PDA

View Full Version : Nėna


Dr. Leone
03-12-06, 01:35
NĖNA

Njė zė i ėmbėl qė mė qetėson, dy sy qė mė shikojnė me dhembshuri, njė dorė e gatshme pėr tė mė ndihmuar nė ēdo ēast tė jetės...


Janė kėto, ato karakteristika qė mund t'i pėrkasin vetėm njė njeriu tė veēantė. Njė njeriu qė pavarėsisht nga dallgėt dhe labirinthet e jetės, bėn tė pamundurėn qė drita e saj tė depėrtojė nė zemra. Krahėhapur, me fytyrėn e saj si pranverė e cila rrjedh ndėr damarė me njė emėr tė vetėm.
Nėna!
Me qindra e mijėra njerėz kanė shkruar e folur pėr tė. E kanė simbolizuar me shpresėn, dashurinė, dhembshurinė, ndjenjėn e pastėr e njė mori emrash tė tjerė. Dhe unė, jo pa shkak zgjodha njė temė tė tillė.
Vetėm tė pėrmendurit e kėsaj fjale mė kujton sakrificėn e saj pėr tė mė sjellė nė botė.
Ato ēaste kur isha kėrthi, e vetėm, ajo tregohej e gatshme nė orėt e vona tė natės pėr tė mė qetėsuar.
ėshtė ajo qė mė mėsoi fjalėt dhe hapat e parė. Nė ēdo ēast timin ishe ti e para qė mė ledhatoje me dorėn tėnde tė ngrohtė. Askush si ti s'ma bėn qortimin dhe askush me fjalė tė ėmbla s'ma dhuron kėshillimin.
Si nė njė pasqyrė tek ti pashė flakėt e kohės, tė cilat i mbron nė vetvete dhe nuk djegin njeri. Por, tek meditoja pėr ty nėnė, diēka mė theri fort nė shpirt. Njė mendim i trishtuar mė pėrshkoi gjithė trupin. Njė pyetje nė veten time mė bėri tė tė dua mė shumė.
Po ata qė s'kanė belbėzuar kurrė fjalėn nėnė? Apo ata qė s'kanė ndjerė forcėn e dashurisė tėnde?
Tashmė e kuptova mė shumė se kurrė vlerėn tėnde. Duke tė pasur ty pranė, gjithēka mė duket pranverė dhe prania jote ma shton dėshirėn pėr tė jetuar me gjithė forcėn e shpirtit. E di se ēdo thinjė dhe rrudhė ėshtė njė hap largimi nga unė, por ėshtė ajo zemra ime qė nė ēdo rrahje thotė nėnė. Prandaj e shtrenjta nėna ime, vendosa tė mbaj gjallė nė zemėr shembullin tėnd. Tė eci nė rrugėn tėnde qė emri "Nėnė" t'i rezistojė furtunave e sulmeve tė ndryshme.
Pėr kėtė e skalita nė zemėr qė njerėzimi tė ndjejė dashuri e respekt pėr njeriun qė sakrifikon pėr njeriun. Pėr dlirėsinė e gjitha kohėrave, nėnėn.

Dr. Leone