PDA

View Full Version : Ne Fe Nuk Ka Dhun


AlbaPoweR
23-11-06, 02:48
Njė nga besimet fundamentale qė ėshtė ngritur nga fjalėt e shenjta ėshtė ajo qė askush nuk mund tė detyrohet ta pranoj fenė Islame. Ėshtė detyrė e muslimanėve tė paraqesin dėshmitė dhe faktet e Islamit tek njerėzit, kėshtu qė, nė kėtė mėnyrė tė sqarohet e vėrteta nga e kota. Mė pas, kushdo qė dėshiron ta pranoj fenė islame mund ta bėjė kėtė dhe kush dėshiron tė qėndroj nė mosbesim qė tė vazhdoj nė tė. Asnjeri nė asnjė mėnyrė nuk guxon tė kėrcėnohet apo dėmtohet nėse nuk dėshirojnė tė pranojnė fenė Islame.
Nė mes tė shumė fakteve bindėse lidhur me kėtė ēėshtje janė edhe kėto qė pasojnė:
Allahu thotė: “Nė fe nuk ka dhunė. Ėshtė sqaruar e vėrteta nga e kota. E kush nuk i beson tagutėt, e i beson All- llahut, ai ėshtė kapur pėr lidhjen mė tė fortė, e cila nuk ka kėputje. All- llahu ėshtė dėgjues i dijshėm.” [Sure Bekare: 256]
Allahu thotė: “Sikur tė kishte dashur Zoti yt, do t’i besonin ēka janė nė tokė qė tė gjithė. A ti do t’i detyrosh njerėzit tė bėhen besimtarė?” [Sure Junus: 99]
Allahu thotė: “E, nėse tė polemizojnė, thuaj: “Ia kam nėnshtruar fytyrėn All- llahut, e po kėshtu edhe ata qė mė ndjekin (pasojnė) mua! ”E thuaju edhe atyre qė u ėshtė dhėnė libri dhe atyre qė janė analfabetė: “A nėnshtroheni edhe ju?” Nėse janė nėnshtruar, atėherė janė pėrudhur e nėse refuzojnė, vėrtetė ti ke (pėr obligim vetėm) kumtimin e porosinė; All-llahu ėshtė Gjithvėzhgues i robėrve tė e Tij.” [Sure Ali Imran: 20]
Allahu thotė: “I dėrguari nuk ka tjetėr obligim vetėm tė kumtojė (shpalljen).” [Sure Maide: 99]
Ėshtė shumė me rėndėsi tė thuhet se kėto dy ajetet e fundit janė shpallur nė Medine. Kjo ėshtė shumė domethėnėse, meqenė se dėshmon se rregullėn qė paraqesin kėto ajete nuk ka qenė vetėm pėr muslimanėt e Mekės qė atėherė ishin nė gjendje shumė tė dobėt (tė pafuqishėm).
Disa njerėz madje me habi pyesin, nėse feja Islame nė tė vėrtetė pėrkrah njė qasje tė tillė, pastaj, ēfar ėshtė e tėrė kjo qė ne sot dėgjojmė pėr xhihadin? Si mund ta sqarojmė luftėn e tė Dėrguarit, paqa dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė, dhe Shokėve tė tij tė zhvilluar kundėr paganėve (mushrikve)?
Pėrgjegjja nė kėtė ėshtė se xhihadi nė legjislaturėn Islame mund tė zhvillohet pėr arsye tė shumta, por detyrimi i njerzėve pėr ta pranuar Islamin thjesht nuk ėshtė njė prej tyre.
Arsyeja pse xhihadi ka qenė i pari qė ėshtė lejuar nė fenė Islame ėshtė pėr shkak se Muslimanėt duhet tė mbrohen nga persekutimet dhe dėbimet prej shtėpive tė tyre.
Allahu thotė: “Atyre qė po sulmohen me luftė, u ėshtė dhėnė leje tė luftojnė, pėr shkak se u ėshtė bėrė padrejtė, e All- llahu ka fuqi pėr t’u ndihmuar atyre (muslimanėve).
(U lejuan tė luftojnė) Ata, tė cilėt vetėm pse thanė: “All- llahu ėshtė Zoti ynė!” u dėbuan pa kurfarė tė drejte. E sikur All- llahu tė mos i zbrapste disa me disa tė tjerė, do tė rrėnoheshin manastirėt, kisha, havrat e edhe xhamitė qė nė to pėrmendet shumė emri i All- llahut. E All- llahu patjetėr do ta ndihmojė atė qė ndihmon rrugėn e Tij, se All- llahu ėshtė shumė i fuqishėm dhe gjithnjė triumfues.” [Sure Haxhxh: 39-40]
Shumė nga dijetarėt e hershėm kanė pėrmendur se kėto ajete tė Kur’anit ishin ajetet e para qė ishin shpallė nė lidhje me xhihadin. Mė pas janė shpallur edhe kėto ajete pasuese:
“Dhe luftoni nė rrugėn e All- llahut kundėr atyre qė ju sulmojnė e mos e teproni se All- llahu nuk i do ata qė e teprojnė (e fillojnė luftėn). Dhe luftoni ata kudo qė t’i zini, dėboni prej vendit ata sikurse ju pėrzuan ata juve. Fitneja ėshtė mė e rėndė se vrasja. Mos i luftoni ata pranė xhamisė sė shenjtė (Mesxhidul-Haram) deri qė ata t’ju luftojnė juve aty, e nėse ju sulmojnė, atėherė sulmoni edhe ju ata. I kėtillė ėshtė ndėshkimi ndaj pabesimtarėve. Dhe nėse heqin dorė, pra All- llahu ėshtė Mėkatfalėsi, Mėshiruesi. Vritni ata derisa tė zhduket fitneja dhe tė aplikohet feja vetėm pėr All- llahun. E nė qoftė se ndalen (nga propaganda dhe lufta), atėherė lereni armiqėsinė, pėrveē atyre qė janė zullumqarė.” [Sure Bekare: 190-193]
Qė nga ky moment, sfera e xhihadit ėshtė zgjeruar nga tė qenurit tėrėsisht vetėm pėr mbrojtje kundėr sulmeve direkte nė atė gjithėpėrfshirės pėr rezistencė ndaj atyre qė shtypin fenė dhe mohojnė njerzėve lirinė e zgjedhjes sė religjionit pėr vetėn e tyre. Kjo ka ardhė mė vonė, sepse kjo ėshtė e lejuar me ligj pėr muslimanėt vetėm atėherė kur ata janė nė gjendje tė bėjnė njė gjė tė tillė. Nė kohėn kur janė tė dobėt, muslimanėt duhet tė luftojnė vetėm kundėr sulmeve tė drejtėpėrdrejta. Sa i pėrket pėrhapjes sė Islamit, kjo duhet tė bėhet nė mėnyrė paqėsore duke pėrhapur porosinė islame me fjalėn e thėnė dhe tė shkruar. Kėtu nuk ka vend pėr pėrdorimin e armėve qė tė detyrohen njerėzit ta pranojnė Islamin. Armėt mund tė pėrdoren vetėm kundėr atyre qė persekutojnė dhe shtypin tė tjerėt si dhe ndalojnė ata qė tė pasojnė ndėrgjegjėjen e tyre nė ēėshtjen e besimit. Muslimanėt nuk duhet tė qėndrojnė anash dhe tė bėjnė sehir pėrderisa njerzėve u ėshtė mohuar e drejta e besimit Islam si dhe janė tė shtypur. Ky ėshtė kuptimi i fjalėve tė Allahut: “Vritni ata derisa tė zhduket fitneja dhe tė aplikohet feja vetėm pėr All- llahun. E nė qoftė se ndalen (nga propaganda dhe lufta), atėherė lereni armiqėsinė, pėrveē atyre qė janė zullumqarė.” [Sure Bekare: 193]

AlbaPoweR
23-11-06, 02:51
Sapo qė njerėzit kanė dėgjuar porosine apo thirrjen Isalme pa kurfarė pengese apo ngatėrrese si dhe janė vėrtetuar dėshmitė tek ata, atėherė detyra e muslimanėve ėshtė kryer. Ata qė dėshirojnė tė besojnė janė tė lirė ta bėjnė njė gjė tė tillė...
Madje edhe kur muslimanėt janė tė detyruar tė luftojnė, mė pas, si pasojė e kėsaj ata nėshtrojnė ato vende, detyra kryesore e tyre ėshtė tė vendosin ligjin e Allahut nė atė vend dhe tė vendosin drejtėsinė pėr tė gjithė, pėr muslimanėt dhe jo- muslimanėt.. Nuk kanė tė drejtė tė detyrojnė tė tjerėt qė tė pranojnė Islamin pa dėshirėn e tyre. Qeveria e muslimanėve duhet qė jomuslimanėve t’u lejoj praktikimin e fesė sė tyre, megjithėse nga ata kėrkohet qė tė respektohet ligji i vendit.
Po tė kishte qenė qėllimi i xhihadit detyrimi i mosbesimtarėve ta pranojnė Islamin, i Dėrguari, paqa dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė, kurrė nuk do t'i kishte urdhėruar Muslimanėt tė pėrmbahen prej armiqėsisė nėse armiku ėshtė dorėzuar. Ai nuk do tė kishte ndaluar vrasjet e femrave dhe fėmijėve. Por, mu kėtė ai ka bėrė.
Gjatė njė beteje, i Dėrguari, paqa dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė, i pa njerėzit tė grumbulluar. Ai e dėrgoi njėrin pėr tė mėsuar arsyen e mbledhjes sė tyre. Ai njeri u kthye dhe tha: “Ata janė grumbulluar rreth njė gruaje tė vrarė.” Kėshtu qė i Dėrguari, paqa dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė, tha: “ Nuk ėshtė dashur tė sulmohet ajo!” Halid ibėn Velidi i udhėhiqte forcat, kėshtu qė ai e dėrgoi njėrin tė cilit i tha: “Thuaji Halidit mos t'i vret femrat dhe punėtorėt!” [Sunen Ebu Davud]
Pėr kėtė shkak, bile edhe nė zjarrin e luftės kundėr armikut tė ashpėr, tė vetmit njerėz tė cilėt mund tė sulmohen janė ata tė cilėt nė tė vėrtetė marrin pjesė nė luftim.
Po tė kishte qenė qėllimi i xhihadit detyrimi i mosbesimtarėve ta pranojnė Islamin, Halifet e drejtė nuk do tė kishin ndaluar vrasjet e priftėrinjve dhe tė murgjėve tė cilėt pėrmbahen nga luftimet. Por, mu kėtė ata e kanė bėrė. Kur halifi i parė, Ebu Bekri, e dėrgoi ushtrinė nė Siri pėr t’i luftuar legjionet agresive romake, ai doli qė t’ua thoshte disa fjalė inkurajimi. Ai tha: “Ju do tė takoni njerėz tė cilėt jenė tė pėrkushtuar nė adhurimin e Allahut (p.sh. murgjit), prandaj lini nė atė ēka janė duke bėrė.” Ne kemi vėrtetuar qė ėshtė parim Islam tė mos ketė dhunė nė fe si dhe ne kemi shtjelluar qėllimet e xhihadit. Tani ne duhet tė kthehemi tek disa pjesė tė cilat zakonisht edhe keqkuptohen.


Njė nga kėto ėshtė ajeti: “E kur tė kalojnė muajtė e shenjtė, luftoni idhujtarėt kudo qė t’i gjeni, robėroni dhe ngujoni ata, e vinju pritė nė ēdo shteg. Nė qoftė se pendohen, e falin namazin dhe e japin zeqatin, atėherė ua lėshoni rrugėn, se vėrtet All- llahu falė ėshtė Mėshirues.” [Sure Teube: 5]
Disa njerėz – veēanėrisht disa kritikė bashkohorė tė Islamit jo- Musliman – janė munduar tė deklarojnė qė ky ajet shfuqizon ajetin “ Ne fe nuk ka dhunė”. Ata mundohen tė argumentojnė qė parimi i pėrgjithshėm i kėsaj deklarate pėrfshinė qė secili mosbesimtar i cili refuzon tė pranoj islamin duhet tė luftohet. Ata mbėshtesin deklaratėn e tyre duke vėnė nė pah qė ky ajet ėshtė shpallur i fundit nė lidhje me luftėn.
Megjithėse, ky ajet assesi nuk shfuqizon parimin nė legjislaturėn Islame qė nėnkupton se nė fe nuk ka dhunė . Mund tė jetė i pėrgjithshėm nė formulim, por kuptimi i tij ėshtė mjaft specifik pėr shkak tė ajeteve tjera tė Kur’anit qė janė tė lidhura me kėtė, gjithashtu edhe pėr shkak tė haditheve tė shumta qė flasin lidhur me kėtė qėshtje. Ne do tė shtjellojmė kėtė shkurtimisht.
Njerėzve qė u referohet ky ajet janė idhujtarėt Arab tė cilėt zhvillonin luftėra kundėr tė Dėrguarit tė Allahut, paqa dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė, dhe kishin thyer marrėveshjen dhe traktatin me tė. Kėto ajet nuk pėrfshijnė idhujtarėt tjerė arab tė cilėt nuk kishin thyer marrėveshjen me tė Dėrguarin e Allahut dhe nuk kishin rrokur armėt pėr tė sulmuar muslimanėt. Gjithashtu definitivisht nuk flet pėr ēifutėt dhe tė krishterėt, ose, sa i pėrket kėsaj ēėshtje, idhujtarėt qė jetonin jashtė territorit tė Arabisė.
Nėse shikojmė ajetet nė suren Teube menjėherė para dhe pas kėtij qė ne e diskutojmė, pėrmbajtja e ajetit do tė bėhet e qartė.
Nė disa ajete mė parė para kėtij qė diskutuam, Allahu thotė: “Denoncim nga All- llahu dhe i dėrguari i Tij ndaj idhujtarėve me tė cilėt ju patėt lidhur kontratė (kumtesė pėr shkėputjen e marrėveshjes). Pra, ju (idhujtarė) qarkulloni nėpėr tokė (lirisht) katėr muaj, e dine se fuqinė e All- llahut nuk mund ta bėni tė paaftė dhe se All- llahu mposhtė mohuesit.” [Sure Teube: 1-2]
Nė kėto ajete shihet qartė se idhujtarėve iu ėshtė dhėnė njė amnesti prej katėr muajve me njė shenjė qė sapo tė pėrfundojnė kėta katėr muaj, lufta do tė rifillojė. Megjithatė, ajetet qė pasojnė pėrjashtojnė disa prej tyre nga vazhdimėsia e veprimeve ushtarake (ndaj tyre). Thotė: “Pos atyre idhujarėve me tė cilėt keni lidhur marrėveshje, e tė cilėt nuk ju kanė shmangur asgjė dhe nuk e kanė ndihmuar askėnd kundėr jush, pra, edhe ju pėrmbushni marrėveshjen e tyre deri nė afatin e caktuar. S’ka dyshim se All- llahu i do tė devotshmit.” [Sure Teube: 4] Pra, kur Allahu thotė: “E kur tė kalojnė muajtė e shenjtė, luftoni idhujtarėt kudo qė t’i gjeni, robėroni dhe ngujoni ata, e vinju pritė nė ēdo shteg. Nė qoftė se pendohen, e falin namazin dhe e japin zeqatin, atėherė ua lėshoni rrugėn, se vėrtet All- llahu falė ėshtė mėshirues.” [Sure Teube: 5]. Ne duhet tė dijmė se ky ajet nuk ėshtė i pėrgjithshėm, meqenėse ajeti mė lartė ka pėrcaktuar se i referohet vetėm idhujtarėve arab tė cilėt faktikisht ishin nė luftė me tė Dėrguarin e Allahut, paqa dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė, dhe atyre qė kishin thyer marrėveshjen e paqės.


