PDA

View Full Version : Ekonomia gjermane


ARI_03
24-12-06, 02:26
Ku qėndron ekonomia gjermane e lundrimit?

Me investime miliardėshe pėr lidhjet mes porteve qeveria gjermane do tė mbėshtetet dega e lundrimit detar, e cila po shėnon rritje nė Gjermani

Kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi nė Hamburg, se qeveria gjermane planifikon tė investojė 2,2 miliardė euro pėr zgjerimin e lidhjeve brendshme tė porteve.
Krahas shpejtimit tė planifikimit tė rrugėve tė lidhjes ėshtė i domosdoshem edhe planifikimi i shkurtimit tė infrastrukturės, tha Merkel. Kanė nisur procedurat pėr dhėnien e lejes pėr 90 projekte tė mėdha. Si paraardhėsi i saj Gerhard Schrėder edhe kancelarja gjermane Angela Merkel e ēmon rėndėsinė e ekonomisė sė lundrimit. Mė shumė se 500 000 vende pune do tė sigurohen nė kėtė degė, dhe jo vetem nė bregdet, por edhe nė Bavari dhe Baden Würtemberg, ku e kanė qendrėn shumė furnizues te anijeve.
Kjo degė po pėson njė bum ndėrkohė, sipėrmarrjet nė porte janė pėrfituesit e globalizimit, ngarkim-shkarkimet e cisternave kanė pėsuar rritje tė ndjeshme. Pas Koresė, Japonisė dhe Kinės Gjermania ėshtė vendi i katėrt pėr ndėrtimin e anijeve nė botė. Merkel i kėshilloi tė mė shumė se 1000 pjesėmarrėsit e konferencės sė lundrimit qė ta kėrkojnė shansin nė kėtė hapėsirė tė tregut, kėshtu qė potenciali energjitik i detrave ėshtė njė fushė e madhe e sė ardhmes.

"Unė ju premtoj, se qeveria gjermane qoftė si drejtuese e rradhės e BE-sė, ashtu edhe si kryesuese e radhės e G 8 vitin e ardhshėm edhe pėrsa u pėrket masave tė domosdoshme kėmbėtare, ka gjithnjė njė vesh tė hapur pėr ekonominė e lundrimit, sepse kėtė fushė e shohim si njė fushė tė sė ardhmes pėr vendet e punės, pėr rritjen ekonomike dhe pėr njė Gjermani moderne.

Komisari i BE-sė pėr peshkimin dhe ēėshtjet e lundrimit Joe Borg, shprehu bindjen se kjo dege do tė arrijė njė funksion kyq nė Evropė. Njė shembull pėrbėn sektori i energjisė. Ketu kjo dege mban pėrgjegjėsi tė madhe pėr sigurimin e nevojave si pėrmes transportit tė energjisė. Por edhe ndryshimi i klimės pėrbėn njė sfidė e madhe.
"Kush vėshtron oqeanet, mund tė shohė sot se ēfarė do tė ndodhe me planetin tonė, brigjet do tė preken tė parat, kur tė rritet niveli i ujrave, prandaj kemi nevojė pėr studime me tė thella tė detrave, pėr tė parashikuar ndryshimet e motit me efekte afatgjata."
Kryebashkiaku i Hamburgut Ole von Beust bėri tė qartė, se ekonomia e lundrimit nuk mund tė heqė dorė nga thellimi i deges sė jashtme tė lumit Weser dhe tė Elbės sė poshtme. Vetem nė kėtė mėnyrė cisternat gjigande mund tė arrijnė portet e Bremerhavenit dhe tė Hamburgut.

ARI_03
24-12-06, 02:34
http://www2.dw-world.de/media/layout/transpa.gifhttp://www2.dw-world.de/media/layout/transpa.gifRritja ekonomike ishte nė 2006-ėn mė e lartė se ē'pritej dhe do tė vazhdojė nė 2007-ėn
Ekonomia gjermane po pėrjeton njė rritje tė fuqishme dhe tė qėndrueshme koniunkturore. Rritja ekonomike nė vitin 2006 ishte 2,5 pėr qind, shumė mė e lartė sesa pritej nė fillim tė vitit. Pėr kėtė kanė kontribuar edhe blerjet e kryera pėrpara hyrjes nė fuqi tė rritjes sė tatimit mbi vlerėn e shtuar. Megjithatė koniunktura ėshtė aq e fortė saqė rritja do tė vazhdojė edhe nė 2007-ėn. Rritja e punėsimit qė shoqėrohet me uljen e papunėsisė do tė forcohet.
Pėr mjaft vite Gjermania ishte e fundit nė Bashkimin Evropian pėr zhvillimin koniunkturor. Madje nė rrafshin ndėrkombėtar, nga disa me shqetėsim nga tė tjerė me ligėsi, flitej pėr sėmundje gjermane. Kjo ka pėrfunduar. Aktualisht Gjermania po pėrjeton jo vetėm rritjen mė tė madhe ekonomike qė prej fillimit tė viteve nėntėdhjetė, por mė shumė: Gjermania ėshtė lokomotiva koniunkturore e Evropės. Nė asnjė vend tė Bashkimit Evropian nuk po rritet ekonomia mė shpejt sesa nė Gjermani, vendin me ekonominė mė tė madhe nė Evropė dhe me dallim tė dukshėm nga vendi i dytė. Rritja ekonomike ėshtė 2,5 pėr qind; askush nuk do tė habitej sikur vlerėsimi i saktė i zyrės federale tė statistikave ta nxirrte atė edhe mė tė lartė. Perspektivat pėr vazhdimin e hovit ekonomik nė vitin 2007 dha pėrtej tij janė tepėr tė mira.
Veēanėrisht e rėndėsishme dhe e gėzueshme gjithashtu ėshtė rritja e nivelit tė punėsimit. Nė muajin nėntor statistika zyrtare pėr papunėsinė mbeti nėn kufirin e katėr milion tė papunėve. Pėr kėtė ka dy arsye tė rėndėsishme: nga njėra anė po jep efekte reforma e sigurimit kundėr papunėsisė; tė papunėt mbėshteten mė fuqimisht nė pėrpjekjet e tyre pėr tė gjetur punė, por prej tyre edhe kėrkohet mė shumė. Nga ana tjetėr nė fazėn e rėnies ekonomike sipėrmarrjet e kanė ulur aq shumė numrin e punonjėsve saqė ka rėnė nė pėrgjithėsi niveli i punėsimit. Me rritjen e numrit tė porosive atyre u duhet ta rrisin mė shumė sesa vitet e kaluara numrin e punėtorėve. Zvogėlimi i numrit tė tė papunėve do t'i japė vrull tė ri koniunkturės. Kjo prek si forcimin e konsumit privat dhe lehtėsimin e gjendjes sė arkave publike ashtu edhe atmosferėn nė vend, kėtė tė fundit veēanėrisht.
vazhdon..

