PDA

View Full Version : Pergjigje per Deshmitaret e Jehovait - Ju therrasim per shpetim


Savior
17-11-06, 22:26
Deshmitaret jane nje sekt, dhe ata mohojne Hyjnesine e Jezu Krishtit.
Per ata qe deshirojne te lexojne me shume per kete sekt vizitoni kete vebfaqe me poshte. Ne gjithashtu e kemi per detyre t'u tregojme Deshmitareve te Jehovait se jane te genjyer nga nje njeri i vetem me emrin Ēarlz Teiz Rasėll, i cili dyshonte ne Hyjnesine e Jezusit dhe pastaj vendosi ta fillonte sektin e tij, duke u bazuar vetem ne mendimet e tij personale duke i shtremberuar mesimet e Bibles.

Perendia eshte Dashuri, por gjithashtu e urren mekatin.
Jezusi nuk eshte engjulli Mikael, por FJALA Gjoni1:1-5.

http://pergjigje.com/AEM/DJ.htm (http://pergjigje.com/AEM/DJ.htm)

Jezusi tha: Gjoni 8:58 “Para se tė lindte Abrahami, UNE JAM”.

Pershendetje per ju, ju therrasim me dashuri ne Besimin Krishter.

'Unė jam rruga, e vėrteta dhe jeta; askush nuk vjen tek Ati veēse nėpėrmjet meje"' (Gjoni 14:6)

dardan100
18-11-06, 12:48
Nuk kemi nevoje per sekte te reja fetare, keto qe ne sot i kemi mjaftojne dhe , ne disa aspekte jane te teperta. Deshmitaret e Jehovait, pas akteve te shemtuara te disa prifetrinjeve katolike qe i vune nje hije te zeze Kishes katolike, vetem se po e largojne besimatrin e krishtere nga mesimi i Jezusit. Kjo eshte nje copetim i ri qe i behet kesaj feje ne favor te avancimit dhe afirmimit te Islamit edhe ne Evrope, duke pare parasysh se te krishteret jane njemije here me te ndare se myslimanet ( sunit dhe shiite) ne ndaresite e tyre; katolike, ortodoks, anglikane, protestant-luteranist, idhtaret e Mormonit e shume te tjere qe nuk me kujtohen tash dhe se fundi keta Deshmitaret e Jehovait. Ne Evrope keta nuk jane ne sy per te mire, dhe largohen pothuajse nga te gjithe. Nese duan myslimanet mund ti perdorin Deshmitaret e Jehovait sikurse arme kunder krishterimit, kjo do tu shkonte per shtat!

Savior
18-11-06, 14:28
Nuk kemi nevoje per sekte te reja fetare, keto qe ne sot i kemi mjaftojne dhe , ne disa aspekte jane te teperta. Deshmitaret e Jehovait, pas akteve te shemtuara te disa prifetrinjeve katolike qe i vune nje hije te zeze Kishes katolike, vetem se po e largojne besimatrin e krishtere nga mesimi i Jezusit. Kjo eshte nje copetim i ri qe i behet kesaj feje ne favor te avancimit dhe afirmimit te Islamit edhe ne Evrope, duke pare parasysh se te krishteret jane njemije here me te ndare se myslimanet ( sunit dhe shiite) ne ndaresite e tyre; katolike, ortodoks, anglikane, protestant-luteranist, idhtaret e Mormonit e shume te tjere qe nuk me kujtohen tash dhe se fundi keta Deshmitaret e Jehovait. Ne Evrope keta nuk jane ne sy per te mire, dhe largohen pothuajse nga te gjithe. Nese duan myslimanet mund ti perdorin Deshmitaret e Jehovait sikurse arme kunder krishterimit, kjo do tu shkonte per shtat!

