PDA

View Full Version : Letėr studentit musliman


Dr. Leone
14-12-06, 09:03
Letėr studentit musliman
Nga: Shehid Hassan el Benna

(I lindur mė 1906 nė Egjipt, Hassan el Benna, rrjedh nga njė familje dijetarėsh. Mė 1928, ai formoi shoqėrinė e quajtur Ikhvan el-Muslimin (Vėllezėrit Myslimanė). Kjo lėvizje, qė kishte pėr qėllim ripėrtėritjen e Islamit u shtri shpejt nėpėr Egjipt e rajon. Nė dhjetor 1948, Organizata e Vėllezėrve Myslimanė u shua pėrderisa mijėra nga anėtarėt e saj u arrestuan. Hassan el Benna i pati shpėtuar arrestit pėr tu vrarė nė shkurt tė vitit 1949.

Letėr Studentit Mysliman ėshtė pėrkthimi i njė letre tė cilėn Hassan el-Benna i shkroi njėrit prej nxėnėsve tė tij i cili atėbotė po studionte nė Perėndim. Kėshillat e sinqerta qė pėrmban kjo letėr burojnė nga vlerat dhe karakteri i pėrhershėm i Islamit. Pėrmes saj, ai pėrpiqet t’ia pėrkujtoj tė adresuarit dhe nė tė vėrtetė gjithė myslimanėve, se qėllimi primar nė jetėn e njė myslimani ėshtė ta kėnaq Allahun dhe tė jetoj sipas ligjit tė Tij tė shenjtė. Po ashtu, kjo letėr na jep tė kuptojmė se studimi nuk duhet tė jetė vetė fundi i ēdo gjejė dhe se qėllimi primar i studimit nuk ėshtė pėrfitimi i tė mirave materiale. Myslimani duhet tė dallohet nė studimet e tij nė mėnyrė qė tė punoj pėr Islamin dhe t’i shėrbej njerėzimit.)

Vėllai im nė islam (mbrojtja dhe kujdesi i Allahu qofshin mbi ty). Falėnderimet qofshin pėr Allahun, pėrveē Tij tjetėr nuk ka. Paqja dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi Muhamedin, i cili u dėrgua mėshirė pėr mbarė njerėzimin, mbi familjen e tij, shokėt dhe gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri ne Ditėn e Gjykimit.

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftė mbi ty tash kur udhėton me njė qėllim tė pėrkryer dhe synim fisnik, dhe atėherė kur tė kthehesh me njė pėrgatitje tė theksuar pėr njė mision bujar.

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftė mbi ty pėrderisa i shėrben Islamit me frytet mė tė pėrsosura tė shkencės dhe diturinė mė tė mirė .

Vėllai im mė i dashur, shpejtė ke pėr tu gjetur nė mesin e njerėzve qė nuk i ke njohur mė herėt, me sjellje dhe tipare me tė cilat nuk je mėsuar. Nė ty ata do tė shohin shembullin e njė myslimani. Andaj ki kujdes qė tė shohin nė ty shėmbėlltyrėn mė tė mirė dhe imazhin mė tė bukur, nė mėnyrė qė ta kuptojnė se fjala ‘Mysliman’ shpreh virtyt dhe fisnikėri.

Me vete ke njė besė tė ēmuar, ajo ėshtė bashkėshortja jote e ndershme, ēmoje kėtė. Ndaj saj tė jesh shokė besnik. Siguroj asaj qetėsi dhe lumturi. Ndaje lumturinė me tė, duke qenė i kujdesshėm nė tė drejtat tua dhe tė mos jesh neglizhent gjatė kryerjes sė detyrave tua.

Lexo kėto pak fjalė qė burojnė nga dashuria dhe sinqeriteti im ndaj teje, si njė vėlla mė i vjetėr qė i dėshiron vėllait dhe motrės sė tij dėshirat mė tė mira dhe njė jetė tė lumtur.