ARI_03
24-12-06, 02:35
Ekonomia gjermane ėshtė sot mė e fuqishme se kurrė. Sipėrmarrjet janė bėrė mė eficiente. Ato janė pėrqendruar nė kompetencat e tyre bazė dhe kanė optimuar proceset e biznesit, kanė modernizuar produktet e tyre dhe procedurat e prodhimit duke u bėrė mė ndėrkombėtare. Sot ka edhe sipėrmarrje tė mesme qė janė tė pranishme nė tregun botėror, jo vetėm me filiale shitjeje, por edhe me prodhim. Nė prodhimet gjermane tė eksportit ėshtė rritur pėrqindja e pjesėve tė para tė livruara nga jashtė vendit, ku prodhohet me kosto mė tė ulėt. Aftėsia qėndron nė organizimin e prodhimit pa humbje nė cilėsi. Nė pėrmirėsim natyrisht qė ka kontribuar edhe politika e matur e sindikatave pėr pagat. Duke qenė se nė gjashtė vitet e fundit kostoja e punės nė Gjermani nuk ėshtė rritur as me gjysmėn e normės sė vendeve tė tjera anėtare tė Bashkimit Evropian, ka rėnė kostoja e prodhimit pėr copė, gjė qė e ka rritur nė mėnyrė tė konsiderueshme aftėsinė konkurruese tė prodhimeve gjermane nė tregjet ndėrkombėtare.
Gjermania do ta mbyllė pėrsėri vitin 2006 si kampion bote nė eksport. Ftohja koniunkturore nė Amerikė ėshtė e pėrballueshme sepse eksportet gjermane nė pjesė tė tjera tė botės po zhvillohen nė mėnyrė mjaft dinamike. Kėtu bėjnė pjesė Evropa Lindore dhe Rusia, por edhe Kina, India dhe Lindja e Afėrme. Edhe monedha e fortė euro nuk do tė lėrė gjurmė tė gjata frenimi, sepse nga njėra anė dega financiare bėn oferta tė mjaftueshme pėr t'u siguruar ndaj luhatjes sė monedhės dhe nga ana tjetėr euroja e fortė zhvlerėson importet dhe ndihmon nė garantimin e stabilitetit tė ēmimeve. Pa dyshim ekonomia gjermane ėshtė nė gjendje tė mirė. Sipėrmarrjet jo vetėm qė shėnojnė xhiro rekord, por edhe fitime tė papara. Hovi ekonomik ėshtė aq i fuqishėm saqė koniunktura ėshtė e aftė tė pėrballojė frenimin e pritur si pasojė e rritjes sė tatimit mbi vlerėn e shtuar. Pėr vitin 2007 perspektiva ekonomike ėshtė shumė e mirė

ARI_03
28-12-06, 12:39
Libri zyrtar i adresave te eksportuesve gjerman.

http://www.bdi-deutschland-liefert.de/cl/sid.php?PHPSESSID=3e1a923e9edb5253ab42ec66f6ab172f&f_lang=eng

ARI_03
28-12-06, 12:48
http://www.auma.de/

Drinni
28-12-06, 13:51
Ari i nderuar ju pėrgėzoi pėr temėn e hapu.
Jam duke e ndjekur mė vėmendje tė gjithėn qė keni sjellur pėr lexuesin e Dardania.de!
Hollėsirat qė ju keni sjellur mund dhe duhet tė shėrbehen edhe Ekonomistėt tan vendor. Mua, gjersa siq thash po e pėrcjell tė shkruarit tuaj nė kėtė temė, s'mė mbetet tjeter veq t'ia shtoj njė filozofie nga populli.
I menquri mėson nga Gabimet/Arriturat e tjetrit, i marri/budallaja as nga ato tė vetat!!!

ARI_03
28-12-06, 14:10
Ari i nderuar ju pėrgėzoi pėr temėn e hapu.
Jam duke e ndjekur mė vėmendje tė gjithėn qė keni sjellur pėr lexuesin e Dardania.de!
Hollėsirat qė ju keni sjellur mund dhe duhet tė shėrbehen edhe Ekonomistėt tan vendor. Mua, gjersa siq thash po e pėrcjell tė shkruarit tuaj nė kėtė temė, s'mė mbetet tjeter veq t'ia shtoj njė filozofie nga populli.
I menquri mėson nga Gabimet/Arriturat e tjetrit, i marri/budallaja as nga ato tė vetat!!! Ju falemenderit i nderuar Drinni, per pergezimin e juaj...
Jam teper i bindur, nga ajo qe kam lexuar dhe ndegjuar, se prej kurre qe egziston historia e njerzimit e gjer me sot, ata te cilet kerkojn dhe e duan prosperitetin kane marre nga kombet dhe religjionet tjera vetem ate qe kan menduar se shkon ne favor te tyre,,,,, dhe une mendoj se ne kete koh nga perendimi dhe shtetet e zhvilluara duhet mesojm strategji per zhvillim ekonomik, dhe gjithcka cka eshte ne dobi per ne.... sepse per fat te keq neve na mungon nje strategji e tille,,,,

Me respekt
ARI

ARI_03
01-01-07, 13:30
[quote=ARI_03]http://www.auma.de/

http://www.messen.de/

http://www.24-fair.com/

http://de.wikipedia.org/wiki/Kategorie:Messe_(Deutschland)

http://www.ono.de/messetip/index.htm

ARI_03
02-01-07, 20:46
Frankfurti mbi Main (gjerm. (http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjermanisht) Frankfurt am Main) (ital. (http://sq.wikipedia.org/wiki/Italisht) Francoforte sul Meno (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Francoforte_sul_Meno&action=edit)) ėshtė njė qytet nė jugperėndim tė Gjermanisė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjermania) dhe gjendet nė qendėr tė zonave me tė rėndesishme ekonomike tė vendit. Ai ėshtė qyteti mė i madh i landit tė Hesenit (http://sq.wikipedia.org/wiki/Hessen). Me mbi 660.000 banorė Frankfurti (http://sq.wikipedia.org/wiki/Frankfurti) radhitet pėr nga madhėsia e qyteteve gjermane nė vendin e pestė pas Berlinit (http://sq.wikipedia.org/wiki/Berlin), Hamburgut (http://sq.wikipedia.org/wiki/Hamburg), Mynihut (http://sq.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCnchen) dhe Kėlnit (http://sq.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6ln).Frankfurti mbi Main ėshtė njė nga metropolet mė tė pasura tė Evropės (http://sq.wikipedia.org/wiki/Evropa) dhe njė metropol bankar. Gjithashtu Franfurti ėshtė dhe njė qendėr e rėndėsishme e kulturės dhe literaturės gjermane.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cb/Panorama_Frankfurt_vom_Maintower.jpg/800px-Panorama_Frankfurt_vom_Maintower.jpg (http://sq.wikipedia.org/wiki/Figura:Panorama_Frankfurt_vom_Maintower.jpg)

Panairi i libirt me i madh boteror mbahet cdo vite ne Frankfurt am Main.
vazhdon......

legenda
08-01-07, 08:36
gjithashtu edhe une te pergezoje per kete teme te re,postimet e tua i lexova me interesim,dhe besoj se do te pasurohet kjo faqe edhe me shume....

ARI_03
08-01-07, 11:44
gjithashtu edhe une te pergezoje per kete teme te re,postimet e tua i lexova me interesim,dhe besoj se do te pasurohet kjo faqe edhe me shume....
Ju falenderoi per pergezimin,,, dhe per viziten qe keni bere ne kete teme.......

Respekt....

ARI_03
08-01-07, 11:50
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/90/Frankfurt_terminal.jpg/250px-Frankfurt_terminal.jpg (http://sq.wikipedia.org/wiki/Figura:Frankfurt_terminal.jpg)

Njė pamje e Aeroportit tė Frankfurtit qė tregon terminalin, urat, dhe bagazhin.

