PDA

View Full Version : Pyetje & Pergjigje


Faqet : [1] 2 3 4 5 6

andaluzi91
29-12-06, 23:34
selamu alejkum.

Ne kete teme, do postohen pyetje dhe pergjigje qe kane permbajtje Islame.

Do filloj une, mirepo ju lutem qe edhe ju te kontribuoni ne kete drejtim.

Do ishte shume mire, nese pyetjet dhe pergjigjet qe i nxjerrni, aty lart tek titulli te tregoni se per ēfare flasin, duke e shkruajtur si p.sh.: "Rreth besimit", apo "Rreth agjerimit", etj.

Gjithe te mirat,
Andi

andaluzi91
29-12-06, 23:35
Ēfarė duhet tė bėjė ai i cili hyn nė xhami derisa tjerėt janė duke e falur Jacinė, ndėrsa ai nuk e ka falur ende Akshamin?Pyetje: Njė njeri i cili ishte udhėtar hyri nė xhami dhe e gjeti xhematin duke e falur namazin e Jacisė, kurse ai ende se kishte falur namazin e Akshamit. Kėshtu qė ai iu bashkangjit atyre nė namazin e Jacisė. Kur Imami u ngrit pėr rekatin e katėrt, ai u ul (d.m.th. mbeti ulur dhe e plotėsoi teshehudin dhe namazin e tij). Pra, a ėshtė veprimi i tij korrekt? Ju lutem na jepni verdiktin, dhe Allahu ju shpėrbleftė.


Pėrgjigje: Mendimi korrekt ėshtė ai se veprimi i tij ėshtė korrekt. Qė do tė thotė se kur ju e mbėrrini Imamin dhe ai ėshtė duke falur namazin e Jacisė ndėrsa ju ende nuk e keni falur namazin e Akshamit, atėherė ju duhet tė hyni me tė. Kur ai tė ngrihet pėr rekatin e katėrt, ju duhet tė uleni, edhepse ju veproni ndryshe nga Imami, e pėrfundoni Teshehudin dhe pastaj jepni selam, dhe hyni me Imamin nė atė qė ėshtė mbetur nga namazi i Jacisė. Dhe ky ėshtė mendimi mė korrekt.


Disa nga dijetarėt thonė se ju sė pari duhet tė falni namazin e Akshamit vetėm apo me ata qė janė me ty, pastaj pas kėsaj duhet tė bashkoheni me Imamin nė atė qė ka mbetur nga namazi i Jacisė.


Dhe disa nga dijetarėt kanė thėnė se ju hyni me Imamin me qėllim tė namazit tė Jacisė dhe pasi qė ta keni kryer atė (me xhemat) ju e falni namazin e Akshamit. Pra kėto janė tri mendimet e dijetarėve dhe mė i forti prej tyre dhe mė korrekti ėshtė i pari.


Pra ju duhet tė hyni me ta me qėllim tė namazit tė Akshamit, pastaj kur Imami tė ngrihet pėr rekatin e katėrt, ju duhet tė rrini ulur, e thoni teshehudin dhe jepni selam. Dhe kur ta pėrfundoni kėtė, hyni me Imamin nė atė qė ka mbetur nga namazi i Jacisė.


El-Imam Muhamed bin Salih El-Uthejmin

andaluzi91
29-12-06, 23:37
Pyetja: Punoj prej ores 7,00 te mengjezit e deri ne oren 16,30, keshtu qe namazin e mengjezit e fali ne shtepi mirpo namazin e drekes dhe te ikindise nuk mundem ti fali ne pune, sepse shefi nuk me lejon dhe nuk jan kushtet higjijenike sa duhet. Pyetja:Si te veproj ne ket situat apo si te gjindem?

Pėrgjigjja:
Vėlla i nderuar!
Nese me te vertete nuk ke mundesi te falish namazin e drekes ne kohen e vet, pasi qe ti hulumtosh te gjitha rrugedaljet dhe mundesit, atėhere vepron
keshtu:
Kur te vish ne shtepi merr abdest, therret ezan, ben kamet dhe fal dreken, pastaj theret kametin dhe fal iqindine.
Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem ka falur dreken sebashku me iqindine, ne Medine, nuk ka qene as udhetar e as nuk ka pasur shi, kur e kane pyetur Ibni Abbasin, pse e ka bere kete: ka thene: mos tia rendoi ummetit".
dmth kur te ka ndonje veshtiresi Ummeti, mundet ta shfrytezoj kete lehtesim.
Por, kujdes se kjo mund tė bėhet vetėm nė rast se ende nuk ka mbaruar koha e iqindisė.
All-llahu a'lem
Bekir Halimi, 19.07.2006

andaluzi91
29-12-06, 23:39
Pyetja: 1. Lidhja e duarve pas rukusė ēfarė dispozite ka? 2. Nje vella musliman pyet se a lejohet te falesh prapa nje imiami i cili e kryen faljen shume shpejt? 3. A lejohet te falesh mbrapa nje imami i cili ben nuska, ben bidat, apo ben edhe kufer ose shirk (te vogel apo te madh )?

Pėrgjigjja:
Vėlla i nderuar!
1. Sa i perket lidhjes se duarve pas rukuse, ka dy mendime:
a) lidhja pas rukuse eshte sunnet; dhe
b) lidhja pas rukuse nuk eshte sunnet.
mendimi i dyte eshte ai te cilin e perkrahe Shejh Albani rahimehull-llah, dhe kete mendim e ka sqaruar gjeresisht ne librin e tij, Forma e namazit, verzioni i plote.
Ne vazhdim do te paraqesim ate paragraf: Zgjatja e kėtij qėndrimi dhe obligimi pėr t'u qetėsuar nė tė, Ai (sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem) e zgjaste kėtė qėndrim gati sa rukunė, siē ėshtė cekur; nė tė vėrtetė, "ai qėndronte (aq shumė) nganjėherė, saqė dikush do tė thoshte: "Ai ka harruar" [pėr shkak tė qėdrimit tė gjatė.]"
Ai i udhėzonte ata qė tė qetėsohen nė tė; kėshtu, ai i tha "atij qė u fal keq", "...Pastaj ngrite kokėn derisa tė qėndrosh drejt [dhe ēdo asht tė bjerė nė vend tė vet]" - nė njė tjetėr transmetim, "Kur tė ngritesh, drejtoje kurrizin dhe ngrije kokėn, derisa ėshtrat tė kthehen nė nyjat e tyre."
Ai poashtu e rikujtoi atė: se namazi i askujt nuk ėshtė i plotė derisa ta bėjė kėtė, dhe thoshte: "All-llahu i Madhėrueshėm dhe Sublim nuk shikon nė namazin e atij robi qė nuk e drejton kurrizin mes rukusė dhe sexhdes."
---------
[1] Buhariu dhe Muslimi (vetėm fjala e parė), Darimiu, Hakimi, Shafiu dhe Ahmedi. Me "eshtra" kėtu nėnkuptohen ato tė strukturės kurrizore, rruazat, siē paraprin nė tekstin kryesor.
*NB: Kuptimi i kėtij hadithi ėshtė i qartė dhe evident: tė qetėsuarit nė kėtė pozitė. Sa i pėrket shfrytėzimit tė kėtij hadithi nga vėllezėrit tanė nga Hixhazi dhe vendet e tjera si dėshmi pėr vendosjen e dorės sė djathtė mbi tė majtėn nė kėtė pozitė, kjo ėshtė shumė larg nga kuptimi i shumė transmetimeve tė kėtij hadithi. Nė fakt, ėshtė argument i rremė, pasi vendosja e pėrmendur nuk i referohet qėndrimit tė parė nė asnjė transmetim ose tekst tė hadithit; prandaj, si ėshtė e mundur qė "eshtrat tė bien nė vendin e duhur" e pėrmendur nė hadith tė interpretohet si referim pėr vendosjen e dorės sė djathtė mbi tė majtėn para rukusė?! Kjo do tė pėrshtatej sikur tė gjitha versionet e hadithit tė konstruktoheshin pėr tė nėnkuptuar kėtė, e ēka pra kur ato aludojnė qartė nė njė kuptim tjetėr? Nė fakt, kjo vendosje e tyre nuk mund tė nxirret nga ky hadith fare, pasi me atė qė nėnkuptohet me :eshtra" ėshtė eshtrat e kurrizit, siē vėrtetohet nė Sunnet, "...ai qėndronte drejt derisa ēdo vertebėr tė kthehej nė vendin e vet."
Unė, pėr njė gjė, nuk jam fare nė dyshim se vendosja e duarve nė gjoks nė kėtė qėndrim ėshtė risi dhe lajthitje, sepse nuk ėshtė pėrmendur nė asnjė hadith mbi namazin, pėrkundėr numrit tė madh tė tyre. Sikur tė kishte pasur kjo praktikė ndonjė bazė, do tė na kishte ardhur sė paku me njė transmetim. Pastaj, asnjė nga Selefi nuk e ka praktikuar, e as qė ėshtė pėrmendur prej njė dijetari tė vetėm udhėheqės tė hadithit, sa di unė.
Kjo nuk ėshtė nė kundėrshtim me atė ēka Shejh Et-Tuvejxhiriu ka cituar nga Imam Ahmedi (rahimehull-llah) nė artikullin e tij, "nėse ndokush do, mund t'i lėrė duart e veta anash, ose nėse do, mund t'i vendosė nė gjoks", Imam Ahmedi nuk ia atribuoi kėtė tė Dėrguarit (sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem), por e ka thėnė nga mendimi dhe ixhtihadi i tij, ndėrsa mendimi mund tė jetė i gabuar. Kur argumenti autentik vėrteton natyrėn inovatore tė ndonjė praktike, siē ėshtė kjo, atėherė thėnia e njė imami nė dobi tė saj nuk mohon tė qenėt e saj risi, siē ka shkruar Shejhul-Islam Ibn Tejmijje (rahimehullah). Nė tė vėrtetė, unė shoh nė fjalėt e tij, njė indikacion se Imam Ahmedi nuk e ka konsideruar vendosjen e lartpėrmendur si tė dėshmuar nė sunnet, sepse ai ka lejuar zgjedhjen mes praktikimit tė tij dhe lėnies sė tij! - A ka menduar dijetari i respektuar se Imami po ashtu ka lejuar zgjedhje tė ngjashme nė lidhje me vendosjen e duarve para rukusė? Kėshtu pra, ėshtė dėshmuar se vendosja e duarve nė gjoks nė qėndrimin pas rukusė nuk ėshtė pjesė e Sunnetit. Ky ėshtė njė diskutim i shkurtėr pėr kėtė ēėshtje, qė do tė mund tė ndahej nė mė shumė detaje dhe analiza, mirėpo pėr shkak tė mungesės sė hapėsirės kėtu, ajo ėshtė bėrė nė Pėrgėnjeshtrimin tim tė Shejh Tuvejgjiriut.
2. nwse ai imam i realizon obligimet e namazit, mundet te falesh pas tij edhe nese falet shpejt. Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem duke treguar per disa imam qe do te vijne ne te ardhmen, te cilket do ta vonojne namazin nga koha e tyre: nese e qellojne per vehete dhe per ju, nese e gabojne per ju dhe kunder tyre".
3. nese ben kufer ose shirk, pas tij nuk lejohet te falet muslimani, mirepo nese ai ben vetem bidate, qofshin ata te medha ose te vogla, prej akides se Ehli Sunnetit eshte qe: Ne falemi pas ēdo imami pa marw para sysh se a wshtw i mirw ose wshtw i keq.
nese namazi i tij wshtw nw rregull nw formwn e jashtme tw tij.
Bekir Halimi, 06.06.2006

andaluzi91
29-12-06, 23:41
Pyetja: Jam nje djal 16 vjecar dhe jam ne shkolle, por dy jave ne muaj jam ne shkolle pas dite... keshtuqe namazi i drekes dhe i iqindis me ngelin pa u falur, qe duhet ti fali me vone, si duhet vepruar ne kete menyre?

Pėrgjigjja:
All-llahun e falėnderoj, paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhamedin dhe familjen e shokėt e tij.
Duhet ti falish ne kohe, ne kohen e pushimeve te shkurtera ose pushimit te gjate, asesi nuk lejohet te lihen pas dore e te falen kaza.
All-llahu te forcofte ne besim dhe vepra te mira
All-llahu ju dhashtė bereqet, tė mira nė kėtė botė dhe nė ahiret, dije tė dobishme dhe vepra tė mira.
Bekir Halimi, 23.05.2006

andaluzi91
29-12-06, 23:42
Pyetja: Nese safi mbushet plot, dhe une hy ne xhami, i vetem, cka duhet te bej? Nese falem vetem, a e kam ne rregull?

Pėrgjigjja:
Ve alejkumusselam ve rahmetull-llahi ve berekatuhu
All-llahun e falėnderojmė kurse paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin, familjen dhe shokėt e tij.
All-llahu ta shtofte kujdesin per mesimin e fese se Tij...
Pejgamberi alejhisselam ka thene: "ska namas individi qe falet pas safit". (hadithi eshte i vertete)
Dijetaret ne komentin e ketij hadithi kane thene:
1- Nese njeriu para tij nuk e ka te plote safin, edhe falet vetmas pas safit, nuk ka namaz...
2- Nese safi para tij eshte i mbushur dhe ky vjen, e nuk ka askush tjeter perpos tij, atehere:
- ose lidhet per ne namaz duke qene vet; ose
- pret te vjen edhe dikush tjeter qe te falet bashk me te, qe mos te jete vetem.
Sipas mendimit me te sakte te dijetareve duhet te hyn ne namaz edhe pse eshte vetem, sepse All-llahu nuk e ngarkon nje njeri sa nuk ka mundesi.
Verejtje: ajo qe ndodh ne disa vende duke u mbeshtetur ne disa fetva qe i japin disa hoxhallare, se nese je vetem pas safit, nxjere dikend nga safi i
pare dhe falu me te, por kjo veper eshte gabim, sepse:
- eshte veper per te cilen nuk ka argument;
- e kepute safin e pare, kurse ai qe e kuput Safin e keput All-llahu nga meshira e Tij;
- dhe te dy ju faleni pas nje safi te pambushur, kurse obligim eshte mbushja e safeve...
All-llahu e di me se miri..
Bekir Halimi, 04.05.2006

andaluzi91
29-12-06, 23:43
Pyetja: 1.Nese grate jane ne xhami, dhe fillon namazi, por ajo ska ku te merr abdes, a e perfishin ajo thenia e Ebu Hurejres: "Ky nuk e ka respektuar Ebul-Kasimin, Muhamedin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem". Cka te veproje kjo ne kete situate ? 2. A ban te ngjyroset gruaja kur te fal namazin vet ne shtepi, me qellim te zbukurimit per namaz?

Pėrgjigjja:
Ve alejkumusselam ve rahmetull-llahi ve berekatuhu
All-llahun e falėnderojmė kurse paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin, familjen dhe shokėt e tij.
1- Nuk e kaplon thenia e Ebu Hurjerje, radijall-llahu anhu, sepse ajo vlen per ata qe kane abdest dhe dalin nga xhamia pasi te therret ezani, kurse kjo nese del per te marur abdest, eshte dalje me arsye. Doemthene nese ka qene ne xhami, ka thirru ezani, kurse ajo nuk ka abdest duhet te del te mer abdest dhe te kthehet ne xhami per ta falur namazin. Normalisht se nderkohe duhet keshilluar qe kur te vjen ne xhami te vjen me abdest sepse duhet te fal namazin "tehijetul-mesxhid", i cili eshte obligim para se te ulet ne xhami, e pastaj te ulet, plus nese e rastis qe te therret edhe ezani, atehere te kete mundesi ta fal namazin me xhemat dhe mos te detyrohet te del nga xhamia pas thirrjes te ezanit dhe te hyn ne ate kercenim te Ebu Hurejres qe ka thene per njeriun qe ka dalur nga xhamia pasiqe eshte thirru ezani: "Ky nuk e ka respektuar Ebul-Kasimin, Muhamedin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem.
2- Kuptimit i ajetit: "Merrni stolisjet kur te shkoni ne xhami (namaz)". eshte per qellim veshni rrobat qe ua mbulojne avretin.
Andaj nga ky ajet nuk mirret kuptimi se duhet edhe me makijazh te lyhen njerezit, mirepo ajo qe nenkuptohet eshte pastrimi, abdesti, rrobat e pasterta dhe qe e mbulojne avretin, keto gjera jane stolisje dhe zbukurim i mjaftueshem per namaz... Me teper nuk ka nevoje...
All-llahu e di me se miri...
All-llahu ju dhashtė dije tė dobishme, vepra tė mira, besim tė shėndoshė, sukses dhe lumturi nė jetė.
Bekir Halimi, 21.04.2006

andaluzi91
29-12-06, 23:45
Pyetja: eselamu alejkum i nderuar une jam nje student,jam ne studime ne perendim,ska as 6 muaj,edhe desha tju pyes nje gje: ne xhamin,ku shkoj,ketu ne (...),ka prej shume vendeve arabe,maroko,tunizi etj!! une njeher hyra ne kohe te drekes,por para kohe dhe mora te lexoj kuranin,e nje i moshuar afro 50 vjet,me tha se kur te vish ketu,duhet patjeter ti falesh dy rekat sunet per "xhamine"!!une u detyrova ti beje per mos me bere perēarje,se sipas asaj qe une kam lexuar,namazi behet vetem per hire te krijuesit!e duke e perforcuar kete me hadithin e profetit a.s:"falni namaz ne shtepite e juaja,sepse ai eshte me i vlefshem(perpos farzit); dhe ne fund,a eshte kjo prej sunetit te profetit a.s? ju pershendes eselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu

Pėrgjigjja:
Ve alejkumusselam ve rahmetull-llahi ve berekatuhu
All-llahun e falėnderojmė kurse paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin, familjen dhe shokėt e tij.
All-llahu qofte me ty kudo qe gjindesh dhe ta shtofte edhe ma shume kujdesin per ta mesuar fene tende...
Sa i perket faljes se dy rekateve kur te hysh ne xhami, ato jane te ligjshme cdo here qe hyn ne xhami sepse Pejgamberi alejhisselam ka thwnw: "Mos te
ulet askush prej jush kur te hyn ne xhami pa i falur dy rekate". Buhariu. Ky namaz e ka emrin (tehijetulmeshxhid) domethene pershendetje e xhamise.
Andaj nese nje musliman hyn ne xhami ne kohe qe nuk ka se cka te fale, i fal dy rekate dhe pastaj ulet. E nese ka te fal sunnet te namazit perkates, i
fal ato sunnete, kryesore mos te ulet pa i falur ato rekate.
Edhe ky namaz eshte per All-llah dhe nuk eshte per askend, andaj une te tregova se emri i ketij namazit eshte i ketille, e jo se ky namaz falet per xhami. Nga ana tjeter njeriu sa eshte gjalle meson, andaj nuk prish pune cdo here qe meson dicka te re, ta pranosh, me kusht nese ai qe ta tregon kete gje
te sjell argument nga Kurani apo Sunneti i vertete i Pejgamberit, alejhisselam...
All-llahu ju dhashtė dije tė dobishme, vepra tė mira, besim tė shėndoshė, sukses dhe lumturi nė jetė.
Bekir Halimi, 18.04.2006

andaluzi91
29-12-06, 23:46
Pyetja: Selamu Alejkum, Kam nje pytje: 1. Ne namazin e vitrit a lejohet leximi i sureve me ze si ne namazin e jacis. 2. Edhe per pshtymen a ka dicka per mos me peshty ne te djatht.

Pėrgjigjja:
Ve alejkumusselam ve rahmetull-llahi ve berekatuhu
All-llahun e falėnderojmė kurse paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin, familjen dhe shokėt e tij.
1- Lejohet te lexohen suret me ze ne cdo namaz te nates, ketu hyn edhe vitri.
2- Nese je ne xhami dhe ne namaz, ka hadithe qe flasin per mos me pshty ne te djathte ose para vetes, por me pshty ne te majte, mirepo a vlen kjo edhe per jashta xhamise, kete nuk e di...
All-llahu ju dhashtė dije tė dobishme, vepra tė mira,besim tė shėndoshė, sukses dhe lumturi nė jetė.
Bekir Halimi, 17.04.2006

andaluzi91
29-12-06, 23:47
Pyetja: Selam Alekum . Nje pytje per ju ,qka eshte puna me keta muhaxhedinet, disa thojn se syneti i Ikindis dhe i Jacis eshte xhynah me e fal ne xhami se duhet te falet ne shtepi etj.Kisha deshir te dij me shum rolin e tyre ne fene Islame. ma boni hallall per pytjen ALL-LLAHU ju shperblefte

Pėrgjigjja:
Ve alejkumusselam ve rahmetull-llahi ve berekatuhu
All-llahun e falėnderojmė kurse paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin, familjen dhe shokėt e tij.
1- Muslimanet qe ne shikim te pare duken si pak me tjeter se muslimanet tjere, qe kane mjeker, ose dallohen me ndonje gje tjeter, ata nuk e meritojne emrin muxhahid, sepse muxhahid eshte ai qe lufton ne rruge te All-llahut, e jo secili musliman....
2- Iqindija ka sunnete qe falen perpara, domethene kater rekata, ato falen ndaras dy nga dy dhe eshte me mire te falen ne shtepi, mirepo nuk eshte
mekat te falen edhe ne xhami...
3- Kurse sa i perket sunneteve te jacise, nuk ka ndonje argument te fuqishem nga hadithet e Pejgamberit, alejhisselam, se Muhamedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem i ka falur ato kater rekate para jacise....andaj edhe nuk ka nevoje qe nje musliman ti fal ato....
Kurse roli i secilit musliman eshte qe ta njeh fene, ta zbaton ate ne jete dhe ta perphap ne mesin e muslimaneve tjere....pa mare parasysh se kush
eshte...dhe ku eshte...
All-llahu e di me se miri
All-llahu ju dhashtė dije tė dobishme, vepra tė mira, besim tė shėndoshė,
sukses dhe lumturi nė jetė.
Bekir Halimi, 17.04.2006

andaluzi91
29-12-06, 23:48
Pyetja: es selamu alejkum hoxhe,kam nje pytje: a mund te fali namazin para kohes,pershkak se nuk kame kohe.

Pėrgjigjja:
Ve alejkumusselam ve rahmetull-llahi ve berekatuhu
All-llahun e falėnderojmė kurse paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin,
familjen dhe shokėt e tij.
Nuk lejohet te falet namazi para kohes, ashtu sikurse edhe nuk lejohet te
falet pas kohe...
All-llahu xhel-le shanuhu ne Kuran na tregon dhe na thote:
"Me te vertete namazi eshte obligim ne kohe te caktuar".
Edhe tregon Xhabiri radijall-llahu anhu, se i erdhi Xhibrili, alejhisselam
dhe ia tregoi kohet e namazit dhe e urdheroi qe secili namaz ta fal ne kohen
e vet". (buhariu).
Duke u nisur nga keto rregulla, namazi duhet te falet ne kohe...
Redaksia, 17.04.2006

andaluzi91
29-12-06, 23:49
Pyetja: Pyetje: A i lejohet gruas tu del imam grave?

Pėrgjigjja:
Po, i lejohet gruas tu del imam grave dhe tė lexon me zė gjat namazit, nėse nuk e dėgjojnė burrat e huaj. ثshtė sunnet qė tė qėndroj mes tyre dhe mos tė del para tyre. Temime bin Selemeh ka thėnė: "U doli Aisheja, radijall-llahu anha, grave imam nė farzin e akshamit dhe qėndroi nė mes tyre dhe lexoi me zė".
Jahja ibn Seidi thotė: "Aisheja i printe gratė nė namazin vullnetar dhe qėndronte nė mes".
Pra, transmetimi i parė flet pėr farzin, kurse i dyti pėr sunnetin.
Kurse bija e Husejnit ka thėnė: "Na priu Ummu Selemeja nė namazin e iqindisė dhe qėndroi mes nesh".
Kėto transmetime argumentojnė lejimin e gruas tu prinė grave nė namaz, qoftė namazi farz ose nafile, tė lexojė me zė dhe tė qėndrojė mes tyre.
Gjithashtu i lejohet gruas tė thėrret ezanin dhe tė bėjė ikametin, sepse hadithi:
"Nuk kėrkohet ezani pėr gratė" nuk ka bazė nė librat e hadithit.
Kurse rregulli te dijetarėt ėshtė se edhe gruaja ėshtė sikur burri nė dedikimet fetare, secili dedikim pėr burrin vlen edhe pėr gruan, sepse Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: "Gratė janė pjesė e burrave".
Kurse dedikimi qė u bėhet grave ne sherijat, nė atė dedikim nuk hynė burrat pėrpos me argument shtesė. All-llahu e di mė sė miri.
Shejh Meshhur Hasen Selman
Pėrktheu: Bekir HalimiMeshhur Hasen Selman, 16.06.2004

andaluzi91
29-12-06, 23:51
Pyetja: 56. SEXHDJA E LEXIMIT Tث KUR’ANIT DHE MBULIMI I TRUPIT A lejohet qė ta bėj sexhden e leximit tė Kur’anit, pa i mbuluiar tė gjitha pjesėt e trupit qė duhet tė mbulohen gjatė namazit?

Pėrgjigjja:
Pėrgjigje: Kjo sexhde lejohet tė bėhet nė ēdo gjendje, d.m.th. edhe nėse nuk je mbuluar siē duhet, sepse, sipas mendimit mė tė saktė, ajo nuk konsiderohet si pjesė e namazit.

56. SEXHDJA E LEXIMIT Tث KUR’ANIT DHE MBULIMI I TRUPITIbėn Xhibrini, 07.07.2001....do vazhdojme te kerkojme neper internet edhe pyetje dhe pergjigje te tjera qe ti postojme... ju faleminderit per mirekuptim. ju mirepresim edhe juve te postoni.

andaluzi91
01-01-07, 19:29
Pyetja: Nė disa raste gjatė namazit, nuk jam e sigurt nėse e kam thėnė Fatihanė, apo jo, andaj e lexoj atė pėr sė dyti. A ėshtė e saktė kjo gjė apo duhet tė bėj sexhden e harresės?

Pėrgjigjja:
57. DYSHIMI GJATث NAMAZIT
Pėrgjigje: Gjatė faljes sė namazit, ngacmimet e shejtanit shtohen shumė, andaj shumė njerėz nuk janė tė sigurt nėse e kanė thėnė Fatihanė apo suren pas saj, apo “Et-tehijatin”, gjatė uljes. Pėr t’u shmangur tė gjitha kėto, muslimani duhet tė pėrqėndrohet sa mė tepėr qė tė jetė e mundur nė namaz dhe tė kujtojė se ndodhet para All-llahut [subhanehu ve teala], Krijuesit tė Qiejve dhe Tokės. Sidoqoftė, nėse dikush ėshtė nė dyshim nėse e ka lexuar Fatihanė apo jo dhe e di mirė se zakonisht nuk e harron atė, atėherė nuk ėshtė mirė qė ta pėrsėrisė. Megjithatė, nėse ai, pėr tė qenė i sigurt e lexon pėr sė dyti Fatihanė, nuk e ka pėr detyrė qė ta bėjė sexhden e harresės.

andaluzi91
01-01-07, 19:31
Pyetja: A lejohet vonimi i namazit tė jacisė?

Pėrgjigjja:
Vonimi i namazit tė jacisė deri nė fundin e kohės sė tij ėshtė diēka e mirė, mirėpo nėse ky vonim bėhet shkak pėr mosfaljen e namazit me xhemat nė xhami, atėherė nuk ėshtė i lejueshėm. Pėrsa u pėrket grave, ėshtė mirė qė sa mė vonė ta falin namazin e jacisė nė shtėpi, mirėpo nuk duhet ta vonojmė pas gjysmės sė natės.Ibėn Uthejmini, 07.07.2001

andaluzi91
01-01-07, 19:33
Pyetja: Jam njė grua qė i zbatoj tė gjitha detyrat me tė cilat na ka ngarkuar All-llahu [subhanehu ve teala], mirėpo gjatė namazit gaboj shumė, sepse mė shkon mendja te gjėrat qė mė kanė ndodhur gjatė ditės dhe nuk mund t’i largoj kėto ngacmime, pos nėse lexoj me zė. اfarė mė kėshilloni tė veproj nė kėtė rast?

Pėrgjigjja:
Problemi, pėr tė cilin shqetėsohet pyetėsja, ėshtė njė dukuri mjaft e pėrhapur te shumė muslimanė. Kjo vjen nga shkaku se shejtani i shton ngacmimet e tij deri nė atė gradė, saqė njeriu mund tė mos mbajė mend se ē’ka thėnė gjatė namazit. Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] na ka mėsuar qė, nė raste tė tilla, tė pėshtyjmė tri herė nga ana e majtė dhe tė themi: “Edhu bilahi minesh-shejtani rraxhim”. Nėse besimtari vepron kėshtu, ngacmimet e shejtanit do tė largohen, me lejen e All-llahut [subhanehu ve teala]. Kur muslimani fillon namazin, duhet tė besojė dhe pėrfytyrojė se ndodhet para All-llahut [subhanehu ve teala] dhe se po i drejtohet Atij me leximin e Kur’anit dhe duave tė ndryshme tė namazit. Ai duhet tė kujtojė shpėrblimin qė ka pėrgatitur All-llahu [subhanehu ve teala] pėr ata qė e falin namazin me frikė e pėrulje, si dhe dėnimin qė ka pėrgatitur Ai, pėr ata qė nuk e kryejnė namazin siē duhet.Ibėn Uthejmini, 07.07.2001

andaluzi91
01-01-07, 19:33
Pyetja: Jam 19 vjeqare. Kurrre ne jeten time nuk jam falur, nuk di sepse kurre askush ne familjen time nuk me ka mesuar. Askush ne familjen time te ngushte nuk falet, as prinderit e mi. A eshte mekat i imi apo edhe i prinderve te mij qe nuk me kane detyruar te mesohem te falem qysh nga mosha kure eshte duhur te ia filloj. Ju faleminderit.

Pėrgjigjja:
Selamu alejkum Moter e nderuar! Duhet menjihere te fillosh me faljen e namazit pasi ajo eshte nje prej kushteve te Islamit. Allahu na udhezofte neve dhe prinderve tane ne rrugen e Tij te drejte!
per menyren si te falesh lexo me shume:

Namazi (http://www.albislam.com/islam/ah/islam12.htm)Ramadan Ramadani, 22.06.2001

andaluzi91
01-01-07, 19:35
Pyetja: gjat faljes nė namaz mundohem tė koncentrohem por kur shikoj nė vendin ku bėj sezxde mė paraftyrohen disa figura ather qear duhet tė bėj un

Pėrgjigjja:
All-llahun e falenderoj, paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin alejhisselam.
Nese e humb koncetrimin ne namaz, duhet te peshtyje ne te majte dhe te thote:
"Eudhu bil-lahi min hanzeb", kerkoj strehim te All-llahu nga Hanzebi, i cili eshte shejtan, i vecante per te sjelle medyshje ne namaz.
Pastaj e parafytyron qendrimin e tij para Madherise se All-llahut, dhe mundohet te largohet nga medyshjet.
All-llahu e di me se miri.
Bekir Halimi, 14.04.2003

andaluzi91
01-01-07, 19:36
Pyetja: si falet namazi i xhenazes?

Pėrgjigjja:
Falėnderoj All-llahun, paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin.
Sė pari bėhet nijeti me zemėr, pastaj mer tekbirin e parė dhe lexon suren Fatiha, pastaj mer tkebirin e dytė dhe lexon salavatet, pastaj mer tekbirin e tretė dhe lexon duanė e xhenazes, dhe mer tekbirin e katert dhe bėn dua sėrish ose jep selam.
Kėshtu falet namazi i xhenazes sipas haditheve tė Pejgamberit alejhisselam.
Bekir Halimi, 30.04.2001

andaluzi91
01-01-07, 19:38
Pyetja: a ka argument per 4 rekat synet para xhumase dhe per ato pas xhumase dhe si eshte me mire qe synetet te falen dy nga dy apo kater rekate se bashku selamu alejkum ve rahmetullah

Pėrgjigjja:
Falėnderojmė All-llahun, paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin.
Xhumaja nuk ka sunnete para sajė, mund tė falish sa tė duash, mirėpo ato janė namaz vullnetar, skanė tė bėjnė me xhumanė. Kurse pas i ka katėr sunnete, dhe mė mirė ėshtė tė falen dy nga dy.
All-llahu e di mė sė miri.Bekir Halimi, 13.03.2001

andaluzi91
01-01-07, 19:40
Pyetja: selamu alejkum une jam ne shkoll edhe pak dit xhumaja bjen ne ora 1 e une nuk mund ta fali dhe sme japin leje a e kam obligim

Pėrgjigjja:
Falėnderojmė All-llahun, paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin.

Xhumaja nuk bjer nga obligimi pse nuk tė lėnė nė shkollė qė ta falish, ajo tė mbetet obligim pėr tė cilin ke pėr tė dhėnė llogari.
Mirėpo nėse nuk mundesh tė dalish ta falish xhumanė nė xhami, mbledhuni ju qė jeni nė shkollė dhe faluni vet, njėri le tė bėhet imam, le ta mban hutben dhe tė tjerėt le tė jenė xhemat.
Kėshut qė e falni namazin dhe nuk humbni nga shkollimi asgjė.
Faluni aty ku mundeni para se ta vjen koha pėr namazin e iqindisė.
All-llahu e di mė sė miri.Bekir Halimi, 13.03.2001

andaluzi91
01-01-07, 19:42
Pyetja: ESELAMUN ALEJKUM PAQJA DHE BEKIMI I ALL_LLAHUT QOFTث MBI RESULULLAHUN (S.A.W.S)FAMILJEN E TIJ , SAHABثT DHE GJITHث ATA Qث E PASOJNث ATث.INSHALLAHU TEBARAK WA TE ALA E KAM NI PYETJE MBI NAMAZIN E NATثS (namazin e vitrin),SE A DUHET Tث FALET ME Zث APO PA Zث LEXIMI I KURANIT , DHE DICKA MBI SALATU AT DUHA KUR FALET DHE A ثSHTث SUNNET I FORTث. ALL_LLAHU Tث SHPثRBLFT ME XHENET FIRDEFS ISHALLAH PثR KثTث Tث MدRث Qث PO E BثN ME PثRGJIGJJEN E KثTYRE PYETJVE. XHAZAKALLAHU HAJRUN ESELAMUN ALEJKUM WARAHMATULLAHI WA BARKTUHU

Pėrgjigjja:
Falėnderoj All-llahun, paqa dhe mėshira qofshin mbi Pejgamberin.
Namazi i vitrit mundet tė falet edhe me zė edhe pa zė, edhe kjo ėshtė sunnet edhe ajo ėshtė sunnet.
Kurse pėr namazin duha, sė shpejti e kemi dhėnė njė pėrgjigjė nė Albislam, kėrkoni atje.
All-llahu ju dhuroftė tė mira nė dunja dhe ahiret.

andaluzi91
01-01-07, 19:44
Numri: 636 Data: 03.03.2001
Pyetja: es selamu alejkum imam. ne albislam per here te pare pashe nje pergjigje ne lidhje me ISTIHARE namaz. desha me ju pyet se qka eshte istihare namazi kure dhe si falet dhe a duhet te falet?

Pėrgjigjja:
Falėnderoj All-llahun, paqa dhe mėshira qofshin mbi Muhammedin alejhisselam.

Namazi istihare ėshtė namazi pėr kėrkim tė hajrit nga ndonjė vepėr. P. sh. dėshiron tė udhėtosh nė Arabi, dėshiron tė martohesh me ndonjė njeri, dėshiron tė blesh njė veturė, para se ta bėsh kėtė hap i fal dy rekate dhe pastaj e bėn lutjen qė thuhet pas kėtij namazi. E nėse tė leghtėsohet ajo punė dije se kjo ėshtė mirė pėr ty, e nėse tė vėshtirėsohet dije se ka qenė keq dhe mosrealiimi i kėsaj vepre ėshtė mire.
Nuk ka shenja tė caktuar pėr tė ditur se ēka ėshtė mė mirė tė ndodh ose mos tė ndodh ajo punė, por nėnkuptohet pre realzimit ose mosrealizimit.
Nė vijim do ta sjelli lutjen nė tėrėsi:
26-DUAJA E ISTIHARE NAMAZIT
(74)
عَنْ جَابِرِ بْنِ عَبْدِاللَّهِ رَضِي اللَّه عَنْهُمَا قَالَ: “ كَانَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يُعَلِّمُنَا الاسْتِخَارَةَ فِي الامُورِ كُلِّهَا كَمَا يُعَلِّمُنَا السُّورَةَ مِنَ الْقُرْآنِ يَقُولُ إِذَا هَمَّ أَحَدُكُمْ بِالامْرِ فَلْيَرْكَعْ رَكْعَتَيْنِ مِنْ غَيْرِ الْفَرِيضَةِ ثُمَّ لِيَقُلِ: اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْتَخِيرُكَ بِعِلْمِكَ ، وَأَسْتَقْدِرُكَ بِقُدْرَتِكَ ، وَأَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ الْعَظِيمِ فَإِنَّكَ تَقْدِرُ وَلاَ أَقْدِرُ ، وَتَعْلَمُ وَلاَ أَعْلَمُ ، وَأَنْتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ ، اللَّهُمَّ إِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأَمْرَ -و يسمّي حاجته- خَيْرٌ لِي فِي دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي فَاقْدِرْهُ لِي وَيَسِّرْهُ لِي ثُمَّ بَارِكْ لِي فِيهِ ، وَإِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأَمْرَ شَرٌّ لِي فِي دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي فَاصْرِفْهُ عَنِّي وَاصْرِفْنِي عَنْهُ وَاقْدِرْ لِي الْخَيْرَ حَيْثُ كَانَ ثُمَّ أَرْضِنِي بِهِ.
Transmetohet nga Xhabir Ibėn Abdullahu radijAll-llahu anhu. i cili ka thėnė: “Pejgamberi r na mėsonte duanė e istihares pėr ēdo ēėshtje, sikurse na mėsonte suret e Kur’anit dhe thoshte: "Kur dikush prej jush dėshiron tė vendos pėr njė punė me rėndėsi, le t’i falė dy rekate (nafile) namaz dhe pastaj le tė thotė:
"All-llahume innķ estehķruke bi ‘ilmike ve estakdiruke bi kudretike ve es`eluke min fadlikel-’adhim, fe inneke takdiru ve la akdiru, ve ta’lemu ve la a’ėlemu ve ente al-lįmul gujśb. All-llahume in kunte ta’ėlemu enne hadhel emru - (e emėrton nevojėn e tij) - hajrun lķ fi dinķ ve me’įshķ ve ‘įkibeti emrķ ve ‘įxhilihi ve įxhilihi fakdirhu lķ ve jessirhu lķ thumme barik lķ fihi. Ve in kunte ta’ėlemu enne hadhel emru - (e emėrton nevojėn e tij) - sherrun lķ fi dinķ ve me’įshi ve ‘įkibeti emri ve ‘įxhilihi ve įxhilihi, fasrifhu annķ vesrifnķ anhu vakdir lķ el-hajre hajthu kane thumme erdinķ bihi".
O Zoti im, me diturinė Tėnde kėrkoj mbarėsi. Kėrkoj ndihmė prej fuqisė Sate; kėrkoj prej tė mirave Tua tė shumta, sepse Ti ke mundėsi; kurse unė s’kam mundėsi, Ti di ēdo gjė kurse unė nuk di, Ti je Ai qė i di tė fshehtat. O Zot, nėse kjo punė e imja (e emėrton nevojėn e tij), ėshtė e dobishme pėr fenė time dhe jetėn time, pėr kohėn e tashme dhe tė ardhmen, ma mundėso mua qė tė realizohet kjo, ma lehtėso mua kėtė dhe mė beko nė tė. E nėse kjo punė ėshtė e dėmshme pėr fenė dhe jetėn time pėr kohėn e tashme dhe tė ardhmen largoje kėtė nga unė dhe mė largo mua nga kjo e mė pėrcakto mirėsinė (mbarėsinė) kudo qė tė jetė dhe mė bėj tė jem i kėnaqur me tė)
(Kush kėrkon ndihmė nga All-llahu (bėn Istihare), gjithashtu kush konsulohet me njerėz (besimtarė) dhe bėhet i vendosur nė pikėsynimin e tij, nuk do tė pendohet.)
All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:
] وَ شَاوِرْهُمْ فِي الأَمْرِ فَإِذَا عَزمْتَ فَتَوَّكَلْ عَلَى اللهِ[
“Konsultohu me ta pėr tė gjitha ēėshtjet, e kur tė vendosėsh, atėherė mbėshtetu nė All-llahun”.

andaluzi91
01-01-07, 19:44
Pyetja: Si mund tė pėrcaktohet me orė njė e treta e fundit tė natės?

Pėrgjigjja:
Njė e treta e fundit tė natės nuk mund tė pėrcaktohet me orė tė caktuara, mirėpo ēdo njeri mund ta llogarisė atė, duke e ndarė natėn, nga perėndimi i diellit deri nė lindje tė tij, nė tri pjesė. Pasi tė kalojnė dy tė parat, pjesa e mbetur ėshtė pjesa e tretė e natės. Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “All-llahu zbret ēdo natė, nė njė tė tretėn e fundit tė saj, nė qiellin e dynjasė dhe thotė: A ka njeri tė mė lutet e Unė t’i pėrgjigjem? A ka njeri qė tė mė kėrkojė diēka e Unė t’ia jap? A ka njeri qė kėrkon falje e unė ta falė?” (Transmeton Buhariu dhe Muslimi)Andaj ėshtė mirė qė ēdo besimtar tė kujdeset ta shfrytėzojė kėtė kohė, ose tė paktėn njė pjesė tė saj, pasi ajo ėshtė njė nga kohėt mė tė mira, nė tė cilat pranohet duaja.
Ibėn Uthejmini, 03.03.2001

andaluzi91
01-01-07, 19:47
Pyetja: Cila ėshtė koha e fundit pėr faljen e namazit tė vitrit?

Pėrgjigjja:
Koha e fundit pėr faljen e namazit tė vitrit ėshtė koha para lindjes sė diellit, sepse Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Gjatė namazit tė natės jepet selam pas ēdo dy rekatesh. Nėse dikush ka frikė se mos e arrin mėngjesi, atėherė le ta falė edhe njė rekat, me anėn e tė cilit i bėn tek rekatet e falura.” (Transmeton Buhariu dhe Muslimi)Ibėn Bazi, 03.03.2001

andaluzi91
01-01-07, 19:47
Pyetja: Nėse thirret ikameti nė kohėn qė jam duke falur sunetet e atij vakti, a duhet tė ndėrpres faljen pėr tė falur farzin me imamin, apo duhet tė vazhdoj namazin e nisur?

