PDA

View Full Version : NGA TREGIMET E MUXHAHIDĖVE NĖ RRUGĖN E ALL-LLAHUT s.v.t.


uck_aksh
12-11-06, 15:18
Nė Qytetin e Pejgamberit a.s.v.s. jetonte njė njėri, qė e quanin Ebu Kudame Eshshamijj. Kėtij njeriu, All-llahu ia pat dashuruar Xhihadin nė rrugėn e Tij dhe luftėn kundėr romakėve.
Njė ditė prej ditėve, ishte ulur Ebu Kudame nė Xhaminė e Pejgamberit a.s.v.s. dhe bisedonte me shoket e tij. Ata i thanė: Ebu Kadame! Na trego ndonjė ngjarje ndėr mė tė ēuditshmet qė e ke parė nė Xhihad !
Po, do t'ju tregoj-tha Ebu Kudameh.
Isha disa vite nė Er-Rakkah (vend nė Irak) dhe kėrkosha, qė tė blejė njė deve, pėr t'i bart armėt e mia.
Njė ditė prej ditėve isha ulur diku, kur ja mė erdhi njė grua dhe mė tha: "Tė kam dėgjuar, o Ebu Kudameh, duke folur pėr Xhihadin dhe duke i nxitur njerėzit pėr tė. Ndėrsa unė nuk kam mundėsi me u pėrgjigjur pėr nė Xhihad, por mua mė janė dhuruar flokė qė nuk i'u kan dhuruar asnjė gruaje tjetėr. I kam shkurtuar, dhe me to e kam rregulluar njė pengojcė (fre kali) dhe e kam zhytur me dhź, qė tė mos shiqojė askush atė. Kam dėshirė, qė ta marrish me vehte, kėshtuqė kur tė arrishė nė vendet e jobesimtarėve, e tė fillojė lufta, ta pėrdorish pengojcėn (frerin), nėse ke nevojė pėr tė. E nėse nuk ke nevojė, atėherė jepi atė atij qė ka nevojė. Merrni flokėt e mia qė tė pluhurosen nė rrugėn e All-llahut s.v.t..
Unė jam njė grua vejushė (e ve). Kam pasur burrin dhe disa vėllezėr. Tė gjithė kanė vdekur dėshmorė nė rrugėn e All-llahut. E po tė mė ishte obliguar edhe mua Xhihadi, do tė kisha luftuar edhe unė.
Ma dha frerin e kalit, qė e kishte pėrgaditur prej flokėve tė saj dhe mė tha: "O Ebu Kudameh, burri im kur vdiq, mė la njė djalė dhe njė vajzė. Djali ėshtė prej djelmoshave mė tė mirė. E ka mėsuar Kur'anin. Ka mėsuar gjithashtu mjeshtėrinė e kalėrimit dhe gjuajtjen me shigjetė. Eshtė agjėrues gjatė ditės dhe adhurues gjatė natės. Eshtė nė moshėn pesėmbėdhjet vjeēare. Ai tash nuk ėshtė prezent ngase ka shkuar pas njė pasurie qė ia pat lėnė babai i tij, e ndoshta vie para se tė nisėsh pėr nė Xhihad. Kėshtuqė kam dėshirė tė ta jap me vehte, dhuratė All-llahut s.v.t. dhe kėrkoj nga ti, qė pėr hirė tė All-llahut, tė mos mė largosh prej shpėrblimit (sevapit) qė kam kėrkuar."
Mora frerin e kalit nga ajo dhe pashė se e kishte pėrgaditur prej flokėve tė saj, pastaj ajo mė tha: "Nėse ke mundėsi, lėre tek plaēkat e luftės dhe rrobat e udhėtimit, ngase kam dėshirė qė kur tė kalosh pranė shtėpisė sime pėr nė Xhihad, ta shoh e tė mė qetėsohet zemra."
Mora atė me plaēkat e mia dhe dola nga Er-Rakkah (vendi ku isha vendosur ato ditė), ku me mua ishin edhe disa shoke. Ecėm derisa arritėm tek kalaja e Musel-lemeh bin Abdulmelikut. Kur arritėm aty, ja njė kalorės mė thėret prej mbrapa duke mė thėnė: "O Ebu Kudameh! Ndalu pak, All-llahu tė mėshirofte !" U ndala.
Shokėve u thash: Vazhdoni ju rrugėn se unė do tė ndalem pak tė shoh se kush ėshtė ky qė mė thėrret. Kur u ndala, ja njė kalorės arriti, mu afrua , mė pėrqafoi dhe mė tha :
Elhamdulilah qė All-llahu nuk mė pengoi nga shoqėrimi ytė dhe nuk mė ktheu tė dėshpruar.
Mė zbulo fytyrėn (ngase e kishte tė mbuluar,pasiqė ishte nė kalė) qė tė shoh se a ėshtė kėrkuar nga ti lufta apo jo?- i thash kalorėsit. Nėse ėshtė kėrkuar nga ti, do tė pranoj qė tė vazhdosh rrugėn me ne pėr ku jemi nisur, e nėse nuk ėshtė kėrkuar nga ti, do tė tė kthej.
Atėherė ai zbuloi fytyrėn. Kur pashė se ishte fėmijė,shumė i ri. Por i shkėlqente fytyra si tė ishte hėna pesėmbėdhjetėshe dhe vėreheshin shenjat e lumturisė nė fytyrėn e tij.
Pastaj i thash: A ke prinde?
Jo - mė tha.
