PDA

View Full Version : Doemosdoshmėnia e ēfuqizimit tė ligjit tė “Drejtshkrimit”!


Doni88
05-11-06, 03:53
Doemosdoshmėnia e ēfuqizimit tė ligjit tė “Drejtshkrimit”!
Nga Paul Tedeschini, Itali
Jun 15, 2006, 10:40

Kam lexue intervisten e Kryetarit tė Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės, Rexhep Ismajli, dhanė nė Tiranė gazetės SHEKULLI, me datėn 25.05.2006, nė lidhje me hapat e parė qė ka ndėrmarrė Kėshilli Ndėrakademik pėr Gjuhėn Shqipe rreth rishikimit tė Kongresit tė Drejtshkrimit tė vitit 1972 nė Tiranė, tue u mbledh alternativisht nė Tiranė e nė Prishtinė. Nė pamjen e parė ky hap duket pozitiv. POR!Para sė gjithash a asht e drejtė, qė prep sot tė jetė nė fuqi ligji i Republikės ish Socialiste tė Shqipėrisė i vitit 1972 mbi “Drejtshkrimin”, i mbėshtetun nė kėte Kongres famkeq, me tė cilin u pėrjashtue populli gegė dhe iu imponue atij si gjuhė zyrtare - tosknishtja?

Tė gjitha muret, qė ndajshin popujt europian patėn rą, pėrveē murit qė mban prep sot tė ndamė popullin e Gegnisė perendimore (Shqipni e veriut) me popullin e Gegnisė lindore (Kosovė).Gegnia Perendimore: Duhet thanė troē se gjatė komunizmit, Gegnia Perendimore u pėrjashtue nė Shqipni nga pjesėmarrja nė tė gjitha forumet qėndrore drejtuese tė Pushtetit Ekzekutiv, tė Instituteve kėrkimore-shkencore si dhe tė Akademisė sė Shkencave tė Shqipnisė, sepse Pushtetin e kishin krejtėsisht nė duer komunistėt shqiptarė-jugorė. Ata e kanė pėrdor Pushtetin gjithmonė nė favor tė shqiptarve tė jugut dhe nė dam tė shqiptarve tė veriut.

Ndokush prej tyne pėrsėrit prep edhe sot ate formulen hipokrite tė neveritshme:

“Kjo ėshtė pėrēarje krahinore!!!”.

