PDA

View Full Version : Sfida


pokeri
19-11-06, 18:25
Keni 15 minuta kohė. (Pa hile) Provoni ta gjeni zgjidhjen e saktė. Vetėm 2% e njerėzve kanė arritur tė pėrgjigjen saktė. A jeni nė mesin e tyre?
Ja problemi.

5 shtėpi janė tė lyera me 5 ngjyra tė ndryshme. Nė secilėn shtėpi jeton dikush qė ka nacionalitet tjetėr. Tė 5 pronarėt e shtėpive pinė pije tė ndryshme, konsumojnė cigare tė ndryshme, dhe mbajnė manarė (kafshė shtėpiake) tė ndryshme. Asnjėri nga kėta nuk ka manarė tė njejtė, nuk pi pije tė njejtė dhe nuk konsumon cigare tė njejta.
Sqarimi;
Anglezi jeton nė shtėpinė e kuqe.
Suedezi mbanė qen.
Danezi pi ēaj.
Shtėpia e gjelbėr ėshtė nė tė majtė tė shtėpisė sė bardhė.
Pronari i shtėpisė sė gjelbėr pin kafe.
Personi qė konsumon Marlboro, kultivon shpezė.
Pronari i shtėpisė sė verdhė konsumon Dunhill.
Pronari i shtėpisė nė mes, pi qumėsht.
Norvegjezi jeton nė shtėpinė e parė.
Personi qė konsumon Blend jeton pranė personit qė mbanė mace.
Personi qė kultivon kuaj, jeton pranė atij qė konsumon Dunhill.
Personi qė konsumon Blue Master, pi birrė.
Gjermani konsumon Kent.
Norvegjezi jeton pranė shtėpisė sė kaltėr.
Personi qė konsumon Blend, e ka fqiun qė pin ujė.
Pyetja ėshtė: - Kush mbanė peshq (akuarium).

Ėshtė vetėm njė pėrgjigje e saktė.
Ju mendoni qė peshq mbanė;
1. Norvegjezi
2. Danezi
3. Anglezi
4. Gjermani
5. Suedezi

~AmaZonA~
19-11-06, 19:40
Pokeri u mundova dhe mendoj qe Gjermani mban peshqi...nese duhet detaje tregoj si ber llogarin qe me doli ashtu:smile:
A eshte e sakt a joo???

pokeri
19-11-06, 19:44
Pokeri u mundova dhe mendoj qe Gjermani mban peshqi...nese duhet detaje tregoj si ber llogarin qe me doli ashtu:smile:
A eshte e sakt a joo???


Si erdhe te ky rezultat?

~AmaZonA~
19-11-06, 20:15
Si erdhe te ky rezultat?
Me mori pak kohe e bera me laps por do mundohem ketu me fjale ta shpjegoj...

Norvegjezi jeton ne shtepin e parė, dhe ngjitur me te eshte shtepia e kaltert...
Si rrjedhim i te pares Norvegjezi pi Dunhill dhe ne shtepin e dyte te kaltert kafsha eshte kali...
Renditja e shtepive me doli keshtu 1-e verdh,2-kaltert,3-kuqe,4-jeshile5-e bardhe

Danezi jeton ne shtepin e dyte,pasi si rrjedhim ne shtepin e peste pihet cigaret Blue Master dhe coca-cola...

Gjermani pozicionohet ne shtepin e kater ...

Anglezi eshte personi qe pin Pall-Mall dhe ka nje zog...


Danezi pin cigare Blend dhe eshte ngjitur me ate qe pin uje e ai eshte Norvegjezi qe ka nje mace

e bera lemsh te gjithen me duket heka ma shume se sa ne leter edhe se di ne arrita te shpjegohem o jo...(e bera ne fletore me kutoa hahahah)

pokeri
19-11-06, 20:39
e bera lemsh te gjithen me duket heka ma shume se sa ne leter edhe se di ne arrita te shpjegohem o jo...(e bera ne fletore me kutoa hahahah)

Sidoqoftė e ke qėlluar. Tė lumtė. Nėse e ke bėrė brenda 15 minutave, lumja ti. Atėherė bėn pjesė nė 2% tė njerėzve qė mund ta zgjidhin kėtė problem.


Ja njė tjetėr.

Ja njė pyetje nė tė cilėn 80% tė fėmijėve parashkollorė japin pėrgjigje tė saktė.
Ēka ėshtė mė e madhe se Zoti?
Mė i keq se djalli?
Tė varfėrit e kanė!
Tė pasurve u mungon!
Nėse e han, vdes!

Ėshtė vetėm njė fjalė.

Dea_A
20-11-06, 03:25
Sidoqoftė e ke qėlluar. Tė lumtė. Nėse e ke bėrė brenda 15 minutave, lumja ti. Atėherė bėn pjesė nė 2% tė njerėzve qė mund ta zgjidhin kėtė problem.


Ja njė tjetėr.

Ja njė pyetje nė tė cilėn 80% tė fėmijėve parashkollorė japin pėrgjigje tė saktė.
Ēka ėshtė mė e madhe se Zoti?
Mė i keq se djalli?
Tė varfėrit e kanė!
Tė pasurve u mungon!
Nėse e han, vdes!

Ėshtė vetėm njė fjalė.


Edhe po ta dija sigurt ,sdo te postoja ....:tongue: ( ajo me te kuqe tingellon pak si provokim )

Elektroliti
20-11-06, 04:07
Po qe besa provokim. Bash e pata nė mend njė pėrgjigje po ec e thuaj tani fėmijėt parashkollorė e dinė e ti jo. :P

pokeri
20-11-06, 14:23
Edhe po ta dija sigurt ,sdo te postoja ....:tongue: ( ajo me te kuqe tingellon pak si provokim )


Hahahahahaha... paskam harruar tė shtoj se; ... ndėrkaq vetėm 17% e studentėve japin pėrgjigje tė saktė! Tė mos flasim pėr ata qė janė dhe mė nė moshė, ku pėrqindja drastikisht bie, pa marrė parasysh nivelin arsimor! Pra, nuk ishte provokim. Edhe po tė ishte, loja mbanė kėtė titull. Po tė isha nė vendin tuaj do tė nxitesha edhe mė shumė qė ta gjej!

Dea_A
21-11-06, 19:08
Hahahahahaha... paskam harruar tė shtoj se; ... ndėrkaq vetėm 17% e studentėve japin pėrgjigje tė saktė! Tė mos flasim pėr ata qė janė dhe mė nė moshė, ku pėrqindja drastikisht bie, pa marrė parasysh nivelin arsimor! Pra, nuk ishte provokim. Edhe po tė ishte, loja mbanė kėtė titull. Po tė isha nė vendin tuaj do tė nxitesha edhe mė shumė qė ta gjej!


Duhet te jete diqka e thjeshte ???

Te lus te na ndihmon :confused: !

ps. i pyeta sot dy parashkollor : njera me tha mama tjetra me tha shpia hahahhaa
sinqerisht :tongue:

Murgesha
21-11-06, 20:17
Sidoqoftė e ke qėlluar. Tė lumtė. Nėse e ke bėrė brenda 15 minutave, lumja ti. Atėherė bėn pjesė nė 2% tė njerėzve qė mund ta zgjidhin kėtė problem.


Ja njė tjetėr.

Ja njė pyetje nė tė cilėn 80% tė fėmijėve parashkollorė japin pėrgjigje tė saktė.
Ēka ėshtė mė e madhe se Zoti?
Mė i keq se djalli?
Tė varfėrit e kanė!
Tė pasurve u mungon!
Nėse e han, vdes!

Ėshtė vetėm njė fjalė.


Ėshtė ka mė huton kjo e fundit, por edhe ka kuptim nėse them se zgjidhja ėshtė Gjuha.

LOJETARI
21-11-06, 20:21
Ėshtė ka mė huton kjo e fundit, por edhe ka kuptim nėse them se zgjidhja ėshtė Gjuha.

haahhaahah.........gjuha jote ndoshta :biggrin:

Murgesha
21-11-06, 20:23
haahhaahah.........gjuha jote ndoshta :biggrin:

Ha, hahahaaaaaaaaaaa jo e imja por nėse e analizojmė mirė e mirė detyrėn dihet se tė varfėrit kanė fjalė e shprehje kurse tė pasurit kanė mendje.:wink:

LOJETARI
21-11-06, 20:28
Ha, hahahaaaaaaaaaaa jo e imja por nėse e analizojmė mirė e mirė detyrėn dihet se tė varfėrit kanė fjalė e shprehje kurse tė pasurit kanė mendje.:wink:

por jo edhe me te madhe se zoti hahahahaha..........................

Murgesha
21-11-06, 20:32
por jo edhe me te madhe se zoti hahahahaha..........................

E po paramendo se kush ėshtė mė i madh nė sytė e fėmijėve parashkollor.:wink:

vjeshta
21-11-06, 20:36
E po paramendo se kush ėshtė mė i madh nė sytė e fėmijėve parashkollor.:wink:

Une mendoj Frika,edhe une i pyeta do fmije si Dea _A :tongue:

Murgesha
21-11-06, 20:37
Une mendoj Frika,edhe une i pyeta do fmije si Dea _A :tongue:

A hahet frika a??

vjeshta
21-11-06, 20:38
A hahet frika a??

Hahahahaha dikush po :tongue:

Dea_A
21-11-06, 20:40
Une mendoj Frika,edhe une i pyeta do fmije si Dea _A :tongue:Une i pyeta vetem per piken e pare :Kush eshte me i madh se Zoti ?
Njera ne klase te pare mu pergjegj :Mami

Njera parashkollore :Shtepia :tongue: !

Murgesha
21-11-06, 20:40
Hahahahaha dikush po :tongue:Me bukė apo pa bukė po e hajka dikushi frikėn??

vjeshta
21-11-06, 20:42
Me bukė apo pa bukė po e hajka dikushi frikėn??

Per me vdek ,duhet me qene i unt hahahaaaaaaaaaa:biggrin:

Murgesha
21-11-06, 20:43
Per me vdek ,duhet me qene i unt hahahaaaaaaaaaa:biggrin:

Tash po e presim Pokerin tė na thotė nėse pėrgjigjet tona janė tė sakta.:biggrin: :biggrin: :biggrin:

vjeshta
21-11-06, 20:43
Une i pyeta vetem per piken e pare :Kush eshte me i madh se Zoti ?
Njera ne klase te pare mu pergjegj :Mami

Njera parashkollore :Shtepia :tongue: !

Hahahahaha Dea ,edhe une i pyeta ,te paren me thane Mami ....i pyeta pse ,me thane pse ja kemi friken :tongue:

Dea_A
21-11-06, 20:44
Hahahahaha Dea ,edhe une i pyeta ,te paren me thane Mami ....i pyeta pse ,me thane pse ja kemi friken :tongue:

hahahahhahahhaa ishalla skan qene tuat :tongue:

vjeshta
21-11-06, 20:45
Tash po e presim Pokerin tė na thotė nėse pėrgjigjet tona janė tė sakta.:biggrin: :biggrin: :biggrin:

Ishalla del e imja ,se nuk luaj ma me juve :biggrin:

vjeshta
21-11-06, 20:47
hahahahhahahhaa ishalla skan qene tuat :tongue:

Ishalla ja kam qellu njehere :biggrin: ..................e ishalla kane qene tuajt :tongue:

pokeri
21-11-06, 20:49
Vetėm njerėzit e guximshėm pėrballen me sfida. Sa mė shumė qė po pėrpiqeni, aq mė shumė po ju dua.

Ėshtė njė fjalė e vetme. E pėrditshme.E zakonshme. Gjejeni!

Dea_A
21-11-06, 20:49
Ishalla ja kam qellu njehere :biggrin: ..................e ishalla kane qene tuajtHahahahahha jo te miat skan qene se ti i ke pyet :biggrin:

E me ja qellu po e dime qe jo ,se siq shifet e kemi iritu autorin me" intelegjencen "tone :biggrin: dhe sigurisht po llogarit se sia vlen as te na pergjigjet :biggrin: ....

Dea_A
21-11-06, 20:52
Vetėm njerėzit e guximshėm pėrballen me sfida. Sa mė shumė qė po pėrpiqeni, aq mė shumė po ju dua.

Ėshtė njė fjalė e vetme. E pėrditshme.E zakonshme. Gjejeni!

Tash me rehatove ....:tongue: !

Murgesha
21-11-06, 20:59
Vetėm njerėzit e guximshėm pėrballen me sfida. Sa mė shumė qė po pėrpiqeni, aq mė shumė po ju dua.

Ėshtė njė fjalė e vetme. E pėrditshme.E zakonshme. Gjejeni!

