PDA

View Full Version : Ligji i luftes ne tre fete kryesore


Sunnih
30-11-06, 00:55
Shume flitet per lufte fetare dhe se disa fe jane me paqesore se te tjerat e keshtu me radhe. Le te shohim njera pas tjetres se cili eshte ligji luftarak ne secilen fe (Feja Jehude, Kristjane dhe Islame) sipas rradhes se te tyre ne te cilen jane shpallur.

Ligji dhe rregullat e luftės nė Testamentin e vjetėr.

Nėse ushtritė ēifute shkojnė diku pėr tė pushtuar pėrpara se tė luftojnė duhet tė thėrrasin pėr marrveshje paqe dhe duhet qė tė paraqesin termat e paqes. Nėse banorėt e vendit e pranojnė paqen, atėherė qė tė gjithė njerėzit e atij vendi pa pėrjashtim do tė jenė skllevėr qė do t’u pėrkasin ēifutėve dhe do t’i nėnshtrohen punės sė detyrueshme dhe duhet t’u shėrbejnė ēifutėve. Por nėse nuk i pranojnė termat e paqes pra nėse nuk pranojnė tė skllavėrohen por zgjedhin qė tė luftojnė, atėherė ata duhet qė tė godasin me shpatė do mashkull pa pėrjashtim duke i asgjesuar ata. Gratė dhe fėmijėt e vegjėl dhe kafshėt shtėpiake dhe gjithēka qė gjėndet aty, qė tė gjitha pa pėrashtim do tė jenė pėr ēifutėt si plaēkė lufte. Kjo vlen vetėm pėr ato vende qė janė larg ēifutėve. Por pėrsa i pėrket vendeve pranė tyre ata trashėgojnė tokėn dhe nuk duhet qė tė lėnė gjallė asgjė qė merr frymė pra asgjė me shpirt. Kėto vende ēifutėt s’duhet tė dėshtojnė qė t’i shkatėrrojnė totalisht.

DEUTERONOMY 20:1 – 21:3


10 “ Nėse i afrohesh njė qyteti pėr ta lufuar atė, ti duhet qė t’u shpallėsh atyre kushte pėr paqe gjithashtu. 11 Dhe duhet tė ndodhė qė (qyteti) tė tė japė njė pėrgjigje paqėsore dhe ėshtė hapur pėr ty, po ashtu duhet tė ndodhė qė qė tė gjithė njerėzit qė gjenden nė tė duhet qė tė bėhen tė tutė pėr punė tė detyrueshme dhe duhet t’u shėrbejnė ju. 12 Por nėse nuk bėn paqe me ju dhe nė fakt lufton me ju dhe juve u duhet qė ta rrethoni atė. 13 Jehova, Zoti juaj pa tjetėr qė do t’ua japė atė nė dorė dhe ju duhet qė tė godisni ēdo mashkull qė gjendet aty me tehun e shpatės. 14 Vetėm femrat dhe fėmitė e vegjėl dhe kafshėt shtėpiake dhe gjithēka qė gjendet nė qytet ēdo plaēkė ju do ta merrni pėr vehte; dhe ju duhet t’a hani (t’a pėrvehtėsoni) plaēkėn e armiqve tuaj qė Jehovah, Zoti juaj ua ka dhėnė juve. 15 Kjo ėshtė mėnyra qė do ndjekėsh me tė gjitha qytetet qė janė shumė larg nga ti dhe nuk janė qytetet e kėtyre kombeve (do tė permenden mė poshtė). 16 Vetėm qytetet e kėtyre njerėzve qė Jehovah, Zoti juaj po u jep juve si trashėgimi, aty nuk duhet tė lini asnjė gjė qė merr frymė tė gjallė. 17 Pasi pa dėshtuar, ju duhet qė t’i shkatėrroni ato. Hititet dhe Amoritet, Kananitet dhe Perizitet, Hivitet dhe Xhebusitet, sikurse u ka urdhėruar Jehovah, Zoti juaj.

b) Si ėshtė zbatuar kjo nė testamentin e vjetėr?
Po japim vetėm disa fragmente pa u ndalur nė ēdo kapitull por duke marrė vetėm disa fragmente sa pėr tė parė se si mbretėrit profete te ēifutėve i kishin kuptuar dhe si i zbatuan urdhėrat.

XHOSHUA 8:14–33

24 Dhe ndodhi qė ndėrkohė qė Izraeli po i jepte fund vrasjes sė tė gjithė banorėve tė A’i-t nė fushė, nė fushat e egra perreth qė po i ndiqnin, filluan qė tė binin tė gjithė pa pėrjashtim nga tehu i shpatės derisa tė gjithė u asgjesuan. Pas kėsaj gjithė Izraeli u kthye nė A’i dhe e goditėn me tehun e shpatės. 25 Dhe tė gjithė qė u prenė atė ditė, nga burrat tek gratė arritėn nė dymbėdhjetė mijė, qė tė gjithė njerėzit e A’i-t. 26 Dhe Xhoshua nuk e tėrhoqi dorėn e tij mbrapsht me tė cilėn shtriu heshtėn derisa i shkatėrroi tė gjithė banorėt e A’i-t. 27 Vetėm kafshėt shtėpiake dhe plaēkėn e atij qyteti, Izraeli mbajti pėr vehte sipas fjalės sė Jehovahs qė i kishte drejtuar Xhoshuas. 28 Pastaj Xhoshua dogji A’i-n dhe e shndėrroi nė grumbull tė pėrhershėm si gėrrmadhė deri sot e kėsaj dite. 29 Dhe ai e vari mbretin e A’i-t nė njė hu gjer nė mbrėmje dhe kur dielli po perėndonte, Xhoshua dha urdhėr dhe ata e zbritėn kufomėn dhe e vunė nė hyrje tė portės sė qytetit dhe ngritėn mbi tė njė grumbull tė madh gurėsh qė
gjendet aty edhe sot e kėsaj dite.


XHOSHUA 11:8 – 12:3

7 Dhe Xhoshua dhe tė gjithė luftėtarėt me tė vazhduan kundėr tyre anash ujrave tė Meromit qė t’u vinte nė befasi. 8 Jehovah ia dha ata nė dorė Izraelit dhe ata filluan t’i godasin dhe t’i ndjekin pas deri tek popullatat e Sidanit dhe Misrefothmaimit dhe nė kodrėn e zhveshur tė Mizpehs nė lindje dhe i goditėn ata derisa nuk lanė asnjė nga ata gjallė. 9 Mė pas Xhoshua u tha atyre sikurse Jehovah i pati thėnė atij: “Kuajt e tyre i theri dhe karrot e karavaneve i dogji”. 10 Pėr mė tepėr, Xhoshua mori Hazorin dhe mbretin e tij e goditi me shpatė sepse Hazori qe mė parė koka e tėrė kėtyre mbretėrive. 11 Dhe ata goditėn me tehun e shpatės ēdo shpirt qė qe nė tė duke i asgjesuar ata. Nuk mbeti asgjė qė merr frymė e gjallė dhe Hazorin ai e dogji me zjarr. 12 Dhe tė tėrė qytetet e kėtyre mbretėrve dhe mbretėrit e tyre Xhoshua i kapi dhe tė tėrė i goditi me tehun e shpatės. Ai i asgjesoi tė gjithė siē kishte urdhėruar Mozes shėrbėtori i Jehovahs. 13 Vetėm qytetet qė qėndronin nė grumbullin e tyre, qė Izraeli nuk dogji pėrveē se Xhoshua dogji Hazorin vetėm. 14 Dhe tė gjithė plaēkėn e kėtyre qyteteve dhe kafshėt shtėpiake bijtė e Izraelit i morėn pėr vehte. Ata asgjesuan me shpata vetėm njerėzit. Ata nuk lanė asgjė qė merrte frymė tė gjallė. 15 Sikurse Jehovah kishte komanduar Mozes shėrbėtorin e tij, edhe Mozes kishte komanduar Xhoshuan dhe kėtė bėri edhe Xhoshua. 16 Dhe Xhoshua mori tė tėrė kėtė tokė, zonėn malore dhe tėrė Negebin dhe tėrė tokėn e Goshenit dhe Shepelahn dhe Arabahn dhe zonėn malore tė Izraelit dhe Shepelahn e tij. 17 Nga mali Halak qė vazhdon deri nė Seir dhe deri nė Balgad nė kodrėn e zhveshur nė Lebanon nė rrėzėn e malit Hermon dhe kapi tė tėrė mbretėrit e tyre dhe i goditi tė tėrė dhe i vrau tė tėrė ata. 18 Xhoshua luftoi me kėta mbretėr pėr shumė ditė. 19 Nuk pati asnjė qytet qė bėri paqe me bijtė e Izraelit pėrveē Hivites qė banonin nė Gibeon. Tė tėra tė tjerat i morėn me luftė.

