PDA

View Full Version : Eksorcizmi ?


Giovanni
03-12-06, 20:03
Pak a shume e njohe edhe fene muslimane por isha kurios per disa gjera.

- A praktikohet Eksorcizmi ne fene muslimane??
- Nese po kush eshte Eksorcist??

Sunnih
03-12-06, 22:17
Egzircismi eshte i pranishem ne fe te ndryshme dhe persa i perket kesaj praktike ne Islam ka dallim mes egzorcizmit ne fete e tjera dhe asaj qe quhet Rukje ne Islam. Edhe pse mbase ne pamjen e pare dikujt mund ti duket si dicka e njejte me egzorcismin, ka disa ndryshime fondamentale mes dy rasteve dhe ne Rukje kemi te bejme me thjeshte recitimin e teksteve mbi pacientin dhe personi qe ben kete rukje nuk ka asgje ne dore por eshte thjeshte lexues i teksteve dhe nuk eshte e domosdoshme qe ai te jete dikush me pozite ne fe por secili ka mundesi ta beje kete. Pra ne Islam rukja eshte thjeshte kerkimi i sherimit te ngacmimeve me Kuran dhe kjo nuk eshte perjashtim i trajtimit te pacientit me ilace te dobishme dhe te verifikuara si efikase nga mjeket.

Ethnic Albanian
12-12-06, 16:18
Ne kete video do te shikoni se si Hoxha sheron nje Vajze e cila ne trupin e saj ka nje E-Xhin (Krijes e padukshme) prej te cilit vuan shum semundje, do te vereni se si Sheikhu detyron E-Xhinin te dal nga trupi i vajzes edhe ate duke e pranuar Islamin dhe duke u be E-Xhini musliman!

Video: http://video.google.com/videoplay?do...7079425&q=jinn (http://video.google.com/videoplay?docid=-6050088288827079425&q=jinn)

2. Ne videon e dyte do te ndiqni se si Hoxha sheron nje njeri ne trupin e te cilit ka gjithashtu nje E-Xhin me te cilin edhe komunikon Hoxha duke e pyt sa vjeçar eshte e Ai duke perdorur zerin e njeriut pergjigjet se eshte 16 vjecar dhe se ne trupin e tij ka hyre pak para marteses se tij para 5 viteve permes Sihrit ne ushqim. Gjithashtu E-Xhini tregon se ne trup bashk me te jan edhe 6 rojtar te tij dhe se do te pranoj Islamin dhe nuk do te hynte me ne trupa te njerezve me kusht qe Hoxha ta mbronte ate (E-Xhinin) nga magjistaret.

Video: http://video.google.com/videoplay?do...6263030&q=jinn (http://video.google.com/videoplay?docid=3488644475156263030&q=jinn)
Pak a shume e njohe edhe fene muslimane por isha kurios per disa gjera.

- A praktikohet Eksorcizmi ne fene muslimane??
- Nese po kush eshte Eksorcist??

Sunnih
12-12-06, 22:10
Vetem desha te shtoja se hoxha nuk eshte ne gjendje te sheroje por sherimi eshte nga Allahu dhe hoxha vetem, nuk ka mundesi te beje asgje edhe nese pretendon kete eshte vetem nje sharlatan dhe fatkeqesisht njerez te feve te ndryshme po pretendojne gjera te tilla por kjo nuk eshte e vertete madje ata nuk sherojne dot as vehtet e tyre po qe se semuren dhe sherimi eshte vetem nga Allahu dhe jo nga hoxha kushdo qofte ai.

Ethnic Albanian
13-12-06, 09:23
Padyshim se sherimi eshte vetem nga Allahu, por Allahu ka quar shkaktar si ilaqin, mjeket apo ne keto raste ata qe sherojn me kuran dhe sunet (hoxhollaret)


Vetem desha te shtoja se hoxha nuk eshte ne gjendje te sheroje por sherimi eshte nga Allahu dhe hoxha vetem, nuk ka mundesi te beje asgje edhe nese pretendon kete eshte vetem nje sharlatan dhe fatkeqesisht njerez te feve te ndryshme po pretendojne gjera te tilla por kjo nuk eshte e vertete madje ata nuk sherojne dot as vehtet e tyre po qe se semuren dhe sherimi eshte vetem nga Allahu dhe jo nga hoxha kushdo qofte ai.