1. O vėllai im, dallohu pėr nga respekti ndaj Allahut (xh.sh.) nė tė gjithė sjelljet tua. Kuptoje se Ai vazhdimisht vėshtron sipėr teje, tė sheh dhe posedon ēdo gjė pėr tė cilėn ke nevojė - kudo qė tė jesh. Ai di tradhtinė e syve tu dhe gjithēka qė zemra jote fsheh. Pėrpiqu qė Allahu mos tė sheh ndryshe, pėrveēse ėshtė i kėnaqur me ty.

Mos u bė i pa kujdesshėm nė respektimin e atij qė ėshtė Njė (i Lartėsuar dhe i Madhėrishėm ėshtė Ai), pėrndryshe djalli do tė depėrtoj nė ty dhe do tė pushtohesh nga teket e dėshirat tua. Beso, vėlla i dashur, se nėse njė zemėr ėshtė e vetėdijshme nga vėshtrimi i Allahut, djalli kurrė nuk do t’i afrohet asaj. Mirėpo, kur ajo largohet nga Allahu, e keqja bėhet tėrheqėse pėr tė dhe shpejt do ta vėrshojnė lakmitė dhe dėshirat trupore. Kėshtu qė, bashkoje zemrėn me shikimin e Allahut dhe nė vigjilje kėrko strehim prej mjedisit dhe mos u bė nė mesin e tė shkujdesurve.

2. Kryej detyrat tua obliguese me tė cilat tė ka urdhėruar Allahu, nė kohėn e tyre tė caktuar. Mos i lė pas dore me pretekst pėr t’i kryer mė vonė, ngase je i zėnė me punė apo arsye tjera justifikuese. Ky ėshtė njė mashtrim i vetvetes: ‘E mos shko pas dėshirave se ato tė shmangin prej rrugės sė Allahut’ (Sad, 26).

Gjithashtu kuptoje vėllai im i dashur se askush nuk afrohet tek Allahu me diēka mė tė dashur tek Ai se sa kryerja e detyrave obliguese nė kohėn e tyre, siē theksohet nė sahihun e Buhariut. Andaj ke mendjen e mos i lė pas dore ato e as mos ndiej pėrtaci pėr t’i kryer; ato janė e drejta e Allahut mbi ty. Qėndro i pa lėkundur nė namaz dhe plotėsoje agjėrimin.

Vėshtirėsitė qė i do t’i pėrjetosh gjatė agjėrimit nė tokėn e Perėndimit do tė mundėsoj ty njė shpėrblim tė vlefshėm dhe njė pasuri mė tepėr nė llogarinė tėnde; ėshtė njė kėnaqėsi tek Zoti yt si dhe nder pėr ty. Kėshtu qė mos tento tė prishėsh agjėrimin, pėrpos nėse nuk je nė gjendje ta kompletosh atė. Nuk kam nevojė tė kėshilloj mė shumė pėr detyrat obliguese, nė fund tė fundit ato janė kapitali yt. A mund ta imagjinosh dikė qė ka humbur kapitalin e tij, ēfarė do tė jetė gjendja e tij nesėr?

3. Kurdo qė tė kesh kohė kryej detyra vullnetare si shenjė nėnshtrimi. Fali namazet sunnete. Shto lutjet tua pėr tė kėrkuar falje dhe shto falėnderimin ndaj Zotit tėnd Bujar. Mbaje nė mend se, lutja e atij qė ėshtė nė rrugėtim apo atij qė ėshtė larg atdheut, do tė pėrgjigjet; prandaj, shto lutjet tua nė fshehtėsi dhe me pėrulėsi. Vazhdo pėrkujtimin ndaj Allahut.

Profeti pat kėshilluar Aliun qė vazhdimisht ta lag gjuhėn e tij duke pėrkujtuar Allahun. Mos braktis rrugėn qė tė qon drejt asgjėje tjetėr pėrpos detyrave dhe nėnshtrimit, ato janė njė lloj investimi qė i shumon shpėrblimet. Pėrkujtimi i Allahut nė mesin e njė populli tė shkujdesur ėshtė si njė fener ndriēues. Kėshtu qė, shfrytėzoje kėtė kohė, sepse ėshtė njė stinė pėr tė mbjellė shpėrblimet e Botės tjetėr, vetėm pėr ata qė dėshirojnė tė zėnė kėtė mundėsi dhe tė pėrfitojnė nga kjo stinė.