1 SAMUEL 14:40 – 15:6

3 Tani shko dhe duhet qė tė godasėsh Amalekun dhe shkatėrroje atė me gjithēka ka, dhe mos ki mėshirė pėr tė, dhe vriti ata, burrat e gjithashtu edhe gratė, fėmitė dhe gjithashtu edhe foshnjet nė gji, buajt dhe gjithashtu edhe delet, devetė dhe gjithashtu edhe gomerėt.

ESTER 9:3 – 22

5 Dhe ēifutėt rrafshuan tė tėrė armiqtė e tyre duke i therur me shpatė dhe duke i asgjesuar me vrasje dhe bėnė me ata qė i urrenin sipas qejfit. 6 Dhe nė kėshtjellėn Shushan, ēifutėt vranė dhe asgjesuan pesėqind burra. 7 Po ashtu Parshandadha dhe Dalfon dhe Asparadha. 8 Dhe Poradha dhe Adalia dhe Aridadha. 9 Dhe Parmashta dhe Arisai dhe Aridai dhe Vaizadha. 10 Dhjetė djemtė e Hamanit, djalin e Hamedadha atė qė tregoi armiqėsi ndaj ēifutėve e vranė por nuk vodhėn asgjė. 11 Atė ditė numri i tė vrarėve nė kėshtjellėn Shushan erdhi para mbretit. 12 Dhe mbreti i tha mbretėreshės Ester: “Nė kėshtjellėn Shushan ēifutėt kanė vrarė dhe janė asgjesuar pesėqind burra dhe dhjetė djemtė e Hamanit. Ē’kanė bėrė nė pjesėn tjetėr tė rretheve? Dhe ē’ėshtė kėrkesa jote? Le tė tė jepet. E cila ėshtė kėrkesa jote tjetėr? Le tė zbatohet”. 13 Kėshtu qė Ester tha: “ Nėse mbretit i duket e mirė, le tu lejohet nesėr ēifutėve qė janė nė Shushan tė veprojnė sipas ligjit tė sotėm. Dhe le tė varen nė hunj tė dhjetė djemtė e Hamanit”. 14 Kėshtu qė mbreti tha qė tė veprohej ashtu. Dhe njė ligj u dha nė Shushan dhe tė dhjetė bijtė e Hamanit u varėn. 15 Dhe ēifutėt qė qenė nė Shushan filluan tė grumbullaheshin edhe nė tė katėrmbėdhjetėn e muajit Adar dhe vranė nė Shushan treqind vetė por nuk vodhėn asgjė. 16 Pėrsa i pėrket ēifutėve qė qenė nė pjesėn tjetėr tė rretheve nėn sundimin e mbretit, ata u grumbulluan dhe morrėn hak ndaj atyre qė i urrenin nga armiqtė e tyre dhe vranė shtatėdhjetė e pesė mijė vetė por nuk vodhėn asgjė.

XHEREMIA 50:4–22

21 Kundėr tokės sė Meradhainit – eja kundėr saj dhe kundėr banorėve tė Pekodit. Le tė bėhet njė masakėr dhe njė shkatėrrim i afėrt mbi ta, ėshtė thėnia e Johovahs dhe veproni sipas gjithēkaje qė u kam urdhėruar.

EZEKIEL 8:17 – 10:4

4 Dhe Jehovah vazhdoi e i tha atij: “Kalo nė mes tė qytetit, pėrmes Jeruzalemit dhe duhet tė vėsh njė shenjė nė ballet e njerėzve qė vėshtrojnė dhe vuajnė rreth ēdo tė zeze qė po ndodh nė mes tė tij”. 5 Dhe tė tjerėve mė tha nė vesh: “Kalo pas tij nė qytet dhe godit. Mos lėr syrin tėnd qė ti vijė keq dhe mos ki mėshirė. 6 Tė vjetėr, tė rinj dhe tė virgjėr dhe fėmi tė vegjėl dhe gra, duhet t’i vrasėsh-nė asgjesim. Por mos iu afro askujt qė ka shenjėn dhe filloje nga ndėrtesa ime”. Kėshtu qė ata vazhduan me burrat e vjetėr qė qenė para shtėpisė. 7 E ai u tha atyre mė tej: “Pėrlyre shtėpinė dhe mbushi oborret me tė therur. Nisu!” Dhe ata u nisėn dhe goditėn nė qytet.

Sunnih
01-12-06, 21:33
Pasi folem shume shkurt per fene e jehudeve po permendim per fene e krishtere: Feja Kristjane bazohet ne dy librat qe jane ne te njejtin liber qe njihet si bibel dhe konsiston ne testamentin e vjeter (nga i cili permendem me lart) dhe ne testamentin e ri (nga i cili do te permendim me poshte). Lind pyetja; Valle a i permbahet Jezusi ligjit te luftes qe permendet ne testamentin e vjeter te cileve iu permbajt cdo profet para tij? Le te shohim:Matthew 5:18 – 41


17 Mos mendoni se kam ardhur tė shkatėrroj ligjin apo profetėt. Unė nuk erdha tė shkatėrroj por tė pėrmbush. 18 Vėrtetė qė unė u them juve se mė shpejt do tė zhdukeshin qielli dhe toka sesa gėrma mė e vogėl apo njė thėrrmijė gėrme tė zhdukej nga ligji pa u pėrmbushur. 19 Kush pra, thyen mė tė voglėn nga kėto komanda dhe e mėson njerėzimin kėshtu, do tė quhet mė i fundit nė Mbretėrinė e Qiejve. Ndėrsa kush i zbaton ato dhe i jep mėsim ato, ky do tė quhet i Madh nė lidhje me Mbretėrinė e Qiejve.

Pra Jezusi nuk kundershton ligjin por e permbush ate. Lind pyetja si e permbush ate? Le te shohim vete fjalet e tij.

Lukė 19:6 – 37

27 Pėr mė tepėr kėta armiq tė mi qė nuk duan qė unė tė bėhem mbret mbi ta, sillini kėtu dhe therini pėrpara meje.


Deri ne cfare grade do te shihej kjo armiqesi?


Lukė 14:5 – 32


26 Nėse ndokush vjen tek unė dhe nuk urren tė atin dhe tė ėmėn dhe tė shoqen dhe fėmitė e tij, vėllezėrit dhe motrat, po, dhe madje edhe shpirtin e tij, ai nuk mund tė jetė dishepulli im. 27 Kush nuk po mbart hurin e tij tė torturės dhe vjen pas meje nuk mund tė jetė dishepulli im.... Kėshtu tė jeni tė sigurt se askush nga ju qė nuk i thotė mirė u pafshim pasurive tė tij, nuk ėshtė dishepulli im.

Pra sipas ligjit Kristjan ose do te pranosh qe Jezusi te behet mbret mbi ta ose : "Sillini ketu dhe therini perpara meje".

Sunnih
01-12-06, 21:37
Pse eshte legjisluar lufta ne te treja fete ne pergjithesi dhe ne fene islame ne vecanti?

“E nėse Allahu nuk do tė ndalonte njė grup njerėzish me njė tjetėr, toka do tė qe plot me shkatėrrime por Allahu ėshtė i Plotfavorshėm ndaj botėve” (2:251)

“E pse tė mos luftoni nė rrugėn e Allahut dhe pėr ata qė ngaqė janė tė dobėt keqtrajtohen? Burra, gra e fėmi qė ankohen: “O Zoti ynė! Shpėtona nga ky qytet zullumqarėsh dhe ngre nga ne dikė qė mbron dhe ngri pėr ne dikė qė ndihmon!” (4:75)

Pse luftojne muslimanet dhe deri kur?

