PDA

View Full Version : Familja dhe edukimi familjar


Dea_A
11-11-06, 12:16
Femija i sapoadhur eshte truri pa forme dhe u takon prinderve qe te i japin forme te rregullt !Shembulli personal ,metode me e mire qe e edukojn femijen dhe i behen natyre e tije e dyte? !
Do te doja te me jepni mendimin tuaj ,ju prindet e forumit ,se cilat metoda aplikoni , sa kohe u jepni femijeve tuaj dhe a jeni tolerant ,qe me dashuri te mesoni funksionimin e gjerave edhe kur ata gabojne ?
Gjithmon me respekt per ju
Dea_A!

Albanian eX|PerT
13-11-06, 16:21
Shoqja jone e nderuar Dea_A ka hapur nje teme te mrekullueshme.

Edhe pse nuk jam prind, mirepo si shumica e juaj. Jam i ri 18 vjeēar mirepo kam nje pervoje te mire rreth kesaj ēeshtje prej librave te sociologjis.

E nderuar! Une mendoj qe faktori kryesor per edukimin e femijes eshte nėna. Edhe pse edhe babi ka nje rol te rendesishem mirepo prap se prap nėna eshte ajo qe ia mbjell te miren dhe te keqen ne koke femijut. Marrim per shembull per ta ilustruar me mire kete bised, tek ne shqiptaret qe perdorim ende shporet (mjet per ngrohje) dhe femijet tere diten luajne, dhe nese nėna nuk eshte ajo qe e urdheron femijun te mos afrohet aty ai shkon dhe e prek dhe digjet. Mirepo kur nėna non stop eshte ne rrjedha te kujdesjes ndaj femijeve te saj qe jane dhurat e Perendis, ajo e qorton duke i thene: gjigja:biggrin: se digjesh, edhe me femiu veēse e meson se aty ku eshte nxeht eshte rrezik.

Ky ishte nje shembull i thjesht mirepo tani po hy tek problemet me te medhaja qe jane perhapur tek ne shqiptaret.

Shembull liria e tepruar e femiut, ngase eshte ende i ri. Kjo eshte nje gabim trashanik ngase kjo influencon qe femija te humb ate dashurine per te rrespektuar prinderit.

Nese e shikojme ma me analiz kete problem, ne atehere kete nuk duhet as ta quajme liri, ngase ai ne nje far menyre eshte i lire nga kujdesja e prinderve, mirepo ne anen tjeter eshte ne roberi te mendjes se tij te manget per te perceptuar ēeshtjet e medha qe jane qregullim per jeten e tij.

Ndegjojeni kete qe me ka ndodhur me nje shok i cili merr drog, mirepo edhe babi i tij ne rini kishte marrur deri sa e kishte braktisur. I thoja: O vellau im, te dua si vella, ta dua te miren sic ia dua vetvetes, prandaj te keshilloj ndegjoje prindin tend i cili po te thote ta braktisesh kete helm te flliqur, edhe ai me thonte: Une jam duke e marr drogen mirepo do ta la ne te ardhmen, edhe nuk me nevojiten keshillat e babit ngase une dua vet te mesohen me gabimet e mija sepse gabimet jane mesim, une i thoje: O shok i dashur, babi yt eshte i sprovuar prandaj nuk deshiron qe te srovohesh edhe ti. Mirepo ai ishte kryeneē dhe nuk pranonte keshilla dhe vazhdoi dhe vazhdon keshtu me nje jete te zez e qregullt si shkak i mosrrespektimit te prindit te tij. Mosrrespekt ndaj prindit mendoj qe eshte kur nuk i merr keshilat e tij.

Prinderit tane ndoshta kane mesuar diēka me heret dhe neve na keshillojne te mos gabojme sikur ata (nese) kane gabuar me heret, sepse ata i din pasojat ne te ardhmen.

Kishte qene nje bir dhe babi i tij e kishte keshilluar qe te mos bej mekate/gabime. Dhe ai kishte thene: Une bej gabime, dhe ndonje dit pendohem, dhe meshira e madhe e Perendis me fal. Prindi i kishte thene: Ok biri im, mirepo merre nje dru dhe cdo here kur te gabojsh gozhoje ndonje gozhd aty. Ai kishte thene: Ne rregulli babi im. Dhe kishte vazhduar keshtu disa vite deri sa ishte vetedijesuar dhe ishte penduar. Dhe babi i tij i kishte thene: Shko heqi gozhdat prej drurit, dhe ai kishte shkuar dhe i kishte hequr, dhe kishin mbetur vrimat/birat e gozhdave. Dhe babi i tij i ka thene: Ti gozhdat i heqe se u pendove, mirepo keto shenja (vrimat) nuk mund ti heqesh sepse keto jane pasoj e gozhdave. D.t.th. gabimet mund harron dhe te fshihen edhe nga kujtesa yte, mirepo pasojat kurre.

Kjo ishte vetem nje hyrje ne temen e shoqes tone, mirepo me kalimin e kohes se shpejti do te flas edhe per pikat konkrete qe e nderuara Dea_A i ka cekur:

cilat metoda aplikoni ,
sa kohe u jepni femijeve tuaj
a jeni tolerant ,qe me dashuri te mesoni funksionimin e gjerave edhe kur ata gabojne ?Shume rrespekt te nderuar/a, dhe ia kalofshi sa me mire. Shoku juaj:
Albanian ex|PerT

ps| Proverb: "Nena eshte shkolle, kush e ka edukuar nje nėnė, e ka edukuar nje Popull"

LABI
25-11-06, 13:23
Femija i sapoadhur eshte truri pa forme dhe u takon prinderve qe te i japin forme te rregullt !Shembulli personal ,metode me e mire qe e edukojn femijen dhe i behen natyre e tije e dyte? !
Do te doja te me jepni mendimin tuaj ,ju prindet e forumit ,se cilat metoda aplikoni , sa kohe u jepni femijeve tuaj dhe a jeni tolerant ,qe me dashuri te mesoni funksionimin e gjerave edhe kur ata gabojne ?
Gjithmon me respekt per ju
Dea_A!

Kete rruge te formimit te personalitetin te femijut - me nje fjale e quajm SOCIALIZIM- te cilen mund t’a perkuvizojme si nje pervoj te gjate jetesore, permes se ciles individi e zhvillon potencialin e vet njerzor duke mesuar dhe pervetesuar kulturen e shoqerise qe e rrethon .. Socializimi si process na percjelle pergjate tere jetes (qe nga lindja-deri ne vdekje), nuk eshte vetem nje faze e jetes ne te cilen njeriu konsiderohet qe formeson dhe betonon personalitetin .
Une mendoj , qe socializimi eshte nje imanence (karakteristike) vetem e njeriut , kjo eshte cfare e bene humane – shoqerore. Po t’mos na karakterizonte kjo cilesi ( qenie shoqerore ) njeriu nuk do te dallonte shume prej kafsheve , kete e kane argumentuar shume studime , te personave te cilet nuk kane pasur kontakte me boten shoqerore – teresisht te pa socializuar (ku sjelljet e tyre me shume i gjanin atyre te shtazeve ).

Ne te njejten kohe socializimi (shoqerorizimi) mund te rikonsolidohet, po qe se individi pergjat keti procesi devijon, ndeshet me parimet e normave te shoqerise, si psh: personat me prirje, sjellje delikuente- nepermjet institucioneve te risocializimit (rishoqerorizimit)… Neper qendra per perkujdesin e mirecenjes dhe trajtimit mental ,ne shtepi korrektuese , burgje..etj. Ne kete proces ndikojne shume faktore.

Si institucione socializuese mund te cilesohen te gjitha ato te cilat e ballafacojne njeriun pergjate jetes, mirepo si me te rendesishme te cilat ndikojne ne konsolidimin e personalitetit – edukimin e njeriut mund te permenden: Familja , Institucionet Edukative (Shkollat), Bashkemoshataret, Mjetet e Komunikimit Masiv (Mediat), e mund te kete edhe tjera me prioritet , mirepo keto jane cilesuar nga shume studime te sociologjise, kulturologjise – si shtylla te procesit socializues .

Per socializimin e femijes , FAMILJA - eshte faktor me me rendesi per zhvillimin e personalitetit te tij... Ne familje femijut, pos qe ju sigurohet kujdesi dhe mbrojtja, aty ai perveteson vlerat , bindjet e prindereve te tyre- pra kulturen (edukaten e tyre) . Familja mund t’themi eshte faktore kryesor natyror e socializues . Ajo jo vetem qe rrit femijet por i afteson per jete , ku perms kontakteve me prinderit femiu gradualisht behet qenie shoqerore e vetedijeshme ….. per rrethin- shoqerine , kulturen ne te cilen ka lindur.
Kurse sa i perket mardhenieve ne mes te prinderve ne socializimin e femijut, e gjith kjo varet nga mardheniet familjare se si jane ato . d.m.th. nese prinderit kane nje jete jo stabile ne mardhenjet e tyre, jo te mire, ku nuk mbreteron dashuria , respekti , mirkuptimi por vetem grindje dhe mos respekti… Shume psikologe te personalitetit konsiderojne qe ndikon ne menyre direkte ne jeten emotive te femijut – duke mos perjashtruar e ndikimin e saj ne personalitetin e femijut ne te ardhmen…Sepse, femiju perher eshte i shqetesuar, nervikosur , e cila gjendje i shkakton me pak vetebesim per ambientin qe rrethon… e qe natyrshit pasojat e pakujdesit te prinderve nuk shifen menjeher por, ne moshen e mevonshme , ku femiju kete e perveteson ne menyre graduale dhe te pavetedijeshme ne edukaten e tij…

Dhe tek e kunderta , kur femiju lind ne familje stabile, ku ndermjet prindereve ne menyre te vazhduar mbreteton dashuria , mirkuptimi , respekti , ne keto familje femijet do te ndertojne vetebesim , sigurine per ambientin qe rrethon , dhe me siguri kjo ne te ardhmen do te ndikoj ne konsolidimin dhe stabilitetin e personalitet te tij .

Keshtu qe prinder te dashure - kurseni femijet nga skenat te cilat mund t'i traumatizojne ata ... Mbas shpines se tyre , bonu cope e grime.. Amo femijet kurseni , nuk ju kane faje ata per problemet qe i krijoni vet nga (pa) aftesia juaj per t'u ballafacuar me jeten .

LOJETARI
28-11-06, 20:06
Femija i sapoadhur eshte truri pa forme dhe u takon prinderve qe te i japin forme te rregullt !Shembulli personal ,metode me e mire qe e edukojn femijen dhe i behen natyre e tije e dyte? !
Do te doja te me jepni mendimin tuaj ,ju prindet e forumit ,se cilat metoda aplikoni , sa kohe u jepni femijeve tuaj dhe a jeni tolerant ,qe me dashuri te mesoni funksionimin e gjerave edhe kur ata gabojne ?
Gjithmon me respekt per ju
Dea_A!


Dea_A , sigurisht keta prinderit e shumte ne forum, kane deshtuar ne edukimin e femijve:biggrin: prandaj edhe nuk reagojne ne nje teme te tille keshtu qe sic verehet pergjigje ke marre vetem nga dy antaret gati me te rinje perafersisht te moshes tende .hahahhah....
Une (apo Ne)pepiqem te edukoj femiun tim thjeshte si jane perpjeke prinderit e mije .Cka do te thote :femija duhet te beje ate qe une (Ne) e shohim per te drejte .Nese flasim per medodat atehere munde te te them se perdorim plotesisht medoda tjera nga prinderit, per te arrite deri te qellimi ,kuptohet i njejte .Pse veprojme keshtu ?,besoj se nuk zbuloj ndonje fsheftesi te madhe nese them se: thjeshte metodat e prinderve atehere nuk me pelqenin fare .Flitej shume pak ,gati cdo gje shkembehej permes urimeve te teperta ,mallkimeve te cuditshme dhe shikimeve plote domethenese .Metodat ishin te gabuara mirpo qellimi ishte i drejte .Ata arriten qe permes ketij edukimi te krijojne Frike(respekt) te une, e qe tani eshte vetem respekt(pa frike ) ndoshta me nje nuance te vogel keqeardhje .Ndersa ne sot flasim shume ,nganjehere edhe teper,shpjegojme gjerat duke iu kushtuar me shume kohe ,nderhyjme permanet kur verejme gabime qofte ne sjellje me te tjeret apo me Ne ,flasim hapur ,nuk mallkojme :biggrin: urojme por jo ne menyre histerike .Keto metoda do t“i perdorim deri sa femiu te arrine moshen 18 apo 21 hahahah.....e deri ateher kemi edhe nje pune te madhe para neve ,keshtu qe do t“i mbetet kohes te gjykoj se cilat metoda ishin me efektive .Sa per kurreshtje te tregoj se nje gje kemi arrite me sukses e ajo eshte KEQEARDHJA ,shpeshe verej ne syte e saj keqardhje ndaj neve (me te than te drejten s“po me pelqen fare ,por ja c“ti besh ato medodat e vjetra nuk jane me COOL) :biggrin:

Drinni
28-11-06, 20:57
Dea_A , sigurisht keta prinderit e shumte ne forum, kane deshtuar ne edukimin e femijve:biggrin: prandaj edhe nuk reagojne ne nje teme te tille keshtu qe sic verehet pergjigje ke marre vetem nga dy antaret gati me te rinje perafersisht te moshes tende .hahahhah....
Une (apo Ne)pepiqem te edukoj femiun tim thjeshte si jane perpjeke prinderit e mije .Cka do te thote :femija duhet te beje ate qe une (Ne) e shohim per te drejte .Nese flasim per medodat atehere munde te te them se perdorim plotesisht medoda tjera nga prinderit, per te arrite deri te qellimi ,kuptohet i njejte .Pse veprojme keshtu ?,besoj se nuk zbuloj ndonje fsheftesi te madhe nese them se: thjeshte metodat e prinderve atehere nuk me pelqenin fare .Flitej shume pak ,gati cdo gje shkembehej permes urimeve te teperta ,mallkimeve te cuditshme dhe shikimeve plote domethenese .Metodat ishin te gabuara mirpo qellimi ishte i drejte .Ata arriten qe permes ketij edukimi te krijojne Frike(respekt) te une, e qe tani eshte vetem respekt(pa frike ) ndoshta me nje nuance te vogel keqeardhje .Ndersa ne sot flasim shume ,nganjehere edhe teper,shpjegojme gjerat duke iu kushtuar me shume kohe ,nderhyjme permanet kur verejme gabime qofte ne sjellje me te tjeret apo me Ne ,flasim hapur ,nuk mallkojme :biggrin: urojme por jo ne menyre histerike .Keto metoda do t“i perdorim deri sa femiu te arrine moshen 18 apo 21 hahahah.....e deri ateher kemi edhe nje pune te madhe para neve ,keshtu qe do t“i mbetet kohes te gjykoj se cilat metoda ishin me efektive .Sa per kurreshtje te tregoj se nje gje kemi arrite me sukses e ajo eshte KEQEARDHJA ,shpeshe verej ne syte e saj keqardhje ndaj neve (me te than te drejten s“po me pelqen fare ,por ja c“ti besh ato medodat e vjetra nuk jane me COOL) :biggrin:

Lojtar,Lojtar. nuk zgjedhė mjete dhe armė tjeter pėr tė sulmuar prindėrit kėtu...?
Tash dikush do tė mendoj nga ajo ,,Kush ka mizen afer veshit i bėnė bjuuuuu''. Por unė do tė shtoja, >TĖ DUASH DHE TĖ DIN TĖ DUASH JANĖ DY PALĖ KĖPUC..............<
Tė duash: Fėminė, gruan, burrin, familjen, atdheun,shokun, shoqen, etj.etj. etj.:wink:

DEA
28-11-06, 22:11
Une , mendoj qe bisedat e shumta me femijun zgjojne tek ata nje ndjenje te te qenit te pranishem dhe te rendesishem ne familje si dhe gjdo here te merret ndonje mendim nga ata, Shumica e prinderve shqiptare u vije veshtire qe ti kerkoje ndonjeher edhe falje femijut, une per vete e shoh shume te rendesishme ne edukimin e femijes, se perndryshe kurr nuk do ta mesoj fjalen "me fale" dhe qellimin e saj nese nuk perdoret ndonjeher edhe nga vet prinderit.Te rendesishme ne edukimin e femijes e shoh te jet nje toleranc e kufizuar sepse ata duhet te mesojne qe nga vegjelia, jo gjithqka qe duan munden edhe gjithmon ta ken,e dikur me vone te jene te zhgenjyer nga jeta. Gjumi eshte nje nder faktoret kryesor qe patjeter duhet te jete orar i rregullt, e jo qdo here te ket nevoje te diskutohet pse duhet te flihet kaq heret! po ashtu e shoh shume te rendesishme nese bejne pjese edhe punet e perditshme te shtepise, qe ta kene nje lloje obligimi ditor ne te perditshmen e familjes, siq eshte bartja e mbeturinave jasht, ndreqja e shtratit te vet etj.

Me vjen mire nese do te mirrja edhe mendime te prinderve te tjere, se me te vertet eshte nje teme ku vertet ja vlen te diskutohet, deshta te shtoj se femijet e mije jane te moshes 9-te dhe 7-te vjeq, ku jo edhe gjithmon eshte lehte,


DEA

Virti
28-11-06, 22:19
DEA
__________________
Qdo kush deshiron ta ket nje mik te mire, po askush nuk perpiqet te jet vet i till!

nuk kemi kohe per veten, sepse jemi ne kerkim te mikut/mikes se mire. :smile:

DEA
28-11-06, 22:22
DEA
__________________
Qdo kush deshiron ta ket nje mik te mire, po askush nuk perpiqet te jet vet i till!

nuk kemi kohe per veten, sepse jemi ne kerkim te mikut/mikes se mire. :smile:


Ma ke perzi pak veq nejse:biggrin:

Virti
28-11-06, 22:24
Ma ke perzi pak veq nejse:biggrin:

nuk dita ma mire :biggrin:

Dea_A
29-11-06, 00:32
Dea_A , sigurisht keta prinderit e shumte ne forum, kane deshtuar ne edukimin e femijve:biggrin: prandaj edhe nuk reagojne ne nje teme te tille keshtu qe sic verehet pergjigje ke marre vetem nga dy antaret gati me te rinje perafersisht te moshes tende .hahahhah....
Une (apo Ne)pepiqem te edukoj femiun tim thjeshte si jane perpjeke prinderit e mije .Cka do te thote :femija duhet te beje ate qe une (Ne) e shohim per te drejte .Nese flasim per medodat atehere munde te te them se perdorim plotesisht medoda tjera nga prinderit, per te arrite deri te qellimi ,kuptohet i njejte .Pse veprojme keshtu ?,besoj se nuk zbuloj ndonje fsheftesi te madhe nese them se: thjeshte metodat e prinderve atehere nuk me pelqenin fare .Flitej shume pak ,gati cdo gje shkembehej permes urimeve te teperta ,mallkimeve te cuditshme dhe shikimeve plote domethenese .Metodat ishin te gabuara mirpo qellimi ishte i drejte .Ata arriten qe permes ketij edukimi te krijojne Frike(respekt) te une, e qe tani eshte vetem respekt(pa frike ) ndoshta me nje nuance te vogel keqeardhje .Ndersa ne sot flasim shume ,nganjehere edhe teper,shpjegojme gjerat duke iu kushtuar me shume kohe ,nderhyjme permanet kur verejme gabime qofte ne sjellje me te tjeret apo me Ne ,flasim hapur ,nuk mallkojme :biggrin: urojme por jo ne menyre histerike .Keto metoda do t“i perdorim deri sa femiu te arrine moshen 18 apo 21 hahahah.....e deri ateher kemi edhe nje pune te madhe para neve ,keshtu qe do t“i mbetet kohes te gjykoj se cilat metoda ishin me efektive .Sa per kurreshtje te tregoj se nje gje kemi arrite me sukses e ajo eshte KEQEARDHJA ,shpeshe verej ne syte e saj keqardhje ndaj neve (me te than te drejten s“po me pelqen fare ,por ja c“ti besh ato medodat e vjetra nuk jane me COOL) :biggrin:

Nuk e mendova se kane deshtuar por nisa te mendoj se te gjithe jane beqare :tongue: !

Naki
01-12-06, 23:05
Dhe tek e kunderta , kur femiju lind ne familje stabile, ku ndermjet prindereve ne menyre te vazhduar mbreteton dashuria , mirkuptimi , respekti , ne keto familje femijet do te ndertojne vetebesim , sigurine per ambientin qe rrethon , dhe me siguri kjo ne te ardhmen do te ndikoj ne konsolidimin dhe stabilitetin e personalitet te tij .

Keshtu qe prinder te dashure - kurseni femijet nga skenat te cilat mund t'i traumatizojne ata ... Mbas shpines se tyre , bonu cope e grime.. Amo femijet kurseni , nuk ju kane faje ata per problemet qe i krijoni vet nga (pa) aftesia juaj per t'u ballafacuar me jeten .Fėmija ėshtė pasqyrė e shtėpisė/Familjes,i nderuari Labi e pėrkrahu pa rezervė mendimin tuajė , apelin tuajė dhe vertetė kjo ėshtė Instrumenti kryesore ēė mundė tju ipet fėmijėve.

Respektė pėr shkrimin tuajė analitikė.

Naki

halla e madhe
02-12-06, 19:13
Femija i sapoadhur eshte truri pa forme dhe u takon prinderve qe te i japin forme te rregullt !Shembulli personal ,metode me e mire qe e edukojn femijen dhe i behen natyre e tije e dyte? !
Do te doja te me jepni mendimin tuaj ,ju prindet e forumit ,se cilat metoda aplikoni , sa kohe u jepni femijeve tuaj dhe a jeni tolerant ,qe me dashuri te mesoni funksionimin e gjerave edhe kur ata gabojne ?
Gjithmon me respekt per ju
Dea_A!

Dea_A_Te pershendes per temen!
E di qe je kureshtare te dine se qka mendon halla per edukaten familjare.
Te theme te drejten qe kaloj nje kohe e gjate qysh halla ka perfundu kete proqes,nese do t'ju tregoja metodat e mija edukative ishin pak me konservative se sote por i bera me dashuri dhe mirekuptim ndaj femijve qe tash jane te pavarur.
Besoj qe femijte e mi(tash te rritur) do te tregonin me se miri per edukaten qe morren prej nesh.

Dhunen nuk e perdora KURR!!! _per kete jane femijte shume mirenjohes:wink:

Te pershendet:hallushja

Dea_A
04-12-06, 00:45
Dea_A_Te pershendes per temen!
E di qe je kureshtare te dine se qka mendon halla per edukaten familjare.
Te theme te drejten qe kaloj nje kohe e gjate qysh halla ka perfundu kete proqes,nese do t'ju tregoja metodat e mija edukative ishin pak me konservative se sote por i bera me dashuri dhe mirekuptim ndaj femijve qe tash jane te pavarur.
Besoj qe femijte e mi(tash te rritur) do te tregonin me se miri per edukaten qe morren prej nesh.

Dhunen nuk e perdora KURR!!! _per kete jane femijte shume mirenjohes:wink:

Te pershendet:hallushja

Te falenderoj e nderuara Hallushe per inkuadrimin ne teme
vete qendrimi juaj ne Forum e tregon menyren e edukimit qe sigurisht e ke ushtruar ne familjen tende ....
Te pershendet ,gjithehere me respekt Dea_A!

LABI
04-12-06, 20:47
Fėmija ėshtė pasqyrė e shtėpisė/Familjes,i nderuari Labi e pėrkrahu pa rezervė mendimin tuajė , apelin tuajė dhe vertetė kjo ėshtė Instrumenti kryesore ēė mundė tju ipet fėmijėve.

Respektė pėr shkrimin tuajė analitikė.

Naki

Qellimi justifikon mjetin .... Suksesi me i madhe i cdo prindi eshte edukimi mirefillet i femijeve .
Mbetesh i pershendetur i nderuar .

ARI_03
06-12-06, 21:46
Edukimi familjar....
Mendoj se prinderit e edukuar jan cesli,, per nje edukim sa me te mire e sidomos nena....
Duhet qe femijve tone te ua tregojm pergjegjesin, drejtesin, tolerancen, solidaritetin,sigurin, paqen e jo shuplaken edhe kercnimet....Duhet si prind te respektojm edhe ne te drejtat e tyre,,,sa i perket edukimit familjar eshte menyra me e mire qe te sillemi edhe na ne mes prinderve tane sa me mire , si pasqyre ( shembull ) teke femijet tane,,,,

Me respekt...

vjeshta
07-12-06, 22:59
Femija i sapoadhur eshte truri pa forme dhe u takon prinderve qe te i japin forme te rregullt !Shembulli personal ,metode me e mire qe e edukojn femijen dhe i behen natyre e tije e dyte? !
Do te doja te me jepni mendimin tuaj ,ju prindet e forumit ,se cilat metoda aplikoni , sa kohe u jepni femijeve tuaj dhe a jeni tolerant ,qe me dashuri te mesoni funksionimin e gjerave edhe kur ata gabojne ?
Gjithmon me respekt per ju
Dea_A!

Pershendetje Dea_A per temen........

Femija i sapoardhur nuk eshte truri i pa forme ,por mund te themi nje tru me form por me nje mbrendesi te zbraset.Truri i femijes eshte sikur nje armadio i posablere ,ku mund te palojsh shume sende ne te .Mund te themi edhe sikur zejtari i nje ene prej balte ,qe deri sa te ja jep formen e duhur ai e punon me 2 duart deri ne perfundim ,keshtu qe edhe femijes duhet ti kushtojm kujdes ,vemendje ,perkdhelje,sakrifikim per veterealizimin tone (ku ne kete rast jane nenat),dhenjen e kohes sone ,qe ata ta ndijn veten qe jane important per ne .

Ate qe duhet mesuar ne fillim tek femijet ,eshte fjala JO,qe te mesohen se ne jete nuk mund ti keshe te gjitha.Metoda tjeter eshte vete sjellja e prinderve ne prezencen e tyre ,se ne syte e femijes jane vetem prinderit e tyre qe jane me te bukurit ,me te fortit dmth te pa rival,keshtu qe te mos i deshprojm ,sepse shpirti i tyre eshte si nje gote qelqi ,thyhet shpejt.

Metoda tjeter eshte qe ti terhjeket vrejtja edhe me ndonje gabim te vogel,qe te mos vjen te ndonje ma e madhe ,eshte edhe zgjedhja e shoqeris sone(e prinderve),qe edhe ata ne te ardhmen te kane nje pasqyre per zgjedhjen e shoqerise se tyre .

Keto ishin vetem disa nga metodat e mija ,e sa per deshtimin qe ka ceke Lojatari ,ne rastin tim ende nuk dihet ,do ta shoh me kohen .


Ps:Dea_A qka ka te re ,per kete interesim per femijet ? :redface: :tongue:


Vjeshta ,nga profesioni me i veshtir ne kete bote (sidomos ne kohet e sotit):frown: .

Amina
08-12-06, 00:47
Profesioni qe une dua ta ushtroje ne te ardhmen ka shume te beje me edukimin e femijeve.
Ne seminare te ndryshme si ne siciologji, po ashtu edhe ne psikologji ne mesojme,se sa i rendesishem eshte komunikimi me femijet gjat zhvillimit te tyre.

Nuk eshte qe fjalet nuk kan ndikim. Po edhe ne qofte se ne raste te veqanta ato nuk kan ndikim FEMIJET do te ken pervojen e vet, sikur ne rastin kur i themi femijes se qka do thot "gjigja'. E deri ne at moment ku ai vet nuk e provon, nuk do ta kuptoje. Kur e prek shporetin dhe i djeg dora, ai e kupton njehere ndjenjen e dhimbjes dhe kur i thot nena gjigja, ai e ka kupuar ne kete kontekst;
GJGJA- DHIMTA, pra nuk do ta prek shporetin me , e as kafet ne tavoline.!

Per femijet qe kan mesuar te flasin, eshte e rendesishme ato 'tabu", pra qfare guxojne dhe qfare nuk guxojne te bejne, te vendosura nga prinderit, gjithnje ta percjellin me nje arsye.
Femijes kur i lejohet nuk i lejohet diqka duhet te kete nje arsye;

pshb: nje femije qel dhe mbyll pa nderpremje deren e frigoriferit. Nena i thot apo e qorton, duke bertitur, te ndal dhe mos te beje ashtu. Ai ndalon per nje qaste dhe fillon prap me te njejten procedure.
Ne kete rast ajo nene mund ti jap femijes keshillen, te mos beje ashtu me, sepse gjerat prishen ne frigorifer. E ato gjera do ti haj ai vet, e pastaj do te kete dhimbje barku, dhe duhet te dergohet tek mjeku.

Femija e din ne at rast, qka do te thot te vizitosh mjekun, ndoshta ndonje injekcion, a po dhimbjen e barkut.Ku te dyjat qojne tek dhimta.
Pra i eshte dhene nje lekcion i mire.

Kete keshille ja kam dhene nje shoqes, dhe me besoni, ka funsionuar!

Ka shume gjera te tjera ku mund te ceken, e qe me faqe te tera mund ti mbushim me shkrime
por kjo do te ishte me rendesishmja tek rritja e nje femiut.

Dea_A
08-12-06, 11:14
Pershendetje Dea_A per temen........

Femija i sapoardhur nuk eshte truri i pa forme ,por mund te themi nje tru me form por me nje mbrendesi te zbraset.Truri i femijes eshte sikur nje armadio i posablere ,ku mund te palojsh shume sende ne te .Mund te themi edhe sikur zejtari i nje ene prej balte ,qe deri sa te ja jep formen e duhur ai e punon me 2 duart deri ne perfundim ,keshtu qe edhe femijes duhet ti kushtojm kujdes ,vemendje ,perkdhelje,sakrifikim per veterealizimin tone (ku ne kete rast jane nenat),dhenjen e kohes sone ,qe ata ta ndijn veten qe jane important per ne .

Ate qe duhet mesuar ne fillim tek femijet ,eshte fjala JO,qe te mesohen se ne jete nuk mund ti keshe te gjitha.Metoda tjeter eshte vete sjellja e prinderve ne prezencen e tyre ,se ne syte e femijes jane vetem prinderit e tyre qe jane me te bukurit ,me te fortit dmth te pa rival,keshtu qe te mos i deshprojm ,sepse shpirti i tyre eshte si nje gote qelqi ,thyhet shpejt.

Metoda tjeter eshte qe ti terhjeket vrejtja edhe me ndonje gabim te vogel,qe te mos vjen te ndonje ma e madhe ,eshte edhe zgjedhja e shoqeris sone(e prinderve),qe edhe ata ne te ardhmen te kane nje pasqyre per zgjedhjen e shoqerise se tyre .

Keto ishin vetem disa nga metodat e mija ,e sa per deshtimin qe ka ceke Lojatari ,ne rastin tim ende nuk dihet ,do ta shoh me kohen .


Ps:Dea_A qka ka te re ,per kete interesim per femijet ?


Vjeshta ,nga profesioni me i veshtir ne kete bote (sidomos ne kohet e sotit):frown: .
Pershendetje reciproke ,Vjeshte !
Ishte shprehje figurative se sa biologjikisht e menduar ( e nenvizuara me te kuqe ) e njejta e zejtarit te baltes :wink: !
Edukimi i femijeve -familjes ,kontribut i shoqerise ....qellimi i temes !
Te falenderoj per dhenje te mendimit
kam vetem nje kundermendim :
ai mesim me JO te femijes do te ishte e rruges te permiresohet me PO ngase ai femije qe eshte mesuar te kete gjithqka nga prindet eshte shume e mundshme qe te kete vetbesim shume te madhe baze per arritjen e gjithqkafit ,me kete mendoj i plotepjestueshem me deshirat e tije !

ps. vete e re oj Vjeshte e nuk i dihet ,po mesohemi :wink: :redface:

Murgesha
08-12-06, 12:01
Pėr fėmijė e paskėt fjalėn a?? :tongue:

Pa hyrė nė ato qė shkruhen e thuhen pėr edukatėn qė prindėrit duhet dhėnė fėmijės sė vet po ndalem nė ato qė tė qenit nėnė mi ka mėsuar.

Rriturr vetė nė njė familje ku fjalėn kryesore e kishte babai dhe njė Jo e fėmijės nuk akceptohej fare, si e re pata filluar tė mendojė se kur tė mė vijė rendi qė unė vet tė jem prind do tė jetė krejt ndryshe raporti prind fėmijė.
Nė moshėn 24 vjeqare shijova sė pari kėnaqėsinė e tė qenurit nėnė, vetė nuk e kisha nėnėn time qė tė mė jap kėshilla se si rritet fėmiu, pėr fat tė keq nuk e kisha as vjehrrėn qė me dorėn e saj tė mė mėsonte gjėrat elementare tė pėrkujdesjes pėr fėmijėn. Edhe sot qeshem me veten sa frigė kisha nė fillim tė mbaja nė dorė fėmiun tim, ta laja e shpėrlaja, ta ushqeja e ta veja nė gjum. Me kohėn u mėsova tė jem edhe nėnė dhe pėr besė tė zotit mė pėlqente ky zanat, sa qė pėr njė kohė tė shkurtėr mė lindi edhe fėmija i dytė. :wink: :tongue:

Kam pėrdorur mėnyrat qė mua mė janė dukur se janė mė tė mira pėr fėmijėt e mij. Liria e fjalės nė familjen time tė sotme ėshtė pėr tė gjithė, fėmijėt e mi mund edhe tė marrin ndonjė vendim tė qastit edhe nėse unė nuk jam prezente. Nuk kėrkoj qė ata tė mė rrespektojnė tej mase vetėm pse unė ja u kam bėrė kokėn se nuk i kam pyetur fare se a dojnė ata qė pėr nėnė tė mė kenė mua. :wink:
Sot kur ata janė tė rriturr aq sa janė tė zotėt e vetes nėse mund tė themi se janė tė zotėt e vetes pėr njė 18, 16 dhe 12 vjeqar janė falemnderues ndaj mėnyrės me tė cilėn unė kam punuar me ta. Mė kuptojnė nė gėzim e vėshtirėsi qė jeta sjell, i kuptoj dhe marrė pjesė aktive nė dėshirat, dashuritė, sjelljet dhe daljet e tyre edhe pse mua ndoshta nuk mė pėlqen, por koha e ban tė veten e ne me kohėn po jetojmė. Nuk mendoj se do tė ju pėrzihem nė vendimet e tyre madhore siē ėshtė shkollimi, martesa etj. por gjithmonė do tė kenė kėshillėn dhe pėrkrahjen time tė parezervė.

Foli dhe shkroi Murgesha nė rolin e nėnės qė nuk ėshtė aspak i lehtė.

Paradox_13
09-12-06, 14:25
Bashkėsia na shtron kėrkesa tė shumta dhe kėsisoj ndikon nė tė gjitha normat dhe format e jetės sonė, nė kėtė mėnyrė edhe nė zhvillimin e organit tonė tė tė menduarit. Nė ato kushte tė thjeshta dhe nė atė synim tė fėmiut qė ta zotėrojė dobėsinė e vet, ēka sėrish nxit nė zhvillimin e aftėsive tė ndryshme, bazohet aftėsimi i fėmiut pėr edukim. Nė njė anė ky mjedis nga fėmiu i pranon pėrshtypjet armiqėsore dhe kėto pėrshtypje ia tregojnė botėn si diēka armike…Nėse nuk ndėrhyn edukata familjare, psika e fėmiut tė tillė mund tė zhvillohet nė drejtim tė tillė qė tėrė botėn ta konsiderojė si rreth armiqėsor. Shpesh njeriu rritet nė lidhje afrie vetėm me tė vetmin person dhe s’mund ta zgjerojė rrethin e tij shoqėror tej njė personi..Fėmiu, i cili rritet nė rrethin e tillė familjar ku tė rriturit i drejtohen me fjalėt: “Duhet tė veprosh kėshtu ose ashtu, kėtė ose atė, sepse pėrndryshe nuk tė dua”, mėsohet qė gjithnjė pėrmes butėsisė, me mjete tė njėjta, ta shtojė edhe varshmėrinė ndaj tė tjerėve. Fėmiu mund tė zhvillohet nė kuptim tejet tė dėmshėm nė drejtim tė arritjes sė qėllimit tė tij, por mund qė tė bėhet edhe i vlefshėm dhe me qėllim tė dobishėm pėrpara vetes. Njeriun duhet ta vėzhgojmė domosdo si qenie shoqėrore...

Albanian eX|PerT
17-03-07, 01:15
Qellimi justifikon mjetin ....
I nderuari LABI! Rrespekti i jone ndaj juve eshte i madhe, porse sigurisht pjese e sinqeritetit eshte qe te korigjohen njerezit ne ca gjera ku mund te mendojme se ata jane ne gabim, perderisa ne kemi te drejten e dhenies se mendimit tone.

Kjo fjale e juaj, perkunder qe eshte perdorur prej juve ne vend te duhur e kohe te pershtatshme, mendoj qe duhet kursyer nga te permendurit perderisa kjo qendron nen slloganin cionist, ne spastrimin etnik te zhdukjes se identitetit te shume popujve, e qe te gjitha keto nen hijen e justifikimit te pavlefshem, qe ata mendojne te perdorin cdo mjet duke e justifikuar edhe nese eshte krim vetem per te arritur tek qellimi.

Rasti me i fresket i cionisteve, eshte ngjarje e kesaj jave, ku kane marrur femijun 11 vjecar si mbrojtje e gjalle, duke luftuar kunder popullit te femijut,... porse per ta kjo nuk paraqet problem, perderisa ata e justikojne nje veprim te tille, pershkak te qellimit.

Per qellimin kemi fjale e vargje te bukura, si psh.: "Veprat vleresohen sipas qellimit", etj., e qe me kete mund te ekspozojme se qellimi i delire e cilter, na dirigjoi per nje veper konkret xy.

Para se te iki, te falenderoj per mirekuptimin

albanian

LABI
17-03-07, 13:45
I nderuari LABI! Rrespekti i jone ndaj juve eshte i madhe, porse sigurisht pjese e sinqeritetit eshte qe te korigjohen njerezit ne ca gjera ku mund te mendojme se ata jane ne gabim, perderisa ne kemi te drejten e dhenies se mendimit tone.

Kjo fjale e juaj, perkunder qe eshte perdorur prej juve ne vend te duhur e kohe te pershtatshme, mendoj qe duhet kursyer nga te permendurit perderisa kjo qendron nen slloganin cionist, ne spastrimin etnik te zhdukjes se identitetit te shume popujve, e qe te gjitha keto nen hijen e justifikimit te pavlefshem, qe ata mendojne te perdorin cdo mjet duke e justifikuar edhe nese eshte krim vetem per te arritur tek qellimi.

Rasti me i fresket i cionisteve, eshte ngjarje e kesaj jave, ku kane marrur femijun 11 vjecar si mbrojtje e gjalle, duke luftuar kunder popullit te femijut,... porse per ta kjo nuk paraqet problem, perderisa ata e justikojne nje veprim te tille, pershkak te qellimit.

Per qellimin kemi fjale e vargje te bukura, si psh.: "Veprat vleresohen sipas qellimit", etj., e qe me kete mund te ekspozojme se qellimi i delire e cilter, na dirigjoi per nje veper konkret xy.

Para se te iki, te falenderoj per mirekuptimin

albanian

Mendimet dhe pikepamjet e Makiavelit per politiken , rendin shoqerore- shtetin- pushtetin .... nga shume kritik te mendimit te tij jane perceptuar dhe kualifikuar si te pamoralshme... te gjveshura nga virtytet njerezore... Mirepo, nuk eshte edhe bash ashtu... Nuk mund te mesosh , kritikosh , te konstatosh , apo te arrishe ne perfundime; Vetem e vetem se ke lexu , apo ke interpretu nje thenje/maksime te ndonje mendimtari-dijetari- shkrimtari- bureshtetasi... etj mbi vepren e tij apo per te... INTERPRETIMI I BERE PER THENJEN >>> KUALIFIKOHET SI SUBJEKTIV , JO AUTENTIK (BURIMORE), e AS PROFESIONAL ... apo ndoshta po gaboj ?!!

Interpretimi i juaj mbi thenjen eshte subjektive... Dhe si i tille ne esence, Interpretimet subjektive mund te jene te shumta dhe te barbarta perkrah njera tjeteres, si subjektive... e asesiii ne rrafshe me INTERPRETIMIN AUTENTIK... dhe PROFESIONAL.

Ate qe kam selektuar me te kuqe ne tekstin tend eshte njeri prej scarimeve qe bene Makiaveli ...lidhur me ndermarrjen e veprimeve ne dhe per rrethanat dhe kohen>> te kualifikuara si te arsyeshme ....

Albanian eX|PerT
17-03-07, 13:54
Mendimet dhe pikepamjet e Makiavelit per politiken , rendin shoqerore- shtetin- pushtetin .... nga shume kritik te mendimit te tij jane perceptuar dhe kualifikuar si te pamoralshme... te gjveshura nga virtytet njerezore... Mirepo, nuk eshte edhe bash ashtu... Nuk mund te mesosh , kritikosh , te konstatosh , apo te arrishe ne perfundime; Vetem e vetem se ke lexu , apo ke interpretu nje thenje/maksime te ndonje mendimtari-dijetari- shkrimtari- bureshtetasi... etj mbi vepren e tij apo per te... INTERPRETIMI I BERE PER THENJEN >>> KUALIFIKOHET SI SUBJEKTIV , JO AUTENTIK (BURIMORE), e AS PROFESIONAL ... apo ndoshta po gaboj ?!!

Interpretimi i juaj mbi thenjen eshte subjektive... Dhe si i tille ne esence, Interpretimet subjektive mund te jene te shumta dhe te barbarta perkrah njera tjeteres, si subjektive... e asesiii ne rrafshe me INTERPRETIMIN AUTENTIK... dhe PROFESIONAL.

Ate qe kam selektuar me te kuqe ne tekstin tend eshte njeri prej scarimeve qe bene Makiaveli ...lidhur me ndermarrjen e veprimeve ne dhe per rrethanat dhe kohen>> te kualifikuara si te arsyeshme ....
Porse une dhash mendimin tim, ngase ne shikim te pare citimi i asaj fjale dukej sikur eshte ne forme te gjeneralizuar, perderisa mund te shihet e tille, eshte imperative te sqaruarit e ceshtjes se si perdoret ne raste konkrete.

Sidoqofte, me rrespekte
albanian

Daglasi
20-07-10, 21:11
Edukata esht mbi te gjitha,me edukat je gjithmon fitimtar.