PDA

View Full Version : Alketa Vejsiu


Arb
28-12-06, 16:23
Alketa Vejsiu ėshtė lindur nė Tiranė mė 19 janar 1984. Ėshtė
rritur nė njė familje artdashėse, qė incizonte dhe ridėgjonte koncertet klasike tė tre tenorėve apo priste me padurim datėn 1 janar pėr ta ndjekur Koncertin e Vjenės.

Spikat edhe nė oborret e pallatit, ku shpesh udhėhiqte tė
gjithė fėmijėt nė organizimet modeste tė «pseudo festivaleve
tė lagjes».

U lind kėshtu dhe u rrit bashkė me tė njė ėndėrr. Ėndrra pėr tė
dalė nė televizion. Teksa njė ditė ēon vėllanė e saj tė vogėl nė emisionin e pėrrallave nė TVSH, vendos qė tė takojė njė gazetare, tė cilės i thotė: ”Dua tė mė intervistosh se unė do tė bėhem e famshme njė ditė”.

http://www.studentet.info/uploads/thumbs/200.jpg

Ishte vetėm nė klasė tė gjashtė atėherė kur sė bashku me shoqen e klasės kishin botuar kopjen e parė tė gazetės “Vogėlushet”, e cila ishte edhe arsyeja pse Alketa kėrkonte njė promovim nėpėrmes televizionit.

Me intuitėn e mprehtė tė njė vogėlusheje 11-vjeēare u mundua tė krijonte familjaritet me dyert dhe korridoret e RTSH-sė, aty ku pėr disa vjet rresht do t’i mbushte pasditet e nxehta tė verės, me njė program fėmijėsh.

Nė Shqipėri mbėrrin epoka e shpėrthimit tė radiove privat. Asokohe nė Tiranė flitej pėr njė radio tė fuqishme, zėri i sė cilės dėgjohej nė ēdo mjedis. Njė radio, e cila solli njė revolucion nė stilin dhe konceptin e muzikės dhe tė prezantimit.

Vetėm 14 vjeēe troket nė dyert e “Top Albania Radios”. Drejtori italian i asaj kohe e dėgjon nė prezantimin e 10 kėngėve, prezantime qė ajo i improvizoi nė ēast, pa bėrė gabime.

E shkathtė dhe elokuente nuk mund t’i shpėtonte pėrzgjedhjes sė atij profesionisti, i cili mendonte se vajza kishte tė ardhme.

Pėr 4 vjet shtėpia e saj e dytė ishte “Top Albania Radio”. Njė
erė tjetėr ndryshimesh. Takimi me regjisoren dhe producenten
Vera Grabocka, e cila prej disa kohėsh kėrkonte njė prezantuese femėr pėr seritė e saj me shifrėn e zemrės “12”.

Nė ditėn e parė tė takimit Alketa prek njė ėndėrr, e cila u kthye mė pas nė “12 ėndrrat e njė natė vere”, seria e dansit
sportiv evropian. Njė afirmim i shpejtė, gati i pabesueshėm, pėr njė vajzė shumė tė re, vetėm 17-vjeēare.

Dyshemeja e artė e fillimit tė karrierės ishte njė start i sigurt
dhe shumė i mbarė pėr Alketėn, ishte njė tjetėr universitet, diploma e tė cilit do t’ia hapte shumė dyer.

“Kėnga Magjike” apo “Mikrofoni i Artė”, si dhe shumė festivale
dhe koncerte tė tjera rinore do tė ishin njė mbi njė sukseset e
saj. Karriera televizive do tė pasurohej edhe mė tej nė dy
bashkėpunime tė njėpasnjėshme me treshen e talentuar “PROMOTOR”, e pėrbėrė nga Bledi Laco, Pandi Laco dhe Adrian Hila.

Seria e vitit 2003 nė televizionin “Klan”, “Gjeniu i Vogėl”, njė
pėrvoje e veēantė televizive nė njė komunikim shumė tė ngrohtė me fėmijėt e vegjėl.

Njė vit mė vonė, nė vitin 2004, “100 kėngėt e Shekullit”, njė seri unike, qė risolli perlat nė vite tė muzikės shqiptare, e qė nderoi me ēmime dhe trofe emra tė paharruar tė artit nė vite.

Viti 2006 do tė sillte edhe projektin me tė rėndėsishėm tė karrierės sė saj. Njė realizim ndėrkombėtar i festivalit tė klipit evropian “Euro Video Grand Prix”.

Alketa Vejsiu pėrbėn tashmė njė emėr nė qendėr tė vėmendjes sė medies.

Iliria Post

Rammstein_1979
29-12-06, 17:58
Nuk po e njoh ...kurr se pasna pa!Alketa Vejsiu ėshtė lindur nė
Tiranė mė 19 janar 1984. Ėshtė
rritur nė njė familje artdashėse, qė incizonte dhe ridėgjonte koncertet klasike tė tre tenorėve apo priste me padurim datėn 1 janar pėr ta ndjekur Koncertin e Vjenės.

Spikat edhe nė oborret e pallatit, ku shpesh udhėhiqte tė
gjithė fėmijėt nė organizimet modeste tė «pseudo festivaleve
tė lagjes».

U lind kėshtu dhe u rrit bashkė me tė njė ėndėrr. Ėndrra pėr tė
dalė nė televizion. Teksa njė ditė ēon vėllanė e saj tė vogėl nė emisionin e pėrrallave nė TVSH, vendos qė tė takojė njė gazetare, tė cilės i thotė: ”Dua tė mė intervistosh se unė do tė bėhem e famshme njė ditė”.

http://www.studentet.info/uploads/thumbs/200.jpg

Ishte vetėm nė klasė tė gjashtė atėherė kur sė bashku me shoqen e klasės kishin botuar kopjen e parė tė gazetės “Vogėlushet”, e cila ishte edhe arsyeja pse Alketa kėrkonte njė promovim nėpėrmes televizionit.

Me intuitėn e mprehtė tė njė vogėlusheje 11-vjeēare u mundua tė krijonte familjaritet me dyert dhe korridoret e RTSH-sė, aty ku pėr disa vjet rresht do t’i mbushte pasditet e nxehta tė verės, me njė program fėmijėsh.

Nė Shqipėri mbėrrin epoka e shpėrthimit tė radiove privat. Asokohe nė Tiranė flitej pėr njė radio tė fuqishme, zėri i sė cilės dėgjohej nė ēdo mjedis. Njė radio, e cila solli njė revolucion nė stilin dhe konceptin e muzikės dhe tė prezantimit.

Vetėm 14 vjeēe troket nė dyert e “Top Albania Radios”. Drejtori italian i asaj kohe e dėgjon nė prezantimin e 10 kėngėve, prezantime qė ajo i improvizoi nė ēast, pa bėrė gabime.

E shkathtė dhe elokuente nuk mund t’i shpėtonte pėrzgjedhjes sė atij profesionisti, i cili mendonte se vajza kishte tė ardhme.

Pėr 4 vjet shtėpia e saj e dytė ishte “Top Albania Radio”. Njė
erė tjetėr ndryshimesh. Takimi me regjisoren dhe producenten
Vera Grabocka, e cila prej disa kohėsh kėrkonte njė prezantuese femėr pėr seritė e saj me shifrėn e zemrės “12”.

Nė ditėn e parė tė takimit Alketa prek njė ėndėrr, e cila u kthye mė pas nė “12 ėndrrat e njė natė vere”, seria e dansit
sportiv evropian. Njė afirmim i shpejtė, gati i pabesueshėm, pėr njė vajzė shumė tė re, vetėm 17-vjeēare.

Dyshemeja e artė e fillimit tė karrierės ishte njė start i sigurt
dhe shumė i mbarė pėr Alketėn, ishte njė tjetėr universitet, diploma e tė cilit do t’ia hapte shumė dyer.

“Kėnga Magjike” apo “Mikrofoni i Artė”, si dhe shumė festivale
dhe koncerte tė tjera rinore do tė ishin njė mbi njė sukseset e
saj. Karriera televizive do tė pasurohej edhe mė tej nė dy
bashkėpunime tė njėpasnjėshme me treshen e talentuar “PROMOTOR”, e pėrbėrė nga Bledi Laco, Pandi Laco dhe Adrian Hila.

Seria e vitit 2003 nė televizionin “Klan”, “Gjeniu i Vogėl”, njė
pėrvoje e veēantė televizive nė njė komunikim shumė tė ngrohtė me fėmijėt e vegjėl.

Njė vit mė vonė, nė vitin 2004, “100 kėngėt e Shekullit”, njė seri unike, qė risolli perlat nė vite tė muzikės shqiptare, e qė nderoi me ēmime dhe trofe emra tė paharruar tė artit nė vite.

Viti 2006 do tė sillte edhe projektin me tė rėndėsishėm tė karrierės sė saj. Njė realizim ndėrkombėtar i festivalit tė klipit evropian “Euro Video Grand Prix”.

Alketa Vejsiu pėrbėn tashmė njė emėr nė qendėr tė vėmendjes sė medies.

Iliria Post