“Luftoni ata qė nuk besojnė nė Allah dhe nė Ditėn e fundit,as nuk mbajnė tė ndaluar atė qė ėshtė ndaluar nga Allahu dhe i dėrguari i Tij, as nuk pranojnė fenė e vėrtetė nga njerėzit e librit derisa tė paguajnė xhizjan me dėshirė dhe ndihen poshtė” (9:29)

“Luftojini derisa tė mos ketė mė fitnah dhe e tėrė feja tė jetė pėr Allahun. Por nėse ndalen, le tė mos ketė agresivitet pėrveē ndaj zullumqarėve” (2:139)

“Luftojini derisa tė mos ketė mė fitnah dhe e tėrė feja tė jetė pėr Allahun. Por nėse ndalen, vėrtetė Allahu sheh gjithēka bėjnė” (8:39)

A luftojne muslimanet vetem kunder feve te tjera apo luftojne per drejtesi?

“Nėse dy grupe besimtarėsh grinden, vini paqe mes tyre; por nėse njėri grup e tejkalon ndaj tjetrit atėherė luftoni tė gjithė grupin tejkalues derisa tė kthehet nė komandėn e Allahut; por nėse kthehet, atėherė bėni paqe mes tyre me drejtėsi dhe jini tė drejtė se Allahu i do tė drejtėt” (49:9)

A i trejtojne muslimanet te tere jo-muslimanet njelloj?

“Allahu nuk u ndalon qė me ata qė nuk u luftojnė ju pėr besimin tuaj e as nuk u pėrzėnė qė tė silleni me drejtėsi e mirėsi ndaj tyre: Allahu i do tė drejtėt” (60:8)

Si sillen myslimanėt kur luftojnė?

Trasmeton Bukhari nga Burejdit se kur Rrasulir caktonte dikė si komandant ushtrie e porosiste atė nė mėnyrė tė veēantė qė t’i frikėsohej Allahut dhe tė ishte i sjellshėm ndaj myslimanėve qė ishin me tė. Ai thoshte: “ Luftoni me Emrin e Allahut dhe pėr hir tė Allahut. Luftoni kundėr atyre qė nuk besojnė nė Allah. Shpall njė luftė tė shenjtė. Mos vidh plaēkėn e luftės, mos e thyej premtimin, mos shpėrfytyro kufomat dhe mos vrit fėmijė. Kur takon idhujtarėt, thirri nė tre ēėshtje. Nėse ata pranojnė ndonjė nga kėto, prano edhe ti dhe mos i dėmto ata. Thirri tė pranojnė Islamin, nėse e pranojnė Islamin, pranoje nga ata dhe hiq dorė nga lufta me ta. Ftoji qė tė emigrojnė nė tokėn e emigrantėve dhe njoftoi se nėse bėjnė kėtė, do tė kenė tė gjitha privilegjet dhe detyrimet e emigrantėve. Nėse nuk pranojnė thuaju se do tė kenė statusin e myslimanėve beduinė dhe do t’i nėnshtrohen komandave tė Allahut njėlloj si tė gjithė myslimanėt, por nuk do tė marrin asgjė nga plaēka e luftės apo Fei (ē’ka fitohet pa luftė), pėrveē nėse ata marrin vetė pjesė nė luftė. Nėse refuzojnė tė pranojnė Islamin kėrko nga ata xhizjan (taksė e cila u siguron atyre jetėt e tyre dhe pasuritė e tyre). Nėse janė dakort tė paguajnė, pranoje nga ata dhe mos i lufto. Nėse refuzojnė tė paguajnė, kėrko ndihmėn e Allahut dhe luftoji ata....

Po ashtu ka trasmetime tė ndryshme dhe tė shumta qė i urdhėrojnė myslimanėt qė:
1) Tė mos tradhėtojnė
2) Tė mos kalojnė caqet
3) Mos vrasin fėmijė
4) Mos vrasin foshnje
5) Mos vrasin gra
6) Mos vrasin pleq
7) Mos vrasin murgjėr
8) Mos vrasin bujqėr
9) Mos deformojnė kufomat
10) Mos ndėshkojnė me zjarr...etj.

Sunnih
01-12-06, 21:39
Ēifutėt i kanė parė si tė pa vlerė Palestinezėt dhe si diēka qė nuk ia vlen as tė pėrmendet fare qoftė historikisht, qoftė politikisht pėrveē kur iu intereson atyre pėr tė vėnė nė jetė planet e tyre. Mė 31 Dhjetor 1922 sipas Anglisė, nga 757 000 banorė tė Palestinės, 663 000 ishin Arabė nga tė cilėt 590 000 ishin Myslimanė dhe 73 000 ishin tė Krishterė dhe gjithsej kishte 83 000 ēifutė.

Mė 15 Qershor 1969, Golda Meir tha nė “Sunday Times”: “ Nuk kishte gjė tė tillė si Palestinezėt. Nuk ishte se kishte njė popull Palestinez dhe ne erdhėm dhe i pėrzumė dhe u morėm atyre vendin e tyre. Ata nuk egzistonin.”

Profesor Ben-Zion Dinur shkroi mė 1954 nė introduksionin e tij tė “Historisė sė Haganah-s” e publikuar nga Organizata Zioniste Botėrore: “Nė atdheun tonė ka vend vetėm pėr ēifutėt. Ne do t’u themi Arabėve: Dilni jashtė! Nėse nuk janė dakort, nėse rezistojnė, ne do t’i pėrzemė me forcė.”

Presidenti Wilson mė 1919 kishte dėrguar njė komision (“King-Crane Commission”), pėr tė verifikuar gjendjen dhe “Dėshirat e popullsisė nė tėrėsi”. Nė mesaxhin qė komisioni i dėrgoi presidentit mė 12 Qershor thuhej: “Kėtu banorėt mė tė vjetėr, Myslimanėt dhe tė Krishterėt marrin njė qėndrim tė pėrbashkėt dhe mė tė ashprin ndaj zgjerimit tė emigracionit ēifut apo drejt ēfarėdo pėrpjekje pėr tė stabilizuar sovrenitetin ēifut mbi ta. Ne vėmė nė dyshim nėse ndonjė zyrtar Anglez apo Amerikan kėtu beson se ėshtė e mundur tė vazhdohet me programin Zionist pėrveē me mbėshtetjen e njė ushtrie tė madhe.” (Harry N.Howard, The King-Crane Commission, Beirut 1963 faqe 92)

Rezoluta pėr ndarjen e Palestinės e adoptuar nga Asambleja e Pėrgjithėshme e Kombeve tė Bashkuara mė 29 Nėntor 1947 pėrfundoi me dhėnien e 56% tė territorit tė Palestinės, shetit Zionist dhe ky territor qė iu dha atyre qe pjesa mė pjellore e tėrė territorit Palestinez.

Sipas shėnimeve tė kongresit tė U.S.A tė 1947-ės, Lawrence H. Smith pėrkujtoi kongresin se ē’kishte ndodhur nė votimin e Asamblesė sė Pėrgjithėshme ku pėr t’i dhėnė ēifutėve tokėn qė morėn nevojiteshin 2/3 e votave dhe Haiti, Liberia dhe Filipinet fillimisht kishin qėnė kundėr dhe mė pas qenė kthyer pro dhe votat e tyre qenė mjaft pėr tė plotėsuar 2/3 e votave. Ai tha: “Presioni nga delegatėt tanė, nga zyrtarėt tanė dhe nga nėnshtetasit privatė tė U.S pėrbėn njė sjellje tė urryer kundra tyre dhe kundra nesh”. (U.S Congressional Record, 18 December 1947 faqja 1176).

Mes 29 Nėntorit 1947 dhe pėrfundimit efektiv tė qeverisjes Britanike mė 15 Maj 1948, trupat Zioniste kishin pushtuar territore nė zonat e caktuara pėr Arabėt sikurse Xhafa dhe Akre.