E kam parė dikund kėtė problem dhe e kam lexuar edhe pėrgjigjen por pėr fatin tėnd tė mirė spo e kujtoj se ku, se sisha lodhė me kėtė sfidė fare po sa qel e mbyll sytė ta kisha dhėnė pėrgjigjen. :biggrin: :tongue: :tongue: :tongue:

Dea_A
21-11-06, 21:01
Diqka te zakonshme sdo te kete me keto qe i ka cek Autori ...keshtu qe e ftoj te na ndihmon !:tongue:

pokeri
21-11-06, 21:03
E kam parė dikund kėtė problem dhe e kam lexuar edhe pėrgjigjen por pėr fatin tėnd tė mirė spo e kujtoj se ku, se sisha lodhė me kėtė sfidė fare po sa qel e mbyll sytė ta kisha dhėnė pėrgjigjen. :biggrin: :tongue: :tongue: :tongue:

E unė atėherė, do tė kisha dashur edhe mė shumė. Eh sa e thjeshtė qė ėshtė...

LOJETARI
21-11-06, 21:04
TEGLLA ............................................hahaha hahah

Dea_A
21-11-06, 21:05
TEGLLA ............................................hahaha hahah
hahahhaahhahahhahahhahahhaha ......

Murgesha
21-11-06, 21:05
TEGLLA ............................................hahaha hahah

Me kapak apo pa tė....ha,ahahahahhaahahhaaaaaaaaaaa

vjeshta
21-11-06, 21:06
Dashuria ..............e provova edhe njehere :redface:

pokeri
21-11-06, 21:07
Diqka te zakonshme sdo te kete me keto qe i ka cek Autori ...keshtu qe e ftoj te na ndihmon !:tongue:

OK.

Si pėrgjigjet besimtari i devotshėm nė pyetjen "Ēka ėshtė me i madh se Zoti?"..............
Njejtė pėrgjigjet edhe nė pyetjen "Ē'eshte me i keq se djalli?".....

Ēfarė ka i varfėri?........

Murgesha
21-11-06, 21:09
OK.

Si pėrgjigjet besimtari i devotshėm nė pyetjen "Ēka ėshtė me i madh se Zoti?"..............
Njejtė pėrgjigjet edhe nė pyetjen "Ē'eshte me i keq se djalli?".....

Ēfarė ka i varfėri?........

Besimtarin nėse e pyet gojarisht tė pėrgjigjet me njė grusht hundėve se pėr te ska asgjė mė tė madh se Zotin.

Varfėria.

Dea_A
21-11-06, 21:10
OK.

Si pėrgjigjet besimtari i devotshėm nė pyetjen "Ēka ėshtė me i madh se Zoti?"..............
Njejtė pėrgjigjet edhe nė pyetjen "Ē'eshte me i keq se djalli?".....

Ēfarė ka i varfėri?........


Hahahahhaha na ke ndihmuar .......te falenderoj nga zemra :biggrin: !

Me i madh se Zoti ..per mua Besimtaren e devotshme eshte

Asgje !

pokeri
21-11-06, 21:12
Besimtarin nėse e pyet gojarisht tė pėrgjigjet me njė grusht hundėve se pėr te ska asgjė mė tė madh se Zotin.

Varfėria.


Hahahahahahahaha... brenda fjalisė e ke dhėnė pėrgjigjen.

Murgesha
21-11-06, 21:12
Hahahahahahahaha... brenda fjalisė e ke dhėnė pėrgjigjen.

Ha, hahahahaaaaaaaaaaaaaa

Tu pėrgjigja edhe ēka ka i varfėri.:biggrin:

LOJETARI
21-11-06, 21:12
Moderatoret .....hahahaha......

pokeri
21-11-06, 21:13
Hahahahhaha na ke ndihmuar .......te falenderoj nga zemra :biggrin: !

Me i madh se Zoti ..per mua Besimtaren e devotshme eshte

Asgje !

Bravoooooooooooooooooooooooooooo....

Murgesha
21-11-06, 21:15
Bravoooooooooooooooooooooooooooo....


Mė shpejt tjetrėn tani.

Dea_A
21-11-06, 21:15
Bravoooooooooooooooooooooooooooo....

Qka do te thote ?

Asgje ishte pergjegjia :confused:

Murgesha
21-11-06, 21:17
Qka do te thote ?

Asgje ishte pergjegjia :confused:

A spo e beson ende ha , hahahahhhahaaaaaaaaaa

pokeri
21-11-06, 21:19
Qka do te thote ?

Asgje ishte pergjegjia :confused:

Po natyrisht. ASGJĖ.

Ja tjetra.

Pėr cilin krim tė tmerrshėm, autori nuk dėnohet kurrė nga gjyqi?

Dea_A
21-11-06, 21:19
A spo e beson ende ha , hahahahhhahaaaaaaaaaa

Jo jo ,po besoj veq tu prit se kend na paraqiti me te madhe se Zotin Pokeri ?:tongue:

Artisti
21-11-06, 21:20
Qka do te thote ?

Asgje ishte pergjegjia :confused:


Ate qe e ka parashtru pokeri,ishte ate dite ne Kino si pergjigje ( hahahahhahaha)

Prape degjoje babin,mbetesh pa pergjigje :biggrin: :wink:


.

pokeri
21-11-06, 21:20
Pėr cilin krim tė tmerrshėm, autori nuk dėnohet kurrė nga gjyqi?

Artisti
21-11-06, 21:21
Po natyrisht. ASGJĖ.

Ja tjetra.

Pėr cilin krim tė tmerrshėm, autori nuk dėnohet kurrė nga gjyqi?


P
e
r


V
e
t
e
v
r
a
s
j
e


( hahahahhahahahhahaahhah)

.

Murgesha
21-11-06, 21:21
Po natyrisht. ASGJĖ.

Ja tjetra.

Pėr cilin krim tė tmerrshėm, autori nuk dėnohet kurrė nga gjyqi?


I vetėvrari.

Dea_A
21-11-06, 21:23
Hahhahahahha

Per vetevrasje !

Artisti
21-11-06, 21:23
I vetėvrari.


Murgesha,i vetevrari nuk mundet me be krim ( hahahahahhaha)

Jo, po nime se tensionet toksike qe zberthehen ne ato momente jane krim ndaj te tjereve ( hahahahahhaha ).

Artisti
21-11-06, 21:25
Qe une pe parashtroj nje :

Cilin qmim e merr pokeristi edhe nese humb ?


.

Murgesha
21-11-06, 21:26
Murgesha,i vetevrari nuk mundet me be krim ( hahahahahhaha)

Jo, po nime se tensionet toksike qe zberthehen ne ato momente jane krim ndaj te tjereve ( hahahahahhaha ).

Ha, hahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaa prej ngutisė me thon e para pėrgjigjen se lexova mirė pyetjen. :confused:

pokeri
21-11-06, 21:26
Ju lumtė. Njėkohėsiht jeni pėrgjigjur.

Eh, tash do tė lodheni pak.


Nė fund tė njė rruge njėkahėshe ishte njė polic trafiku. Secilin ngasės qė hynte gabimisht, e gjobiste pa dallim. Mirėpo kur atyrpari kaloi njė taksist, edhepse ishte nė kahje tė gabuar, polici as nuk e ndaloi, as nuk e gjobiti. Vetėm e pėrshėndeti.
Si ėshtė e mundur kjo?

Murgesha
21-11-06, 21:29
Ka menduar se ėshtė veturė e policisė.

Pėrgjigjem kėshtu duke marrė parasysh se sa tė menqur janė policėt. :tongue: :tongue:

Artisti
21-11-06, 21:30
Ju lumtė. Njėkohėsiht jeni pėrgjigjur.

Eh, tash do tė lodheni pak.


Nė fund tė njė rruge njėkahėshe ishte njė polic trafiku. Secilin ngasės qė hynte gabimisht, e gjobiste pa dallim. Mirėpo kur atyrpari kaloi njė taksist, edhepse ishte nė kahje tė gabuar, polici as nuk e ndaloi, as nuk e gjobiti. Vetėm e pėrshėndeti.
Si ėshtė e mundur kjo?


Hahahahahahaha oooooo pokeroooooooooooooo,gjej disa me te veshtira se taksisti ishte kembe ne ato momente


.

Dea_A
21-11-06, 21:30
Ka menduar se ėshtė veturė e policisė.

Pėrgjigjem kėshtu duke marrė parasysh se sa tė menqur janė policėt. :tongue: :tongue:

Ishte Taxi Murgeshe !

Dea_A
21-11-06, 21:32
Hahahahahahaha oooooo pokeroooooooooooooo,gjej disa me te veshtira se taksisti ishte kembe ne ato momente


.
Hahhahahhahahhah ,ta kam borgj tash filmin me e pa :biggrin: !

LOJETARI
21-11-06, 21:32
Hahahahahahaha oooooo pokeroooooooooooooo,gjej disa me te veshtira se taksisti ishte kembe ne ato momente


.

Qiky Artisti ose llapjan ose taksist duhet me kane hahahahah

pokeri
21-11-06, 21:32
Hahahahahahaha oooooo pokeroooooooooooooo,gjej disa me te veshtira se taksisti ishte kembe ne ato momente


.


hahahahahahaha... po nxehemi, po nxehemi.

Para shumė shekujsh njė mandarin Kinez me emrin Li Ēan Shen e thėrret njė tė burgosur dhe i thotė:
- “Duhet ta thuash njė Fjali. Nėse ajo qė thua ėshtė e vėrtetė, do tė pushkatohesh. Nėse ėshtė gėnjeshtėr, do tė varesh.”

Mirėpo, i burgosuri posa e tha fjalinė, u lirua. Ēfarė tha ai?

Murgesha
21-11-06, 21:33
hahahahahahaha... po nxehemi, po nxehemi.

Para shumė shekujsh njė mandarin Kinez me emrin Li Ēan Shen e thėrret njė tė burgosur dhe i thotė:
- “Duhet ta thuash njė Fjali. Nėse ajo qė thua ėshtė e vėrtetė, do tė pushkatohesh. Nėse ėshtė gėnjeshtėr, do tė varesh.”

Mirėpo, i burgosuri posa e tha fjalinė, u lirua. Ēfarė tha ai?

Njė orė pasi tė vdes unė, do tė vdes edhe Li Ēan Sheni.:biggrin: :biggrin:

pokeri
21-11-06, 21:36
Njė orė pasi tė vdes unė, do tė vdes edhe Li Ēan Sheni.:biggrin: :biggrin:

Pėrgjigja jote ka shumė logjikė. Mirėpo, ai tha diēka tjetėr.

Artisti
21-11-06, 21:41
Hahhahahhahahhah ,ta kam borgj tash filmin me e pa :biggrin: !


Ahhhhhh qe ate dite ishte dita e fundit e asaj Kinoje ( Hahahahahahahahahahha)
u mbyll e shkreta.

Po duhet ta gjejm nje Kino tjeter :smile:

.

Artisti
21-11-06, 21:45
Qiky Artisti ose llapjan ose taksist duhet me kane hahahahah


Hahahahahahahahahaha,oooo kam nejt shume me rafetin he ku na hupi edhe ai
.

Artisti
21-11-06, 21:47
hahahahahahaha... po nxehemi, po nxehemi.

Para shumė shekujsh njė mandarin Kinez me emrin Li Ēan Shen e thėrret njė tė burgosur dhe i thotė:
- “Duhet ta thuash njė Fjali. Nėse ajo qė thua ėshtė e vėrtetė, do tė pushkatohesh. Nėse ėshtė gėnjeshtėr, do tė varesh.”

Mirėpo, i burgosuri posa e tha fjalinė, u lirua. Ēfarė tha ai?


Ai i shkreti tha :

Nuk kam pergjigje


.

Agolli
21-11-06, 21:53
Pushkatom!!!!!!!

pokeri
21-11-06, 21:56
Pushkatom!!!!!!!

Je shumė, shumė afėr.

Artisti
21-11-06, 21:56
Pushkatom!!!!!!!


Nuk jam nje nder ata qe pushkatojn more Agolli


( hahahahahahaahhahahahahahahahhahaha)

.

Artisti
21-11-06, 21:57
hahahahahahaha... po nxehemi, po nxehemi.

Para shumė shekujsh njė mandarin Kinez me emrin Li Ēan Shen e thėrret njė tė burgosur dhe i thotė:
- “Duhet ta thuash njė Fjali. Nėse ajo qė thua ėshtė e vėrtetė, do tė pushkatohesh. Nėse ėshtė gėnjeshtėr, do tė varesh.”

Mirėpo, i burgosuri posa e tha fjalinė, u lirua. Ēfarė tha ai?


Ai ka thene :


5

10

15

20

mshefu ti mshefu

25

( Hahahahahahahahahahhahahahaahha)


.

Agolli
21-11-06, 22:09
vrajum...!!!!!!!!!

Dea_A
21-11-06, 22:12
Ai ka thene :


5

10

15

20

mshefu ti mshefu

25

( Hahahahahahahahahahhahahahaahha)


.
Hahahhahahahhah tash na duhet edhe nja dy dite me u sjelle rreth sfides e me mesua se si tha asgje :tongue: !

vjeshta
21-11-06, 22:13
Pushkatom babe !!!!!!!


Sa fmijet i kane kinezet ?????????:eek:

Artisti
21-11-06, 22:19
vrajum...!!!!!!!!!


Mos u ngut more ooooo Agolliiii,se keshtu eshte pokeri,te shtine ne loje dhe siq tha Dea_A,tash duhet me prite .