Pėrgjigjja:
Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Kur thirret ikameti, nuk duhet tė falet asnjė namaz pėrveē farzit”.

Dijetarėt nuk kanė rėnė dakord pėrsa i pėrket mėnyrės se si duhet kuptuar ky hadith, d.m.th. a duhet tė konsiderohet i prishur ēdo namaz sunet menjėherė sapo tė thirret ikameti apo ėshtė e lejueshme qė, nė disa kushte tė caktuara, tė plotėsohet suneti i filluar e pastaj tė vazhdohet farzi.

Pėr mendimin tim, duke u bazuar edhe nė atė qė kam lexuar nė librin “El-mexhmu” tė Imam Neveviut, qėllimi i Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] nė kėtė hadith ėshtė stimulimi dhe nxitja e muslimanėve pėr ta zėnė tekbirin fillestar sė bashku me imamin. Andaj, nėse ikameti thirret nė kohėn qė dikush ėshtė nė uljen e fundit tė namazit sunet dhe ai ėshtė i sigurt se mund ta zė tekbirin fillestar sė bashku me imamin, atėherė mund ta pėrfundojė namazin e filluar, qoftė edhe duke shpejtuar pak, e pastaj t’i bashkangjitet imamit. Por, nėse ikameti thirret nė kohėn kur dikush sapo ka filluar tė falė sunetin, atėherė ai duhet tė ndėrpresė namazin e filluar, sepse nė kėtė rast dihet me siguri qė nuk mund ta zė dot tekbirin fillestar.

IKAMETI DHE FALJA E SUNETEVE

Albani
Muhammed Nasiruddin Albani, 03.03.2001

andaluzi91
01-01-07, 19:48
Pyetja: Si duhet tė veproj nėse bie zilja e derės nė kohėn qė jam duke u falur, e nė shtėpi nuk gjendet njeri tjetėr pėrveē meje?

Pėrgjigjja:
Nėse namazi qė po fal ėshtė sunet, atėherė mund ta ndėrpresėsh namazin pėr tė hapur derėn, por nėse namazi qė po fal ėshtė farz, nuk duhet ta ndėrpresėsh namazin, pos nėse mendon se personi qė po troket ka ardhur pėr diēka tė rėndėsishme e cila nuk mund tė lihet pėr mė vonė.

Nėse ke mundėsi qė me anėn e shenjave (burrat duhet tė thonė “subhanall-llah”, ndėrsa gratė duhet tė pėrplasin duart) t’i japėsh tė kuptojė trokitėsit se je duke u falur, atėherė kjo ėshtė e mjaftueshme. Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Nėse imami gabon diēka nė namaz burrat duhet tė thonė “subhanall-llah”, ndėrsa gratė tė pėrplasin duart”.

NDثRPRERJA E NAMAZIT, zilja, thirja


Ibėn Bazi, 03.03.2001

andaluzi91
01-01-07, 19:49
Pyetja: Esselamu Alejkum Ve Rahmetullahi Ve Berekatuhu Bismil-Lahirr-Rrahmanirr-Rrahim Vella Bekir Allahu ta forcofte imanin dhe ta shtofte diturine e dobishme.Deri pak kohe me pare e dija qe e qeshura me ze ne namaz ta prish ate.Por nje vella tjeter me tha qe per kete gje nuk ka asnje argument dhe namazi nuk prishet por eshte jo i plote.A mund te me sqarosh sesi qendron e verteta dhe nqs namazi prishet cili eshte argumenti per kete gje. Allahu ta shperblefte Selam

Pėrgjigjja:
Falėndeoj All-llahun, paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin.
Ashtu siē tė kanė thėnė se tė qeshurit nuk e prish namazin, sepse nuk ka argumnet pėr kėtė. I vetmi argumnet qė mund tė vlen nė kėtė rast ėshtė sepse nuk ėshtė vepėr e namazit, mirėpo kjo asesi nuk do tė thotės e ēdo vepėr qė nuk ėshtė e namazit ta prish namazin, sepse nė kohėn e namazit ka pasur raste kur njeriu ka folur nė namaz, siē ėshtė rasti me Muavije ibn Sulem el-hakemiu dhe Pejgamberi alejhisselam nuk i ka thėnė ta pėrsėrisė namazin, sepse kjo ka ndodhur pa dashje dhe pa dije.
edhe tė qeshurit nėse ndodh nė namaz ndodh pa dashje, sepse njeriu nuk lidhet nė namaz nėse ėshtė duke u qeshur, por ndodh se hy nė namaz dhe ndėrkohė i vjen tė qeshurit.
All-llahu e di mė sė miri.Bekir Halimi, 14.03.2001

andaluzi91
01-01-07, 19:50
Pyetja: si duhet te vepron nje person i cili e ka len namazin 1 muaj?

Pėrgjigjja:
E Falėnderojmė All-llahun, kurse paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin alejhisselam.

Es-selamu alejkum ve rahmetull-llahi ve berekatuhu

Vėlla i nderuar!

Nėse njė musliman e ka lėnė namazin njė muaj me qėllim, ky njeri duhet tė pendohet thellė dhe tė vendosė qė kurrė mos ta lė namazin dhe tė fal namazet qė vijojnė.

Ata qė i kanė mbetur pa falė, nuk i kompenzon.

Sepse lėrja e namazit ėshtė afėr kufrit ėshtė mėkat shumė i madh, i cili nuk mund tė falet pėrveē se me teube tė sinqertė.

shiko edhe kėtė material rreth lėnies sė namazit:
http://www.albislam.com/tema/tema.asp?NrTema=10 (http://www.albislam.com/tema/tema.asp?NrTema=10)


Bekir Halimi, 28.02.2001

andaluzi91
01-01-07, 19:51
Pyetja: A ma mir me u fal me tekbire apo pa tekbire?

Pėrgjigjja:
E Falėnderojmė All-llahun, kurse paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin alejhisselam.

Es-selamu alejkum ve rahmetull-llahi ve berekatuhu

Vėlla i nderuar!
Sipas argumenteve qė i kemi para vehtes, pa dyshim se falja me tekbire ėshtė mė mirė se sa pa tekbire, sepse kėshtu ėshtė falur Pejgamberi alejhisselam.
Mė gjėrėsisht rreth kėsaj mund tė gjeni nė librin "Forma e namazit tė Pejgamberit alejhisselam", tė shejh Albanit, rahimehull-llah.
All-llahu e di mė sė miri.Bekir Halimi, 28.02.2001

andaluzi91
01-01-07, 19:52
Pyetja: Njė grua shtatzėnė nė muajin e nėntė vuan nga pikimi i pandėrprerė i urinės. Pėr kėtė shkak ajo e la faljen e namazit nė muajin e fundit tė barrės. A ėshtė e lejueshme kjo gjė? Nėse jo, ē’duhet tė bėjė ajo?

Pėrgjigjja:
Pėrgjigje: Nė raste tė tilla gruaja nuk duhet ta lėrė namazin, por duhet tė falet duke marrė abdest pėr ēdo namaz e duke pastruar vendin nga ku del urina me njė copė tė pastėr, ashtu siē vepron edhe gruaja mustehada. Asaj i lejohet qė tė bashkojė namazin e drekės me tė ikindisė dhe namazin e akshamit me atė tė jacisė, ashtu siē i lejohet edhe gruas mustehada.
Ajo duhet t’i zėvendėsojė tė gjitha namazet e lėna nė muajin e fundit tė barrės dhe tė pendohet pėr atė qė ka bėrė, duke vendosur qė tė mos e pėrsėrisė herėn tjetėr kėtė gjynah. All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: “Pendohuni tek All-llahu, tė gjithė ju o besimtarė, nėse doni tė shpėtoni”. (El-Enbija:31)Ibėn Bazi, 27.02.2001

andaluzi91
01-01-07, 19:53
Pyetja: A e kam tė detyrueshme faljen nėse ndjej dhembjet e lindjes?

Pėrgjigjja:
Nėse gruaja nuk ėshtė me menstruacione apo lehonė, atėherė falja ėshtė e detyrueshme pėr tė. Nėse rrjedhja e gjakut fillon njė ose dy ditė para lindjes, atėherė ky gjak konsiderohet prej gjakut tė lehonisė. Nėse dhembjet e lindjes nuk shoqėrohen me daljen e gjakut, atėherė gruaja duhet tė falet edhe nėse ndjen dhembjet e lindjes, pasi ajo ėshtė nė pozitėn e tė sėmurit, i cili duhet tė falet megjithėse ndjen dhembjet e sėmundjes. Nė tė njėjtėn kohė, duhet tė kemi parasysh se askujt nuk i lejohet lėnia e namazit, pėrderisa mendja e tij ėshtė nė rregull, d.m.th. nuk vuan nga ndonjė sėmundje psikike.Ibėn Xhibrini, 27.02.2001

andaluzi91
01-01-07, 19:53
Pyetja: A duhet tė falet dhe tė agjėrojė gruaja lehonė, nėse pastrohet para plotėsimit tė dyzet ditėve? Nėse i vijnė menstruacionet pas kėsaj, a duhet ta prishė agjėrimin dhe nėse pastrohet pėrsėri, a duhet tė falet e tė agjėrojė apo jo?

Pėrgjigjja:
Nėse gruaja lehonė pastrohet para plotėsimit tė dyzet ditėve, atėherė ajo duhet tė lahet, tė falet, tė agjėrojė Ramazanin dhe, nė tė njėjtėn kohė, i lejohet qė tė kryejė marrėdhėnie seksuale me tė shoqin. Nėse rrjedhja e gjakut rikthehet pėrsėri gjatė 40 ditėshit, atėherė, sipas mendimit mė tė saktė tė dijetarėve, ajo konsiderohet pėrsėri lehonė, derisa tė plotėsohen 40 ditėt.
Nėse rrjedhja e gjakut vazhdon pas plotėsimit tė dyzet ditėve, atėherė gjaku qė del prej saj ėshtė gjak i prishur, andaj gruaja konsiderohet e pastėr, d.m.th. asaj i lejohet tė falet, tė agjėrojė dhe tė kryejė marrėdhėnie seksuale me tė shoqin, sepse gjendja e saj ėshtė e ngjashme me gjendjen e gruas mustehada. Ajo duhet tė pastrohet dhe tė vendosė njė copė tė pastėr brenda vendit tė daljes sė gjakut, pėr tė penguar daljen e tij, ashtu siē duhet tė marrė abdest pėr ēdo namaz, sepse kėshtu ka urdhėruar Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem].
Kur t’i vijnė menstruacionet, ajo duhet tė lėrė namazin, agjėrimin dhe kontaktet seksuale me tė shoqin, derisa tė ndėrpritet plotėsisht rrjedhja e gjakut.Ibėn Bazi, 27.02.2001

andaluzi91
01-01-07, 19:54
Pyetja: A lejohet qė tė falet namazi i natės duke parė nė Kur’anin e hapur, sepse unė nuk di shumė sure pėrmendėsh, por dėshiroj qė, gjatė namazit tė natės, tė pėrfundoj leximin e tėrė Kur’anit?

Pėrgjigjja:
Njė numėr i madh dijetarėsh janė tė mendimit se kjo gjė ėshtė e lejuar, pasi Dheukani, shėrbėtori i Aishes, ka falur namazin e teravive gjatė muajit tė Ramazanit duke lexuar me Kur’an tė hapur. (Transmeton Buhariu)Ata qė e ndalojnė kėtė gjė nuk kanė ndonjė argument tė konsiderueshėm, mbi tė cilin mund tė bazohemi. Nga ana tjetėr, jo tė gjithė njerėzit janė nė gjendje tė mėsojnė pėrmendėsh Kur’anin, andaj lind nevoja e leximit me Kur’an tė hapur, sidomos gjatė namazit tė natės dhe namazit tė teravisė. NAMAZI I NATثS DHE LEXIMI Nث KUR’ANIbėn Bazi, 27.02.2001

andaluzi91
01-01-07, 19:55
Pyetja: A merr gjynahe ai person qė e fal namazin e sabahut dy orė para namazit tė drekės, duke pasur parasysh se gjatė gjithė kėsaj kohe ka qenė nė gjumė?

Pėrgjigjja:
Vonimi pa arsye i namazit nga koha e tij nuk ėshtė i lejuar. Gjumi nuk mund tė jetė justifikim pėr kėdo, sepse muslimani duhet tė bjerė tė flejė herėt, ose tė porosisė dikė qė ta zgjojė nė mėnyrė qė tė zgjohet e ta falė namazin me kohė. Falja e namazit tė sabahut pas lindjes sė diellit, ėshtė tregues i mosdhėnies rėndėsi faljes sė namazit nė kohėn e tij. Sido qė tė jetė, muslimani duhet ta falė nėmazin nė kohėn mė tė afėrt, menjėherė sapo tė kujtohet apo tė zgjohet.
VONIMI I NAMAZITIbėn Xhibrini, 27.02.2001

andaluzi91
01-01-07, 19:55
Pyetja: Kur duhet tė zėvendėsohet namazi i jacisė, nėse mė ka zėnė gjumi dhe jam kujtuar vetėm pasi kam falur namazin e sabahut? A duhet ta falė bashkė me namazin e jacisė sė ditės sė ardhshme, apo ta falė menjėherė sapo tė mė kujtohet?

Pėrgjigjja:
Nė njė hadith tė saktė Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Nėse dikush nuk e falė namazin nė kohėn e tij pėr shkak tė gjumit apo harresės, atėherė duhet ta falė menjėherė sapo ti kujtohet. Kjo ėshtė mėnyra e vetme pėr tė kompenzuar namazin e lėnė...”. (Transmeton Buhariu dhe Muslimi)Duke u bazuar nė hadithin e mėsipėrm, nxjerrim si pėrfundim se namazi i lėnė nuk duhet tė vonohet deri nė ditėn e nesėrme, por duhet tė falet sa mė shpejt qė tė jetė e mundur, e madje edhe nė kohėn kur ndalohet falja e namazit.Nėse dikush kujtohet pėr namazin e lėnė (p.sh. drekėn), kur nga koha e namazit pasues (ikindisė) ka mbetur aq kohė sa pėr tė falur njė namaz, atėherė, nė fillim duhet tė falė namazin e kohės (ikindisė), e pastaj namazin e lėnė.Ibėn Xhibrini, 27.02.2001

andaluzi91
01-01-07, 19:57
Pyetja: Nėse kujtohem gjatė namazit, se rrobat me tė cilat po falem janė tė papastra, a duhet ta ndėrpres namazin dhe t’i ndėrroj rrobat?

Pėrgjigjja:
Nėse dikush falet me rroba tė papastra, duke e ditur kėtė gjė, atėherė namazi i tij ėshtė i pavlefshėm. Nė tė kundėrtėn namazi i tij ėshtė i rregullt. Nėse kujtohet gjatė faljes sė namazit, se rrobat e tij janė tė papastra dhe ka mundėsi qė ta largojė papastėrtinė me shpejtėsi, atėherė mund ta vazhdojė namazin normalisht, pasi nė njė hadith tė saktė transmetohet se Xhibrili lajmėroi Pejgamberin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], kur ky i fundit ishte duke u falur, se nallet me tė cilat po falej ishin ta papastra, andaj ai i hoqi ato dhe nuk e ndėrpreu namazin.Nėse pėr tė larguar papastėrtinė duhet tė hiqen, fjala vjen pantollonat, kanatierja, tė mbathurat apo diēka tjetėr pėr heqjen e sė cilės duhet bėrė shumė lėvizje, atėherė duhet qė, pasi tė hiqet rroba e papastėr, tė fillohet namazi nga fillimi.Ibėn Xhibrini, 27.02.2001

Psikologu
08-01-07, 03:39
Nje pyetje !

A mirret gruja e vllaut ne islam pas vdekjes se vllaut dhe a duhet tė martohet femra edhe pse akoma eshte e mitur .
Pres pergjegjje

Sunnih
08-01-07, 23:22
Psikolog. Sikurse ne fene tende kristjane edhe ne Islam merret gruaja e vellait pasi te kete vdekur ai po ne ndryshim me fene tende nuk eshte e detyrueshme sikurse eshte ne fene tende madje eshte turp po nuk e more gruan e vellait tend pasi te vdesi ai lexo biblen per me teper.

Ne lidhje me martesen, per aq kohe sa femra te kete arritur pjekurine (ti kene ardhur menstruacionet) lejohet.

falma_lotin
14-02-07, 14:34
C fare mendimi keni rreth temes se mersiperme dhe cfare mund te thoni rreth Haditheve dhe Ajeteve te Kur'anit persaiperket gjendjes se gruas ne islam ... ?

All-llahu ju ju shperblefte edhe ju ndihmofte te gjitheve...

falma_lotin
14-02-07, 14:46
Es selamun alejkum..Se pari..Ju uroj te gjith vellezerve dhe motrave
muslimane qė nė jetėn e secilit e nė familjet e secilit tė mbretėroi Paqa, lumturia
e mbi tė gjitha DASHURIA..

(InshaAll-llah nuk jam e tepert)

Se dyti..Un jetoj ne Ger. dhe ka shum femra me mbulese ELHAMDULILAH
po disa prejt tyre kan mbulese ne kry po knej jan te veshura me veshje qe nuk i perket femres te mbuluar un nuk po kuptoj hiq se nese jan ato muslimane duhet ditur se si vishet femra ose si i ka hije nje muslimaneje..pra nuk ishte ajo e para qe e pash mu sot ka shum femra ktu qe vishen kesi lloji...me te vertet nuk kuptojj fare..Pra vellezer dhe motra cka po mendoni ju per kete qeshtje...Ma boni hallall nese e kom tepru naj sen,,,Kerkoj falje nga All-llahu nese kom bo ndonji gabim ose dicka te ngjajshme e tani kerkoj edhe nga ju falje...
We alejkum selam All-llahu ju ruajte dhe ju dashte gjithmone...AMIN...

falma_lotin
14-02-07, 14:55
Ju o vllazer musliman dhe ju motra muslimane pyetja ime edhte se se sa ka drejt muslimani per me bajt zi nese i vdes ndoje antar i i familjes se ngushte, nese jo Pse??

All-llahu ju ndihmofte.
selam alejkum

Studenti1
14-02-07, 15:10
Es selamun alejkum..Se pari..Ju uroj te gjith vellezerve dhe motrave
muslimane qė nė jetėn e secilit e nė familjet e secilit tė mbretėroi Paqa, lumturia
e mbi tė gjitha DASHURIA..

(InshaAll-llah nuk jam e tepert)

Se dyti..Un jetoj ne Ger. dhe ka shum femra me mbulese ELHAMDULILAH
po disa prejt tyre kan mbulese ne kry po knej jan te veshura me veshje qe nuk i perket femres te mbuluar un nuk po kuptoj hiq se nese jan ato muslimane duhet ditur se si vishet femra ose si i ka hije nje muslimaneje..pra nuk ishte ajo e para qe e pash mu sot ka shum femra ktu qe vishen kesi lloji...me te vertet nuk kuptojj fare..Pra vellezer dhe motra cka po mendoni ju per kete qeshtje...Ma boni hallall nese e kom tepru naj sen,,,Kerkoj falje nga All-llahu nese kom bo ndonji gabim ose dicka te ngjajshme e tani kerkoj edhe nga ju falje...
We alejkum selam All-llahu ju ruajte dhe ju dashte gjithmone...AMIN...We alejkum selam e nderuar.
Pershendetje per ty, dhe njeherit urime per temen.
Se pari dua qe te te ndihmoj qe ta largosh kompleksin se ke gabuar.
Jo aspak nuk ke gabuar, perkundrazi duke shprehur mendimin tend, ke hapur nje teme qe te intereson dhe ke deshire te marresh mendime te tjereve. Kjo eshte per t'u pershendetur.

Nuk morra hapin te shkruaj duke pretenduar se pergjigja ime mund te jete e verteta dhe ajo definitive, por thjesht te jap mendimin tim, duke shpresuar qe do te kete edhe shume mendime tjera pas meje.

Se pari, me se shumti me rendesi per cdo musliman dhe muslimane eshte mesimi i besimit, besimit te paster Islam, me rregullat kryesore te saja.
Sa per te forcuar kete qe e them e cek faktin se Muhammedi a.s 13 vite ne Mekke, ua mesoi vetem besimin, perndryshe 13 vitet e Mekes jane edhe vitet qe Muhammedi a,s permes Kuranit dhe keshillave te tij (Sunnetit) ua mesoi muslimaneve besimin qarte, shume qarte.
Me pas erdhi hixhreti, dhe u shperngulen ne Medine. Tek atje mori hov ceshtja e praktikes se Islamit.
Dhe ne kete rast, nga cdo besimtar duhet mesuar besimi paster, me pastaj te falet namazi me vetedije, te praktikohen kushtet baze pra te Islamit, e ne kete rast nje besimtare ne rastin konkret do ja dinte maksimalisht vleren mbuleses, dhe do te ishte e kujdesshme me mbulesen e saj.
Pra do kishte nje mbulese e cila i ploteson te gjitha kushtet, ashtu sic kerkoi Allahu ne Kuran dhe Muhammedi a.s sic na keshilloi ne hadithet e tija.
Cdo forme tjeter, me risi te ndaluara eshte e papranueshme, sepse mbulesa si detyre per muslimanen eshte nder dhe dinjitet per te.
Shikoji keto:
http://www.islamicfashioncenter.com/store/prodimages/hijabs/polyester/layer_31.gif
http://www.shukr.co.uk/Merchant2/graphics/00000001/wH104-INSET.jpg

Albanian eX|PerT
14-02-07, 15:27
Falma_lotit, prano pershendetjet tona me te sinqerta.

Mendoj, qe shkaku kryesor i kesaj eshte mosnjohja e rregullave te mbuleses, sepse ajo moter qe me te vertete synon te arrij kenaqesine e Krijeusit te Tij, d.m.th. duke i zbatuar urdherat e Tij, patjeter duhet edhe ta njoh formen e atij adhurimi.

Tek disa motra tjera, mendoj qe ka ndikuar shoqerija e keqe, e qe mundohen t'i perngjasojne te pambuluarave, apo disa te tjera thene troē e kane "dhurat" nga familja.

Per mendimin tim, mbulesa qe paska paraqitur Studenti1 ne photo, eshte ajo qe duhet mbajtur nga muslimanet, ndersa ato te tjerat, d.m.th. laramani-ja, (me shami e pantolle), jane risi, qe rigorizisht nuk pranohen.

Prandaj qendron nje rregull profetik, se: "Nje veper nuk pranohet tek Allahu nese eshte e sinqerte, mirepo praktiken nuk e ka ne rregull, gjithashtu nuk pranohet nje veper tek Allahu nese formen e ka ne rregull mirepo mungon sinqeriteti, anasjelltas. Vepra pranohet tek Allahu kur eshte bere me sinqeritet dhe forme te sakte".

Me rrespekt.
Albanian

Albanian eX|PerT
14-02-07, 15:37
Pershendetje e nderuar.

Te pikellohesh (duke mos kaluar kufinjte) nuk paraqet problem. Ngase edhe Profetit Muhamed, kur i vdiqi femiju i tij i dashur, Ibrahimi, ai tha: "Syri qan, zemra pikellohet-merzitet, por ne nuk themi asgje tjeter, pos ato )fjale) qe e kenaqin Zotin tone: Tė Allahut jemi, e tek Ai do te kthehemi". Shume njerez, nga pikellimi i madhe qe kane vajtojne, e qe nje gje e tille, ndalohet rreptesisht. Ndersa disate tjere bejne vepra edhe me te keqinja, si p.sh. duke iu bere dem njerezve, apo duke i grisur rrobat, etj., e qe te gjitha keto jane te ndaluara.

Ndersa sa i perket me mbajt "dite zie", une e di qe eshte e ndaluar, ngase nje veper te tille, nuk e ka bere shembelltyra yne, Muhemedi a.s.. Mirepo nuk di thenie te tij per kete ceshtje, prandaj nese ka kush qe e njeh kete problematik me mire, le te na e sqaroj, mbase edhe une jam kurreshtare te dij. Mirepo prapseprap, po e perseris se te mbajtur dite zije eshte e ndaluar.

Me nderime
Albanian

falma_lotin
14-02-07, 15:38
E kam ni pytje nese ka mundsi mu pergjigje dikush nga vllaznit musliman. A lejohet qe muslimani ta puthe nje femer qe nuk eshte i martum me ta por vetem e dashuron e nuk e ka grua ?!
Lus tė regjistruarit qė dinė diēka nė lidhje me kėtė temė tė mė tregojnė diē mė shumė:

Falenderojme All-llahun, paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin.

Albanian eX|PerT
14-02-07, 15:44
Falma_lotin, shume interesante qenke gjan:smile:.
Eh po ta jap une nje pergjigje, mirepo shkurt.:cool:

E kam ni pytje nese ka mundsi mu pergjigje dikush nga vllaznit musliman. A lejohet qe muslimani ta puthe nje femer qe nuk eshte i martum me ta por vetem e dashuron e nuk e ka grua ?!
Lus tė regjistruarit qė dinė diēka nė lidhje me kėtė temė tė mė tregojnė diē mė shumė:

Falenderojme All-llahun, paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin.
E nderuar, cdo kontakt-lidhje, qe behet pa qene nen-kuror (d.m.th. pa kurorezim-niqah), eshte i ndaluar rreptesisht ne Islam.

Kalo mire:biggrin:
Albanian:tongue:

Albanian eX|PerT
14-02-07, 15:58
Teme shume e gjere e nderuar. Por te preferoj ta lexosh kete shkrim (me poshte), te nje motres muslimane-shqiptare V. Kelmendi.

Kush e nderon femren me shume se feja Islame?

Tė hidhėruar dhe tė prekur nga tendencat negative qė po i shfaqin mediat nga vendi e bota pėr njollosjen e femrės muslimane dhe mbulesės Islame janė bėrė tepėr tė padurueshme. Mirėpo sikur t’i kthehen vetės sė tyre nė vėshtrim dhe pastaj vlerave tona tė larta morale dhe fetare, nuk do tė lejonin qė me kėto dukuri tė shėmtuara tė trokasin edhe nė portėn tonė, dukuri tė cilat bartin nė vete vetėm injorancė dhe shpifje.

Eshtė bėrė e patjetėrsueshme nevoja qė t’i hapim sytė mirė dhe t’i kundėrshtojmė

pėr gjėrat qė po hudhin mbi ne. Flitja e stėrflitja qė po bėhėt pėr Islamin si fe nė pėrgjithėsi dhe femrėn muslimane dhe mbulesėn e saj nė veēanti, thuajse nė mėnyrė kronologjike pėr kėto ngjarje tė pėrgatitura nga “specalistė” tė laboratoreve tė huaj me qėllim tė vetėm-(shkatrrim tė moralit dhe tė identitetit) tempoja e tė cilėve determinohet nga dashakeqėt e islamit po rritet ēdo ditė e mė shumė.

Cdokush qė sė paku ka njohuri pėr historinė botėrore nė pėrgjithėsi po edhe pėr ato religjiozet dhe qė ėshtė i vetėdijshėm, nuk mundet qė mos tė pyes, sesi ka mundėsi qė Islami tė nėnēmoi femrėn nė ditėt e sotme, kurse historia tregon qartė se Islami si Fe e nderoi atė me njė nder dhe pozitė qė s’ia ofroi askush asnjėherė?!
Eshtė e vėrtetė se diskriminimi i gruas ka ekzistuar dhe ekziston ende edhe sot, por jo tek muslimanėt dhe besimi i mirėfilltė Islam. Ekziston tek praktika dekadente e disa muslimanėve.

Askush nuk e mohon atė se gruaja muslimane nė njė periudhė mjaftė tė gjėrė tė dekadencės ka qenė pa tė drejta dhe e lėnė nė njė pozitė jo tė pėrshtatėshme. Mirėpo fakti i pamohueshėm ėshtė qė normat e Sheriatit Islam qė kanė tė bėjnė me gruan, nė atė rast plotėsisht janė keqpėrdorur dhe nė shfrytėzimin praktik plotėsisht janė shtrembėruar. Sa qė rregullat e mbulimit tė gruas, egoizmi dhe vetvullneti mashkullor ashtu i ka shtrembėruar gjė qė ky praktikim i gabueshėm i tyre ka sjellur njė izolim tė plotė tė gruas dhe pasivizim nė jetėn publike.

Aktualitetet e pėrditėshme publike nė media dhe shtyp pėr ēėshtjen e emancipimit tė gruas muslimane po pėrdėftohen me “fakte” se gruaja akoma nė disa mjedise muslimane, ėshtė nė njė pozitė jo tė barabartė, si dhe pėr tė drejtat e saj duhet tė luftoj.

Ska dyshim se femra muslimane nė ditėt e sotme gjithnjė bėnė luftė me vetėn e saj sesi ta largojė nga mendja dhe dėshira vetinė e kultivuar qė nga koha e komunizmit tek ne, e qė mjerisht ende po kultivohet pėr tė pretenduar sesi tė bėhet njė femėr perėndimore. Mirėpo, para se tė flasim pėr tė sotmėn, t’i hedhim njė vėshtrim tė kaluarės pėr pozitėn qė i dha feja Islame e mirėfilltė dhe e denjė gruas.

Eshtė fakt se e kaluara ėshtė mėsim pėr tė tashmėn dhe synim pėr tė ardhmėn.
Pėr dallim nga gratė tjera nė tė gjithė popujt dhe te tė gjitha besimet e tyre, gruaja muslimane gėzoj njė status tė lartė dhe pozitė tė madhe qė i ofroi besimi Islam.
Nė Fenė Islame pėrvec tjerash gruaja kishte tė siguruara tė gjitha nevojat e jetės sė sajė. Ishte plotėsishtė e liruar nga shpenzimet, sepse pėr tė kujdesej burri i sajė dhe ajo gjithmonė gėzonte mbikėqyrjen e tij. Gjatė kohės sa ishte vajzė, kujdeseshin prindėrit dhe ishte e sigurtė nga tė gjitha anėt, si motėr kujdesej vėllau, ndėrsa si nėnė kujdesej i biri, kėshtu qė s’kishte nevojė qė pėr tė tė kujdesej ndonjė institucion, organizatė apo shoqatė qė t’ia siguroi tė drejtat e sajė, sepse tė drejtat ia dha dhuratė Zoti i Lartėsuar duke ia sqaruar nė Kur’anin fisnik.

Gruaja muslimane nė tė kaluarėn kishte njė jetė tė frytshme brenda kornizave tė Islamit, ajo ēdo hap qė e bėnte ishte e vetėdijshme, zhvillonte dhe jetonte njė jetė tė lumtur e komfore, barte njė veshje me njė elegancė tė rrallė islame, posedonte dukshėm edukatėn e tė shprehurit, gėzonte respektin kulminant tė ndėrsjellė ndaj burrit dhe anasjelltas, kishte tė drejtėn e saj nė ēdo lėmi, madje edhe nė ēėshtje tė trashėgimisė, konsultohej me burrin pėr gjėra tė ndryshme, nė mes burit dhe gruas nuk ekzistonte ndonjė fanatizėm por pėr ēdo gjė vendosnin bashkė.

Pra, nga kjo qė e thamė, shihet se gruaja muslimane ka civilizimin e saj, ka traditėn e saj, Andaj nuk ėshtė e nevojshme ta imitoj atė grua tė Pėrėndimit, sepse nė tė kundėrtėn nė radhė tė parė do tė shkatėrroi vetė, familjėn dhe do ta humbė vlerėn e moralit nė jetėn e saj.Ndėrsa nėse i hedhim njė vėshtrim sė tashmės sė saj dhe asaj ēfar i ofrojnė mediat dhe shtypi cdo ditė, shohim njė rrugė e cila do ta shkatrroi atė nė aspektin psikik po edhe fizik.

Eshtė bėrė rutinė kėrkimi i tė drejtave tė saj nė ēdo institucion. Parulla e tyre ėshtė civilizimi i saj, barazia gjinore dhe njėjtėsimi me gratė perėndimore.
Gruaja e sotme para vetės ka tė hapura shumė rrugė dhe shumė planifikime, madje planifikon edhe planifikim familjar!

Ajo e bėnė normale evitimin e shtatzėnisė sė “padėshiruar” e cila buron nga e ashtuquajtura bashkjetesė, pra shumė tė thjeshtė dhe tė pakonsideruar e bėn vrasjėn e fėmijėve nė mitra, kurse ne si popull kurrė mė shumė s’kemi patur nevojė pėr natalitet. Synon tė bėhėt njė politikane dhe eprore nė ushtri, gjėra tė cilat kurrė njėher s’ka mundėsi t’i realizojė ashtu siē kėrkon detyra, pėrshkak gjendjeve tė cilat ia sjellin ndryshimet fiziologjike nė periudhėn e ciklit menstrual, shtatzėnisė dhe lehonisė, andaj si mundet t’i besohen detyra kaq tė vėshtira ?!

Edhe pse i cekėm vetėm disa synime tė gruas sė sotme tek ne, e qė sipas tyre nėse realizohen kėto nene, kjo grua mund tė quhet grua e civilizuar me njė civilizim perėndimor. Ndėrsa nė perėndim deri mė tani nuk ka dalė diēka qė jep tė dhėna kritereve qė duhet t’i plotėsojė femra e civilizuar. Prandaj kėto janė disa pėrceptime tė gabuara tė cilat i shprehin tek ne, qoftė pėrmes mediave, apo shkrimeve tė ndryshme apo edhe ndonjė organizatė e themeluar pas luftės pėr tė drejta dhe barazi gjinore, me tė cilat po shprehin njė revoltė tė paparashikuar kundėr Islamit dhe femrave tė mbuluara, kinse i janė thyer traditės dhe jetės konservatore tė Lindjes.

Habia mė e madhe na befason pikėrishtė atėherė kur familje tė mirėfillta muslimane shqiptare, shtresa tė ngritura intelektualėsh qė shquhen si elitė e lapsit dhe studiues e analistė tė etapave historike nė lėmi tė ndryshme, u kundėrvihen me tė madhe vajzave tė mbuluara, qė sipas tyre “burgosen” nėn petkun islam. Ata e shohin mbulesėn islame si njė dhunim tė imazhit femėror nė shoqėri, madje edhe si njė pikė tė zezė nė “faqe tė bardhė“ tė civilizimit e qytetrimit evropian, e qė disa prej tyre mundohen tė identifikohen si tė krishterė. Athua vallė ata qė i thonė kėto fjalė dhe qė e kundėrshtojnė mbulesėn Islame, sa e njohin besimin biblik !?

Eshtė shumė e vėrtetė se femra sipas mėsimeve tė Kur’anit dhe porosive Profetike, ėshtė e detyruar tė mbulohet dhe tė mos ekspozohet nė vende publike. Mirėpo edhe Librat e Shenjėt ,Dhjata e Vjetėr, Dhjata e re zbulimin e femrės e quajn turp dhe urdhėrojnė mbulimin e tyre nė kaptinat e tyre: Zanafilla-24/ 64-65,(Dhjata e Vjetėr), Isaja :-3/16-17,(Dhjata e Re).

Pra, pėrkundėr gjithė asaj paditurisė sė koncepteve tė disave, se kinse gruaja ėshtė krijesė djallėzore vetėm pėr tė kėqija, gruaja muslimane zė vend tė rėndėsishėm dhe tė veēantė nė Islam. ثshtė e respektuar lartė nė legjislacion hyjnor dhe nė fjalėt profetike.

Aqė shumė e lartėson Islami femrėn, sa qė e veēon ndėr kaptinat mė tė gjata nė Kur’an dhe e emron me emrin En-Nisaė (Kaptina pėr Gratė), ndėrsa nė kaptinat e mesme duke i pėrshkruar hollėsisht tė drejtat qė i takojnė femrės e emron me emrin Et-Talak(Divorci). Jo vetėm kaq, por pėr t’u sqaruar edhe mė tej pozita e saj e lartė, hasim edhe nė thėnjet (hadithet) e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ku bartin njė fisnikri pėr femrėn nė Islam, saqė i Dėrguari Muhammed, alejhisselam, edhe nė momentin e fundit tė jetės sė tij porositi pėr faljen e namazit dhe sjelljen mirė me gratė” .

Tematika qė ka tė bėjė me nderin e gruas nė Islam pėrmes Kur’anit dhe thėnieve Profetike nga Muhammedi, alejhisselam, ėshtė shumė e gjerė dhe nuk pėrshkruhet me pakė fjalė e as me njė shkrim. Kėshtu qė pėr tu sqaruar do cekim njė thėnie: “Disa njerėz mendojnė se gruaja dhe burri janė krijuar si dy krijesa konkurrente midis tyre, dhe harrojnė se nė fakt ato janė krijesa tė cilat plotėsojnė njėra tjetrėn”.
ثshtė realitet qė meshkujt pėr nga natyra janė mė tė fuqishėm sesa femrat, dhe kjo vlenė edhe pėr gjallesat tjera nė kozmos, mirėpo ėshtė me rėndėsi qė ta kuptojmė realitetin se, mashkulli dhe femra janė dy krijesa tė Zotit me gjini tė kundėrta, me ndryshime fiziologjike, por plotėsisht tė barabarta para detyrave dhe obligimeve tė Zotit.

S’duhet haruar se Kur’ani ua zbardhi jetėn dhe u ndriēoi rrugėn duke ju ardhur nė ndihmė tė gjitha atyre grave tė cilat vuanin nga padrejtėsia gjinore, madje edhe pėr jetė. Ju erdhi tė gjithave pa dallim race, ngjyre dhe feje dhe ua bėri tė qartė tė gjitha pėr barazi dhe drejtėsi, dhe u tregoi qė ēdonjėri do tė llogaritet pėr veprėn qė ka bėrė, qoftė e madhe apo e vogėl ajo vepėr.

Ja vlenė tė theksojmė se askund nė literaturė Islame, duke filluar nga Kur’ani, hadithi i Muhammedit, alejhiselam, por edhe nėse hulumtojmė edhe nėpėr tė gjitha librat apo shkrimet e autorėve islam, nuk mund tė gjejmė cenimin pėr tė drejtėn e edukimit dhe arsimimit pėr femrėn muslimane.
Duke u mbėshtetur dhe bazuar nė pėrputhshmėrinė e veprimit profetik tė Muhammedit, alejhisselam, tė gjithė dijetarėt musliman, pa dallim gjinije, si citat tė parė vėjnė fjalėn hyjnore “Lexo, mėso, studio” dhe pastaj radhisin “Penėn”.
Pėr tė qenė edhe mė e qartė, tė lexuarit, tė mėsuarit, tė studiuarit ėshtė kėrkesė Hyjnore pa dallim gjinie, dhe pėr kėtė arsye i lutemi Zotit me vetė fjalėn e Tij: “…Zoti im, ma shto diturinė”.(Taha:114).
Mandej ka thėnė i Dėrguari, alejhisselam: “Kėrkimi i diturisė ėshtė obligim pėr cdo besimtar dhe besimtare”. (Ibėn Maxhe).
Dihet qartė se i padituri dhe e paditura nuk mundet tė arrijė shkallėn e mirėfilltė tė besimit ndaj Zotit dhe nuk mundet tė jenė pedagog nė brezat pas tyre pa dije, Andaj kėto arrihen jo ndryshe pėrveē se me mėsim dhe studim.

Kėshtu qė tė drejtėn e shkollimit tė femrės e kanė nėpėrkėmbur njerėzit qė kanė qenė injorantė ndaj Kur’anit dhe hadithit tė Muhammedit (alejhisselam) duke i dhėnė pėrparėsi fanatizmit dhe traditės sė rrethit apo vendit dhe kėtė pastaj ia mveshėn islamit dhe muslimanėve.

Besimi Islam i jep tė drejtė femrės edhe pėr punė, nėse ajo don tė jetoj nga puna dhe djerėsa e saj, nuk ia ndalonte, mirėpo mėsimet dhe kėshillat islame vėnė disa kushte qė do t’i ndihmonin femrės tė jetė e suksesshme nė punėn dhe jetėn e sajė, nė mėnyrė qė tė ketė kohė tė mjaftueshme pėr tė qenė njė bashkėshorte dhe nėnė e suksesshme.

Andaj duke patur parasyshė qė besimi islam e vė nė pozitėn bazė familjen duke e konsideruar si institucion tė shenjtė, kurse shenjtėrinė e saj ia jep nėna apo gruaja e denjė dhe e pėrkushtuar nė kultivim tė moralit nė tė, nga morali qė posedon, nė raste tė tilla e lenė lirinė e saj qė tė dinė tė zgjedhė.

Nė shoqėrinė Islame nuk ekziston asnjė pengesė qė gruaja tė studion e mė pastaj tė ushtrojė profesione si meshkujt, me kusht qė ai profesion tė mos jetė nė kundėrshtim me natyrėn e saj.

Femra muslimane gėzon tė drejtėn absolute qė tė zgjedhė fatin e jetės sė saj. Martesa e detyruar siē ėshtė praktikuar nė tė kaluarėn dhe ndoshta praktikohet ende me ndonjė shoqėri e cila ende vuan nga petku i mbulimit tė injorancės, ėshtė njė shkelje e rėndė dhe flagrante e sė drejtės sė femrės pėr zgjidhje tė burrit tė saj tė jetės, dhe njė veprim i tillė ėshtė nė kundėrshtim me besimin Islam. Mund tė cekim se Islami si Fe, tė rinjėve tė cilėt duan tė lidhin kurorė, ua tregon rrugėn e cila ėshtė zyrtare dhe legjitime pėr njė martesė tė shėndoshė dhe tė pastėrt.

Besimi Islam jo vetėm me kėto dhunti e nderon gruan, nder i bėnė edhe me mbulimin e trupit tė saj. Tė shumta janė ajetet (versetet) Kur’anore tė cilat urdhėrojnė barazinė, drejtėsinė dhe mbrojtjen ligjore tė femrės.

Modestia nė veshje dhe sjellje ėshtė rregull islam, tė cilit duhet t’i pėrmbahėn dy gjinitė. Nė kėtė sferė urdhėrimi pėr mbulimin e femrės pėrbėnė njė nga mėnyrat e ruajtjes dhe mbrojtjės sė nderit dhe pozitės sė saj.

Mbulimi i trupit ėshtė njėri prej faktorėve qė eleminon dukuritė negative nga vetja e saj, pra mbulesa nuk ėshtė kufizim i tė drejtave tė femrės, por mbrojtje nga poshtrimi dhe nėnēmimi qė mund t’i bėhet. Andaj mbulesa ėshtė mėnyra mė e sigurtė pėr ndėrprerjen e tė gjitha formave tė lakuriqėsisė.