Mustaqedredhur
13-12-06, 18:40
Baza e eksorcizmit,ruknes,asht sherimi me Kuran duke u permbajte ne praktiken e Muhamedit a.s.,a.

cilesine sheruese te Kuranit e spjegon ajeti:/isra,82/

" ne te shpallim Kuranin qe asht sherim dhe meshire per besimtaret,kurse jobesimtareve nuk u shton tjter perpos deshprim'

Komentohet se ajeti shpreh se Kurani asht ilac per te gjitha semundjet shpirterore dhe trupore,por poashtu asht e ditun se cdokush nuk asht kompetent e as i afte per sherim me Kuran.Perndryshe,sa per ilustrim jo per polemike, sherimi asht eksperimentue edhe shkenctarisht si konfirmim se Kurani /leximi,ndegjimi,recitimi i / sheron.

mbetshi te pershendetun,

Savior
02-02-07, 21:02
Edhe nje sherim nga ana e mullaheve.
Tu i rrejt pupullin e shkrete e tu i mashtru me andrra edhe me prralla.:tongue:

http://www.youtube.com/watch?v=2koek3lydAM&mode=related&search (http://www.youtube.com/watch?v=2koek3lydAM&mode=related&search)=#

Sunnih
03-02-07, 03:09
Edhe nje sherim nga ana e mullaheve.
Tu i rrejt pupullin e shkrete e tu i mashtru me andrra edhe me prralla.:tongue:

http://www.youtube.com/watch?v=2koek3lydAM&mode=related&search (http://www.youtube.com/watch?v=2koek3lydAM&mode=related&search)=#

Para se te akuzosh mullah-et shiko se cfare bejne prifterit e tu dhe "sherimet hyjnore" te tyre.

arton bala
03-02-07, 07:12
Vetem desha te shtoja se hoxha nuk eshte ne gjendje te sheroje por sherimi eshte nga Allahu dhe hoxha vetem, ...pas kesaj shtese qesharake NUK PATA QARE pa e shtu edhe pjesen tjeter, qe te mund te kuptoni ju vellezerit e krishterę me mirę boten "tonę" te dominuar nga mistika e te pandryshuar qe nga viti 633 pas krishtit.

Pra ne qender te te gjithave eshte allahu. ate e gjen kudo dhe askund (per ate ne "zyre te vendit"kurr nuk e takon) dhe ai eshte i lidhur me te gjith1e hoxhet ne linje telefonike, kohen e fundit perdorę edhe internetin.

kur ka ndonje hoxhe qe kryen akt egzorcizmi, ai shpejton ne degjues "po, trillues. justifikuesi yt ketu". e atehere fillojne ato bisedat sekrete, ku allahu tregon per eliksiret e reja te zhvilluara ekstra per egzorcizem. cka flasin saktesisht, nuk dihet. se kete pjesen pas marrjes se degjueses nuk ka mund ta pergjoj as muhamedi e ta shkruaj ne kuran. por besojme se edhe kete mund te na spjegoj "sunnih"-u (nik i paafte per deklinim ne shqip, a thua cfarę arsye e nxisin nje shqipe me marrę keso niku? cfare tjera pos aso hoxhenike!). pra deshta mi ju shti me besu se ne myslymtę e kemi nje super-zot. ata te "matrix"-it dhe "the almighty bruce" jane zero per te. pra ju lutemi mos na xhelozoni per kete pune.. ;-)

Sunnih
04-02-07, 03:44
pas kesaj shtese qesharake NUK PATA QARE pa e shtu edhe pjesen tjeter, qe te mund te kuptoni ju vellezerit e krishterę me mirę boten "tonę" te dominuar nga mistika e te pandryshuar qe nga viti 633 pas krishtit.

Pra ne qender te te gjithave eshte allahu. ate e gjen kudo dhe askund (per ate ne "zyre te vendit"kurr nuk e takon) dhe ai eshte i lidhur me te gjith1e hoxhet ne linje telefonike, kohen e fundit perdorę edhe internetin.

kur ka ndonje hoxhe qe kryen akt egzorcizmi, ai shpejton ne degjues "po, trillues. justifikuesi yt ketu". e atehere fillojne ato bisedat sekrete, ku allahu tregon per eliksiret e reja te zhvilluara ekstra per egzorcizem. cka flasin saktesisht, nuk dihet. se kete pjesen pas marrjes se degjueses nuk ka mund ta pergjoj as muhamedi e ta shkruaj ne kuran. por besojme se edhe kete mund te na spjegoj "sunnih"-u (nik i paafte per deklinim ne shqip, a thua cfarę arsye e nxisin nje shqipe me marrę keso niku? cfare tjera pos aso hoxhenike!). pra deshta mi ju shti me besu se ne myslymtę e kemi nje super-zot. ata te "matrix"-it dhe "the almighty bruce" jane zero per te. pra ju lutemi mos na xhelozoni per kete pune.. ;-)

Sa per postimin tend ne lidhje me ceshtjen en fjale kjo tregon injorancen tende dhe "tolerancen" per te cilen po bertet kaq shume ne menyre hipokrite.
Sa per thenien tende:

"nik i paafte per deklinim ne shqip, a thua cfarę arsye e nxisin nje shqipe me marrę keso niku? cfare tjera pos aso hoxhenike!). "

Kjo eshte nga injoranca jote Arton se edhe ata me te cilet ti lidh patriotizmin jane quajtur "Skenderbe" apo i ndjeri "Ibrahim Rugova" apo "Isa Boletini" apo "Ismail Qemali".....etj.....etj. Por kjo eshte nga injoranca jote Arton dhe te gjithe e shohin kete.

Po qe se nuk ke turp, vepro si te duash Arton. E me sa shoh ti nuk ke turp. Po vazhdo, vazhdo se po ja nxjerr bojen vehtes. Po ben vete nje pune te shkelqyer per te demaskuar hipokrizine dhe injorancen tende. Sa tolerant qe je more Arton. Misherim i tolerances fetare. Hahahahahahahahaha

arton bala
04-02-07, 16:17
Thua:
Sa per postimin tend ne lidhje me ceshtjen en fjale kjo tregon injorancen tende dhe "tolerancen" per te cilen po bertet kaq shume ne menyre hipokrite.

Them:
"Toleranca" ime (ri)lindi ate ditę kur te degjova ty duke vęnę shqiptarę katolikę ne lidhje me serbę. ketę akt tęndin super-tolerant, me te cilin si muslimane pret te shkosh ne parajsę, mund ta gjej lexuesi ne biseden tone "shqiptar1et duke perdor flamur arab". Nuk je e vetmja qe e ben kete, poashtu vlereson p.sh. anętari "mulim" se te krishteręt kanę ngjashmeri me serbęt. Tani qę po e dini qe Artonat e mvaresojnę respektin ndaj cdo feje nga dashuria ndaj vellezerve te tij te krishterę, ose duhet ta interpretoni Islamin ne nje menyrę qę ai te behet kompatibel per mjedise shqiptare (kjo eshte jo me pak e jo me shume se: ai te shperndaj dashuri me definicionin me te gjerę qe eshtę perdorur ndonjehere per te gjitha doket dhe zakonet krishtere apo ortodoxe apo budiste nder shqiptarę). Ose Islami ynę terę jeten do te sherbej si subjekt barcoletash. Tek ju eshte vendimit. Fije hipokrizie nuk ka ketu, kjo eshte perkundrazi "an absolutely one way system" perndryshe zbulim vendor nga Artoni per te ngordhur cdo mendim perqares nder ne.

Thua:
Sa per thenien tende: "nik i paafte per deklinim ne shqip, a thua cfarę arsye e nxisin nje shqipe me marrę keso niku? cfare tjera pos aso hoxhenike!). " Kjo eshte nga injoranca jote Arton se edhe ata me te cilet ti lidh patriotizmin jane quajtur "Skenderbe" apo i ndjeri "Ibrahim Rugova" apo "Isa Boletini" apo "Ismail Qemali".....etj.....etj. Por kjo eshte nga injoranca jote Arton dhe te gjithe e shohin kete.

Them:
Cdo fjalę si p.sh. ibrahim apo ismail ka kaluar rrugen e ashper te adoptimit ne gjuhen shqipe (per ate nuk shkruhen si ne origjinęn e tyre: ismuaehiel e tj.). Pastaj per dallim nga niku yt, emrat e permendur nga ti (ismail, ibrahim), nuk e kanę bashkętingęlloren "h" si shkronję te fundit. Po deshte ta krijosh kete rregull ne gjuhen shqipe, duhet ta ndjekesh rrugen e ashper te adoptimit edhe atę pa ankesa.

Thua:
Po qe se nuk ke turp, vepro si te duash Arton. E me sa shoh ti nuk ke turp. Po vazhdo, vazhdo se po ja nxjerr bojen vehtes. Po ben vete nje pune te shkelqyer per te demaskuar hipokrizine dhe injorancen tende. Sa tolerant qe je more Arton. Misherim i tolerances fetare. Hahahahahahahahaha[/quote]

E din cka them, prandaj shkurt edhe nje herę:
Zero tolerancę per jo-tolerancen fetare maksimale e ne fuqinę e 14-tę.

arton bala
04-02-07, 16:20
[quote=arton bala]
...

Them:
"Toleranca" ime (ri)lindi ate ditę kur te degjova ty duke vęnę shqiptarę katolikę ne lidhje me serbę. ketę akt tęndin super-tolerant, me te cilin si muslimane pret te shkosh ne parajsę, mund ta gjej lexuesi ne biseden tone "shqiptar1et duke perdor flamur arab". Nuk je e vetmja qe e ben kete, poashtu vlereson p.sh. anętari "mulim" se te krishteręt kanę ngjashmeri me serbęt.

... /quote]


Korigjim: mendova te shkruaj "muslim", jo "mulim"

Sunnih
04-02-07, 18:10
Thua:
Sa per postimin tend ne lidhje me ceshtjen en fjale kjo tregon injorancen tende dhe "tolerancen" per te cilen po bertet kaq shume ne menyre hipokrite.

Them:
"Toleranca" ime (ri)lindi ate ditę kur te degjova ty duke vęnę shqiptarę katolikę ne lidhje me serbę. ketę akt tęndin super-tolerant, me te cilin si muslimane pret te shkosh ne parajsę, mund ta gjej lexuesi ne biseden tone "shqiptar1et duke perdor flamur arab". Nuk je e vetmja qe e ben kete, poashtu vlereson p.sh. anętari "mulim" se te krishteręt kanę ngjashmeri me serbęt. Tani qę po e dini qe Artonat e mvaresojnę respektin ndaj cdo feje nga dashuria ndaj vellezerve te tij te krishterę, ose duhet ta interpretoni Islamin ne nje menyrę qę ai te behet kompatibel per mjedise shqiptare (kjo eshte jo me pak e jo me shume se: ai te shperndaj dashuri me definicionin me te gjerę qe eshtę perdorur ndonjehere per te gjitha doket dhe zakonet krishtere apo ortodoxe apo budiste nder shqiptarę). Ose Islami ynę terę jeten do te sherbej si subjekt barcoletash. Tek ju eshte vendimit. Fije hipokrizie nuk ka ketu, kjo eshte perkundrazi "an absolutely one way system" perndryshe zbulim vendor nga Artoni per te ngordhur cdo mendim perqares nder ne.

Thua:
Sa per thenien tende: "nik i paafte per deklinim ne shqip, a thua cfarę arsye e nxisin nje shqipe me marrę keso niku? cfare tjera pos aso hoxhenike!). " Kjo eshte nga injoranca jote Arton se edhe ata me te cilet ti lidh patriotizmin jane quajtur "Skenderbe" apo i ndjeri "Ibrahim Rugova" apo "Isa Boletini" apo "Ismail Qemali".....etj.....etj. Por kjo eshte nga injoranca jote Arton dhe te gjithe e shohin kete.

Them:
Cdo fjalę si p.sh. ibrahim apo ismail ka kaluar rrugen e ashper te adoptimit ne gjuhen shqipe (per ate nuk shkruhen si ne origjinęn e tyre: ismuaehiel e tj.). Pastaj per dallim nga niku yt, emrat e permendur nga ti (ismail, ibrahim), nuk e kanę bashkętingęlloren "h" si shkronję te fundit. Po deshte ta krijosh kete rregull ne gjuhen shqipe, duhet ta ndjekesh rrugen e ashper te adoptimit edhe atę pa ankesa.

Thua:
Po qe se nuk ke turp, vepro si te duash Arton. E me sa shoh ti nuk ke turp. Po vazhdo, vazhdo se po ja nxjerr bojen vehtes. Po ben vete nje pune te shkelqyer per te demaskuar hipokrizine dhe injorancen tende. Sa tolerant qe je more Arton. Misherim i tolerances fetare. Hahahahahahahahaha
E din cka them, prandaj shkurt edhe nje herę:
Zero tolerancę per jo-tolerancen fetare maksimale e ne fuqinę e 14-tę.[/quote]

Arton. Shikoji postimet e mia qe nga fillimi dhe do te vesh re se kjo qe ke thene eshte e gabuar dhe une nuk jam ai qe ka filluar te shkruaje ne menyre jo-tolerante. Shkrimet e mia kane qene vetem kunderpergjigje ndaj te tjereve. Me fjale te tjera ajo qe une kam bere eshte vetem se "ikam dhene Cezarit ate qe eshte e Cezarit". Po qe se me sinqeritet do te flasesh pasi ti shikosh postimet e mia duhet te pranosh kete. Po flas per postimet e mia dhe jo te te tjereve. Prandaj nese flet me ndershmeri kete te pakten duhet ta pranosh.

Sa per nickun Sunnih- pergjigjen ta dhashe dhe Skenderbe nuk eshte shqip sikurse edhe emrat e tjere. Mos u mundo te flasesh per gramatike ngase kjo gje nuk ka baze. Nuk po flasim per prapashtesat por per emrin te teresi dhe theia jote ishte se zgjedhja e nickut tim tregon per shmangie nga shqipetarizmi dhe te thashe se ky eshte deduksion i gabuar dhe te dhashe shembuajt e tjere dhe kush lexon postimet tona nuk deshton ta shohe kete.

Sa per fazat kalimtare te shqiperimit te emrave kjo nuk e ndryshon realitetin e ceshtjes ato prape mbeten emra jo-shqipetare.

Ne fund ke shkruar dicka teresisht pa kuptim dhe pa lidhje. Je ti ai qe ke filluar te ofendosh prandaj nese ndjekim maksimen tende duhet qe ne te mos jemi aspak tolerante me ty apo zero tolerante sikurse ti ke deshire te huazosh nga amerikancja.

uliksi31
04-02-07, 19:42
Te nderuar,

Nese ka mundesi te i permabaheni temes, perndryshe do te mbyllim kete si dhe te gjitha shkrimet qe nuk kane te bejn me topik. Falemderit

Uliksi

Zero Cool
05-02-07, 22:29
Vetem desha te shtoja se hoxha nuk eshte ne gjendje te sheroje por sherimi eshte nga Allahu dhe hoxha vetem, nuk ka mundesi te beje asgje edhe nese pretendon kete eshte vetem nje sharlatan dhe fatkeqesisht njerez te feve te ndryshme po pretendojne gjera te tilla por kjo nuk eshte e vertete madje ata nuk sherojne dot as vehtet e tyre po qe se semuren dhe sherimi eshte vetem nga Allahu dhe jo nga hoxha kushdo qofte ai.


Pajtohem dhe shpeshhere perveq qe hoxha i sheron tjeret ka mundesi ta sheroj edhe veten (vetesherim) shiqo videon ne vazhdim:

http://smg.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/videohumor/?action=view&current=predikuesi.flv (http://smg.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/videohumor/?action=view&current=predikuesi.flv)

andaluzi91
06-02-07, 21:58
O Coolee, ata qe jane ne video jane shiitet .... A e shikove kotesiren e drejtimit te tyre????????????????????????????????????????

POSHT shiitet dhe aleatet e tyre!!!

Zero Cool
06-02-07, 23:15
O Coolee, ata qe jane ne video jane shiitet .... A e shikove kotesiren e drejtimit te tyre????????????????????????????????????????

POSHT shiitet dhe aleatet e tyre!!!

Qka po thu bre ? A nuk jan musliman duke u sheru qeta a ?

http://smg.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/videohumor/?action=view&current=predikuesi.flv (http://smg.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/videohumor/?action=view&current=predikuesi.flv)

andaluzi91
06-02-07, 23:18
Qka po thu bre ? A nuk jan musliman duke u sheru qeta a ?

http://smg.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/videohumor/?action=view&current=predikuesi.flv (http://smg.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/videohumor/?action=view&current=predikuesi.flv)

Nuk jane........