Fati yt qe ai pret se ne nate te sotit ta kish hjek flamen ( Hahahahahahahahhahaaahaaha)


( Hajgare pak ,mos e merr per nime)


.

Dea_A
21-11-06, 22:22
Mos u ngut more ooooo Agolliiii,se keshtu eshte pokeri,te shtine ne loje dhe siq tha Dea_A,tash duhet me prite .

Fati yt qe ai pret se ne nate te sotit ta kish hjek flamen ( Hahahahahahahahhahaaahaaha)


( Hajgare pak ,mos e merr per nime)


.
Hahahahahhahahahahahahaa Shuj se ata po bejne jete me reduktime :confused: :tongue: !

pokeri
22-11-06, 16:55
Pak ndihmesė...

I burgosuri konstaton diē dhe shpėton.
Mos harroni; Nėse e thotė tė vėrtetėn - Pushkatohet.
Nėse, e thotė gėnjeshtrėn - varet.

Mendoni ēfarė do tė mund tė ishte pėrligje e sė vėrtetės dhe gėnjeshtrės, nė kėtė rast, nė parakushtet e dhėna nga Mandarini!?

Drinni
22-11-06, 17:07
Duke e parafytyruar rrrjedhėn kineze tė burgosurve tash, dhe eventualishtė dikur mė herėt, tė burgosurit kan qenė veq tė vdekur qysh gjatė burgimit.
Prandaj mė lindė ideja tė ket thėnė:

I vdekuri nuk vdes dy herė!

pokeri
22-11-06, 17:28
Duke e parafytyruar rrrjedhėn kineze tė burgosurve tash, dhe eventualishtė dikur mė herėt, tė burgosurit kan qenė veq tė vdekur qysh gjatė burgimit.
Prandaj mė lindė ideja tė ket thėnė:

I vdekuri nuk vdes dy herė!


Jo, jo... Puna ėshtė se i burgosuri ka thėnė diēka qė nuk ka mundur tė pėrkufizohet as E vėrtetė dhe as Gėnjeshtėr (nė kushtet e caktuara nga Mandarini).
Ēka?

pokeri
22-11-06, 17:46
Derisa tė ju kujtohet ēfarė kishte thėnė i burgosuri, ja edhe njė sfidė tjetėr. Tani i keni dy dhe mund ta zgjidhni cilėn tė doni...


"Kur e ke nuk tė nevojitet. Edhe nėse nuk e ke nuk tė prish punė. Por, nėse kur tė nevojitet ti nuk e ke, mė kurrė nuk do tė kesh nevojė pėr tė!!! Ē’ėshtė kjo?"

Drinni
22-11-06, 17:51
Derisa tė ju kujtohet ēfarė kishte thėnė i burgosuri, ja edhe njė sfidė tjetėr. Tani i keni dy dhe mund ta zgjidhni cilėn tė doni...


"Kur e ke nuk tė nevojitet. Edhe nėse nuk e ke nuk tė prish punė. Por, nėse kur tė nevojitet ti nuk e ke, mė kurrė nuk do tė kesh nevojė pėr tė!!! Ē’ėshtė kjo?"


Hahahahaha IDEJA,(Logjika) pėr ta zgjedhur atė tė parėn.

Murgesha
22-11-06, 18:08
Pak ndihmesė...

I burgosuri konstaton diē dhe shpėton.
Mos harroni; Nėse e thotė tė vėrtetėn - Pushkatohet.
Nėse, e thotė gėnjeshtrėn - varet.

Mendoni ēfarė do tė mund tė ishte pėrligje e sė vėrtetės dhe gėnjeshtrės, nė kėtė rast, nė parakushtet e dhėna nga Mandarini!?


Ai i ėshtė pėrgjigjur kėshtu.

Ju do tė mė pushkatoni dhe varni.

pokeri
22-11-06, 18:08
Hahahahaha IDEJA,(Logjika) pėr ta zgjedhur atė tė parėn.


Jo, jo. Ėshtė diēka fizike, konkrete.
Mjer ai qė nuk e ka, kur tė ketė nevojė pėr tė!

Drinni
22-11-06, 18:20
hahahahahahaha... po nxehemi, po nxehemi.

Para shumė shekujsh njė mandarin Kinez me emrin Li Ēan Shen e thėrret njė tė burgosur dhe i thotė:
- “Duhet ta thuash njė Fjali. Nėse ajo qė thua ėshtė e vėrtetė, do tė pushkatohesh. Nėse ėshtė gėnjeshtėr, do tė varesh.”

Mirėpo, i burgosuri posa e tha fjalinė, u lirua. Ēfarė tha ai?

Kjo mė pėrkujton mua njė "mesele"nga populli.

Njeriu dėnohet me vdekje ku duhej tė varej nė litar.
Para se tė egzekutohej dėnimi, kishte mundėsin pėr tė thėnė fjalėn e fundit(fjala e fundit e pėlqyer nga ligjėvėnėsi ishte shumė herė edhe shpėtimi nga vdekja/litari)!.

Dialogu:
Xhelati: Keni qenė ndonjė herė mė ngushtė se sot ?
I Denuari: Po .
Xhelati: si ėshtė e mundur kjo, ju sot po varėni, jeni dėnuar pėr vdekje!
I dėnuari: Po kam qenė mė ngusht se sot, kur mė erdhėn mysafirė dhe nuk pata darkė pėr ta dhe shtruarje mbuluarje!.

Ligjėvėnėsit i pėlqeu kjo krenari e tė dėnuarit dhe i fali jetėn !

p.s Unė kam njė problem me "mandarini" ėshtė ky emer ?

pokeri
22-11-06, 18:29
Kjo mė pėrkujton mua njė "mesele"nga populli.

Njeriu dėnohet me vdekje ku duhej tė varej nė litar.
Para se tė egzekutohej dėnimi, kishte mundėsin pėr tė thėnė fjalėn e fundit(fjala e fundit e pėlqyer nga ligjėvėnėsi ishte shumė herė edhe shpėtimi nga vdekja/litari)!.

Dialogu:
Xhelati: Keni qenė ndonjė herė mė ngushtė se sot ?
I Denuari: Po .
Xhelati: si ėshtė e mundur kjo, ju sot po varėni, jeni dėnuar pėr vdekje!
I dėnuari: Po kam qenė mė ngusht se sot, kur mė erdhėn mysafirė dhe nuk pata darkė pėr ta dhe shtruarje mbuluarje!.

Ligjėvėnėsit i pėlqeu kjo krenari e tė dėnuarit dhe i fali jetėn !

p.s Unė kam njė problem me "mandarini" ėshtė ky emer ?

Ky citim me tė kuqe, nė fakt ėshtė "rrėfim" nga libri i Malaziasit Mark Milani, ku flet pėr virtytet e larta tė Kombit shqiptar. Vojvoda, i cili mė vonė luftoi kundėr shqiptarėve ishte i mahnitur me karakterin, guximin, doket, zakonet e shqiptarėve.

Mandarini ėshtė njė lloj Prijėsi. Mbret, Princ ashtu diēka.

pokeri
22-11-06, 18:30
Ai i ėshtė pėrgjigjur kėshtu.

Ju do tė mė pushkatoni dhe varni.

Po tė ishte fjalia mė e shkurtėr, pėrgjigja do tė ishte e saktė!!!

Drinni
22-11-06, 18:36
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pokeri
hahahahahahaha... po nxehemi, po nxehemi.

Para shumė shekujsh njė mandarin Kinez me emrin Li Ēan Shen e thėrret njė tė burgosur dhe i thotė:
- “Duhet ta thuash njė Fjali. Nėse ajo qė thua ėshtė e vėrtetė, do tė pushkatohesh. Nėse ėshtė gėnjeshtėr, do tė varesh.”

Mirėpo, i burgosuri posa e tha fjalinė, u lirua. Ēfarė tha ai?
Pasi qė "Mandarin" qenka emer, me njė fjal personazh at'her do ta provoj unė pak mė ndryshe.

Nė gjuhėn Mandarine.

Mandarini kinez me emrin LI ĒAN SHEN :redface:

NESH NAĒ.
NESH LI!

