PDA

View Full Version : Gjermania hedh poshtė kėrkesėn e njė grupi serbėsh pėr kompensim ndaj sulmit tė NATO-


Kalt
03-11-06, 20:08
Nė Gjermani gjykata mė e lartė federale e apelit vendosi qė viktimat e njė sulmi ajror tė Natos nė vitin 1999 kundėr njė fshati serb nuk mund tė kėrkojnė kompensime nga Gjermania. Gjykata Federale e Drejtėsisė nė Karlsruhe hodhi sot poshtė kėrkesat pėr kompensim tė 35 tė mbijetuarve dhe familjeve tė viktimave.
Familjarėt kėrkonin kompensime prej mė shumė se 600 mijė dollarėsh nga qeveria gjermane pėr sulmin ajror mbi njė urė hekurudhore nė Varvarin, qė i kushtoi jetėn 10 civilėve dhe plagosi 17 tė tjerė. Avionėt e Natos bombarduan urėn gjatė ceremonive me rastin e njė feste ortodokse. Avionėt gjermanė nuk morėn pjesė tė drejtpėrdrejtė nė kėtė sulm ajror, por aktpadia argumentonte se trupat gjermane nė radhėt e Natos ndihmuan nė pėrzgjedhjen e objektivave.
Gjykata doli nė pėrfundimin se, nė bazė tė ligjit ndėrkombėtar, vetėm shtetet, dhe jo individėd, mund tė kėrkojnė kompensime nga njė shtet. Ajo tha gjithashtu se kompensim-kėrkuesit nuk kishin tė drejtė tė ngrinin pretendime ndaj Gjermanisė, sepse sulmi nuk ishte i ushtrisė gjermane.

Zeri i Amerikes

Drinni
03-11-06, 22:18
Si duket serbet nė emer tė demokracis edhe kėsaj radhe u munduan t'ia hedhin civilizimit, duke harrur pak vite mė parė barbarizmat e bėr, nisur nga masakrat nė Kroaci, Bosnjė, dhe sė fundit nė Kosovė!
Njėherit kan harruar dėmbimet e Gjemanėve nga Prusia lindore (Ost Preußen) me kryeqytet Königsbergin nga vėllau i tyre i madhė Rus. Ku ēka nuk mundėn ti mbysin i dėbuan, pėr ta kolonizuar mė vonė me popuj rus nga e tėrė rusia.

Kadal beg se ka hendek Mihria ka pas than !