Ibėn el-Arabi, nė komentin e tij tė Kur’anit shkruan: “Ėshtė sqaruar me kėtė qė kuptimi i kėtij ajeti ėshtė tė vriten ata idhujtarė tė cilėt luftojnė kundėr jush.” [Ahkam el-Kur’ān: (2/456)]
Mu nėn ajetin qė ishte nė diskutim Allahu gjithashtu thotė: “Si mund tė kenė idhujtarėt besė (marrėveshje) te All- llahu dhe te i Dėrguari i Tij, pėrveē atyre me tė cilėt keni lidhur marrėveshje pranė xhamisė sė shenjtė (Qabes), e derisa ata i pėrmbahen (marrėveshjes) pėrmbahuni edhe ju. All- llahu i do ata qė ruajnė besėn.” [Sure Teube: 7] Edhe njė tekst tjetėr qė ėshtė keqkuptuar ėshtė hadithi i tė Dėrguarit tė Allahut ku thotė: “Jam urdhėruar tė luftoj njerėzit pėrderisa ata tė dėshmojnė se nuk ka tė adhuruar me meritė pėrveē Allahut dhe unė jam i Dėrguar i Tij. Nėse ata bėjnė kėtė gjė, atėherė gjaku dhe pasuria e tyre janė tė paprekshme vetėm nė raste

Islami urdhėron muslimanėt qė tė jenė tė drejtė me njerėzit e feve tjera, pavarėsisht se a janė ata ēifutė, tė krishterė ose idhujtarė. Islami na thėrret qė tė jemi tė sjellshėm me to e tė mundohemi tė pėrfitojmė zemrat e tyre, pėrderisa ata nuk rrokin armėt kundėr neve. Allahu thotė: “All- llahu nuk ju ndalon tė bėni mirė dhe tė mbani drejtėsi me ata qė nuk ju luftuan pėr shkak tė fesė, e as nuk ju dėbuan prej shtėpive tuaja; All- llahu i do ata qė mbajnė drejtėsinė All- llahu ju ndalon t’u afroheni vetėm atyre qė ju luftuan pėr shkak tė fesė, qė ju nxorėn prej shtėpive tuaja dhe qė ndihmuan dėbimin tuaj; ju ndalon tė miqėsoheni me ta. Kush miqėsohet me ta, tė tillėt janė dėmtues tė vetvetės” [Sure Mumtahine: 8-9]
Allahu urdhėron muslimanėt tė respektojnė partnerėt (bashkėpuntorėt) e tyre jo-musliman dhe ata nė kėtė botė t’i shoqėrojnė nė mėnyrė tė mirė.
Kur’ani na urdhėron tė diskutojmė (polemizojmė) me ta nė mėnyrėn mė tė mirė. Allahu thotė: “Ithtarėt e librit mos i polemizoni ndryshe (kurr i thirrni nė fenė tuaj) vetėm ashtu si ėshtė mė sė miri, pėrveē atyre qė janė mizorė dhe thuajuni: “Ne i besuam asaj qė na u zbrit dhe qė u zbrit juve dhe se Zoti ynė dhe Zoti juaj ėshtė njė, dhe se ne i jemi dorėzuar Atij.” [Sūrah al-`Ankabūt: 46]
Ne jemi tė urdhėruar t’i pėrmbahemi marrėveshjes me jomuslimanėt dhe qė tė mos i tradhėtojmė apo mėkatojmė ndaj tyre. I Dėrguari i Allahut, paqa dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė, na japi njė vėrejtje tė ashpėr nėse vrasim jo-muslimanėt nė gjendje paqėje. Ai tha: “Kushdo qė vret njė nga ata me tė cilėt kemi lidhė marrėveshje nuk do ta ndjejė aromėn e Xhenetit “[Sahīh Muslim] Besimi i njė muslimani nuk ėshtė i pranueshėm pėrderisa ai nuk beson tė gjithė tė Dėrguarit e Allahut tė cilėt janė dėrguar mė parė, paqa dhe bekimi i Allahut qoftė mbi tė gjithė. Allahu thotė: “O ju qė keni besuar! Besoni Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij (Muhamedin) dhe Librin (Kura’nin) tė cilin Ai ia ka zbritur tė Dėrguarit dhe Librat e Parė tė cilėt Ai ua zbriti atyre para tij. Kushdo qė mohon Allahun, Melekėt e Tij, Librat e Tij, Tė Dėrguarit e Tij dhe Ditėn e fundit nė tė vėrtetė ai ka humbur rrugėn tepėr larg..” [Sure Nisa 136]

pirro
23-11-06, 19:01
Pershendetje.

Keto qe i ceke me lart,ta themi qe jan te verteta,mirpo tregom ti ku jan duke gjetur zbatim praktik ne bote keto qe i tha me lart.

RAMSES
23-11-06, 19:44
oooo pirro e di se goja jote vetem vjell inat per fen islame, (le te plas rroma, dhe plas ti pirro se zoti i vertet osht allahu dhe vetem me fen islame hyhet ne parajs:wink:

Albanian eX|PerT
23-11-06, 20:14
Pershendetje te nderuar/a.

Pershendetje.

Keto qe i ceke me lart,ta themi qe jan te verteta,mirpo tregom ti ku jan duke gjetur zbatim praktik ne bote keto qe i tha me lart.
Tema i nderuar eshte: Ne Fe Nuk Ka Dhun (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=20618) , e ketu nuk eshte tema: Sa praktikohen mesimet se ne fe nuk ka dhune?

Me rrespekt, shoku juaj
Albanian eX|PerT

dardan100
23-11-06, 20:49
Une do thoja do te kishte qene mire po te mos kishte pasur dhune ne fe! Mirpo ne realitet feja eshte nxitese e dhunes dhe urrejtjes mes popujve. Feja edhe nese e ka nje doktrine, ne te cilen bazohet, te shendoshe ajo perdoret si instrument i politikes nga njerez qe kane nje influence rilevante ne skenen nderkombetare, dhe qe jane ne gjendje te mblidhin rreth vetes miliona te tere njerzish; nje shembull eshte ekstremizmi dhe fanatizmi islamik qe eshte nje udherrefues i vertet, ne vendet arabe permes Jihadit,i mesimeve kuranore.
Poashtu edhe Papa ne Vatikan, qe ben ēdo faqe te zeze;nga politika tek diplomacia, perveē rolit te tij fetar, qe te jete sherbetor i thjesht i Zotit, dhe i cili ne fjalimet e tij i perngjan me shume nje udheheqesi ushtarak.
Feja eshte nje doktrine siē thashe, ne zanafille e paster, mirpo qe tash, sidomos koheve te fundit ajo eshte njollosur rende nga keto qarqe te caktuara nderkombetare, me influence te forte politike te nderlidhura njera me tjetren nga interesa te ndryshme, te cilave nje situate kaosi dhe luftera nderfetare dhe qyteteruese, u shkone pershtati.
Pra pasiēe eshte njollosur njehere, veshtire se do te fitoje besim tek njeriu, i cili dita dites po largohet nga ajo, dhe ēdo njeri i vullnetit te mire dhe mendimit te lire, duhet ti largohet mashtrimit!

Albanian eX|PerT
23-11-06, 22:29
Pershendetje te nderuar/a.

Une do thoja do te kishte qene mire po te mos kishte pasur dhune ne fe! Mirpo ne realitet feja eshte nxitese e dhunes dhe urrejtjes mes popujve. Feja edhe nese e ka nje doktrine, ne te cilen bazohet, te shendoshe ajo perdoret si instrument i politikes nga njerez qe kane nje influence rilevante ne skenen nderkombetare, dhe qe jane ne gjendje te mblidhin rreth vetes miliona te tere njerzish; nje shembull eshte ekstremizmi dhe fanatizmi islamik qe eshte nje udherrefues i vertet, ne vendet arabe permes Jihadit,i mesimeve kuranore.
Poashtu edhe Papa ne Vatikan, qe ben ēdo faqe te zeze;nga politika tek diplomacia, perveē rolit te tij fetar, qe te jete sherbetor i thjesht i Zotit, dhe i cili ne fjalimet e tij i perngjan me shume nje udheheqesi ushtarak.
Feja eshte nje doktrine siē thashe, ne zanafille e paster, mirpo qe tash, sidomos koheve te fundit ajo eshte njollosur rende nga keto qarqe te caktuara nderkombetare, me influence te forte politike te nderlidhura njera me tjetren nga interesa te ndryshme, te cilave nje situate kaosi dhe luftera nderfetare dhe qyteteruese, u shkone pershtati.
Pra pasiēe eshte njollosur njehere, veshtire se do te fitoje besim tek njeriu, i cili dita dites po largohet nga ajo, dhe ēdo njeri i vullnetit te mire dhe mendimit te lire, duhet ti largohet mashtrimit!

I nderuari dardan100!

I kthehemi Historise burimore/auntetike per te folur diēka rreth opinionit tuaj. Kur Profeti e ēliroi qytetin e tij, ne te cilin ishte lindur dhe rritur, ai prap ne ate vend iu dha te drejta jomuslimaneve. Kishat, sinagogat, ishin tempujt e jomuslimaneve, ku ata mund te kryenin ritualet e tyre fetare. Nje herė Profeti kishte ēortuar dhe sanksionuar disa bashkohes te tij ngase ata kishin penguar jomuslimanet ne ceremonite e tyre fetare. Prandaj eshte gabim konkludimi juaj se feja nxit ne urretje. Nese eshte e tille feja, atehere duhe te sjellni prova nga librat hyjnore dhe nga jeta profetike e te derguarve. E jo te mirremi kot fare me veprat, sjelljet e xx personave. Sepse ata nuk perfaqesojne fene.

Xhihadi te cilin ju e ceket, eshte nje veper qe ne gjuhen shqipe (sipas disa komentatoreve e gjuhetareve) d.t.th. perpjekje, sakrific, etj. Prandaj nuk mund t'a permendni ate fjale ne ate menyre te gjeneralizuar, ngase eshte padrejtesi. Zoti i Gjithefuqishem, ka urdheruar te bejme perpjekje (xhihad) per te mbrojtur te drejtat dhe lirit tona, moralin dhe shoqerine, etj., etj.,. Ju i nderuar i quajtet mesimet kur'anore, si nje impakt te rendesishem qe influencon ne radikalizmin dhe fanatizmin Islamik, e nese eshte keshtu, atehere ju lutem sjellni prova. Mirepo mos na thuani: "...ku, e ai..." sepse keto nuk jane argumente.

Sot, e pranojne fene me shume se kurr. Ky eshte nje realitet i pamohueshem, edhe pse kete e urrejne laiket, te cileve laicizmi iu sherben si teori antifetare. I nderuar! Ne kemi nje rrespekt te veēant ndaj juve, prandaj kemi deshire te diskutojme me ju ne ate nivel (te mire) qe jeni, d.m.th. duke e argumentuar ate qe e themi.

Me rrespekt, shoku juaj
Albanian eX|PerT

pirro
23-11-06, 23:37
RAMSES.

Mire se erdhe ne forum KAMIKAZ.

Ke harru se ne parajse shkohet edhe nemenyra tjera psh:me 30 kg explozive edhe me nje qels per dere te parajses(me kusht qelsi me qene origjinal,pa hajgare aa)

Albanian eX|PerT
24-11-06, 01:26
RAMSES.

Mire se erdhe ne forum KAMIKAZ.

Ke harru se ne parajse shkohet edhe nemenyra tjera psh:me 30 kg explozive edhe me nje qels per dere te parajses(me kusht qelsi me qene origjinal,pa hajgare aa)
Shoku pirro, shume jam kurreshtarė te di se ne cilin liber fetar gjindet ky paralajmerim:rolleyes: ... apo eshte nga ideologjija yte?:biggrin:

Me rrespekt, shoku juaj
Albanian eX|PerT

pirro
24-11-06, 09:03
Nuk permendi askush LIBER fetar ketu! Mos u kopmlekso te lutem?

Mirpo gjendet te praktiken islamo-radikale.

pershendetje.

Mustaqedredhur
24-11-06, 11:08
Nuk permendi askush LIBER fetar ketu! Mos u kopmlekso te lutem?

Mirpo gjendet te praktiken islamo-radikale.

pershendetje.

Pirro, sqaro ma qarte.Ku?ne cilin verset?trego referencat e e qarta...apo ja fute kot!

pirro
24-11-06, 11:26
Praktika tregon se vendet sikur iraku,palestina,libani,siria dhe vendet tjera praktikohet mbushja me EXPOLOZIVE dhe shperhimi i tyre,krejt kjo ne emer te fese.

Mire me trego Mustaqedredhur se qfar rendesie ka ajo qe eshte e shkruar,nese ajo nuk resptektohet (ku deri me tani nuk ka shenja as edhe te respetkohet).

Albanian eX|PerT
24-11-06, 14:56
Praktika tregon se vendet sikur iraku,palestina,libani,siria dhe vendet tjera praktikohet mbushja me EXPOLOZIVE dhe shperhimi i tyre,krejt kjo ne emer te fese.

Mire me trego Mustaqedredhur se qfar rendesie ka ajo qe eshte e shkruar,nese ajo nuk resptektohet (ku deri me tani nuk ka shenja as edhe te respetkohet).

Feja nuk eshte pergjegjese per veprimet e xx personave te cilet paraqesin vetem idet e tyre personale, e jo dicka fetare.

Me rrespekt, shoku juaj
Albanian eX|PerT

ARI_03
24-11-06, 15:30
Une do thoja do te kishte qene mire po te mos kishte pasur dhune ne fe! Mirpo ne realitet feja eshte nxitese e dhunes dhe urrejtjes mes popujve. Feja edhe nese e ka nje doktrine, ne te cilen bazohet, te shendoshe ajo perdoret si instrument i politikes nga njerez qe kane nje influence rilevante ne skenen nderkombetare, dhe qe jane ne gjendje te mblidhin rreth vetes miliona te tere njerzish; nje shembull eshte ekstremizmi dhe fanatizmi islamik qe eshte nje udherrefues i vertet, ne vendet arabe permes Jihadit,i mesimeve kuranore.
Poashtu edhe Papa ne Vatikan, qe ben ēdo faqe te zeze;nga politika tek diplomacia, perveē rolit te tij fetar, qe te jete sherbetor i thjesht i Zotit, dhe i cili ne fjalimet e tij i perngjan me shume nje udheheqesi ushtarak.
Feja eshte nje doktrine siē thashe, ne zanafille e paster, mirpo qe tash, sidomos koheve te fundit ajo eshte njollosur rende nga keto qarqe te caktuara nderkombetare, me influence te forte politike te nderlidhura njera me tjetren nga interesa te ndryshme, te cilave nje situate kaosi dhe luftera nderfetare dhe qyteteruese, u shkone pershtati.
Pra pasiēe eshte njollosur njehere, veshtire se do te fitoje besim tek njeriu, i cili dita dites po largohet nga ajo, dhe ēdo njeri i vullnetit te mire dhe mendimit te lire, duhet ti largohet mashtrimit!

http://67.15.194.38/download/24/16/373dee59d5b803fdf9853d24a0d064e6/islam_denounces_terrorism_full_al.mpg

http://www.harunyahya.com/albanian/m_video_detail.php?api_id=2667

Me respekt,

AlbaPoweR
24-11-06, 20:01
Temen Te Cilen E Postova Une Nuk Ishte Tem Per Tu Fjalosur apo Acaruar Me Kamikaz apo gjoja Se Feja Islame Tregon Terrorizem Larg Asaj Eshte [ pirro :per praktiken kemi pergjithsi ne te cilet thumi se jemi Musliman edhe kemi mar Si Fe Fen Islame... ] [ dardan100 Une Sa Kam lexuar Per Fen Islame.. Nuk Kam hasur Akoma Te gjej Dikund Ku Nxit Feja Islame Njerzi. per Veq Qe i nxit ne pun te mira ne vepra te mira ne moral te mir... larg asaj cka thu ti se i nxit per urrejtje..] Edhe sa I perket Luftes Ne : Irak , Palestin , Edhe Cdo Kund.. Ku behet Luft Kundra Muslimanve Nuk behet Luft Kunder Ati Shteti Apo Kunder.. Gjoja Se Muslimant Jan Terrorrista.. Nuk Eshte e Vertet ajo cka thojn medijumet Kundra Islamit.. per me Ba Islami Si Fe Terroriste apo fe Qe vret Njerz apo femi... So e vertet asnjera .. Lufa Ne Irak Eshte Luft Me Mposht Islamin Kjo eshte ajo cka po bahet.. Por All-llahu xh.sh Thot Ne Kur`an :Ata pėrpiqen me gojėt e tyre ta shuajnė dritėn e All-llahut, e All-llahu nuk do tjetėr, pos ta pėrsosė dritėn e Tij ndonėse jobesimtarėt e urrejnė. [Sure-Tewbe ajeti-32] .


Selamu Alejkum

Mustaqedredhur
24-11-06, 20:46
Praktika tregon se vendet sikur iraku,palestina,libani,siria dhe vendet tjera praktikohet mbushja me EXPOLOZIVE dhe shperhimi i tyre,krejt kjo ne emer te fese.

Mire me trego Mustaqedredhur se qfar rendesie ka ajo qe eshte e shkruar,nese ajo nuk resptektohet (ku deri me tani nuk ka shenja as edhe te respetkohet).

Pirro, nuk u pergjigje pyetjes,nejse...


Ti po perseritt gabimin e shume perseritur ne kete FD, pergjithesimi i fenomenev/dokeve me ane te ngjarjvee sporadike,terciale.
Tema asht .Ne fe nuk ka dhune..' e jo shqyrtimet socio-shoqerore te shteteve...

Baza e fese Islame ashte KURANI dhe praktika e Muhamedit. as.
Nga prizma e ketyne dy burimeve duhet kuptuar Islamin dhe traditen e saj.

Andaj, shtetet qe po i permende asnje nuk praktikon Islamin si sistem ligjethenes dhe administrativ qe te mundemi ti marim si shembull per praktiken Islame.

Dhuna qe ushtrohet nga disa te cilet thirren ne perkatesine Islame,ashte rezultat i filozofise se caktuar te cilen e perfaqesojne ata njerz,apo gruapcione, dhe i nje logjike,fakteve dhe koncepteve specifike te logjikes setyre, e jo e fakteve islame.
Se fundi kakrekteri i dhunes asht me karakter global.
Dhuna si fenomen duhet analizuar mire ,e jo te shpejtohet me mendime radikale se islami asht dhune e tjere.

mbetsh i pershendetun,

Savior
25-11-06, 14:45
AlbaPower ti mendon se me nje ajet "Ne fe nuk ka dhune" (i shpallur ne Meke, pra kur Muhamedi nuk kishte fuqi apo ushtri te tij) mund ta arsyetosh Islamin? Gabon keq o i nderuar.

Por pse gabon. Ti sjelli tani argumentet dhe faktet. Se pari lexo kete veb faqe te myslimaneve te devotshem shqiptare i thone vetes dhe shiko se cfare shkruajne, e cka rreth atyre tjereve qe prej 1 vjece mesohen se si te urrejne te tjeret. Mos u be besimtar i verber, te arsyetosh te paarsyetueshmen. Mos e le shpetimin tend ne doktrina fallse.

Po i postoj disa ajete nga Kurani (i inspiruar nga djalli per t’i larguar njerėzit nga shpetimi i Zotit). Kete te fundit mund t’ia argumentoj me Bibel. E ju ne daq besoni e ne daq mos besoni.