Unė do tė vi me ty qė tė nxjeri hakun e babait tim,i cili ka ra shehid (dėshmor), e ndoshta All-llahu mė begaton me shehidllėk edhe mua, ashtu siē e ka bagatuar babain tim - shtoi vogėlushi.
A ke nėnėn ? - i thash.
Po. - mė tha.
Atėherė kthehu dhe kerkoj leje nėnės - i thash. Nėse ajo tė lejon, mund tė vish me ne , pėrndryshe rri tek ajo, sepse respektimi i saj, pėr ty ėshtė mė mirė se tė vish nė Xhihad, ngase xhenneti, siē ėshtė nėn hijen e shpatave, poashtu ėshtė edhe nėn shputat e nėnave.
Ai mė tha: "O Ebu Kudameh, a nuk mė njeh?"
Jo - i thash.
Unė jam biri i asaj gruas qė ta dha emanetin - tha djali duke shtuar:
Sa shpejtė paske harruar porosinė e nėnės sime, e cila ta ka dhėnė dje frerin e kalit !
Unė inshaAll-llah, kam dėshirė tė bėhem shehidi i biri i shehidit.
Tė lutem pėr All-llahun, mos mė pengo tė marrė pjesė nė luftė me ty. E di Kur'anin pėrmendėsh, e e njoh edhe Sunnetin e Pejgamberit a.s.v.s. Di tė kaloroj miė , pastaj di edhe gjuajtjen me shigjetė. Nuk kam lėnė prapa meje kalorės mė tė mirė se unė. Andaj mos mė nėnēmo nėse jam i vogėl.
Nėna ime mė ėshtė betuar, qė mos tė kthehem mė dhe mė ka thėnė: "O biri im, nėse takohesh me jobesimtarėt (qafirat ), mos ua kthe shpinėn, por dhuroje vetėn pėr All-llahu s.v.t.dhe lute Atė qė tė pranon shehid dhe tė bashkon me babain tėnd dhe vėllezėrrit tu tė mirė, nė xhennet. Nėse All-llahu tė begaton me shehidllėk, mė ndėrmjetėso Ditėn e Gjykimit. Kam dėgjuar se dėshmori ndėrmjetėson pėr shtatėdhjetė tė afėrm tė familjes sė tij dhe shtatėdhjetė fqinjė."
Pastaj mė pėrqafoi dhe mė shtrėngoi pėr gjoksin e saj , ngriti kokėn lart nė qiellė dhe tha:
"Zoti im, Zotėria dhe i Dashuri im! Ky ėshtė djali im, aroma dhe loēka e zemrės sime , fryti i shpirtit tim. Ta dorėzova Ty. Pra pranoje dhe afroje te babai i tij ."
Kur dėgjova fjalėt e fėmiut - thotė Ebu Kudameh - , mė shpėrtheu vaji, ngase mė vinte keq pėr bukurinė dhe mirėsinė e kėtij fėmiu si dhe mėshirėn e nėnės sė tij dhe, njėkohėsisht, u ēudita me durimin e saj qė kishte ndaj tij.
Kur mė pa duke qarė, mė tha vogėlushi:
"Pse o xhaxha po qan? Nėse qan se jam i vogėl dhe pėr atė tė dhimbem , All-llahu dėnon edhe atė qė ėshtė mė i vogėl se unė, nėse ai nuk e respekton Atė dhe bėnė mėkate."
Atėherė i thash:
Nuk po qaj pėr moshėn tėnde tė vogėl, por po qaj pėr zemrėn e nėnės sate, si do tė mbetet pas?!
Pastaj pushuam atė natė -vazhdon Ebu Kudameh - e tė nesėrmen nė mėngjes, prap vazhduam rrugėn.
Fėmiu nuk ndalej nga tė pėrkujtuarit e All-llahut s.v.t. Mandej vėrejta gjatė udhėtimit se ishte kalorėsi mė i mirė prej tė gjithėve. Shėrbente kur pushonim. Sa mė shumė ecnim aq mė shumė forcohej, e i shtohej lumturia, i pastrohej zemra, dhe shenjat e gėzimit vėreheshin nė fytyrėn e tij.
Kėshtu pra, ecėm deri nė mbrėmje duke perėnduar dielli, ku arritėm te vendet e mushrikėve.U ulėm tė pushojmė, kurse fėmiu na pėrgadiste ushqim, qė tė bėnim iftar, ngase ishim agjėrues.
Duke pėrgaditur ushqim, e mori njė kotje gjumi ashtu, dhe flejti gjatė. Pėrderisa ai ishte duke fjetur u buzėqesh nė gjumė. I thash shokėve se apo e shihni se si buėqeshet nė gjumė! Kur u zgjua, i thash:
"O Vogėlush, tė pashė pak para u buzėqeshe ne gjumė?"
Pashė njė ėndėrr, mė pėlqeu dhe mė bėri tė qeshi. - tha fėmiu.
Po ēka pa, qė tė bėri tė qesh? -i thash.
Tha: Pashė sikur isha nė njė kopsht tė bukur tė gjelbėr, e unė shetitja nė te. Pashė njė pallat prej argjenti, ballkoni i tė cilit ishte prej diamanti dhe margaritari, dyert i kishte prej ari, kurse perdet ishin tė lėshuara, e kur vashat i ngritnin perdet, dukeshin fytyrat e tyre shkėlqenin si hėna. Kur ato mė panė, mė thanė:
-"Mirė se ke ardhė!"
Desha qė t'ia zgjas dorėn njėrės nga ato, mirėpo ajo mė tha:

uck_aksh
12-11-06, 15:19
-"Mos u ngut se ende nuk ėshtė koha pėr tė".
Dėgjova disa nga ato i thoshin tė tjerave se ky ėshtė burri i tė pėlqyeres dhe mua mė thanė:
-"Afrohu, All-llahu tė mėshiroftė!"
Atėherė eca para, ku pashė nė majė tė pallatit ishte njė dhomė prej arit tė kuq. Nė tė ishte njė shtrat prej akuamarine (gurė tė ēmuar me ngjyrė gurkali) i gjelbėr, kėmbėt e tė cilit ishin prej argjendi tė bardhė. Nė tė gjindej njė vashė, fytyra e sė cilės shndriste si tė ishte dielli. Po tė mos ma kishte forcuar All-llahu shiqimin tim, do ta kisha humbur tė pamurit dhe do tė mė kishte ikur mendja prej bukurisė sė asaj dhome, qė gjendej edhe vasha nė tė, e cila kur mė pa, mė tha:
-"Urdhėro dhe mirė se na erdhe o miku i All-llahu dhe i dashuri i Tij. Ti je pėr mua dhe unė jam pėr ty."
Desha qė ta pėrqafoja por ajo mė tha:
-"Ngadal, mos nxito! Ti ende je largė kėtyre gjėrave. Takimi mes ne, do tė jetė nesėr pas namazit tė drekės. Pėr kėtė, pėrgėzohu!"
Ebu Kudameh tha i thash: "Ke pa mirė, ke pa mirė -dhe kaluam natėn tė ēuditur me ėndrėn e vogėlushit.
Kur u zgjuam, shpejtuam dhe i hipėm kuajve, kur ja thirri thirrėsi duke thėnė "O ti kalorės i All-llahu, shpejto dhe fito xhennetin e Tij", dhe lexonte fjalėn e All-llahut:
"Dilni (nė luftė) le t'ju vije (lufta) e lehtė ose e rėndė, luftoni pėr hirė tė All-llahu me pasurinė tuaj dhe me vetėn tuaj; kjo ėshtė gjėja mė e dobishme pėr, ju nėse e kuptoni."
et-Tevbeh 41
Nuk kanė kaluar vetėm disa ēaste, kur ushtria e kufrit -All-llahu e mposhtė- arriti, sikur tė ishin karkaleca tė shpėrndarė. I pari prej nesh, qė filloj luftėn, ishte vogėlushi. Ai shpėrndau tubimin dhe ndau grupin e tyre. Futej nė mesin e tyre. Mbytte shumė burra dhe mposhte guximtarė.
Kur e pashė kėshtu, vrapova drejtė tij, kapa litarin e kalit tė tij dhe i thashė: "O vogėlush, kthehu, se ti je i vogėl dhe ende nuk e di tradhėtinė (mashtrimin) e luftės!"
Ai mė tha: "O xhaxha, a nuk e ke dėgjuar fajlēn e All-llahu ku thotė:
"O ju qė besuat! Kur tė ndesheni me turmėn e jobesimtarėve, mos u'a ktheni shpinėn." el-Enfalė 15
A do qė tė hy nė zjarr?!- vazhdoi vogėlushi.
Gjersa ne bisedonim, armiqtė na sulmuan tė gjithė sė bashku pėrseri, si tė ishin njė trup. Kėshtuqė, na ndanė me vogėlushin dhe secili prej nesh, ishte i nxėnė me vehtėn e tij. Kėshtu pra, nė kėtė betejė u vranė shumė muslimanė.
Kur mbaroi lufta dhe u ndanė dy grupet, tė mbyturit nuk numėroheshin. Sillesha me kalin tim mes tė vrarėve. Gjaku u rrjedhte nė tokė, e fytyrat nuk u dalloheshin prej pluhurit tė madh dhe gjakut tė shumtė. Derisa isha nė mesin e tė vrarėve, kur ja e pashė vogėlushin mes thundėrave tė kalit tė tij. E kishte mbuluar pluhuri dhe ai rrotullohej nė gjakun dhe thoshte:
-"O ju vėllezėr muslimanė, ju lutem pėr All-llahu, ma dėrgoni xhaxhain tim, Ebu Kudameh."
Shkova drejtė tij ma vrap dhe dėgjova zėrin e tij, por nuk e dalloja fytyrėn e tij prej gjakut tė madh, pluhurit dhe shkeljes sė kafshėve dhe i thash se unė jam Ebu Kudameh.
"Pasha All-llahun e Qabės, mė ėshtė realizuar ėndrra. Unė jam biri i zonjės sė frerit tė kalit. -tha vogėlushi.
Atėherė hedha vehtėn drejtė tij, e putha mes dy syve, ia fshira pluhurin dhe gjakun prej fytyrės dhe i thash:
-"O vogėlush! Mos e harro xhaxhain tėnd, Ebu Kudameh, nė ndermjetėsim nė Ditėn e Gjykimit." E ai mė tha:
-"A harrohet njeriu si ti, o Ebu Kudameh! Mos ma pastro fytyrėn me petkun tėnd, se petku im mė shumė e meriton tė zhytet, se petku yt. Lėre e mos mė pastro, o xhahxa, e ta takoj All-llahu me tė. O xhaxha, kjo ėshtė vasha e xhennetit qė tė tregova pėr tė. Eshtė ngritur nė kėmbė tek koka ime dhe pret qė tė mė del shpirti dhe mė thotė se shpejto shpejto, ngase jam pėrmalluar pėr ty. Pėr All-llahun, o xhaxha, nėse tė kthen All-llahu nė shtepi shėndosh e mirė, meri kėto rroba tė mia kėshtu tė zhytyra me gjak dhe dėrgoja nėnės sime tė mjerė, tė shkretė e tė pikėlluar dhe dorėzoja asaj, qė ta di se unė nuk kam lėnė pas dore porosinė e saj. E as qė kam ndier frikė kur jemi pėrleshur me mushrikėt. Pėrcjelli selam nga unė dhe thuaj se All-llahu e ka pranuar dhuratėn tėnde.
Unė, o xhaxha, kam njė motėr tė vogėl, dhjet veēare. Sa herė qė kthehesha nė shtepi, ishte e para qė mė priste dhe mė pėrshėndette dhe, kur dilja, e fundit mė pėrcillte. Ditėn kur dola, mė pėrcolli dhe mė tha: "Pash All-llahu, o vėlla, mos u vono!" Pra, nėse e takon, dėrgoj selam nga unė dhe thuaj, vėllau yt ka thėnė se All-llahu do tė jetė mbikėqyrėsi yt deri nė Ditėn e Gjykimit.
Pastaj-thotė Ebu Kudameh- u buzėqesh vogėlushi dhe tha: "Eshhedu en lailahe il-lall-llah vahdehu la sherike lehu sadeka va'dehu ve eshhedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu" (Dėshmoj se nuk ka, qė me tė drejtė, e meriton adhurimin, pos All-llahut qė nuk ka shok. E ka realizuar premtimin. Dhe dėshmoj se Muhammedi s.a.v.s. ėshtė rob dhe i Dėrguar i Tij). Kjo ėshtė ajo qė na ka premtuar All-llahu dhe i Dėrguari i Tij. Tė vėrtetėn e kanė thėnė." Pastaj i doli shpirti.
E varrosem me rrobat e tij dhe e mbuluam me dhź. All-llahu qoftė i kėnaqur me tė dhe na bėftė ne tė kėnaqur me Tė.
Kur u kthyem prej luftės dhe arritėm nė er-Rrekkah, dertin mė tė madh e kisha, se si tė shkoj tė shtėpia e nėnės sė vogėlushit. Kur ja e pashė njė vogėlushe qė i ngjante shehidit tė ri nė pamje dhe bukuri; e ngritur nė kėmbė, rrinte tek dera dhe i thoshte ēdokuj qė kalonte pranė saj:
"O xhaxha, prej nga vjen?"
"Prej lufte"- i pėrgjigjėshin.
"A nuk ėshtė kthyer me ju vėllau im?" -pyeste ajo.
"Nuk e njohim."- thonin ata.
Kur e dėgjova, iu afrova e ajo mė tha:
"Prej nga vjen, o xhaxha?"
"Prej lufte" - i thash
"A nuk ėshtė kthyer me ju vėllau im? -mė pyeti vogėlushja
"Jo, nuk e njoh vėllaun tėnd"
Pastaj filloi tė qaj dhe tha: C'ėshtė kjo, tė gjithė po kthehen e vėllau im ende nuk ėshtė kthyer.
Nė atė moment mė shpėrtheu vaji dhe mė rrjedhėn lotėt.
"Oj vogėlushe -i thash, thuaj nėnės sate Ebu Kudameh tė pret nė derė."
Ma kishte dėgjuar e ėma e saj zėrin, e doli me vrap dhe i kishte ndryshuar fytyra. I dhash selam dhe ma ktheu selamin dhe mė tha: A ke ardhė tė mė pėrgėzosh apo tė mė ngushėllosh?
I thash: Ma dallo pėrgėzimin nga ngushėllimi, All-llahu tė mėshiroftė?
"Nėse djali im ėshtė kthyer i gjallė, ti je ngushėllues, e nėse ėshtė mbytur nė rrugėn e All-llahut, ti je pėrgėzues." -tha ajo. Atėherė i thash:
"Pėrgėzohu, se All-llahu ta ka pranuar dhuratėn!"
Filloi tė qajė dhe tha:
"Elhamdulilah, falėnderoj All-llahun, qė ma ka bėrė djalin tim pajisje pėr Ditėn e Gjykimit."
Pastaj e pyeta se si ėshtė motra e vogėlushit? Mė tha, ajo ėshtė qė pak para tė foli. Ajo erdhi tek unė, e i thash se vėllau yt tė dėrgon selam dhe tė thotė: "All-llahu ėshtė kujdestari yt, deri nė Ditėn e Gjykimit. Ajo bėrtiti dhe ra me fytyrė nė tokė dhe kishte humbur vetėdijen. E leviza pas njė ēasti, por ajo kishte ndrru jetė.
Ia dhash rrobat e vogėlushit nėnės sė tij, e pėrshėndeta dhe u ktheva i mėrzitur pėr vogėlushin dhe motrėn e tij dhe njėkohėsisht i habitur me durimin e nėnės sė tyre.
Autori i kėtij tregimi tha: "Kur ka dėgjuar kėtė tregim Hafidh Ebu Mudhafer ibn El-xhevzi, ka tubuar flokė sa ka mundur dhe i ka pėrgaditur treqinė fre kuajesh."
Kėtė ngjarje e ka transmetuar Ibnu n-Nuhas ed-Dimjati nė librin e tij tė quajtur "Meshariul Eshvak ila Mesariil Ushshaak". Gjithashtu tregimin e kanė treguar edhe shumė tė tjerė; si Ahmed ibn el-Xhevzi ed-Dimeshki ne librin e tij "Sukul Arus ve Unsu en-Nufus".
Allahu na bėftė prej luftėtarėve nė rrugėn e Tij, ashtu qė tė fitojmė atė qė fitoi vogėlushi.
Amin Amin Amin

