PDA

View Full Version : U shpalli luftė pa kompromis atyre qė keqpėrdorin islamin


Drinni
12-11-06, 19:03
--------------------------------------------------------------------------------
U shpalli luftė pa kompromis atyre qė keqpėrdorin islamin

Ėshtė punuar nė mėnyrė permanente qėmoti nga struktura tė ndryshme qė BFI dhe vlera e saj tė devalvohet, tė mos jetė simbol i unitetit tė popullatės myslimane nė Maqedoni...

Intervistė me kryetarin e BFI-sė sė Maqedonisė, Sulejman ef. Rexhepi dhėnė tė pėrditshmes FAKTI

Reisul Ul Ulema Sulejman ef. Rexhepi, pas pesė vjetėsh sėrish doli nga hija. Tani betohet se punėt do t’i kthejė nė binarėt e vet. Nė fund tė ēdo fjalie nėnvizon se premtimin e dhėnė ditėn kur e ka fituar besimin e kuvendarėve, do tė mbajė deri nė fund. Ėshtė i vetėdijshėm se kaosi i krijuar nė pesė vjetėt e fundit nė BFI nuk mund tė zgjidhet pėr njė ditė, por siē thotė edhe ai vetė, me ēdo kusht do t’ia kthejė dinjitetin kėtij institucioni tė lartė fetar – islam.

Fakti: Para njė javėsh ju zgjodhėn pėr kryetar tė Bashkėsisė Fetare Islame (BFI) tė Maqedonisė. A mundeni nė pika tė shkurtra tė na tregoni se si e gjetėt situatėn nė BFI pas njė pauze pesėvjeēare?

S. Rexhepi: Situatėn kėtu e kam gjetur ashtu siē ka qenė realisht. Nuk ėshtė kurrfarė fshehtėsie se BFI-ja, organet e saj nė tėrėsi, sidomos kryesia e saj, ka njė kohė tė gjatė qė me tė vėrtetė ka qenė pa kokė. Brenda njė viti e gjysmė ka pasur struktura tė ndryshme tė cilat kanė ardhur edhe nė krye tė BFI-sė pėr udhėheqjen e saj. Do tė thotė pėr njė vit e gjysmė janė ndėrruar shumė personalitete. Pas tėrheqjes sė ish-Reisul ul Ulema Arif ef. Eminit menjėherė pasuan njerėz si myftiu i Dibrės. Ai qėndroi njė kohė ta caktuar, pastaj u tėrhoq duke deklaruar se njė gjė tė tillė e bėn nga kėrcėnimet e mėdha. Mė pas e zgjodhėn nė mėnyrė antikushtetutare dhe antinormativės islame njė myfti tjetėr, myftiun e Shtipit, Isa ef.Ismaili. Mė pas u bė emėrimi i zv.kryetarit tė Reisul ul Ulemasė pėrmes njė organizimi jashtė BFI-sė. Emėrimi i tij u bė nė Strugė nė sallėn e Kuvendit Komunal. Ėshtė pėr t’u habitur se si mund tė ketė zv.kryetar kur nuk ka kryetar. Sipas normativės sė BFI-sė edhe zėvendėsi zgjidhet sipas kushtetutės qė ėshtė nė fuqi, pra zgjidhet nga Kuvendi i BFI-sė. Nė tė vėrtetė kėtu nuk pati zgjedhje po pati emėrim nga strukturat e jashtme tė BFI-sė. Dhe erdhi momenti pas kalimit tė njė kohe dukshėm tė gjatė qė BFI-ja mbeti pa kokė, duke u udhėhequr nga njė i emėruar zėvendės tė cilin subjektet e ndryshme tė BFI-sė ia kishin kundėrshtuar imunitetin pėr shkak se realisht duke u mbėshtetur nė normativėn nuk kishte imunitet. Mirėpo pėr hir tė situatės qė tė mos vijė puna tė shkohet nė dezorganizim total, shumėkush ka heshtur dhe ka duruar. Njė ndėr ta kam qenė edhe unė personalisht, por jam prononcuar se atė emėrim nuk e njoh. Me atė akt ėshtė bėrė puē shumė i egėr nė sistemin normativ tė BFI-sė dhe ndėrhyrje flagrante nė punėt e brendshme nga subjektet tė cilat e udhėhoqėn. Prandaj, mund tė them se BFI-nė e gjeta kėshtu nė kėtė kohė. Por kėsaj radhe, me rastin e shpalljes sė zgjedhjeve, u respektua procedura zgjedhore, sistemi normativ i BFI-sė, kėshtu edhe m’u dha besimi me shumicė absolute...

Zgjedhjet pa zhurmė

Fakti: Kur jemi te besimi, ėshtė interesante se gjatė gjithė kėsaj periudhe ēdo lėvizje kėtu nė BFI ka ngjallur reagime tė shumta nė opinion. Kėsaj radhe disi zgjedhja juaj apo pėrgatitja pėr zgjedhjen tuaj kaloi nė heshtje. Pse ndodhi kjo? Pse nuk u bė zhurmė?

S. Rexhepi: Nuk kishte mundėsi pėr t’u krijuar zhurmė, sepse iniciativa pėr zgjedhje u ngrit nga vetė myftinjtė e BFI-sė, prej organeve tė BFI-sė. Njerėzit pritnin se struktura mė eminente mė kompetente e BFI-sė - ajo ishte Rijeseti i BFI-sė, do tė organizojė zgjedhje tė kryetarit. Mirėpo, kur u bindėn se ata nuk e kanė ndėr mend qė edhe mė tej tė bėjnė zgjedhjen, lindi njė iniciativė. Njė qarkore u hedh nėpėr myftini dhe kėshtu qė tetė myftinj qė nė fillim e pėrkrahėn kėtė iniciativė. Bile edhe atyre myftinjve qė nuk iu ishte ofruar qarkorja u ndjenė tė shqetėsuar sepse edhe ata ndanin tė njėjtin mendim dhe kėrkonin me urgjencė qė BFI tė ketė kryetarin e saj. Kam bindjen se pikėrisht pėr kėtė arsye nuk ka pasur zhurmė, sepse kjo ėshtė kėrkesė e vetė organeve kolektive tė BFI-sė.

Fakti: Pra, sipas fjalėve tuaja mund tė shpresojmė se mė nė fund do tė qetėsohet situata nė BFI dhe rreth BFI-sė...

S. Rexhepi: Unė nga natyra dhe shpirti jam optimist dhe kėtė optimizėm e manifestoj edhe nė deklaratat e mia. Kam bindjen se nuk ka kurrfarė teorie qė BFI tė shkojė mė keq, sepse nuk ka ku shkon mė, nuk ka mė se si tė ndodhė mė keq. Tani shpresat dhe bindjet e mia janė se BFI dalėngadalė duhet t’i kthehet veprimit institucional...

E keqja ka mbėrritur kulmin

Fakti: Thatė se e keqja nė BFI ka mbėrritur kulmit. Rrjedhimisht nėnkupton se kjo ėshtė reflektuar edhe nė aspektin financiar. Meqė ka kaluar njė javė qėkur jeni zgjedhur kryetar i BFI-sė, me siguri keni hasur nė ndonjė raport financiar qė flet pėr malverzime financiare...

S. Rexhepi: Pėr malverzime financiare tani nuk mund tė flas pėr arsye se unė ende nuk e kam bėrė pranim-dorėzimin financiar. Nuk e kam kryer kėtė formalitet pėr arsye se brenda kėsaj kohe do tė thotė pėr njė vit e gjysmė janė ndėrruar tre persona... Pa kontrollimin e kėsaj situate nuk kam gatishmėri qė tė bėjė pranim-dorėzimin, kėshtu qė kam angazhuar ekspertė pėr ta pastruar gjendjen financiare brenda BFI-sė. Kėtu ka njė revizor shtetėror, njė ekspert pėr ēėshtjet financiare dhe njė punėtor operativ qė merret me financa nė kuadėr tė BFI-sė, respektivisht personin qė kemi pasur pėrgjegjės nė Fakultetin e shkencave islame pėr ēėshtje financiare. Me kėta ekspertė punojmė tanimė disa ditė dhe po e ecin situatėn. Obligim i tyre ėshtė qė prej momentit qė ish-kryetari shkoi nė dorėheqje dhe deri mė sot, tė japin raport financiar. Ai raport do tė jetė pranim-dorėzimi dhe nuk do tė njohė kurrfarė forme tjetėr.

Fakti: Kur e pasqyroni kėtė situatė nė kuadėr tė BFI-sė, kur flisni pėr gjithė kėtė rrėmujė, logjikisht parashtrohet pyetja se kėtu ėshtė dashur tė kenė gisht edhe struktura tė ndryshme tė shėrbimeve sekrete. Sa ju zotėri kryetar jeni tė gatshėm qė kėto punė t’i pastroni njėherė e pėrgjithmonė?

S. Rexhepi: Nė kėtė drejtim ėshtė njė e vėrtetė shumė e madhe... tendencat permanente kanė ekzistuar qė vlera e BFI-sė tė jetė sa mė e ulėt. Ėshtė punuar nė mėnyrė permanente qėmoti nga struktura tė ndryshme qė BFI dhe vlera e saj tė devalvohet, tė mos jetė simbol i unitetit tė popullatės myslimane nė Maqedoni. Prandaj nė kėtė drejtim ėshtė vepruar qė sa mė tepėr tė shkohet nė dezorganizimin e saj dhe vlera e saj tė mbetet - tė mos them si institucion avangard pėr ēėshtjet islame. Tentimi ka qenė qė thjesht ai tė jetė institucion qė vetėm do tė administrojė dhe plotėsojė kėrkesat e individėve dhe grupeve tė ndryshme, tė mos jetė kurrfarė autoriteti i jetės fetare. Kėto tendenca janė tė kamotshme dhe gjithnjė kanė tentuar qė BFI-nė ta devalvojnė, kompetencat e saj t’i marrin dhe t’i kultivojnė interesat e veta qofshin ato individuale apo grupore.


Komentimet e juaja!

Drinni
12-11-06, 19:06
Komandantėt” dhe BFI

Fakti: A mund t’i tregoni me emėr dhe mbiemėr se kush kanė qenė ata?

S. Rexhepi: Viteve tė fundit ėshtė ēėshtje evidente dhe ēėshtje e dukshme se kėtu u infiltruan sidomos pas vitit 2001 njerėz tė cilėt thirreshin nė merita tė ndryshme. Si duket struktura udhėheqėse, pėrfaqėsuesit legalė - legjitimė tė pėrleshjeve luftarake tė vitit 2001 nuk arritėn qė pas luftės, njerėzit qė morėn pjesė u inkuadruan edhe nė rezistencėn luftarake, t’i pėrcjellin nevojat e tyre elementare edhe pas 2001-shit, qė tė mos i lėnė tė devijojnė ose ta zhvlerėsojnė veten e vet. Ata si duket nuk e kishin preokupim atė punė, kėshtu qė u paraqit njė numėr dukshėm i madh qė ngelėn pa mėshirėn e askujt. Duke mbetur pa mėshirėn e askujt, ata si duket gjetėn mbėshtetje te disa faktorė brenda BFI-sė pėr t’i ruajtur pozitat e veta dhe filluan ta gllabėrojnė pronėn e BFI-sė. Ajo pronė nė krahasim me atė qė i takon BFI-sė ėshtė shumė simbolike, sepse ėshtė njė e vėrtetė se nė bazė tė Ligjit pėr denacionalizim BFI-sė nuk i ėshtė kthyer absolutisht asgjė, sidomos nė Shkup ku mė sė tepėrmi BFI ka pasur prona dhe kapitalin e saj. Tani filluan tė luajnė nė letrėn se nėse ju qėndroni pas meje ma ruani funksionin, ma ruani pozitėn, rrini pas meje, urdhėroni merrni njė dyqan, merrni kėto pare. Prandaj janė bėrė shumė keqpėrdorime financiare duke u dhėnė tė mira materiale njerėzve tė cilėt nuk janė pėrgjegjės, nuk janė tė emėruar, nuk punojnė nė kuadėr tė BFI-sė. Kjo ėshtė bėrė pėr tė ruajtur kolltukėt dhe pozitat nė BFI. Do tė thotė unė nuk mund t’i fajėsoj gjithė ata njerėz sepse ndonjė ėshtė i nxitur nga pozicioni i skamjes, nga pozicioni i nevojės, nga pozicioni i cili nuk ka pasur rrugėdalje tjetėr dhe nuk ka pasur kush t’i orientojė se nuk bėn qė ata njerėz ta devalvojnė edhe vetveten e vet, sepse ky institucion ėshtė edhe i atyre, ėshtė i gjithė besimtarėve myslimanė dhe nuk mund tė jetė i dikujt personalisht. Prandaj prej momentit kur Shkupi fitoi myftiun e vet, angazhuam njė ekip tė ekspertėve pėr ēėshtje ekonomike financiare dhe komplet lėnda i ėshtė dorėzuar Prokurorisė Publike dhe atje sigurisht se ka vepra penale tė ēuditshme pėr tė cilat Prokuroria Publike - strukturat e pushtetit tė kaluar disi i kanė heshtur, ndoshta kanė arsyet e veta, por ne si BFI nuk do tė heshtim dhe do tė kėrkojmė qė puna tė sqarohet deri nė fund.

Lufta kundėr radikalėve

Fakti: Ėshtė evidente se kėtu nė Maqedoni gjatė 20 vjetėve tė fundit ėshtė kultivuar paralelisht edhe islami joinstitucional, qė promovon edhe struktura pak mė radikale. Ju si njeri i parė i BFI-sė ēka do tė ndėrmerrni pėr ta ndaluar apo pėr ta penguar zhvillimin e mėtutjeshėm tė islamit jashtinstitucional?

S. Rexhepi: Unė ju garantoj njė tė vėrtetė, tė gjithė ata qė thirren se disa punė jashtinstitucionale qė i ushtrojnė dhe veprojnė i bėjnė me motive fetare me fundamente tė ndėrgjegjes islame, ėshtė rrenė e kulluar, shpifje, insinuatė dhe ėshtė spekulim. Ėshtė njė e vėrtetė shumė e madhe - personat qė merren me kėso fundamentesh nė esencė janė shumė tė pamoralshėm. Nuk mund tė jesh edhe mysliman edhe i pamoralshėm, edhe mysliman edhe kriminel, edhe mysliman edhe terrorist... Kėtė njėherė e pėrgjithmonė duhet ta fshijnė nga koka. Prandaj tė gjitha ato lėvizje ose grupe qė paraqiten kinse ata interpretojnė islamin radikal, ėshtė rrenė.... ėshtė mashtrim. E dyta, nė tė vėrtetėn universale ekziston njė islam...

Unė nuk njoh se ka islam radikal, nuk ka islam radikal. Islami ka vetėm njė emėr, ai ėshtė islam. Nė tė kundėrtėn mund tė krijohet pėrshtypja se paska myslimanė qė qenkan integristė, paska myslimanė qė qenkan terroristė, paska myslimanė qė qenkan kriminelė. Edhe mysliman edhe islam, edhe gjitha kėto qė i pėrmenda nuk ka teori tė jenė bashkė, sepse islami ėshtė njė.

Fakti: Si do ta zgjidhni kėtė problem?

S.Rexhepi: Problemi ėshtė kėtu se mund tė ketė individė, tė cilėt tentojnė tė veprojnė dhe veprimet e tyre t’i arsyetojnė me motive islame, ndėrsa nuk kanė mbėshtetjen reale pėr tė vėrtetėn islame. Pėrkundrazi ata janė tė stėrvitur qė duhet tė thirren nė emėr tė islamit nga qendra ku ata paguhen.

Fakti: Cilat janė ato qendra?

S.Rexhepi: Qendra ka, ato janė qė e bėjnė pagesėn e tyre, por qė nuk gjenden nė Maqedoni...

Fakti: Ku janė nė Lindje, nė Perėndim...

S. Rexhepi: Ka struktura, ka forma, pėrveē fondacioneve tė ndryshme... Pėr fat tė keq ndoshta fondacioni mban emrin bamirės, humanitar, ndėrsa nė tė vėrtetė pėrmes tyre mund tė vijė deri te financimi i grupeve tė ndryshme, respektivisht aktivistėve tė vet qė i kanė nėpėr botė tė shpėrndarė, nė kundėrshtim edhe me vetė statutin e themelimit tė saj, sepse formojnė njė shoqatė ose fondacion bamirės, qė mund tė bėjė financimin e forcave terroriste pėr tė ushtruar akte terroriste diku nė botė. Kjo ėshtė nė kundėrshtim me vetė statutin e themelimit tė fondacionit ose emrit qė e mban. Nuk ka teori tė flasim se islami qėndron pas tij. Kjo thjesht ėshtė njė utopi, njė ėndėrr, njė shpifje e trilluar. Ndėrsa qė tė pengohen kėto gjėra, kėto punė nuk na preokupojnė vetėm neve kėtu nė Maqedoni. Unė kam bindjen se ato veprojnė nė tėrė botėn. Qė tė pengohen kėto aktivitete, tė cilat janė anticivilizuese, antinjerėzore, antiislame, atėherė kėtu institucioni mund tė ndihmojė te deshifrimi i kėtyre veprimeve sidomos kur tentojnė ta keqpėrdorin islamin. Por, mekanizmi i cili mund tė ndėrmerr masa sanksionimi dhe ndėshkimi nuk ėshtė nė duart e BFI-sė. Atėherė duhet tė ketė efikasitet tė shtetit juridik nė Maqedoni dhe vetėm masat sanksionuese mund ta pengojnė kėtė tė keqe. Tė gjitha subjektet qė janė tė interesuara pėr funksionimin e shtetit juridik duhet tė bashkėveprojnė ndėrmjet vete. Unė kam pėr obligim dhe jam betuar publikisht se nuk guxon askush ta topitė ndėrgjegjen fetare islame nė Maqedoni dhe do tė jem nė mbrojtjen e islamit pa kompromis, por nuk mund t’i mbroj ata qė keqpėrdorin islamin. Edhe njėherė e pėrgjithmonė e them se nuk do tė jem nė mbrojtjen e tyre, por pėrkundrazi u shpalli luftė pa kompromis deri nė fund me tė gjithė mekanizmat qė do tė ekzistojnė dhe do tė kem mundėsi t’i shfrytėzoj.

Nuk guxon askush tė shpallė autonomi

Fakti: Nė mandatin tuaj tė kaluar disa imamė patėn shpallur autonomi nėpėr xhamitė e tyre, veprim ky jashtė kornizave tė BFI-sė. Sa tani BFI do t’u thotė ndal kėtyre dukurive, pra a do tė toleroni qė sėrish tė shpallen autonomi nėpėr xhami?

S.Rexhepi: Ėshtė shumė e vėrtetė kjo. Pa marrė parasysh se ndoshta udhėhiqet nga ndonjė imam i xhamisė. E njėjta ndodh edhe nė diasporė. Mirėpo dallim tani ėshtė kėshtu, p.sh.: Zvicra, organet kompetente zvicerane, mentaliteti i atij populli nuk e duron kėtė luks tė kėtij veprimi. Do tė thotė edhe jomyslimanėt nė ato mjedise nė Evropė i shqetėsojnė kėto veprime. Pas muajit tė Ramazanit, do tė formohet njė delegacion dhe do tė shkojė nė Bernė qė do tė takohet me organet kompetente shtetėrore tė Zvicrės, sepse e njėjta lojė qė bėhet kėtu bėhet edhe atje. Nė secilėn mėhallė xhami nuk mund tė ketė. Xhami e rrethinė nė vete, jo. Kjo ėshtė katastrofė, kjo ėshtė ndarje, kjo ėshtė shkatėrrim, tentim i dezorganizimit tė jetės fetare dhe tendenca pėr keqpėrdorim, pėr ēka: imami nė xhami, vaizi, hatibi, muezini, secili sipas rregullave tė BFI-sė ka kompetencat e veta, por nė atė xhami ka edhe njė strukturė tjetėr qė quhet Kėshilli i Xhamisė. Nė kuadėr tė kėtij kėshilli ka kryetar, imami me kėto punė nuk guxon tė merret. Personat qė tentojnė tė shkėpusin xhamitė nga BFI, nga institucioni, pėr bindjet e mia janė kriminelė pavarėsisht se mund tė jetė hoxhė me shall. Arsyeja qėndron kėtu, se ai dėshiron tė bėjė keqpėrdorim, i ikėn kontrollit, pėrzihet atje ku nuk e ka vendin. Ne kemi qendra, kemi xhami, ku me tė vėrtetė askush asgjė nuk di. Popullata myslimane japin, fitra, japin zekatin, japin kontribute vullnetare, askush nuk e di, bile edhe nė kuadėr tė kėshillit tė xhamisė nuk di askush asgjė askush. Tenton vetėm i quajturi imam apo hoxha krejt ato punė t’i ketė nė kompetencat e veta. Ky ėshtė tmerri mė i madh dhe kėta janė kriminelėt mė tė mėdhenj./ 26 10 2006/V.H.
--------------------------------------------------------------------------------

Komentet e juaja!

Hattabi
12-11-06, 20:57
Ah SHUKRI ALIU ( Allahu e ruajt ) iu bjen hakesh ketyre pisave .

Drinni
12-11-06, 21:39
Ah SHUKRI ALIU ( Allahu e ruajt ) iu bjen hakesh ketyre pisave .
z.Hattabi, vetė kaq keni pėr tė thėnė ?
Unė nuk njoh tė organizuarit e strukturave fetare tė Shqipėtarve nė maqedoni, por mu duk interesante skeptizmi i njeriut tė parė tė Bashkėsis Fetare Islame nė disa pyetje(po tė mundohesh ti kuptosh, midis rreshtave).
Ėsht intervist e gjatė dhe don durim pėr ta kuptuar se ē'don tė thot i pari i BFI-s!
Ndėr tė tjerash:S.Rexhepi: Ėshtė shumė e vėrtetė kjo. Pa marrė parasysh se ndoshta udhėhiqet nga ndonjė imam i xhamisė. E njėjta ndodh edhe nė diasporė. Mirėpo dallim tani ėshtė kėshtu, p.sh.: Zvicra, organet kompetente zvicerane, mentaliteti i atij populli nuk e duron kėtė luks tė kėtij veprimi. Do tė thotė edhe jomyslimanėt nė ato mjedise nė Evropė i shqetėsojnė kėto veprime. Pas muajit tė Ramazanit, do tė formohet njė delegacion dhe do tė shkojė nė Bernė qė do tė takohet me organet kompetente shtetėrore tė Zvicrės, sepse e njėjta lojė qė bėhet kėtu bėhet edhe atje. Nė secilėn mėhallė xhami nuk mund tė ketė. Xhami e rrethinė nė vete, jo. Kjo ėshtė katastrofė, kjo ėshtė ndarje, kjo ėshtė shkatėrrim, tentim i dezorganizimit tė jetės fetare dhe tendenca pėr keqpėrdorim, pėr ēka: imami nė xhami, vaizi, hatibi, muezini, secili sipas rregullave tė BFI-sė ka kompetencat e veta, por nė atė xhami ka edhe njė strukturė tjetėr qė quhet Kėshilli i Xhamisė. Nė kuadėr tė kėtij kėshilli ka kryetar, imami me kėto punė nuk guxon tė merret. Personat qė tentojnė tė shkėpusin xhamitė nga BFI, nga institucioni, pėr bindjet e mia janė kriminelė pavarėsisht se mund tė jetė hoxhė me shall. Arsyeja qėndron kėtu, se ai dėshiron tė bėjė keqpėrdorim, i ikėn kontrollit, pėrzihet atje ku nuk e ka vendin. Ne kemi qendra, kemi xhami, ku me tė vėrtetė askush asgjė nuk di. Popullata myslimane japin, fitra, japin zekatin, japin kontribute vullnetare, askush nuk e di, bile edhe nė kuadėr tė kėshillit tė xhamisė nuk di askush asgjė askush. Tenton vetėm i quajturi imam apo hoxha krejt ato punė t’i ketė nė kompetencat e veta. Ky ėshtė tmerri mė i madh dhe kėta janė kriminelėt mė tė mėdhenj./

Hattabi
13-11-06, 15:26
z.Hattabi, vetė kaq keni pėr tė thėnė ?
Po vella i dashur , veq kaq.

Unė nuk njoh tė organizuarit e strukturave fetare tė Shqipėtarve nė maqedoni, por mu duk interesante skeptizmi i njeriut tė parė tė Bashkėsis Fetare Islame nė disa pyetje(po tė mundohesh ti kuptosh, midis rreshtave).
Ėsht intervist e gjatė dhe don durim pėr ta kuptuar se ē'don tė thot i pari i BFI-s!
Ndėr tė tjerash:S.Rexhepi: Ėshtė shumė e vėrtetė kjo. Pa marrė parasysh se ndoshta udhėhiqet nga ndonjė imam i xhamisė. E njėjta ndodh edhe nė diasporė. Mirėpo dallim tani ėshtė kėshtu, p.sh.: Zvicra, organet kompetente zvicerane, mentaliteti i atij populli nuk e duron kėtė luks tė kėtij veprimi. Do tė thotė edhe jomyslimanėt nė ato mjedise nė Evropė i shqetėsojnė kėto veprime. Pas muajit tė Ramazanit, do tė formohet njė delegacion dhe do tė shkojė nė Bernė qė do tė takohet me organet kompetente shtetėrore tė Zvicrės, sepse e njėjta lojė qė bėhet kėtu bėhet edhe atje. Nė secilėn mėhallė xhami nuk mund tė ketė. Xhami e rrethinė nė vete, jo. Kjo ėshtė katastrofė, kjo ėshtė ndarje, kjo ėshtė shkatėrrim, tentim i dezorganizimit tė jetės fetare dhe tendenca pėr keqpėrdorim, pėr ēka: imami nė xhami, vaizi, hatibi, muezini, secili sipas rregullave tė BFI-sė ka kompetencat e veta, por nė atė xhami ka edhe njė strukturė tjetėr qė quhet Kėshilli i Xhamisė. Nė kuadėr tė kėtij kėshilli ka kryetar, imami me kėto punė nuk guxon tė merret. Personat qė tentojnė tė shkėpusin xhamitė nga BFI, nga institucioni, pėr bindjet e mia janė kriminelė pavarėsisht se mund tė jetė hoxhė me shall. Arsyeja qėndron kėtu, se ai dėshiron tė bėjė keqpėrdorim, i ikėn kontrollit, pėrzihet atje ku nuk e ka vendin. Ne kemi qendra, kemi xhami, ku me tė vėrtetė askush asgjė nuk di. Popullata myslimane japin, fitra, japin zekatin, japin kontribute vullnetare, askush nuk e di, bile edhe nė kuadėr tė kėshillit tė xhamisė nuk di askush asgjė askush. Tenton vetėm i quajturi imam apo hoxha krejt ato punė t’i ketė nė kompetencat e veta. Ky ėshtė tmerri mė i madh dhe kėta janė kriminelėt mė tė mėdhenj./

Nejse , une nuk e pata fjalen per kete, por hajr inshAllah.

InshAllah bahet se qysh o ma se miri per krejt Muslimanet.

Albanian eX|PerT
13-11-06, 15:34
Une kam lexuar se i nderuari Rexhepi ka qene edhe me heret kryetar i myslimaneve ne Maqedoni, mirepo edhe atehere nuk ka ditur shume mire ti koordionoje punet e bashkesise, mirepo shpresoj qe ky grup i formuar tani ne BIM ne krye me Rexhepin te jete qe i ben dobi shoqerise. Eshte normale qe Rexhepi te kete ndryshuar nga ai qe ka qene me heret kur ishte prijes i BIM-it. Fjalet e tija qenkan te mira dhe te guximshe, shpresoj qe premtimet te i realizoj.

Me plot rrespekt pe te githe, shoku juaj:
Albanian eX|PerT

Arijanit
15-11-06, 11:00
Eshte shum rende fjalet e mira te perputhen me vepra te mira,kete e themi nga pervoja(qe ka ekzistuar dhe ende ekziston ne BIM),sidoqoft inshallah Allahu na ndihmon.Ne Maqedoni dekadat e fundit kan diplomuar shum teolog( Dr-shkencash,Mr, Prof, etj etj ) neper vende te ndryshme,dhe neper univerzitete qe kan fame te madhe,dhe mendoj se do te kishte qen me e drejt dhe me e mbare sikur ne krye te BIM, te ishte ndonje nga keto. BIM ka nevoj per njerez te fresket,per reforma,qe ateher te mund te fitoj plotesisht mbeshtetjen dhe besimin e gjith muslimanve ne RM.

_________________________________
Ujku plak qimen e ndrron, por hujin JO,
Thenie e vjeter

ebu_idris
15-11-06, 15:19
selam ajlekum ve rahmetullah
sa i perket BIM duhet aji i cili ka hy , duhet me punu shum ,pa marr parasysh se kush ashte ,
duhet me shku simas Kuranit famelarte edhe synetit te Pejgamberit s.a.v.s ,
ju pershendes
es-selam ajlekum