2:89. E kur u erdhi atyre prej All-llahut libri (Kur'ani) qė ėshtė vėrtetus i atij, qė e kishin pranė, e qė para se t'u vinte e kėrkonin ndihmėn e tij kundėr mosbesimtarėve, e mohuan atė (Muhammedin) qė e njihnin, kur u erdhi. Pra mallkimi i All-llahut qoftė kundėr mosbesimtarėve!


2:98 Kush ėshtė armik i All-llahut, i engjėjve tė Tij, i tė dėrguarve tė Tij, i Xhibrilit dhe i Mikailit (ai ėshtė mosbesimtar), All-llahu pa dyshim ėshtė armik i mosbesimtarėve.

2:161 Ata, tė cilėt mohuan dhe vdiqėn si pabesimtarė, kundėr tyre ėshtė mallkimi i All-llahut, i engjėjve dhe i tė gjithė njerėzve.


4:46 Njė palė nga jehuditė ėshtė qė ndryshojnė fjalėt (e Zotit) nga vendet e veta, e (kur i thėrret ti) ata thonė: "Dėgjuam (fjalėn tėnde) dhe kundėrshtuam (thirrjen tėnde), dhe thonė: "dėgjo mos dėgjofsh!" (dhe thonė): "Raina" (kėto i thonė) duke pėrdredhur gjuhėt e tyre dhe duke atakuar fenė. E sikur tė thoshin ata: "Dėgjuam, respektuam, dėgjo dhe vėshtrona", do tė ishte mė e drejtė, por pėr shkak tė refuzimit tė tyre, All-llahu i mallkoi, prandaj besojnė vetėm pak (besim gjysmak).


4:76 Ata qė besuan luftojnė nė rrugė tė All-llahut, e ata qė nuk besuan luftojnė nė rrugė tė djallėzuar. Luftoni pra miqtė e djallit, s'ka dyshim se intriga e djallit ėshtė e dobėt.

4:89 Ata dėshirojnė qė edhe ju tė mos besoni sikurse nuk besuan vetė dhe bėheni tė njejtė. Mos zini miq prej tyre deisa ata tė shpėngulen (si ju) pėr hirė tė All-llahut, e nėse refuzojnė, ataherė kudo qė t'i gjeni, kapni dhe mbytni dhe prej tyre mos zini as mik as ndihmės.


4:101 Kur tė jeni nė udhėtim e sipėr, nuk ėshtė mėkat pėr ju tė shkurtoni namazin, nėse frigoheni se jobesimtarėt dot'ju sjellin ndonjė tė keqe. Jobesmtarėt janė armiq tuaj tė hapėt.


4:144. O ju qė besuat, mos zini miq jobesimtarėt e t'i lini manash besimtarėt! A doni t'i sillni All-llahut argument tė qartė kundėr vetės!

4:15. Ato nga gratė tuaja qė bėjnė imoralitet (zina), kėrkoni qė kundėr tyre tė dėshmojnė katėr vetė prej jush (burra); nėse vėrtetohet mė dėshmitarė (imoraliteti), mbyllni ato nė shtėpia derisa t'i marrė vdekja ose derisa All-llahu tė pėrcaktojė ndonjė rrugė pėr to.

5:13. Pėr shkak se ata e thyen zotimin e tyre, Ne i mallkuam ata, dhe zemrat e tyre i bėmė tė forta (tė shtangura). Ata i ndryshojnė fjalėt (nė Tevrat) nga domethėnia e tyre dhe braktisėn njė pjesė me tė cilėn ishin urdhėruar. Ti vazhdimisht do tė vėrejsh tradhtinė e njė pjese tė tyre, pėrpos njė pakice nga ata. Pra falju dhe hiqu tyre. All-llahu i do ata qė bėjnė mirė.


5:15. O ithtarė tė librit, juve ju erdhi i dėrguari Jonė qė ju sqaron shumė nga ajo qė fshihnit prej librit, e pėr shumė nuk jep sqarime. Juve ju erdhi nga All-llahu dritė, dhe libėr i qartė. *[mos u mashtroni, parajsa e Muhamedit (te cilin i shkreti kurre nuk e shijoi) eshte nje vend mėkataresh ku te gjitha gjerat jane kenaqesi tokesore si seks, vere, mjalte etj. Ky eshte mashtrim i Satanit, mos i besoni atij sepse eshte armiku juaj. Ne Parajsen e vertete nuk do te kete martese por aty do te adhurohet Zoti dhe do te jetohet sikur engjėjt ne qiell]

5:53 Ata qė besuan ju thonė: "A kėta ishin qė u betuan nė Zotin me betimin mė tė fortė tė tyre se ishin me ju? I shkatėrruan veprat e veta dhe aguan tė dėshpėruar.

5:59. Thuaj: "O ithtarė tė librit, a na shihni pėr tė metė vetėm pse besuam All-llahun; besuam atė qė na zbriti neve dhe atė qė zbriti mė parė! S'ka dyshim, shumica jush janė tė shfrenuar. *[pahi ēfar injorance]


6:68. Kur sheh ata se janė thelluar (me tallje) nė ēėshtjet Tona, largohu prej tyre derisa tė kalojnė nė bisedė tjetėr. Nėse djalli tė bėn tė harrosh (e rri me ta), pasi tė bie ndėr mend, mos rri me popullin mizor. *[metoda kulti jane keto, islami eshte nje kult e asgje me teper]

7:27 O bijtė e Ademit, tė mos ju mashtrojė kurrsesi shejtani sikurse i nxori prindėrit tuaj nga Xhenneti, zhveshi prej tyre petkun e tyre qė t'ju dalė nė shesh lakuriqėsia e tyre. Vėrtetė ai dhe shoqėria e tij ju sheh, ndėrsa ju nuk e shihni. Ne i kemi bėrė shejtanėt miq tė atyre qė nuk besojnė.

7:30. Njė grup (nga ju) Ai e vuri nė rrugė tė drejtė, e njė grup meritoi tė jetė i humbur, pse ata (tė humburit) shejtanėt i morėn pėr miq, e megjithatė mendonin se ishin nė rrugė tė drejtė.

7:166. E kur ata tejkaluan me arrogancė tė hapėt, nga ajo qė ishin tė ndaluar, Ne i shndėrruam nė majmunė tė pėrbuzur.

8:12. Edhe kur Zoti yt u kumtoi engjėjve se: "Unė jam me ju, pra, inkurajoni ata qė besuan! Unė do tė hedh frikė nė zemrat e atyre qė nuk besuan, e ju goditni nė qafė e lartė, mėshonju atyre nė ēdo gjymtyrė (gishtėrinj).

8:13. Kėtė (ndėshkim pėr ta) ngase kundėrshtuan All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, e kush kundėrshton All-llahun dhe tė dėrguarn e Tij, nuk ka dyshim se All-llahu ėshtė ndėshkimfortė.

8:17. Ju nuk i mbytėt (nė tė vėrtetė) ata, por All-llahu (me ndihmėn qė ua dha) i mbyti ata, dhe ti nuk i gjuajte, (nė tė vėrtetė) kur i gjuajte ata, por All-llahu (tė ndihmoi) i gjuajti, e (bėri kėtė) pėr t'i shpėrblyer besimtarėt me njė dhunti tė mirė nga ana e Tij. All-llahu gjithēka dėgjon dhe di.

8:18. Ja kjo ėshtė e vėrteta. All-llahu dobėson dredhitė e qafirave (kufarėve).

8:50. Sikur t'i kishe parė engjėjt kur ua marrė shpirtin atyre qė mohuan (do tė shihje tmerr), u binin fytyrave dhe shpinave tė tyre (para, prapa): "Shijoni dėnimin e djegjes!" *[keto jane shkruajtur vetem per t’i mbajtur te burgosur myslimanet per te mos e njohur te verteten]


8:55. Krijesat mė tė dėmshme te All-llahu janė ata qė mohuan, nuk pritet qė ata tė besojnė;

Savior
25-11-06, 14:56
8:67. Pėr asnjė pejgamber nuk qe me vend tė ketė robėr derisa ta ketė dėrmuar me luftė (armikun) nė tokė *[pastaj lejohet]. Ju keni pėr qėllim pėrjetimet e kėsaj bote, ndėrsa All-llahu dėshiron pėr ju Ahiretin. All-llahu mbizotėron ēdo gjė, di ēka ėshtė e mirė pėr robtė.

9:5. E kur tė kalojnė muajtė e shenjtė, luftoni idhujtarėt (krishteret, cifutet, politeistet, paganet etj.) kudo qė t'i gjeni, robėroni dhe ngujoni ata, e vinju pritė nė ēdo shteg. Nė qoftė se pendohen, e falin namazin dhe e japin zeqatin, atėherė ua lėshoni rrugėn, se vėrtet All-llahu falė ėshtė mėshirues.

9:29. Luftoni ata (te krishteret, cifutet, politeistet etj.)qė nuk besojnė All-llahun e as botėn tjetėr, nuk e konsiderojnė tė ndaluar (haram) atė qė e ndaloi All-llahu dhe i dėrguari i Tij, nuk besojnė fenė e vėrtetė, prej atyre tė cilėve u ėshtė dhėnė libri, derisa ta japin xhizjen nė dorė e duke qenė tė mposhtur. *[respekt per dike quhet kjo, vėre veten ne nje te krishtere dhe shikone se a eshte respekt]


9:30. E jehuditė thanė: Uzejri ėshtė djali i All-llahut, e tė krishterėt thanė: Mesihu ėshtė djalė i All-llahut. Ato ishim thėnie tė tyre me gojėt e tyre (fraza tė thata), qė imitojnė thėniet e jobesimtarėve tė mėhershėm. All-llahu i vraftė, si largohen (nga e vėrteta)! *[se pari ky ajet eshte genjeshter e plote i shkruar nga injoranca, Ēifutete kurre nuk thane se Ezra eshte Biri i Zotit, dhe te paret qe thane per Jezusin eshte Biri i Zotit jane te krishteret e keta te fundit nuk kane imituar asnjė pabesimtar te mehershem]


9:33. Ai (All-llahu) ėshtė qė e dėrgoi tė dėrgarin e Tij me udhėzim tė drejtė e fe tė vėrtetė, e pėr ta bėrė qė tė dominojė mbi tė gjitha fetė, edhe pse e urrejtėn idhujtarėt. *[kjo nuk eshte vetėmbrojtje, kjo eshte sulm]

9:41. Dilni (nė luftė), le t'ju vijė (lufta) e lehtė ose e rendė, luftoni pėr hire tė All-llahut me pasurinė tuaj dhe me veten tuaj; kjo ėshtė gjėja mė e dobishme pėr ju, nėse e kuptoni.


9:63. A nuk e ditėn ata se kush kundėrshton All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, atij i ėshtė caktuar zjarri i xhehennemit, ku do tė jenė pėrjetė, e ky ėshtė ai poshtėrimi madh. *[ajet qe nxit urrejtjen]


9:80. Kėrko falje pėr ta ose mos kėrko (ėshtė njejtė), e edhe nėse kėrkon falje shtatėdhjetė herė, All-llahu nuk do t'ua falė, sepse ata mohuan All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, e All-llahu nuk vė nė rrugė tė drejtė (tė shpėtimit) ata qė nuk respektojnė.

9:85. Po ty tė mos duket e mirė pasuria e tyre dhe fėmijėt e tyre. All-llahu deshi t'i mundojė me tė nė kėtė botė dhe t'u dalė shpirti duke qenė mohues.

9:109. A ėshtė mė i mirė ai qė ndėrtesėn e vet e themeloi nė devotshmėri dhe nė kėnaqėsi tė All-llahut, apo ai qė nė ndėrtesėn e vet e themeloi buzė bregut tė shembur e bashkė me tė bie nė zjarrin e xhehennemit? All-llahu nuk i udhėzon njerėzit zullumqarė.

9:111. All-llahu bleu prej besimtarėve shpirtėrat dhe pasurinė e tyre me xhennet. Luftojnė nė rrugėn e All-llahut, mbysin dhe mbyten. (All-llahu dha) Premtim tė cilin e vėrtetoi nė Tevrat, Inxhill e Kur'an. E kush ėshtė mė zbatues i sigurt i premtimit tė vet se All-llahu? Pra, gėzonju tregtisė qė bėtė me Tė. Ky ėshtė suksesi i madh. *[disa ekstremista krenohen bile me kete]

9:123. O ju qė besuat! Luftoni jobesimtarėt qė i keni afėr jush, e le ta ndiejnė prej jush grushtin e fortė kundėr tyre. E dine se All-llahu ėshtė me tė devotshmit.

9:125. E sa u pėrket atyre qė kanė sėmundje nė zemrat e tyre, ajo (zbritja e kaptinės) ndytėsisė sė tyre u shton ndytėsi dhe ata vdesin si jobesimtarė.

10:17. A ka mė mizor se ai, qė shpif ndaj All-llahut gėnjeshtėr ose pėrgenjeshtron faktet e Tij? Mėkatarėt vėrtet s'kanė pėr tė shpėtuar. *[kjo eshte e vertete]

11:18-19
18. E kush ėshtė mė mizor se ai qė trillon pėr All-llahun? Tė tillėt paraqiten para Zotit tė tyre, e dėshmitarėt thonė: "Kėta ishin tė cilėt gėnjyen ndaj Zotit tė tyre, pra mallkimi i All-llahut qoftė kundėr mizorėve!"

19. Tė cilėt pengojnė nga rruga e All-llahut dhe pėrpiqen atė ta shtrembėrojnė, mu ata janė qė nuk e besojnė botėn tjetėr.

16:39. I ringjall pėr t'ua sqaruar atyre atė pėr ēka pėrēaheshin dhe, pėr t'ua bėrė me dije atyre qė nuk besuan se me tė vėrtetė ishin gėnjeshtarė.

18:26. Thuaj: "All-llahu e di mė sė miri sa kanė ndejur, Atij i takon fshehtėsia e qiejve dhe tokės. Ēfarė (i ēuditshėm) ėshtė tė pamėt e Tij dhe ēfarė ėshtė tė dėgjuarit e Tij! Pos Tij ata (njerėzit) nuk kanė ndihmėtarė. Nė vendimin e Tij nuk mund t'i pėrzihet askush. (Demokracia eshte herezi, pra ky ajet ndalon demokracine ne vendet Islame. Perderisa islami te jete fe zyrtare mbi ato shtete, aty kurre nuk do te kete demokraci)


18:52-53
52. E ditėn kur Ai thotė: "Thirrni ata, pėr tė cilėt menduat se janė bashpuntorėt e Mij!" I thėrrasin, por ata nuk u pėrgjigjen (pėr ndihmė) atyre dhe ato lidhjet e tyre (nė dynja) Ne i zhdukim.
53. Kriminelėt e shohin zjarri dhe binden se do tė hudhen nė tė, dhe se nuk do tė gjejnė shtegdalje prej tij. *[tani Kriminele quhen kush nuk beson Kuranin dhe Muhamedin, edhe nje ajet turperues]

25:52. Po ti mos dėgjo jobesimtarėt e luftoi ata me tė me njė luftė tė madhe.

28:62-63
62. (pėrkujto) Ditėn kur i thėrret ata e u thotė: "Ku janė ata shokėt e Mi, tė cilėt ju i pandehnit (si zota)?"
63. E ata, tė cilėt e merituan fjalėn (dėnimin), thonė: "Zoti ynė, kėta janė qė ne i humbėm, i humbėm ata si hunbėm edhe vetė, ne para Teje tėrhiqėm se ata nuk na adhuruan neve!"


28:86. Ti as nuk ke shpresuar se do tė shpallet ty libri, por kjo ėshtė mėshirė e Zotit tėnd, andaj ti kurrsesi tė mos jesh ndihmėtar i jobesimtarėve.

29:49. Por jo ai ėshtė plot argumente tė qarta nė zemrat e atyre qė u ėshtė dhėnė dituria, e
argumentet Tona nuk i mohon kush pos tė shfrenuarve. *[ncncnc]

30:45. Qė t'i shpėrblejė Ai (All-llahu) nga tė mirat e veta, ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, vėrtet, Ai nuk i do jobesimtarėt. (Zoti sipas Ungjillit i do tė gjithė pa dallim, Ai ka ofru Mesinė pėr tė gjithė njerzit)

33:1. O ti Pejgamber, qėndro i fortė nė besnikėri ndaj All-llahut, e mos i pėrfill jobesimtarėt dhe hipokritėt, se vėrtet All-llahu ėshtė i gjithėdijshėm, i di ēėshtje nė hollėsi.

33:60-62
60. Po nėse hipokritėt dhe ata qė kanė zemra tė sėmura, dhe ata qė pėrhapin gėnjeshtra nė Medinė, nuk ndalen, Ne bėjmė qė ti tė dominosh mbi ta e pastaj ata nuk do tė jenė fqinj me ty nė tė, vetėm njė kohė tė shkurtėr.

vazhdon...

Savior
25-11-06, 15:00
61. (Do tė jenė) Tė mallkuar, kudo qė tė ndeshen do tė kapen dhe do tė mbyten.
62. (Ky ėshtė) Ligji i All-llahut edhe ndėr ata qė ishin mė parė, e nė ligjin e All-llahut nuk mund tė gjesh ndryshim. *(Keto te gjitha u bene per bashkimin e Arabeve, kjo nuk ka te beje asgje me Zotin, prandaj mos u mashtroni)


35:26. Pastaj (pasi refuzuan) i shkatėrrova ata qė nuk besuan, e sa i tmerrshėm ishte ndėshkimi Im! *[jo e dijme ne]
http://www.prophetofdoom.net/article.aspx?g=406&i=46002 (http://www.prophetofdoom.net/article.aspx?g=406&i=46002)
http://www.prophetofdoom.net/article.aspx?g=406&i=46003 (http://www.prophetofdoom.net/article.aspx?g=406&i=46003)

40:63. Kėshtu prapėsohen ata qė argumentet e All-llahut i mohojnė.