Jo! Dihet publikisht se pėrēarja diskriminuese krahinore e popullsisė nė Shqipni nė ate kohe, ka kenė De facto nė tė gjitha fushat, dhe me ligjin e vitit 1972 mbi Drejteshkrimin asht kenė ba De jure nė fushėn e gjuhsisė, tue neglizhue komplet zanin e intelektualve veriorė, tue i ndalue me ligje popullsise sė Shqipnisė sė veriut tė shkruejnė shqip si pat shkrue gjithmonė, qysh qinda vjet pėrpara nė dokumentat ma tė vjetra tė gjuhės shqipe dhe me pretekste tė ndryshme tue i ndalue popullsisė veriore veprat letrare tė figurave tė saj tė shqueme.Gegnia Lindore: Mjerisht, kėte fat tė keq e psuen nė ate kohe edhe popullsia veriore pėrtej murit, kosovarėt. E shtypėn popullin kosovar, e masakruen, e diskriminuen deri nė rrezik shuemje kombi komunistėt serbė, homologėt e komunistėve tė Shqipnisė jugore. Pėr shkak tė vėshtirsive pėr shkollimin shqip tė fėmijve tė vet dhe para rrezikut tė madh tė sllavizimit tė tyne, kosovarėt zgjodhėn tė keqen ma tė vogėl dhe kėshtu u detyruen tė pranojshin kushtin e qeverisė sė atėhershme komuniste shqiptaro-jugore, tė imponimit tė dialektit shqip-jugor.Sot mbas 15 vjet rrėzimi tė diktaturave komuniste, si dhe mbas ēfuqizimit tė shumicės sė ligjeve tė ish diktaturės nė Shqipni, edhe ligji diskriminues antikonstitucional i vitit 1972 mbi tė ashtuquejtunin “Drejtshkrim” duhet ēfuqizue. Pa ēfuqizimin e kėtij ligji nuk rivendoset e drejta ligjore e tė gjithė shqiptarve pėr lirinė e gjuhės. Pa rivendosjen e tė drejtės ligjore tė gjithė shqiptarve pėr lirine e gjuhės, ēdo marrėveshtje Ndėrakademike midis Tiranės “superiore”, arrogante, imponuese, ende komunisto-jugore dhe Prishtinės “inferiore” - ka pėr tė kenė jetėshkurt si e para.Nuk kuptohet se pse kosovarėt, qė po shkėputen me guxim nga Serbia dhe po krijojnė nji shtet tė tyne tė pamvarun edhe nga vetė Shqipnia, sot nuk po mund tė shkėputen haptas nga ligji i vitit 1972 i ish diktaturės sė Shqipnisė dikurshme Socialiste, qė ka zbatim vetėm nė territorin e Shqipnisė! A nuk munden tė nxjerrin nji ligj tė tyne kosovar tė Drejtshkrimit, tė zbatueshem nė territorin e Kosovės, njashtu si e flasin ata vet gjuhėn shqipe, pa pasė nevojė tė marrin mėsime gjuhe nga “mė tė menēurit”, por ulen ne tavolinė me akademikėt e Tiranes sikur tė ishin nxanėsit e tyne dhe a thue se shqip flitet vetėm nė Tiranė?Vetėm atėherė akademikėt e Prishtinės mund diskutojnė nė pozita tė barabarta me akademikėt e Tiranės, sido qė tė paraqiten kėto, me ose pa ligjin e ’72-shit. Por, nė qoftė se nė delegacionin kosovar do tė ketė prep disa elementė kolaboracionistė tė komunistve serbė apo shqiptarė, atehere takimet pėr rishikimin e Drejtshkrimit nuk do tė nxjerrin nė dritė asgja. Sidoqoftė Gegnishten nuk do tė ketė ma forcė ta ndalojė, sepse ajo mbahet gjallė nga vetė populli…Tue pa sot se nji i ri nė Shqipni po mėson dy-tri gjuhė tė hueja, le tė mesojė ai nji gjuhė tė huej ma pak dhe tė mėsojė tė dy dialektet tona shqiptare. Ekzistenca e dy dialekteve, asht nji pasuni e madhe, asht nji thesar, qė duhet ruejt dhe duhet zhvillue, pa i mohue vlerat e mėdha te seicilit dialekt. Kėto janė dy kambet nė tė cilat mbėshtetet gjuha e jonė. Atėhere pse ne e vrasim aq shumė menden pėr tė qėndrue vetėm mbi njenėn kambė ose t’ia fusim vedit tė dyja kambėt nė nji kėpucė?

Pse dona na vetė ta vorfnojme gjuhėn tonė?

Prandej mbas ēfuqizimit sa ma parė tė ligjit antikonstitucional tė vitit 1972, i cili si ēdo gja e imponueme e ngatėrroi dhe e vonoi edhe ma shumė zgjidhjen, le tė bajme hapin e dytė tė madh pėrpara tue mėsue na tė gjithė shqiptarėt pa dallim krahine, tė flasim dhe tė shkruejm si Gegnisht ashtu edhe Tosknisht. Jeta e vėrtetoi kėte ide: Pėrderisa une shkodrani sot dij tė flas dhe tė shkruej Gegnisht dhe Tosknisht, kjo provon se edhe nji shqiptar nga jugu, po tė mos refuzojė, mund tė flasė dhe tė shkruej si Tosknisht ashtu edhe Gegnisht. Ky unifikim horizontal i shqipes do te kontribuonte edhe ne unifikimin mbarėkombtar.


Vdekje atyne komunistave a...?! :redface:

Kodra
05-11-06, 13:34
**********
**********
**********


Si mund ta quajm kėtė njeri,i cili dėshiron rrėmujė dhe ėshtė mė se zė lart pėr gjuhėn shqipe ?

Ballina</B> E Update'ueme: Nov 2nd, 2006 - 12:47:18A thua vallė, " E Update'ueme " ėshtė fjalė shqipe ?
Ēka mendon ky njeri,kur kėrkon tė flitet shqip e vet kontribuon nė harrimin e gjuhės shqipe?

A mos ėshtė kjo gegėnishtja e juaj ?Kodra

Kontinenti
25-03-07, 06:20
Ne fakt une per vete, kete teme nuk e kuptoj qe nga titulli i saj qe ka.

Artisti
25-03-07, 11:16
Ne fakt une per vete, kete teme nuk e kuptoj qe nga titulli i saj qe ka.


Kontinenti, kėtu flitet pėr disa njerėz tė cilėt kanė aspiratat e tyre, pėr tė laramuar gjuhėn e bukur shqipe, pėr tė hjekur ligjin e gjuhės ( ē'fuqizim ), ligjin e drejtėshkrimit, pėr tė cilin ligj ti je aq i etur saqė nuk ta merr mendja sa ty vetė:biggrin: .


E kupton tash ? - Nėse jo, mund tė ta spjegojė edhe nė formė tjetėr !!!!.

Me pėrshėndetje nga


Artisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)

Kontinenti
25-03-07, 14:22
Hahahahaha....o Artisto, ku ka gjuhe ne bote sot qe nuk ka ligje drejtshkrimi?
Cfar je duke fol keshtu?

Artisti
25-03-07, 17:03
Hahahahaha....o Artisto, ku ka gjuhe ne bote sot qe nuk ka ligje drejtshkrimi?
Cfar je duke fol keshtu?


Unė jam duke ta spjeguar atė qė ti nuk po e kupton, e ke tė kjartė deri kėtu ?

Pastaj ti thua; - Ku ka gjuhė nė botė sot qė nuk ka ligje drejtshkrimi?

Unė ta spjegova nė shkrimin tim tė parė nė kėtė temė, por nuk e paske kuptuar, e kam ditur, pėr atė edhe nėnvizova se, nėse nuk e kupton, mund tė ta spjegojė nė formė tjetėr.

Tash lexoje edhe njėherė spjegimin tim drejtuar ty:

....pėr tė hjekur ligjin e gjuhės ( ē'fuqizim ), ligjin e drejtėshkrimit.....

Kjo do tė thotė se ēdo gjuhė ka ligjet e veta, e disa kėtu, si ti, po dėshirojnė t'i asgjėsojnė kėto ligje gjuhėsore dhe janė aq tė inatosur, qė nuk dėshirojnė tė gjejnė mėnyrat sesi shkruhet ē dhe ė.Pastaj qeshet sepse i bie ndėrmend se ka gabuar, por nga inati qė u paraqitė si njohės i mirė i ēėshtjeve gjuhėsore, fillon kinse po them diēka.

Ty nuk tė falet aspak, kur thua se tė merr kohė shkronja ē dhe ė, sepse ti je ai qė po kritikon tė tjerėt, po kėrkon treg pėr tė shitur mend.
Artisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)

Kontinenti
26-03-07, 05:28
Une e kuptoj shume mire qe ti nuk e ha shqipen.
100 here po ta them, qe nuk mundem sepse kam arsye qe nuk e shkruaj dot ashtu me germat ė dhe ē.
Arsyeja eshte informatike dhe jo gjuhesore.
A more vesht mer?
E do 101 here.
Ok...
Pra, arsyeja eshte indormatike dhe jo gjuhesore.
E do 102 here?
Ok.
Arsyeja eshte informatike dhe jo gjuhesore.
A mos e do 103 here.
Edhe derr te ishte do merte vesht.

Artisti
26-03-07, 18:17
Une e kuptoj shume mire qe ti nuk e ha shqipen.
100 here po ta them, qe nuk mundem sepse kam arsye qe nuk e shkruaj dot ashtu me germat ė dhe ē.
Arsyeja eshte informatike dhe jo gjuhesore.
A more vesht mer?
E do 101 here.
Ok...
Pra, arsyeja eshte indormatike dhe jo gjuhesore.
E do 102 here?
Ok.
Arsyeja eshte informatike dhe jo gjuhesore.
A mos e do 103 here.
Edhe derr te ishte do merte vesht.