Drinni
22-11-06, 19:14
~~~//~~~~Pushkvarni.

Drinni
22-11-06, 19:17
Derisa tė ju kujtohet ēfarė kishte thėnė i burgosuri, ja edhe njė sfidė tjetėr. Tani i keni dy dhe mund ta zgjidhni cilėn tė doni...


"Kur e ke nuk tė nevojitet. Edhe nėse nuk e ke nuk tė prish punė. Por, nėse kur tė nevojitet ti nuk e ke, mė kurrė nuk do tė kesh nevojė pėr tė!!! Ē’ėshtė kjo?"


Arma .... ?

pokeri
22-11-06, 20:20
Arma .... ?

Jo, jo. Po tė ndihmoj pak. Edhe tė tjerėt.

Kur e ke (nuk e pėrdor) nuk ka shumė rėndėsi sepse nuk tė duhet.

Por, kur do qė ta pėrdorėsh (e nuk e ke- d.m.th. nuk funksionon)
atėherė s'ka pėr t'u dashur kurrė (se shkove nė atė botė).

Drinni
22-11-06, 22:29
Jo, jo. Po tė ndihmoj pak. Edhe tė tjerėt.

Kur e ke (nuk e pėrdor) nuk ka shumė rėndėsi sepse nuk tė duhet.

Por, kur do qė ta pėrdorėsh (e nuk e ke- d.m.th. nuk funksionon)
atėherė s'ka pėr t'u dashur kurrė (se shkove nė atė botė).

Pa dreqi ta marr Poker, po kush, ēka mund tė jet ajo tjeter fizike pos Armės.
Po nejse nuk duhet tė jetė ashtu me siguri se pėrndryshe e kishe thėnė.

Po mirė ore, jemi veq ne dy, a tre kėtu:::: ???

Po ajo me Mandarinin kinez ?

Artisti
22-11-06, 22:29
I burgosuri i ka thene :Eja e luajm nje loje pokeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeer

e ka mashtrue


hhhhhhahahahhahahahahhahahahhahahahhaaaaaaa


.

pokeri
22-11-06, 22:50
Pa dreqi ta marr Poker, po kush, ēka mund tė jet ajo tjeter fizike pos Armės.
Po nejse nuk duhet tė jetė ashtu me siguri se pėrndryshe e kishe thėnė.

Po mirė ore, jemi veq ne dy, a tre kėtu:::: ???

Po ajo me Mandarinin kinez ?


Nuk ėshtė Armė, megjithėse ndonjėherė pėrdoret edhe nė
luftėra. Natyrisht edhe nė Paqe!

Ajo me Mandarinin! Shiko pėrgjigjen e Murgeshės.
Ishte pak e gjatė. Shkurtoje, pasi ta kishe konsultuar "logjikėn".

Leonard
22-11-06, 23:03
"Kur e ke nuk tė nevojitet. Edhe nėse nuk e ke nuk tė prish punė. Por, nėse kur tė nevojitet ti nuk e ke, mė kurrė nuk do tė kesh nevojė pėr tė!!! Ē’ėshtė kjo?"
[/quote]


Mendoi "parat" (tė hollat):confused:

Drinni
22-11-06, 23:04
I burgosuri i ka thene :Eja e luajm nje loje pokeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeer

e ka mashtrue


hhhhhhahahahhahahahahhahahahhahahahhaaaaaaa


.

gjersa ne po valavitemi me mend te kres, ky ja futen.
hahahahahahaahhaahahah o sa kam kesh met madhe o Artist.
hahahahahahahahaa

Leonard
22-11-06, 23:06
Pak ndihmesė...

I burgosuri konstaton diē dhe shpėton.
Mos harroni; Nėse e thotė tė vėrtetėn - Pushkatohet.
Nėse, e thotė gėnjeshtrėn - varet.

Mendoni ēfarė do tė mund tė ishte pėrligje e sė vėrtetės dhe gėnjeshtrės, nė kėtė rast, nė parakushtet e dhėna nga Mandarini!?

Cillen dush:confused:

Drinni
22-11-06, 23:13
Pak ndihmesė...

I burgosuri konstaton diē dhe shpėton.
Mos harroni; Nėse e thotė tė vėrtetėn - Pushkatohet.
Nėse, e thotė gėnjeshtrėn - varet.

Mendoni ēfarė do tė mund tė ishte pėrligje e sė vėrtetės dhe gėnjeshtrės, nė kėtė rast, nė parakushtet e dhėna nga Mandarini!?

E gjetaaaaaaaaaaa!

Shiqo i burgosi do tė duhej tė ishte pėrrgjegjur me kėtė fjali.

E di ēka, i ndėrrojm vendet mandarin dhe mė jep ti mua pėrgjegjien.
E pastaj mė Pushkovarėni!

Zana_ch
22-11-06, 23:44
Derisa tė ju kujtohet ēfarė kishte thėnė i burgosuri, ja edhe njė sfidė tjetėr. Tani i keni dy dhe mund ta zgjidhni cilėn tė doni...


"Kur e ke nuk tė nevojitet. Edhe nėse nuk e ke nuk tė prish punė. Por, nėse kur tė nevojitet ti nuk e ke, mė kurrė nuk do tė kesh nevojė pėr tė!!! Ē’ėshtė kjo?"


Baruti.........................ose plumbat

Murgesha
23-11-06, 00:52
Ai thot: Ju do tė mė pushkatoni.
Dhe kjo ėshtė e vėrteta qė e liron ate.

Murgesha
23-11-06, 00:54
Jo mė falni, logjika po ma thot se ai shpėton duke gėnjyer.

Ju do tė mė varni.

Agolli
23-11-06, 00:57
Pershendetje Murgesha...hahahaha na ka trullu Pokeri hahahaha

Murgesha
23-11-06, 00:59
Pershendetje Murgesha...hahahaha na ka trullu Pokeri hahahaha

Ha, hahahaaaaaaaaaaa Agolli, jo bre sna ka trullu po po duhet me u mundu pak a :wink:

Agolli
23-11-06, 01:02
me duket se...buza i qeshet nga pak hahahahah

Murgesha
23-11-06, 01:03
Derisa tė ju kujtohet ēfarė kishte thėnė i burgosuri, ja edhe njė sfidė tjetėr. Tani i keni dy dhe mund ta zgjidhni cilėn tė doni...


"Kur e ke nuk tė nevojitet. Edhe nėse nuk e ke nuk tė prish punė. Por, nėse kur tė nevojitet ti nuk e ke, mė kurrė nuk do tė kesh nevojė pėr tė!!! Ē’ėshtė kjo?"


Mos ėshtė Helmeta o Poker se ajo pėrdoret edhe nė paqe, sidomos ata qė kanė dėshirė tė ngasin motorrė??

Mund tė jetė edhe jeleku antiplumb. :tongue: :tongue: :tongue:

pokeri
23-11-06, 04:10
Jo mė falni, logjika po ma thot se ai shpėton duke gėnjyer.

Ju do tė mė varni.

Hahahahahahaha. Kjo ishte pėrgjigja fatlume.

Besoj qė e kuptoni lehtė pse Mandarini nuk mund
ta pushkatonte dhe as ta varte.

pokeri
23-11-06, 04:12
Mos ėshtė Helmeta o Poker se ajo pėrdoret edhe nė paqe, sidomos ata qė kanė dėshirė tė ngasin motorrė??

Mund tė jetė edhe jeleku antiplumb. :tongue: :tongue: :tongue:

Jo, nuk ėshtė. Por, shumė jeni koncentruar pėr toke. Hajt,
largohuni pak nga toka.

Zana_ch
23-11-06, 06:56
[SIZE=4]"Kur e ke nuk tė nevojitet. Edhe nėse nuk e ke nuk tė prish punė. Por, nėse kur tė nevojitet ti nuk e ke, mė kurrė nuk do tė kesh nevojė pėr tė!!! Ē’ėshtė kjo?"A N I J A

Murgesha
23-11-06, 12:01
Jo, nuk ėshtė. Por, shumė jeni koncentruar pėr toke. Hajt,
largohuni pak nga toka.

Hajt se tash po hipi nė Aeroplan, ishalla nuk rrėzohet ai e unė tė jem pa parashutė :wink:

Dmth. Parashuta!!

pokeri
23-11-06, 12:34
Hajt se tash po hipi nė Aeroplan, ishalla nuk rrėzohet ai e unė tė jem pa parashutė :wink:

Dmth. Parashuta!!


Parashuta. Kjo ėshtė pėrgjigje e saktė.

Pasi kam vėrejtje qė Sfidat e mia janė "shumė, shumė tė
zorshme" (ashtu mė thonė dhe mė qortojnė), atėherė ju lė
radhėn juve. Urdhėroni. Nė kėtė mėnyrė edhe Unė do ta lodhi
kokėn duke u pėrpjekur t'ia qėlloj.

Drinni
23-11-06, 17:28
Kush thot kėtu tė vėrteten dhe kush gėnjen ??

*A: Nėse I gėnjen, at'her B thot tė vėrteten.
*B: A thot tė vėrteten, dhe H gėnjen.
*C: Nėse E dhe B thojn tė vėrteten, at'her gėnjen A.
*D: C dhe G gėnjejn tė dyt.
*E: D dhe C gėnjejnė apo thojn tė dy tė vėrteten.
*F: Nėse B thot tė vėrtetėn at'her duhet qė E tė ket gėnjyer.
*G: Ose E thot tė vėrteten, dhe F gėnjen, ose F thot tė vėrteten dhe E gėnjen.
*H: Prej A dhe F gėnjen veq njėri.
*I: Nėse H thot tė vėrtetėn, at'her gėnjen D.

Kush thot tė vėrteten dhe kush gėnjen kėtu ??

Edhe diēka, mos ngurroni, nuk jan me rėndėsi zgjidhjet e drejta, sa ėshtė mė rėndėsi kreativiteti i njerzėve !!!

laliloli
23-11-06, 18:24
Drini nuk e lexova edhe shume me vemendje veq me duket se krejt paskan genjyer ,veq shkronja B jo :smile: :smile:

Drinni
23-11-06, 18:46
Drini nuk e lexova edhe shume me vemendje veq me duket se krejt paskan genjyer ,veq shkronja B jo :smile: :smile:

Hahahahaha Jo Lalusho s'ėshtė kjo punė e shpejt e shpejti, kujdes lexo mirėėėėė!

Oh; sa jam kureshtar sa do ti duhen Pokerit pėr ta zgjedhur kėtė :wink: Unė i jap njė Javė :tongue:

laliloli
23-11-06, 18:50
Hahahahaha Jo Lalusho s'ėshtė kjo punė e shpejt e shpejti, kujdes lexo mirėėėėė!

Oh; sa jam kureshtar sa do ti duhen Pokerit pėr ta zgjedhur kėtė :wink: Unė i jap njė Javė :tongue:


Na trego njeher ti se sa kan rrejt e sa jo ,veq mua po me duket qe shumica pllug ia paskan qu tu rejt hahahaha

Zana_ch
23-11-06, 18:51
Une e them te vertetetn se te gjitha shkronajat genjen !

Drinni
23-11-06, 19:02
Hahahahahaaha! Lali
Jo jo ka zgjidhje, nuk ėshtė krejt ashtu tarllabuq, llabut hesapi. Ka zgjidhje!

Zanush kur askush nuk do tė mund ta zgjedhė, ti nė fund do ta zgjedhėsh me siguri se ke kreativitet!

pokeri
23-11-06, 21:47
Hahahahaha Jo Lalusho s'ėshtė kjo punė e shpejt e shpejti, kujdes lexo mirėėėėė!

Oh; sa jam kureshtar sa do ti duhen Pokerit pėr ta zgjedhur kėtė :wink: Unė i jap njė Javė :tongue:


Unė e pranoj sfidėn, s'ka asnjė problem. Mirėpo, mendoj qė duhesh vendosur pak mė ndryshe problemin, qė ai tė jetė mė i qartė. Mendoj se duhet tė dihet bile sa persona gėnjejnė!

Drinni
23-11-06, 21:59
Unė e pranoj sfidėn, s'ka asnjė problem. Mirėpo, mendoj qė duhesh vendosur pak mė ndryshe problemin, qė ai tė jetė mė i qartė. Mendoj se duhet tė dihet bile sa persona gėnjejnė!

Ha, Ha. kjo mė pėlqen.
E unė mendoj se ėshtė dashur ta shkruash na ndihmo pakėz :wink: kjo do ti bie mė drejt.

Drinni
23-11-06, 22:06
Kush thot kėtu tė vėrteten dhe kush gėnjen ??

*A, Thot: Nėse I gėnjen, at'her B thot tė vėrteten.

*B, --//--: A thot tė vėrteten, dhe H gėnjen.

*C,--//--: Nėse E dhe B thojn tė vėrteten, at'her gėnjen A.

*D, --//--: C dhe G gėnjejn tė dyt.

*E. --//--: D dhe C gėnjejnė apo thojn tė dy tė vėrteten.

*F,--//--: Nėse B thot tė vėrtetėn at'her duhet qė E tė ket gėnjyer.

*G,--//--: Ose E thot tė vėrteten, dhe F gėnjen, ose F thot tė vėrteten dhe E gėnjen.

*H,--//-- Prej A dhe F gėnjen veq njėri.

*I,--//--: Nėse H thot tė vėrtetėn, at'her gėnjen D.

Kush thot tė vėrteten dhe kush gėnjen kėtu ??

LOJETARI
23-11-06, 22:10
Drinni keto shkronjat tua kokan tranue !:biggrin:

Drinni
23-11-06, 22:14
Drinni keto shkronjat tua kokan tranue !:biggrin:

hahahahahahahahahaha

pokeri
23-11-06, 22:24
Nuk kėrkova ndihmė! Por kėrkova qė problemi tė shtrohet drejtė. Ēka kėrkohet kėtu? Pėrgjigje e bazuar nė logjikėn apo pėrgjigje e dalė si rezultat matematikor?! Nėse ka njė zgjidhje ekzakte, apo jo?

Drinni
23-11-06, 22:35
Njė ngarendje cik-cake nga secili mendim mund tė sjell deri tė njė rezultat, Logjiko-matematikor.
Ka edhe zgjidhje ekzatke si jo!
Ka njė tė pėrafėrt variantė, dhe njė tė egzakte!

Murgesha
23-11-06, 22:45
Kush thot kėtu tė vėrteten dhe kush gėnjen ??

