PDA

View Full Version : Porosia e Nuhit alejhis selam


AlbaPoweR
23-11-06, 02:38
Kur Nuhit, alejhis-selam, i erdhi vdekja i tha tė birit tė tij: Po tė porosis me disa porosi: Tė urdhėroj nė dy gjėra dhe tė ndaloj nga dy. Tė urdhėroj nė thėnien La ilahe ilallah, se shtatė qiejt dhe shtatė tokat nėse vėndohen nė njė anė tė peshores dhe nga ana tjetėr vėndohet fjala La ilahe ilallah do tė peshonte dhe do tė anonte kjo fjalė. Sikur shtatė qiejt dhe shtatė tokat tė ishin njė hallkė e mbyllur fortė do ta thyente atė fjala La ilahe ilallah, kurse fjala Subhanallahi ve bi hamdihi (I madhėruar qoftė Allahu dhe Atij i takon falenderimi) ėshtė duaja e ēdo krijese dhe me tė furnizohen ata. Dhe tė ndaloj nga shirku (Politeizmi) dhe kibri (mendjemadhėsia) tha: Thashė ose ėshtė thėnė: O i Dėrguari i Allahut, pėr shirkun veē e kemi kuptuar dhe e dimė. Po na trego pėr kibrin? A mos ėshtė me pasur nalle tė bukura? Tha: Jo. A mos ėshtė tė keshė shokė qė rinė me ta bashkė? Tha: Jo. Atėherė u pyet Pejgamberi, alejhis-selam: O i Dėrguari i Allahut, e atėherė ēka ėshtė kibri? Tha: Nėnvlerėsimi i tė vėrtetės dhe fyerja e njerėzve. Transmeton Buhariu nė Edebul Mufred 548, Ahmedi 2/169-170, dhe 225, dhe Bejhakiu nė El Esma 79.
Poashtu nga Abdullah ibėn Amri tregon se ishim te Pejgamberi, alejhis-selam, dhe aty erdhi njė beduin (fshatarė) me xhube tė gjatė, e qėndisur me mėndafsh dhe tha: Me tė vėrtetė ky shoku juaj don tė mposhtė kalorėsit dhe tė ngritė barinjtė. Pastaj Pejgamberi, alejhis-selam, e kapi pėr xhuben e tij dhe tha: A nuk po tė shoh tė veshur me njė petk tė atyre qė nuk kuptojnė. (pėrshkak tė mėndafshit i cili ėshtė petk i veēantė pėr mosbesimtarėt). Pastaj pėrmendi hadithin e lartėpėrmendur.
Thashė (Albani) senedi i kėtij hadithi ėshtė i vėrtetė. Transmeton Ahmedi dhe Taberaniu tė ngjashėm si kjo, dhe me njė transmetim tjetėr thotė: Dhe tė porosisė nė tekbir dhe tespih se kjo ėshtė adhurim i krijesave. Transmeton Bezariu nga hadithi i Ibėn Omerit, transmetuesit e Ahmedit janė tė besueshėm.

Pėrfitim nga hadithi

Thashė: (Albani) Nė tė ka shumė pėrfitime, mjafton ti pėrkujtojmė disa prej tyre:
1. Ligjėsimi i vasijetit (porosisė) para vdekjes.
2. Vlera e tehlilit (La ilahe ilallah) dhe e tesbihut (Subhanallah), dhe se ata janė shkak pėr furnizimin e krijesave.
3. Dhe se peshorja nė Ditėn e Gjykimit ėshtė e vėrtetė dhe se i ka dy anė, ky ėshtė besimi i ehli sunnetit pėr dallim prej mu’tezilive dhe pasuesit e tyre tė kohės sė sodit tė cilėt nuk besojnė nė atė qė ėshtė vėrtetuar nga hadithet e vėrteta duke pretenduar se janė hadithe ahad qė nuk na japin tė kemi bindje. E kamė sqaruar kotėsinė e kėtij pretendimi nė librin tim “Me profesor Tantavin”.
4. Dhe se tokat janė shtatė, sikurse qiejt dhe pėr kėtė ka hadithe tė shumta nė dy Sahihet dhe nė tė tjerėt, dhe pėr kėtė dėshmon fjala e Allahut, subhanehu ve teala, ku thotė: “Allahu ėshtė Ai qė krijoi shtatė palė qiej dhe prej tokės aq sa ata.” (Talak, 12.) Qė don tė thotė nė krijim dhe numėr dhe mos shiqo se si komentojnė dhe si i ndryshojnė nė mohim tė numrave qofshin tė qiejve apo tė tokės sikurse kanė arritur disa shkencėtarė tė zhvilluar evropian tė mohojnė kėtė gjė dhe ata nuk njohin shtatė palė toka gjithashtu nuk dinė as pėr qiejt. A tė mohojmė fjalėn e Allahut dhe tė Dėrguarit tė Tij pėr injorancėn e evropianėve dhe tė tjerėve me ēdo respekt pėr ta. Ēdo herė qė shtojnė dijen e tyre mbi gjithėsinė aq mė tepėr iu shtohet bindja pėr injorancėn e tyre. Tė vėrtetėn e thotė Zoti: “E juve u ėshtė dhėnė fortė pak dije…” (Isra, 85).
5. Zbukurimi me roba tė bukura nuk ėshtė prej kibrit por kjo gjė ėshtė e ligjėsuar, sepse Allahu ėshtė i bukur dhe e don bukurinė. Sikurse ka thėnė i Dėrguari i Allahut, alejhis-selam, nė hadithin qė transmeton Muslimi nė Sahihun e tij pėr kėtė qėshtje.
6. Kibri qė ėshtė pėrmendur baraz me shirkun, ku nuk hyn nė xhennet ai i cili ka njė grimcė nga ajo, ėshtė kibri ndaj tė vėrtetės, refuzimi pas qartėsimit dhe shpifja e njerėzve tė pafajshėm pa tė drejtė.
- Le tė ketė kujdes ēdo muslimanė qė mos tė cilėsohet me diēka prej kėtij vesi sikurse tė kujdeset qė mos tė cilėsohet me diēka i cili tė futė pėrgjithmonė nė zjarr.
Muhammed Nasirud-din Albani