PDA

View Full Version : Sa gra ka pasur Davidi dhe Solomoni me dhe pa kurore?


Sunnih
13-12-06, 00:30
Me qe nje teme e tille eshte per profetin Muhamed, atehere le te diskutojme edhe per profetet e bibles.

Sunnih
15-12-06, 22:04
Ne lidhje me Davidin, bibla thote se kishte me teper se grua dhe po ashtu kishte edhe roberesha:

1 Samuel 5:13

Pasi u largua nga Hebroni, Davidi mori me teper roberesha dhe gra ne Jeruzalem dhe me teper djem e vajza i linden atij.

Ne lidhje me Solomonin:

1 kings 11:3

Ai kishte 700 gra nga lindje mbreterore dhe 300 roberesha dhe grate e tij e cuan ne rruge te shtrember.

Arb
21-12-06, 15:53
Eh, mendja e njerit... Po as s'po ki me cka me u marr, pa u marr me jeten martesore te ketyne njerzeve a?

Kqyr more djale vyj naj sen tjeter...

Arb
22-12-06, 01:19
Eh mire, e kujt po i vyn ajo alamet dije (me e dite sa gra i paten keta zotnite), cka dreqi po iu duhet se?

Nxane qe i ka pas 2, po cka bohet nese i ka pas 20?

Eh, cka s'ka s'nin njeri...

Sunnih
23-12-06, 17:22
Eh, mendja e njerit... Po as s'po ki me cka me u marr, pa u marr me jeten martesore te ketyne njerzeve a?

Kqyr more djale vyj naj sen tjeter...

Arb. Kjo si duket behet interesante vetem kur vjen per te sulmuar fene islame. Edhe pse ketu po behet fjale per 700 e me teper. Po si duket, te krishteret shkruajne vetem per muslimanet dhe harrojne se edhe ata kane te njejten ceshtje ne fene e tyre. Une thjeshte do te permend per kete vetem ate qe eshte thene ne Mathew 7:3. "Pse po veren therrmijen e pluhurit te sharres ne syrin e vellait tend nderkohe qe nuk veren traun ne syrin tend?"

Arb
23-12-06, 21:38
Nuk sulmova asnje fe, vetem se s'po e shoh te arsyeshme te shkruhet per jeten martesore te ashtuquajturve "njerez qe kane lene shenja" ne fe te caktuara.

Se ne cfare menyre njerezit besojne ne te madhin Zot, eshte e drejte e tyre.

Ama besimi ne Te, mos te lidhet permes te "derguarve" te shpikur (nga njerezit) te Zotit, profete artificiale, e njerez te tjere...

Sunnih
25-12-06, 15:36
Arb. Jam dakort qe besimi te mbetet individual tek secili dhe secili pergjigjet per vehten e tij por kjo nuk po ndodh kur vjen ne lidhje me muslimanet, atehere te gjithe hidhen aty ata me fe e ata pa fe, kristjane e jo-kristjane.

Persa i perket asaj qe ke thene se te derguarit jane te shpikur, atehere duhet te sjellesh fakte ngase principi qe ti ngre eshte kunder teje. Thua se te derguarit qe kane thene se jemi te derguar nuk duhen degjuar ngase eshte shpikje. Ne te njejten kohe vete thua qe me besoni mua se nuk u duhet degjuar te derguarve. Pse duhet te te degjojme ty dhe jo atyre? Ku eshte kriteri dallues mes thirrjes se tyre dhe thirrjes tende? Ku i ke faktet? Silli ato dhe pastaj diskutojme me tej.

andaluzi91
25-12-06, 21:54
Tung. Per t'u inkuadruar ne kete teme, m'u desh te lexoj ca postime tek tema per Mohamedin, sepse siš e paske potencuar autori i kesaj teme, se egziston nje teme e ngjajshme. Aty pash shume fyerja e fjale te pista nga ARB-i, prandaj them qe, rasti i ARB-it nuk eshte se ai deshiron te mbron fene krishtere, (sepse ai nuk eshte i krishtere) mirepo eshte ateist (sipas disa shkrimeve qe lexova), mirepo ai ne krishterizem mund t'a gjen nje pik te perbashket me ate te ateizmit te tij, i cili eshte "vdekja e Zotit", siš pohojne te dy taboret. Nese krishteret thone se Zoti qe i vdekur per tre dit, atehere (me kete fjale) jane duke i ndihmuar ateistat e qiftit te ARB-it te cilat thone te njejten gje. D.m.th. dua te them qe, ata qe na flasin per lirit e te besuarit e te te shprehurit nuk e bejne per asgje tjeter pos per t'a maskuar komunizmin e tyre qe na i ka vrar syte me ngjyren e kuqe, e qe sot ka ndryshuar formen e ekspozimit, duke i vene kesaj lufte nje pallto te kalter qe me ate te verbohen njerezit -naiv- para realitetit! Prandaj te mos ua ven shume e shume veshin!

Nese flasim per kete teme! Une them, šfare problemi mund te kete nese Profeti Solomon apo Davidi (qe kane qene babe e bir) te kene me qindra gra? Mua aspak nuk me duket diška problem, ashtu siš nuk me duket problem martesa e Profetit Mohamed me disa gra. Thjesht, duhet kuptuar se martesat e shpeshta e te shumta te profeteve me gra nuk behen per tjeter pos qe t'i edukojne grat per gjerat femrore. Sepse Profeti nuk mund t'i meson grat drejtperdrejt per menstruacionet apo per periudhen e lehonise, apo per vleren e virgjinitetit. Mirepo jane grat e tij qe i bejne mesimet e tilla. Prandaj te mos qohet shume pluhur rreth grave te profeteve, si te Davidit apo te Solomonit apo te Mohamedit, sepse duhet t'a dijme se ato u bene me qellim largepames e fisnik.

Nje varg kur'anor qendron keshtu: "...nuk bejme dallim mes profeteve..." [D.m.th. te gjithe profetet i duam dhe i rrespektoj, mbase jemi obliguar nga ky verset hyjnor]

Tung.

Zero Cool
05-02-07, 22:11
Me qe nje teme e tille eshte per profetin Muhamed, atehere le te diskutojme edhe per profetet e bibles.

Qy qy prej kurit Sylejmani edhe Dauti nuk qenkan profet te kuranit ?

Sunnih
06-02-07, 02:54
Qy qy prej kurit Sylejmani edhe Dauti nuk qenkan profet te kuranit ?

Askush nuk tha se nuk jane profete ne Kur'an por meqe jane eksluzivisht ne bibel (per kristjanet) u permenda atyre kete ceshtje per ty treguar se poligamia ka egzistuar edhe ndermjet profeteve qe ata pranojne dhe kjo nuk eshte mekat.

andaluzi91
06-02-07, 04:21
Sulejmani (Solomoni) dhe Dawudi (Davidi), ishin nga profetet e zgjedhur te Perendis, qe kane qene bab e bir.

O Allah me bashko me ta, ne shtepine e gezimeve, ne Xhennetin e Larte.

Reana
06-02-07, 07:09
Sulejmani (Solomoni) dhe Dawudi (Davidi), ishin nga profetet e zgjedhur te Perendis, qe kane qene bab e bir.

O Allah me bashko me ta, ne shtepine e gezimeve, ne Xhennetin e Larte.
Allahu ta miratofte lutjen-sa me shpejt!

andaluzi91
06-02-07, 18:39
Skam nevoj per lutjen tende:biggrin:

Zero Cool
06-02-07, 23:19
Sulejmani (Solomoni) dhe Dawudi (Davidi), ishin nga profetet e zgjedhur te Perendis, qe kane qene bab e bir.

O Allah me bashko me ta, ne shtepine e gezimeve, ne Xhennetin e Larte.

Qysh more po don me u bashku me Dautin edhe Sylejmanin? A jane qeta babe e bire qe i kan luftu Palestinezet? Bile bile sja kan lon vendin kund i kan vra e grat ja kan marr per roberesha!! Dmth ti koke me jahudit ?!

andaluzi91
06-02-07, 23:21
Qysh more po don me u bashku me Dautin edhe Sylejmanin? A jane qeta babe e bire qe i kan luftu Palestinezet? Bile bile sja kan lon vendin kund i kan vra e grat ja kan marr per roberesha!! Dmth ti koke me jahudit ?!
Dawudi dhe Sulejmani e kane pasur nen sundim Palestinen dhe gjithe Boten, prandaj e jona eshte PALESTINA.

Zero Cool
07-02-07, 12:17
Dawudi dhe Sulejmani e kane pasur nen sundim Palestinen dhe gjithe Boten, prandaj e jona eshte PALESTINA.

Palestina nashta osht e juja por ata jan kon sundues te juj e ti po don me shku e mu bashku me ta ?!

Allah allah qkas nin njeri.........

andaluzi91
08-02-07, 01:36
Palestina nashta osht e juja por ata jan kon sundues te juj e ti po don me shku e mu bashku me ta ?!

Allah allah qkas nin njeri.........

Ne jemi ne rrugen, ne te cilen ata kane qene. Sundonin me drejtesi, dhe thirrnin ne monoteizem.