40:70-74
70. Ata janė qė pėrgėnjeshtruan librin (Kur'anin) dhe atė me ēka Ne i dėrguam tė dėrguarit tanė, e mė vonė ata do tė kuptojnė.
71. Atyre do t'u vihen prangat dhe zingjirėt nė qafat e tyre e do tė zhyten,
72. nė ujin e valė dhe pastaj do tė digjen nė zjarrė.
73. Mandej atyre u thuhet: "Ku janė ata qė i adhuronit.
74. Pos All-llahut?" Ata thonė: "Na kanė humbur sysh, por jo ne nuk kemi qenė qė kemi adhuruar mė parė ndonjė send!" Ja, kėshtu All-llahu i humb jobesimtarėt. *[keto jane ajete qe nxisin haptas urrejtjen]


E shume e shume ajete te tjera qe nxisin urrejtje, e disa ketu dalin ne forum thojne "Ne fe nuk ka dhune". Kam nje mesazh te sinqerte per ju, ky eshte nje kult qe nuk ka te beje asgje me Zotin, per Muhamedin eshte vone, ai tashme gjendet ne ferr sepse ka blasfemu ndaj Zotit dhe Mesise dhe ka bere krime te panumerta, qe prej pedofilise e deri te dhunimi i femrave, (p.sh. Rejhanen qe e mbajti kunder deshires se saj), prerja e kokave te atyre qe nuk kane dashur te besojne si ai. Por ju ende mund ta shpetoni veten, megjithate ju ne daq i besoni fjalet e mia e ne daq mos i besoni. Ne daq thuani jane prej dreqit e ne daq i lavderoni.

Mos u mashtroni, Muhamedi Islamin e ka shpikur nga veti per t'i bashkuar arabet dhe per ta shkatrruar politeizmin, ju kisha lutur mos i besoni ajeteve te Kuranit qe thone te kunderten. Monoteizmin atij ia mesuan te Krishteret dhe Ēifutet. Ai takohej me ta per shume vite, ne udhetimet e tij tregtare ne Siri e ne vende te tjera ku kishte te krishtere. Allahu ishte nje hyjni pagane e Mekes, pra Hyjnia kryesore e fisit te Muhamedit] Babai i Muhamedit e kishte emrin Abdullah qe d.m.th. Rob i Allahut.

Une nuk po e jep mendimin tim se a eshte kjo paqe a dhune. Gjykoni ju vete. Islami mbrohet vetem me dhune, kercenime, prerje kokash dhe urrejtje ndaj te tjereve. Mos harroni kjo nuk behet per vetmbrojtje, por per t'i konvertuar te tjeret ne Islam, ose per t'i vene taksa poshteruese te Krishtereve dhe Ēifuteve qe t'i detyrojne te konvertohen ne Islam.

P.sh. kjo veb faqe me poshte merr haptasi ne mbrojtje terrorizmin, Bin Ladenin etj.
www.kurandhesunnet.com (http://www.kurandhesunnet.com/)

Nese mendoni se do t’i shijoni ndojhere ato virgjėresha, vetem e mashtroni veten me endrra te shek. 7, ajo “parajse” kurre nuk ka ekzistuar dhe as qe do te ekzistoje kurre.

Albanian eX|PerT
25-11-06, 15:20
Pershendetje te nderuar/a.

O Savior, pse behesh kaq injorant?

E kemi sqaruar shpesh si kane zbritur ajetet, mirepo per budallaki ska ilaē thone.

Ajetet e perpjekjes (xhihadit), kur eshte paqė zhvleresohen, ndersa kur ka lufte, atehere me ato ajete duhet punuar.

Allahu ka thene ne Kuran ne kaptiin e 5-te: "O ju qė besuat! Tregohuni tė drejtė nė gjykim, dėshmitarė tė sinqertė pėr hir tė Allahut! Mos lejoni qė urrejtja ndaj njė grupi njerėzish t'ju shtyjė tė bėni padrejtėsi ndaj tyre! Tregohuni tė drejtė! Kjo ėshtė mė pranė devotshmėrisė. Kijeni frikė Allahun! Ai ėshtė i njohur me atė qė veproni." (Kurani 5:8)

Allahu gjithashtu ka thene: "Nuk ka detyrim nė fe. Rruga e drejtė dallohet qartė nga e gabuara." (Kurani 2:256)

"Prandaj kėshilloji ata, sepse ti nuk je tjetėr pėrveēse kėshillues. Ti nuk je vėnė pėr tė kontrolluar ata." (Kurani 88:21-22)

Allahu ka thene: "Fto nė rrugėn e Zotit tėnd me urtėsi e fjalė tė mira..." (Kurani 6:125) Sidoqoftė, ata duhet tė mbajnė parasysh edhe vargun: "...ti nuk je pėrgjegjės pėr udhėzimin e tyre, por ėshtė Zoti ai qė udhėzon kė tė dėshirojė." (Kurani 2:272)

Allahu ka thene: "Ju keni fenė tuaj, unė kam fenė time." (Kurani 109)

Allahu ka thene: "Nėse Zoti yt do tė kishte dėshiruar, tė gjithė njerėzit nė tokė do tė kishin besuar. Mos vallė mendon se mund t'i detyrosh njerėzit tė besojnė?" (Kurani 10:99)

Allahu ka thene: "Ne e dimė mė sė miri se ē'tė thonė ty ata, por ti nuk je shtrėngues pėr ta. Kėshillo me anė tė Kuranit kėdo qė i trembet paralajmėrimit Tim!" (Kurani 50:45)

Nė vitin 1492, ēifutėt qė kundėrshtuan tė konvertoheshin, u pėrzunė nga Spanja prej mbretit Ferdinand dhe mbretėreshės Izabela . Ēifutėt u mirėpritėn nė Perandorinė Osmane, e cila njihte drejtėsinė dhe tolerancėn islame.

Allahu ka thene: "Nuk mund tė jenė tė barabarta njė vepėr e mirė dhe njė vepėr e keqe. Largoje tė keqen me diēka tė mirė dhe ai, nga i cili tė ndante armiqėsia, do tė bėhet pėr ty njė mik i dashur." (Kurani 41:34)

Allahu ka thene: "...E nuk do tė reshtėsh sė zbuluari tradhėti ndėr ta, duke pėrjashtuar vetėm pak prej tyre. Megjithatė, fali ata dhe harro! Allahu i do shpirtmėdhenjtė." (Kurani 5:13)

Allahu ka thene: "...Sa herė qė ndezin zjarrin e luftės, Zoti ua fik atė. Ata pėrpiqen tė sjellin ērregullim e prishje nė tokė..." (Kurani 5, 4)

Allahu ka thene: "Po nėse ata ndalen (nga provokimi), Zoti ėshtė Falės, Mėshirues." (Kurani 2:192)

Allahu ka thene: "U ėshtė dhėnė leje tė luftojnė atyre, kundėr tė cilėve ėshtė luftuar, sepse atyre u ėshtė bėrė padrejtėsi. Zoti ka forcė t'u vijė nė ndihmė atyre. U ėshtė dhėnė leje tė luftojnė atyre qė u pėrzunė nga shtėpitė e veta pa tė drejtė, vetėm pėr arsyen se thanė: "Zoti ynė ėshtė Allahu..." (Kurani 22:39:40)

Allahu ka thene: "Luftoni nė rrugė tė Zotit kundėr atyre qė ju luftojnė, por mos i tejkaloni kufijtė! Zoti nuk i do ata qė i tejkalojnė kufijtė." (Kurani 2:190)

Muhamedi ka thene: "Mos vrisni fėmijė! Shmangni prekjen e njerėzve qė ia kanė pėrkushtuar veten lutjes nėpėr kisha! Kurrė mos vrisni gra dhe pleq! Mos digjni e as mos prisni pemė! Kurrė mos rrėnoni shtėpi.

Allahu ka thene: "Zoti nuk ju ndalon qė tė silleni me mirėsi e drejtėsi ndaj atyre qė nuk ju luftuan pėr shkak tė fesė apo nuk ju nxorėn me dhunė nga shtėpitė tuaja. Zoti i do ata qė janė tė drejtė. Zoti ju ndalon qė tė miqėsoheni vetėm me ata qė ju luftuan pėr ēėshtje tė fesė, ju nxorėn nga shtėpitė dhe mbėshtetėn shpėrnguljen tuaj..." (Kurani 60:8-9)

Shume bukur e ka thene W.H.C. Frend, ne "Christianity in the Middle East" se : "Arabėt, tė cilėve Zoti u ka dhėnė nė kėtė kohė qeverisjen e botės... nuk e persekutojnė fenė e krishterė. Nė tė vėrtetė, tregojnė dashamirėsi ndaj saj, nderojnė priftėrinjtė dhe shenjtorėt e Zotit dhe u sjellin dhurata kishave e manastireve."

Apo edhe L. Browne, ne "The Prospects of Islam", fq. 11-15, bukur ka thene, se:"Kėto fakte tė sigurta hedhin poshtė idenė e ushqyer kaq gjerėsisht nė shkrimet e krishtera, se gjoja muslimanėt kudo qė shkuan, detyruan njerėzit tė pranojnė Islamin me tehun e shpatės."

Savior tani qe genjeshtrat e tua dualen ne shesh qfare do te thuash. Apo do te fillosh me citate nga Bibla? Hajt i nderuar se e kemi par se si nxit per terror Bibla. Ti nuk je ne gjendje ti ndash e ti kuptosh fjalet: "luft", "terror", "dhune", apo te gjitha i llogarite nje.

Me rrespekt, shoku juaj
Albanian eX|PerT

Mustaqedredhur
25-11-06, 21:08
Savior ,

Lexo spjegimin :


[70. Ata janė qė pėrgėnjeshtruan librin (Kur'anin) dhe atė me ēka Ne i dėrguam tė
dėrguarit tanė, e mė vonė ata do tė kuptojnė.

Do methane qe ata qe pergjenshtruan Kuranin Diten e gjykimit do te kuptojne se kane gabuar keq.’ Ma vone ‘.. ne ajet do te thote ‘Dita e gjykimit’…]

Ate dite, Dite Gjykimi ata do te denohen :

[71. Atyre do t'u vihen prangat dhe zingjirėt nė qafat e tyre e do tė zhyten,
72. nė ujin e valė dhe pastaj do tė digjen nė zjarrė. ]

Mandej, do te pyeten, ku jane ata qe i adhuroni,pervec Allahut,ku jane qe t’ju ndihmojne ne kete ,qeshtje,gjykim..

[73. Mandej atyre u thuhet: "Ku janė ata qė i adhuronit. ]

Ata do te te thone :

[74. Pos All-llahut?" Ata thonė: "Na kanė humbur sysh, por jo ne nuk kemi qenė qė kemi adhuruar mė parė ndonjė send!" Ja, kėshtu All-llahu i humb jobesimtarėt. ]

E cka pret ti, se Diten e Gjykimit do te jene te barabarte ata qe besuan dhe jobesimatret?!

Do te humbin jobesimtaret diten e Gjykimit.Kjo asht doktrine univerzale e te gjithe besimeve.
Kjo asht nje profeci per diten e gjykimit.ardhmerine.Kupton?
(Kjo asht si ti kur kercnohesh me bibel se ata qe nuk besun ai pret me fer,e zjar..)

Per ata qe besuan Zotin NJE Kurani thot :

“Ndėrkaq, ata qė u larguan prej adhurimit tė idhujve dhe ju drejtuan All-llahut, ata kanė gėzim tė madh “

” . E, pėrgėzoi ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira se ata do tė jenė nė Xhennete..”

” E ata qė ishin tė devotshėm ndaj Zotit tė tyre, sillen nė grupe te Xhenneti, e kur arrijnė aty, dyert e tij i gjejnė tė hapura dhe roja e tij u thotė atyre: - qofshi tė shpėtuar, ishit tė pastėr, andaj hyni nė tė, aty do tė jeni pėrgjithmonė….”

Dhe ajete tjera…

:ne fe nuk ke dhune ‘… ti zgjedhe se cka te pret Diten e gjykimit :

‘ Atyre do t'u vihen prangat dhe zingjirėt nė qafat e tyre e do tė zhyten, “

Ose

‘” . E, pėrgėzoi ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira se ata do tė jenė nė Xhennete..”

Pendohu , se Allahu e pranon pendimin :

“E kush pendohet pas punės sė keqe dhe pėrmirėsohet, s’ka dyshim, All-llah ia pranon pendimin, All-llahu ėshtė qė falė shumė, ėshtė mėshirues..”


p.s.
vazhdoj...jo per ty, por per te Verteten ...

pirro
27-11-06, 17:54
Mustaqedredhur

Mire,nese ata qe e perdorin dhunen nuk i perkasin fese islame,siq pretendoni ju,atehere cfare jan ata kujna i perkasin,ciles ideologji i perkasin,a jan musliman ata ,ketu ma shume lindin pyetje se sa pergjigje,dhe ata a po i shkaktojn dobi apo deme fese islame.

Atehere eshte shume interesant arsya se per carsye kan dal disa antere ne kete forum kaq me ngulem kunder AMERIKES.

Albanian eX|PerT
29-11-06, 07:28
I nderuari Pirro!

Nė Islam, dallojmė dy gjykime ndėrnjerezore, 1) Gjykim apsolut apo i pėrgjithėshėm, dhe 2) Gjykimi konkret.

Ata tė cilet bėjnė veprime qė nuk kanė baze nė librin hyjnor Islam, dhe nė traditėn profetike tė Muhamedit, ata nė kėtė rast konkret gjykohen se kanė gabuar. Ata mund tė jenė besimtarė, mirėpo ne themi, qė ata kanė gabuar nė njė xx ēėshtje. Ėshtė e mundur qė njė xx person, gjatė veprimit tė njė vepre joislame, tė thirret se kinse i bėnė kėto duke u bazuar nė mesime hyjnore dhe profetike, mirėpo kjo ėshtė pretendim i kotė, dhe Islami nuk mban pėrgjegjėsi pėr njerėz tė llojit tė kėtille.

Dhe zakonisht, ata tė cilėt e akuzojnė Islamin pėr ndonjė gjė, atyre iu mungojnė faktet dhe kėshtu ata fillojnė tė marrin shembuj nga njerėzit prej tė cilėsive nuk mirret shembull, bile bile ata nuk e pėrfaqėsojnė fenė. Ndėrsa Zoti i Gjithėfuqishėm, ka thėnė: "Nė Profetin e keni shembullin mė tė mirė". Mirėpo, dijeni se nė shembullin e Profetit nuk mund tė gjeni diēka tė atillė qė ju e dėshironi!

Ju i nderuari pirro, tek tema: “A ka terrorizėm tė krishterė”, jeni shprehur se krishterizmi nuk ėshtė pėrgjegjės pėr krimet dhe terroret qė janė bėrė nė shek. XX, sepse qeveritė tė cilat i kanė bėrė kėto gjėra kanė qenė laike. I nderuar! Nėse krishterizmi nuk mban pėrgjegjėsi pėr veprimet e gabuar afetare tė xx personave, atėherė kjo vlen edhe pėr tė tjerėn, e mė konkretisht edhe pėr Islamin. Le tė sjell prej jush dikush tė paktėn njė citat hyjnor apo profetik, ku nxit pėr dhunė!!!

Me rrespekt,
Albanian eX|PerT

AlbaPoweR
30-11-06, 01:16
Savior .......

Ajetet Cka I Kam Cekur Une Jan Ajete Te Kuranit Kofshin qe kan zbritur ne meke apo ne medine Kurani Libri shejnt Eshte Prej Kur Ka zbritur Deri Ne Diten E Gjikimi.. as 1 harf nuk mund ti ndrohet as 1 ajet.. se ket Liber E Ka Mbrojt All-llahu xh.sh nuk Eshte liber Te cilnet i besoni ju Se Origjinen E Bibles Nuk E Keni Mereni Me Fallcin Te Cilen Kush Mundet Shkrun Ajetet Jan Ato Cka vertetojn Te verteten Prej Te pa vertetes.. Muhammedi s.a.v.s Nuk Ka qen vet asnje her .Ka Pas Mbrojtes All-llahun Sundusin E Gjithsis Zotin tim edhe tandin Zotin E Djellit Edhe Henes.. E Ti A nuk te mjafton Toka Dhe Qielli Per Argument ....

Islami Eshe Fe Qe Egziston Prej Kohes Se Ademit a.s Deri ne Diten E Gjikimit Cdo Pengaber Ka thir Ne 1 Zot dhe mos ti bejn Shirk . Pse ju E Keni Biblen Sipas Kohes Na E Kemi Kuranin Prej Kur Ka Zbritur deri ne Diten E FUNDIT Aj eshte nuk ndrishon pa dishim Se E Ka Garantu All-llahu Se Dota Mbron
Thote Allahu i Madheruar : “Me te vertete ne e zbritem kuranin dhe ne jemi mbrojtes te tij”.

SaviorTi Po Deshte po mos deshte Islami Dot Perparon edhe SUNDIMI PRAP U TAKON MUSLIMANVE KET LETA DIN CDO KUSH... Dot vi dita padishim.. Edhe per ty edhe per gjith.. Ju Enderroni Jo Ne

edhe sa i perket webfaqes www.kurandhesunnet.net (http://www.kurandhesunnet.net) per mua eshte 1 faqe shum e mir bile

Pse Dikuj nuk i kendet ajo eshte tjeter a per me shum per mbrojtjen e Bin Laden Apo Muxhahidave Xhihadit ja pot jap edhe disa webfaqe shiko me shum wWw.XhihadiTherreT.Net (http://www.XhihadiTherreT.Net) dhe wWw.ForumIslamik.Com (http://www.ForumIslamik.Com) Ja ketu Lexo edhe pastaj permend Bin Laden .... !

pirro
30-11-06, 13:22
Albanan expert.