Mė 9 Prill 1948 nė Deir Jasin, duke ndjekur shembullin Nazist tė Oradour, 254 banorė tė fshatit Deir Jasin burra, gra, fėmijė, foshnje dhe pleq, u masakruan nga trupat e Irgan-it, udhėheqėsi i tė cilit qe Menashem Begin. Nė librin e tij “Rrevolta”, Begin shkruan nė faqen 165 se pa atė qė u bė nė Deir Jasin nuk do tė kishte pasur shtet Izraelit dhe shton: “Nė tė njėjtėn kohė Haganah po kryente sulme tė suksesshme nė fronte tė tjera.... Arabėt ia mbathėn nė panik duke thirrur Deir Jasin!”
Kur shtetet Arabe u munduan tė ndėrhyjnė pėr tė shpėtuar Palestinezėt, zionistėt e shfrytėzuan kėtė mundėsi pėr tė aneksuar mė tepėr territor Palestinez. Nė atė kohė forcat e Egjiptit, Sirisė, Jordanisė, Lebanonit dhe Irakut tė marra sė bashku nuk mund tė arrinin as 22 000 trupa gjithsej nė njė kohė qė Izraeli kishte 65 000 forca tė rregullta.
Mė 1949 pas konfliktit tė parė tė luftės Izraeli-Arabe, zionistėt kontrollonin 80% tė Palestinės dhe 77 000 Palestinezė ishin pėrzėnė nga atdheu i tyre. Kombet e Bashkuara kishin caktuar njė pajtues, Kont Folke Bernadotte. Nė raportin e tij tė fundit Bernadotte shkruante: “Do tė qe ofendim i principeve elementare tė drejtėsisė nėse kėtyre viktimave tė pafajshme tė konfliktit do t’u mohohej e drejta pėr t’u kthyer nė shtėpitė e tyre ndėrkohė qė emigrantėt ēifutė po derdhen nė Palestinė dhe vėrtetė qė ėshtė forma mė e vogėl e paraqitjes sė rrezikut tė zėvendėsimit tė refugjatėve Arabė qė i kanė rrėnjėt nė atė tokė pėr shekuj me rradhė”.
Ky raport (U.N.Document A.648,p14) u prezantua mė 16 Shtator 1948. Mė 17 Shtator, Konti dhe asistenti i tij, kolonel Serot u vranė nė pjesėn e Jeruzalemit qė qe pushtuar nga ēifutėt. Duke qėnė pėrballė indinjimit mbarė botėror, Qeveria Izraelite arrestoi kokėn e Grupit tė Ashpėr, Nathan Fridman-Jelin. Ai u dėnua pesė vjet dhe me amnesti del dhe zgjidhet nė Kneset mė 1950. Nderi i urdhėrit pėr tė kryer vrasjen u prenoncua nga Barush Nadel mė 1971. (Pranimi u botua nė Le Monde mė 4 dhe 5 Korrik 1971).

Mė 12 Tetor 1955 Begin kish deklaruar nė Kneset: “ Unė kam besim tė thellė nė fillimin e njė lufte parandaluese ndaj sheteve Arabe pa asnjė hezitim tė mėtejshėm. Duke vepruar kėshtu ne plotėsojmė dy objektiva: sė pari shkatėrrimin e fuqisė Arabe dhe sė dyti, zgjerimin e territorit tonė”. Mė 5 Qershor 1967 pa asnjė deklaratė lufte, skuadronet ēifute sulmuan forcėn ajrore tė Egjiptit nė tokė. Gjenerali Hod, komandanti i forcės ajrore tė Izraelit tha: “16 Vite planifikimi kishin shkuar nė ato 80 minuta tė para. Ne jetonim me planin, flinim mbi plan, ne e hėngrėm planin. Nė mėnyrė konstante e perfeksionuam atė”. (Sunday Times 16 July 1967)

Mė Gusht 1953, Moshe Dajan ngarkon Gjeneral Ariel Sharon me detyrėn pėr tė formuluar dhe drejtuar “Seksionin 101” qė kishte si synim kryerjen e reprezaljeve nė fshatėrat kufitare Arabe qė tė pėrhapte terror dhe tė katalizonte largimin e popullsisė jo-ēifute nga Palestina.

Sharoni dhe komandot e tij leshuan sulmin e tyre tė parė mė natėn e 14-15 Tetorit 1953 nė Kibja, njė fshat i vogėl Palestinez nė Jordani. 66 nga banorėt u masakruan. Sipas raportit nė U.N nga obzervues qė shkuan nė vendin e ngjarjes 2 orė mė vonė thuhet: “Trupa tė sharruar nga plumba pranė pragjeve tė dyerve dhe goditje me breshėri nė dyert e shtėpive tė rrėnuara indikojnė se banorėt ishin detyruar tė qėndrojnė brenda ndėrkohė qė shtėpitė e tyre qenė hedhur nė erė mbi ta.... Dėshmitarėt ishin tė njėzėshėm kur thonin se kishin kaluar njė natė horrori ku ushtarėt Izraelitė endeshin nė fshat duke hedhur nė erė godina duke qėlluar nė pragje dyersh dhe dritare me automatikė dhe duke hedhur granata dore”.

Nga aktet provokative qė sollen luftėn e parė nė Sinai qenė masakrat nė Khan Junis dhe Beni Suhejla nė territorin Egjiptjan nė natėn e 31 Gushtit 1955. Kjo ndodhi nėn drejtimin direkt tė Ariel Sharonit si dhe bastisjet nė territorin Sirian. Por nga masakrat mė tė pergjakshme tė tij janė ato tė Sabra dhe Shatilės, agresioni kundėr Lebanonit mė1982 dhe atrocitetet qė ndodhin edhe sot e kėsaj dite nė Palestinė.

Mė 26 Korrik 1973 Ariel Sharon shkroi nė Jediot Aharonot: “Izraeli ėshtė tashmė superfuqi....Tė gjitha forcat e vendeve Europjane janė mė tė dobėta se ne. Izraeli mund tė mposhtė brėnda njė jave tėrė zonėn nga Khortum nė Bagdad dhe Algjeri”.

Mė 26 Maj 1974 Ariel Sharon dha intervistė duke u mburrur pėr krimet e tij: “Ne duhet ti godasim, ti godasim dhe ti godasim ata pandėrprerė. Ne duhet ti godasim ata kudo: nė atdhe, nė shtetet Arabe dhe jashtė tyre. Kjo ėshtė e mundur. Nė kėtė mėnyrė unė kam parė tashmė situata tė pashpresa qė kanė gjetur zgjidhje. Ne nuk duhet ti godasim pasi tė na godasin, por ēdo ditė dhe nė ēdo vend. Nėse e di se janė nė njė shtet tė caktuar nė Europė, ne duhet t’a bėjmė pavarėsisht nga vėshtirėsitė dhe kufizimet. Jo me anė tė njė lufte nė shkallė tė madhe. Papritur dikush zhduket kėtu, dikush gjendet i vrarė atje e diku tjetėr dikush gjendet i therur nė njė klub nate Europjan. (Jediot Aharonot).

Pra siē shihet Popullsia Palestinese i ka shfletuar dhe po i shfleton ēdo ditė faqet e kapitullit Xhoshua, njė nga njė duke pėrjetuar ēdo fjalė, ēdo gėrmė dhe ēdo pikė e presje tė tij.

Sunnih
01-12-06, 21:41
Kryqėzatat u quajtėn “Luftėra tė Shenjta” dhe u bekuan nga vetė Papa dhe liderė tė tjerė tė krishterė tė tė gjitha rrymave Kristiane.

Kur kryqtarėt morėn Jeruzalemin hynė nėpėr rrugėt e tij dhe duke mos bėrė dallim mes burrave, grave dhe fėmijėve filluan tė vrisnin pa pushuar. Masakra zgjati gjatė gjithė natės. Tė Premten, mė 15 Qershor 1099, kryqtarėt shkallmuan dyert e xhamisė El-Aksa dhe i vranė tė tėrė tė pranishmit. Ibn el-Athir pėrshkruan masakrėn:

“Kryqtarėt vranė mė tepėr se 70 000 njerėz. Disa nga ata qė u vranė ishin dijetarė Islamė, tė respektuar dhe tė devotshėm qė braktisėn vendet e tyre pėr tė banuar pranė vendeve tė shenjta. Ata (kryqtarėt) vodhėn mė tepėr se 40 fenerė nga shkėmbi i shenjtė, secili kushtonte tė paktėn 3600 (dirhamė).