ARI_03
08-01-07, 11:51
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sq/thumb/a/a6/Faz_logo.png/300px-Faz_logo.png (http://sq.wikipedia.org/wiki/Figura:Faz_logo.png)
Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) (lexo:Frankfurta Allgemajne Cajtung) ėshtė gazetė ditore regjionale nė Gjermani (http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjermani).
Pėr nga politika ėshtė liberale-konzervative ndėrsa nga struktura legjislative e kėsaj gazete llogaritet si shoqėri aksionarėsh. FAZ i takon shoqėrisė sė shtėpive botuese tė pavarura nė Gjermani dhe ėshtė gazetė e pavarur nga partitė politike apo organizata tjera.
Tirazhi i gazetave tė shitura nė ēerekun e parė tė 2006-ės, llogaritet tė jetė diku 363,465 copė brenda intervalit javorė (nga e hėna deri tė shtunėn).

ARI_03
08-01-07, 11:57
Dinamike e re ne partneritetin ekonomik transatlantik gjate presidences gjermane te BE-sehttp://www2.dw-world.de/media/layout/transpa.gifhttp://www2.dw-world.de/media/layout/transpa.gifhttp://www2.dw-world.de/media/layout/transpa.gifhttp://www2.dw-world.de/media/layout/transpa.gif

Kancelarja gjermane Angela Merkel zhvilloi tė enjten nė mbrėmje njė vizitė tė shkurtėr nė Uashington, vizita e saj e parė jashtė vendit si kryetare e BE-sė dhe e grupit G-8. Si presidente e Kėshillit Europian Merkel synon tė forcojė marrėdhėniet tregtare tė Unionit me SHBA. Mė parė Merkel i kishte prezantuar presidentit Bush programin e punės sė qeverisė sė saj gjashtė gjashtė muajve tė ardhshėm kur ajo tė ketė kryesinė e radhės tė Kėshillit Europian dhe atė tė grupit G-8 tė vendeve mė tė industrializuara.
Kancelarja gjermane Angela Merkel ka njoftuar se do tė mbėshtesė SHBA nė bisedimet pėr tregtinė botėrore tė mbetura nė vend. "Ne dėshėrojmė tė arrijmė sukses dhe do tė bashkėpunojmė shumė, shumė ngushtė nė kėtė aspekt" ėshtė shprehur Merkel pas takimit me presidentin e SHBA George W. Bush. M.q.s. nuk ka mbetur mė shumė kohė janė tė nevojshme pėrpjekje tė forta, ka thėnė kancelarja duke shtuar se objektivi ėshtė njė rezultat qė t'u vijė nė ndihmė vendeve tė varfėra dhe t'i shėrbejė njėkohėsisht transparencės sė tregjeve. Pėr kėtė do tė zhvillohen konsultime nė grupin G-20 ku bėjnė pjesė vendet mė tė rėndėsishme tė industrializuara dhe nė zhvillim. Bush u shpreh optimist pėr arritjen e njė marrėveshjeje.
Bisedimet pėr tregtinė botėrore tė njohura si raundi i Dohas dėshtuan korrikun e kaluar si pasojė e zėnkave mbi subvencionet agrare nė SHBA dhe BE. Tė dyja palėt ia hodhėn fajin njėra-tjetrės. Nga liberalizimi i synuar i tregtisė botėrore pritet njė kontribut i rėndėsishėm nė reduktimin e varfėrisė nė botė.
Duke prezantuar programin e punės pėr gjashtė muajt e ardhshėm Merkel njoftoi se temat mė tė rėndėsishme do tė jenė mbrojtja e klimės dhe projekti pėr krijimin e njė tregu tė pėrbashkėt. Merkel shprehu gėzim qė nė SHBA po shtohet gadishmėria pėr shtimin e eficiencės, pėrdorimin e karburanteve biologjike dhe teknologjive tė reja. Kancelarja gjermane njoftoi se do tė ngrihet njė grup pune i cili do tė ēojė pėrpara bisedimet pėr njė treg transatlantik. Kėtu bėhet fjalė pėr mbrojtjen e pasurisė intelektuale, tė drejtėn e patentave dhe pėr tregjet financiare ndėrkombėtare.
Mė parė Elmar Brok, kryetar i Komisionit tė Parlamentit Europian pėr politikėn e jashtme ishte shprehur pėr njė dinamikė tė re nė partneritetin ekonomik transatlantik gjatė presidencės gjermane tė BE-sė: "Na duhet tė konstatojmė se nė disa fusha ekonomia ka disavantazhe pėr shkak tė pengesave nė tregti. Kėtu nuk bėhet fjalė pėr pengesa doganore tė cilat praktikisht egzitojnė ende vetėm nė fushėn e politikės agrare. Por kur ėshtė fjala pėr shėrbime financiare, pėr standarte nė prodhimin e automobilėve apo fusha tė tjera si ajo kimike ndeshim kudo pengesa tregtare jo tarifore. Kėto pengojnė njė bashkėpunim mė tė ngushtė tė kėtyre dy blloqeve tė mėdha tregtare ndaj do tė ishte e arsyeshme qė ato tė eliminoheshin, sė pari pėr njė rritje mė tė fortė ekonomike dhe sė dyti pėr tė siguruar njė bashkėpunim mė tė fortė politik mes Europės dhe Amerikės."

DW-WORLD

ARI_03
08-01-07, 21:27
Tregtia tėrheq me ulje ēmimesh
Shoku i parė i ēmimit nuk ndodhi: tregtia me pakicė nė Gjermani ka reaguar ndaj rritjes sė taksės mbi vlerėn e shtuar me ulje cmimesh pjesėrisht tė fuqishme. Firmat kanė bėrė garė me njėra tjetrėn me skonto dhe klientėt e pranuan me kėnaqėsi ofertėn. Bukė apo gjalpė nė dyqane tė lira apo orė luksoze tek argjendari, nė asnjė rast klientit nuk i ėshtė dashur tė paguajė mė shumė. Por e sigurtė ėshtė gjithashtu kaq tė lira sa tani mallrat nuk do tė mbeten pėr kohė tė gjatė.
Disa nxitojnė nė zonėn e kėmbėsorėve, tė tjerėt e kanė me enge. Dita e parė e punės e vitit, e para me njė taksė mbi vlerėn e shtuar prej 19%. Njerėzit vazhdojnė megjithatė tė hyjnė nė dyqane dhe tė blejnė, por shumė janė tė thartuar: „Unė mendoj se ėshtė thjesht e padrejtė pasi dėshmon pėr mungesėn e ideve tė qeverisė. E vetmja zgjidhje pėr politikanėt duket se ėshtė tė gėrmojnė gjithnjė e mė thellė nė xhepat e qytetarėve.“ – thotė njė kalimtar.
Kurse njė tjetėr mendon: „Veēanėrisht tė padrejtė konsideroj aplikimin e TVSH-sė sė rritur edhe mbi mallrat pėr fėmijė. Nga njėra anė flasin pėr lehtėsim tė familjeve me fėmijė e nga ana tjetėr mallrat pėr fėmijė janė gjithashtu tė shtrenjta.“
Ndėrkaq duhet thėnė se thuajse nė asnjė dyqan ēmimet nuk janė rritur brenda natės. Shumė produkte janė bėrė madje mė tė lira. Tregtarėt pėrpiqen tė tėrheqin klientėt me skonto dhe okazione siē ndodh zakonisht pas Krishtlindjeve. Por ka edhe njė arsye tjetėr pse gjithēka nuk ėshtė ende mė e shtrenjtė. Disa gastronomė apo tregtarė i kanė ngritur ēmimet qysh vitin e kaluar duke llogaritur mė parė TVSH-nė e shtuar. Pėr kėtė arsye ekonomistėt nuk presin qė cikli i biznesit tė vuajė hapur nga rritja e tatimit. Presidenti i Shoqatės Federale tė Bankave Popullore dhe Raiffeisen, Chrisopher Pleister: „Jemi tė mendimit se do tė ketė vetėm njė ulje tė pėrkohshme. Mė pas konsumatorėt do tė rikthehen nė rritmet normale dhe konsumi privat do tė rritet nė mėnyrė tė moderuar me 0,3% edhe gjatė vitit 2007. Rritje qė ėshtė megjithatė mė e lartė se mesatarja e pesė viteve tė fundit.“
Por disa specialistė tė ekonomisė i druhen efektevet afatgjata tė rritjes sė TVSH-sė. Njė prej tyre ėshtė Johann Eekhoff nga Universiteti i Kölnit: „Pas njė rritjeje ekonomike do tė pėrjetojmė sėrish hapa prapa. Majde nuk mund tė flitet pėr rritje tė mirėfilltė ekonomike, flasim vetėm pėr norma rritjeje qė ende janė shumė shumė tė ulėta. Por sapo kėto norma rritjeje tė ulen pak do tė ndiejmė gjithė peshėn e kėsaj barre tė re fiskale.“
Njė prognozė e tillė ėshtė megjithatė e kontestuar. Ekonomistė tė tjerė janė tė mendimit se TVSH-ja nė Gjermani nė krahasim me vendet e tjera europiane ėshtė nė nivel mesatar. Eksportet dhe pėrmirėsimi i konjukturės nė vend janė shumė mė vendimtare pėr ekonominė se sa rritja e vlerės sė shtuar ėshtė shprehur presidenti i Institutit Ifo, Hans-Werner Sinn:
„Rritja e TVSH-sė nga pikpamja konjukturale nuk ėshtė aspak aq problematike sa vlerėsohet shpesh. Ėshtė e vėrtetė se atėherė fuqia blerėse e familjeve bie por paratė i shkojnė shtetit i cili i shpenzon ato. Kjo do tė thotė se nuk ka mungesė tė fuqisė blerėse vetėm sepse paratė i shkojnė shtetit, kemi tė bėjmė vetėm me njė transferim tė fuqisė blerėse nga qytetarėt tek shteti.“
Se cili do tė jetė nė fund efekti i rritjes sė TVSH duket se nuk mund tė parashikohet nga askush nė mėnyrė definitive. Por njė gjė ėshtė e sigurtė: udhėtimi me makinė ėshtė bėrė brenda natės mė i shtrenjtė, po kėshtu transporti me tren e tramvaj dhe edhe benzina kushton mė shumė. Tė paktėn nė kėto raste indinjimi ėshtė me vend. Christian Baars
http://www.gateway-to-germany.com/media/layout/transpa.gifhttp://www.gateway-to-germany.com/media/layout/transpa.gif

ARI_03
08-01-07, 21:32
Bilanc vjetor pozitiv pėr energjinė e rigjenerueshme
Dielli, uji dhe era si dhe lėndėt e para tė rigjenerueshme vazhdojnė tė jenė nė pararojė nė Gjermani si gjenerues energjie. Ky vlerėsim rezulton nga shifrat qė Shoqata Federale pėr Energjitė e Rigjenerueshme prezantoi tė enjten (04.01) nė Berlin.
Rritje nė tė gjithė linjėn! Kėshtu mund tė pėrmblidhet shkurt bilanci i paraqitur nga Shoqata Federale pėr Energjinė e Rigjenerueshme mbi ujin, erėn, diellin, bioenergjinė dhe gjeoterminė. Pjesa nė totalin e energjisė sė konsumuar pra rrymė, ngrohje dhe karburante sipas kėtyre tė dhėnave ėshtė rritur nga 6,8 nė 7,7%. Pėr kėtė arsye drejtuesi i shoqatės, Milan Nitzschke, nuk e sheh Gjermaninė tė kėrcėnuar nga ngushtica energjitike pasi pjesa e burimeve tradicionale energjitike nė konsumin e pėrgjithshėm ėshtė nė rėnie: "Zgjerimi i energjive tė rigjenenerueshme sa i takon rrymės eletrike po ecėn aq shpejt pėrpara sa nuk do tė ketė asnjė problem pėr tė zėvendėsuar jo vetėm sasitė e energjisė bėrthamore qė do tė mungojnė sipas ligjit pėr energjinė atomare por edhe njė pjesė tė energjisė nga fosilet."
Efekt dytėsor pozitiv i pėrdorimit tė burimeve alternative tė energjisė ėshtė reduktimi i emetimit tė gazrave tė dėmshme pėr klimėn si dioksidi i karbonit. Gjatė vitit tė kaluar pėrmes pėrdorimit tė energjive tė rigjenerueshme janė emetuar 99 milionė tonė mė pak nga gazrat pėrgjegjės pėr efektin serrė. Veē kėsaj Gjermania bėhet kėshtu mė pak e varur nga importet e energjisė, tha drejtuesi i shoqatės Nitzschke: "Kur pėrdoret energjia e rigjenerueshme pėrdoret mė pak naftė dhe gaz veēanėrisht sa i takon lėndėve pėr ngrohje dhe karburanteve. Nėse marrim parasysh edhe kostot e kėtyre lėndėve atėherė kemi rreth 4,2 miliardė euro importe tė kursyera energjie."
Presidenti i shoqatės Johannes Lackmann kritikoi politikėn energjitike tė qeverisė gjermane. Sipas tij ajo vazhdon tė mbėshtetet tek burimet fosile ndėrkohė qė energjitė e rigjenerueshme shėnojnė suksese tė mėdha nė eksporte. Por Gjermania duhet tė ketė kujdes tė mos e humbasė kėtė kapital: "Edhe nė vendet ku diskutohet mbi energjinė bėrthamore si Indi dhe Kinė energjitė e rigjenerueshme zhvillohet mė shpejt se ajo bėrthamore. Kina pėr shembull ėshtė prodhuesi mė i madh nė botė i pajisjeve pėr ngrohjen diellore, solarėve. Dhe natyrisht teknika pėr to ėshtė atje nė rritje. Kėtė teknikė ata e kanė bėrė tashmė tė vetėn prej kohėsh.
Nė Gjermani prej vitesh bėhet njė gabim kardinal kur ėshtė fjala pėr vlerėsimin e energjive tė rigjenerueshme: "Bėhet gjithnjė krahasimi mes natyrės sė paprekur tė njė lumi apo tė njė lėndine tė gjelbėr me njė hidrocentral nė kėtė lumė apo me njė mulli ere mbi lėndinė. Por nuk ėshtė kjo alternativa. Alternativa ėshtė miniera dhe fabrika e linjitit tė cilat shkaktojnė ndotje tė pamasa tė ujėrave nėntokėsore. Pasi alternativa ndaj mullirit tė erės dhe hidrocentralit nuk ėshtė heqja dorė nga konsumi i energjisė por prodhimi i saj nė vend tjetėr."
Megjithė disa probleme pėr tė cilat ankohet, Shoqata pėr Energjitė e Rigjenerueshme nuk dyshon pėr arritjen e objektivave tė fiksuara pėr t'u arritur deri nė vitin 2010 nė rang europian. Ato synojnė zėvendėsimin me burime alternative tė 12,5% tė rrymės eletrike dhe tė 6% tė karburanteve. Vlera tė cilat Gjermania thuajse i ka arritur.
Marcel Fürstenau

legenda
09-01-07, 13:44
Ari te falenderoj shuuume,per ndihmen,besoj se kemi interesa te perbashketa....
respekt per ty legenda

ARI_03
28-01-07, 17:07
legenda eshte kenaqesi dhe privilegj per mua te kem aleate me interesa te perbashkta nje mike si ju,,

Me respekt per ju....
Arianiti

legenda
28-01-07, 21:07
Te falenderoj shuuume per respekt te veqante,nuk di sa jam e denje:smile: ,gjithashtu edhe une te njejten gje mendoj per ty ARIANIT.
me respekt legendaaa...

legenda eshte kenaqesi dhe privilegj per mua te kem aleate me interesa te perbashkta nje mike si ju,,

Me respekt per ju....
Arianiti

ARI_03
03-02-07, 15:57
Pėr mjaft vite Gjermania ishte e fundit nė Bashkimin Evropian pėr zhvillimin koniunkturor. Madje nė rrafshin ndėrkombėtar, nga disa me shqetėsim nga tė tjerė me ligėsi, flitej pėr sėmundje gjermane. Kjo ka pėrfunduar. Aktualisht Gjermania po pėrjeton jo vetėm rritjen mė tė madhe ekonomike qė prej fillimit tė viteve nėntėdhjetė, por mė shumė: Gjermania ėshtė lokomotiva koniunkturore e Evropės. Nė asnjė vend tė Bashkimit Evropian nuk po rritet ekonomia mė shpejt sesa nė Gjermani, vendin me ekonominė mė tė madhe nė Evropė dhe me dallim tė dukshėm nga vendi i dytė. Rritja ekonomike ėshtė 2,5 pėr qind; askush nuk do tė habitej sikur vlerėsimi i saktė i zyrės federale tė statistikave ta nxirrte atė edhe mė tė lartė. Perspektivat pėr vazhdimin e hovit ekonomik nė vitin 2007 dha pėrtej tij janė tepėr tė mira. Veēanėrisht e rėndėsishme dhe e gėzueshme gjithashtu ėshtė rritja e nivelit tė punėsimit. Nė muajin nėntor statistika zyrtare pėr papunėsinė mbeti nėn kufirin e katėr milion tė papunėve. Pėr kėtė ka dy arsye tė rėndėsishme: nga njėra anė po jep efekte reforma e sigurimit kundėr papunėsisė; tė papunėt mbėshteten mė fuqimisht nė pėrpjekjet e tyre pėr tė gjetur punė, por prej tyre edhe kėrkohet mė shumė. Nga ana tjetėr nė fazėn e rėnies ekonomike sipėrmarrjet e kanė ulur aq shumė numrin e punonjėsve saqė ka rėnė nė pėrgjithėsi niveli i punėsimit. Me rritjen e numrit tė porosive atyre u duhet ta rrisin mė shumė sesa vitet e kaluara numrin e punėtorėve. Zvogėlimi i numrit tė tė papunėve do t’i japė vrull tė ri koniunkturės. Kjo prek si forcimin e konsumit privat dhe lehtėsimin e gjendjes sė arkave publike ashtu edhe atmosferėn nė vend, kėtė tė fundit veēanėrisht. Ekonomia gjermane ėshtė sot mė e fuqishme se kurrė. Sipėrmarrjet janė bėrė mė efecientė. Ato janė pėrqendruar nė kompetencat e tyre bazė dhe kanė optimuar proceset e biznesit, kanė modernizuar produktet e tyre dhe procedurat e prodhimit duke u bėrė mė ndėrkombėtare. Sot ka edhe sipėrmarrje tė mesme qė janė tė pranishme nė tregun botėror, jo vetėm me filiale shitjeje, por edhe me prodhim. Nė prodhimet gjermane tė eksportit ėshtė rritur pėrqindja e pjesėve tė para tė livruara nga jashtė vendit, ku prodhohet me kosto mė tė ulėt. Aftėsia qėndron nė organizimin e prodhimit pa humbje nė cilėsi. Nė pėrmirėsim natyrisht qė ka kontribuar edhe politika e matur e sindikatave pėr pagat. Duke qenė se nė gjashtė vitet e fundit kostoja e punės nė Gjermani nuk ėshtė rritur as me gjysmėn e normės sė vendeve tė tjera anėtare tė Bashkimit Evropian, ka rėnė kostoja e prodhimit pėr copė, gjė qė e ka rritur nė mėnyrė tė konsiderueshme aftėsinė konkurruese tė prodhimeve gjermane nė tregjet ndėrkombėtare. Gjermania do ta mbyllė pėrsėri vitin 2006 si kampion bote nė eksport. Ftohja koniunkturore nė Amerikė ėshtė e pėrballueshme sepse eksportet gjermane nė pjesė tė tjera tė botės po zhvillohen nė mėnyrė mjaft dinamike. Kėtu bėjnė pjesė Evropa Lindore dhe Rusia, por edhe Kina, India dhe Lindja e Afėrme. Edhe monedha e fortė euro nuk do tė lėrė gjurmė tė gjata frenimi, sepse nga njėra anė dega financiare bėn oferta tė mjaftueshme pėr t’u siguruar ndaj luhatjes sė monedhės dhe nga ana tjetėr euroja e fortė zhvlerėson importet dhe ndihmon nė garantimin e stabilitetit tė ēmimeve. Pa dyshim ekonomia gjermane ėshtė nė gjendje tė mirė. Sipėrmarrjet jo vetėm qė shėnojnė xhiro rekord, por edhe fitime tė papara. Hovi ekonomik ėshtė aq i fuqishėm saqė koniunktura ėshtė e aftė tė pėrballojė frenimin e pritur si pasojė e rritjes sė tatimit mbi vlerėn e shtuar. Pėr vitin 2007 perspektiva ekonomike ėshtė shumė e mirė.

ARI_03
01-03-07, 20:38
Shitblerje, oferta, njoftime, shpallje, blerje, shitje gjithēka nė autoscout24.de dhe mobile.de,ju ofron sherbimin e ofertave (njoftimeve) private per automjete pėr persona privat dhe tregtar.
Vetėm nė Autoscout24.de dhe mobile.de mund te gjeni mbi 1.500.000 vetura.....

http://www.autoscout24.de/ (http://www.autoscout24.de/)

http://www.mobile.de/ (http://www.mobile.de/),

Mund tė gjeni:
Veturė tė pėrdorura
Veturė tė re
Automjete/Makineri
Motoēikleta
Pjesė pėr ēfarėdo lloj veture,

Gebrauchtwagen (http://www.autoscout24.de/home/index/default.asp)Neuwagen (http://www.autoscout24.de/redir.asp?language=ger&name=as24_hpreiter_in_neuwagensuche&link=http%3A%2F%2Fwww%2Eautoscout24%2Ede%2Fhome%2F newcars%2Fdefault%2Easp&site=1)Teile&Zubehör (http://www.autoscout24.de/redir.asp?language=ger&name=as24_hpreiter_in_teile&link=http%3A%2F%2Fersatzteile%2Eautoscout24%2Ede&site=1)Motorrad (http://www.autoscout24.de/redir.asp?language=ger&name=as24_hpreiter_in_motorraeder&link=http%3A%2F%2Fwww%2Emotoscout24%2Eautoscout24% 2Ede%2F&site=1)Nutzfahrzeuge (http://www.autoscout24.de/redir.asp?language=ger&name=as24_hpreiter_in_lkw&link=http%3A%2F%2Fwww%2Etruckscout24%2Ede%2F&site=1)Finanzieren (http://www.autoscout24.de/redir.asp?language=ger&link=http%3A%2F%2Fwww%2Eautoscout24%2Ede%2Fratenkr edit%2FFinanceStart%2Easpx&name=fi_finanzierungsvergleich_gw_suche&site=1)Versichern (http://www.autoscout24.de/redir.asp?language=ger&link=http%3A%2F%2Fmagazin%2Eautoscout24%2Ede%2Fver s%5Fvt%2Ffi%5Fvs%5Fstart%5Fohne%5F05%2Easp%3Fmanda nt%3D14%26refid%3Dnavi&name=as24_hpreiter_in_versichern&site=1)Magazin (http://www.autoscout24.de/redir.asp?language=ger&link=http%3A%2F%2Fmagazin%2Eautoscout24%2Ede%2Fmag azin%2Fdefault%2Easp&name=as24_hpreiter_in_mobilesleben&site=1)http://www.autoscout24.de/img/spacer.gifhttp://www.autoscout24.de/img/spacer.gif//

Prishtinasja_
10-03-07, 17:30
Universitetet gjermane nė internet ne te cilat keni mundesi te studioni Ekonomin !

Baden – Württemberg :

• FHGTW Pforzheim (http://www.hs-pforzheim.de)
• FH Reutlingen (http://www.hochschule-reutlingen.de)
• FH Biberach (http://www.fh-biberach.de)
• Uni Freiburg (http://www.uni-freiburg.de)
• Uni Heidelberg (http://www.uni-heidelberg.de)
• PH Karlsruhe (http://www.uni-karlsruhe.de)
• Uni Stuttgart (http://www.uni-stuttgart.de)
• Uni Ulm (http://www.uni-ulm.de)

Bayern:

• FH Ansbach (http://www2.fh-ansbach.de)
• Uni Augsburg (http://www.uni-augsburg.de)
• Uni München (http://www.uni-muenchen.de)
• Uni Regensburg (http://www.uni-regensburg.de)
• Uni Würzburg (http://www.uni-wuerzburg.de)

Bremen:

• Uni Bremen (http://www.uni-bremen.de)

Hamburg:

• Uni Hamburg (http://www.uni-hamburg.de)

Prishtinasja_
10-03-07, 17:42
Hessen:

• FH Darmstadt (http://www.h-da.de)
• Uni Frankfurt (http://www.uni-frankfurt.de)
• FH Fulda (http://www.fh-fulda.de)
• Uni Marburg (http://www.uni-marburg.de)
• Uni Gießen (http://www.uni-giessen.de)

Mecklenburg - Vorpommern:

• Uni Rostock (http://www.uni-rostock.de)
• FHTWG (http://www.hs-wismar.de)

Niedersachsen:

• Uni Rostock (http://www.uni-rostock.de)
• FHTWG (http://www.hs-wismar.de)
• Uni Göttingen (http://www.uni-goettingen.de)
• Uni Hannover (http://www.uni-hannover.de)
• Uni Hildesheim (http://www.uni-hildesheim.de)
• Uni Lüneburg (http://www.uni-lueneburg.de)
• Uni Oldenburg (http://www.uni-oldenburg.de)
• Uni Osnabrück (http://www.uni-osnabrueck.de

Prishtinasja_
10-03-07, 17:50
Nordrhein - Westfalen:


• FH Aachen (http://www.fh-aachen.de)
• Uni Bielefeld (http://www.uni-bielefeld.de)
• Uni Bochum (http://www.ruhr-uni-bochum.de)
• Uni Bonn (http://www.uni-bonn.de)
• Uni Dortmund (http://www.uni-dortmund.de)
• Uni Düsseldorf (http://www.uni-duesseldorf.de)
• FH Iserlohn (http://www3.fh-swf.de)
• Uni Köln (http://www.uni-koeln.de)
• Uni Münster (http://www.uni-muenster.de)

Rheinland - Pfalz:

• Uni Kaiserslautern (http://www.uni-kl.de)
• Uni Koblenz (http://www.uni-koblenz-landau.de)
• Uni Mainz (http://www.uni-mainz.de)
• FH Trier (http://www.fh-trier.de)
• Uni Trier (http://www.uni-trier.de)
• FH Worms (http://www.fh-worms.de)

Prishtinasja_
10-03-07, 17:56
Saarland:

• HTW Saarbrücken (http://www.htw.uni-sb.de)

• Uni Saarbrücken (http://www.uni-saarland.de)


Sachsen:

• HTW Dresden (http://www.htw-dresden.de)
• HTWK Leipzig (http://www.htwk-leipzig.de)
• Uni Leipzig (http://www.uni-leipzig.de)
• FH Zwickau (http://www.fh-zwickau.de)


Sachen-Anhalt:

• Uni Halle (Saale) (http://www.uni-halle.de)
• Uni Magdeburg (http://www.uni-magdeburg.de)

Prishtinasja_
10-03-07, 18:01
Schleswig-Holstein:

• Uni Flensburg (http://www.uni-flensburg.de)
• Uni Kiel (http://www.fh-kiel.de)

Thüringen:

• Uni Weimar (http://www.uni-weimar.de)
• FH Erfurt (http://www.fh-erfurt.de)
• Uni Jena (http://www.uni-jena.de)

ARI_03
20-03-07, 11:35
http://magazin.autoscout24.de/magazin/mz_neu_und_getestet/mz_ng_erstkontakte/i/mz_ng_2007_11_mercedes_top-2.jpg
Mercedes C-Klasse NEW-NEW

Mercedes hat der neuen C-Klasse zwei Gesichter verpasst. Die Classic und Elegance-Varianten fahren mit gewohntem Grill und Stern auf der Haube vor. Die Avantgarde-Linie dagegen trägt das Logo mitten in der Kühlermaske - bislang Privileg der sportlichen Coupés. Zweigesichtig gibt sich der Urahn des Baby-Benz dann auch auf der Straße: Dynamisch wie die besten seiner Klasse und zugleich komfortabel wie ein echter Mercedes.

ARI_03
20-03-07, 11:42
http://magazin.autoscout24.de/magazin/mz_neu_und_getestet/mz_ng_erstkontakte/i/mz_ng_2007_11_opel_top.jpg
Der Renn-Corsa
Früher hatte ein Kleinwagen nur wenig PS und war hauptsächlich für den Stadtverkehr gedacht. Fahrspaß spielte keine Rolle, dafür gab’s ja Sportwagen. Die hat es immer noch, doch auch die kleinen Flitzer haben mittlerweile ordentlich zugelegt. Kaum ein Hersteller, der keine Hochleistungsvariante im Portfolio hat. Neueste Entdeckung: Der Opel Corsa OPC.

ARI_03
20-03-07, 11:44
http://magazin.autoscout24.de/magazin/mz_neu_und_getestet/mz_ng_erstkontakte/i/mz_ng_2007_10_bmw_top.jpg
BMW 5er Facelift

Saubere neue Welt: Ging es bislang bei Autos hauptsächlich um Leistung, Luxus und Prestige, stehen neuerdings die CO2-Emissionen ganz oben auf der politischen und der Stammtisch-Agenda. BMW kann sich darüber nur freuen, denn lange bevor das Thema von der breiten Masse wiederentdeckt wurde, starteten die Bayern die Entwicklung sparsamer Automobile. Nun präsentieren sie die Ergebnisse, etwa den 530i, der sparsamer unterwegs ist als der gelobpreiste Hybrid-Lexus. Erste Ausfahrt.

ARI_03
20-03-07, 12:12
Ne Frankfurt dhe rrethin...
"
Autohaus nr.1
an & verkauf (servic)
Drejtor Agim Sh.
D-60435 Frankfurt am Main


F&R Automobile
An- und Verkauf
Pronar Fatmir D.
Messenhäuserstr. 38/Ecke Rudolf Diesel Str."


Autohaus DADA GmbH
Pronar Mitat D.
Hanauer Landstr. 174
D-60314 Frankfurt

Resso Automobile
an&verkauf
Pronar Resim.O
D-63128 Dietzenbach


Autohaus GOTTA Automobile
an&verkuar (service)
D-63128 Dietzenbach
Drejtor Arianit S.

Autohaus IC-Automobile
an&verkauf
Pronar Idriz C.
Rödermark

Autohaus TOP-CAR
Pronar Shani .M
D-63303 Dreieich

ARI_03
20-03-07, 12:36
VW

Golf IV viti i prodhimit prej 1999.

Cmimi minimal 3500 arrin gjer gjer 11.500 (mod. 2002)http://pic.autoscout24.de/images/2/9/6/78835692_1.jpg (javascript:popUp(strUrl,'imagepopup','toolbar=0,s crollbar=0'))

ARI_03
20-03-07, 12:41
VW
Multivan T4 viti i prodhimit prej 1999

Cmimi minimal 11.000 euro arrin gjer..64.560 euro( model i fundit)http://pic.autoscout24.de/images/8/6/6/74206668_1.jpg (javascript:popUp(strUrl,'imagepopup','toolbar=0,s crollbar=0'))NEW


http://pic.autoscout24.de/images/4/8/2/78844284_1.jpg (javascript:popUp(strUrl,'imagepopup','toolbar=0,s crollbar=0')) 2002 mod.

ARI_03
20-03-07, 12:47
VW

Passat viti i prodhimit prej 1999

Cmimi minimal prej 4.000 euro gjer 23.000 eurohttp://pic.autoscout24.de/images/8/1/8/73672818_1.jpg (javascript:popUp(strUrl,'imagepopup','toolbar=0,s crollbar=0'))NEW


http://pic.autoscout24.de/images/1/9/3/78365391_1.jpg

ARI_03
20-03-07, 12:55
VW

New beetle viti i prodhimit prej 1999

Cimimi minimal 5.000 euro arrin gjer 32.000 eurohttp://pic.autoscout24.de/images/9/2/6/78528629_1.jpg (javascript:popUp(strUrl,'imagepopup','toolbar=0,s crollbar=0'))

ARI_03
20-03-07, 12:59
VW

Lupo viti i prodhimit prej 1999

Cmimi minimal prej 2500 euro arrin gjer 14.000 euro (mod. 2003)


http://pic.autoscout24.de/images/6/8/3/59628386_1.jpg (javascript:popUp(strUrl,'imagepopup','toolbar=0,s crollbar=0'))

ARI_03
20-03-07, 13:02
VW

Polo viti i prodhimit prej 1999

Cmimi minimal prej 2500 euro arrin gjer 10.500 euro(mod i fundit)

http://pic.autoscout24.de/images/9/2/1/75974129_1.jpg (javascript:popUp(strUrl,'imagepopup','toolbar=0,s crollbar=0'))

ARI_03
20-03-07, 13:09
VW

GOLF Vhttp://pic.autoscout24.de/images/9/4/1/77944149_1.jpg (javascript:popUp(strUrl,'imagepopup','toolbar=0,s crollbar=0'))

http://pic.autoscout24.de/images/9/4/1/77944149_3.jpg

http://pic.autoscout24.de/images/9/4/1/77944149_4.jpg

http://pic.autoscout24.de/images/9/4/1/77944149_2.jpg

mod.2006

12.000euro - 15.800euro

ARI_03
20-03-07, 13:16
VW

Tuareg

http://pic.autoscout24.de/images/3/4/1/79222143_1.jpg (javascript:popUp(strUrl,'imagepopup','toolbar=0,s crollbar=0'))

http://pic.autoscout24.de/images/3/4/1/79222143_3.jpg

http://pic.autoscout24.de/images/3/4/1/79222143_2.jpg

25.000 euro - 45.000 euro

ARI_03
20-03-07, 18:45
VW

Phaeton

http://pic.autoscout24.de/images/6/5/8/76768856_1.jpg (javascript:popUp(strUrl,'imagepopup','toolbar=0,s crollbar=0'))

http://pic.autoscout24.de/images/6/5/8/76768856_3.jpg

http://pic.autoscout24.de/images/6/5/8/76768856_6.jpg

22.500 euro - 65.000 euro

ARI_03
20-03-07, 18:52
AUDI A4 1.8 AVANT

http://pic.autoscout24.de/images/8/3/7/76589738_1.jpg (javascript:popUp(strUrl,'imagepopup','toolbar=0,s crollbar=0'))

http://pic.autoscout24.de/images/8/3/7/76589738_3.jpg

http://pic.autoscout24.de/images/8/3/7/76589738_2.jpg 17.750 euro

ARI_03
20-03-07, 18:56
AUDI A6 2.4 NAVIGATION + SOLARDACH

http://pic.autoscout24.de/images/6/4/7/76991746_1.jpg (javascript:popUp(strUrl,'imagepopup','toolbar=0,s crollbar=0'))

http://pic.autoscout24.de/images/6/4/7/76991746_3.jpg

http://pic.autoscout24.de/images/6/4/7/76991746_6.jpg

43.850 euro

ARI_03
20-03-07, 19:00
AUDI Q7 4.2 FSI quattro Tiptronic U Kombi / Van

http://pic.autoscout24.de/images/1/5/7/79086751_1.jpg (javascript:popUp(strUrl,'imagepopup','toolbar=0,s crollbar=0'))

http://pic.autoscout24.de/images/1/5/7/79086751_5.jpg

http://pic.autoscout24.de/images/1/5/7/79086751_2.jpg

59.800 euro

ARI_03
27-03-07, 17:51
Paqja, demokracia, hapi ekonomik dhe siguria pas konfliketeve tė pėrgjakshme tė sė shkuarės, janė qėllimet mė tė rėndėsishme tė vendeve tė Evropės Juglindore nė rrugėn e tyre pėr nė Bashkimin Evropian. Gjermania i mbėshtet ato nė kėtė gjė duke bashkėvepruar nė mėnyrė aktive nė Paktin e Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore edhe duke dhėnė kontribut tė rėndėsishėm praktik.

Gjermania e ka mbėshtetur deri tashmė Rajonin me mė shumė se 980 milionė Euro dhe me kėtė ėshtė dhuruesi bilateral mė i madh i Evropės. Kėtu llogaritet edhe pjesa gjermane pėr ndihmat e Bashkimit Evropian pėr Rajonin.

Besimi reciprok ėshtė i nevojshėm qė paqja tė jetė e sigurt, pėr njė afat tė gjatė nė Evropėn Juglindore. Qeveritė duhet tė bashkėpunojnė nė besimplotė, tė kenė shkėmbime midis njėra-tjetrės dhe tė respektojnė detyrimet.
Vetėm ai qė ka njė ēati mbi kokė dhe ka nxjerrė tė ardhurat e tij, dhe ai qė kthehet nė vendin e tij apo madje nė shtepinė e tij tė vjetėr dhe mund tė shkelė pragun, ka ndjenjėn e sigurisė dhe tė besimit nė tė ardhmen.
Ėshtė e nevojshme qė njerėzit tė vihen nė gjendje, tė ngrenė njė ekzistencė tė re. Para sė gjithash, mė tė rinjtė duhet tė mėsojnė pėr tė kapėrcyer paragjykimet dhe urrejtjen e brezave tė vjetėr, me qėllim qė tė mund tė shfrytėzojnė shancet e fillimit tė tyre nė njė tė ardhme profesionale.

Ėshtė qėllimi i Paktit tė Stabilitetit pėr tė mbėshtetur shtetet e Evropės Juglindore gjatė integrimit nė Bashkėsinė Evropiane. Pakti i Stabilitetit ndihmon gjatė kryerjes sė reformave tė nevojshme dhe pėrkrah bashkėpunimin nė Rajon. Tė drejtat demokratike tė njerėzve, trajtimi i barabartė i burrit dhe gruas, tregtia e lirė, investimet, njė administrim i hapur, trasparent dhe liria e shtypit, janė fushat nė tė cilat mbėshteten projektet nėpėrmejt Paktit tė Stabilitetit.

stabilitetpakt-soe.de

drytty
22-05-07, 20:07
http://rapidshare.com/files/32669043/Ruhland__Dr._G._-_System_der_politischen_oekonomie_-_Allgemeine_Volkswirtschaftslehre.pdf

http://rapidshare.com/files/31699424/Friedrich_List_-_Das_nationale_System_der_politischen.pdf

ARI_03
11-09-07, 22:03
<H2 fixed_bound="true" minmax_bound="true">Gjuetarėt e piratėve - Panairi i Frankfurtit i ka shpallur luftėn piraterisė sė produkteve

http://www.dw-world.de/image/0,,2750733_1,00.jpg (http://www.dw-world.de/popups/popup_lupe/0,,2760735,00.html)
Panairet janė si ishuj thesaresh. Kėtu paraqiten produkte dhe ide tė reja nga e gjithė bota. Por nė kėto ishuj thesaresh ka piratė, qė pėrpiqen tė vjedhin idetė.


Ata kėrkojnė skica tė reja, pėr t`i prodhuar sa mė lirė nė vendet e tyre dhe sidomos nė Kinė. Panairi i madh i Frankfurtit ka bėrė hapa pėrpara nė zbulimin produkteve piratereske.
Panairi i Frankfurtit, salla 4. Nė qendėr tė sallės tė bie nė sy njė repart ku shkruhet "Kundėr kopjimit". Nė kėtė repart takojmė Leticia Evanjón. Ajo ėshtė dizajnere nga Parisi dhe na tregon se nė njė nga vitrinat e kėtij reparti ka parė njė zinxhir prej lėkure. Ajo thotė, se ky ėshtė modeli i saj, por mbi artikull tė shkruhet "Made in Thailand" (prodhuar nė Tajlandė).
"Kanė kopjuar tamam modelin tim dhe e kanė prodhuar nė Tajlandė, por ky ėshtė gjerdani im, kapsja, modeli, ēdo gjė ėshtė identike. Nuk kanė bėrė asgjė ndryshim absolutisht asgjė."
Gjerdanėt me motive afrikane tė Leticia Evanjons janė shumė tė veēantė. Asaj i kujtohet se para njė viti i kishte shitur njė tregtareje pesė gjerdanė me ēmim nga 100 euro. Kjo tregtare me sa duket ka prodhura njė njė zinxhir tė ngjashėm pėr ta shitur nė panairin e Frankfurtit me ēmimin 40 euro.
"Unė i kam prodhuar gjerdanėt me duart e mia. Por nėse i sheh produktet e reja, nuk dallon dot asnjė ndryshim. Ėshtė e pamundur." (non possible)
Barbara Vajcekėr (Weizäcker) e sqaron dizajneren franceze pėr tė drejtat e saj ligjore kundėr produkteve tė kopjuara. Ajo punon sė bashku me punėtorėt e doganės dhe me zyrėn pėr marrjen e licensave. Kėtu shqyrtohet nėse Evanjons ka licensė apo nėse e ka regjistruar si patentė produktin e saj. Vetėm nė kėtė mėnyrė artistėt kanė njė mundėsi tė fitojnė, nėse ngrenė padi.
Por Evanjons nuk ka aplikuar pėr licensė. Ajo nuk ka as fotografi, si prova, por ka vetėm faturėn e shitjes dhe kartė-vizitėn e falsifikatores. Sipas zonjės Vajcekėr raste tė tilla janė tė shpeshta. "Shumė, shumė njerėz vijnė nė panair tė papajisur me licensa. Janė firma tė vogla, qė gjenden nė fazėn e ndėrtimit tė biznesit, tė cilat kanė bėrė njė projekt, kanė pasur njė ide dhe vijnė nė panair me mendimin pėr tė shitur produktin e tyre tė mrekullueshėm. Ata nuk e kanė tė qartė, qė kėtu pasqyrohet tregu botėror. Natyrisht kėtu mblidhen edhe ide, por ka fatkeqėsisht edhe firma, qė nuk mjaftohen vetėm me inspirim."
Para disa vitesh shumė dizajnerė nuk morėn pjesė nė panair nga frika e piraterisė. Sot kėta artistė po vijnė sėrish. Kjo vjen si rrjedhojė e iniciativės tė sukseshme "kundėr kopimit". Detlef Braun drejtori i panairit tė Frankfurtit shprehet: "Nėse marrim parasysh vitin 2006, kemi miratuar gjithėsej 5000 kėrkesa artistėsh pėr pjesėmarrje nė panaire tė ndryshme. Prej kėtyre kemi kryer rreth 1000 biseda pėr tė kėshilluar artistėt. Numri i konfiskimeve- ky ėshtė suksesi mė i madh, ėshtė dyfishuar nė krahasim me pjesėn e parė tė vitit. Ky ėshtė njė bilanz i mirė."
Rreth 70 pėrqind e produkteve tė kopjuara vijnė nga Azia, dhe sidomos Kina. Falsifikatorėt t'i padisin vetėm prodhuesit orgjinalė mund. Por kur ata nuk janė nė gjendje, tė paktėn falsifikatorėve mund t'u jepet njė paralajmėrim. Pėr kėtė Barbara Vajcekėr merr avokatin e panairit nė telefon. Ai do ta ndihmojė edhe Leticia Evanjons tė nėnshkruajė njė kėrkesė pėr bllokim e produktit qė thotė se e ka krijuar ajo vetė. Zonja Evanjons ėshtė shumė e zemėruar. "Kjo mė zemėron, se ajo nuk e pranon qė kjo ėshtė qė ėshtė ilegale. Pronarja e stendės tha, qė nuk kishte qėnė ajo vetė por njė prodhues nga Azia qė ia kishte ofruar gjerdanėt pėr t'i shitur. Kur unė e kėrcėnova se do tė lajmėroja organizuesit, gruaja mė tha tė vėrtetėn. Ajo mė propozoi njė marrėveshje, unė duhej tė punoja pėr tė dhe t'i jepja projektet e mia.
Zonja Evanjon kėrkon njė kontratė tė rregullt dhe mbi tė gjitha tė marrė shpėrblimin, qė i takon pėr produktet e saj.


DW

</H2>