PDA

View Full Version : Qėndrimi i Muhamedit a.s. ndaj tė krishterėve


andaluzi91
28-12-06, 23:52
Qėndrimi i Muhamedit a.s. ndaj tė krishterėve

Tung. Ju pėrshėndes tė gjithėve tė nderuar bashkėbisedues. E hapa kėtė temė, me qėllim qė gjatė diskutimit tė arrijmė nė konkludime tė mirėfillta, e qė tė bėhen shkak pėr formimin e urave pėr bashkėpunim e bashkėjetes nė njė frymė tė mirėkuptimit e tė tolerancės, gjė e cila na sjell njė shoqėri tė kulturuar. Tė shkruarit larg emocioneve, ėshtė pjekuri, ndėrsa tė argumentuarit e asaj qė e themi ėshtė menēuri.

Shpesh herė ėshtė keqtreguar qėllimisht qėndrimi qė profeti Muhamed kishte ndaj tė krishterėve. Mite dhe legjenda tė tepėrta qėllimkėqija e kanė mbuluar kėtė qėndrim. E vėrteta e zbuluar nga dokumentet mė tė hershme historike e tregon tė kundėrtėn. Profeti Muhamed jo vetėm qė nuk kishte ndonjė qasje armiqėsore ndaj tyre por pėrkundrazi i kishte trajtuar me dashamirėsi dhe afėrsi.

Nė vazhdim e keni njė letėr tė cilėn Profeti e kishte adresuar pėr murgjėrit e Manastirit tė Shėn Katerinės. Letra ėshtė dėrguar rreth vitit 628.

"Ky ėshtė njė mesazh nga Muhammed ibn Abdullah, si njė pakt pėr ata qė mbajnė Kristianitetin, pranė dhe larg, ne jemi me ta.
Me tė vėrtetė unė, shėrbėtorėt, ndihmuesit, dhe ndjekėsit e mi i mbrojnė ata, sepse kristianėt janė qytetarėt e mi; dhe pėr Allah, unė jam gjithmonė kundėr ēdo gjėje qė i dėshpėron ata.
Asnjė lloj detyrimi nuk duhet tė ketė mbi ta.
As gjykatėsit e tyre nuk do tė hiqen nga puna dhe as murgjėrit e tyre nga manastiret e tyre.
Asnjė nuk lejohet qė tė shkatėrrojė njė shtėpi tė besimit tė tyre, ta dėmtojė atė, apo tė marrė ndonjė gjė nga ajo pėr tek shtėpitė e muslimanėve.
Nė qoftė se ndonjė merr ndonjė nga kėto, ai do tė shkelė paktin e Zotit dhe nuk i bindet profetit tė Tij. Me tė vėrtetė, ata janė aleatėt e mi dhe kanė statutin tim tė sigurtė kundėr gjithēkaje qė ata urrejnė.
Asnjė nuk do t'i detyrojė ata qė tė udhėtojnė apo t'i obligojė pėr luftė.
Muslimanėt duhet tė luftojnė pėr ta.
Nė qoftė se njė femėr kristiane martohet me njė musliman, kjo nuk duhet tė ndodhė pa aprovimin e saj. Ajo nuk duhet tė ndalohet tė vizitojė kishėn e saj pėr t'u lutur.
Kishat e tyre duhet tė respektohen. Atyre nuk duhet t'u ndalohet riparimi i tyre as shenjtėrimi i pakteve tė tyre.
Asnjė njeri nga ummeti (bashkėsia muslimane) nuk duhet tė shkelė kėtė pakt deri nė Ditėn e Kijametit (fundi i botės)."

Njė qėndrim tė tillė human, tė drejtė e zemėrmirė bota nuk ka parė nė asnjė rast tjetėr. Nga njė sjellje e tillė bujare mund tė mėsojnė edhe sot mjaft shtete e shoqėri duke filluar nga Evropa, Amerika, Azia, Afrika dhe kudo gjetkė.

Gjithė tė mirat,
Andi

Albanian eX|PerT
01-04-07, 03:10
Qėndrimi i Muhamedit a.s. ndaj tė krishterėve


Tung. Ju pėrshėndes tė gjithėve tė nderuar bashkėbisedues. E hapa kėtė temė, me qėllim qė gjatė diskutimit tė arrijmė nė konkludime tė mirėfillta, e qė tė bėhen shkak pėr formimin e urave pėr bashkėpunim e bashkėjetes nė njė frymė tė mirėkuptimit e tė tolerancės, gjė e cila na sjell njė shoqėri tė kulturuar. Tė shkruarit larg emocioneve, ėshtė pjekuri, ndėrsa tė argumentuarit e asaj qė e themi ėshtė menēuri.

Shpesh herė ėshtė keqtreguar qėllimisht qėndrimi qė profeti Muhamed kishte ndaj tė krishterėve. Mite dhe legjenda tė tepėrta qėllimkėqija e kanė mbuluar kėtė qėndrim. E vėrteta e zbuluar nga dokumentet mė tė hershme historike e tregon tė kundėrtėn. Profeti Muhamed jo vetėm qė nuk kishte ndonjė qasje armiqėsore ndaj tyre por pėrkundrazi i kishte trajtuar me dashamirėsi dhe afėrsi.

Nė vazhdim e keni njė letėr tė cilėn Profeti e kishte adresuar pėr murgjėrit e Manastirit tė Shėn Katerinės. Letra ėshtė dėrguar rreth vitit 628.

"Ky ėshtė njė mesazh nga Muhammed ibn Abdullah, si njė pakt pėr ata qė mbajnė Kristianitetin, pranė dhe larg, ne jemi me ta.
Me tė vėrtetė unė, shėrbėtorėt, ndihmuesit, dhe ndjekėsit e mi i mbrojnė ata, sepse kristianėt janė qytetarėt e mi; dhe pėr Allah, unė jam gjithmonė kundėr ēdo gjėje qė i dėshpėron ata.
Asnjė lloj detyrimi nuk duhet tė ketė mbi ta.
As gjykatėsit e tyre nuk do tė hiqen nga puna dhe as murgjėrit e tyre nga manastiret e tyre.
Asnjė nuk lejohet qė tė shkatėrrojė njė shtėpi tė besimit tė tyre, ta dėmtojė atė, apo tė marrė ndonjė gjė nga ajo pėr tek shtėpitė e muslimanėve.
Nė qoftė se ndonjė merr ndonjė nga kėto, ai do tė shkelė paktin e Zotit dhe nuk i bindet profetit tė Tij. Me tė vėrtetė, ata janė aleatėt e mi dhe kanė statutin tim tė sigurtė kundėr gjithēkaje qė ata urrejnė.
Asnjė nuk do t'i detyrojė ata qė tė udhėtojnė apo t'i obligojė pėr luftė.
Muslimanėt duhet tė luftojnė pėr ta.
Nė qoftė se njė femėr kristiane martohet me njė musliman, kjo nuk duhet tė ndodhė pa aprovimin e saj. Ajo nuk duhet tė ndalohet tė vizitojė kishėn e saj pėr t'u lutur.
Kishat e tyre duhet tė respektohen. Atyre nuk duhet t'u ndalohet riparimi i tyre as shenjtėrimi i pakteve tė tyre.
Asnjė njeri nga ummeti (bashkėsia muslimane) nuk duhet tė shkelė kėtė pakt deri nė Ditėn e Kijametit (fundi i botės)."


Njė qėndrim tė tillė human, tė drejtė e zemėrmirė bota nuk ka parė nė asnjė rast tjetėr. Nga njė sjellje e tillė bujare mund tė mėsojnė edhe sot mjaft shtete e shoqėri duke filluar nga Evropa, Amerika, Azia, Afrika dhe kudo gjetkė.

Gjithė tė mirat,
AndiKjo eshte nder provat dhe faktet e shumta se Profeti Muhamed a.s. ka qene me te vertete promovues i tolerances dhe paqes.

Rrespekte!

SoKoLi-i-Maleve
01-04-07, 04:08
Kjo eshte nder provat dhe faktet e shumta se Profeti Muhamed a.s. ka qene me te vertete promovues i tolerances dhe paqes.

Rrespekte!


Ky mesazh nese asht nga Muhameti asht shkrua nga Meka kur mesimet dhe keshillat ishin ma te matunadhe ma toleruese,sepse ende skishte fuqi me kundershtua askend,por ne Medin e ndrroj toin mbasi atje krijoj forca ushtarake,dhe ma se pari sulmoj Meken.sepse aty kishte njerz( qe se parnonin mesimin e ti),hebrej dhe te krishter.

Albanian eX|PerT
02-04-07, 11:52
O Sokol, po ku eshte hartuar kushtetua Islame o lal? Po ne Medine, gjithashtu ne Medina ka pasur krishtere! Ik e mos ia fut kaq kote ore! Keto fjale te Profetit jane thene ne Medine dhe jane zbatuar njeashtu!

Profeti kur ka qene ne Meke ka qene i shtypur saqe qindra shok ia masakruan, shume muslimane i perdhunuan,... kur besimtaret musliman u bene fuqi i luftuan armiqt e tyre... ka te keqe dicka ketu?

Experti!

SoKoLi-i-Maleve
03-04-07, 16:22
Asht per tu vajtuar qe kur deshirojm me perhap propagand, e perziejm,Kuranin,haditet,sunetin dhe kushtetutat e tarditat arabe me ato otomane ,jo per hire te se vertetes por per te kamuflue te verteten dhe pshtjellue lexusin.Kur e dijm se edhe vet kurani kotradikton ne mes surave qe gjoja jan nga Meka me ato nga Medina, e ktu pa dashje rrjedh pytja,,A mos jan dy Muhameta dhe dy Kurane,apo me perfitimin e fuqis ushtarake ndrron dhe menyra e mendimit dhe te shpalljes se vegimeve?

SoKoLi-i-Maleve
03-04-07, 17:49
Shkruaj te verteten,dhe mandej mos ke frik se nuk te qorton apo korigjon askush.

ps: Zoti pelqen te verteten,dhe urren genjeshtren.

SoKoLi-i-Maleve
15-04-07, 20:37
Ktu pershkruhet urdhni, nevoja e luftes apo mbrojtjes,arsyja kur asht e pa shmangshme lufta, interpretimi i gjerave te perbashkta dhe atyne qe ndryshojn kuptimin apo qendrimin E Zotit te Bibles dhe Allahut te Kuranit.Cfar urdhnash dha Zoti i Bibles,dhe cfar Allahu i Kuranit,Si i trajtuan keto urdhna Abrahami,Moses,Joshua, si i perplotsoj Jezusi,dhe se si i interpetoj Allahu i Kuranit ne Veprat e Muhametit.Cilat urdhna ishin te dhenun nga Zoti,/Allahu, me sa rregull dhe cilsi te drejt u iterpretuan dhe zbatuan,ndyshimet ne mes tyne si dhe ngjajshmerit.Artikulli asht ne anglishtne ket link:http://answering-islam.org/Authors/A...llahs_wars.htm