Te lutem,ka nje dallim shume te madh ne kete mes.Asnjehere(perveq ndonje "gomar"individalisht)gjate shekullit 20 nuk ka bere lufte me ndonje shtet tjeter duke e pare si preteks fene dhe keshtu vazhdon te jete akoma.
Ndersa vendet islame vazhdimisht e perdorin shprehjn "se keshtu ,ashtu thote kurani,na lejon mborjte"dmth e keqperdorin nje liber te shenjet te tyre per te arritur qellime politike.
Sigurisht i ke pare deklaratate e kryetarit IRANIAN,SIRAIN etj.

pershendetje

Albanian eX|PerT
30-11-06, 15:07
Pirro!

Ne jemi duke diskutuar rreth mesime fetare e jo veprimeve te xx personave. Prandaj, ato keqperdorime apo keqinterpretime qe i bejne ata, ta keni me dije se nuk i bejne dem fese, ngase nuk mban feja pergjegjesi per veprimet jasht fetare. E sa i perket mbrojtjes, kjo eshte e drejte e ēdo njerit, mirepo me kufi te caktuar qe jane permendur ne librat e shenjte.

Albanian eX|PerT

valiii
25-12-06, 16:17
Praktika tregon se vendet sikur iraku,palestina,libani,siria dhe vendet tjera praktikohet mbushja me EXPOLOZIVE dhe shperhimi i tyre,krejt kjo ne emer te fese.

Mire me trego Mustaqedredhur se qfar rendesie ka ajo qe eshte e shkruar,nese ajo nuk resptektohet (ku deri me tani nuk ka shenja as edhe te respetkohet).
pershendetje pirro
pirro nje pyetje per ty
nese vjen dikush ne shtepin tende duke e luajtur rolin e policit te kesaj bote dhe ta mer pasurin , ti burgos vellezerit ti malltreton ne menyra ma brutale diku diku edhe abuzime
ta uzurpon pronen . ti tash a duhesh me mbrojt nderin ??
pasurin etj....??
ti zgjllle menyren si do ta mbrosh me floke te ngjyrosure e me vath ne vesh , apo me kamikaz zgjille . kaq pata
mbetesh i pershendetur

pirro
25-12-06, 20:36
valiii.

O re ti zotri,ti shume mire e more shembullin.Une nuk e di ku jeton ti,por kthehu 10 vite mrapa dhe ne jemi (kemi qene)nen rexhimin serb,dhe ne e kemi mobrojtur nderin,mirpo jo ne ne emer te fese mirpo ne emer te kombit,dhe jo duke vrar civil serb(perveq rasteve te veqnta te izoluara)por me mundesi duke luftuar me ushtri dh polici.Ndersa ata ne irak, palestine, liban dhe disa vende te tjera,e para luftojn ne emer te fese , e dyta vrasin civil,dhe e treta jan terrorist sipas te drejtes nderkombetare.

Pershendetje te lasha.

valiii
25-12-06, 20:58
valiii.

O re ti zotri,ti shume mire e more shembullin.Une nuk e di ku jeton ti,por kthehu 10 vite mrapa dhe ne jemi (kemi qene)nen rexhimin serb,dhe ne e kemi mobrojtur nderin,mirpo jo ne ne emer te fese mirpo ne emer te kombit,dhe jo duke vrar civil serb(perveq rasteve te veqnta te izoluara)por me mundesi duke luftuar me ushtri dh polici.Ndersa ata ne irak, palestine, liban dhe disa vende te tjera,e para luftojn ne emer te fese , e dyta vrasin civil,dhe e treta jan terrorist sipas te drejtes nderkombetare.

Pershendetje te lasha.
i nderuari pirro ti kur flet duhesh me pas argumente ti the ndersa ata ne irak,palestine,libandhe disa vende te tjera,e para luftojn ne emer te fese , e dyta vrasin civil,dhe e treta jane terorist sipas te drejtes nderkombtare.
ata ne vendet arabe i nderuar e para luftojn ne emer te fese (ALLAHUT) plotsishte e sakt mjer per ato qe lufton ne emer te tjeterkujt pos te zotit te vet mos haroni te ai do te kthehemi prap.e dyta vrasin civil , ja ke fut kot qetu sepse kta kan te bejn me uniforma mos haro lufta po zhvillohet mu kto shtete dmth ne shtepin e tyre e jo ne amerike ,e treta mas pari duhesh me dite qa don me thone fjala terorist spo dihet ktu kush oshte teroristi (okupuesi i teritorit) . mbetsh i pershendetur

pirro
25-12-06, 21:30
valiii.

Vali une mund ta pranoj qe kemi nje ndryshim te madh koncepti mbi ate qe ne EMER TE KUJT DUHET TE LUFTOJME.
Ne te dy sigurisht i perkasim feve te ndryshme mirpo besojm ne te njejtin Zot.Une them mjer ai qe lufton ne emer te zotit dhe ne emer te fese,perderisa ne kete forum eshte folur aq shume per fet e ndryshme dhe te gjithe fete te cilet i perkisnin i kan paraqitur fe te paqes,dhe te derdhet gjake ne emer te fese me duket shume extreme.
Ti mundesh me than sa te dush se nuk po vriten civil,mirpo ne jemi deshmitar te ngjarjve te perditshme qe po ndodhin ne boten muslimane(si sunit dhe shiit),dhe moos u mundo te fshihesh mbas asajna se a kan uniforma apo nuk kan,me rendesi eshte qe ai qe vret ka:arme,mbeshtetje ne popull dhe ka grup te caktuar te armatosur te cilet luftojn,keto jan elemente te mjaftueshme per te themeluar nje grup qe synon te arrije qellime te caktuara politke apo fetare.Ne e kemi pasur rastin e kosoves ku ne shume raste serbet jan paraqitur pa uniforma dhe kan kryer vepra kriminale,mirpo ata kan marr urdhra nga te uniformuarit.

valiii
26-12-06, 16:29
valiii.

Vali une mund ta pranoj qe kemi nje ndryshim te madh koncepti mbi ate qe ne EMER TE KUJT DUHET TE LUFTOJME.
Ne te dy sigurisht i perkasim feve te ndryshme mirpo besojm ne te njejtin Zot.Une them mjer ai qe lufton ne emer te zotit dhe ne emer te fese,perderisa ne kete forum eshte folur aq shume per fet e ndryshme dhe te gjithe fete te cilet i perkisnin i kan paraqitur fe te paqes,dhe te derdhet gjake ne emer te fese me duket shume extreme.
Ti mundesh me than sa te dush se nuk po vriten civil,mirpo ne jemi deshmitar te ngjarjve te perditshme qe po ndodhin ne boten muslimane(si sunit dhe shiit),dhe moos u mundo te fshihesh mbas asajna se a kan uniforma apo nuk kan,me rendesi eshte qe ai qe vret ka:arme,mbeshtetje ne popull dhe ka grup te caktuar te armatosur te cilet luftojn,keto jan elemente te mjaftueshme per te themeluar nje grup qe synon te arrije qellime te caktuara politke apo fetare.Ne e kemi pasur rastin e kosoves ku ne shume raste serbet jan paraqitur pa uniforma dhe kan kryer vepra kriminale,mirpo ata kan marr urdhra nga te uniformuarit.
i nderuar
ne rastin e irakut me shume kemi te bejm luft per pushtet sesa sektare edhe pse se mohoj faktin se shijat (shiit) ne aspektin fetar jan shume te devijuar.
ata e kan qellim me hy edhe ne medine e meke ku nak kan me aritur kurre.per qe besojm ne te dy ne te njejtin zot eshte fakt i gjalle .
une besoj ne njerin zot qe beson edhe ti fuqimishte dhe e adhuroj nuk i pershkruaj kurgjo , ne te 2 tin zot qe beson ti "birin" une besoj qe ka bere mrekullira ja ka kthy t pamurit te verbrit e shume e shume tjera por ai edhe mesih (mesues i fese ) rob dhe i derguar i tij . kurse ne te 3-tin qe beson ti mejremen (maria) edhte nena e krejt besimtareve , sa per luft ne irak mundem me mbyll me kaq ATA JAN KA E MBROJN PRAGUN E SHTEPISE TYRE njejt sikur qe e kemi mbrojt ne edhe nese je ne ngjarje amerika thuajse e ka humbur luften atje kaq pata . mbetesh i nderuar

andaluzi91
26-12-06, 20:27
Ti mundesh me than sa te dush se nuk po vriten civil,mirpo ne jemi deshmitar te ngjarjve te perditshme qe po ndodhin ne boten muslimane
Te jesh deshmitar per ty, ē'eshte? Te ulesh ne dhomen e ngrohte dhe te shikosh gjakun e derdhur ne TV? Apo te jesh prezentė -fizikisht- ne rastin e ngjarjes? Kam deshire t'a di kete pirro.

Ju i nderuar, e keni lehte te jepni vendime e konkludime me gishtat e juaj ne testatur mirepo ja, qe kjo sot eshte e barabarte me zero. Te percjellurit e rastit konkret nga afer eshte sinqeritet i hulumtimit. Kete duhet t'a kesh me dije.

E dyta, nese ke par ne TV se jane vrar disa burra "civil" ne Izrael, doemos duhet te te kujtohen ligjet e ēifuteve se ēdo qytetar i shtetit Izrael eshte ushtar rezerve. E ēfare mendon ti rreth kesaj? Vetem, ju lutem na kurseni nga perseritjet e "analizave" te llojit tuaj, qe jane bere te lodhshme.

(si sunit dhe shiit),
Jam i sigurt se ske fare njohuri rreth ketyre dy taboreve dhe kacafytjeve te tyre ne (vendin konkret) ne Irak. Nder strategjite kryesore qe ka Amerika ne kete lufte, eshte edhe kjo qe t'i fuse ne lufte ndersektare e te ik si dinak. Statistika me e fundit na tregon se afer 100.000 hoxhallare suni jane vrare nga argatet e Amerikes (shiitet) ne kete lufte. Ekzistojne shume video ku shiitet perdhunojne se bashku me amerikanet vajzat sunite, te cilat quhen Aishe apo me emra tjera te muslimaneve. E, mos te flasim per masakrimet qe u bejne femijeve te sunive te cilet o quhen Abu Baker, o Omar, te cilat emra jane musliman. E, mos harro se ne polici asnje suni nuk eshte ne funksion apo punetor i thjesht, apo te pakten pastrues, e mos te flasim per polic te jete ndonjeri. E, kjo te le te kuptosh se kush me kend po i bene torturat dhe trazirat! Shitet punojne sikur kafsh per amerikanet per ca dollar.Eh, sa flliqsire e madhe eshte shiizmi!! eh... eh...

Tung.

valiii
26-12-06, 21:23
me duket se tash e ke te kjart pirro dhe mendoj se per ty kjo teme ka perfundu
pershendetje

pirro
27-12-06, 17:56
andaluzi91.

Ti bre bre i nderuar qe ne start ke ide raciste mbi nje kumunitet siq jan SHIITET ,dhe i quan flliqesira nje kumunitet qe jan mbi 60% te popullsise se atij vendi dhe keta 60% kan luftuar kunder sadamit dhe mendon ti se keta duhet te bashkpunojn me terrorista.
Nese ti po e perjeton kete dhune pak ma EMOCIONALISHT atehere shko more ndimoju atyre te al kaides ne irak,por besoj se edhe ti je ne nje dhome te ngroht.

pirro
27-12-06, 17:57
valiii.

Po te qarta i kam,po vetem idet njerzve sikur ti i kam te qarta.

andaluzi91
27-12-06, 19:03
andaluzi91.

Ti bre bre i nderuar qe ne start ke ide raciste mbi nje kumunitet siq jan SHIITET ,dhe i quan flliqesira nje kumunitet qe jan mbi 60% te popullsise se atij vendi dhe keta 60% kan luftuar kunder sadamit dhe mendon ti se keta duhet te bashkpunojn me terrorista.
A nuk eshte flliqesire te thuash se duke genjyer njerezit afrohesh tek Zoti, apo duke thene se duke perdhunuar dhe duke humbur virgjinitetin e femrave (pa kuror) afrohesh tek Zoti, apo, apo, apo? Une t'a thash edhe me heret se ju nuk e keni idene e atyre, mirepo jeni "ngopur" me "lajmet" e CNN apo te BBC, te cilat jane aq te manipuluar saqe numrin 100 e bejne 10 apo anasjelltas. Per kete kam shume fakte.

E dyta, ēeshtja e terroristave nuk hy ne kete teme. Edhe n'varet per cilet flasim! ē'eshtja e Sadamit eshte se ai ka qene cionist dhe spiun i ruseve! Impaktet qe ka pasur me Ambasaden Amerikane per te larguar komunizmin, jane fillimi i luftes kunder bashkepunetorit te tij. Ai ska qene suni, edhe pse e ka etiketura veten si te tille, mirepo thjesh ka qene ne thonjeza.

Nese ti po e perjeton kete dhune pak ma EMOCIONALISHT atehere shko more ndimoju atyre te al kaides ne irak,por besoj se edhe ti je ne nje dhome te ngroht.
Une edhe nese nuk mundem t'iu ndihmoje atyre femijeve e femrave te malltretuar, te pakten heshti ketu ku jam. Shpesh heshtja eshte flori.

Gjithe te mirat,
Andi

taxisti
28-12-06, 01:26
Te jesh deshmitar per ty, ē'eshte? Te ulesh ne dhomen e ngrohte dhe te shikosh gjakun e derdhur ne TV? Apo te jesh prezentė -fizikisht- ne rastin e ngjarjes? Kam deshire t'a di kete pirro.

Ju i nderuar, e keni lehte te jepni vendime e konkludime me gishtat e juaj ne testatur mirepo ja, qe kjo sot eshte e barabarte me zero. Te percjellurit e rastit konkret nga afer eshte sinqeritet i hulumtimit. Kete duhet t'a kesh me dije.

E dyta, nese ke par ne TV se jane vrar disa burra "civil" ne Izrael, doemos duhet te te kujtohen ligjet e ēifuteve se ēdo qytetar i shtetit Izrael eshte ushtar rezerve. E ēfare mendon ti rreth kesaj? Vetem, ju lutem na kurseni nga perseritjet e "analizave" te llojit tuaj, qe jane bere te lodhshme.


Jam i sigurt se ske fare njohuri rreth ketyre dy taboreve dhe kacafytjeve te tyre ne (vendin konkret) ne Irak. Nder strategjite kryesore qe ka Amerika ne kete lufte, eshte edhe kjo qe t'i fuse ne lufte ndersektare e te ik si dinak. Statistika me e fundit na tregon se afer 100.000 hoxhallare suni jane vrare nga argatet e Amerikes (shiitet) ne kete lufte. Ekzistojne shume video ku shiitet perdhunojne se bashku me amerikanet vajzat sunite, te cilat quhen Aishe apo me emra tjera te muslimaneve. E, mos te flasim per masakrimet qe u bejne femijeve te sunive te cilet o quhen Abu Baker, o Omar, te cilat emra jane musliman. E, mos harro se ne polici asnje suni nuk eshte ne funksion apo punetor i thjesht, apo te pakten pastrues, e mos te flasim per polic te jete ndonjeri. E, kjo te le te kuptosh se kush me kend po i bene torturat dhe trazirat! Shitet punojne sikur kafsh per amerikanet per ca dollar.Eh, sa flliqsire e madhe eshte shiizmi!! eh... eh...

Tung.

Te lutem me trego me numra dhe me vende se ku shiitet kane vrare ,perdhunuar pjesetar te sektit tjeter .Nuk po them se nuk ka se nje shumice prej shiiteve jau kane thare zemrat kta heronjet e tu bin ladenist ,sadamist ,vahabist ,jezidist etj etj

Jane me miliona viktima shiite te vrare nga duart e jahudive ,wehabive ,bin ladenave ,jezidat qe i keni ju ne mesin e juaj ,jane me milona te vrare sunni nga jahudit bin ladena, jezida ,wehabij qe i keni ne mesin e juaj.

Duhet me thane tash se filma po xhirohen kur ti shohim per ēdo dite nga 50 apo 100 veta (shumica shia) duke fluturuar nga kamikazet wehabistojahudi.

Turp per ju ti quani te tjeret pa ju bere asgje fliqesira .
Deri dje e mbronit sadamin sot ma se shumti po bashkepunojn wehabistet me bushin ;motra e lades bin ladenit zhvishet neper klube dhe gazeta amerikane ,familja e tij ka kontrata bilionshe me familjen e bushit ,edhe saudat e arabise se lajne keq hiē bashkepunimin me jahudi e busha .

Aeroplanet jahudi dhe armata jahudive kur te don hyn dhe sulmon muslimanet ne cilin vend po don dhe kur po don .
Aeroplanet e muslmanve nuk guxojne te fluturojne edhe ne vendet e tyre as edhe ndihma per tju sjellur vellezerve te vet
E ē po bejne vahabit i ngriten ne ajer disa civile (gra ,femije ne treg) ne irak se ka pas deshire nje anetar i tyre ,nje katundar qe ja kan shperlar trurin me shku ne parajse .

rrace e poshter jezidiste vahabiste

andaluzi91
28-12-06, 20:10
Te lutem me trego me numra dhe me vende se ku shiitet kane vrare ,perdhunuar pjesetar te sektit tjeter .Nuk po them se nuk ka se nje shumice prej shiiteve jau kane thare zemrat kta heronjet e tu bin ladenist ,sadamist ,vahabist ,jezidist etj etj

Jane me miliona viktima shiite te vrare nga duart e jahudive ,wehabive ,bin ladenave ,jezidat qe i keni ju ne mesin e juaj ,jane me milona te vrare sunni nga jahudit bin ladena, jezida ,wehabij qe i keni ne mesin e juaj.

