PDA

View Full Version : Kindapimet gjat kohve te fundit...


Arijanit
16-11-06, 16:56
Mbas viteve '99 e kendej,kemi pasur rast te ndegjojm dhe lexojm( neper media te ndryshme ) per nje dukuri qe tani shpesh here po riperseritet ''kindapim i nje biznesmeni etj,,'' si ne Kosove, Shqiperi ashtu edhe Maqedonin perendimore ku dominon krejtesisht popullata shqiptare.PERSE!!!???

Marco
16-11-06, 22:52
Mbas viteve '99 e kendej,kemi pasur rast te ndegjojm dhe lexojm( neper media te ndryshme ) per nje dukuri qe tani shpesh here po riperseritet ''kindapim i nje biznesmeni etj,,'' si ne Kosove, Shqiperi ashtu edhe Maqedonin perendimore ku dominon krejtesisht popullata shqiptare.PERSE!!!???


hehe Mir po jav bojn , une jetoj jasht veq edhe une isha bo nje nder ta me ardh me jetu ne Ks,...
Si e vlerson ti une pasanik , ndersa ti fukare , ka hamami i bona une pasunin , Tu e vjedh shtetin(parat e popullit) , kryesija 250€ rrog e kan pasui me miljona ..
Qysh po vjedhin ata edhe une ju kisha than atyne qe kindapojn lypni qita qe kan pare edhe le ti shtrengojn ligjet se spo qesin , se nji numer i madh i tyne po i bojn edhe vet (rrena),.. Qili syt Arijanit e kqyr se si meetum deri tasht pa shtet ty vjed. Shitje Kosoves i bjen ksaj ( per pare tu nga e harrun shtetin )...!!!!!!!!!

Paradox_13
16-11-06, 23:22
hehe Mir po jav bojn , une jetoj jasht veq edhe une isha bo nje nder ta me ardh me jetu ne Ks,...
Si e vlerson ti une pasanik , ndersa ti fukare , ka hamami i bona une pasunin , Tu e vjedh shtetin(parat e popullit) , kryesija 250€ rrog e kan pasui me miljona ..
Qysh po vjedhin ata edhe une ju kisha than atyne qe kindapojn lypni qita qe kan pare edhe le ti shtrengojn ligjet se spo qesin , se nji numer i madh i tyne po i bojn edhe vet (rrena),.. Qili syt Arijanit e kqyr se si meetum deri tasht pa shtet ty vjed. Shitje Kosoves i bjen ksaj ( per pare tu nga e harrun shtetin )...!!!!!!!!!


E para qe dua te them o zotri se fukaraja duron e nuk kidnapon.
E dyta me vie keq qe lexoj nje pergjigje te tille duke mos e ditur se kush kend po e kidnapon sepse nuk po kidnapohen njerzit e kryesis ......
E treta edhe atje ku jeton ti sigurisht qe ka njerez te pasur andaj mos hezito fillo me aksionin.....

uck_aksh
16-11-06, 23:35
hehe Mir po jav bojn , une jetoj jasht veq edhe une isha bo nje nder ta me ardh me jetu ne Ks,...
Si e vlerson ti une pasanik , ndersa ti fukare , ka hamami i bona une pasunin , Tu e vjedh shtetin(parat e popullit) , kryesija 250€ rrog e kan pasui me miljona ..
Qysh po vjedhin ata edhe une ju kisha than atyne qe kindapojn lypni qita qe kan pare edhe le ti shtrengojn ligjet se spo qesin , se nji numer i madh i tyne po i bojn edhe vet (rrena),.. Qili syt Arijanit e kqyr se si meetum deri tasht pa shtet ty vjed. Shitje Kosoves i bjen ksaj ( per pare tu nga e harrun shtetin )...!!!!!!!!!

i nderuari Marko po thu qe jeton jasht kosove edhe po thu qe edhe un i kisha ber keto edhe un mendoj qe e ban se ju qe pi thoni vetes jetoj jash ma mir esht te jetosh mbrenda se tash dimer e mos po ftohesh
Kindapimet edhe plaqkitjet e armatosura qe po bahen ne KS shumicen e rasteve po bahen nga disa persona qe kan jetuar jasht si ti qe jeni mesuar te fitoni pa djers edhe e bani keto
ne nje fshat te Prizrenit Fshati Zojz kindapohet femija i vetem i nje pronari te fabrikes se tjegullave at fabrik se ka vjedh e ka ndertu me djersen e vet kindapusit kerkojn 5000 ero per lirimin po pas disa oreve nga friga qe mos po bien ne duar te policis vrasin 13 vjeqarin d femijen e vetem qe kishte ky. e po me vje shum keq po disa persona si ti qe jan qe jeni mesuar per te fituar pa djers e shtetet e huja ju kthejn ne Kosov dhe ju bani keto sene te pa hishme.

antar te nderuar ju kerkoj falje per ket shkrim se edhe un jam ne gurbet e sjam JASHT si po thot i nderuari Marco po un e dua vetem at qe e fitoj me djers

pe respekt
uck_aksh

Guri i madh
16-11-06, 23:38
E para qe dua te them o zotri se fukaraja duron e nuk kidnapon.
E dyta me vie keq qe lexoj nje pergjigje te tille duke mos e ditur se kush kend po e kidnapon sepse nuk po kidnapohen njerzit e kryesis ......
E treta edhe atje ku jeton ti sigurisht qe ka njerez te pasur andaj mos hezito fillo me aksionin.....
une ktu nuk dita kush kon e kindapoj po siq ka cek Paradoxi aj qe kindapon nuk esht i varfer por esht kullak ndoshta koh te gjat shkel e pasurohet mbi gjakun e shqiptarve e i varferi nuk ka mundsi te blej masken e kallashin qe te hyj ne rangun e atyre qe prej kohesh jan me maska .
po edhe kta te maskurit nuk dojn konkurenc se fitimi esht i vogel

Marco
17-11-06, 01:57
E para qe dua te them o zotri se fukaraja duron e nuk kidnapon.
E dyta me vie keq qe lexoj nje pergjigje te tille duke mos e ditur se kush kend po e kidnapon sepse nuk po kidnapohen njerzit e kryesis ......
E treta edhe atje ku jeton ti sigurisht qe ka njerez te pasur andaj mos hezito fillo me aksionin.....

3 pergjigjjeve e tua po ju pergjigjem
1 Nuk thash qe qe fukareja po thash kindapuesit(te kqit) me Pasunikt edhe ata hajna(te kqi)
2 Po te vjen keq qe lexon po ndashta nuk pret shembuj se edhe ato ti kisha dhan, po qka me bo po perbijm edhe ata qe nuk perbihet
3 Sosh nevoja mem tregu ti qka baj une jasht se kom ne ks biznes qe foli per vetveten qe keq oshte kjo se si shkon se nuk kafshon qeni nese nuk e nguc..
Ma thua perqindjen e pasanikeve dhe te varferve ne ks. Javier Solana budall ka qen qe ka thon tjeter planet me jetu e sa paret kan hy ne ks e 1 800 000 banor veq .. Veq mos thuj te jashmit po vjedhin se marre.

Marco
17-11-06, 02:19
i nderuari Marko


UCK_AKSH kam lexu edhe disa postimet tua ma heret se qfar shkrun ti , po kur nuk kemi pun qaq hy ne dardani edhe shiqoj kajher mendime te ndryshme ,nuk du te mirrem me ty vetem sa i perket fitimit te pa ndjers, ma merr mendja se vetem tatim shtetit i paguaj sa 4 her apo ma shum se qi i merr ti te ardhurat para tatimit, foli nese ki nji rrog normale pa biznes :wink:
Sa i perket asaj famije qe e cek ti e um perzin ti mu, um vjen keq per ato raste ,por une e kam cek ku kom than ti lypin fuksionart qe kan pare ku e merr rogen 250€ e bugjet ka miljona mbas luftes. Qysh bohet ajo pasuri ashtu . Nuk du pergjegjeje flm ...

Arijanit
17-11-06, 16:19
hehe Mir po jav bojn , une jetoj jasht veq edhe une isha bo nje nder ta me ardh me jetu ne Ks,...
Si e vlerson ti une pasanik , ndersa ti fukare , ka hamami i bona une pasunin , Tu e vjedh shtetin(parat e popullit) , kryesija 250€ rrog e kan pasui me miljona ..
Qysh po vjedhin ata edhe une ju kisha than atyne qe kindapojn lypni qita qe kan pare edhe le ti shtrengojn ligjet se spo qesin , se nji numer i madh i tyne po i bojn edhe vet (rrena),.. Qili syt Arijanit e kqyr se si meetum deri tasht pa shtet ty vjed. Shitje Kosoves i bjen ksaj ( per pare tu nga e harrun shtetin )...!!!!!!!!!

Me duket se jeni duke sharru shtrembt i nderuar,mos ashtu ... kjo ska te bej aspak me personalitete te shteteve( funksionar shtetror ).A mos ju i nderuar keni ndegjuar per kindapim te nje personaliteti???

Mbetshi te pershendetun:wink:
________________________________
'' Ka disa njerez qe pranojn vetem ate qe u pelqen atyre, por shpetimi eshte ne ate se bota nuk sillet rreth tyre, por rreth boshtit te vet''

Arijanit
17-11-06, 16:26
Para 2 vjet e me shum, kindapohet nje biznesman shqiptar nga Maqedonia, nga nje fshat ne rrethin te Gostivarit. I kindapuari gjithashtu ishte edhe imam ne fshatin ku jetonte. Gjer me sot ende pa gjurme,,,,,,,,,,,Ka spekulime per shifra,ose vendendodhje por asgje te vertet.....

Arijanit
17-11-06, 16:31
Kindapimet nuk i bejn ata qe jan te varfur materialsht,por ata qe jan varfur shpirterisht.

Arijanit
17-11-06, 16:45
3 pergjigjjeve e tua po ju pergjigjem
1 Nuk thash qe qe fukareja po thash kindapuesit(te kqit) me Pasunikt edhe ata hajna(te kqi)
2 Po te vjen keq qe lexon po ndashta nuk pret shembuj se edhe ato ti kisha dhan, po qka me bo po perbijm edhe ata qe nuk perbihet
3 Sosh nevoja mem tregu ti qka baj une jasht se kom ne ks biznes qe foli per vetveten qe keq oshte kjo se si shkon se nuk kafshon qeni nese nuk e nguc..
Ma thua perqindjen e pasanikeve dhe te varferve ne ks. Javier Solana budall ka qen qe ka thon tjeter planet me jetu e sa paret kan hy ne ks e 1 800 000 banor veq .. Veq mos thuj te jashmit po vjedhin se marre.

I nderuar,

Mbasi edhe vet jetoj jasht,kam pasur rast te shoh ne shum menyra se si vjedhin keto te jashtmit.Por duhet me ua pranuar se jan per kete profesion me te profesionalizuar.Me trego i nderuar. ish minisirti i jashtem gjerman z. Joshka Fischer per aferen e vizave ( ku shifrat ishin marramendese millionshe) me femrat nga Ukraina???!!! Ne perendim ka korrupsion, por duhet te pranojm se ka edhe mekanzima qe e luftojn ate, perkunder qe ke na ka korrupsion por mekanizmat nuk po funsionojn ashtu si duhet.Mendoj se te gjitha keto dukuri cnjerzore ( vjedhje,dallavere,prostitucioni,kindapime dhe shum hajdutlleqe tjera) jan marre model nga vendet e perendimit,,,,

Mbetsh i pershendetun

Paradox_13
20-11-06, 22:54
3 pergjigjjeve e tua po ju pergjigjem
1 Nuk thash qe qe fukareja po thash kindapuesit(te kqit) me Pasunikt edhe ata hajna(te kqi)
2 Po te vjen keq qe lexon po ndashta nuk pret shembuj se edhe ato ti kisha dhan, po qka me bo po perbijm edhe ata qe nuk perbihet
3 Sosh nevoja mem tregu ti qka baj une jasht se kom ne ks biznes qe foli per vetveten qe keq oshte kjo se si shkon se nuk kafshon qeni nese nuk e nguc..
Ma thua perqindjen e pasanikeve dhe te varferve ne ks. Javier Solana budall ka qen qe ka thon tjeter planet me jetu e sa paret kan hy ne ks e 1 800 000 banor veq .. Veq mos thuj te jashmit po vjedhin se marre.

I nderuari Marko,ti marrim gjerat paksa ne menyr me te shtruar dhe te diskutojm me gjakftohtesi.
Nuk jam kompetent e as qe dua te jem qe te them se kush po vjedh e qfar po ben,por dua te nderlidhem me temen,e ne baze te njohurive qe kam munde te them lirisht se kidnapimet po behen kryesisht ndaj biznismenve Kosovar,shtreses me te pasur te shoqris sone.
Di rastin konkret te jet kidnapu nje biznismen nga rrethi i Gjilanit dhe te jet mbajt peng me muaj te ter perderisa rrembyesve nuk ju pagua nje shume e madhe parash.
E njof personalisht personin ne fjale (viktimen)verrtet ka arritur shume me biznisin e ti,por qfar te keqe ka nga kjo,ndoshta e keqja eshte qe ai ka punsu nje numer te madhe puntoresh dhe keshtu ka zgjidh problemin e ekzistences per disa familje por ja qe ne jemi bukpermbyses dhe te mirat i harrojm.
Dashtem apo jo duhet te pranojm se kidnapimet jan dukuri e shumtuar dhe ne snje menyr nuk duhet ti perkrahim pamvarsisht nga kushdo qe te jen ber.........