Arėsyet tua tashmė i kuptuan tė gjithė, arėsyet tua janė qė t'i varrosėsh dy shkronjat e ēmuara tė shqipes ( ē dhe ė ).

Pse a thua unė po mundem t'i shkruaj, sepse jam interesuar pėr kėtė gjė, por ti, ti aspak nuk interesohesh e kėndej bėn zhurmė, sa qė edhe na kėrcėnohesh se nuk do t'i shkruash mė kurrė.
Kėshtu dėshiron ti, tė mos i shkruash kurrė, kėto janė arėsyet tua.

Arėsye informatike, hmmmmm, arėsyeja tjetėr ėshtė mendja jote e painteresuar dhe shkatėrruese pėr gjuhėn shqipe, me tė cilėn deri mė tash, te personat si Lajkatari Albanian Expert, ke arritur tė shkosh pėrpara.

Shumė zhurmė e pak punė !!!!!!!.

Ke menduar se ky forum ka vetėm anėtarė sikur Lajkatari Albanian Expert, jo jo Kontineti, ky forum ka edhe anėtarė tė cilėt me fakte t'i kundėrshtojnė format tua shkatėrruese.

Ti nėse je mėsuar me Lajka, po tė tregojė se kėtu je nė vendin e gabuar.

Ēudi sesi Artisti i thjeshtė, mund tė shkruaj ē dhe ė e njė si Kontinenti "gjuhėtar spjegues i mirė, kritik i mirė, e don gjuhėn shqipe aq shumė sa nuk bėn gabime kurrė" , jo !!!!!!!.


Artisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)

Jeta*
27-03-07, 18:30
Doemosdoshmėnia e ēfuqizimit tė ligjit tė “Drejtshkrimit”! ??????????


Bohhh!!!!!!! C'eshte kjo? Pse duhet te c'fuqizohet ligji mbi drejteshkrimin? Apo mos eshte ky ndonje "standard" i kerkuar i rradhes? Po kush e inicon kete c'fuqizim? Apo s'kuptojne njerezit gjuhen standarde shqipe dhe per te mos ngel injorante, perderisa nuk e kuptojne, kerkojne nje c'fuqizim te tille?

A ka mundesi dikush te m'i spjegoje keto? (Sinqerisht nuk e kuptoj nje gje te tille!)

Kontinenti
27-03-07, 18:40
Te lumte Jeta.......vajza kosovare sic je ti, me japin te kuptoj qarte se e ardhmja i perket Kosoves se lire.

SoKoLi-i-Maleve
27-03-07, 18:46
Te gjithe Rilindasit si dhe te gjithe dashamirsit e gjuhes shqipe,kan deshirue dhe deshirojn Nji Gjuhe standarde( te unifikume), por shtrohet pytja: a duhen ndryshime dhe modifikime gjuhes Kostallarit( Enverit) qe vertet te jete gjuhe qe bashkon dhe perfaqeson denjsisht popullin shqiptar.

ps : gjuha duhet te pasunohet dhe jo te vorfnohet.

Kontinenti
27-03-07, 18:53
Te gjithe Rilindasit si dhe te gjithe dashamirsit e gjuhes shqipe,kan deshirue dhe deshirojn Nji Gjuhe standarde( te unifikume), por shtrohet pytja: a duhen ndryshime dhe modifikime gjuhes Kostallarit( Enverit) qe vertet te jete gjuhe qe bashkon dhe perfaqeson denjsisht popullin shqiptar.

ps : gjuha duhet te pasunohet dhe jo te vorfnohet.

Sokol...je i madh!

Jeta*
27-03-07, 19:02
Te gjithe Rilindasit si dhe te gjithe dashamirsit e gjuhes shqipe,kan deshirue dhe deshirojn Nji Gjuhe standarde( te unifikume), por shtrohet pytja: a duhen ndryshime dhe modifikime gjuhes Kostallarit( Enverit) qe vertet te jete gjuhe qe bashkon dhe perfaqeson denjsisht popullin shqiptar.

ps : gjuha duhet te pasunohet dhe jo te vorfnohet.


Gjuha standarde shqipe nuk eshte gjuhe e Enverit... Tjeter gje eshte qe ne ate kohe u mbajt nje Kongres qe inicoi gjuhen standarde shqipe... Fundja, e gjithe bota ka gjuhen standarde dhe dialektet... Gjuha shqipe eshte NJE dhe e vetme! Dialektet jane tjeter gje! Keshtuqe une jam per gjuhen standarde shqipe e cila, sic e the dhe vet bashkon dhe perfaqeson denjesisht popullin shqiptar... :D

Kontinenti
27-03-07, 19:20
Gjuha standarde shqipe nuk eshte gjuhe e Enverit... Tjeter gje eshte qe ne ate kohe u mbajt nje Kongres qe inicoi gjuhen standarde shqipe... Fundja, e gjithe bota ka gjuhen standarde dhe dialektet... Gjuha shqipe eshte NJE dhe e vetme! Dialektet jane tjeter gje! Keshtuqe une jam per gjuhen standarde shqipe e cila, sic e the dhe vet bashkon dhe perfaqeson denjesisht popullin shqiptar... :D


Vazhdon te tregosh madheshtine e vajzes se paster kosovare ti e dashur Jeta.
Te lumte!

Gentiani
27-03-07, 19:36
Avash, avash tani zotėri Kontinenti ėh!

pėr njė ēfuqizim ligji tė digjni njerėz nė ajėr, nuk ėshtė aspak nė rregull, pastaj shqiptarėt kanė jetuar mijėra vite e nuk kanė ditur pėr drejtshkrimin e tani mos ti hyjmė luftės pėr drejtshkrimin, ani tani qė po pritet ēfuqizimi i tij! pastaj Artisti, e ka pasur moto, qė edhe mikun duhet kritikuar, nėse nuk e ka mirė, por ja qė e keni keqkuptuar.

Kam dashur ti shkruaj edhe Artistit, qė nuk ėshtė mirė tė kritikosh, sepse tė gjithė nuk i ke miq! :biggrin: :biggrin:

Kontinenti
27-03-07, 20:31
Gentian, ti mendon se nuk duhet te kete drejtshkrim?

Gentiani
07-04-07, 14:53
Gentian, ti mendon se nuk duhet te kete drejtshkrim?

Unė mendoj se duhet tė ketė drejtėshkrim dhe tė mos bėhet drejtėshkrimi fontanė ideshė, dėshirash dhe variacionesh qė u kujtohen kohė pas kohe xy Akademikut, Gjuhėtarit etj, sepse nė tė kundėrtėn secilit do ti vinte radha tė posedoj drejtshkrimin personal dhe ta pėrdorė sipas pikės sė qejfit, ku dhe kur tė dėshiron.

yllbardh
03-06-07, 04:10
[/FONT]
Gjuha standarde shqipe nuk eshte gjuhe e Enverit... Tjeter gje eshte qe ne ate kohe u mbajt nje Kongres qe inicoi gjuhen standarde shqipe... Fundja, e gjithe bota ka gjuhen standarde dhe dialektet... Gjuha shqipe eshte NJE dhe e vetme! Dialektet jane tjeter gje! Keshtuqe une jam per gjuhen standarde shqipe e cila, sic e the dhe vet bashkon dhe perfaqeson denjesisht popullin shqiptar... :D


Po e nderuara Jeta gjuha standarde shqipe e sotit eshtė gjuha e Enverit, Ai ėshtė edhe shkaku se pse KOngresi i 1972 ėshtė mbajtur se ai dhe shumica e komunistave nuk mujshin me fol gjuhėn letrare sipas Kongresit tė Manastirit dhe pėr hatėr tė tyre bėhet ky nryshim. Pjesėmarrėsit nga Kosova nė kėtė kongres uleshin nė banka si nxėnėsit e mirė para mėsuesėve pa bėrė asnjė protest.