Duhet me thane tash se filma po xhirohen kur ti shohim per ēdo dite nga 50 apo 100 veta (shumica shia) duke fluturuar nga kamikazet wehabistojahudi.

Turp per ju ti quani te tjeret pa ju bere asgje fliqesira .
Deri dje e mbronit sadamin sot ma se shumti po bashkepunojn wehabistet me bushin ;motra e lades bin ladenit zhvishet neper klube dhe gazeta amerikane ,familja e tij ka kontrata bilionshe me familjen e bushit ,edhe saudat e arabise se lajne keq hiē bashkepunimin me jahudi e busha .

Aeroplanet jahudi dhe armata jahudive kur te don hyn dhe sulmon muslimanet ne cilin vend po don dhe kur po don .
Aeroplanet e muslmanve nuk guxojne te fluturojne edhe ne vendet e tyre as edhe ndihma per tju sjellur vellezerve te vet
E ē po bejne vahabit i ngriten ne ajer disa civile (gra ,femije ne treg) ne irak se ka pas deshire nje anetar i tyre ,nje katundar qe ja kan shperlar trurin me shku ne parajse .

rrace e poshter jezidiste vahabiste
:smile: Si je a je mire, me shendet si keni qene? familjen si e ke? Ok kalofsh mire, shifemi prap. Hehehehe:biggrin: qetesohu taxist, se po nuk i shtype freret (ndonjehere) mund te shkelesh kalimtaret !!!

Une jam nje nga shume ata musliman te cilet i urrejne te ashtequajturit vehabit. Dhe, dije se une jam njeri nga ata antibinlandelistet.

Ato qe une tash jane realitet, po pate argumente kundershtoji!!!

Kur te besh debat me mua, ke parasysh, te jesh me larg emocioneve.

Gjithe te mirat,
Andi

taxisti
28-12-06, 23:34
:smile: Si je a je mire, me shendet si keni qene? familjen si e ke? Ok kalofsh mire, shifemi prap. Hehehehe:biggrin: qetesohu taxist, se po nuk i shtype freret (ndonjehere) mund te shkelesh kalimtaret !!!

Une jam nje nga shume ata musliman te cilet i urrejne te ashtequajturit vehabit. Dhe, dije se une jam njeri nga ata antibinlandelistet.

Ato qe une tash jane realitet, po pate argumente kundershtoji!!!

Kur te besh debat me mua, ke parasysh, te jesh me larg emocioneve.

Gjithe te mirat,
Andi

Faleminderit andaluz per sjelljet e tua te mira ,faleminderit gjithashtu qe me keshillon qe te mos ngutem,eshte keshille me vend.
Me fal ndoshta te ofendova dhe te shtina edhe ty ne nje thes me bin ladat e vehabistat .

Edhe une ndegjoj se ēfare po bejn "shiat" edhe po degjoj dhe shikoj se ēfare po bejne "sunnitet". Qellimisht jau bera emrat nen thonjeza.

Une e di edhe si eshte puna e suniteve dhe sufive ne Iran .Kam degjuar shume mire se si shtypen ata qe nuk besojne njejt sikur rregjimi i Iranit .
Por mos te harrojm edhe tjetren ane dhe te kujtojm se si shtypen shiat nen regjimet vehabiste ata i thojne vehtes se tyre ehli sunnet .

Edhe nje gje tjeter mos harro luftrat me te medhe dhe ndarjet me te medhaja qe kan ndodhur dhe po ndodhin ndermjet grupeve te ndryshme ne islam jane si pasoje e ardhjes se vehabistve ne pushtet

Ta dish shume mire se problemet qe kane muslimanet tash nuk zgjidhen duke i dalur krah njeres pale e duke shtupur tjetren.
Duhet qe te gjithe te jemi sa ma real dhe te gjykojm drejt .

Sa per argumente mund te flasim sa te duash ,por nga eksperienca qe kam neper forume nuk ja vlejn shume se ēfare argumente do te sjellim .
TE RRALLE JANE ATA QE I PRANOJNE ARGUMENTET
Personalisht nuk dua te behem si disa te tjere me copy pasta e shkrime ēarshafa nga 50 metra ku askush nuk i lexon ato .

Argumentet ma te mira qe i kemi duhet ti ruajme kur te dalim para Gjykuesit Suprem ,argumentet duhet tja paraqesim edhe vehtes nganjehere dhe te pyesim vehten tone se a jane me te vertet argumente te verteta apo jo .
Une nganjehere po e pyes vehten pse kurkush nuk i thote vehtes se jam gabim , gjithmone ne njerezit e gjejme gabimin te tjetri

Shume veta e shohin forumin si arene ku mundohen te ngadhnjejne .Per mua mjafton te them se Allahu eshte ngadhnjimtar dhe ata besimtar qe jane te dashurit e tij .

Allahu na falt mekatet Ai eshte Meshiruesi i pergjithshem

andaluzi91
29-12-06, 00:30
Taxist. Duhet te jemi te realt. Une kam lexuar dhe lexoj shume per sufizmin. Po ta them nje fjale shume te bukur te nje dijetari, i cili kur ishte pyetur nga nje nxenes: "A te behem sufi apo selefi?", ai i kishte thene: "Mos u ben sufi sepse ata "fluturojne", por as selefi (ne thonjeza) te ashtequajtur qe demtojne, por behu sikur ata te paret tane (te mire)". Keshtu qė i nderuar, duhet te gjejme nje mes, e ai mes eshte rruga e Profetit Mohamed, dhe shokeve te tij, te cilet ishin te paret tane (es-selef gj. arab.). Sufistat jane ata qe vetmohen me perkujtimin e Zotit ne menyrat jo te ligjesuara nga Profeti, dhe tek ata ka gjera me te cilat e kane tepruar, siē jane gabimet e tyre tek ēeshtja e tesavufit, etj. Pse ta emertojė veten sufi kur Zoti neve besimtareve na ka quajtur musliman ne Kur'an? Imam Maliku, kur ishte afer varrit te Profetit, me gishtin tregues drejtur drejt varrit te tij thoshte: "Gjithekujt i mirret dhe i lihet perveē ketij". D.m.th le ti marrim te mirat njerezeve qe jane ithtarė te tradites se Profetit dhe qe jane dashamires te bashkesise dhe te ua lem gabimet e tyre, nese eventualisht i bejne, mirepo jo atyre qe jane thelluar ne kufre e shirkijate siē jane puna e shiiteve dhe sufive. Nese deshiron i nderuar te njoftohesh per njerezit qe kane qene asketa dhe e kane perkujtuar Zotin shume, mbase kane qene zahida (asketa) lexoji jeten e Abdullah iben Mubarekut, Hasan el Basriut, AbdulKader Xhejlaniut, e te tjereve, mirepo te mos hysh ne librat e atyre qe "iu dalin pellumba nga lapsi".

Ta kemi te qarte i nderuar, se shiitet jane nje grup per dallim nda sufistet dhe jane te reneguar. Per kete ēeshtje ka shume argumente. Gjithashtu edhe ajo shumic e sufisteve (qe e aprovojne tevasufin me te vdekur) jane te reneguar. Per plot rrespektin qe kam per ēdo njeri prap se prap duhet ta them te verteten.

Shiitet jane ata qe lane shume nena duke i vajtur bijte e tyre qe shkuan sikur qeni ne rrushe. Ata jane, qe e "prune" "Qaben" ne Iran dhe Irak. Jane ata, qe shajne shoket e Profetit, te cilet jane permendur ne menyre te gjeneralizuar dhe te konkretizuar ne Kur'anin Famemadhe. Jane ata, qe i ngriten ca krijesa te Zotit (si p.sh. Aliun) ne hyjnizim, e qe kjo gje eshte qe te qon ne apostazi, e politeizem te qarte.

Te jemi te sinqerte, dhe te mos i mohojme argumentet qe na vijne ēdo dit se po mbyten me mijera suni nga shiitet, te cilet per kete veper jane motivuar dhe insipiruar apo nxitur nga amerikanet. Ska dyshim ne kete. Dihet se amerikani, do e le zevendesin e tij ne Irak, ne kete nuk dyshohet aspak. Ne Egjipt dhe Siri gjithe shiitet (e pasur) kane shkuar per te pushuar, ndersa i kane lene ata te cilet skane buk e uje, ne tmerrin e kamikazave, duke mbytur femijet e quajtur Omar apo Abu Baker e Othman per ca te holla. I nderuar, eshte e vertete se sunitet tash mė vecse jane ne lufte, mirepo ate (lufte) e filloi dikush tjeter. Shiitet ishin ata qe e gjiruan nje video klip, ne te cilin shihet qarte nje vajze e quajtur Aisha, e zhveshur lakuriq duke e perdhunuar (si nenqmim i emrit te saj, e qe ky emer, eshte i nenes se besimtareve, gruas se Profetit)!!! O bur i dheut, keto jane fakte. Ne shume audio shiitet per te kercenuar sunitet iu tregojne se sa rober i kane zene e se sa roberesha, qe jane motra tona. Ne shume audio tregojne dredhit e tyre, si menyre shtyrje te frikes, se "hej ne jemi number one ketu". Pastaj, nese e shikojme shume thjesht ne aspektin politik situaten atje, mund te shohim se e gjithe andiministrata eshte me shiitė, te cilet nuk mbrojne interesat e sunive.

Thuaje te verteten edhe nese eshte e hidhur, thoni dijetaret. Mirepo, per mua t'i tregoje keto fakte eshte kenaqesi, mbase do triumfojė e verteta.

Taxist, une pajtohem me ju se shume nga te ashtuquajturit sunih duhen futur ne thonjeza, mirepo te mos e neglizhojme realitetin se gjithe ata qe e quajne veten shiit jane me te vertete te tille, dhe dihet mirefilli se rrethi i tyre i ngushtuar nuk mund te toleroje te ashtequajtur.

Kjo ishte nje leter e shkurt nga une si nje musliman qe nuk e etiketon veten as me vehabizem e as me shiizem e sufizem,
Gjithe te mirat,
Andi

taxisti
29-12-06, 01:58
pershendetje

Andi tash ke hyre edhe ma thell ,ja nise ti sulmojsh edhe sufite.

Une te thash edhe ne postimin me siper se nuk eshte kollaj te flasesh argumenta neper forume dhe te tjeret menjehere ti besojne.

Me thuaj ēka kupton ti me argumente ,ne qofte se do me e dite te verteten argumentet e tua per luften ne irak jane te pabazuara askund .
Po flet per viktimat e njeres pale ,pales "sunnite" qe jane viktima shume me pak ne numer se sa viktimat shiite .E gjithe bota kete e din .
Une nuk e kuptoj ose jane "shiat" aē te durueshem ose jane frigacaka ose e kane pare se ēfare politike po bejne wehabistat jahudi dhe nuk po duan te bien ne gracke te tyre se une as edhe 5% nuk i kisha duruar vuajtjet e tyre .
Shiat jane viktimat kryesore ne lindjen e mesme me dekada te tera jane duke vuajtur nga diktator ,tradhtar e ushtri qe vijne nga rrradhet e juaja .

Perpos fjaleve tua dhe ndonje mendimtari si ti nuk ka asnje argument tjeter .Ndoshta gjenden aso xhirime qe po thua ti qe i kan bere wehabistat ne bashkepunim me jahudite vetem se me ndez zjarr edhe ma shume ndermjet dy paleve .

Sa e sa persekutime vuajtje dhe perdhunime kane pasur shiat nga pjesetar qe thojne se ju takojne grupeve tuaja pse kur nuk flitni per kto ngjarje

Mos harroni kurr bombardimet kamikaze qe po jua bejne per ēdo dite anetaret nga grupet e juaja.
I bombarduan edhe tyrben ne qytetin samara ku ishin te varrosur dy imam nga Ehlibejti familja e Muhamedit a.s .

Hajde trego ti andi se kush fiton tash ketu me kto argumente qe po i sjellim ,nje shumice nga grupet e juaja as qe doni ti shihni faktet qe i sjell pala tjeter


Andi mos harro se ka musliman qe kur eshte nevoja edhe fluturojne me ndihmen e Allahut ,ka edhe asi "musliman" qe nuk shohin ma larg se hunda e tyre .

Bota e civilizuar para 40 vjetve menzi arriti te dergoj nje njeri ne hene ,Pejgamberi jone a.s e ka pare krejt gjithesine dhe te gjitha krijesat e Allahut para 1400 vjeteve .
Mos harroni se Pejgamberi a.s ka lene zevendsat e vet ne kete bote qe i shkojne sipas traditave dhe sjelljeve te tij .

Feja islame nuk eshte fe e vdekur eshte fe e gjall i ka te gjithe njerezit qe i nevojiten kesaj feje .Ne ēdo kohe per ēdo rast ,per ēdo popull ,kulture dhe njeri i ka pergjigjet e veta .Poashtu ne kete fe gjenden edhe Imamet e drejte te saj , edhe ata qe Allahu ju meson ndonje fsheftesi te tij apo ju lejon te kene ndonje mrekulli me ndihmen e tij .

Ju po e paramendoni fene islame vetem ate ēfare ju thote filan dijetari apo filan hoxha .E sikur ta dinit sa e madhe eshte feja islame me mire do te ishte .
Kur mos u mundoni ta perkufizoni fene islame vetem me ato gjera ēka i dini ju apo disa dijetar nga mesi juaj ,mos u mendoni ta perkufizoni dhe te mundoheni ta shtini kete fe te madhe ne shkolla apo mezhebe .

Me trego se ēka deshte te thuash me Imam Malikun me ate thenien e tij se vetem Muhamedit a.s nuk i lihet fjala ,kurse te tjereve po .

Ktu eshte problemi tek muslimanet tash , qe une tash nuk po jau marr asnje fjale as sahabve as dijetarve as kurkujt ketu ne kete forum ,po behem i pavarur ejani te gjithe te behemi te pavarur .

Sa per konfliktet midis "shiave" dhe "sunnive" di shumēka dhe kam lexuar shume nga te dyja anet ,jau di anet e dobeta te dyve ,po e sqaroj "shiave" dhe "sunnive" nen thonjeza

Me fal por nuk po dua te flas per shume gjera ,nuk po dua te hyjme ne disa gjera qe jane te veshtira te kuptohen ,edhe tek e fundit nuk mendoj se ja vlen se shumica e njerzeve ju duket vetja i persosur dhe mendojne se nuk duhet kerkuar me shume se ēka kane dhe ēka dine .


Po shkoj po lexoj pak nga te paret e fese (selefat) e vertet .

andaluzi91
29-12-06, 02:05
:smile: Taxist, mos na e merr shume e shume kohen me fjale boshe, po sjell argumente. Argumente o burr i dheut. Te lutem, na kurse nga keto perseritjet e tua te shpeshta.

Tani spo kam shume kohe, flasim prap se u be shume vone.

Gjithe te mirat,
Muslimani (Andi)

taxisti
29-12-06, 02:19
:smile: Taxist, mos na e merr shume e shume kohen me fjale boshe, po sjell argumente. Argumente o burr i dheut. Te lutem, na kurse nga keto perseritjet e tua te shpeshta.

Tani spo kam shume kohe, flasim prap se u be shume vone.

Gjithe te mirat,
Muslimani (Andi)

Paqja e Allahut qofte mbi muslimanet

Ti je pergjegjes per kohen tende bere ēka te duash me kohen tende ose humbe duke lexuar ketu ose bere diēka tjeter mos te pelqefte forumin gjere e gjate e ke lexo ku te duash .
Mos mu drejto ne kete menyre ma te lutem

Me trego ēfare argumentesh po don ti ,po shkoj po e luti Allahun ta bej nje mrekulli se nuk di ēka te them tjeter .

A jau bej rrafsh pak .Tash ja nisi me ju lavderuar pak ,me ju thane se ju keni te drejte etj .etj .

A ju bahet qejfi ne qofte se i mallkoj civilet shia (gra ,femije) te cilet po i vrasin per ēdo dite ne irak .

Skam argumente ma ju jeni ngadhnjimtar ,urime fitoren nga une shume i forte je ti me argumente .


Ja ALLAH bere mire aty ku eshte keq dhe lejo te jete mire aty ku eshte mire

pirro
29-12-06, 17:22
andaluzi91.

Je te u bazu shume ne kospiracione dhe nuk je duke jetuar me jeten reale qe shohim ,degjojm gjdo dite qe jetojm.Jemi deshmitar te asaj se cka po ndodh ne irak dhe ne mund edhe te gjykojm sidomos ata qe vrasin maltretojn kidnapojne gazetar humanitar(ti mund ti quash edhe spiun).
Ne nuk mund ti shpikim mediat tjera,nese ti ke informacione ma te hollsishme atehere tregona he burr.Nese ato informacione dallojn nga ato media qe the ti jan te manipuluara.

andaluzi91
29-12-06, 23:18
Tung.
Taxisti-tit. Te luturit e juaj qe Zoti te sjell mrekulli, tregon se pos atyre perseritjeve tuaja nuk ka argumente tjera, sepse mrekullirat zakonisht vijne pasi qe te ekspozohen te gjitha argumente dhe prap nuk bindet kundershtari. E, me kete treguat se s'keni fakte per ate qe thoni.