Nė librin e tij “ Historia e Kudsit dhe pikėpamje” faqja 18-19, Prifti i qytetit Bolol, Raymond Dagile thotė:

“Ē’ka ndodhi ndėr Arabėt kur njerėzit tanė (kryqtarėt) mposhtėn muret e Jeruzalemit dhe kullat, ishte vėrtetė marramendėse. Disave nga ata iu qe prerė koka, disa qenė shpuar duke i detyruar tė hidheshin nga muret, tė tjerė qenė djegur tė gjallė sa qė nuk kishte nė Jeruzalem rrugė veē kokave, kėmbėve dhe duarve tė Arabėve sa qė nuk shmangeshe dot veē se ecje mbi kufoma dhe ky ėshtė vetėm njė fraksion i ēka ndodhi”.

Shrimtarė tė krishterė si Khalil Toutah dhe Bolus Shehadeh pėrshkruajnė masakrėn:

“Ē’ka kryqtarėt bėnė nė vendin ku Jezusi u kryqėzua dhe u varros[1] (http://www.dardania.de/vb/upload/#_ftn1), ėshtė vėrtetė e turpėshme dhe mėkat.... Kryqtarėt idea e tė cilėve ishte kryqi i shenjtė, vranė gra, fėmijė dhe pleq. Edhe ata qė hynė nė Aksa, u ndoqėn nga Godefri qė njihej si mbrojtėsi i varrit tė shenjtė dhe kur ishte nė Xhafa tė luftonte Egjiptianėt, ai u sėmur dhe i kėrkoi njerėzve tė tij qė t’a kthenin nė Jeruzalem ku vdiq. Ai u varros nė “Kishėn e Ringjalljes”. (Historia e Jeruzalemit dhe drejtimi. Jeruzalem, 1480. faqja 28).

Mė 1099 kur Kryqtarėt morėn Jeruzalemin, dogjėn ēifutėt nė sinagogėn e tyre. Mė 1492 “Mbretėrit Mė Katolikė”, i pėrzunė ēifutėt, i detyruan tė ktheheshin tė Krishterė (Mrranos) ose i persekutuan ata. Shumica e tyre iku nė Egjipt, Francė, Itali, Ballkan e Turqi.

Pėrshkrime tė llahtarshme tė kryqėzatave janė tė panumėrta nga historianė e shkrimtarė tė krishterė. Ata pershkruajnė terrorin e ushtruar nga kryqtarėt, pėrdhunimet, bastisjet, vjedhjet dhe vrasjet e pa numėrta dhe tė pa limitshme tė myslimanėve nga kryqtarėt, madje ata pėrmendin raste ku “Besimtarė Kristjanė” kanė pjekur tė gjallė nė hell dhe kanė ngrėnė myslimanė. Njė gjė e tillė nuk fshihet dot nga ata qė lexojnė dhe kush interesohet rreth kesaj do tė gjejė materiale tė shumta.

Mė 1479, me aprovim nga Papa, princ Ferdinandi dhe princeshė Izabela egzekutuan inkuizicionin e pėrgjakshėm tė historisė sė Spanjės. Qėllimi ishte qė tė detyroheshin Ēifutėt dhe Myslimanėt qė tė ktheheshin tė Krishterė ose tė torturoheshin gjer nė vdekje. Me rėnien e Granadės, fortesa e fundit e Myslimanėve, mė 1492 myslimanėt u masakruan, skllavėruan dhe u detyruan perpara shpatės qė tė bėheshin tė krishterė. Nė librin e tij “Kur Murėt Sunduan mbi Spanjė. National Geografic, Korrik 1988, faqe 96”, Thomas J. Abercrombie thotė:

“Ishte kėtu, shumė kohė pas Alfoncos VI qė viktimat e para tė rritjes sė paragjykimit kristian u shfarosėn. Mė 1469 Princ Ferdinandi i Aragonit u martua me Princeshė Izabelėn e Kastiljes. Ndėrkohė qė lufta qe kundėr Murėve nė jug, ata i shihnin Myslimanėt dhe ēifutėt si rrezik nė tokat e tyre. Mė 1480, ata filluan inkuizicionin Spanjoll. Para se tė mbaronte, tre shekuj mė vonė, mijėra myslimanė dhe ēifutė kishin vdekur. Rreth 3 000 000 njerėz qenė pėrzėnė. Duke pasur mungesė tė tregėtarėve, artistėve, bujqve dhe shkencėtarėve, Spanja shumė shpejt do t’a shihte vehten si viktimė tė vulgaritetit tė saj”.

Stephen Neil paraqet pozicionin e Peshkopit tė Winchester tė Henrit II tė Anglisė:

“Le tė shkatėrrojnė kėta qenė (mongolė e myslimanė) njėri-tjetrin dhe tė zhduken plotėsisht dhe atėherė ne do tė shohim Kishėn Universale Katolike tė themeluar nė rrėnojat e tyre dhe do tė jetė njė turmė dhe njė bari”. (A Histori of Christian Missions. Penguin Books., New York 1977, faqja 118).

Rabbi Emanuel Lévyne’s thotė nė “Judaisme contre sionisme”[2] (http://www.dardania.de/vb/upload/#_ftn2), Paris 1969 thotė:

“Kryqtarėt qenė njė “Zionizm Kristian” sikurse zionizmi politik i sotėm ėshtė “Kryqėzatė ēifute”: nė tė dy rastet shohim njė perversion tė spiritualitetit dhe besimit”.

[1] (http://www.dardania.de/vb/upload/#_ftnref1) Kuptohet qė tė krishterėt shprehen sipas besimit tė tyre.

[2] (http://www.dardania.de/vb/upload/#_ftnref2) Jehudizmi kundėr zionizmit.

Sunnih
01-12-06, 21:44
Nė librin e tij “Civilizimi Arab”, Gustave La Bon shkruan: “ Sjellja e kryqtarėve kur hynė nė Jeruzalem qe krejt ndryshe nga ajo e kalifit tolerant Umar ibn El-Khatab ndaj tė krishterėve kur hyri nė Jeruzalem para ca shekujsh”.

Kur Abu Ubejdat i dėrgoi fjalė Umaritt se qytetarėt e Jeruzalemit donin qė t’i jepnin atij ēelėsat e Jeruzalemit, ai mori rrugėn me shėrbėtorin e tij pėr nė Jeruzalem duke plotėsuar kerkesėn e tyre. Kur ai mbėrriti atje, banorėt e Jeruzalemit e pritėn atė me kėnaqėsi. Ai nėnshkroi me ta dokumentin e famshėm tė paqes tė cilin tė krishterėt e Jeruzalemit kėrkuan nga Britania e madhe edhe pse kėta tė fundit tė krishterė, qė tė zbatonin tė njėjtat kushte ndaj tyre, kur Izraeli iu dha ēifutėve. Marrėveshja shkruan:

“Me Emrin e Allahut, I Gjithėmėshirėshmi, Mėshirėploti! Kjo ėshtė ē’ka shėrbėtori i Allahut, Umari, i pari i besimtarėve i dha banorėve tė Elias (Jeruzalemit) rreth sigurisė sė pasurive tė tyre, parave, kishave etj. Kishat e tyre nuk do tė shkatėrrohen. Ata nuk duhet tė dėmtohen apo tė detyrohen tė pranojnė njė fe tjetėr kundra dėshirės sė tyre. Kjo garantohet nga Kalifah (shteti) i tėrė myslimanėve ... pėr aq kohė sa ata tė paguajnė xhizjan....”
Umar Ibn El-Khatabt qe i pari qė liroi Jeruzalemin nga okupacioni Romak.