Prizrenali
12-11-06, 16:02
o ARb po boll qenke mohus bre ,pa te kesh durim mose ofendo askend te lutem,,

Prizrenali
12-11-06, 16:26
Allahue meshiroft voglushin se me piklloj shum ,,,,inshalla jemi edhe ne ne rrugen e tyre ..

ebu_idris
12-11-06, 16:37
selam ajlekum ve rahmetullah
o sa i bukur ashte ky tregim sa her qe e lexoj po me vjen me qajte
ALL-LLAHU s.v.t te shperblefte UCK_AKSH

mirpo kimi njerz si nuk e lexojne edhe po ofendojne ketu
es-selam ajlekum

Arb
12-11-06, 16:57
A perralla po na sjellni ketu a?

ebu_idris
12-11-06, 18:13
per ju Arb ndoshta jane perralla po shife historine e Romakve edhe tij vete ke historijat tuja
po ta keqyrim humbjen e luftave ,
te perhsendes ,sa qata perralla sote edhe ne Afganistane po perseriten
merr edhe lexo informacione te pavarura

Albanian eX|PerT
12-11-06, 18:22
Vitin e kaluar kur isha viti i tret ne shkolle te mesme, nje djal i solli disa broshura ne shkoll dhe na i dha per ti lexuar e ne njeren tregohej ky tregim, dhe thene sinqerisht, shume vajza filluan te qajne, ngase femrat edhe jane me te ndijshme, mirepo edhe une (pak) lotova. Edhe populli yne shqiptare ka dhe do te kete trima si shembulli i atij djaloshi.

Shume rrespekt per te gjithe ju te nderuar, shoku juaj:
Albanian eX|PerT

Arijanit
12-11-06, 19:08
A perralla po na sjellni ketu a?

Se dij si i sheh dhe si i vlerson shkrimet qe kan te bejn ne lidhje me islamin.!Eshte e drejt e kujtedo te shpreh mendime dhe vlersime te veta te lira,por nese vlersimi juaj eshte se jane perralla ateher perse ''i nderuar'' ke humb koh t'i lexosh, cili shkak ju terheq te klikoni ne keto tema?Nese nuk keni lexuar shkrimin ateher se dij nga e keni kuptuar se jan perralla!!!
Jam teper i befasuar nga ju qe me kete mendje qe keni,keni arritur sukses te mesoni shkrim-lexim,shkrimet e juaja me garnitur ( injoranc,thashetheme,fyerje) ushqejn vetem mendjet e atyre qe jan te uritur per injoranc,(ashtu si jeni edhe vet ju)


Me nder dhe respekt.:wink:
Arijaniti Frankfurt

Arb
12-11-06, 19:24
Se dij si i sheh dhe si i vlerson shkrimet qe kan te bejn ne lidhje me islamin.!Eshte e drejt e kujtedo te shpreh mendime dhe vlersime te veta te lira,por nese vlersimi juaj eshte se jane perralla ateher perse ''i nderuar'' ke humb koh t'i lexosh, cili shkak ju terheq te klikoni ne keto tema?Nese nuk keni lexuar shkrimin ateher se dij nga e keni kuptuar se jan perralla!!!
Jam teper i befasuar nga ju qe me kete mendje qe keni,keni arritur sukses te mesoni shkrim-lexim,shkrimet e juaja me garnitur ( injoranc,thashetheme,fyerje) ushqejn vetem mendjet e atyre qe jan te uritur per injoranc,(ashtu si jeni edhe vet ju)


Me nder dhe respekt.:wink:
Arijaniti Frankfurt

E cili ke ti qe kupton perrallat Islame?

Kam qene qe ne fillim kunder lejimit te postimit te perrallave/pacavra shkrime gjoja fetare ne kete Forum. Kjo pune qe disa ne Forum bejne, eshte flliqje e vazhueshme qe po i behet Forumit.

Nese dikujt i interesojne perralla te atille, dijne dhe gjejne menyren ti gjejne...

Albanian eX|PerT
12-11-06, 19:28
I nderuar, shume bukur kane bere moderatoret qe i kane klasifkuar apo ndar rubrikat ne veēanti.

Mos u fut per ti percar shqiptaret, por hyn per ta shtuar tolerancen dhe dashurine ndermjet tyre.

Albanian eX|PerT

ps| Aty ku nuk me pelqen nuk hy me lexue.

leonn
12-11-06, 19:32
mendoj se secili besimtar,qofte ai islam,krishter,ortodox,apo budist,i tejkalon rregullat e fese se tij nga urrejtja qe ndjen per fete tjera dhe besimet tjera.vet natyra e njeriut eshte e tille qe ai ne disa momente kritike te tij,devijon nga rregullat e besimit te tij..nuk e mbroj asnjerin besimtar,sepse secili ka mekatet e veta qe i ben..derisa i krishteri shkon dhe hap zjarr ne njerez te fajshem e te pafajshem ne arabi,ne anen tjeter muslimani qon nje aeroplan ose tren ne zjarr dhe vret njerez te pafajshem..ju lutemi njerez,nuk kemi ketu te bejme krishterizmi kunder islamit apo islami kunder krishterizmit,por kemi te bejme njerzit e keqinj moralisht dhe shpirterisht kunder njerzeve.nuk mund te behet nje hetim origjinel,se kush eshte fajtori e kush mekatari,sepse secili eshte fajtor.lufterat e fundit qe behen ne bote ,sipas mendimit tim nuk jane luftera fetare,por profitare.sepse ne boten perendimore ku jetoj,aq i ben dikuj se a lutesh ti ne xhami apo kishe..secili ka te drejte te besoje ne cka te doje.standardi i jetes eshte me rendesi,se si jeton,keq apo mire,dhe normalisht te jesh i paster shpirterisht,te mos i besh diqka dikujt,qe ti vet nuk e deshiron!andaj duhet te pjekemi ende e ti leme keto kundervenie te besimeve,sepse te gjithe njerzit jemi njesoj,te nje zoti...

Savior
12-11-06, 22:31
A jane kane parashtruar Muxhahedinet 4 pyetje themelore vetit qe mendojne se jane luftetare te Zotit. Kjo eshte e njejta kur Kryqtaret menduan se jane luftetare te Zotit dhe keqperdoren emrin e Zotit ne menyren me barbare. Te mbrohesh ke te drejte, pra mbrojtja eshte qeshtje personale, si p.sh. ke te drejte ta mbrosh atdheun etj. por jo te vrasesh njerez se po "besojshe ne nje Zot".

1. A ka nevoje Zoti per ne?
2. A ka nevoje Zoti qe ne ta mbrojme me shpate?
3. A ka nevoje qe ne ta mbrojme Zotin me xhihad duke qene te krijuar nga Ai, pra vetem si krijesa te Tij?
4. A ka nevoje Zoti per sakrificen tone fizike, materiale etj. si na udhezon Kurani?

Une mendoj se Zoti nuk ka nevoje per mbrojtjen time fizike, edhe nese dikush e shan dhe e ofendon Zotin perpara meje, une personalisht nuk do te veproja me dhune ndaj Tij, sepse i takon Zotit ta denoje dhe ta gjykoje. Ai Zot qe do te kishte nevoje per mbrojtjen time fizike, per mendimin tim nuk mund te thirret Zot.

Jashte temes paksa. P.sh. nje teolog mysliman thote se Lufta e Amerikes kunder Terrorit justifikohet nga Kurani. Madje ai thote se kjo lufte eshte "Xhihadi" i vertete, sepse aty luftohet e keqja (terrori).

http://www.islamfortoday.com/adi03.htm (http://www.islamfortoday.com/adi03.htm)

Kurani ve ne kontradikte luften kunder jo-myslimaneve (pabesimtareve) ne shume vargje dhe ne disa te tjera e lejon. Keto vargje do t'i postoj ndonjehere tjeter sepse tani nuk kam shume kohe.

Pershendetje per te gjithe.

Albanian eX|PerT
13-11-06, 17:20
Kurani ve ne kontradikte luften kunder jo-myslimaneve (pabesimtareve) ne shume vargje dhe ne disa te tjera e lejon. Keto vargje do t'i postoj ndonjehere tjeter sepse tani nuk kam shume kohe.

Pershendetje per te gjithe.

Edhe nese i poston ska vlere sepse jeni bere monoton me replay ne cdo forum me ato copy-paste prej web faqeve perēarese.

Ato citate (qe ti deshiron ti postosh) jane shume te qarta, mirepo ti nuk ia di shkakun e zbritjen, dhe mundohesh kete ta shfrytezosh per mjegullim te njohjes se shtegut te vertete nga anetaret. Hamza ishte shoku i Profetit, i cili pa nderprer i thonte Profetit: O i Derguari i Zotit, na lejo ti luftojme pabesimtaret, sepse na kane debuar, na kane malltretuar, na i kane perdhunuar grat, na e kane marr pasurine, tokat, na kane vrar etj. Dhe Profeti nuk e lejonte deri sa zbriti fjale e Perendis: O Ti Profet luftoj pabesimtaret.


Shume rrespekt shoku im:
Albanian eX|PerT