*A, Thot: Nėse I gėnjen, at'her B thot tė vėrteten.

*B, --//--: A thot tė vėrteten, dhe H gėnjen.

*C,--//--: Nėse E dhe B thojn tė vėrteten, at'her gėnjen A.

*D, --//--: C dhe G gėnjejn tė dyt.

*E. --//--: D dhe C gėnjejnė apo thojn tė dy tė vėrteten.

*F,--//--: Nėse B thot tė vėrtetėn at'her duhet qė E tė ket gėnjyer.

*G,--//--: Ose E thot tė vėrteten, dhe F gėnjen, ose F thot tė vėrteten dhe E gėnjen.

*H,--//-- Prej A dhe F gėnjen veq njėri.

*I,--//--: Nėse H thot tė vėrtetėn, at'her gėnjen D.

Kush thot tė vėrteten dhe kush gėnjen kėtu ??

Vetėm njė e thotė tė vėrtetėn.

Drinni
23-11-06, 22:52
ėhėėėėėė!?

Agolli
23-11-06, 23:15
E. --//--: D dhe C gėnjejnė apo thojn tė dy tė vėrteten.

Mendoi E!!

Drinni
23-11-06, 23:32
E. --//--: D dhe C gėnjejnė apo thojn tė dy tė vėrteten.

Mendoi E!!

Po e zėm shkronjat jan persona, tė ulur nė njė tavolin dhe bisedojn.
Nga E ėshtė vetėm njėri nga ata qė ne kėtė rast thot tė vėrteten!
Pra pėrgjegjia pjesėrisht e sakt !

Drinni
23-11-06, 23:38
Pardon e gabova shkronjėn Agolli.
Jo E nuk ėshtė e sakt tė thot tė vėrteten, pra E thot gėnjeshtrėn

Dea_A
23-11-06, 23:49
Vetem E genjen ?

Drinni
23-11-06, 23:58
Vetem E genjen ?

Qėllova ktu pari dhe po tė pėrgjigjem Dea_A
E gėnjen, kėtė u detyrova ta them pasi qė mu ngatrrua diēka te Agolli.

Tash unė nuk mund tė them sa gėnjejn e sa thon tė vėrteten, apo!?
Si tė doni? Por e gjitha ka natyrisht njė pėrgjegjie, kjo ishte dikur moti nė bankat e informatikes lojė mes nesh.

Dea_A
24-11-06, 00:06
Qėllova ktu pari dhe po tė pėrgjigjem Dea_A
E gėnjen, kėtė u detyrova ta them pasi qė mu ngatrrua diēka te Agolli.

Tash unė nuk mund tė them sa gėnjejn e sa thon tė vėrteten, apo!?
Si tė doni? Por e gjitha ka natyrisht njė pėrgjegjie, kjo ishte dikur moti nė bankat e informatikes lojė mes nesh.

Drinni ...e mbusha dy flete me llogaritje hahahhaha

ne njeren me del vetem E genjen
ne njeren
vetem B thote te verteten
jam afer ?

Drinni
24-11-06, 00:14
Drinni ...e mbusha dy flete me llogaritje hahahhaha

ne njeren me del vetem E genjen
ne njeren
vetem B thote te verteten
jam afer ?

Ėhėėė! kto dy i ke tė sakta.
Pra E Gėnjen.
Dhe B thot tė vėrtetėn.
Tash tjerat.? si shkojn tjerat, mundohu nga radhitja tė shkosh ku tė qojn ato.
P.sh.
A, Thot: Nėse I gėnjen, at'her B thot tė vėrtetėn---->shko te I dhe shiqo se ē'thot I ! e kėshtu me radhė.

Dea_A
24-11-06, 00:15
Ėhėėė! kto dy i ke tė sakta.
Pra E Gėnjen.
Dhe B thot tė vėrtetėn.
Tash tjerat.? si shkojn tjerat, mundohu nga radhitja tė shkosh ku tė qojn ato.
P.sh.
A, Thot: Nėse I gėnjen, at'her B thot tė vėrtetėn---->shko te I dhe shiqo se ē'thot I ! e kėshtu me radhė.

Po

A ,B, F,D, te verteten
C.G,H, genjejn

Drinni
24-11-06, 00:29
Po

A ,B, F,D, te verteten
C.G,H, genjejn


Ncuk. :tongue: :tongue: :tongue:

Drinni
24-11-06, 00:30
Edhe I -n, mos e harro

Drinni
24-11-06, 00:32
Kush thot kėtu tė vėrteten dhe kush gėnjen ??

*A, Thot: Nėse I gėnjen, at'her B thot tė vėrteten.

*B, --//--: A thot tė vėrteten, dhe H gėnjen.

*C,--//--: Nėse E dhe B thojn tė vėrteten, at'her gėnjen A.

*D, --//--: C dhe G gėnjejn tė dyt.

*E. --//--: D dhe C gėnjejnė apo thojn tė dy tė vėrteten.

*F,--//--: Nėse B thot tė vėrtetėn at'her duhet qė E tė ket gėnjyer.

*G,--//--: Ose E thot tė vėrteten, dhe F gėnjen, ose F thot tė vėrteten dhe E gėnjen.

*H,--//-- Prej A dhe F gėnjen veq njėri.

*I,--//--: Nėse H thot tė vėrtetėn, at'her gėnjen D.

Kush thot tė vėrteten dhe kush gėnjen kėtu ??

Dea_A
24-11-06, 00:34
Kush thot kėtu tė vėrteten dhe kush gėnjen ??

*A, Thot: Nėse I gėnjen, at'her B thot tė vėrteten.

*B, --//--: A thot tė vėrteten, dhe H gėnjen.

*C,--//--: Nėse E dhe B thojn tė vėrteten, at'her gėnjen A.

*D, --//--: C dhe G gėnjejn tė dyt.

*E. --//--: D dhe C gėnjejnė apo thojn tė dy tė vėrteten.

*F,--//--: Nėse B thot tė vėrtetėn at'her duhet qė E tė ket gėnjyer.

*G,--//--: Ose E thot tė vėrteten, dhe F gėnjen, ose F thot tė vėrteten dhe E gėnjen.

*H,--//-- Prej A dhe F gėnjen veq njėri.

*I,--//--: Nėse H thot tė vėrtetėn, at'her gėnjen D.

Kush thot tė vėrteten dhe kush gėnjen kėtu ??

O Drinn ,jame shume e lodhur ,po ta jap fjalen neser do ta kie pergjegjien ketu ! Mjafton atoo dy te qelluara ,me pak llogaritje gjehen te gjitha :tongue: !

pokeri
24-11-06, 14:19
Pėr ta thjeshtėzuar pak, e mora tė drejtėn qė Shkronjat t’i zėvendėsoj me nofka nga Forumi. Ju lutem qė tė mos ma zini pėr tė madhe.
A = Pokeri
B= Drini
C= Dea
D= Dogzona
E= Elektroliti
F= Jador
G= Gentiani
H= Vjeshta
I= Lojtari

Pra e kemi kėtė situatė;
Pokeri thotė: Nėse Lojtari gėnjen, atėherė Drini e thotė tė vėrtetėn?! Pra, kemi Lojtari -, Drini +)

Drini thotė; (Pokeri e thotė tė vėrtetėn, ndėrsa Vjeshta gėnjen. Pokeri+, Vjeshta –

Dea thotė: (Nėse Elektroliti dhe Drini e flasin tė vėrtetėn, atėherė gėnjen Pokeri). Elekroliti +, Drini+, Pokeri-

Dogzona thotė: (Edhe Dea , edhe Gentiani gėnjejnė.) Dea-, Gentiani-

Elektroliti thotė: ( Dogzona dhe Dea, ose gėnjejnė ose e thonė tė vėrtetėn) Dogzona+-, Dea+-

Jador thotė:( Nėse Drini e thotė tė vėrtetėn, atėherė Elektroliti gėnjen). Drini+, Elektroliti-

Gentiani thotė: ( Ose Elektroliti e thotė tė vėrtetėn dhe Jador gėnjen, ose e kundėrta, Jador e thotė tė vėrtetėn e Elektroliti gėnjen). Kemi Elektroliti +-, Jador+-

Vjeshta thotė: ( Njėri nga kėta dy gėnjejnė, Pokeri ose Jador). Pokeri+-, Jador+-

Lojtari thotė: ( Nėse Vjeshta e thotė tė vėrtetėn atėherė gėnjen Dogzona). Vjeshta +, Dogzona-

Varianti i parė (teoria e gjasės)
Nėse e marrim kėtė model tė zgjidhjes eventuale, atėherė e kemi kėtė situatė.
Pokeri ka; 2 + dhe 2- 0
Drini ka: 3+ 3
Dea ka: 1+ dje 2- -1
Dogzona ka: 1+ dhe 2- -1
Elektroliti ka: 2+ dhe 2- 0
Jador ka: 2+ dhe 2- 0
Gentiani: 1- -1
Vjeshta: 1+ dhe 1- 0
Lojtari : 1- -1

Varianti i dytė (logjik)

Nė kėtė variant unė do t’i kisha anuluar pohimet hipotetike tė cilat fillojnė me NĖSE, si dhe ato dykahėshe tė tipit Ose Ky, ose Ai?
Ēfarė do tė na mbetej;
-Drini ą Pokeri e thotė tė vėrtetėn, Vjeshta gėnjen.
-Dogzona ą Dea dhe Gentiani gėnjejnė.
Janė vetėm kėto dy pėrgjigje qė e thonė qartė se kush gėnjen dhe kush e thotė tė vėrtetėn. Por, nėse kėta dy njėkohėsisht vetė gėnjejnė atėherė logjikisht del se Pokeri gėnjen e Vjeshta e thotė tė vėrtetėn, ndėrsa Dea dhe Gentiani nuk gėnjejnė, por gėnjen Dogzona.

Megjithatė, mendoj qė problemi nuk ėshtė shtruar drejtė!!! Ose ėshtė shtruar nė formė gjysmake.

Elektroliti
24-11-06, 14:57
Ku e more bre ti lejen bre? :rolleyes: Hheheheheheheh kam nderin qė u futa nė problem logjik edhe pse jam paksa i ri nė forum. :tongue:
Pėr kėtė problemin logjik as qė jam duke e lodhur kryet se edhe ashtu po mė lodhet nė pėrditshmėri me gjėra tė tjera. :smile:

pokeri
24-11-06, 15:18
Ja edhe njė analizė (megjithėse problemi ėshtė analog).

Pokeri thotė: Nėse Lojtari gėnjen, atėherė Drini e thotė tė vėrtetėn?!
Pokeri nė kėtė rast nuk e din se kush gėnjen dhe kush e flet tė vėrtetėn. E nė ēka bazohet? Nė Lojtarin dhe Drinin! Ta shohim ēka thotė Lojtari ---> "Nėse Vjeshta e thotė tė vėrtetėn, atėherė gėnjen Dogzona". E ēka thotė Drini;----> " Pokeri e thotė tė vėrtetėn ndėrsa Vjeshta gėnjen". D.m.th. Pokeri ia fut kot, sepse edhe Lojtari edhe Drini nuk e thonė qartė kush gėnjen. Nga kjo del qė Pokeri gėnjen.


Drini thotė; (Pokeri e thotė tė vėrtetėn, ndėrsa Vjeshta gėnjen.
Drini nė kėtė rast ėshtė decidiv. Ta shohim tani nė ēka ndėrlidhet ky? Nė konstatimin e Pokerit qė nė fund doli Gėnjeshtėr. Dhe, nė kosntatimin e Vjeshtės i cili ėshtė ----> "Njėri nga kėta dy gėnjejnė. Pokeri Ose Jador?". Pra, Pokeri gėnjen ndėrsa Jador e thotė tė vėrtetėn! Tani, Drini e quan gėnjeshtrėn e Pokerit tė vėrtetė, qė do tė thotė Gėnjen edhe vetė (pavarsisht asaj se ēfarė ka thėnė Jador). Pra, Drini Gėnjen.


Dea thotė: (Nėse Elektroliti dhe Drini e flasin tė vėrtetėn, atėherė gėnjen Pokeri).
Nė ēka bazohet Dea? Nė Elektrolitin , Drinin dhe Pokerin.
Nuk ka mundėsi tė jetė kėshtu; As Drini dhe as Pokeri nuk e flasin tė vėrtetėn (kjo u pa), prandaj nuk mund tė vendosen nė dy anė tė kundėrta! Nga kjo del qė edhe Dea po Gėnjen (pavarsisht ēfarė thotė Elektroliti).


Dogzona thotė: (Edhe Dea , edhe Gentiani gėnjejnė.)
Nė ēka mbėshtetet ky konstatim! Ēfarė thotė Dea, e ēfarė Gentiani?
Dea gėnjen (e konstatuam). Gentiani thotė; " Ose Elektroliti e thotė tė vėrtetėn dhe Jador gėnjen, ose e kundėrta." Por, shih tani kėtė:

Elektroliti thotė: ( Dogzona dhe Dea, ose gėnjejnė ose e thonė tė vėrtetėn) Pra, qė tė dyja po gėnjekan pasiqė Dea u pa qė gėnjen.
Edhe Dogzona gėnjen (s'mund tė jetė ndryshe sepse gėnjen Dea).


Jador thotė:( Nėse Drini e thotė tė vėrtetėn, atėherė Elektroliti gėnjen).
Drini nuk e flet tė vėrtetėn! Elektroliti, sipas kėsaj e flet tė vėrtetėn!!! Jador e thotė tė vėrtetėn.


Gentiani thotė: ( Ose Elektroliti e thotė tė vėrtetėn dhe Jador gėnjen, ose e kundėrta, Jador e thotė tė vėrtetėn e Elektroliti gėnjen).
Gentiani gėnjen (sepse edhe jador edhe Elektroliti e flasin tė vėrtetėn).


Vjeshta thotė: ( Njėri nga kėta dy gėnjejnė, Pokeri ose Jador).
E qartė. Pokeri genjen dhe Jador e thotė tė vėrtetėn. Pra, edhe Vjeshta e flet tė vėrtetėn.


Lojtari thotė: ( Nėse Vjeshta e thotė tė vėrtetėn atėherė gėnjen Dogzona).
Natyrisht. Konstatim i saktė. Vjeshta e thotė tė vėrtetėn ndėrsa Dogzona gėnjen. Lojtari gjithashtu e thotė tė vėrtetėn.

Drinni
24-11-06, 16:38
Mė duhet pak kohė tė llogaris se si ka mundur tė vijė Pokeri deri te kjo zgjidhje, Udhėzimi del tė jet nė rrug tė mirė, por zgjidhja ėshtė tjeter.

Zgjidhja duhet tė jetė: sa gėnjejn kėtu, edhe sa e thonė tė vėrteten!

Njė sqarim: Unė nuk di tė shkruaj kaq bukur letraren si Pokeri, por kjo nuk don tė thotė ndoshta qė nuk guxoj tė shkruaj fare(p.sh. shko te tema Sa gjuhė tė huaja flisni).