Pėrsa i pėrket trajtimit tė robėrve apo tė burgosurve tė luftės rastet janė aq tė shumta sa qė do tė duheshin volume vetėm pėr t’i pėrmendur e pa u zgjatur nė to dhe historia dėshmon pėr natyrėn njerėzore tė trajtimit tė tė burgosurve nga myslimanėt. Edhe pse perėndimi nė kohėt tona i akuzon Talibanėt si regjim “barbar”, ēuditėrisht tė gjithė tė burgosurit e tyre nga perėndimi dėshmojnė per humanitetin e Talibanėve karshi tyre dhe thonė se duan tė kthehen prapė pėr t’i takuar ata. Krahasoni kėtė me trajtimin qė vendi “Mė Demokratik nė Botė”, U.S.A i bėn tė burgosurve tė Kampit Delta (X-Ray) nė kubė. Ky trajtim barbar ka fituar me tė drejtė kritikėn e mbarė botės madje shumica e protestuesve janė perėndimorė dhe jo-myslimanė. Krahaso luftėn Islame me ato tė “Perėndimit”. Lufta e parė botėrore, e dyta dhe ato qė po zhvillohen edhe sot e kesaj dite dhe qė tė gjithė po dėshmojmė. Krahaso luftėn e muslimanėve me bombardimet pa kriter qė bėjnė “Shtetet e Civilizuara” dhe nė mėnyrė tė shfrenuar e tė pa pranuar edhe nga vetė nėnshtetasit e tyre. Kujto se si “Perėndimi” ka pėrdorur armėt e shkatėrrimit nė masė gjatė luftėrave tė tyre. Si U.S.A ka perdorur “Agent Orange” nė Vietnam apo mos vallė e harruat efektin e bombės atomike qė vetėm U.S.A ka pėrdorur nė historinė e njerėzimit, kundėr njerėzimit.

Shtetet e perėndimit qė bėjnė kaq shumė zhurmė pėr tė drejtat e kafshėve dhe shkelin tė drejtat e njerėzve.

Sunnih
01-12-06, 21:46
Feja e ēifute i ofron pjesėtarėve tė feve tė tjera:
1)Skllavėrim.
2) Vendeve tė largėta vrasjen e meshkujve dhe tė tjerėt skllevėr dhe marrin plaēkėn e luftės.
3) Vendet e afėrta shkkatėrrojnė gjithēka dhe nuk lenė asgjė qė merr frymė tė gjallė.

Feja Kristiane i ofron pjesėtarėve tė feve tė tjera:
1) Tė jenė nėn sundimin kristian.
2) Luftė me tė njėjtat kushte si feja ēifute.

Feja Islame i ofron pjesėtarėve tė feve tė tjera:
1) Islam duke u bėrė vėllezėr me ta.
2) Xhizja dhe siguria, jeta e pasuria e tyre garantohet nga shteti Islam dhe ata mund tė mbajnė fenė qė kanė[1] (http://www.dardania.de/vb/upload/#_ftn1) dhe nuk detyrohen tė ndėrrojnė fe.
3) Luftė ku nuk lejohet tė vriten pleq, gra e fėmi, murgjėr, bujqėr...etj.

E pra a ka njeri qė pasi i ėshtė bėrė i qartė ligji dhe rregullat e luftės ne tė treja fetė e shpallura tė thotė se Islami ėshtė feja mė agresive ndaj feve tė tjera?

[1] (http://www.dardania.de/vb/upload/#_ftnref1) Shumė dijetarė Islamė pranojnė xhizjan nga ēdo idhujtar ndėr kėta Melik, Abu Hanifa dhe njė mendim i Ibn Kajjimit po ashtu Ibn Uthejmini thotė nė “Fatawa arkan ul-Islam” se ky ėshtė mendimi i saktė.

Albanian eX|PerT
02-12-06, 04:03
Lukė 19:6 – 37

27 Pėr mė tepėr kėta armiq tė mi qė nuk duan qė unė tė bėhem mbret mbi ta, sillini kėtu dhe therini pėrpara meje.


Te therrėsh njerezit vetem e vetem pse nuk te deshirojne per mbret eshte padrejtesi.

Po ju krishteret ēfare mendoni?

King_Gentius
05-12-06, 02:22
Te therrėsh njerezit vetem e vetem pse nuk te deshirojne per mbret eshte padrejtesi.

Po ju krishteret ēfare mendoni?

Kur Jezusi te vrasi anti-Krishtin do kete nje pergjigje dhe per ty, varet ne cilin kamp do te ndodhesh, ne ate te Jezusit apo ne ate tjetrin... :wink:

Albanian eX|PerT
05-12-06, 03:19
Kur Jezusi te vrasi anti-Krishtin do kete nje pergjigje dhe per ty, varet ne cilin kamp do te ndodhesh, ne ate te Jezusit apo ne ate tjetrin... :wink:
O King, po ē'thua nese nuk jam gjalle, ate dite?:eek:

ps| Une nese jam gjalle ate dit inshaAllah, do te jem nga ana e Jezusit (Ises) [paqa, nderimi dhe shpetimi i Perendis qofte mbi te Mirin]

Me rrespekt
Albanian eX|PerT

King_Gentius
05-12-06, 06:58
O King, po ē'thua nese nuk jam gjalle, ate dite?:eek:

ps| Une nese jam gjalle ate dit inshaAllah, do te jem nga ana e Jezusit (Ises) [paqa, nderimi dhe shpetimi i Perendis qofte mbi te Mirin]

Me rrespekt
Albanian eX|PerT

E atehere do kesh rastin ta pyesesh pse vret armiqte qe kundeshtojne mbreterin e tij, dmth pse vret Anti-Krishtin & Co., meqense te duken te padrejta keto vrasje, lol

Albanian eX|PerT
05-12-06, 15:53
E atehere do kesh rastin ta pyesesh pse vret armiqte qe kundeshtojne mbreterin e tij, dmth pse vret Anti-Krishtin & Co., meqense te duken te padrejta keto vrasje, lol
:biggrin: :tongue: ėėh.hmmm..:smile: Mirepo citati flet per kohen kur ai ishte gjalle:
"Pėr mė tepėr kėta armiq tė mi qė nuk duan qė unė tė bėhem mbret mbi ta, sillini kėtu dhe therrni pėrpara meje" thonte Jezusi (paqa qofte mbi te Mirin).

D.m.th. ai po urdheron qe tabori i tij t'i therrė kundershtaret e tij perpara tij, ndersa Anti-Krishtin do t'a vret vet me doren e tij. Ka dallim kjo i nderuari King.

Albanian exp

King_Gentius
06-12-06, 05:29
:biggrin: :tongue: ėėh.hmmm..:smile: Mirepo citati flet per kohen kur ai ishte gjalle:
"Pėr mė tepėr kėta armiq tė mi qė nuk duan qė unė tė bėhem mbret mbi ta, sillini kėtu dhe therrni pėrpara meje" thonte Jezusi (paqa qofte mbi te Mirin).

D.m.th. ai po urdheron qe tabori i tij t'i therrė kundershtaret e tij perpara tij, ndersa Anti-Krishtin do t'a vret vet me doren e tij. Ka dallim kjo i nderuari King.

Albanian exp

Krishti kur ishte gjalle nuk po mundohej te krijonte ndonje mbreteri. Mbreteria e tij e vetme eshte ajo per kohen pas vrasjes se Anti-Krishtit. Ne citatin qe ti sjell Jezusi po tregon nje histori dhe po thot fjalet qe tha ai i cili kishte dhjet sherbetore dhe e urrenin qytetaret.

Albanian eX|PerT
06-12-06, 15:34
Krishti kur ishte gjalle nuk po mundohej te krijonte ndonje mbreteri. Mbreteria e tij e vetme eshte ajo per kohen pas vrasjes se Anti-Krishtit. Ne citatin qe ti sjell Jezusi po tregon nje histori dhe po thot fjalet qe tha ai i cili kishte dhjet sherbetore dhe e urrenin qytetaret.
Na sjell citate qe e thone nje gje te tille. Apo thjesht kjo qe e thua eshte pretendim i juaj?

King_Gentius
07-12-06, 06:18
Nuk po te marr vesh mire me duket. Cka pretendon ti? Se Jezusi kur ishte gjalle kishte plan te luftonte romaket etj. e te krijonte ndonje mbreteri te pavarur/autonome? Te kujtoj se ketu do beje gabimin e Herodit, qe i hipi paniku se do humbte fronin dhe therri femijet meshkuj nga frika se mos ja zinin vendin. Megjithate jam i interesuar te na sjellesh citatet ku flasin per cka tha ose beri e cilet luftoi Jezusi per te krijuar kete mbreteri ne Lindjen e Mesme. Na trego me harte po te kesh mundesi cilat territore kishte synim te shtrinte apo ku e shtriu mbreterin e vet Jezusi.

Po me sa di ne pergjithesi Jezusi nuk ka qen i interesuar per dicka te tille. Jezusi fliste per nje mbreteri qiellore. Nuk kam parasysh ndonje citat specifik ne kete moment po nuk besoj se eshte nevoja, ky eshte nje fakt gjeresisht i njohur.

Sunnih
08-12-06, 19:15
Sa per freskim kujtese ndaj fjaleve te Jezusit paqja qofte mbi te ne lidhje me therjen qe u cek me siper ne citat dhe si perkujtim i kuptimit te ketyre pikave ne bibel sipas vete bibles:

Jezusi tha:

Luke 22:35-37

35 "Me pas Jezusi i pyeti ata: Kur u dergova juve pa canta, portofole dhe sandale a u mungoi juve gje? Asgje- upergjigjen ata.

36 Por tani nese keni nje portofol merreni po ashtu nese keni nje cante dhe nese nuk keni nje shpate, shisni veshjen tuaj dhe bleni nje. Eshte shkruar: dhe ai eshte numeruar me tejkaluesit. Dhe une ju them se kjo duhet te permbushet ne mua. Po, ajo qe eshte shkruar per mua po arrin ne plotesimin e saj.

37 Dishepujt thane: "Shiko imzot kemi dy shpata". Mjaftojne tha.

Nese flitet ne menyre figurative per therjen atehere perse duhen shpatat? Apo valle egzekutimi i therjes figurative eshte me ane te shpates?

A e kane perdorur shpaten dishepujt?

Luke 22:49

49 Kur pasuesit e Jezusit pane se cfare do te ndodhte, ata thane: Imzot, a ti godasim me shpata? Dhe njeri nga ata goditi sherbetorin e priftit te larte duke i prere veshin.

A kjo eshte therja ne menyre figurative? Mos valle i tha Jezusi qe e ke kuptuar gabim urdherin tim? Apo pa situaten dhe e pa se nuk kishin mundesi dishepujt e tij te rezistonin dhe e ndaloi kete?

Luke 22: 51

Por Jezusi u pergjigj: "Jo me me keto dhe preku veshin e tij dhe e sheroi".

Pra pyetja ishte: "Ati godasim me shpata?" dhe goditen. Pergjigja nuk ishte: "Jo se mesazhi im nuk ka shpate ne te?".

Sikur mesazhi te mos kishte shpate ne te atehere perse duheshin shpatat? per egersirat? Jo se tjeter here i dergoi edhe pa ushqime e pa shkopinj e shpata. Pse pikerisht tani duheshin shpatat? Nese eshte gabim perdorimi i shpates pse i urdheroi dishepujt e tij te varfer qe te shesin rrobat e tyre dhe te blejne shpata?

Pse te mbartin shpata kur ai vete tha: "Ai qe rron me shpate vdes nga shpata"? Mos valle deshi ti conte dishepujt e tij ne tehun e shpates? Askush nuk mund ta thote kete. Mos valle do te ndryshonte ligjin para tij nderkohe qe tha se nuk ka ardhur te ndryshoje ligjin por te permbushe? Prandaj them: Nuk eshte as ne interesin e te krishtereve dhe as ne interesin e muslimaneve qe te zihen dhe te akuzojne njeri-tjetrin per gjera qe gjenden ne tekstet e tyre rreth ligjit te luftes. Ligji i luftes eshte ne cdo fe dhe sistem.

Democracia qe po trumpetohet shume sot si tolerante dhe qe shkon kunder fese Jehude, Kristjane dhe Islame eshte ai sistem qe ka perdorur dhe perdor armet me agresive ndaj njerezve "sipas te drejtave te njerezve".

E pra a nuk eshte me mire qe te diskutojme per gjerat qe kemi te perbashketa se sa per gjerat qe na ndajne?

King_Gentius
09-12-06, 10:16
Pra kur Jezusi u tha blini shpate por kundershtoi perdorimin e shpates u dha mesim dishepujve qe edhe kur te ken shpate mos e perdorin. Besoj se kjo domethen qe ata duhet te ken besim te Zoti, dhe nese ata e humbin jeten per shkak te mesimeve qe perhapin, kjo thjesht do te thote qe ata e kan perfunduar misionin qe u kishte dhen Zoti dhe po i therret pran vetes.

Sunnih
09-12-06, 15:52
Pra kur Jezusi u tha blini shpate por kundershtoi perdorimin e shpates u dha mesim dishepujve qe edhe kur te ken shpate mos e perdorin. Besoj se kjo domethen qe ata duhet te ken besim te Zoti, dhe nese ata e humbin jeten per shkak te mesimeve qe perhapin, kjo thjesht do te thote qe ata e kan perfunduar misionin qe u kishte dhen Zoti dhe po i therret pran vetes.

Kjo nuk eshte e vertete pasi ai e perdori shpaten dhe nuk u tha edhe kur te keni shpata mos i perdorni por edhe sikur te supozojme se komenti eshte sikurse ti po thua atehere si i behet me braktisjen e urdherit per lufte nderkohe qe Jezusi tha se une nuk kam ardhur as te shkaterroj ligjin dhe as profetet por te permbush nese do te thuash se permbushja e mesazhit eshte mos perdorimi i armeve atehere duhet qe te krishteret te braktisin tere shenjtoret e kryqezatave qe jane veneruar nga kisha dhe te krishteret dhe duhet ti denoncojne ata si terroriste dhe anti kristjane.

Por nese kjo nuk ka ndodhur dhe nuk ndodh atehere une po pyes: A ishte Jezusi ai qe deformoi mesaxhin apo eshte kisha ajo qe ka manipuluar mesimet e tij per qellime politike? Apo valle eshte interpretimi yt i gabuar dhe as Jezusi nuk ka deformuar mesaxhin, as kisha nuk ka manipuluar mesimet e Jezusit per qellime politike dhe shenjetoret kristjane nuk jane terroriste dhe anti kristjane por komentimi yt i nderuar eshte i gabuar dhe e verteta eshte se ligji i luftes eshte i vertete ne te tre fete dhe eshte kunder atyre qe kundershtojne urdherin e Zotit dhe kerkojne te perhapin korrupsion dhe shkaktojne kaos ne toke duke cenuar keshtu te drejten e Krijuesit dhe te drejtat e krijimit njekohesisht.

Dua te me kuptoni ne dicka: Une nuk jam kunder ligjit te luftes ngase lufta ne rrethana te caktuara behet e vetmja rruge per zgjidhjen e problemeve dhe sigurimin e te drejtave dhe drejtesise nga dhe ne vetvehte.

Ajo kunder se ciles une jam kunder eshte abuzimi me tekstet dhe akuzimi i pa baze ndaj fese Islame nderkohe qe fete e tjera kane po te njejtat tekste madje me strikte. Kesaj i thone te me akuzosh mua per fajin tend.

Po ashtu me vjen keq qe mbase pa e kuptuar Kristjanet po largohen nga mesazhi origjinal i Jezusit dhe madje po e akuzojne ate pa dashur por nga zelli kunder fese Islame, po e akuzojne Jezusin me gjera me te cilat ai nuk mund te akuzohet.

Prandaj u bej thirrje qe te gjithe bashke si te Krishteret edhe Muslimanet ti leme menjeane zenkat dhe akuzat dhe te promovojme moralet dhe virtytet e perbashketa qe te reformohet shoqeria dhe nese duam te debatojme me njeri-tjetrin ta bejme kete ne menyren me te mire dhe pa abuzime apo ofendime por me kulture dhe tolerance sikurse u ka hije atyre qe mbeshteten ne tekste hyjnore.

Shpresoj qe te kete mirekuptim dhe shmangie fyerjesh dhe abuzimesh dhe te kete diskutime te kulturuara dhe ne nivele akademike pas kesaj larg nga merite dhe zenkat.

King_Gentius
10-12-06, 03:22
Kush e perdori shpaten?

Sunnih
10-12-06, 15:40
49 Kur pasuesit e Jezusit pane se cfare do te ndodhte, ata thane: Imzot, a ti godasim me shpata? Dhe njeri nga ata goditi sherbetorin e priftit te larte duke i prere veshin.

Pra pasi e pyeten a ti godasim me shpata dhe njeri e goditi me shpate duke i prere veshin nuk u tha nuk e keni kuptuar mire urdherin tim dhe nuk u thashe te perdorni shpatat por u tha mjaft me tani. Pra nuk kundershtoi veprimin por e kufizoi ate ngase cfare te mire do te sillnin dy shpata kunder tere atyre ushtareve romake? Por desha te them cila eshte pergjigja jote per pyetjet e ngritura me lart valle jane shenjtoret e kryqezatave terroriste, kisha ka ndryshuar mesimet e Jezusit per arsye politike, Jezusi ka genjyer kur ka thene se nuk ka ardhur te ndryshoje ligjin apo teza jote qe misioni u permbush eshte e gabuar? Cilendo qe te zgjedhesh e mirepres dhe pastaj mund te fillojme qe aty.

King_Gentius
10-12-06, 19:06
Ky eshte nje interpretim qesharak i incidentit. Pjetri u nxitua e ja preu veshin ushtarit, por citati qe ke sjelle tregon shum qarte se Jezusi e kundershtoi kete veprim, sepse e korrigjoi gabimin e Pjetrit duke e sheruar ushtarin. Sa per kryqezatat, me sa di Jezusi nuk ka dhene ndonjeher rregulla lufte kunder muslimanve apo te tjerve pra cka ka ndodh ne kryqezata te krishteret nuk besoj se po kuotonin ndonje gje prej Jezusit.

Sunnih
10-12-06, 19:40
Ky eshte nje interpretim qesharak i incidentit. Pjetri u nxitua e ja preu veshin ushtarit, por citati qe ke sjelle tregon shum qarte se Jezusi e kundershtoi kete veprim, sepse e korrigjoi gabimin e Pjetrit duke e sheruar ushtarin. Sa per kryqezatat, me sa di Jezusi nuk ka dhene ndonjeher rregulla lufte kunder muslimanve apo te tjerve pra cka ka ndodh ne kryqezata te krishteret nuk besoj se po kuotonin ndonje gje prej Jezusit.

Kjo nuk eshte e vertete pasi eshte e domosdoshme per ligjvenesin qe nese nje incident ndodh ne pranine e tij qe ai te sqaroje dhe te demaskoje keqkuptimet dhe keqinterpretimet dhe kjo nuk u be nga ai dhe ai nuk u tha hidhini shpatet se kristjani nuk perdor shpaten por thjeshte rregulloi demin qe te mos kishte me teper gjakderdhje. Po ashtu ne lidhje me kryqezatat, ato jane deklaruar si te shenjta nga kisha dhe vete materialet e kardinaleve dhe peshkopeve deshmojne per kete dhe te renet ne keto luftera jane deklaruar si martire dhe shenjetore nga kisha dhe kete askush nuk e mohon dot. Nese ata nuk kishin asgje nga Jezusi sikurse po thua, atehere te krishteret si duhet ti denoncojne keto luftera barbare sikurse jane pershkruar nga vete historianet kristjane? A nuk eshte ky terrorizem? Dhe a mos valle duhet te kuptojme nga fjalet e tua se kisha jo gjithmone vepron sipas mesimeve te Jezusit? Mos valle duhet t'u aplikojme kryetareve te kishes fjalet e Jezusit;


Luke 20:45


45Nderkohe qe te gjithe po degjonin Jezusi u tha dishepujve te tij 46"Kujdes nga mesuesit e ligjit. Atyre u pelqen te ecin mes jush me rrobe te derdhura dhe me dashurine qe t'i pershendesin neper tregje dhe te kene vendet me te larta ne tempuj dhe vendet me te nderuara ne bankete. 47 Ata konsumojne dhe pervehtesojne shtepite e vejushave dhe falen me falje te gjata per tu dukur . Keta do te jene qe do te ndeshkohen me ashper".


Nese eshte keshtu atehere kryqezatat nuk duhen te quhen te krishtere por te pa drejta dhe lideret e tyre duhen denoncuar si kriminele dhe jo-Kristjane dhe te vdekurit e tyre si njerez qe do te ndeshkohen dhe shenjetoret e tyre duhen zhveshur nga manteli i shenjterise se tyre. Pra po te drejtoj nje pyetje direkte dhe shpresoj se do te marr pergjigje direkte: "A jane kryqezatat luftera sipas bibles apo kunder bibles dhe a jane te shenjta apo shkojne kunder mesazhit te Jezusit"?

King_Gentius
10-12-06, 22:27
Kjo nuk eshte e vertete pasi eshte e domosdoshme per ligjvenesin qe nese nje incident ndodh ne pranine e tij qe ai te sqaroje dhe te demaskoje keqkuptimet dhe keqinterpretimet dhe kjo nuk u be nga ai dhe ai nuk u tha hidhini shpatet se kristjani nuk perdor shpaten por thjeshte rregulloi demin qe te mos kishte me teper gjakderdhje. Po ashtu ne lidhje me kryqezatat, ato jane deklaruar si te shenjta nga kisha dhe vete materialet e kardinaleve dhe peshkopeve deshmojne per kete dhe te renet ne keto luftera jane deklaruar si martire dhe shenjetore nga kisha dhe kete askush nuk e mohon dot. Nese ata nuk kishin asgje nga Jezusi sikurse po thua, atehere te krishteret si duhet ti denoncojne keto luftera barbare sikurse jane pershkruar nga vete historianet kristjane? A nuk eshte ky terrorizem? Dhe a mos valle duhet te kuptojme nga fjalet e tua se kisha jo gjithmone vepron sipas mesimeve te Jezusit? Mos valle duhet t'u aplikojme kryetareve te kishes fjalet e Jezusit;


Pretendimi yt se Jezusi nuk e kundershtoi veprimin e Pjetrit eshte absurd. Vet citati yt shkon kundra ketij pretendimi, cka kerkon me shum me biseda pa fund se si mund ta kishte then keshtu apo ashtu.

Sa per kryqezatat me sa di ato u bene kryesisht per arsye ekonomike dhe jo fetare. Ne perendim keshtu trajtohen shpesh here. Per shembull ne filma te ndryshem kryqezatat nuk trajtohen si heronj apo dicka tjeter pozitive (shiko per shembull "Kingdom of Heaven"). Besoj se kisha jo gjithmone ka vepruar sipas Bibles, dhe e kan keqperdorur poziten per te marre fuqi politike. Kjo ka ndodh si me kishen Katolike edhe ate Ortodokse te Bizantit-Perandoris Osmane.

Sunnih
10-12-06, 22:37
I nderuar. Nuk po zgjatem ne kete ceshtej pasi synimi im nuk eshte te shaj fene e krishtere por vetem qe tu them te krishtereve te ketij forumi qe te mos hedhin akuza ndaj fese islame pasi edhe feja e tyre ka po te njejtat ceshtje dhe duke debatuar mes nesh vetem se kenaqen ata qe nuk besojne fare ne Zot. Po ashtu desha te them se historia nuk mbeshtetet ne filma por ne fakte historike dhe synimi im eshte qe nese jo cdo gje qe ben kisha apo te krishteret nuk perfaqeson domosdoshmerisht kristjanizmin e njejta gje vlen edhe per islamin. Une jam dakort qe te shmangim debate te tilla ngase as ne e as ju nuk perfitoni nga keto dhe po te te kujtohet kjo ka qene ajo ne te cilen une thirra qe ne fillim. Por nese kristjanet na akuzojne edhe ne do te bejme te njejten gje:

Mathew 7

1"Mos gjyko ose perndryshe edhe ti do te gjykohesh. 2 Ngase ne te njejten menyre qe ti gjykon te tjeret do te gjykohesh edhe vete dhe me matesen qe do te perdoresh do te matesh edhe ti".

Edhe nje here po ju bej thirrje te krishtereve dhe muslimaneve qe te shmangin debate te tilla. Shpresoj se do te gjej mirekuptim dhe kooperim ne kete ceshtje dhe nese jo, do te me duhet te sjell vazhdimesine e citateve te bibles kunder te krishtereve dhe as ne e as ju nuk do te kemi ndonje dobi ne kete. Te uroj shendet dhe shpresoj te kemi mirekuptim.

King_Gentius
10-12-06, 22:46
Jam dakort me cka the. Shpesh her ketu kalohet caku dhe njerezit nuk debatojne me ne lidhje me realitetin po me paragjykime. Shendet e gjith te mirat.

Sunnih
10-12-06, 22:56
Shendet e te mira pac.