PDA

View Full Version : Lufta i ha kokėn Bushit! Amerikanėt tregojnė shpirtin e Lirisė dhe tė Paqės.


panta_rhei
09-11-06, 13:18
Pershendetje,

tema ka te beje kryesisht me rezultatin e zgjedhjeve te fundit ne SHBA per Kongres dhe Senat!
Ne keto zgjedhje populli amerikan jo vetem qe i dha goditje "vdekjeprurese" ideve luftenxitese, por per te qene ironia edhe me e madhe per here te pare ne historine e SHBA-ve, ne Capitol Hill hyn si kongrsist edhe nje musliman.(Eshte fjaa per Keith Ellison).
Personalisht mendoj se nder gabimet e pafalshme te Bushit kane qene:
Lejimi i rifaktorizimit te madh te Rusise "cariste", dhe rishfaqja e saj si rrezik potencial per Bashkimin Europian. (kjo per hire te mirkuptimit ndaj nderhyrjeve ushtaake ne lindjen e mesme!!!).
Nxitja e armiqesimit te popullit amerikan me boten!
Krijimi i nje klime te pergjithshme te kercenimit dhe te jostabilitetit ne bote (kujtoni kohen e presidentit Clinton dhe merredhenjet nderkombetare ne ate kohe).
Sa i perket qasjes ndaj Kosoves, besoj se nuk ka nevoje te ceket se Bushi "as qe ka pasur kohe te shohe se kah i bjen Kosova bile". (turp)
Futja e perqarjes brenda BE-se, prishja e marredhenjeve me Francen, dhe shteteve qe kane menduar ndryshe...
Krijimi i "binladenit virtual" per arritjen e qellimeve luftnxitese (per mendimin tim shum qesharake kjo dhe shum gabim... gjithmone kapej numri 2 i alqaedas)...
... keto e shume te tjera shpresoj te elaborohen tutje ne kete teme...
ju pershendes dhe ju deshiroj sukses

ps. sinqerisht nuk shpreha entuziazem ne kete teme, por parimisht kam qene i zhgenjyer, me rrjedhat e pergjithshme ne bote, dhe Ameriken si "baba te paqes de te demokracise ne bote"

musl|m
09-11-06, 13:57
Deri dje kur un dhe te tjeret si un thonim se Amerika me sakt Bushi po ben shum padrejtesi ju na akuzonit dhe na ofendonit, sot na gezon shum fakti qe edhe ju po e pranoni dhe po deshmoni vet se sa i pa drejte ka qen Bushi vitet e fundit, Ai dhe disa nga partia e Tij i kan dhen Botes nje imazh shum te lige per Ameriken, por fatmirsisht shumica e popullit kesaj radhe votoi kunder politikes se tij siē e ceku edhe panta_rehi politika lufte nxitese.

Sikur ti benim nje analize te kaluares do te shofim se pikerisht disa tipa sikur Bush gjithmon pikerisht gjithmon kan be gabime te medha qe e kan sjellur Ameriken ne pozita te pa lakmueshme, lirisht mund te themi se kemi patur fat qe lufta ne Kosove u zhvillua ne nje periudh kur ne pozite ishin demokratet, perndryshe nuk e di kush do te ja qante hallin ketij populli.

Me shprese qe demokratet sa me shpejt te ndikojne ne qetesimin e situates ne bote dhe zgjidhje sa me te shpejte te statusit te Kosoves kuptohet ne favor te shumics se popullit te Kosoves.

Perndryshe Bushi mund te vazhoj luften ne Irak dhe te perkeqsoj situaten e te shkaktoj kaos, mund te bej gjithēka rreth e qark por jo synimin qe ka, jo fitore sepse per te arritur kete do te duhet te zhduk me miljona njerez si Hitleri, gje kjo qe bota e civilizuar nuk e lejon.

Me Rrespekt
muslimi

pirro
09-11-06, 14:21
Pershendetje.