pokeri
24-11-06, 19:13
Njė sqarim: Unė nuk di tė shkruaj kaq bukur letraren si Pokeri, por kjo nuk don tė thotė ndoshta qė nuk guxoj tė shkruaj fare(p.sh. shko te tema Sa gjuhė tė huaja flisni).

Tani s'e kam tė qartė kujt i ėshtė drejtuar kjo!? Nuk ka shumė rėndėsi! Mendoj qė problemi ėshtė shtruar asisoj qė ēfarėdo qė ėshtė rezultati, mund tė pėrligjet (tė dėshmohet se ėshtė i pasaktė). Nė kėtė jam shumė i sigurtė. Krejt varet se si vendosesh ndaj problemit!? Ēka merr si pikė referimi!? Sidoqoftė, unė do tė pres e tė shoh mos dikush mund ta gjej atė qė e kėrkon Drini!? Njė rezultat ekzakt!!! Jam shumė kurreshtar!

Drinni
24-11-06, 19:41
Pėr ta thjeshtėzuar pak, e mora tė drejtėn qė Shkronjat t’i zėvendėsoj me nofka nga Forumi. Ju lutem qė tė mos ma zini pėr tė madhe.
A = Pokeri
B= Drini
C= Dea
D= Dogzona
E= Elektroliti
F= Jador
G= Gentiani
H= Vjeshta
I= Lojtari

Pra e kemi kėtė situatė;
(A)Pokeri thotė: Nėse (I)Lojtari gėnjen, atėherė (B)Drini e thotė tė vėrtetėn?! Pra, kemi(I) Lojtari -, Drini +)

(B)Drini thotė; ((A)Pokeri e thotė tė vėrtetėn, ndėrsa (H)Vjeshta gėnjen.(A) Pokeri+, (H)Vjeshta –

(C)Dea thotė: (Nėse (E)Elektroliti dhe (B)Drini e flasin tė vėrtetėn, atėherė gėnjen (A)Pokeri). (E)Elekroliti +, (B)Drini+, (A)Pokeri-

(D)Dogzona thotė: (Edhe (C)Dea , edhe (G)Gentiani gėnjejnė.)(C) Dea-,(G) Gentiani-

(E)Elektroliti thotė: ( (D)Dogzona dhe (C)Dea, ose gėnjejnė ose e thonė tė vėrtetėn)(D) Dogzona+-,(C) Dea+-

(F)Jador thotė:( Nėse (B)Drini e thotė tė vėrtetėn, atėherė (E)Elektroliti gėnjen).(B) Drini+,(E) Elektroliti-

(G)Gentiani thotė: ( Ose(E) Elektroliti e thotė tė vėrtetėn dhe (F)Jador gėnjen, ose e kundėrta,(F) Jador e thotė tė vėrtetėn e (E)Elektroliti gėnjen). Kemi (E)Elektroliti +-, (F)Jador+-

(H)Vjeshta thotė: ( Njėri nga kėta dy gėnjejnė, (A)Pokeri ose (F)Jador). (A)Pokeri+-,(F) Jador+-

(I)Lojtari thotė: ( Nėse (H)Vjeshta e thotė tė vėrtetėn atėherė gėnjen (D)Dogzona). (H)Vjeshta +, (D)Dogzona-Jo, Jo Poker me atė desha tė themė se sa bukur e keni thjeshtėsuar problemin pėr ta zgjidhur mė leht.
Citimi i vetėm njė pjese tė shkrimit tė qonė nė iritim, ėshtė dashur ta citoni tė tėrėn.
Kam unė tė kutoj me kėtė se ju keni hjekur dor nga zgjidhja?

pokeri
24-11-06, 19:59
Jo, Jo Poker me atė desha tė themė se sa bukur e keni thjeshtėsuar problemin pėr ta zgjidhur mė leht.
Citimi i vetėm njė pjese tė shkrimit tė qonė nė iritim, ėshtė dashur ta citoni tė tėrėn.
Kam unė tė kutoj me kėtė se ju keni hjekur dor nga zgjidhja?

Nuk e citova me kurrfarė qėllimi tė keq. M'u duk se ishte jashtė kontekstit tė asaj mė lartė. S'kemi pse irritohemi. Nėse duhet irrituar dikush, atėherė duhet tė irritohem unė (qė nuk po e gjej zgjidhjen). Megjithatė, kjo ėshtė vetėm lojė. Mė vjen keq qė nuk e provojnė edhe tė tjerėt! Nuk mė vjen aspak turp nėse nuk e zgjidh ndonjė problem! Pėr mua, ėshtė turp tė mos e provoj. Tani, nuk po them qė kam hequr dorė, mirėpo pėr momentin mund tė elaboroj vetėm "Variante hipotetike", gjithnjė duke e "shpikur" njė gėnjeshtar, prej nga do t'i "prodhoja" tė tjerėt. E kam edhe njė variant, ku tė gjithė mund tė quhen gėnjeshtarė. Po pres ndonjė pėrgjigje tė ndonjė anėtari tjetėr. E shohim, pastaj...

Drinni
24-11-06, 20:01
[QUOTE=pokeri]Pėr ta thjeshtėzuar pak, e mora tė drejtėn qė Shkronjat t’i zėvendėsoj me nofka nga Forumi. Ju lutem qė tė mos ma zini pėr tė madhe.
A = Pokeri
B= Drini
C= Dea
D= Dogzona
E= Elektroliti
F= Jador
G= Gentiani
H= Vjeshta
I= Lojtari

[LEFT](A)Pokeri ka; 2 + dhe 2- 0
(B)Drini ka: 3+ 3
(C)Dea ka: 1+ dje 2- -1
(D)Dogzona ka: 1+ dhe 2- -1
(E)Elektroliti ka: 2+ dhe 2- 0
(F)Jador ka: 2+ dhe 2- 0
(G)Gentiani: 1- -1
(H)Vjeshta: 1+ dhe 1- 0
(I)Lojtari : 1- -1

A, B, C, F, G dhe I thojnė tė vertetėn.
Ndėrsa D, E, H Gėnjejn!!!

DHE BASTA !!!

Drinni
25-11-06, 00:02
Besoj tė jeni tė pajtimit me kėtė pėrgjegjie tė shkurtėr.
Pėrndryshe do t'mė detyronit ti shkruaj dy faqe PDF, e bash telashe mbani.

pokeri
25-11-06, 14:17
Vazhdojmė me njė tjetėr...
Njė njeri del nė pazar pėr tė blerė vezė. I ka 20 euro, dhe pėr kėto para duhet t’i blej 20 vezė. As mė shumė, as mė pak. Kushti ėshtė qė sė paku tė blej nga njė vezė prej tri llojeve. Tė pulės, tė patės (shotės) dhe tė bibės (ēurės).

Vezėt e pulės kushtojnė 0.50 cent.
Vezėt e patės kushtojnė nga 2 euro.
Vezėt e bibės kushtojnė nga 3 euro.
Nga sa vezė tė secilit lloj do t’i blej?

pokeri
25-11-06, 14:30
Edhe njė tjetėr qė tė keni mundėsi tė zgjedhni. Nėse njėra u duket e vėshtirė mund taprovoni tjetrėn. Derisa e para ishte matematikė, kėtu kemi tė bėjmė me njė problem logjik.

Tre tė dėnuar me vdekje vendosen nė njė dhomė. E kanė rastin e fundit tė shpėtojnė tė gjallė. Njėri nga ta, cilidoqoftė duhet tė pėrgjigjet, ēfarė kapele ka nė kokė.

Dhoma ėshtė me mure tė vrazhdėta dhe nuk reflekton asgjė. Tė tre tė dėnuarit vendosen nė rresht, njėri pas tjetrit.
I fundit i sheh tė dy.
I dyti e sheh tė parin.
I pari nuk e sheh asnjėrin.

Asnjėri nuk e sheh kapelėn qė ia vendosin nė kokė. Nuk guxojnė as tė kthejnė kokėn as tė pėrshpėrisin. Nė njė pako gjenden 2 kapela tė bardha dhe 3 tė zeza. Kėtė gjė e dinė tė dėnuarit. Secilit tė burgosur, i vendoset nga njė kapelė nė kokė. Kapelat nxjerren rastėsisht nga pakoja.

Pas njė kohe, lajmėrohet i dėnuari i parė dhe thotė, unė e kam kapelėn ngjyrė tė zezė.
Si e qėlloi. Sipas cilės logjikė e dha pėrgjigjen e saktė dhe kėsisoj shpėtoi vet dhe shokėt?

Kodra
25-11-06, 14:35
Vazhdojmė me njė tjetėr...
Njė njeri del nė pazar pėr tė blerė vezė. I ka 20 euro, dhe pėr kėto para duhet t’i blej 20 vezė. As mė shumė, as mė pak. Kushti ėshtė qė sė paku tė blej nga njė vezė prej tri llojeve. Tė pulės, tė patės (shotės) dhe tė bibės (ēurės).

Vezėt e pulės kushtojnė 0.50 cent.
Vezėt e patės kushtojnė nga 2 euro.
Vezėt e bibės kushtojnė nga 3 euro.
Nga sa vezė tė secilit lloj do t’i blej?


**********
**********
**********


Pasi qė kushti ėshtė tė blejė,sė paku nga njė vezė nga tė tri llojet e vezėve,atėherė mund tė jenė mė shumė se njė zgjidhje!.

Unė e kam kėtė :

5 Vezė nga biba ( mendon se vetė mė tė mdhaja, e ngijnė:biggrin: )

2 vezė nga pata ( Kėto pak mė tė vogla nuk merr aq shumė)

2 vezė nga pula ( Pėr kėto ėshtė mėsuar tė blejė,kėsaj radhe i mjaftojnė 2 )

Kodra
25-11-06, 14:45
Edhe njė tjetėr qė tė keni mundėsi tė zgjedhni. Nėse njėra u duket e vėshtirė mund taprovoni tjetrėn. Derisa e para ishte matematikė, kėtu kemi tė bėjmė me njė problem logjik.

Tre tė dėnuar me vdekje vendosen nė njė dhomė. E kanė rastin e fundit tė shpėtojnė tė gjallė. Njėri nga ta, cilidoqoftė duhet tė pėrgjigjet, ēfarė kapele ka nė kokė.

Dhoma ėshtė me mure tė vrazhdėta dhe nuk reflekton asgjė. Tė tre tė dėnuarit vendosen nė rresht, njėri pas tjetrit.
I fundit i sheh tė dy.
I dyti e sheh tė parin.
I pari nuk e sheh asnjėrin.

Asnjėri nuk e sheh kapelėn qė ia vendosin nė kokė. Nuk guxojnė as tė kthejnė kokėn as tė pėrshpėrisin. Nė njė pako gjenden 2 kapela tė bardha dhe 3 tė zeza. Kėtė gjė e dinė tė dėnuarit. Secilit tė burgosur, i vendoset nga njė kapelė nė kokė. Kapelat nxjerren rastėsisht nga pakoja.

Pas njė kohe, lajmėrohet i dėnuari i parė dhe thotė, unė e kam kapelėn ngjyrė tė zezė.
Si e qėlloi. Sipas cilės logjikė e dha pėrgjigjen e saktė dhe kėsisoj shpėtoi vet dhe shokėt?


**********
**********
**********

I nderuari pokeri,

1. Pasi qė vetė rasti ka tė bėjė me logjikėn dhe nė pako janė mė shumė kapele ngjyrė zezė,atėherė mund tė konstatojmė se,i dėnuari i parė,ka pėrdorur logjikėn se mund tė ketė qėlluar kapelen e zezė.

2. I dėnuari i parė,nuk do tė thotė se ėshtė nė rreshtin e parė,ku nuk mund t'i sheh tė dėnuarit tjerė,kjo do tė thotė se i dėnuari i parė ishte nė rreshtin e fundit,me kėtė konstatojmė se,i dėnuari i parė i sheh dy kapelet e bardha qė kishin vendosur kolegėt e tij dhe nuk i mbetet tjetėr pos ta thotė tė vėrtetėn qė, ai ka kapelen e zezė.Kodra

Drinni
25-11-06, 14:56
Le ti marrė:

16 vezė pule nga 0,50 = 8
3 vezė pate nga 2 = 6
2 veze bibe nga 3= 6
--------------------------------

U ben 21 veze nga 20 Eurot sa kishte

Ani de se prej shumices nuk dhemb koka

Poker a ka ketu si n'gjakov me mat me kg veze, ti me kupton üka desha te them.

Zana_ch
25-11-06, 15:49
14 vezė pule nga 0,50x14 = 7
5 vezė pate nga 2x5 = 10
1 veze bibe nga 3x1 = 3
----- --------
20 = 20


Pokeri te pershendes shpresoi se ashte zgjidhje e drejt ......nuk deshta me hy ne matematik me x,y,z le te jet mein geheimnis......!!

pokeri
25-11-06, 18:25
14 vezė pule nga 0,50x14 = 7
5 vezė pate nga 2x5 = 10
1 veze bibe nga 3x1 = 3
----- --------
20 = 20


Pokeri te pershendes shpresoi se ashte zgjidhje e drejt ......nuk deshta me hy ne matematik me x,y,z le te jet mein geheimnis......!!

Tė lumtė Zana. E saktė plotėsisht.

Sa pėr tė dėnuarit dhe kapelat, duhet pėrpjekje mė shumė. Ėshtė e rėndėsihme tė zbulohet edhe mėnyra e tė logjikuarit. Pres pėrgjigje nga tė gjithė.

Leonard
25-11-06, 19:20
Tė lumtė Zana. E saktė plotėsisht.

Sa pėr tė dėnuarit dhe kapelat, duhet pėrpjekje mė shumė. Ėshtė e rėndėsihme tė zbulohet edhe mėnyra e tė logjikuarit. Pres pėrgjigje nga tė gjithė.

Mendoi se i pari logjikon ne ket menyre...po te qe e bardh, do ta kishte gjetur ose pergjigjur direkt i treti……..

Drinni
25-11-06, 19:44
Edhe njė tjetėr qė tė keni mundėsi tė zgjedhni. Nėse njėra u duket e vėshtirė mund taprovoni tjetrėn. Derisa e para ishte matematikė, kėtu kemi tė bėjmė me njė problem logjik.

Tre tė dėnuar me vdekje vendosen nė njė dhomė. E kanė rastin e fundit tė shpėtojnė tė gjallė. Njėri nga ta, cilidoqoftė duhet tė pėrgjigjet, ēfarė kapele ka nė kokė.

