e pacienteve te tij per enderrat … gjate bisedes qe lindenin apo nderlidheshin e qe kishin te bejne me gjendjen emotive te pacienteve te tij, Frojdi vjen ne disa konkludime se endrrat burimin e kane ne pervojen e hershme, te femijereise..qe nderlidhen me fazen e edipit dhe shtypjen e epsheve dhe deshirave ...

Ai thote se endrra i duket e ēuditshme edhe vete personit qe shef ate , menyren e te perjetuarit te endrres e cileson si nje vrrage qe veshtire shifet , qe eshte e lashte dhe qe krijon konfuzitet dhe dilema .
Ai eshte perpjekrur qe nepermjet objekteve te simbolizoj dhe seleksionoi ato ne baza seksi .Duke i shpjeguar disa simbole qe njerezit i shofin ne endrra Frojdi pothuajse te githave u jep nje ngjyrim erotik...cdo sirtar, kuti, shport, valixhe perfaqeson organin gjenital femeror, ndersa te gjitha sendet e mbrehta drunjet , objektet me maje , qe kane aftesine te zgjaten jane simbole te organit gjenital mashkullor…

jadore
04-11-06, 22:49
fenomen shume interesant , kerkon shpejgim psiko analitik , (megjithate po mundohemi te analizojme ne mundesit dhe njohurit tona)

po tregoj une endrren time munohemi kete ta analizoj ...

thjeshte krejte, une shof shume here veten ne enderr duke lexuar shtypin ditor ) ne gjuhe te huaja , ne frengjisht apo spanjollisht , apo greqisht ..

dhe krejt e thjeshte do te ishte , po problemi del, Une ata artikuj i lexoj rrjedhshem ,i kuptoj , mirpo gjuhet nuk i flas ne realitet , nuk i kuptoj , tash kur e mendoj qe nese une vertet e lexoj nje artikuj del qe ai shtyp eshte imagjinar , nga Une ta flas apo kuptoj nga nje gjuhe e huaj nje teme ???? enderr enderr , ama kete nuk e kuptoj !!! qka memorja ka te regjistruar e kujtesa nuk e reprodukton !!!
ka kush shpejegim ...????
( aahahahah qe tash a ke nga me mendu ju qe Jador poligloge , )

LOJETARI
04-11-06, 22:52
fenomen shume interesant , kerkon shpejgim psiko analitik , (megjithate po mundohemi te analizojme ne mundesit dhe njohurit tona)

po tregoj une endrren time munohemi kete ta analizoj ...

thjeshte krejte, une shof shume here veten ne enderr duke lexuar shtypin ditor ) ne gjuhe te huaja , ne frengjisht apo spanjollisht , apo greqisht ..

dhe krejt e thjeshte do te ishte , po problemi del, Une ata artikuj i lexoj rrjedhshem ,i kuptoj , mirpo gjuhet nuk i flas ne realitet , nuk i kuptoj , tash kur e mendoj qe nese une vertet e lexoj nje artikuj del qe ai shtyp eshte imagjinar , nga Une ta flas apo kuptoj nga nje gjuhe e huaj nje teme ???? enderr enderr , ama kete nuk e kuptoj !!! qka memorja ka te regjistruar e kujtesa nuk e reprodukton !!!
ka kush shpejegim ...????
( aahahahah qe tash a ke nga me mendu ju qe Jador poligloge , )




Une mendoj se DACI ka me te ofrue postin e keshilltares per media hahahahahahahaaahahahahhaahahaha trgona pas dy tri diteve a ishte ashtu hahahaha

jadore
04-11-06, 22:58
Une mendoj se DACI ka me te ofrue postin e keshilltares per media hahahahahahahaaahahahahhaahahaha trgona pas dy tri diteve a ishte ashtu hahahaha

(hahaha) Uh , pse a perkthyese ishte duke kerku Daci-a , ta takoj ne endrren e ardheshme dhe ta shof a po e kaloj proven testuese te shume gjuhesise ..ahahhh)
Lojetar tash te behemi serioz pakes ..
......... ne nuk kemi Qeveri te ndertuar nga endrrat .....( ups...)

LOJETARI
04-11-06, 23:01
(hahaha) Uh , pse a perkthyese ishte duke kerku Daci-a , ta takoj ne endrren e ardheshme dhe ta shof a po e kaloj proven testuese te shume gjuhesise ..ahahhh)
Lojetar tash te behemi serioz pakes ..
......... ne nuk kemi Qeveri te ndertuar nga endrrat .....( ups...)


Nuk kemi po po presim zgjedhjet hahahahahahahahahaha prano prano postin vetem nga kurreshtja ,merre ate pergjegjesi ,ti prape mundesh me enderrue dicka tjeter hahahahaha

halla e madhe
04-11-06, 23:53
Enderrat?!!Nuk kane kurrfar domethenje per mua perveq se nje lloj fshise qe pastron ngarkesat ditore nga truri yne e asgje tjeter:biggrin: :biggrin:

Murgesha
05-11-06, 01:39
A din kush tė mė spjegoj pse shpesh shof ėndėrr se fluturoj, e gjithė kur mė len fuqia e jam gadi ka rrėzohem pėr toke mė del gjumi??:confused:

Mustaqedredhur
05-11-06, 21:54
A din kush tė mė spjegoj pse shpesh shof ėndėrr se fluturoj, e gjithė kur mė len fuqia e jam gadi ka rrėzohem pėr toke mė del gjumi??:confused:


flutra miret si nje insekt qe ka veti ndryshimi.Metamorfoze.
Ka gjasa qe endra me flutren ,si shprehje e subNdergjegjes, flet per deshiren tende per ndryshime,metemorfoze,ndoshta nuk je e kenaun ajo qe je...ndoshta...por nuk ke 'fuqi' per ta shpreh ndryshimin!

bjeri vehtes mas...:biggrin:

Murgesha
05-11-06, 21:58
flutra miret si nje insekt qe ka veti ndryshimi.Metamorfoze.
Ka gjasa qe endra me flutren ,si shprehje e subNdergjegjes, flet per deshiren tende per ndryshime,metemorfoze,ndoshta nuk je e kenaun ajo qe je...ndoshta...por nuk ke 'fuqi' per ta shpreh ndryshimin!

bjeri vehtes mas...:biggrin:

Nuk di a e paske lexuar mirė shkrimin tim?? :eek:
Unė nuk thashė qė shof nė ėndėrr Flutur por qė fluturoj.

Flutura=Insekt

Fluturoj= Ngjitje nė hapėsirė me ndihmė tė krahėve.

Mos ta paskan pas qitė syzet pak si shtremtė o i nderuar??

Ha, hahahaahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Mustaqedredhur
05-11-06, 22:19
Si femer fisnike qe je ma mur menja se ne subNdergjegje paramendon flutren, nuk besoj se ke ne subndergjegje soren..:biggrin:

flutrim nuk shpreh as gjo....por se si cka flutron po!:biggrin: :biggrin:


p.s.

pak hajgare, por poenta ishte qe t'spjegoj nje element te endres!
nese nihesh e ofenduar, fisnike, ma ben hallal..

mbetsh e pershendetun!

Murgesha
05-11-06, 22:32
Si femer fisnike qe je ma mur menja se ne subNdergjegje paramendon flutren, nuk besoj se ke ne subndergjegje soren..:biggrin:

flutrim nuk shpreh as gjo....por se si cka flutron po!:biggrin: :biggrin:


p.s.

pak hajgare, por poenta ishte qe t'spjegoj nje element te endres!
nese nihesh e ofenduar, fisnike, ma ben hallal..

mbetsh e pershendetun!

Jo more ēfarė tė ofenduari.:smile:
Por, ktyne herė plakat tek ne thoshin se nėse e shef veten duke fluturuar ėshtė shumė shenjė e mirė pėr ate qė ėndėrron e vetėm thash mos di dikush mė tepėr.

Megjithatė tė falenderoj pėr pėrgjigjen.

vjeshta
08-11-06, 22:50
Koheve te fundit po e shoh Tyrben ,qka do te thote :confused:

Mustaqedredhur
09-11-06, 19:35
Koheve te fundit po e shoh Tyrben ,qka do te thote :confused:

asht mee rendesi se tyrben e kujt po e endron?

Munohu me perceptu se tyrba e kujt asht, munohu..:biggrin:

Albanian eX|PerT
09-11-06, 23:47
Koheve te fundit po e shoh Tyrben ,qka do te thote :confused:

Eshte e ndaluar te besohet se sjell dobi apo dem Tyrbeja. Ne Tyrbe varrosen njerezit e mire. Mirepo nuk d.t.th. qe njeriu i mire pas vdekjes mund te te beje dobi ty. Sepse ai ka qene i mire per vetvete e jo per ty. Edhe nese e sheh ne enderr, ska ndonje kuptim te veēant pos asaj qe djalli i mallkuar mundohet te te lodhe psiqikisht deri sa te te detyron te shkosh aty dhe te besh idhujtari te felliqur. Prandaj ruaju. Po te perkujtoj se shume rralle enderrat kane ndonje kuptim qe duhet ta kemi parasysh. Marrim per shembull, sot je lodhur shume ne pune apo e ke pas ndonje problem shume te rende per t'a zgjidhur pas mesnate e ke reprizen :tongue: :tongue:

Me nderime nga shoku juaj:

Albanian eX|PerT

Sy_kaltra
10-11-06, 10:46
Tash 4 nete me shfaqt nje Varr , qaj pran atij Varri me duket se zemra po me ndalet se qari..Por nuk e di kende e qaj , te njejten kohe dikush me flet ze Femre por smun ta kuptoj as nje fjale te vetmen :confused: :confused:

vjeshta
10-11-06, 12:46
asht mee rendesi se tyrben e kujt po e endron?

Munohu me perceptu se tyrba e kujt asht, munohu..:biggrin:

Jam e dyshimt ne dy ,nuk po e di se a me i cek emrat ?

vjeshta
10-11-06, 12:49
Eshte e ndaluar te besohet se sjell dobi apo dem Tyrbeja. Ne Tyrbe varrosen njerezit e mire. Mirepo nuk d.t.th. qe njeriu i mire pas vdekjes mund te te beje dobi ty. Sepse ai ka qene i mire per vetvete e jo per ty. Edhe nese e sheh ne enderr, ska ndonje kuptim te veēant pos asaj qe djalli i mallkuar mundohet te te lodhe psiqikisht deri sa te te detyron te shkosh aty dhe te besh idhujtari te felliqur. Prandaj ruaju. Po te perkujtoj se shume rralle enderrat kane ndonje kuptim qe duhet ta kemi parasysh. Marrim per shembull, sot je lodhur shume ne pune apo e ke pas ndonje problem shume te rende per t'a zgjidhur pas mesnate e ke reprizen :tongue: :tongue:

Me nderime nga shoku juaj:

Albanian eX|PerT

E di qe me Kur'an eshte e ndaluar te besohet ne tyrbe ,ndoshta nuk eshte diqka e rastit qe po e enderroj :confused:

Flm. per spjegim shoku im! :rolleyes:

Albanian eX|PerT
10-11-06, 13:58
Tash 4 nete me shfaqt nje Varr , qaj pran atij Varri me duket se zemra po me ndalet se qari..Por nuk e di kende e qaj , te njejten kohe dikush me flet ze Femre por smun ta kuptoj as nje fjale te vetmen :confused: :confused:
Une me sa kam dituri rreth asaj qe kur te shohesh ne enderr ndonje te vdekur, eshte mire te lutesh per ate person. Marrim per shembull te thuash: O Zot, meshira Yte eshte shume e madhe, meshiroje gjyshin tim (apo babin tim) dhe ruaje nga denimet/sprovat e varrit dhe te ferrit/sketerres (xhehenemit). Apo eshte mire qe ta ndihmosh ndonje te varfer duke bere per qellim qe shperblimi te i shkoj edhe te vdekurit. Perndryshe enderra te tille bash konkret eshte rend te komentohen. Ka disa teolog qe bejne koment te posaqme ne disa weba.


E di qe me Kur'an eshte e ndaluar te besohet ne tyrbe ,ndoshta nuk eshte diqka e rastit qe po e enderroj :confused:

Flm. per spjegim shoku im! :rolleyes:
Jo veē me Kuran, mirepo shikoje kete ēeshtje edhe ne aspektin logjik.

ps|Ska per se e nderuar, ketu jemi per njeri-tjetrin.

Ia kalofshi sa me mire.

Me nderime shoku juaj:

Albanian eX|PerT

Albanian eX|PerT
10-11-06, 22:55
Ska rendesi te dihen emrat e atyre tyrbeve, ku ne to (ne mbrendesi) mbjellet e keqja dhe idhujtaria.

Sy_kaltra
11-11-06, 13:06
Une me sa kam dituri rreth asaj qe kur te shohesh ne enderr ndonje te vdekur, eshte mire te lutesh per ate person. Marrim per shembull te thuash: O Zot, meshira Yte eshte shume e madhe, meshiroje gjyshin tim (apo babin tim) dhe ruaje nga denimet/sprovat e varrit dhe te ferrit/sketerres (xhehenemit). Apo eshte mire qe ta ndihmosh ndonje te varfer duke bere per qellim qe shperblimi te i shkoj edhe te vdekurit. Perndryshe enderra te tille bash konkret eshte rend te komentohen. Ka disa teolog qe bejne koment te posaqme ne disa weba.


Jo veē me Kuran, mirepo shikoje kete ēeshtje edhe ne aspektin logjik.

ps|Ska per se e nderuar, ketu jemi per njeri-tjetrin.

Ia kalofshi sa me mire.

Me nderime shoku juaj:

Albanian eX|PerT

Pershendetje Albanian eX|PerT

Aja qe mua me beri pershtypje ishte se nuk po e di kend po e qaje, nuk e di kush ndodhet aty brenda ne varr:frown:

pokeri
12-11-06, 22:39
A din kush tė mė spjegoj pse shpesh shof ėndėrr se fluturoj, e gjithė kur mė len fuqia e jam gadi ka rrėzohem pėr toke mė del gjumi??:confused:

Mė nė fund e gjeta librin qė po e kėrkoja ka disa ditė! Kėshtu ndodh kur i huazon librat! Libri ka titull "Shpjegimi i ėndrrave". Se sa janė "shkencore" kėto shpjegime vėrtetė nuk e di!? Libri ėshtė voluminoz dhe pėrmbanė mijėra "ėndrra".
Fluturimi:
Tė fluturosh gjatė - Ju presin ditė tė bukura pėrplot gėzim dher fat!
Tė fluturosh ulėt - Puna nuk ju jep rezultate tė mira!
Tė fluturosh shpejtė - Ju pret sėmundje!
Tė fluturosh me krih - Fat!
Rėnie gjatė fluturimit - Para jush janė probleme tė papritura!
Tė shohėsh tė tjerėt duke fluturuar - Do tė keni zili!

pokeri
12-11-06, 22:44
Tash 4 nete me shfaqt nje Varr , qaj pran atij Varri me duket se zemra po me ndalet se qari..Por nuk e di kende e qaj , te njejten kohe dikush me flet ze Femre por smun ta kuptoj as nje fjale te vetmen :confused: :confused:
VARRI:
Tė shohėsh varr - Pajtim me mikun/mikeshėn
Varri i hapur - Vdekje nė familje
Tė mihėsh varr - Rrezik
Tė mbulosh varr - Sėmundje
Tė qėndrosh shtrirė nė varr - Ruaj paratė tua
Tė lexosh epitafin (mbishkrimin) nė varr - Ju presin vėshtėrsi
Tė rregullosh (mirėmbash) varret - Fat dhe gėzim.

LABI
29-11-06, 13:00
Perjetimi i enderres , te nates se kaluar dhe interpretimi i saj :

PERJETIMI :

Gjendesha i mbyllur, i ngujuar – i zene peng ne shtepine e gjyshit – ta quaj ashtu nga nje gogol, e qe asnjehere gjate enderres nuk e kam perftyruar imazhin e tij .

Ai ishte jo i dhunshem dhe i heshtur , per dallim nga ajo cfare kemi degjuar nga mitologjite e thurura per ta… Me nje fare menyre nuk disha , sa do te zgjas kjo gjendje ekzistuese ( status qou) pasi qe isha i lire ne tere shtepine e baba gjyshit …

E kisha ne dispozicion tere komoditetin qe ma ofronte ajo ; bejsha tush, ushqehesha , shiqoja TV-ne … mirepo jasht saj nuk me lejohej te dilja !! Nuk dija arsyen e mbajtjes peng ?!

Dhe duke marre per baze natyren e shpirtit tim liberal , ishte krejtesisht e natyrshme – qe une fillova te luftoj gogolin . Mirepo, gogoli ishte i pavdekshem . Rigjenerohej ne cdo vend qe i shkaktoja plage !

Te vetmin kontakt me jasht e kisha – me vllaun e madh , i cili na sjellte racionet e ushqimit … dhe se ai ishte shpresa qe une te lirohem nga ky gogoli per dy arsye :


Pasi tek ai gjeja mbeshtetjen morale-besimin.
Besushmeria- e nje profesionisti... Kjo ishte me e rendesishme, pasi qe ky ishte mjek …dhe se pika e dobet per te eliminuar gogolin ishte goditja (therja) ne pjesen e caktuar zemres (aty ku behet kalimi i gjakut te paster- pas pastrimit te tij nga gjendja e oksiduar). Kjo ishte e vetmja shprese ! Dhe keshtu tentativa e fundit , ne te cilen mbaja shprese perfundoj.
EPILOGU: Une luftova me gogolin , te cilin beja perpjekje ta mbaja te mberthyer, perderisa vllau, lokalizoj vendin e therjes ne gjoksin e gogolit … Mirepo, fatekeqesisht- aksidentalisht, i tere projeksioni u kthye ne boomerang . Nga e therrura psova une, nga dora vllaut te cilin e dua dhe i besoj shume ..
Natyrisht, e tere kjo ndodhi paqellim … Pasi qe gjate ngerthimit te gogolit nga ana i me, ai ne moment u tjetersua, u unifikua ne veten time – dhe se u devijua caku i perpjekjes-therjes .

Pas vdekjes me doli gjumi , u zgjova nga endrra me te rrahura te shpejta te zemres.

INTERPRETIMI:
Kosova eshte ky ambient i mbyllur. Ne te cilen gjendemi ne , trashegimtaret e eterve te kesaj toke – shqiptaret (dardanet – e ri ). E cila kontrollohet nga nje administrate e huaj, qe per dallim nga ajo para e vitit 1999, eshte me e favorshme , me pak e dhunshme …

Kjo administrate, na lejon te jetojme , na lejon te punojme me ate qe kemi ne dore, te qarkullojme vetem brenda per brenda kesaj hapesire (Kosoves)… E kesaj gjendje ekzistuese (status quo) nuk i shifet fundi !!

Dhe se natyrisht ky popull, siq kemi mesuar nga historia ..dhe nga historia e fundit me e re , deshmitare i se ciles jam edhe vet : filluam t’a luftojme me te gjitha mjetet kete gjendje… me te gjitha format : me diplomaci, negociata , dhe e fundit si zgjedhje tjeter, per dallim nda format e permendura – me mjete te dhunes LUFTE .

Mirepo, tani gjendemi ne epilogun e ketyre perpjekjeve – natyrisht diplomatike… me te cilen historia na ka perpjekur shume here . Keto perpjekje behen nga :

1. Personat qe kane DREJTEN LEGJITIME – perzgjedhje – te besuar nga populli.
2. Legjitimiteti (besueshmeria) ndaj tyre – si te afte dhe profesionist- per te perfunduar kete epilog (per ta goditur nje here e pergjithemon gogolin, e roberise se shqiptareve).

EPILOGU: Tentimi i pare i ketij epilogu- me nje fare menryre ngjau ( u perjetua ) SHTYRJE deri ne fund te zgjedhjeve ne Serbi … Shpresoj, qe turni i dyte i tentatives te mos na ze vetem me OPTIMIZEM- EMOCIONAL – te pa mbeshtetur , por ne PUNE- konkrete , mbi te cilen mund t’a mbeshtetim optimizmin … E jo te behemi gogol te vete-vetes . Jo te shendrrohet ne boomerang .