Eshtė e pa kapshme nė mėndje qė femra tė mbuloj kokėn kurse t’I lėjė tė zbuluara kėmbėt, duart, barkun e qė zbulimi i tyre nxitė nė amoralitet me pėrplotė pasoja tė tjera qė i vijnė pas. Pra, mbulesa e kokės si nismė e mbulimit tė pjesėve tjera tė trupit ėshtė mbrojtje e femrės nė kėtė botėn mashtruese e lajkatare, njėherit ėshtė mbrojtje edhe e vetė mashkullit pėr tė mos rėnė pre nė gjėrat e ndaluara.

Albanian eX|PerT
14-02-07, 15:59
...Vijon nga postimi i kaluar!


Libri ynė i shenjtė Kur’ani na e sqaron kėtė ēėshtje mė sė miri nga cfardo sqarim tjetėr pėr vlerėn e mbulesės, dhe kėtė e gjejmė nė kaptinėn Nur, ajetet: 30,31.
Pėr t’a pėrmbyllur kėtė shkrim edhe pse ka shumė prej atyre, sikur thamė mė lartė, qė nuk e kuptojnė rėndėsinė e mbulimit tė femrės, dhe se argumenti ynė se mbulesa ėshtė mbrojtje dhe nderė pėr femrėn pėr ta ėshtė pa bazė, sepse sipas tyre mjafton emancipimi pėr t’i evituar tė ligat qė mund ta godasin femrėn, mirėpo nė kėtė rastė kisha dashtė qė t’i krahasojmė dhe sqarojmė disa gjėra pėr ta qartėsuar tė vėrtetėn.
Ata thonė se edukimi civilizimi dhe vetėpėrmbajtja apo vetėkontrolli, tė gjitha pėrmbledhėn nė fjalėn emancipim si dhe janė mbrojtja mė e mirė. Kurse ne ju themi atyre se, kėto fjalė janė tė ėmbėla dhe tingullojnė shumė bukura por janė tė pamjaftueshme! Nėse civilizimi qenka i mjaftueshėm si mbrojtje, atėherė pse femrat nuk guxojnė tė lėvizin natėn vetėm nėpėr rrugė? Nėse edukimi qė ata e mendojnė zgjidhje, pse atėherė nė shumė vende tė botės ekzistojnė kolegje pėr gjini tė ndara? Nėse vetėkontrolli apo vetėpėrmbajtja qenka zgjidhje, atėherė pėrveē vendeve tė ndryshme nėpėr botė, edhe kėtu tek ne nėpėr vende tė ndryshme tė punės ka imoralitet e dhunime? Pse pra ky i ashtuquajturi emancipim nuk po arrinė t’i emancipoi tė degjeneruarit, tė cilėt i cenojnė tė drejtėn pėr tė qenė tė lira gratė dhe vajzat tona nėpėr rrugė e vende tė tjera?

Ndoshta do tė na pėrgjigjet ndonjė duke na thėnė se, ato janė vetė fajtore, sepse vetė po fillojnė tė parat me lakuriqėsinė e tyre.Si duket ky emancipim qenka plotėsisht dėshtak nė rastet e tilla. Pra, me fjalėn emancipim kuptojmė ngritje kulturore, zhvillim tė intelektit njerėzor, ngritje morale, edukative, por me kėtė asesi nuk bėn tė kuptojmė degjenerimin, qoftė nė dukje tė parė, sjellje dhe nė tė folur nga cilado gjini. Njė gjė duhet ta kemi shumė tė qartė; nėse tė rinjėt vazhdojnė me kėto trende “emancipuese”, atėherė femra do tė jetė ajo qė do ta paguaj ēmimin mė tė shtrenjtė. Nuk do tė jetė dorė qė pėrkundė djepin e botės, por do tė jetė bombė qė sjellė shkatėrrimin e botės.

Me rrespekt,
Albanian

arton bala
14-02-07, 16:11
...

Ndersa sa i perket me mbajt "dite zie", une e di qe eshte e ndaluar, ngase nje veper te tille, nuk e ka bere shembelltyra yne, Muhemedi a.s.. Mirepo nuk di thenie te tij per kete ceshtje, prandaj nese ka kush qe e njeh kete problematik me mire, le te na e sqaroj, mbase edhe une jam kurreshtare te dij. Mirepo prapseprap, po e perseris se te mbajtur dite zije eshte e ndaluar.

Me nderime
Albanian


ne familjen time deri sot janź mbajtur gjithmonź te 7-at, te 40-at. ne diten e varrimit te te vdekurit vishen te gjithe me ngjyra te mbyllta. qajne njerezit, zakonisht gratź, edhe ate shume bile. pastaj shkojne pas nje viti (ose edhe ma shume) edhe i vizititojne varret e te vdekurve (perseri te veshur ne zi, ne heshtje e tj.). e mbaj ne mend se shume njerez ne gjakove (besoj se te gjithe) i kane keto rregulla ne ceremonine mortore. po me duket te gjithe e paskemi deviju sunnetin "madheshtore".

arton bala
14-02-07, 16:20
E kam ni pytje nese ka mundsi mu pergjigje dikush nga vllaznit musliman. A lejohet qe muslimani ta puthe nje femer qe nuk eshte i martum me ta por vetem e dashuron e nuk e ka grua ?!
Lus tė regjistruarit qė dinė diēka nė lidhje me kėtė temė tė mė tregojnė diē mė shumė:

Falenderojme All-llahun, paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin.


pershendetje e nderuar,

une deri sot nuk kam takuar ndonje musliman te cilin e njoh pak me mire, i cili nuk ka pasur "kontakt" me ndonje femer para se te martohet. nuk e kam fjalen vetem per muslimanź shqiptarź, pra turqź, marokanź, iranianź, tunezianź, boshnjakź e shume te tjere. njoh edhe nje rast ku nje njeri te cilin e quajnź "haxhi" (=> turk) te cilit, kur jane ne pyetje predikimet fetare, i drejtohet e tere pjesa e qytetit (pra muslimanźt shqiptarź e turqź), i cili me muaj ka ndejte ne spital pasi qe e kanź zene ne "offside" me nje femer marokane. dmth vellezerit e gruas te tij e kanź lendu.

arton bala
14-02-07, 16:34
Es selamun alejkum..Se pari..Ju uroj te gjith vellezerve dhe motrave
muslimane qė nė jetėn e secilit e nė familjet e secilit tė mbretėroi Paqa, lumturia
e mbi tė gjitha DASHURIA..

(InshaAll-llah nuk jam e tepert)

Se dyti..Un jetoj ne Ger. dhe ka shum femra me mbulese ELHAMDULILAH
po disa prejt tyre kan mbulese ne kry po knej jan te veshura me veshje qe nuk i perket femres te mbuluar un nuk po kuptoj hiq se nese jan ato muslimane duhet ditur se si vishet femra ose si i ka hije nje muslimaneje..pra nuk ishte ajo e para qe e pash mu sot ka shum femra ktu qe vishen kesi lloji...me te vertet nuk kuptojj fare..Pra vellezer dhe motra cka po mendoni ju per kete qeshtje...Ma boni hallall nese e kom tepru naj sen,,,Kerkoj falje nga All-llahu nese kom bo ndonji gabim ose dicka te ngjajshme e tani kerkoj edhe nga ju falje...
We alejkum selam All-llahu ju ruajte dhe ju dashte gjithmone...AMIN...


une besoj se menyra e te veshurit duhet te zgjidhet vet nga femra. si propozim i kisha bere qe zgjidhja e saj te varesohet nga ambienti ne te cilin ajo do te qendroj. nese eshte ne nje ambient serioz, nuk mund te veshet me nje fund te shkurter (mini). nese eshte ne qytet, nuk mundet te dali ne "tanga". nese eshte ne plazhe, nuk mund te mbajź aq shume tesha sa te djersitet e te semuhet.

te gjitha "obligimet" tjera ndaj veshes se femres i refuzoj si qesharake. ato obligime me -si te themi me diskret - origjine "spirituale" nuk jane vetem qesharake, por edhe trilluese.

LOJETARI
14-02-07, 17:14
E kam ni pytje nese ka mundsi mu pergjigje dikush nga vllaznit musliman. A lejohet qe muslimani ta puthe nje femer qe nuk eshte i martum me ta por vetem e dashuron e nuk e ka grua ?!
Lus tė regjistruarit qė dinė diēka nė lidhje me kėtė temė tė mė tregojnė diē mė shumė:

Falenderojme All-llahun, paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin.

Nėse i mbyllė sytė gjat kėtij akti, qė tė ēmendė ,nuk ndalohet .Por nėse puthė me sy tė hapur ndalohet, sepse ju bėn sėpari syve dėm e pastaj edhe nuk mund tė koncentrohesh nė deshifrimin e impulseve elektrike qė i merrė, e tė shkon mundi kot .

Falenderojmė Allahun qė me madhshtinė e vet na i fali buzėt ,pėr tė shijuar kėto mėkate hyjnore :tongue:

hasanmehmeti
14-02-07, 17:14
selamualejkum musliman

Durimi nė kohėrat e zisė

Marrė nga "Durimi dhe Falėnderimi" tė Ibn Kajjim el-Xheuzije
Humbja e tė dashurit ėshtė njė kohė kur njeriu mund tė kaplohet nga pikėllimi dhe shumė zakone qė e rrethojnė zinė, pasqyrojnė thellėsinė e ndjenjės sė humbjes. Vajtimi, lavdėrimi i tepėrt i tė vdekurit, dhe shqyerja e veshjes tė gjitha janė zakone qė ishin tė mirėnjohura nė periudhėn e xhahilijetit [injorancės para-islamike], dhe ende janė tė zakonta midis disa muslimanėve. Sjellja e kėtillė s'ėshtė e lejueshme nė Islam, meqė nga besimtari kėrkohet qė ai tė pėrballet me humbjen, sikur nė tė gjitha sprovat e tjera tė jetės, me durim.
Ėshtė e lejueshme tė qash butė, pėrpara vdekjes, gjatė kohės sė vdekjes, dhe pasi qė personi tė vdesė. Sipas esh-Shafi'i, ndėrkaq, ėshtė e urryer [mekruh] tė qash pasi qė personi tė vdesė, por e lejueshme pėrpara se tė ndahet shpirti.
Opinioni i saktė ėshtė se tė qarėt ėshtė i lejueshėm, pėrpara dhe pas vdekjes. Dėshmi pėr kėtė ėshtė hadithi i transmetuar nga Xhabir Ibn Abdullah, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, ku ai thotė:"Babai im vdiq nė betejėn e Uhudit, dhe unė fillova tė qaj. Njerėzit mė thanė qė tė ndalesha, por i dėrguari i Allahut, salallahu alejhi ue selam, nuk kėrkoi nga unė asnjėherė qė tė ndalesha. Pastaj tezja ime, Fatimeja, poashtu filloi tė qante, dhe pejgamberi, salallahu alejhi ue selam, tha:
"S'ka gajle se e qani apo jo, engjėjt vazhduan t'i bėnin hije atij derisa ata u ngritėn me shpirtin e tij".[Mutefekun alejhi]
Ibn Abas, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmetoi qė kur Rukejah, bija e pejgamberit, salallahu alejhi ue selam, vdiq, gratė filluan tė qanin dhe Umeri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, filloi t'i fshikullonte pėr t'i ndalur ato. Pejgamberi, salallahu alejhi ue selam, i tha atij:"O Umer, lėri rehat dhe le tė qajnė". Grave ai u tha:"Vazhdoni tė qani, por shmangiuni tė qarit tė shejtanit… Ēfarėdo qė vjen nga syri dhe zemra ėshtė nga Allahu dhe shenjė mėshire, dhe ēfarėdo qė vjen nga duart dhe gjuhėt e juaja ėshtė nga shejtani".[Ahmed]
Njė numėr hadithesh tė vėrteta e pėrshkruajnė pejgamberin, salallahu alejhi ue selam, duke qajtur nė disa raste kur dikush qė ai e donte kishte vdekur. Kur pejgameberi, salallahu alejhi ue selam, vizitoi varrin e nėnės sė tij, ai qau dhe i bėri tė tjerėt tė qanin. Kur ai po varroste martirin Uthman bin Medh'un, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, pas Uhudit, ai e puthi atė dhe lotėt e tij ranė nė fytyrėn e Uthmanit. Kur ai dha lajmin pėr vdekjen e Xha'ferit, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, ai fliste ndėrsa i rridhnin lotėt teposhtė fytyrės.
Njė tjetėr transmetim i vėrtetė pėrshkruan Ebu Bekrin, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, duke qajtur kur ai puthi pejgamberin, salallahu alejhi ue selam, pasi qė ai kishte vdekur. Hadithi i cili e ndalon tė qarėt, duhet tė komentohet se i referohet tė qarit qė shoqėrohet me lavdėrim tė tepėrt dhe vajtim.


vazhdon inshaAllah

hasanmehmeti
14-02-07, 17:16
vazhdimi i shkrimit te mesiperm
Lavdėrimi i tepėrt dhe vajtimi
Ta lavdėrosh dhe ta vajtosh tė vdekurin nė pikėllim ėshtė haram, sipas Ahmedit, esh-Shafi'i, dhe tė tjerėve. Nė hadithin e transmetuar nga Abdullah ibn Mes'ud, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, pejgamberi, salallahu alejhi ue selam, ka thėnė:
"Nuk ėshtė prej nesh ai qė e godet veten nė faqe, qė shqyen veshjen e tij dhe qė sillet sikur njerėzit e injorancės [xhahilijetit]".[el-Buhari dhe Muslim]
Ebu Malik el-Esh'eri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, ka thėnė:"Pejgamberi, salallahu alejhi ue selam, ka thėnė:
'Janė katėr vese qė i ka Umeti im, tė cilat janė nga xhahilijeti. Umeti im kurrė s'do t'i heq qafe ato. Ato janė: krenimi me prejardhjen fisnike, fyerja e njėri-tjetrit duke hedhur dyshim nė prejardhjen e personit, kėrkimi i shiut nėpėrmjet astrologjisė [lėvizjes sė yjeve nė qiell], dhe vajtimi'".
Nė njė tjetėr hadith, pejgamberi, salallahu alejhi ue selam, ka thėnė se nėse gruaja e praktikon zakonin e vajtimit dhe ajo nuk pendohet pėrpara se tė vdesė, nė Ditėn e Ringjalljes ajo do tė ngrihet me veshje katrani dhe me njė mburojė nga zgjeba. [Muslim]
Ebu Musa, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, ka thėnė:"Pejgamberi, salallahu alejhi ue selam, ka thėnė:
'I vdekuri vuan pėr shkak tė vajtimit tė tė gjallėve. Kur gruaja vajtuese thotė:'Ēfarė humbje e madhe! Kam humbur dorėn e djathtė, atė qė mė vishte', i vdekuri do tė qortohet rreptėsisht dhe do tė pyetet:'A je ti dora e djathtė e saj? A je ti mbėshtetja e saj? A je ti ai qė e ke veshur atė?'" [Ahmed]
S'ka dyshim qė vajtimi dhe lavdėrimi i tepėrt janė haram. E, si mund tė jetė ndryshe, kur ato tregojnė nė pakėnaqėsi me Zotin dhe kundėrshtojnė durimin? Sjellja e kėtillė e dėmton edhe personin, kur personi i mėshon shpulakė vetes, nxjerr flokėt e veta, lutė Allahu t'ia marrė shpirtin, humb pronėn duke shqyer veshjen, ankohet pėr padrejtėsi nga Allahu dhe e lavdėron tė vdekurin me cilėsi qė ai nuk i ka patur. Cilado nga kėto do tė ishte bazė e mjaftueshme pėr ndalimin e plotė tė vajtimit dhe lavdėrimit tė tepėrt.


Thėnia e disa fjalėve
Ėshtė e lejueshme tė thuhen disa fjalė kur tė qash pėr tė vdekurin, pėr sa kohė qė kėto janė tė vėrteta dhe nuk shoqėrohen me vajtim apo shprehje pakėnaqėsie me vendimin e Allahut. Kėto pak fjalė nuk e kundėrshtojnė durimin dhe nuk janė haram. Enesi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmetoi qė Ebu Bekri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, hyri tek pejgamberi, salallahu alejhi ue selam, pasi qė ai kishte ndėrruar jetė, e vendosi dorėn e vet nė tėmthin e tij, e puthi atė midis syve dhe tha:"O pejgamberi im, o miku im mė i dashur, o i dashuri im". [Ahmed]
Enesi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmetoi qė kur pejgamberi, salallahu alejhi ue selam, u sėmurė shumė, ai filloi ta humbiste vetėdijen. Fatimeja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, tha:"Sa e madhe ėshtė vuajtja e babait tim!" Ai tha:"S'do tė ketė mė vuajtje pėr babanė tėnd pas ditės sė sotme". Kur pejgamberi, salallahu alejhi ue selam, ndėrroi jetė, ajo tha:"O babai im qė iu pėrgjigj thirrjes sė Zotit tė vet; o babai im, destinacioni i tė cilit ėshtė parajsa; O babai im, Xhibrilit do t'ia kumtoj lajmin e vdekjes tėnde". Pasi qė pejgamberi, salallahu alejhi ue selam, kishte qenė varrosur, ajo tha:"O Enes, si mund tė durosh qė ta varrosėsh pejgamberin dhe ta mbulosh me dhé?" [el-Buhari]
Kur vdiq biri i tij, Ibrahimi, pejgamberi, salallahu alejhi ue selam, tha:"Ne jemi pikėlluar shumė pėr vdekjen tėnde, o Ibrahim". Kjo nuk tregon nė pakėnaqėsi me vendimin e Allahut apo ankim kundėr Allahut. Tė tilla thėnie s'janė gjė mė shumė sesa tė qarė.


I vdekuri vuan pėr shkak tė vajtimit qė ia bėjnė njerėzit
Njė hadith i vėrtetė i transmetuar nga Umer ibn el-Hatab, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, nga biri i tij, dhe nga el-Mughire ibn Shu'beh, tregon qė i vdekuri vuan pėr shkak tė vajtimit qė ia bėjnė njerėzit. Nuk duhet tė ketė ndonjė problem nė kuptimin e kėtij hadithi, dhe nuk duhet tė duket se po e kundėrshton Kur'anin apo parimet themelore tė Sheriatit. Kjo s'do tė thotė qė njeriu mund tė dėnohet pėr shkak tė veprimit tė tjetrit. Pejgamberi, salallahu alejhi ue selam, nuk ka thėnė qė njeriu do tė dėnohet pėr shkak se familja e tij qan pėr tė. Ajo ēfarė ai tha ėshtė se i vdekuri vuan pėr shkak tė kėsaj, domethėnė qė kjo e dėmton atė. Ngjashėm, njė njeri i vdekur nė varr mund tė dėmtohet kur njė njeri tjetėr nė varrin fqinj [tė afėrt] ėshtė duke u dėnuar. Kėshtu qė kur familja e tė vdekurit qan, vajton dhe e lavdėron atė pėr sė tepėrmi, sikur qė vepronin njerėzit e xhahilijetit, i vdekuri do tė dėmtohet nė varr pėr shkak tė kėsaj. Kjo ėshtė vuajtja tė cilės i referohet nė hadithin.

Ndersa lutja jone e fundit eshte ;
Falenderimi dhe i tere Sukesi i takon vetem Allahut subhanehu we teAla
selamualejkum musliman

Albanian eX|PerT
14-02-07, 17:25
ne familjen time deri sot janź mbajtur gjithmonź te 7-at, te 40-at. ne diten e varrimit te te vdekurit vishen te gjithe me ngjyra te mbyllta. qajne njerezit, zakonisht gratź, edhe ate shume bile. pastaj shkojne pas nje viti (ose edhe ma shume) edhe i vizititojne varret e te vdekurve (perseri te veshur ne zi, ne heshtje e tj.). e mbaj ne mend se shume njerez ne gjakove (besoj se te gjithe) i kane keto rregulla ne ceremonine mortore. po me duket te gjithe e paskemi deviju sunnetin "madheshtore".
Arton, mos harro se keto ceremoni te pershkruajtura nga ju jane krishtere, gjithashtu vet ju nuk jeni musliman, sikur qe shihet ne poezite tuaja: Artan Kafiri (mosbesimtari).

Ndersa falma_lotin, ka kerkuar pergjigje duke thene:

Ju o vllazer musliman dhe ju motra muslimane

E ti nuk bene pjes ne kete shoqeri sic e ka quajtur falma_lotin "vllazer musliman dhe motra muslimane".

Nese mund te sjellesh dicka nga Kur'ani dhe tradita profetike, apo nga theniet e dijetareve Islam, urdhero, perndryshe mos shkakto zhurm ne kete teme.

Me rrespekt

Albanian eX|PerT
14-02-07, 17:31
Nėse i mbyllė sytė gjat kėtij akti, qė tė ēmendė ,nuk ndalohet .Por nėse puthė me sy tė hapur ndalohet, sepse ju bėn sėpari syve dėm e pastaj edhe nuk mund tė koncentrohesh nė deshifrimin e impulseve elektrike qė i merrė, e tė shkon mundi kot .

Falenderojmė Allahun qė me madhshtinė e vet na i fali buzėt ,pėr tė shijuar kėto mėkate hyjnore :tongue:
LOJETARI, nuk eshte shume veshtire qe kete veper, ta besh ne menyre ligjore, duke mos kaluar ne mekat. D.m.th. martohesh edhe s'ke me barre te mekatin per kete ceshtje.

Prandaj, sic thonin populli edhe sevap edhe qebap, hahahahahaha.:smile:

Me rrespekt ;)

Zero Cool
14-02-07, 17:38
Keshtu per shembull ne menyre ligjore e kan rregulluar muslimanet dhe kan vendose qe munden ti kene nga 4 gra me kurore dhe shume tjera pa kurore duke mos i llogaritur sherbetoret, konkubinat etj..........
E tash po puthen sa po mujn, se ligji po jav lejon ahahahaha

Murgesha
14-02-07, 17:41
E kam ni pytje nese ka mundsi mu pergjigje dikush nga vllaznit musliman. A lejohet qe muslimani ta puthe nje femer qe nuk eshte i martum me ta por vetem e dashuron e nuk e ka grua ?!
Lus tė regjistruarit qė dinė diēka nė lidhje me kėtė temė tė mė tregojnė diē mė shumė:

Falenderojme All-llahun, paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin.

E ndaluar dhe pikė!!
Mos e qo mė gjatė ti Falma_lotin. :biggrin:

Murgesha
14-02-07, 17:43
Keshtu per shembull ne menyre ligjore e kan rregulluar muslimanet dhe kan vendose qe munden ti kene nga 4 gra me kurore dhe shume tjera pa kurore duke mos i llogaritur sherbetoret, konkubinat etj..........
E tash po puthen sa po mujn, se ligji po jav lejon ahahahaha
Gabim je ti Zero Cool, Allahu na rujtė se muslimanėt s`i bajnė kėto punė. :tongue:

hasanmehmeti
14-02-07, 17:56
Selamualejkum musliman

Falma_lotin kjo gje eshte e ndaluar ne Islam dhe hyne ne rangun e mekateve qe quhen ne islam si Zina , dhe kete e bejn hadithet ne vazhdim


"Allahu i Lartėsuar ka shkruar pjesėn e pasardhėsve tė Ademit prej zinasė/imoralitetit, dhe ajo do t'i zėrė ata patjetėr. Imoraliteti i syve ėshtė shikimi, ai i gjuhės ėshtė tė shprehurit, nepsi ėndėrron dhe dėshiron ndėrsa organet e vėrtetojnė atė ose e pėrgėnjeshtrojnė."

Kėtė hadith e transmeton Muslimi; nga Hadithi i Suhejl bin ebi Salih; nga babai i tij; nga Ebu Hurejra. Muslimi e transmeton kėtė hadith edhe me kėtė shprehje:

"Imoraliteti i dy syve ėshtė tė shikuarit, ai i dy veshėve ėshtė tė dėgjuarit (i haramit), ai i gjuhės ėshtė tė folurit, i dorės ėshtė shtrirja e saj me tė padrejtė dhe i kėmbės ėshtė tė ecurit (pėr te harami).

E ka nxjerrė Buhariu (11/26-Fet’hul Bari) dhe Muslimi (2657).


pra nje gje e tille eshte e ndaluar jashta nikahut dhe marteses , pasi eshte prej veprave qe Allahu ne kuran i hudhe ne graden e shirkut , mbytjes se muslimanit e keshtu me radhe ku thote:
Edhe ata qė pos All-llahut, nuk lusin zot tjetėr dhe nuk mbysin njeriun qė ka ndaluar All-llahu, por vetėm kur e meriton nė bazė tė drejtėsisė, dhe qė nuk bėjnė zina, ndėrsa kush i punon kėto, ai gjen ndėshkimin.
[el-Furkan, 68].

Pejgamberi [Alejhi Selam] ka thėnė: “Ai i cila ma garanton gojėn, mes dy mjekrave, pra mes mjekrrės dhe mustaqes, dhe ai i cili mi garanton organet e veta mes dy kėmbėve, unė kam pėr t’ia garantuar Xhennetin”

Dhe me tutje ka thene salallahu alejhiwe selam:

” Shtatė persona tė cilėt do ti fut All-llahu Subhanehu we Teala nėn hijen e Arrshit tė Vet nė ditėn e Kiametit, ku nuk ka hije pėrveē hijes sė Arrshit tė All-llahut Subhanehu we Teala, njė prej shtat personave ėshtė “Njė njeri tė cilin e thėrret njė femėr, dhe ka pasuri dhe autoritet dhe i ka tė gjitha mundėsit dhe kushtet pėr me bėrė atė vepėr tė shėmtuar, por ky djal i thotė unė i tutem All-llahut Subhanehu we Teala, i tutem All-llahut, Zotit tė gjithėsis..."

Dhe thote Allahu subhanehu we teAla:
”Thuaj to o Muhammed, o ju robėt e Zotit, o ju tė cilėt u ka mashtruar shejtani dhe keni bėrė mėkate tė mėdha, mos u dėshproni nga rahmeti i All-llahut”

selamualejkum musliman
ps/ juve qe shkruani pa lidhje ne forumin islam, zero, arton edhe ju lojtari , ketu fliten temat qe jane me rendesi dhe nuk ka shaka ne to , nese keni diqka qe ndihmon ne pergjigjie shkruani dhe mos shkruani kot me injorancen e juaj qe te vije deri te mos kuptimi i mire i meseleve ne islam nga ata qe pyesin.Sigurisht qe faji mbetet tek moderatori qe nuk e moderon faqen mire.

gazi-de
14-02-07, 18:38
shkrime shume i qelluare pere ata qe doje me kuptu...te pershendes me shume rrespekte Albanien expert...............

Murgesha
14-02-07, 18:54
Jo nuk ėshtė e barabartė.
Pėrderisa burrit i lejohet martesa deri nė katėr gra, pėrderisa liria e saj mvaret nga vullneti i burrit, pėrderisa babai apo vėllai duhet ta jap pėlqimin pėr martesėn e saj, pėrderisa nė rrugė duhet tė jetė e pėrjellur nga burri, prindi, vėllai.
Ka edhe shumė gjėra tjera por unė nuk e shof femrėn tė barabartė me mashkullin me ligjin islam.

arton bala
14-02-07, 18:59
Arton, mos harro se keto ceremoni te pershkruajtura nga ju jane krishtere, gjithashtu vet ju nuk jeni musliman, sikur qe shihet ne poezite tuaja: Artan Kafiri (mosbesimtari).

Ndersa falma_lotin, ka kerkuar pergjigje duke thene:E ti nuk bene pjes ne kete shoqeri sic e ka quajtur falma_lotin "vllazer musliman dhe motra muslimane".

Nese mund te sjellesh dicka nga Kur'ani dhe tradita profetike, apo nga theniet e dijetareve Islam, urdhero, perndryshe mos shkakto zhurm ne kete teme.

Me rrespekt

une te thash more se te gjithe ne gjakove e edhe ne fshatrat per rreth i kane keto "adete".

une kafir po se po, por edhe musliman. vec per dallim ndaj teje per mua vetia "musliman" merr rendin e parafundit ne personalitet. "te sjellesh dicka nga kurani" eshte detyra e jote (po deshte), une sjell dicka nga ajo qe eshte e rendesishme per mua si shqiptar e si vella i njerezve me tri fe: katolikź, muslimanź, ortodoks.

ajo fe qe ma ndalon kete gje, eshte e ajo te cilen e refuzoj me se shumti

falma_lotin
14-02-07, 19:22
kam nje pyetje qe vlon ne mua !!
Zoti krijoj, engjujt, xhint, dhe njerzit vetem per te adhuruar Krijuesin e tyre
mbes krijesave te Tij, njeriu eshte i preferuari... edhe pse nuk jemi perfekt, harrojm shpesh nga vijm, dhe ku do te kthehemi, bejm gabime, shum gabime... ndersa engjujt jane krijesa perfekte, ndriqojn... ... ndermjet gjitha krijesave Zoti e krijoi edhe njeriun i cili dallohet nga gjitha krijesat tjera
engjujt kan per detyre te shpallin shpallje,marrin shpyrtera disa jan percjelles te njeriut etj.Jan te krijuar nga drita.Ata kan per detyre te bejne vetem adhurim zotit te tyre dmth Allahut xh.sh e njeriu?
Ne fakt njeriu Eshte krijese qe Allahu e ngiti mbi gjitha krijesat tjera


Pse ????

ju falenderoj nga zemra...Perendia ju mbajt ne rrugen e ndriqimit.

Albanian eX|PerT
15-02-07, 02:48
E para, sepse kur Perendia, ia dha kete emanet (pergjegjesi) krijesave te Tij, nga frika, nuk e pranuan as kodrat, e asnje krijes tjeter, perpos njeriut. E dyta, Zoti ka treguar ne librin e Tij, se e ka krijuar njeriun ne formen me te bukur.

Kalo mire e nderuar... rrespekte:cool:

Albanian

Zero Cool
17-02-07, 00:34
A je musliman ti Albanian eX|PerT ??

Albanian eX|PerT
17-02-07, 03:44
A je musliman ti Albanian eX|PerT ??


Po!
E falenderoj Zotin qe me ka bere musliman.

Mustaqedredhur
17-02-07, 18:30
Hmm, shkrimi i Murgeshes detyron nje pyetje intersante :

Ne qofte se njerzit jane ne thelb te barabarte, a mund te thuhet se gjithe pabarazite konvencionale jane te padrejta?

Zero Cool
11-03-07, 17:18
Pa pretendime, kam deshire te dije a lejohet te muslimanet dashuria virtuale ? Sipas cilave rregulla nese PO dhe sipas cilave rregulla nese JO ?
Shpresoj te kam pergjegje ne kete pytje dhe jo dialogje te pafund dhe te pakuptimt.
Ju falenderoj...

Albanian eX|PerT
11-03-07, 17:19
Per pyetje, eshte tema: "Pyetje & Pergjigje" :wink: rrespekte...!!!

hasanmehmeti
11-03-07, 19:39
se pari dashuria mund te jete ndaj shum kujt , pra ndaj kujt pretendoni juve , psh ndaj ndonje femre apo ndaj ikonave te portalit te ndonje forumi ?
dhe per ke virtualitet ke fjalen ,mos eshte per virtualitetin e jetes se internetit me sa e kuptoj une ?

pastaj flasim rrethe kesaj pyetje qe e paska vendin tek pyetje & pergjegjie.

repskt per ju
hasaniselamualejkum musliman

Albanian eX|PerT
23-03-07, 22:35
Pyetja:
Dihet qė mbajtja e zinxhirėve tė arit rreth qafės ėshtė e ndaluar, mirėpo a lejohet tė mbahen nėse nuk janė te arit? Gjithashtu edhe unaza, sa lejohet tė mbahet jo e arit para martesės? Allahu ju shpėrbleftė!
Pėrgjigja:
Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
Pyetja juaj nuk ėshtė e specifikuar, por mendojmė se ju bėni pyetje pėr djemtė. Mbajtja e zinxhirėve rreth qafės pėr djemtė nga ari nuk lejohet dhe pėr kėtė kemi disa hadithe qė e ndalojnė.
Kurse sa i pėrket qaforeve dhe zinxhirėve qė nuk janė nga ari, por nga ndonjė material tjetėr (argjendi ose bakri etj.) se a lejohet tė mbahen nga meshkujt themi se edhe kjo ėshtė e ndaluar dhe meshkujt duhet t’[u largohen atyre, pasi qė stolitė dhe zbukurimet e tilla janė nga natyra e femrave dhe mashkulli nė kėtė dallon nga femrat. Pėrveē mbajtjes sė unazaės sė argjentit, pasi qė kėtė e ka mbajtur Muhamedi (salallahu alejhi ue selem) dhe ajo ėshtė e lejuar.
Nė librin “Fet`hu Kadir” i cili llogaritet njė nga librat mė autoritativ tė fikhut hanefi thuhet: “Nuk i lejohet mashkullit tė stoliset me ar... Gjithashtu nuk i lejohet tė stoliset edhe me stoli tė argjendit, pasi edhe kjo hyn nė kuptim tė arit (pra zbukurimit pėr mashkullin), pėrveē unazės, rripit dhe zbukurimit tė shpatės (armės)”.
Kurse Neveviu thotė: “Lejohet pėr burrin unaza e argjendit me unanimitet (ixhma). Kurse jashtė kėsaj zbukurimet nga argjendi si kyē dore (byzylykut), qafore dhe tė ngjashme me kėto, shumica e dijetarėve kanė definuar se janė tė ndaluara”. Allahu e di mė sė miri.
Alaudin Abazi
18.03.2007

http://www.klubikulturor.com

Albanian eX|PerT
28-03-07, 01:57
130. Ē’DO TĖ THOTĖ FJALA KALIF? http://fjalaebukur.com/sq/images/M_images/pdf_button.png (javascript:void window.open('http://fjalaebukur.com/sq/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=486', 'win2', 'status=no,toolbar=no,scrollbars=yes,titlebar=no,m enubar=no,resizable=yes,width=640,height=480,direc tories=no,location=no');)http://fjalaebukur.com/sq/images/M_images/printButton.png (javascript:void window.open('http://fjalaebukur.com/sq/index2.php?option=com_content&task=view&id=486&Itemid=68&pop=1&page=0', 'win2', 'status=no,toolbar=no,scrollbars=yes,titlebar=no,m enubar=no,resizable=yes,width=640,height=480,direc tories=no,location=no');)http://fjalaebukur.com/sq/images/M_images/emailButton.png (javascript:void window.open('http://fjalaebukur.com/sq/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=486', 'win2', 'status=no,toolbar=no,scrollbars=yes,titlebar=no,m enubar=no,resizable=yes,width=400,height=250,direc tories=no,location=no');)Pyetja:
Esselamu alejkum. Mė falni qė po ua parashtroj kėtė pyetje, por jam shumė konfuze. Desha tė di se ēka do tė thotė khalif (kalif)? Allahu ju shpėrbleftė me tė mira!


Pėrgjigjja:
Falėnderimi dhe mirėnjohja i takojnė Allahut tė Plotfuqishėm, salavatet dhe pėrshėndetjet tona qofshin mbi Muhammedin alejhi selam, mbi familjen, shokėt dhe mbi tė gjithė ata qė e ndjekin kėtė rrugė deri nė Ditėn e Kijametit.
Fjala kalif (nė arabisht halif-khalif) ka kuptimin e zėvendėsuesit qė trashėgon paraardhėsin. Kėtu ėshtė fjala pėr Ebu Bekrin dhe tė tjerėt qė pasuan rrugėn e tė Dėrguarit Muhammedit alejhi selam nė udhėheqjen politike dhe fetare. E mė pas ky emėr u bė titull pėr kryesundimtarin e shtetit islam anembanė botės. Kalifati ėshtė shteti nė tė cilin sundon kalifi. Ekzistimi i kalifit ėshtė obligim permanent pėr tė gjithė muslimanėt, tė cilėt duhet tė angazhohen pėr ta themeluar kėtė institucion kaq tė lart dhe shumė tė rėndėsishėm pėr tė gjithė muslimanėt e botės. Kalifati islam ka ekzistuar deri nė rėnien Perandorisė Osmane, e cila nė atė kohė pėrfaqėsonte kalifatin. Allahu e di mė sė miri!
Bahri Curri, 05.12.2006


http://www.fjalaebukur.com

Albanian eX|PerT
28-03-07, 01:58
Pyetja:
Nėse e arrij imamin nė rekatin e dytė, atėherė pasi ta kryejė imami namazin, unė ngritem dhe e fali edhe njė rekat, por a duhet ta kėndoj vetėm elhamin apo edhe njė sure?

Pėrgjigjja:
Falėnderimi dhe mirėnjohja i takojnė Allahut tė Plotfuqishėm, salavatet dhe pėrshėndetjet tona qofshin mbi Muhammedin alejhi selam, mbi familjen, shokėt dhe mbi tė gjithė ata qė e ndjekin kėtė rrugė deri nė Ditėn e Kijametit.
Nė rastin e namazit me dy rekate, nėse ti e zė imamin nė rekatin e dytė, atėherė pasi imami fillon tė jap selam, ti ngritesh dhe e plotėson edhe njė rekat nė tė cilin patjetėr duhet ta lexosh elhamin (fatihanė) e edhe njė sure. Allahu e di mė sė miri!
Bahri Curri, 05.12.2006


http://www.fjalaebukur.com

Zero Cool
29-03-07, 10:18
Pyetja:

A i lejohet nje muslimani te devotshem i cili eshte edhe biznismen, te keqperdore femrat, te cilat punojne per te, per perfitime materiale?

Albanian eX|PerT
29-03-07, 14:16
Pyetja:

A i lejohet nje muslimani te devotshem i cili eshte edhe biznismen, te keqperdore femrat, te cilat punojne per te, per perfitime materiale?
Nuk lejohet......! Per nje veprim te ketille pason denimi i rrepte! Logjika e shendoshe nuk e lejon asesi nje veprim te ketille!

Kastri
01-04-07, 01:44
....................................
....................................


Pershendetje.

Pse duhet pastruare xhenazen?

hasanmehmeti
01-04-07, 13:31
selamualejkum musliman

Kastri ,

Sepse se pari ashtu ka kerku Pejgamberi alejhiselam , qe xhenazja te pastrohet.
Se dyti ne besimin islam , trupi i njeriut edhe pse vdes ai prap perballet se bashkś me shpirtin me peripeci tjera , siq eshte jeta ne Varre , takimi me melaiket e varrit , dita kur do te del para Krijuesit e keshtu me radhe , dhe per kete duhet te pastrohet qe i paster dhe me avdes ti perballoj keto peripeci , pasi ne islam avdesi eshte nje mbrojtes i mire i muslimanit .
E njejta eshte edhe kur njeriu bie te flej , pasi nga ai kerkohet nese ka mundesi te merr avdes sepse sipas Islamit pasi njeriu eshte ne gjume , shpirit i tij me nuk gjendet tek trupi i tij por shkon tek Krijuesi i tij , dhe si i till eshte mire ti dorzohet i paster me avdes.

nje perjashtim eshte ketu qe e ka bere Pejgamberi alejhiselam qe trupi i Shehidit eshte mire te varroset ashtu siq ka vdekur pasi diten e Gjykimit do ngritet ashtu dhe me ate njete qe ka vdekur , e dihet se grada e shehidit eshte e larte ne Islam , dhe eshte e kerkuar qe ashtu siq vritet te varroset .

Shpresoj se isha i kjaret ,
Dhe Allahut subhanehu we teAla e din me se miri.

selamualejkum musliman

Albanian eX|PerT
02-04-07, 00:37
A i lejohet femrės tė lexojė ose t'i thotė nė vete suret e Kuranit Kerim, gjatė tė pėrmuajshmeve apo gjatė kohės sė lehonisė?