Dhoma ėshtė me mure tė vrazhdėta dhe nuk reflekton asgjė. Tė tre tė dėnuarit vendosen nė rresht, njėri pas tjetrit.
I fundit i sheh tė dy.
I dyti e sheh tė parin.
I pari nuk e sheh asnjėrin.

Asnjėri nuk e sheh kapelėn qė ia vendosin nė kokė. Nuk guxojnė as tė kthejnė kokėn as tė pėrshpėrisin. Nė njė pako gjenden 2 kapela tė bardha dhe 3 tė zeza. Kėtė gjė e dinė tė dėnuarit. Secilit tė burgosur, i vendoset nga njė kapelė nė kokė. Kapelat nxjerren rastėsisht nga pakoja.

Pas njė kohe, lajmėrohet i dėnuari i parė dhe thotė, unė e kam kapelėn ngjyrė tė zezė.
Si e qėlloi. Sipas cilės logjikė e dha pėrgjigjen e saktė dhe kėsisoj shpėtoi vet dhe shokėt?

I dėnuari i parė duhet tė ketė thėn rastėsisht se ka kapelen e zezė!
Arsyeja:
Pasiqė tė tre ishin tė dėnuar edhe ashtu me vdekje, dhe pritej tė egzekutohej dėnimi ata nuk kishin ēka pėr tė humbur mė tepėr.
Tash pse i dėnuari i parė merr guximin dhe flet i pari. Ja pse. sepse ai nga solidarizimi me shokėt poashtu tė dėnuar pėr vdekje, ishte vėnė nė gjendje tė viktimizohej pėr ta!
Ja qė rastėsisht e qėlloi dhe u bė edhe shpėtues edhe i vetes edhe i shokėve:wink:

pokeri
26-11-06, 16:46
Jo, jo, asgjė nuk ėshtė e rastit. I pari e zbulon ēfarė kapele ka nė kokė. Si? As nuk e sheh, as nuk e dėgjon ndonjė pėrshpėrimė, asgjė me hile... Logjika, logjika!

Zana_ch
26-11-06, 17:14
sepse te zeza kan qen 3 kapela dhe shnci ka qen ma i madh me gjetun ..............!!
ja futa kot :tongue:

pokeri
26-11-06, 18:51
Ja njė ilustrim i cili besoj qė do t'ju ndihmoj.

Zana ėshtė e para dhe nuk e sheh as Dea-n as Pokerin.
Dea e sheh vetėm Zanėn.
Pokeri i sheh edhe Dea-n edhe Zanėn.

Si e gjeti Zana qė nė kokė ka kapelė tė zezė?

http://s07.picshome.com/c55/new_picture(2).jpg

~AmaZonA~
26-11-06, 19:33
pokeri po provoj ta tham une nje mundesi...

Pasi i pari eshte i verber dhe keta dy tjeret kan heshtur ai ka mendur qe vetem ai duhet ta ket kapelen e zezė pasi dy te tjeret nuk kam folur fare ...se di sa isha e kapshme ne ketė pėrgjigje.

Drinni
26-11-06, 20:07
Zana:
Unė e ZEZA (qė qėllova e para)

pokeri
26-11-06, 20:29
pokeri po provoj ta tham une nje mundesi...

Pasi i pari eshte i verber dhe keta dy tjeret kan heshtur ai ka mendur qe vetem ai duhet ta ket kapelen e zezė pasi dy te tjeret nuk kam folur fare ...se di sa isha e kapshme ne ketė pėrgjigje.


Nuk ėshtė i verbėr (kjo edhe nuk ka rėndėsi shumė). Mirėpo, mendoj se nuk je larg nga njė zgjidhje logjike. Duhet ta elaborosh mė mirė dhe mė gjerėsisht atė qė- Dy tė tjerėt nuk kanė folur.

Dea_A
26-11-06, 20:35
Nuk ėshtė i verbėr (kjo edhe nuk ka rėndėsi shumė). Mirėpo, mendoj se nuk je larg nga njė zgjidhje logjike. Duhet ta elaborosh mė mirė dhe mė gjerėsisht atė qė- Dy tė tjerėt nuk kanė folur.

Dy te tjeret jane memece?

Zana_ch
26-11-06, 20:50
sepse kta dy te tjeret e kan pa qe ne koke e ka kapeln e zez i pari

por edhe i dyti ka mundesi me pas pas kapelen e zez ne kok sespe i treti e ka pak edhe te dytin dhe nuk ka fol
ndersa i treti nuk ka fol nga se ka qen gjast 2:1 qe ka ne kok te vet ka kapeln e bardh
ateher i pari e ka dit se ne kok ka kpeln e zez dhe e ka than menjeher kur kta te dyt kan hesht .


ishje nje mendim i thjesht noshta nuk jam shpreh mir

pokeri
26-11-06, 20:51
Dy te tjeret jane memece?

Jo, jo... E keni ilustrim. Vetėm duhet ta shpjegoni logjikisht!!!

Agolli
26-11-06, 21:41
I denuari 1 qe e gjeti pasi mendoi pak dhe pa ngrurimin e shokeve qe nuk pergjigjeshin arsyetoi keshtu:

E zeme se kam kapele te bardh, po te ishte e bardh, njeri nga te dy shoket do e gjente qe ka kapele te zez pasi po te mendonte se mund ta kete te bardh shoku tjeter qe do shifte 2 te bardha do e gjente kollaj. Fakti qe po ngurojne te pergjigjen eshte se nuk shofin te un kapele te bardh por te zeze keshtu qe ata shikojne 2 te zeza! :confused: :rolleyes:

pokeri
26-11-06, 22:19
sepse kta dy te tjeret e kan pa qe ne koke e ka kapeln e zez i pari

por edhe i dyti ka mundesi me pas pas kapelen e zez ne kok sespe i treti e ka pak edhe te dytin dhe nuk ka fol
ndersa i treti nuk ka fol nga se ka qen gjast 2:1 qe ka ne kok te vet ka kapeln e bardh
ateher i pari e ka dit se ne kok ka kpeln e zez dhe e ka than menjeher kur kta te dyt kan hesht .


ishje nje mendim i thjesht noshta nuk jam shpreh mir

Bukur Zana. Kjo ėshtė logjika. D.m.th. I pari e merr me mend ēfarė po shohin ata dy prapa. Gjithashtu edhe i dyti e merr me mend ēfarė po sheh ai pas tij. Tani mundesh me i marrė shembujt prej 1 deri nė 7 dhe t'i elaborosh plotėsisht. Por, parimisht e ke zgjidhur enigmėn. Vetėm pėrfundoje.

Drinni
26-11-06, 22:34
Edhe njė tjetėr qė tė keni mundėsi tė zgjedhni. Nėse njėra u duket e vėshtirė mund taprovoni tjetrėn. Derisa e para ishte matematikė, kėtu kemi tė bėjmė me njė problem logjik.

Tre tė dėnuar me vdekje vendosen nė njė dhomė. E kanė rastin e fundit tė shpėtojnė tė gjallė. Njėri nga ta, cilidoqoftė duhet tė pėrgjigjet, ēfarė kapele ka nė kokė.

Dhoma ėshtė me mure tė vrazhdėta dhe nuk reflekton asgjė. Tė tre tė dėnuarit vendosen nė rresht, njėri pas tjetrit.
I fundit i sheh tė dy.
I dyti e sheh tė parin.
I pari nuk e sheh asnjėrin.

Asnjėri nuk e sheh kapelėn qė ia vendosin nė kokė. Nuk guxojnė as tė kthejnė kokėn as tė pėrshpėrisin. Nė njė pako gjenden 2 kapela tė bardha dhe 3 tė zeza. Kėtė gjė e dinė tė dėnuarit. Secilit tė burgosur, i vendoset nga njė kapelė nė kokė. Kapelat nxjerren rastėsisht nga pakoja.

Pas njė kohe, lajmėrohet i dėnuari i parė dhe thotė, unė e kam kapelėn ngjyrė tė zezė.
Si e qėlloi. Sipas cilės logjikė e dha pėrgjigjen e saktė dhe kėsisoj shpėtoi vet dhe shokėt?

Po tė jetė mundsia e katėrt si zgjidhje atėher duhet tė jetė si vijon:

Gjithsejt ka 5 kapela, nga ato dy tė bardha, dhe tre tė zeza.

I pri kur kė thėnė se ka Kapelen e zezė, duhet tė ket menduar kėshtu !?

Po ti ken i dyti, dhe i treti kapelat e zeza nė kokė, unė mund ta kem edhe kapelen e bardh edhe tė zezė, prandaj rrezikon dhe thot se ka kapelen e zezė.

Varianta e dytė:

Pasi ti ken vėn tė gjithė kapelat i pari ka mundur tė shohė se ēfar ka mbetur nė kartonin ku ishin tė gjitha 5 kapelat!

Heeeeeh ,ēfar thua tash.:wink:

Zana_ch
26-11-06, 22:58
Bukur Zana. Kjo ėshtė logjika. D.m.th. I pari e merr me mend ēfarė po shohin ata dy prapa. Gjithashtu edhe i dyti e merr me mend ēfarė po sheh ai pas tij. Tani mundesh me i marrė shembujt prej 1 deri nė 7 dhe t'i elaborosh plotėsisht. Por, parimisht e ke zgjidhur enigmėn. Vetėm pėrfundoje.


1.personi i tret e shef se qka ka ne koke 1 dhe 2 ( zez +zeze)shanci asht 2:1 per te bardhe dhe hesht
2.personi 2 shef se qka ka i pari ne kok kaple te zez por nuk din se qka vet ne koke dhe i treti
mundsjija 2:2 dhe hesht
3.personi i par mendohet dhe mendon ..me pasė une te bardh kapeln i dyti kish fol ...por hesht
4.personi i par prap mendon me kan qe i dyti ka kapel te bardh i treti tregon ...por hesht
5.personi i par prap mendon mekan qe i treti ka kapel te bardh ateher shanci asht 3:1(te zezaza me te bardha )
6.personi i par prap mendon pse pse heshtin kat te dy kur shofin kapeln time ne koke
7, ather personi i par si mbet tjeter gja veq te thot se un kam ne kok kapelen e zeze


I nderuar poker nese parap nuk jam shpreh si duhet ma nuk do mundohem ama ndoshta dikush tjeter do ta gjej

respket pokeri
ka qen sfid e mundimshme ma beso

pokeri
27-11-06, 04:45
1.personi i tret e shef se qka ka ne koke 1 dhe 2 ( zez +zeze)shanci asht 2:1 per te bardhe dhe hesht
2.personi 2 shef se qka ka i pari ne kok kaple te zez por nuk din se qka vet ne koke dhe i treti
mundsjija 2:2 dhe hesht
3.personi i par mendohet dhe mendon ..me pasė une te bardh kapeln i dyti kish fol ...por hesht
4.personi i par prap mendon me kan qe i dyti ka kapel te bardh i treti tregon ...por hesht
5.personi i par prap mendon mekan qe i treti ka kapel te bardh ateher shanci asht 3:1(te zezaza me te bardha )
6.personi i par prap mendon pse pse heshtin kat te dy kur shofin kapeln time ne koke
7, ather personi i par si mbet tjeter gja veq te thot se un kam ne kok kapelen e zeze


I nderuar poker nese parap nuk jam shpreh si duhet ma nuk do mundohem ama ndoshta dikush tjeter do ta gjej

respket pokeri
ka qen sfid e mundimshme ma beso

Bukur Zana. S'ka ēka i shtohet kėsaj! Sfida e vėshtirė,
kėnaqėsia mė e madhe. Tė lumtė.

pokeri
27-11-06, 16:18
Duke ndjekur logjikėn, gjejeni cila figurė duhet vendosur nė hapėsirėn e shėnuar me ?
1.
http://s07.picshome.com/c55/ges1.jpg

2.

http://s07.picshome.com/c55/ges10.jpg (http://s07.picshome.com/c55/ges10.jpg)

pokeri
27-11-06, 16:20
2.
http://s07.picshome.com/c55/ges10.jpg

Drinni
27-11-06, 17:59
Duke ndjekur logjikėn, gjejeni cila figurė duhet vendosur nė hapėsirėn e shėnuar me ?
1.
http://s07.picshome.com/c55/ges1.jpg


A bėn kėshu?

318

Elektroliti
29-11-06, 01:08
Si duket janė fshirė fotografitė aty ku janė ngarkuar.

pokeri
02-12-06, 15:17
2.
http://s07.picshome.com/c55/ges10.jpg

Ka mbetur edhe kjo pa u zgjidhur!

Elektroliti
02-12-06, 20:25
Mendoj qė ėshtė E.

Drinni
02-12-06, 20:49
Poker mua mė fal shoki, jam lodhur mė beso.

Zana_ch
24-12-06, 12:13
halla e madhe ,jador dhe Sy_kaltra takohen me 15 aprill ne hallenbade(bazen) per me notue .
hallae madhe shkon ne qdo te 4 dit ,jador shkon qdo te 9 dite ndersa sy-kaltra qdo te 6 dite per me notue .

Kur ju bie me u takue qe te trijat me kan bashk ne bazen dhe me notue .

a 30 aprill

b 2 maj

c 11 maj

d 20 maj

Elektroliti
25-12-06, 02:42
Sipas llogaritjeve tė mia po mė del mė 20 maj. :?

Zana_ch
25-12-06, 11:13
Sipas llogaritjeve tė mia po mė del mė 20 maj. :?


edhe pse nuk e kam iden se si e ke zgjedh ti ket detyr sepse nuk ke shkrue ma shum zgjidhjen .