KONKLUZIONI:
Ky fenomen, enderra , qe na percjelle gjate gjumit- natyrisht jo perhere , eshte nje rezultat i panderprere i punes se trurit – perkatesisht i cipes se tij . Cka do te thote qe ai , s’pushon punuari gjate 24 oreve …mirepo intensiteti i punes se tij , nuk eshte perhere i njejet , ai ndryshon varesisht nga aktiviteti dhe metabolizmi i trupit .

Si ne gjendje te zgjuar, ashtu edhe te fjetur , sistemi nervor – eshte gjithemon aktiv, cka do te thote : cipa e trurit nuk nderpren aktivitetin – madje edhe kur njeriu gjendet ne gjume te thelle … Vete endrrat jane deshmi me e mire e ketij aktiviteti .

Endrrat- krijojne perftyrime joreale te fuqishme … te cilat te cilat shkaktojne dhe ankthin ne disa raste …

Natyrisht, interpretimi i endrres sime ka karakter psikanalitik – dhe ne kete parim, endrra shiqohet si forme e preokupimeve, te cilat ne nje forme apo tjeter, nderlidhen me ekzistimin, preokupimin, permbushjen e epsheve , deshirave te shtypura .

Dhe se keto preokupime,motive, deshira- aktivizohen ne nenvedijen e njeriut- qe ne pamundesi te realizimit ne forme tjeter – shfaqen ne enderr.
Pra, keto preokupime te perditshme , per synimet, deshirat e pa arritura, te pa realizuara, bejne qe te shfaqen ne endrra , ne forma shume te cuditshme, abstrakte, veshtire per t’u zberthyer , interpretuar .

bekrida
28-09-09, 09:57
Secili prej nesh enderron gjate nates. Vecanerisht shqiptaret enderrojne jo vetem naten por edhe diten me sy te hapur.
Enderrat jane nga me te ndryshmet dhe po ashtu shpjegimet per to jane nga me te ndryshmet.

Do te ishte me interes nese secili prej do te tregonte se cfare enderre ka pare mbreme dhe me pas te perpiqemi qe te japim shpjegimet tona per kete enderr, duke ju referuar pervojes apo shpjegimeve neper internet.





cfare eshte kur sheh lek ne enderr????

shfletuesi_
28-09-09, 10:01
Ishim si me nje bazen edhe nje peshkaqen nga uji bente masakra hante qka takonte perpara une mora nje Kakci edhe e godita per vdekje mandej nuk me kujtohet....

Kureshtari
01-10-09, 16:14
cfare eshte kur sheh lek ne enderr????
Bahesh politikane ne sy qel. Njones i pat ndodh e se di a osht sahi.

~AnnA~
01-10-09, 17:29
Sonte kam pare veten me Fustan te Bardhe!!!

C'fare mund te jete kjo???

Murgesha
01-10-09, 22:32
Asgjė pėr tu shqetėsuar Anna!

Zakonisht fustani kur ėshtė i ngjyrosur, do tė ketė njė moment tė rėndėsishėm nė jetėn e personit qė ėndėrron, qė do tė ēojė nė forcimin e parimeve nė tė cilat gjithmonė ka besuar.

Njė fustan i bardhė apo i zi dėshmon, nevojėn pėr t’u mbrojtur nga miq tė shtirur.

Po qese ėndėrroni se keni veshur rroba nusėrie, do tė merrni pjesė nė ēėshtje tė kėndshme dhe do tė takoheni me shokė e miq.

Fustanet nė ėndėrr po ashtu mund tė tregojnė grindje mes grash. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

lovely
01-10-09, 22:36
Asgjė pėr tu shqetėsuar Anna!

Zakonisht fustani kur ėshtė i ngjyrosur, do tė ketė njė moment tė rėndėsishėm nė jetėn e personit qė ėndėrron, qė do tė ēojė nė forcimin e parimeve nė tė cilat gjithmonė ka besuar.

Njė fustan i bardhė apo i zi dėshmon, nevojėn pėr t’u mbrojtur nga miq tė shtirur.

Po qese ėndėrroni se keni veshur rroba nusėrie, do tė merrni pjesė nė ēėshtje tė kėndshme dhe do tė takoheni me shokė e miq.

Fustanet nė ėndėrr po ashtu mund tė tregojnė grindje mes grash. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

vjeherr e dashtun, mire se erdhe, kam pa anerr n Ks diqysh tan t vesht t nreqt diqysh, qka thojne lum vjehrra? :rolleyes:

Murgesha
01-10-09, 22:55
vjeherr e dashtun, mire se erdhe, kam pa anerr n Ks diqysh tan t vesht t nreqt diqysh, qka thojne lum vjehrra? :rolleyes:

O nuk jam spjeguese e ėndėrrave oj re.

Ju pėrgjegja annės sepse shpesh e shof veten ėndėrr me fustan tė bardhė e pata kėrkuar spjegim tek njė spjeguese e ėndrrave.

A nė rastin tėnd kjo ėndėrr mund edhe tė tregoj mall pėr tė dashurit nė Kosovė dhe dėshirė me i pa ashtu tė vesht e tė ndreqt e duke e shku jetėn nė harmoni e gėzim.

Triangle
02-10-09, 00:27
Shpeshhere ne enderr me provokojne , me dhunojne , me asgjesojne femra te bukura..saqe ne disa raste kam arrij orgazmen , kush di te spjegoje rreth kesaj??

Urata
02-10-09, 01:09
...u zgjova sot dhe ika n'dhomen e goces per ta zgjuar per shkolle! kur e therras n'emer u zgjua dhe u ngrit bof, disi e habitur/trishtuar....!

Mu drejtua me : Mam, mos gabo me shku n'spital.....! une ia ktheva : "U melaqet! jo ishalla as une s'bahem per spital e askush tjeter ....!"
vazhdoi: " Oh kuku oj Mam! kam pa anderr qe shkove n'spital dhe t'prisnim qe po vie! U vonuet edhe ti e edhe babi...i them Ronit ta therrasim Mamin se pse po vonohet kaq shume...! Ta cingerroja telefonin tend e se qoje, pastaj thash ta therras Babin e pyes...! Babi u pergjigj me nje ze me tjeter se qe flet zakonishte, dh m'tha bjerni me flejte se do vonohem, dhe vetem ma mbylli telefonin.....! Ne prit e prit edhe aty kah ora 4 e mengjesit e therrasim prap Babin. Kur e ngriti telefonin iu drejtova : Pse s'erdhet ma? E Babi me ze tjeter m'tha: Mami ka vdek....!Nuk i besoja, i thoja Bab, ku eshte Mami? Ai sun fliste ma dhe e degjova te denesmen e tij!Mom, kam bertit e qajt me za te larte....! Kuku Mom, jom lodh tu qajte.....!!!!!!!


Oh! sa m'erdhi keq prej saj....!!!!

shfletuesi_
02-10-09, 08:46
...u zgjova sot dhe ika n'dhomen e goces per ta zgjuar per shkolle! kur e therras n'emer u zgjua dhe u ngrit bof, disi e habitur/trishtuar....!

Mu drejtua me : Mam, mos gabo me shku n'spital.....! une ia ktheva : "U melaqet! jo ishalla as une s'bahem per spital e askush tjeter ....!"
vazhdoi: " Oh kuku oj Mam! kam pa anderr qe shkove n'spital dhe t'prisnim qe po vie! U vonuet edhe ti e edhe babi...i them Ronit ta therrasim Mamin se pse po vonohet kaq shume...! Ta cingerroja telefonin tend e se qoje, pastaj thash ta therras Babin e pyes...! Babi u pergjigj me nje ze me tjeter se qe flet zakonishte, dh m'tha bjerni me flejte se do vonohem, dhe vetem ma mbylli telefonin.....! Ne prit e prit edhe aty kah ora 4 e mengjesit e therrasim prap Babin. Kur e ngriti telefonin iu drejtova : Pse s'erdhet ma? E Babi me ze tjeter m'tha: Mami ka vdek....!Nuk i besoja, i thoja Bab, ku eshte Mami? Ai sun fliste ma dhe e degjova te denesmen e tij!Mom, kam bertit e qajt me za te larte....! Kuku Mom, jom lodh tu qajte.....!!!!!!!


Oh! sa m'erdhi keq prej saj....!!!!

Urate, ne kete anderr qe ke pare ti nuk eshte asgje per tu shqetesuar vetem zgjatje jete.. edhe dicka per fund mos po mendon tua sjellesh edhe ndonje moter apo vella goces se endrra keshtu paska thane eee... :smile:

shfletuesi_
02-10-09, 08:59
Sonte kam pare veten me Fustan te Bardhe!!!

C'fare mund te jete kjo???


Po tash AnnA andrrat ndahen ne 3 lloje

Ato qe mendojm vazhdimisht diten - dhe shohim enderr naten.
Ato qe i kemi nga stresi puna e parealizuar dhe e realizuar mund te na shfaqen ne adnerr.
Edhe andrrat e verteta qe vijn nga krijuesi yn apo shejtani.

AnnA ti me duket po pergatitesh per ndonje mledhi a po ?

~AnnA~
02-10-09, 09:35
Murgeshe, te flm per sqarimin..
Fustanet nė ėndėrr po ashtu mund tė tregojnė grindje mes grash. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
S'kam pune me gra jo, keshtu qe shmang zenkat e tilla :smile:

AnNa, , po me doket po hy ne gjynah me meshkujt e forumit, po ja u then zemren se shum kushi perveq pershendetjeve me lule po kqyrin edhe naj mpuq, po spe rrok hahahaha se nstart po deshton, keshtu qe tek e ke pa veten ne fustan te bardh demek shuk kush kish edrrue me u martu me ty, ama kjo o e pa mundshme.

K16, po te hy ne gjynah pse nuk puth meshkujt ne forum, atehere le te mbushem me mekate, se nuk kam ndermend te ndryshoj qendrim :smile:


AnnA ti me duket po pergatitesh per ndonje mledhi a po ?

Jo, jo :smile: une po pergatitem tani per dicka tjeter, qe s'ka te beje fare me mbledhit :) po kam frike mos valle deshtoj, e me duhet te pergatitem serish pas 6 muajsh :(

GURI SYLAJ
02-10-09, 12:06
...u zgjova sot dhe ika n'dhomen e goces per ta zgjuar per shkolle! kur e therras n'emer u zgjua dhe u ngrit bof, disi e habitur/trishtuar....!

Mu drejtua me : Mam, mos gabo me shku n'spital.....! une ia ktheva : "U melaqet! jo ishalla as une s'bahem per spital e askush tjeter ....!"
vazhdoi: " Oh kuku oj Mam! kam pa anderr qe shkove n'spital dhe t'prisnim qe po vie! U vonuet edhe ti e edhe babi...i them Ronit ta therrasim Mamin se pse po vonohet kaq shume...! Ta cingerroja telefonin tend e se qoje, pastaj thash ta therras Babin e pyes...! Babi u pergjigj me nje ze me tjeter se qe flet zakonishte, dh m'tha bjerni me flejte se do vonohem, dhe vetem ma mbylli telefonin.....! Ne prit e prit edhe aty kah ora 4 e mengjesit e therrasim prap Babin. Kur e ngriti telefonin iu drejtova : Pse s'erdhet ma? E Babi me ze tjeter m'tha: Mami ka vdek....!Nuk i besoja, i thoja Bab, ku eshte Mami? Ai sun fliste ma dhe e degjova te denesmen e tij!Mom, kam bertit e qajt me za te larte....! Kuku Mom, jom lodh tu qajte.....!!!!!!!


Oh! sa m'erdhi keq prej saj....!!!!

Urata !
Kam nje pytje krejt te thjeshte :
A kishte goca ne dhomen e saje ndonje ore me zile per ta zgju ne mengjes ??
Sepse nje kategori e enderrave shktohet nga faktore te jashtem e ketu ,shume leht ,mun te jete zilja e ores!!

roadrunner
02-10-09, 14:05
Nuk me ndodh te shoh endrra aq shpesh, por nje her pash enderr se isha duke pare enderr, dhe ne ate enderr shihja ender, ne te cilen enderr enderroja?????????? kjo ka zgjat pa kufinj deri sa gjumi me doli nga enigma....

Urata
02-10-09, 15:16
Urata !
Kam nje pytje krejt te thjeshte :
A kishte goca ne dhomen e saje ndonje ore me zile per ta zgju ne mengjes ??
Sepse nje kategori e enderrave shktohet nga faktore te jashtem e ketu ,shume leht ,mun te jete zilja e ores!!


i neruemi GURI, po ka telefonin qe i cingerron per zgjuarje!

doGzona
02-10-09, 22:41
...u zgjova sot dhe ika n'dhomen e goces per ta zgjuar per shkolle! kur e therras n'emer u zgjua dhe u ngrit bof, disi e habitur/trishtuar....!

Mu drejtua me : Mam, mos gabo me shku n'spital.....! une ia ktheva : "U melaqet! jo ishalla as une s'bahem per spital e askush tjeter ....!"
vazhdoi: " Oh kuku oj Mam! kam pa anderr qe shkove n'spital dhe t'prisnim qe po vie! U vonuet edhe ti e edhe babi...i them Ronit ta therrasim Mamin se pse po vonohet kaq shume...! Ta cingerroja telefonin tend e se qoje, pastaj thash ta therras Babin e pyes...! Babi u pergjigj me nje ze me tjeter se qe flet zakonishte, dh m'tha bjerni me flejte se do vonohem, dhe vetem ma mbylli telefonin.....! Ne prit e prit edhe aty kah ora 4 e mengjesit e therrasim prap Babin. Kur e ngriti telefonin iu drejtova : Pse s'erdhet ma? E Babi me ze tjeter m'tha: Mami ka vdek....!Nuk i besoja, i thoja Bab, ku eshte Mami? Ai sun fliste ma dhe e degjova te denesmen e tij!Mom, kam bertit e qajt me za te larte....! Kuku Mom, jom lodh tu qajte.....!!!!!!!


Oh! sa m'erdhi keq prej saj....!!!!

Me vie keq per ate llokumen e mamit!


Te solla nje link moter per domethenien e ederrave, kete lexoje une ngase enderrat me shqetesojne shpeshe!

http://www.dreammoods.com/dreamdictionary/

PS: Une Mbrema pashe nje enderr sikur nje varre rrinte hapur , mandej dhe nje fonshnje shpetoja disa here ,ngase fundosej ne uje ,sapo e shpetoja, enderra me dergonte prape tek ajo foshnje qe fundosej . e shpetoja vazhdimisht!

Aurena
18-10-09, 14:47
Sonte kam pare veten me Fustan te Bardhe!!!

C'fare mund te jete kjo???
Fustani i bardhe eshte parashenje e semurjes.
Po them nga aspekti personal,se mua keshtu me ndodhte sa here enderroja vello te bardhe.

Aurena
18-10-09, 14:50
fenomen shume interesant , kerkon shpejgim psiko analitik , (megjithate po mundohemi te analizojme ne mundesit dhe njohurit tona)

po tregoj une endrren time munohemi kete ta analizoj ...

thjeshte krejte, une shof shume here veten ne enderr duke lexuar shtypin ditor ) ne gjuhe te huaja , ne frengjisht apo spanjollisht , apo greqisht ..

dhe krejt e thjeshte do te ishte , po problemi del, Une ata artikuj i lexoj rrjedhshem ,i kuptoj , mirpo gjuhet nuk i flas ne realitet , nuk i kuptoj , tash kur e mendoj qe nese une vertet e lexoj nje artikuj del qe ai shtyp eshte imagjinar , nga Une ta flas apo kuptoj nga nje gjuhe e huaj nje teme ???? enderr enderr , ama kete nuk e kuptoj !!! qka memorja ka te regjistruar e kujtesa nuk e reprodukton !!!
ka kush shpejegim ...????
( aahahahah qe tash a ke nga me mendu ju qe Jador poligloge , )

Ndoshta ti gjithmone perpiqesh te mesosh gjera te reja.Mund te jete ajo qe ndoshta je tip shume kureshtare dhe deshiron te njohesh cdo gje.

Breshka
19-10-09, 14:59
pash anderr pare kuleta smi zajke a dini kush mem tregu qka thot parja ne anderr ???

Amina
22-10-09, 20:20
pash anderr pare kuleta smi zajke a dini kush mem tregu qka thot parja ne anderr ???

Ka ana jone, thojn paraja eshte hidherim.:rolleyes:

Aurena.
23-10-09, 08:35
pash anderr pare kuleta smi zajke a dini kush mem tregu qka thot parja ne anderr ???
Kuleta e mbushur me para tregon se do te keni nje shpenzim ose harxhim parash dhe paraja eshte sinonim i zenkes,hidherimit.

Dallandyshja_718
23-10-09, 20:44
Po ne qe nuk shofim endrra, ose i shofim dhe nuk dijme t'i spjegojme, me nje fjale i harrojme derisa zgjohemi, ose shofim nje here n'muaj/vit...si spjegohet kjo?!!!:confused: :smile:

turisti
23-10-09, 22:42
e dashura teuta ,sado te thuash nuke ju besoi andrrav apo si degjoi,thell ne mbrendsi brengosesh nese shef diqka ,,,,andaj andrra shume here eshte vetem ajo qka gjate dites mendojme apo pa vedije e ndjejme,po shume here psikolloget i shpjegojne andrrat si nje e vertet qe mshifet mbrenda qenjes ndjenjes sate si njeri,pra jo cdo enderr duhet marr seriozisht,po ajo eshte nendija jone,deshte apo sdeshte brengosesh apo gezohesh herdokure nga nje enderr,,,endrra te bukura!!!

Me vjen keq qe duhet me te demoralizue shoqe........,fakt qe enderrat reflektojne shumehere sendet me te cilat jemi te ngarkuar gjate dites,por edhe *paralajmerojne* sendet qe do te ndodhin ne te ardhmen e afert ja me te larget........

Psikologet filozofojne,ashtu si shkenca....psikologet ende nuk mujn me dhene pergjegjje ku -banon - shpirti,a teknika ende po vazhdon zbulimin e gjithsise a nuk eshte, ne anen tjeter ne gjendje me e ndertue -shpirtin-.........

Ēfare psokologet dhe shkencetaret jane?? A nuk e shef se jane te pafuqishem para enderrave dhe shpirtit.........

Breshka
26-10-09, 10:57
Kuleta e mbushur me para tregon se do te keni nje shpenzim ose harxhim parash dhe paraja eshte sinonim i zenkes,hidherimit.

E NE FAKT SHUM SERIOZISHT JU THOM JO QE KOM HARGJU PO KAM FITU SHUM QUDI A ??? SERIOZISHT QE ESHTE MBUSH E AS HIDHRIM SKOM PAS

Breshka
26-10-09, 10:59
Kuleta e mbushur me para tregon se do te keni nje shpenzim ose harxhim parash dhe paraja eshte sinonim i zenkes,hidherimit.


APO NDOSHTA KET FITIM NORMAL QE KOM ME I SHPENZU DIKUN ??


ME U QUDIT ME ANDRRA !!!

LOTET VAJ QKA THON MUND TE ME TREGONI DIKUSH ???

Idila
26-10-09, 11:45
APO NDOSHTA KET FITIM NORMAL QE KOM ME I SHPENZU DIKUN ??


ME U QUDIT ME ANDRRA !!!

LOTET VAJ QKA THON MUND TE ME TREGONI DIKUSH ???
Gėzim Breshka, do tė gėzohesh. :)

selvija
27-10-09, 14:34
Me se shumti shof enderr veten zdathur..kudo qe nisem kudo qe shkoj kembet e mija jan dath pa kepuca , e kjo me mundon shum gjat nederres nuk muj vazhdoj ate rrugetim:frown:

vjeshta
27-10-09, 23:02
Po ne qe nuk shofim endrra, ose i shofim dhe nuk dijme t'i spjegojme, me nje fjale i harrojme derisa zgjohemi, ose shofim nje here n'muaj/vit...si spjegohet kjo?!!!:confused: :smile:

Ehhhhhh juve qe nuk shihni enderra ju mungon sensi i 7 ...hahhaaaaaa

Enderat qe kujtohen ne mengjes jan endrrat qe shihen (enderrohe) rrethit mengjesit .

Ndersa per shpjegimin e endrrave gjate stines se vjeshtes mos i kerkoni sepse me ramjen e gjetheve shpjegimet qe vlejn gjate gjithe vitit nuk vlejn ne kete periudhe stinore .:smile:

GURI SYLAJ
28-10-09, 21:09
Nese deshironi mos me harru enderren atehere kur te zgjoheni ,para se te hapni syte, kujtojeni edhe nje here cfar keni enderru!
Kontakti vizuel me rrethin e fshine enderren nga kujtesa!!

parajsa
29-10-09, 15:40
Secili prej nesh enderron gjate nates. Vecanerisht shqiptaret enderrojne jo vetem naten por edhe diten me sy te hapur.
Enderrat jane nga me te ndryshmet dhe po ashtu shpjegimet per to jane nga me te ndryshmet.

Do te ishte me interes nese secili prej do te tregonte se cfare enderre ka pare mbreme dhe me pas te perpiqemi qe te japim shpjegimet tona per kete enderr, duke ju referuar pervojes apo shpjegimeve neper internet.


QKA DO TE THOT TE ENDRROSH NJE NJERI TE PASUR QE E SHOH SHUM SHPESH ATE

parajsa
29-10-09, 15:43
Qka Do Te Thot Te Endrrosh Kafe Ne Filgjan

Agolli
31-10-09, 12:03
Qka Do Te Thot Te Endrrosh Kafe Ne Filgjan
Don te thot, asi breh kan domethenje te njejta me ate njeriun e pasur, qekjo endrra e filxhonit!
Ngo knejna mara ti Parajsa e nerume,..
Orkani si orkan pagzohet me emrin e femrave! A e dini pse?
Qetash te tregoje une, kshtu-tne. Femra eshte si orkani qe don te thot, vjen me nje shpejtsi te madhe t'i merr te gjitha asi breh krejt cka ke dhe ne fund te len me gishta ne gojė! Qahjoja mundet me i ndodhen qati njeriut te pasur..:biggrin:

Murgesha
12-11-09, 15:02
Gjindem nė shtėpinė ku u rrita, por nuk janė familjarėt e mi aty!
Jam me burrin, fėmijėt e familjen e burrit. Jemi duke shiquar diēka nė dritare gjithė mė duket fėmijė qė luanin nė oborr kur papritmas qielli merr ngjyrė e shfaqen aty dy ylberė tė cilėt shpejt mbulohen nga retė, mė pastaj duken katėr ylberė afėr njėri tjetrit. Kėrkoj ta gjej shpejt aparatin fotografik pėr ti fotografuar. Prap ofrohen re dhe i mbulojnė ylberėt pėr tu shfaqur njė ylber rreth i cili sillet e sillet. Nė momentin kur shkrep aparatin pėr tė marr fotografinė paraqitet njė zhurmė e madhe ngjyrash, shof fėmijėt se mbėshteten pėr muri tė shtėpisė nga nėntoka dalin kafshė tė zeza qė ju ngjasojnė lopėve, ngjyrė mė tė zezė e mė tė pastėr nuk kam parė kurrė. Ndihet njė zė i fuqishėm ky ėshtė fundi i botės. Shof shumė njerėz qė dalin nga shtėpitė e tyre, ēuditėrisht nuk jan tė tmerruarr, nuk jam e tmerruarr as vetė e vetmja gjė qė e mendoj si tė mund tė bėj sa mė shumė foto. Nė largėsi shof njė kodėr e fokusoj nė aparat atė kodėr, unė e dua foto po aparati fillon tė gjiroj pamje me njerėz qė jan ka luftojnė. Njė kunat mė thot le mo atė aparat dil nga shtėpia. Nė oborrin e mixhės tim shof njė bazen tė mbushur me ujė aty filluan tė gjuhen njerėzit. Nė kėtė moment kunati im mė largon aparatin prej dore, mė gėrvish pak nė dorė e dhimbja e saj mė nxjerr gjumin....


Sa do tė doja tė ishte ndokush qė ma spjegon kėtė ėndėrr!

AlbaSoft
12-11-09, 15:21
Jan preokupim i dites endrrat e nates .

emine
12-11-09, 15:37
Gjindem nė shtėpinė ku u rrita, por nuk janė familjarėt e mi aty!
Jam me burrin, fėmijėt e familjen e burrit. Jemi duke shiquar diēka nė dritare gjithė mė duket fėmijė qė luanin nė oborr kur papritmas qielli merr ngjyrė e shfaqen aty dy ylberė tė cilėt shpejt mbulohen nga retė, mė pastaj duken katėr ylberė afėr njėri tjetrit. Kėrkoj ta gjej shpejt aparatin fotografik pėr ti fotografuar. Prap ofrohen re dhe i mbulojnė ylberėt pėr tu shfaqur njė ylber rreth i cili sillet e sillet. Nė momentin kur shkrep aparatin pėr tė marr fotografinė paraqitet njė zhurmė e madhe ngjyrash, shof fėmijėt se mbėshteten pėr muri tė shtėpisė nga nėntoka dalin kafshė tė zeza qė ju ngjasojnė lopėve, ngjyrė mė tė zezė e mė tė pastėr nuk kam parė kurrė. Ndihet njė zė i fuqishėm ky ėshtė fundi i botės. Shof shumė njerėz qė dalin nga shtėpitė e tyre, ēuditėrisht nuk jan tė tmerruarr, nuk jam e tmerruarr as vetė e vetmja gjė qė e mendoj si tė mund tė bėj sa mė shumė foto. Nė largėsi shof njė kodėr e fokusoj nė aparat atė kodėr, unė e dua foto po aparati fillon tė gjiroj pamje me njerėz qė jan ka luftojnė. Njė kunat mė thot le mo atė aparat dil nga shtėpia. Nė oborrin e mixhės tim shof njė bazen tė mbushur me ujė aty filluan tė gjuhen njerėzit. Nė kėtė moment kunati im mė largon aparatin prej dore, mė gėrvish pak nė dorė e dhimbja e saj mė nxjerr gjumin....


Sa do tė doja tė ishte ndokush qė ma spjegon kėtė ėndėrr!

shtepija simbolizone shpirtin e njeriut dhe kjo gjithmone shifet ndryshe nga ajo se si dhe njerzit ndjejne dhe ndertojne jeten e tyre ,,,,,
lufta qe ben njeriu ndaj individt(unit)duhet te mbrohet dhe te mbes ne familje dhe kjo seshte gjithmone e sigurte ,ne enderr manipulohen antaret e familjes per ti perballu problemet personaledhe duke u kujdes mos te lendohen kta njerz ,kjo done te thote ne te ardhmen presish konfrontime me keta njerz qe te jane shfaq ne enderr,dhe ngjallen disa probleme qe kan qen ne te kaluren mu ne ket reth familjar,,,,,,,kjo shpjegone qe nje lloje frige keni nga vellai i burrit derisa vjen tek lendimi ne dore,,ylberet e shfaqun ne enderr jan sheje e shpreses ,dhe fjaleve te dhene se do behet mire,,,ngjyrat po ashtu jan simbole te sherimit dhe ktu dominone ngjyra e zeze po ashtu kjo i permbane gjitha ngjyrat ,kjo shpjegone gjanat negative qe mlidhen ne shendetin e njeriut,,,,dhe per fund kafshet e sidomos lopet simbolizojne ndjenjen e nenes per pasardhesit e saj ,si do ushqehen dhe si do ken te ardhmen...uroi qe enderrosh ne te ardhmen gjana vetem te bukura!!!?

me rrespekt emine..

jEtA_1
12-11-09, 15:50
Une shohe endra shume rall por nje nate e kam pare ne enderr nenen time te ndjer sikur une isha e ulur ne nje karige dhe luhatesha kurse ajo gjithnji me bertiste dhe me akuzonte se gjoja une ja kisha shqyer nje pal perde dhe mbas dy dite atje ne Kosov te familja ime vllau i vogel ishte ngatruar dic me babain dhe ishin ndar vllau kishte kaluar ne nje banes me qira a din kush te ma spjegoj athua cka ka desht nena ime te me thot ne kete enderr

emine
12-11-09, 15:50
Sonte kam pare veten me Fustan te Bardhe!!!

C'fare mund te jete kjo???

ne ket situate duke shpjegu ne menyren shpirterore,aj njeri qe shef veten enderr ne fustan te bardh eshte ne kerkim te ngrohtesis dhe dashuris ,qe dashuria e saj/tij te njifet nga te tjeret,po ashtu ne kerkim te frytnimit ,qe done te dhote deshira te ket femije ne te ardhmen e afert,,,,

emine
12-11-09, 18:03
vetvrasja ne enderr...

ne pergjithsi nje vetvrasje ne enderr eshte deshira (enderruseit/es) ti jap funde nje lidhje apo projekti ne drejtim karriere,eshte shenje e agresionit ne veten e tije,kjo sinjalizone si me nalte fundin e nje diqkaje,lidhje dashurie apo lidhje me karrieren,,,psikolloget e shpjegojne qe vetvrasja ne ender eshte se personi nuke eshte en gjendje ne disa situata ne jete te pajtohet dhe te ballafaqohet me to,dhe ata perfundojne qe, vetvrasja ne enderr eshte nje perfundim i nje faze te jetes,ndersa ne anen shpirterore shpjegohet,
ndersa ne anen shpirterore kuptohet vetvrasja si nje e braktisje e vetvetes,nje shkeputje nga vete uni, andaj vjen gjer tek nje paraftyrim i tille gjersa enderrojme....

emine
12-11-09, 18:54
Une shohe endra shume rall por nje nate e kam pare ne enderr nenen time te ndjer sikur une isha e ulur ne nje karige dhe luhatesha kurse ajo gjithnji me bertiste dhe me akuzonte se gjoja une ja kisha shqyer nje pal perde dhe mbas dy dite atje ne Kosov te familja ime vllau i vogel ishte ngatruar dic me babain dhe ishin ndar vllau kishte kaluar ne nje banes me qira a din kush te ma spjegoj athua cka ka desht nena ime te me thot ne kete enderr

nese shfaqet nje i vdekure ne enderr ,shfaqe ndjenja negativ apo pozitive qe jane shume emocionale,,,shfaqet si p.sh.m ajo qka keni perjetu me nenen,te mirmbahet shtepia te lahen perdet etj etj,,,,dhe aj qe ka endrru nuke munde ti perpunoi ne veten e tij/saje ndjenjat e fajit apo agresionet qe ka ne mbrendesi,kjo shfaqet me se shumti kure behet fjale per nje ndarje te nje lidhje,pra nje ndryshim i rendesishem ne jeten e njeriut qe ka endrru,,kujtimet mbesin vite te tera ne kujtesen tone,koha rruga apo dhe vete njerzit qe kan te bejn me te vdekurin ngjallin kujtimet ,,nena shfaqet ne ket rast nje femre ne enderr dhe kjo eshte deshir e femres te ket tiparet e nenes apo te jet shembulll i mire si ka qen nena saj,te trashegoi dashurin dhe kujdesin ne familjen dhe femijte e saje,,,
ne shumicen e rastev zenkat jane pasoje e konfliktev qe kemi me veten tone,gjate dites perballohemi me mospajtime me veteveten, paknaqsi,si psh sikure te isha mashkull do beja ket ate,andaj shfaqet meshkujt(babai dhe vellai) thjeshte eshte nje zenke me veten dhe duke mos i jap te drejt vetes per ate qka ndodhe gjithe kohen,ndrydhe ne nderdijen tone dhe shfaqet si konflik apo zenke ne enderr...

Murgesha
12-11-09, 23:01
shtepija simbolizone shpirtin e njeriut dhe kjo gjithmone shifet ndryshe nga ajo se si dhe njerzit ndjejne dhe ndertojne jeten e tyre ,,,,,
lufta qe ben njeriu ndaj individt(unit)duhet te mbrohet dhe te mbes ne familje dhe kjo seshte gjithmone e sigurte ,ne enderr manipulohen antaret e familjes per ti perballu problemet personaledhe duke u kujdes mos te lendohen kta njerz ,kjo done te thote ne te ardhmen presish konfrontime me keta njerz qe te jane shfaq ne enderr,dhe ngjallen disa probleme qe kan qen ne te kaluren mu ne ket reth familjar,,,,,,,kjo shpjegone qe nje lloje frige keni nga vellai i burrit derisa vjen tek lendimi ne dore,,ylberet e shfaqun ne enderr jan sheje e shpreses ,dhe fjaleve te dhene se do behet mire,,,ngjyrat po ashtu jan simbole te sherimit dhe ktu dominone ngjyra e zeze po ashtu kjo i permbane gjitha ngjyrat ,kjo shpjegone gjanat negative qe mlidhen ne shendetin e njeriut,,,,dhe per fund kafshet e sidomos lopet simbolizojne ndjenjen e nenes per pasardhesit e saj ,si do ushqehen dhe si do ken te ardhmen...uroi qe enderrosh ne te ardhmen gjana vetem te bukura!!!?

me rrespekt emine..

Tė falemnderit shumė Emine se tani po e shof mė tė plotė e mė tė kuptueshme atė ėndėrr.
Sa i pėrket frigės nga kunati mund ta pranoj si tė vėrtetė, ngaqė kam brengė pėr te pėr shkak tė parregullimit tė lejes sė qėndrimit pėr familjarėt e tij e kjo ka mund tė reflektohet edhe nė ėndėrr ngaqė vetėm jemi nė pritje se ēdo tė ndodhė.

YanYan
14-11-09, 09:17
U bene kohe qe pothujse cdo nate shoh endrra me foshnje (bebe).
Here rrin bebja serioz, here me qesh e mi zgjat duart, here me perqafon
fort, here don me lujt me mu, here sme lajne me e majte ne krahe...por
une nuk e kam gja te afert ate femije. Cfare mund te simbolizojne secila
nga ato qe thashe mesiper?

emine
14-11-09, 16:12
U bene kohe qe pothujse cdo nate shoh endrra me foshnje (bebe).
Here rrin bebja serioz, here me qesh e mi zgjat duart, here me perqafon
fort, here don me lujt me mu, here sme lajne me e majte ne krahe...por
une nuk e kam gja te afert ate femije. Cfare mund te simbolizojne secila
nga ato qe thashe mesiper?

femija sheje e vetvetes e diqkaje qe ke femijrore ne veten tuaje,buzeqeshja te shqetsone se nga diqka qka keni ber keni frige te perqesheni nga te tjeret diqka qka seshte e udhes dhe turperoheni per ate gjeste veper,,,,kjo ju sjell perkujtime shume te dhimbshme,dhe te qarurat te lidhin me ndjenjat e dhembjes ai /ajo qe endrrone eshte i/e merzitune per diqka te dhimbshme ne te kaluaren dhe ka frige ne te ardhmen se do vazhdoje ne nje ritem te till ,qe diqkaja do perseritet prap,,,dhe kjo eshte shfaqje e ndjenjav qe ne fjale nuke munde ti pershkruaje dhimbjet e se kaluares ,endrrat e llojit te tille sinjalizojne faza qe kapercejne me vetedijen e personit ,,,per ta permbledh gjithe kete ,eshte noshta e rendesishme te gjurmohet ne te kaluaren per te zbulu diqka te rendesishme qe ka ndodhe pa pranine tuaj....

jEtA_1
14-11-09, 16:25
nese shfaqet nje i vdekure ne enderr ,shfaqe ndjenja negativ apo pozitive qe jane shume emocionale,,,shfaqet si p.sh.m ajo qka keni perjetu me nenen,te mirmbahet shtepia te lahen perdet etj etj,,,,dhe aj qe ka endrru nuke munde ti perpunoi ne veten e tij/saje ndjenjat e fajit apo agresionet qe ka ne mbrendesi,kjo shfaqet me se shumti kure behet fjale per nje ndarje te nje lidhje,pra nje ndryshim i rendesishem ne jeten e njeriut qe ka endrru,,kujtimet mbesin vite te tera ne kujtesen tone,koha rruga apo dhe vete njerzit qe kan te bejn me te vdekurin ngjallin kujtimet ,,nena shfaqet ne ket rast nje femre ne enderr dhe kjo eshte deshir e femres te ket tiparet e nenes apo te jet shembulll i mire si ka qen nena saj,te trashegoi dashurin dhe kujdesin ne familjen dhe femijte e saje,,,
ne shumicen e rastev zenkat jane pasoje e konfliktev qe kemi me veten tone,gjate dites perballohemi me mospajtime me veteveten, paknaqsi,si psh sikure te isha mashkull do beja ket ate,andaj shfaqet meshkujt(babai dhe vellai) thjeshte eshte nje zenke me veten dhe duke mos i jap te drejt vetes per ate qka ndodhe gjithe kohen,ndrydhe ne nderdijen tone dhe shfaqet si konflik apo zenke ne enderr...
Flm e nderuar emine te jame shume mirnjohse

~AmaZonA~
14-11-09, 22:57
uuu kam pa ėndėrr kom fjet mbi minjė te vegjel kuuuuu sa trishtim i kam frig shume!!!!

shfletuesi_
14-11-09, 23:02
Duke fluturuar.......

emine
15-11-09, 12:43
uuu kam pa ėndėrr kom fjet mbi minjė te vegjel kuuuuu sa trishtim i kam frig shume!!!!
mijte jane shenje frige neverie qe shfaqen si lloje frige ndaj atyre kolegve dhe shoerie qe ka enderruesi....

emine
15-11-09, 12:47
Duke fluturuar.......
te shofesh veten duke fluturuar eshte deshira te kesh liri ,te hapesh horizonte te reja dhe te ikesh nga diqka qe te ze peng,kjo shfaqet se diqka del penges qe te flutuojshe ne liri,,,fluturimi eshte simbol i mbrojtjes apo nevojes te mbrohesh nga Zoti dhe te ikesh se keqes,simbol i hyjnise apo gjithesis,,,fluturim ne hapsir te lire pse jo dhe ne vete shpirtin e njeriut dhe me vete veten kerkohet liria ,shkeputja nga izolimet qe i bejme vetes,,,

emine
15-11-09, 12:49
Flm e nderuar emine te jame shume mirnjohse
ska perse moter,uroi qe ti gzohesh atyre qastev dhe miresis qe lan prinderit si trashegim ne ty dhe cdo kend,gjith jemi te asaj rruge ,andaj duhet pajtu me dhembjen dhe humbjen,,,

edonadr
15-11-09, 16:47
a dini naj kush mem tregu pse ndodh qe shof shume shpesh ne enderr gjarper te ndryshem edhe merimanga ??

Idila
15-11-09, 17:23
a dini naj kush mem tregu pse ndodh qe shof shume shpesh ne enderr gjarper te ndryshem edhe merimanga ??
Gjarpėri nė ėndėrr simbolizon njeriun qė nuk ta don tė mirėn (dushman, i themi ne kėtej), ndėrsa Merimanga - punė e ngatėrruar, dmth, nuk mund t`ia gjejsh fijen lėmshit.

roadrunner
15-11-09, 21:42
Qysh bre kush sdijti me ma perkthy andrren tem?

Nuk me ndodh te shoh endrra aq shpesh, por nje her pash enderr se isha duke pare enderr, dhe ne ate enderr shihja ender, ne te cilen enderr enderroja?????????? kjo ka zgjat pa kufinj deri sa gjumi me doli nga enigma....

roadrunner
15-11-09, 21:57
Pash anderr se ish dek vjerri shoqes tem

emine
15-11-09, 22:42
Pash anderr se ish dek vjerri shoqes tem
vdekja shfaq frige dhe gjanat piklluese qe vijne ne jete,vdekja simbolizone frigen e shume gjanav qe e lidhin njeriune ne jete,,,vdekja ne enderr lajmrone personin qe endrrone se duhet te dal perball ,dhe te ballafaqohet me problemin qe ka ,duhet fitu kurajo per te ba hapin e nje lindje te re ne jeten tuaj,nje vendim teper te rendsishem ,vdekja ka te beje me problemet qe kemi e jo me vdekjen e nje njeriu,

personi qe ka endrru e shef shansen e humber me ne funde ,shansen qe nuke e ka shfrytzu me kohe,dhe qe eshte vone,sote te kthehet diqka e humburvdekja po ashtu simbolizone perfundimin e nje faze te femijris apo te diqkaje shume te rendesishme ne jete dhe qe fillone nje rilindje e re ,nje rruge dhe jete e re,,,,,,,
po ne shumicen e rastev vdekja e nje njeriu ne enderr paralajmrone qe se shpejti do degjosh nje lajm qe ka lindure nje foshnje

kaq sa per fillim nga emine falltorja :biggrin:

roadrunner
15-11-09, 22:51
Kuku emine pasna met me bark :D

vdekja shfaq frige dhe gjanat piklluese qe vijne ne jete,vdekja simbolizone frigen e shume gjanav qe e lidhin njeriune ne jete,,,vdekja ne enderr lajmrone personin qe endrrone se duhet te dal perball ,dhe te ballafaqohet me problemin qe ka ,duhet fitu kurajo per te ba hapin e nje lindje te re ne jeten tuaj,nje vendim teper te rendsishem ,vdekja ka te beje me problemet qe kemi e jo me vdekjen e nje njeriu,

personi qe ka endrru e shef shansen e humber me ne funde ,shansen qe nuke e ka shfrytzu me kohe,dhe qe eshte vone,sote te kthehet diqka e humburvdekja po ashtu simbolizone perfundimin e nje faze te femijris apo te diqkaje shume te rendesishme ne jete dhe qe fillone nje rilindje e re ,nje rruge dhe jete e re,,,,,,,
po ne shumicen e rastev vdekja e nje njeriu ne enderr paralajmrone qe se shpejti do degjosh nje lajm qe ka lindure nje foshnje

kaq sa per fillim nga emine falltorja :biggrin:

emine
15-11-09, 22:55
Kuku emine pasna met me bark :D

a gadi koke a:biggrin: ,jo moje dikush ne ket rreth ka me linde e ke me degju se ka linde nje foshnje,ba ti hajagre tan ket shkrim ma qove poshte:biggrin:

YanYan
16-11-09, 05:41
Faleminderit Emine!
Tani gjithcka eshte me e qarte :frown:

femija sheje e vetvetes e diqkaje qe ke femijrore ne veten tuaje,buzeqeshja te shqetsone se nga diqka qka keni ber keni frige te perqesheni nga te tjeret diqka qka seshte e udhes dhe turperoheni per ate gjeste veper,,,,kjo ju sjell perkujtime shume te dhimbshme,dhe te qarurat te lidhin me ndjenjat e dhembjes ai /ajo qe endrrone eshte i/e merzitune per diqka te dhimbshme ne te kaluaren dhe ka frige ne te ardhmen se do vazhdoje ne nje ritem te till ,qe diqkaja do perseritet prap,,,dhe kjo eshte shfaqje e ndjenjav qe ne fjale nuke munde ti pershkruaje dhimbjet e se kaluares ,endrrat e llojit te tille sinjalizojne faza qe kapercejne me vetedijen e personit ,,,per ta permbledh gjithe kete ,eshte noshta e rendesishme te gjurmohet ne te kaluaren per te zbulu diqka te rendesishme qe ka ndodhe pa pranine tuaj....

Elina
18-11-09, 12:44
Sa me vjen cudi te nij tjeret kur thone qe shofin enderra shume rralle!
Une nuk ka nate qe nuk shof po nuk ua vnoj qaq mendjen ,,,ndashta pse i shof shume te pshtjellume e nuk mundem as vet te ju bi ne fije qe ti tregoj.

Po para dy neteve kam pa dicka shum interesant...sikur ishim me veture duke shku dikund une me nje shok timin...ajo ish rruge e re,,,punetoret ende punonin neper at rruge...po dikur na u ngushtu rruga sa qe as veturen ma nuk e zuni,,,u dash te kthehemi mbrapa.
Pastaj u dasht te kalojme neper balte...une u kapa per disa degeve te nje druri te ri te njome edhe ia dola...

Te njejtin shok e kam pa edhe sonte enderr...po nuk me kujtohet si a qysh a!!!



Ps;Emine qe nuk priton nje spjegim edhe per kete enderren time,,,ktheje qat filxhan edhe per mu :wink:



Faleminderit!

emine
18-11-09, 13:21
Sa me vjen cudi te nij tjeret kur thone qe shofin enderra shume rralle!
Une nuk ka nate qe nuk shof po nuk ua vnoj qaq mendjen ,,,ndashta pse i shof shume te pshtjellume e nuk mundem as vet te ju bi ne fije qe ti tregoj.

Po para dy neteve kam pa dicka shum interesant...sikur ishim me veture duke shku dikund une me nje shok timin...ajo ish rruge e re,,,punetoret ende punonin neper at rruge...po dikur na u ngushtu rruga sa qe as veturen ma nuk e zuni,,,u dash te kthehemi mbrapa.
Pastaj u dasht te kalojme neper balte...une u kapa per disa degeve te nje druri te ri te njome edhe ia dola...

Te njejtin shok e kam pa edhe sonte enderr...po nuk me kujtohet si a qysh a!!!



Ps;Emine qe nuk priton nje spjegim edhe per kete enderren time,,,ktheje qat filxhan edhe per mu :wink:



Faleminderit!

makina prezenton diqkafjen tende si mirresh me veten dhe njerzit afer teje,personi i tille di te frenoje dhe te orientoi veten dhe ndjenjat ne shumicen e rasteve siq do vete ai,shoki(mashkulli)simbolizone prape pashyqren tende dhe personalitetin tende te forte si te mashkullit,qe kjo cdo dite e me shume shfaqet tek ti te lidhe shume qka me boten emocionale te mashkullit,dhe me sukses te njejte dhe pa qen mashkull do arrish nje caku do perfundosh nje pune te rendsishme,,,
rruga qe ke ber ngushtica si shmebull,eshte nje ngjarje e rendesishme ne jeten tende qe ke kalu ,dhe ndoshta eshte kjo rruge kjo ngushtice qe te thote kthehu aty ku gjen veten,kthimi shpjegohet njejte me ngushticen ndelidhen sebashku,,,puntoret dhe njerzit tjere,duhesh ta mbroshe anonimitetin tende prej tjereve ,kjo duhet te jete nje fasade e njejte qe kane tjeret ndaj jush,,,
pema prezentone zemergjersin dhe miresin tende,ato qka ti i ben per te tjeret si pozicionohesh para tjerve dhe jep ndim,si do gjithmone ,ndersa deget jane shpresa qe ke ne veten po ashtu te kapesh en deget e reja (deget e reja) jane aftesit tua qe i perdore per te dal mbane cdo gjeje,pra jane aftesit tua
p,s.asnje enderr nuke munde te tregohet 100% si ka ndhoe (pare) dhe asnje enderr nuke munde te shtjellohet as dhe nga vete njerzit me profesione te tille,psikolloge apo ku da di une,thjeshte kjo eshte ajo qka di pak a shume me kto shenja,shpresoi se kam qen e kjarte dhe te kam jap knaqsi te lexosh ,per veten tende dhe gjanat pozitive qe mbajsh si individi,,,

emine( pa falle hiq)

Elina
18-11-09, 15:15
makina prezenton diqkafjen tende si mirresh me veten dhe njerzit afer teje,personi i tille di te frenoje dhe te orientoi veten dhe ndjenjat ne shumicen e rasteve siq do vete ai,shoki(mashkulli)simbolizone prape pashyqren tende dhe personalitetin tende te forte si te mashkullit,qe kjo cdo dite e me shume shfaqet tek ti te lidhe shume qka me boten emocionale te mashkullit,dhe me sukses te njejte dhe pa qen mashkull do arrish nje caku do perfundosh nje pune te rendsishme,,,
rruga qe ke ber ngushtica si shmebull,eshte nje ngjarje e rendesishme ne jeten tende qe ke kalu ,dhe ndoshta eshte kjo rruge kjo ngushtice qe te thote kthehu aty ku gjen veten,kthimi shpjegohet njejte me ngushticen ndelidhen sebashku,,,puntoret dhe njerzit tjere,duhesh ta mbroshe anonimitetin tende prej tjereve ,kjo duhet te jete nje fasade e njejte qe kane tjeret ndaj jush,,,
pema prezentone zemergjersin dhe miresin tende,ato qka ti i ben per te tjeret si pozicionohesh para tjerve dhe jep ndim,si do gjithmone ,ndersa deget jane shpresa qe ke ne veten po ashtu te kapesh en deget e reja (deget e reja) jane aftesit tua qe i perdore per te dal mbane cdo gjeje,pra jane aftesit tua
p,s.asnje enderr nuke munde te tregohet 100% si ka ndhoe (pare) dhe asnje enderr nuke munde te shtjellohet as dhe nga vete njerzit me profesione te tille,psikolloge apo ku da di une,thjeshte kjo eshte ajo qka di pak a shume me kto shenja,shpresoi se kam qen e kjarte dhe te kam jap knaqsi te lexosh ,per veten tende dhe gjanat pozitive qe mbajsh si individi,,,

emine( pa falle hiq)



Tash i kam kogja do gjana te kjarta ne lidhje me kete se cka ke shkru :smile:

Te faleminderit edhe nje here Emine!

edonadr
19-11-09, 20:45
Gjarpėri nė ėndėrr simbolizon njeriun qė nuk ta don tė mirėn (dushman, i themi ne kėtej), ndėrsa Merimanga - punė e ngatėrruar, dmth, nuk mund t`ia gjejsh fijen lėmshit.


flmm shummm qe me tregove

Albonita
20-11-09, 08:05
Endra se vertet nuk me heket nga mendja.

Desha te shkoj ne Hr..kur hypa ne Auto nuk mujsha disi ta voziti Auton perpara..veq Mbas me shkonte, po Vellavi disi ma shtyka kemben me dore me me thojke Lor..jepi Gaz ..nese mundesh ta drejtosh auton me hec para kalove ... po une nuk mujsha veq mbas me shkojke Auto...:frown: ..edhe shkum e ram ne nje uj te fell..aty me ka dal gjumi:frown:


Emine pres mendimin tende....une ika..:smile:

emine
20-11-09, 13:29
Endra se vertet nuk me heket nga mendja.

Desha te shkoj ne Hr..kur hypa ne Auto nuk mujsha disi ta voziti Auton perpara..veq Mbas me shkonte, po Vellavi disi ma shtyka kemben me dore me me thojke Lor..jepi Gaz ..nese mundesh ta drejtosh auton me hec para kalove ... po une nuk mujsha veq mbas me shkojke Auto...:frown: ..edhe shkum e ram ne nje uj te fell..aty me ka dal gjumi:frown:


Emine pres mendimin tende....une ika..:smile:

e dashura Albonita me fal se nuke me premtoi koha te pergjigjem ,jam ne pune edhe une xhan:( kshtuqe endrra jote ka ngajshmeri me endrren e Elines ne perjashtim te fundit UJIT.....

makina prezenton diqkafjen tende si mirresh me veten dhe njerzit afer teje,personi i tille di te frenoje dhe te orientoi veten dhe ndjenjat ne shumicen e rasteve siq do vete ai,shoki,vllau (mashkulli)simbolizone prape pashyqren tende dhe personalitetin tende te forte si te mashkullit,qe kjo cdo dite e me shume shfaqet tek ti te lidhe shume qka me boten emocionale te mashkullit,dhe me sukses te njejte dhe pa qen mashkull do arrish nje caku do perfundosh nje pune te rendsishme,,,
rruga qe ke ber kthimi si shmebull,eshte nje ngjarje e rendesishme ne jeten tende qe ke kalu ,dhe ndoshta eshte kjo rruge ky kthim, qe te thote kthehu aty ku gjen veten,
UJI
simbol i gjitha emocionev femrore, uji eshte substance e mistershme qe shume here ne gjana pa pare rrejdhe ,qkjo eshte sheje e asaj qe eshte ne udhe dhe munde te sjell shkatrrim ,uji eshte dhe potenciali i enderruseit aftesit e tija dhe deshira te nise nje jete te re dhe kjo munde te shfaqet si sheje uji,
uji eshte edhe pasterti e njeriut duke fillu nga shpirti dhe perfundone ne higjenen e trupit,kjo kerkes eshte shpirterore qe kerkone te pastrosh shume gjana qe i sjell perditshmeria,eshte si nje lloje lujtje qe ben cdo here nje simbole i besimit qe ke ne Zote ,te zhytesh ne uje tregone mangesin e knaqsive apo pasioneve ,zhytesh bie thelle ne uje eshte deshira te marresh fuqi prape dhe deshira te dalesh ne drite te marresh energi dhe te pozecinohesh aty ku ti do (deshirone ) te jesh ne te ardhmen
e gjithe kjo qka prezentone endrra jote ka te bej me emocionet tua ,dhe jo me zhytjen apo nje sheje fatkesie qe munde te ndodhe,,,
uroi te endrrosh vetem gjana te bukura,dhe nje her kerkoi falje e dije se asnjeher sdo jesh e tepert per mu,je gjithmone e mirseardhune!
te perqafon eminia!

roadrunner
20-11-09, 13:50
Emine, mbram kam pas ankth, kam pa foto ne anderr. Po e pres pergjigjen tende.

Truly yours,

emine
20-11-09, 13:52
Emine, mbram kam pas ankth, kam pa foto ne anderr. Po e pres pergjigjen tende.

Truly yours,
po cfare fotosh loqke,qesoje qe po postone turisti :confused:

roadrunner
20-11-09, 13:55
Edhe ajo ka rrjedhen prej google, po ish kon ma e desht hahahahaha

po cfare fotosh loqke,qesoje qe po postone turisti :confused:

emine
20-11-09, 13:58
Edhe ajo ka rrjedhen prej google, po ish kon ma e desht hahahahaha
po a pave foto loqko a pave veten duke ba naj sen qasoje,shpjegoma se sune hy ne tru tandin me dite qka ke pa,ma kajrte du senet,pershkrim ngajrjesh

roadrunner
20-11-09, 14:02
Leje kejt ih, a po do me ma fut bann aaa? Nuk osht ktu pa cenzure. A ki naj pershkrim per foto pa tesha hahahhah

po a pave foto loqko a pave veten duke ba naj sen qasoje,shpjegoma se sune hy ne tru tandin me dite qka ke pa,ma kajrte du senet,pershkrim ngajrjesh

thellenza
20-11-09, 15:23
Emine nje spjegim edhe per mua mbasi po dishe kaq mire te lutem:

Mbreme tan naten e kam pa nje enderr me nje bebe (djale) deri sa jam zgju me ka zgjat kjo enderr.. e mbasha ne dore, por isha merzitshem shume sepse ai qajke dhe une nuk disha se cka mi bo dhe i kujt eshte ky fmi.

Albonita
20-11-09, 16:43
e dashura Albonita me fal se nuke me premtoi koha te pergjigjem ,jam ne pune edhe une xhan:( kshtuqe endrra jote ka ngajshmeri me endrren e Elines ne perjashtim te fundit UJIT.....

makina prezenton diqkafjen tende si mirresh me veten dhe njerzit afer teje,personi i tille di te frenoje dhe te orientoi veten dhe ndjenjat ne shumicen e rasteve siq do vete ai,shoki,vllau (mashkulli)simbolizone prape pashyqren tende dhe personalitetin tende te forte si te mashkullit,qe kjo cdo dite e me shume shfaqet tek ti te lidhe shume qka me boten emocionale te mashkullit,dhe me sukses te njejte dhe pa qen mashkull do arrish nje caku do perfundosh nje pune te rendsishme,,,
rruga qe ke ber kthimi si shmebull,eshte nje ngjarje e rendesishme ne jeten tende qe ke kalu ,dhe ndoshta eshte kjo rruge ky kthim, qe te thote kthehu aty ku gjen veten,
UJI
simbol i gjitha emocionev femrore, uji eshte substance e mistershme qe shume here ne gjana pa pare rrejdhe ,qkjo eshte sheje e asaj qe eshte ne udhe dhe munde te sjell shkatrrim ,uji eshte dhe potenciali i enderruseit aftesit e tija dhe deshira te nise nje jete te re dhe kjo munde te shfaqet si sheje uji,
uji eshte edhe pasterti e njeriut duke fillu nga shpirti dhe perfundone ne higjenen e trupit,kjo kerkes eshte shpirterore qe kerkone te pastrosh shume gjana qe i sjell perditshmeria,eshte si nje lloje lujtje qe ben cdo here nje simbole i besimit qe ke ne Zote ,te zhytesh ne uje tregone mangesin e knaqsive apo pasioneve ,zhytesh bie thelle ne uje eshte deshira te marresh fuqi prape dhe deshira te dalesh ne drite te marresh energi dhe te pozecinohesh aty ku ti do (deshirone ) te jesh ne te ardhmen
e gjithe kjo qka prezentone endrra jote ka te bej me emocionet tua ,dhe jo me zhytjen apo nje sheje fatkesie qe munde te ndodhe,,,
uroi te endrrosh vetem gjana te bukura,dhe nje her kerkoi falje e dije se asnjeher sdo jesh e tepert per mu,je gjithmone e mirseardhune!
te perqafon eminia!

Enderuar Emine.

Te faliminderit shume per mos pritesen Tende...Rrespket.

Mua me fal se te kam dyterua..po aq kisha deshr ta dija....edhe nje her faliminderit.

Edhe une Sinqerish edhe me Rrespket te perqafoj Forte...!:smile:

emine
21-11-09, 18:09
Emine nje spjegim edhe per mua mbasi po dishe kaq mire te lutem:

Mbreme tan naten e kam pa nje enderr me nje bebe (djale) deri sa jam zgju me ka zgjat kjo enderr.. e mbasha ne dore, por isha merzitshem shume sepse ai qajke dhe une nuk disha se cka mi bo dhe i kujt eshte ky fmi.

femija sheje e vetvetes e diqkaje qe ke femijrore ne veten tuaj...
Femija duke qare te lidhin me ndjenjat e dhembjes ai /ajo qe endrrone eshte i/e merzitune per diqka te dhimbshme ne te kaluaren dhe ka frige ne te ardhmen se do vazhdoje ne nje ritem te till , eshte shfaqje e ndjenjav qe ne fjale nuke munde ti pershkruaje dhimbjet e se kaluares ,cdo gjini ka ne vete dy anete femerore dhe mashkullore,po shume here femijet shfaqen ne endrrat e femrav si deshire qe shfaqet ndoshta pa vedijen e tyre te mbajne ne dore nje foshje,apo natyra femrore qe kerkone pasardhes ,po me shume ndeshet me diqka emocionale qe ka te bej me ju me ndjenjen me momentin apo si me nalte me te qarat,me frige e shume gjana tjera,,,


e dashura thellenza nuke em premtone koha te pergjigjem menjehere ketu,po ashtu eshte diqka qe nuke e kam perdore kurre (shtjellimin e endrrav) per tjeret ,kjo ka qen nevoja ime dhe shume e rendsishme te mesoje e lexoi per domethenien e endrrav,kshtuqe ju kisha kerku mirkuptim ,per cdo gje qka ndodhe rreth nesh kemi qelsin per ti kuptuare,po asnjeher gjanat nuke jane ashtu siq duken,e sidomose andrrat,ato shafeqen si sheja femije objekte dhe gjithmone eshte e njejta pergjigje,ato pasqyrojne emocionet tona deshirat tona qe ndoshta gjate dites ne i ndrydhim,vetem ateher kure nje enderr e njete shfaqet gjithmone ateher eshte e domosdoshme te mirret seriozisht,

ju uroi endrra te bukura dhe realizimin e tyre,,,
ju perqafon eminia miqesisht!!!

lovely
21-11-09, 20:08
Minush, e kam pa ni anerr, i myta nja 10 makedon ushtare, ishin ardh ktu me luftu, edhe zhdrypen pej ni kamionii t madh, une me kerr erdha diqysh e drejt n ta, plus asaj ma gjujten ni automat mu, demek dilum fer, e ma gjujten ni bume ner kerr po nuk eksplodoi nafaka jem, e t iu hi thashe dek se dek bile te mys nejnjo, e i strelata nja 10 copa kur e pashe njanin te xhami i kerrit ma kish rras automatin n fyt :redface: edhe m dul gjumi :(

roadrunner
21-11-09, 20:32
Ke menu shum per kullturen e komunikimit para gjumi tpaska dal shosh e dermol hahahaaaa

Minush, e kam pa ni anerr, i myta nja 10 makedon ushtare, ishin ardh ktu me luftu, edhe zhdrypen pej ni kamionii t madh, une me kerr erdha diqysh e drejt n ta, plus asaj ma gjujten ni automat mu, demek dilum fer, e ma gjujten ni bume ner kerr po nuk eksplodoi nafaka jem, e t iu hi thashe dek se dek bile te mys nejnjo, e i strelata nja 10 copa kur e pashe njanin te xhami i kerrit ma kish rras automatin n fyt :redface: edhe m dul gjumi :(

thellenza
21-11-09, 21:28
femija sheje e vetvetes e diqkaje qe ke femijrore ne veten tuaj...
Femija duke qare te lidhin me ndjenjat e dhembjes ai /ajo qe endrrone eshte i/e merzitune per diqka te dhimbshme ne te kaluaren dhe ka frige ne te ardhmen se do vazhdoje ne nje ritem te till , eshte shfaqje e ndjenjav qe ne fjale nuke munde ti pershkruaje dhimbjet e se kaluares ,cdo gjini ka ne vete dy anete femerore dhe mashkullore,po shume here femijet shfaqen ne endrrat e femrav si deshire qe shfaqet ndoshta pa vedijen e tyre te mbajne ne dore nje foshje,apo natyra femrore qe kerkone pasardhes ,po me shume ndeshet me diqka emocionale qe ka te bej me ju me ndjenjen me momentin apo si me nalte me te qarat,me frige e shume gjana tjera,,,


e dashura thellenza nuke em premtone koha te pergjigjem menjehere ketu,po ashtu eshte diqka qe nuke e kam perdore kurre (shtjellimin e endrrav) per tjeret ,kjo ka qen nevoja ime dhe shume e rendsishme te mesoje e lexoi per domethenien e endrrav,kshtuqe ju kisha kerku mirkuptim ,per cdo gje qka ndodhe rreth nesh kemi qelsin per ti kuptuare,po asnjeher gjanat nuke jane ashtu siq duken,e sidomose andrrat,ato shafeqen si sheja femije objekte dhe gjithmone eshte e njejta pergjigje,ato pasqyrojne emocionet tona deshirat tona qe ndoshta gjate dites ne i ndrydhim,vetem ateher kure nje enderr e njete shfaqet gjithmone ateher eshte e domosdoshme te mirret seriozisht,

ju uroi endrra te bukura dhe realizimin e tyre,,,
ju perqafon eminia miqesisht!!!Emine me fal mos durimin tim ;).
Te flm shume per kete spjegim.. puqi:smile:

elsaaa08
24-11-09, 23:21
une mbrem tan naten jam kane nxore prej komunistave me njekshin me me myt sdi snede neper prizren kerssh jam kan me ta me do pallta te mdhaja ata o zottt jam trenu bre

YanYan
07-12-09, 16:14
Po kur kerkon dike ne enderr? E din se ke kerkon e shume veta te ngjajne nga pas me te por jane njerez te tjere. E ti vazhdon me kerku. Ca dmth?

pirro
08-12-09, 20:53
Po kur kerkon dike ne enderr? E din se ke kerkon e shume veta te ngjajne nga pas me te por jane njerez te tjere. E ti vazhdon me kerku. Ca dmth?

Emineeeeee, hajde kallxoj ose ja nisa une me i kallxu, e po tutna se nuk ja qelloj!!

Urata
09-12-09, 00:54
pirro, ja kom nise me pa andrra t'kqija...! Ca don me thane kjo...! Po m'duket kom hy n'gjynah me ty tek tema Anetari i Vitit ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaa...!

Vete pyeta e vete u pergjigja...!

Diana007
12-12-09, 12:21
Pershendetje Emine, deshta me te mundu pak qe ke kohe !?
Nuk do tregoj nje onderr por keshtu, po behen 4 vite nje reje e asgjes tim ka vdek nga kanceri, shum shum shpesh e shoh enderr ate , gati se gjithmon e shoh nuse te veshur me rropa te nuseve, shpesh edhe ne dasem,,, por gjithmon e di se ka qen e semur , por shpesh edhe ne enderr e di se eshte e vdekur :frown:

Domira
13-12-09, 19:52
Emine pot drejtona edhe une dhe po ta tregoj nje enderr qe e pash mbram.
Nje person te dashur per mua e kam pa enderr disa here dhe disi si njisoj. Por ashtu siq po sho ne enderr ashtu ne realitet nuk ka mundesi kurr me ndodhe. Po shoh enderr perseri se jam ne shtepine e tij dhe e shoh mikun tim shume te zymte. Nuk ndodh asgje. Vetem gjindem aty me gjith familjen time.
Thash kjo nuk mund te ndodh ne realitet sepse ai jeton shume larg dhe nuk besoj kurre se mund te gjindem atje. Cfar mund te jete kjo enderr? Keshtu kur po tregoj nuk duket kushedi se cfare, por kur jam aty ne enderr, eshte dicka shume e pazakonte dhe me siklet:frown:

Sibora
19-12-09, 12:28
Pashe nje enderr mbreme sikur ishim ngritur ne demonstrate.Nje djale mu afrua dhe me tha te hyja ne turme.Une,nga frika,mendoja te shkoja kah fundi i kolones:biggrin: duke u arsyetuar se aty kisha shoqet.Ne dore kisha nje mandarine,e haja dhe e nuhasja eren e saj.Papritmas u gjenda ne shkolle.Na thonin te jepnim nga nje dhurate,nuk di per kend,por une nuk dhashe asgje.
Se di cfare dmth kjo?:confused:

Sibora
22-12-09, 12:49
Nese keni deshire te njiheni me disa shpjegime enderrash, lexoni me poshte.


Akrepi: Kur sheh nė ėndėrr akrep, armiqtė tė luftojnė fshehurazi. Nė qoftė se akrepi tė pickon, armiqtė do tė tė dėmtojnė.

Arma: Po qe se sheh armė nė ėndėrr, tė vjen njė lajm i mirė ose gruaja do tė lindė djalė.

Arapi: Shfaqja e arapit nė ėndėrr ėshtė shenjė mėrzie. Gratė qė shohin arapin nė ėndėrr, tradhtohen nga miqtė e tyre.

Arra: Nė qoftė se nė ėndėrr thyen arra me gojė, do tė largohen shqetėsimet. Kur janė arra tė thata, prit gėzime familjare.

Ari: Kur nė ėndėrr sheh ar (flori), njerėzit qė mendon se tė duan, flasin kundėr teje. Kur sheh arin tėnd, do tė tė plotėsohen dėshirat.

Armiku: Po qe se nė ėndėrr i ndjek armiqtė, patjetėr do t'i mposhtėsh. Po i vrave, do tė kesh veē tė mira.

Aeroplani: Kur sheh nė ėndėrr sikur je nė aeroplan, tė shkon puna mbarė.

Bakllavaja: Bakllavaja nė ėndėrr tė sjellė sherr ose sėmundje.

Barra: Kur sheh nė ėndėrr gruan shtatzėnė, nė lindje do tė ketė vėshtirėsi.

Bashkia: Bashkia nė ėndėrr tregon se ēėshtjet tuaja do tė kenė pėrfundim tė mirė. '

Bilbili: Kur sheh nė ėndėrr bilbilin duke kėnduar, do tė kesh fal nė dashuri.

Bora: Nė qoftė se nė ėndėrr sheh borė, tė nesėrmen do tė ketx kohė tė mirė.

Bomba: Bomba nė ėndėrr tregon se tė presin punė tė rrezikshme. Brumbulli: Brumbulli nė ėndėrr paralajmėron sėmundje.

Breshka: Breshka nė ėndėrr paralajmėron pėr njė armik tė fshehtė dhe tė panjohur.

Bufi: Bufi nė ėndėrr tregon se do tė ēlirohesh nga njė frikė e
kotė.

Buka: Nė qoftė se e sheh veten duke ngrėnė bukė, do tė kesh shėndet tė mirė.

Burimi: Kur pi ujė nė burim, do tė kesh lajme tė mira.

Byreku: Kur gruaja sheh nė ėndėrr byrek, do tė ketė fatkeqėsi. Ēorapi: Po tė veshėsh ēorapė nė ėndėrr, do tė biesh rigushtė pėr para. Kur i zhvesh ato shpėton nga hallet.

Dardha: Kur sheh nė ėndėrr dardha tė pjekura, do tė kesh sukses nė veprimet e tua. Po qenė tė papjekura, tė presin sherre familjare.

Dasma: Dasma nė ėndėrr paralajmėron fatkeqėsi.

Dashuria: Nė qoftė se nė ėndėrr bėn dashuri me ndonjė grua tė bukur, do tė kesh gėzim; po tė jetė e shėmtuar tė presin rreziqe tė mėdha.

Daullja: Kur nė ėndėrr sheh daulle, do tė kesh dėme tė vogla.

Deti: Kur nė ėndėrr tė shfaqet det i qetė dhe pa dallgė, do tė thotė se je pėrtac, kur deti ėshtė i trazuar, parathotė se nė shumė punė do tė dėshtosh.

Dėbora: Endrra me dėborė nė kohė dimri tregon se nuk do tė ketė dėborė, ndėrsa ėndrra me dėborė nė kohė vere parathotė prodhime tė mbara.

Djepi: Djepi nė ėndėrr ka kuptimin e lindjes sė shumė fėmijėve.

Domatja: Domatet nė ėndėrr parathonė lajme tė mira prej mėrgimtarėve.

Dhalla: Po pe dhallė nė ėndėrr, tė humb njė send i vlefshėm.

Dhelpra: Dhelpra nė ėndėrr paralajmėron pėr njė mik tė dyshimtė, qė do tė tė dėmtojė.

Dhėndrri: Kur nė ėndėrr e sheh veten dhėndėrr, do tė kalosh njė sėmundje tė rėndė.

Embėlsira: Po tė shohėsh nė ėndėrr gjėra tė ėmbla, tė nesėrmen do tė kesh tė kėqia; kur sheh gjėra tė tharta, do tė kesh tė mira.

Fiku: Fiqtė e bardhė nė ėndėrr sjellin lajme tė mira, fiqtė e zinj sjellin fatkeqėsi. ^

Frika: Endrra e frikshme sjellė tė mira.

Ftoi: Ftoi nė ėndėrr paralajmėron lumturi tė papritur.

Gazeta: Nė qoftė se lexon gazetėn nė ėndėrr,
shoqėria tė pėrqesh, ndėrsa po tė redaktosh, do tė vesh pasuri me mundime.

Gomari: Nė qoftė se sheh gomarin nė ėndėrr do tė kesh mbarėsi.

Gostia: Nė qoftė se nė ėndėrr ndodhesh nė gosti, do tė kesh suksese nė punė.

Gruri: Futja e grurit nė hambaret e tua nė ėndėrr, do tė thotė lumturi; ndėrsa nxjerrja, mjerim.

Gjaku: Po tė shohėsh nė ėndėrr gjak qė tė rrjedh ty ose ndonjė tjetri, do tė tė plotėsohet njė dėshirė.

Gjarpri: Po e vrave gjarprin nė ėndėrr, do tė fitosh mbi armiqtė. Kur tė kafshon gjarpri, njė armik i fuqishėm do tė tė sjellė dėm.

Gjethja: Kur bien gjethet e pemėve, ėndrrat nuk dalin.

Gjykata: Nė qoftė se nė ėndėrr gjykata tė shpall fajtor, nė jetė tė ndodh e kundėrta.

Hekuri: Hekuri nė ėndėrr tregon se me dikė do tė zihesh.

Hėna: Kur sheh nė ėndėrr hėnėn e ndritshme, do tė vesh pasuri, hėna e errėsuar parathotė rreziqe nė udhėtim ose vdekjen e ndonjė tė afėrmi.

Ilaēi: Nė qoftė se nė ėndėrr sheh mjekun qė tė jep ilaēe, do tė marrėsh lajme tė kėqia.

Janari: Nė muajin janar ėndrrat nuk duhen besuar.
Jezu Krishti: Po t'u shfaq nė ėndėrr Jezu Krishti, nė jetė do tė kesh prehje e qetėsi shpirtėrore.

Kafeja: Kur nė ėndėrr pi kafe, nė jetė do tė kesh hidhėrim pėr shkak tė njerėzve tė afėrt.

Kali: Kali nė ėndėrr ka kurdoherė kuptim tė mirė.

Kapelja: Kapelja nė ėndėrr tregon fitime tė pashpresuara; kapelja e vjetėr, vėshtirėsi dhe mjerim.

Kėnga: Kur sheh nė ėndėrr ndonjėrin duke kėnduar, tė nesėrmen do tė kesh hidhėrime.

Kisha ose Xhamia: Nė qoftė se nė ėndėrr sheh kishė ose xhami dhe falesh nė tė, kjo ėshtė shenjė lumturie nė tė gjitha veprimtaritė e tua.

Kungulli: Kur sheh nė ėndėrr njė kungull me loze tė trashė, vdes njė nga familja.

Kumbulla: Kur sheh nė ėndėrr sikur ha kumbulla tė thata, do tė kesh sukses nė dashuri. E kundėrta ndodh me kumbullat e papjekura.

Lakra: Ngrėnia e lakrės nė ėndėrr ėshtė shenjė vėshtirėsish.

Loti: Nė qoftė se sheh nė ėndėrr sikur derdh lot pėr ndonjė tė afėrm, do tė kesh gėzime.

Lulja: Po tė kėputėsh lule tė kuqe nė ėndėrr, do tė kesh suksese nė punėt e tua.

Lumi: Kur nė ėndėrr e sheh veten nė lumė me ujė tė turbullt, do tė kalosh njė sėmundje tė rėndė, ndėrsa po qe uji i kulluar, prit njė gjė tė mirė.

Macja: Nė qoftė se shikon macen nė ėndėrr, njerėzit e afėrt tė vjedhin. Macja e egėrsuar nė ėndėrr nėnkupton sherre.

Makina: Kur sheh nė ėndėrr makina tė zeza ke fatkeqėsi. Manastiri: Manastiri nė ėndėrr parathotė vetmi.

Mėsuesi: Kur sheh mėsuesin nė ėndėrr, do tė kesh sukses nė punėt e tua.

Mishi: Mishi i pjekur nė ėndėrr sjellė gėzim, mishi i papjekur hidhėrim.

Molla: Mollėt e kuqe nė ėndėrr janė shenjė suksesi nė dashuri.

Monedha: Monedhat prej floriri ose argjendi nė ėndėrr parathonė zėnie me fjalė tė ashpra.

Mulliri: Kur e sheh veten nė mulli duke bluar, tė lind njė djalė.

Nėpėrka: Po tė kafshoi nepėrka nė ėndėrr, tė afėrmit e tu do tė tė tradhtojnė; po e vrave nepėrkėn, djallėzitė e gruas do t'i mundėsh.

Ora: Kur sheh nė ėndėrr orėn, tė lind djalė.

Orizi: Po tė hash oriz nė ėndėrr, do tė kesh hidhėrime.

Pambuku: Nėse nė ėndėrr mban nė dorė pambuk ose fle nė dyshek pambuku, do tė kalosh njė sėmundje tė rėndė.

Peshku: Po tė zesh ose tė blesh peshk nė ėndėrr, do tė kesh fitime tė mėdha.

Pema: Kur sheh nė ėndėrr se mbjell pemė, ke mbarėsi.

Pjeshka: Kur ha pjeshkė nė ėndėrr, tė presin gėzime tė mėdha. Plehu: Nė qoftė se sheh nė ėndėrr pleh, dita tė shkon ters.

Polici: Sidoqė ta shohėsh nė ėndėrr policin, dikush shpif kundėr teje.

Portokallja: Portokallet nė ėndėrr parashikojnė mėrzi e strese.

Pranga: Po tė shohėsh nė ėndėrr pranga, do tė kalosh njė sėmundje tė rėndė.

Pushka: Pushka nė ėndėrr tregon njė lajm tė mirė. Kur shtie me pushkė tė vjen njė lajm i keq. Kur sheh pushkė, tė lind vajzė.

Qeveritari: Kur nė ėndėrr sheh qeveritarė, tė shkon dita ters.

Qeni: Kur nė ėndėrr tė ndjek njė qen, tė ndjek njė armik. Qetė: Kur sheh qetė nė arė, ke fatkeqėsi.

Rakia: Kur pi raki nė ėndėrr, do tė provosh njė shqetėsim tė madh.

Rroba: Po tė shohėsh nė ėndėrr sikur pret rrobat e dhėndėrrisė, do tė shkosh deri nė grykė tė varrit nga njė sėmundje e rėndė.

Rruajtja: Kur sheh nė ėndėrr duke u rruajtur apo duke u qethur, prit thashetheme.

Rrushi: Rrushi nė ėndėrr paralajmėron shi.

Sheqeri: Po tė hash sheqer nė ėndėrr, do t'i kalosh pa dhimbje sbqetėsimet qė ke.

Shiu: Shiu pa rrebesh nė ėndėrr, pėr tė varfėrit ėshtė shenjė e mirė, pėr tė pasurit sjellė dėme.

Shqiptari: Kur sheh shqiptarin nė ėndėrr, tė shtohet rroga.

Shtėpia: Kur sheh nė ėndėrr njė qoshe shtėpie tė shembur, vdes i zoti i shtėpisė.

Treni: Po tė shohėsh tren nė ėndėrr, punėt tė shkojnė mirė.

Thika: Thika nė ėndėrr sjellė fatkeqėsi.

Udhėtimi: Udhėtimi nė ėndėrr ėshtė shenjė sėmundjeje.

Varri: Kur sheh varr nė ėndėrr, po tė jesh beqar, do tė martohesh e do tė kesh fėmijė.

Vdekja: Po tė shohėsh nė ėndėrr fėmijėn tėnd tė vdekur do tė gėzohesh nga lindjae njė fėmije tjetėr. Kur sheh prindėrit e tu tė vdekur, pėrfiton trashėgim, ndėrsa kur sheh miqtė e kushėrinjtė e vdekur ėshtė shenjė dasmash e martesash. Kur njė tė gjallė e sheh nė ėndėrr tė vdekur, kjo ėshtė shenjė jetėgjatėsie pėr tė.

Ylberi: Ylberi qė tė shfaqet nė ėndėrr nga lindja, tregon shenjė tė keqe pėr tė sėmurėt. Kur ylberi ndrit mbi kokėn tėnde tregon mjerim.

Zarzavate: Ngrėnia e zarzavateve tė papjekura nė ėndėrr ėshtė shenjė sėmundjesh e mosmarrėveshjesh, ndėrsa ngrėnia nė ėndėrr e zarzavateve tė pjekura sjell prehje shpirtėrore.

Zjarri: Kur sheh nė ėndėrr zjarr nė shtėpinė tėnde, do tė dėmtohesh, kur e shuan zjarrin, merr njė trashėgim tė papritur.

Zėnia: Kur nė ėndėrr zihesh me dikė, dikush tė ndjek qė tė tė bėjė keq.

Zhaba: Nėse sheh zhaba nė ėndėrr, do tė zbulosh shpejt djallėzitė e miqve; kur dėgjon zėrin e zhabave, rreth teje ke lajkatarė tė kėqinj.


Nxjerre nga libri "Perla Shqipatre" i autorit Hilmi Kolgjegja

Sibora
22-12-09, 12:51
Shqiptari: Kur sheh shqiptarin nė ėndėrr, tė shtohet rroga.:tongue:

Sibora
13-01-10, 10:01
ENGJULLI - mbrojtje

MOLLA-MOLLAT – planet po vin

REZERVAR- rezervari I plot tregon perparim. I zbrazet dobsim en para.

ARUSHA – nje shok I pakendeshem do tju ndihmoj, nese silleshm mir tek ai ajo.

BLETA – nje pun plot sukses,te suksesshme.

ZOGJET – nese fluturojn lart, fat te mir. Nese fluturojn posht, fat te keq. nese kendojn, sukses.

ANIJA – nje udhtim me fat.

LIBRA – shikim apo arritje e mir ne dituri e njohuri.

BUKA – te qenurit mir ne menyr materiale.

URA – nese e kalon, zgjedhje e nje problemi.

KABINA – pensioner I qet.

KALENDAR – humbje e parakoshme,perkosisht.

MACA – dikush I dashur ka nevoj per kujdes, ose shum shpejt do te kerkoj vemendje.

KARRIK – nderrim pune.

DJATH- fitim(dobi), perfitim.

CIGARE – komoditet,qetsi, pasqyrim, perparim.

GAFORRE - ndarje.

BANKA,TAVOLINA- nese dikush po punon ne tavolin, it tregon qe dikush duhet te kaloj koh jasht shtepis. Nese tavolina eshte e that, tregon ndryshime ne pun.

QENI- qetesi ne kohet qe po vin.

SHOTA – dikush po reagon ne menyr anonime.

VEZET - bollyk.

PESHQIT- permbi uj, bollyk dhe pasuri. Nese peshqit rrin en fund rrezik. Peshqit gjithmon tregojn shtatzani.

FLAMURI – ndryshime,sukses.

FRUTAT – bollyk(fitim).

LOJTAR - nese dikush humb,mir. Keq nese dikush fiton.

HUDER – liri nga brengat shum shpejt.

GOTA – nese esht thyer sukses, tregon sukses. Nese esht e zbrazet tregon ankth,shqetesim.

DHI – paqendrushmeri ne lidhje dhe pun.

DIPLOMIM – nje faz e re e jetes po fillon.

KARKALEC,KARCYLL- humbje.

GITAR – deklarim (shpallje) e dashuris.

ARM – mashtrues fitimi. Mendoj serish planet.

VETMITAR- duhet te sjell qetsi ne jeten e dikujt.

KALI – me litar apo I mbyllur, tregon nje shpirt te kufizuar. Nese qendron ne fush apo livadh, dituri dhe shoqeri.

SHPIJA – jet ne shtepi, tregon nje shtepi ne te ardhmen. Nese dikush enderron shtepin em drita mbrenda apo tym nga ogjaku, dikush deshiron te jetoj vetem. Shtepi e zbrazt tregon dikend ne vetmi

QELSI – shans per fitim te dituris.

PUTHJA – tradhti apo tradhti vetvetes.

THIKA – le inatin anash,mbrapa shpines.

LLAMPA – behu kursimtar,I matur.

KOFERA – nje levizje e re ndoshta te nje shtepi e re.

PASQYR - tradhtil.

MAJMUN – dikujt afer zduhet tiu besosht.

KEPURDHA – jet te gjat dhe mbrojtje.

MUSTARDE – perseri problem.

HUT- mos nis diqka te re ne diten e neserme.

PALLAT – nje dhimbje e shkakruar nga krenaria.

STILOLAPS- nje shans e re apo propozim.

LOJ ME LETRA – fat ne ortakri.

PULL POSTARE – do te gjesh shum shpejt, nje shok/shoqe te fuqishem.

BURG – nese hyn, breng. Nese del apo ik, sherim nga depresioni.

LEPUR nese I bardh apo I perhimt, shoqeri, ortakri, sukses. Nese I zi, rren dhe mos sukses.

SHTERPI,SHTERP - pergojim, tradhtar.

UNAZ- pajtim.

GERSHER - grindje.

QELBES,QELBESIR – mos e gjyko keq veten as shokun tend.

GJARPRI – dikush ka inat ndaj teje.

BORA – behu I vertet me brendesin tende, edhe nese ajo te le vetem.

MARIMANGA – do te kesh nje ta ardhme positive sin e menyr shpirterore ashtu edhe fizike.

KAPSE LETRASH – I lidhur me nje person qe esht ne pytje.

MJELLMA – sukses I madh.

LETRAT TAROT – mister qe pritet apo sekrete

QAJI – nje jet te lumtur dhe te organizuar, pasuri e mir nga larg.

DHEMBI- nese te bin dhembet tregon se dikush ka veshtirsi. Benu I durimshem dhe fol vetem kur ki me fol; fjlaet tua mund te humbin kile(pesh).

TELEFONI- nje lajm I keq. fat I keq, fat I keq ne financa .

KULLA – nje ndryshim I vrullshem duhet te pėsoj.

PEMA – nese kalon neper pyll, dikush gjen vullnetin dhe qellimin e jetes. Nese kalon tatpjet pemeve, sukses. Nese fillojn te biet fletat e pemeve, fillim I ri. Nese she shum peme(lisa), rrezik nga dikush.

QADRRA- qendrim en shoqeri, mbrojtje.

UFULLA - xhelozi.

VULLKANI - adventure, passion.

ZITI- nese muri esht me gur, je afer suksesit te vetvetes. Nese uji bosh, merri per baz problemt tuaja.

UJI- nese uji hec, si lumi apo liqeni, tregon romanc. Nese uji esht I vrazhde, dikush sesht I sigurt per ndjenjat e dikujtnese ka peshqi ne uj, bollyk dhe kreativitet.

ARMET – te jesh roje (mbrojtje).

UISKI – nje jet te lumtur dhe aktive

VEN- nje mosh te lumtur.

KRIMB – I len brengat (merzit)anash.

Idila
03-02-10, 11:57
Mė nė fund e gjeta dhe kėtė temė,
ēdo tė thotė rėnja e flokėve nė ėndėrr?

Sibora
04-03-10, 14:26
Moter .
-Nese shikon motren tende ne enderr , kjo do te thote qe do te kesh suksese ne pune. Nese shikon ate duke u larguar pergatitu sepse do te kesh deshtime ne punen e perditshme. Nese e shikon motren kur je semure , tregon qe do te sherohesh.

I pa emeruar ne pune.
-Nese shikon ne enderr qe je i punesuar, por realisht je i pa emeruar duhet te presesh nje rezultat negativ ne planet e tua per pune.

Jo frutor.
-Nese shikon ne gjume dru frutor, qe jane te mbushur me fruta , dhe kete enderr e ka pare nje grua shtatezene , kjo tregon qe ajo shume shpejt do te deshtoje . Nese kete enderr e shikon nje burre , kjo tregon se ai do te deshtoje ne aktivitetin e tij ekonomik.

Plugu
-Nese shikoni plugun ne enderr kjo tregon fat dhe mbaresi. Nese e perdorni vete , fitime te medha do te keni , nese e shikon grua e martuar do te kete shtatzani , nese e shikon nje vajze e re do te kete fejese te shpejt.

Nderroj.
-Nese shikon se enderron rrobat, parashikohet qe te marresh pergjigje te kundert nga ajo qe pret. Gjate kohes do te kesh nje ndryshim me te zakonshmen qe jeton.

Pranvera.
-Nese papritur gjendesh ne nje tjeter dhe shikon pranvere , kjo do te thote qe do te kesh sukses te perkohshem.

Karnavalet.
-Nese do te shikosh persona te veshur si karnavale dhe qe vallzojne ne rruge , ki kujdes nga njerzit qe te afrohen dhe mos u zer bese.

Rrjeta e merimanges.
-Nese do te shikosh nje rrjete merimange do te zihesh me dike qe ke shok, nese e vret merimangen do te dallosh njeriun qe ta ka bere me te pabese,. Nese te qarkojne rrjeta merimnagash, kjo tregon qe do te kesh shume merzitje, Nese do te shikosh merimange te kuqe, prit se do te zihesh keq me dike. Nese shikon merimange te bardhe, kjo tregon fat.

E pa perdorura

-Nese do te shikosh ne gjume gjera , rroba te paperdorura, si dhe kepuce te reja apo te vjetera, nuk ka rendesi ne jane te tuat apo te tjereve , kjo do te thote se nje gezim te pret. Por ky gezim do te vonoje te vije. Nese keto do ti veshesh , atehere e mira do te vije shpejt , nese do ti dhurosh tek dikush tjeter , atehere ai tjetrri do te marre gezimin tend.

E pazier

-Nese shikon qe je duke gatuar mish ose dicka tjeter dhe ajo qe zien ka mbetur e pazier , dem do te shkoje puna dhe perpjekjet e tua . Do te gjesh shkaterrimin dhe nuk do te jesh njeri me fat. Nese je duke ngrene dicka te pazier , kjo tregon se durimi i yt do te jete shume i madh. Nese te sherbejne ushqim te pazier , largoje enderren tende kur te zgjohesh dhe konkretikisht , shmangiu te gjitha takimeve me shoket dhe shoqet.

I Pamartuar

-Ne se ne gjume shikon qe je beqar por ne realitet je i martuar. ki kijdes ne marredheniet me shoket dhe shoqet. Ka shume mundesi te behesh i pabese me ta. por dije qe kjo nuk do te dale mire sepse do te zbulohesh shpejt dhe atehere do te perfundosh ne ndarje e me pas ne gjyq.

Lopa
-Nese shikonne gjume lope te bardhe, kjo tregon se do te shtosh pasurine. Nese shikon lope te zeze , prit te ndjesh tyradheti. Nese shikon nje lope fitimet do ti kesh te pakta. Nese shikon shume lope atehere pasuri te medha te presin. nese shikon qe je duke mjelur lope do te kesh shtese dhe begati ne shtepi. Nese lopa te ndjek nga pas , do te kesh nje rrezik qe do ti shpetosh lehte. Nese e godet lopen, kjo do te thote qe ti vete do ti prishesh pune vetes.

Spiranca
-Ne se ne gjume do te shikosh spirance anijeje, kjo do te thote qe puna e juaj do te permiresohet shume. Nese je i semure do te kesh permiresim shendeti. nese je beqar dhe nje femer te dhuron nje spirance, do te martohesh shume shpejt. Nese hedh spirance ne det kjo do te thote qe do te shpetosh nga armiqte e tu. Nese e ngre spirancen nga fundi i detit atehere do te gjesh nje pune te re, plus asaj qe ke.

I Kripur
-Nese shikon qe je duke ngrene gjera te embla. apo dhe jo te embla, por jo te hidhura e qe te ndotin, atehere mos prit dhe shpreso ne punen qe do te sherbejne.

Njeriu i Eger

- Edhe burri ose gruaja sikur te shikojne ne gjume njeri te eger , shume ngaterresa do te shhfaqen ne jeten e tyre . Nese do te marredhenie erotike me njeriun e eger , kjo do te thote qe femra do te kete hidherime te medha ne marredhenie me mashkullin qe ka lidhje akutualisht. Nese ai shikon qe enderren eshte burre do te pesoje semundje te renda nga marredhenjet qe ka me femren aktualisht.

Ai qe sherben ne kale.
-Nese shikon te te drejtoje i zoti i kaliet atehere nje miku yt do te perpiqet te te ndihmoje ne momente te veshtira per ty . Nese enderren e shikon nje femer , atehere ajo do te kete nje oferte marse se shpejti.

Loje.
-Nese shikon qe merr pjese ne gara sportive , kjo do te thote qe do te kalosh veshtiresi dhe probleme , qe do te te shfaqn ne te ardhmen. Nese gjendesh ne gara sportive , kjo tregon se per porblemet qe do te shfaqen ne te ardhmen do te jesh i rezervuar per ti kapercyer , pa patur garancira per kete gje .

doGzona
04-03-10, 22:42
Kam pa nje enderr mbrema, e puthesha diken ne sy !:confused:

~AnnA~
05-03-10, 12:17
Mė nė fund e gjeta dhe kėtė temė,
ēdo tė thotė rėnja e flokėve nė ėndėrr?

Kam degjuar se eshte merzi !!! Por mos e merr si te sakte :) endrrat s'jan gje tjeter pervec siklet qe te prishin gjumin disa here ne mes nate :smile:

Diana007
05-03-10, 12:23
ENGJULLI - mbrojtje

MOLLA-MOLLAT – planet po vin

REZERVAR- rezervari I plot tregon perparim. I zbrazet dobsim en para.

ARUSHA – nje shok I pakendeshem do tju ndihmoj, nese silleshm mir tek ai ajo.

BLETA – nje pun plot sukses,te suksesshme.

ZOGJET – nese fluturojn lart, fat te mir. Nese fluturojn posht, fat te keq. nese kendojn, sukses.

ANIJA – nje udhtim me fat.

LIBRA – shikim apo arritje e mir ne dituri e njohuri.

BUKA – te qenurit mir ne menyr materiale.

URA – nese e kalon, zgjedhje e nje problemi.

KABINA – pensioner I qet.

KALENDAR – humbje e parakoshme,perkosisht.

MACA – dikush I dashur ka nevoj per kujdes, ose shum shpejt do te kerkoj vemendje.

KARRIK – nderrim pune.

DJATH- fitim(dobi), perfitim.

CIGARE – komoditet,qetsi, pasqyrim, perparim.

GAFORRE - ndarje.

BANKA,TAVOLINA- nese dikush po punon ne tavolin, it tregon qe dikush duhet te kaloj koh jasht shtepis. Nese tavolina eshte e that, tregon ndryshime ne pun.

QENI- qetesi ne kohet qe po vin.

SHOTA – dikush po reagon ne menyr anonime.

VEZET - bollyk.

PESHQIT- permbi uj, bollyk dhe pasuri. Nese peshqit rrin en fund rrezik. Peshqit gjithmon tregojn shtatzani.

FLAMURI – ndryshime,sukses.

FRUTAT – bollyk(fitim).

LOJTAR - nese dikush humb,mir. Keq nese dikush fiton.

HUDER – liri nga brengat shum shpejt.

GOTA – nese esht thyer sukses, tregon sukses. Nese esht e zbrazet tregon ankth,shqetesim.

DHI – paqendrushmeri ne lidhje dhe pun.

DIPLOMIM – nje faz e re e jetes po fillon.

KARKALEC,KARCYLL- humbje.

GITAR – deklarim (shpallje) e dashuris.

ARM – mashtrues fitimi. Mendoj serish planet.

VETMITAR- duhet te sjell qetsi ne jeten e dikujt.

KALI – me litar apo I mbyllur, tregon nje shpirt te kufizuar. Nese qendron ne fush apo livadh, dituri dhe shoqeri.

SHPIJA – jet ne shtepi, tregon nje shtepi ne te ardhmen. Nese dikush enderron shtepin em drita mbrenda apo tym nga ogjaku, dikush deshiron te jetoj vetem. Shtepi e zbrazt tregon dikend ne vetmi

QELSI – shans per fitim te dituris.

PUTHJA – tradhti apo tradhti vetvetes.

THIKA – le inatin anash,mbrapa shpines.

LLAMPA – behu kursimtar,I matur.

KOFERA – nje levizje e re ndoshta te nje shtepi e re.

PASQYR - tradhtil.

MAJMUN – dikujt afer zduhet tiu besosht.

KEPURDHA – jet te gjat dhe mbrojtje.

MUSTARDE – perseri problem.

HUT- mos nis diqka te re ne diten e neserme.

PALLAT – nje dhimbje e shkakruar nga krenaria.

STILOLAPS- nje shans e re apo propozim.

LOJ ME LETRA – fat ne ortakri.

PULL POSTARE – do te gjesh shum shpejt, nje shok/shoqe te fuqishem.

BURG – nese hyn, breng. Nese del apo ik, sherim nga depresioni.

LEPUR nese I bardh apo I perhimt, shoqeri, ortakri, sukses. Nese I zi, rren dhe mos sukses.

SHTERPI,SHTERP - pergojim, tradhtar.

UNAZ- pajtim.

GERSHER - grindje.

QELBES,QELBESIR – mos e gjyko keq veten as shokun tend.

GJARPRI – dikush ka inat ndaj teje.

BORA – behu I vertet me brendesin tende, edhe nese ajo te le vetem.

MARIMANGA – do te kesh nje ta ardhme positive sin e menyr shpirterore ashtu edhe fizike.

KAPSE LETRASH – I lidhur me nje person qe esht ne pytje.

MJELLMA – sukses I madh.

LETRAT TAROT – mister qe pritet apo sekrete

QAJI – nje jet te lumtur dhe te organizuar, pasuri e mir nga larg.

DHEMBI- nese te bin dhembet tregon se dikush ka veshtirsi. Benu I durimshem dhe fol vetem kur ki me fol; fjlaet tua mund te humbin kile(pesh).

TELEFONI- nje lajm I keq. fat I keq, fat I keq ne financa .

KULLA – nje ndryshim I vrullshem duhet te pėsoj.

PEMA – nese kalon neper pyll, dikush gjen vullnetin dhe qellimin e jetes. Nese kalon tatpjet pemeve, sukses. Nese fillojn te biet fletat e pemeve, fillim I ri. Nese she shum peme(lisa), rrezik nga dikush.

QADRRA- qendrim en shoqeri, mbrojtje.

UFULLA - xhelozi.

VULLKANI - adventure, passion.

ZITI- nese muri esht me gur, je afer suksesit te vetvetes. Nese uji bosh, merri per baz problemt tuaja.

UJI- nese uji hec, si lumi apo liqeni, tregon romanc. Nese uji esht I vrazhde, dikush sesht I sigurt per ndjenjat e dikujtnese ka peshqi ne uj, bollyk dhe kreativitet.

ARMET – te jesh roje (mbrojtje).

UISKI – nje jet te lumtur dhe aktive

VEN- nje mosh te lumtur.

KRIMB – I len brengat (merzit)anash.

Dje lexova keto ,,, edhe me vete thash ,,, valla kan me mu shti enderr gjith keto shpjegime ahahahhah ,,, edhe veret pash mbi 100 flamura enderr :biggrin:

Idila
05-03-10, 13:31
Kam degjuar se eshte merzi !!! Por mos e merr si te sakte :) endrrat s'jan gje tjeter pervec siklet qe te prishin gjumin disa here ne mes nate :smile:
Po ku ishe deri tani tė mė japėsh pėrgjigje xhanėm? Kaloi njė muaj dhe as qė e di se ē`parashikoi ajo ėndėrr.. :rolleyes:
Megjithatė tė falemnderit pėr pėrgjigje si dhe pėr kurajon qė mė jep. :smile:

Sibora
06-03-10, 13:30
Po ku ishe deri tani tė mė japėsh pėrgjigje xhanėm? Kaloi njė muaj dhe as qė e di se ē`parashikoi ajo ėndėrr.. :rolleyes:
Megjithatė tė falemnderit pėr pėrgjigje si dhe pėr kurajon qė mė jep. :smile:
Kam degjuar te thojne qe edhe 9 muaj duhet pritur per te dale nje enderr.Se di a eshte e vertete.

4peace
07-03-10, 00:26
Kam degjuar te thojne qe edhe 9 muaj duhet pritur per te dale nje enderr.Se di a eshte e vertete.

Kesaj i thone: "Prit me muaj, e prit me vjet"
Nganjehere (si shpesh) "Prit magar..."

Po u dashka shume me prite, megjithese tu Kosova ka pritesa profesionalista, tere jeten e lume presin, presin, presin...

...njė gacė nė lullė.


Masandej, kjo Idila, nuk eshte fare e sigurte a mos kishte qene enderr e nates apo e dites...:smile:


***

LABI
07-03-10, 00:57
Sipas interpretimeve te Frojdit , endrrat shpjegojne apo shfaqin ate pjesen e papermbushur te personalitetit (motivit) te nje njeriu... te cilat viejn apo dalin/shfaqen si pasoje e censures nga nderdija ne siperfaqe(qe asocojne ne tabune dhe totemin)... POASHTU NJEJTE NGJANE DHE ME MITET, RELIGJIONIN (sipas interpretimit frojdian) --ESHTE NJE BOTE E DESHIRAVE (dhe motiveve) TE PAREALIZUARA ... DHE PAMUNDESISE SE PERMBUSHJES SE LIBIDOS (pershkak te cenzures dhe pamundesise se shprehjes se impulseve ne menyre direkte)!!!


DHE KETO CENZURA (kerkesa) SI TE TILLA NUK PUSHOJNE SE RESHTURI (me nje far menyre nuk flejne as ne kohen e endrrave)... DHE SI TE TILLA ATO SHKOJNE KANALIZOHEN DUKE U REDUKTUARA NE FORMEN E VET "si te lejuare" APO TE PACENZURUAR (per ambientin perreth qe kemi ) ...!

Sibora
07-03-10, 07:13
Kesaj i thone: "Prit me muaj, e prit me vjet"
Nganjehere (si shpesh) "Prit magar..."

Po u dashka shume me prite, megjithese tu Kosova ka pritesa profesionalista, tere jeten e lume presin, presin, presin...

...njė gacė nė lullė.


Masandej, kjo Idila, nuk eshte fare e sigurte a mos kishte qene enderr e nates apo e dites...:smile:


***
Shpjegova do fjale grash de:tongue:

Sibora
07-03-10, 07:15
Sipas interpretimeve te Frojdit , endrrat shpjegojne apo shfaqin ate pjesen e papermbushur te personalitetit (motivit) te nje njeriu... te cilat viejn apo dalin/shfaqen si pasoje e censures nga nderdija ne siperfaqe(qe asocojne ne tabune dhe totemin)... POASHTU NJEJTE NGJANE DHE ME MITET, RELIGJIONIN (sipas interpretimit frojdian) --ESHTE NJE BOTE E DESHIRAVE (dhe motiveve) TE PAREALIZUARA ... DHE PAMUNDESISE SE PERMBUSHJES SE LIBIDOS (pershkak te cenzures dhe pamundesise se shprehjes se impulseve ne menyre direkte)!!!


DHE KETO CENZURA (kerkesa) SI TE TILLA NUK PUSHOJNE SE RESHTURI (me nje far menyre nuk flejne as ne kohen e endrrave)... DHE SI TE TILLA ATO SHKOJNE KANALIZOHEN DUKE U REDUKTUARA NE FORMEN E VET "si te lejuare" APO TE PACENZURUAR (per ambientin perreth qe kemi ) ...!
Lere Frojdin anash LABi se mu cfare te shof,m'del.Biles per mu s'paku nuk vlen teoria e tij:redface:

LABI
08-03-10, 13:27
Lere Frojdin anash LABi se mu cfare te shof,m'del.Biles per mu s'paku nuk vlen teoria e tij:redface:

Ti cenke rast qe kerkon vemndje, ceshtje madhore, krucialeee , paske me zevendesu Nastradamusin ne eciklopedii he!! :biggrin:

Idila
08-03-10, 13:48
Masandej, kjo Idila, nuk eshte fare e sigurte a mos kishte qene enderr e nates apo e dites...:smile:


***
E natės ishte, po ku e din ti qė nuk e di?:smile: Kam dėgjuar se ėndrra qė shikon gjatė ditės ( nėse flen ditėn) fare nuk quhet... por thonė se ėndrra e mėngjesit ėshtė mė bindėse, dmth, sė shpejti del nė dritė.
Unė nuk u besoj ėndrrave, veē se nganjėherė mė trembin!
P.s. Sibora, ty tė del ngaqė e mban mendjen aty. Pasi zgjohesh harro se ē`ėndėrr tė ka bezdisur gjatė natės... kėshtu ajo largohet sė bashku me natėn e kaluar ;)

4peace
08-03-10, 14:28
E natės ishte, po ku e din ti qė nuk e di?:smile: Kam dėgjuar se ėndrra qė shikon gjatė ditės ( nėse flen ditėn) fare nuk quhet... por thonė se ėndrra e mėngjesit ėshtė mė bindėse, dmth, sė shpejti del nė dritė.
Unė nuk u besoj ėndrrave, veē se nganjėherė mė trembin!
P.s. Sibora, ty tė del ngaqė e mban mendjen aty. Pasi zgjohesh harro se ē`ėndėrr tė ka bezdisur gjatė natės... kėshtu ajo largohet sė bashku me natėn e kaluar ;)

Jo nuk e dinja por ashtu me shkoi mendja, duke kujtuar kete syrin e Argusit, i cili s'po mbyllet...mendova mos ka qene enderr e dites (me sy hapur):smile:

Me e thene te drejten edhe une vet e kam pasur nje liber me interpretim enderrash dhe, sa here zgjohesha, per cdo mengjes i "lexoja" enderrat e para...

Shkurt: Kur me kujtohet ajo kohe (s'ka qene aq e gjate...disa muajshe)dhe i analizoj te arriturat nga kjo kohe nuk del asgje pozitive, dobiprurese. Dhe mund ta quaj lirisht kohe e enderrave te dites dhe te nates. Thjesht: enderrimtar!


***

Sibora
16-03-10, 12:27
Para dy-tre netesh pashe enderr profesoreshen time sikur kishte ditelindjen dhe hante embelsirat qe kishte bere vete.
Mendova se asaj do ti ndodhe nje gje e hidhur:rolleyes: .Dhe ja sot me lajmeruan se ajo eshte semure dhe nuk vie ne shkolle.Ec e mos u beso enderrave pastaj:tongue:

Idila
16-03-10, 13:03
Jo nuk e dinja por ashtu me shkoi mendja, duke kujtuar kete syrin e Argusit, i cili s'po mbyllet...mendova mos ka qene enderr e dites (me sy hapur):smile:

Me e thene te drejten edhe une vet e kam pasur nje liber me interpretim enderrash dhe, sa here zgjohesha, per cdo mengjes i "lexoja" enderrat e para...

Shkurt: Kur me kujtohet ajo kohe (s'ka qene aq e gjate...disa muajshe)dhe i analizoj te arriturat nga kjo kohe nuk del asgje pozitive, dobiprurese. Dhe mund ta quaj lirisht kohe e enderrave te dites dhe te nates. Thjesht: enderrimtar!


***
Dmth, paske ėndėrruar edhe ditėn ti, me sy hapur. Sa ēudi!! :D

Unė e pash njė ėndėrr para dy ditėsh, motrat mė dhuronin lule...
me siguri do tė gėzohem sė shpejti.:smile:
Ėndrrat e mira mė nguliten nė mendje, tė kėqijat shpejt i harroj, sa interesant. :D :)

4peace
16-03-10, 13:32
Dmth, paske ėndėrruar edhe ditėn ti, me sy hapur. Sa ēudi!! :D

Unė e pash njė ėndėrr para dy ditėsh, motrat mė dhuronin lule...
me siguri do tė gėzohem sė shpejti.:smile:
Ėndrrat e mira mė nguliten nė mendje, tė kėqijat shpejt i harroj, sa interesant. :D :)

Jo, jo... naten kam enderruar, kurse diten prisja realizimin e tyre...:rolleyes:

Mund te kursesh shume kohe ne kete menyre...deri ne gjumin e ardhshem pret, pret, pret...

Nejse, tash, mos t'ia prishim qetesine Sibora-s deri sa t'i deshifroje edhe enderrat tjera...:wink:


***

thalia
17-08-10, 18:37
un kam pa ne enderr 2 gjamija edhe do njerrzi tu mar avdes

Antika
17-08-10, 19:12
un kam pa ne enderr 2 gjamija edhe do njerrzi tu mar avdes
..................................:D

sherri
17-08-10, 20:20
..................................:D
Mos ja le me PIKa,po kallxoj qe pska me shku n'xhenet

Suelaa
18-08-10, 09:05
Nuk shof andrra , shum rrall edhe ato qe i shof me dalin .

tipi engjellor
18-08-10, 14:08
Nuk shof andrra , shum rrall edhe ato qe i shof me dalin .
e qysh sheh endrra ti a me sy qel a me sy mshel.....une shoh valla po kajher do di mi tregu e kajher do sdi,edhe ti qikooo sheh po mi tregu nashta sdin ahhaha

Suelaa
19-08-10, 00:37
e qysh sheh endrra ti a me sy qel a me sy mshel.....une shoh valla po kajher do di mi tregu e kajher do sdi,edhe ti qikooo sheh po mi tregu nashta sdin ahhaha

Varet si te me zere momenti, po zakonisht me ate me syra te mbyllura zakonisht, jo une te mijat i mbaj mend. po kur te shikoj ndonje do ti tregoj.

Marco
19-08-10, 02:44
Nuk shof andrra , shum rrall edhe ato qe i shof me dalin .

hahah Shoh Andrra ???
Une gjithmone kom mendu se njeri ėsnderron naten, veq qi sheh nuk kom dite :wink:
Hej Suelaa a um ke pa ne anderr mu nime te di se a kemi me dal me pi kaffe a jo , tmujsh edhe njė anderr per mu edhe per Teuten me pa se um ka shti borgj, e mos trri me gajle te 1 chokollades hahahah :wink:

roadrunner
19-08-10, 08:29
Po thot Suela, as ANDERR s'ta ke pa :eek: :redface:


:tongue: :tongue: :tongue: :tongue: :tongue:


hahah Shoh Andrra ???
Une gjithmone kom mendu se njeri ėsnderron naten, veq qi sheh nuk kom dite :wink:
Hej Suelaa a um ke pa ne anderr mu nime te di se a kemi me dal me pi kaffe a jo , tmujsh edhe njė anderr per mu edhe per Teuten me pa se um ka shti borgj, e mos trri me gajle te 1 chokollades hahahah :wink:

Suelaa
19-08-10, 09:29
hahah Shoh Andrra ???
Une gjithmone kom mendu se njeri ėsnderron naten, veq qi sheh nuk kom dite :wink:
Hej Suelaa a um ke pa ne anderr mu nime te di se a kemi me dal me pi kaffe a jo , tmujsh edhe njė anderr per mu edhe per Teuten me pa se um ka shti borgj, e mos trri me gajle te 1 chokollades hahahah :wink:


Marco, po te kam pare ne enderr po jo me Teuten po vetem, kishe pa shitur makinen.:biggrin:

Suelaa
19-08-10, 09:32
Po thot Suela, as ANDERR s'ta ke pa :eek: :redface:


:tongue: :tongue: :tongue: :tongue: :tongue:



Oj Roadrunner, kujt me ja pa !!! ty aaa jo jo flm.

roadrunner
19-08-10, 09:34
ishalla kurr jo hahahahaha :D se kuptove qka shkruvaOj Roadrunner, kujt me ja pa !!! ty aaa jo jo flm.

Suelaa
19-08-10, 09:37
ishalla kurr jo hahahahaha :D se kuptove qka shkruva


JO, une ashtu e kuptova, vetem nese e ke pasur me ndonje kuptim tjeter, se di.:confused:

roadrunner
19-08-10, 09:45
Per marcon thash as ngat sjta ka bo me pa suela ne enderr (pasi the nuk shoh endrra) :P hahahaha....JO, une ashtu e kuptova, vetem nese e ke pasur me ndonje kuptim tjeter, se di.:confused:

Suelaa
19-08-10, 10:00
Per marcon thash as ngat sjta ka bo me pa suela ne enderr (pasi the nuk shoh endrra) :P hahahaha....

:biggrin: :biggrin: :biggrin: ... ok. mendova se ti zakonisht vetem per mbrapsht mendon.:tongue: . po e shikoj qe qenke semur sak.:biggrin:

roadrunner
19-08-10, 10:02
jo kesaj here prap mendove ti hahahahaha, ani me rend qeshtu e bojm hahahaha

po bre sdi diqka jam helmu poget prej ushqimit, po shtosat hala me punojn :P hahahahahah


oki te pershendes kalo bukur ti :D:biggrin: :biggrin: :biggrin: ... ok. mendova se ti zakonisht vetem per mbrapsht mendon.:tongue: . po e shokoj qe qenke semur sak.:biggrin:

Marco
19-08-10, 14:49
Po thot Suela, as ANDERR s'ta ke pa :eek: :redface:


:tongue: :tongue: :tongue: :tongue: :tongue:




hahahahah Bravo roadrunner fore e fort o kan a :wink:

Marco
19-08-10, 14:56
Marco, po te kam pare ne enderr po jo me Teuten po vetem, kishe pa shitur makinen.:biggrin:

Suelaa dot thot um ke ėnderru vetem pa teutenAAA dot thot takimi pa TeutenA a :redface: .. Met ni TeutaA tmyt, se ja kom borgj 1 chokollad, po veq edhe ajo mu ma ka njė Buk Kallamoqe :tongue:

Suelaa
19-08-10, 15:09
Suelaa dot thot um ke ėnderru vetem pa teutenAAA dot thot takimi pa TeutenA a :redface: .. Met ni TeutaA tmyt, se ja kom borgj 1 chokollad, po veq edhe ajo mu ma ka njė Buk Kallamoqe :tongue:

Hahaha.:biggrin: , Marco e ca me ba une se vetem ty te kam pare ne enderr une jo teuta, edhe te pashe tu shite makinen qe kishe aty. po nje cokollate ja ke borxh Teuta's aaa se mos i ke naj gja ma shum se per nej cokollat dhe buke misri rregullohet puna.:tongue: :tongue: :tongue:

roadrunner
19-08-10, 15:11
shtos me kos kunder helmimit hahahaha, me sabah u kon ajo pune, edhe mos ma nguc teuten se ish me ni vend tu u rrezit per momentin i kish dal djellit si mic sokoli topit ktyneher kur ish pas bo tok tuj pi :D hahahahahhahahahahah Bravo roadrunner fore e fort o kan a :wink:

Marco
19-08-10, 15:41
Hahaha.:biggrin: , Marco e ca me ba une se vetem ty te kam pare ne enderr une jo teuta, edhe te pashe tu shite makinen qe kishe aty. po nje cokollate ja ke borxh Teuta's aaa se mos i ke naj gja ma shum se per nej cokollat dhe buke misri rregullohet puna.:tongue: :tongue: :tongue:

Kjo po i bika qe une mu taku me ty pa Teuten, edhe kerrin qare spaskna pa e shit , kuuuu ku per Teuten edhe kerrin tem hahah

Jo be 1 chokollad ja kom borgj se a deshte en shpin me ta bajt a hahah:wink:

Marco
19-08-10, 15:58
shtos me kos kunder helmimit hahahaha, me sabah u kon ajo pune, edhe mos ma nguc teuten se ish me ni vend tu u rrezit per momentin i kish dal djellit si mic sokoli topit ktyneher kur ish pas bo tok tuj pi :D hahahahahha


hahah mire e ki se kom pa qe i kish dal Diellit perpara Teuta si Mic SOkoli kur u pi, veq ni sen di me ta than, Pin dite e nate, veq qasi Budallakina mos bo sa per me dal bisht qiftelis hahaha

Mire oshte me nxe djelli, mire oshte me ra shi kur ka nevojne, po qate dit qe vdes, ska nevoj as me nxe djelli mu e as me ra shi, wahahaha :tongue: :wink:

teutaA
19-08-10, 16:01
suela a ti po shef qiso enderrash qe bahen realitet aaa ec qik shko flej e kqyrem enderr dikun me naj djal hot perndryshe me mir mos u qo hiq:wink:

o marco a skoka shkru me hanger qat qekullat un aa phaa qfar nafake edhe ti:tongue:

Virti
19-08-10, 16:07
pata qef me e pa nje anderr, por s'e pashe. :biggrin:

Suelaa
19-08-10, 16:14
suela a ti po shef qiso enderrash qe bahen realitet aaa ec qik shko flej e kqyrem enderr dikun me naj djal hot perndryshe me mir mos u qo hiq:wink:

o marco a skoka shkru me hanger qat qekullat un aa phaa qfar nafake edhe ti:tongue:

Ti doke mem lane ne gjum dite e nate me duket, po mos rrin ne shpres te endrrave po leviz dhe e gjen nje hot boy:eek: ..:tongue:

teutaA
19-08-10, 16:18
Ti doke mem lane ne gjum dite e nate me duket, po mos rrin ne shpres te endrrave po leviz dhe e gjen nje hot boy:eek: ..:tongue:

ooo po e lypi moj po po me duket ne vend te gabuar qy kqyr ti ne enderr nashta e shef ku eshte e te shkoj ne vendin e duhur hahahahah

pasha zotin qikjo tem nuk eshte per chit chat se nje her mi paten fshi shkrimet qushtu veq hajt ju pash juve e shkrujta edhe un hahahah ishalla ma bon hallall moderatori i ksaj ane:smile:

Antika
19-08-10, 16:57
Kam pa dicka si pshtjellt ,si diqysh pshtjellim ,si as ftoft as nxet as ashtu as kshtu,po s'po di cka thojne
teuta hajde ēik kallxo :D

lovely
19-08-10, 17:14
pata qef me e pa nje anderr, por s'e pashe. :biggrin:


qka thojne? :biggrin: edhe qysh me porosit ni anerr bre? :biggrin: :cool:

roadrunner
19-08-10, 17:17
Po qe de,. tani hajt e interpreto andrren me bisht qiftelie haahahahhahahahahahahhahahahhhhhaha....ishalla as te bishti i qiftelis nuk vjen se jet pa qokollad tani hahahahhahah mire e ki se kom pa qe i kish dal Diellit perpara Teuta si Mic SOkoli kur u pi, veq ni sen di me ta than, Pin dite e nate, veq qasi Budallakina mos bo sa per me dal bisht qiftelis hahaha

Mire oshte me nxe djelli, mire oshte me ra shi kur ka nevojne, po qate dit qe vdes, ska nevoj as me nxe djelli mu e as me ra shi, wahahaha :tongue: :wink:

Virti
19-08-10, 17:33
qka thojne? :biggrin: edhe qysh me porosit ni anerr bre? :biggrin: :cool:
s'di, por nese munesh, porostima edhe mu nja. :cool:

tipi engjellor
19-08-10, 17:34
Varet si te me zere momenti, po zakonisht me ate me syra te mbyllura zakonisht, jo une te mijat i mbaj mend. po kur te shikoj ndonje do ti tregoj.
qiko u bane dy dite sme tregove per endrrat hahahah me siguri me ke pa ne enderr a mos tu kum shtihu najkun hahahah se normal diqysh me ke pa se tipat engjellor i sheh normal ftyren sjau u sheh po e enderron hahahah

teutaA
19-08-10, 18:19
Kam pa dicka si pshtjellt ,si diqysh pshtjellim ,si as ftoft as nxet as ashtu as kshtu,po s'po di cka thojne
teuta hajde ēik kallxo :D

oo kishe me ke pa mue erdha me qef ahhahaha se jojo sdi me i lexu enderrat :wink:

lovely
19-08-10, 21:33
s'di, por nese munesh, porostima edhe mu nja. :cool:


fol qfare po e don se e nisa porosine :biggrin:

shfletuesi_
19-08-10, 21:36
Qe disa nete rend po e shoh ni anderr sikur po me theret nje za nga Kompjuteri a thu qka thojn !?


Ama zanin spo mundem me dallu mire i ciles femer te forumit eshte... her i trash her i holl her i mesem her ashtu her keshtu hahaha

teutaA
19-08-10, 21:41
Qe disa nete rend po e shoh ni anderr sikur po me theret nje za nga Kompjuteri a thu qka thojn !?


Ama zanin spo mundem me dallu mire i ciles femer te forumit eshte... her i trash her i holl her i mesem her ashtu her keshtu hahaha

pa prit te lshoj mic. mos tu kam diftu un:eek:

lovely
19-08-10, 21:44
Qe disa nete rend po e shoh ni anderr sikur po me theret nje za nga Kompjuteri a thu qka thojn !?


Ama zanin spo mundem me dallu mire i ciles femer te forumit eshte... her i trash her i holl her i mesem her ashtu her keshtu hahaha


mos e ke ni hoxhen n minare tuj knu o qfletus? hahahahahahahahaha

shfletuesi_
19-08-10, 21:45
mos e ke ni hoxhen n minare tuj knu o qfletus? hahahahahahahahaha


Jo bre se e ngjo zanin e hogjes ai e perserit hahahahahahah e aty se perseritke hahahaha

teutaA
19-08-10, 21:47
mos e ke ni hoxhen n minare tuj knu o qfletus? hahahahahahahahaha
shfletue mos na bo merak qushtu edhe ti :smile:

elvio
19-08-10, 22:16
grimca te vogla intuitash te dites me momentet e tyre shkeputen ne mynyre te pakontrolluar instiktivisht,edhe japin shenja e paralajmerime ne mynyren e tyre,teksa truri eshte ne nje lloj hipnotizmi.
krahasimi i perkryer.

salla e madhe me njerez teksa flasin me ze te larte,edhe nje ze vjen ne mynyre psheretuese e te thote dicka.

teutaA
20-08-10, 01:21
kan fjet evropa kur don zoti me shef enderr dikush e tremet hahahahhaa:smile:

tipi engjellor
20-08-10, 10:59
kan fjet evropa kur don zoti me shef enderr dikush e tremet hahahahhaa:smile:
ishalla nuk je asi qe mu frigu dikush edhe ne enderr me te pa

Marco
20-08-10, 11:51
Po qe de,. tani hajt e interpreto andrren me bisht qiftelie haahahahhahahahahahahhahahahhhhhaha....ishalla as te bishti i qiftelis nuk vjen se jet pa qokollad tani hahahah

Mos ta nin se bisht qiftelis stum ke pa, , mamire me pagu vendlindja pisket se sa mem knu neper Oda te ndryshme per "Trimni"
Ma pat bo njiher njoni pse je adhurus i Rugoves, I pata than se po thot Durim , se nese edhe ai thot perpara Mic Sokola, duhet edhe ati shpinen me ja kthy hahah

Marco
20-08-10, 11:58
kan fjet evropa kur don zoti me shef enderr dikush e tremet hahahahhaa:smile:

EVropa Ka flejt edhe tka enderru ngo ketu dy pika
Tkom enderru pram edhe thojsha Posht posht Teut posht, veq kur ma ke nxerrr gjumin, thash qka u bo Teut , tha jo jo sjam Teuta po jam Suelaa hahaha
Thashh kuuuuu kesh ka shkoj posht se ja kom borgj ni chokollad edhe kogja u gezo, ooooooo veq kur ka bo Alarmi Diiit Diiiit Diiiit thash tyyyyyy enderren e n..... as Teuta e as Suelaa hhahha:tongue:

Suelaa
20-08-10, 12:03
TEUTA Tkom enderru pram edhe thojsha Posht posht Teut posht, veq kur ma ke nxerrr gjumin, thash qka u bo Teut , tha jo jo sjam Teuta po jam Suelaa hahaha
Thashh kuuuuu kesh ka shkoj posht se ja kom borgj ni chokollad edhe kogja u gezo, ooooooo veq kur ka bo Alarmi Diiit Diiiit Diiiit thash tyyyyyy enderren e n..... as Teuta e as Suelaa hhahha:tongue:

O marco a me dy per nje her po i shikon andrrat aaaa. hahahahhaa. lum si ty. cka posht more eee!:rolleyes:

Marco
20-08-10, 12:08
O marco a me dy per nje her po i shikon andrrat aaaa. hahahahhaa. lum si ty. cka posht more eee!:rolleyes:


ahahah u Gezova kur tpash ty, e jo Teuten per shkak qasaj chokollade, po kur ka bo Alarami Diiit Diiit Diiiit, e lypsha edhe Teuten me chokollad po cfart hehehe
Si kalove dje ti, a flejte a enderrove najsen, hu tregom vesh nuk nin kerkush...?

Suelaa
20-08-10, 12:11
ahahah u Gezova kur tpash ty, e jo Teuten per shkak qasaj chokollade, po kur ka bo Alarami Diiit Diiit Diiiit, e lypsha edhe Teuten me chokollad po cfart hehehe
Si kalove dje ti, a flejte a enderrove najsen, hu tregom vesh nuk nin kerkush...?

Per nje cokollate aaa. :smile: ja se te sjell une nje qese me to,:tongue: . mire flm. shum mire ja kalova.
Jo mbrem nuk kam enderruar fare as kend. tull gjum.hahahahahaha.Po ti mire!

Marco
20-08-10, 12:16
Per nje cokollate aaa. :smile: ja se te sjell une nje qese me to,:tongue: . mire flm. shum mire ja kalova.
Jo mbrem nuk kam enderruar fare as kend. tull gjum.hahahahahaha.Po ti mire!

Suelaa na veriu i Shqiperis se Madhe jemi pak ma Politikana se Jugu , besa edhe ma dallavergji keshtu qe soshte puna e chokollades, po met nxan teuta me naj Shitore, kurr nuk te leshon pa hanger edhe dark kta e ka cek edhe vet, keshtu qe po i lutna Zotit as mos me enderru en gjum se um fik me ka krejt hahahaha


TEUTAAAA kuje qe spot shoh, me pas numer te saj e kisha thirr po skom..

emine
21-05-11, 18:53
Qe disa nete rend po e shoh ni anderr sikur po me theret nje za nga Kompjuteri a thu qka thojn !?


Ama zanin spo mundem me dallu mire i ciles femer te forumit eshte... her i trash her i holl her i mesem her ashtu her keshtu hahaha
za mashklli koka:P

e_martumja
31-05-11, 23:08
Pra mbasi si kuptoj fare endrret po pyes ktu tybe Muresha me tregoj qe egziston kjo tema se kisha pa kurre ahahhaha tu i pas syte veq ka pacencure :biggrin:

Burri im e ka pa ne enderr nenen e vet qe vdiq para dy muj. Si duket ishim ne pushime verore si ēdo her por ksaj her ajo ja kish gjujt apo ja ka dhone 50 euro burrit dhe dy tjera ka 5 euro ky kish refuzu por ajo insistoj dhe kish dasht burri me ja kthy bilem ato dy ka 5 euro i kish thon bleje ato pra mbushje per telefonin e saj qe lon amanet me ja dhone qikes te djalit te vjet duke 10 vjeqare eshte. ēfar dmth'je ka kjo enderr ?

emine
01-06-11, 09:05
Pra mbasi si kuptoj fare endrret po pyes ktu tybe Muresha me tregoj qe egziston kjo tema se kisha pa kurre ahahhaha tu i pas syte veq ka pacencure :biggrin:

Burri im e ka pa ne enderr nenen e vet qe vdiq para dy muj. Si duket ishim ne pushime verore si ēdo her por ksaj her ajo ja kish gjujt apo ja ka dhone 50 euro burrit dhe dy tjera ka 5 euro ky kish refuzu por ajo insistoj dhe kish dasht burri me ja kthy bilem ato dy ka 5 euro i kish thon bleje ato pra mbushje per telefonin e saj qe lon amanet me ja dhone qikes te djalit te vjet duke 10 vjeqare eshte. ēfar dmth'je ka kjo enderr ?
te komunikojsh nepermes endrrres,me nje te vdekur eshte mese normale,dhe me se shumti ndodhe me njerzit qe kemi pasun afersi,per mashkullin nenea ka pozicone te rendesishem te jeten e tij qofte negativ apo pozitiv,vete shfaqaj etelefonit tregone se burri yte pa vedijen e tij kerkone kontakt apo deshirone te kontaktoje me nene e vdekur(kjo e pamundshme) po ndodhe shume here qe ka gjana te cillat nuk jan nda pergjithmone me njeriun qe ik nga kjo bote,do ishte mire qe rasti par qe ti jipet te behej vizit varrit Nenes dhe perfundimisht ti thuhet lamtumir,te vjetrit jo pa arsye kan kerku(hallalle) falje para vdekjes ,te vdekurit shume here ne endrrat tona shfaqin sinjale te diqkaje qe do ndodhe,po jo gjithmone nje i vdekur lajmrone fatkesi ,sinjalet endrrres jan sheja te nje ikje pa lamtumir,ne ikje te papergaditur ,nje shok apo befasi te cillen duhet kohe ta akceptoje i gjalli apo ta pranoi qe njeriu i vdekur seshte jeten tone,

rastesishT
01-06-11, 09:28
Kam pa nje anderr me nje krokodil ishim duke kalu uren edhe me disa shoqe nje krokodil ju flug njanes prej femrave dojke me hanger edhe une aq trim ngajta mas krokodilit e mu kthy krokodili mu dojke mem hanger e tani une ik e ik e u zateta me 1 tarrnakop e te kapi shpejt tarranakopin te mbys krokodilin qka dmth kjo anderr e trishtushme .........

LaDy_Diaspora
08-10-11, 00:55
Hmm, shumė interesante kjo temė.
Edhe unė shoh ėndėrra, por vėrtetė shumė shumė rrallė.

Tė fundit e pashė mbrėmė.
Pashė njė njeri tė afėrt, kėmishėn e bardhė e kishte plotė gjak dhe fliste sikur po t'ishte i alkoholizuar, sa qė fliste shumė gjėra pa kuptim. Unė aq e merzitur, sepse ishte dita e diplomimit tim dhe ai ishte i ftuar, fillova tė qajė...edhe aty mbaroj ėndėrra.

Sipas asaj qė di unė pėr shpjegimin e kėsaj ėndėrre, ėshtė kėshtu:
Gjaku simbolizon jetėn dhe nė shumė raste ėshtė shenjė e mirė, mirėpo gjaku i terur dhe i kombinuar me gjendjen e alkoholizuar thotė qė njė person shumė i afėrt i imi ose m'ka zhgėnjy ose do m'zhgėnjeje dhe alkoholi dmth. qė dikush do pėsojė njė sėmundje tė rėndė. Nuk di sa mund t'jetė e vėrtetė.
Lotėt thonė qė janė shenjė e lumturisė dhe e gėzimit.

Ta shofim se ē'po ndodhė dhe sa janė tė sakta kėto shpjegime dhe parashikime tė ėndėrrave...

Hajra
08-10-11, 06:49
Hmm, shumė interesante kjo temė.
Edhe unė shoh ėndėrra, por vėrtetė shumė shumė rrallė.

Tė fundit e pashė mbrėmė.
Pashė njė njeri tė afėrt, kėmishėn e bardhė e kishte plotė gjak dhe fliste sikur po t'ishte i alkoholizuar, sa qė fliste shumė gjėra pa kuptim. Unė aq e merzitur, sepse ishte dita e diplomimit tim dhe ai ishte i ftuar, fillova tė qajė...edhe aty mbaroj ėndėrra.

Sipas asaj qė di unė pėr shpjegimin e kėsaj ėndėrre, ėshtė kėshtu:
Gjaku simbolizon jetėn dhe nė shumė raste ėshtė shenjė e mirė, mirėpo gjaku i terur dhe i kombinuar me gjendjen e alkoholizuar thotė qė njė person shumė i afėrt i imi ose m'ka zhgėnjy ose do m'zhgėnjeje dhe alkoholi dmth. qė dikush do pėsojė njė sėmundje tė rėndė. Nuk di sa mund t'jetė e vėrtetė.
Lotėt thonė qė janė shenjė e lumturisė dhe e gėzimit.

Ta shofim se ē'po ndodhė dhe sa janė tė sakta kėto shpjegime dhe parashikime tė ėndėrrave...

Lady enderr interesante por mos u bene merak sepse me duket qe thone nese shef gjak enderr ateher prishet enderra, nuk vlen ajo. Ajo nuk paska qen enderr po spot muzikor http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

AlbaSoft
28-11-11, 10:34
Preokupim i dites t`kushtuarit rendesi ndonje momenti mbrenda dites te vije ne ender.

macjaa
06-02-12, 16:16
te lutem a keni mundesi me me shpjeguar tri endrra.. koheve te fundit jam duke pare endrra me mesazhe te shkurtera.. dhe po ta fokusojne mendjen tere kohen tek keto endrra.. njera eshte pash dy motrat e mia ne enderr dhe njera po i thot tjetres " edhe 3 dite" asgje ma shume dhe vetem me ka dal gjumi.. kurse tjetra e pashe burrin tim dhe me tha " e theva nje ve".. dhe prap njejt me doli gjumi.. jam bere marak sepse asnjihere sme ka ndodhe te shoh endrra me mesazhe te shkurtera.. kurse e fundit kunata ime me kish pa qe mu kishin ba gjashte gishta ne njeren dore.. te lutem me jep nje shpjegim te vogel .. nese ki mundesi

Kalimero
06-02-12, 16:25
te lutem a keni mundesi me me shpjeguar tri endrra.. koheve te fundit jam duke pare endrra me mesazhe te shkurtera.. dhe po ta fokusojne mendjen tere kohen tek keto endrra.. njera eshte pash dy motrat e mia ne enderr dhe njera po i thot tjetres " edhe 3 dite" asgje ma shume dhe vetem me ka dal gjumi.. kurse tjetra e pashe burrin tim dhe me tha " e theva nje ve".. dhe prap njejt me doli gjumi.. jam bere marak sepse asnjihere sme ka ndodhe te shoh endrra me mesazhe te shkurtera.. kurse e fundit kunata ime me kish pa qe mu kishin ba gjashte gishta ne njeren dore.. te lutem me jep nje shpjegim te vogel .. nese ki mundesi

dijuze,
mus u bon marak be hiq tibe, kur bish me flejten mus e le b**en shplut :biggrin: se she ondra me misazhe t'shkurta

ere3 dite- ka me tu rializu qajo ondrra qi ju ka rializu ni dijuzit qituqene,ishdha viq onderr osht :biggrin:

buri -shiqir qi si ka thi dy voe ,mir osht mus u bon marak

gjashte gishta un ni dor -domethon,qi pu ki qef me shti shum sene un grusht, dimek un dor, e misazho oshte: mos lip shum se nuk ti zen doradijuze,mus u bo marak se kurgjo s'osht


jena te hapun qituqene, biri ere ondrrat ere qa t'kish u t'nimoj.Hade tash purqafum gutu gutu :biggrin:

Zero Cool
06-02-12, 21:10
Kur dikush prej jush sheh ėndėrr tė keqe, tė pėshtyjė nė tė majtė tri herė dhe tė kėrkojė mbrojtjen e All-llahut(Eudhu Bi-lahi Mine-shejtani rraxhim) nga shejtani tri herė e tė kthehet nga ana nė tė cilėn ishte shtrirė.

lovely
06-02-12, 21:15
dijuze,
mus u bon marak be hiq tibe, kur bish me flejten mus e le b**en shplut :biggrin: se she ondra me misazhe t'shkurta

ere3 dite- ka me tu rializu qajo ondrra qi ju ka rializu ni dijuzit qituqene,ishdha viq onderr osht :biggrin:

buri -shiqir qi si ka thi dy voe ,mir osht mus u bon marak

gjashte gishta un ni dor -domethon,qi pu ki qef me shti shum sene un grusht, dimek un dor, e misazho oshte: mos lip shum se nuk ti zen doradijuze,mus u bo marak se kurgjo s'osht


jena te hapun qituqene, biri ere ondrrat ere qa t'kish u t'nimoj.Hade tash purqafum gutu gutu :biggrin:


Dijuz, pse s ke kallxu qe je qisi perkthysi? A ma perkthen edhe mue ni gjyse anrre?:biggrin:

macjaa
06-02-12, 21:22
dijuze,
mus u bon marak be hiq tibe, kur bish me flejten mus e le b**en shplut :biggrin: se she ondra me misazhe t'shkurta

ere3 dite- ka me tu rializu qajo ondrra qi ju ka rializu ni dijuzit qituqene,ishdha viq onderr osht :biggrin:

buri -shiqir qi si ka thi dy voe ,mir osht mus u bon marak

gjashte gishta un ni dor -domethon,qi pu ki qef me shti shum sene un grusht, dimek un dor, e misazho oshte: mos lip shum se nuk ti zen doradijuze,mus u bo marak se kurgjo s'osht


jena te hapun qituqene, biri ere ondrrat ere qa t'kish u t'nimoj.Hade tash purqafum gutu gutu :biggrin:

si do qe te jete faleminderit.. per shpjegimin.. kalojani mire

Diana007
22-02-12, 15:45
Mram vetullat mi preu dikush me gersher kurr skam pa nje enderr te till bash kisha pas qef me dit qa do me then :rolleyes:

Daglasi
22-02-12, 16:42
kur jan jo te mira,e te kujtohen,ateher thuj ik nga une,se sjam jarani yt ,qe jan te mira ,yesssssssss:wink:

Afrimi_17
21-03-12, 02:33
"Njeriu eshte permbledhje e asaj per te cilen mendon ter diten"!
(Earl Nihtingale)

Meribajee
13-02-13, 10:41
Pėrshėndetje! Do tė doja tė dija kuptimin e kėsaj ėndėrre.Nė ėndėrr pashė sikur njė person i njohur imi ėshtė shtatėzanė, ajo mė thotė po nė ėndėrr se ėshtė nė muajin e katėrt, unė afrohem tė dėgjoj bebin dhe mė thotė edhe 2 javė (apo 4 nuk e mbaj mend). Ju lutem nėse dini ta interpretoni mė thoni... flm

Kalimero
13-02-13, 11:15
Pėrshėndetje! Do tė doja tė dija kuptimin e kėsaj ėndėrre.Nė ėndėrr pashė sikur njė person i njohur imi ėshtė shtatėzanė, ajo mė thotė po nė ėndėrr se ėshtė nė muajin e katėrt, unė afrohem tė dėgjoj bebin dhe mė thotė edhe 2 javė (apo 4 nuk e mbaj mend). Ju lutem nėse dini ta interpretoni mė thoni... flm

ngom qishti, a je e sugurt qi kur ke flejten se ke pasen b*thn shplut :biggrin: ose ku flejtun dathun ,,,,nese po, haroje se ondra s'vlen

nese jo, qe t'karzan kalimera ti, qajo shoqja jot tek paska ni gajle t' malle, ere dy jav kini me maren vesh ere ju qert,

andra n'lesh e mira pi nesh :biggrin:

Kalimero
13-02-13, 11:16
purnime qishti karzam dikush qa osht me pa onder, me gjeg i kmish tu hikurosen , se tibe jom bo marak qishti qa thojn:rolleyes:

natyra
14-02-13, 02:17
purnime qishti karzam dikush qa osht me pa onder, me gjeg i kmish tu hikurosen , se tibe jom bo marak qishti qa thojn:rolleyes:
po boll mire po dishe per endrren kalimero,thuaje dhe per veti:tongue:pasiqe antares se parafundit shum mire i paske than sipas gjasave qe dhe une kisha than te njejtin mendim per te.

mcs, po marr mundin dhe une per te then diqka dhe rreth endrres tende, (pasi paske kerkua shtes ndihme,(disi qashtu)

E qe paske me pas ni flam kaluesee...

mbase,uroi te te kalon dhe ajo flam,se ska kush mu marr me qpota pastaj:biggrin:

respekt:)

halla e madhe
14-02-13, 15:31
purnime qishti karzam dikush qa osht me pa onder, me gjeg i kmish tu hikurosen , se tibe jom bo marak qishti qa thojn:rolleyes:

..ruaju se po t'i rjepkan pendlat e ty drejt n'shporet:biggrin:

LOJETARI
02-12-15, 11:07
Dy femna me nje hije te perbashket ma matshin pulsin ne doren e majt ,kurse ne monitor transmetohej burgosja e Albin Kurtit ,a pulsi stabil ?!!

e-uritura
12-12-15, 17:23
Dy femna me nje hije te perbashket ma matshin pulsin ne doren e majt ,kurse ne monitor transmetohej burgosja e Albin Kurtit ,a pulsi stabil ?!!


T`paskan rrejt!

AlbaSoft
13-12-15, 02:05
Ku dhemb dhembi shkon gjuha ne t`shumten e rastev vin si preokupim i dites..

LOJETARI
13-12-15, 22:58
T`paskan rrejt!

Ketu po kerkohet shpjegimi i enderrave e jo vrasja e tyre .Te lutem pak ma tolerante ndaj pulsit tim !

e-uritura
14-12-15, 22:05
Ketu po kerkohet shpjegimi i enderrave e jo vrasja e tyre .Te lutem pak ma tolerante ndaj pulsit tim !


Ėndrra pa pikė shije edhe ti xemėl. Ato duhet me i vra!

LOJETARI
14-12-15, 23:18
Ėndrra pa pikė shije edhe ti xemėl. Ato duhet me i vra!

Xemėl , e kam pa edhe njė tjetėr , por pö pres ta postoj pas mesnatės .