SHBA ka nje sistem preisdencial te zgjedhje dhe te udheheqjes cka do te thot se i tere pusheti eshte i koncentruar ne presidentin.Dhe ky pushtet i udhehequr nga BUSH do te jete edhe dy vite me sa di une.BUSHI ka pesuar disfate e vertete eshte sa i perket zgjedhjeve,do te thot krahasuar me 10 viteshin e kaluar.Edhe pse me sa di une ne senat nuk dihet se qka do te behet spese votat ja me sa di une ende diskutabile se kush do ta udheheq kete dhome.Sa i perket dhomes se PERFAQUESVE kontrollen e kan marrur demokratet.
Vota e lire duhet te respektuar, mirpo une mendoj qe BUSH eshte duke e udhehequr nje lufte te drejt kunder terrorit islamik, dhe mendoj do te vazhdoi qe ta udheheq kete lufte edhe vitet tjera.

musl|m
09-11-06, 14:38
Pershendetje.

SHBA ka nje sistem preisdencial te zgjedhje dhe te udheheqjes cka do te thot se i tere pusheti eshte i koncentruar ne presidentin.Dhe ky pushtet i udhehequr nga BUSH do te jete edhe dy vite me sa di une.BUSHI ka pesuar disfate e vertete eshte sa i perket zgjedhjeve,do te thot krahasuar me 10 viteshin e kaluar.Edhe pse me sa di une ne senat nuk dihet se qka do te behet spese votat ja me sa di une ende diskutabile se kush do ta udheheq kete dhome.Sa i perket dhomes se PERFAQUESVE kontrollen e kan marrur demokratet.
Vota e lire duhet te respektuar, mirpo une mendoj qe BUSH eshte duke e udhehequr nje lufte te drejt kunder terrorit islamik, dhe mendoj do te vazhdoi qe ta udheheq kete lufte edhe vitet tjera.

Un mendoj se ne zgjedhjet e fundit "Shumica" e Amerikanve u deklaruan se nuk e mbeshtesin Bushin dhe politiken e tij, kete e thonin edhe tegjith analistet politik ane e kend botes dhe nuk besoj se duhet diskutuar rreth kesaj. Fakti qe bushi ka te drejt te vazhdoj te veproj gjera qe popullit te tij nuk i pelqen esht e drejta e tij por ajo kahje nuk do ta ēonte askund tjeter pos ne humbje totale te mbeshtetjes se popullit Amerikan i cili kete here u tregua se vertet din te gjykoj drejte.

Savior
09-11-06, 16:44
Xhorxh Bushi mbeti ne Irak ne nje lufte te pakuptim per mendimin tim dhe politika e tij eshte politike e deshtuar. Ai behet sikur po i lufton terroristet por ne realitet ShBA-te ndihmojne hegjemonistet e Arabise Saudite dhe sekteve te tyre te cmendura Vahabiste qe jane te njejta me ato te Gjermanise naziste duke blere naften e tyre dhe keshtu ndihmon financimin e terrorizmit Islamik.

Megjithate une mendoj se Demokratet do ta udhehiqnin me mire luften kunder Terrorit, edhepse kjo lufte qe ne fillim eshte e humbur sepse nuk lufton Problemin e Vertete, Rrenjet Ekstremisto-fundamentaliste Islamike, por disa organizata te vogla terroriste qe nuk kane kurrfare fuqie, perpos fuqise se terrorit te civileve. Iraku tashme eshte ne lufte civile, aty ku hin Islami, ne ate shtet kurre paqe nuk ka.
Presidentet rrezohen, demokratet ose republikanet e marrin pushtetin, por politika e pergjithshme e ShBA-ve nuk nderron, ose nderron fare pak.

ebu_idris
09-11-06, 17:34
o Savior ,
kjo lufte nuk ka me un ndale kure deri sa mose i fusine hunden amerikajte ne shtetet arabe edhe muslimane
se haku hake ashte , per 2 gjenerata nuk kane kite lufte me e harru ,po sikure amerika te vu bjere veqse dukate e ku me dite une , mirpo ata luftojne me tradhtaret edhe me pushtusit e amerikes, po gjdo dite vritene ka tre amerikaj mas se paku , edhe ne ta shoh bushi se Luft te padrejte nuk te shkone e kum cek edhe ma heret po nuk e kini fute ne vesh fjalen se injorant je mos o njerij i menqure se nuk ashte mire per te gjithe kjo lufte
te pershendes

Drinni
09-11-06, 18:29
Pershendetje,

tema ka te beje kryesisht me rezultatin e zgjedhjeve te fundit ne SHBA per Kongres dhe Senat!
Ne keto zgjedhje populli amerikan jo vetem qe i dha goditje "vdekjeprurese" ideve luftenxitese, por per te qene ironia edhe me e madhe per here te pare ne historine e SHBA-ve, ne Capitol Hill hyn si kongrsist edhe nje musliman.(Eshte fjaa per Keith Ellison).
Personalisht mendoj se nder gabimet e pafalshme te Bushit kane qene:
Lejimi i rifaktorizimit te madh te Rusise "cariste", dhe rishfaqja e saj si rrezik potencial per Bashkimin Europian. (kjo per hire te mirkuptimit ndaj nderhyrjeve ushtaake ne lindjen e mesme!!!).
Nxitja e armiqesimit te popullit amerikan me boten!
Krijimi i nje klime te pergjithshme te kercenimit dhe te jostabilitetit ne bote (kujtoni kohen e presidentit Clinton dhe merredhenjet nderkombetare ne ate kohe).
Sa i perket qasjes ndaj Kosoves, besoj se nuk ka nevoje te ceket se Bushi "as qe ka pasur kohe te shohe se kah i bjen Kosova bile". (turp)
Futja e perqarjes brenda BE-se, prishja e marredhenjeve me Francen, dhe shteteve qe kane menduar ndryshe...
Krijimi i "binladenit virtual" per arritjen e qellimeve luftnxitese (per mendimin tim shum qesharake kjo dhe shum gabim... gjithmone kapej numri 2 i alqaedas)...
... keto e shume te tjera shpresoj te elaborohen tutje ne kete teme...
ju pershendes dhe ju deshiroj sukses

ps. sinqerisht nuk shpreha entuziazem ne kete teme, por parimisht kam qene i zhgenjyer, me rrjedhat e pergjithshme ne bote, dhe Ameriken si "baba te paqes de te demokracise ne bote"

Gjersa burrat shkulnin gurė diku nė Malsi, Njėri nga ata fliste aq shumė sa qė shokėt su duruan pa i thėnė se ka njė meditje tė plot, po nuk foli sot tėr ditėn!
U mendua e qmendua burri qė fliste shumė, dhe e pranoi kushtin!
Nuk kaluan as dy orė e njėri aty gjersa rrėmihte njė guri tė madhė nga ana e poshtme, ku guri mbi tė kishte pesh aq tė madhe dhe luhatej hė pėr hė ti bie e ta zinte pėrfundi, Burri qė kėtė ditė ishte detyruar tė shukas, nuk u durua!
O syt tė plaqin ore, nuk e sheh se tė zuri guri, po pse i rrėmihė rrėnjėt dhe i rri pėrfundi?
Burrave tė tjer u plasi gazi, E sheh i than su durove pa folur krahas meditjes+ qė do merrje.
Po ku tė durohem ore, kur ka kso si: ????