e ke qellue shum mir sespe me 20 maj takohen te trijat per te notue .


P.s
Un formulen nuk do e tregoi sepse ne te ardhemn do kem parp ksi sfidash

Zana_ch
25-12-06, 13:06
Nese Pokeri pas 5 viteve ashte dy her ma i vjeter se kepucet e veta dhe nese kepucat e Pokerit para 5 viteve kan qen tri her ma te reja .

Sa te vjeter duhen te jen Pokeri dhe kepucat ne ket vit.??

Elektroliti
25-12-06, 15:00
Zana, drejt tė them, unė e zgjodha me logjikė.
Njėherė mė duhej ta di se prej kur llogariten ditėt e orarit tė personave por kėtė e mora vesh. Ishte data 15 prill (numėrohej si njė ditė) e mandej i mblodha 3 ditė tė ardshme te Hallės +4 +4... e mandej 6 ditėt e Sy_kaltrės dhe 9 ditėt e Jadorit dhe kėshtu vetėm data 20 maj dilte e vetmja ditė qė i bėnte bashkė ata. Formulėn nuk e di sepse ka shumė vjet qė s'kam punė me matematikė dhe shumė gjėra janė harruar.

ARI_03
26-12-06, 00:53
Nese Pokeri pas 5 viteve ashte dy her ma i vjeter se kepucet e veta dhe nese kepucat e Pokerit para 5 viteve kan qen tri her ma te reja .

Sa te vjeter duhen te jen Pokeri dhe kepucat ne ket vit.??

Nje formul e thjesht ndoshta mund tia qelloj....

Pas 5 vj.x2 her me te vj, se kepucet = 10
Para 5 vj.x 3 her me te rj. se kepucet =15
_______
25 vj.

Zana_ch
27-12-06, 10:48
Nje formul e thjesht ndoshta mund tia qelloj....

Pas 5 vj.x2 her me te vj, se kepucet = 10
Para 5 vj.x 3 her me te rj. se kepucet =15
_______
25 vj.Ari mvjen shum keq se duehet met than se nuk esht e sakte pergjegjja jote,

provoje edhe nje her ok !

ARI_03
27-12-06, 11:08
Ari mvjen shum keq se duehet met than se nuk esht e sakte pergjegjja jote,

provoje edhe nje her ok !
hahaha isha mbi 90 %,,,, ķ sigurt se aq thjesht nuk do te ishte..... OK,,,, po e provojm,,,,

Zana_ch
31-12-06, 18:38
hahaha isha mbi 90 %,,,, ķ sigurt se aq thjesht nuk do te ishte..... OK,,,, po e provojm,,,,heheh Ari_03


zgjidhja eshte

15/35hajt per shum mot 2007-en

ARI_03
01-01-07, 16:37
heheh Ari_03


zgjidhja eshte

15/35hajt per shum mot 2007-en
heheh afer paskam qene.......


GEZUAR*****2007-en per shum vjet......

panta_rhei
20-04-07, 13:52
Femra e pėrdorė ēdo ditė, mashkulli njė herė nė vit?!

ps. Ai/ajo qė pėrgjigjet saktė i ka 1000 euro shpėrblim :mad:

Agolli
20-04-07, 21:36
Femra e pėrdorė ēdo ditė, mashkulli njė herė nė vit?!

ps. Ai/ajo qė pėrgjigjet saktė i ka 1000 euro shpėrblim :mad:

Celularin!,, ose fjalen te dua........?http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon4.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

dr1ta
20-04-07, 21:43
deodorantin, dhe lipstick e perdorin djemt nje her ne vit :biggrin:

Dukagjinas_i
22-01-08, 12:40
Nje ski lift bart 645 persona mrenda nje ore, sa persona bart brenda 45 sec. ?

Dukagjinas_i
22-01-08, 12:43
Nje ski lift bart 645 persona mrenda nje ore, sa persona bart brenda 45 sec. ?
sa persona bart per 45 min....sorry !

Dukagjinas_i
22-01-08, 13:21
A hiq su lodhet a....t'ju lehtsoj pak

Ski lifti bart 640 persona per 1 ore, sa persona bart per 45 min. !?

Prishtinasja_
22-01-08, 14:42
A hiq su lodhet a....t'ju lehtsoj pak

Ski lifti bart 640 persona per 1 ore, sa persona bart per 45 min. !?

Per 45 min Ski lifti bart 480 Persona ! :biggrin:

(p.s. Sot hyra rastesisht dhe e pashe kete teme...)

Preshevar
22-01-08, 14:46
A hiq su lodhet a....t'ju lehtsoj pak

Ski lifti bart 640 persona per 1 ore, sa persona bart per 45 min. !?


Ndaq per nje or, ndaq per 45,.. aj prap i bart 640.

Po nese jo, at here Prishtinasja_ ja qelloj. :tongue:

Dukagjinas_i
22-01-08, 14:52
Ndaq per nje or, ndaq per 45,.. aj prap i bart 640.

Po nese jo, at here Prishtinasja_ ja qelloj. :tongue:
Preshevar, po u ndal rryma mbas 45 min. sa persona dalin ne breg...prej 640-ve

Prishtinase e gjete....!

Prishtinasja_
22-01-08, 14:53
Preshevar, po u ndal rryma mbas 45 min. sa persona dalin ne breg...prej 640-ve

Prishtinase e gjete....!

:biggrin::biggrin:

Vazhdo...

Dukagjinas_i
22-01-08, 14:57
:biggrin::biggrin:

Vazhdo...

.......288 :biggrin: :wink:

Preshevar
22-01-08, 14:58
Preshevar, po u ndal rryma mbas 45 min. sa persona dalin ne breg...prej 640-ve

Prishtinase e gjete....!

Asnjė, ma mer mendja qe ski-lifti, bllokohet ne tela me gjith pasagjeret.

Preshevar
22-01-08, 15:02
.......288 :biggrin: :wink:aaaaaaaaaah,,, ti se paske pasur fjalen per Lifta qe dergojn me blloke njerzi :biggrin:

Prishtinasja_
22-01-08, 15:03
.......288 :biggrin: :wink:

Keta tash se kuptova bre.....288 :tongue::tongue:

Dukagjinas_i
22-01-08, 15:07
Keta tash se kuptova bre.....288 :tongue::tongue:

:tongue: :tongue: : e gjete tani , te lumte....!

Prishtinasja_
22-01-08, 15:08
:tongue: : e gjete tani , te lumte....!

:confused::confused::tongue:..............

Dukagjinas_i
22-01-08, 15:12
:confused::confused::tongue:..............
640 x 0.45 =288 ,me reduktime t'KEK-ut A B C...:biggrin:

Prishtinasja_
22-01-08, 15:15
640 x 0.45 =288 ,me reduktime t'KEK-ut A B C...:biggrin:

More ti djali i Dukagjinit...tash mi ke perzi krejt kabllat...! :rolleyes:

Ti tjera here..shkruaje mire se per cka e ke fjalen ose shkruje se cfare kerkohet te zgjidhet...! :wink:

Preshevar
22-01-08, 15:19
Preshevar, po u ndal rryma mbas 45 min. sa persona dalin ne breg...prej 640-ve

640 x 0.45 =288 ,me reduktime t'KEK-ut A B C...:biggrin:

:rolleyes: gabim.... se nese do kishin nejt me shum se 45 min, pershembull : 3 orė = 180 min. 640 (persona) x 1.8 = 1'152 persona ???? :tongue:

Dukagjinas_i
22-01-08, 15:21
Per 45 min Ski lifti bart 480 Persona ! :biggrin:

(p.s. Sot hyra rastesisht dhe e pashe kete teme...)
te gjitha postimet mbas kesaj... ishin shaka ...pak per relax :biggrin: :tongue:

Prishtinasja_
22-01-08, 15:24
te gjitha postimet mbas kesaj... ishin shaka ...pak per relax :biggrin: :tongue:

Ashtu pra...trego..:tongue:

Se nuk kesh ka te bije ne fije...:tongue:

Dukagjinas_i
22-01-08, 15:29
:rolleyes: gabim.... se nese do kishin nejt me shum se 45 min, pershembull : 3 orė = 180 min. 640 (persona) x 1.8 = 1'152 persona ???? :tongue:
...reduktimet ishin ..plani A , e jo C ,,,,,:smile: :tongue: , Preshevar Respekt per ty hejjjjj....

Dukagjinas_i
23-01-08, 09:00
Hajde lodhi pakez....

II = VI

...me nje levizje, vetem nje , nga ana djathte ne te majte, ose e kunderta ,te gjindet barazimi...

P.S. Provoni me fije ndezese (qibriti), se u vije me lehte.......suksese !!!

Dukagjinas_i
23-01-08, 13:19
Hajde lodhi pakez....

II = VI

...me nje levizje, vetem nje , nga ana djathte ne te majte, ose e kunderta ,te gjindet barazimi...

P.S. Provoni me fije ndezese (qibriti), se u vije me lehte.......suksese !!!
Sa shume qenkeni mundu.......:tongue:

rilinda
25-01-08, 01:12
Hajde lodhi pakez....

II = VI

...me nje levizje, vetem nje , nga ana djathte ne te majte, ose e kunderta ,te gjindet barazimi...

P.S. Provoni me fije ndezese (qibriti), se u vije me lehte.......suksese !!!

II=II

Shumė leht :tongue:
veē numrit V ja heqim kėtė: /, (e dhezim koftorrin dmth. :tongue:) e ajo vija tjetėr qė po jet e shtremt, e drejtojm pak edhe qeeee... :biggrin:

Dukagjinas_i
25-01-08, 09:13
II=II

Shumė leht :tongue:
veē numrit V ja heqim kėtė: /, (e dhezim koftorrin dmth. :tongue:) e ajo vija tjetėr qė po jet e shtremt, e drejtojm pak edhe qeeee... :biggrin:

....koftorrin dheze me shkreps, e jo me qibrit :smile:

...te gjitha vijat, fijet , duhet te mbesin....n'daq shtremnoj e drejtoj :)) ,,,vetem ana majte me te djathte te mbetet n'fund barabart ....!?

Preshevar
25-01-08, 09:40
I I - V - I http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon5.gif

Dukagjinas_i
25-01-08, 09:42
I I - V - I http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon5.gif
hahaaaaa...ku mbet = ,,,Preshevar Miremengjesi,,,s'ka te beje kjo me kablla t'KEK-ut :biggrin:

Preshevar
25-01-08, 10:13
hahaaaaa...ku mbet = ,,,Preshevar Miremengjesi,,,s'ka te beje kjo me kablla t'KEK-ut :biggrin:

:biggrin: Ma mur mendja, po thash hajt tento hahahahaa mu djegėn kabllat e kek-ut :tongue:

Mirmengjesi edhe per ty :D

Dukagjinas_i
25-01-08, 12:01
Hajde lodhi pakez....

II = VI

...me nje levizje, vetem nje , nga ana djathte ne te majte, ose e kunderta ,te gjindet barazimi...

P.S. Provoni me fije ndezese (qibriti), se u vije me lehte.......suksese !!!

Ju kisha ndihmu pakez,por eshte vetem nje levizje e vetme....:smile:

Preshevar
25-01-08, 12:05
Ju kisha ndihmu pakez,por eshte vetem nje levizje e vetme....:smile:

Mos po mv'jen rryma tash lol...

II+VI = VIII:tongue:

Dukagjinas_i
25-01-08, 12:11
Mos po mv'jen rryma tash lol...

II+VI = VIII:tongue:
lol....t'a ndala rrymen prap,,,s'ka me shtu fije rezerve...ashtu siq eshte II=VI ,vetem zhvendoset nje fije nga njera ane ne tjetren....:biggrin:

Murgesha
26-01-08, 13:55
Hajde lodhi pakez....

II = VI

...me nje levizje, vetem nje , nga ana djathte ne te majte, ose e kunderta ,te gjindet barazimi...

P.S. Provoni me fije ndezese (qibriti), se u vije me lehte.......suksese !!!

VI - VI a osht qekjo zgjidhja hahahahahahahaha???

Dukagjinas_i
29-01-08, 09:34
VI - VI a osht qekjo zgjidhja hahahahahahahaha???

...afer paske qene , Murgesha :biggrin:

Do u jape edhe pakez ndihme ,,, Rrenja Katrore e 1 , sa eshte......WRZL 1= ?

Dukagjinas_i
30-01-08, 10:41
oK. po ju tregoj...marrim nje fije nga ana majte, dhe formojm rrenje katrore te njeshit ne anen e djathte......
Ne Matematik, rrenja katrore e 1 eshte barabart me 1.....:smile:

I=VI

MemphiSx
10-04-08, 23:00
Sa "plusa" (+) duhet tė vendosen ndėrmjet numrave 987654321 dhe ku qė tė arrihet shuma 99?

rilinda
11-04-08, 16:31
Sa "plusa" (+) duhet tė vendosen ndėrmjet numrave 987654321 dhe ku qė tė arrihet shuma 99?

7 plusa
1) 9+8+7+65+4+3+2+1 = 99
6 plusa
2) 9+8+7+6+5+43+21 = 99:biggrin: