PDA

View Full Version : "Izraeli mund tė sulmojė Iranin"


Kalt
11-11-06, 15:44
Hera e parė qė njė zyrtar i lartė hebre pėrmend njė mundėsi tė tillė


"Izraeli mund tė sulmojė Iranin"


Zėvendėministri i mbrojtjes reagon pėr programin bėrthamor
Zėvendėsministri izraelit i Mbrojtjes, deklaroi tė premten, se Izraeli mund tė detyrohet tė nisė njė sulm ushtarak kundėr programit tė kontestueshėm bėrthamor tė Iranit, deklaratė kjo mė e drejtpėrdrejta deri mė tani, ku njė zyrtar i lartė pėrmend njė mundėsi tė tillė. "Unė nuk mbroj njė aksion ushtarak parandalues tė Izraelit kundėr Iranit dhe jam i vetėdijshėm pėr ēdo pasojė tė mundshme", tha pėr "Jerusalem Post" zėvendėsministri i Mbrojtjes Ephraim Sneh, njė ish-gjeneral. "Unė e mendoj ndėrhyrjen ushtarake, si mundėsinė e fundit. Por, edhe mundėsia e fundit, ėshtė shpeshherė e vetmja mundėsi", tha ai. Komentet e zėvendėsministrit Sneh, nuk reflektojnė domosdoshmėrisht kėndvėshtrimin e qeverisė apo tė Kryeministrit Ehud Olmert, deklaroi mė pas zėdhėnėsi i kabinetit qeveritar, Miri Eisin. Olmert, qė pritet tė mbėrrijė nė Uashington sot, tha se ai kishte besim te pėrpjekjet e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės pėr zgjidhjen e mosmarrėveshjes mbi programin bėrthamor tė Iranit. Administrata Bush dhe kombet e tjera, thonė se programi bėrthamor i vendit islamik, ėshtė nė fakt njė mbulim pėr prodhimin e armėve bėrthamore, por Teherani deklaron se programi i tij ėshtė krejtėsisht paqėsor. "Unė kam respekt tė jashtėzakonshėm pėr Presidentin Bush. Ai ėshtė absolutisht i angazhuar", tha Olmert, nė njė intervistė pėr mediat amerikane. "Unė e di se Amerika nuk do ta lejojė Iranin tė shtijė nė dorė armėt bėrthamore, pėr shkak se njė gjė e tillė do tė ishte rrezik pėr tė gjithė botėn perėndimore", tha ai. Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe aleatėt e saj evropianė kanė propozuar njė numėr sanksionesh nė pėrpjekje pėr tė ndalur zhvillimin bėrthamor tė vendit. Izraeli e konsideron Iranin si kėrcėnimin mė tė madh pėr mbijetesėn e tij. Presidenti iranian i vijės sė ashpėr, Mahmoud Ahmadinexhad, ka kėrkuar shkatėrrimin e Izraelit dhe vetė izraelitėt nuk besojnė nė pretendimet e vendit islamik, se programi i tij bėrthamor, synon tė zhvillojė energji dhe jo armė. Izraeli goditi rėndė programin bėrthamor tė Irakut, 25 vjet mė parė, duke bombarduar njė reaktor ende tė papėrfunduar tė tij. Ekspertėt thonė se Irani ka mėsuar nga gabimet e Irakut, dhe shumė nga reaktorėt e tij bėrthamorė, i ka ndėrtuar nėn tokė. Ndėrkohė, deklaratat e ashpra tė zėvendėsministrit izraelit tė Mbrojtjes, janė mė tė ashprat e bėra deri tani nga njė zyrtar izraelit. Olmert dhe tė tjerė liderė izraelitė, shpesh e kanė diskutuar kėrcėnimin iranian, duke i dhėnė tone serioze, por nuk kanė kėrcėnuar deri mė tani me ndonjė veprim ushtarak. Vite tė tėra diplomacie, kanė dėshtuar tė shmangin Iranin nga modifikimi i programit tė tij bėrthamor, nė mėnyrė qė ai tė mos mundte tė prodhonte armė bėrthamore.

Gazeta Shqip
Tirane
11 nentor 2006

musl|m
11-11-06, 17:09
Po dojkan me vertetu fjalen e urt popullore:

Sulmi eshte mbrojtja me e mire!

Arb
11-11-06, 17:18
Tjetra mos kofte...

Rrafsh i bofte zoti te dyja...

Drinni
11-11-06, 17:24
Po dojkan me vertetu fjalen e urt popullore:

Sulmi eshte mbrojtja me e mire!

Ktu e ke godit ,edhe pse ti s' ke mendue kėshtu :tongue:

pirro
11-11-06, 17:49
Athue sa metra ne toke asht AHMADIN NEXHAT.

Gentiani
12-11-06, 03:45
Eu, po ē`taksirat Hasani i Nasrallahut me u dhėnė edhe njė potpuri shuplaka, siē bėri para pak kohe ose definifisht kanė vendosur ti lyejnė flokėt me "kanė" made in Iran :tongue: :tongue: :wink:

Kalt
12-11-06, 19:51
Irani flet pėr reagim tė rrufeshėm
http://www.bbc.co.uk/f/t.gifhttp://www.bbc.co.uk/worldservice/images/2006/09/20060916194415hosseini203.jpg

Zėdhėnėsi i ministrisė sė jashtme iraniane, Mohammed Ali Hosseini ka paralajmėruar se vendi i tij nuk do tė hezitojė tė veprojė me goditje tė fortė, nėse Izraeli sulmon objekteve bėrthamore.
Kjo pason sugjerimet e zv/ministrit izraelit tė mbrojtjes, Ephraim Sneh, se Izraeli mund tė kryejė sulme ushtarake kundėr instalimeve bėrthamore iraniane si mjet tė fundit .
Zėdhėnėsi i Ministrisė sė jashtme iraniane tha se nėse Izraeli i futej njė budallallėku tė tillė, atėherė reagimi i luftėtarėve iranianė do tė ishte i fortė dhe i shpejtė.
Zoti Hosseini tha se reagimi iranian do tė jetė i rrufeshėm.
Por pėrsa i pėrket ēėshtjes sė bisedimeve direkte me SHBA mbi Irakun, ministria e jashtme iraaniane paraqiti njė rol mė pajtues.
Zoti Hosseini pėrsėriti se nėse do tė kishte njė kėrkesė zyrtare tė shkruar nga SHBA pėr bisedime mbi rajonin, atėherė Teherani do ta konsideronte atė.
Zoti Hosseini gjithashtu pėrmendi edhe ekipin e drejtuar nga ish sekretari amerikan James Baker qė pėr momentin po ekzaminon opsionet e bisedimeve me Iranin dhe Sirinė pėr tė pėrmirėsuar situatėn nė Irak.
Ndėrsa pėrsa i pėrket ēėshtjes bėrthamore, ministria e jashtme iraniane ka ritheksuar politikėn e vendit qė po pėrpiqet tė ketė 3 mijė makina centrifuga qė do tė jenė nė punė deri nga marsi i vitit tjetėr pėr tė pasuruar uraniumin.
BBC
12 nentor 2006

Daja POLIC
13-11-06, 00:03
Ktu e ke godit ,edhe pse ti s' ke mendue kėshtu :tongue:

po keshi pak ( :biggrin: ) :wink: Njeri e tha mendimin e vet , ti shoku Drini cka pe sulmon
po tutem se edhe pak po fluturon heheheheh

dardan100
18-11-06, 12:16
Izraeli mundet me ja rru topat Iranit!!!!!!!!!!!!!!!!1

dardan100
18-11-06, 12:22
Kur them topat nuk nenkuptoj vetem ata atomik, por sidomos ata....

pirro
18-11-06, 16:17
Iranit taksirati ka me i ardh prej Izraelit,edhe ishalla i vjen prej Izraelit.

Doni88
24-11-06, 06:18
Kur them topat nuk nenkuptoj vetem ata atomik, por sidomos ata....

ha-ha-ha

FLM per spjegim..ha-ha

Sa per Izraelin...ata e pane fort mire se nji force guerile (Hezbollahu) mundet meu mbrojte. Bone me mend tash nji shtet i cili sigurisht posedon arme berthamore.

Izraeli asht kukull e Amerikes...dhe tash per tash cysh asht fut neper lluga nuk ka shance (dhe demokratet nuk e lejojne) me shafue edhe ma shume.