4. Shto leximin e Kuranit tė Famshėm me kuptim dhe shpjegim. ثshtė shėrim pėr shpirtin dhe qetėsim pėr zemrėn. Pėrcakto njė pjesė pėr ta lexuar nė fillim tė ditės dhe njė tjetėr nė fund tė saj, qė tė kesh kėshtu njė fillim tė mbarė dhe njė fund tė mirė.Leone

Dr. Leone
14-12-06, 09:05
5. Nė qejfet e jetės dhe kėnaqėsitė e kėsaj bote, do tė gjesh atė qė pėrkul zemrėn, impresionon mendjen, tėrheq syrin dhe huton atė shpirti i tė cilit ėshtė i dobėt. Mos lejo tė joshesh nga to, sepse ato tė largojnė nga vlerat dhe bėjnė qė tė harrosh botėn tjetėr: ‘Dhe mos ia ngul sytė bukurisė sė kėsaj jete me tė cilėn i bėmė tė kėnaqen disa prej tyre (mosbesimtarė), e pėr t’i sprovuar me tė, sepse shpėrblimi i Zotit tėnd ėshtė mė i mirė dhe ėshtė i pėrjetshėm. Urdhėro familjen tėnde tė falė namaz, e edhe ti vetė zbatoje atė, ngase ne nuk kėrkojmė prej teje ndonjė furnizim (pėr ty as pėr familjen tėnde), Ne tė furnizojmė ty (dhe ata), ardhmėria e mirė ėshtė e atij qė ruhet (Ta Ha: 131-132)

Ji i vetėdijshėm vėlla i dashur se nė shikim tė Allahut gjithė kėto kėnaqėsi nuk peshojnė as sa krahu i mushkonjės dhe nuk tė qojnė as te nderi e as te virtyti. Ato nuk janė tjetėr pėrveē se manifestime tė qejfeve dhe gracka tė joshjes. Andaj ke kujdes qė mos tė lejosh djallin tė mashtroj, pėrndryshe do tė zhytesh nė greminėn e mėkatit dhe korruptimit.

Gjithmonė pėrkujto fjalėt e Allahut: ‘Njerėzve u ėshtė zbukuruar dashuria ndaj tė kėndshmeve, ndaj grave, djemve e ndaj pasurisė sė grumbulluar nga ari e argjendi, ndaj kuajve tė stolisur, bagėtisė e bujqėsisė. Kėto janė kėnaqėsi tė kėsaj bote, po tek All-llahu ėshtė e ardhmja mė e mirė’.(Ali Imran:14). Libri i Allahut pėrsėrit kėto fakte ditė e natė. Andaj mos u bė nė mesin e atyre qė i japin pėrparėsi jetės sė kėsaj bote para Botės tjetėr, apo nė mesin e atyre qė mashtrohen nga pamja e jashtme e gjėrave pa gjykuar esencėn e tyre.

Gjithė kėnaqėsitė qė na ka sjellė qytetėrimi aktual do tė rezultojnė nė asgjė tjetėr pėrveē dhimbjes. Njė dhimbje qė do tė pushtoj kėnaqėsinė e tyre dhe largoj ėmbėlsinė. Prandaj shmangu ėndjes materiale tė kėtyre njerėzve; mos lejo qė tė komandohesh dhe tė mashtrohesh, nėse dėshiron tė jesh nė mesin e trashėguesve.

6. Vėlla i dashur, atė qė Allahu e ke bėrė Haram (tė ndaluar) pėr ne, ata njerėz e konsiderojnė Hallall (tė lejuar) pėr vete. Kėshtu qė, kur bėjnė njė akt tė ndaluar, as nuk do tė ndihen tė turpėruar e as nuk do tė mundohen t’i shmangėn pėr tė mos e pėrsėritur. Ti as nuk duhet tė pajtohesh me teket e tyre e as tė pėrzihesh me ta nė mėkatet e tyre. Pėrndryshe, nuk do tė lėshohesh pa u pėrgjigjur para Allahut dhe nuk do tė kesh justifikim ditėn e Gjykimit.

7. Mos u shoqėro me vajzat e tyre, dhe mos lejo qė mes teje dhe atyre tė lind ndonjė miqėsi e veēantė apo lidhje emocionale. Nėse ky lloj shoqėrimi ėshtė mėkat edhe pėr tė tjerėt, atėherė ky mėkat ėshtė dy fish mė i madh pėr ty dhe ti e di mirė domethėnie e kėsaj. Edhe pse nė mesin tonė ti njihesh si njeri i besueshėm dhe modest, po ta pėrmendi kėtė, si paralajmėrim karshi gremisė sė mėkateve, nė mėnyrė qė kėmbėt tua kurrė mos tė rrėshqasin.

8. Sa i pėrket alkoolit, mos iu afro atij dhe mos pėrdor mjedisin si justifikim, sepse kur Allahu e bėri Haram, Ai ishte nė dijeni pėr tė gjitha llojet e mjediseve, mirėpo Ai nuk pėrjashtoi ndonjė vend apo popull nga ky ndalim. Allahu e bėri tė ndaluar pėr tė gjithė, pa dallime apo pėrjashtim. Andaj ke kujdes dhe mos lejo qė ai tė zė vend nė barkun tėnd, nė tė kundėrtėn do tė mbetej si njė pikė e zezė nė lėkurė tė pastėr.

Qėndro i vendosur sa mė shumė qė tė mundėsh para pijes sė parė. Sepse kur mendja humbet, vijon edhe pija e dytė dhe e tretė, me anė tė sė cilave ke rėnė nė humnerė, nga e cila ėshtė vėshtirė tė ikėsh, pasi se ke diskriminuar vetėn dhe tė tjerėt. Pastaj, edhe sikur t’i largohesh kėtij mėkati me keqardhje e pendim, prapė nuk mund tė krahasohesh me pastėrtinė origjinale dhe besueshmėrinė madhėshtore qė ke gėzua dikur.

9. Mos shijo gjėsend nė ato restauronte qė shėrbejnė ushqime haram, si mish derri apo ngordhėsira. Nė atė qė ėshtė hallall ke zėvendėsimin dhe kėnaqėsi. Andaj mos provo haramin dhe mos lejo qė trupi yt tė rritet me tė, pėrndryshe zjarri ėshtė ai qė meriton ai trup. Allahu ka ndaluar atė qė ėshtė e pa pastėr: ‘...e qė i urdhėron ata pėr ēdo tė mirė dhe i ndalon nga ēdo e keqe, u lejon ushqimet e kėndshme dhe u ndalon ato tė pakėndshmet’ (Araf: 151)

10. Sa u pėrket kazinove, klubeve tė natės, dhe vendeve tjera tė kota, koha jote ėshtė shumė mė e ēmuar pėr tu humbur nė to. Kam parė thėnien, koha ėshtė flori, por nuk jam pajtuar me tė. Koha ėshtė shumė mė e vlefshme se floriri, sepse koha ėshtė jetė. Nuk ėshtė e vėrtetė se jeta jote s’ėshtė gjė tjetėr pos njė grumbull orėsh pėrfundimin e tė cilave kurrė nuk mund ta di? I dashuri vėlla, bėhu i rreptė me kohėn tėnde dhe mos e harxho atė pėrveē nė atė qė ėshtė e rėndėsishme, dhe merr kėnaqėsi vetėm nga ajo qė ėshtė e ligjshme.

Nė qiej ka qetėsi kurse nė tokė ka bukuri. Nė kopshte ka freski kurse nė ty ka gjurmė. Nė det ka fuqi kurse nė ajėr ka ushqim. Merr nga tė gjitha kėto qetėsi pėr shpirtin dhe shėrim pėr mendjen tėnde. Dhe mos e humb kohėn duke qenė i shkujdesur, kjo do tė pengonte nga tė mirat dhe drejtoj drejt sė keqes.