Pyetja:
Selamun alejkum ue rahmetullahi ue berekatuhu!
Allahu ju shpėrbleftė me ēdo tė mirė nė kėtė botė dhe nė ahiret nga dhuntitė e Tij pėr punėn dhe mundin tuaj nė pėrhapjen e fjalės sė Allahut aze ue xhel! Kisha njė pyetje pasi se deri tani kam informata tė ndryshme nė lidhje me kėtė pyetje qė vijon. A i lejohet femrės tė lexojė ose t'i thotė nė vete suret e Kuranit Kerim, (Ajetul Kursij; Kul Eudhat; El Fatiha), gjatė tė pėrmuajshmeve dhe lehonisė (hajzit dhe nifasit)? A lejohet nė kėtė gjendje t'i thotė duatė e pėrditshme nė gjuhėn arabe nga Pejgamberi (alejhi selam) si p.sh.: “La haule ue la kuvvete il-la bil-lah”, “Mashall-llah la kuvete il-la bil-lah”, duatė gjatė hipjes nė mjetin e udhėtimit, gjatė fatkeqėsive siē ėshtė p.sh.: duaja e Dhenunit: “La ilahe il-la ente subhaneke inij kuntu minedh-dhalimin”etj. A lejohet gjatė kėsaj kohe tė bėhet lutja me emrat e bukur tė Allahut tė Lartėsuar? Ju falėnderoj pėr pėrgjigjen dhe Allahu ju shpėrbleftė dhe ju pėrshėndes tė gjithėve me: eselamu alejkum ue rahmetullahi ue berekatuhu!
Pėrgjigja:
Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
Ashtu si e pėrmendėt edhe ju nė pyetje, se pėr kėtė ēėshtje keni informata tė ndryshme, themi se nė kėtė ka mospajtim te fukahat islam. Pėr tė qenė mė lehtė kuptimi i ēėshtjes, me poshtė do tė flasim rreth saj nė disa pika, duke filluar nga gjėrat nė tė cilat fukahatė janė pajtuar, pastaj do tė kalojmė nė shtjellimin e vendit tė mospajtimit.
Sė pari: Thėnia e duave (lutjeve) tė Profetit (bekimi dhe paqja qofshin mbi tė), sikurse lutjet e mėngjesit e tė mbrėmjes dhe lutjet tjera tė njohura, disa nga tė cilat ju i pėrmendni nė pyetjen tuaj; tė gjitha kėto janė tė lejuara tė thuhen dhe nė tė nuk ka ndalesė. Madje, preferohet nga gruaja me menstruacione tė vazhdoj nė thėnien e lutjeve tė kėtilla ēdo herė, pasi qė ajo, edhe pse ėshtė nė kėtė fazė megjithatė ka nevojė pėr mėshirėn e Allahut dhe duhet ta pėrkujtoj Atė nė ēdo kohė.
Sė dyti: Lutjet siē janė:
1. “BISMILAHI RRAHMANI RAHIM” - “Nė emėr tė Allahut Mėshiruesit Mėshirėplotit”
2. “Ina lil-lahi ve ina ilejhi raxhiun” - "Ne jemi tė Allahut dhe ne vetėm tek Ai kthehemi!" Bekare, 156.
3.“Rabena atina fi dunja haseneten ve fil ahireti hasenete ve kina adhabenar” - "Zoti ynė na jep tė mira nė kėtė jetė, tė mira edhe nė botėn tjetėr, dhe na ruaj prej dėnimit me zjarr!" Bekare, 201.
Dhe lutjet e ngjashme tė cilat gjenden nė Kuran dhe janė ajete tė plota ose pjesė tė ajeteve, por ato pėrdorėn si lutje, atėherė edhe kėto janė tė lejuara ti thotė femra lehonė dhe me menstruacione.
Sė treti: Leximi i Kuranit pėr femrėn me menstruacione me qėllim tė adhurimit, d.m.th qė ajo gjatė kėtyre ditėve tė ulet dhe tė lexoj Kuran si adhurim, ose tė pėrsėris pjesėt nga tė cilat i ka mėsuar mė herėt pėrmendėsh ėshtė diskutabile te dijetarėt islam.
Mendimi i parė: Pjesa dėrmuese e ulemave (hanefitė, shafitė dhe hanbelitė) janė tė mendimit se kjo ėshtė e ndaluar dhe se gruaja gjatė kėtyre ditėve duhet tė largohet nga leximi i Kuranit, deri sa tė pastrohet.
Pėr kėtė qėndrim kanė argumentuar me kėto argumente:
1. Gruaja e cila ėshtė me menstruacioni ėshtė e papastėr dhe kjo ėshtė sikurse muslimani i cili bėhet xhunub (pas marrėdhėnieve intime), pasi qė nė tė dy rastet ėshtė obligativ gusuli.
Ali Ibėn Ebi Talibi tregon se i dėrguari (salallahu alejhi ue selem) ua mėsonte Kuranin atyre (gjithmonė) dhe nuk e ndante atė asgjė nga Kurani pėrveē xhunubllėkut.[1] (http://www.klubikulturor.com/Leximi-i-Kuranit-gjate-te-permuajshmeve.htm#_ftn1)
2. Transmetohet nga Abdullah Ibėn Umeri se i dėrguari (bekimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: “Ajo qė ėshtė me menstruacione dhe xhunub mos tė lexoj asnjė pjesė nga Kurani”.[2] (http://www.klubikulturor.com/Leximi-i-Kuranit-gjate-te-permuajshmeve.htm#_ftn2)
Mendimi i dytė: Njė pjesė mė e vogėl e dijetarėve (medh`hebi i imam Malikut) lejojnė qė femra me menstruacione tė kėndojė Kuran. Ky mendim thuhet se ėshtė edhe thėnie e imam Ahmedit, por ajo qė ėshtė mė e vėrtetuar nga ai ėshtė qėndrimi i parė, i moslejimit.
Sido qė tė jetė, qėndrimi i dytė ėshtė zgjedhur nga njė numėr i fukahave, qofshin mė tė hershėm ose tė cilėt kanė ardhur mė pas, si Ibėn Tejmije, Sheukani dhe me kėtė mendim japin fetva shumė nga dijetarėt bashkėkohorė. Kurse argumentet e tyre janė:
1. Argumentimi pėr t’ia ndaluar gruas me menstruacione leximin e Kuranit duke bėrė analogji (kijas) me xhunubin ėshtė krahasim ndėrmjet dy ēėshtjeve qė nuk janė tė njėjta, pasi qė njeriu xhunub ka mundėsi nė ēdo moment tė pastrohet, kurse gruaja me menstruacione nuk ka mundėsi ta bėjė kėtė madje ajo ėshtė e mundur tė qėndroj kohė tė gjatė (prej tri ditėve deri nė dhjetė) nė atė gjendje. Pastaj njeriu xhunub, burrė qoftė ose grua, ėshtė i\e obliguar tė pastrohet (merr gusul) nė momentin kur hyne koha e namazit, pėr ta falur atė, kurse femra me menstruacione ėshtė e obliguar tė pastrohet kur tė kryhet koha e menstruacioneve. Prandaj ky kijas nuk ėshtė i saktė.
2. Argumentimi me hadithin e lartpėrmendur (Ibėn Umerit) nuk ėshtė i qėndrueshėm, pasi qė ėshtė i dobėt dhe nuk mund tė argumentohet me tė pėr tė ndaluar kėtė ēėshtje.
3. Esenca nga e cila duhet tė nisemi nė kėtė ēėshtje ėshtė se pėr t`ia ndaluar gruas me menstruacione leximin e Kuranit, duhet tė posedojmė argument, me tė cilėn e ngrisim dispozitėn e ndalimit (tahrim). Por kjo nuk ėshtė bėrė dhe argumentet tė cilat janė sjellur nuk janė tė qėndrueshme, prandaj mbetet dispozita e pėrgjithshme, se ajo ėshtė e lejuar.
Ibėn Tejmije thotė: “Nė ndalimin e gruas me menstruacione leximin e Kuranit nuk posedojmė argumente tė qarta dhe tė sakta”. Ai gjithashtu thotė: “Ėshtė e njohur se gratė nė kohėn e Profetit (bekimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė) u vinin menstruacione dhe nuk tregohet se ai ua ndalonte atyre leximin e Kuranit ashtu si nuk ua ndalonte dhikrin dhe lutjet”.
4. Gjatė kohės sė menstruacioneve femra mund tė ndeshet nė disa situata ku duhet tė mėsoj Kuranin, ta pėrsėris atė (posaēėrisht nėse mėson nė medrese ose fakultete Islame) pėr shkak tė provimeve, ose edhe nė disa raste specifike si rasti i sėmundjes, frikės, rukjes sė vetės (fryrjes sė vetės me Kuran), etj. Prandaj nėse asaj i`a ndalojmė kėtė, atėherė e kemi ndaluar nga njė gjė qė ėshtė mjaft e rėndėsishme pėr tė dhe e kemi privuar nga shumė dobi pėr tė cilat ajo ka nevojė.
- Nga ajo qė u tha mė lartė vėrejtėm fuqinė e argumenteve tė atyre qė thonė se lejohet gruaja me menstruacione tė lexoj Kuran, por nėse ajo dėshiron tė jetė mė e kujdesshme dhe mė e matur nė kėtė, atėherė do tė ishte mė mirė pėr tė, qė ta lexoj Kuranin nė kėtė kohė (gjatė menstruacioneve) vetėm atėherė kur ėshtė e domosdoshme pėr tė dhe kur ajo ka nevojė pėr tė lexuar ashtu si pėrmendėm disa raste me lartė.
Vėrejtje: Ajo qė do tė ishte e nevojshme tė pėrmendet nė kėtė vend ėshtė ēėshtja e prekjes sė Kuranit me dorė nga femra me menstruacione. Pėr shkak se nėse thuhet se asaj i lejohet tė lexoj Kuran nuk do tė thotė se asaj i lejohet edhe prekja e Kuranit me dorė gjatė menstruacioneve. Prandaj kėto dy gjėra janė tė ndara. Prekja me dorė e Mus`hafit (Kuranit) pėr gruan me menstruacione ėshtė e ndaluar. Dhe pėr kėtė argumentojmė me ajetin e pėrgjithshėm ku Allahu i Lartėsuar thotė: “Atė (Kuranin) nuk e prekin vetėm se tė pastrit”. Vakia, 79.
Pėr kėtė, kur themi se lejohet leximi, ėshtė pėr qėllim leximi pėrmendėsh, pėrsėritja ose dėgjimi nga dikush qė lexon. Kurse nėse ajo duhet ta pėrdor Kuranin gjatė pėrsėritjes, atėherė duhet tė ketė kujdes mos ta prek me dorė direkt, por tė vej dorėza dhe ta shfletoj me dorėza, ose ta shfletoj atė me diē tjetėr.
Kurse nėse ajo lexon ndonjė libėr qė pėrmban ajete tė Kuranit, ose Kuranin me pėrkthim ose Kurani me komentim, atėherė lejohet ta prek atė, pasi qė Kurani i cili ėshtė i ndaluar tė preket nga gruaja me menstruacione ėshtė Mus`hafi ku gjendet e mbledhur vetėm fjala e Allahut dhe jo librat tjera ku kemi edhe shkrime tjera. Allahu e di mė sė miri!
Alaudin Abazi
24.03.2007

http://www.klubikulturor.com

Albanian eX|PerT
02-04-07, 12:19
NĖSE FAMILJA NUK MĖ LEJON T’I KRYEJ OBLIGIMET FETARE...

Pyetja:

Nėse familja nuk mė lejon tė falem, tė agjėroj dhe t’i kryej obligimet tjera fetare me tė cilat na ka urdhėruar Allahu, ēfarė duhet tė bėj?


Pėrgjigjja:
Kur ėshtė nė pyetje ky problem duhet pasur parasysh disa gjėra:
E para: Ekziston njė rregull nė Islam sipas tė cilit nuk tregohet respekt dhe dėgjueshmėri ndaj krijesės (njeriut) nė llogari tė respektit dhe dėgjueshmėrisė ndaj Krijuesit (Allahut). Andaj kur tė vijė nė pyetje konfrontimi mes asaj qė prej neve kėrkon Allahu dhe asaj qė prej neve kėrkojnė tė tjerėt, pėrparėsi duhet dhėnė asaj qė kėrkon Allahu. Me kėtė rast vetėm duhet bėrė pėrpjekje qė tė gjindet modeli qė tė respektohen urdhėrat e Allahut, nė rastin konkret praktikimi i rregullave tė fesė, duke mos bėrė njėkohėsisht dėm nė raport me familjen, prindėrit etj..
E dyta: Prej prioriteteve qė duhet tė ketė muslimani nė kohėn tonė ėshtė qė krahas adhurimit qė ia bėn Allahut, tė mundohet tė ndėrtojė raporte tė mira me rrethin, nė mėnyrė qė ai si musliman tė jetė i pranuar pėr rrethin ku jeton duke filluar nga familja e mė gjerė. Kėtė gjė ka mundėsi ta arrijė me butėsi dhe sjellje tė mirė, me njė fjalė duke dhėnė shembull tė mirė qė do t’i bėntė njerėzit tė lakmojnė nė Islamin e tij.
E treta: Duhet pasur parasysh se rasti yt ėshtė vetėm njė sprovė, e jeta pa sprova nuk mund tė paramendohet, andaj gjeje metodėn mė me pak dhembje pėr ta tejkaluar kėtė sprovė, mundohu t’i bindėsh se kjo ėshtė rruga pėr tė cilėn Allahu na ka krijuar, Atij duhet t’i nėnshtrohemi dhe ta respektojmė. Namazi dhe adhurimi im nuk bėn t’u pengojė juve, sepse ai sjell vetėm dobi dhe prej tij nuk ka asfarė dėmi. Nuk duhet harruar edhe ta lusėsh Allahun tė tė dhurojė rrugėdalje nga kjo ngushtėsi. Allahu e di mė sė miri!
Bahri Curri, 25.04.2005http://www.fjalaebukur.com

Albanian eX|PerT
02-04-07, 12:20
PENDIMI I FSHIN GJYNAHET http://fjalaebukur.com/sq/images/M_images/pdf_button.png (javascript:void window.open('http://fjalaebukur.com/sq/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=170', 'win2', 'status=no,toolbar=no,scrollbars=yes,titlebar=no,m enubar=no,resizable=yes,width=640,height=480,direc tories=no,location=no');)http://fjalaebukur.com/sq/images/M_images/printButton.png (javascript:void window.open('http://fjalaebukur.com/sq/index2.php?option=com_content&task=view&id=170&Itemid=68&pop=1&page=0', 'win2', 'status=no,toolbar=no,scrollbars=yes,titlebar=no,m enubar=no,resizable=yes,width=640,height=480,direc tories=no,location=no');)http://fjalaebukur.com/sq/images/M_images/emailButton.png (javascript:void window.open('http://fjalaebukur.com/sq/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=170', 'win2', 'status=no,toolbar=no,scrollbars=yes,titlebar=no,m enubar=no,resizable=yes,width=400,height=250,direc tories=no,location=no');)Pyetja:
Jam njė vajzė 25 vjeēare. Qė nė fėmijėri e deri nė moshėn 21 vjeē nuk kam agjėruar e nuk jam falur asnjėherė pėr shkak tė pėrtacisė. Edhe pse prindėrit mė kėshillonin vazhdimisht, unė nuk ua vėja veshin kėshillave tė tyre. Ē’duhet tė bėj tani qė mė ka udhėzuar Allahu subhanehu ve teala dhe jam penduar pėr atė kam bėrė nė tė kaluarėn?Pėrgjigjja:
Pendimi i fshin tė gjitha gjynahet e mėparshme, andaj detyra jote ėshtė qė tė pendohesh sinqerisht dhe tė vendosėsh qė t’i kryesh tė gjitha adhurimet nė mėnyrėn e duhur, duke u dhėnė rėndėsi namazeve sunnete gjatė ditės dhe natės, agjėrimit sunnet, pėrmendies sė Allahut subhanehu ve teala pa ndėrprerje, leximit tė Kur’anit etj. Allahu e di mė sė miri!
Ibn Xhibrin, 26.02.2001


http://www.albislam.com

Albanian eX|PerT
02-04-07, 12:22
NEVOJA E DOMOSDOSHME A E ARSYETON KAMATĖN?

Pyetja:

Nė raste kritike tė domosdoshme kur s'ke zgjidhje tjetėr a lejohet tė merren paratė me kamatė? A e arsyeton nevoja kėtė veprim?

Pėrgjigjja:
Marrja e tė hollave me kamatė (apo e kredive) ėshtė haram dhe kurrfarė nevoje nuk e arsyeton marrjen e tė hollave me kamatė. Allahu e di mė sė miri!
Rexhep Lushta, 01.10.2005


http://www.fjalaebukur.com

Kastri
03-04-07, 00:10
selamualejkum musliman

Kastri ,

Sepse se pari ashtu ka kerku Pejgamberi alejhiselam , qe xhenazja te pastrohet.
Se dyti ne besimin islam , trupi i njeriut edhe pse vdes ai prap perballet se bashkś me shpirtin me peripeci tjera , siq eshte jeta ne Varre , takimi me melaiket e varrit , dita kur do te del para Krijuesit e keshtu me radhe , dhe per kete duhet te pastrohet qe i paster dhe me avdes ti perballoj keto peripeci , pasi ne islam avdesi eshte nje mbrojtes i mire i muslimanit .
E njejta eshte edhe kur njeriu bie te flej , pasi nga ai kerkohet nese ka mundesi te merr avdes sepse sipas Islamit pasi njeriu eshte ne gjume , shpirit i tij me nuk gjendet tek trupi i tij por shkon tek Krijuesi i tij , dhe si i till eshte mire ti dorzohet i paster me avdes.

nje perjashtim eshte ketu qe e ka bere Pejgamberi alejhiselam qe trupi i Shehidit eshte mire te varroset ashtu siq ka vdekur pasi diten e Gjykimit do ngritet ashtu dhe me ate njete qe ka vdekur , e dihet se grada e shehidit eshte e larte ne Islam , dhe eshte e kerkuar qe ashtu siq vritet te varroset .

Shpresoj se isha i kjaret ,
Dhe Allahut subhanehu we teAla e din me se miri.

selamualejkum musliman


.......................................
.......................................


Pershendetje

I Nderuare,faleminderite per pergjigjejen,por une tani jame ne dyshime te madhe,pasi qe une e kame te disheme krejte ndryshe e kjo po me bene te hutuare!

Kurse per shehidit po keshtu e kame te diesheme edhe une.

Pyetja ime ka te bej shume me thelbine e islamit.
Nga pergjegjeja duhete te dale edhe pse jane tri ngjyra te njerzimi(e Bardhe,Zeze edhe Verdhe)nese me kuptoni se qka po dua te them ose nese ke pergjigjeje,do ju jem shume mirnjohes.

Dyshimi ime nuk ka te bej me ISLAMIN se aty une nuk kame as edhe dyshimine me te vogel,por te njerzite qe po e marrine persiper shpjegimet apo pergjigjejet,pa qen te afte,kjo po me brengose.
Me nderime te nderuare.

hasanmehmeti
03-04-07, 01:48
selamualejkum musliman

sa i perket pergjigjies sime , dhe asaj qe keni thene ju se keni pas pergjigjie tjeter na bjer ate pergjigjie , une vetem me nje permbledhje te shkurter te tregova per me shume kthehu librit mbi rregullat e Xhenazes te Dijetarit te madhe , Shejkh Albanit rahimehullah .

Ndersa pjesen tjeter te pyetjes une per vete nuk e kuptova , na e sqaro se qka ke menduar te pyesesh me ate qe ke thene atu.


selamualejkum musliman

Albanian eX|PerT
04-04-07, 00:32
Pyetja: Une kam bere nje krim shume te madhe, dhe dua ta di se si mundem te shkarkohem nga ky krim qe po me shkatrron jeten. Kame jetuar se bashku me kunaten ne nje shtepi, ajo ka pasur femije e une nuk lindja, xhelozoja se te gjthe i donin femijet e saj, edhe ajo kur mbeti shtatzene ne femijun e trete une i kame hedhur nje barė ne sokun qe ia kam dhenė dhe pasi qe eshte helmuar ajo ka abortuar, ajo jeton ende, mirepo nuk eshte mire me mend, sepse nga doza e barit helmues eshte bere e tille, cfare te beje qe te pastrohem nga ky mekate. Ju tregoj qe mu falen kame filluar moti, mirepo ende nuk po qetesohem.

Pėrgjigjja:
Pendohu te All-llahu me pendim te sinqerte, dhe lutu shume per kete grua, qe Allahu te sheron dhe t'ia kthen shendetin.
Mos e perhap kete muhabet qe mos te ndodh gje me e keqe ne mesin familjar.
Lutu pa ndale per kete grua, qe All-llahu ta sheron dhe pendohu te Allahu me pendim te sinqerte, nese ajo kupton, kerko hallallekun prej saj, ne menyre
direkte ose indirekte, nese nuk e kupton kete situate, kerko ne menyre indirekte, e ishaAll-llah, All-llahu ta fale...Bekir Halimi, 30.05.2006


http://www.albislam.com

Albanian eX|PerT
04-04-07, 00:33
Pyetja: Une jetoj ne nje nga shtetet perendimore, para se te vija ne kete vend isha nje besimtar i cili falej dhe agjeronte, mirepo shejtani me largoi nga rruga e Allahut(subhane ue teala). Kam bere nje sere haramesh nder te cilat zinaja me femra te ndryshme. Me njeren bashkjetoj, ajo eshte kristiane dhe me te kam nje femi. Tashme jam i pikelluar nga gjynahet e mija dhe deshiroj te pendohem dhe ti kthehem rruges se drejte, por nuk po di si te veproj. Ju lutem me jepni nje pergjigje.

Pėrgjigjja:
All-llahun e falėnderojmė kurse paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin, familjen dhe shokėt e tij.
Perpos ketij linku qe e ke me poshte:
http://www.albislam.com/hutbe/hutbe.asp?NrHutbe=37
I nderiari vella...
Elhamdulilah, falendero All-llahun pa ndal qe te eshte kujtuar te pendohesh dhe te kerkosh zgjidhje per problemin...
Ska dyshim se kjo gjendje dhe situate e ytja, eshte argument i madh se ti je nisur ne rrugen e pendimit...sepse fillimi i pendimit eshte keqardhja te cilen e ndien njeriu nga gjendja e tij e keqe....
Se pari: Kushtet e pendimit jane te regjistruara ne linkun qe e ke me larte edhe ato duhet ti realizosh....
Dy: Nese deshiron te vazhdosh jeten me kete grua me te cilen jeton dhe e femije me te, duhet te kurorezohesh me te nese deshiron qe bashkjetesa me te te jete hallall...
Tre: Te kujdesesh per udhezimin tend dhe udhezimin e gruas tende, e cila nuk eshte muslimane...
Kater: Te veprosh qe femiu dhe femijet qe do te vijne te mbeten musliman dhe tu japish edukate islame...
Vetem keshtu mund ti ndihmosh vetes per udhezim te plote, perndryshe, reziku per devijim mbetet vazhdimisht i pranishem....
Secili njeri gabon dhe rreshqet, mirepo kur e di se ka Zot, i cili e ka krijuar dhe i cili vazhdimisht e hap doren ne mengjes qe te pendohet ai qe ban mekate gjat nates dhe e hap doren ne mbremje qe te pendohet ai qe ka bere mekate gjat dites...
kur e di njeriu se ka Zot, i cili gezohet kur pendohet robi i Tij....
kur e di njeriu se ka Zot i cili i do ata qe pendohen....
Kur i kujtohen te gjitha keto gjera, pse mos te pendohet, pse mos ti kthehet Zotit te vet, pse mos te kerkoje falje per gabimet e veta...
Andaj mos u ndal ne kete rruge, zbatoi keshillat e mesiperme dhe krijo elemente mbrojtese nga devijimi, sepse nese e mbjellim, nje gje,duhet edhe te kujdesemi per te qe mos te demtohet dhe prishet pasiqe eshte rregulluar...
All-llahu e di me se miri
Bekir Halimi, 06.05.2006

http://www.albislam.com

Kastri
04-04-07, 01:33
selamualejkum musliman

sa i perket pergjigjies sime , dhe asaj qe keni thene ju se keni pas pergjigjie tjeter na bjer ate pergjigjie , une vetem me nje permbledhje te shkurter te tregova per me shume kthehu librit mbi rregullat e Xhenazes te Dijetarit te madhe , Shejkh Albanit rahimehullah .

Ndersa pjesen tjeter te pyetjes une per vete nuk e kuptova , na e sqaro se qka ke menduar te pyesesh me ate qe ke thene atu.


selamualejkum musliman

..........................
..........................


Pershendetje

Se jane tri raca njerzishe( njerzi me lekure te bardhe me lekure te zeze edhe ata me lekure te verdhe)Islami e shpjegone shume mir edhe per ate pyetja ime ka qene,ku gjate pergjigjejes nese e di se si thote Islami atehere del edhe pergjigjeja e ngjyrave te njerzite edhe pastrimi i xhenazes.
Edhe ju kisha lute te mos ipni pergjigjeje te kopjuara nga te dhenate ne internet pa e dite mire se qka po pergjigjeni,sepse kjo po i hutone njerzite edhe po i jepe kahje te gabuare Islamite.

Me Nderime i nderuare.

Vulverin_USA
04-04-07, 02:45
....................................
....................................


Pershendetje.

Pse duhet pastruare xhenazen?

I nderuar Kastri .

Pastrimi i xhenazes ne Islam eshte urdher , per kete edhe te kisha lutur qe te prezentosh ne nje pastrim te xhenazes dhe i kupton disa gjera.

Ka njerez qe ne momentin e vdekjes lirojne nga trupi lengje te ndryshme , edhe per kete arsye eshet e rendit qe xhenazja te pastrohet, jo rastesisht eshte edhe urdher ne fene Islame , sepse kjo eshte vertetuar edhe gjat kesaj ceremonie .

Te pershendes

hasanmehmeti
04-04-07, 10:33
..........................
..........................


Pershendetje

Se jane tri raca njerzishe( njerzi me lekure te bardhe me lekure te zeze edhe ata me lekure te verdhe)Islami e shpjegone shume mir edhe per ate pyetja ime ka qene,ku gjate pergjigjejes nese e di se si thote Islami atehere del edhe pergjigjeja e ngjyrave te njerzite edhe pastrimi i xhenazes.
Edhe ju kisha lute te mos ipni pergjigjeje te kopjuara nga te dhenate ne internet pa e dite mire se qka po pergjigjeni,sepse kjo po i hutone njerzite edhe po i jepe kahje te gabuare Islamite.

Me Nderime i nderuare.

selamualejkum musliman

Kastri,

nuk ka dallim ne mes racave dhe pastrimit te tyre si xhenaze.
Sa i perket lutjes tuaj, une te kame thene edhe me heret se nuk kupjoj gje nga kush ne internet ne pergjigjiet e mija.Dhe nese keni diqka kunder apo edhe dikush kunder pergjigjies eja me argumente je i mirpritur ne permiresim perndryshe ti lejme fjalet e kota. Kahje te gabuar Islamit i dhejne te gjithe ata qe nuk punojne sipas Kuranit dhe Synetit.Ndersa une shpresoj se jam prej pasuesve te ketyre dyjave.

mbetsh me shnet.

selamualejkum musliman

Albanian eX|PerT
04-04-07, 16:59
Pyetja:
Cili ėshtė dhikri i preferuar nė Ramazan?

Pėrgjigje:
Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
Rreth Ramazanit dhe asaj se ēfarė preferohet tė bėhet kėtyre ditėve ekzistojnė shumė tema qoftė nėpėr faqe tė internetit apo edhe nė libra, prandaj mund t’u kthehesh atyre, por me kėtė rast do tė japim njė pėrgjigje tė shkurtėr si lloj i pėrkujtimit.
Nuk ka ndonjė lutje tė posaēme qė bėhet gjatė Ramazanit, por dhikri mė i preferuar gjatė kėtij muaji ėshtė leximi i Kuranit, pasi kjo ka qenė praktika e selefėve (tė parėve tanė). Prandaj ju kėshilloj qė tė shpeshtoni atė, nėse nuk dini lexim, atėherė menjėherė filloni mėsimin e shkronjave, te hoxha apo ndonjėri qė ka mundėsi qė ti mėsoj. Ndoshta nė fillim kjo tė duket e vėshtirė apo edhe e pamundur, por tė jesh i bindur se nėse ke seriozitet dhe bėn punė, ato do t’i mėsosh nė mė pak se dy javė. Mos hezito nė kėtė, nėse dėshiron tė arrish qetėsi nė zemėr dhe ngritje tė imanit (besimit).
Gjithashtu, gjatė Ramazanit mund tė shpeshtosh lutjet e pėrgjithshme ndaj Allahut, mos harro lutjet e mbrėmjes dhe mėngjesit, lutjen e agjėruesit kur bėn iftar dhe e lutjet tjera qė do tė mund t`i gjesh nė librin “Mburoja e muslimanit”. Allahu e di mė sė miri.
Alaudin Abazi
17.10.2006http://www.klubikulturor.com

Albanian eX|PerT
06-04-07, 01:51
Pyetja: 1. A lejohet shkrimi i hajmalive dhe bajtja e tyre dhe pse? 2. Sipas besimit islam cilet jane emrat, me tė cilat mund t'i emėrtojmė fėmijėt tanė? A eshte e lejuar t'i emėrtojmė me emrat: LINDITA, ALBAN, ILIR, GEZIM, LIRIDONA, AGIM, BUJAR ETJ.

Pėrgjigjja:
I nderuar!

- jo nuk lejohet shkrujtja e hajmalive e as bartja e tyre sepse kjo eshte nje gje e shpikur, nuk e kane njohur muslimanet e pare, dhe per kete nuk lejohet.
pastaj hajmalite jane dy lloje:
a) qe permbajne ne vehte tekste te paqarta, te cilat shpesh here permbajne emra te xhinve ose permbajtje te shirkut.
b) tektse kur'anore.
LLoji i pare eshte shirk, sepse ėshtė bashkwpunim me xhinwt i cili nuk mund te jetw i sukseshwm pa i bwrw shirk All-llahut, kurse lloji i dytw nuk wshtw
shirk, mirwpo nuk ka qene praksw e Pejgamberit sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem e as e ashabwve te tij. Pwr kwtw edhe nuk duhet bwrw.
Nga ana tjetwr ka lutje tjera tw cilat mund tw thuhen pwr shwrim.
Mw gjwrwsisht rreth kwsaj mund tw gjeni te libri "mburoja e muslimanit", ose nw internet: www.albislam.com/libri ose te libri "Fjala e bukur".

- sa i perket emrave, secili emer qe ka kuptim te mire mund tu jepet femijeve, mirepo Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem ka thene: emrat me te dashur te Allahu jane: Abdullah dhe Abdurahman, kurse me te vertetit jane Hemma dhe Harith".
Nga ana tjeter emrat me origjine muslimane jane me te mire, sepse ata te fusin ne radhet e muslimaneve, nese eventualisht vdes ne ndonje vend ku nuk te njohin.
Kurse emrat qe jane permendur me poshte lejohen, pasiqe nuk kanw kuptim te keq.
me nderime.
Bekir Halimi, 08.06.2006http://www.albislam.com

Kastri
07-04-07, 12:06
I nderuare une te kame shkruare edhe ne private nese e ke pa.
Une ate qe te kame then ne privat,ate e kame menduare.
Pershendetje.

Pupi
25-07-07, 21:27
Nėse je i biri/bija i njė muslimani, a je automatikisht Musliman ?
A lejohen tė mirat meterijale/Parat e fituara nga gruaja ?
Moneta Euro ka nder tjerash edhe shenjen+ Pra kryqin e krishter, apo monumente tė krishtere, a lejohet tė bartet nė gjep?
A mund ta ketė vėlla muslimani Serbin e konvertuar nė islam apo Romėt?
Faleminderit paraprakisht !

hasanmehmeti
25-07-07, 23:41
esselamualejkum musliman

Pupi,

Nėse je i biri/bija i njė muslimani, a je automatikisht Musliman ?

jo vetem nese je biri i ndonje muslimani apo bija , por qdo femije i cili lind ne kete dunja pamarre parasyshe se a ashte prindi i tij , jahdi , krisher apo budist etj, ai ka linde si musliman me teuhid (njehshmeri te Allahut si Nje dhe i Vetmi qe meriton te adhurohet) ne zemer mirpo prindert jan ata qe e kthejne ate ne drejtimet qe gjenden ata , si te krishter , budista etj.

A lejohen tė mirat meterijale/Parat e fituara nga gruaja ?
Sa po e kuptoj une kete , se a te lejohen ty parat qe i ka fitu gruaja nga puna .
Se pari parat qe i fiton ajo jane te saj padyshime , mirpo vet martesa bije situacione qe ti dhe ajo duhet te ndihmoni ne menyre reciproke , keshtu qe edhe ty te lejohet me pelqimin e saj dhe asaj parat e tua me pelqimin tend. Tash jane disa gjera qe ajo nuk ka nevoj me te pyet ty hiq per para , shembull per ushqim , veshmbathje te vetes dhe femijeve , pra per gjera elementare seshte e nevojshme te pyet mirpo per gjera siq themi ne lloksoze apo te dores dytesore ateher kerkohet konsultimi i ndersjellte ne mes juve .
Dhe Zoti e din me se miri.


Moneta Euro ka nder tjerash edhe shenjen+ Pra kryqin e krishter, apo monumente tė krishtere, a lejohet tė bartet nė gjep?
aha ata paskan fillu edhe me i shit gjerat e tyre te shejta , po te ishin te shejta ateher do ishin kujdes mire per to. Mendoj se ska gje nese behet biznes me keto monedha e sidomos per neve qe jemi te obliguar ne evrope te bejme biznes me ketilla monedhe.
Dhe Zoti e din me se miri


A mund ta ketė vėlla muslimani Serbin e konvertuar nė islam apo Romėt?

Ne islam jane te gjithe njerezit vellezer ne mes veti , pa dallim nacionaliteti , ngjyre , gjendje financiare , bukuris se jashtme, apo te metave fizike.Faleminderit paraprakisht !


faliminderit per interesimin.

esselamualejkum
hasani

Psikologu
26-07-07, 01:11
Deshta vetem ta di mendimin e juaj ne lidhje me ketė Pyetje dhe Pergjegjje ?!
Ja se cka shkruhet ketu ;

Numri: 1328 Data: 30.05.2006
Pyetja: Dėshiroj tė studioj psikologjinė, a lejohet kjo?

Pėrgjigjja:
Nese ne fakultetin e psikologjise, ose me psikologjine ne pergjithesi mesohet mbi shpirtin dhe gjerat qe nderlidhen me te, atehere nuk lejohet, sepse ato jane gjera te kota dhe skane lidhje me fene, madje jane kunder fese, mirepo nese ka te beje me studimin e sjelljes se njerezve dhe permiresimin e tyre, atehere nuk do te kete problem...
Edhe pse pa dyshim duhet te zgjedhim ato drejtime dhe fakultete, per te cilat muslimanet tane kane me shume nevoje...
Allahu e di me se miri

Bekir Halimi, 30.05.2006

???????

Pupi
26-07-07, 21:30
esselamualejkum musliman

Pupi,

Citim:
Nėse je i biri/bija i njė muslimani, a je automatikisht Musliman ?

jo vetem nese je biri i ndonje muslimani apo bija , por qdo femije i cili lind ne kete dunja pamarre parasyshe se a ashte prindi i tij , jahdi , krisher apo budist etj, ai ka linde si musliman me teuhid (njehshmeri te Allahut si Nje dhe i Vetmi qe meriton te adhurohet) ne zemer mirpo prindert jan ata qe e kthejne ate ne drejtimet qe gjenden ata , si te krishter , budista etj.

Citim:
A lejohen tė mirat meterijale/Parat e fituara nga gruaja ?
Sa po e kuptoj une kete , se a te lejohen ty parat qe i ka fitu gruaja nga puna .
Se pari parat qe i fiton ajo jane te saj padyshime , mirpo vet martesa bije situacione qe ti dhe ajo duhet te ndihmoni ne menyre reciproke , keshtu qe edhe ty te lejohet me pelqimin e saj dhe asaj parat e tua me pelqimin tend. Tash jane disa gjera qe ajo nuk ka nevoj me te pyet ty hiq per para , shembull per ushqim , veshmbathje te vetes dhe femijeve , pra per gjera elementare seshte e nevojshme te pyet mirpo per gjera siq themi ne lloksoze apo te dores dytesore ateher kerkohet konsultimi i ndersjellte ne mes juve .
Dhe Zoti e din me se miri.


Citim:
Moneta Euro ka nder tjerash edhe shenjen+ Pra kryqin e krishter, apo monumente tė krishtere, a lejohet tė bartet nė gjep?
aha ata paskan fillu edhe me i shit gjerat e tyre te shejta , po te ishin te shejta ateher do ishin kujdes mire per to. Mendoj se ska gje nese behet biznes me keto monedha e sidomos per neve qe jemi te obliguar ne evrope te bejme biznes me ketilla monedhe.
Dhe Zoti e din me se miri


Citim:
A mund ta ketė vėlla muslimani Serbin e konvertuar nė islam apo Romėt?

Ne islam jane te gjithe njerezit vellezer ne mes veti , pa dallim nacionaliteti , ngjyre , gjendje financiare , bukuris se jashtme, apo te metave fizike.


Citim:

Faleminderit paraprakisht !


faliminderit per interesimin.

E sheh Hasan, une nuk pajtohem ketu.
Ka nje kohe qe beja nje debat te zjarrt me nje imam nga vendet arabe ku ai thoshte:

Nuk je automatikisht musliman, nese i ke prinderit musliman. 2. Te mirat materiale te femres nuk duhen shpenzuar per te miren e familjes, e as qe duhet lejuar gruaja te punoj fare.
3. Ndersa kjo e fundit Hasan kjo e arrijka kulmin.
Jo m'fal te lutem ktu s'me ke mua mbas vehte.

E di ēka, unė mbetėm vetėm Shqiptarė (Si gjithėherė) dhe keshtu ndjehem me mirė ?! ( Le te jete edhe kjo si nje lloj pyetjeje).
Falimenderit

hasanmehmeti
26-07-07, 22:02
selamualejkum musliman


E sheh Hasan, une nuk pajtohem ketu.

a pajtohesh ti a jo me fjalen e Zotit qe shkruan ne Kuran nuk eshte problem i imi e i askujt tjeter pos i yti , me nje fjale ti je ai qe mund ti besh vetes dobi dhe dem.
Ka nje kohe qe beja nje debat te zjarrt me nje imam nga vendet arabe ku ai thoshte:

Nuk je automatikisht musliman, nese i ke prinderit musliman.

mire , selam bani ati imamit edhe thuj qe Profeti alejhiselam ka thene ashtu . Ndoshta ka qene fjala per besimtare (mumin) e jo musliman , keshtu qe ka dallim , se sot ne bot jane miliarda musliman , por besimtar(mumina) jane pak.

2. Te mirat materiale te femres nuk duhen shpenzuar per te miren e familjes, e as qe duhet lejuar gruaja te punoj fare.
pse nuk duhet lejuar , eshte e pelqyshme qe te mos punoj por nese deshiron mund tia lejosh dhe ajo te punoj sipas kushteve qe te ofron feja.Pse dhe ku gjendet se nuk ka drejte perdorimi i paras se saj (ndoshta tu ka pshtjell me mehrin), ato para jane te saj padyshim , por siq e kam sqaruar me siper gjerat shkojne.3. Ndersa kjo e fundit Hasan kjo e arrijka kulmin.
Jo m'fal te lutem ktu s'me ke mua mbas vehte.

nuk po te theme te jesh mbas meje , keto jane rregulla te fese Islame , ai qe nuk i pason nuk eshte prej saj perveq nese ka injoranc ne te.E di ēka, unė mbetėm vetėm Shqiptarė (Si gjithėherė) dhe keshtu ndjehem me mirė ?! ( Le te jete edhe kjo si nje lloj pyetjeje).
nuk eshte problem prap i imi ajo qe thua ti.Edhe une mbetem musliman shqiptare dhe ndjehem mire me te.

Allahu diten e gjykimit gjdo njeri e len mé ate qe jane mbeshtet ne te qe kan kerku ndihme prej tij dhe kan harru Zotin .Rrini me ate qe ne dunja e pasuat dhe adhuruat , e nese ju sjellin dobi ateher thirrni te ju shpetojne prej denimit te Xhehnemit.


Falimenderit


ska gje.gjithashtu per interesin.
hasani

velson
31-08-07, 22:38
Nuk Eshte Mir Te Mbani Zi Per Asken Se Ne Qofte Se Mani Zi Per Ndonje Njeri Te Aferm Ateher Nuk Jeni Pajtu Me Urdherin E Allahut

Luani_fr
02-09-07, 14:20
Aka mundesi me edit de kush i jep pergjigjehet?

memumi
02-09-07, 14:51
Aka mundesi me edit de kush i jep pergjigjehet?


o luan po ski qa me pyet ktu hiq se ktu krejt katoliket hoxhe po na bohen
edhe nuk mundesh me i besu kerkujt
Allahu ne Kur'an thote : " O ju qe keni besuar ! Nese ndonje njeri i pandershem ju sjell ndonje lajm , konfirmojeni , ... "

ketu nuk dihet se kush po jep pergjigje edhe Allahu s.w.t per mekatart ka thene kur te vijn me lajm me e konfirmu se katolikeve ski qka ja merr pergjigjen hiq ( ketu nuk mundesh me i dallu cili eshte musliman e cili katolik )
kshtu qe ma se miri eshte pyet ketu e konfirmo tjeter ku

hasanmehmeti
02-09-07, 15:18
selamualejkum musliman

luan vellait se pari behet pyetja e pastaj pritet pergjigjia ?

memumi nuk jemi te gjithe katolik , ndersa mekatar jane te gjithe njerezit edhe une e ti gjithashtu .

memumi
02-09-07, 15:28
selam alejkum
mekatar jena krejt por dallojn mekatet e mdhaja dhe ato te vogla
edhe dallojn ato qe behen haptas edhe ato msheftas
e ku me dit une qe ti hasan je musliman nepermjet qatit ( sa njeri ktu shitet qe eshte musliman veq me e leshu naj virus )
ose ku me dit qe ti ruhesh nga mekatet e mdhaja e me ta marr fetwan

p.s kjo tem munet me dergu ndokend ne humbje andaj ruajuni

hasanmehmeti
02-09-07, 15:43
selam alejkum

wealejkumuselam we rahmetullah

mekatar jena krejt por dallojn mekatet e mdhaja dhe ato te vogla
edhe dallojn ato qe behen haptas edhe ato msheftas

dhe qka do te thote qe dallojne , nese nje musliman bene nje mekat te madhe nuk eshte bere kafir ai , kjo sipas te gjithe dijetareve perveq Khawarigjeve.

e ku me dit une qe ti hasan je musliman nepermjet qatit ( sa njeri ktu shitet qe eshte musliman veq me e leshu naj virus )
ashtu eshte ku me dite? ju jeni i ri ne forum dhe ju duhet kohe per te na njoftuar , mirpo per te folur ne pergjithesi nuk i takon askujt , se siq the edhe vet "ku te dije" , po flet pa dije dhe si e tille mund shume lehte te mos jete e vertet.Pastaj qe te me njofesh mua apo dike duhet me shume ti lexosh shkrimet e atij qe te intereson, e pastaj te flasesh.
fjala popullore thote:3 here mendo 1 here krisja e fol.

ose ku me dit qe ti ruhesh nga mekatet e mdhaja e me ta marr fetwan
dhe nese nje njeri paska bere mekate te medha nuk po iu merrka fetwaja a , po mire nese fillon keshtu ne nuk e dime per shumicen e muslimaneve dhe dijetareve se qfare mekatesh kane bere ate por ne e marrim nese ate qe kane thenee eshte e vertete.
Shejkul Islam Iben Haxher el Askalani , Imam Termidhi rahimehullah kane pas gabime te medha ne akide qe nese i ben nje musliman me vetedije mund te dal nga feja lehte , mirpo ne marrim dije nga ta se ata jane nder dijetaret me te medhenje ne Hadithe.
Ketu pastaj nuk jep askush fetuwa dhe askush nuk duhet te marr pergjigjien qe del ketu si fetwa nese nuk e ka thene ndonje nga dijetaret tane te njofur , ne ketu konsultohemi me ate qe dime dhe ndihmojme ne ate qe eshte me e khajrit sipas Kuranit dhe Sunetit.p.s kjo tem munet me dergu ndokend ne humbje andaj ruajuni


jo vetem kjo por qdo teme ne islam qe nuk hyhet me vetedije ateher nuk te bjen diqka te khajrit. Ai qe pyet duhet gjithmon te kerkoj delil (argumente) dhe ai qe pergjigjet duhet ti ofroj ato.

Allahu alem

esselamualejkum
hasani

Luani_fr
02-09-07, 16:06
[quote=hasanmehmeti]selamualejkum musliman

luan vellait se pari behet pyetja e pastaj pritet pergjigjia ?