Amerika ėshtė shtet demokratik, ku zgjedhjet vendosin fatin e atyre qė udheqin, nuk udhėheqin ata mirė pason kjo qė pasoi kėtyre ditėve!
Pra me njė fjalė i tėrė Shteti, edhe atė si njė Superfuqi nuk mund dhe nuk guxon tė qeveriset nga njė grup njerėzish!
Fatale dhe pėrmbytėse ishin edhe mardhėnjet me "Evropen plak" si pati dėshir ti quante z. Rumdsfeld.
Duke harruar se Amerika ėshtė njė fėmijė i Evropės, e edhe pse fėmijėt nga njė herė dijn tė jenė kryeneq(kokėfort)nėna prap i pranon nė gjirin e saj!
Intervenimet ushtarake tė pamatura mir dimenzionisht!
E citova pantha_rhei_n se mu duk shumė i arsyeshėm, aty mė tė kuqe ishte dhe do tė mbetet gabim historik, ku si shihet kohrave tė fundit Kina me dinakėri e shfrytzoi dhe i lulėzon ekonomia.
Gjithashtu Kina pėrfitoi nga rasti dhe para pak ditėve ftoi tė gjithė prijėsit e vendėve Afrikane duke nėnshkruar kontrata shumė tė vlefshme qė Ameriken dhe Evropen ka rrezik ti kaloj!
Me shpresen se nė Amerik tė vleje njė thėnje e artė e tyre:
Armiqėsi dhe miqėsi tė pėrhershme nuk ka!!!:wink:
Drinni

Gentiani
12-11-06, 03:54
Pershendetje,

tema ka te beje kryesisht me rezultatin e zgjedhjeve te fundit ne SHBA per Kongres dhe Senat!
Ne keto zgjedhje populli amerikan jo vetem qe i dha goditje "vdekjeprurese" ideve luftenxitese, por per te qene ironia edhe me e madhe per here te pare ne historine e SHBA-ve, ne Capitol Hill hyn si kongrsist edhe nje musliman.(Eshte fjaa per Keith Ellison).
Personalisht mendoj se nder gabimet e pafalshme te Bushit kane qene:
Lejimi i rifaktorizimit te madh te Rusise "cariste", dhe rishfaqja e saj si rrezik potencial per Bashkimin Europian. (kjo per hire te mirkuptimit ndaj nderhyrjeve ushtaake ne lindjen e mesme!!!).
Nxitja e armiqesimit te popullit amerikan me boten!
Krijimi i nje klime te pergjithshme te kercenimit dhe te jostabilitetit ne bote (kujtoni kohen e presidentit Clinton dhe merredhenjet nderkombetare ne ate kohe).
Sa i perket qasjes ndaj Kosoves, besoj se nuk ka nevoje te ceket se Bushi "as qe ka pasur kohe te shohe se kah i bjen Kosova bile". (turp)
Futja e perqarjes brenda BE-se, prishja e marredhenjeve me Francen, dhe shteteve qe kane menduar ndryshe...
Krijimi i "binladenit virtual" per arritjen e qellimeve luftnxitese (per mendimin tim shum qesharake kjo dhe shum gabim... gjithmone kapej numri 2 i alqaedas)...
... keto e shume te tjera shpresoj te elaborohen tutje ne kete teme...
ju pershendes dhe ju deshiroj sukses

ps. sinqerisht nuk shpreha entuziazem ne kete teme, por parimisht kam qene i zhgenjyer, me rrjedhat e pergjithshme ne bote, dhe Ameriken si "baba te paqes de te demokracise ne bote"


pershendetje te sinqerte Espresso,
pergjigje realiste gjithsesi...
Pergjigje (shembull) shum adekuate gjithsesi edhe per topic-un: "Ēka eshte "ironia""?
dmth. ironia eshte ilaqi me i forte kunder injoranteve (te padijshmeve), ndaj atyre qe krenohen per fatkeqesit e veta...
"Qesh e ngjesh"

Po pra pikėrisht ironia ėshtė diagnoza pėr ata qė nuk munden tė bėjnė dallimin e ironisė dhe injorancės, edhe pse kėto dyja fillojnė i nė fillim!

qesh e vajto vehten i thonė kėsaj pune... :wink: :wink: :wink: