PDA

View Full Version : Jeta,,,,


ARI_03
05-12-06, 20:11
Jeta ne mergim
jete e mire luksoze
por per shpirtin tim
eshte vetem denim


kur me digjet zemra
ndihet dhe nervoze
se shum me mungon
mua dhe shpirtit timjeta ne mergim
vertete ka shum pare
por ka veshtiresi
probleme dhe halle


kur te digjet zemra
per nje dashuri
ate vetem e ndjen
por kurr se sheh me syte mos me ngushellojne
per vetmine e zeze
sepse zemra ime
tash u nda ne dy pjesemos ma ndalni lotin
se smundeni me e ndale
kisha veq nje zemer
tash ate e kam falee di se kam gabuar
qe fala kete zemer
tash mbeta te vuaj
vetem per nje femerloti kurr nuk ndalet
zemraq kurr s'sherohet
sa te kam dashur ty
kurr sme besohet.....

ARI_03
06-12-06, 16:59
Ne po ikim miq, ashtu si kujtimet
drejt heshtjes sė vjetėr, asaj heshtjes sė butė
qė jetojmė qysh prej lindjes... Koha po shprishet
si njė flok i shkulur prej dhimbjes.
Tash nė vend tė ajrit thithim mall
dhe mes fjalėve tė fundit, nė ēantat e rėnda
fshehėm lotėt.
-Jetofshi miq, se toka e huaj ėshtė gjithmonė e njėjta;
-Jetofshi miq, fatin tuaj
qė nė njė puthje tė vogėl nganjėherė lindi dhe vdiq i paparė;
-Jetofshi miq, aq mirė sa ua paēa zili;
Se s' paska asgjė mė tė madhe nė botė
se zemra, asgjė mė tė rėndė se malli
vetė prej lėkurės sonė.
Nė trena tė kundėrt do tė hipim, mbi dy sirena
duart do t' i ngulim e mė vonė tė uritur
lotėt do gėlltisim me lodhje si bukėn e ngelur.
E tash, jetofshi miq
aq mirė
sa ua paca zili......!

ARI_03
06-12-06, 17:43
E di qe te kam prane
pas ēdo poezie timen,
te shoh si buzeqesh lehte
mbi to, mbase zhytesh
edhe ne enderime, por
ti nuk je si gjithe te tjeret,
ti nuk nxitohesh
te pyesesh per mua,
ti mua me lexon ne vargje,
dhe me ēon ca te shkurtra
oh, sa te shkurtra mesazhe..
Sot i mblodha te tera tok
rudha ballin mbi to
per te gjetur kush je ti,
dhe zbulova qe ti dhimbjen time
kupton me shume se gezimin,
(me ke falenderuar
se kam ndare me ty trishtimin)
ti me kupton edhe zemerimin..
Dhe dua te kuptoj ty,
ndoshta ke ecur edhe ti
ne rrugicat e loteve te mi,
ndoshta u perplase atehere
dhe ende perplasesh me jeten,
ēgenjehesh edhe ti si une,
ndonjehere me te verteten......

http://i80.photobucket.com/albums/j190/sylarushi/love%20gif/pa2.gif

ARI_03
06-12-06, 20:29
A ke provuar…
A e ke provuar atė ndjenjė
kur tė vjen t’i thuash motėr
asaj qė motra jote s’ėshtė?

Kur tė vjen t’i thuash shpirt,
asaj qė e dashura jote s’ėshtė?
Kur i thua zemėr
asaj qė nuk rri me ty, prane,
por zemrėn me ty e ndan?

Ke uruar ndonjėherė qė e dashura,
sinqeritetin e shoqes tė ketė?
Po miqėsinė qė e sjell pėrtej deti,
sinqeriteti?
E ke provuar?
......................................http://i80.photobucket.com/albums/j190/sylarushi/foto%20gif/Ipullug.gifhttp://i80.photobucket.com/albums/j190/sylarushi/foto%20gif/Ipullug.gif

legenda
07-12-06, 00:34
http://www.dardania.de/vb/upload/eigene datein,romantic_day

ARI_03
10-12-06, 11:31
Sa her ne mengjes zgjohem e pres,,,,
Ylberi me plot ngjyra m'kujton n“ty,,,,
Ka edhe ngjyren,qka n'syrin tend ekziston,,,
Ahhh ajo ngjyre, ka vershuar edhe, ate qiell qe neve na mbulon,,,
Larg je me beso, t'lutem pse nuk del qe ne mengjes,,,,
Te shkruash, dhe te na tregosh se ty je mire,,,
Respekt duhet ne rruzullin gjithmbarr te ekzistoj,,,,
Ahh e din se t' prita vetem qe te mbaje ne kujtime,,,,,dhe ne poezi....

http://d21c.com/maggieAL/images/rose_red_blkbg.gif

ARI_03
24-12-06, 01:31
atdheu;
fjala e shenjte e shpirtit tim
u treta;
une ne kete mjerin mergim
punoj;
pa vulnet e pa gezim
jetoj;
me shprese qe dikur te kthehem ne atdheun tim

ARI_03
06-01-07, 22:34
Nene,
Ne ballin tend
Pleqeria ka firk te ulet galuc
Krenaria jote e zjarrt
Mbi vetullat e tua asaj i shpalli lufte
Dhe nuk t'u rrudh kurre lekura
Edhe pse une u rrita
e u bera burre,
Nene ti nuk di te plakesh
Kurre,kurre.....
Sic te mbaj mend ne femijeri
ashtu te shoh edhe tani
Vitet aspak s'te shemtuan
Pranverat gjithe e me shum
te zbukurśan
Ti nder lule-lulekuqe e arit
Ti nder shoqe rreze e beharit
Ti nder femijet e tu-drit mengjesi
Arome trendafili...........
__________________