PDA

View Full Version : Nuk mbrohet Zoti me gėnjeshtra!


pokeri
11-11-06, 13:40
Nuk mbrohet Zoti me gėnjeshtra!
Nė shekullin e IV tė erės sonė, njėri nga teologėt dhe filozofėt mė tė shquar tė krishtėrimit, Shėn Aurel Augustini nė njė nga librat e tij thotė:
"Shpesh edhe jobesimtari di diē pėr tokėn, qiellin dhe elementet e kėsaj bote, pėr lėvizjen e yjeve, madhėsinė e tyre, pozicionet, pėr parashikimin e zėnies sė diellit dhe hėnės, ciklet e viteve dhe stinėve tė vitit, pėr llojet e shtazėve, bimėve, gurėve etj. Dhe, ai kėto njohuri i mbanė tė sigurta nė bazė tė pėrvojės. Ėshtė turp dhe rrezik qė tė krishterėt kinse duke shpjeguar shkrimin e shenjtė flasin gjepura pėr ato tema, dhe ne besimtarėt duhet tė ndėrmarrim tė gjitha masat e duhura ta parandalojmė atė gjendje, nė tė cilėn pabesimtarėt mund tė tėrheqin vėrejtjen pėr padijen e madhe tė besimtarėve, dhe t'u qeshen me pėrbuzje."
Tė krishterėt gjatė historisė nė rastet mė tė shpeshta e kishin respektuar kėtė kėshillė tė Aurel Augustinit, duke e pranuar tė vėrtetėn e matematicientėve dhe filozofėve tė famshėm grek. Nė mesjetė, kur shkenca arabe ishte nė kulmet e saj, zbulimet e saj u pranuan dhe u pėrphapėn pikėrisht nga murgjėt dhe dijetarėt kishtar, pa marrė parasysh qė ato vinin nga "pabesimtarėt".
Por urtia e kėsaj kėshille shihet me gjithė fuqinė e saj kur shikojmė ēfarė ka ndodhur, kur nuk e kishin respektuar besimtarėt!? Disa shembuj, sot i di secili fėmijė; teologėt kishtarė nė mesjetė ishin tė bindur qė - Bibla thotė se Toka ishte e rrafshtė. Kur Galileu e shpiku teleskopin dhe filloi t'i publikoj zbulimet pėr planetet, ata teologė e detyruan qė publikisht tė heqte dorė nga tėrė ajo qė kishte zbuluar.
Kur Koperniku gjeti dėshmi tė pakontestueshme qė Toka ishte e rrumbullakėt dhe rrotullohet rreth diellit (dhe jo e kundėrta), kishte aq shumė frikė nga dėnimi qė do tė pasonte nė rast tė publikimit tė atyre "herezive", sa qė kurrė nuk guxoi t'i botonte.Ato u gjetėn nėpėr sirtarė pas vdekjes sė tij. Xhordano Bruno pasi qė nuk ishte i gatshėm tė fshihej, u dogj nė turrė tė druve.
Kur mjekėt dhe bilogėt e zbuluan qė sėmundjet shkaktohen nga bakteret e jo nga demonėt. priftėrinjtė iu kundėrvuan dhe e sulmuan teorinė e tyrė si "blasfemi". Nė Bibėl sipas interpretimit tė tyre shkruante se: Zoti e dėrgonte sėmundjen si dėnim. Nuk shkruante se ajo mund tė ishte rezultat i pisllėkut dhe organizmave tė padukshėm... Natyrisht, kėtyre "ekspertėve" kurrė nuk u kishte shkuar mendja qė interpretimi i tyre i Biblės, do tė mund tė ishte i pasaktė!?
Ēfarė ndodhi me gjithė kėto raste? Besimtarėt dolėn qesharak! Fėmijėt sot u qeshen atyre teologėve qė e ndoqėn Galileun, dhe pyeten se si aq lehtė "kisha" i refuzoi dėshmitė qė i kishte para hundės. Edhepse e kishin qėllim mbrojtjen e fesė, gjėja e vetme qė arrinė ishte qė fenė e paraqitėn qesharake.
Sot kemi kundėr-teorinė qė quhet "kreacionizėm". Tėrėsi argumentesh qė mohojnė evolucionin. Kjo lėvizje para disa dekadash ishte e "koncentruar" kryesisht nė SHBA, ku kishat fundamentaliste janė mė tė popullarizuara, mirėpo viteve tė fundit shumė "argumente" tė tyre u pėrhapėn nė Evropė dhe Ballkan, pėrmes Dėshmitarėve tė Jehovės dhe Kishės Adventiste. Kėto argumente gjithashtu i pėrqafoi edhe grupi islamik Harun Jahi, pamfletet dhe librat e sė cilit po pėrhapen gjithnjė e mė shumė edhe nė kontinentin e vjetėr.
Cili ėshtė problemi me kreacionizmin?
Pėrgjigja mė e shkurtėr nė kėtė pyetje ėshtė se; argumentet e kreacionistėve nuk janė tė sakta. Shumė njerėz e kanė vėshtirė ta kuptojnė, por kjo nuk ka asnjė lidhje me evolucionin. E marrim shembull pohimin e kreacionistėve se, fosilet kalimtare nuk ekzistojnė. Ky pohim nuk ėshtė aspak i saktė. Evolucioni ndoshta nuk ėshtė i saktė dhe ndoshta nesėr do tė hedhet si teori pėr t'u zėvendėsuar me ndonjė teori tjetėr, e cila mė mirė do tė mund tė pasqyroj dėshmitė pėr botėn qė e kemi. Por, pa marrė parasysh e saktė apo jo, njeriu qė pohon se nuk ka fosile kalimtare e flet tė pavėrtetėn.
Ky ėshtė problemi me argumentet kreacioniste. "Archaeopteryx ėshtė skelet i njė shpeze tė zakonshme". Nuk ėshtė e saktė!
"Janė gjetur gjurmė tė njerėzve dhe dinosaurve, njėri pranė tjetrit". Nuk ėshtė e saktė.
Sado qė njeriu tė besoj nė autencitetin e Biblės, dhe sado qė besimtarit nuk i pėlqen teoria e evolucionit, mendoj qė tė gjithė duhet tė pajtohen nė njė pikė; Zoti nuk mbrohet me gėnjeshtra.
Ēka ėshtė rrėnja e gjithė kėsaj? Pse kaq shumė njerėz "pėrpiqen" ta dėshmojnė kreacionizmin dhe ta rrėzojnė teorinė e evolucionit?
Arsyeja kryesore ėshtė bindja qė shumė njerėz e kanė se; Shkenca e mohon Zotin, se zbulimet shkencore e largojnė Zotin gjithnjė e mė larg.
Funkcioni i shkencės ėshtė qė ta pėrshkruaj botėn dhe tė shpjegoj sa mė mirė se si funkcionon ajo. Mirėpo, njerėzit i kanė disa bindje tė veta, dhe kur shkenca bėn njė zbulim ajo i shtyen qė ato bindje t'i ndryshojnė. Prandaj mbizotėron fryma; "Nėse baballarėt tanė besuan nė diē, pse ne sot besojmė nė diē tjetėr?".
Pėrgjigja nė kėtė pyetje ėshtė e thjeshtė; Sepse ėshtė e rėndėsishme tė dihet e vėrteta. Deri para disa qindra vitesh njerėzit besonin qė Zoti apo ndonjė shenjtor shkaktonin rrufetė dhe bubullimat! Ndėrkohė, shkenca e zbuloi qė kjo nuk ėshtė ashtu. Ky zbulim a e zvogėlon Zotin? A ėshtė mė mirė tė besohet nė tė pavėrtetėn qė Zoti krijon rrufetė, apo nė tė vėrtetėn qė ato krijohen pėr shkak tė dallimeve nė potencial mes reve dhe tokės?
Tė besosh nė diēka qė ėshtė e pavėrtetė nuk ėshtė shenjė e Besimit - kjo ėshtė shenjė e llojit mė tė shėmtuar tė krenarisė arrogante. "Dėshmitė mund tė jenė ēfarė tė duan, ekspertėt mund tė flasin ēfarė tė duan, unė e dij cila ėshtė e vėrteta dhe pikė"! A ėshtė nė rregull kjo?
Nėse ekziston Zoti, a dėshiron ai qė ne tė mendojmė kėsisoj? A ka Zoti dėshirė qė ne tė besojmė nė gėnjeshtra tė mėdha, tė tipit se ai krijon rrufe, qė Ai dėrgon sėmundje pėr t'i dėnuar mėkatarėt, qė Ai e krijoi Botėn pėr 6 ditė para 6000 vjetėsh? Apo ndoshta do tė kishte mė shumė dėshirė qė ne ta pėrdorim mendjen tonė, tė provojmė ta njohim botėn nė tė cilėn jetojmė, dhe ta gjejmė tė vėrtetėn, edhe kur ajo e vėrtetė na detyron tė heqim dorė nga disa ide nė tė cilat kishim besuar mė pėrpara?

Agolli
12-11-06, 03:33
Filozofi i njohur gjerman Emanuel Kanti nė veprėn e tij "Kritika e mendjes sė pastėr "....ka zhvilluar idenė se me mendje nuk mund tė pėrfshihet e verteta e pafund. Sipas natyrės sė saj, mendja i arrinė vetėm partikularitė ndėrsa ėshtė e paaftė tė kuptojė tė ekzistuarit absolut siē ėshtė ekzistimi i Zotit. Ne e kuptojmė Zotin me ndėrgjegje (damīr) e jo me mendje (‘akl). Dėshira jonė pėr drejtėsi ėshtė dėshmi e ekzistimit tė sė drejtės, sikur qė ėshtė etja pėr ujė dėshmi pėr ekzistimin e ujit.
Aristoteli shumė mė herėt ka shtruar njė varg tė tėrė shkaqesh duke thėnė: karrigia ėshtė nga druri, druri nga trungu, trungu nga fara, kurse fara ėshtė nga mbjellėsi, qė nė fund tė tregojė se si numėrimi i tillė i shkaqeve medoemos shpie tek shkaku i parė. Shkakun i cili nuk ka nevojė pėr shkak, lėvizėsin i cili nuk ka nevojė pėr lėvizės, krijuesin i cili nuk ka nevojė pėr krijues, qė i pėrgjigjet tė kuptuarit tonė...
Ibni Arebiu konsideron se nė pyetjen kush e krijoi Krijuesin aspak nuk duhet pėrgjigjur. Zoti e dėshmon ekzistimin dhe ėshtė jokorrekte me ekzistim tė dėshmohet Zoti. Drita e dėshmon ditėn e jo e kundėrta...
Zoti nuk ka nevojė pėr dėshmi, sepse Ai ēdo gjė e dėshmon. Ai vetvetiu ėshtė e vėrtetė e qartė.
Zoti shfaqet nė ligjet, rendin, bukurinė dhe normat, nė gjethin e drurit, pendėn e palloit, krahun e fluturės, erėn e trėndafilit, kėngėn e bilbilit, lidhshmėrinė e yjeve, nė simfoninė e kozmosit. Sikur tė thonim se e tėrė kjo ėshtė krijuar rastėsisht, do t’i pėrngjanim njeriut i cili konsideron se me vetė hedhjen e shkronjave nė ajėr, prej tyre mund tė krijohet vargu nė tė cilin do tė gjenim njė poezi tė Shekspirit, do tė thotė poezi pa poet.

Bjeshka1
12-11-06, 11:35
Deri para disa qindra vitesh njerėzit besonin qė Zoti apo ndonjė shenjtor shkaktonin rrufetė dhe bubullimat! Ke edhe sot njerz qe besojne ne kete. Shih ketu ne forum, nuk kemi nevoje te shkojme me larg. Ka asish qe besojne se Zoti vrau mbi 200000 njerz te varfer ete vuajtur(eshte fjala per Cunamin) ,sepse pranonin turist nga perendimi dhe se i shisnin femrat e tyre.
Kur hasin ne shkrime te Bibles ose Kuranit qe jane kontradiktore, mundohen ti quajne "metafora", nuk mund te pajtohen me realitetin.

pokeri
12-11-06, 11:42
Filozofi i njohur gjerman Emanuel Kanti nė veprėn e tij "Kritika e mendjes sė pastėr "....ka zhvilluar idenė se me mendje nuk mund tė pėrfshihet e verteta e pafund. Sipas natyrės sė saj, mendja i arrinė vetėm partikularitė ndėrsa ėshtė e paaftė tė kuptojė tė ekzistuarit absolut siē ėshtė ekzistimi i Zotit.

Agolli, tė pėrshėndes!
Duke pasur frikė qė tema do tė "zhytet" tėrėsisht nė pellgun e njė diskutimi filozofik (e nuk do tė kisha dėshirė), megjithatė do tė komentoj diē.
Kanti kėshtu e shpjegon ekzistimin e Zotit si Krijesė e pėrsosur.
Qė tė jetė e pėrsosur (krijesa) duhet t'i ketė tė gjitha vetitė pozitive, dhe asnjė veti negative. Mosekzistimi ėshtė veti negative, dhe me vetė kėtė, joekzistimi i Zotit ėshtė absurd.

Komenti:
Krijesa e pėrsosur nuk ka mundėsi tė krijoj diēka tė papėrsosur (sepse do tė ishte absurd), apo jo?
Shembulli:
"Nėse njeriu e krijoi Zotin, krijoi diēka tė pėrsosur. Nėse Zoti e krijoi njeriun, krijoi diē tė papėrsosur. Kush qenka pra mė i pėrsosur? S'ka dyshim qė ai i cili e krijon "tė pėrsosurėn". Pra Njeriu ėshtė mė i pėrsosur se Zoti sepse e krijoi Zotin (e pėrsosur). Mirėpo, pasiqė Zoti nuk mund tė ekzistoj si "krijesė mė pak e pėrsosur" se njeriu, Zoti atėherė nuk ekziston"

A qenka pra Zoti, "E vėrteta e pafund-absolute"?
Ēfarė qenka ndėrgjegja jonė, e ndarė nga mendja?
Kanti thotė (nė veprėn qė ke cituar) edhe se: - Nderimi-respekti nuk ėshtė emocion, siē ėshtė dashuria, miqėsia. Nuk ėshtė as bindje, as akt intelektual. Ėshtė diē ndėrmjet, njė fenomen krejt i veēantė?
Mund tė pyesim, ēfarė na qenka pra?
Kėto ēėshtje e kanė vendin nė njė nėnforum tjetėr. Mund t'i diskutojmė pa asnjė problem.

Agolli
13-11-06, 01:25
Pershendetje Pokeri

Njeriu eshte i lire ta perfytyroje krijuesin ashtu sic deshiron, ne menyre poetike, racionale, shkencore, edhe pse ne nuk mund ti afrohemi dot atij perfytyrimi te sakte sesi mund te jete Ai. Vullneti i lire eshte aftesi per te vepruar, dhe per te mednuar.... Thjeshte vullneti ekziston brenda qenies, dhe ajo dirigjohet nga Qenia e perjetshme...
Njeriu mund ta di ate qe i eshte caktuar... Nese i eshte caktuar te dije vetem kete sfere dhe vetem kete pune, ai sadoqofte te beje sakrfice eshte e kot.
Zoti i persosur e krijoi njeriun dhe te tjera krijesa, por te keqen dhe te miren nuk e krijoi zoti, e lindi vete njeriu... Zoti eshte i ngjashem me njeriun me perjashtim te faktit se eshte i pa vdekshem dhe i persosur.
Une Zotin e ndjej dhe e besoj me ndergjegjie por nuk e kam pare qe te arij te imagjinoj ne pamjen e tij.
Per mendimin tim cdo imagjinate e tepert te dergon ne gabim.

pokeri
13-11-06, 12:42
Zoti i persosur e krijoi njeriun dhe te tjera krijesa, por te keqen dhe te miren nuk e krijoi zoti, e lindi vete njeriu... Zoti eshte i ngjashem me njeriun me perjashtim te faktit se eshte i pa vdekshem dhe i persosur.


Pse Krijesa e pėrsosur krijoi diē tė papėrsosur? Veē kėsaj, i dhe mundėsi qė kjo jo-pėrsoshmėri (Njeriu) edhe tė krijoj (tė keqen qė ėshtė pėrligjie absolute e pozitivitetit?) Mendon qė Zoti i pėrsosur do tė bėnte njė "gabim" tė tillė? Nėse po, atėherė a nuk do tė binte kjo ndesh me Pėrsosshmėrinė e tij? Pėrsosshmėria nuk kufizohet, ajo vetvetiu do tė duhej tė ishte Absolute! Pra, tashmė kemi dilemėn; Zoti krijoi diē tė keqe (Njeriun qė krijon tė keqen) me qėllim, apo Zoti krijoi (Njeriun e keq) duke menduar se Krijoi tė mirėn?

P.S. Lus moderatorėt qė kėtė temė ta zhvendosin te Hapėsirė Filozofike-Psikologjike.

Albanian eX|PerT
13-11-06, 14:23
Zoti i persosur e krijoi njeriun dhe te tjera krijesa, por te keqen dhe te miren nuk e krijoi zoti, e lindi vete njeriu... Zoti eshte i ngjashem me njeriun me perjashtim te faktit se eshte i pa vdekshem dhe i persosur

I nderuari shoku im Agolli, mendoj qe ky konstatim i yt per Zotin parcialisht (pjeserisht) eshte gabim per te mos thene totalisht. Zotit nuk i perngjason asgje, Ai eshte i Vetmi dhe i Persosuri, Krijuesi, Furnizuesi, Meshiruesi, Percaktuesi, Sunduesi. Ai eshte i Plotefuqishmi dhe i Gjithedituri i cili Krijoi krijesat e tij ashtu siē eshte me se miri mirepo jo duke marr shembullin e vet, sepse Atij nuk i perngjason asgje. Pavdekshmeria dhe Persomsmeria jane dy nga atributete/cilesite e Zotit te Lartemadheruar. E keqja dhe e mira u be me pecaktimin e Zotit, qe te shihet kush eshte me mireberes edhe pse Ai e di se kush ēfare do te veproje mirepo kjo leje zgjedhjeje eshte nje nga urtesite e medha te Perendise. Marrim per shembull, ferrin apo siē quhet xhehenemi apo thene ma shqip sketerra, e cila eshte perplot vuajtje, mjerim, shkatrrim, etj., e qe kjo ka nje urtesi shume shume te madhe. Si? Marrim per shembull sot njerezit e degjeneruar, te cilet jane te dhene pas epsheve dhe harrojne qe duhet adhuruar Krijuesi i tyre apo ata te cilet thone se jane besimtare mirepo besimi i tyre eshte i kote sa qe disa kane arrit deri tek idhujtaria apo politeizmi, si per shembull sot qe njerezit e shikojne dhe e besojne horoskopin. Tani marrim shembull ata te cilet jane te matur dhe te menēur adhurojne nje Zot te Vetem, njeherit duke besuar dhe pranuar ēdo percaktim qe Ai ka vendosur per ata. Valle, a do te jete i pari me te dytin ne nje vend pas vdekjes? I keqi qe i beri tere ato padrejtesi ai pas vdekjes dhe largimit nga kjo bote e pret denimi dhe mjerimi ngase ishte mosmirenjohes ndaj te mirave te Zotit dhe nuk e ka falenderuar, e falenderimi ndaj Zotit behet duke e adhuruar ate (duke iu perkulur). Ndersa i miri e ka vendin ne shtepine e gezimeve dhe te kenaqesive, ku nuk ka mjerim, breng, merzi, gajle, etj., aty mbreteron kenaqesia shpirterore dhe fizike duke u liruar ne shfrenimin e epsheve sepse ai ne kete bote bente durim dhe ishte i matur. E ai vend quhet parajse apo siē ndegjohet ne popull Xhenet. D.t.th. dy krijesa te Zotit, njera e keqe ne vetvete mirepo me urtesi te medha qe ti denoje keqberesit dhe mizoret, dhe nje krijes tjeter e Zotit qe eshte parajsa qe ne mbrendesi permban kenaqesi dhe defrim qe eshte shperblim per mireberesit (besimtaret) dhe te duruarit. Marrim per shembull edhe djallin e mallkuar qe eshte nje krijes qe ne vetvete eshte e keqen duke i mashtruar njerezit, mirepo edhe kjo eshte krijes e Zotit, qe e ka nje urtesi te madhe, prandaj Zoti edhe e krijoi, qe te sheh Zoti se cili nga krijesat e Tij do ta pasoje ne mashtrimet qe i ben djalli. Dhe pastaj ai qe beri durim dhe ishte i menēur dhe nuk i pasoi shtremberit e djallit do te shperblehet, ndersa ai qe ishte kryeneē dhe mendjemadhe e koprrac, dhe pasoi djallin do te hidhet ne skutat e denimin te ferrit te tmerrshem. Do te vazhdojme ne te ardhmen te shkruajme ne kete teme, nese na premton koha i nderuar.

Mbeteni i pershendetur dhe i rrespektuar nga shoku juaj:
Albanian eX|PerT

ps| Shoku im i nderuar, ne kete forum ishte nje teme rreth emrave dhe cilesive te Zoti qe mua me pelqeu ne pergjithesi, kliko ketu:
http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=20473

LOJETARI
13-11-06, 20:13
Duke mos mohuar nje fuqi mbinatyrore,ngase do te dukej sikur une te isha me largepames se sa te gjithe ata qe u munduan te shpjegojne enigmen e jo vetem kesaj bote por edhe te asaj qe do te vij pas jetes ,e qe si pengese e krejt kesaj na del VDEKJA si perde e zeze ,do te perpiqem te perkthej mendimet e mia ne fjale, lidhur me kete qeshtje qe si duket preokupon me se shumti ata qe nuk jane te lumtur me jeten e vet .
Te besosh ne zotin si krijese e persosur, qofte ajo edhe absolute dhe njekohesisht te krijosh bindjen se pas kesaj jete do te vazhdoj nje jete edhe me e thjeshte se kjo , e shablonizuar ku nje pjese do te vuaj e tjetra do te kete privilegje perendore ,per mua do te thote te tallesh me vetveten e terthorazi edhe me zotin.Qesharake te besosh se zoti do te te shperblej ne boten tjeter me te gjitha te mirat , vetem se ti ke bere lutje te panderprera per te ,ne kete bote ,duke i treguar atij vazhdimisht se ai eshte Zoti .Thuajse ai nuk e din se kush eshte Zoti .
Mbyllja e sirtarve mendor qe shpiejne ne labirinthin e pakuptimsise se kesaj jete , te pakten per nje kohe te shkurte ,te themi sa zgjate jeta vete,do te hapte mundesi tjera shtese per secilin ,te shijoj dhe perjetoj te mirat e kesaj bote qe jane te pakufishme.
Nje mendje ma thote se ne boten tjeter ,shqisat qe posedojme sot, nuk do te mjaftojne te kapin realitetin e RI dhe se veshtire do ta kete SHPIRTI pa shokun e tij me te ngushte TRUPIN , per te cilin e dijme se ku perfundon .
Prandaj une do te vazhdoj te shfrytezoj kete DUET gati te persosur ne kerkim te lumturise ne kete jete sepse nje Zot e din se cka do te ndodhe pastaj.!

Albanian eX|PerT
13-11-06, 20:48
Pranoni pershendetje shoku im i nderuar LOJETARI

Te besosh ne zotin si krijese e persosur,
Zoti nuk quhet krijes, por Krijues. Mund te thuash qenie.

Te besosh ne zotin si krijese e persosur,qofte ajo edhe absolute dhe njekohesisht te krijosh bindjen se pas kesaj jete do te vazhdoj nje jete edhe me e thjeshte se kjo , e shablonizuar ku nje pjese do te vuaj e tjetra do te kete privilegje perendore ,per mua do te thote te tallesh me vetveten e terthorazi edhe me zotin.
I nderuar, ky kocepti yt eshte shume i keqperceptuar. Ne e kemi sqaruar edhe me heret pse ndodh kjo.

Qesharake te besosh se zoti do te te shperblej ne boten tjeter me te gjitha te mirat , vetem se ti ke bere lutje te panderprera per te ,ne kete bote ,duke i treguar atij vazhdimisht se ai eshte Zoti .Thuajse ai nuk e din se kush eshte Zoti .
Ky eshte keqkuptimi i parė ndaj adhurimit qe ia ben sot njerezimi. O shok i nderuar dhe i rrespektuar, adhurim eshte ēdo gje e mire me te cilen synon kenaqesine e Perendise. Nuk eshte adhurim vetem te lutemi. Adhurim eshte te shkosh ne shkolle, ne universitet, apo ta vizitosh nje te semure, ta ndihmosh nje te varfer, ti buzeqeshesh dikujt per te ia zbutur zemren, te ia thuash nje fjal te mire ndokujt, ta rrespektosh nje te moshuar, te sillemi mire me njeri tjetrin ketu ne forum etj. Te gjitha keto dhe shumeēka tjeter jane adhurime me te cilat mund ta fitosh shperblimin e Perendis, qe eshte Parajsa. Zoti e di se eshte Nje dhe i Vetem. Njera prej krijesave te Tij me e ēmuar eshte njeriu. I menēuri dhe largpamesi e beson Perendin si Krijues, qe e meriton adhurimin, dhe ai per kete do te shperblehet ne Boten e amshuar. Nese nuk do te ishte keshtu, ma thuaj i nderuari shoku im cili do te ishte qellimi i jetes tone ne kete bote? ē'fare mendon, te jetojme, te dashurohemi, te martohemi, te punesohemi, te bejme femije, te plakemi, te vdesim, te hym me nje cop grop varri, edhe kaq e te zhdukemi????? Jo i nderuar, njeriu ka vlere te madhe, e qe vlera e tij nuk perfundon me kaq. Ai vdes, e qe (pas vdekjes) fillon rruga per tek llogaritja. Dije se nje dit edhe vdekja do te vdes!!!


Mbyllja e sirtarve mendor qe shpiejne ne labirinthin e pakuptimsise se kesaj jete , te pakten per nje kohe te shkurte ,te themi sa zgjate jeta vete,do te hapte mundesi tjera shtese per secilin ,te shijoj dhe perjetoj te mirat e kesaj bote qe jane te pakufishme.
Perendia ka thene, se i ka krijuar te mirat qe njeriu ti shfrytezoje. Mirepo besimtari apo mireberesi e falenderone per keto te mira, ndersa injoranti dhe mizori eshte mendjemadhe dhe kryeneē e mosmirenjohes dhe nuk e falenderon Perendin per gjithe te mirat qe ia ka dhene.
Shfrytezo te mirat e kesaj Bote, duke e falenderuar Ate i Cili ta ka mundesuar ti shijosh.

Nje mendje ma thote se ne boten tjeter ,shqisat qe posedojme sot, nuk do te mjaftojne te kapin realitetin e RI dhe se veshtire do ta kete SHPIRTI pa shokun e tij me te ngushte TRUPIN , per te cilin e dijme se ku perfundon .
Prandaj une do te vazhdoj te shfrytezoj kete DUET gati te persosur ne kerkim te lumturise ne kete jete sepse nje Zot e din se cka do te ndodhe pastaj.!
Njeriu kur te ringjallet, ai nuk ringjallet vetem me shpirt mirepo edhe me trup. Qė edhe shpirti edhe trupi te shijojne kenaqesi apo denim. Per akceptimin/pranimin e ketij koncepti nevojitet besim i plote, mirepo per ata te pabindurit kemi edhe argumente shkencore. Marrim per shembull, qe sot shkenca e perparuar ka zbuluar se trupi i njeriut pas vdekjes sa do qe te zhduket ai prap ne palcen kurrizore (apo siē i thone populli ne lug te prapanices) ka nje eshtėr/koc qe nuk zhduket, e qe prej saj Perendia e ringjalle njeriun. Zoti eshte i Gjitheditur dhe i Plotefuqishe, dhe per Te eshte gjithcka e mundur te beje. Sikur qe ka ditur ta krijoj njeriun Ai di edhe ta ringjall. Kerko lumturine ne kete Bote, mirepo dije se te gjitha jane kalimtare perveē asaj qe ke vepruar qe ka qene e lidhur ngusht me shpirtin i cili e beson Perendin. Ai shpirti i ēilter dhe i paster beson se Perendia e ka krijuar ate me qellim fisnik dhe jo te kot, prandaj Ate e adhuron qe nje dit te shpeton, te fiton, qe stacioni i fundit te jete parajsa qe eshte vend kenaqesi te pakufshme. Ne kete destinacion qe jemi nisur ka shigjetar mashtrues qe na sulmojne per te na mashtruar qe te marrim kahje tjeter dhe te mos arrijme deri tek qellimi yne final qe eshte arritja ne shtepine e gezime, qe eshte destinacioni paresor per ne. Piloti i menēur e ka harten ne dore dhe prej saj udhezohet, e fletushkat djallezore per mashtrim nga anesh qe i vin ai aspak nuk i perfill, sepse e di se e verteta eshte Nje.


Shume rrespekt per shokun tim
Albanian eX|PerT

LOJETARI
13-11-06, 21:15
Faleminderit shoku im i ri Albanian eX/PerT per kete sqarim ekzakt .Nese nuk shihemi ne boten tjeter ma ben hallall ,e nese shihemi e nuk del ashtu qysh po thue, lirisht lype edhe nje bote tjeter se veq ne mos mujsha me te nxene ,sepse krejteve munde t“ua fali diqysh por jo edhe EKSPERTEVE .

Me nderimet e mia te parezerve per shokun tim te Ri :biggrin:

Albanian eX|PerT
14-11-06, 02:19
Faleminderit shoku im i ri Albanian eX/PerT per kete sqarim ekzakt .Nese nuk shihemi ne boten tjeter ma ben hallall ,e nese shihemi e nuk del ashtu qysh po thue, lirisht lype edhe nje bote tjeter se veq ne mos mujsha me te nxene ,sepse krejteve munde t“ua fali diqysh por jo edhe EKSPERTEVE .

Me nderimet e mia te parezerve per shokun tim te Ri :biggrin:
E kemi borxh o vellau im shqiptar te ia sqarojme njeri tjetrit ate qe nuk e dim. Po te garantoje per ate e thash se ishte e vertete, per kete e kam Zotin deshmitar. Te lutem mos vdis duke thene: "ndoshta", mirepo vdis me bindje, se kjo do te ndodh.

Shoku juaj i ri, ju ndihet mirenjohes per kete mirekuptim tuajin.

Shume rrespekt per juve i nderuar:
Albanian eX|PerT

GURI SYLAJ
14-11-06, 10:28
Lojtari, ju pershendes dhe ju shprehe rrespektin tim per temen dhe casjen qe po e beni ketu.
Nje fil.anglez thote ,perafersisht, se duhet te besojme ne nje fuqi mbi natyrore deri ne momentin kur ka edhe dicka qe ne nuk e njohim.Cka don te thot se ky limit eshte shume i larget ndoshta edhe i pa arritshem.
Por t'a qoroditesh besimin ne Zotin me marrjen e te drejtes qe te konkludosh se cka eshte vullnet i tij , cka eshte veprim i tij -mandej te pohosh se Ai, Zoti e beri kete apo ate ,ku futen edhe katastrofat natyrore te cilat sot njeriu i spjegon drejt dhe krijon mundesi mbrojtese,eshte nje cmendi e llojt te vet.
Ne njeren ane thuhet se Ai nuk mund te pershkruhet kurse ne anen tjeter pershkruhen ,deri ne imtesi , vullneti dhe veprimet e Tij!Kjo nuk don koment.
Plotesisht keni te drejte; Zoti nuk mbrohet me genjeshtra!!!

GURI SYLAJ
14-11-06, 10:32
Pokerin e falenderoj per hapjen e kesaj teme kurse te gjithe debatuesit tjere per konstruktivitetin ,pjekurin dhe rrespektin qe kan per temen dhe per njeri tjetrin.Eshte knaqesi te besh pjese ne debate te tilla te mirefillta.

Albanian eX|PerT
14-11-06, 13:44
I nderuari Guri. Ne besimtaret, e besojme Perendin, me tė gjitha atributet e Tij, tė Cilat Ai i ka afirmuar pėr Vete nė Librin e Tij, apo tė Cilat i Dėrguari i Tij, i ka afirmuar, qė neve nė kėtė Botė tė na e forcojė besimin, dhe nė ditėn e ringjalljes tė marrim shpėrblimin prej mėshirės sė madhe tė Tij. Besimin ne atributet apo cilesite e Tij e bejme pa shtrembėruar, pa mohuar, dhe pa thėnė se si janė ato dhe pa bėrė ndonjė gjasim me krijimin.

Shume rrespekt per juve i nderuar, shoku juaj:
Albanian eX|PerT

pokeri
14-11-06, 13:49
Sikur qe ka ditur ta krijoj njeriun Ai di edhe ta ringjall. Albanian eX|PerT

Expert, a mund tė pėrgjigjedh nė pyetjen vijuese; "Pse duhet tė ringjallemi patjetėr"? A ėshtė e domosdoshme kjo? A nuk ėshtė kjo "dėshirė", nė realitet reflektim i asaj qė do tė mund tė quhej "pakėnaqėsi me Jetėn e rrejshme", pra kėtė jetė?
Njeriu kur te ringjallet, ai nuk ringjallet vetem me shpirt mirepo edhe me trup. Qė edhe shpirti edhe trupi te shijojne kenaqesi apo denim. Albanian eX|PerT

Edhe ky konstatim (pėr mendimin tim) ėshtė "i ngushtė". I nxitur nga
dėshirat, qėllimet, dėshtimet e kėsaj jete! Ti, i jep atribute tokėsore Jetės sė amshumeshme, pse?

Agolli
14-11-06, 15:27
Njeriu duhet pyetur veten pse ekziston gropa mes hunes (birave te hunes)dhe buzve? Dhe nese nuk e gjene pergjigjen…. e kisha preferu ta vendos gishtin tregues mu ne grop ndoshta e kupton domethenjene saj……………une vetvetiu e kuptova domethenjen mu per ate e kam cekur se une Zotin e ndjej dhe e besoj me ndergjegjie por nuk e kam pare qe te arij te imagjinoj ne pamjen e tij.
Per mendimin tim cdo imagjinate e tepert te dergon ne gabim.
Une besoi nga bindja, dhe jo nga frika. Besimi nga frika eshte besim i manget dhe shume here hipokritik.
Jam i bindur qe njeriu ka te ngjaishme me krijusin sepse ..njeriu eshte dhe do te mbetet krijus.. pra Pokeri edhe njerzimi eshte krijesa dhe krijusi i persosur dhe e din drejtimin e se mires dhe se keqes.. dhe per at ai vendos vetvetiu dhe nuk mundet ta gjykoi askush as Zoti…..i vetmi gjykus per njeriun eshte ai(njeriu) vetvetiu…ai i cili e din te verteten e kesai qeshtje..

Albanian eX|PerT
14-11-06, 15:38
Expert, a mund tė pėrgjigjedh nė pyetjen vijuese; "Pse duhet tė ringjallemi patjetėr"? A ėshtė e domosdoshme kjo? A nuk ėshtė kjo "dėshirė", nė realitet reflektim i asaj qė do tė mund tė quhej "pakėnaqėsi me Jetėn e rrejshme", pra kėtė jetė?
Deshiruam a nuk deshiruam, ne do te ringjallemi, sepse ky eshte qellimi final e fisnik per te cilin Krijuesi i Gjithefuqishem na ka krijuar. Per ta ilustruar me thjesht, marrim per shembull provimet ne jeten tone qe jane me nje qellim final per te arrit nje synim. Njerezit ne kete bote kalimtare jane krijuar me qellim te testimit/provimit dhe pastaj pas provimit jepen rezultatet e kush bie prej provimit meriton denimin, e kush e kalon provimin meriton shperblimin. Shfrytezimi i te mirave te kesaj bote duke rrespektuar limitet qe ka vendosur Perendia eshte i lejuar dhe i pelqyr, mirepo edhe ketu ka nje lloj provimi. Tani po e ilustrojme. Ti nese e merr nje njeri te varfer e te mjere, dhe i ndihmon duke i dhene te holla, udhqim, pije, etj., e shkollon, e miremban, dhe prap ai eshte mosmirenjohes, ti atehere ketij duhet ti vendosh sanksione qe te mos vazhdoje keshtu. E nese ai prap eshte kryeneē atehere me nuk e ndihmon dhe e le te mjer. Tani kthehemi: Zoti neve na ka krijuar ne kete Bote, na ka furnizuar, na ka dhene te mirat te pakufijshme, mjafton mendjen qe na e ka dhene, dhe njerez jane prap mosmirenjohes, sepse nuk e falenderojne, atehere Zoti iu vendon sanksione ne kete Bote, duke ia larguar prej zemres se tyre kenaqesine dhe rehatin shqiperore qe eshte gjeja me e rendesishme, ia ben te rende jeten, siē bejne sot te gjithe njerezit, gje gjate gjithe kohes thone: "gajle,gajle" sa qe edhe femije nuk lindin! Ky eshte ngushtimi i shpirtit qe Zoti i Lartemadheruar ia ben ne kete bote, ndersa per Boten tjeter ia ka pergatitur ferrin qe shtepi e vuajtjeve, dhe e largon apo nuk ia mundeson shtepine e gezimeve, qe quhet parajs, prej te ciles ai eshte i privuar, e aty ėshtė pėrhershmėri pa mbarim, lezet pa mundim, gėzim pa pikėllim, pasuri pa varfėri, pėrsosmėri pa tė meta dhe krenari pa poshtėrim, gjithashtu ėshtė lumturia e vėrtetė, e qėndrueshme, e amshuar, e tė tjerat janė tė shuara dhe kalimtare.


Njeriu kur te ringjallet, ai nuk ringjallet vetem me shpirt mirepo edhe me trup. Qė edhe shpirti edhe trupi te shijojne kenaqesi apo denim. Albanian eX|PerT


Edhe ky konstatim (pėr mendimin tim) ėshtė "i ngushtė". I nxitur nga dėshirat, qėllimet, dėshtimet e kėsaj jete! Ti, i jep atribute tokėsore Jetės sė amshumeshme, pse?

Jeta e amshuar eshte nje vend ku atributet tokesore perngjasohen vetem ne emra. Ne themi shpirti dhe trupi, qe te dy do te jene pergjegjes per veprat e tyre. Besojme se ne Boten e amshuar do te jemi keta qe jemi mirepo me te persosur!

Ia kalofshi sa me mire, ju rrespekton shoku juaj:
Albanian eX|PerT

Albanian eX|PerT
14-11-06, 16:01
Per mendimin tim cdo imagjinate e tepert te dergon ne gabim.

Njeriu nuk ka te drejte ta imagjioje Krijuesin e Tij, ngase atehere del nga kornizat qe vet Krijuesi i Tij ia ke venduar. Besimi ne esenc d.t.th. te besosh diēka qe nuk sheh.

Une besoi nga bindja, dhe jo nga frika. Besimi nga frika eshte besim i manget dhe shume here hipokritik.

Bindja eshte themeli i besimit, ndersa dyshimi dhe lekundja eshte prej cilesive baze te hipkriteve. Frika qe njerezit kane nga denimi i Zotit, eshte nje faktor qe i ndal nga gabimet. Sepse nese gjithemone ne e kujtojme meshiren e madhe te Perendis, atehere arrijme deri tek shpresat e kota te djallit qe ia ben njeriut per ta plogeshtuar ate. Mirepo ne duhet te jemi ne mes frikes dhe shpreses!


Jam i bindur qe njeriu ka te ngjaishme me krijusin sepse ..njeriu eshte dhe do te mbetet krijus..

I nderuari shoku im, mendoj qe e ke gabimi ketu. Krijim eshte te besh diēka nga asgjeja e kete e bene vetem Krijuesi i Gjithefuqishem, duke thene: "Bėhu" dhe ajo behet. Kjo eshte krijim. Nuk eshte krijim nese te pakten nje qeliz ke shfryezuar per te bere diēka. Sa i perket te keqes dhe te mires e kam sqaruar ne nje postim me par.

dhe per at ai vendos vetvetiu dhe nuk mundet ta gjykoi askush as Zoti…..i vetmi gjykus per njeriun eshte ai(njeriu) vetvetiu
Shoku im :cool: edhe ketu e ka gabuar. Gjykimi i takon vetem Perendis! Marrim per shembull, disa injorante (qe edhe ketu ne forum i kam verejtur) qe ia sjell argumentin bindes qe ndoshta 99.9% e anetare e pranojne, ai prap e injoron dhe nuk e pranon. Pse? Sepse i madhi Zot ia ka mbyllur zemren, sepse Ai e di ēka fsheh ne zemer ai injorant, qe ne zemren e tij qendron urrejtje dhe mosdashje e arritjes deri tek e vertete, e qe kjo rezultoi qe Zoti te ia mbyll zemren. ēdo levizje e vogel dhe e madhe eshte me percaktimin e Perendis. Edhe gjethi prej pemes qe sjell dobi kur bie, bie me lejen e Perendis. Kur kemi qene ne barqet e nėnave tona, Zoti ka derguari engjullin i cili e ka shkruajtur, se a do te jemi fatbardh, sa do te jetojme, dhe sa furnizim do te kemi. Po ta thjeshtesoj pak kete. Ketu ne qytetin tim ne Shkup ka shume varferi. Une njoh disa qe punojne ndoshta nga 16 ore ne dite mirepo prap presin lemoshen e njerezve per ndihme!!! Pse? Sepse Perendia nuk ia ka mundesuar te kete furnizim te mjaftueshem, edhe pse ai njeri eshte munduar ta fitoje. Mirepo kjo eshte prej percaktimit te Zotit, e qe ai qe ben durim dhe eshte prap mirenjohes ai do te shperblehet me kenaqesine e pafund! Kemi shume njerez qe me pak pune (bile puna e tyre eshte qe nuk sjell te holla) mirepo ndoshta e sheh ne nje jete me luksose!!! D.t.th keshtu ka vendosur Perendia, edhe pse njeriut mundohet ai prap nuk mund ta ndryshoje percaktim e te Madhit Zot. Kjo eshte prej parimeve te besimit, e qe shume njerez ketu jane te dobet.

Shume rrespekte per ty i nderuar!
Ia kalofshi sa me mire!
Albanian eX|PerT

ps| Eshte shume veshtir te flasesh per percaktimin. Kur ishte pyetur nje dijetar per kete teme kishte thene: "Ke hyr ne nje shpell te erret, kthehu se nuk mund te dalesh"

LOJETARI
14-11-06, 17:15
Shoku im i ri albanian/Expert , nese vazhdon te shkruash me tempon e njejte munde te ndodhe qe fjalet t“ua kalojne shpejtesine mendimeve tua ,e qe zakonisht si rrjedhoje e kesaj shkaktohet nje crregullim i vogel qe ne gjuhen e popullit quhet Coroditje .Prandaj merre fryme njehere thelle dhe pusho pak ,se edhe pse thuhet qe jeta eshte e shkurte ,nganjehere na del teper e gjate , e mos po e humbe durimin per te shijuar parajsen e perhershme per te cilen qenke aq i bindur se do ta fitosh (e qe besa edhe mua ma garantove symbyllaz).
Tema ku po diskutojme ka titullin "Nuk mbrohet zoti me genjeshtra " e jo "Nuk mbrohet vetja me genjeshtra ".
Genjeshtra mbetet genjeshter edhe nese behet prej mosdijes .Prandaj qe te mos i ikim temes ,mos u premto njerezve lezet pa mundim se po i tranon .Mos u premto njerezve gezim pa pikellim se nuk ka .Mos u premto njerezve pasuri pa varferi se mos nuk po punojne me ,e po mbesim edhe pa internet .Shoku im i Ri pusho pak se na lodhe !

dardan100
14-11-06, 20:28
Njeriu nuk ka nevoje per doktrinat fetare nese do ta arrin Zotin, ai arrin permes nje rrugetimi interior, ne vetvete!

Albanian eX|PerT
14-11-06, 20:47
Shoku im i ri albanian/Expert , nese vazhdon te shkruash me tempon e njejte munde te ndodhe qe fjalet t“ua kalojne shpejtesine mendimeve tua ,e qe zakonisht si rrjedhoje e kesaj shkaktohet nje crregullim i vogel qe ne gjuhen e popullit quhet Coroditje .Prandaj merre fryme njehere thelle dhe pusho pak ,se edhe pse thuhet qe jeta eshte e shkurte ,nganjehere na del teper e gjate , e mos po e humbe durimin per te shijuar parajsen e perhershme per te cilen qenke aq i bindur se do ta fitosh (e qe besa edhe mua ma garantove symbyllaz).
Tema ku po diskutojme ka titullin "Nuk mbrohet zoti me genjeshtra " e jo "Nuk mbrohet vetja me genjeshtra ".
Genjeshtra mbetet genjeshter edhe nese behet prej mosdijes .Prandaj qe te mos i ikim temes ,mos u premto njerezve lezet pa mundim se po i tranon .Mos u premto njerezve gezim pa pikellim se nuk ka .Mos u premto njerezve pasuri pa varferi se mos nuk po punojne me ,e po mbesim edhe pa internet .Shoku im i Ri pusho pak se na lodhe !

I nderuar shok. Nese eshte e nevoj te pushoj, nuk eshte problem, do te pushok. Ne ketu jemi duke diskutuar dhe ēdo njeri shpreh mendimin e vet. E mendimi im i nderuari shoku im, eshte i bazuar ne tekste hyjnore e jo nga ndonje ideologji njerezore. Prandaj ato qe i thash nuk jane premtime qe une ty po ti baj apo dikujt tjeter, mirepo jane ato premtime qe ia beri te mireve Perendia. Une nuk e di te pakten nje veper e mire a me eshte pranuar!!! Une nuk jam i siguruar se do te shpetoje ne Diten e Takimit, prandaj pa nderprer permiresoj dhe vazhdoj rrugen time deri tek arritja e qellimit tim qe eshte ambicie fatlume. Edhe une pajtohem me ty qe te gjithe te i kthehemi temes!

"Shpresojme per te mirin, na vie keq per te keqin, mirepo per asnjerin jemi te siguruar"

Shoku juaj, me rrespekt dhe nder:
Albanian eX|PerT

Albanian eX|PerT
14-11-06, 20:51
I nderuar shok. Nese eshte nevoj te pushoj, nuk eshte problem, do te pushoj. Ne ketu jemi duke diskutuar dhe ēdo njeri shpreh mendimin e vet. E mendimi im i nderuari shoku im, eshte i bazuar ne tekste hyjnore e jo nga ndonje ideologji njerezore. Prandaj ato qe i thash nuk jane premtime qe une ty po ti baj apo dikujt tjeter, mirepo jane ato premtime qe ia beri te mireve Perendia. Une nuk e di te pakten nje veper e mire a me eshte pranuar!!! Une nuk jam i siguruar se do te shpetoje ne Diten e Takimit, prandaj pa nderprer permiresoj dhe vazhdoj rrugen time deri tek arritja e qellimit tim qe eshte ambicie fatlume. Edhe une pajtohem me ty qe te gjithe te i kthehemi temes!

"Shpresojme per te mirin, na vie keq per te keqin, mirepo per asnjerin sjemi te siguruar"

Shoku juaj, me rrespekt dhe nder:
Albanian eX|PerT
e kisha harruar J-jen dhe S-jen. me falni!:smile:

pokeri
14-11-06, 20:56
Njeriu nuk ka nevoje per doktrinat fetare nese do ta arrin Zotin, ai arrin permes nje rrugetimi interior, ne vetvete!

Daradan, parimisht e mbėshtes kėtė mendim tėndin. Por, si e koncepton kėtė "rrugėtim interior"?

dardan100
14-11-06, 21:06
Ai kalon permes mohimit te feve apo religjioneve tradicionale te cilat shohin ne tjetrin, pra ne rivalin fetar nje armik qe duhet eliminuar ne qoft nevoja edhe fizikisht, dhe nuk konsiderojne te gjithe njerzit te barabarte para Zotit. Ato religjione, secila per veti mendojne te kene prioritete, dhe status te veēant para Zotit, duke u shenderruar ne motiv per urrejtje. Ne jete mjafton te jesh moralisht i drejt per te mos pasur frike nga asnje gjykim suprem.

pokeri
14-11-06, 21:22
Ai kalon permes mohimit te feve apo religjioneve tradicionale te cilat shohin ne tjetrin, pra ne rivalin fetar nje armik qe duhet eliminuar ne qoft nevoja edhe fizikisht, dhe nuk konsiderojne te gjithe njerzit te barabarte para Zotit. Ato religjione, secila per veti mendojne te kene prioritete, dhe status te veēant para Zotit, duke u shenderruar ne motiv per urrejtje. Ne jete mjafton te jesh moralisht i drejt per te mos pasur frike nga asnje gjykim suprem.


Kjo filozofi (koncept) ėshtė shumė e afėrt me Religjionet e Lindjes sė Largėt, tė cilat nė masė tė madhe bazohen nė meditim. Bile, nė Taoizėm nuk ka fare Zot (krijesė supreme), andaj ithtarėt e kėtij religjioni janė tė kyrsyer nga "nevoja" qė ta mbrojnė Zotin.

LOJETARI
14-11-06, 21:35
Pokerit , nese zoti nuk ka fare nevoje per mbrojtje ,a i bejne genjeshtrat ATIJ ndonje dem (te keqe ) ?

dardan100
14-11-06, 21:53
[Njriu duhet te besoj ne Zot sepse perndryshe ai do te shkonte kunder natyres se tij. Un them se nje njeri mund te besoj ne Zot pa qene i manipoluar nga feja, sepsa ajo eshte motiv pe perēarje dhe urrejtje. Ne nuk kemi nevoje per ndermjetesime, as per hoxhe e as per prift qe te na i fshije mekatet apo gjynahet, sepsa ata nuk jane ne gjendje ti pergjigjen Zotit as per veten e tyre e lere mo per ne. Feja nuk AFRON por perkundrazi largon nga Zoti! Njeriu duhet te jete besimtare e jo fetare. Jane dy koncepte te ndryshme te cilat Kisha gjithmone gjate shekujve, mirpo tash edhe Islami radikal i perdorin per ti manipoluar besimtaret e Zotit te vetem e te te gjitheve per te nxitur konflikte nderfetare te cilat u konvenojne Qarqeve te caktuara politike me influence boterore. Nxitjet fetare, mbajeni mend nuk ndodhin rastesisht.

Leonard
14-11-06, 23:54
Pershendetje albanin exIpert

Eshte e lehte tu besohet perrallave, kete e ka bere njeriu qysh kur nuk dinte pse binte shiu e nga vinte era.
Kur e pyesin Muhametin se ku gjinden priderit e tij , ai pergjigjet : " Ne xhenem!" Ne xhenem i thot nje shoku te tij, sepse prinderit tane nuk ishin musliman. Cka domethene kjo ?
Kjo domethene se Zoti zgjedh nje njeri profet, por prinderit e tij i perplas ne zajrr.
Eshte vetem kjo ? ...Jo!!1 Kjo domethene se i tere njerzimi deri ne kohen e Muhametit u perplas ne Xhenem. Po a kishte faj njerzimi pse Perendia nuk e kishte derguar Muhametin me pare ? Jo, por ja qe te mjeret duhet te digjen!!!
A mbaron ketu logjika e shendoshe ? Jo! Cka ka tjeter ? Ja ketu qendron problemi:
Domethene se Zoti denon dhe djeg njerez te pafajshem ! Cfare faji kishin prinderit e Muhametit, qe i biri i tyre nuk ka lindur para prindereve per ta perhapur Islamin?
Ata nuk kishin faj dhe nese ata nuk kishin faj si eshte e mundur qe Perendia zgjedh djalin profet , por djeg prinderit e profetit....
Dhe pernjemend une nuk do te pranoja te jem profet, nese Zoti prinderit e mi i hudh ne Xhenem edhe pse ata faj nuk kane! Do te parapelqeja xhenemin e perbashket, por jo vuatjen ne xhenet!(mungesen e prindve):frown:
Zoti i gjithedijshem nuk mund te jete aq i pameshire e te shkaterroje krijesen e vet, e as te toleroj shpata ne Parrajs!
Librat qe kemi, ato qe konsiderohen te shenjta, po te ishin vertete fjale Perendie atehere keto qe i zbulojme ne sot si token e planetet dhe galaksin do t“i kishim ne ato libra e jo fjale te shenjta ku aty konsiderohet ndalese apo lejimi i nje ushqimi, ndalesa apo tolerimi i nje maretse. Here martesa ne familje, here inceste here ndalimin e tyre. Cka deshmon kjo…. kjo deshmon se Zoti po ushtronte, apo po mesohej, gabimet shtazarake njerzore iu hodhen Te Gjithedijshmit dhe te pagabueshmit.
Psh. ai toleroi martesen e Abrahmit me motren e vet, por me vone e ndaloi ....Jo, keto perralla dhe keto blasfemi u krijuan kur njeriu pak dallohej nga majmuni qe kercente prej dege ne dege per te marre nje banane e njeriu me gure bente gjueti dhe martohej ne femijet e vet!!!