Deshmitaret e Jehovait nuk jane Krishtere sepse kundershtojne Doktrinen Baze te Krishterimit. Ata p.sh. thone se Jezusi na qenka nje Engjull (Mikaeli), por kjo bjen ne kundershtim me Biblen. Evropa eshte laike shume, pra eshte me pak religjioze ne krahasim me ShBA-te. Sa per afirmimin e Islamit eshte i kote, sepse eshte mashtrim, fatkeqesisht shume veta mashtrohen. Vete deshmia e Muhamedit se ne Parajse ka vere, qumesht, gra te bukura, kolltuke e kesi gjera jashte logjike deshmon se eshte mashtrim. Islami nuk thote gje perveqse Zoti ekziston, ose ka nje Zot diku. Te Krishteret nuk duhet te bazohen se cfare beri nje prift apo nje pastor, por te besojne Jezusin sipas Ungjillit, sepse te gjithe do te pergjigjen per mekatet e tyre individuale. Njerzit duhet te vejme shpresen per Shpetim ne Jezu Krishtin, sepse rruge te tjera nuk ka. Andaj edhe Jezusi porosite qe te hyjme nga dera e ngushte, sepse dera e gjere te qon ne shkatrrim, shume veta hyjne neper kete te fundit. Jezusi na ka premtuar se kush beson ne Te, do te jete i shpetuar.

Myslimanet nuk mund t'i perdorin Deshmitaret e Jehovait si arme kunder Krishterimit, eshte njejte sikur te thoshte nje i Krishtere se ne duhet t'i perdorim besimtaret e sektit Bahai, apo nje sekti islam kunder Islamit. Edhe myslimanet jane te ndare ne shume sekte te vogla dhe te medha. Jezusi na paralajmeron per Profetet e rreme qe do t'i mashtrojne shume veta. Fatkeqesisht shume veta do te bien ne grackat e tyre dhe ne mashtrimet e tyre. Kjo e gjitha behet me ndihmen e Armikut te njerzve, Satanit.
Shfrytezoj rastin qe t'i them Satanit, i mallkuar je nga Zoti.:smile:

Mos harroni, Deshmitaret e Jehovait eshte nje sekt, qe kundershton Doktrinen Baze te Krishterimit. Ajo nuk ka te beje asgje me Krishterimin e mirefillte. Lexoni ne ate adresen me lart nese keni kohe dhe te mesoni me shume sesi ka filluar ky sekt. Pra nga nje njeri i vetem, sikurse Islami.

F0cus
29-11-09, 02:35
Myslimanet nuk mund t'i perdorin Deshmitaret e Jehovait si arme kunder Krishterimit, eshte njejte sikur te thoshte nje i Krishtere se ne duhet t'i perdorim besimtaret e sektit Bahai, apo nje sekti islam kunder Islamit. Edhe myslimanet jane te ndare ne shume sekte te vogla dhe te medha.

Se kuptoj kete gje ... pse duhet nje myslyman te perdor si arme kunder krishterimit nje sekt apo fe te krishtere dhe i krishtere te perdor nje fe ose sekt myslymane kundra myslymaneve...?

Nga besimi juaj ... ndaj Allah-ut ose Perendise ndaj Krishtit ose Muhamedit, KETO GJERA MESUAT ?

Urrejtjen? Smiren? Si te luftoni nje fe tjeter? Mos ndoshta i keni mesuar gabim gjerat? Mos ndoshta ju kane tymosur trute dhe keshtu nuk shikoni se Zoti ose Allahu ose Perendia etj etj do te thote Dashuri, Harmoni, Respekt dhe jo Urrejtje, Superioritet, Smire dhe Urrejtje?

Me pake fjale ... me zorr nuk behet gje vellezer ... lerini njerezit te besojne ate qe duan ... cdonjeri prej nesh ka nje llogari te tij para Zotit, Mos merrni ne duar nje detyre qe s'ju eshte caktuar.
Detyra e cdonjrit prej nesh eshte te respektoj personalisht Zotin ... sec bejne te tjeret ... eshte pune e tyre!!!