PDA

View Full Version : Ēokollata


Naki
08-11-06, 20:48
Sot ēokollata llogaritet si ushqim luksoz me tė cilin duhet tė kemi kujdes, pasi qė shkakton migrenė dhe trashje. Prapė se prapė hulumtimet mė tė reja besimet e tilla i bėjnė tė diskutueshme. Me kėto ėshtė vėrtetuar se ēokollata ose kakaoja, nėse konsumohen nė sasi tė kufizuar, nė fakt janė tė dobishme pėr organizmin dhe ndihmojnė nė prevencėn e sėmundjeve tė zemrės, kancerit dhe sėmundjeve tė tjera degjenerative.

Pėrbėrja nutritive
Pėrbėrja nutritive e ēokollatės ndryshon nė varshmėri nga receta. Nė pėrgjithėsi ēokollata i pėrmban kėto materie ushqyese:

Proteinat - tė nevojshme pėr regjenerimin e qelizave.
Yndyrėrat - kryesisht yndyra tė ngopura, deri 50%
Vitaminėn E - vitaminė liposolubile, e nevojshme pėr membranėn e qelizės.
Kalcium, fosfor dhe magnezium - minerale esenciale pėr kockat dhe dhėmbėt.
Hekur - i nevojshėm pėr formimin e hemoglobinės.
Kafeinė - stimuluese e sistemit nervor.
Bakėr - e ndihmon metabolizmin e hekurit, formimin e melaninės (nė lėkurė dhe flokė) dhe funkcionin e sistemit nervor qendror.
Fitokemikaliet(siē janė flavonidet) me ndikim antioksidues - kokrrat e kakaos, pėrbėrja kryesore e ēokollatės, pėrmbajnė mė shumė se 600 fitokemikalie (materie kimike bimore), duke i pėrfshirė antioksidansėt, qė mbrojnė nga sėmundjet e zemrės dhe nga kanceri. A shkakton ēokollata migrenė?
Me migrenė, nėnkuptohen kriza tė rėnda tė dhimbjeve tė kokės tė shkaktuara nga spazmi i arterieve tė trurit. Kėto kriza mund tė shkaktohen nga faktorė tė shumtė, mes tė cilėve shpesh pėrmendet dhe ēokollata. Megjithatė, nuk ka dėshni tė sigurta pėr kėtė, kurse te shumica e tė sėmurėve qė tė vijė deri te kriza, nė tė nj ė jtėn kohė ėshtė e nevojshme edhe prezenca e faktorėve tjerė, siē janė stresi (lodhje, shqetėsim ose hidhėrim) dhe disbalansi hormonal. Kėshtu mund tė ndikojnė edhe disa ushqime dhe uria.

A shkakton ēokollata akne dhe puērra?
Besohet qė disa ushqime mund tė sjellin deri te keqėsimi i akneve, mes tė cilėve shpesh akuzohet ēokollata. Por, pėr kėtė nuk ka dėshmi. Me hulumtimet e reja, te ēokollata nuk janė identifikuar pėrbėrje, tė cilat do tė mundeshin ta shkaktojnė paraqitjen apo keqėsimin e tyre. Megjithatė, besohet se indeksi glikemik i lartė i kombinuar me konsumimin e madh tė sheqerėrave tė rafinura te ēokollata, mund tė jetė nė relacion me paraqitjen e puērrave.
A shkakton ēokolada trashje?
Nėse dikush ha rregullisht mė shumė sesa janė nevojat e tij, tepricėn e kalorive do t'i sklladojė nė formė tė yndyrėrave. Ēokollata ka vlerė tė madhe energjetike, qė do tė thotė se pėrmban mė shumė kiloxhula nė raport me masėn e saj, pėrafėrsisht 2200 kiloxhula nė 100 gram. Nėse rregullisht konsumohet ushqim energjetik i pasur, kjo ėshtė sigurisht mėnyra mė e shpejtė qė tė fitohet nė peshė. Nė fakt, fajtori ėshtė ngrėnia e tėpėrt nė tėrėsi, e jo ushqimet specifike. Ėshtė e sigurtė se nėse dikush ushqehet shėndoshė, mund tė hajė dhe ēokollatė nė sasi tė kufizuar, duke mos u trembur se do tė fitojė nė peshė. P.sh. kuzhina tradicionale meksikane e pėrdor ēokollatėn e errėt nė receta me mish tė krypur dhe me zarzavate. Ēokollata e konsumuar nė mėnyrė tė tillė ėshtė me vlerė mė tė vogėl energjetike pasi qė ėshtė e holluar me ushqime me energji tė ulėt- mish dhe zarzavate.

A mund tė konsumojnė diabetikėt ēokollatė?
Diabetikėt mund tė konsumojnė sasi tė vogla tė ēokollatės, pa efekte sinjifikante tė dėmshme mbi kontrollin e glikemisė.

A e rrit ēokollata kolesterolin nė gjak?
Ēokollata mesatarisht pėrmban 50% yndyrėra. Eshtė e njohur qė pas konsumimit tė njė ushqimi i cili ėshtė i pasur me yndyrėra tė ngopura, rritet kolesteroli nė gjak. Te ēokollata lloji kryesor i yndyrėrave tė ngopura ėshtė acidi stearik. Ky lloj nuk ndikon nė sasinė e kolesterolit nė gjak, qė do tė thotė se ata qė duan ta zvogėlojnė marrjen e yndyrėrave tė ngopura, pėr ta normalizuar kolesterolin, mund tė konsumojnė lirisht ēokollatė nė sasi tė vogėla.

A mbron ēokollata nga sėmundjet e zemrės apo nga kanceri?
Kokėrrat e kakaos pėrmbajnė antioksidantė tė cilėt kanė rol nė prevencėn e disa sėmundjeve. Substancat tė quajtura ketehine e zmadhojnė rezistencėn ndaj sėmundjeve degjenerative, siē ėshtė kanceri dhe sėmundjet e zemrės. Katehinet gjithashtu gjenden edhe te pemėt dhe perimet, por organizmi ka nevojė edhe pėr katehine tė llojeve tė ndryshme, ndaj edhe pėr ato qė gjenden te ēaji dhe ēokollata. Nė krahasim me ēajin pėrmbajtja e antioksidantėve te ēokollata ėshtė mė e madhe. Ēokollata, veēanėrisht, ēokollata e errėt ėshtė burim i shkėlqyeshėm i katehineve. Ekzistojnė dėshmi se kakaoja kontribuon n ė prevenimin e oksidimit tė kolesterolit nė gjak dhe se e zvogėlon tendencėn pėr ngjizjen tė gjakut (tromboza). Megjithatlė qė tė thuhet se a ndikon kjo te zemra, nevojiten mė shumė dėshmi. Nė pėrgjithėsi, deri te hulumtimet e deritanishme nuk ėshtė vėrtetuar ndikimi i antioksidantėve nė prevencėn e sėmundjeve tė zemrės.

Kakaoja kundrejt ēokollatės?
Nėse doni ta zmadhoni konsumimin e antioksidantėve, a njėkohėsisht konsumimi i kalorive nė tėrėsi tė jetė i ulur, provoni tė pini kakao nė vend qė tė hani ēokollatė, pasi qė nė pėrgjithėsi pėrmbajtja e yndyrėrave te kakaoja ėshtė mė e ulėt. Ēaji gjithashtu pėrmban katehine (edhe pse jo aq shumė sa kakaoja dhe ēokollata) por nuk pėrmban yndyrėra. Pasi qė ēokollata ka dhe komponente tė tjera tė cilat potencialisht janė tė pa dėshiruara nėse konsumohen nė sasi mė tė mėdha, pėr tė nuk duhet tė flasim si pėr ushqim tė shėndoshė. Nga ana tjetėr njerėzit tė cilėt e konsumojnė nė sasi tė kufizuara, nuk duhet tė ndjehen fajtorė pėr kėtė gjė.

Ku tė drejtoheni pėr kėshillė?


Dietetiku
Mjeku juaj marrė nga shėndeti

musl|m
09-11-06, 18:59
Pershendetje i nderuari Naki,

Perseri si ēdo here vazhdoni te na sjellni tekste teper te dobishme dhe perplot vlera ketu ne forum, edhe pse nuk jam kompetent te flas ne emer te forumit un do te them per mua personalisht se informacionet e hodhesishme qe po na i sjellni me te vertete me ndihmojne jasht mase per te zgjidhur apo parandaluar problemet shendetsore.

Kontributi juaj eshte i jashtazkonshem dhe lus Zotin qe te ju jap shendet dhe vullnet te mire qe te vazhdoni edhe me tej te na sjellni informacione te cilat ne rast nevoje mund te na kushtojn shume, po ja qe ju na jepni falas edhe njeher e them Zoti ju shperblefte i nderuar.

Me Rrespekt
muslimi