Pirro-s. Ju i nderuar, e tregoni veten aq te ngushte sa qe e tregoni nivel tuaj intelektual ne marrjen e informacionit. Kur ishte lufta ketu ne Maqedoni, ushtaret pinin kafe, e ca "gazetar" (shqiptar), na i tranonin nenat duke thene: "Mbrem, 1350 granata ne fulan fshatin jane gjuajtur, dhe ka te vrare e te plagosur", a ndoshta granatat ishin krejt ne vend tjeter. Ne SHBA mbahen emisione te posaēme kunder televizionit te madh Al Jazira, i cili per qdo informacion eshte i perpikt. Tani e kemi rastin ta ndegjojme edhe ne gjuhen angleze kete TV. Ai, aty sjell video per ngjarjet ne perpikmeri, ndersa lajmet e tyre parcialisht i "huazon:" BBC dhe CCN, duke dhene ca skena me tmerruese e duke mos treguar asgje prej realitetit te tyre. Ka raste te shumta qe une vet i kam pare, eshte bere fjale per disa qindra suni te masakruar, dhe familjaret e tyre flisnin per hyrjen e shijave, ndersa lajmet e transmetuar ne gjuhen shqipe dhe maqedone i percjellnin (ne perkthim duke ua ndalur zerin atyre) se ata jane shiitet dhe po tregojne se si sunite kane masakruar. Absurde, a?!?! Mesoji gjuhet e botes, dhe njihe problemin duke iu hyre ne thellesi.

Une nuk mund te e di situaten ne shtepine tuaje me mire se ju!!!

Mendo pak per kete fjale te bold-izuar.

Gjithe te mirat,
Andi

taxisti
30-12-06, 01:58
Tung.
Taxisti-tit. Te luturit e juaj qe Zoti te sjell mrekulli, tregon se pos atyre perseritjeve tuaja nuk ka argumente tjera, sepse mrekullirat zakonisht vijne pasi qe te ekspozohen te gjitha argumente dhe prap nuk bindet kundershtari. E, me kete treguat se s'keni fakte per ate qe thoni.

Andi

O andaluzo a prap ja nise a .
Eshte e vertet se une nuk kam asnje argument per ty ,edhe te thash shume mire se veē duhet me shku me ba lutje te Zoti per ndonje mrekulli se ti ndryshe nuk pranon .
E ti ja nise prap me filozofuar se spo kam ēfare te them e po kerkoj mrekulli

E ēka ne qofte se te sjelli argumenta ,nuk tu duken argumenta ato ēka postova me siper .
E ēka me bere une qe spo rroke TV Al XHAZIREN , po e kthej gjithkah antenen po spo ma rrok hiē .Shyqyr ty po ta rrok ate program dhe kjo tv po ta ndriēon rrugen.

Ti se ke asnje vend te zbrazet tek ti per argumente te reja .
Ti je i mbushur perplot me argumente ,nuk ka vend ne ate trurin tend per argumente te tjera.
Se kush jau ka shperlare trurin juve nuk po e di me siguri po shko kontrollohu pakez .

Ne qofte se vazhdoni keshtu duhet me jau leshuar rrugen se me te vertet po argumentojshi shume ju .
I the disa fjale se shiat po ju bejne zullum te madh sunniteve edhe ne menjehere duhet me te besuar ty apo al xhazires se ska tjeter se ju jeni pejgamber apo ēka .

Nuk ka dyshim se edhe shiat bejne krime tek sunnitet por krimet qe jane bere tek shiat jane shume here me te medha se tek sunitet.

Ti dhe dijetaret e tu hajde qitni poshte kto fjalet e mia me argumenta.

Mos filozofoni shume se e keni te ndaluar filozofine ne shkollat e juaja.

andaluzi91
30-12-06, 09:46
#eh, do me thene ti po kerkon argumente. Po, tani po filloj. I nderuar, me thuaj kush i masakroi femijet nga klasa e pare deri ne te nenten ne shkollen fillore te sunive ne Basra. Kush i masakroi 100.000 hoxhallare Sunni te cilet mungojne ne xhamite e tyre dhe nuk kane zevendesa (ngase shumica e teologeve jane mbytur). Kush po i dorezon sunit ne burgjet e Abu Graibit dhe Guantanamos? Ma thuaj i nderuar, kush po i roberon ato mijera vajza (virgjire) ne burgjet e Irakut? Kush jane ata qe iu hyne ne shtepi sunive duke iu perdhunuar grat e tyre dhe i mbyter ata/o? Kush jane ata qe e kane marrur qeverine, e cila (qeveri) nuk po i ndalet sulmet shiite (ngase i aprovon ato), etj., etj.,. Mendoj me kaq per sot te te le, mirepo vazhdojme prap, se tash po filloj te iu shkruaj urime shokeve dhe shoqeve te mija.

E sa i perket filozofise, ne shkollen time eshte e lejuar, sepse une mesoj ne shkolle laike:cool:hihih.

Gjithe te mirat,
Andi

p.s. per hajr Bajramin vella. E mira, devotshmeria e sinqeritetin qofshin me ju ne kete dite te sakrifices, e lus Allahun qe ta fitosh/fitojme kenaqesine e Tij.

Savior
30-03-07, 14:37
Allahu thotė: “Nė fe nuk ka dhunė. Ėshtė sqaruar e vėrteta nga e kota. E kush nuk i beson tagutėt, e i beson All- llahut, ai ėshtė kapur pėr lidhjen mė tė fortė, e cila nuk ka kėputje. All- llahu ėshtė dėgjues i dijshėm.” [Sure Bekare: 256]


2:11.E kur atyre u thuhet: "Mos prishni rendin nė tokė"! Ata thonė: "Ne jemi vetėm pėrmirėsues (paqtues)!"12Veni re, ata nė tė vėrtetė janė shkatėrruesit, por nuk e kuptojnė.

http://www.faithfreedom.org/Gallery/2.htm (http://www.faithfreedom.org/Gallery/2.htm)

http://www.faithfreedom.org/Gallery/8.htm (http://www.faithfreedom.org/Gallery/8.htm)

http://www.faithfreedom.org/Gallery/14.htm (http://www.faithfreedom.org/Gallery/14.htm)

2:15.All-llahu ndėshkon talljet e tyre, duke lėnė tė bredhin edhe mė shumė nė mosbesimin e tyre.http://www.faithfreedom.org/Gallery/22.htm

Ndalohen nen 20 vjet. Vet Kurani e thote.

Savior
30-03-07, 14:49
A nuk eshte flliqesire te thuash se duke genjyer njerezit afrohesh tek Zoti, apo duke thene se duke perdhunuar dhe duke humbur virgjinitetin e femrave (pa kuror) afrohesh tek Zoti, apo, apo, apo? Une t'a thash edhe me heret se ju nuk e keni idene e atyre, mirepo jeni "ngopur" me "lajmet" e CNN apo te BBC, te cilat jane aq te manipuluar saqe numrin 100 e bejne 10 apo anasjelltas. Per kete kam shume fakte.

E dyta, ēeshtja e terroristave nuk hy ne kete teme. Edhe n'varet per cilet flasim! ē'eshtja e Sadamit eshte se ai ka qene cionist dhe spiun i ruseve! Impaktet qe ka pasur me Ambasaden Amerikane per te larguar komunizmin, jane fillimi i luftes kunder bashkepunetorit te tij. Ai ska qene suni, edhe pse e ka etiketura veten si te tille, mirepo thjesh ka qene ne thonjeza.


2:17.Shembulli i tyre (nė hipokrizi) ėshtė si shembulli i atij qė ndezė njė zjarr dhe, posa tė ndritė ai vendin dhe rreth tij, All-llahu ua shuan dritėn e tyre dhe i lė nė errėsira qė nuk shohin.

RTK, KTV, RTV21 e tjera. Sadami cionist, hajde hipokrizi hajde, ska qene suni?, hajde rrene hajde na knaqe tu na rrejt. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifTi pe din a ka qene suni ne thojza a ne kllapa. Leni bre mo rrenat se spo ju ka hije, ni popull po mundoheni ta genjeni.

2:27.Ata qė e thyejnė besėn e dhėnė All-llahut pasiqė ėshtė lidhur ajo, dhe e kėpusin atė qė All-llahu ka urdhėruar tė jetė e kapur, e edhe bėjnė shkatėrime nė tokė, tė tillėt janė ata tė dėshtuarit.

Albanian eX|PerT
31-03-07, 01:50
NUK KAM FTUAR NĖ PĖRDORIMIN E DHUNĖS, POR JEMI KĖMBĖNGULĖS NĖ "ZEMĖRIMIN RACIONAL"


Dijetari i mirėnjohur i botės islame dr. Jusuf el-Karadavi nė ligjėratėn e sė premtes, ka dėnuar pėrdorimin e dhunės ndaj ambasadave tė huaja pėr shkak tė karikaturave fyese ndaj Pejgamberit a.s. qė u publikuan nė disa shtete tė Europės. Ai po ashtu gjatė ligjėrimit tė tij, u bėri thirrje tė gjithė muslimanėve qė tė mbėshtesin fuqishėm lėvizjen e Hamasit dhe tė jenė pranė tyre.
Hirėsia e tij, ftoi vendet arabe dhe ato muslimane qė tė gjithė sė bashku ta pėrkrahin Hamasin, duke potencuar se Mesxhidul Aksaja nuk ėshtė xhami vetėm e palestinezėve dhe se kjo tokė e bekuar e Profetėve si dhe e bėrjes sė Israsė dhe Miraxhit, nuk ėshtė tokė vetėm e popullit palestinez, por ėshtė tokė qė i takon tėrė ummetit islam. Ai tha se ėshtė obligim (vaxhib) pėr ummetin islam qė ta mbėshtesin lėvizjen e Hamasit dhe tė gjitha organizatat bamirėse dhe humanitare qė veprojnė nė Palestinė.
Ai pėrgėnjeshtroi ata qė thanė se zgjedhja e Hamasit ka ardhur si ndėshkim ndaj partisė Fetah, duke iu drejtuar Amerikės se fitorja e Hamasit nuk ėshtė kurrfarė ndėshkimi, por ėshtė zgjedhje e lirė e ndėrtuar sipas platformės qė ka ofruar Hamasi nė dobi dhe interes tė popullit palestinez. Vėrtetė populli diti ta dallojė tė mirėn nga e keqja dhe falėnderuar qoftė All-llahu, zgjodhi me vota tė lira lėvizjen e Hamasit, kėtė grup islam tė vendosur i cili ka derdhur gjakun duke flijuar shpirtėra tė shumtė vetėm e vėtėm pėr tė mbrojtur fenė dhe atdheun e tyre.
Gjithashtu kritikoi dhe kėrcėnoi Perėndimin sa u pėrket ndėrprerjes sė ndihmave pėr popullin palestinez, duke thėnė: "Sikur tė tillėt (evropianėt) posedojnė furnizimin e gjithė botės, sikur tė ishin zot tė kėsaj bote."
Nė anėn tjetėr dr. Karadavi gjatė hytbes sė tij tė dytė, kėrkoi miratimin e njė ligji ndėrkombėtarė i cili ndalon fyerjen e fesė, pejgamberėve dhe tė gjitha vlerave tė shenjta. Ndėrsa nė anėn tjetėr kėrkoi edhe njė herė nga muslimanėt qė tė bojkotojnė tė gjitha prodhimet e Danimarkės, Norvegjisė dhe tė gjithė atyre qė u munduan ta ofendojnė tė Dėrguarin e All-llahut s.a.v.s. nga shpifjet e tilla.
Dr. Karadavi gjatė hytbes sė tij tha: "Beteja e mbrojtjes sė tė Dėrguarit tė All-llahut s.a.v.s. dhe zemėrimi pėr shkak tė fyerjes sė tij , akoma ėshtė duke gufuar brenda botės islame dhe jashtė saj. Kjo ėshtė njė betejė qė na u imponua edhe pse pėr ne ėshtė e urrejtur dhe e padėshiruar. Nuk ishim ne (muslimanėt) ata qė e filluam kėtė betejė, por ne u sulmuam pa kurrfarė shkaku dhe pa kurrfarė arsye pėr tė bėrė njė gjė tė tillė. Atėherė ėshtė oblogim i yni dhe i gjithė ummetit islam qė tė shfaqė zemėrimin e thellė ndaj ofendimeve tė Pejgamberit tė Zotit, Muhammedit s.a.v.s."
Nė vazhdim tha: "Kemi kėrkuar nga muslimanėt qė ky zemėrim ndaj fyerjece tė Pejgamberit s.a.v.s. dhe ndaj tė gjithė Pejgamberėve tė tjerė, ndaj vlerave tė shenjta islame, tė jetė zemėrim racional, i matur, duke mos tejkaluar kufijtė, prandaj edhe kam kundėrshtuar atė qė rezultoi nga ky zemėrim nė disa vende, me ē'rast u dogjėn disa ambasada, konsullata, kisha, apo u sulmuan disa prona dhe individ tė caktuar. Kjo qė ndodhi asnjėherė nuk e kemi dėshiruar. Mirėpo, ajo qė ne dėshirojmė ėshtė qė ta ngrisim zėrin tonė nė mbarė botėn, nė mėnyrė qė njerėzit tė kuptojnė se ummeti i Muhammedit s.a.v.s. assesi nuk bėn qė tė heshtė atėherė kur pėrqeshet dhe ofendohet Pejgamberi mė i dashur i All-llahut - Muhammedi s.a.v.s. Ky ofendim, kurrsesi nuk bėn pjesė nė lirinė e tė shprehurit. Nuk ėshtė liri e tė shprehurit qė tė sulmohen dhe tė ofendohen njerėzit pa kurrfarė shkaku… atėherė ēfarė lirie e tė shprehurit ėshtė kjo?
Dr. Jusuf el-Karadavi ndėr tė tjerash tha: "Ne kemi thirrur nė gjėra pozitive. Nuk kemi ftuar nė vrasjen e askujt. Para pak kohe mė ėshtė shpifur njė gėnjeshtėr nė njė gazetė italiane nga ana e njė shkrimtari rrenacak me origjinė arabe, i cili kishte shkruar se gjoja unė paskam thirrur nė vrasjen e karakaturistėve dhe kryeredaktorėve tė atyre gazetave qė i botuan kėto karikatura. Ju mė keni dėgjuar se ēfarė kam thėnė nėpėrmjet kėtij kanali televiziv tė Katarit, e po ashtu mė ka dėgjuar e mbarė bota se ēfarė kam thėnė nė hytben e kaluar. Nuk kam bėrė thirrje qė tė vritet dikush, por kam ftuar muslimanėt qė tė shfaqin zemėrimin e tyre racional ndaj ofendimit tė Pejgamberit tė All-llahut s.a.v.s. Kam ftuar qeveritė e botės islame qė tė bėjnė presion ndaj Shteteve tė Bashkuara qė tė miratojnė njė ligj ndėrkombėtarė i cili ndalon fyerjen dhe ofendimin e Muhammedit s.a.v.s. dhe tė gjithė Profetėve dhe vlerave tė shenjta tė tė gjitha feve nė pėrgjithėsi. Njė vendim i sinqertė duke mos i lėnė hapsirė ndonjė konfuzioni apo dyshimi."
Nė vazhdim potencoi se kėto fyerje janė burim i luftės dhe konfliktit nė mes popujve dhe kombėsive tė ndryshme. Mirėpo, ne ftojmė nė paqė dhe dashuri ndėrnjerėzore e jo nė armiqėsi e urrejtje. Kam ftuar muslimanėt qė tė bojkotojnė tė gjitha mallrat qė importohen nga Danimarka dhe ato shtete qė e mbėshtetėn atė, dhe jam kėmbėngulės nė kėtė qėndrim. Kjo ėshtė e drejtė e jona… Njė shkrimtarė danez kishte thėnė se muslimanėt nuk prodhojnė, andaj edhe janė tė varur prej nesh, ndėrsa unė i pėrgjigjem: "Pasha All-llahun, ne nuk jemi tė varur prej jush, do tė furnizohemi nga shtetet e Lindjes dhe Azisė, me Kinėn, Japoninė, Korenė, Malezinė e shtete tė tjera e nuk do tė bashkėpunojmė me ju. Do tė mundemi pa ju qoftė edhe duke bėrė jetė askete nėse paraqitet nevoja, e nėse na vėshtirėsohet edhe mė tepėr gjendja jonė, do tė agjėrojmė e do tė mbesim tė uritur vetėm e vetėm pėr tė mbrojtur tė Dėrguarin tonė tė dashur, Muhammedin s.a.v.s"
Nė vazhdim tha: "Pa dyshim, dėshirojmė tė pozicionohemi nė njė qėndrim pozitiv nė mbrojtjen e tė Dėrguarit tė All-llahut s.a.v.s., nė atė ēfarė ka thėnė Abbas Akkadi nė librin e tij. Ai thotė: "Muhammedi a.s. ishte gjeni me profetėsi dhe revelatė, nė kėtė dyshim nuk ka. Mirėpo, nėse e shikojmė nė aspektin e natyrės njerėzore, na del se ai ishte gjeni mbi gjenitė, ishte njeriu mė i madh i mbarė njerėzimit nė tė gjitha aspektet, nė aspektin fetar e shkencor… Mjafton ajo qė vetė All-llahu i Madhėrishėm e ka lavdėruar nė librin e Tij, me njė lavdėrim qė nuk ka lavdėruar asnjė nga Pejgamberėt dhe tė Dėrguarit e Tij. All-llahu i Madhėruar ka lavdėruar shumė Pejgamber veqanėrisht ata qė u quajtėn prej tyre "ulul azmi", mirėpo Muhammed Mustafanė e veēoi dhe e favorizoi ndaj tė gjithė Pejgamberėt tjerė. All-llahu i Madhėruar thotė nė Kur'an: "Juve ju erdhi i dėrguari nga lloji juaj, atij i vie rėndė pėr vuajtjet tuaja, sepse ėshtė lakmues i rrugės sė drejtė pėr ju, ėshtė i ndijshėm dhe i mėshirshėm pėr besimtarėt." (Kur’an: 9:127) Pastaj thotė: "Ti ishe i butė ndaj atyre, ngase All-llahu tė dhuroi mėshirė, e sikur tė ishe i vrazhdė e zemėrfortė, ata do tė shkapėrderdheshin prej teje.." (Kur’an: 3:159 . ), kurse nė kundėrpėrgjigje ndaj idhujtarėve tė cilėt e akuzonin pėr ēmenduri, e qė mu ata ishin tė ēmendur, kėndonte kėto ajete kuranore: "Nun, betohem nė pendėn dhe nė atė ēka shkruajnė! Ti, me dhuratėn e Zotit tėnd, nuk je i ēmendur! Dhe se ti, pa dyshim do tė kesh shpėrblim tė pandėrprerė! Vėrtetė, ti je nė njė shkallė tė lartė tė moralit," (Kur’an: 68:1-4) dėshmi madhėshtore nga Zoti i qiejve e i tokės, nga All-llahu i Madhėrishėm… A ka madhėshti mė tė madhe se vetė All-llahu mbi qiellin e shtatė dhe mbi Arshin e Tij, tė dėshmojė pėr madhėshtinė e moralit tė lartė tė Muhammedit s.a.v.s.!! Morali i lartė harmonizohet me madhėshtinė e misionit me tė cilin u dėrgua Muhammedi s.a.v.s. Profetėsia e tij nuk ishte sikur profetėsitė e Pejgamberėve para tij duke e shpjeguar me kėto fjalė: ēdo Pejgamber para tij, ėshtė dėrguar vetėm pėr popullin e vet, kurse ai u dėrgua pėr mbarė njerėzimin, pėr racėn e kuqe dhe tė zezė, pėr arabėt dhe jo arabėt, pėr banorėt e lindjes e perėndimit, pėr njerėzit dhe exhinėt. “E Ne tė dėrguam ty (Muhammed) vetėm si mėshirė pėr tė gjitha krijesat"(Kur’an: 21:107), profetėsi e pėrhershme, vulė e tė gjitha profetėsive. Asnjė Pejgamber nuk pati thėnė se unė jam Pejgamberi i fundit dhe se pas meje nuk do tė ketė mė Pejgamber, me pėrjashtim tė Muhammedit s.a.v.s. i cili pėrmes Zotit tė tij na informoi se ai ishte i dėrguari i fundit i All-llahut dhe vulė e tė gjithė Pejgamberėve.
Mė pastaj theksojė edhe kėtė: "Profetėsia e tij, ėshtė profetėsi gjithėpėrfshirėse, e cila pėrfshinė ēėshtje tė shumta qė kanė tė bėjnė me fenė dhe jetėn e kėsaj bote. Islami nuk trajton ēėshtje qė kanė tė bėjnė vetėm rreth besimit nė mes njeriut dhe Zotit tė tij, por ka ardhur me njė besim (akide) dhe profetėsi gjithėpėrfshirėse qė trajton tė gjitha ēėshtjet jetėsore tė kėsaj bote dhe botės tjetėr, pėr da'ven (thirrjen nė Islam), shtetin, moralin etj.
Ky mesazh, me gjithė kėtė pėrgjithėsim, madhėri dhe me gjithė kėtė shtrirje tė madhe tė tij, patjetėr duhet qė tė ketė njė tė dėrguar madhėshtorė i cili do tė bartė barrėn e kėtij mesazhi hyjnor. Ka qenė vullneti i All-llahut qė dėrgesėn e Vet ta komunikojė pikėrisht ky Pejgamber i madh, tė cilin e cilėsoi me moralin mė tė lartė ku tha: "Vėrtetė, ti (o Muhammed) je nė njė shkallė tė lartė tė moralit." (Kur’an: 68:4.). Sot, ne jemi mė se tė nevojshėm qė t'u tregojmė njerėzve moralin e tij tė lartė me tė cilin All-llahu e dalloi dhe e lavdėroi Pejgamberin e Tij - Muhammedin s.a.v.s.
Ne e dimė se Perėndimi ka patur njė imazh tė shtrembėruar ndaj Muhammedit s.a.v.s. qysh nga luftėrat e kryqėzatave. E paraqitnin si njė njeri i cili ka dalur prej Gadishullit Arabik duke pretenduar rrejshėm nė profetėsi, duke deklaruar se ėshtė i inspiruar nga All-llahu, nė dorėn e tij mbante shpatėn duke i prerė kokat e njerėzve kurse ēdo grua tė bukur qė shifte, e merrte pėr vete, adhuronte njė gurė tė zi nė Mekke, e shumė e shumė shpifje dhe trillime tė tilla, tė cilat i shpifėn tė krishterėt gjatė kryqėzatave dhe pas tyre. Akoma kėto pėrfytyrime tė rrejshme e tė falsifikuara qė nuk pėrkojnė me realitetin, veprojnė nė mendjet e shumicės sė perėndimorėve, ku nė mesin e tyre bėjnė pjesė edhe ata qė i botuan dhe i ribotuan kėto karikatura nė disa gazeta evropiane. Ata e konsiderojnė Muhammedin s.a.v.s. si njė njeri i luftės, xhelat dhe amoral duke e paraqitur me bombė mbi ēallmėn e tij, duke kidnapuar e grabitur gra tė bukura dhe fėmijė tė vegjėl…
Pėr kėtė shkak, ėshtė obligim i ynė si musliman, t'i paraqesim botės mbarė, imazhin e vėrtetė tė Pejgamberit, Muhammed s.a.v.s. dhe misionin e tij. Ne muslimanėt, tė cilėt kemi arritur numrin nė 1 miljard e 300 milion e mė tepėr, nuk patėm mundėsi deri mė sot qė t'u komunikojmė botės si duket islami e vėrtetė. Nuk kemi arritur gjer me sot, qė t'u paraqesim njerėzve nė mbarė botėn njė pasqyrė reale pėr Pejgamberin tonė Muhammedin s.a.v.s. Ky ėshtė njė obligim kolektiv pėr tė gjithė ne (farzi kifajeh). Shumė pak perėndimorė kanė lexuar biografinė e ndritur tė Pejgamberit s.a.v.s., tė cilėt qenė mahnitur e fascionuar me jetėn e tij. Prej tyre kishte qė besuan nė Profetsinė e tij dhe pranuan fenė islame dhe thonin: Sa fe e bukur qenka kjo. Sikur t' kishte burra…
Shumė njerėz nė tė kaluarėn por edhe sot pėrqafuan Islamin, mirėpo kishte edhe tė tillė qė e ēmuan dhe besuan profetsinė e Muhammedit s.a.v.s., por nuk pranuan Islamin. Nga mesi i tyre ishte edhe filozofi i njohur britanez Tomas Korlajf, i cili kishte shkruar njė libėr me titull "Heronjėt". Nė kėtė libėr Pejgamberin Muhammed s.a.v.s. e ka pėrshkruar si njė hero tė vėrtetė nė pamjen e Profetit. E ka paraqitur Resulullahun s.a.v.s. si shembullin mė tė lartė nė heroizmin e tė gjithė Pejgamberėve. Nė kėtė libėr ka treguar gjėra madhėshtore rreth tė Dėrguarit tė All-llahut, duke iu drejtuar atij qė dyshon nė profetėsinė e tij me kėto fjalė: "ēfarė kėrkon ti nga ky Profet i cili pėr ty ndėrtoi njė pallat shumė tė madh e tė fuqishėm qė mund tė zė me mijėra njerėz dhe tė jetė i qėndrueshėm pėr qindra vjet? Ēfarė dėshmie kėrkon nga ai se ėshtė Profet, ku All-llahu bėri qė nėpėrmjet tij, tė udhėzohen miliona e miliona njerėz? Akoma shumė njerėz edhe nė ditėt e sotme, pėrqafojnė fenė e tij. Bashkėsia e tij (ummeti) ėshtė prej bashkėsive mė tė mėdha nė sipėrfaqen e tokės dhe qė i pėrkushtohen mė sė shumti fesė sė tyre.
Po ashtu ndėr tė tjera tha: "Atėherė le ta dinė njerėzit se shembulli i heroit ėshtė si shembulli i tė hollave tė falsifikuara qė kalojnė nė shumė duar tė ndryshme derisa tė verifikohet e kuptohet se janė falso, mirėpo askush nuk mund ta ngrejė kokėn me tė."
Dr. Jusuf Karadavi gjatė hutbes sė tij potencoi se shumė pak perėndimorė kanė njohuri tė sakta rreth personalitetit tė Muhammedit s.a.v.s., pasiqė atyre u ėshtė mundėsuar tė lexojnė biografinė e pastėr tė tij, tė thellohen nė njohjen e jetės dhe veprės sė tij larg ēdo paragjykimi….. mirėpo shumicės prej tyre nuk u ėshtė mundėsuar njė gjė e tillė. Ne si musliman, nuk u kemi mundėsuar sa duhet, nuk iu kemi dhėnė rastin e duhur pėr ta mėsuar biografinė e pastėr tė Pejgamberit s.a.v.s., prandaj tė gjithė ne (muslimanėt) jemi pėrgjegjės para All-llahut pėr humbjen dhe lajthitjen e kėtyre popujve. Nuk ua kemi percjellur sa duhet madhėshtinė qė pėrmban mesazhi i Muhammedit s.a.v.s.
Pejgamberi s.a.v.s. pa dyshim ėshtė njeriu mė i madh i mbarė njerėzimit nė tė gjitha aspektet, ashtu siē kishte thėnė edhe Abbas Akkadi (All-llahu e mėshiroftė) nė librin e tij "Gjenialiteti i Muhammedit a.s".
Aishja (r.a.), bashkėshortja e tij pati thėnė se morali i tij ishte Kur'ani, qė do tė thotė se kush dėshiron tė mėsojė nė hollėsi rreth moralit tė Muhammedit s.a.v.s. le tė lexojė Kur'anin…

Vazhdon

Albanian eX|PerT
31-03-07, 01:51
Lexo me kujdes virtytet e besimtarėve nė fillim tė kaptinės El-Enfal, vetitė e tė devotshmėve nė fillim tė kaptines El-Insan, cilėsitė e bėmirėsve nė kaptinėn Edh-Dharijat apo cilėsitė e tė zotėve tė mendjes (ulul el-bab) nė kaptinėn Er-Ra'd.
Lexoje me vėmendje biografinė e Muhammedit s.a.v.s., do ta gjesh atė me tė vėrtetė si njė Kur'an tė gjallė, shpjegues i vėrtetė dhe praktik i Kur'anit. Jeta e tij nė pėrgjithėsi ishte nė pėrputhshmėri tė plotė me Kur'anin. Nuk kishte kurrfarė ndarje nė mes personalitetit dhe biografisė sė tij, nė mes jetės sė tij praktike dhe Kur'anit, ngase nė tė kundėrten armiqėt e tij do tė gjenin pretekst pėr ta kundėrshtuar e do t'i thonin: o Muhammed, ajo ēfarė vepron ti bie ndesh me mėsimet qė pėrmban libri yt (Kur'ani)?!.. mirėpo askush nuk bėri njė gjė tė tillė, pėr shkak se ai pa kurrfarė dyshimi kishte pamje reale tė moralit kur'anor.
Ndėrsa sa i pėrket moralit tė kėtij Pejgamberi madhėshtorė, dr. Jusuf Karadavi tha: "Morali dhe sjellja e tij ėshtė shembull pėr mbarė njerėzimin, pėr tė fuqishmit dhe tė dobėtit, pėr ndihmuesit dhe kundėrshtarėt, pėr njerėzit e afėrm dhe tė largėt, pėr muslimanėt dhe jomuslimanėt. Ishte mė i sjellshmi me familjen e vet, po ashtu ishte mė i sjellshmi edhe me tė afėrmit e tij, me njerėzit e largėt, bile edhe me ata qė e urrenin…Me tė vėrtetė ėshtė shembull i gjallė dhe nė gradėn mė tė lartė tė pėrsosmėrisė njerėzore nė tė gjitha kėto raporte, saqė edhe me shėrbėtorėt e tij."
Tregon Enesi (r.a.) nė fund tė jetės sė Muhammedit s.a.v.s.: "I kam shėrbyer Pejamberit (s.a.v.s.) 10 vite tė plota e ai asnjėherė nuk mė tha as "uf". Asnjėherė nuk mė qortoi pėr njė punė qė e pata bėrė, pse e bėre atė, e as pėr diē qė se pata bėrė, pse se bėre?! Por thoshte: "Ajo qė ėshtė kader (e pėrcaktuar) do tė ndodhė." Ndodhte qė ndonjėherė ta zemėronin ndonjė nga shėrbėtorėt e tij, e ai vetėm e shikonte dhe thonte: Pasha All-llahun, sikur tė mos ishte hakmarrja Ditėn e Kijametit, do tė ndėshkoja me kėtė misvak… jo me thupėr e as me kėrbaq.
Dr. Karadavi nė vazhdim potencoi edhe kėtė: "Pejgamberi i All-llahut jetonte sikur Dita e Gjykimit tė ishte prezente tek ai, jetonte nė kėtė botė me zemėr tė banorėve tė ahiretit, kėmbėt e tij ecnin nėpėr tokė, kurse shikimin e drejtonte kah qielli… Komunikonte dhe ishte nė kontakt me njerėzit, mirėpo zemra e tij ishte e lidhur me Krijuesin…Kishte sjellje shumė tė mira edhe me shėrbėtorėt dhe njerėzit mė tė ulėt. Pėr kėtė, sahabet e tij tregonin se i Dėrguari i All-llahut askėnd kurrė nuk e kishte rrahur (goditur) me diēka, as ndonjė bashkėshorte, shėrbėtorė apo kafshė…
"Morali i tij ishte gjithėpėrfshirės i cili pėrfshinte tėrė jetėn, dhe nga madhėshtia e kėtij morali ishte se posedonte njė moral stabil. Ekzistojnė njerėz tė cilėt me ndryshimin e gjendjes sė tyre, ndryshon edhe morali e sjellja e tyre. Ndryshe sillen kur janė tė pasur e ndryshe kur janė tė varfėr, ndryshe kur janė nė vėshtirėsi e ndryshe nė lehtėsi… kurse Muhammedi s.a.v.s. gjithnjė qėndronte stabil nė moralin dhe sjelljen e tij, si gjatė paqės ashtu edhe gjatė luftės. Nuk ekzistonte tek ai ajo ēfarė thonė perėndimorėt se "qėllimi justifikon mėnyrėn-mjetin", jo, ai nuk pranonte vetėm se qėllimin e ndershėm dhe mjetin e pastėr. Nuk pranonte kurrė qė tė afrohej pranė Krijuesit nė mėnyrė tė padrejtė, ngase All-llahu ėshtė i mirė dhe nuk pranon vetėmse tė mirėn. Politika ishte nė korelacion me moralin e tij, e po ashtu edhe lufta, ekonomia dhe shkenca...tė gjitha ishin nė pėrputhje me moralin e tij.
Mė pastaj dr. Karadavi foli edhe pėr emanetin (besnikėrinė) e tij, ku ndėr tjerash tha: "Idhujtarėt mekkas nga Pejgamberi s.a.v.s. kėrkuan siguri dhe garanci qė mallin dhe pasurinė e tyre mos t'ua marrin kur tė kthehen prej Medines nė Meke. Atėherė, kur All-llahu i dha leje qė tė shpėrngulet, e mbajti fjalėn qė u kishte dhėnė atij populli tė cilėt e kishin maltretuar nė mėnyrėn mė barbare dhe e kishin persekutuar e larguar nga vendi mė i dashur i All-llahut dhe vendi mė i dashur i tij (Mekka), e kishin bėrė lloj-lloj veprime tė shumta pėr t'i penguar njerėzit nga rruga e vėrtetė. Pejgamberi i Zotit kishte mundėsi qė si shkėmbim tė asaj qė vepruan idhujtarėt t'ju konfiskojė gjithė pasurinė e tyre, por ai nuk bėri njė gjė tė tillė. Obligoi Aliun r.a. qė t'ju kthente amanetin tė zotėve tė tyre... e quajtėn Emin-besnik qysh nė rininė e tij...
"Dr. Karadavi nė fund theksoi se nga madhėshtia e moralit Muhammedan ėshtė se ai kishte njė moral tė barazpeshuar, i jepte ēdo sendi hakun e vet. Kryente pėr mrekulli obligimet qė kishte ndaj All-llahut, ndaj vetvetes dhe tė tjerėve duke iu drejtuar muslimanit se ka pėr obligim qė t'ia jep hakun Zotit tė tij, trupit, familjes, bashkėshortes, pra me njė fjalė duhet t'ia jep ēdo sendit hakun e vet. Prandaj ishte prej atyre qė mė sė shumti e adhuronte All-llahun, por nė tė njejtėn kohė i kryente edhe obligimet qė kishte ndaj grave tė veta, shokėve dhe tė gjithė njerėzve nė pėrgjithėsi. Jeta e tij ishte nė balancim tė plotė nė mes anės ezoterike dhe ekzoterike, nė mes trupit dhe shpirtit, kėsaj bote dhe botės tjetėr.
Ky pra ėshtė Pejgamberi s.a.v.s. i cili plotėsoi tė gjitha normat e moralit tė mirėfilltė dhe tha: "Vėrtetė jam dėrguar qė tė pėrsosė normat e moralit (tuaj)".

Hytbe e mbajtur nė Doha, Katar, 10.02.2006
Pėrktheu nga gjuha arabe
Enes ef. Koshi

08.03.2006.islamgjakova.net