Mirėmbetesh shokiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Albanian eX|PerT
15-11-06, 01:05
Pershendetje i nderuari Leonard.
Kur e pyesin Muhametin se ku gjinden priderit e tij , ai pergjigjet : " Ne xhenem!" Ne xhenem i thot nje shoku te tij, sepse prinderit tane nuk ishin musliman. Cka domethene kjo ?
Kjo domethene se Zoti zgjedh nje njeri profet, por prinderit e tij i perplas ne zajrr.
Eshte vetem kjo ? ...Jo!!
Ne Islam nuk ka te thuash ka thene Profeti e te mos tregosh ku dhe si e ka thene. Zoti i Gjithefuqishem ka thene: "Ne nuk e denojme nje popull perderisa ne nuk ia dergojme Profetin". Prandaj disa dijetare thone se ajo thenie qe ju e transmetuat ketu ne forum nuk e ka autenticitetin e mjaftueshem per ti besuar se vertete Profeti ka thene nje gje te tille. Edhe nese e ka thene nje gje te tille, atehere ne mund te arrijme te kuptojme se Zoti eshte i drejte. Si? Po shiko drejtesine e Perendise. Edhe pse ishin prinderit e Profetit (te Zgjedhurit te Tij), mirepo ishin idhujtare ai do ti denoje. S'ka intervenim ngase ishin idhujtar!!!

1Kjo domethene se i tere njerzimi deri ne kohen e Muhametit u perplas ne Xhenem. Po a kishte faj njerzimi pse Perendia nuk e kishte derguar Muhametin me pare ? Jo, por ja qe te mjeret duhet te digjen!!!
Nuk do me thene ashtu i nderuar, dije se shume gabim e ke. Zoti para Muhamedit kishte derguari Nohin, Mosiun, Jezusin (Isen) e te tjere qe njerezeve te ua tregojne te verteten, e kush e mohonte ate te vertete meritonte te quhet keqberes dhe pabesimtare qe ne boten e ardhmen te futet ne ferr.

Librat qe kemi, ato qe konsiderohen te shenjta, po te ishin vertete fjale Perendie atehere keto qe i zbulojme ne sot si token e planetet dhe galaksin do t“i kishim ne ato libra e jo fjale te shenjt
O bo bo, po pse ore ske lexuar librin e pastaj te gjykosh? A deshiron te ti sjell te gjitha ato qe ti i permende qe Zoti i Lartemadhuar i ka permendur ne Kuran para 1400 viteve!!! Zoti ka permend ne librin e shenjt edhe orbitat e leje mo te tjerat.
Nese deshiron ti sjell te gjitha faktet shkencore qe gjinden ne ate liber hyjnor qe sot shkenca e perparuar po i "zbulon" edhe pse ishin te treguar me par dikund (ne liber).

Psh. ai toleroi martesen e Abrahmit me motren e vet, por me vone e ndaloi ....Jo, keto perralla dhe keto blasfemi u krijuan kur njeriu pak dallohej nga majmuni qe kercente prej dege ne dege per te marre nje banane e njeriu me gure bente gjueti dhe martohej ne femijet e vet!!!
Peralla dhe blasfemi po na tregon ti i cili akuzon te tjeret per nje gje te pavertet edhe pse ne realitet je vet i tille.Shume rrespekt i nderuar per ju dhe te tjeret
Albanian eX|PerT

GURI SYLAJ
15-11-06, 09:31
I nderuari Albani...
Une nuk ju kisha kshillu qe te pushoni por qe te keni me shume kujdese ne LOGJIKEN E GJUHES!
Jo rralle rreshqasim ,ndoshta edhe pa vetedije, ne gabime apo edhe ne mohimin e asaj qe kishim thene me pare.Jo rralle konceptet nderrojn pozicion e vlere ,mvaresisht nga deshira e jone por qe ne te vertete n'a qesin me nje rrafsh krejt te kundert nga ai ne te cilin do te qendronim me deshire.
Atributet qe ti po i mveshe Zotit-DENIMIN dhe SHPERBLIMIN- ,si do t'i spjegoje ne rastin e vet Profetit.
Ai ,Muhamedi a.s. u detyrua te ike nga Meka , u gjuajt me gure dhe u fy ne format me te vrazhdeta,i vdiqen te tre djemet e shume e shume "denime" tjera por tani shtrohet pyetja nga kush dhe pse?????
Te lutem vetem mos thuaj se Zoti donte t'a provonte sepse ky do te ishte gabimi me i rande qe mund te besh sepse ne kete rast ,nga ajo qe une po i them (logjike e gjuhes) do te dilnin ca perfundime shume te pafavorshme per ate qe ju po mundoheni me e mbrojte me cdo kusht.
Me nderime nga miku i juaj Guri!

pokeri
15-11-06, 13:18
Pokerit , nese zoti nuk ka fare nevoje per mbrojtje ,a i bejne genjeshtrat ATIJ ndonje dem (te keqe ) ?


Nuk besoj! Sepse kur diēka bėhet nė "emėr" tė tij, paraprakisht ėshtė e lejuar (e bekuar). E ēka ėshtė gėnjeshtra kundruall Luftrave, Shkatėrrimeve, Pėrdhunimeve? E keqe e bekuar, a? Kush vret njeriun nė emėr tė Zotit, e vret Zotin.
Lojėtar, mos mė bėj pyetje tė vėshtira, sepse kam frikė qė shpejtėsia e shkrimit mund t'a tjekaloj (si njė BMW), shpejtėsinė time tė tė menduarit.

Albanian eX|PerT
15-11-06, 13:37
I nderuari Albani...
Une nuk ju kisha kshillu qe te pushoni por qe te keni me shume kujdese ne LOGJIKEN E GJUHES!
Jo rralle rreshqasim ,ndoshta edhe pa vetedije, ne gabime apo edhe ne mohimin e asaj qe kishim thene me pare.Jo rralle konceptet nderrojn pozicion e vlere ,mvaresisht nga deshira e jone por qe ne te vertete n'a qesin me nje rrafsh krejt te kundert nga ai ne te cilin do te qendronim me deshire.
Atributet qe ti po i mveshe Zotit-DENIMIN dhe SHPERBLIMIN- ,si do t'i spjegoje ne rastin e vet Profetit.
Ai ,Muhamedi a.s. u detyrua te ike nga Meka , u gjuajt me gure dhe u fy ne format me te vrazhdeta,i vdiqen te tre djemet e shume e shume "denime" tjera por tani shtrohet pyetja nga kush dhe pse?????
Te lutem vetem mos thuaj se Zoti donte t'a provonte sepse ky do te ishte gabimi me i rande qe mund te besh sepse ne kete rast ,nga ajo qe une po i them (logjike e gjuhes) do te dilnin ca perfundime shume te pafavorshme per ate qe ju po mundoheni me e mbrojte me cdo kusht.
Me nderime nga miku i juaj Guri!
Faleminderit i nderuar per keshillat. Gjithemone jane te mireseardhur keshillat tek une, sidomos kur ato i ben ndonje me i moshuar se sa une.

Sa i perket atyre fatkeqesive qe iu kane ndodhur Profeteve, ne nuk i quajme denime mirepo sprovime. Eshte shume normale te sprovohen, ngase edhe ata ishin njerez sikur ne, mirepo ata vetem dalloheshin me nje epitet d.mt.th. qe ishin profet. Bile ketu tregohet Urtesia e te Gjithefuqishmit i Cili eshte Krijuesi yne, qe Profetet i ka zgjedhur nga mesi yne (i njerezve)!!!

Rrespekt per ty shok i nderuar, ia kalofshi sa me mire, ju pershendet:
Albanian eX|PerT

panta_rhei
15-11-06, 15:29
Faleminderit i nderuar per keshillat. Gjithemone jane te mireseardhur keshillat tek une, sidomos kur ato i ben ndonje me i moshuar se sa une.

Sa i perket atyre fatkeqesive qe iu kane ndodhur Profeteve, ne nuk i quajme denime mirepo sprovime. Eshte shume normale te sprovohen, ngase edhe ata ishin njerez sikur ne, mirepo ata vetem dalloheshin me nje epitet d.mt.th. qe ishin profet. Bile ketu tregohet Urtesia e te Gjithefuqishmit i Cili eshte Krijuesi yne, qe Profetet i ka zgjedhur nga mesi yne (i njerezve)!!!

Rrespekt per ty shok i nderuar, ia kalofshi sa me mire, ju pershendet:
Albanian eX|PerT

Nje klerik ("i shenjtė") i lodhur nga doktrinat e kota fetare dhe nga dogmat, ne nje moment kishte bertitur: "Hiqmėni sysh tė gjitha qė tė mundem tė shoh"!

Pyetje per ty i nderuar:
A nuk mendon se vetmia e Zotit eshte e tmerrshme (edhe per vete Zotin), apo mendon se Ai eshte qenje egoiste (i mjafton vetvetes)? Pse e krijoi njeriun (atehere)... ēka ju desht?
Pse do t'i duhej Zotit sprovimi i njeriut (per argetim sa per ta bjerrė vetmine e Tij e per ta vrare kohen, apo eshte kurreshtar te shohe se a po mundet njeriu ta kuptoje "lojen" e Tij).
Nese "Zoti na solli ne kete bote"? Prej ciles bote na solli (a shkruan dikund)? Pse nuk na "sjell" direkt tek amshimi? Nese njeriu do te qendronte indiferent ndaj "lojes se Zotit" me sprova, qka do te bente Ai (do ta zhduke boten me Kijamet)? A eshte dita e kiametit deshtim i experimenteve (planeve) te Zotit? A eshte e vertete se njeriu me veprat e tij e detyron Zotin qe t'i shkaterroje krijimet e Tij (Zotit)? A nuk varet gjithqka (sipas teje) nga vepra dhe mendimi i njeriut? Nese njeriu eshte i mire, Zoti nuke shkaterron boten, nese njeriu eshte i keq, e shkaterron:biggrin: (a nuk po luajme ne me Ate?!)
Ne njerezit e kemi krijuar Zotin, dhe ne e kemi ne dore... ne kur te duam i ndertojme xhamiat/kishat, kur te duam i shembim ato... kur te duam lindim nje njeri, kur te duam e vrasim:mad: ! A ka qene deshire e Zotit qe ne njerezit t'ia kryqezojme "te birin" Jezusin? (Veq i qmenduri do te deshironte) Dhe ja... ne njerezit ia kryqezuam e ja masakruam siq deshtem (qka beri Ai (Zoti)? Asgje.) (A nuk ja torturuam ne njerezit profetet e Zotit sa here deshtem e luajtem si deshtem me ta, a nuk i endem ata posht e lart her n Mekka her ne Medine?!) Perkundrazi, sot edhe ju e pranoni se njerezit i kane kushtet shum me te mira se perpara (i kemi bere vet!)
...
nuk po dua te jem me gjate "banal"...
Do t'i pergjigjem pyetjes se temes:
Po. Zoti mbrohet vetem me genjeshtra.
Njeriu mbrohet vetem me te verteta.

Albanian eX|PerT
15-11-06, 17:56
Pershendetje i nderuari panta_rhei.

Si duket ju deshironi te hyni ne debat. Nese kete e keni ndermend, ejani mirepo me argumente, e jo keshtu sikur qe je tash si jetim i mjer (qe nuk argumenton te pakten me nje fakt). Theniet dhe pyetjet e tua satanike rrjedhin nga kotesia e ateizmit tend. Ne nese bejme nje debat me juve, paraprapkisht duhet te bejme nje polemik per besimin e pastaj te hym ne ato qe ti paske shtruar. Po ta them ty sikur disa anetareve qe ua kam thene: Me cilin do drejtim shkencore mund te ju argumentoj ekzistencen e Perendis, si me biologji, fizik, gjeografi, etj.etj., nese jeni prej atyre qe e duan arritjen deri tek e verteta. Edhe tema nuk ka te beje me ndonje pyetje qe ju iu pergjigjet, mirepo me nje konkludim te anetarit qe eshte autor i temes.

Rrespekt!
Albanian eX|PerT

Mustaqedredhur
15-11-06, 20:16
te nderuem,

Parimisht Zoti nuk ka nevoje te mbrohet.Un-i i Tij asht vet Mbrojtja e tij.
Feja ne nje kuptim do te thote besim.Andaj, edhe Zoti kerkon nga Krijesat e tij qe te besojne ne Te .

Zoti sjedhe argumente e te besurait ndaj tij.Intersin e Njeriut per te Besuar ne Zot.
Argumentet qe sjedhin besime te ndryshme nuk duhet te kuptohen si mbrojtje e Tij.
Ne vecanti ,Kurani sqaron argumente te Njeshmerise se Tij,Njeshmerise te Krijuesit.
Nuk jane mbrojtje Tij,por argumente per Logjiken e kufizuar te Njeriut qe sa me lehte ta pranon Besimin ndaj Tij.

Per shembull Teksti Kuranor e shprehe kete ne menyre me te mire :

Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
All-llahu ėshtė mbėshtetja (Atij i mbėshtetet ēdo krijesė).
As s’ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.

Pra, atu thuhet : “thuaj /beso” se Allahu esht nje”.Ai nuk ka nevoje per mbrojte as mbeshtetje nga as kush.Ajeti thot: “Allahu eshte mbeshtetja.”

Kjo ishte sa per te spjegue alternativen tjeter te kuptimit mbrojtje.

Tema, si me duket,asht ne kuptimine e mbtojtes Fizike te tij.
Kjo si pyetje/slogan asht e palogjikshme.

Zoti si Ide e Perkryer,Krijues i Pakrijuar (kto jane kuptime te gjera filozofike qe )nuk e pranojne parshtrimin e pyetejs te mbrojtjes te tij.

Krijuesi i Pakrijuar nuk ka nevoje ne mbrojtje,nga se mbrojtja si kuptim dhe veprim jane Krijesa te tij.
NE kemi nevoje nga mbrojtja e Tij ;

Kuran sqaron :

“ Ata qė kundėrshtojnė shpalljen e All-llahut pa pasur argument, nuk kanė tjetėr nė zemrat e tyre vetėm se njė mendjemadhėsi, me tė cilėn nuk do t’ia arrijnė qėllimit, e ti kėrko mbrojtje te All-llahu.."

" ..Ti je mbrojtėsi ynė, pra falna e mėshirona, se Ti je mė i miri qė falė gabimet. "

mbetshi te pershendetun,

p.s
m' falni per perseritjet

Drinni
15-11-06, 21:47
Dita kur Njeriu zbuloi Gėnjeshtren....
.....ishte njė tė Hėne dhe ajo filloi pėr mua si ē'do fillim jave e hershme dhe jo e shėndetshme,cingėrrima e orės sė kurdisur mė zgjoi si ē'do herė me njė trembje, u zgjova dhe arrita disi ta sjellja nėn kontroll edhe kėsaj radhe pulsin tim,stopova elektroniken e kurdisur me njė tė goditur grushti, ama jo me ato tė fortat, sepse unė e dua orėtreguesin tim. Ai ka qenė shumė i sinqert me mua dhe kurr nuk mė ka lėn n'lloq.


Rituali i mėngjesit tim ėshtė nė sekunde i planuar, me njė siguri rezerve prej gjashtė minutash,nėse ndojė lidhėse kėpucėsh do tė kėputej. Unė e urrej Hektiken, mirpo nuk jam nė gjendje ose i aftė qė kohen e fjetur ta kompenzoja me ndonjė kofeinextrakt, pasoja ėshtė qė unė rrugen deri nė punė shpesh nė duart e Autopilotit e besoj. Ku rrėshqitja e komunakcionit nė mėngjesin e hershėm ėshtė vėrtet interesante.
Unė arrita nė kohen a parapar te stacioni i metros,dhe si nė ėndėrr u gjeta nė njėren nga ulėset pran dritares.
E para qė mė bie nė sy nė ēdo mėngjes jan tė shkruarat e reklamave tė Policis,,Ne dojm qė ju tė jetoni tė sigurt", Sot mė dukej sikur shiqoja ,,Ne dojm qė ju tė na leni tė qetė''!
Pak mė tej edhe mė tė mėdhaja ishin shkronjat e firmės ku punojė unė,, Gjithēka pėr konzumatoret tanė'' hehe, mė shkoi buza nė gaz,, Gjithēka pėr Aksionarėt tanė''.
Dikush mė preku brrylin, njė i vonuar?
Ktheva kokėn dhe dhe nuk mė bėri pėrshtypje gjysėmfjalėt e tija qė dilnin me mėnzi.Lash prapa meje trenin e stėrmbushur, dhe me disa metra kėmbė arrita vendin e punės, njė ndėrtes shumėkatėshe e mėrzitur, kolegėt me zgėrdhirjet e matura tė mėngjesit tregonin kush mė tė bukur ka dhėmbėt dhe asgjė tjeter.
Mora kafen time dhe u mbylla nė xhamat koloruar, Tek futja nė ēanten time Sokratesin dhe u ula, shiqova edhe njė herė vrengėr kaptinen e librit te kėtij vetėvrasėsi grek.
Dita kaloi si nė ėndėrr, tek nė mbrėmjen e vonė mė kaploi Realiteti!!!