Falemnderit per ket sygjerim, por une thjesht deshta me edit se pergjigjejet ijep ndonje person zyrtare, apo dijetare i fese Islame, apo kushdo nga forumistat.

memumi
02-09-07, 18:03
wealejkumuselam we rahmetullah
dhe qka do te thote qe dallojne , nese nje musliman bene nje mekat te madhe nuk eshte bere kafir ai , kjo sipas te gjithe dijetareve perveq Khawarigjeve.


ashtu eshte ku me dite? ju jeni i ri ne forum dhe ju duhet kohe per te na njoftuar , mirpo per te folur ne pergjithesi nuk i takon askujt , se siq the edhe vet "ku te dije" , po flet pa dije dhe si e tille mund shume lehte te mos jete e vertet.Pastaj qe te me njofesh mua apo dike duhet me shume ti lexosh shkrimet e atij qe te intereson, e pastaj te flasesh.
fjala popullore thote:3 here mendo 1 here krisja e fol.


dhe nese nje njeri paska bere mekate te medha nuk po iu merrka fetwaja a , po mire nese fillon keshtu ne nuk e dime per shumicen e muslimaneve dhe dijetareve se qfare mekatesh kane bere ate por ne e marrim nese ate qe kane thenee eshte e vertete.
Shejkul Islam Iben Haxher el Askalani , Imam Termidhi rahimehullah kane pas gabime te medha ne akide qe nese i ben nje musliman me vetedije mund te dal nga feja lehte , mirpo ne marrim dije nga ta se ata jane nder dijetaret me te medhenje ne Hadithe.
Ketu pastaj nuk jep askush fetuwa dhe askush nuk duhet te marr pergjigjien qe del ketu si fetwa nese nuk e ka thene ndonje nga dijetaret tane te njofur , ne ketu konsultohemi me ate qe dime dhe ndihmojme ne ate qe eshte me e khajrit sipas Kuranit dhe Sunetit.jo vetem kjo por qdo teme ne islam qe nuk hyhet me vetedije ateher nuk te bjen diqka te khajrit. Ai qe pyet duhet gjithmon te kerkoj delil (argumente) dhe ai qe pergjigjet duhet ti ofroj ato.

Allahu alem

esselamualejkum
hasani


we alejkum selam
krejt kto qa kom shkru nuk kan qen per qellime te kqija e as per ty nuk kom than ndonje gje te keqe
e vetmja gje eshte se ai qe ben mekate te medha haptasi nuk i merret pergjigja(fetwa-ja)
e ne nuk mundem me dit per kete
padyshim qe njeriu i cili ben mekate te mdhaja nuk del prej feje (mirpo qeshtja tek ne eshte se a i merret pergjigja

Shqiptare
11-09-07, 12:08
Selam per te gjithe!

A din ndonjeri te me thote ku ka ndonje faqe interneti ku mund te mesohet leximi ne gjuhen Arabe?

Shqipja

valiii
11-09-07, 12:11
Selam per te gjithe!

A din ndonjeri te me thote ku ka ndonje faqe interneti ku mund te mesohet leximi ne gjuhen Arabe?

Shqipja

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=21029

Shqiptare
11-09-07, 12:30
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=21029


Selam valii,

Iu falenderoj per pergjigjen. Zoti xh.sh. iu shperblefte!

Shqipja

Bjeshka1
11-09-07, 15:59
Nuk kuptoj se pse duhet "agjeruar" nese nuk han diten, por mbushesh naten, bile ma shume se normal?!
A din njeri te jap nje sqarim qe ta kuptoj, por jo me citate e referate te pakuptueshme. Nese ka mundesi me fjale te thjeshta. Si mund te quhet agjerim dhe per cilen asrye, nese zavendeson naten me dite? Nuk e kam fjalen per 80% qe jane agjerues te rrejshem e qe ja rrasin fshehtazi, por per ata qe agjerojne..

Preshevar
11-09-07, 17:08
Nuk kuptoj se pse duhet "agjeruar" nese nuk han diten, por mbushesh naten, bile ma shume se normal?!
A din njeri te jap nje sqarim qe ta kuptoj, por jo me citate e referate te pakuptueshme. Nese ka mundesi me fjale te thjeshta. Si mund te quhet agjerim dhe per cilen asrye, nese zavendeson naten me dite? Nuk e kam fjalen per 80% qe jane agjerues te rrejshem e qe ja rrasin fshehtazi, por per ata qe agjerojne..

Ngadal Bjeshko, (qetsohu)

Tė mbushėsh mė shum se normalja eshte e ndaluar nė Islam. Nuk jemi kafshė siq na imagjinon ti.

Allahu i madhėruar urdhėron me kėt ajet : "O ju qė besuat, agjėrimi ju ėshtė bėrė detyrim, sikurse ishte detyrim edhe i atyre qė ishin para jush, pėr t'u bėrė kėshtu tė devotshėm." (2:183)

Popujt qė duan tė bėhen tė famshėm dhe fisnikė ndjejnė nevojėn pėr njė edukatė tė posaēme pėr fėmijėt e tyre tė cilėt mė vonė do ta mbrojnė ideologjinė dhe mesazhin e tyre.
Karakteristikat mė tė rėndėsishme tė kėsaj edukate janė: "fuqia", "dashuria" dhe "modestia".
Me termin "fuqi" nėnkuptojmė fuqinė e shpirtit dhe tė mendjes; me termin "dashuri" nėnkuptojmė dashurinė ndaj fėmijėve tė popullit dhe bashkėpunimin e njohjen e ndėrsjellė me fėmijėt e njerėzimit; me termin "modesti" nėnkuptojnė eliminimin e dallimeve klasore, gjegjėsisht tė mos ketė i pasuri pėrparėsi ndaj tė varfėrit pėr shkak tė pasurisė, njeriu i shtetit ndaj atij tė rrugės pėr shkak tė pozitės sė tij dhe tė mos mburren njerėzit me prejardhjen familjare, rrobat apo pasurinė, por me punė tė mira.
Nėse edukata e popullit pėrqėndrohet nė kėto tri karakteristika, atėherė do tė ketė rini e cila do ta mbrojė nga sulmet e njerėzve qėllimkeqė dhe nga rreziku i dekadencės dhe devijimit tė brendshėm shtetėrorė.

Bjeshka1
13-09-07, 11:00
Nuk kuptoj se pse duhet "agjeruar" nese nuk han diten, por mbushesh naten, bile ma shume se normal?!
A din njeri te jap nje sqarim qe ta kuptoj, por jo me citate e referate te pakuptueshme. Nese ka mundesi me fjale te thjeshta. Si mund te quhet agjerim dhe per cilen asrye, nese zavendeson naten me dite? Nuk e kam fjalen per 80% qe jane agjerues te rrejshem e qe ja rrasin fshehtazi, por per ata qe agjerojne..
Pyetja ishte per ata qe dine (nese ka ndonje).Pyetjet jane konkrete dhe keshtu do te doja te marr edhe pergjigjet.

hasanmehmeti
13-09-07, 13:26
Pyetja ishte per ata qe dine (nese ka ndonje).Pyetjet jane konkrete dhe keshtu do te doja te marr edhe pergjigjet.

Edhe pergjigjia ka qen per ata qe marrin vesh nese ka ndonje Bjeshke.

Bjeshka1
13-09-07, 14:05
Hasan!"O ju qė besuat, agjėrimi ju ėshtė bėrė detyrim, sikurse ishte detyrim edhe i atyre qė ishin para jush, pėr t'u bėrė kėshtu tė devotshėm." (2:183)
Nuk ka aty per agjerim, jo per pyetjet e mia...Aty flitet per te pasurit dhe te varferit e edeh kjo fraze se shume tjerat...O ju..... Une e di qe ju nuk dini te jipni pergjigje ne keso pyetjesh se kam pyetyr edhe nje imam e nuk po e zgjas se me njerz si ju nuk ka se cka debatohet.. Lexo edhe nje here pyetjet e mia. A din se sa njeri ne Kosove ja rras fshetazi?

Preshevar
13-09-07, 16:25
Hasan!
Nuk ka aty per agjerim, jo per pyetjet e mia...Aty flitet per te pasurit dhe te varferit e edeh kjo fraze se shume tjerat...O ju..... Une e di qe ju nuk dini te jipni pergjigje ne keso pyetjesh se kam pyetyr edhe nje imam e nuk po e zgjas se me njerz si ju nuk ka se cka debatohet.. Lexo edhe nje here pyetjet e mia. A din se sa njeri ne Kosove ja rras fshetazi?

E qka po thu me be oj Bjeshk ? Me shku dhe mi denue ata qe hajn fshehtazi a ? ... me t'vėrtet tek je patetik !

hasanmehmeti
13-09-07, 18:08
selamualejkum musliman

Bjeshk,


Nuk kuptoj se pse duhet "agjeruar" nese nuk han diten, por mbushesh naten, bile ma shume se normal?!

per kete nuk meriton te pergjigjesh , ku e din a ma shum a ma pak , a qirin po ia mban ti a , Profeti alejhiselam me kejt pak hurme ka agjeruar dite te shumta.E pse duhet te agjeruar , vete e ceke ajetin e mesiperm ; Qe te behemi te devotshme , te kerkojme meshiren e Allahut , ta kryejm njeren nder shtyllat qe na mbaj musliman , te arrijme xhenetin etj etj .


A din njeri te jap nje sqarim qe ta kuptoj, por jo me citate e referate te pakuptueshme. Nese ka mundesi me fjale te thjeshta. Si mund te quhet agjerim dhe per cilen asrye, nese zavendeson naten me dite?
nuk e zevendeson askush diten me nate, ne hajmi ushqim ne mbremje dhe ne mengjes , ndersa gjat dites ndalemi nga ushqimi , pija , mardhenjet intime , ngase eshte urdher i Allahut subhanehu we teAla qe permes keti agjerimi , te pastrojme edhe organet tona ne trupe nga ushqimet jo te mira qe kemi ngren , shiqo ndonje artikull nga mjeket per kete muaj , pastaj te ndiejm gjendjen e nje njeriu qe nuk ka per te ngren , te jemi te gjithe te njejte , si ai qe ka si ai qe nuk posedon shume nga pasuria ,Nuk e kam fjalen per 80% qe jane agjerues te rrejshem e qe ja rrasin fshehtazi, por per ata qe agjerojne..


ti ose pyet si njeri ose mos u duk ketu hiq , ku e din qe 80% agjerojne rrejshem e hajn fshehurazi , shiqoj punet tuaja se do te del vetja boll pasha Allahun diten e gjykimit , shiqo gjendjen tende se si do te vije dhe si e ke , pikerisht per kete thote Allahu se une shperblej per agjerimin ngase ai behet per mua dhe vetem per hire Timin , keshtu qe dihet mire njeriu mund edhe fshehurazi te haj , por nuk ka asi ,por megjithate , Allahu shef qdo gje , ik sa dush nga une e shko mshifu ne dhome e mbushi brite pasul sa dush , prap Allahu te shef.

ik tjeter her pyet si njeri e mos me filozofo kush eshte agjerues i vertet e kush i rrejshem se kjo nuk i ben askujt dobi ketu.

selamualejkum
hasani

Bjeshka1
13-09-07, 20:01
ti ose pyet si njeri ose mos u duk ketu hiq , ku e din qe 80% agjerojne rrejshem e hajn fshehurazi , shiqoj punet tuaja se do te del vetja boll pasha Allahun diten e gjykimit , shiqo gjendjen tende se si do te vije dhe si e ke , pikerisht per kete thote Allahu se une shperblej per agjerimin ngase ai behet per mua dhe vetem per hire Timin , keshtu qe dihet mire njeriu mund edhe fshehurazi te haj , por nuk ka asi ,por megjithate , Allahu shef qdo gje , ik sa dush nga une e shko mshifu ne dhome e mbushi brite pasul sa dush , prap Allahu te shef. Une e di, ti e din....Une di nga pervoja dhe njerzit qe i njoh dhe per kete e thash 80%, bile me pak modesti.. Kurse te ngrenit ne oret e mbremjes dhe te sbahit...syfyr/ iftar, mire e din se cka po them...jane bere si nata e Vitit te Ri..."Agjerim"!!!

Alko71
13-09-07, 22:12
Une e di, ti e din....Une di nga pervoja dhe njerzit qe i njoh dhe per kete e thash 80%, bile me pak modesti.. Kurse te ngrenit ne oret e mbremjes dhe te sbahit...syfyr/ iftar, mire e din se cka po them...jane bere si nata e Vitit te Ri..."Agjerim"!!!

A moj Bjeshka ti edhe po kerkon pergjigje edhe po jep vet pergjigje. Pasi qe i paske pergjigjet mos pyet fare. Me dy tre njerez te aferm tu apo qe ti i njeh nuk behet 80%.

Ama le krejt ket pune se s'je ti per te mesuar dicka ketu por te na shesesh pak mend. Keshtu qe s'po e marr mundin te te pergjigjem fare lidhur me pyetjen.

Bjeshka1
14-09-07, 09:19
Alko, per ty kam pasur respekt se kam menduar se je me objektiv se disa ketu qe vetkenaqen me genjeshtra/iluzione dhe njekohesisht mundohen edhe tjeret ti genjejne. Ne realitetin kosovar e njohim dhe se sa fetare jemi. Nuk jane te paket ata njerz qe i njoh,por...nuk po e zgjas.
Une e kisham pyetjen per agjerimin dhe se cfare kuptimi ka ai( po e leme anash ate ajetin...O ju...)
Han para agimit dhe mbas perendimit te diellit(mos te flasim per se si eshte be kjo sikurse te ishte dasem), por ne te njejten kohe ne vende tjera te botes eshte tjeter ore, tjeter kohe e dites..Cfare kuptimit ka kjo? Presionet qe behen ne njerz nga njeri tjetri, duke iu folur per agjerimin kur ne te njejten kohe (ndoshta ) as ata vet nuk agjerojne, Keso rastesh di konkrete... Agjerimi ka ekzistuar edhepara Muhamedit, por ne forma tjera. Te shendrrojsh terrin me driten dhe ta quajshe agjerim?!

Shqiptare
14-09-07, 09:31
Alko, per ty kam pasur respekt se kam menduar se je me objektiv se disa ketu qe vetkenaqen me genjeshtra/iluzione dhe njekohesisht mundohen edhe tjeret ti genjejne. Ne realitetin kosovar e njohim dhe se sa fetare jemi. Nuk jane te paket ata njerz qe i njoh,por...nuk po e zgjas.
Une e kisham pyetjen per agjerimin dhe se cfare kuptimi ka ai( po e leme anash ate ajetin...O ju...)
Han para agimit dhe mbas perendimit te diellit(mos te flasim per se si eshte be kjo sikurse te ishte dasem), por ne te njejten kohe ne vende tjera te botes eshte tjeter ore, tjeter kohe e dites..Cfare kuptimit ka kjo? Presionet qe behen ne njerz nga njeri tjetri, duke iu folur per agjerimin kur ne te njejten kohe (ndoshta ) as ata vet nuk agjerojne, Keso rastesh di konkrete... Agjerimi ka ekzistuar edhepara Muhamedit, por ne forma tjera. Te shendrrojsh terrin me driten dhe ta quajshe agjerim?!

Bjeshka,

me gjithe respektin qe edhe une kam per te gjithe njerezit, si krijesa te Zotit xh.sh. po te them se, nuk eshte e udhes qe pyetjen ta parashtroni me kaq"hidherim" ne vete!
Nuk e di, pse disa ketu, thjeshte nuk mund te jene te kulturuar dhe te ia fillojne pyetjes "Me intereson ta di, pse..." pa asnje fjale provokuese me pastaj.

Edhepse Alko71 iu ka thene bukur mire se s'po merr mundin te pergjigjet ne pyetjen tende, une perkundrazi do te iu pergjigjesha me menyren e ketille: Fale Zotit, muslimanet jane te urdheruar qe mos te parashtrojne pyetje, pergjigjet e te cilave vetem Zoti xh.sh. i din. Edhe ne kete rast, Ramazani ben pjese ne kete kategori ku nuk mund te parashtrohen pyetje si "pse syfyri?", "pse iftari ne kete kohe e jo ne tjeter kohe?"...ashtu sikurse nuk duhet teparashtrohen pyetje per namazin (faljen) si: "Pse jane 5 kohe te namazit dhe jo me shume?", etj...!

Pra, ne kete urdher e kemi shume te qarte dhe shkojme sipas tij, pa asnje far hamendje dhe pyetje te metutjeshme. Ate qe e kemi te ndaluar, jemi te urdheruar edhe qe mos ta bejme, kjo eshte shume e thjeshte per nje musliman te devotshem per ta kuptuar!

Thjshte ne e dime se cka do te thote fjala "STOP" dhe nuk e kalojme aspak vijen e kuqe, poqese jemi te urdheruar keshtu nga Krijuesi-Allahu xh.sh.

Shpresoj mos te has ne keqkuptim me kete pergjigje/koment tikmin!

Respekte,
Shqipja

Bjeshka1
14-09-07, 17:04
Fale Zotit, muslimanet jane te urdheruar qe mos te parashtrojne pyetje, pergjigjet e te cilave vetem Zoti xh.sh. i din. Edhe ne kete rast, Ramazani ben pjese ne kete kategori ku nuk mund te parashtrohen pyetje si "pse syfyri?", "pse iftari ne kete kohe e jo ne tjeter kohe?"...ashtu sikurse nuk duhet teparashtrohen pyetje per namazin (faljen) si: "Pse jane 5 kohe te namazit dhe jo me shume?", etj...!

Une nuk pajtohem em filozofite arabe qe e kan lene boten mbrapa.Thjeshte duhet ta kuptosh se nuk jemi me ne mesjete. Te krishteret i kan djegur e pjekur shkencataret qe kan kundershtue fene.Edhe ne sot po veprojme keshtu.

Alko71
14-09-07, 20:18
Alko, per ty kam pasur respekt se kam menduar se je me objektiv se disa ketu qe vetkenaqen me genjeshtra/iluzione dhe njekohesisht mundohen edhe tjeret ti genjejne. Ne realitetin kosovar e njohim dhe se sa fetare jemi. Nuk jane te paket ata njerz qe i njoh,por...nuk po e zgjas.
Une e kisham pyetjen per agjerimin dhe se cfare kuptimi ka ai( po e leme anash ate ajetin...O ju...)
Han para agimit dhe mbas perendimit te diellit(mos te flasim per se si eshte be kjo sikurse te ishte dasem), por ne te njejten kohe ne vende tjera te botes eshte tjeter ore, tjeter kohe e dites..Cfare kuptimit ka kjo? Presionet qe behen ne njerz nga njeri tjetri, duke iu folur per agjerimin kur ne te njejten kohe (ndoshta ) as ata vet nuk agjerojne, Keso rastesh di konkrete... Agjerimi ka ekzistuar edhepara Muhamedit, por ne forma tjera. Te shendrrojsh terrin me driten dhe ta quajshe agjerim?!

Une ende edhe tash kam respekt per ty Bjeshka1.

Problemi qendron se ti po ben pyetje dhe po jep pergjigje vete dhe nuk po pranon pergjigjen e te tjereve!

Une te besoj se njeh ti njerez qe hane fshehtas. Ka c'mos kjo toke dhe ne nuk pajtohemi me ate menyre nese pa shkak e bejne ate, mirepo nuk po kuptoj cfare ka te bej kjo me islamin. Femrat gjate te permuajshmeve e kane te ndaluar agjerimin dhe namazin deri sa te pastrohen dhe e kane obligim t'i kompenzojne ditet e humbura me vone. Ato sigurisht qe hane fshehtas per te mos i pare agjeruesit, hane tinez edhe ata qe nuk mund te durojne per shkak te problemeve shendetsore. Te semuret dhe pleqet ne pleqeri te thelle.

Pra me mire te hane tinez sesa haptas siq po shoh une neper Prishtine, aq i ben pse ka njerez agjerueshem rreth tij, ia fut pije e ushqim pa pik turpi. Jo qe agjeruesit lakmojne por si nuk i shkon ne mendje te thot gjynah mos po lakmojne dhe po bej mekat dhe te mos dalin ashtu haptas si gomare?!!

Kam degjuar se para 50 viteve as serbet nuk hanin publikisht gjate ramazanit per shkak se u vinte keq per agjeruesit dhe thonin "jo nuk hame se shqiptaret po agjerojne", ndersa sot shih cfare bejne vellezerit tane nga gjaku dhe besimi si dhe ata vetem nga gjaku?

Han para agimit dhe mbas perendimit te diellit(mos te flasim per se si eshte be kjo sikurse te ishte dasem), por ne te njejten kohe ne vende tjera te botes eshte tjeter ore, tjeter kohe e dites..Cfare kuptimit ka kjo?

Kuptimi eshte: se nuk kalon asnje minut e te mos kete agjerues ne planetin toke dhe ajo eshte e cakturar me lindjen dhe perendimin e diellit keshtu qe nuk e di cfare te keqe ka ketu?
E sa per "dasem" nese e ke fjalen per te mirat qe shtrohen ne sofer me teprice gjate iftarit aty e ke mire sepse nuk ka nevoje per shpenzime te tepruara. Tere diten agjeron dhe e frenon veten ndersa ne mbremje te sulen si te terbuar nuk shkon ( nese ke menduar per kete dukuri).

Tash i kthehem fillimit, qellimi dhe kuptimi i agjerimit eshte qe ti fusim pasionet nen kontrolle te plote. Ushqimin, lakmine, xhelozine, urrejtjen, epshet sexuale, nervozen, shpirtengushtesine, koprracine etj mundesisht ti ulim ne minimum. Nga ana tjeter i hapim apo e ushqejme bujarine, shpirte miresine, meshiren, deliresine, devotshmerine, dhembshurine ,dashurine, vizitat te afermve, faljen etj. me nje fjale te gjitha virtytet e mira.

Diten agjerohet Bjeshka sepse eshte me veshtire, nata eshte per te fjetur dhe pushuar edhe pse besimtaret edhe naten flejne shume pak sepse rrine duke u lutur.
Diten sepse me vetedije hjek dore nga te mirat edhe pse punon ne vape apo ne te ftoht ketu verehet vendosmeria e besimtarit. Edhe po te shte 24:1 ai prap do ta agjeronte, nuk e di sa po me kupton eshte puna te forca e besimit dhe ai me vullnet te celiket e ben kete.
Agjerimi eshte sprove per t'u dalluar besimtaret .

ATEIST
15-09-07, 14:48
Agjerimi eshte sprove per t'u dalluar besimtaret .


e di qe do ma quani provokim por eshte nje pyetje me te vertete e sinqerte. nese zoti eshte aq i madh dhe krijues i gjithckaje si edhe i kudondodhur, perse ka nevoje per prova kur ai supozohet se di gjithcka?? do te kisha deshire per nje pergjigje.

4peace
15-09-07, 19:40
e di qe do ma quani provokim por eshte nje pyetje me te vertete e sinqerte. nese zoti eshte aq i madh dhe krijues i gjithckaje si edhe i kudondodhur, perse ka nevoje per prova kur ai supozohet se di gjithcka?? do te kisha deshire per nje pergjigje.


AI nuk ka nevojė pėr asgjė, shoku ateist. Sprovat janė pėr ne. Sa mė shumė sprova tė tejkalojmė aq mė para jemi nė rrugėn tonė drejt parajsės.

Prandaj besoj qė e gjithė kjo ka qenė keqkuptim nga ana yte.


Gjitha tė mirat!


*

Alko71
15-09-07, 20:29
AI nuk ka nevojė pėr asgjė, shoku ateist. Sprovat janė pėr ne. Sa mė shumė sprova tė tejkalojmė aq mė para jemi nė rrugėn tonė drejt parajsės.

Prandaj besoj qė e gjithė kjo ka qenė keqkuptim nga ana yte.


Gjitha tė mirat!


*

Kjo pergjigje te mjafton Bjeshka... oops pardon ATEIST.

Bjeshka1
15-09-07, 20:59
Kjo pergjigje te mjafton Bjeshka... oops pardon ATEIST.
Une me ateizmin nuk kam shume te perbashket, por as me islamizmin e prapambetur. Ne mileniumin e III te besoj ne gogole, jo. Besoj se ka nje superfuqi, por jo keso perrallash edhe pse kam lindur ne familje muslimane(me emer). Une mundohem ti analizoj gjerat dhe jo vecse ti pranoj ashtu si dikush don ti serviri.
Mundohem te kam respekt per gjithe fetaret e thjeshte, por jo per fundamentalistet me tendenca pro- turko/arabe ose pro-rromake. Une mendoja per kete muaj dhe kur i analizoj te gjitha gjerat, besomni m se nme duken qesharake. Per nje muaj...10 ditet e para meshira, 10 te dytat te falesh, 10 te fundit -shpetimi nga zjarri i ....bla,bla , bla. Zoti e din se sa te mire jemi, a agjeruam a jo. Ai nuk ka nevoje qe te na sprovoje ne ate menyre. Me ne fund, AI na ka krijuar, apo jo?

ATEIST
16-09-07, 05:41
Kjo pergjigje te mjafton Bjeshka... oops pardon ATEIST.
suzana oppppps me fal alko71. vetem se ajo qe dhe nuk ishte pergjigje por perdredhje. loje llafesh. jeta vete keni thene eshte prove per boten e pertejme. atehere prove brenda proves?? mendohuni pak me teper. ndoshta do te gjeni nje pergjigje me pak qesharake

Alko71
16-09-07, 08:51
e di qe do ma quani provokim por eshte nje pyetje me te vertete e sinqerte. nese zoti eshte aq i madh dhe krijues i gjithckaje si edhe i kudondodhur, perse ka nevoje per prova kur ai supozohet se di gjithcka?? do te kisha deshire per nje pergjigje.

Ate e ben per ta ndare shapin nga sheqeri eshte si lloj site (rrjete per sitje, se mos nuk i thoni edhe ju keshtu). Ne na ka krijuar te lire ne mes dy gjerave(rrugeve): te mires dhe te keqes, te drejtes dhe te shtrembtes dhe ne vendosim cilen ta marrim.
S'do mend se ato rruge kane pengesat dhe joshjet e tyre e qe ne duhet t'i kalojme ato pengesa dhe t'u rrezistojme atyre joshjeve. Ai di gjithcka sepse Ai e di mendimin tone dhe qellimin, e di te kaluaren, te tashmen dhe te ardhmen. Nuk mund ta fajesosh Ate pse ti e zgjodhe te keqen! Ti ke zgjidhje.

Besoj se te ka ndodhur ne perditeshmeri qe ne mes disa zgjedhjeve te vendosėsh per njeren dhe pastaj je penduar "si nuk e zgjodha nje tjeter?" apo jo? Ketu mund ta veresh se ti ke liri ne zgjedhje.
Thash dy rruge sepse jane kryesore dhe po ta shikosh me gjere secila ka pa numer nendege dhe secila ka perfundim te caktuar. Ai i ka krijuar te gjitha ato rruge dhe normalisht se e di ku te shpie ajo zgjedhje. Ai nuk te ndalon deri sa ti vet nuk ndalesh dhe pendohesh dhe e zgjedh nje tjeter rruge me te mire. Pastaj te ndihmon ne ate drejtim deri sa ti te mos ndalosh vet.

Shpresoj se kam arritur te ta shuaj kureshtjen.

yllbardh
16-09-07, 11:58
Nuk jam i sigurt se sa mundė agjėrimi tė quhet njė sprovė pėr tė treguar besimin nė Zot l.m., mua mė duket si njė llojė devotshmėrie i mė thellshėm nė besim. Sepse me sa dihet nė besime tė ndryshme kemi lloj-lloj formash tė agjėrimit si shenjė perkushtueshmėrie ndaj Zotit l.m. Devotshmėri nė drejtim tė spastrimit tė shpirtit me tregimin e pėrqėndrueshmėris nė besimin tonė.

Cdo besimtari musliman u uroj agjėrim tė lehtė.

4peace
16-09-07, 13:17
vetem se ajo qe dhe nuk ishte pergjigje por perdredhje. loje llafesh. jeta vete keni thene eshte prove per boten e pertejme. atehere prove brenda proves?? mendohuni pak me teper. ndoshta do te gjeni nje pergjigje me pak qesharake

A ta kapė fare ty, ore ateist apo vetėm ke qėllim provokimin?!

Jeta krejt ėshtė (s)provė/(s)provim. Sikur kur ndjek shkollė. Shkolla fillore ėshtė provė, sikurse edhe gjat tėrė vijimit tė viteve kur i marrim notat.

Sprovė mbrenda sprove, nėse ty tė duket katastrofė - ajo ėshtė realitet.

Nėse shtron edhe ndonjė pyetje tjetėr provokuese si kėto dy tė fundit - pėrgjigje s'ke.


'tjeta!

*

4peace
16-09-07, 13:29
Nuk jam i sigurt se sa mundė agjėrimi tė quhet njė sprovė pėr tė treguar besimin nė Zot...
.

Ylli,
ja ku e ke (ramazanin) - provoje! Provoje aq herė deri sa tė bėhesh (tėrėsisht) i sigurtė!

Gjėrat vetėmse kur provohen/shijohen tė bėjnė tė- o tė pasigurtė!

Pa provuar/shijuar tė gjithat janė paragjykime. As mė pak e as mė shumė.


Cdo tė mirė!


*

yllbardh
16-09-07, 19:37
Nuk jam i sigurt se sa mundė agjėrimi tė quhet njė sprovė pėr tė treguar besimin nė Zot l.m., mua mė duket si njė llojė devotshmėrie i mė thellshėm nė besim. Sepse me sa dihet nė besime tė ndryshme kemi lloj-lloj formash tė agjėrimit si shenjė perkushtueshmėrie ndaj Zotit l.m. Devotshmėri nė drejtim tė spastrimit tė shpirtit me tregimin e pėrqėndrueshmėris nė besimin tonė.

Cdo besimtari musliman u uroj agjėrim tė lehtė.

Kur e them kėte e themė nė kuptimin se agjėrimi nuk ėshtė shkaku qė njeri tė tregoj besimin dhe se edhe para se cdo besimtarė tė agjėroj ai besonė nė Zot l.m. Dhe se agjėrimi nuk ėshtė njė symbol i besueshmėris sikurse p.sh. njė kapel, por ky aktė kryhet si njė shenjė personale e thellimit tė mėtepėrm nė lutje dhe nė kryerje tė veprave fisnike ku harrohen armiqėsit dhe zėnkat e vjetra. Shenjė e cila edhe nė kohėt e vjetra ka ndikuar qė edhe armėpushime tė ndryshme tė lidhen nė kėtė muaj tė shenjėt si shenjė respekti tė besimit tė cdo muslimani nė Zot l.m.
P.S. lexo dhe mendo pastaj reago.....

4peace
16-09-07, 20:24
Kur e them kėte e themė nė kuptimin se agjėrimi nuk ėshtė shkaku qė njeri tė tregoj besimin dhe se edhe para se cdo besimtarė tė agjėroj ai besonė nė Zot l.m. Dhe se agjėrimi nuk ėshtė njė symbol i besueshmėris sikurse p.sh. njė kapel, por ky aktė kryhet si njė shenjė personale e thellimit tė mėtepėrm nė lutje dhe nė kryerje tė veprave fisnike ku harrohen armiqėsit dhe zėnkat e vjetra. Shenjė e cila edhe nė kohėt e vjetra ka ndikuar qė edhe armėpushime tė ndryshme tė lidhen nė kėtė muaj tė shenjėt si shenjė respekti tė besimit tė cdo muslimani nė Zot l.m.
P.S. lexo dhe mendo pastaj reago.....

Yllbardh,


unė gjithė kėtė e mora nga njė pikė krejt tjetėr e vėshtrimit (nga e ytja). Kėtu mbase edhe qėndron shkaku i reagimit tėnd "lexo, mendo, reago...". Krijuesi ynė e din fare mirė ē'ka nė zemrat tona (mbrendėsinė tonė), ashtuqė neve nuk kemi nevojė t'i dėshmojmė/tregojmė Atij diēka nga ana e jashtme.


Agjėrimi ka rolin e vet, dhe ky rol ka tė bėjė me vet neve. Sikurse edhe tė gjitha veprat tjera. Me agjėrim arrihen shumė gjėra pozitive: vetėpėrmbajtja, solidarizimi ( duke agjėruar provojmė si ndjehet ai qė ėshtė i detyruar tė "agjėrojė", sepse s'ka ē'tė fusė nė gojė...), regjenerimi i trupit e shumė shumė gjėra tjera pozitive pėr vehten tonė.
Prnadaj dhe tė sugjerova tė veprosh ashtu, nė mėnyrė qė tė besosh (bėhesh i sigurtė). Sepse metoda mė efikase e m5simit ėshtė "tė mėsosh(studjosh) duke provuar" (gjermanėt i thonė: Studieren durch probieren).

Cdo tė mirė!


*

mendi
17-09-07, 09:20
Selam alejkum,

per shkak se jemi ne muajin e ramazanit, desha nje sqarim: a eshte agjerimi i vlefshem nese gusli eshte marre pas kalimit te kohes se syfyrit (per shkak qe nuk ka pase uje per pastrim). Kontakti ka ndodhe ne kohen e lejuar. Te gjitha keshillat jane te mireseardhura.

Allahu ju meshirofte.

hasanmehmeti
17-09-07, 10:50
Selam alejkum,

per shkak se jemi ne muajin e ramazanit, desha nje sqarim: a eshte agjerimi i vlefshem nese gusli eshte marre pas kalimit te kohes se syfyrit (per shkak qe nuk ka pase uje per pastrim). Kontakti ka ndodhe ne kohen e lejuar. Te gjitha keshillat jane te mireseardhura.

Allahu ju meshirofte.

Wealejkumuselam vella i dashur ,

Vella nje gje e till eshte e lejuar sepse te njejten gje e ka ber edhe Profeti alejhiselam ,ka pas mardhenie ne kohen e duhur , ka ngren ushqim pa ber ende gusel, ka filluar agjerimi dhe pastaj eshte pastruar per namaz te sabahut (Shiqo Mexhmul Fetva te Shejkh Bin Bazit rahimehullah).
E njejta vlen edhe per ato motra qe jan ne kohe menstrucionesh apo lehonie , qe gjat nates ka ndodhe kan pas fazen e menstrucioneve dhe te lehonis , pastaj ne kohen e syfyrit iu eshte nderprer ajo dhe ato hajne ushqimin e syfyrit , fillom koha e agjerimit dhe pastaj pastrohen per te vazhduar me faljen e namazit te sabahut .Por ajo duhet te jete e sigurt qe ato i kan kaluar deri ne kohen e agjerimit , ndersa pastrimi eshte i lejuar edhe pas syfyri.(shiqo Mexhmul fetva te shejkh Bin Bazit rahimehullah)

Por duhet pasur kujdes qe pastrimi juaj te jete me kohe te shpejt pas syfyrit , pasi qe mashkulli duhet te kujdeset te mos i ike namazi me xhemat ne xhami , ndersa motres te mos i ike namazi farz i sabahut ne shtepi.

Dhe Allahu e din me se Mire , dhe me Ate qendron Suksesi.

esselamualejkum
vellau juaj ne Islam
/do ishte mire qe kjo pyetje nga Uliksi te bartet tek Pyetje-Pergjigjie.
hasani

pleshti
17-09-07, 11:53
Mesa kam lexuar une mardhenies seksuale i kushtohet rendesi e veqante ne fen islame, a ne anen tjeter konsiderohet si i papaster njeriu qe e ban.
Kuptohet se nje larje pas seksit eshte me se e domosdoshme, sperma dhe djersa nuk jan edhe aq te erekendshme pastaj, po pse shperlarja e hundes dhe gojes, edhe ate tri her? Per gojen ne rregull se puthjet ama pse me e fut ujin ne hunde ket se kuptoj
Do isha falemnderues nese me jepni pergjigje pa me fyer.
Pleshti dora vet.

kilo
17-09-07, 12:50
Mesa kam lexuar une mardhenies seksuale i kushtohet rendesi e veqante ne fen islame, a ne anen tjeter konsiderohet si i papaster njeriu qe e ban.
Kuptohet se nje larje pas seksit eshte me se e domosdoshme, sperma dhe djersa nuk jan edhe aq te erekendshme pastaj, po pse shperlarja e hundes dhe gojes, edhe ate tri her? Per gojen ne rregull se puthjet ama pse me e fut ujin ne hunde ket se kuptoj
Do isha falemnderues nese me jepni pergjigje pa me fyer.
Pleshti dora vet.

te kthej une pergjigje per kete.

Si ti futesh hundet nga mos duhet te lahesh mor burre.

Ndersa me sa mar vesh nga islami ce nuk mar vesh fare nuk eshte qellimi se cfr ke prekur por duhet te lash te gjithe pjesen e jashtme te trupit hunden dhe gojen. por besoj se me u la seshte keq

hasanmehmeti
17-09-07, 13:39
selamualejkum musliman

Mesa kam lexuar une mardhenies seksuale i kushtohet rendesi e veqante ne fen islame, a ne anen tjeter konsiderohet si i papaster njeriu qe e ban.
nuk konsiderohet njeriu i papaster pse ai ka ber mardhenie plesht , por jane rregulla qe njeriu i paster duhet te bej namaz, jo vetem nga sperma , por edhe nga urina apo diq tjeter siq mund te jene gazrat.
Allahu eshte i Paster dhe e don Pastertin per “kete ne islam pastertia zen vend te rendesishem .
i papasteri nga maredhenjiet ne ate gjendje mund te haj , pije , leviz , mesoj , e ku ta di une por kur vije koha e namazit ai duhet te pastrohet se ne namaz nuk i lejohet ne ate gjendje.Edhe pse eshte e preferuar qe menjeher pas mardhenieve te pasohet me pastrim.Kuptohet se nje larje pas seksit eshte me se e domosdoshme, sperma dhe djersa nuk jan edhe aq te erekendshme pastaj, po pse shperlarja e hundes dhe gojes, edhe ate tri her? Per gojen ne rregull se puthjet ama pse me e fut ujin ne hunde ket se kuptoj
Do isha falemnderues nese me jepni pergjigje pa me fyer.
Pleshti dora vet.

nuk te fyen askush plesht nese bene pyetje ne rregull.
Kushti kryesor i pastrimit nga maredheniet qe njihet si gusel eshte ai qe Uji duhet te preke secilen pjese te trupit. Shembull ti ke ber nje gje te tille nuk ke uje ne shtepi por ke lumin apo detin afer ateher mundesh te futesh ne te dhe te pastrohesh dhe del jashte i paster.
Por perveq keti kushti kryesor jane edhe disa sunete praktika si ka bere Profeti alejhiselam kete pastrim , e kete na tregon me se miri bashkeshortja e tij , Aishia radiAllahu anhu me nje hadithe ku thote: Profeti alejhiselam eshte pastruar pas mardhenieve duke pastruar se pari duart , pastaj vendin (pjesen e trupit ku ka pas mundesi te jete i papaster ) pastaj ka pastruar duart dhe ka filluar te merr avdes siq merret avdesi perveqse me pak shtesa, se pari pastron duart 3 here, pastaj fut ujin ne goj dhe nuk e hudhe menjeher por mundojke ta pastron deri ne thellsi te fytit duke ber Garr(pra kur e fut ujin njeriu ne goj mund ta bej ket) kete 3 here e vepronte, pastaj pastronte hundet si per avdes 3 here, fytyren 3 here, pastaj duart deri ne brryl duke filluar nga e djathta 3 here , pastaj i ipke meste kokes dhe pastronte veshet dhe mbushte 3 grushta uj dhe i hudhte mbi floket e tij , pastaj fillonte te bente pastrimin nga koka duke pastruar anen e djathte te trupit e pastaj te majten deri tek kembet duke ia prekur uji secilin vend te trupi dhe ne fund kur dilka nga pastrimi pastronte kembet .(ky eshte kuptimi i hadithit) .

Kjo ishte sipas sunetit , por nese ti thu nuk du sipas asaj qe e ka bere profeti alejhiselam ateher shiqo urdherin e Zotit ne Kuran ku thote :

"O ju qė besuat! Kur doni tė ngriheni pėr tė falur namazin, lani fytyrat tuaja dhe duart tuaja deri nė bėrryla; fėrkoni kokat tuaja, e kėmbėt lani deri nė dy zogjtė. Nėse jeni xhunubė, atėherė pastrohuni (lahuni)! …". (El-Maide: 6).
e ne e dim se hunda dhe goja jane ne fetyre.


besoj qe e pate te kjarte o plesht.

selamualejkum hasani

ATEIST
18-09-07, 10:40
A ta kapė fare ty, ore ateist apo vetėm ke qėllim provokimin?!

Jeta krejt ėshtė (s)provė/(s)provim. Sikur kur ndjek shkollė. Shkolla fillore ėshtė provė, sikurse edhe gjat tėrė vijimit tė viteve kur i marrim notat.

Sprovė mbrenda sprove, nėse ty tė duket katastrofė - ajo ėshtė realitet.

Nėse shtron edhe ndonjė pyetje tjetėr provokuese si kėto dy tė fundit - pėrgjigje s'ke.


'tjeta!

*

e theksova qe ne postimin e pare qe pyetjen e kisha shume te sinqerte. nese per ty qe beson eshte fare e qarte pse duhet agjerimi per mua si jobesimtar nuk eshte aspak. ketu nuk ka asgje te keqe. pyetjet sado provokuese te jene kur pergjigja qe u jepet eshte e vertete i kthen ato ne favor te pergjigjes. apo nuk je dakort me kete?? argumentat qe une jap jane njelloj si te tuat vetem se me drejtim te kundert. nese nuk di ti pergjigjesh atehere ler dike tjeter qe di me shume. kjo e fundit jo per te ulur ty por e di qe sjane te gjithe eksperte. as une nuk pretendoj. megjithese nuk besoj kjo sdo te thote se nuk dua te di me shume rreth fese. mendjen e kam te hapur per ide te reja. nuk kam pretenduar kurre se i di te gjitha. por edhe ti smund te presesh qe une ti pranoj te gjitha argumentat e tua si derr ne thes i themi ne shqiptaret e shqiperise. une nuk besoj per vete, kjo sdo te thote se nuk respektoj besimin tend si individ. ska respekt per fene por jo per te drejten tende per te besuar. ate e respektoj plotesisht.

perseri respekte. shpresoj te mos keqkuptohem.

yllbardh
18-09-07, 18:26
Prnadaj dhe tė sugjerova tė veprosh ashtu, nė mėnyrė qė tė besosh (bėhesh i sigurtė). Sepse metoda mė efikase e m5simit ėshtė "tė mėsosh(studjosh) duke provuar" (gjermanėt i thonė: Studieren durch probieren).

Cdo tė mirė!

Pa provuar/shijuar tė gjithat janė paragjykime. As mė pak e as mė shumė.

Ku po e di ti se a agjėroj unė apo jo?!!! Cka t'a merr mendja se kush ėshtė duke paragjykuar?!!!

luckyman
18-09-07, 18:35
E kame nje pyetje per besimtaret e fese islame.
Pse, kur te niset dikush te shkoj ne qabe (per tu bere haxhi) i thuani "shkosh e mos u kthesh"!?

memumi
18-09-07, 18:57
jo kjo eshte nje shpikje e naivave se kjo nuk thuhet

4peace
18-09-07, 20:27
[/font][/size][/font][/size]

Ku po e di ti se a agjėroj unė apo jo?!!! Cka t'a merr mendja se kush ėshtė duke paragjykuar?!!!

Jo! S'e di. As qė mė intereson bile. Pėrgjigjen e dhash duke u bazuar nė shkrimin tėnd. Ishte nė pyetje pika (vendi/pozita) e vėshtrimit.

Nėse pėrgjigja nuk tė ka pėlqyer, o yllbardh, unė s'mund tė ndaloj tė bėsh iftar. Bile, mbasi e paske derėn hapur, kesh tuj ardhė nji ditė kah Dani i Markės...


Tung!


*

4peace
18-09-07, 20:36
e theksova qe ne postimin e pare qe pyetjen e kisha shume te sinqerte. nese per ty qe beson eshte fare e qarte pse duhet agjerimi per mua si jobesimtar nuk eshte aspak. ketu nuk ka asgje te keqe. pyetjet sado provokuese te jene kur pergjigja qe u jepet eshte e vertete i kthen ato ne favor te pergjigjes. apo nuk je dakort me kete?? argumentat qe une jap jane njelloj si te tuat vetem se me drejtim te kundert. nese nuk di ti pergjigjesh atehere ler dike tjeter qe di me shume. kjo e fundit jo per te ulur ty por e di qe sjane te gjithe eksperte. as une nuk pretendoj. megjithese nuk besoj kjo sdo te thote se nuk dua te di me shume rreth fese. mendjen e kam te hapur per ide te reja. nuk kam pretenduar kurre se i di te gjitha. por edhe ti smund te presesh qe une ti pranoj te gjitha argumentat e tua si derr ne thes i themi ne shqiptaret e shqiperise. une nuk besoj per vete, kjo sdo te thote se nuk respektoj besimin tend si individ. ska respekt per fene por jo per te drejten tende per te besuar. ate e respektoj plotesisht.

perseri respekte. shpresoj te mos keqkuptohem.


ATEISTI

Dy pyetjet tua tė fundit (teksti nė pėrgjithėsi)...


...shikuar nga pėrpilimi i tyre bėjnė tė kuptosh se ke tė bėsh me njė person, i cili din tė shprehet.


Ndėrkaq, tė dyja pyetjet janė tė palogjikshme, jo pse kėtė e ke bėrė nga pa/njohuria e ēėshtjes. Po tė mendosh (e logjikosh), kėtė do ta vėrejsh edhe ti vet.Gjitha tė mirat!


P.S.
As unė nuk i di/njoh tė gjithat.


*

yllbardh
22-09-07, 23:06
Jo! S'e di. As qė mė intereson bile. Pėrgjigjen e dhash duke u bazuar nė shkrimin tėnd. Ishte nė pyetje pika (vendi/pozita) e vėshtrimit.

Nėse pėrgjigja nuk tė ka pėlqyer, o yllbardh, unė s'mund tė ndaloj tė bėsh iftar. Bile, mbasi e paske derėn hapur, kesh tuj ardhė nji ditė kah Dani i Markės...


Tung!


*

Mire se vjen dera ėshtė e hapur gjithėherė te Prishtinalia.....Iftarė e pa iftarė herdokur....

Pėrshėndetje

yllbardh
26-09-07, 15:26
http://bp1.blogger.com/_yNQc1ysJiBM/Rs-DHzCpazI/AAAAAAAAAKI/KUtJRu9gf24/s1600/vt.bmp
Tė nderuar vėllezėr dhe motra nuk dua qė t'a ofendoj askėnd me kėtė shkrim, por mė intereson vetėm njė gjė. Rastėsisht hasa nė njė faqe nė Interenet ku bėhej fjalė pėr drejtėsi (http://drejtesia.blogspot.com/2007/09/shamia-m-pengoi-t-punsohem-n-arsim.html), ku vėrejtjen m'a tėrhoqi shkrimi rrethė autorėve tė kėsaj faqeje. Ndėr tė tjera kėtu thuhet:" Ligji jonė ėshtė Kur'ani..."
Nuk jam nė dijeni se personat nė fjalė tė jen jurist por me sa di unė si nė Kosovė ashtu edhe nė Shqipėri ky libėr i shenjėt nuk e ka rolin legjislativ, kėshtu qė kėshillat e marruna nga kėta persona mundė edhe tė jenė dezinformuese.
Kėshtu qė pyetja ime ėshtė a ėshtė ky njė gabim nga ana e redaksionit tė kėtij bllogu apo cili ėshtė roli i kuptimit tė kėtij libri tė shenjėt nė kėtė mėnyrė, kur dihet shumė mirė se mbrenda Kur'anit gjinden vetėm rregulla se si t'i pėrmbahemi besimit Islam te ne.
Edhe njė herė dua tė cekė se ky shkrim nuk ėshtė bėrė me asnjė paragjykim vetėm me qėllim tė kėrkimit tė diturisė.
Ju falenderoj pėr mirėkuptim.

tetovari_088
27-09-07, 01:11
http://bp1.blogger.com/_yNQc1ysJiBM/Rs-DHzCpazI/AAAAAAAAAKI/KUtJRu9gf24/s1600/vt.bmp
.ky libėr i shenjėt nuk e ka rolin legjislativ.......kur dihet shumė mirė se mbrenda Kur'anit gjinden vetėm rregulla se si t'i pėrmbahemi besimit Islam te ne.

I nderuari z.yllbardh bash qato rregulla se si t'i permbahemi besimit Islam, e kane rolin legjislativ,.

Bjeshka1
28-09-07, 11:57
Une me ateizmin nuk kam shume te perbashket, por as me islamizmin e prapambetur. Ne mileniumin e III te besoj ne gogole, jo. Besoj se ka nje superfuqi, por jo keso perrallash edhe pse kam lindur ne familje muslimane(me emer). Une mundohem ti analizoj gjerat dhe jo vecse ti pranoj ashtu si dikush don ti serviri.
Mundohem te kam respekt per gjithe fetaret e thjeshte, por jo per fundamentalistet me tendenca pro- turko/arabe ose pro-rromake. Une mendoja per kete muaj dhe kur i analizoj te gjitha gjerat, besomni m se nme duken qesharake. Per nje muaj...10 ditet e para meshira, 10 te dytat te falesh, 10 te fundit -shpetimi nga zjarri i ....bla,bla , bla. Zoti e din se sa te mire jemi, a agjeruam a jo. Ai nuk ka nevoje qe te na sprovoje ne ate menyre. Me ne fund, AI na ka krijuar, apo jo?
http://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_neg.gif Pyetje & Pergjigje (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=1123871#post1123871) 16-09-07 10:32 Kal,Viq,Lopė,hjyn nė kategorin kafsh e ju nuk jeni larg kėsaj kategorie Teorem:e huazuar hahahahaha
Keshtu me kishte shkrajtur dikusj, por anonim tek reputacioni per kete postimin me lart. Une e le celun reputacionin hapur me kast qe et shoh se cka shkruajne njerzit...
Mue vecse me inkurajon me shume te shkruaj kunder semundjes psikike qe e ka emrin fundamentalizem fetar. Ka njerz qe mendojne se jane edeh me te medhenj se Zoti, si disa ketu ne forum..

yllbardh
28-09-07, 12:19
I nderuari z.yllbardh bash qato rregulla se si t'i permbahemi besimit Islam, e kane rolin legjislativ,.

Nėse nisemi nga kjo qė thua ti, atėherė njė vepėr kriminele nė Prishtinė, mbas ca viteve kur Kosova ka fituar pamvarėsin, do tė dėnohet me anė tė pėrdorimit tė legjislaturės nė Kur'an....me ngurosje nė qendėr tė qytetit nė ora 12:00.... Ose nė vendė tė Kur'anit le t'a marrim Biblėn ku predikohet me: njė dhėmb pėr njė dhėmb dhe njė sy pėr njė sy. Nga e cila edhe rrjedh njė jetė pėr njė jetė. Fenomen i cili ėshtė i njohur nė viset tona si gjakmarrėje. Jo i nderuar nuk mundė tė pėrdoret as Kur'ani e as Bibla nė rolin legjislativ sepse tani kemi kushtetutėn ose ose pėrndryshe mundė tė rrezikojhm qė tė kemi shtetė mbrenda njė shteti.

Bjeshka1
28-09-07, 16:38
Pike se pari Kurani eshte i paqarte dhe per kete u shkruan hadithet, por edhe burimi i tyre eshte i dyshimte.
Nuk e kuptoj se kujt i lakmojne disa ketu qe duan ligjin Sharia?
Kaluan sa shekuj nga koha e Muhamedit dhe shume shtete tentuan te bejne turlifare ligjesh duke e interpretuar Kuranin ashtu si iu pelqente atyre, por here pas here kan deshtuar. Ku eshe Perendia qe nuk iu ndihmon ne "implementimin" e ketij ligji?

4peace
28-09-07, 21:18
http://bp1.blogger.com/_yNQc1ysJiBM/Rs-DHzCpazI/AAAAAAAAAKI/KUtJRu9gf24/s1600/vt.bmp
Tė nderuar vėllezėr dhe motra nuk dua qė t'a ofendoj askėnd me kėtė shkrim, por mė intereson vetėm njė gjė. Rastėsisht hasa nė njė faqe nė Interenet ku bėhej fjalė pėr drejtėsi (http://drejtesia.blogspot.com/2007/09/shamia-m-pengoi-t-punsohem-n-arsim.html), ku vėrejtjen m'a tėrhoqi shkrimi rrethė autorėve tė kėsaj faqeje. Ndėr tė tjera kėtu thuhet:" Ligji jonė ėshtė Kur'ani..."
Nuk jam nė dijeni se personat nė fjalė tė jen jurist por me sa di unė si nė Kosovė ashtu edhe nė Shqipėri ky libėr i shenjėt nuk e ka rolin legjislativ, kėshtu qė kėshillat e marruna nga kėta persona mundė edhe tė jenė dezinformuese.
Kėshtu qė pyetja ime ėshtė a ėshtė ky njė gabim nga ana e redaksionit tė kėtij bllogu apo cili ėshtė roli i kuptimit tė kėtij libri tė shenjėt nė kėtė mėnyrė, kur dihet shumė mirė se mbrenda Kur'anit gjinden vetėm rregulla se si t'i pėrmbahemi besimit Islam te ne.
Edhe njė herė dua tė cekė se ky shkrim nuk ėshtė bėrė me asnjė paragjykim vetėm me qėllim tė kėrkimit tė diturisė.
Ju falenderoj pėr mirėkuptim.Pėrshėndetje yllbardh

Ne sot jemi tė bombarduar me llo-lloj fobishė, kurse mė aktualja dhe mė agresivja ėshtė islamofobia. Ēdo gjė qė lidhet me Islam nėnkuptohet si diēka negative, diēka e ligė, destruktive, terroriste…Mediat „e pavarura“ krishtero-perėndimore duhet tė shiten disi duke shkruar/raportuar senzacione. Sepse ato faktikisht janė tė varura. Tė varura nga biznesi. Business as usually.

Nė kėtė mėnyrė harrohet qėllimisht se nė kushtetutat (legjislativin) e tyre ka elemente tė bollshme biblike. Mirėpo, nėse nė ndonjė kushtetutė tjetėr do tė kishte elemente budiste, zjarrputiste apo, siē kemi rastin tash, islame, atėherė pėrmenjėherė lind dyshimi. Dyshim i njėjtė lind edhe ndėr ne qė „ushqehemi“ nga tė njėjtat media. Nė kėtė mėnyrė lindin e formohen klishetė…

Shtohet pyetja: Ēfarė tė keqe ka nėse njė kushtetutė pėrmban elemente hyjnore?

Unė do tė isha pėrgjigjur: Asgjė tė keqe. Mu pėrkundrazi. Sa mė shumė elemente hyjnore nė njė kushtetutė, aq mė mirė pėr atė vend.


Njė gjė nuk duhet harruar kurrnjėherė:
Fanatikėt/fundamentalistėt/ konzervativėt/reaksionarėt nuk ekzistojnė vetėm nė mesin e fetarėve. Aq mė pak nė mesin e fetarėve/besimtarėve muslimanė. Ata i kemi nė tė gjitha lėmitė e jetės.

Pėr sa i pėrket kėsaj (web)faqeje nuk mund tė them edhe aq shumė. Sejcili duhet tė jet i vetėdijshėm pėr hapat qė i bėn dhe tė mbajė pėrgjegjėsinė adekuate.


Ajo ēka ėshtė nga mė primaret, nga mė tė rėndėsishmet nga tė gjithat, ėshtė qė me tė vėrtetė tė arrihet drejtėsi, barazi, paqė…apo tė mposhten padrejtėsitė, pabarazitė, luftat e panevojshme…


Ndoshta nuk t’u kam pėrgjigjur ashtu siē ke pritur, por…shėndosh qofshim e ia bėfshim.


Gjitha tė mirat nga unė!


*

yllbardh
28-09-07, 23:38
Pėrshėndetje yllbardh

Ne sot jemi tė bombarduar me llo-lloj fobishė, kurse mė aktualja dhe mė agresivja ėshtė islamofobia. Ēdo gjė qė lidhet me Islam nėnkuptohet si diēka negative, diēka e ligė, destruktive, terroriste…Mediat „e pavarura“ krishtero-perėndimore duhet tė shiten disi duke shkruar/raportuar senzacione. Sepse ato faktikisht janė tė varura. Tė varura nga biznesi. Business as usually.

Nė kėtė mėnyrė harrohet qėllimisht se nė kushtetutat (legjislativin) e tyre ka elemente tė bollshme biblike. Mirėpo, nėse nė ndonjė kushtetutė tjetėr do tė kishte elemente budiste, zjarrputiste apo, siē kemi rastin tash, islame, atėherė pėrmenjėherė lind dyshimi. Dyshim i njėjtė lind edhe ndėr ne qė „ushqehemi“ nga tė njėjtat media. Nė kėtė mėnyrė lindin e formohen klishetė…

Shtohet pyetja: Ēfarė tė keqe ka nėse njė kushtetutė pėrmban elemente hyjnore?

Unė do tė isha pėrgjigjur: Asgjė tė keqe. Mu pėrkundrazi. Sa mė shumė elemente hyjnore nė njė kushtetutė, aq mė mirė pėr atė vend.


Njė gjė nuk duhet harruar kurrnjėherė:
Fanatikėt/fundamentalistėt/ konzervativėt/reaksionarėt nuk ekzistojnė vetėm nė mesin e fetarėve. Aq mė pak nė mesin e fetarėve/besimtarėve muslimanė. Ata i kemi nė tė gjitha lėmitė e jetės.

Pėr sa i pėrket kėsaj (web)faqeje nuk mund tė them edhe aq shumė. Sejcili duhet tė jet i vetėdijshėm pėr hapat qė i bėn dhe tė mbajė pėrgjegjėsinė adekuate.


Ajo ēka ėshtė nga mė primaret, nga mė tė rėndėsishmet nga tė gjithat, ėshtė qė me tė vėrtetė tė arrihet drejtėsi, barazi, paqė…apo tė mposhten padrejtėsitė, pabarazitė, luftat e panevojshme…


Ndoshta nuk t’u kam pėrgjigjur ashtu siē ke pritur, por…shėndosh qofshim e ia bėfshim.


Gjitha tė mirat nga unė!


*

Nė tė vėrtet pėrgjegjėje shumė me vendė, sepåse ti ke tė drejtė kur thua se ka njė tendencė islamofobie, kjo sot mundė tė gjindet cdo kund. Por ka edhe raste kur kjo fobi/frikė edhe ėshtė me vendė, kjo nuk mundė tė mohohet. Sepse nė botėn e tanishme kemi fanatik nga cdo anė si tė krishterė ashtu edhe musliman si nė mesin tonė ashtu edhe nė arenėn ndėrkombėtare. Unė nuk kam asgjė kundėr disa elementeve fetare nė kushtetutė pa marrė parasysh se nga cili religjion ėshtė. Unė vetėm jam kundėr cdo gjėje qė ka tė bėjė me fanatizėm tė cdo lloji. Dhe kur dikush del e thot se ndonjėri nga librat fetarė janė ligj, kjo gjė mė pengon sepse mundė tė coj nė drejtim tė formimit tė njė shoqėrie paralele nė kundėrshtim me shoqėrin nė tėrėsi, nga e cila do tė lindin antagonizmat e ndryshme. Mirėpo ne kurrėsesi nuk mund ti ikim njė shoqėrie laike me kahje fetare me liri tė plotė pėr cdokėnd, sepse shumica e banorėve te ne janė fetarė.

tetovari_088
29-09-07, 00:32
Nėse nisemi nga kjo qė thua ti, atėherė njė vepėr kriminele nė Prishtinė, mbas ca viteve kur Kosova ka fituar pamvarėsin, do tė dėnohet me anė tė pėrdorimit tė legjislaturės nė Kur'an....me ngurosje nė qendėr tė qytetit nė ora 12:00.... Ose nė vendė tė Kur'anit le t'a marrim Biblėn ku predikohet me: njė dhėmb pėr njė dhėmb dhe njė sy pėr njė sy. Nga e cila edhe rrjedh njė jetė pėr njė jetė. Fenomen i cili ėshtė i njohur nė viset tona si gjakmarrėje. Jo i nderuar nuk mundė tė pėrdoret as Kur'ani e as Bibla nė rolin legjislativ sepse tani kemi kushtetutėn ose ose pėrndryshe mundė tė rrezikojhm qė tė kemi shtetė mbrenda njė shteti.

Edhe pse Kuranin e kam lexuar disa here kjo ne qender te qytetit nuk me ka rene ne sy asnjeher,mirepo kam degjuar disa qe e pohojne kete.Kjo eshte vetem nje komentim i vjeter te cilin e kane dhene njerez te prapambetur te cilet kane pasur nje mentalitet te dobet ne krahasim me komentatoret e sotem,pasi qe njeriu i thjeshte duke e lexuar nje ajet fare pak mund te kuptoje nga domethenia e tij

aLbaChiCk
09-10-07, 14:25
Islami e ka mbrojtur humanitetin dhe krenarinė e gruas dhe i ka rrespektuar dėshirat e saj lidhur me zgjedhjen e njeriut qė ajo do ta kalojė jetėn. Nuk lejohet qė askush, kushdo qoftė ai, ta detyrojė gruan tė martohet pėr dikė qė ajo nuk e pėlqen.Kam qef me dit a e mbron Islami edhe deshiren e nje femre qe don te ket lidhje vetem me femra apo nje mashkull vetem me meshkuj?

Alko71
10-10-07, 11:03
Kam qef me dit a e mbron Islami edhe deshiren e nje femre qe don te ket lidhje vetem me femra apo nje mashkull vetem me meshkuj?

Jo qe nuk e mbrone por e denon dhe e ndalon rreptesisht nje gje te tille.

Murgesha
10-10-07, 11:21
Jo qe nuk e mbrone por e denon dhe e ndalon rreptesisht nje gje te tille.

E pse pra po trumbetoni se islami mbron tė drejtėn e gruas/burrit tė jen tė lir nė zgjedhjet e tyre??

Ps. Kėrkoj pėrgjigje vetėm nė pyetjen e parashtruar se e di qė islami e ndalon kategorikisht homoseksualizmin.

Alko71
10-10-07, 11:36
E pse pra po trumbetoni se islami mbron tė drejtėn e gruas/burrit tė jen tė lir nė zgjedhjet e tyre??

Ps. Kėrkoj pėrgjigje vetėm nė pyetjen e parashtruar se e di qė islami e ndalon kategorikisht homoseksualizmin.Ne nuk trumpetojme se kane te drejte te zgjedhin a te jene homo apo jo, a te vrasin apo jo, a te vjedhin apo jo, a te shajne apo jo, a te genjejne apo jo, te bejne prostitucion apo jo, te shajne Zotin apo jo etj. Keto jane ndalesa ne islam. Flas per muslimanet qe e pranojne islamin si besim dhe rruge te jetes.

Njeriu eshte i lire te zgjedhe ne mes dy rrugeve kete e ke edhe ne sistemin laik, hyn ne drite te kuqe ne trafik po deshe. Askush nuk e din cka mendon ti deri sa te veprosh. E kur vepron pasi qe i ke pranuar ato rregulla dhe duke e ditur se pason ndeshkimi per to atehere e bajsh me shendet. Liria ka kufijt e vet te percaktuar nga Zoti. Kush do i permbahet kush nuk do nuk i permbahet. Mund edhe te shpetoje pa therre ne kembe sepse nuk e di dhe nuk e sheh askush vetem ai vet dhe AI I LARTI, por njeriu i tille mendon se askush nuk e ka pare keshtu qe gabohet rende.

Jo vetem islami por te gjitha religjionet e ndalojne nje gje te tille. E ndalon edhe logjika vet.

Shqiptare
10-10-07, 11:48
E pse pra po trumbetoni se islami mbron tė drejtėn e gruas/burrit tė jen tė lir nė zgjedhjet e tyre??

Ps. Kėrkoj pėrgjigje vetėm nė pyetjen e parashtruar se e di qė islami e ndalon kategorikisht homoseksualizmin.

Shkurt e Shqip- sepse Islami eshte fe e pastert dhe nuk lejon ndytesira te tilla si lesbizmin dhe homoseksualizmin.

Po cfare pyetje paske parashtruar edhe ti, Murgeshe moj??? Me habite!!!

Murgesha
10-10-07, 12:05
Shkurt e Shqip- sepse Islami eshte fe e pastert dhe nuk lejon ndytesira te tilla si lesbizmin dhe homoseksualizmin.

Po cfare pyetje paske parashtruar edhe ti, Murgeshe moj??? Me habite!!!

Nuk ke pse tė habitesh Shqipe. Unė nuk mendoj me shabllone tė gatshme po pėrdori logjiken time. Kėtė edhe vet Zoti ma ka lejuar qė kur mė ka falė nė kėtė botė e ndoshta ndoshta ashtu siq shkruhet nė libra edhe ma ka paracaktu qysh para lindjes qė nė kohėn e duhur ta bėj njė pyetje tė tillė.
Ndodh apo nuk ndodh ēdo gjė me paracaktimin e tij?
Pse ka fal Zoti homoseksual?
Dihet qė tė tillėt egzistojnė qė nga fillimi i jetės nuk janė diēka qė po ndodh nė kohėrat moderne e tė merren si modė qė duhet qrrėnjosė, kush i bėri ata, unė apo ti apo fjatori kryesor ėshtė ai qė e ban tė tillė e pastaj e dėnon.
Dihet se fėmijėt nuk lindin nga dy prindėr homoseksual pa spjegoma ti tash pak si ėshtė e mundur qė nga dy hetero tė dal njė homo?

Shqiptare
10-10-07, 12:20
Nuk ke pse tė habitesh Shqipe. Unė nuk mendoj me shabllone tė gatshme po pėrdori logjiken time. Kėtė edhe vet Zoti ma ka lejuar qė kur mė ka falė nė kėtė botė e ndoshta ndoshta ashtu siq shkruhet nė libra edhe ma ka paracaktu qysh para lindjes qė nė kohėn e duhur ta bėj njė pyetje tė tillė.
Ndodh apo nuk ndodh ēdo gjė me paracaktimin e tij?
Pse ka fal Zoti homoseksual?
Dihet qė tė tillėt egzistojnė qė nga fillimi i jetės nuk janė diēka qė po ndodh nė kohėrat moderne e tė merren si modė qė duhet qrrėnjosė, kush i bėri ata, unė apo ti apo fjatori kryesor ėshtė ai qė e ban tė tillė e pastaj e dėnon.
Dihet se fėmijėt nuk lindin nga dy prindėr homoseksual pa spjegoma ti tash pak si ėshtė e mundur qė nga dy hetero tė dal njė homo?

Murgeshe,

Jo, jo, u habita pa mase, kete s'e mohoj dot, sepse nuk mund ta mendoj qe ne pyetjen e parashtruar ka mendje te shendoshe, me fal per kete shprehje.

Anomali te tilla shoqerore qe ke permendur ti, nuk mund te thuhet se per to fajtor eshte Zoti, larg saj, por qe fajtor per keto anomali eshte vet koka e njeriut, sic thote nje fjale popullore "mendja ta ban" e ti pastaj e hjek kete anomali, kete te keq.

Po me thuaj ti mua, a thua pse ka me shumice sot vares te droges, a thua Zoti i ka bere te tille, pse ka me shumice anomali te tjera negative, a thua Zoti i sjell ato? Po alkooli, po duhani, po te tjera anomali si keto?!

Zoti e ka krijuar njeriun te pastert, si nje leter ta bardhe te pashkruar, por qe PASTAJ me kalimin e kohes ka disa gjera si, krijimi i personalitetit, karakterit, temperamentit do te varet nga vet njeriu se cfare " do te shkruaj ne ate leter", sigurisht, faza fillestare e edukimit eshte e vet prindit e me pastaj edhe shkolla, shoqerimi me njerez te ndryshem e ekshtu me rradhe. Pra, mbetet e njeriut me pastaj te zgjedh apo te pelqeje, a eshte me mire te jem njeri normal, me mendje te shendoshe apo ta zgjedh rrugen te cilen e ndaloi Zoti!

Murgeshe e nderuar, njeriu eshte krijesa me e persosur e Zotit, ai ka mendje per te logjikuar, por qe varet nga njeriu se si e perdor kete pasuri te madhe qe ia ka dhuruar kesaj krijese.
Ti me thua ky na qenka nje gabim i Zotit, sepse ai paska percaktuar ashtu per ata nejrez??

LArg saj, po them serish, sespe shiko krijesat tjera, kafshet, a thua pe ato nuk kane anomali te tilla? Si u be tani qe njeriu, si krijese me e persosur e Zotit te na del me defekte te tilla nga Krijuesi, kur qe ai ka mendje per te menduar, ka logjike per ta perdorur si duhet?

Pra edhe njehere per ne fund po them, Zoti eshte me i Miri, me i PAsterti nga gjithcka qe i mveshet Atij, Ai e don miresine dhe ai e don pastertine e gjithcka te mire. AI udhezoi per ne rruge te drejte, cka eshte me njeriun qe e zgjedh ate te shtrembten???
AI fton per shpetim, cka ndodh me njeriun qe zgjedh denimin???

Me respekt,
Shqipja

Alko71
10-10-07, 12:23
Nuk ke pse tė habitesh Shqipe. Unė nuk mendoj me shabllone tė gatshme po pėrdori logjiken time. Kėtė edhe vet Zoti ma ka lejuar qė kur mė ka falė nė kėtė botė e ndoshta ndoshta ashtu siq shkruhet nė libra edhe ma ka paracaktu qysh para lindjes qė nė kohėn e duhur ta bėj njė pyetje tė tillė.
Ndodh apo nuk ndodh ēdo gjė me paracaktimin e tij?
Pse ka fal Zoti homoseksual?
Dihet qė tė tillėt egzistojnė qė nga fillimi i jetės nuk janė diēka qė po ndodh nė kohėrat moderne e tė merren si modė qė duhet qrrėnjosė, kush i bėri ata, unė apo ti apo fjatori kryesor ėshtė ai qė e ban tė tillė e pastaj e dėnon.
Dihet se fėmijėt nuk lindin nga dy prindėr homoseksual pa spjegoma ti tash pak si ėshtė e mundur qė nga dy hetero tė dal njė homo?

Kete te fundit spjegoje ti si eshte e mundur? Po te mos kishte kontakte pune apo ndeje me homo ai person nuk do te kalonte ne ate gjendje. Eshte semundje ngjitese, ndryshe si e spjegon ti perhapjen me te madhe te kesaje dukurije ne bote koheve te fundit?

Zoti nuk i beri homo ata por vet ata duke e degjuar djallin. Homot datojne qe nga koha e Lutit a.s. (Luti apo Lot ishte nip i Ibrahimit a.s dhe ne te njejten kohe profet qe te dy te popuj te ndryshem). Aty paraqiten per here te pare ne historine njerezore mbi faqe te dheut dhe deri atehere nuk ekzistonte nje dukuri e tille me qinda mija vite. Vendet i gjen me emer Sodoma (sodomizmi) dhe Gomora ne Bibel, ndersa ne Kur'an nuk permenden emra. Ato vende gjinden buze detit te vdekur. Po t'i bente Zoti homo ata, nuk do t'i denonte dhe nuk do ta ndalonte ate dukuri. Ajo eshte semundje shpirterore dhe mendore (ngjitese te ciles i ndihmon shejtani shume sepse e di se eshte e ndaluar dhe ai fton per ne zjarr duke ua hijeshuar veprat e tyre) dhe jo nje gje e lindur.

aLbaChiCk
10-10-07, 13:32
Jo qe nuk e mbrone por e denon dhe e ndalon rreptesisht nje gje te tille.

Alko71 te flm shum per pergjigjen.Te pershendes

yllbardh
11-10-07, 15:19
A din dikush tė mė thotė se si ėshtė e mudnur qė kur t'i urojm dikuj barjamin i thuajm urime festa e bajramit. Kur dihet se ky emėr bayram vjen nga gjuha turke dhe d.t.th. festė. Kėshtu qė pėrkthyer nė kėtė alį shqipen time i bjen Urime festa e festės. A ju duket juve kjo e cuditshme?

4peace
11-10-07, 20:31
A din dikush tė mė thotė se si ėshtė e mudnur qė kur t'i urojm dikuj barjamin i thuajm urime festa e bajramit. Kur dihet se ky emėr bayram vjen nga gjuha turke dhe d.t.th. festė. Kėshtu qė pėrkthyer nė kėtė alį shqipen time i bjen Urime festa e festės. A ju duket juve kjo e cuditshme?

Tung yllbardh

Nė shikim tė parė mund tė thuhet se e ke me vend kur thua festa e festės..."Fajin" pėr kėtė mund ta kėrkojmė tjetėrkund.

Ne "harrojmė" (pra, edhe unė) se kemi dy lloj Bajramesh (festash). Njėri quhet fitėr Bajram (ky i nesėrmi) dhe tjetri kurban Bajram.

Fitėr Bajram mund ta quajmė (pa shikuar nė fjalor) festė e solidaritetit, kurse Kurban Bajram = festė e sakrificės/flijimit.


Kjo pra ėshtė festa e solidaritetit.


Gjitha tė mirat nga unė.


P.S. Me qėllim nuk pėrdora fjalor tė posaēėm (religjioz[!]) por u mundova ta them sa mė troē me fjalė tė rastit (pa "zbukurime")


***

Bjeshka1
16-12-07, 11:38
Sure El-Enbija, 21:30 thote: A nuk e dine ata te cilet nuk besuan se qiejt e toka ishin te ngjitura, e Ne i ndame ato te dyja dhe ...
Si e sqaroni ju qe dini per fene kete ajet? Kush i kishte bere te ngjitura qe "Ne ti ndajme"? A kishte pasur krijues para krijuesit? Mendoni mire, me mend e jo me zemer? A nuk e dine ata te cilet nuk besuan se qiejt e toka ishin te ngjitura, e Ne i ndame ato te dyja dhe ... Kush i kishte ngjitur? Kerkoj pergjigje me mend e jo me zemer.

hasanmehmeti
16-12-07, 14:16
Sure El-Enbija, 21:30 thote: A nuk e dine ata te cilet nuk besuan se qiejt e toka ishin te ngjitura, e Ne i ndame ato te dyja dhe ...
Si e sqaroni ju qe dini per fene kete ajet? Kush i kishte bere te ngjitura qe "Ne ti ndajme"? A kishte pasur krijues para krijuesit? Mendoni mire, me mend e jo me zemer? A nuk e dine ata te cilet nuk besuan se qiejt e toka ishin te ngjitura, e Ne i ndame ato te dyja dhe ...
Kush i kishte ngjitur? Kerkoj pergjigje me mend e jo me zemer.

selamualejkum musliman ,

Bjeshka,

Ajeti eshte shume i qarte edhe pse ju mundoheni ta komplikoni , por sido qe te jete , Ishte All-llahu dhe nuk kishte asgje , Ai i krijoj ne ate menyre , e pastaj po Ai i ndau dhe ia ndryshoj formen qe ne fillim vet Ai i kishte Krijuar ,

Sa per ate qe thoni " krijues para krijuesit" , nuk ka Krijues para Krijuesit , e ketu as ne ajet nuk mund te koenqidoni ne diqka te tille se paska pas Krijues para Krijuesit.Por ishte ky Krijues qe i Krijoj qiejt dhe token ne ate menyre , e pastaj Ai ia ndryshoj formen dhe Krijoj token , dhe pas gjithe pergaditjeve , diku 50 mije vite qdo gje ishte e krijuar ne toke si parapergaditje per krijesen qe do vije po ashtu i krijuar nga Ai subhanehu we teAla , krijesen Njeri.

Dhe vlen te meditosh disa qaste mbi ajetet e sures Ihlas , Ku Allahu subhanhu we teAla thote:

3. As s'ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur. (kjo te tregon ty se nuk eshte i lindur dhe pasues i dikujt tjeter para Tij.


4. Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė. (kjo te tregon se Ai eshte Nje i Vetem dhe nuk i perngjason Ati askush ne qfardo formen qofte ajo e Fuqis , Dijes , Dashuris, Durimit, Meshires ,Sundimit e keshtu me radhe cilesi te Krijuesit qe ne i dime)
(keto jane ajetet e sures Ihlas)

39.4. ................ I pastėr ėshtė Ai! Ai ėshtė All-llahu, i vetmi , i fuqishmi!
Sure : Ez-Zumer (e ky citat te tregon ty se Allahu eshte i paster nga ajo qe i mveshet atij).

ndersa ajeti ne vazhdim e ploteson bukur pergjigjien ku Allahu subhanhu we teAla thote:

13.16 ....... A mos i bėnė All-llahut shokė (idhuj) e edhe ata zota krijuan si krijoi Ai dhe atyre u ėshtė bėrė i ngjashėm (i paqartė) krijimi (e nuk po dinė se cili ėshtė krijim i Zotit, e cili i idhujve)? Thuaj: "All-llahu ėshtė krijues i ēdo sendi, ai ėshtė i vetmi .......
Sure : Er-Rra'dselamualejkum we rahmetullah
Hasani

Murgesha
16-12-07, 17:51
selamualejkum musliman ,

Bjeshka,

Ajeti eshte shume i qarte edhe pse ju mundoheni ta komplikoni , por sido qe te jete , Ishte All-llahu dhe nuk kishte asgje , Ai i krijoj ne ate menyre , e pastaj po Ai i ndau dhe ia ndryshoj formen qe ne fillim vet Ai i kishte Krijuar ,
**********
Hasani


Spo ja zėmė pėr tė madhe edhe nėse e ka bėrė njė gjė tė tillė, se nuk ėshtė edhe e lehtė tė krijosh nga asgjėja e ka mundur me ju pėrvjedhė ndoj gabim gjatė eksperimentimeve tė veta.

Ama prap shyqyr qė e ka parė me kohė gabimin dhe e ka ndarė tokėn prej qiellit se sot e kėsaj dite nuk do ta dinim a po jetojmė nė tokė apo nė qiell...http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Bjeshka1
16-12-07, 18:42
Nuk din njeri ate qaj a te qesh. Spaska pas pune tjeter por te ngjes e te ndaje. Hahahahahaaa.Nuk e paska ditur se si vjen puna! Gjithe ate pune te kote qe e paska ba!!!!!!!!!!!Oboboboboboooo!!

uliksi31
16-12-07, 19:26
Luten diskutuesit te i permbahen temes ne fjale. Nese nuk pajtoheni me pergjigje qe jane dhen, tani replikoni ne menyre te hijeshme dhe nese keni ndonje "krijues" apo teori tjeter per krijimin e universit, me andje do te ndegjojm.
Falemderit Uliksi

Bjeshka1
16-12-07, 19:37
Ti je moderator dhe be si te duash, por une ndoshta kam te drejte te komentoj se nuk besojj se jemi ne ndonje vend ku eshte diktature totale. Keshtu shkruan
Sure El-Enbija, 21:30 thote: A nuk e dine ata te cilet nuk besuan se qiejt e toka ishin te ngjitura, e Ne i ndame ato te dyja dhe ...
Pra thot se ishin, dhe jo keshtu si po mundohet Hasani ti sqaroje. Dhe per kete mu ka dukt qesharake.Per mendimin tim i shtrembon fjalet e Perendise.

e_martumja
16-12-07, 19:39
Kemi qen Katolik e tani musliman a thu ne te ardhmen behemi protestant ? :biggrin:

uliksi31
16-12-07, 20:45
Ti je moderator dhe be si te duash, por une ndoshta kam te drejte te komentoj se nuk besojj se jemi ne ndonje vend ku eshte diktature totale. Keshtu shkruan
Sure El-Enbija, 21:30 thote: A nuk e dine ata te cilet nuk besuan se qiejt e toka ishin te ngjitura, e Ne i ndame ato te dyja dhe ...
Pra thot se ishin, dhe jo keshtu si po mundohet Hasani ti sqaroje. Dhe per kete mu ka dukt qesharake.Per mendimin tim i shtrembon fjalet e Perendise.

Bjeshka e/i nderuar. Une pse jame moderator poashtu jame diskutues/anetar porsi krejt ju tjeret. Asnjehere nuk e konsidoroj vehten superior apo totalitar. Por me shume mendoj se jame ne sherbimin e diskutuesve. Qellimi eshte qe shkrimet t'mos devijojn nga tema ne fjale. Une jame per nje diskutim dhe debatim te mirefillt, pavarsisht nga cila pozit debatohet.

Sa i perket pergjigjes qe u eshte dhen duhet me pas parasysh se ajo eshte pergjigje nga pozita e cdo besimtari musliman. Ketu askurr nuk mundet me u pajtu ai qe e konsideron Krijusin sikur njeri dhe ai qe e konsideron si Mendje Suprime. Pra ketu eshte ai dallimi qe askurr nuk mujn me ardh deri te nje pajtim. Por mjafton qe te dy palet te japin mendimin e vet pa me fye as nencmuar mendimin e pales tjeter.

Per besimtaret musliman eshte fundamenti (shtylla) i pare qe te besojn ne Nje Zot, dot thot se edhe Ai e bene kete kusht per me vazhduar me tutje me ceshtje tjera sic jane parajsa, ferri, djalli, ringjallja e tjera.
Zoti vet e rekomandon njeriun qe te percaktohet ne studime cka ka krijuar Ai, jo si duket Ai, sepse intelekti jon eshte i kufizuar dhe nuk mundet me accept nje gje te tille.
Une jame i vet-dijshim se e gjith kjo nuk ka llogjoke per palen tjeter. Mirpo pala tjeter bazohet ne materje dhe gjera qe i shen syri. Tani nese Zotin e konsideron apo i jep forma te ndryshme, patjeter cdo here do te jemi ne nje error te pa permirsuar.
Ja per shembull sesi shiqohen nga kendi fetar gjerat qe pales tjeter ju duken te pa llogjikshme: lindja e Jezusit (Isas) a.s. pa babe, vec me nane. Carja e detit nga Mojsiu (Musa) a.s me shkop, si dhe shume mrrekulli tjera qe kishin profetet e Zotit. Te gjitha keto qe i ceka dhe shume mrrekulli tjera profetet si krijes njeri nuk dot mund t'i benin askurr, pa ndihmen e Zotit, pra Ai eshte qe ju mundeson nje gje te tille. Keto mrrekulli u jepte profetve qe te besojn se ekziston Zoti, por pabesimtaret edhe at'her e mohonin.
A jane te llogjikshime? Jo. A jane te verteta? Po. Pse nuk jane te llogjikshime? Sepse njeriu si njeri nuk mund te beje nje gje tille. Pse jane te verteta? Sepse perseri lidhemi me fundamentin kushtin e pare Besimi ne Nje Zot. Kur'ani i shenjt e spjegon e thot: "Kun fejekun" (Behu dhe behet). Pra mjafton per Zotin qe nje sendi te i thot behu e ajo behet. Mos t'harrojm se edhe na jemi krijuar pa vullnetin ton. Derisa Tjeterkush ka vendos per krijim e cdo gjeja, tani Ai eshte edhe mendje suprim dhe i pagabueshim.

Pra edhe eksistenca e Zotit eshte per disa e pallogjikshime, per disa tjere eshte primare ne jeten e tyre.
Me siguri keto fjale qe shkruajta jane per diken te pallogjikshme, por e ceka nga kendi dhe pikpamja islam, te kuptohemi.

Ju deshiroi debate te mirefillta, ku shpresoj se cdo njera pale do te mesoj dicka nga pala tjeter. Per te arrijt kete duhet respekti reciprok.

Uliksi

Dilaver
16-12-07, 21:31
Sure El-Enbija, 21:30 thote: A nuk e dine ata te cilet nuk besuan se qiejt e toka ishin te ngjitura, e Ne i ndame ato te dyja dhe ...
Si e sqaroni ju qe dini per fene kete ajet? Kush i kishte bere te ngjitura qe "Ne ti ndajme"? A kishte pasur krijues para krijuesit? Mendoni mire, me mend e jo me zemer? A nuk e dine ata te cilet nuk besuan se qiejt e toka ishin te ngjitura, e Ne i ndame ato te dyja dhe ... Kush i kishte ngjitur? Kerkoj pergjigje me mend e jo me zemer.

Sipas parimit fetar (Kur'anor), tė ngjitura i ka bėrė AI qė i ka ndarė.
http://www.harunyahya.com/other/albanian/armrekullite_p1_04.php (http://www.harunyahya.com/other/albanian/armrekullite_p1_04.php)

Kur krahasojmė ajetin kuranor me zbulimet shkencore, shohim se ato pėrputhen nė mėnyrė tė pėrkryer me njėra-tjetrėn. Fakti mė interesant dhe mė habitės ėshtė se kėto zbulime u bėnė vetėm nė shekullin XX.

Bjeshka1
17-12-07, 09:57
Zoti nuk paska pasur pune tjeter por ti krijoje gjerat dhe pastaj ti ndryshoje! A thue me qellim a pa qellim?

BE LK
17-12-07, 10:54
Nuk din njeri ate qaj a te qesh. Spaska pas pune tjeter por te ngjes e te ndaje. Hahahahahaaa.Nuk e paska ditur se si vjen puna! Gjithe ate pune te kote qe e paska ba!!!!!!!!!!!Oboboboboboooo!!

Ti duhet te qeshesh e une te qaj e te qesh njekohesisht per logjiken qe perdor si ne pyetje dhe ne pergjigjet tuaja.

Zoti i krijoi qiejt e token dhe u dha forme atyre. qellimi i ajetit kuranon eshte ky. qe te tregoje se qiejt e toka ishin te pa form pra ishte thjeshte tym dhe ai i ndau dhe u dha forme. kaq shkurt e shqip pa shume shkence se me sa shoh nuk te pelqen ty me perdor shume llogjike.


me respekt BE LK

Bjeshka1
17-12-07, 19:08
Llogjika jote dhe interpretim i yti. Kjo eshte e drejta juaj te mendoni keshtu, por mos ja mohoni tjerve te drejten te mendojne ndryshe. Ne asnje vend nuk shkruan qarte per keto gjera. Duhet sqarime dhe interpretime te ndryshme. Kjo efundit ishte me e cuditshmja nga te gjithat.

valiii
17-12-07, 23:37
Nje karakteristike e vecante e Kur’anit eshte menyra se si ai shqyrton fenomene qe i perkasin jo vetem te kaluares por edhe diteve te sotme. Ne fakt, Kur’ani nuk ishte vetem nje problem i vjeter. Ai akoma paraqet nje problem – problem per jo-muslimanet.
Sepse cdo dite, cdo jave, cdo vit sjell evidenca te reja per ate qe Kur’ani eshte nje force qe duhet ta pranojme – qe eshte i vertete dhe kjo vertetesi nuk mund te sfidohet. Psh. ky ajet ne Kur’an (Sure El-Enbija, 21:30) thote: “A nuk e dine ata te cilet nuk besuan se qiejt e toka ishin te ngjitura, e Ne i ndame ato te dyja dhe ujin e beme baze te jetes se cdo sendi; a nuk besojne?” Si per ironi, ky ishte informacion per te cilin – nje cift pabesimtaresh – u nderuan me Cmimin Nobel ne 1973.
Kur’ani shpalos te verteten mbi origjinen e universit – se si filloi nga nje pjese e vetme – dhe njerezit vazhdojne ta verikikojne kete deri ne ditet e sotme. Per me teper, fakti qe baza e jetes eshte uji nuk do te mund te perdorej lehte per te bindur njerezit 14 shekuj me pare. E si mund te qendronte dikush para 1400 vjetesh ne shkretetire dhe ti tregonte shokut te tij: “I gjithe ky (duke bere me shenje nga trupi i tij) eshte i perbere ne pjesen me te madhe prej uji. Askush nuk do ta besonte. Nuk kishte asnje prove derisa u arrit zbulimi i mikroskopit. Ata duhet te presnin derisa te zbulonin qe citoplazma, substanca baze e qelizes, ishte e perbere prej 80% uje. E pra evidenca erdhi, dhe Kur’ani perseri i qendroi proves se kohes.

http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=973551&postcount=16

Alko71
26-12-07, 02:05
Zoti nuk paska pasur pune tjeter por ti krijoje gjerat dhe pastaj ti ndryshoje! A thue me qellim a pa qellim?

Ja se ta formuloj une ndryshe ceshtjen qe ti nuk e kupton me qiejt.

A nuk e di ti Bjeshka se ne fillim ti ishe nje fare spermatozoidi qe u fut ne nje qelize?

Pastaj ajo qelize u nda, u be dy, e pastaj kater, gjashtembedhjete e keshtu me rradhe dhe u zgjerua forma e jote deri sa erdhe ne forme te persosur dhe linde ne kete bote?
Pastaj qelizat vazhdonin te shtoheshin dhe ti u rrite deri sa e arrite kufirin e caktuar?

A nuk te vie qudi qe nga nje fare e vogel qe nuk shihet me sy, e cila me pare nuk ekzistonte fare dhe qe u formua ne trupin e babait dhe nenes tende pa pjesemarrjen dhe vetedijen e tyre nga bashkimi i grimcave akoma me te vogla qe u futen ne organizmat e tyre gjate marrjes se mineraleve me ane te ushqimit qe rrjedh nga toka, te jesh krijuar ti?

Zoti i persosi ato (Qiejt e Token) ashtu sic te ka persosur ty si qenie. Ajo pyetja e jote eshte si te besh pyetjen pse e ndau qelizen ne dysh, 4, 16 etj me qellim a pa qellim?

Kuptoje vet pse i krijoi te ngjitura ne fillim e pastaj i ndau ato (qelizat e tua, qiellin dhe token etj)

unix
31-12-07, 12:23
Selamu Alejkum Vellezerve dhe Motrave,
Me um fal pak qe po dal prej teme,

E nderuar Bjeshka1,
Kjo teme eshte per Pyetje/Pergjigje, dmth per vellezer dhe motra musliman qe jane te interesuar per diqka,
E ty vajz ateiste, te kisha preferu qe te merni libra dhe te lexoni mbi Krijimin e Njeriut dhe punet tjera,
Kohes fundit, shum nga te krishteret ne shume forume Islame, kycen vetem si provokim, eshte me e keqja se edhe kur e shohin realitetin, perseri mundohen ta zhdukin ate, duke ndruar tema dhe duke ofendu me fjal qe nuk i thot as nje kafsh me e eger ne boten e egersirave.

Ju lutem perzemersisht, na leni te qet te diskutojm mes vehte, mjaft me me propagandat ateiste!!!


Me respekt / unix

BE LK
31-12-07, 12:27
Llogjika jote dhe interpretim i yti. Kjo eshte e drejta juaj te mendoni keshtu, por mos ja mohoni tjerve te drejten te mendojne ndryshe. Ne asnje vend nuk shkruan qarte per keto gjera. Duhet sqarime dhe interpretime te ndryshme. Kjo efundit ishte me e cuditshmja nga te gjithat.
Une sja mohoj kuj te drejten por mos harroni se ketu po behet si berbardha me shtat gjugja. ok!!!

Shko e bisedo e hap tema tjera per keto lloj bisedash pa kuptim dhe tendecioze.!!!

Pupi
12-01-08, 21:30
Nuk desha tė hap edhe njė Temė tė re (keqpėrdorim i forumit) nuk gjeta Temė tė ngjashme, erdha kėtu te Pyetje e Pėrgjegjie.

Unė tė nderuar kur jam nė rreth me njė shoqėri, dhe dikush merr ndoj llaf, ndoshta kujton se nuk e dėgjoj unė, sepse unė shtirėm ashtu tėrė kohėn.
Nė realitet unė bėhėm i tėri veshė, dhe ēdo detaj, edhe mė tė voglin e regjistroj!
Arsye kjo qė nuk mund ta harroj njė dialog nė mes tė njė dijetari Islam- Univerzal dhe njė imami.
Pėr hir tė mbrojtės sė sferes private tė njerzėve, e shohė tė udhės tė mos botoj detaje nga ajo bisedė, por nxjerr vetėm njė insert/copėz.
Papa Gjon pali i dyt, allahu e shėrbeft me gjehnet (Dijetari).
Njė lėvizje mimike, pa koment (Imami).

Andaj edhe mė lind pyetja:
(S)Ka vend nė Xhehnet pėr tė Krishterė dhe Anasjelltas nė Parajs ?

4peace
13-01-08, 12:59
*

Shuma e pėrgjithshme e punėve/veprave t'a pėrcakton shkallėn/gradėn e xhennetit/parajsės apo xhehenemit/ferrit...


... e jo ndonjė dijetar, imam, prift a papė!***

Pupi
13-01-08, 20:08
*

Shuma e pėrgjithshme e punėve/veprave t'a pėrcakton shkallėn/gradėn e xhennetit/parajsės apo xhehenemit/ferrit...


... e jo ndonjė dijetar, imam, prift a papė!***
E pro mir, s'qenka aspak keq puna.
D.m.th tė gjithė ata qė bėjnė tė mira, gjegjėsisht tė liga ndėshkohėn.
Ndėrsa edhe tė Krishterėt e mirė shkuakan nė parajs!?

4peace
13-01-08, 22:04
E pro mir, s'qenka aspak keq puna.
D.m.th tė gjithė ata qė bėjnė tė mira, gjegjėsisht tė liga ndėshkohėn.
Ndėrsa edhe tė Krishterėt e mirė shkuakan nė parajs!?

Tė gjithė, Pupi, tė gjithė arrijnė atje ku e kanė merituar tė shkojnė - sipas veprave - pa marrė parasysh a janė tė zi, tė kuq, tė kaltėrt, muslimanė, krishterė, budistė, ēifutė, "ateista", shqiptarė, shkije, amerikanė, gjermanė, afrikanė, aziatė...


***

valiii
13-01-08, 23:45
E pro mir, s'qenka aspak keq puna.
D.m.th tė gjithė ata qė bėjnė tė mira, gjegjėsisht tė liga ndėshkohėn.
Ndėrsa edhe tė Krishterėt e mirė shkuakan nė parajs!?

Me qė pyetja ėshtė bėrė tek nėnforumi "Mėsime nga Kur'ani" e udhės ėshtė qė pyetja tė sqarohet me Kur'an dhe Sunnet... Pra, Allahu i Madhėrishėm nė shumė Ajete Kur'anore na tregon se mėkati mė i madhi ( SHIRKU ) nuk falet, kurse tė krishteret bėjn shirk 24-7...
Ku po du me dal me kėtė.... Tani, lexojmė Ajetin nė vijim.
“Dhe Unė (Allahu) nuk i krijova njerėzit dhe xhindet, veēse qė tė mė adhurojnė vetėm Mua”, e kuptimi i “tė mė adhurojnė vetėm Mua” ėshtė: tė mė njėsojnė. E gjėja mė e madhe pėr tė cilėn ka urdhėruar Allahu ėshtė Njėsimi, e ai ėshtė tė veēuarit e Allahut nė adhurim. E mė e madhja prej tė cilės na ka ndaluar ėshtė shirku, e ai ėshtė lutja e dikujt tjetėr pėrveē Tij. Argument ėshtė Fjala e tė Lartėsuarit: “Adhuroni Allahun dhe mos i vini Atij shok nė adhurim”.


PORSE ( Mos u ngut ), Nga ebu Hurejre r.a. pėrcillet se i Dėrguari i All-llahut u ka thėnė:Njė njeri tha: Pasha All-llahun, All-llahu nuk do ta falė filanin!Nė kėtė All-llahu i Lartėsuar tha: “Kush ėshtė ai, qė betohet se Unė nuk do ta fal filanin? Me tė vėrtetė Unė e fala atė, ndėrsa i asgjėsova veprat e tua!”


(Muslim).Pra muslimani qė i ka mendėt me vete nuk mund tė prognozojė se "kush e tek" do ti takoj parajsėses apo ferrit, pa mar parasysh se cilės fe apo rrace i takon, kend Allahu e gradon me Xhehnnet kėtė ai e ka fituar nga Mirėsia dhe Mėshira e Allahut, kurse kėnd e denon me Xhehnnem ketė ai e ka fituar nga drejtėsia e Allahut.Pra, pėrgjigjja ime shkurtė e Shqip ėshtė se, Pajtohem plotėsishtė me tekstin qė kam cituar .

Murgesha
14-01-08, 00:26
Rastėsisht e lexova kėtė....
Pėr sa anėtarė tė familjes sė tij do te mundė tė ndėrmjetėsoje Shehidi?
Pėrgjigjja ishte pėr 70.

Ēka dėshmon kjo??

Murgesha
14-01-08, 01:18
Me qė pyetja ėshtė bėrė tek nėnforumi "Mėsime nga Kur'ani" e udhės ėshtė qė pyetja tė sqarohet me Kur'an dhe Sunnet... Pra, Allahu i Madhėrishėm nė shumė Ajete Kur'anore na tregon se mėkati mė i madhi ( SHIRKU ) nuk falet, kurse tė krishteret bėjn shirk 24-7...
Ku po du me dal me kėtė.... Tani, lexojmė Ajetin nė vijim.
“Dhe Unė (Allahu) nuk i krijova njerėzit dhe xhindet, veēse qė tė mė adhurojnė vetėm Mua”, e kuptimi i “tė mė adhurojnė vetėm Mua” ėshtė: tė mė njėsojnė. E gjėja mė e madhe pėr tė cilėn ka urdhėruar Allahu ėshtė Njėsimi, e ai ėshtė tė veēuarit e Allahut nė adhurim. E mė e madhja prej tė cilės na ka ndaluar ėshtė shirku, e ai ėshtė lutja e dikujt tjetėr pėrveē Tij. Argument ėshtė Fjala e tė Lartėsuarit: “Adhuroni Allahun dhe mos i vini Atij shok nė adhurim”.


PORSE ( Mos u ngut ), Nga ebu Hurejre r.a. pėrcillet se i Dėrguari i All-llahut u ka thėnė:Njė njeri tha: Pasha All-llahun, All-llahu nuk do ta falė filanin!Nė kėtė All-llahu i Lartėsuar tha: “Kush ėshtė ai, qė betohet se Unė nuk do ta fal filanin? Me tė vėrtetė Unė e fala atė, ndėrsa i asgjėsova veprat e tua!”(Muslim).Pra muslimani qė i ka mendėt me vete nuk mund tė prognozojė se "kush e tek" do ti takoj parajsėses apo ferrit, pa mar parasysh se cilės fe apo rrace i takon, kend Allahu e gradon me Xhehnnet kėtė ai e ka fituar nga Mirėsia dhe Mėshira e Allahut, kurse kėnd e denon me Xhehnnem ketė ai e ka fituar nga drejtėsia e Allahut.Pra, pėrgjigjja ime shkurtė e Shqip ėshtė se, Pajtohem plotėsishtė me tekstin qė kam cituar .
Vali si po don me thėnė ti, nė bazė tė Kur’anit dhe Synetit per tė krishter e pėr jobesimtar nuk paska xhenet!?
Sa u gėzova kur lexova shkrimin e 4peaces e tash ti na i humbe tė gjitha shpresat...

BE LK
14-01-08, 11:10
Rastėsisht e lexova kėtė....
Pėr sa anėtarė tė familjes sė tij do te mundė tė ndėrmjetėsoje Shehidi?
Pėrgjigjja ishte pėr 70.

Ēka dėshmon kjo??


Termi shehid besoj se kuptohet......


Do ndermjetesoje ne doten e gjykimit per 70 njerez, Te aferm, miq shoke, etj.

Allahu nga vlera qe i ka dhene ketij njeriu (shehidit), do i lejoje te ndermjetesoje per 70 vete.
Pra nese 70 nga keto do shkojne ne xhehenem (ferr), Zoti do i jap mundesi ketij njeriu te zgjedhe 70 vete dhe do dergohen ne xhenet (parajse). Por me nje kusht, qe keta njerez te kishin besuar zotin dhe mos te kishin bere mekate qe nuk falen (shirk). dhe nese ishin besimtare por mekatere dhe mekatet e tyre ishin me shume se veprat e mira te tyre atehere ndermjetesohet per futjen e tyre ne xhenet (parajse.).

4peace
14-01-08, 11:26
Shuma e pėrgjithshme e punėve/veprave t'a pėrcakton shkallėn/gradėn e xhennetit/parajsės apo xhehenemit/ferrit...


... e jo ndonjė dijetar, imam, prift a papė!Tė gjithė, Pupi, tė gjithė arrijnė atje ku e kanė merituar tė shkojnė - sipas veprave - pa marrė parasysh a janė tė zi, tė kuq, tė kaltėrt, muslimanė, krishterė, budistė, ēifutė, "ateista", shqiptarė, shkije, amerikanė, gjermanė, afrikanė, aziatė...

Dy citatet e mija e thonė tė njėjtėn si kjo mė poshtė…
Pra muslimani qė i ka mendėt me vete nuk mund tė prognozojė se "kush e tek" do ti takoj parajsėses apo ferrit, pa mar parasysh se cilės fe apo rrace i takon, kend Allahu e gradon me Xhehnnet kėtė ai e ka fituar nga Mirėsia dhe Mėshira e Allahut, kurse kėnd e denon me Xhehnnem ketė ai e ka fituar nga drejtėsia e Allahut.


…pėr dallim kanė vetėm mėnyrėn e pėrshkrimit.

Unė nuk shkrova kuturu, sepse edhe kam lexuar/dėgjuar diku, megjithėse nuk solla citate.

Po t’i referohemi dijetarėve/mendimtarėve/njohėsve tė religjioneve, vijmė deri kėtu:
Ēifutėt mendojnė se vetėm ata janė popull i pėrzgjedhur ashtuqė vetėm atyre iu takan parajsa/xhenneti.
Tė krishterėt mendojnė se vetėm dhe vetėm ata i takojnė mbretėrisė hyjnore, ndaj dhe vetėm atyre iu ėshtė e hapur porta drejt parajsės.
Muslimanėt gjithashtu (shih citatin qė ka sjellė Vali).

Pa marrė parasysh prej nga i nxjerrim citatet, citati nė tė shumtėn e herave e gjymton tė vėrtetėn. Prandaj, nėse arrijmė ta kuptojmė Kur’anin si tė tėrė, dalim nė pėrfundim ashtu siē kam thėnė unė (megjithėse mund tė pėrshkruet ndryshe dhe mė gjėrėsisht). Pra, ēėshtja e parajsės/xhennetit dhe ferrit/xhehenemit ėshtė sikurse ēėshtja e mėsimit/shkuarjes nė shkollė apo e punės/veprės. Nėse mėson, bėhesh i ditur si dhe i aftė pėr tė shkuar tutje…duke mėsuar e arritur diēka deri ditėn e vdekjes. Nėse ke mėsuar mirė/shumė… ke fituar dritė, dritė=parajsė/xhennet. Ashtu ėshtė edhe me punėn. Sa tė punosh/veprosh mirė aq mė tepėr pėrparon. Natyrisht, ti mund tė punosh/veprosh edhe keq. Tė veprosh/punosh keq ėshtė sikur kur nuk mėson, ndaj dhe mbetesh nė tė njėjtėn klasė – e pėrsėrit atė. Sa mė shumė qė shkon para aq mė afėr dritės/parajsės/xhennetit je. E kundėrta – mė afėr ferrit/xhehenemit.
Kurse puna e parajsės dhe ferrit nuk ėshtė bardh e zi. Porse ka shkallė tė caktuara. P.sh. nėse nisemi nga ferri na del kėshtu: Nisemi prejt territ absolut (100%) e pastaj, nėse veprojmė mirė „sasia“ e territ zbret nė 99%, 98%... kurse nė anėn tjetėr fillon drita (parajsa) me 1%, 2% … deri 100% (drita absolute/parajsa). Pra, s’kemi kėtu qė dikush shkon 100% nė terr/ferr/xhehenem e as 100% dritė/parajsė/xhennet, megjithėse 100% i fundit ėshtė dhe duhet tė jet pikėsynim i gjithėsejcilit. Kjo dhe ėshtė e arritshme por, pėr tė elaboruar lidhje me kėtė duhet t’i thejmė kornizat e kėtij nėnforumi si dhe korniza tjera. Prandaj po e them shkurtimisht: 100% parajsė/xhennet kanė arritur vetėm tė Dėrguarit e Zotit.

Prandaj ta them edhe njė herė: Sejcili nga ne ka gjasa pėr parajsė/xhennet!


Gjitha tė mirat!***

BE LK
14-01-08, 11:35
Vali si po don me thėnė ti, nė bazė tė Kur’anit dhe Synetit per tė krishter e pėr jobesimtar nuk paska xhenet!?
Sa u gėzova kur lexova shkrimin e 4peaces e tash ti na i humbe tė gjitha shpresat...

Murgeshe.........


Valiii neri nje pershkrim real dhe te qarte te problemit.

Nese besohet zoti por ne kete besim shoqerohet dicka tjeter, qofte njeri,xhind,dru,turbe apo profet. Nese besohet se keto bejne mire apo dicka tjeter atehere ketu kemi te bejme me shirk qe nenkupton ortakerine ndaj zotit. kjo eshte e pa pranueshme ne islam.
Nese nje individ nuk i ben shirk zotit dhe e beson ate, nuk i mohon fjalet e tij. Ky person ndoshta nuk i zbaton rregullat por eshte koshjent ndaj gabimeve te tij, atehre dhe pse eshte mekatare varet nga sasie e te mirave dhe te keqijave qe ka bere...!

Por kurre nuk duhet harruar ky ajet Kuranor:

Kaptina Zumer

53. Thuaj: “O robėrit e Mi, tė cilėt e keni ngarkuar me shumė gabime veten tuaj, mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė All-llahut, pse vėrtetė All-llahu i falė tė gjitha mėkatet, Ai ėshtė qė shumė falė dhe ėshtė mėshirues!”

Dilaver
14-01-08, 11:53
(S)Ka vend nė Xhehnet pėr tė Krishterė dhe Anasjelltas nė Parajs ?

Sipas Kur’anit, Imani (besimi) ėshtė ēelesi/kushti i parė dhe kryesor pėr tė hapur dyert e xhenetit, por gjithmonė i shoqėruar me vepra tė mira.
Porta e veprave tė mira ėshtė e gjerė dhe e madhe, e rrugėt dhe metodat e arritjes sė shpėrblimeve nga veprat e mira, janė tė shumta dhe tė mėdha.

Pa Iman nuk ka xhenet.

Pupi
14-01-08, 11:56
Si zakonisht e kam tė ushtruar shumė shqisėn e tė dėgjuarit, edhe nė kėtė rast tė shiquarit!
Mirė ju lexova, dhe ju kuptova tė nerum!

BE LK
14-01-08, 12:18
Tė gjithė, Pupi, tė gjithė arrijnė atje ku e kanė merituar tė shkojnė - sipas veprave - pa marrė parasysh a janė tė zi, tė kuq, tė kaltėrt, muslimanė, krishterė, budistė, ēifutė, "ateista", shqiptarė, shkije, amerikanė, gjermanė, afrikanė, aziatė...


***
Kjo pergjigje eshte shume e sakte. Por duke pase parasysh se eshte permledhje miliarda mendimeve e miliona librave te ndryshem qe mund te kene hulumtuar mbi kete problem dhe mund te behet shkak per polemika e te panevojme, duke pase parasysh se jo te gjithe njerezit e njohin zotin dhe frymen e religjioneve. Keshtu qe nevojitet nje shpjegim me i detajuar i tij.

Gjithe te mirat BE LK

LOJETARI
14-01-08, 12:25
Sipas Kur’anit, Imani (besimi) ėshtė ēelesi/kushti i parė dhe kryesor pėr tė hapur dyert e xhenetit, por gjithmonė i shoqėruar me vepra tė mira.
Porta e veprave tė mira ėshtė e gjerė dhe e madhe, e rrugėt dhe metodat e arritjes sė shpėrblimeve nga veprat e mira, janė tė shumta dhe tė mėdha.

Pa Iman nuk ka xhenet.

Pėr ne disave qė mendojmė se bėjmė dhe pėpiqemi tė bėjmė vepra tė mira , por qė nė anė tjetėr edhe nuk hjekim dorė nga disa gjėra qė me kuran nuk janė tė lejuara , ēka ua merr mendja a ka ndonjė stacion tjetėr pėrveq xhenetit edhe xhehnemit ?

Artisti
14-01-08, 12:33
Pėr ne disave qė mendojmė se bėjmė dhe pėpiqemi tė bėjmė vepra tė mira , por qė nė anė tjetėr edhe nuk hjekim dorė nga disa gjėra qė me kuran nuk janė tė lejuara , ēka ua merr mendja a ka ndonjė stacion tjetėr pėrveq xhenetit edhe xhehnemit ?


Ka si jo, ne do te jetojme gjithmone, ne menyre qe te bejme edhe me tutje vepra te mira. Pa ne nuk ka Jete ne kete Toke. Po te shkojme ne vjen edhe Fundi i Jetes se njerezimit.

Vetem kesi personash si ne eshte duke e mbajtur Jeten ne Jete.

.

BE LK
14-01-08, 12:35
Pėr ne disave qė mendojmė se bėjmė dhe pėpiqemi tė bėjmė vepra tė mira , por qė nė anė tjetėr edhe nuk hjekim dorė nga disa gjėra qė me kuran nuk janė tė lejuara , ēka ua merr mendja a ka ndonjė stacion tjetėr pėrveq xhenetit edhe xhehnemit ?

Per kete kategori qe pershkruani ju nuk ka stacion tjeter, por ka nje mundesi. qe te shkojne njehere ne zjarr te lajne disa nga gabimet e tyre dhe pastaj dalin ne xhenet....!


ps: Ne zjarr shkojne ata/ato qe kane me shume mekate se sevape.....!

Gjithe te mirat BE LK

Artisti
14-01-08, 12:41
Per kete kategori qe pershkruani ju nuk ka stacion tjeter, por ka nje mundesi. qe te shkojne njehere ne zjarr te lajne disa nga gabimet e tyre dhe pastaj dalin ne xhenet....!


ps: Ne zjarr shkojne ata/ato qe kane me shume mekate se sevape.....!

Gjithe te mirat BE LK


Pashe Zotin, a e ke provue apo po flet "hallabatnash" ?

Ihhh , mos u be i keq mi tute njerezit.Qka ishe edhe ti qyyyyyy.

.

LOJETARI
14-01-08, 12:41
Per kete kategori qe pershkruani ju nuk ka stacion tjeter, por ka nje mundesi. qe te shkojne njehere ne zjarr te lajne disa nga gabimet e tyre dhe pastaj dalin ne xhenet....!


ps: Ne zjarr shkojne ata/ato qe kane me shume mekate se sevape.....!

Gjithe te mirat BE LK

Dmth pasi tė na e bėjnė njė solarium tė fortė prap xheneti nuk qenka larg .Po e vlejka me i provue do tė mira tė kėsaj bote ,se zor qė do tė jenė tė ngjashme ATJE MATAN PERDES .

jadore
14-01-08, 12:43
Ka si jo, ne do te jetojme gjithmone, ne menyre qe te bejme edhe me tutje vepra te mira. Pa ne nuk ka Jete ne kete Toke. Po te shkojme ne vjen edhe Fundi i Jetes se njerezimit.

Vetem kesi personash si ne eshte duke e mbajtur Jeten ne Jete.


.


u'rrno...!!!


P.s.

Lojtari mos ju frigo kesaj pune ..
... sepse sipas kontabilistit tim ( nje njeri qe per aftesite e intelektit e cmoj jashte mase ) citoj''
''veproj cdo moment ate qe ndergjegja me thote eshte e drejte , me botekuptimet e pas vdekjes i kam punet paster ,prej momentit kur nga analizat erdha ne perfundim , ne si popull bejme te pamunderen ne cdo aspekt , po te ishte ne Boten tjeter aq keq per sa kohe egziston jeta dhe vdekja dhe ne Shqiptaret,..deri me sot do te ishte kthyer bile te pakten nje shqiptare i vetem ne kete jete, por pasi ne kete aspekt deri me sot nuk u lajmerua askush ,kjo me jep te kuptoj qe jeta atje eshte me e lehte se qe sypozhet''..

BE LK
14-01-08, 12:47
Dmth pasi tė na e bėjnė njė solarium tė fortė prap xheneti nuk qenka larg .Po e vlejka me i provue do tė mira tė kėsaj bote ,se zor qė do tė jenė tė ngjashme ATJE MATAN PERDES .
Eh, pikerisht ketu doja te me dilje..................!

Kjo eshte e bukura e religjionit tim te pakten, se e njoh me mire se te tjerat...!

Njerezit jane te lire te zgjedhin rrugen e tyre. Zoti u ka sqaruar denimin dhe dhimbjet qe do pesojne nese nuk e degjojne keshillen e tij.

Ps: Anej ka dunjaja tjeter behet fjale per miliona vjet..........se di nese ja vlen apo jo me i nderru me keto te dunjase....!

BE LK
14-01-08, 12:52
u'rrno...!!!


P.s.

Lojtari mos ju frigo kesaj pune ..
... sepse sipas kontabilistit tim ( nje njeri qe per aftesite e intelektit e cmoj jashte mase ) citoj''
''veproj cdo moment ate qe ndergjegja me thote eshte e drejte , me botekuptimet e pas vdekjes i kam punet paster ,prej momentit kur nga analizat erdha ne perfundim , ne si popull bejme te pamunderen ne cdo aspekt , po te ishte ne Boten tjeter aq keq per sa kohe egziston jeta dhe vdekja dhe ne Shqiptaret,..deri me sot do te ishte kthyer bile te pakten nje shqiptare i vetem ne kete jete, por pasi ne kete aspekt deri me sot nuk u lajmerua askush ,kjo me jep te kuptoj qe jeta atje eshte me e lehte se qe sypozhet''..
Ne ahqipetaret po ikim ne greqi e nuk po kthehemi e leje ma ne ndonje vend tjeter..............!

LOJETARI
14-01-08, 12:52
u'rrno...!!!


P.s.

Lojtari mos ju frigo kesaj pune ..
... sepse sipas kontabilistit tim ( nje njeri qe per aftesite e intelektit e cmoj jashte mase ) citoj''
''veproj cdo moment ate qe ndergjegja me thote eshte e drejte , me botekuptimet e pas vdekjes i kam punet paster ,prej momentit kur nga analizat erdha ne perfundim , ne si popull bejme te pamunderen ne cdo aspekt , po te ishte ne Boten tjeter aq keq per sa kohe egziston jeta dhe vdekja dhe ne Shqiptaret,..deri me sot do te ishte kthyer bile te pakten nje shqiptare i vetem ne kete jete, por pasi ne kete aspekt deri me sot nuk u lajmerua askush ,kjo me jep te kuptoj qe jeta atje eshte me e lehte se qe sypozhet''..


Jo , jo , gabim je ti , ka edhe shumė shqiptar qė janė kthye edhe prej matan kufirit , mirpo pasi ju kanė nėnshtruar qati zjarrit tė BE LK ut ,shiqo kėta vėllezėrit arab shumė po na pėrngjajnė , bile unė po dyshoj se edhe Bin Ladeni njė prej tyre ėshtė .Ka facė shqiptari tipi , edhe mjaftė i shkathėt po na del .ka diēka kėtu .......:biggrin:

Veq pasi po e di qė edhe Artisti i ka hallet e njėjta me mua , nuk po frigohem shumė

LOJETARI
14-01-08, 12:55
Eh, pikerisht ketu doja te me dilje..................!

Kjo eshte e bukura e religjionit tim te pakten, se e njoh me mire se te tjerat...!

Njerezit jane te lire te zgjedhin rrugen e tyre. Zoti u ka sqaruar denimin dhe dhimbjet qe do pesojne nese nuk e degjojne keshillen e tij.

Ps: Anej ka dunjaja tjeter behet fjale per miliona vjet..........se di nese ja vlen apo jo me i nderru me keto te dunjase....!


O belk ,ēdo gjė qė zgjat shumė nuk mund tė jetė edhe aq e mire , gjerat e tiila e humbin efektin shumė shpejt , edhe xheneti bėhet monoton !tė paktėn pėr logjikėn e njeriut .

BE LK
14-01-08, 12:57
Jo , jo , gabim je ti , ka edhe shumė shqiptar qė janė kthye edhe prej matan kufirit , mirpo pasi ju kanė nėnshtruar qati zjarrit tė BE LK ut ,shiqo kėta vėllezėrit arab shumė po na pėrngjajnė , bile unė po dyshoj se edhe Bin Ladeni njė prej tyre ėshtė .Ka facė shqiptari tipi , edhe mjaftė i shkathėt po na del .ka diēka kėtu .......:biggrin:

Veq pasi po e di qė edhe Artisti i ka hallet e njėjta me mua , nuk po frigohem shumė

Eh, ne shqipetaret e shkrete...............!

Zjarri eshte thenje e atij qe e krijoi, jo shpikje nga BE LK. Frutet e tij jane te embla ketej, nese dikush ja vlen ti nderroje. Po dhimbja s'pershkruhet me fjale, por me sy...!

keto doja te thoja..............!

Ps: nuk jame shkencetar me shpik.....:biggrin:

BE LK
14-01-08, 13:00
O belk ,ēdo gjė qė zgjat shumė nuk mund tė jetė edhe aq e mire , gjerat e tiila e humbin efektin shumė shpejt , edhe xheneti bėhet monoton !tė paktėn pėr logjikėn e njeriut .
Monotonia eshte ves i nje krijese te debot, siq jemi ne, e jo atribut i nje qenje te pa lakmishme...!

Logjika eshte e thjeshte nese kufizohet...!

LOJETARI
14-01-08, 13:11
Monotonia eshte ves i nje krijese te debot, siq jemi ne, e jo atribut i nje qenje te pa lakmishme...!

Logjika eshte e thjeshte nese kufizohet...!

Kjo fjalia me tė kuqe nuk qėndron .

Ndėrsa kjo me tė kaltėr ,hm .Logjika kufizohet vetėm me cenzurė ose me palogjikė .

BE LK
14-01-08, 14:51
Kjo fjalia me tė kuqe nuk qėndron .

Ndėrsa kjo me tė kaltėr ,hm .Logjika kufizohet vetėm me cenzurė ose me palogjikė .
Ajo me te kuqe qendron, pasi njerezit ne xhenet do jene ne nje forme jo si ne kete dunja, me vese lodhje e deshira te pa frenueshme. do jene larg ketyre veseve...!

Logjika kufizohet, sepse logjika jone eshte realisht e kufizuar, logjike te pa kufizuar ka vetem zoti. Atehere, nese ju keni logjike te pa kufizuar nenkupton se ke genjyer veten........pra je ne mashtrim.....!!!

Keshtu mundohu ti kapesh gjerat me gjere i dashur Lojetar "mendimesh".......http://dardania.de/vb/upload/images/smilies/biggrin.gif

pleshti
15-01-08, 03:36
Sipas Kur’anit, Imani (besimi) ėshtė ēelesi/kushti i parė dhe kryesor pėr tė hapur dyert e xhenetit, por gjithmonė i shoqėruar me vepra tė mira.
Porta e veprave tė mira ėshtė e gjerė dhe e madhe, e rrugėt dhe metodat e arritjes sė shpėrblimeve nga veprat e mira, janė tė shumta dhe tė mėdha.

Pa Iman nuk ka xhenet.
Na i keni perzi e ber boze spjegimet. Ti po thua simbas kuranit, do te tjere po thojn simbas hadithit e dijetareve. Shum qeshtje fetare ne ditet e sotme po spjegohen nga mendimet e dijetareve, kuranit sikur i eshte ngushtuar fjala kur po vie ne shprehje spjegimi i dijetareve qe dreqi e di se nga po na i sjellin keta dijetare te "fort".Une kam nje pyetje te vetme.Kurani, hadithi apo spjegimet e "dijetareve" jan baze per spjegim te pyetjeve te ndryshme, siq eshte psh. pyetja a ka vend per te tjeret ne xhenet apo vetem islamisteve u eshte rezervuar ai vend?

pleshti
15-01-08, 03:38
Termi shehid besoj se kuptohet......


Do ndermjetesoje ne doten e gjykimit per 70 njerez, Te aferm, miq shoke, etj.

Allahu nga vlera qe i ka dhene ketij njeriu (shehidit), do i lejoje te ndermjetesoje per 70 vete.
Pra nese 70 nga keto do shkojne ne xhehenem (ferr), Zoti do i jap mundesi ketij njeriu te zgjedhe 70 vete dhe do dergohen ne xhenet (parajse). Por me nje kusht, qe keta njerez te kishin besuar zotin dhe mos te kishin bere mekate qe nuk falen (shirk). dhe nese ishin besimtare por mekatere dhe mekatet e tyre ishin me shume se veprat e mira te tyre atehere ndermjetesohet per futjen e tyre ne xhenet (parajse.).
Nga cili dijetar ke ndegjuar se edhe allahu po u korruptojka?

BE LK
15-01-08, 09:05
Nga cili dijetar ke ndegjuar se edhe allahu po u korruptojka?
Nga dijetari i njohur Ibn eu Ebu Plesht...................:rolleyes: !!!!!!!!!!!!!!

BE LK
15-01-08, 09:08
Na i keni perzi e ber boze spjegimet. Ti po thua simbas kuranit, do te tjere po thojn simbas hadithit e dijetareve. Shum qeshtje fetare ne ditet e sotme po spjegohen nga mendimet e dijetareve, kuranit sikur i eshte ngushtuar fjala kur po vie ne shprehje spjegimi i dijetareve qe dreqi e di se nga po na i sjellin keta dijetare te "fort".Une kam nje pyetje te vetme.Kurani, hadithi apo spjegimet e "dijetareve" jan baze per spjegim te pyetjeve te ndryshme, siq eshte psh. pyetja a ka vend per te tjeret ne xhenet apo vetem islamisteve u eshte rezervuar ai vend?
Xheneti eshte i rezervuar per te gjithe ata qe e besojne Zotin duke mos i shoqeruar shok atij dhe verpojne mire ne kete jete, pak rendesi ka, emri i tij, ngjyra, Raca, apo kombi....etj.


Ps: meso me shume qe te kesh te qarte, cfar eshte hadithi, Kurani, thenjet e dijetareve, mendimet e njerezve etj.

Gjitha te mirat BE LK

DritonPR
12-03-08, 18:23
Pershendetje te gjithve.

Nje shok imi para sa kohe me informoj qe do bente nje tatuazh (shqiponjen) ne krah...u qudita, dhe thash je mysliman njeri. Ai tha ska lidhje se ne kuran nuk thot askund qe tatuazhi nuk esht i lejuar, me sa kom ni une, hoxha nuk e pranon me varros te dekmit me tatuazh...a lejon kurani apo feja islame, myslimanin me pas tatuazh?

hasanmehmeti
12-03-08, 19:28
Driton ,

Mire edhe i ke thene ti, muslimanit nuk i lejohet diqka e tille te beje .Mos te pret njeriu se qdo dukuri e keqe qe e kaplon kete shoqeri te kete Emra te qarte ne Kuran te ndaleses se saj.Kurani ka nje vizion te qarte mbi keto dukuri njashtu edhe Suneti i Profetit alejhiselam.

Ne Islam ka nje rregull qe eshte ngritur pas shqyrtimeve te argumenteve fetare: Se qdo gje qe eshte e pa shendetshme per njeriun hyn menjeher ne ndalesa.Apo qdo gje qe ka dem me te madhe se dobi per njeriun eshte e ndaluar.

Dihet se gjate procesit te kesaj dukurie mund te kemi infeksione virale te ndryshme si te hepatitit apo njerezit me keto dukuri jane me shume te kercenuar nga HIV-i, alergji dhe infeksione bakteriale.

Shume njerez vizatojne edhe gjallnesa me sy gje e cila eshte e ndaluar te mbahet ne foto ne shtepi e le me ne trupe , ku dihet se atu ku ka keso figura nuk ka melaqe.

Mandej kjo dukuri eshte nje pergjasim me pabesimtaret , kur dihet se ata bejn diqka te tille.

Eshte nje dukuri qe shpie ne ndryshimin e krijeses se Zotit qe gjithashtu eshte e ndaluar.
Kjo dukuri eshte njofte edhe para Profetit alejhiselam dhe per kete Profeti alejhiselam e ndalon me fjalet :"Allahu i ka mallkuar ato qė bėjnė tatuazh, dhe ato qė kėrkojnė t'u bėhet tatuazhi ... tė cilat (me kėtė) e ndryshojnė krijesėn e Allahut”. Buhariu: 4886, Muslimi: 2125.

me t'mira.
Hasani.

DritonPR
12-03-08, 19:39
Pershendetje Hasan.

Falemnderit per shpjegimin dhe kohen qe mundove me shkrujt. Ashtu kisha menduar edhe une qe me kishte treguar nena qe eshte e ndaluar. I thoja atij shokit se haram e ki bo, tha jo kurgjo ne kuran nuk shkrun. Nuk mendon hiq.

Kalofsh mire Hasan.

Preshevar
12-03-08, 20:47
Vėrtet, Ne e krijuam njerin nė formėn mė tė bukur.

(Kur'an 95:4)

WildWest
17-03-08, 11:48
Selam Alejkum,

Fjala e pare kan qen "lexo", Pejgamberi sallallahu alejhi ve sellem nuk ka ditur te lexoj. Keshtuqe qka nenkupto fjala lexo ketu ? A i eshte dhene nje leter te lexoj apo siq duhet te kuptoj ? Xhibiril e udhezoj Muhamedi te lexoj 3 here qka ?

Preshevar
17-03-08, 12:12
Ve Alejkum Selam, para ca ditėsh u botua ky artikull i cili te pergjigjet shum mir e nese prap ke pyetje vetem urdhero.
.................................................. .................................................. .............................................
“Ikre-ja” Islame

"Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi (ēdo gjė). Krijoi njeriun prej njė gjaku tė ngjizur (nė mitrėn e nėnės). Lexo! Se Zoti yt ėshtė mė bujari! Ai qė e mėsoi (njeriun) tė shkruajė me pendė. Ia mėsoi njeriut atė qė nuk e dinte."
(Alek, 1-5)Nga: Mehas Alija

Tė dish apo tė mos dish nuk ėshtė njėsoj. Ėshtė njėjtė sikur tė jesh apo tė mos jesh. Apo sikur njerėzorja dhe animalja. Tė mėsuarit ėshtė njė element i pandarė i njeriut dhe ai kėtė gjatė jetės sė tij duhet vetėm se ta pėrvetėsojė dhe ta rrisė nivelin e dijes sė tij. Ēėshtjen e parė qė Zoti ia dha njeriut, pas formimit tė krijimit, ishin tė dhėnat pėr tė gjitha sendet, respektivisht "ixhazetnamen" dhe autorizimin pėr ta ndėrtuar jetėn nė kėtė botė nė bazė tė parimeve tė shėndosha intelektuale dhe hyjnore. Kėtė e bėri me Ademin, njeriun dhe profetin e parė nė rruzullin tokėsor. Atij Zoti ia mėsoi tė gjitha gjėrat, nga erdhėn, si formohen, si tė shfrytėzohen, nė ē'kuptim dhe nė ē'mėnyrė, si tė zhvillohen mė tutje, etj. Pra, fillimisht ishin besimi dhe mėsimi gjėrat e para qė e karakterizuan njeriun e parė. Pa besim dhe mėsim jeton vetėm bota animale.

Njeriu si krijesė e pėrbėrė nga shpirtėrorja dhe materialja dhe ėshtė qenie intelektuale, instinktive, e cila synon prestigjin, jetėn e lumtur, dashurinė, ekzagjerimin e harmonive tė tij, pėrgatitjen profesionale dhe intelektuale, mirėpo edhe prishjen dhe degradimin e tyre. Ai ėshtė sa i mirė, aq edhe i keq. Tė mirė e bėnė gjithmonė qėllimi i krijimit, arsimimi nė emėr tė Zotit, aplikimi i sistemit hyjnor nė rrafshin e veprimit tė tij, portreti i tij i bukur dhe dhuntitė e bukura qė i posedon nė qenien e tij, ndėrsa tė keq e bėnė mosbesimi, analfabetizmi dhe dėshirat e shfrenuara. Arsimimi i njeriut ėshtė obligimi i radhės, pas besimit, nė kėtė jetė.

Arsimi ėshtė njė fenomen qė ėshtė zhvilluar me njeriun, me ngritje dhe rėnie nėpėr kohė, pavarėsisht ngecjeve dhe errėsirave qė e kanė karakterizuar atė. Ideja pėr lexim e mėsim ishte e parėndėsishme dhe e zbehet gjersa Zoti nuk e shpalli "Ikre-nė" nė librin e Tij, Kur'anin. Me shpalljen e "ikre-sė" filloi njė proces i ri dhe njė sistem i ri nė tokėn e mbuluar me injorancė dhe degradim i vlerave hyjnore e njerėzore. Ekzistonin qarqe tė vogla, sekrete, klasore ku zhvillohej i pėrgjysmuar rrezatimi i mendimit dhe mėsimit, por ato nuk jepnin rezultate tė volitshme pėr ndriēimin e mendjes dhe zemrės njerėzore.

Njė revolucion iluminist filloi nė njė shpellė tė Arabisė, me urdhėr tė Zotit dhe me shprehjen "Ikre – Lexo", ose mė saktėsisht "Ikre'bismi rab-bike ... – Lexo nė emrin e Zotit tėnd". Kjo ėshtė formula e cila ndryshoi zhvillimin e mendimit dhe rendin botėror tė asaj kohe, e cila vazhdon edhe gjatė kėsaj kohe tė luaj rol, por me mė pak reflektim. Shkaku nuk ėshtė nė atė se kjo formulė mė nuk ėshtė e nevojshme pėr pėrdorim, pėrkundrazi, por nė qasjen dhe raportin qė njerėzit kanė ndaj saj. Kjo formulė, nė kohėn kur shoqėria jetonte nė injorancėn mė tė thellė, amoralitetin mė tė paparė, organizmin mė tė regresuar, obstruksionizmin fisnor e vėllazėror, prostitucionin mė tė neveritshėm, korrupsionin dhe kamatėn mė tė ēoroditur dhe besimin mė tė pavlerė, bėri shėrimin e tė gjitha kėtyre anomalive dhe reflektimin e njė shprese tė re nė nėnqiellin e asaj kohė nė Arabi dhe mė gjerė. Me njė fjalė, bėri kthesėn vendimtare pėr shoqėrinė e re njerėzore e udhėhequr nga besimi i shėndosh nė njė Zot dhe arsimi nė emrin e kėtij Zoti. Kjo rreze e lėshuar nga qielli nė tokė ishte aq e nevojshme sa njerėzimit pėr njė kohė shumė tė shkurtėr ia ndryshoi qėllimin e ekzistimit dhe domethėnien e tij. Horizontet qė i hapi kjo formulė hyjnore ishin tė shkėlqyera dhe shpėtuese. Shoqėria arabe nga njė shoqėri e regresit u cilėsua si njė shoqėri e progresit, nga njė shoqėri analfabete u cilėsua si njė shoqėri ambasadore e arsimit dhe kultivimit tė tij, nga njė shoqėri e degradimit tė vlerave nė njė shoqėri e ruajtjes dhe ndėrtimit tė tyre, nga njė shoqėri vjedhėsish nė njė shoqėri qė i dėnonin vjedhėsit, nga njė shoqėri qė vrisnin femrėn nė njė shoqėri qė promovoi tė drejtat e saj dhe nga njė shoqėri nomadėsh nė njė shoqėri qytetėruese. Pra, tė gjitha kėto erdhėn si rezultat i "ikre-sė" islame.

"Ikre-ja" islame ėshtė njė lexim-mėsim qė bazohet nė Zot, i cili ėshtė boshti dhe fuqia kryesore e arsimit dhe mendimit islam. Kjo "ikre" sistemoi idenė madhėshtore tė Kur'anit: "A janė tė barabartė ata qė dinė dhe ata qė nuk dinė", (Kur'an, 39:9), duke prezantuar simbolikėn dalluese me dritėn dhe errėsirėn. Sistemoi rrugėn e majės sė qytetėrimit mė tė bujshėm dhe shpėtimit njerėzor.

"Ikre-ja" islame lindi dhe zhvilloi shkenca, risi e gjėra tė dobishme pėr njerėzimin. Integroi, zhvilloi dhe riprodhoi filozofinė antike, logjikėn, matematikėn, astronominė, medicinėn, pastaj shkencat e veta fetare: Tefsirin, Hadithin, Kelamin, Filozofinė islame, Sociologjinė, Fikhun, Usuli-fikhun, etj., etj. Nxori dijetarė eminentė, tė cilėt akoma vazhdojnė t'i shėrbejnė njerėzimit me idetė dhe veprat e tyre kolosale. Kjo "ikre" botės i dha njė plejadė emrash sikurse Abdullah Ibn Abbasin, Ibn Mesudin, Hasan el-Basriun, Ata'in, Ebu Hanifen, Esh'ariun, Maturidiun, Bak-kilaniun, Ibn Sinanė, Ibn Haldunin, Suhravardin, Gazaliun, Raziun, Rumiun, Afganin, Keutheriun, Sibaiun, Ebu Zehren, Mehmed Hanxhiqin, Gjozon, Sami Frashėrin, Ali Korēėn, Ymer Prizrenin, Sabri Koēin, Sulejman Gavoēin, Nasurudin Albanin, Hasan Masuricėn, etj., etj... Kėto tė arrira dhe emra nuk janė ndryshe, pos rezultat i fuqisė sė "ikre-sė" islame.
Ishte kjo "ikre" e cila i lėshoi rezet e para nė Perėndimin e errėsuar dhe nė mendjen e prapambetur perėndimore. Falė kėsaj "ikre" Perėndimi theu mitin sakral tė kishės dhe zhvillimin e vrullshėm tė revolucionit iluminist.

Pra, njė "ikre" nė emėr tė Zotit ndryshoi njė rritėm dhe njė rend shoqėror.
Fakti qė me lexim zbulojmė Zotin, veten tonė, botėn dhe historinė tonė ėshtė shumė i arsyeshėm. Moton e Gustav Flauberit "Lexo pėr tė jetuar", unė do ta kisha shndėrruar nė "Lexo nė emėr tė Zotit pėr t'u ēliruar". Me tė vėrtetė "ikre-ja" islame e ēliroi njeriun nga prangat e sė keqes dhe mendimit shkatėrrues. "Ikre-ja" islame edhe sot e kėsaj dite vazhdon ta ruajė atė rol qė ka pasur gjatė shekujve, por se sot njerėzimi ka pushuar tė frymėzohet prej mesazhit tė saj, ndėrsa muslimanėt sikur e kanė lėnė pas dore.07 mars, 2008 Tetovė

WildWest
17-03-08, 12:52
Vella i dashur e lexova shkresen me vemendtje po pytja ime nuk eshte sqaruar.

Po e perseris:

Fjala e pare kan qen "lexo", Pejgamberi sallallahu alejhi ve sellem nuk ka ditur te lexoj. Keshtuqe qka nenkupto fjala lexo ketu ? A i eshte dhene nje leter te lexoj apo siq duhet te kuptoj ? Xhibiril e udhezoj Muhamedi te lexoj 3 here qka ?

BE LK
17-03-08, 16:15
Vella i dashur e lexova shkresen me vemendtje po pytja ime nuk eshte sqaruar.

Po e perseris:

Fjala e pare kan qen "lexo", Pejgamberi sallallahu alejhi ve sellem nuk ka ditur te lexoj. Keshtuqe qka nenkupto fjala lexo ketu ? A i eshte dhene nje leter te lexoj apo siq duhet te kuptoj ? Xhibiril e udhezoj Muhamedi te lexoj 3 here qka ?
Xhibrili e urdheroi muhamedin te shqiptonte kur'anin pas tij.

Pra Xhibrili i thoshte Profetit lexo, dhe profeti e shqipetonte pas tij. Nuk ka pas leter e as kalem ne ate moment. Por thjeshte ai perseriste ate qe xhibrili i thoshte. Fjala Lexo eshte pjese kur'anit dhe jo thjeshte nje keshille e xhibrilit ndaj profetit per te lexuar dicka tjeter. Pra Fjala Lexo ishte fjala e pare e kuranit.

Me te mira BE LK

WildWest
18-03-08, 10:55
Allahu te shperblefte vella per komentin.

WildWest
18-03-08, 13:02
Selam Alejkum,

Qe vlere ka namazi ne Xhamia e ndryhshme, sidomos ne Mekke, Medina dhe Al Aksa ?
Nese kan vlere me shume, a nuk eshte e "padrejt" i njeri qe jetojn larg lindjes e mesme nuk e kan te mundshme te falen aty ? Si duhet te kuptoj kete ?

hasanmehmeti
18-03-08, 13:38
selamualejkum

Kete duhet ta kuptosh se nje vend i shenjet nuk behet si nje vend tjeter, vendet e shenjeta sipas kategoris Meka , Medina dhe Xhamia e Akses kane edhe keto dallime dhe nuk eshte kjo padrejtesi , por sqarim i me te shenjetes nga ajo me pak e shenjet. Keto vende jane pjese te besimit tone per dallim nga vendet tjera.

Ne qe nuk jemi ne lindje, se pari askush nuk na ndal te ikim atje , pastaj namazet neper xhamiat tona kane nje rritje ne grade prej 27 here.Mandej puna jone qe bejme ketu mund te kete vlere me shume se disa pune te disa njerezve atje. Te mbrojturit nga sporovat ketu eshte me e rend se atje , ateher edhe shperblimin per kete e kemi me te madhe ne.Te jetuarit e Islamit eshte me e veshtir ketu se atje , ateher per veshtersin ka shperblim me te madhe se per ato gjera qe jane me te lehta te kalohen.

ps/pyetjet tjera veri tek vendi Pyetje-Pergjigjie vellait.

kroni i etheve
08-08-08, 22:47
ju lutem

egi
11-08-08, 21:54
Mua me intereson pse Zoti thot se meshkujt qe shkojn ne Xhenet kan me pas shperblim vajza virgjeresha..kurse femna s'ka kurfar shperblimi te veqant?

hasanmehmeti
11-08-08, 22:34
Femrat ne xhenet jane me te mira dhe me te gjitha cilesit me te larta se Hurijat e Xhenetit.Dmth nese ty te eshte e shkruar dhe e ben punen do jesh me e ngritur dhe respektuar se to atje.

Femrat do te kene shperblime ne xhenet njesoj si edhe meshkujt dhe kur permenden meshkujt per ato qe do te kene ne xhenet, perfshihen gjithashtu edhe femrat, por zakonisht kur flitet per meshkuj dhe femra se bashku, flitet ne gjinine mashkullore, sipas rregullave te gjuhes.

Ka vetem nje dallim mes meshkujve dhe femrave ne xhenet, e ai dallim eshte ēeshtja e te martuarit me me shume se nje grua, ndersa grave nuk u lejohet te kene veēse nje burre edhe ne xhenet, ashtu si edhe ne kete bote, dhe kjo eshte mese e natyrshme dhe ketu ka urtesi te medha, pasi qe nuk mundet as logjikisht dhe as moralisht qe femra te kete me shume se nje burre, qofte edhe ne xhenet.
Ndersa te gjitha kenaqesite e lumturite e tjera te femrave jane njesoj si edhe ato te meshkujve.
Ne xhenet do te behet jete e vertete ne te cilen banoret e tij do te jetojne te lumtur; grate me burrat e tyre dhe burrat me grate e tyre. Allahu thote: "Ata dhe gratė e tyre do tė jenė nė hije, tė mbėshtetur nė ndenjėse tė lartuara. Pėr ata do tė ketė aty fruta dhe ēdo gjė qė dėshirojnė. “Paqe!” do tė jetė fjala prej njė Zoti Mėshirėplotė." [Jasin 56].
Ne xhenet nuk do te kete urrejtje, as meri dhe as merzitje, as per burrat dhe as per grate: "Ne do ta shkulim urrejtjen nga kraharori i tyre. Te kėmbėt e tyre do tė rrjedhin lumenj dhe ata do tė thonė: “Qoftė lavdėruar Allahu qė na udhėzoi nė kėtė. Ne nuk do tė ishim udhėzuar, sikur tė mos na udhėzonte Allahu. Pa dyshim, tė dėrguarit e Zotit tonė kanė sjellė tė vėrtetėn”. Dhe njė zė do t’i thėrrasė: “Ky ėshtė Xheneti qė ju e keni merituar pėr atė qė keni punuar”. [El Earaf 43].

Ne xhenet nuk ka semundje as vuajtje, as mjerim, as lodhje, as brenga, as shqetesime, asgje negative.
Djersa e njeriut do te vije arome e kendshme, jashtqitje nuk do te kete. Atje ka gjera qe nuk i ka pare syri, qe nuk i ka degjuar veshi dhe qe askush nuk i ka imagjinuar.
Nese do femije ne xhenet, Allahu e krijon ate menjehere, pa barre te gruas dhe pa vuajtje te saj... Ne xhenet nuk do te kete perzierje te burrave me grate, as ne vizitat qe banoret e xhenetit i bejne njeri-tjetrit. Ata qe do te jene ne grada me te larta ne xhenet, do t'i shohin dhe do t'i vizitojne ata qe jane ne grade me te uleta, ndersa ata qe jane ne grada me te uleta nuk do te ngjiten tek ata ne grada me te larta, sepse perndryshe mund te merziteshin kur te shihnin gjera me te mira se te tyret, nderkohe qe mendojne se askush nuk ka sikur ata. Ne xhenet do te shihet pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) dhe grate e Pejgamberit, ndersa kenaqesia me e madhe qe do te jete per besimtaret ne xhenet, eshte shikimi ne Fytyren e Allahut te Lartemadheruar, Allahu na e mundesofte shikimin ne Fytyren e Tij te Larte!
"Me tė vėrtetė, punėdrejtėt do tė gjenden nė Xhenet,
23. duke shikuar nga divanet.
24. Nė fytyrat e tyre do tė njohėsh shkėlqimin e Lumturisė.
25. Atyre do t’u jepet tė pinė musht tė pastėr tė ruajtur mirė,
26. fundi i tė cilit ėshtė myshku. Pėr kėtė, le tė garojne garuesit.
27. Dhe ai (musht) do tė pėrzihet me ujin e Tesnimit,
28. nga burimi i tė cilit do tė pinė mė tė afėrmit (e Allahut)." [El Mutaffifin 22-28]
Lusim Allahun te na beje prej tyre, dhe te na bashkoje ne xhenet me Pejgamberet, te sinqertet, deshmoret dhe njerezit e mire!

Ia kalofsh mire Egi.
Hasani

egi
11-08-08, 22:35
Me ra ndermend edhe diqka....Pershembull: Ne qoft se ka qen e shkrume se ti kurre s'ke me qen besimtar..si mundesh mi kundershtu asaj qe ka qen e shkrume? Zoti eshte ai qe te jep besim ose jo..apo? E nese Zoti nuk te qet ne rruge te drejt, Ai qe eshte me Madhi, pra ky njeri do te shkon ne Xhehenem a?
Ju lutem me spjegoni se nuk e kam taman te kjart kete.....e kam pyetur qiken e mixhes e cila i ben 5 vakte dhe e ka lexuar Kur'anin 3 here, por nuk ka dit te me spjegonte....

kroni i etheve
15-08-08, 21:40
me intrereson mendimi i juaj

kujtim1
15-08-08, 23:03
A eshte e sakte kjo pyetje?
Ne radhe te pare une kam rezerva per vete pyetjen, pasi ashtu si eshte formuluar, ajo konfirmon indirekt faktin qe kurani ka dalur 20 vjet pas vdekjes se Muhamedit, gje qe ka nevoje te vertetohet.
Pra, per mendimin tim, si fillim pyetja duhet te riformulhet: " A eshte e vertete qe Kurani doli 20 vjet pas vdekjes se Muhamedit". Nese arrijme ne perfundimin qe pergjigjja eshte pozitive atehere le te kalojme ne pergjigjen e pytjes qe hapi kete poste...

Meqenese nuk kam shume kohe, do mundohem te jap nje pergjigje te shkurter, lidhur me faktin e pamundshmerise se daljes se Kuranit 20 vjet pa Muhamedit.

***************************************


***************************************
Si rrjedhim Kurani nuk eshte nje liber voluminoz ndaj dhe mund te mesohet permendesh. Kurani nuk eshte ruajtur vetem nepermjet shkrimit por edhe nepermjet mesimit permendesh. Sot ne bote jetojne me qindra mijera veta qe e kane mesuar kuranit permendesh. Pra nje liber qe eshte ruajtur nepermjet shkrimit dhe mesimit permendesh eshte e veshtire te ndryshohet, qofte nepemjet shteses qofte nepermjet heqjes. Per kete arsye nje pjese e kundershtareve klasike te Kuranit e kane pranuar qe Kuranit eshte transmetuar deri sot pa asnje ndryshim...

Mbledhja e Kuranit
Mbase pyetja qe hap forumin ka parasysh faktin e mbledhjes Kuranit ne nje liber te vetem pas vdekjes se Muhamedit. Eshte e vertete qe Kurani eshte mbledhur ne nje liber te vetem pas vdekjes se Muhamedit, por kjo nuk do te thote qe nuk ka qene i shkruar ne vende te ndryshme, si psh kockat, lekuret apo ne mjete te tjera primitive qe ekzistonin ne ato kohe... Meqenese pjesa me e madhe e shokeve te Profeiti Muhamed e dinin Kurani permendesh, nuk ekzistonte ndonje nevoje e madhe qe te mblidhje kurani ne nje liber te vetem, sidomos po te marrim parasysh dy gjera:
1- Ne fillimet e Islamit, muslimanet ishte perqendruar ne qytetin e Medines dhe gati te gjithe shoket e Profetit jetonin afer saj. Meqe, sic thame me lart, nje pjese e madhe e tyre e dinin Kuranin permendesh ishte e lehte per kedo te pyeste nje tjeter nese nuk mbante mend dicka.
2- Mesimi permendesh ka qene nje nga vecorite e arabeve qe para ardhjes se Islamit. Arabet e kishin shume te zhvilluar fushen e poezise. Poetet ishin te shumte dhe ishin ne gjendje te mbainin mend mijera vargje vjershash. Nje pjese e madhe e ketyre vjershave ka arritur deri sot. Ajo qe dua te them eshte se per Arabet e asaj kohe ishte normale te bazoheshin me kujtese, e jo ne shkrim, sidomos po te marrim parasysh faktin qe pjesa me e madhe e njerezve ishin analfabete.

Keto ishin arsyet kryesore qe Profeti Muhamed nuk nxitoi ta mblidhte Kurain ne nje liber te vetem. Pas vdekjes se Profetit, nje pjese e madhe e shokeve te tij u shpengulen neper vende te ndryshme, pasi kufijte e shtetit islam u zgeruan mjaft shpejt duke perfshire, perandorine perse, sirine, jordanine egjiptin etj, pervec gadishullit arabik. Pra ndodhen dy gjera:
1- U pakesua numri i shokeve te Profetit te perqendruar ne nje vend. Nje faktor qe ndikoi ne kete gje jane edhe luftrat e ndryshme, ne te cilat vdiqen nje numer jo i vogel prej atyre qe e dinin Kuranin permendesh.
2- U shtua mjaf numri i muslimaneve te rinj jo arabe, te cilet nuk ishin ne gjendje ta meson Kuranin permendesh me lehtesine e arabeve.

Per keto arsye udheheqesit e muslimaneve vendosen ta mblidhnin Kuranin ne nje liber te vetem me qellim qe ta ruanin dhe ta kishin me te lehte per ta shperndare ne krahinat e tjera te sapofutura brenda kufijve te shtetit islam. Per kete detyre u caktuan disa nga njerezit me te afte, te cilet mlodhen te gjitha shkrimet e ndryshme dhe duke i krahasuar me ate qe dinin permendesh e mblodhen Kurain ne nje liber. Me vone kjo kopje e Kuranit shumefishua dhe u dergua ne disa vende te ndryshme...

Perfundim:
Kurani nuk ka dale 20 vjet pas vdekjes se Muhamedit. Ai ke ekzistuar qe para se te vdiste Profeti Muhamed. Ajo qe ka ndodhur pas vdekjes se Profetit eshte mbledhja e Kuranit ne nje liber te vetem.

------------
Kerkoj ndjese nese jam zgjatur ndopak. Nese dikush ka nevoje per ndonje sqarim jam me se i gatshem..

Pershendetje...
Kujtimi

valiii
20-08-08, 03:14
Me ra ndermend edhe diqka....Pershembull: Ne qoft se ka qen e shkrume se ti kurre s'ke me qen besimtar..si mundesh mi kundershtu asaj qe ka qen e shkrume? Zoti eshte ai qe te jep besim ose jo..apo? E nese Zoti nuk te qet ne rruge te drejt, Ai qe eshte me Madhi, pra ky njeri do te shkon ne Xhehenem a?
Ju lutem me spjegoni se nuk e kam taman te kjart kete.....e kam pyetur qiken e mixhes e cila i ben 5 vakte dhe e ka lexuar Kur'anin 3 here, por nuk ka dit te me spjegonte....


Dituria e meparshme e All-llahut eshte e njoftuar me kete, e cila ka cilesi te zbulimit te asaj qe do ta bejme me vullnetin tone te lire, e jo veē te ndryshimit te veprave tona. secili njeri, ne tersi ndien se plotesisht drejton me vullnetin e vet te lire.
Sipas Dijetarit Abdulmexhid Zendanit mesojme se, deshmitaret e kesaj jane muskujt, te cilet levizin me vullnet, e te cilet punojne sipas deshires sone. Muskujt, te cilet nuk punojne ne pajtim me vullnetin tone jane ata muskuj ne drejtimin e te cileve njeriu nuk kemi kompetenca, siē jane muskujte e zemres dhe te lukthit. Prandaj me veprimin e ketyre muskujve, nuk ka as denim e as shperblim.
Nese ti e di se ndonje njeri do ta bej nje veper te mire, apo te keqe, a mund te ndikoj diturija ne ate qe do ta bej ai ? Gjithashtu, nese, per shembull, e ben nje veper te mire, a do te thote atehere ndonje i menēur :"Ky shenim te ka detyruar te besh veper te mire"???
Shenimi i atij personi nuk eshte asgje tjeter, pos shenim i asaj ēfare ka bere ai. Keshtu te shenuarit ne Levhi Mahfudh/Percaktimi i All-llahut (Ēka e ka shkruar Zoti) nuk eshte asgje tjeter pos shenim i asaj qe ke per ta bere, sipas vullnetit tend .
Dhe, nuk ekziston kurrfare dallimi ne mes te shenuarit e asaj qe e ke bere, pasi qe kjo tanime ka ndodhur. Dallimi egziston vetem ne mes njohurive te meparshme te pergjithshmedhe gjitheperfshirese te All-llahut dhe te diturise se kufizuar dhe mesatare te njeriut.

Teuta2
23-12-08, 18:22
Un kam nje pyetje per ate qe e ka lexuar Kur'anin sepse me duket qe pergjigja e kesaj gjindet aty, un e lexoj mirpo ende se kam gjetur.
Nese ben nje mekat (jo aq te vogel), me duket qe eshte e percaktuar qe perveq te pendohesh me zemer, te agjerosh dy apo tre muaj, qe Allahu ta pranoj pendimin dhe te te fal, d.m.th te sakrifikosh aq gjat.. disa thon qe eshte 3 dit, mirepo mua me duken pak vetem 3 dit, ato mund ti agjeroj edhe vullnetarisht.. a mundet dikush te me ndihmoj e te me tregoj se qfar duhet bere qe te jesh e falur per nje mekat jo te vogel?..

Oqeani
23-12-08, 18:27
Teuta2

Nuk them diē me Kur'an sepse nuk di te them te drejten, por nje gje e di se ēdo krim denohet - nuk ka falje !


me nderime Oqeani

Teuta2
23-12-08, 21:18
Mir e ku mbetet ajo qe Allahu pranon pendimet tona dhe eshte meshirues, mekat fales, "Ai fal dhe meshiron shum'... ok, konkretisht un e kisha fjalen per nje mekat jo te vogel mirepo jo krim :).. thjesht mekat qe nuk lendon aske.... dhe ne Kur'an mendoj qe shkruan dikund nuk ceket lloji i mekatit por kur e din qe ke ber nje mekat.. gjithsesi faleminderit

Terminatori
31-12-08, 23:50
Pendimi i sinqert me zemer dhe veper para Allahut xh.sh dhe mosperseritja e tij Allahu pranon pendimin eshte mekatfales meshirus,perveq shirk-ut ( me i bere Allahut ortak ) nuk falet ai njeri denohet pergjithmon me xhehnem, tjerat nese don i fal e nese jo per nje kohe je ne denim e ne fund prap ne xhenet.. shirkun Allahu nuk e fal nese pendohesh dhe hyn prap ne fen islame deri sa e ki shpirtin ne trup Allahu prap fal mekatin

Teuta2
03-01-09, 21:27
Pendimi i sinqert me zemer dhe veper para Allahut xh.sh dhe mosperseritja e tij Allahu pranon pendimin eshte mekatfales meshirus,perveq shirk-ut ( me i bere Allahut ortak ) nuk falet ai njeri denohet pergjithmon me xhehnem, tjerat nese don i fal e nese jo per nje kohe je ne denim e ne fund prap ne xhenet.. shirkun Allahu nuk e fal nese pendohesh dhe hyn prap ne fen islame deri sa e ki shpirtin ne trup Allahu prap fal mekatin
ELHAMDULILAH shirk skam ber asnjeher. E ti flm shum per pergjigje, Allahu ta shperbleft .. pershendetje

hasanmehmeti
08-01-09, 11:59
Un kam nje pyetje per ate qe e ka lexuar Kur'anin sepse me duket qe pergjigja e kesaj gjindet aty, un e lexoj mirpo ende se kam gjetur.
Nese ben nje mekat (jo aq te vogel), me duket qe eshte e percaktuar qe perveq te pendohesh me zemer, te agjerosh dy apo tre muaj, qe Allahu ta pranoj pendimin dhe te te fal, d.m.th te sakrifikosh aq gjat.. disa thon qe eshte 3 dit, mirepo mua me duken pak vetem 3 dit, ato mund ti agjeroj edhe vullnetarisht.. a mundet dikush te me ndihmoj e te me tregoj se qfar duhet bere qe te jesh e falur per nje mekat jo te vogel?..

selam alejkum TeutaDY.
Nuk ka diqka qe duhet agjeruar. Nese ke bere gabim qe i ke shkaktu dem dikujt tjeter atehere perveq pendimit duhet kthy hakkun personit qe i ke shkaktu demin , ndersa nese ke bere gabim vetem ndaj Krijuesit atehere mjafton pendimi i sinqert dhe rregullat e veta , siq eshte : te mos kthehesh me ne ate gjendje, te vije keq per gabimin qe ke bere , te kerkosh falje Zotit per te, dhe te pasosh ate veper te ulet me nje me te mire.

Ne lidhje me qeshtjen e pendimit te preferoj te lexoshe kete e-liberth te vogel besoj qe do te ndihmoj.
http://mburoja.net/libra/Drejtimiishpirtit.html

Kaloni mire.

selam alejkum we rahmetullah
Hasani.

fadilmorina
31-01-09, 23:11
selam

ku muj me pas letsim , per mjekim me nje hoxh te mirfillt , munsisht ne prizren
pasi qe nuk lejoet mjekimi ne disa faltore
kam provu shum neper mjek me tableta qetsimit dhe nuk po gjej sa duet letsim qetsim

Makaveli
02-02-09, 05:03
"Ti je deshmitare e asaj qfar ben " Te ka dhuruar Allahu xh.sh gjitha perparesit qe ti te jesh ne nivelin komandues te vetvetes ..te ka profeksionuar mbi te gjitha gjallesat
PRA TI KE MUNDESIT JO TE HYSH NE SHQISEN SHTESE DUKE MARRE PARASYSH QE ALLAHU XH.SH TE KA KUFIZUAR EDHE MOBILIZUAR AFTESIT TUA ,SHQISAT ETJ
POR DUKE RIMENDUAR FAKTIN SE GJITHE NJEREZIT JAN PERGJEGJES TE VETVETES DHE GJERAVE QE ATA BEJNE ...SEPSE NJERIU LIND GJITHMON SI MUSLIMAN DHE KJO ARGUMENTON FAKTIN SE TI OSE MUND TE QORIENTOSH GJAT JETES TENDE VET JETEN TENDE OSE MUND TE BIJSH DAKORD ME ATE SE QFARE TE KA URDHERUAR
"AI QE DI ME SHUM SE QDO GJE DHE QE TE KA KRIJUAR TY"

ME RRESPEKT TE FELL....

hasanmehmeti
02-02-09, 14:52
selam

ku muj me pas letsim , per mjekim me nje hoxh te mirfillt , munsisht ne prizren
pasi qe nuk lejoet mjekimi ne disa faltore
kam provu shum neper mjek me tableta qetsimit dhe nuk po gjej sa duet letsim qetsim

we alejkumuselam

Sa i perket sherimit te mirefillet sipas Kuranit dhe Sunnetit sigurisht se me lejen e All-llahut subhahuwe teAla , mund te besh tek Llukman Neziri ne Gjilan , Muhammed Abdullahi ne Durres, por ne prizeren ik njeher e pyet tek Musalem Mazellemi dhe Irfan Salhu, e besoj se ose ata do merren ne problemet tua ose do te orientojne diku me mire.

Zoti te lehtesofte semundjet dhe sprovat tuja.

selam alejkum
Hasani

Dani11
10-02-09, 10:01
Pershendetje

kam nje pyetje per hasanmehmetin, si e spjegon feja apo ju ndalimin e fotografis se Muhamedit a.s., pasi qe shume njerez nuk e dijn arsyen pse nuk ka fotografi te profetit tone.

selam alejkum

pirro
10-02-09, 11:33
ooo Fadil, shko more te naj Mjek i mire i njoh disa specialista te fushave te ndryshme , po hiqu ktynve seneve se po dojkan me te prish per gjithmone.

Makresh
10-02-09, 11:49
ooo Fadil, shko more te naj Mjek i mire i njoh disa specialista te fushave te ndryshme , po hiqu ktynve seneve se po dojkan me te prish per gjithmone.

Jan disa semundje qe nuk i shpjegon mjeksia. Jan disa mjek qė do ti keshillonin Fadilit qe te kerkoje ilaqin ne leximin e kur'anit pasi qe vet leximi i kur'anit eshte ILAQ !

hasanmehmeti
11-02-09, 00:16
Pershendetje

kam nje pyetje per hasanmehmetin, si e spjegon feja apo ju ndalimin e fotografis se Muhamedit a.s., pasi qe shume njerez nuk e dijn arsyen pse nuk ka fotografi te profetit tone.

selam alejkum


we alejkumuselam Dani11,

Se pari vellait , misioni i Pejgamberit alejhiselam ka qene qe neve ta adhurojme All-llahun subhanhu we teAla ne formen me te mire pa asnje devijim , qofte ai adhurim i Zotit permes dikujt , apo shirkijate tjera qe do mund ti benin njerezit.
Neve kemi shembull fene Krishtere qe kane devijuar nga adhurimi i Drejte i Zotit duke i pershkruar Ati subhanhu we teala, djale, apo edhe duke bere portrete te Ises Alejhiselam , e qe njerezit mandej shkojne prane skulpturave te tij dhe bejne adhurimet e tyre , gje qe eshte shirke dhe e ndaluar.
E njejta gje do ndodhte sikur te kishte foto te Pejgamberit alejhiselam , atehere shume mendjelehte do benin edhe skulptura etj dhe do fillonin te bejne adhurime per te(profetin) dhe te kerkojne ndihme nga ai duke harruar All-llahun subhahu we teAla , se Ai eshte Ndihmuesi dhe Ai qe meriton te adhurohet.
Keshtu qe Islami si Fe e Paster me nje Teuhide te paster dhe me nje mision te paster te Pejgamberit alejhiselam ka bere qe njerezit adhurimet tia bejne vetem Zotit e jo personave apo varreve, tyrbeve etj.
Kjo vellait eshte edhe nje vrime nga e cila shume njerez do mund te devijonin per te cilen vrime eshte perkujdesur Pejgamberi alejhiselam si per qdo gje tjeter qe ti mbylle.
Madje Pejgamberi alejhiselam ishte aq modest dhe aq i perkushtuar sa qe edhe ne shtratin e vdekjes transmetohet ne hadithe te kete thene: Mos me adhuroni mua sikur Isen, Birin e Mejremes, une jame njeri dhe i derguar i All-llahut subhahu we teAla.
E shume hadithe tjera per kete modesti te tij , alejhiselam.

Aq me teper vellait Pejgamberi alejhiselam nga frika se njerezit mund te bejne shirke Zotit , ka ndaluar edhe prerjen e Kurbanit ne menyre Islame te lejuar, me nje vend qe mushriket kane prere kurban duke i bere shirke All-llahut subhahu we teAla.Kjo ngase ka pas frike se mos besimtaret po i marrin lakmi pabesimtareve ne punet e tyre, dhe po devijojne.

E nga ana e dispozitave fetare vellait ka shume hadithe nga goja e Pejgamberit alejhiselam qe e ndalon kete pune ne pergjithesi e le me vetem per te.Duhet pas parasysh se tek njerezit lejohet nese dalin ne foto dhe e lene ne album e here pas here i shofin por jo ti vendosin neper mure etj.

Shpresoj se isha i kjarte , nese jo , ketej jemi vetem se pak i zene kete muaj.

selam alejkum
hasani

Dani11
11-02-09, 00:32
Allahu te shperblefte i nderuar per pergjigjje kaq te bukur dhe te kuptueshme per te gjithe.Te them te drejten une e kame menduar qe vetem kjo munde te jete arsyeja e ndalimit te fotografise te profetit Muhamed a.s.
Pra ky ndalim eshte bere qe ne mos te gaboim, mos te devijoim siq u be me te tjeret, mos ti lutemi figurave por Zotit.Ka shum njerez ne dite e sodit qe nuk e dine arsyen e ndalimit te fotografis se profetit tone, sidomos ata qe ju perkasin feve tjera.Keta po ta degjoin se nuk kemi dhe eshte e ndaluar fotografia e Muhamedit a.s. dhe jur i shofin femrat muslimane te mbuluara, ateher keta thone po ju qenkeni primitiv dhe te eger.Gje qe nuk e dijn arsyen, mendoi qe ky fakte duhet te spjegohet me shum dhe me shpesh nga hoxhollaret, sidomos kur kan kontakt me njerez qe i perkasin fese tjeter.

Selamu alejkum

kroni i etheve
19-02-09, 20:44
ju lutem adin dikush te me tregon a ka ndonje faqe intrneti per tu njoftuar flm.

hasanmehmeti
20-02-09, 09:22
ju lutem adin dikush te me tregon a ka ndonje faqe intrneti per tu njoftuar flm.

Kroni i etheve, me qefe te kisha ndihmu sikur ta kisha kuptuar pyetjen, pra krisja e sqaroje pak qfare faqe po te intereson.

Kon me njoftu, me fillu ndoj shoqeri te re apo me gjet naj halluqk po don apo si e ke hallin ?

Mos po mendon ndoj faqe si ata kronat e ktyneherit ku e shuajshin "etjen" mileti ?

Me t'mira.
Hasani

GURI SYLAJ
23-02-09, 18:38
A eshte e vertete se haz.Aisheja dhe haz.Aliu luftuan ne mes veti ku haz.Aisheja u zu rob por u fal.Pse u zhvillua kjo lufte dhe kush ishte me musliman ketu???

hasanmehmeti
24-02-09, 11:49
A eshte e vertete se haz.Aisheja dhe haz.Aliu luftuan ne mes veti ku haz.Aisheja u zu rob por u fal.Pse u zhvillua kjo lufte dhe kush ishte me musliman ketu???

Se pari nuk ka pas lufte por ka pas keqkuptime ne lidhje me kuptimin e rolit te khalifes dhe te familjes se Pejgamberit alejhiselam.Por nuk ka ardhe deri ne ate gjendje qe te zihet rob nje njeri siq eshte Aishja radiallahu anha, pasi ajo eshte nene e besimtareve, edhe nene e Alis radiallahu anhu nga besimi, dhe nuk zihet rob nje nenen besimtare ne islam.Por jane mediat shiite dhe transmetimet e tyre te dredhura me qellim te denigrimit te figures se Aishes radiallahu anha qe ofrojne keso shkrime e historina.
Ne transmetimet e sakta te historis dhe librat e sakta te haditheve "kitabul sita" njera nder to eshte Sahihu i Buhariut me disa libra qe ti ishe duke e lexuar njeren nder to, nuk ofrojne keso historish dhe tregime.
Keto keqkuptime jane zhdukur shpejte pasi dijetaret e kohes kane sqaruar transmetimet nga Profeti alejhiselam , te cilat mund te mos i kene ditur keta te dy.
E njejta gje ka ndodhur edhe me perzgjedhjen e Ebu Bekrit radiallahu anhu si khalife ne ditet e para ka pasur fjale pse nuk po zgjedhet dikush i familjes se ehlil bejtit , por kur kane sqaruar dijetaret transmetimet se Pejgamberi alejhiselam e ka urdheruar Aishen radillahu anha ti thote xhematit qe besimtareve ti prine ne namazet e tyre Ebu Bekri r.a atehere ka qenee kjarte se kush ku e ka vendin dhe te gjithe e kane pranuar edhe pse ne fillim kane pas konfuzion.
Se kush eshte me i mire une nuk di te kete peshore perveq haditheve te Pejgamberit alejhiselam qe tregojne se vendin keta te dy qysh kur kane qene gjalle e kane pas te garantuar ne xhenet per punen dhe kontributin e tyre qe kane dhene per islam.

selam alejkum,
me t'mira,
Hasani.

GURI SYLAJ
24-02-09, 14:24
Se pari nuk ka pas lufte por ka pas keqkuptime ne lidhje me kuptimin e rolit te khalifes dhe te familjes se Pejgamberit alejhiselam.Por nuk ka ardhe deri ne ate gjendje qe te zihet rob nje njeri siq eshte Aishja radiallahu anha, pasi ajo eshte nene e besimtareve, edhe nene e Alis radiallahu anhu nga besimi, dhe nuk zihet rob nje nenen besimtare ne islam.Por jane mediat shiite dhe transmetimet e tyre te dredhura me qellim te denigrimit te figures se Aishes radiallahu anha qe ofrojne keso shkrime e historina.
Ne transmetimet e sakta te historis dhe librat e sakta te haditheve "kitabul sita" njera nder to eshte Sahihu i Buhariut me disa libra qe ti ishe duke e lexuar njeren nder to, nuk ofrojne keso historish dhe tregime.
Keto keqkuptime jane zhdukur shpejte pasi dijetaret e kohes kane sqaruar transmetimet nga Profeti alejhiselam , te cilat mund te mos i kene ditur keta te dy.
E njejta gje ka ndodhur edhe me perzgjedhjen e Ebu Bekrit radiallahu anhu si khalife ne ditet e para ka pasur fjale pse nuk po zgjedhet dikush i familjes se ehlil bejtit , por kur kane sqaruar dijetaret transmetimet se Pejgamberi alejhiselam e ka urdheruar Aishen radillahu anha ti thote xhematit qe besimtareve ti prine ne namazet e tyre Ebu Bekri r.a atehere ka qenee kjarte se kush ku e ka vendin dhe te gjithe e kane pranuar edhe pse ne fillim kane pas konfuzion.
Se kush eshte me i mire une nuk di te kete peshore perveq haditheve te Pejgamberit alejhiselam qe tregojne se vendin keta te dy qysh kur kane qene gjalle e kane pas te garantuar ne xhenet per punen dhe kontributin e tyre qe kane dhene per islam.

selam alejkum,
me t'mira,
Hasani.


Shume i nderuari Hasan ,keto keqkuptime vazhdojn edhe sot bile shume pergjakshem .Mospajtimet ne mes te Shiiteve dhe Suniteve ne Irak!
Hasan, vetem Ebu Bekiri vdiq ne shtrat te tjeret u vran edhe omeri edhe Ubaidi edhe Alia edhe dy djemt e Alise keto nuk ndodhin ne raste keqkuptimesh po ne lufte.
Lufta ne mes te Alis dhe Fam se Ebu Sufianit zgjat me se katerdhjet vite dhe ne fun fiton ky i dyti dhe e merr Kalifatin !
Ka edhe shume cka por besoj se mjafon!!

hasanmehmeti
01-03-09, 10:54
Shume i nderuari Hasan ,keto keqkuptime vazhdojn edhe sot bile shume pergjakshem .Mospajtimet ne mes te Shiiteve dhe Suniteve ne Irak!
Hasan, vetem Ebu Bekiri vdiq ne shtrat te tjeret u vran edhe omeri edhe Ubaidi edhe Alia edhe dy djemt e Alise keto nuk ndodhin ne raste keqkuptimesh po ne lufte.
Lufta ne mes te Alis dhe Fam se Ebu Sufianit zgjat me se katerdhjet vite dhe ne fun fiton ky i dyti dhe e merr Kalifatin !
Ka edhe shume cka por besoj se mjafon!!

selam alejkum musliman,

Pershendetje Guri Sylaj,

Une pergjigjien e mesiperme e kame dhene per personat ne fjale qe ke kerkuar dhe per ta sqaruar qeshtjen e roberimit te nenes se besimtareve.
Ju tani keni dalur me nje pyetje tjeter qe dallon ne vete.Lidhur me ate se si do rrjedhe jeta e ketyre kemi nje hadithe te profetit alejhiselam ku ai alejhiselam i thote ketyre se vetem 1 nga ju do vdes nga vdekja normale ndersa tjeret do jene shehida.
Mandej luftrat qe cekni ju ne vazhdime pak kane te bejne me dallimn ne mes sunive dhe shiiteve.
Posa te hysh te mesosh formen e njesueshmeris (tehudit) qe predikon Kurani dhe Suneti do e shifesh se dallimi eshte pikerisht ne besimin qe kane keto dy pale, dhe kjo ne ate se qfare ndodhi me gjeneraten e Pejgamberit alejhiselam.
Une me kaq po e le sqarimin time pasi kjo eshte teme e gjate dhe dijetaret kane shkruar libra qofte historike apo te besimit mbi keto qeshtje dhe nuk shof shume dobi te zgjatem me shume.Perveq nese ke ndoj pyetje me konqize dhe jo kaq siperfaqesore atehere do mundohem me aq sa me ka dhene Zoti nga dija te sqaroj.

me t'mira,
Hasani

GURI SYLAJ
01-03-09, 12:02
Ju falemnderit dhe pajtohem se ketu ka shume cka per te thene dhe se eshte nje teme shume e gjere !
Qellimi im ,thene drejt ,ishte te behet nje ndarje sadopak ne mes besimit dhe zhvillimeve reale ne kohen kur po flasim!
Ata ,mbi te gjitha ,ishin njerez dhe percilleshin nga te gjitha peripetiet njerezore !!

Ju pershendes dhe ju falenderoj!