11. Bėhu kritik, me mendjemprehtėsi, bėhu i drejtė dhe mundohu t’i njohėsh njerėzit si duhet. Mos lejo qė mirėsia jote tė bėj tė harrosh tė keqen e tyre, dhe e keqja e tyre tė lėndoj sa tė harrosh tė mirėn e tyre. Mė saktė, studioj ata ashtu si bėn njė hulumtues apo pedagog. Rretho me dituri gjithė punėt e tyre, pastaj me njė sy tė mprehtė, shqyrtoje atė. Shfaqi tė mirat qė ke gjetur tek ata njerėz dhe ai populli, dhe kthehu fitimtar dhe i pėrkrahur. Diēka tjetėr pos kėsaj, lė prapė tek ta dhe mos u kthe pėrderisa ke ē’pluhurosur duart tua dhe ke zbrazur mendjen nga e gjithė ajo.

Atje do tė gjesh njė grup njerėzish tė cilėt ēnderojnė tė Dėrguarin tėnd, pėrgėnjeshtrojnė Kuranin tėnd dhe turpėrojnė popullin tėnd. Mos u ul me njerėz tė tillė, derisa ta ndėrrojnė temėn e diskutimit, ēoftė edhe nėse tė duket e domosdoshme tė futėsh nė dialog me ta. Diskuto me ta nė mėnyrėn mė tė mirė. Shpjegoju atyre tė mirėn qė di ti dhe shmangu polemikave qė qojnė nė urrejtje dhe rebelim (fitne).

‘ثshtė e vėrtetė se ti nuk mund ta udhėzosh atė qė do ti, por All-llahu udhėzon kė tė dojė dhe Ai ėshtė qė di mė sė miri pėr tė udhėzuarit’ (Kasas: 56)

Vėlla i dashur, mbaje mend se thirrja e njerėzve pėrmes shembujve praktik ėshtė shumė mė e mirė se thirrja e tyre pėrmes fjalimit. ثshtė mė frutdhėnėse dhe mė e dobishme ta pėrdorėsh karakterin tėnd tė lėvdueshėm, pėrsosjen e vetės tėnde dhe sjelljet e ēiltra qė tė mbrohesh dhe tė ftosh ata nė fenė dhe kombin tėnd. Kurdo qė tė jepet mundėsi pėr tė mbajtur njė fjalim apo ligjėratė nė ndonjė vendtubim apo shoqėri tė tyre, pėrgatitu mirė pėr tė. Zgjidh diēka qė nuk nxit trazira dhe nuk cenon integritetin e dikujt. Mos u druaj nga pozita e tyre, sepse ndihma e Allahut ėshtė me ata qė janė tė sinqertė. Bėhu pozitiv, dhe mos nėnēmo besimin e tė tjerėve, pėrkundrazi shpjegoju atyre mirėsinė e brendshme dhe zbuloju besimin tonė. Duke vepruar kėshtu, ti ke promovuar si duhet vetėdijesim dhe nxitje.


Nė fund, edhe pse ka shumė pėr tė thėnė, po ndaloj, ngase kam frikė se sikur ta zgjasja kėtė bisedė mė shumė, ti mund tė harrosh shumicėn e asaj qė ta kam thėnė; sepse tė folurit e tepruar mund tė hutoj nga ajo qė thuhet. Atėherė, dhashė Allahu qė tė bėheni nga trashėgimtarėt mė tė mirė dhe siguria e Tij tė ju shoqėroj kudo.

Allahu ju ruajt dhe ju ktheftė nė mirėsi, ashtu si kanė dėshirė tė sinqertit. Unė i lė nė dorė Allahut fenė tuaj, obligimet si dhe rezultatet e veprave tuaja. Le tė jetė paqja dhe bekimi i Allahut me ju. Amin.

Leone